Mojtaba in France 
عنوان گروه یا کانال:

Mojtaba in France


توضیحات: مشاهدات و تجربیات یک دانشجوی رشته کامپیوتر و کارآفرینی از جامعه فرانسه نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما، بهترین هدیه و کمک است: ارتباط با نویسنده کانال: @MojtabaImani [email protected] https://t.me/joinchat/AAAAAD-wCv2iqjHJrHTn2Q
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 2235
Mojtaba in France

فصل هشتم: غربال دهر

احرار از مرگ در بستر به خدا پناه می برند. قدم صدق هرگز بر صراط نمی لرزد. حر صادق بود و از آغاز نیز جز در طریق صدق نرفته بود... احرار را چه بسا که مکر لیل و نهار به دارالاماره کوفه بکشاند، اما غربال ابتلائات هیچ کس را رها نمی کند و اهل صدق را، طوعاً یا کرهاً، از اهل کذب تمییز می دهد... مکاری چون ضحاک بن عبدالله نیز نمی تواند از چشم ابتلای دهر پنهان شود... و فاش باید گفت، این محضر عظیم حق جایی برای پنهان شدن ندارد.

جملاتی از کتاب #فتح خون فصل هشتم
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

​​ آب و هوای شهر رن فرانسه بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از سال ۱۹۸۵ تا سال ۲۰۱۵ (۳۰ سال). میانگین دمای هوا در ماه های مختلف سال بین ۹ تا ۲۴ درجه در روز و بین ۳ تا ۱۴ درجه در شب تغییر می کند. میانگین دمای کل سال: ۱۳ درجه سانتیگراد
منبع
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

رئیس تلگرام در کانال شخصی خود نوشته است که تلگرام از جریان آزاد اطلاعات حمایت می کند و تسلیم سیاست های سانسور دولت ها نمی شود. ولی خشونت و وحشیگری یکی از خط قرمزهای تلگرام است و به همین دلیل تا به حال هزاران کانال مربوط به تروریست ها را مسدود کرده است. به عنوان مثال اخیرا یکی از کانالهای تلگرام ایرانی که مردم را تشویق می کرد تا به سمت ساختمان های دولتی سنگ پرتاب کنند و مساجد را آتش بزنند و از کار خود فیلم بگیرند را بعد از اینکه تلاش کردیم با مسئول کانال ارتباط برقرار کنیم، این کانال را مسدود کردیم.
https://t.me/durov/66
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

فصل نهم: سیاره رنج

دیندار آن است که در کشاکش بلا دیندار بماند، وگر نه، در هنگام راحت و فراغت و صلح و سلم، چه بسیارند اهل دین، آنجا که شرط دینداری جز نمازی غراب وار و روزی چند تشنگی و گرسنگی و طوافی چند برگرد خانه ای سنگی نباشد.

انسان قلب عالم هستی و حامل عرش الرحمن است، و این سیاره، عرصه تکوین. اینجا پهنه اختیار انسان است و آسمان عرصه جبروت، و امر تکوین در این میانه تقدیر می شود. آه از بار امانت که چه سنگین است!

عالم همه در طواف عشق است و دایره دار این طواف، حسین است. اینجا در کربلا، در سرچشمه جاذبه ای که عالم را بر محور عشق نظام داده است، شیطان اکنون در گیر و دار آخرین نبرد خویش با سپاه عشق است و امروز در کربلاست که شمشیر شیطان از خون شکست می خورد، از خون عاشق، خون شهید.

از خاکی که طینت تو را با آن آفریده اند باز پرس. از آبی که با آن خاک آمیخته اند. از آتشی که در آن زده اند و از نفخه روحی که در آن دمیده اند باز پرس، تا دریابی که چه امانتداران صادقی هستند. تاریخ امانتدار فریاد "هل من ناصر" حسین است و فطرت گنجینه دار آن... و از آن پس، کدام دلی است که با یاد او نتپد؟

جملاتی از کتاب #فتح خون فصل نهم
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

سوالات متعددی درباره منابع درس داده کاوی و دیتای واقعی خرید از فروشگاه و نرم افزاری که با آن کار می کنیم از من پرسیده شده که در این پست جواب این سوالات را می نویسم:

منابع:
• Introduction to Data Mining, Tan et al.
http://www-users.cs.umn.edu/~kumar/dmbook/index.php
• Data Mining: Concepts and Techniques, Han et al.
http://web.engr.illinois.edu/~hanj/bk3/
• Data Mining and Analysis, Zaki and Meira
http://www.dataminingbook.info/pmwiki.php/Main/BookDownload
• Frequent Pattern Mining, Aggarwal and Han Edt.

نرم افزار مورد استفاده برای پیاده سازی و اجرای الگوریتم های داده کاوی:
Jupyter Notebook & Python
نصب با استفاده از آناکوندا:‌
https://www.anaconda.com

دانلود دیتای واقعی خرید از فروشگاه:
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/20

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

فصل دهم: تماشاگه راز

حسین دیگر هیچ نداشت که فدا کند، جز جان که میان او و ادای امانت ازلی فاصله بود.... و اینجا سدرة المنتهی است. این حسین است که عرصات غایی خلافت تکوینی انسان را تا آنجا پیموده است که دیگر جز جان میان او و مقصود فاصله نیست.

فرشتگان عقل به تماشاگه راز آمده اند و مبهوت از تجلیات علم لدنّی انسان، به سجده در افتاده اند تا آسمان ها و زمین، کران تا کران، به تسخیر انسان کامل درآید و رشته اختیار دهر به او سپرده شود. اما انسان تا کامل نشود، در نخواهد یافت که دهر، بر همین شیوه که می چرخد، احسن است.

چشم عقل خطابین است که می پرسد: اتجعل فیها من یفسد فیها و یسفک الدماء ... اما چشم دل خطاپوش است. نه آنکه خطایی باشد و او نبیند... نه! می بیند که خطایی نیست و هرچه هست وجهی است که بی حجاب، حق را می نماید. هیچ پرسیده ای که عالم شهادت بر چه شهادت می دهد که نامی اینچنین بر او نهاده اند؟

جملاتی از کتاب #فتح خون فصل دهم (فصل آخر)
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

https://t.me/MojtabaInFranceMedia/6

مطالعه کتاب #فتح خون نوشته مرتضی آوینی به پایان رسید. می توانید گزیده هایی از فصل های مختلف آن را در پست های زیر بخوانید:

فصل اول: آغاز هجرت عظیم
فصل دوم:‌ کوفه
فصل سوم: مناظره عقل و عشق
فصل چهارم:‌ قافله عشق در سفر تاریخ
فصل پنجم: کربلا
فصل ششم: ناشئه الیل
فصل هفتم: فصل تمییز خبیث از طیب (اتمام حجت)
فصل هشتم: غربال دهر
فصل نهم: سیاره رنج
فصل دهم: تماشاگه راز

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

مستند معبر

یکی از بهترین مستندهایی که تا به حال درباره اربعین دیده ام مستند معبر است. در این مستند صحنه هایی از پیاده روی های رزمندگان ایران در زمان جنگ را که به مناطق عملیاتی می روند برش داده است و در کنار تصاویر پیاده روی اربعین گذاشته است.

یکی از رزمندگانی که از عملیات کربلای ۱ برگشته است در مقابل دوربین میگوید:" آنقدر این کربلاها تکرار می شود انشاءالله تا برسیم به خود کربلای واقعی. اگر زنده بودیم که خواهید دید ما را. اگر هم نبودیم این دوربین شما به عینه نشان خواهد داد که ما در کربلای واقعی در کنار بقیه مسلمانان، جمع خواهیم شد. "

مستند معبر را می توانید در لینک زیر ببینید:‌
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/21
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

توقف جدي براي عابر پياده

ديروز وقتي به كنار خيابان رسيدم تا از خط عابر پياده عبور كنم در حالي كه هنوز وارد خيابان نشده بودم، ناگهان ماشيني كه در حال نزديك شدن بود آنچنان ترمز كرد كه ماشين عقبي به آن برخورد كرد. خسارت خاصي نديدند ولي ماشين عقبي به سختي خود را كنترل كرد و در نهايت با ماشين جلويي برخورد كرد.

در امتحان گواهينامه رانندگي فرانسه، اگر راننده از خط عابر پياده عبور كند در حالي كه شخصي در حال نزديك شدن به خيابان براي عبور از خيابان باشد و راننده براي او توقف نكند و اگر راننده هيچ خطاي ديگري هم غير از اين مرتكب نشده باشد كلا در امتحان آن روز مردود خواهد شد.
—------------
به کانال مشاهدات یک دانشجوی ایرانی از جامعه فرانسه بپیوندید:
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

​تسلیت

و بی تردید شما را به چیزی اندک از ترس و گرسنگی و کاهش بخشی از اموال و کسان و محصولات [نباتی یا ثمرات باغ زندگی از زن و فرزند] آزمایش می‌کنیم. و صبرکنندگان را بشارت ده. همان کسانی که چون بلا و آسیبی به آنان رسد گویند: ما مملوک خداییم و یقیناً به سوی او بازمی‌گردیم. آنانند که درودها و رحمتی از سوی پروردگارشان بر آنان است و آنانند که هدایت یافته‌اند.

(آیات ۱۵۵ و ۱۵۶ و ۱۵۷ سوره بقره)
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

اجازه کتبی برای استفاده از عکس صورت در مقاله تحقیقاتی
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/22

همانطور که در یکی از پست های قبلی گفته بودم یکی از همکاران شرکت برای تست نرم افزاری که روی آن کار می کرد از من هم عکس گرفته بود و از آن استفاده کرده بود. بعد عکس من را در مقاله ای که میخواهد چاپ کند استفاده کرده است. قبل از انتشار مقاله، شرکت یک رضایت نامه کتبی برای من ارسال کرده است تا امضا کنم و اعلام کنم که از استفاده از عکسم در این مقاله رضایت دارم.

مشابه این اتفاق را در موارد دیگری هم تجربه کرده ام. مثلا در همان شرکتی که نوشته بودم در روز Open Door به آن شرکت رفته بودیم تا از شرکت بازدید کنیم، در بدو ورود یک رضایت نامه به ما دادند تا امضا کنیم و در آن نوشته بود که من رضایت دارم که از عکس هایی که در این بازدید از من گرفته می شود در سایت ها و اخبار مربوطه استفاده شود.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

روش شناسایی افرادی که از تورنت استفاده می‌کنند در فرانسه

#یادداشت_مهمان
#مجتبی_ایمانی (کانال نویسنده: @MojtabaInFrance)
دانشجوی فوق لیسانس رشته کامپیوتر گرایش محاسبات ابری در دانشگاه رن فرانسه

استاد درس مدلها و الگوریتم‌های سیستم‌های توزیع شده به مبحث بیت تورنت (#BitTorrent) رسید و بعد توضیح داد که چطور در فرانسه کسانی را که به صورت غیر قانونی از بیت تورنت استفاده می‌کنند شناسایی می‌کنند.

بیت تورنت به این صورت کار می‌کند: یک کپی از فایل در کامپیوترهای مختلف کاربرانی که قبلا آن را دانلود کرده‌اند وجود دارد. بعد وقتی فرد جدیدی بخواهد آن فایل را دانلود کند، در شبکه اعلام می‌کند و کامپیوترهایی که آن فایل را دارند اعلام حضور می‌کنند تا در ارایه‌ی بخشهایی از آن فایل مشارکت کنند.

به دلیل اینکه دانلود فیلم و محتوای مسروقه در فرانسه غیرقانونی است مرکزی به نام HADOPI وجود دارد که می‌تواند افرادی را که این محتواها را با استفاده از تورنت دانلود می‌کنند شناسایی کند و شیوه کارش هم به این صورت است که این مرکز، یک کامپیوتر در شبکه تورنت قرار می‌دهد و خود را به عنوان یکی از کامپیوترهایی معرفی می کند که یک کپی از فایلهای درخواستی را دارد. بعد کاربر به این کامپیوتر هم درخواست دانلود بخشی از فایل را ارسال می‌کند و این کامپیوتر هم یک حجم کوچکی از دیتای تصادفی برای آن کاربر ارسال می‌کند.

بعد که آن شخص در دادگاه احضار شد، همین سندی که نشان می‌دهد کاربر با IP خودش از این کامپیوتر و با استفاده از بیت #تورنت مقداری دیتا دانلود کرده است مدرکی خواهد بود که علیه آن فرد در دادگاه استفاده خواهد شد. البته بعد از دانلودهای مکرر، ابتدا به شخص ایمیل می‌زنند و به او اخطار می‌دهند، بعد اگر باز ادامه پیدا کند برای او نامه کتبی می‌فرستند و باز هم اگر ادامه پیدا کند این بار به دادگاه دعوت می‌شود.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
پی‌نوشت از نویسندگان @K1inUSA: کانال پذیرای یادداشت‌های مهمان است، اما انتشار این مطالب، به معنای تایید تمامی مندرجات آن‌ها نیست.
نظرات همراهان از طریق @FansOfK1inUSA_Admins دریافت و در کانال پشتیبان @K1inUSA2 منتشر خواهند شد.

مشاهدات چند دانشجوی ایرانی🇮🇷 از امریکا🇺🇸
Mojtaba in France

لبنان، گروگان نزاع میان عربستان و ایران
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/25

در این مقاله که امروز در صفحه اول و دوم پرفروش‌ترین روزنامه غرب فرانسه چاپ شده است، اشاره شده که بعد از آشوب‌های سنی‌های افراطی در عراق و سوریه که برخی از آنها توسط عربستان سعودی حمایت مالی می‌شدند، ایران به سرعت وارد عمل شد. و در آخر بیان می‌کند که برنده بازی در عراق و سوریه ایران است و یک قدم از عربستان سعودی جلوتر است در حالی که عربستان سعودی در باتلاق یمن گیر کرده است.

