Medicalgraph 
عنوان گروه یا کانال:

Medicalgraph


توضیحات: داروسازي، پزشكي و دندان پزشكي و كليه رشته هاي مرتبط . .
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 1635
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

ناخنک یا پتریژیوم pterygium ،⬇️⬇️⬇️
@medicalgraph

یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می‌شود. معمولا در طرف بینی چشم است. این ضایعه ناشی از رشد خوش‌خیم بافت پیوندی و رگهای ملتحمه است. ناخنک معمولاً ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد می‌شود که به تدریج به سمت قرنیه رشد می‌کند. به علت وجود رگهای زیاد معمولاً رنگ ناخنک صورتی یا قرمز است. ناخنک گاهی ملتهب می‌شود و باعث سوزش و خارش و اشکریزش می‌شود.
گاهی اوقات ناخنک رشد زیادی می‌کند و تا وسط قرنیه می‌رسد و جلوی دید را می‌گیرد. به علاوه حتی ناخنک‌های کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجادآستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند. 💊💊💊

علت ناخنک و پیشگیری⬇️⬇️⬇️

@medicalgraph
اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) در ایجاد ناخنک مؤثر است. همچنین باد شدید و گرد و خاک با تحریک چشم در ایجاد ناخنک مؤثر می‌باشند. 💊💊💊
Medicalgraph

@medicalgraph
هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، میزان ۲۵ درصد مردان ۴۹- ۴۰ سال و بیش از ۸۰ درصد مردان ۷۹- ۷۰ سال را مبتلا می کند. این افراد دارای علائم  انسدادی و ذخیره ای ادرار می شوند. علائم انسدادی جریان ادرار شامل تاخیر در شروع ادرار، جریان ناپیوسته، قطع غیر ارادی ادرار، جریان ضعیف ادرار، زور زدن در هنگام ادرار، احساس تخلیه ناکافی و قطره قطره شدن انتهای ادرار هستند. علائم ذخیره ای شامل تکرر ادرار، شب ادراری، احساس فوریت ادرار، بی اختیاری و درد مثانه و سوزش ادرار هستند.
چهار دسته دارویی برای درمان استفاده می شوند: مسدود کننده های گیرنده آلفا آدرنرژیک (آلفوزوسین، دوکسازوسین، تامسولوسین، ترازوسین و سیلودوسین)، مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز (فیناستراید، دوتاستراید)، داروهای ضد موسکارینی (داریفناسین، سولیفناسین، کلرید تروپیوم، اکسی بوتینین، تولترودین، فسوترودین)، مهارکننده های فسفودی استراز 5 (فقط تادالافیل).
در ابتدا درمان انتظاری مناسب است. در صورت آزاردهنده بودن علائم، درمان تک دارویی ترجیحا با یک آلفا آدرنرژیک بلاکر می باشد. در صورت ادامه علائم درمان ترکیبی مسدودکننده آلفا و مهارکننده 5 آلفا ردوکتاز کارآمد می باشد ولی عوارض جانبی بیشتری دارد. اضافه کردن درمان ضد موسکارینی در مردان دچار علائم ذخیره ای سودمند می باشد. انتخاب دیگر، به ویژه در صورتی که بیمار اختلال کارکرد نعوظ نیز داشته باشد، تجویز تادالافیل خواهد بود.
Medicalgraph

@medicalgraph
شناخته شده ترین داروی مورد استفاده در درمان سکسکه مقاوم، کلرپرومازین است. شروع مصرف کلرپرومازین با دوز پایین (۲۵ میلی ۳ تا ۴ بار در روز) است. استفاده از GABA آگونیست ها مانند باکلوفن و گاباپنتین نیز موثر بوده است. گزارش های موردی از تجویز داروهای دیگر مانند کارودیلول، متوکلوپرامید، نفوپام، آمانتادین، الانزاپین و میدازولام نیز وجود دارد. در موارد سکسکه های مقاوم که به درمان پاسخ نمی دهند، می توان از بلوک عصبی با کمک اولتراسونوگرافی و یا قطع عصب فرنیک با جراحی استفاده نمود. گزارشی از چندین مورد استفاده موفق از ضربان ساز تنفسی کاشتنی ارائه شده است که در واقع به تحریک عصب فرنیک می پردازد.
Medicalgraph

📌اشکال دارویی؛ شکل‌های گوناگون جیره‌های دارویی برای وارد کردن دارو به بدن بیمار هستند.

🔺روشهای مصرف دارو:

۱. روش خوراکی: به شکل جامد مانند قرص و کپسول، به شکل مایع مانند شربت و الگزیر.
۲. روش تزریق کردن:مانند آمپول و ویال.
۳. روش استنشاقی: مانند افشانه و بخور.
۴. روش موضعی: مانند پماد، کرم، قطره و شامپو.
۵. روش پوستی: مانند چسب پوستی.
۶. روش داخل رکتال: مانند شیاف.

●هر روش دارای مزایا و معایبی است مثلاً روش تزریقی اغلب دردناک است و فراهم نمودن شرایط استریل گاه دشوار ولی روشی مطمئن است.

