👈روغن کرچک روی غده تیموس و بافت های لنفاوی تاثیر می گذارد و باعث کاهش تورم غدد لنفی می شود.ـ عده ای معتقدند این روغن به علت داشتن خاصیت ضدعفونی کنندگی اش می تواند در درمان زخم های پوستی و از بین بردن قارچ های دور ناخن انگشتان دست و پا مفید باشد. 👈طرز استفاده روغن کرچک: روغن کرچک از راه خوراکی به عنوان ملین مقدار ۲ تا ۱۰ گرم و به عنوان مسهل ۱۰ تا ۶۰ گرم در اشخاص بالغ مصرف می شود. مقدار مصرف روغن کرچک برای کودکان ۲ گرم به ازای هر سال سن است.اصولا مصرف آن بهتر است شب هنگام انجام شود که تا صبح عملکرد تخلیه روده انجام شود. 👌عوارض جانبی: مصرف مقدار زیاد آن باعث کولیک،اسهال واستفراغ می گردد.گاهی سبب حساسیت های پوستی می شود.در تعدادی از تحقیقات بالینی استفاده از روغن کرچک در ماه های پایانی بارداری سبب نرم وآماده ی زایمان شدن دهانه رحم(سرویکس) شده است پس در دوران بارداری باید با تجویز پزشک معالج مصرف شود. 👌موارد عدم مصرف: در انسداد روده،آپاندیسیت،التهاب روده، دردهای شکمی با منشأ ناشناخته نباید مصرف شود. همچنین مصرف آن در دوران بارداری، شیردهی و در اطفال زیر ۱۲ سال نیز توصیه نمی شود. در ضمن بهتر است بیش از ۸ تا ۱۰ روز مداوم مصرف نشود. 👌☠☠☠ سمیت: دانه ها محتوی حدود ۳% مواد سمی می باشندوسموم مهلک ریسین وریسینین بیشتر در پوسته دانه قرار دارند.تعداد۳ تا ۲۰ عدد دانه کرچک می تواند مرگ آور باشدوگاهی جویدن ۱ دانه آن توسط بچه ها باعث مرگ شده است. در صنایع داروسازی گرفتن روغن آنها با حرارت سبب بی اثر شدن سم می گردد. روغن های حاوی ریسین مصرف خوراکی نداشته وبه طور گسترده مصرف صنعتی(ساخت لغزاننده های درجه یک، جوهر ماشین تایپ، چاپگر ها و رنگ کردن پارچه ها، شمع ها، موم ها، جلادهنده ها و کاربن ها) دارند. فراورده های دارویی کرچک که اکنون در بازار موجود می باشند فاقد سم ریسین بوده ومصرف دارویی دارند شامل لوبری تیدی(Lubri T.D)لاگزاریسین(Laxaricin) می باشند. نکته:اگر با فردی روبه‌رو شدید که از دانه‌های این گیاه خورده یا خود گیاه را مصرف کرده است، باید به اورژانس رسانده شود. با شست‌وشوی معده و استفاده از زغال می‌توان سم موجود در معده و روده‌ها را شست. درمانی اختصاصی برای این مسمومیت وجود ندارد و معمولاً علائم (اس

👈روغن کرچک روی غده تیموس و بافت های لنفاوی تاثیر می گذارد و باعث کاهش تورم غدد لنفی می شود.ـ عده ای معتقدند این روغن به علت داشتن خاصیت ضدعفونی کنندگی اش می تواند در درمان زخم های پوستی و از بین بردن قارچ های دور ناخن انگشتان دست و پا مفید باشد.

👈طرز استفاده روغن کرچک:
روغن کرچک از راه خوراکی به عنوان ملین مقدار ۲ تا ۱۰ گرم و به عنوان مسهل ۱۰ تا ۶۰ گرم در اشخاص بالغ مصرف می شود. مقدار مصرف روغن کرچک برای کودکان ۲ گرم به ازای هر سال سن است.اصولا مصرف آن بهتر است شب هنگام انجام شود که تا صبح عملکرد تخلیه روده انجام شود.

👌عوارض جانبی:
مصرف مقدار زیاد آن باعث کولیک،اسهال واستفراغ می گردد.گاهی سبب حساسیت های پوستی می شود.در تعدادی از تحقیقات بالینی استفاده از روغن کرچک در ماه های پایانی بارداری سبب نرم وآماده ی زایمان شدن دهانه رحم(سرویکس) شده است پس در دوران بارداری باید با تجویز پزشک معالج مصرف شود.

👌موارد عدم مصرف:
در انسداد روده،آپاندیسیت،التهاب روده، دردهای شکمی با منشأ ناشناخته نباید مصرف شود. همچنین مصرف آن در دوران بارداری، شیردهی و در اطفال زیر ۱۲ سال نیز توصیه نمی شود. در ضمن بهتر است بیش از ۸ تا ۱۰ روز مداوم مصرف نشود.

👌☠☠☠ سمیت:
دانه ها محتوی حدود ۳% مواد سمی می باشندوسموم مهلک ریسین وریسینین بیشتر در پوسته دانه قرار دارند.تعداد۳ تا ۲۰ عدد دانه کرچک می تواند مرگ آور باشدوگاهی جویدن ۱ دانه آن توسط بچه ها باعث مرگ شده است. در صنایع داروسازی گرفتن روغن آنها با حرارت سبب بی اثر شدن سم می گردد. روغن های حاوی ریسین مصرف خوراکی نداشته وبه طور گسترده مصرف صنعتی(ساخت لغزاننده های درجه یک، جوهر ماشین تایپ، چاپگر ها و رنگ کردن پارچه ها، شمع ها، موم ها، جلادهنده ها و کاربن ها) دارند.

فراورده های دارویی
کرچک که اکنون در بازار موجود می باشند فاقد سم ریسین بوده ومصرف دارویی دارند شامل لوبری تیدی(Lubri T.D)لاگزاریسین(Laxaricin) می باشند.

نکته:اگر با فردی روبه‌رو شدید که از دانه‌های این گیاه خورده یا خود گیاه را مصرف کرده است، باید به اورژانس رسانده شود. با شست‌وشوی معده و استفاده از زغال می‌توان سم موجود در معده و روده‌ها را شست.
درمانی اختصاصی برای این مسمومیت وجود ندارد و معمولاً علائم (اس