در عکسی که در کنار این مقاله چاپ کرده است برخی از متحدان ایران و متحدان عربستان را در زیر عکس مشخص کرده است و بعد روی نقشه منطقه با رنگ سبز و قرمز مشخص کرده است که کدام مناطق سنی نشین و کدام مناطق شیعه نشین هستند و زیر اسم رهبران ایران و عربستان به اکثریت شیعه و سنی بودن این دو کشور هم اشاره کرده است.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب جدیدی که مطالعه آن را با دوستانمان در فرانسه شروع کرده‌ایم کتاب شرح چهل حدیث نوشته امام خمینی است. این کتاب یک کتاب اخلاقی عرفانی است که مباحث خود را به بهانه شرح چهل حدیث از معصومین بیان کرده است. شاید بتوان گفت در نوع خود بی نظیر است و متأسفانه تحث تأثیر شخصیت سیاسی امام بسیار مغفول مانده است. امام خمینی بعد از تدریس مباحث این کتاب، آن را در سن ۳۸ سالگی به رشته تحریر درآورده است. https://t.me/MojtabaInFranceMedia/28

پروفسور کریستیان بونوی فرانسوی که پس از اسلام آوردن و شیعه شدن نام خود را یحی علوی گذاشته است، تاسف می‌خورد که زمانی که امام خمینی در فرانسه بوده ایشان را نمی‌شناخته چون چهره‌ای که از ایشان آنجا معرفی می‌کردند فقط یک مرد سیاسی بوده است. در دانشگاه سوربن پاریس با دو کتاب از امام خمینی آشنا شده است که به زبان عربی و از لبنان! به آنجا رسیده بود. «شرح دعای سحر» و «مصباح الهدایه الی الخلافه و الولایه». می‌گفت: تمام تصورش این بوده که حتما کتابی تماما سیاسی است. اما با کمال تعجب می‌بیند کتاب عرفانی ـ فلسفی است و تعجبش زمانی بیشتر می‌شود که می‌فهمد امام خمینی این کتاب را در سن 27 سالگی! نوشته است. دکتر علوی تصمیم می‌گیرد درباره‌ی چهره تحریف شده‌ی امام خمینی در غرب بنویسد که محصولش کتابی با عنوان « امام خمینی عارف ناشناخته قرن بیستم» به زبان فرانسه می‌شود. وی در سال ۱۹۹۵ از رساله دکتری خود تحت عنوان الهیات در آثار فلسفی و عرفانی امام خمینی در دانشگاه سوربن دفاع کرد که در سال ۱۹۹۹ به عنوان پژوهش سال برگزیده شد.

مطالعه بیشتر درباره پروفسور کریستیان بونو: https://goo.gl/3CCqTv
فایل pdf کتاب شرح #چهل_حدیث: https://t.me/MojtabaInFranceMedia/27
مطالعه کتاب به صورت آنلاین: https://goo.gl/XUiHvy
#خلاصه کتاب
Mojtaba in France

ایران جزو ۳ مقصد برتر گردشگری در فرانسه است
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/29

"به علت تاریخ چند هزار ساله و میراث معماری باورنکردنی، ایران هر روز مسافران بیشتری را به خود جذب می‌کند. بر اساس اعلام آژانس‌های مسافرتی، این کشور یکی از ۳ مقصد برتر در زمستان امسال برای گردشگران است."

روزنامه شهر رن فرانسه با چاپ مطلب فوق، یکی از برنامه‌های توریستی یک آژانس مسافرتی را معرفی می‌کند: " به مدت ۹ روز است و با یک راننده از شیراز،‌ شهر شعر، تا تهران، پایتخت، خواهد بود. برنامه‌های بین راه عبارتند از بازدید از بقایای شهر باستانی تخت جمشید که ساخت آن بیش از یک قرن زمان برده است، اصفهان، اسطوره‌ای ترین شهر کشور که نام آن به معنی نصف جهان است با معماری و موسیقی ایرانی، یزد، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا در کنار کویر که به نوبه خود یک موزه در فضای باز را به نمایش می‌گذارد. برنامه‌ای که بر غنای فرهنگی یک کشور پیچیده با مردمانی گرم و مهمان‌نواز دلالت دارد. "

هزینه این سفر توریستی برای فرانسوی‌ها ۲۳۵۰ یورو است.
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

دوربین مخفی در متروی پاریس

در ویدئوی زیر، یک نفر با یک دوربین مخفی در متروی پاریس از کسانی که بدون وارد کردن بلیط از روی دستگاه ورود به مترو می‌پرند و وارد مترو می‌شوند فیلم گرفته است.
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/30

فیلم ارسالی از مهندس فرهاد حقی
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

واریز پول نقد با استفاده از دستگاه خودپرداز

در برخی از شعب بانکها در فرانسه، برای واریز وجه نقد نیازی به مراجعه حضوری به بانک نیست و دستگاه خودپرداز بیرون بانک کار واریز وجه نقد به حساب را هم انجام می‌دهد. بعد از وارد کردن کارت بانکی به دستگاه، ابتدا از دریچه مخصوص اسکناسها را وارد می‌کنیم. بعد دستگاه، اسکناس‌ها را می‌شمارد و اعلام می‌کند که چقدر شمارش کرده است. بعد می‌پرسد که آیا مبلغ شمارش شده درست است یا نه و بعد اگر درست بود، وجه به حساب مرتبط با کارت به صورت آنی واریز می‌شود و رسید آن هم از دستگاه خارج می‌شود. دیگر نیازی به ایستادن در صف بانک و مراجعه حضوری برای واریز وجه نقد نیست.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

پیام #مخاطب :
سلام.
خیلی وقته تو ایرانم میشه با دستگاه عابر پول واریز کرد. با باجه های بانک شهر براحتی.

سلام
اتفاقاً در ایران (خیلی سال قبل) اولین دستگاه های عابر بانک چنین قابلیتی داشتند و یک پاکت به شما تحویل می دادند و پول نقد را دوباره در همان پاکت می گرفتند.
اما متاسفانه خیلی زود به دلیل فرسودگی بالای اسکناس ها در ایران - این قابلیت را حذف کردند.
الآن پس از گذشت سال ها دوباره باجه های خودبانک بانک شهر همین کار را به علاوه ی بسیاری از خدمات شبه حضوری انجام می دهند.
همینطور خدمات مشابهی در سایر بانک ها وجود دارد. مثل دریافت وجه نقد بدون داشتن کارت و پرداخت با تلفن همراه و ...

مخاطب ساکن فرانسه:
Salam. Na faghat banke shahr balke hameye bankha in emkan ro dar shoaabe markazi daran. Systeme bankiye iran kheyli berooztar az France hast, dar hameye zamineha.

سلام
حدا اقل از سال 87 اینطورا که من یادم میاد امکان فرستادن پول وجود داشت از عابر بانک. شما چند سال مگه اونجایی؟

سلام
اینجا به این باجه ها میگن خود دریافت 😊
قبلا که خیلی چیزا الکترونیک نبود ما قسطای وام مسکن رو اینطوری پرداخت میکردیم

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

محاسبات ابری توزیع شده - قسمت اول

پروژه‌ای که در شرکت فعلی مشغول آن هستم درباره محاسبات ابری توزیع شده با استفاده از #OpenStack یا همان Distributed OpenStack است. کارفرمای پروژه اپراتور موبایل Orange یا همان France Telecom است و مشکلی که دارد این است که می‌خواهد برای گسترش بستر #Cloud خودش از دیتاسنترهای شهرهای مختلف فرانسه به صورت یک بستر یکپارچه Cloud استفاده کند.

همانطور که در پست‌های قبلی نوشتم، نرم‌افزار OpenStack یک نرم‌افزار متمرکز برای ایجاد زیرساخت Cloud است. به این معنی که باید در یک دیتاسنتر مرکزی نصب و اجرا شود. موضوع پروژه این است که OpenStack را به صورت توزیع شده اجرا کنیم تا از چند دیتاسنتر مختلف به عنوان یک بستر Cloud استفاده کند.

یکی از موانعی که بر سر راه OpenStack برای Distributed شدن وجود دارد، سیستم پیام‌رسانی یا Messaging آن است. OpenStack از اجزای مختلفی تشکیل شده است که این اجزا برای کار و هماهنگی با یکدیگر، پیام‌هایی را با هم رد و بد می‌کنند. سیستم فعلی پیام‌رسانی در OpenStack براساس RabbitMQ است که یک سیستم پیام‌رسانی متمرکز یا Broker Based Message Passing است. نحوه کار آن به این صورت است که یک سرور مرکزی واحد به نام Broker وجود دارد که هرکس برای ارسال پیام به یک واحد دیگر، آن پیام را ابتدا به Broker ارسال می‌کند و بعد Broker آن را برای گیرنده نهایی پیام ارسال می‌کند. همین ‌Broker مرکزی مانع Distributed شدن OpenStack می‌شود و در واقع اولین قدم در این پروژه، جایگزینی سیستم پیام‌رسانی متمرکز OpenStack با یک سیستم پیام‌رسان توزیع شده است که در آن نیازی به یک سرور مرکزی واحد برای تمام تبادلات پیام، وجود نداشته باشد.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

تبریک ✨✨✨

قطعا براى شما در [رفتار] رسول خدا سرمشقى نيكوست، براى كسى كه به خدا و روز واپسين اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى‌كند.
آیه ۲۱ سوره احزاب

ماه فروماند از جمال محمد
سرو نباشد به اعتدال محمد
آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی
آمده مجموع در ظلال محمد
سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی
عشق محمد بس است و آل محمد
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

محاسبات ابری توزیع شده - قسمت دوم

در قسمت قبل گفتم که برای Distributed کردن OpenStack لازم است که سیستم پیام‌رسانی متمرکز آن را با یک سیستم پیام‌رسانی توزیع شده جایگزین کنیم. انتخاب ما برای سیستم پیام رسانی توزیع شده، نرم‌افزار Qpid-Dispatch-Router است که توسط شرکت Redhat نوشته شده است و براساس پروتکل پیام‌رسانی AMQP 1.0 است.

در این سیستم پیام‌رسانی، ما می‌توانیم Router هایی را در سطح Application Layer در شبکه تعریف کنیم تا مانند Router های فیزیکی در لایه ۳ یا Network Layer، پیام‌های ارسالی را به سمت مقصد مسیریابی کنند. در این شرایط اگر برخی از سرورهایی که این روترهای Overlay Network روی آنها نصب هستند از کار بیفتند، روترهای دیگر، مسیر دیگری را از فرستند پیام تا گیرنده پیدا می‌کنند و مشکلی برای سیستم پیام‌رسانی به وجود نخواهد آمد. در حالی که در سیستم پیام‌رسانی متمرکز، اگر سروری که Broker روی آن نصب است از کار بیفتد، کل سیستم پیام‌رسانی و در نتیجه کل نرم‌افزار OpenStack متوقف می‌شود.

قرار است بعد از پیاده‌سازی‌ها و تست‌های لازم، در پروژه OpenStack مشارکت کنیم و سیستم پیام‌رسانی آن را با این سیستم پیام‌رسانی توزیع شده جایگزین کنیم تا این قابلیت برای تمام کسانی که بخواهند در آینده از OpenStack به صورت توزیع شده استفاده کنند فراهم گردد. در حال حاضر این شرکت یکی از اعضای توسعه دهنده پروژه OpenStack است.

در ایران هم محاسبات ابری توزیع شده می‌تواند ایده مفیدی برای برخی از پروژه‌ها باشد. پروژه‌هایی که قرار است در آنها یک دیتاسنتر مرکزی بسیار بزرگ و پر هزینه برای بستر Cloud ساخته شود، از چند دیتاسنتر کوچکتر که به صورت مجزا از هم قرار دارند با استفاده از Distributed OpenStack می‌توانند به صورت یک بستر یکپارچه Cloud استفاده کنند.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

خانم معلولی که ویلچرش به صورت یک تخت کوچک بود و روی تخت به صورت درازکش ویلچرش را هدایت می‌کرد و تنها به بازار میوه و تره‌بار آمده بود و داشت برای خودش خرید می‌کرد. ویلچرش خیلی دقیق فرمان می‌گرفت و ارتفاعش هم بالا و پایین می‌شد و به راحتی میوه و سبزیجاتی که می‌خواست انتخاب می‌کرد و می‌خرید. همچنین برای نگاه کردن پشت سر خودش یک آیه کناری داشت مانند آینه بغل‌های ماشین. داشتم به این فکر می‌کردم که همینطور درازکش کل مسیر را از کوچه‌ها و خیابان‌ها آمده و شاید از اتوبوس و مترو هم استفاده کرده و مشغول خرید در وسط جمعیت تره بار است و مانعی برای زندگی عادی‌اش از نظر زیرساخت‌های شهری وجود ندارد.
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/31
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

حدیث اول: جهاد با نفس - تفکر

تفکر در این مقام عبارت است از آنکه انسان لااقل در هر شب و روزی مقداری - و لو کم هم باشد - فکر کند در اینکه آیا مولای او که او را در این دنیا آورده و تمام اسباب آسایش و راحتی را از برای او فراهم کرده، و بدن سالم و قوای صحیحه، که هر یک دارای منافعی است که عقل هر کس را حیران می کند، به او عنایت کرده، و این همه بسط بساط نعمت و رحمت کرده، و از طرفی هم این همه انبیا فرستاده، و کتابها نازل کرده و راهنماییها نموده و دعوتها کرده، آیا وظیفه ما با این مولای مالک الملوک چیست؟

آیا تمام این بساط فقط برای همین حیات حیوانی و اداره کردن شهوت است که با تمام حیوانات شریک هستیم، یا مقصود دیگری در کار است؟ آیا انبیاء کرام و اولیاء معظم و حکمای بزرگ و علمای هر ملت که مردم را دعوت به قانون عقل و شرع می‌کردند و آنها را از شهوات حیوانی و از این دنیای فانی پرهیز می‌دادند با آنها دشمنی داشتند و دارند، یا راه صلاح ما بیچاره‌های فرو رفته در شهوات را مثل ما نمی‌دانستند؟‏

‏اگر انسان عاقل لحظه‌ای فکر کند می‌فهمد که مقصود از این بساط چیز دیگر است، و منظور از این خلقت عالم بالا و بزرگتری است، و این حیات حیوانی مقصود بالذات نیست. و انسان عاقل باید در فکر خودش باشد، و به حال بیچارگی خودش رحم کند و با خود خطاب کند: ای نفس شقی که سالهای دراز در پی شهوات عمر خود را صرف کردی و چیزی جز حسرت نصیبت نشد، خوب است قدری به حال خود رحم کنی، از مالک الملوک حیا کنی، و قدری در راه مقصود اصلی قدم زنی، که آن موجب حیات همیشگی و سعادت دائمی است، و سعادت همیشگی را مفروش به شهوات چند روزه فانی، که آن هم به دست نمی‌آید حتی با زحمتهای طاقت فرسا.