🔺اشکال دارویی جامد برای مصارف خوراکی:
اشکال دارویی جامد خوراکی از پر مصرف‌ترین اشکال دارویی می‌باشند. راحتی حمل، راحتی مصرف، ارزانی قیمت، پایداری فراورده و عدم نیاز به کارکنان کارآزموده از مزایای این اشکال می‌باشد که شامل موارد زیر می‌باشد:
●پودرها:
پودرها یا گردها ذرات ریز یک ماده دارویی هستند که فعالیت خاصی برروی آن‌ها انجام نگرفته است. پودرها را گاهی برای مصارف خارجی به کار می‌برند. برای مصارف خوراکی عموماً آن‌ها را برای مصرف در مایع حل می‌کنند. از معایب این روش مصرف می‌توان عدم امکان پوشاندن طعم دارو و عدم حفاظت دارو در برابر عوامل ناپایدار کننده مثل رطوبت و اکسیژن را نام برد. همچنین پودرهایی که به آب دوستی زیادی ندارند نمی‌توان به راحتی در آب حل نمود. مثالی از این مورد مانند داروی سولفات باریم که یک داروی حاجب می‌باشد.
●گرانول‌ها:
گرانول‌ها از بهم چسبیده شدن ذرات پودرها به وجود می‌آیند. از مزایای آن‌ها پایداری بیشتر و حلالیت راحت‌تر است. اگرچه در این شکل دارویی نیز طعم دارو کاملاً حس می‌شود. به بسته گرانول‌ها ساشه نیز گفته می‌شود. مانند داروی سوربیتول که یک داروی ملین است.
●کپسول‌ها:
کپسول‌ها پوسته‌های ساخته شده از ژلاتین هستند که ماده دارویی را می‌توان در آن‌ها جای داد. عموماً در مقایسه با قرصها ماده موثره بیشتری را می‌توان در کپسولها جای داد. بر حسب نوع ساخت، کپسولها به دو نوع سخت و نرم تقسیم می‌شوند. ژلاتین پوسته کپسول در آب سرد نامحلول است اما می‌تواند تا ده برابر وزن خود آب جذب کند. از این‌رو در مجاورت با مایعات دهان خیلی سریع نرم ولیز می‌شود و به همین دلیل بلع آن‌ها اسانتر از قرصها می‌باشد. ژلاتین در دمای ۳۷ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود از این رو پس از بلعیده شدن در معده ژلاتین ذوب شده وماده دارویی آن آزاد می‌شود. ژلاتین ذوب شده نیز هضم می‌شود.
کپسولها می‌توانند رطوبت محیط را به خود بگیرند و یا رطوبت موجود در پوسته را از دست بدهند. با توجه به همین مسئله باید از قراردادن کپسولها در محیط مرطوب خودداری کرد زیرا علاوه بر تغییر شکل کپسول امکان ناپایدار شدن فراورده داخل کپسول نیز می‌باشد. همچنین در محیط خشک کپسول می‌تواند بسیار شکننده شود و مقداری از پودر آن در هنگام مصرف خارج شود در نتیجه مقدارماده موثره کمتری مصرف می‌شود و هم طعم دارو حس می‌شود. کپسولها چنانچه در کنار هم قرار گیرند به یکدیگر می‌چسبند و امکان جدا کردن آن‌ها نیست. حس نشدن بو وطعم دارو از مزایای کپسولها است. از کپسولهای سخت می‌توان به کپسول آموکسی‌سیلین اشاره کرد. واز کپسولهای نرم می‌توان نیتروگلیسیرین و ویتامین A اشاره کرد.
●قرص‌ها:
قرص‌ها اشکال دارویی جامد هستند که از فشرده شدن گردها و گرانولها به وجود می‌آیند و شامل اشکال زیر می‌باشند:
* قرص‌های فشرده شده (Compressed Tab) که از فشرده شدن ساده مواد اولیه تهیه می‌شوند مانند استامینوفن.
* قرص‌های چندبار فشرده شده (Multiple Compressed Tab) این نوع قرص‌ها یا به صورت دولایه مجزا برروی هم فشرده شده‌اند یا یک قرص در درون قرص دیگر وجود دارد. علل تهیه این شکل قرص عبارتست از:
ناسازگاری شیمیایی مواد داخل قرص.
بازشدن دارو در چند مرحله.
تمایز فراورده یک کارخانه از فراورده‌های مشابه.
مانند آ.س.آ. (استیک سالیسیلیک اسید)
* قرص‌های با پوشش قندی (Sugar coated (S.C.) Tab) در این شکل دارویی هسته مرکزی را با شربت پوشش داده‌اند. طعم و بوی دارو حس نمی‌شود و دارو در مقابل نور به طور نسبی محافظت می‌شود. قرصهای S.C عموماً دارای ظاهر زیبا و خوشرنگ هستند از این رو شایعترین اشکال داروی مسموم کننده کودکان است. ساخت پرزحمت و وقت‌گیر آن‌ها از معایب آن‌ها است. به قرصهای S.C دراژه نیز گفته می‌شود. مانند ایبوپروفن(Ibuprofen) که داروی ضد درد است.
* قرص‌های دارای پوشش لایه نازک (Film coated (F.C.)Tab) در این نوع قرصها یک لایه پلیمری نازک برروی هسته مرکزی کشیده شده است. مزایای آن مانند S.CC است با این تفاوت که ظاهر زیبایی ندارد مانند پروپرانولول (Propranololl)
@RokhDaroo
Medicalgraph

●قرصهای دارای پوشش روده ای(Enteric coated) در این نوع قرص پوشش روی قرص در پ‌هاش (pH) اسیدی نامحلول و در پ‌هاش قلیایی محلول است از اینرو اینگونه قرصها در روده باز می‌شوند. معمولاً داروهایی را که در اسید معده تخریب می‌شوند و یا برای معده اثر تحریکی دارند را به این شکل تهیه می‌کنند. همچنین با توجه به تفاوت پ‌هاش در نقاط مختلف روده می‌توان دارو را طوری طراحی کرد که در قسمت معینی در روده باز شود و اثر خود را در آن ناحیه اعمال کند. مانند بیزاکودیل(Bisacodyle) که داروی مسهل است. سولفاسالازین (Sulfa salazine) که در درمان کولیت زخمی کاربرد دارد.
●قرص‌های گونه‌ای (bucal) و زیر زبانی (sublingual): فراورده‌های گونه‌ای را در بین گونه و آرواره قرار می‌دهند و فراورده‌های S.L را در زیر زبان قرار می‌دهند. در ایران شکل بوکال (گونه‌ای) موجود نیست. این اشکال دارویی برای موادی به کار می‌روند که یا در اسید معده ناپایدارند، یا جذب کمی از روده دارند و یا توسط آنزیمهای دستگاه گوارش و کبد به طور وسیعی بی‌اثر می‌شوند. ایزوسورباید (Isosorbide) که داروی ضد آنژین صدری است، نمونه‌ای از قرصهای زیر زبانی است.
●قرص‌های جویدنی (chewable) قرصهایی هستند که باید در هنگام مصرف جویده شوند. عموماً دارای موادی هستند که مزه خوشایندی دارند. داروهایی را به این شکل می‌سازند که حتماً باید در معده و یا در هنگام ورود به روده کاملاً باز شده باشد. مانند قرصهای ضد اسید و داروی مبندازول (Mebendazolee) که یک داروی ضد کرم است.
●قرص‌های جوشان (effervescnt tab) قرصهای جوشان، قرصهایی هستند که در داخلشان اسید تارتریک، اسید سیتریک و بی‌کربنات سدیم وجود دارد ودر اثر مجاورت با آب گاز دی‌اکسیدکربن (CO22) آزاد می‌کند. CO۲۲ آزاد شده علاوه بر متلاشی کردن قرص سبب ایجاد مزه مطلوب و پوشیده شدن مزه نامطلوب بخصوص مزه شوری فراورده می‌شود. قرصهای جوشان برای ترغیب کودکان به مصرف دارو بسیار مناسبند ضمن اینکه فراورده‌هاییکه در محیط مایع ناپایدار هستند را می‌توان به این شکل تهیه کرد و سپس در هنگام مصرف به صورت محلول درآورد. مانند قرص جوشان ویتامین C.
قرصهای جوشان شدیداً به رطوبت حساس هستند. از اینرو باید آن‌ها را در قوطی حاوی دارو نگهداری کرد و تا از قبل از مصرف نباید آن‌ها را از جلد درآورد.
●قرص‌های پیوسته رهش (Sustained Release (S.R.)Tab): قرصهای پیوسته رهش یا طولانی اثر قرصهایی هستند که به واسطه اعمالی که روی آن‌ها انجام شده است، فراورده خود را در مدت زمان طولانی تری آزاد می‌کنند. مزایای این دارو عبارتست از:
کاهش دفعات مصرف دارو
افزایش رغبت بیمار به مصرف
کاهش عوارض جانبی
به صرفه بودن از نظر اقتصادی
لازم به تذکر است که هر دارویی را نمی‌توان به این شکل تولید کرد ویا هر دارویی رالازم نیست به این شکل درآورند. مانند تئوفیلین طولانی اثر (Theophyline S.RR)
●قرص‌های دارای یک شیار و دو شیار (Scored & Double scored Tab)
قرصهای یک شیاری و دو شیاری قرصهایی هستند که به ترتیب برروی آن‌ها یک شیار و دو شیار کشیده‌اند. قرصهای فوق را می‌توان با قرار دادن چاقو و وارد کردن فشار به ۲ یا ۴ قسمت تقسیم کرد. مانند دیگوکسین (Digoxinn) که در بیماران قلبی استفاده می‌شود.

