goo.gl/pBnqf6 عنصر فراموش شده می‌تواند زمان را بازتعریف کند 🔸در یک ثانیه اتفاقات زیادی می تواند رخ بدهد؛ می توانید با غریبه‌ای دیدار کنید؛ عاشق شوید و ... اما واقعا یک ثانیه چیست؟ آیا همان قدر که تصور می کنیم، دقیق است؟ در حال حاضر، دقیق‌ترین ساعت‌هایی که برای تعیین زمان جهانی استفاده می شوند، خطایی در حدود ۱ ثانیه در هر ۳۰۰ میلیون سال دارند؛ پس ساعتی که در عصر دایناسورها شروع به تیک تاک زدن کرد، امروز حتی یک ثانیه هم تاخیر نداشته است. اما دانشمندان بر این باورند که ما می توانیم حتی عملکرد بهتری داشته باشیم. پس آنها به دنبال عنصر فراموش شده‌ای هستند که به ندرت در زمین یافت می شود و در قسمت پایین جدول تناوبی عناصر خاک خورده است. 🔹چرا یک ۱ ثانیه، ۱ ثانیه طول می کشد؟ در دوران قدیم، یک ثانیه به عنوان کسری (۱٫۸۶۴۰۰) از روز متوسط خورشیدی تعریف می شد؛ چرخش ۲۴ ساعته زمین به دور محور آن. اما چرخش زمین می تواند قدری فرق داشته باشد. پس دانشمندان تصمیم گرفتند دیگر از آسمان برای تنظیم ساعت استفاده نکنند و مقیاس‌های کوچکتری را در نظر گرفتند؛ مثلا تا سطح اتم‌ها و اجزای تشکیل دهنده نامرئی ماده. در سال ۱۹۶۷، کمیته بین‌المللی وزن و اندازه‌گیری، ثانیه را بعنوان میزان زمانی که طول می کشد تا اتم سزیوم انرژی کافی را برای برانگیخته شدن جذب کند، تعریف کردند. برای اینکه چنین اتفاقی روی دهد، اتم باید دستخوش ۹۱۹۲۶۳۱۷۷۰ چرخه تابش ریزموج قرار بگیرد. 🔸محققانی به نام های «جان پی. لو»، «رابرت ای. درولینگر» و مدیر پروژه «دیوید جی. گلیز» یک ساعت اتم سزیومی به نام NIST-7 را ساختند. این ساعت که در موسسه ملی استاندارد و فناوری قرار دارد، مسئول تعیین زمان در آمریکا از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ بود، اما حالا ساعت‌های اتم سزیومی ِ دقیق‌تری جایگزین آن شده است. 🔹اگرچه شاید آن عدد تصادفی به نظر آید، اما در اثر اندازه‌گیری فرکانس ریزموج‌های لازم برای برانگیختن اتم‌های سزیوم در میانگین تعریف اولیه از ۱ ثانیه بدست آمده است. این اندازه‌گیری‌ها بیش از سه سال به طول انجامید. در حال حاضر، صدها ساعت اتمی سزیومی در تعیین زمان و کنترل جی پی اس نقش دارند. اما در دهه گذشته، نسل دیگری از ساعت‌های اتمی به نام ساعت‌های نوری ظهور پیدا کرد که ۱۰۰ برابر دقیق تر از نوع سزیومی هستند. ساعت‌های جدید دقیقا به شیوه ساعت‌های سزیومی عمل می کنند، با این تفاوت که آنها از اتم‌هایی مثل آلومینیوم یا ایتربیوم استفاده می کنند؛ اتم‌هایی که با فرکانس‌های بالاتر نور مرئی برانگیخته می شوند، نَه ریزموج‌ها. این فرکانس بالا، نقاط داده بیشتری را به تعریف «یک ثانیه» می افزاید و اندازه‌گیری را دقیق‌تر می کند... ادامه و بیشتر: bigbangpage.com/?p=76457 ترجمه: منصور نقی لو/ سایت بیگ بنگ 🆔 @big_bangpage
goo.gl/pBnqf6