گزیده ای از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث اول: جهاد با نفس - تفکر
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

مالیات تماشای تلویزیون

در فرانسه به صورت سالیانه یک نامه به آدرس همه ارسال می‌شود که در آن نوشته شده است که باید مبلغی را به عنوان مالیات اقامت و همچنین مالیات تماشای تلویزیون بپردازید. مثلا ۷۰۰ یورو مالیات به علت زندگی در محلی که در آن اقامت دارید (taxe d'habitation) و ۱۳۸ یورو مالیات برای تماشای تلویزیون (contribution a l'audiovisuel public). بعد اگر کسی تلویزیون در خانه نداشته باشد به اداره مالیات می‌رود و برگه‌ای را که در آن نوشته شده "من گواهی می‌دهم که در خانه تلویزیون ندارم" امضا می‌کند و بعد ۱۳۸ یورو مالیات تلویزیون را برایش حذف می‌کنند و مابقی را باید پرداخت کند.
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

پیام #مخاطب :

سه نوع مالیات اصلی هست تو فرانسه
Taxe d'habitation, taxe foncière, impôt sur le revenu
اولی مالیاتی هست که روی جایی که اشغال کردید گرفته میشه، خونه باغ دفتر کار
دومی در صورتیکه که شما مالک اونجا باشید گرفته میشه
سومی هم مالیات بر درآمد هست

در ضمن چیزی به اسم عوارض خروج از کشور هم ندارن
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

پوستر دفاعیه دکترا

در دانشگاه رن فرانسه رسم بر این است که وقتی زمان دفاعیه دکترای یکی از دانشجویان فرا می‌رسد هم گروهی‌هایش بدون اطلاع وی برایش پوستر دفاعیه دکترا درست می‌کنند که مضمونش معمولا با شخصیت و سابقه آن فرد رابطه دارد. در این دفاعیه دکترا، Wanted به این دلیل انتخاب شده است که این شخص در وسط دوران دکترایش ناگهان ناپدید می‌شود و بعد از یک سال دوباره برمی‌گردد و دکترا را ادامه می‌دهد.
عکس ارسالی از نیلوفر چرمچی
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/32
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

حدیث اول: جهاد با نفس - تذکر

و همین طور قدری متذکر شو سایر نعم الهی را از قبیل صحت بدن و قوای ظاهره از قبیل چشم و گوش و ذوق و لمس، و قوای باطنه از قبیل خیال و وهم و عقل و غیر آن، که هر یک منافعی دارد که حدّ ندارد. تمام این ها را مالک الملوک به ما عنایت فرموده بدون اینکه از او بخواهیم، و بدون اینکه به ما منتی تحمیل فرماید.

و به این ها نیز اکتفا نفرموده و انبیا و پیغمبران فرستاده و کتبی فرو فرستاده و راه سعادت و شقاوت و بهشت و جهنم را به ما نموده، و هر چه محتاج به او بودیم در دنیا و آخرت به ما عنایت فرموده، بدون اینکه به طاعت و عبادت ما احتیاجی داشته باشد، یا به حال او طاعت و معصیت ما فرقی کند. فقط از برای نفع خود ما امر و نهی فرموده. بعد از تذکر این نعمتها و هزاران نعمتهای دیگر، که حقیقتا از شمردن کلیات آن تمام بشر عاجز است چه برسد به جزئیات آن، آیا در فطرت شما احترام همچو منعمی لازم است؟ و آیا خیانت نمودن به همچو ولی نعمتی در نظر عقل چه حالی دارد؟‏

‏اکنون متذکر شو ای نفس خبیث نویسنده که چه ظلمی است بزرگ و چه گناهی است عظیم اگر معصیت همچو عظیمی را به نعمت خودش که قوای تو است در محضر مقدس خودش بنمایی. آیا اگر دارای یک خردله حیا باشی، نباید از خجلت آب شوی و به زمین فرو بروی؟‏ ‏پس، ای عزیز متذکر عظمت خدای خودت باش، و متذکر نعمتها و مرحمتهای او شو، و متذکر حضور باش، و ترک کن نافرمانی او را، و در این جنگ بزرگ بر جنود شیطان غلبه کن.

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث اول: جهاد با نفس - تذکر
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

تست‌های شخصیتی قبل از استخدام در شرکتها

#یادداشت_مهمان
#مجتبی_ایمانی (کانال نویسنده: @MojtabaInFrance)
دانشجوی فوق لیسانس رشته کامپیوتر و کارآفرینی - گرایش محاسبات ابری در دانشگاه رن فرانسه

https://t.me/K1inUSAmedia/267

وقتی برای استخدام در برخی از شرکتهای بین‌المللی اقدام می‌کنید، از شما می‌خواهند که در یک سری از تستهای آنلاین برای فرایند انتخاب کارمندان، شرکت کنید. معمولا این تست‌ها به صورت عمومی در دسترس هستند و وقتی لینک آنها توسط شرکتی برای شما ارسال شده باشد، نتیجه تست شما به صورت اتوماتیک برای آن شرکت نیز فرستاده می‌شود.

یکی از این پلتفرمهای تست شخصیتی که توسط یکی از شرکت‌های آلمانی برای من فرستاده شد سایت https://app.plum.io است که با پرسیدن سؤالات بعضا سخت و چالشی از متقاضی، قدرت حل مسأله و ابعاد شخصیتی و هوش اجتماعی او را ارزیابی می‌کند. سؤالاتی که یک جواب درست ندارند و هیچ وقت نمی‌توان حدس زد که کدام جواب امتیاز بیشتری برای شخص می‌آورد. سؤالاتی که فرد را بر سر یک دو راهی قرار می‌دهند که باید مثلا بین بد و بدتر یکی را انتخاب کند. سؤالاتی که شاید جواب درست از نظر افراد مختلف کاملا با هم تفاوت داشته باشند.

این پلتفرم در نهایت یک آدرس سایت مخصوص نتیجه ارزیابی برای شخص متقاضی ایجاد می‌کند تا او بتواند این آدرس را در رزومه خود بنویسد و یا به شرکت‌هایی که متقاضی کار در آنهاست ارسال کند.

همچنین این سایت به شما توصیه‌هایی از نظر حرفه‌ای و شغلی می‌کند که مثلا شما بیشتر برای چه نوع شغلهایی مناسب هستید و از چه محیطهای کاری‌ای بیشتر لذت می‌برید و موفق خواهید بود. و یا چه شرایطی در محیط کار بیشتر شما را خوشحال می‌کند. حتی به شما سؤالهایی را پیشنهاد می‌کند تا در جلسه مصاحبه با شرکت‌ها از آنها بپرسید.

پی‌نوشت: یک ایده استارتاپی برای پیاده سازی در ایران، راه‌اندازی پلتفرم‌هایی است تا شرکتها بتوانند با کمک آنها با ابعاد مختلف حرفه‌ای و شخصیتی متقاضیان کار در آن شرکتها بیشتر آشنا شوند.

مشاهدات و روزنوشته‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان مسلمان ایرانی🇮🇷 از امریکا🇺🇸
@K1inUSA
به ما بپیوندید: https://t.me/joinchat/AAAAADwnejmuoSjHfYDniw
Mojtaba in France

نمونه‌ای از نتیجه تست شخصیتی Plum.io

Communication:
Your Communication is in the top 5% of the workforce. You have an extraordinary proficiency for conveying ideas effectively and identifying the messages people are attempting to convey.

You can speak clearly, convey positivity, attract people, collaborate and share responsibility.

You have an ability to develop good long term relationships, even with difficult people, built on tactful and considerate interactions.

You are good at knowing the right thing to say to people and at understanding how people will accept what you are going to say to them.

You have an extraordinary ability for soliciting and accepting feedback and criticism from others

...
Leadership:
Your Leadership is in the top 15% of the workforce. You have a strong proficiency for taking charge and motivating group members toward common goals.

You have an ability to establish short and long term goals, specify the strategies and actions to achieve them, and have the perseverance to overcome obstacles and failures to attain objectives.

You can express your beliefs and opinions even when they are contrary to those of others, motivate and inspire others to extend themselves to attain goals, and exercise your authority.

You can keep others informed despite pressing deadlines, remain tactful in stressful situations, and compromise to achieve organizational goals.

You excel at collecting and analyzing the information necessary for providing effective direction to groups of people. You are also very good at developing strategic plans and explaining to others how to accomplish those plans.

You are good at understanding what to say to motivate people to follow your direction.

You have an extraordinary ability to recognize and deal positively with obstacles and failures, share responsibility for team direction and performance while establishing and maintaining effective workplace relations.

...
Task Management:
Your Task Management is in the top 15% of the workforce. You have a strong proficiency for setting goals, monitoring progress, and taking initiative to improve your work.

You can work independently, establish and meet challenging deadlines, persevere even when initially unsuccessful, and not settle for “good enough."

You have the ability for maintaining accuracy and attention to detail, reporting and recordkeeping, setting goals and creating plans to accomplish the work, as well as monitoring and controlling resources.

You have an extraordinary ability to remain calm, level-headed and operate effectively in the midst of stressful situations and under multiple or conflicting demands.

You excel at learning what is important to get the job done right and avoiding costly mistakes. You are also excellent at understanding new procedures and explaining them to others.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

برخی از قوانین استرالیا

نویسنده #مهمان
مهندس #علی_امام، ساکن استرالیا

در استرالیا‌ رأى دادن در اكثر انتخابات‌ها اجباری است و اگر کسی رأی ندهد ۵۰ دلار استراليايى جریمه خواهد شد مگر عذر قابل قبولى براى عدم شركت در رأى گيرى ارائه دهد.

حوزه اى كه شخص بايد راى خود را به صندوق بياندازد از قبل مشخص شده - معمولا نزديكترين مدرسه به محل سكونت - و هيچكس نميتواند در حوزه ى ديگرى راى دهد.

شهروندان عادى استرالیايى هر چند سال يكبار براى شركت در جلسه دادگاه به عنوان عضو هیأت منصفه دعوت مي‌شوند و بايد در کار قضاوت مشارکت کنند. اگر نامه دعوت برایشان ارسال شود و بدون عذر موجه شرکت نکنند ١١٠٠ دلار استراليايى جریمه خواهند شد.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

حدیث اول: جهاد با نفس - نزاع جنود رحمانی و شیطانی

گاهی هم ممکن است که انکار بیجا و ردّ بیموقع و بدون علم و فهم برای ما ضررهای خیلی زیاد داشته باشد، و این دنیا عالم التفات به آن ضررها نیست. مثلا تا شنیدی فلان حکیم یا فلان عارف یا فلان مرتاض چیزی گفت که به سلیقه شما درست در نمی آید و با ذائقه شما گوارا نیست، حمل به باطل و خیال مکن. شاید آن مطلب منشأ داشته باشد از کتاب و سنت و عقل و شما به آن بر نخورده باشید.

چه فرق می کند که یک نفر فقیه یک فتوی بدهد، از باب دیات مثلا، که شما کمتر دیده اید. و شما بدون مراجعه به مدرکش رد کنید او را، یا آنکه یک نفر سالک الی الله یا عارف بالله یک حرف بزند راجع به معارف الهیه یا راجع به احوال بهشت و جهنم، و شما بدون مراجعه به مدرکش او را رد کنید، سهل است. توهین کنید یا جسارت نمائید.

ممکن است آن شخصی که اهل آن وادی است و صاحب آن فن است یک مدرکی از کتاب خدا داشته باشد، یا از اخبار ائمه هدی داشته باشد، و شما به آن بر نخورده باشید، آن وقت شما ردّ خدا و رسول کردید بدون عذر موجه. و معلوم است «به سلیقه من درست نبود» یا «علم من به این جا نرسیده بود» یا «از اهل منبر بر خلاف آن شنیدم» عذر نیست.‏

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث اول: جهاد با نفس - نزاع جنود رحمانی و شیطانی
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

سرویس اشتراک دوچرخه در پاریس

نویسنده #مهمان: #محمد_اقدسی
دانشجوی رشته مدیریت بین الملل - دانشگاه مدیریت تلکام - پاریس
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/34

در این تصویر، یکی از دوچرخه‌های استارتاپ gobee.bike را می‌بینید که در خیابان شانزه لیزه پارک شده است. این سرویس به همراه اپلیکیشن آن، به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی و از طریق نقشه‌ی آن، دوچرخه‌های پارک شده در سطح شهر را پیدا کنید و با اسکن کد QR قفل آن را باز کرده و شروع به استفاده از آن کنید. در پایان هم به راحتی به صورت آنلاین و یا از طریق شارژ حساب کاربری، هزینه را پرداخت می‌کنید. هزینه استفاده از این دوچرخه‌ها، هر ۳۰ دقیقه نیم یورو است.

در داخل سایت، این توضیح آمده است که اگر از نقاط بنفش (کم ترافیک و کم تقاضا) دوچرخه‌ای را بردارید و به نقاط قرمز (پرتقاضا) بروید و آن را آنجا پارک کنید، نیم ساعت هدیه استفاده رایگان دریافت خواهید کرد. راحتی استفاده از این اپلیکیشن بر محبوبیت آن افزوده است.

همچنین در سایت این اپلیکیشن، تعداد کل سفرهای انجام شده و مجموع کیلومتر پیموده شده آمده است و مقدار دی اکسید کربنی که در نتیجه استفاده از این دوچرخه ها از تولید آن جلوگیری شده است قابل مشاهده است. این روش می‌تواند در شهرهای بزرگ مورد استفاده قرا گیرد و علاوه بر کاهش ترافیک و بهبود وضعیت محیط زیست، برای سرمایه گذاران نیز درآمدزایی داشته باشد.

#ایده #استارتاپ #دوچرخه
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

۳ پادشاه - ۳ مرد دانا از شرق

در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ (تقریبا یک سال پیش) وقتی از کافی شاپ دانشگاه یک کیک خریدم، موقع خوردن کیک یک قطعه سنگ کوچک مانند یک موزائیک کوچک نقاشی شده در داخل کیک بود که بین دندانهایم قرار گرفت. بعد با تعجب به سراغ فروشنده رفتم و پرسیدم که این سنگ را در کیک پیدا کردم. بعد فروشنده خندید و گفت تبریک می‌گم تو الان پادشاهی. آن روز خیلی تعجب کردم و چیز خاصی از حرفهایش متوجه نشدم تا اینکه امسال از یکی از دوستان ماجرا را شنیدم.

یکی از مناسبت‌های مهم مسیحی‌ها عید اپیفانی (Epiphany) است که در ماه ژانویه برگزار می‌شود. در زمان تولد حضرت عیسی علیه السلام ۳ منجم و پیشگو از ایران که تولد حضرت عیسی علیه السلام را با استفاده از علوم ستاره‌شناسی پیشگویی کرده بودند از ایران تا اورشلیم سفر می‌کنند تا حضرت عیسی را ببینند و برای خانواده‌اش هدایایی ببرند. اقدام این سه ایرانی که به سه پادشاه یا سه مرد دانا از شرق (three kings or three wise men)معروف هستند منشأ برخی از رسومات و اعیاد مسیحیان است.