🔺محلول‌ها ومخلوط‌های ناهمگن خوراکی
از نظر داروسازی محلول عبارتست از انحلال جامد، مایع و یا گاز در محیط مایع. محلولهای دارویی عموماً دارای جذب سریعتری در مقایسه با اشکال جامد می‌باشند. حمل این مواد در مقایسه با اشکال جامد مشکل می‌باشد و قیمت بالاتری نسبت به قرص‌ها وکپسول‌ها دارند.
●مایعات خوراکی:
مایعات خوراکی از حل شدن مواد موثره و مواد افزودنی در آب تهیه می‌شوند و می‌توانند به صورت محلول تهیه شده باشند و یا در هنگام مصرف تهیه شوند. مانند یدور پتاسیم. پودر اوآراس (ORSS).
●شربت‌ها:
شربتها فراورده‌هایی مایع تغلیظ شده حاوی شکر و یا مواد جانشین شونده آن می‌باشند. شربت‌ها از بهترین فراورده‌های خوراکی بخصوص برای کودکان می‌باشند. در شربت‌ها مزه نامطبوع مواد دارویی به واسطه شیرینی شکر و همچنین چگالی زیاد مایع حس نمی‌شود. باانکه شکر پرمصرف‌ترین شیرین کننده در تهیه شربت می‌باشد، اما در مواردی از مواد شیرین کننده دیگری نظیر دکستروز، سوربیتول، گلیسیرین، ساخارین وهیدروکسی اتیل سلولز نیز استفاده می‌شود. علاوه بر شکر سه ماده اول پس از ورود به بدن در نهایت به گلوکز تیدیل می‌شوند (مواد Glucogenic) در حالیکه دو ماده آخر چنین خاصیتی را ندارند. (Non Glucogenic).
استفاده از شربتهای حاوی موا Glucogenic برای افراد مبتلا به دیابت مناسب نیست. مانند شربت مولتی‌ویتامین.
●الگزیرها:
الگزیرها محلولهای خوراکی و شیرین‌شده هیدروالکلی می‌باشند. در این فراورده‌ها با استفاده از الکل سبب حل شدن موادی می‌شوند که در آب نامحلول یا کم محلول
@RokhDaroo
Medicalgraph

و در الکل محلول است. میزان الکل الگزیرها بسته به نوع ماده موثره متفاوت است. به علت وجود الکل در فراورده، باید در ظرف حاوی فراورده کاملاً محکم بسته شود و فراورده باید دور از حرارت باشد. الگزیرها در مقایسه با شربت‌ها دارای شیرینی و چگالی کمتری دارند مانند الگزیر دیفین‌هیدرامین (Diphyn Hydramine).

●تنتورها:
تنتورها عصاره‌های الکلی فراورده‌های گیاهی می‌باشند و امروزه مصرف چندانی ندارند.

●سوسپانسیون‌ها:
سوسپانسیون‌ها از مخلوطهای ناهمگن مایع می‌باشند که در آن‌ها یک ماده جامد نامحلول، در آب پراکنده شده است. سوسپانسیون‌ها گاه آماده هستند و گاه در هنگام مصرف فراورده تهیه می‌شوند. علل تهیه مواد به صورت سوسپانسیون عبارتست از:
مزه نامطلوب یک ماده در حالت نامحلول بسیار ناچیز است.
برخی مواد در حالت محلول ناپایدار هستند اما در حالت سوسپانسیون پایدار هستند.
برخی مواد را نمی‌توان در حلال مناسب حل کرد اما با تهیه سوسپانسیون آن‌ها می‌توان یک فراورده مایع را تهیه کرد.
سوسپانسیون‌ها را باید در ظرف دهان‌گشاد که در بالا دارای فضای خالی باشد (برای بهتر مخلوط شدن فراورده در هنگام تکان دادن)، به دور از یخ‌زدگی، نور و حرارت زیاد نگهداری شود مانند آلومینیوم‌ام‌جی‌اس (Al.Mg.S) که به صورت سوسپانسیون آماده در دسترس است. آموکسی‌سیلین که به صورت پودر برای تهیه سوسپانسیون در دسترس است.
@RokhDaroo
Medicalgraph

Medicalgraph

@medicalgraph
☝☝☝☝☝☝☝☝
- زخم دندریتیکی در کراتیت اپی تلیال هرپسی (با کمک رنگ آمیزی فلویورسین)
- درمان با آسیکلوویر یا تری فلوریدین
- کورتون ممنوع است. در صورت لزوم به دادن کورتون، باید حتما آسیکلوویر خوراکی بدهیم

@medicalgraph
Medicalgraph

@medicalgraph
‍   #بلفاریت یا #التهاب_پلک

☢بلفاریت التهاب پلک ها به ویژه در لبه آنهاست. این بیماری شایع بوده و ممکن است بر اثر یک عفونت خفیف میکروبی و یا بیماری پوستی منتشر ایجاد شود.

⭕️بلفاریت به دو شکل رخ می دهد:

1⃣بلفاریت قدامی :

⏺در بلفاریت قدامی قسمت جلویی و خارجی پلک که محل اتصال مژه هاست درگیر می شود.

🔻دو علت شایع بلفاریت قدامی عفونت های میکروبی و سبوره هستند.

2⃣بلفاریت خلفی :

🔻در بلفاریت خلفی که ناشی از مشکلات غدد چربی پلک (غدد meibomian) است قسمت داخلی پلک گرفتار می شود.

🔺دو بیماری پوستی که سبب بلفاریت خلفی می شوند عبارتند از: آکنه روزاسه و شوره سر.
@medicalgraph
🔴علائم :

🔘صرف نظر از نوع بلفاریت، علایمی که معمولاً در بلفاریت دیده می شوند عبارتند از:
☑️خارش
☑️سوزش
☑️اشکریزش
☑️احساس جسم خارجی
☑️پوسته پوسته شدن (روی مژه ها و در گوشه چشم و یا روی پلک)
☑️خشکی و قرمزی لبه های پلک

⚪️در صورتی که بلفاریت درمان نشود، در دراز مدت سبب ضخیم شدن لبه های پلک، متسع شدن مویرگ ها، تریکیازیس (رشد معکوس مژه ها به طرف داخل چشم)، ریزش مژه ها، اکتروپیون (برگشتن پلک به طرف خارج) و انتروپیون (برگشتن پلک ها به طرف داخل) شود. همچنین ممکن است منجر به واکنش ها و عوارضی در سطح ملتحمه و قرنیه گردد.

💊درمان :

💉درمان بلفاریت ممکن است مشکل باشد زیرا معمولاً دوباره عود می کند.
@medicalgraph
🌡درمان بستگی به نوع بلفاریت دارد.

🌡درمان ممکن است شامل کمپرس گرم روی پلک ها، تمیز کردن آنها، استفاده از آنتی بیوتیک و یا ماساژ پلک باشد.

📌اگر بلفاریت سبب خشکی چشم شود ممکن است استفاده از قطره اشک مصنوعی یا پماد های لوبریکانت (که سبب کم شدن اصطکاک پلک با سطح چشم می شود) هم لازم باشد.

📍گاهی برای کنترل التهاب از کورتون هم استفاده می شود ولی اثرات جانبی این داروها مانع استفاده دراز مدت از آنهاست.

🏮کمپرس گرم سبب شل شدن پوسته های روی چشم می شود و به این ترتیب هنگام تمیز کردن پلک این پوسته ها راحت تر جدا می شوند. همچنین سبب گرم شدن و شل شدن پلاک هایی می شود که غدد چربی پلک را مسدود می کنند. انسداد این غدد سبب ایجاد التهاب می شود.
@medicalgraph

🌡ابتدا دست هایتان را بشویید و حوله ای را که با آب گرم مرطوب شده است را روی چشمان بسته خود قرار دهید. در ابتدای دوره درمان، چشم پزشک ممکن است این کار را 4 بار در روز هر بار بمدت 5 دقیقه تجویز کند. پس از آن کمپرس گرم ممکن است یک بار در روز و بمدت چند دقیقه کافی باشد.
@medicalgraph

🚿شستشوی پلک ها با شامپو بچه هم میتواند به تمیزی پلک و درمان کمک کند.