عنصر فراموش شده می‌تواند زمان را بازتعریف کند

🔸در یک ثانیه اتفاقات زیادی می تواند رخ بدهد؛ می توانید با غریبه‌ای دیدار کنید؛ عاشق شوید و ... اما واقعا یک ثانیه چیست؟ آیا همان قدر که تصور می کنیم، دقیق است؟ در حال حاضر، دقیق‌ترین ساعت‌هایی که برای تعیین زمان جهانی استفاده می شوند، خطایی در حدود ۱ ثانیه در هر ۳۰۰ میلیون سال دارند؛ پس ساعتی که در عصر دایناسورها شروع به تیک تاک زدن کرد، امروز حتی یک ثانیه هم تاخیر نداشته است. اما دانشمندان بر این باورند که ما می توانیم حتی عملکرد بهتری داشته باشیم. پس آنها به دنبال عنصر فراموش شده‌ای هستند که به ندرت در زمین یافت می شود و در قسمت پایین جدول تناوبی عناصر خاک خورده است.

🔹چرا یک ۱ ثانیه، ۱ ثانیه طول می کشد؟ در دوران قدیم، یک ثانیه به عنوان کسری (۱٫۸۶۴۰۰) از روز متوسط خورشیدی تعریف می شد؛ چرخش ۲۴ ساعته زمین به دور محور آن. اما چرخش زمین می تواند قدری فرق داشته باشد. پس دانشمندان تصمیم گرفتند دیگر از آسمان برای تنظیم ساعت استفاده نکنند و مقیاس‌های کوچکتری را در نظر گرفتند؛ مثلا تا سطح اتم‌ها و اجزای تشکیل دهنده نامرئی ماده. در سال ۱۹۶۷، کمیته بین‌المللی وزن و اندازه‌گیری، ثانیه را بعنوان میزان زمانی که طول می کشد تا اتم سزیوم انرژی کافی را برای برانگیخته شدن جذب کند، تعریف کردند. برای اینکه چنین اتفاقی روی دهد، اتم باید دستخوش ۹۱۹۲۶۳۱۷۷۰ چرخه تابش ریزموج قرار بگیرد.

🔸محققانی به نام های «جان پی. لو»، «رابرت ای. درولینگر» و مدیر پروژه «دیوید جی. گلیز» یک ساعت اتم سزیومی به نام NIST-7 را ساختند. این ساعت که در موسسه ملی استاندارد و فناوری قرار دارد، مسئول تعیین زمان در آمریکا از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ بود، اما حالا ساعت‌های اتم سزیومی ِ دقیق‌تری جایگزین آن شده است.

🔹اگرچه شاید آن عدد تصادفی به نظر آید، اما در اثر اندازه‌گیری فرکانس ریزموج‌های لازم برای برانگیختن اتم‌های سزیوم در میانگین تعریف اولیه از ۱ ثانیه بدست آمده است. این اندازه‌گیری‌ها بیش از سه سال به طول انجامید. در حال حاضر، صدها ساعت اتمی سزیومی در تعیین زمان و کنترل جی پی اس نقش دارند. اما در دهه گذشته، نسل دیگری از ساعت‌های اتمی به نام ساعت‌های نوری ظهور پیدا کرد که ۱۰۰ برابر دقیق تر از نوع سزیومی هستند. ساعت‌های جدید دقیقا به شیوه ساعت‌های سزیومی عمل می کنند، با این تفاوت که آنها از اتم‌هایی مثل آلومینیوم یا ایتربیوم استفاده می کنند؛ اتم‌هایی که با فرکانس‌های بالاتر نور مرئی برانگیخته می شوند، نَه ریزموج‌ها. این فرکانس بالا، نقاط داده بیشتری را به تعریف «یک ثانیه» می افزاید و اندازه‌گیری را دقیق‌تر می کند...

ادامه و بیشتر:
bigbangpage.com/?p=76457

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت بیگ بنگ

🆔 @big_bangpage