در این جشن‌ها مردم به مناسبت هدایایی که این ۳ دانشمند برای حضرت عیسی آوردند، به یکدیگر هدیه می‌دهند و در این جشن‌ها اقدام این پیشگوها و کلا علم پیشگویی را تقدیر می‌کنند. بعد اکثرا در تزئیناتی که برای کریسمس درست می‌کنند معمولا در کنار حضرت مریم مجسمه این سه دانشمند ایرانی را نیز قرار می‌دهند. بعد در ژانویه یک مدل کیک خاص می‌پزند که فقط یک بار در سال پخته می‌شود و مخصوص Epiphany است. بعد در میان قطعات مختلف این کیک، یک سنگ کوچک تزئینی قرار می‌دهند و وقتی به صورت اتفاقی کسی این سنگ را پیدا می‌کند، به او می‌گویند حالا تو پادشاه هستی و یک تاج پادشاه روی سر او می‌گذارند. خیلی از مردم نمی‌دانند که این سه دانشمند، ایرانی بودند و فقط می‌گویند که آنها از راه دوری از شرق آمده بودند.

این ویدئو را ببینید: https://youtu.be/GC5kECB4Qmc?t=2m25s
و برای مطالعه بیشتر به اینجا مراجعه کنید: https://goo.gl/SwSHvo
Mojtaba in France

یکی از مدیران مرکز تحقیقاتی به همه ایمیل زده به این شرح: فقط میخواستم تأکید کنم که روز ۲۵ دسامبر و ۱ ژانویه تعطیلات رسمی هستند (تعطیلات کریسمس و سال نو) و آزمایشگاه هم در این روزها تعطیل است. حدس می زنم که ورود به آزمایشگاه در این روزها غیر ممکن باشد.

از این فرصت استفاده کنید و کارهایی انجام دهید که ربطی به پروژه های تحقیقاتی شما نداشته باشد و از آنها لذت ببرید. بعضی ها به آن می گویند "تعطیلات" :)
تعطیلات خوبی داشته باشید.

Hello,

I just wanted to be more explicit: the 25/12 and 1/1 days are official
holidays, and the lab is *also* closed on 26/12 and 1/2. I guess that
it will be simply impossible to enter the lab building on those days.

Take the opportunity to do something not connected to your work and
enjoy it. Some people call it "vacations" :)

Have a good one,
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

🔸اتاق بالای طویله شبی 100 یورو!

در ادامه بحث #کارآفرینی های قابل انجام در ایران که درآمدهای هنگفتی در آنها نهفته هست، توجه شما را به ماجرای آقای عباس برزگر جلب می کنم. مردی که روزی نان خشک جمع میکرد و اکنون یکی از ثروتمندترین روستایی های ایران هست!

ه________________________________
🔹به کانال #دوباره_ایران بپیوندید.
یادداشت های یک بازگشته از مهاجرت به ایران
@dobare_Iran

https://goo.gl/YkzXDu
Mojtaba in France

حواس پرتی
قسمت اول

یکی از عوامل بالا رفتن بازدهی کلاسهای درس و همچنین بازدهی مطالعه و کلا بازدهی هر کار دیگری، محصور نگه داشتن ذهن در همان موضوع در طول مدت مشغول بودن به آن موضوع است. وقتی در کلاس مشغول گوش دادن به استاد هستیم ناخودآگاه ذهن به سراغ موضوعات متفرقه خارج از کلاس میرود و در نتیجه بخشی از درس را متوجه نمی‌شویم چون در واقع به آن گوش ندادیم و ذهن مشغول بررسی موضوع دیگری بوده است. همچنین هنگام مطالعه کردن در حالی که به ظاهر مشغول خواندن از روی جملات کتاب هستیم ذهن در حال بررسی و تحلیل یک موضوع دیگر است. غالبا عدم موفقیت در دروس و امتحانات و در نتیجه تحصیلات، نتیجه کند ذهن بودن یا بی استعدادی نیست بلکه نتیجه همین حواس پرتی است.

خوب چطور می‌توان ذهن را در مدت مثلا ۲ ساعت کلاس، در همان موضوع درس نگه داشت و مانع از خروج آن از کلاس شد؟ یا چطور می‌توان مثلا ۳ ساعت مطالعه کرد در حالی که در کل این ۳ ساعت ذهن به هیچ موضوع دیگری غیر از مطالب کتاب متوجه نشود؟ جواب بسیار ساده است: با تمرین. شاید بعضی تصور کنند که نگه داشتن ذهن روی فقط یک موضوع برای مدت مثلا یکی دو ساعت کاری غیر ممکن است. ولی با کمی تمرین این کار به راحتی قابل انجام است.

تمرینی که باید انجام دهید این است که قبل از هر مطالعه یا قبل از هر کلاس، به مدت چند دقیقه مثلا ۱۰ دقیقه یک جا بنشینید و به یک نقطه نگاه کنید و تمرین کنید که به هیچ چیز فکر نکنید. سعی کنید هر موضوعی که وارد ذهن شد، بلافاصله آن را متوقف کنید و به فکر کردن به آن ادامه ندهید. قطعا در ابتدا ناخودآگاه ذهنتان به سراغ موضوعاتی می‌رود که در زندگی روزمره با آنها سر و کار دارید. به محض اینکه متوجه شدید که دارید به آن موضوع فکر می‌کنید، آن را از ذهن خارج کنید و ادامه ندهید. وقتی تمرین می‌کنید که هر موضوعی که وارد ذهن شد آن را خارج کنید، بعدا در مدت کلاس درس یا مطالعه، وقتی موضوعات متفرقه بخواهند وارد ذهن شوند دیگر به صورت اتوماتیک، ذهن آنها را متوقف می‌کند و به آنها نمی‌پردازد. این تمرین ساده را انجام دهید تا تأثیر آن را در بازدهی کلاس درس یا مطالعه و یا هرکار دیگری ببینید.

در قسمت بعدی منابعی را برای مطالعه بیشتر در خصوص این تکنیک معرفی خواهم کرد.
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

حواس پرتی
قسمت دوم

در قسمت اول گفته شد که با یک تمرین ساده چند دقیقه‌ای قبل از کلاس درس یا قبل از مطالعه یا هر کار دیگری می‌توان کاری کرد که ذهن در مدت انجام آن کار فقط به آن موضوع فکر کند و سراغ موضوعات پراکنده نرود و در نتیجه بازدهی وقت و یا میزان یادگیری در کلاس درس یا مطالعه را می‌توان با این روش بسیار بالا برد.

من با این موضوع برای اولین بار تقریبا ۲۰ سال پیش در کتاب شرح #چهل_حدیث آشنا شدم و آن را تمرین کردم و بسیار استفاده بردم و می‌توانم بگویم یکی از عوامل اصلی در موفقیت‌هایی بوده است که تا به حال داشته‌ام. در این کتاب، این تکنیک را با عنوان "ضبط خیال" مطرح می‌کند و از آن برای راهی به منظور اجتناب از گناه یاد می‌کند. با این توضیح که تمام اعمالی که از انسان سر می‌زند حتماً قبلش فکر انجام آن عمل وارد ذهن می‌شود و شخص با انجام این تمرین می‌تواند به محض ورود فکر مربوط به یک گناه، آن را از ذهن خارج کند و به یک موضوع دیگری فکر کند و در نتیجه احتمال ارتکاب به گناه را کاهش می‌دهد.

همچنین در کتاب #آداب_نماز امام خمینی نیز این تمرین مطرح شده است و از آن برای راهی جهت جلوگیری از حواس پرتی در هنگام نماز خواندن یاد شده است. گزیده‌ای از این دو مطلب را در پست‌های آینده خواهم نوشت.

اخیراً هم یک کلیپ ویدئویی به زبان انگلیسی تحت عنوان بهترین راه مدیتیشن (Meditation) دیدم که بسیار به این تکنیک شبیه است که می‌توانید در لینک زیر آن را مشاهده کنید. در این ویدئو بیان می‌کند که مدیتیشن این نیست که عضو گروه خاصی شوید یا لباسهای خاصی بپوشید و یا به حالت‌های خنده‌داری بنشینید. بلکه باید ۵ تا ۱۰ دقیقه بنشینید و به صدای دم و بازدم خود توجه کنید و وقتی افکار متفرقه وارد ذهن می‌شود آنها را بیرون کنید. و این کار مانند ورزش باعث تقویت ذهن شما می‌شود.
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/35

حواس پرتی قسمت اول: https://t.me/MojtabaInFrance/702
منبع اول: https://goo.gl/6TLnSb
منبع دوم: https://goo.gl/8upDNx
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

حدیث اول: جهاد با نفس - ضبط خیال

بدان که اوّل شرط از برای مجاهد در این مقام و مقامات دیگر، که می تواند ‌‏منشأ غلبه بر شیطان و جنودش شود، حفظ طائر خیال است. چون که این خیال مرغی است بس پرواز کن که در هر آنی به شاخی خود را می آویزد، و این موجب بسی از بدبختیهاست. و خیال یکی از دستاویزهای شیطان است که انسان را به واسطه آن بیچاره کرده به شقاوت دعوت می‌کند.‏

‏انسان مجاهد که در صدد اصلاح خود برآمده و می‌خواهد باطن را صفایی دهد و از جنود ابلیس آن را خالی کند، باید زمام خیال را در دست گیرد و نگذارد هر جا می‌خواهد پرواز کند، و مانع شود از اینکه خیالهای فاسد باطل برای او پیش آید، از قبیل خیال معاصی و شیطنت، همیشه خیال خود را متوجه امور شریفه کند. و این اگر چه در اوّل امر قدری مشکل به نظر می رسد و شیطان و جنودش آن را به نظر بزرگ جلوه می‌دهند، ولی با قدری مراقبت و مواظبت امر سهل می‌شود. ممکن است، برای تجربه، تو نیز چندی در صدد جمع خیال باشی و مواظبت کامل از آن کنی: هر وقت می‌خواهد متوجه امر پستی و خسیسی شود، آن را منصرف کنی و متوجه کنی به امور دیگر، از قبیل مباحات یا امور راجحه شریفه.

[...] ‏و ای عزیز، از خدای تبارک و تعالی در هر آن استعانت بجوی و استغاثه کن در درگاه معبود خود، و با عجز و الحاح عرض کن: بار الها، شیطان دشمن بزرگی است که طمع بر انبیا و اولیاء بزرگ تو داشته و دارد، تو خودت با این بنده ضعیف گرفتار امانی و اوهام باطله و خیالات و خرافات عاطله همراهی کن که بتواند از عهده این دشمن قوی برآید، و در این میدان جنگ با این دشمن قوی که سعادت و انسانیت مرا تهدید می‌کند تو خودت با من همراهی فرما که بتوانم جنود او را از مملکت خاص تو خارج کنم و دست این غاصب را از خانه مختص به تو کوتاه نمایم.‏

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث اول: جهاد با نفس - ضبط خیال
می‌توانید این فصل را به طور کامل در اینجا مطالعه کنید: https://goo.gl/6TLnSb
#خلاصه کتاب
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب آداب نماز - فصل یازدهم در بیان دوای هرزه گردی خیال

[...] و از قوایی که قابل تربیت است قوّۀ خیال و قوّۀ واهمه است که قبل از‌‎ ‌‏تربیتْ، این قویٰ چون طایری سخت فرّار و بی اندازه متحرّک از شاخه‌ای به‌‎ ‌‏شاخه‌ای و از چیزی به چیزی هستند، به طوری که انسان اگر یک دقیقه حساب‌‎ ‌‏آنها را نگه دارد می‌بیند که چندین انتقال متسلسل با تناسبات بسیار ضعیف‌‎ ‌‏ناهنجار پیدا نموده؛ حتّی بسیاری گمان می‌کنند که حفظ طایر خیال و رام‌‎ ‌‏نمودن آن از حیّز امکان خارج و ملحق به محالات عادیّه است؛ ولی این طور‌‎ ‌‏نیست و با ریاضت و تربیت و صرف وقت آن را می‌توان رام نمود و طایر خیال‌‎ ‌‏را می‌توان به دست آورد، به طوری که در تحت اختیار و اراده حرکت کند که‌‎ ‌‏هر وقت بخواهد آن را در مقصدی یا مطلبی حبس کند که چند ساعت در همان‌‎ ‌‏مقصد حبس شود.‏

و طریق عمدۀ رام نمودن آن عمل نمودن به خلاف است. و آن چنان‌‎ ‌‏است که انسان در وقت نماز خود را مهیّا کند که حفظ خیال در نماز کند و آن را‌‎ ‌‏حبس در عمل نماید و به مجرّد این که بخواهد از چنگ انسان فرار کند آن را‌‎ ‌‏استرجاع نماید. [...]

گزیده‌ای از کتاب #آداب_نماز - فصل یازدهم - در بیان دوای هرزه گردی خیال
#خلاصه کتاب
این فصل را به طور کامل می‌توانید در اینجا مطالعه کنید: https://goo.gl/8upDNx
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

https://t.me/MojtabaInFranceMedia/36
در بعضی اداره‌ها و ساختمان‌ها در فرانسه برای رفتن به واحد یا اتاق یا قسمت مورد نظر کافی است که خط رنگی مربوط به آن را دنبال کنید تا شما را از درب ورودی تا آن نقطه هدایت کند.
عکس ارسالی از مهندس ابوذر رجبی
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

نویسنده #مهمان: #محمد_اقدسی
دانشجوی رشته مدیریت بین الملل - دانشگاه مدیریت تلکام - پاریس
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/37

یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت و جمع آوری زباله متعلق به کشور آلمان است. به عنوان مثال، در هنگام خرید اکثر نوشیدنی‌ها، مبلغی به عنوان گرویی بطری و یا قوطی، روی قیمت آن کشیده شده است و شما با پس دادن آن‌ها به دستگاه‌های اتوماتیک، مبلغ گرویی را پس می‌گیرید. با این کار علاوه بر ترغیب مردم به بازیافت زباله، مدیریت جمع‌آوری آن نیز انجام گرفته و علاوه بر کاهش هزینه‌ها به بهبود محیط زیست می‌انجامد.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

حواس ‌پرتی
قسمت سوم

در این ویدئو (https://t.me/MojtabaInFranceMedia/38) از حواس‌پرتی به عنوان صداهای درون ذهن، یاد می‌کند (The voice in the head) و توضیح می‌دهد که چطور می‌توان آن را متوقف کرد. کسی که در ویدئوی ضمیمه شده در قسمت دوم صدای آن را می‌شنوید همین شخصی است که در این ویدئو ظاهر می‌شود و در این ویدئو با یک کار گرافیکی به صورت واضح تر و کاملتر داستان را توضیح می‌دهد و می‌گوید که داستان از کجا شروع شد و اینکه بعد از صحبت با متخصصین مختلف، ایده اصلی را از شخصی گرفته بود که روی موضوع صداهای درون ذهن کار کرده و کتاب نوشته بود و می‌گفت راه حل این است که دقایقی در روز را باید در حالی که بیدار و هوشیاریم به هیچ چیز فکر نکنیم و تمام صداهای ذهنی مربوط به کارهایمان در گذشته و آینده را از ذهن خارج کنیم.