🛁تمیز نگه داشتن پلک بخشی از درمان بلفاریت می باشد.
Medicalgraph

تفاوت سیتالوپرام و اس سیتالوپرام در چیست؟

اس سیتالوپرام چه خصوصیاتی دارد؟


جدیدترین دارو از بین داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین، داروی اس سیتالوپرام هست که هم اکنون در ایران با برندهای ایرانی ( لکساتال ، ازیپام و...) و برندهای تجاری سیپرالکس ( cipralex) و لکساپرو ( lexapro ) با دوز ده میلیگرم موجود هست.


اپ تودیت:

سیتالوپرام حاوی دو استرئوایزومر R و S می باشد که ایزومر S آن یعنی اس سیتالوپرام بطور قوی تر باعث مهاربازجذب سروتونین در مقایسه با ایزومر R می شود.


✔️ دوز شروع و نگهدارنده:

این داروها باید با حداقل دوز موثر شروع شوند؛ ما سیتالوپرام را با دوز شروع 20 میلیگرم (حداقل دوز موثر) توصیه می کنیم و برای افراد مسن و یا افرادی که به عوارض دارو حساس هستند میتوان با دوز 10 میلیگرم شروع کرد و محدوده دوز درمانی آن 20 الی 40 میلیگرم و حداکثر دوز آن 40 میلیگرم اعلام شده است.

ما اس سیتالوپرام را با دوز شروع 10 میلیگرم ( حداقل دوز موثر) توصیه می کنیم وبرای افراد مسن و یا افرادی که به عوارض دارو حساس هستند، میتوان دوز شروع را 5 میلیگرم توصیه کرد، محدوده دوز درمانی 10 الی 20 میلیگرم اعلام شده است.

✔️ تداخلات دارویی:

هردو دارو اثرات خیلی اندکی برروی سایتوکرومهای کبدی و بنابراین کمترین تداخلات را در بین این داروها دارند؛ سرترالین نیز جایگزین منطقی است که تداخلات دارویی اندکی دارد.

✔️ افزایش فاصله Qt:

حداکثردوز سیتالوپرام در گذشته 60میلیگرم در روز بوده است ولی به دلیل مشاهده اثرات قلبی وابسته به دوز ( افزایش فاصله Qt و خطر بروز اریتمی تورسید دپوینت) از این دارو، حداکثر دوز روزانه آن در بزرگسالان به 40میلیگرم و در افراد بالاتر از 60سال،دچار نارسایی کبدی ودرصورت مصرف با مهارکننده های (سایتوکروم 2C19 ) مانند سایمتیدین به 20 میلیگرم درروز کاهش داده شده است.

آیا اس سیتالوپرام هم باعث افزایش خطر عوارض قلبی می شود؟

اگرچه انالیز یک کارازمایی تصادفی شده نشان داد که اس سیتالوپرام هم باعث افزایش فاصله Qt میشود ولی سازمان غذاداروی امریکا اعلام کرد که این افزایش از نظر بالینی معنی دار نبوده و بنابراین این هشدار قلبی برای اس سیتالوپرام درج نشده است.

Uptodate 2017.

نظر برخی مقالات و مطالعات در مورد اس سیتالوپرام:

1. اس سیتالوپرام، موثرترین دارو در بین داروهای ضدافسردگی نسل دوم به دلیل مکانیسم عمل منحصر به فرد می باشد.

- PLos One Journal.2012; 7(8):e42003.

- Drugs 2005; 65(16): 2379-2404.

2. یکی از داروهایی هست که توسط سازمان غذاداروی امریکا در اختلال اضطراب فراگیر تایید شده است.

FDA Label 2014;Refrence ID:3651522.

3. بهترین انتخاب برای درمان افسردگی به دلیل هم اثربخشی ( Efficacy ) و هم قابلیت پذیرش ( Acceptability ) مناسب.

The Lancet 2009;373-58.

4. اس سیتالوپرام، شروع اثر سریعتری برای فعالیت ضدافسردگی دارد.

International Clinical Psychopharmacology 2006;21:105-110.

5. اس سیتالوپرام، بهبودی بیشتر در کاهش علائم با تواتر کمتری از عوارض جانبی دارد.

- Journal Psychiatry Neuroscience.2006;31(2):122-31.

- Journal Affect Disorder 2009;117:S26-S43.

6. عوارض جنسی کمتر و اختلالات ارگاسم کمتر نیز بااس سیتالوپرام مشاهده شده است.

Journal Clinical of Psychopharmacology.2009;29(3): 259-266.

7. بااین حال، بقیه مطالعات نشان دادند که اس سیتالوپرام به اندازه بقیه داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین باعث اختلالات جنسی و کاهش میل جنسی و اختلال در ارگاسم میشود.

Journal of Sex Marital Ther. 32(4): 327-30.

8. اس سیتالوپرام، کمترین تداخلات دارویی را دربین داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین دارد.

Drugs RD 2005;6:323-326.

9. سیتالوپرام و اس سیتالوپرام به نظر می رسد که به یک اندازه در اختلالات پانیک موثر هستند.

Journal Clinic Psychiatry.64(11):1322-7.

10. برخی فرابررسیها و مرورهای سیستمیک نشان دادند که اس سیتالوپرام نسبت به سیتالوپرام هم اثربخشی بیشتر در افسردگی و هم قابلیت تحمل بهتر توسط بیماران دارد.

Plos One; 7(8):e42003.

Cochrane Database Systemic Review 2012.

10. بااین حال، مرور سیستمیک در سال 2011 نتیجه گرفت که تمام داروهای ضدافسردگی نسل دوم به یک اندازه در درمان افسردگی موثر هستند.

Annals of Internal Medicine.155(11); 772-85.


با تشکر از آقای دکتر مهدی شاهمیرانی
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

@medicalgraph
👉LYMPH ADENITIS
Approach:
1.اگر لوکالیزه بود عامل آن بیشتر استاف و استرپ و بیهوازی ها است،البته در عفونت با استرپ،حادتر است و پاسخ به درمان سریعتر است ولی در عفونت با استاف ارئوس، سابقه دارتر است،پاسخ به درمان کندتر است ومنجر به Abscess formation می شود،
و بیهوازی های مسبب که پپتو استرپتوکوک ها،فوزوباکتریوم و... هستند...

2.اگر بیمار شما Infant ویا سنین خیلی پایین است،Toxic است، و یا علائم Sirs & Sepsis دارد،را بستری کنید و درمان با سفازولین وریدی علیه استاف و استرپ....

اگر بچه بزرگتر است و حال عمومی خوب است تب نداردو فقط یک لنفادنیتیس دارد،درمان سرپایی با آنتی استاف مثل نفی سیلین،کلوگزاسیلین،متی سیلین که بهترین سفالکسین و کلوگزاسیلین با دوز 100_50 میلی گرم/ کی جی می باشد...
اگر جواب مناسب نداشته باشیم،کلینداماسین می دهیم،بخصوص برای لثه های خراب و کودکان با poor dental hygiene که برروی استاف،استرپ،وبیهوازی ها موثر است...و آلترناتیو مناسب نیز کو آموکسی کلاو است....


3.اگر حال عمومی خوب شد،سایز لنف نود کوچک شد،بیمار ترخیص ودرمان ادامه یابد برای 7 روز،
طول دوره درمان 7_5 روز است...

