#تابوهای_کانادا درود بر دوستان و همراهانِ عزیز در این پست برایتان چند نکته از تابو ها (taboo) و نباید های کانادا را ذکر می کنم. تابو رفتار یا گفتاری است که در جامعه به عنوان امرِ ریسکی و ناپسند شناخته می شود(به نوعی خط قرمزها) که طبعاً در هر جامعه ای مطابق با فرهنگ، مذهب و دیگر عواملِ همان جامعه می باشد و گاهاً شهر به شهر متفاوت است. برای مثال در ایران نداشتن حجاب یا بوسیدنِ همسر یا دوست دختر/دوست پسر در مکان های عمومی تابو محسوب می شود و معمولا با واکنش محیط همراه است. در ایران به صف ایستادن هم تابو است و کسانی که نوبت و صف را رعایت می کنند با واکنش عجیب محیط مواجه می شوند!! و اما تابو های کانادا! با توجه به اینکه کانادا به عنوان کشوری آزاد شناخته شده است شاید دانستنِ چند نکته ی ریز که تابو محسوب می شود خالی از لطف نباشد: ◀️ دین شاید مهم ترین تابو در کانادا دین است. پس پرسش در ارتباط با دین اشخاص اصولاً توصیه نمی شود (مگر با فامیل ها و دوستان بسیار بسیار نزدیک). کانادا با توجه به محیطی که دارد و شامل ادغامِ فرهنگ های مختلف آسیایی آفریقایی و ... می شود از نظر دین هم بسیار متنوع است و مردم معمولا علاقه ندارند در ارتباط با دینشان به سوالی پاسخ دهند. حتی قید کردن دین در رزومه ی کاری یا مصاحبه ی کاری به هیچ وجه مرسوم نیست! پس از کسی بخصوص اگر تازه با او آشنا شده اید درباره ی دینش سوال نکنید! ◀️ مدیریت زمان فرهنگ کانادا بصورت ساده در یک واژه خلاصه می شود "زمان"! در کانادا به موقع سر قرار رسیدن بشدت پر اهمیت است و دیر کردن بیش از 5-10 دقیقه نشانه ی بی احترامی به شخص یا اشخاصی است که با آن ها قرار دارید. اگر برای مصاحبه ی کاریتان دیر رسیدید شانس گرفتن آن پوزیشن برای شما شدیداً کاهش می یابد. در قرارهای دوستانه و حتی مهمانی های غیر رسمی هم تمام تلاش خود را برای به موقع رسیدن بکار گیرید. زمان در کانادا حرف اول را می زند! ◀️ رنگ پوست و نژاد به خاطر داشته باشید هیچگاه در کانادا برای ارجاع به کسی و ذکر کردنِ او از جملاتی مثلِ "اون مَردِ سیاه پوسته" استفاده نکنید! و برای قید کردنش، رفتار یا پوششِ او را ذکر کنید، نه رنگ پوست یا مذهب و نژادش! نسبت به بومی های کانادایی که به "Aboriginal Canadians" معروف هستند هم محتاط باشید! بومیان کانادایی بخاطر ظلم تاریخی ای که در حقشان شده است نسبت به قومیت خود نسبتاً حساسند. در مجموع سعی کنید از هر جمله یا اشاره ای که مفهومِ تبعیض یا خُردانگاری (چه نژادی چه مذهبی) دارد بشدت دوری کنید. ◀️ نوشیدن در مکان ها عمومی نوشیدن مشروبات الکلی در مترو، اتوبوس، خیابان و... ممنوع و خلاف قانون است! بخصوص عزیزانی که به عنوان توریست به کانادا می آیند حتما حواسشان به این موضوع باشد! کانادا در کنار آزادی ها، مقررات و ساختار خاص خودش را دارد پس از نوشیدن مشروبات الکلی در مکان های عمومی خودداری کنید. (البته لازم به ذکر است که هر استان از کانادا قوانین مخصوص خودش را دارد! و حتی قرار است نوشیدن مشروبات الکلی در پارک ها بزودی قانونی شود) ✍خاطرات یک مهاجر @Namaki_Life_Journey ☄گروه تجربیات مهاجران ایرانی کانادا https://t.me/joinchat/Byxq3UQ4ackyfKkWEghYaQ 📚لینک کتابخانه https://t.me/IR_CA_Immigration_library