بعد توضیح می‌دهد که این تمرین ساده و رایگان در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مانند شرکت گوگل و یا در ارتش آمریکا هر روز انجام می‌شود چون تأثیر زیادی روی عملکرد افراد دارد. همچنین ثابت شده است که این تمرین تأثیراتی روی برخی بیماری‌های جسمی نیز می‌تواند داشته باشد.

توصیه می‌کنم این ویدئو را ببینید.
حواس‌پرتی قسمت اول: https://t.me/MojtabaInFrance/702
حواس‌پرتی قسمت دوم: https://t.me/MojtabaInFrance/703
منبع اول: https://t.me/MojtabaInFrance/704
منبع دوم: https://t.me/MojtabaInFrance/705
منبع سوم: https://youtu.be/4sXBEfIXUno
منبع چهارم: سخنرانی در شرکت گوگل: https://youtu.be/Dt5Qv9tUObI
لینک ویدئو: https://t.me/MojtabaInFranceMedia/38
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

مسکن دانشجویی

وقتی دانشجویان از عهده پرداخت کرایه مسکن برنمی‌آیند و با داشتن هم اتاقی هم مشکل دارند با حمایت شهرداری شهر رن فرانسه، خانه‌های کوچک چوبی برای خود می‌سازند.
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/40

خبر کامل را در مجله رنی‌ها بخوانید: https://t.me/MojtabaInFranceMedia/39
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

تجربه پرداخت با Apple Pay

قابلیت Apple Pay یک سال است که در فرانسه هم راه افتاده است. داستان از این قرار است که اطلاعات کارت بانکی خود را در برنامه کیف پول (wallet) در آیفون وارد می‌کنید و از این به بعد موقع خرید از سوپرمارکت‌ها یا رستوران‌ها و غیره کافیست موبایل خود را نزدیک دستگاه کارتخوان ببرید تا پرداخت انجام شود. دیگر نیازی به همراه داشتن کارت بانکی ندارید و سرعت پرداخت هم سریعتر از آن است که بخواهید کارت بانکی را درون دستگاه بگذارید و بعد پسورد آن را وارد کنید. این قابلیت از آیفون ۶ به بعد در موبایل‌های اپل وجود دارد.
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب شرح چهل حدیث - حدیث اول: جهاد با نفس - موازنه
#خلاصه کتاب

در این عالم ممکن نیست آمال انسان اداره شود و هر کس به آرزویش برسد، ... مثلا قوّه شهویه در انسان طوری است که اگر زنهای یک شهر، به فرض محال، به دست او بیاید، باز متوجه زنهای شهر دیگر است. و اگر از یک مملکت نصیبش شد، متوجه مملکت دیگر است. و همیشه آنچه ندارد می خواهد. ‏و همین طور قوّه غضب در انسان طوری مخلوق است که اگر مالک الرقاب مطلق یک مملکت شود، متوجه مملکت دیگر می شود که آن را به دست نیاورده.‏ پس انسان همیشه عاشق چیزی است که ندارد و به دست او نیست.
‌‏
‌‏در هر حال وقتی که انسان فرضا به مقاصد خود برسد، آیا استفاده او چند وقت است؟ آیا قوای جوانی تا چند وقت برقرار است؟ وقتی بهار عمر رو به خزان گذاشت، نشاط از دل و قوّه از اعضا می رود: ذائقه از کار می افتد، طعمها درست ادراک نمی شود، چشم و گوش و قوه لمس و قوای دیگر بیکاره می شوند- لذات بکلی ناقص یا نابود می شود. امراض مختلفه هجوم می آورد: جهاز هضم و جذب و دفع و جهاز تنفس کار خود را نمی تواند انجام دهد، جز آه سرد و دل پر درد و حسرت و ندامت چیزی برای انسان باقی نمی ماند. پس مدت استفاده انسان از این قوای جسمانی، از بعد از تمیز و فهم خوب و بد تا زمان افتادن قوا از کار یا ناقص شدن آنها، بیش از سی چهل سال برای مردم قوی البنیه و صحیح و سالم نیست، آن هم در صورتی که به امراض و گرفتاریهای دیگر که همه روزه می بینیم و غافل هستیم بر نخورد.‏

‌‏من عجالتا برای جناب عالی فرض می کنم در عالم خیال- که مایه ندارد!- صد و پنجاه سال عمر و فراهم بودن تمام بساط شهوت و غضب و شیطنت، و فرض می کنم که هیچ ناملایمی هم برای شما پیش آمد نکند، و هیچ چیز بر خلاف مقصد شما نشود، آیا بعد از این مدت کم، که مثل باد می گذرد، عاقبت شما چیست؟ آیا از این لذات چه ذخیره ای کردید برای زندگی همیشگی خود، برای روز بیچارگی و روز فقر و تنهایی خود، برای برزخ و قیامت خود، برای ملاقات ملائکه خدا و اولیاء خدا و انبیاء او؟ جز یک اعمال قبیحه منکره که صورت آنها را در برزخ و قیامت به شما تحویل می دهند، که صورت آنها را جز خداوند تبارک و تعالی کس دیگر نمی داند چیست.‏

چه شده که ما این قدر در خواب غفلت و جهالتیم؟ آیا ملکی مثل رسول الله و جبرئیل بر ما نازل شده و ما را از عذاب خدا ایمن کرده؟ با اینکه رسول خدا و اولیاء او تا آخر عمر هم از خوف خدا قرار نداشتند و خواب و خوراک نداشتند. ولی کارخانه خدا از خوف غش می کرد. علی بن الحسین، علیهما السلام، امام معصوم، گریه ها و زاریهایش و مناجات و عجز و ناله هایش دل را پاره پاره می کند. ما را چه شده که هیچ حیا نکرده در محضر ربوبیت این قدر هتک حرمات و نوامیس الهی را می کنیم؟ ای وای بر ما و بر غفلت ما! ای وای بر ما و بر شدت سکرات موت ما! ای وای بر حال ما در برزخ و سختیهای آن، و در قیامت و ظلمتهای آن! ای وای بر حال ما در جهنم و عذاب و عقاب آن!‏

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث اول: جهاد با نفس - موازنه
می‌توانید این فصل را به طور کامل در اینجا مطالعه کنید: https://goo.gl/kAc3ww
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

رد کردن پیشنهاد کار

وقتی پذیرش کار در دو شرکت کامپیوتری در شهر رن فرانسه را که برای آنها درخواست داده بودم، رد کردم و گفتم که متأسفانه به علت اینکه شرکت دیگری را انتخاب کرده‌ام پیشنهاد شما را رد می‌کنم این جواب‌ها را از آنها دریافت کردم:

شرکت اول:
من کاملا انتخاب تو را درک می‌کنم و برایت آرزوی بهترین‌ها را دارم در کار آینده‌ات حتی اگر در شرکت ما نباشد. از دیدنت خوشحال شدم و هیچ وقت دیر نیست اگر خواستی بعدا به شرکت ما ملحق شوی.

شرکت دوم:
ممنون که خبر دادی. متأسفم که پیشنهاد کاری ما همه معیارهای تو را در بر نداشت. برایت بهترین آرزوها را در کاری که انتخاب کرده‌ای دارم.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1396/10/17/1621655/شبکه-یک-فرانسه-ویدئوهای-منتشرشده-از-ناآرامی-های-ایران-جعلی-هستند
Mojtaba in France

http://observers.france24.com/en/20180103-iran-karate-woman-boy-who-still-alive-fake-images-iran-protests
مطلب سایت خبرگزاری France24 فرانسه درباره جعلی بودن برخی تصاویر و فیلمهای منتشر شده درباره اعتراضات داخل ایران
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

تغییراتی که از دسامبر ۲۰۱۷ در فرانسه رخ می‌دهد.

سایت TheLocal با درج تیتر فوق اشاره می‌کند که: در ابتدای هر ماه در فرانسه، تغییرات کوچک ولی مهمی در زندگی فرانسوی‌ها رخ می‌دهد. اینها تغییراتی هستند که از ابتدای دسامبر اتفاق می‌افتند:

- از این به بعد قطار ارزان قیمت Ouigo از ایستگاه Montparnasse پاریس هم خواهد گذشت و قیمت بلیطهای آن هم کمی گرانتر می‌شود.

- خط هواپیمایی جدید Joon که زیر مجموعه Air France است، با بلیط های ارزانتر آغاز به کار می‌کند.

- از ابتدای دسمابر اگر کسی بخواهد خانه خود را در پلتفرم‌های آنلاین مانند Airbnb، Homelidays و Abritel اجاره بدهد (حتی برای چند روز) باید خانه خود را در پلتفرم مربوطه در شهرداری ثبت کند و شماره ثبت را در صفحه خود نمایش دهد وگرنه مشمول جریمه ۴۵۰ یورویی که تا ۵۰ هزار یورو در دفعات بعد افزایش می‌یابد خواهد شد.

- در برخی شهرها رانندگان موظفند برچسب میزان قدیمی بودن و آلایندگی خودروی خود را روی شیشه بچسبانند.

- تقریبا هر ماه قیمت بنزین اندکی افزایش پیدا می‌کند. این ماه هم به عنوان سومین ماه متوالی قیمت بنزین افزایش پیدا خواهد کرد.

- قرار بود سیستم پرداخت هزینه درمانی توسط بیمه تغییر کند ولی این تغییر به تعویق افتاد و همچنان بیماران باید همه هزینه درمان را پرداخت کنند تا بعدا بیمه سهم خود را به حساب بیمار واریز کند (درصورت درخواست دکتر)

متن کامل این خبر را می‌توانید اینجا بخوانید: https://goo.gl/8PcFQZ

مشاهدات یک دانشجوی کامپیوتر و کارآفرینی از جامعه فرانسه:
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب شرح چهل حدیث - حدیث اول: جهاد با نفس - در معالجه مفاسد اخلاقیه
#خلاصه کتاب

‌‏هان ای عزیز، از خواب بیدار شو. از غفلت تنبه پیدا کن و دامن همت به کمر زن، و تا وقت است فرصت را غنیمت بشمار، و تا عمر باقی است و قوای تو در تحت تصرف تو است و جوانی برقرار است و اخلاق فاسده بر تو غالب نشده و ملکات رذیله ‏بر تو چیره نگردیده، چاره ای کن و دوایی برای رفع اخلاق فاسده و قبیحه پیدا کن و راهی برای اطفاء نائره شهوت و غضب پیدا نما.‏

بهترین علاجها که علماء اخلاق و اهل سلوک از برای این مفاسد اخلاقی فرموده اند این است که هر یک از این ملکات زشت را که در خود می بینی، در نظر بگیری و بر خلاف آن تا چندی مردانه قیام و اقدام کنی و همت بگماری بر خلاف نفس تا مدتی، و بر ضد خواهش آن رذیله رفتار کنی.

... یا مثلا اگر خدای نخواسته اهل جدال و مراء در مباحثه علمیه هستی- کما اینکه بعضی از ما طلبه ها گرفتار این سریره زشت هستیم- مدتی بر خلاف نفس اقدام کن. در مجالس رسمی که مشحون به علما و عوام است مباحثه که پیش آمد کرد دیدی طرف صحیح می گوید، معترف به اشتباه خودت بشو و تصدیق آن طرف را بکن. امید است در اندک زمانی رفع این رذیله شود.

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث اول: جهاد با نفس - در معالجه مفاسد اخلاقیه - صفحه ۲۴
می‌توانید این فصل را به طور کامل در اینجا مطالعه کنید: https://goo.gl/iKk4EY

پ ن: مراء به معنی بحث و جدلی است که هدف طرفین از بحث کردن، کشف حقیقت نیست بلکه غلبه بر طرف مقابل است. یکی از علامت‌هایش هم این است که وقتی شخص فهمید حرفی که زده اشتباه بوده و عقیده طرف مقابل درست است، اعتراف به اشتباهش نمی‌کند و طرف مقابل را تصدیق نمی‌کند و در عوض، موضوع را تغییر داده به شاخه دیگری می‌پرد. مانند بسیاری از مناظرات تلویزیونی و مناظرات ریاست جمهوری و دیگر مناظره‌هایی که در ایران و بقیه دنیا شاهدش هستیم. و یا بعضی از بحث و جدلهایی که گاهی با دوستان یا بستگانمان می‌کنیم.

مثلا شخص می‌داند که اگر در مناظره شکست بخورد حقوقش را از دست می‌دهد یا از کار برکنار می‌شود و فقط تلاش می‌کند که طرف مقابل را شکست دهد و او را تحقیر کند بدون اینکه اهمیت داشته باشد که حق با کیست و حقیقت کجاست. شاید جالب باشد که بدانیم این چنین بحث کردنی در اسلام مراء نام دارد و از گناهان کبیره شمرده می‌شود و یک مؤمن فقط اجازه دارد در مباحثه‌ای شرکت کند که هدف طرفین، شناخت حقیقت باشد.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

مطالعه حدیث اول با موضوع جهاد با نفس به پایان رسید. می‌توانید گزیده‌هایی از آن را در لینک‌های زیر بخوانید:

معرفی: t.me/MojtabaInFrance/666
تفکر: t.me/MojtabaInFrance/679
تذکر: t.me/MojtabaInFrance/684
نزاع جنود رحمانی و شیطانی: t.me/MojtabaInFrance/691
ضبط خیال: t.me/MojtabaInFrance/704
موازنه: t.me/MojtabaInFrance/712
معالجه مفاسد اخلاقی: t.me/MojtabaInFrance/717

#خلاصه کتاب
کتاب شرح #چهل_حدیث - حدیث اول - جهاد با نفس
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

سرویس ابری (#Cloud_Service)
قسمت اول

سرویس ابری یا (Cloud Service) به سرویس محاسبات آنلاینی گفته می‌شود که مشتری فقط به ازای زمان و میزان منابعی که استفاده می‌کند هزینه پرداخت می‌کند. فرق آن با سرویس غیر ابری مانند فرق خرید ماشین با استفاده از تاکسی است. وقتی کسی ماشین می‌خرد هزینه زیادی را برای ماشین و بعد هزینه ثابت و همیشگی‌ای را هم برای نگهداری ماشین می‌پردازد در حالی که مثلا ۹۰ درصد اوقات از ماشین هیچ استفاده‌ای نمی‌کند. ولی وقتی کسی از تاکسی استفاده می‌کند فقط هزینه همان چند دقیقه‌ای که سوار تاکسی بوده را می‌پردازد و دیگر هیچ هزینه دیگری ندارد. و اگر هم به جای یک نفر، ۱۰ نفری بخواهند جایی بروند، ۳ تاکسی کرایه می‌کنند. هزینه تعمیر و نگهداری هم به عهده صاحب تاکسی است.