4. اگر حال عمومی خوب نشد،یا Abscess formation تشکیل داد ویا Flactuation داشت،باید سونوگرافی ناحیه لنفادنیتیس انجام داد،که اگر در سونوگرافی،نکروز لنفاوی با ترشحات چرکی داشتیم،مشاوره جراحی_ درناژ و کشت می فرستیم و نوع آنتی بیوتیک بر اساس آنتی بیوگرام می باشد...
اگر سونوگرافی،نرمال باشد،ممکن است مایکو باکتریوم NTB،نوکاردیا،cat scratch، کاوازاکی،اکتینومایست،kikugi disease و ... باشد...

5.اندیکاسیون های بیوپسی لنف نود:
الف. اگر سایزش،طی دو هفته،بزرگتر شود

ب.اگر تا یک ماه،سایزش کوچک نشود

ج.اگر تا شش هفته،به حد نرمال بر نگردد...
توجه: در موارد بیوپسی لنف نود،همیشه،عمقی ترین،مرکزی ترین،و بزرگ ترین ،لنف نود را ببوسی کنید...

6.اندیکاسیون جراحی لنف نود:

الف. فرو رفتگی یا Dimpling پوست روی توده لنفاوی

ب.توده های اقماری یا sattelit lesion و Hard اطراف آن

ج. در مکان غیر طبیعی باشد،مثلا در ناحیه سوپرا کلاویکولار...
@medicalgraph
Medicalgraph

@medicalgraph
جسم خارجی قرنیه و ملتحمه

شایع ترین اجسام خارجی که وارد چشم می شوند عبارتند از ذرات ریز فلزی، چوبی یا گرد و غبار. بعضی از شرایط مانند آب و هوای طوفانی، نجاری یا کارهای صنعتی، باغبانی یا بعضی از ورزش های خاص احتمال ورود جسم خارجی به چشم را افزایش می دهند. برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به چشم بهتر است در این شرایط از عینک های محافظ یا پوشش های چشمی استفاده کنید و از مالیدن چشم خود با دست یا دستکش خودداری کنید زیرا ممکن است قطعات کوچک فلز یا چوب به آنها چسبیده باشد. اگر جسم خارجی قرنیه و ملتحمه به موقع خارج نشود، می تواند عوارضی مانند دردهای طولانی، عفونت یا نکروز (از بین رفتن) بافت های داخل چشمی را ایجاد کند.

اگر احساس کردید که یک جسم خارجی وارد چشم شما شده است، به هیچ عنوان از قطره های بی حس کننده استفاده نکنید و در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه کنید.جسم‌ خارجی‌ معمولاً با چشم‌ غیرمسلح‌ قابل‌ دیدن‌ است‌. البته‌ گاهی‌ جسم‌ خارجی‌ خیلی‌ کوچک‌ است‌ و در زیر پلک‌ گیر می‌افتد، که‌ در این‌ صورت‌ تنها با معاینه‌ چشم ‌پزشکی‌ می‌توان‌ آن‌ را دید.در صدمات چشمی تسریع در تشخیص و درمان به پیشگیری از عفونت و کاهش بینایی کمک می کند. در تمام صدمات چشمیباید به جسم خارجی مشکوک بود . تاریخچه اولیه شامل زمان ، نحوه صدمه وجزئیات ماده آسیب زننده به چشم باید تعیین شود.

علايم‌ شايع‌

درد، تحريك‌ پذيري‌قرمزي‌ شديد چشم‌اشک ریزشممکن است بیمار از تاری دید یا نور گریزی نیز شکایت داشته باشد.

درمان جسم خارجی قرنیه 

استفاده از قطره های بی حسی موضعی برداشتن جسم خارجی باید توسط چشم پزشک و زیرSlit Lamp انجام گیرد و این کار معمولاً با استفاده از یک سوزن سر نازک که ممکن است چشم پزشک تغییراتی در سر آن ایجاد کند انجام می گیرد.بهتر است حتی الامکان برداشتن جسم خارجی توسط سواب های  با نوک کتانی انجام نشود زیرا آنها سطح بیشتری از قرنیه را خراش می دهد.پماد آنتی بیوتیک و پانسمان فشاری. پانسمان کردن چشم توسط بعضی از چشم پزشک ها صورت می گیرد زیرا با کم کردن حرکت پلک ها امکان صدمه بیشتر به قرنیه کمتر شده و درد بیمار کاهش می یابد.بیمار باید هر روز تا بهبود کامل محل ورود جسم خارجی به دلیل وجود احتمال عفونت معاینه شود.از قطره های بی حسی برای درمان درد بیماران برای مصرف روزانه نباید استفاده کرد زیرا می توانند باعث تاخیر در بهبودی و حتی اسکار دائمی قرنیه شده و در صورت وقوع آسیب های بیشتر به چشم مانع از بروز علائم مربوط به آن شوند.استفاده از قطره های کورتون ممنوع است زیرا می تواند باعث تاخیر در روند بهبودی شده و خطر عفونت را افزایش دهد.
@medicalgraph

اقدامات برای جلوگیری از صدمه بیشتر( در خارج از مرکز چشم پزشکی) : 

۱- محدود کردن حرکات چشمی

۲- بستن چشم با شیلد محافظ

۳- چشم سالم نیز باید بسته شود.

۴- از هیچ وسیله مانند موچین و غیره برای خارج کردن جسم ازچشم استفاده نشود.

۵- اقدام به درآوردن لنزها نکنید مگر در سوختگی های شیمیایی یا متورم شدن لنزها

عوارض‌ احتمالي‌

عفونت‌، خصوصاً اگر جسم‌ خارجي‌ به‌طور كامل‌ برداشته‌ نشود.آسيب‌ شديدتر و دايمي‌ چشم‌ در اثر نفوذ جسم‌ خارجي‌ به‌ لايه‌هاي‌ عمقي‌تر چشم‌.

قسمتهایی از چشم که ممکن است جسم خارجی وارد آن شود عبارتند از:

* قسمت خارجی چشم

* پشت پلک

* خرده های فلز که با سرعت زیاد به چشم برخورد می کنند می توانند بداخل چشم رفته و در آنجا مستقر شوند .

داروها

قطره‌ چشمي‌ حاوي‌ آنتي‌بيوتيك‌ براي‌ پيشگيري‌ از عفونت‌

امكان‌ دارد داروهاي‌ ضددرد تجويز شوند

قطره‌ چشمي‌ بي حس‌كننده‌
Medicalgraph

⛔️ هرگز این #داروها را با #معده_خالی نخورید

🔸متفورمین : مشکلات گوارشی و افت فشار خون
🔹استامینوفن، آسپرین و ایبوپروفن : مشکلات گوارشی
🔸قرص های ضد بارداری : تهوع
Medicalgraph

@medicalgraph
💉پس از(Needle Stick)شدن
°برخورد سوزن آلوده با بدن°
چه باید کرد???💉 .
.
.
♋️📄دستورالعمل نحوه برخورد در هنگام فرو رفتن سوزن یا اجسام نوک تیزآلوده به دست یا پا (needle stick) و پاشیده شدن ترشحات آلوده وخون به چشم، مخاط و زخم:
.
.
.
.
💉 ♋️ الف-هنگام فرورفتن سرسوزن یا اجسام نوک تیز به دست یا پا:

1- اجازه دهیداز محل آسیب دیده بدون ایجاد فشار،خون جاری شود.

2- زخم رابا صابون وآب ولرم به مدت 3-5 دقیقه شستشو دهید.

3-به یکی ازاعضاء تیم کنترل عفونت، سوپروایزر، (EOC) ،پزشک 15 - 55، و یا پزشک متخصص
پاتولوژی مراجعه کرده یا گزارش دهید.

