تعداد زیادی از خانواده‌ها شده است. با این حال انتشار اخبار و عکس‌های گزینشی از ایرانیان مقیم سوئد در فضای رسانه‌ای به خصوص در فضای مجازی باعث شده، سوئد همچنان یکی از کشورهای مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت باشد. این فضاسازی رسانه‌ای گاه باعث می‌شود ایرانی‌هایی که بعضاً در ایران از موقعیت شغلی و حرفه‌ای خوبی هم بهره‌مند هستند، به امید داشتن یک زندگی بهتر، با صرف هزینه‌های کلان به سوئد بروند و تازه آنجا به این نکته پی ببرند که سوئد، آن کشور رویایی که تصور می‌شد، نیست. همانطور که گفته شد، وضعیت شغلی و امکاناتی که در اختیار مهاجران قرار می‌گیرد، اصلاً خوب نیست و روز به روز هم با رشد دیدگاه‌های ضد مهاجرتی، فشار به مهاجران افزایش می‌یابد اما در عین حال آمار و ارقام نشان می‌دهد که جایگاه مهاجران ایرانی تبار در مقایسه با جایگاه مهاجران سایر کشورها لااقل به لحاظ تحصیلات و رسیدن به فرصت‌های شغلی بهتر است. خبرهای زیادی با عنوان‌هایی نظیر «قدردانی دولت سوئد از ایرانیان مقیم سوئد» و یا «ایرانیان یکی از تحصیل کرده‌ترین و موفق‌ترین مهاجران به سوئد هستند» در فضای رسانه‌های فارسی زبان در سوئد منتشر شده و به سرعت در بین ایرانیان دست به دست می‌شود. آنچه مسلم است گروهی از ایرانی‌ها در سایه تلاش و پشتکار و داشتن تحصیلات عالی توانسته‌اند به خوبی در جامعه سوئدی وارد شوند اما تعداد زیادی از ایرانیان هم نتوانسته‌اند در فضای کاری و اجتماعی سوئد وارد شوند و شرایط مناسبی از نظر کاری و اجتماعی در سوئد ندارند و در فضای رسانه‌ای کمتر به ذکر دلایل عدم موفقیت این دسته از ایرانیان و کمک به ایشان برای برون رفت از این وضعیت دشوار پرداخته می‌شود. در مورد جمعیت ایرانیان مقیم سوئد، عددهای متفاوتی گفته می‌شود و اخبار منتشره در فضای رسانه‌ای حاکی از اقامت بیش از ۱۲۰ هزار نفر ایرانی تبار در سوئد است که البته این ارقام دقیق نیست. عمده ایرانی‌های در دو شهر بزرگ استکهلم و یوتبری اقامت دارند و بقیه در سراسر سوئد اقامت دارند. لینک عضویت در کانال اطلاعات مفید پناهندگی در سوئد https://t.me/joinchat/AAAAAEsp7b8g8wakyyFh-w

تعداد زیادی از خانواده‌ها شده است.


با این حال انتشار اخبار و عکس‌های گزینشی از ایرانیان مقیم سوئد در فضای رسانه‌ای به خصوص در فضای مجازی باعث شده، سوئد همچنان یکی از کشورهای مورد علاقه ایرانیان برای مهاجرت باشد.

این فضاسازی رسانه‌ای گاه باعث می‌شود ایرانی‌هایی که بعضاً در ایران از موقعیت شغلی و حرفه‌ای خوبی هم بهره‌مند هستند، به امید داشتن یک زندگی بهتر، با صرف هزینه‌های کلان به سوئد بروند و تازه آنجا به این نکته پی ببرند که سوئد، آن کشور رویایی که تصور می‌شد، نیست.


همانطور که گفته شد، وضعیت شغلی و امکاناتی که در اختیار مهاجران قرار می‌گیرد، اصلاً خوب نیست و روز به روز هم با رشد دیدگاه‌های ضد مهاجرتی، فشار به مهاجران افزایش می‌یابد اما در عین حال آمار و ارقام نشان می‌دهد که جایگاه مهاجران ایرانی تبار در مقایسه با جایگاه مهاجران سایر کشورها لااقل به لحاظ تحصیلات و رسیدن به فرصت‌های شغلی بهتر است.


خبرهای زیادی با عنوان‌هایی نظیر «قدردانی دولت سوئد از ایرانیان مقیم سوئد» و یا «ایرانیان یکی از تحصیل کرده‌ترین و موفق‌ترین مهاجران به سوئد هستند» در فضای رسانه‌های فارسی زبان در سوئد منتشر شده و به سرعت در بین ایرانیان دست به دست می‌شود.

آنچه مسلم است گروهی از ایرانی‌ها در سایه تلاش و پشتکار و داشتن تحصیلات عالی توانسته‌اند به خوبی در جامعه سوئدی وارد شوند اما تعداد زیادی از ایرانیان هم نتوانسته‌اند در فضای کاری و اجتماعی سوئد وارد شوند و شرایط مناسبی از نظر کاری و اجتماعی در سوئد ندارند و در فضای رسانه‌ای کمتر به ذکر دلایل عدم موفقیت این دسته از ایرانیان و کمک به ایشان برای برون رفت از این وضعیت دشوار پرداخته می‌شود.


در مورد جمعیت ایرانیان مقیم سوئد، عددهای متفاوتی گفته می‌شود و اخبار منتشره در فضای رسانه‌ای حاکی از اقامت بیش از ۱۲۰ هزار نفر ایرانی تبار در سوئد است که البته این ارقام دقیق نیست.

عمده ایرانی‌های در دو شهر بزرگ استکهلم و یوتبری اقامت دارند و بقیه در سراسر سوئد اقامت دارند.

لینک عضویت در کانال اطلاعات مفید پناهندگی در سوئد
https://t.me/joinchat/AAAAAEsp7b8g8wakyyFh-w