قبل از به وجود آمدن ارائه دهنده‌های سرویس ابری،‌ اگر کسی می‌خواست یک خدمات آنلاین ارائه کند باید سرورهایی را می‌خرید یا کرایه می‌کرد و هزینه بالای خرید آن یا کرایه ۲۴ ساعته و همیشگی آن را می‌پرداخت، که خوب البته بسیار غیر بهینه بود. مثلا هزینه نگهداری و برق و غیره سرورها برای نیمه شب که کسی از سرویس استفاده نمی‌کند یک هزینه اضافی و بی مورد است.

در ضمن مثلا در یک شب خاص به دلیل یک مناسبتی یا به دلیل یک تبلیغ تلویزیونی ممکن است کاربران آن سرویس، ناگهانی بسیار زیاد شوند و سرورهای فعلی قابلیت پاسخگویی به همه آنها را نداشته باشد و سرویس از دسترس خارج شود. اگر هم برای چنین حجم بالایی کاربر، پیش بینی شود و سرور به اندازه کافی خریداری شود باز هم کار عاقلانه و بهینه‌ای نیست چون بعد از مدتی مجددا تعداد کاربران کاهش می‌یابد و دیگر نیازی به این همه سرور وجود ندارد. سرویس ابری در واقع برای حل همه این مشکلات به وجود آمده است.

در قسمت بعدی به چند مشخصه اصلی که یک سرویس ابری باید داشته باشد اشاره خواهم کرد.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

لشگر آسمان‌ها و زمین

یکی از سرگرمی‌هایمان در فرانسه، تماشای فیلمهای مستند است. جدیدا مستندهای جالبی در ایران ساخته می‌شود. امروز فیلم مستند "نیمه شب ۲۴ آوریل" را دیدیم. در این مستند توضیح می‌دهد که یک گروه از نظامیان آمریکایی با تمام تجهیزات به صحرای طبس آمدند و در کنار آزادی گروگان‌ها برنامه‌های مفصلی اعم از کودتا و انهدام مراکز مهم کشور را به عهده داشتند. ولی با طوفان شن، هواپیماها آتش می‌گیرند و عملیات شکست می‌خورد.

چند روز پیش هم مستند "شلمچه" را ‌دیدیم. این مستند درباره مسائل مربوط به عملیات کربلای ۴ و دلایل لو رفتن عملیات و شکست آن صحبت می‌کند که تحقیقات و ساخت آن در سال ۱۳۷۴ انجام شده بود ولی تا کنون اجازه انتشار پیدا نکرده بود، تا اینکه بعد از ۲۰ سال اجازه پخش می‌گیرد. در این مستند عنوان می‌شود که شکست عملیات کربلای ۴ مقدمه پیروزی بزرگی در عملیات بعدی یعنی عملیات کربلای ۵ شد.

در یکی از خاطراتی که یکی از فرماندهان تعریف می‌کند می‌گوید در نیمه شب شروع عملیات کربلای ۵ غواصها به دلیل وجود قرص کامل ماه و روشن بودن و مسطح بودن منطقه و اشراف کامل دشمن، نمی‌توانستند از دریاچه عبور کنند تا اینکه ناگهان می‌بینند پرندگانی مشکی در آن منطقه ظاهر می‌شوند و بالهایشان را روی آب پهن می‌کنند و بادی هم وزیدن می‌گیرد و این پرندگان روی سطح آب تکان تکان می‌خورند. و سر غواصها بر روی آب شبیه همین صحنه حضور پرندگان بود که در نهایت باعث شد غواصها بدون اینکه حتی یک نفر از دشمن متوجه حضور آنها شود از دریاچه عبور کنند. (مراجعه کنید به دقیقه ۴۱ مستند)

بعد یاد عنکبوتی افتادم که جان پیامبر اسلام را نجات داده بود. با خودم می‌گفتم هرچه علم و تکنولوژی و پیچیدگی‌های زندگی بشر پیشرفت کند خدا با چیزهای ساده‌ای مثل تار عنکبوت و طوفان شن و چند پرنده مشکی مسیر تاریخ بشر را تغییر می‌دهد. این افکار، آیاتی از قرآن را به یاد آدم می‌آورد:

وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۚ وَكَانَ اللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمًا
و قوای آسمانها و زمین لشکر خداست و خدا بسیار مقتدر و به تدبیر نظام عالم داناست.
سوره فتح آیه ۷

يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ
مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا -گر چه كافران را ناخوش افتد- نور خود را كامل خواهد گردانيد.
سوره صف آیه ۸

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ
اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد اگر خدا را يارى كنيد، ياريتان مى‌كند و گام‌هايتان را استوار مى‌دارد.
سوره محمد آیه ۷

ذَٰلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ مَوْلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَأَنَّ الْكَافِرِينَ لَا مَوْلَىٰ لَهُمْ
این بدان خاطر است که خداوند سرپرست و یاور مؤمنان است، ولیکن کافران هیچ گونه سرپرست و یاوری ندارند.
سوره محمد آیه ۱۱

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

سرویس ابری (#Cloud_Service)
قسمت دوم

بعضی گمان می‌کنند وقتی یک نرم افزار کامپیوتری را به صورت آنلاین و تحت وب ارائه می‌کنند در واقع آن را روی اصطلاحا ابر یا Cloud برده‌اند. و یا برخی سرویس دهنده‌ها گمان می‌کنند وقتی سرورهای خود را مجازی می‌کنند و از تکنولوژی‌های Virtualization استفاده می‌کنند دارند سرویس ابری یا Cloud Service به مشتریان عرضه می‌کنند. در صورتی که سرویس ابری باید ۳ خاصیت اصلی داشته باشد: Elasticity, On Demand, Self Service . به عبارت دیگر کسی که قصد دارد یک سرویس آنلاین ارائه دهد می‌تواند به جای خرید سخت افزاری سرورها و یا به جای هاست کردن سرویسش در یک Host Provider، سرویس پردازش ابری از یک Cloud Provider خریداری کند تا از مزایای زیر بهره‌مند گردد:

Elasticity
به این معنی است که وقتی ترافیک سرویس یا تعداد کاربران سرویس بالا می‌رود، باید به صورت اتوماتیک منابع تخصیص یافته به سرویس مانند تعداد سرورها و پردازنده‌ها و حافظه‌ها نیز به تناسب افزایش یابد و هر وقت هم ترافیک سرویس کاهش یافت منابع تخصیص داده شده باید به صورت اتوماتیک آزاد شوند و همیشه سرویس دهنده فقط برای میزان منابعی که مصرف می‌کند هزینه پرداخت خواهد کرد. این خاصیت باعث می‌شود که هرچقدر هم که به صورت ناگهانی استفاده کنندگان از سرویس بالا رود، سرویس از دسترس خارج نشود و بتواند به مشتریان خدماتش را عرضه کند و همچنین هزینه زیرساخت‌های سرویس برای ارائه دهنده آن بهینه می‌شود.

On Demand
به این معنی است که هر وقت سرویس به منابع بیشتری نیاز داشت، این منابع موجود باشد و تمام نشود.

Self Service
ویژگی سلف سرویس به این معنی است که کاربر بتواند تنها با داشتن یک کارت بانکی و حساب آنلاین خدمات خود را از Cloud Provider خریداری کند و نیاز نباشد که با کسی تماس بگیرد یا قراردادی را امضا کند و یا مراحل اداری و حقوقی برای خرید سرویسش طی کند.

شرکت‌هایی که در حال حاضر در دنیا سرویس Cloud ارائه می‌دهند شرکت‌های Google و Microsoft و Amazon هستند که شرکت‌های آمریکایی هستند و بعد از آنها شرکت OVH است که یک شرکت اروپایی و فرانسوی است.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

مخاطبيني درباره تكنولوژي بلاكچين سوال كرده بودند. من سال گذشته در اين باره مطالبي نوشته بودم و به تحولي كه قرار است به زودي توسط تكنولوژي بلاكچين در حوزه فناوري اطلاعات رخ دهد اشاره كرده بودم كه ميتوانيد با استفاده از هشتگ زير آنها را مطالعه كنيد:
#بلاکچین
#blockchain

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

خبر: هکرها پول مجازی بیتکوین و اتریوم به ارزش یک میلیارد و دویست ملیون دلار سرقت کردند.

پیام مخاطب: چطور ارز دیجیتال سرقت شدنی است؟

پاسخ: برای نگهداری بیتکوین شما یک Wallet یا کیف پول مجازی دارید تا Private Key ها یا کلیدهای خصوصی تان را در آن نگهداری کنید که به منزله کارت شناسایی و کلید گاوصندوق شما است و اگر آن را گم کنید یا پاک کنید یا پسوردش را فراموش کنید یا کامپیوترتان را هک کنند و از شما سرقت کنند دیگر دسترسی به پول دیجیتال خودتان نخواهید داشت و بعد از ورود به کامپیوتر شما و ورود به کیف پول مجازی شما، می‌توانند ارز دیجیتال شما را به حساب خودشان منتقل کنند و هیچ راه پیگیری و شناسایی برای سارقین وجود نخواهد داشت. زیرا در ارز دیجیتال فرستنده و گیرنده پول کاملا ناشناس و غیرقابل ردیابی هستند. در واقع هرکس زور دیجیتالی‌اش بیشتر باشد (هکر حرفه‌ای‌تری باشد) پول بیشتری به دست می‌آورد و کسی هم نمی‌تواند او را شناسایی کند و حق مظلوم را از او بگیرد. این یعنی قانون جنگل مجازی.

یکی از همکلاسی‌های آلمانی‌مان میگفت چند سال پیش که #بیتکوین تازه معرفی شده بود و هنوز تعداد کسانی که از آن مطلع بودند کم بود، او توانسته بود به راحتی با لپ تاپ شخصی خودش بیتکوین تولید کند (ماین کند) و ۲ بیتکوین برای خودش تولید کرده بود. ولی چون پسورد Wallet اش را گم کرده بود دیگر دسترسی به آن بیتکوین‌ها نداشت و بسیار از این بابت ناراحت بود. ۲ بیتکوین به قیمت امروز تقریبا می‌شود صد و ده ملیون تومان.
#bitcoin
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

معرفی کتاب خاطرات سفیر
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/42

کتاب «خاطرات سفیر» خاطرات خانم نیلوفر شادمهری و شامل بیان چالش‌هایی است که یک بانوی مسلمان به عنوان دانشجوی ممتاز ایرانی در فرانسه با آن مواجه شده است.

کتاب «خاطرات سفیر» به روایت خانم نیلوفر شادمهری با نگارشی صمیمی و ساده، خواننده را به خوابگاهی در پاریس می‌برد و او را با رویدادها، تجربه‌ها و خاطراتش شریک می‌کند.

خاطرات منتشر شده در این کتاب، ابتدا در وبلاگی به نام «سفیر ایران» توسط نویسنده نوشته شده و سپس به مرور بر آن خاطرات افزوده شده است.

ایشان در این کتاب، حدود سی خاطره را به رشته‌ی تحریر درآورده و توضیح نیز داده‌اند که این مجموعه در واقع بخش اندکی از تمام خاطرات ایشان است و ابراز امیدواری کرده‌اند بتوانند فصل‌های بعدی این کتاب را نیز بنویسند.وی در بخشی از وبلاگ خود نوشته: «چند سال پیش وقتی برای تحصیل وارد فرانسه شدم، فکر می‌کردم فقط یک دانشجوی دکترای طراحی صنعتی هستم. اما دقایق زیادی نگذشت تا بفهمم پیش از اینکه دانشجو باشم در هر مقطع یا هر رشته‌ای، نماینده ایرانم و رفتار و گفتارم بیش از اینکه معرف "من" باشند، معرف یک مسلمان ایرانی است. برای کسی مهم نبود من چه می‌کنم و چه می‌خوانم. چیزی که اطرافیانم می‌خواستند بدانند پاسخ سوالات و شبهات ذهنشان بود درباره‌ی هر چه به ایران مربوط می‌شد. مسئولیتم خیلی سنگین‌تر از آن بود که فکرش را می‌کردم. و اینچنین بود که سفیر ایران شدم...»

شادمهری همچنین در مصاحبه‌ای چنین گفته است: «آن زمانی‌که من شروع به مکتوب کردن این خاطرات کردم تعدادی از دانشجویان را می‌دیدم که همان اتفاقاتی که برای من پیش‌آمده برای بعضی از این‌ها نیز افتاده بود. اینها در برخورد با این اتفاقات واکنش‌های خوبی بروز نداده بودند. زیرا در آنجا با پوشش و حجاب خانم‌ها برخورد خوبی ندارند ازاین‌ رو تصمیم گرفتم خاطراتم را که بخشی از آن مربوط به برخورد با این‌گونه رفتارها بود را مکتوب کنم تا از این طریق آموزشی نیز داده باشم.»
خانم شادمهری هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه هنر هستند.
منبع: https://goo.gl/4X5DEk

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

دانشجوهای دکترا معمولا وقتی در حال کار در دفترشان هستند، گوشی‌شان را جایی می‌گذارند که در دسترس و دید نباشد. بخشی از آموزش‌های مجموعه کارگاه‌های "استارت زدن برای دکترا" (PhD Start)، در دانشگاه ما به این موضوع می‌پرداخت: اینکه صرف در دسترس بودن گوشی (حتی اگر زنگی نزند و شما هم اهل چک کردن مدام آن نباشید) چقدر می‌تواند از تمرکز شما موقع کار و تحقیق کم کند و در بلند مدت چقدر در کاهش کارایی و کیفیت کار شما موثر خواهد بود...
منبع: @tick_idea
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

مطالعه و پذیرش قوانین شرکت قبل از شروع کار

یک هفته قبل از شروع کار در شرکت جدید، به من ایمیل زدند و اکانتم را در پورتال شرکت برایم ارسال کردند تا واردش شوم و در آن کارهایی که تعریف کرده‌اند را ببینم و انجام دهم. مثلا مرحله اول این است که باید حتما قوانین شرکت را که یک فایل ۴۰ صفحه‌ای است، مطالعه و بعد آن را به صورت الکترونیکی بپذیرم و امضا کنم.

مسائل مختلفی مثل ساعات حضور در شرکت و نحوه استفاده از تجهیزات شرکت و محرمانه بودن اسرار و اطلاعات شرکت و غیره در آن بیان شده است. مثلا در یکی از بندها بعد از تشریح اینکه چه کارهایی خلاف قانون شرکت هست مراتب برخورد با متخلفین به صورت زیر بیان شده است:

- نامه تذکر
- نامه هشدار
- اخراج موقتی از شرکت به مدت حداکثر ۱۲ روز بدون حقوق
- تغییر پست و سمت بدون تغییر حقوق
- تغییر پست و سمت به همراه کاهش حقوق
- اخراج از شرکت

و بعد اشاره کرده است که با متخلفین در هر جایگاه و سلسله مراتب یا تخصصی باشند برخورد خواهد شد. حتی نحوه رسیدگی به اعتراض کارمند به مجازات تعیین شده در جلسه شورای مربوطه را نیز با جزئیات کامل در این فایل شرح داده است.