4- از میزان تیتر آنتی بادی هپاتیت B اطمینان حاصل کنید،تیتر بیش از15U/mI( نیاز به واکسن ندارد)
تیتر پایین تر از15U/mI ، تزریق ایمنوگلبولین و واکسن هپاتیت B طبق دستوراالعمل
@medicalgraph
5 -در صورت عدم اطمینان از میزان تیتر آنتی بادی و یا عدم انجام واکسیناسیون بر علیه هپاتیت بایستی ابتداءآزمایش پایه
ازنظر HIV ، HCV/ Ab ، HBS/Ab رادر اسرع وقت درخواست کنید. ترجیحا طی 22 ساعت وسریعا جهت تزریق
واکسن هپاتیت اقدام شود. .
.
.
♋️ ب-هنگام پاشیده شدن خون وترشحات آلوده به چشم وبریدگی وغشاء مخاطی:

1-ابتدا شستشوی چشم وغشاء مخاطی بامقادیر زیاد آب و یا سرم فیزیولوژی
@medicalgraph
2- مراجعه و گزارش به یکی از اعضاء تیم کنترل عفونت ،پزشک 15-55 ، سوپروایزر ، (EOC) ، ویا پزشک متخصص پاتولوژی
3- اطمینان از میزان تیتر آنتی بادی هپاتیت B تیتر بیش ازU/mI15 نیاز به واکسن ندارد. تیتر پایین تر از15U/mI تزریق ایمنوگلبولین و واکسن هپاتیت Bطبق دستوراالعمل

4- در صورت عدم اطمینان از میزان تیتر آنتی بادی و یا عدم انجام واکسیناسیون بر علیه هپاتیت بایستی ابتداء آزمایش پایه
ازنظر HIV ، HCV/ Ab ، HBS/Ab رادر اسرع وقت درخواست کنید.ترجیحا طی 22 ساعت، و سریعا جهت تلقیح واکسن هپاتیت اقدام گردد.
Medicalgraph

@medicalgraph
Scabies(گال)
عامل آن سارکوپت اسکابیه گونه هومینیس است.
خارش مداوم و بی وقفه شکایت شایع می باشد.
معمولا اعضای دیگر خانواده علایم بیماری را نشان می دهند.
شدت بیماری به تعداد گال ها ربطی ندارد و به سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.
خارش شب ها بدتر میشود.
بثورات گال 6_2 هفته پس از مواجهه ظاهر می سود.
ضایعه اولیه Burrow است که به صورت خمیده و s شکل یا خطی است.
شایعترین جاها پره بین انگشتان مچ دست و پا آلت تناسلی مردان و اسکروتوم است.
وزیکول و پاپول نیز در ضایعات اولیه دیده میشود.
ضایعات ثانویه به صورت اروزیون نقطه ایی پوستول و کراست و علایم اگزما و ندول میباشد.
ندول ها به دنبال از میان برداشتن مایت هفته ها تا ماه ها پایدار می مانند.
لوسیون پرمترین یا لیندان از گردن به پایین مالیده شود و بعد دوازده ساعت شست و شو شود و یک هفته بعد تکرار شود.
لیندان در شیرخواران می تواند نوروتوکسیک باشد.
مصرف تک دوز ایورمکتین خوراکی و تکرار آن پس از دو هفته موثر است.
ایورمکتین در سالمندان باعث افزایش خطر مرگ ناگهانی میشود.
استرویید موضعی برای کنترل خارش مفید است.
ممکن است هفته پس از درمان خارش وجود داشته باشد که به معنای الزام ادامه درمان نمی باشد ولی بررسی مجدد ضایعه الزامی است.
در برخورد با بثورات جلدی خارش دار که به پردنیزون پاسخ نمی دهند باید تشخیص گال یا درماتیت هرپتی فرم را در نظر داشت.
بهترین درمان موضعی در خانم های حامله سولفور %6 می باشد.

@medicalgraph
Medicalgraph

"مسمومیت با منوکسید کربن"

🍥منوکسید کربن گازی است بی رنگ و بو؛ محصول اکسیداسیون ناقص سوخت های آلی.
@medicalgraph

🔴🔴چه مشکلی در بدن ایجاد می کند؟

🍃رقابت با اکسیژن در اتصال به هموگلوبین 》》》 میل ترکیبی آن برای اتصال به Hb،
۲۵۰برابر اکسیژن است.
پس:
باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها می شود.

🔴محصول اتصال CO با Hb ؛ کروبوکسی هموگلوبین نام دارد.

🔴اگر درصد کروبوکسی هموگلوبین به ۷۰ تا ۸۰% برسد، منجر به مرگ می شود.

👌تغییر رنگ مخاط لب و پوست به رنگ cherry red شایع نبوده و از یافته های دیررس است.
🔖🔖علایم بر اساس درصد کربوکسی هموگلوبین خون مختلف است؛
از بی علامتی؛ تا ؛
🔶 سردرد (خفیف تا شدید)
🔶تهوع و استفراغ
🔶آنژین و تنگی نفس
🔶اختلال قضاوت
🔶تشنج و کوما و اختلال همودینامیک

🔴🔴ارزیابی پارا کلینیکی :

🍃چک کربوکسی هموگلوبین خون
🍃 انجام ABG 👇👇👇

نکته کلیدی و خیلی مهم :

☀️☀️دقت کنید ؛ در ABG مقدار PaO2 ( فشار شریانی اکسیژن) نرمال است
و فقط O2 saturation کاهش می یابد.

📕📕تدابیر درمانی

🍃بیمار را از محل آلودگی به هوایی سالم منتقل کنید.
🍃برقراری IV line
🍃اکسیژن ۱۰۰% از طریق ماسک و مانیتورینگ EKG
🍃اگر دپرسیون تنفسی دارد》》 تجویز نالوکسان
🍃در ادم مغزی 》》 مانیتول و استروئید
🍃اگر درصد کربوکسی هموگلوبین بیش از ۲۵ تا ۳۰% باشد》》 اکسیژن هیپر باریک( 3at )
🍃در خواست ABG ،CXR ،EKG و آزمایشات پایه لازم است.
🍃واضح است در صورت لزوم CPR پایه یا پیشرفته (بسته به شرایط) انجام شود.
@medicalgraph
Medicalgraph

@medicalgraph
‍ ‍ #آنژین_صدری


💯 بدنبال #نارسایی_جریان_خون_کرونر ویک سندروم بالینی است که بدون نکروز براثرکاهش اکسیژن موردنیاز قلب درهنگام افزایش فعالیت میوکارد ایجاد میشود💯 شایع ترین علت آنژین صدری #ایسکمی_میوکارد هست که بین #تقاضا و #عرضه اکسیژن تعادل وجود ندارد

@medicalgraph💯 عواملی که باعث درد تیپیک آنژینی میشوند :

✅ فعالیت فیزیکی
✅ تماس باسرما وانقباض عروق
✅ خوردن غذای سنگین و شیفت حجم زیاد خون بطرف دستگاه گوارش
✅ استرس( آزاد شدن کاتکول آمین ها)💯 خصوصیت مهم #درد_آنژینی برطرف شدن آن با استراحت و نیتروگلیسرین است ( هر ۵ دقیقه یکبار تا ۳ قرص)
💯 در افراد مسن اغلب تنگی نفس ، خستگی و سنکوپ بعنوان #علایم_آنژین_صدری ظاهر میشود💯 دردی که به نیتروگلیسرین جواب ندهد و بصورت سنگینی یا #فشارنده و منتشره درمحدوده #بالای_ناف تا #زیر_فک مخصوصا دست چپ و پشت استرنوم و عمق قفسه سینه هست مربوط به #آنژین_قفسه_سینه نیست بلکه درد مربوط به MI است
Medicalgraph

(داخلی - گوارش )
افزایش ایزوله آلکالن فسفاتاز کبدی (بدون افزایش آمینوترانسفرازهای کبدی) در موارد زیر دیده میشوند:
مراحل اولیه کلستاز
تومور یا گرانولوم کبدی
هوچکین
دیابت
هیپرتیروییدی
نارسایی قلبی ، آمیلوییدوز و بیماری التهابی روده
@medicalgraph
Medicalgraph

🚩هایپر هیدروز یا تعریق بیش از حد

🔸افراد زیادی هستند که از تعریق بیش از حد شاکیند و بسیاری از آنها به گمان اینکه احتمالا یک مشکل مخفی داخلی ،مثل پرکاری تیروئید دارند به متخصصین داخلی یا غدد مراجعه میکنند در حالی که درمان و بررسی اغلب آنها به شرحی که در زیر میآید در حیطه تخصصی پوست قرار میگیرد.