#تابوهای_کانادا

درود بر دوستان و همراهانِ عزیز
در این پست برایتان چند نکته از تابو ها (taboo) و نباید های کانادا را ذکر می کنم.
تابو رفتار یا گفتاری است که در جامعه به عنوان امرِ ریسکی و ناپسند شناخته می شود(به نوعی خط قرمزها) که طبعاً در هر جامعه ای مطابق با فرهنگ، مذهب و دیگر عواملِ همان جامعه می باشد و گاهاً شهر به شهر متفاوت است.
برای مثال در ایران نداشتن حجاب یا بوسیدنِ همسر یا دوست دختر/دوست پسر در مکان های عمومی تابو محسوب می شود و معمولا با واکنش محیط همراه است.
در ایران به صف ایستادن هم تابو است و کسانی که نوبت و صف را رعایت می کنند با واکنش عجیب محیط مواجه می شوند!!

و اما تابو های کانادا!
با توجه به اینکه کانادا به عنوان کشوری آزاد شناخته شده است شاید دانستنِ چند نکته ی ریز که تابو محسوب می شود خالی از لطف نباشد:

◀️ دین
شاید مهم ترین تابو در کانادا دین است. پس پرسش در ارتباط با دین اشخاص اصولاً توصیه نمی شود (مگر با فامیل ها و دوستان بسیار بسیار نزدیک). کانادا با توجه به محیطی که دارد و شامل ادغامِ فرهنگ های مختلف آسیایی آفریقایی و ... می شود از نظر دین هم بسیار متنوع است و مردم معمولا علاقه ندارند در ارتباط با دینشان به سوالی پاسخ دهند. حتی قید کردن دین در رزومه ی کاری یا مصاحبه ی کاری به هیچ وجه مرسوم نیست! پس از کسی بخصوص اگر تازه با او آشنا شده اید درباره ی دینش سوال نکنید!

◀️ مدیریت زمان
فرهنگ کانادا بصورت ساده در یک واژه خلاصه می شود "زمان"!
در کانادا به موقع سر قرار رسیدن بشدت پر اهمیت است و دیر کردن بیش از 5-10 دقیقه نشانه ی بی احترامی به شخص یا اشخاصی است که با آن ها قرار دارید. اگر برای مصاحبه ی کاریتان دیر رسیدید شانس گرفتن آن پوزیشن برای شما شدیداً کاهش می یابد. در قرارهای دوستانه و حتی مهمانی های غیر رسمی هم تمام تلاش خود را برای به موقع رسیدن بکار گیرید. زمان در کانادا حرف اول را می زند!

◀️ رنگ پوست و نژاد
به خاطر داشته باشید هیچگاه در کانادا برای ارجاع به کسی و ذکر کردنِ او از جملاتی مثلِ "اون مَردِ سیاه پوسته" استفاده نکنید! و برای قید کردنش، رفتار یا پوششِ او را ذکر کنید، نه رنگ پوست یا مذهب و نژادش!
نسبت به بومی های کانادایی که به "Aboriginal Canadians" معروف هستند هم محتاط باشید! بومیان کانادایی بخاطر ظلم تاریخی ای که در حقشان شده است نسبت به قومیت خود نسبتاً حساسند.
در مجموع سعی کنید از هر جمله یا اشاره ای که مفهومِ تبعیض یا خُردانگاری (چه نژادی چه مذهبی) دارد بشدت دوری کنید.

◀️ نوشیدن در مکان ها عمومی
نوشیدن مشروبات الکلی در مترو، اتوبوس، خیابان و... ممنوع و خلاف قانون است! بخصوص عزیزانی که به عنوان توریست به کانادا می آیند حتما حواسشان به این موضوع باشد! کانادا در کنار آزادی ها، مقررات و ساختار خاص خودش را دارد پس از نوشیدن مشروبات الکلی در مکان های عمومی خودداری کنید. (البته لازم به ذکر است که هر استان از کانادا قوانین مخصوص خودش را دارد! و حتی قرار است نوشیدن مشروبات الکلی
در پارک ها بزودی قانونی شود)

✍خاطرات یک مهاجر

@Namaki_Life_Journey

☄گروه تجربیات مهاجران ایرانی کانادا

https://t.me/joinchat/Byxq3UQ4ackyfKkWEghYaQ

📚لینک کتابخانه
https://t.me/IR_CA_Immigration_library