اگر کارمند بر اثر مصرف الکل یا مواد مخدر در حالت نرمال نباشد ممنوع است وارد شرکت شود و شرکت می‌تواند در صورت لزوم از کارمندان تست تنفس یا تست مواد مخدر بگیرد.
استراحت و تفریح و یا خوردن غذا در سر میز کار ممنوع است. کارمندان باید از مکان‌هایی که به این منظور مشخص شده‌اند استفاده کنند.

در برخی شرکت‌ها در ایران، چیزی تحت عنوان قوانین شرکت که کارمندان لازم باشد قبل از شروع کار آن را مطالعه و امضا کنند وجود ندارد و همین موضوع باعث برخی دلخوریها و مشکلات در حین کار می‌شود.

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

جنگ نرم و مادران عزادار آمریکایی

🔸 پسر پانزده ساله وارد کلاس درس شده، رگبار تفنگ را باز کرده. یک دختر پانزده ساله و یک پسر پانزده ساله دیگر کشته شده‌اند و هفده نفر جراحتهای جدی برداشته‌اند که به نقص عضو جدی و دایمی منجر خواهد شد.
🔹 عددها باور کردنی نیستند. این سومین تیراندازی مدرسه‌ای فقط در هفته گذشته است. این تیراندازی یازدهمین مورد در ماه ژانویه است که هنوز یک هفته تا پایانش مانده. سال گذشته شصت و پنج مورد تیراندازی مدرسه ای رخ داده. و در چهار سال گذشته سیصد مورد.
🔸 سال گذشته شصت و یک هزار حادثه مسلحانه رخ داده و پانزده هزار نفر کشته شده‌اند. در چند سال گذشته به طور متوسط سالی چهار هزار کودک و نوجوان زیر هفده سال با اسلحه کشته و مجروح شده‌اند. تعداد کشتارهای فله‌ای در مدرسه و سینما و کنسرت بیشتر شده. و مسلمانان هم در کار نیستند تا سرزنش شوند و بهانه حمله به خاورمیانه را فراهم کنند.
🔹 چند روزی کشور به عزا می‌نشیند و قصه‌های تراژیک از آخرین گفتگوی تلفنی مقتولان که زیر نیمکت و یا در اتاقی در انتظار پیدا شدن وکشته شدن مخفی شده‌اند با پدران و مادران و عزیزانشان رسانه‌های آمریکا را پر میکند. و باز کسی زورش به لابی اسلحه نمیرسد. و باز روز از نو روزی از نو.
🔸 مادر بیچاره آمریکایی وقتی بچه‌اش صبح به صبح میرود مدرسه دلش طوری شور میزند انگار رفته میدان جنگ.‌ مردم آمریکا توان دفاع از خود را ندارند چون لابی‌های قدرتمند اسلحه همه راه‌های حقوقی و اعتراضی را یا بسته‌اند یا خنثی و بی‌اثر کرده‌اند.
🔹 در این میان اما اعتراض دولت ایران کجاست؟ اگر برعکس بود آیا آمریکا ایران را به شورای امنیت سازمان ملل نبرده‌بود؟ آیا میتوان بی‌تفاوت و منفعل از کنار این شکاف عظیم که بخش عمده‌ای از جامعه آمریکا را عصبانی و خشمگین و ناراضی میکند گذشت؟ اگر برعکس بود آیا تا به حال بی‌بی‌سی فارسی برنامه‌های خود را بیست و چهارساعته به قربانیان اختصاص نداده‌بود؟ آیا با استفاده از روزنامه‌نگاران ناراضی کمپین های اعتراضی ایجاد نشده بود؟ ایا تلاش نشده بود که در چند خیابان ناآرامی و شورش برگزار شود؟ آیا غم مادران عزاداران ابزار دخالت سیاسی و مقدمه تحریم اقتصادی نشده بود؟
🔸آیا نباید به معترضان آمریکایی کمک رسانه‌ای و مالی برسانیم؟ و اینجاست که می‌پرسم نفوذ ما در میان جامعه مدنی آمریکا چقدر است؟ قدرت و برد رسانه‌ای ما در آن کشور چقدرست؟ آیا صدای کمک خواهی مظلومان آن جامعه را نمیشنویم و شکافهای فزاینده اجتماعیشان را نمی‌بینیم؟
🔹 آنها که جلوی کدخدا و ارباب مودبانه و چهارزانو می‌نشینند حسابشان جداست. روی سخن با آنانی است که می‌دانند با نظام سلطه جز از راه مقابله نمی‌توان برآمد. می‌پرسم تا کی نگاهمان به مقوله جنگ نرم دفاعی و واکنشی است؟ آیا زمان آن نرسیده که در عرصه تهاجمی شویم؟ مگر نه آنکه بهترین دفاع حمله است؟ آیا زمان آن نرسیده که جنگ را به زمین خودشان بکشانیم؟
منبع: https://t.me/jedaal/282
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

شعر زیبایی از زنده یاد دکتر خسرو فرشیدورد:

این خانه قشنگ است ولی خانۀ من نیست
این خاک چه زیباست ولی خاک وطن نیست
آن دخترِ چشم‌آبیِ گیسوی‌طلایی
طناز و سیه‌چشم، چو معشوقۀ من نیست

آن کشور نو، آن وطنِ دانش و صنعت
هرگز به دل‌انگیزیِ ایران کهن نیست
در مشهد و یزد و قم و سمنان و لرستان
لطفی است که در کَلگری و نیس و پکن نیست

در دامنِ بحر خزر و ساحل گیلان
موجی است که در ساحل دریای عدن نیست
در پیکر گل‌های دلاویز شمیران
عطری است که در نافۀ آهوی خُتن نیست

آواره‌ام و خسته و سرگشته و حیران
هر جا که رَوَم، هیچ کجا خانۀ من نیست
آوارگی و خانه‌به‌دوشی چه بلاییست
دردی است که همتاش در این دیر کهن نیست

من بهر که خوانم غزل سعدی و حافظ
در شهر غریبی که در او فهم سخن نیست
هر کس که زَنَد طعنه به ایرانی و ایران
بی‌شبهه که مغزش به سر و روح به تن نیست

پاریس قشنگ است ولی نیست چو تهران
لندن به دلاویزی شیراز کهن نیست
هر چند که سرسبز بُوَد دامنۀ آلپ
چون دامن البرز پر از چین و شکن نیست

این کوه بلند است، ولی نیست دماوند
این رود چه زیباست، ولی رود تجن نیست
این شهر عظیم است، ولی شهرِ غریب است
این خانه قشنگ است، ولی خانۀ من نیست

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

سه فیلم مستند زبان اصلی درباره تغذیه و لزوم پرهیز از محصولات غذایی حیوانی شامل انواع گوشت و لبنیات و تخم مرغ از اینترنت خریدیم و دیدیم و برای ما که طرفدار گوشت و لبنیات بودیم کاملا قانع کننده بود که یا باید استفاده از این مواد غذایی را قطع کنیم یا میزان آن را بسیار کاهش دهیم. به خصوص اینکه اگر بدانید فرانسه به داشتن تنوع بالای پنیر معروف است و بیش از ۳۰۰ نوع پنیر خوشمزه در فرانسه تولید می‌شود.

اگر به داشتن تغذیه سالم علاقه‌مندید توصیه می‌کنم این سه فیلم مستند را ببینید. فیلم‌ها به زبان انگلیسی هستند ولی زیرنویس فارسی دارند.

https://cinemamarket.ir/fa/Shop/product/غذاهای-منتخب
https://cinemamarket.ir/fa/Shop/product/سلامتی-چیست
https://cinemamarket.ir/fa/Shop/product/چنگال%20بیش%20از%20چاقو

@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب شرح چهل حدیث - حدیث دوم - ریا - در بیان آنکه علم غیر از ایمان است
#خلاصه کتاب

بدان که «ریا» عبارت از نشان دادن و وانمود کردن چیزی از اعمال حسنه یا خصال پسندیده یا عقاید حقه است به مردم، برای منزلت پیدا کردن در قلوب آنها و اشتهار پیدا کردن پیش آنها به خوبی و صحت و امانت و دیانت بدون قصد صحیح الهی.

ممکن است انسان به برهان عقلی اثبات صانع تعالی و توحید او و یوم معاد و دیگر از عقاید حقه نماید، ولی این عقاید را ایمان نگویند و او را مؤمن حساب نکنند، و در جمله کفار یا منافقین یا مشرکین باشد. منتها امروز چشم دل شما بسته است و بصیرت ملکوتی ندارید، این چشم ملکی ادراک نمی کند، وقتی کشف سریره شد و سلطنت حقه الهیه بروز کرد و طبیعت خراب شد و حقیقت به پا گردید، ملتفت می شوید مؤمن به خدا نبودید، و این حکم عقل به ایمان مربوط نبود.

تا لا إله إلّا الله با قلم عقل بر لوح صافی قلب نگاشته نشود، انسان مؤمن به وحدت خدا نیست. و وقتی این کلمه طیبه الهیه در قلب وارد شد سلطنت قلب با خود حقّ تعالی می شود، و دیگر انسان کس دیگر را مؤثر در مملکت حق نمی داند و از کسی دیگر متوقع جاه و جلال نیست و منزلت و شهرت را پیش دیگران طالب نمی شود، پس قلب ریاکار و سالوس نمی شود. پس، اگر در قلب ریا دیدید، بدانید قلب شما تسلیم عقل نشده و ایمان در دل شما نور افکن نگردیده، و دیگری را اله و مؤثر عالم می دانید نه حقّ تعالی را، و شما در زمره منافقین یا مشرکین یا کفارید.‏

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث دوم - ریا - در بیان آنکه علم غیر از ایمان است ص۳۵
می‌توانید این فصل را به طور کامل در اینجا مطالعه کنید:https://goo.gl/6zh3mi
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

دلایل مسلمان شدن مسیحیان در غرب

#یادداشت_مهمان
#مجتبی_ایمانی (کانال نویسنده: @MojtabaInFrance)
دانشجوی فوق لیسانس رشته کامپیوتر و کارآفرینی - گرایش محاسبات ابری در دانشگاه رن فرانسه

بعد از دیدن ویدئوهای متعدد از مصاحبه با مسیحیانی که مسلمان شده‌اند می‌توان دید که این محورها، مهمترین دلایل علاقه‌مندی و تشرف آنها به دین اسلام است:

- معجزات قرآن و حقایق علمی در قرآن و برخی پیشگویی‌های قرآن.
- اینکه ملاک برتری در اسلام تقوای انسان‌هاست نه پول و قدرت و رنگ پوست.
- تعالیم اسلام درباره‌ی احترام به انسان‌ها، ارزش خانواده و اهمیت دوست و همسایه.
- این موضوع که ممنوعیت خوردن خوک و شراب حتی در انجیل هم آمده ولی مسیحیان به آن عمل نمی‌کنند و مسلمانان عمل می‌کنند.
- اینکه پیشگویی ظهور پیامبر اسلام در انجیل و تورات هم آمده بود.
- آشنا شدن با امام حسین علیه السلام و فداکاری‌هایی که در روز عاشورا برای حفظ دین اسلام کردند و آشنایی با پیاده‌روی اربعین به عنوان بزرگترین گردهمایی انسان‌ها در طول تاریخ.
- شناخت حضرت مهدی علیه السلام و اینکه به زودی ظهور خواهند کرد و حضرت عیسی علیه السلام هم به همراه ایشان خواهد آمد.
- اینکه انسان در روز قیامت نتیجه‌ی اعمال خوب و بد خودش را دریافت خواهد کرد و هرکس مسئولیت اعمال خودش را خواهد داشت و فرق اسلام با مسیحیت که اعتقاد دارند حضرت عیسی برای آمرزش گناهان مسیحیان به صلیب رفت و وجود این تلقی که مسیحیان آزادند هر گناهی مرتکب شوند.
- دیگر ارزش‌های اسلامی که برای غیرمسلمانان جالب و امیدوار کننده است و آن‌ها را از پوچی و تاریکی بیرون می‌آورد.

همین نکات ساده و اولیه برای بسیاری از افراد در دنیا ناشناخته است و به دلیل یکسونگری رسانه‌ها، تنها تصویری که از اسلام دارند خلاصه در داعش و خشونت است. ویدئوهای متعددی از مصاحبه‌ها و صحبت‌های این مسیحیان تازه مسلمان شده وجود دارد که می‌توانید در اینترنت و یوتیوب و کانال‌های تلگرامی پیدا کنید.

یک ایده‌ی خوب این است که هر کسی یک متن دو سه صفحه‌ای به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی و دیگر زبان‌ها در دسترس داشته باشد که به صورت خیلی خلاصه به این نکات دین اسلام اشاره کند. اگر کسی را دید که علاقه‌مند بود یک شناخت اجمالی و سریع از دین اسلام پیدا کند آن را برایش بفرستد...

مشاهدات و روزنوشته‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان مسلمان ایرانی🇮🇷 از امریکا🇺🇸
@K1inUSA
به ما بپیوندید: https://t.me/joinchat/AAAAADwnejmuoSjHfYDniw
Mojtaba in France

یک ویدئوی کوتاه به زبان انگلیسی درباره تاریخچه قرآن و علت محفوظ ماندن قرآن از هرگونه تغییر و تحریف
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/43
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

بانک آنلاین اورنج (Orange Bank)

شرکت اپراتور تلفن و موبایل Orange یا همان شرکت مخابرات فرانسه جدیدا یک بانک مجازی آنلاین هم راه اندازی کرده است. افتتاح حساب در این بانک رایگان است و داشتن حساب در این بانک هم هزینه ماهیانه ندارد به شرطی که حداقل ماهیانه ۳ تراکنش بانکی از طریق موبایل یا کارت بانکی داشته باشیم. اگر تراکنش ماهیانه در ماه کمتر از ۳ عدد باشد، باید هزینه ماهیانه ۵ یورو را برای نگهداری این حساب بانکی پرداخت کنیم. (هزینه نگهداری حساب بانکی در بانکهای معمولی از ۸ یورو در ماه شروع می‌شود و بسته به نوع حساب و کارت بانکی، افزایش می‌یابد).

کسانی هم که برای اولین بار در این بانک حساب باز کنند ۸۰ یورو هدیه از بانک اورنج دریافت می‌کنند. اگر کسی سیم کارت موبایلش هم از اپراتور اورنج باشد و یا اینترنت خانه‌اش و تلویزیونش از اورنج باشد برای هرکدام هدایای بیشتری برای افتتاح حساب دریافت خواهد کرد.