🔸اساسا هایپر هیدروز را میتوان به دو دسته بزرگ تقسیم کرد:۱.هایپر هیدروز عمومی ( general hyperhydrose )۲.هایپر هیدروز موضعی(localized hyperhydrose )

🔸در هایپر هیدروز عمومی تعریق بیش از حد در همه بدن هست و اختصاص به نقطه خاصی ندارد.
فرم عمومی هایپر هیدروز هست که میتواند با بیماریهای داخلی مثل پرکاری تیروئید،عفونتها مثل تب مالت،کانسرها مثل لیمفومها همراهی داشته باشد. ولی نکته خیلی مهم که گفتن آن باعث میشود بیمار دچار نگرانی بی دلیل نگردد و پزشک بررسیهای پرهزینه و بیهوده پاراکلینیک درخواست نکند این است که هیچ بیماری سیستمیک و مهمی نیست که فقط خود را با افزایش تعریق نشان دهد بلکه در کنار هایپر هیدروز حتما علامتهای دیگری هم بروز خواهد داد.
در افزایش تعریق موضعی ما در یک یا چند منطقه به صورت موضعی ،هایپر هیدروز داریم.مناطقی مثل کف دست،کف پا،زیر بغل ،کشاله ران،صورت یا اسکالپ می تواند دچار هایپر هیدروز موضعی گردد. این مشکل تقریبا هیچ گاه با مسائل سیستمیک ارتباطی ندارد و اغلب به شکل فامیلیال و ارثی بروز میابد پس نیاز به بررسی خاصی ندارد.در اینجا هایپر هیدروز به خودی خود اهمیتی از نظر بیماری زایی ندارد ولی به علت مزاحمتهایی که برای مبتلایان ایجاد میکند نیاز به درمان پیدا میکند.
امروزه برای هایپر هیدروز چندین درمان موجود است گرچه تقریبا هیچ کدام درمان قطعی نیستند ولی قادر به کنترل مشکل هستند.
🔸درمان:
۱.داروهای آنتی کلینرژیک مثل قرص اُکسی بوتینین.تحقیقات نشان داده است مصرف حدود دوماهه این دارو در نوجوانان مبتلا میتواند اثر پایداری در کاهش تعریق ،حتی در صورت عدم مصرف دارو داشته باشد
۲.فراورده های موضعی:مهمترین شکل موضعی داروی ضد تعریق آلومینیوم کلراید است که با غلظتی حدود ۲۰ درصد در اتانول ۱۰۰ درجه حل میگردد.الیته تاثیر دارو فقط تا زمانیست که مصرف میگردد.
۳.یونتوفرزیس:دستگاهیست که با جریان ثابت و پایین الکتریسیته کار میکند و با مکانیزمی نامعلوم باعث کاهش تعریق میگردد.
۴.تزریق بوتاکس: استفاده از بوتاکس به عنوان درمانی با کارایی زیاد و طولانی باعث بهبود کیفیت زندگی بیماران زیادی در هایپر هیدروز شده است .بوتاکس حدودا تا ۶ ماه موثر است و بعد اثر خود را از دست میدهد.
۵.لیپو ساکشن:برای هایپر هیدروز زیر بغل کاربرد دارد و میتواند همراه اثر دائم باشد.
۶.سیمپاتکتومی:قطع انتخابی اعصاب سمپاتیک در ناحیه سینه‌ که به غدد عرقی متصل میگردند میتواند برای افزایش تعریق دست و زیر بغل کار ساز باشد.
Medicalgraph

‍ ‍ #کلگزان

#انوکساپارین


نام تجاری انوکساپارین سدیم کلگزان است که از نوع وزن مولکولی پایین بشمار میرود برحسب وزن بیمار بصورت 1mg/kg روزانه یا دوبار در روز تزریق میشود


هنگام تزریق آمپول کلگزان برخلاف هپارین از آزمایشات CBC و تست گایاک و آزمایش ادرار استفاده میشود


#عوارض_جانبی_کلگزان بصورت زیر است :

🔰 تحریک و قرمزی وکبودی درمحل تزریق
🔰افزایش خونریزی قاعدگی و مدفوع خونی
🔰آنمی و خونریزی ازبینی وسردرد

🔴 درخونریزی های شدید ودرحاملگی های تهدید به سقط و #حساسیت_به_هپارین منع مصرف دارد
#نحوه_تزریق_آمپول_کلگزان:


🔴 پوست را به آرامی بین دوانگشت گرفته تا یک چین پوستی ایجاد شود
🔴 سرنگ را بصورت ۹۰ درجه تا انتهای نیدل وارد نموده دارو را به آهستگی تزریق کنید و در حین تزریق چین را ول نکنید
🔴 پس از اتمام تزریق محل تزریق را ماساژ ندهید

تزریق بصورت زیرجلدی در فاصله ۵ سانتی اطراف ناف ازسمت راست یا چپ تا پهلوها انجام میشود


سرنگ را بصورت طولی نگه داشته وحباب هوا را خارج نکنید


💯 داروی کلگزان بصورت #پروفیلاکسی در موارد زیر استفاده میشود :

🔰 ترومبوز ورید عمقی
🔰آمبولی ریه
🔰انفارکتوس میوکارد
🔰 آنژین ناپایدار
Medicalgraph

#SGA
#IUGR

Small for Gestational Age
Intrauterine Growth Restriction

🔻 واژه های #کوچک_برای_سن_بارداری و #محدودیت_رشد_داخل_رحمی اغلب به جای همدیگر استفاده میشوند. اما میان این دو ترم تفاوت وجود دارد:

🔴 نوزاد #SGA:

نوزادی که وزن تولد یا قد (سر تا پاشنه) در وی کمتر از صدک 10 برای آن سن بارداری باشد یا دو انحراف معیار (SDs) کمتر از میانگین آن سن بارداری باشد (تقریبا صدک 3 برای آن سن بارداری)🔴 نوزاد #IUGR:

به وضعیتی اطلاق میشود که در آن روند رشد داخل رحمی جنین در حداقل دو سنجش مستند، کاهش را نشان دهد (برای مثال یک جنین که از منحنی رشد خود سقوط کرده است).

🔻 از نظر بنیه و بعد جسمانی نوزادی که کوچیک برای سن بارداری است، در مجموع در خطر کمتری نسبت به نوزاد با محدودیت رشد داخل رحمی است.🔻 عوارض بالقوه مرتبط با SGA/IUGR:

◀️ آنومالی های مادرزادی
◀️ دپرسیون پری ناتال
◀️ آسپیراسیون مکونیوم
◀️ خونریزی ریه
◀️ هایپرتانسیون مقاوم ریه
◀️ هایپوتانسیون
◀️ هایپوگلایسمی
◀️ هایپوکلسمی
◀️ هایپوترمی
◀️ پلی سایتمی
◀️ نوتروپنی
◀️ ترومبوسیتوپنی
◀️ دیس لیپیدمی
◀️ نکروز حاد توبولار/نارسایی کلیه
Medicalgraph

🤓دارودرماني #شپش سر

گونه های انگل شپش در انسان باعث بروز سه نوع مختلف از بیماری مي باشند:

♦️Pediculosis corpori
♦️Pediculosis pubis
♦️Pediculosis capitis

🔻علاوه بر استفاده از فراورده های دارویی گوناگون، شتسشوی کامل لباس و ملحفه های تخت بیمار توسط آب گرم و سپس اتو نمودن آنها توصیه می شود.