برای افتتاح حساب در این بانک نیاز به مراجعه حضوری وجود ندارد. ابتدا در سایت بانک ثبت نام کردم و بعد مدارک شناسایی را آپلود کردم. بعد از ۳ روز اعلام کردند که مدارک شما مورد تأیید است و برای فعال شدن حساب باید حداقل ۵۰ یورو در حسابتان پول واریز کنید. بعد از اینکه به صورت آنلاین ۵۰ یورو به حسابم پول واریز کردم حسابم فعال شد و یک هفته بعد کارت بانکی اورنج با قابلیت NFC با پست برایم ارسال شد و دو هفته بعد و بعد از انجام چند تراکنش بانکی، هدیه ۸۰ یورویی به حسابم واریز شد.

چند قابلیت این حساب بانکی اینها هستند:
- بعد از انجام تراکنش بلافاصله در لیست تراکنش‌ها در اپلیکیشن موبایل و وب سایت قابل مشاهد است. (در حالت عادی وقتی شما با کارت بانکی یا به صورت آنلاین تراکنش مالی انجام می‌دهید، چند روز طول می‌کشد تا در حساب شما درج شود.)
- با استفاده از SMS و فقط با دانستن شماره موبایل دریافت کننده، می‌توانید برای دیگران پول واریز کنید.
- می‌توان اطلاعات این حساب را در گوشی‌های آیفون یا دیگر گوشی‌هایی که قابلیت NFC دارند وارد کرد و در هنگام خرید از فروشگاه‌ها با استفاده از موبایل و بدون نیاز به کارت بانکی می‌توان پرداخت را انجام داد.
- برخی خدمات بیمه‌ای برای جبران خسارت در خرید کالا و یا مفقود شدن مدارک و دزدی و غیره.

https://t.me/MojtabaInFranceMedia/46
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب شرح چهل حدیث - حدیث دوم - ریا - در وخامت امر ریا
#خلاصه کتاب

تمام قلوب بندگان در تحت تصرف او و به ید قدرت و در قبضه سلطنت اوست، و کس دیگر را در قلوب بندگان بدون اذن قیّومی و اجازه تکوینی او تصرفی نیست و نخواهد بود، خود صاحبان قلب نیز بی اذن و تصرف حق تعالی تصرف در قلوب خود ندارند. پس ریا و سالوس شما اگر برای جلب قلوب عباد است و جانب دلها نگاه داشتن و منزلت و قدر در قلوب پیدا کردن و اشتهار به خوبی یافتن است، این از تصرف شما بکلی خارج و در تحت تصرف حق است. خداوند قلوب و صاحب دلها به هر کس بخواهد قلوب را متوجه می فرماید. بلکه ممکن است شما نتیجه به عکس بگیرید.

پس ای عزیز، برای یک خیال باطل، یک محبوبیت جزئی بندگان ضعیف، یک توجه قلبی مردم بیچاره، خود را مورد سخط و غضب الهی قرار مده، و مفروش آن محبتهای الهی، آن کرامتهای غیر متناهی، آن الطاف و مراحم ربوبیت را به یک محبوبیت پیش خلق که مورد هیچ اثری نیست و از او هیچ ثمری نبری جز ندامت و حسرت. وقتی دستت از این عالم کوتاه شد، که عالم کسب است، و عملت منقطع گردید، دیگر پشیمانی نتیجه ندارد و رجوع بیفایده است.

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث دوم - ریا - در وخامت امر ریا ص۳۸
می‌توانید این فصل را به طور کامل در اینجا مطالعه کنید:https://goo.gl/qYutnZ
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

دعوت به تعالیم کتاب مقدس به زبان فارسی

در کنار بازار میوه و تره بار در شهر رن فرانسه، به زبان فارسی تبلیغ تعالیم کتاب مقدس دین مسیحیت را می‌کردند و کتابهایی هم به زبان فارسی و رایگان ارائه می‌دادند. فردای آن روز هم یک سخنرانی به زبان فارسی تدارک دیده بودند که شرکت در آن رایگان است.

https://t.me/MojtabaInFranceMedia/47
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

شما به چند زبان خارجی می‌توانید صحبت کنید؟

#یادداشت_مهمان
#مجتبی_ایمانی (کانال نویسنده: @MojtabaInFrance)
دانشجوی فوق لیسانس رشته کامپیوتر و کارآفرینی - گرایش محاسبات ابری در دانشگاه رن فرانسه

تا به حال چند بار در رشته‌های مختلف و دانشگاه‌های مختلف دیده‌ام که به علت اینکه دانشجویان از کشورهای متنوع به فرانسه آمده‌اند دانشگاه به مدت مثلاً ۶ ماه بدون اینکه درس‌های اصلی دانشگاه را شروع کند، بصورت فشرده هر روز و تمام وقت برای دانشجویان، زبان فرانسه تدریس ‌می‌کند و دانشجویان روی بهبود زبان فرانسه‌شان کار می‌کنند تا به سطح مطلوب و هماهنگی برسند و بعد درس‌های اصلی آن دوره شروع می‌شود. بدون اینکه نگران باشند که یک ترم یا دو ترم از برنامه‌ی معمول تحصیلی عقب بیافتند.

اینجا اینکه یک نفر چند زبان مختلف بداند و صحبت کند یک مسئله خیلی عادی و پیش پا افتاده است. مثلا افراد زیادی هستند که فرانسوی و انگلیسی و اسپانیایی صحبت می‌کنند. یا مثلاً عربی، فرانسوی، انگلیسی هم زیاد است. یا فرانسوی انگلیسی آلمانی. خیلی‌ها هم بیشتر از ۳ زبان می‌دانند و صحبت می‌کنند.

دانش‌آموزان و دانشجویان در طول دوران تحصیلی معمولاً دو زبان خارجی را هم به دلخواه یاد می‌گیرند. حتی اخیراً دیده‌ام که گرایش به یادگیری زبان‌های عربی و چینی و روسی هم در اروپایی‌ها زیاد شده است. یک بار در یکی از کلاس‌هایمان دیدم که همکلاسی آلمانی‌مان با استفاده از نرم افزاری که روی موبایلش نصب بود مشغول مرور لغات زبان چینی بود.

امیدوارم که برنامه‌های نظام آموزش پرورش و آموزش عالی ایران درباره اهمیت آموزش زبان‌های خارجی به همه‌ی دانش‌آموزان و دانشجویان متحول شود. حتی در فرانسه هم برنامه‌های آموزشی مرتباً در حال تغییر و تحول است. مثلا یکی از اساتید در کلاس می‌گفت که اخیراً وزارت آموزش عالی تصویب کرده دانشگاه‌ها موظفند بخشی از کلاس‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار کنند.

این ایده‌ها را در مدارس و دانشگاه‌های ایران هم می‌توان پیاده کرد. مثلاً افراد در طول تحصیل خود بتوانند در کنار زبان انگلیسی یک زبان دیگر را هم شامل مثلاً فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، عربی، چینی، روسی و ... انتخاب کنند و یاد بگیرند. یا مثلاً اینکه در هر ترم تعدادی از درسها به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس شود و کلاسها هم به زبان انگلیسی برگزار شوند. ایران کشور بزرگ و قدرتمندی است و هر روز هم حضورش در عرصه‌های بین‌المللی در حال گسترش است. با افزایش سطح دانش زبان‌های خارجی، ایرانیان می‌توانند بهره‌ی بسیار بیشتری از فرصت‌های جدید ببرند.

مشاهدات و روزنوشته‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان مسلمان ایرانی🇮🇷 از امریکا🇺🇸
@K1inUSA
به ما بپیوندید: https://t.me/joinchat/AAAAADwnejmuoSjHfYDniw
Mojtaba in France

That's because I've read! + فیلم به همراه زیرنویس

هدا کاتبی، دخترِ ایرانی-امریکایی در شبکه‌ی WGN شیکاگو:

اینطور نیست که ایران قابل اعتماد نباشد، این امریکاست که قابل اعتماد نیست. این کشور با اکثر کشورهای خاورمیانه چه کرده؟ وقتی به میراث امپریالیسم و استعمار در منطقه‌ی خاورمیانه نگاه می‌کنیم، میراث امریکا و خشونت‌هایی که ایجاد کرده را می‌بینیم.

مجری: تو امریکایی هستی، به نظر نمیرسه [با این حرف‌هات] امریکایی باشی!

هدا کاتبی: به این خاطر است که «مطالعه» کرده‌ام...!

این دختر ایرانی-امریکایی در اوکلاهاما بزرگ شده، ساکن شیکاگوست و با نام هنری «جوجو آزاد» در زمینه‌ی طراحی مد و لباس و کارهای اجتماعی فعالیت می‌کند.

این فیلم جالب را در پیوست ببینید...
https://t.me/K1inUSAMultiMedia/29

مشاهدات و روزنوشته‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان مسلمان ایرانی🇮🇷 از امریکا🇺🇸
@K1inUSA
به ما بپیوندید: https://t.me/joinchat/AAAAADwnejmuoSjHfYDniw
Mojtaba in France

Cluster Management System

تصمیم سختی که این روزها باید بگیرم این است که برای مدیریت کلاستر اسپارک (Spark) چه سیستم مدیریت کلاستری (Cluster Management) انتخاب کنم. ۴ گزینه دارم:

1. Spark Standalone
2. Apache Mesos
3. Hadoop YARN
4. Kubernetes

ولی رقابت اصلی بین Mesos و Kubernetes است. اگر کسی پیشنهادی دارد خوشحال می‌شوم دریافت کنم.

پ ن ۱: اسپارک یک نرم افزار پردازش موازی سریع برای محاسبات بیگ دیتا و هوش مصنوعی است که با استفاده از بستر کلود، محاسبات خود را به صورت موازی و همزمان بین کامپیوترهای مختلف توزیع می‌کند تا سرعت پردازش اطلاعات بالا رود.

پ ن ۲: کوبرنتز هم یک سیستم مدیریت کانتینر (Container) است که توسط گوگل طراحی شده است و باعث می‌شود که نرم افزارها برای Isolation و Portability به جای اجرا در Virtual Machine در بسته ساده‌تر و سبکتر Container ها ایجاد شوند و همچنین کاری‌ می‌کند که یک دیتاسنتر با هزاران کامپیوتر مانند یک کامپیوتر واحد خود را نشان دهد و به صورت اتوماتیک نرم افزارها و سرویسها را روی کامپیوترهای مختلف توزیع می‌کند. تمام سرویس‌ها و نرم افزارهای شرکت گوگل در کوبرنتزهایش اجرا می‌شود. شركت گوگل ٢ ميليارد كانتينر در هفته براي سرويسهايش اجرا ميكند.

#Spark #BigData #Kubernetes
https://t.me/MojtabaInFranceMedia/48
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

کتاب شرح چهل حدیث - حدیث دوم - ریا - دعوت به اخلاص
#خلاصه کتاب

بدان که مالک الملوک حقیقی و ولی نعمت واقعی، که این همه کرامات به ما کرده و این همه تهیه ها برای ما دیده از قبل از آمدن ما در این عالم، از غذای لطیف دارای موادّ صالحه مناسبه با معده ضعیف ما و مربی و خدمتگزار با حب جبلی ذاتی که خدمتش بی منت باشد و محیط و هوای مناسب و سایر نعم و آلاء ظاهره و باطنه، و این همه تهیه ها دیده در عالم آخرت و برزخ برای ما قبل از رفتن در آنجا، و از ما خواسته است که این قلب را برای من یا برای کرامت من خالص کن تا برای خودت نتیجه دهد، خودت فایده ببری، باز ما گوش ندهیم و نافرمانی کنیم و بر خلاف رضای او قدم زنیم، چه ظلم بزرگی کردیم و با چه مالک الملوکی ستیزه نمودیم.

مبادا گمان کنی که ما منت داریم بر انبیاء معظم یا اولیاء مکرم خدا، یا بر علماء امت، که راهنمای سعادت و خلاصی ما هستند و ما را از جهل و ظلمت و بدبختی نجات دادند و به عالم نور و سرور و بهجت و عظمت دعوت کردند، و آن همه تحمل مشقتها و زحمتها نمودند و می کنند برای تربیت ما و برای نجات ما.

و ما بیچاره ها مثل اطفالی که از حکم عقلا سرپیچند، بلکه عقلا را تخطئه می کنند، همیشه با آنها در مقام ستیزه و جنگ و جدال برآمدیم، و آن نفوس زکیه مطمئنه و ارواح طیبه طاهره به واسطه شفقت و رحمتی که بر بندگان خدا داشتند هیچ گاه از دعوت خویش به واسطه نادانی ما کوتاهی نفرمودند بدون اینکه اجر و مزدی از ما بخواهند. آن وقت هم که رسول اکرم، صلّی الله علیه و آله، منحصر می کنند اجر خود را به «مودّت ذوی القربی‌‎»، صورت این مودت و محبت در عالم دیگر برای ما شاید از همه صور نورانیتر باشد. آن هم برای خود ماست و رسیدن ما به سعادت و رحمت. پس مزد رسالت عاید خود ما شد و ما از آن بهره مند گردیدیم، ما بیچاره ها چه منتی بر آنها داریم، اخلاص و ارادت ما برای آنها چه نفعی دارد؟

‌‏چنانچه خدای تعالی می فرماید:‌‏ قُلْ لا تَمُنُّوا عَلَیَّ إسْلامَکُمْ بَلِ الله یَمُنُّ عَلَیْکُمْ أَنْ هَدیکُمْ لِلإیمانِ إنْ کُنْتُمْ صادِقینَ إنَّ الله یَعْلَمُ غَیْبَ السَّمواتِ وَ الأرْضِ وَ الله بَصیرٌ بِما تَعْمَلونَ ‌‏.‌‎ یعنی «بگو به آنها که به تو منت گذاشتند به اسلام خود، و گفتند ما اسلام آوردیم بی جنگ: «منت نگذارید بر من به اسلام خود، بلکه خدا منّت می گذارد بر شما به هدایت کردن شما را به ایمان که مدعی آن هستید، اگر شما راستگو هستید در این ادعا، همانا خدا می داند پنهانیهای آسمان ها و زمین را، و خدا بیناست به آنچه می کنید.»

جملاتی از کتاب شرح #چهل_حدیث ، حدیث دوم - ریا - دعوت به اخلاص ص ۴۲
می‌توانید این فصل را به طور کامل در اینجا مطالعه کنید:https://goo.gl/cmFCjK
@MojtabaInFrance
Mojtaba in France

انتشار تصاویر مطالعه فرانسوی ها
http://fa.shafaqna.com/news/507012/
@MojtabaInFrance