🔻از جمله فراورده های موضعی خط اول برای درمان بیماری میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

‏ Pyrethroids (pyrethrin, permethrin)
‏ Malathion
‏ Benzyl# alcohol
‏ Spinosad
‏ Topical Ivermectin

🔻فراورده موضعی #لیندان به علت پروفایل عوارض خود به عنوان خط اول درمان توصیه نمی شود.

🔻در انتخاب نوع درمان همواره باید به الگوی مقاومت دارویی انگل توجه داشت، زیرا مواردی از مقاومت به #مالاتیون و انواع فراورده های #پایرترویید گزارش شده است.

🔻این فرضیه وجود دارد که موتاسیون در الل kdr ، موجب کاهش حساسیت کانال های سدیمی وابسته به ولتاژ موجود در اعصاب انگل شده و مقاومت به پایرترویید را به دنبال دارد.

🔻از طرفی مقاومت به مالاتیون از راه تولید آنزیمی که دارو را متابولیزه مینماید و حساسیت استیل کولین استراز موجود در پایانه های اعصاب به دارو را کاهش میدهد، اتفاق می افتد.

🔻بنزیل الکل به دلیلی دارا بودن مکانیسم اثر متفاوت (louse asphyxiation) کمتر از فراورده های قبلی، مستعد ایجاد مقاومت میباشد.

🔻عدم همکاری لازم در خصوص اجرای رژیم درمانی و تماس با افراد آلوده از دلایل مهم شکست درمانی می باشند.

🔻به علاوه، باید به بروز مقاومت در انگل توجه داشت. در موارد شکست درمان با فراورده های موضعی، میتوان از ايورمكتين خوراکی با دوز های ذکر شده در زیر استفاده نمود:


‏▪ Pediculus humanus capitis: Oral: 400 mcg/kg/dose every 7 days for 2 doses
‏▪ Pediculus humanus corporis: Oral: 200 mcg/kg/dose every 7 days for 3 doses
‏▪ Pediculosis pubis (pubic lice): Oral: 250 mcg/kg/dose every 7 days for 2 doses or 250 mcg/kg/dose every 14 days for 2 doses

🔻استفاده از #ایورمکتین در خانم های باردار و کودکان با وزن کمتر از ١٥ کیلوگرم توصیه نمی شود. از سایر گزینه های درمانی میتوان به #دایمتیکون و كوتريموكسازول (در ترکیب با #پرمترین) و #لیندان اشاره نمود.

✏️UpToDate, 2016

✍🏼دکتر سولماز حسنی
دستیار فارماكوتراپي (داروسازی بالینی)
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتي
Medicalgraph

motion sickness
هرقدر حرکت در وسعت بیشتری از میدان بینایی دیده شود، احتمال بروز آن کمتر است؛ بنابراین هنگام نشستن در صندلی جلوی ماشین کمتر از صندلی
عقب بروز می کند.

علت ایجاد: تفاوت حسی سیستم های بینایی و وستیبولر است.

علایم آن:
سرگیجه
تهوع و استفراغ
افزایش ترشح بزاق
بی حالی و خمیازه

درمان :
اسکوپولامین
پرومتازین
دیمن هیدرینات
Medicalgraph

ژنیکوماستی

🔺 در ژنیکوماستی قطر بافت پستان باید حداقل 2cm باشد

🔺ژنیکوماستی باعث افزایش استعداد ابتلا به کانسر نمی شود.


🔺چند علت مهم تر ژنیکوماستی:

🔺تومور ژرم سل و نان ژرم سل testis

🔺سیروز الکلی و غیر الکلی

🔺هیپر و هیپوتیروئیدی

🔺نارسایی کلیه


🔺داروها: دیگوگسین ، استیروئید های آنابولیک ، ماری جوانا ، سایمتیدین ، کتوکونازول ، فنی توئین ، دیازپام ، اسپیرونولاکتون ، رزرپین ، فروزماید ، وراپامیل ، TCA ، تئوفیلین


◼️نکته مهم : دانازول از درمان هاست (نه علل)


🔺ژنیکوماستی فیزیولوژیک (نرمال) در نوجوانی یک طرفه و در پیری دو طرفه است

◼️نکته مهم : در صورت لمس توده مشخص / نواحی سفت / نامنظم / غیر متقارن خصوصا در مسن = شک به کانسر Breast ( لزوم بیوپسی)
@medicalgraph
Medicalgraph

💊 باکلوفن

متاسفانه در ارتباط با باکلوفن گاهی با دستورات دارویی روبه رو میشویم که موجب می شود بیمار اثربخشی مناسبی از دارو را مشاهده ننماید. به همین منظور توصیه میشود نکات زیر را یک بار دیگر مرور کرده تا بیمار اثر مناسبی را از دارو دریافت نماید؛

● در درمان اسپاسم، به یاد داشته باشیم که بیمار بایستی هر 8 ساعت 5 میلی گرم باکلوفن مصرف نماید، یعنی هر 8 ساعت نصف قرص (باکلوفن 10میلی گرمی). سپس هر سه روز، در صورت لزوم، میتوان 5 میلی گرم به هر وعده مصرف دارو افزود.

● سرعت و همینطور میزان جذب باکلوفن با افزایش دوز آن کاهش می یابد، به همین دلیل ابتدا دارو را با دوز اندک شروع کرده و سپس افزایش می دهیم.

● این دارو حتی اگر با دوز صحیح گفته شده تجویز گردد، بعد از حدود 5 روز به پیک اثربخشی خود میرسد.

● بخش زیادی از باکلوفن بعد از حدود 4 تا 6 ساعت، از بدن حذف می شود؛ پس تجویز آن به صورت روزی یک عدد برای بیمار راهگشا نخواهد بود.

■ دکتر خالوندی

#دکتر_خالوندی #باکلوفن #دوز #
Medicalgraph

‍ ‍ دفیبریلاتور


💯 #شوک_هماهنگ یا #سینکرونایز برای درمان آریتمی های بطنی ( تاکیکاردی بطنی وفیبریلا سیون بطنی) و دهلیزی دربیمارانی که اختلال همودینامیک دارند ونبض دارنداستفاده میشود💯 برای درمان آریتمی های دهلیزی وبطنی که کمپلکس QRS دارند استفاده میشود :🔰 تاکیکاردی حمله ایی دهلیزی ( PAT) مقاوم به درمان

🔰 فلوتر دهلیزی با اختلال فشار ( افت فشار)

🔰 تاکیکاردی بطنی ( VT) بانبض با همودینامیک ناپایدار

@medicalgraph

#قبل_از_کاردیوورژن

🔴 بیمار 8 ساعت NPO

🔴مصرف دیگوکسین از 48 ساعت قبل از #کاردیوورژن قطع شود

🔴 آرامبخش داده شود بنزودیازپین های کوتاه اثر مثل #میدازولام

🔴 اول اکسیژن داده شود بعد شوک،جریان الکتریکی در #کاردیوورژن( #سینکرونایز یاهماهنگ) برروی موج R درکمپلکس QRS تخلیه میشود


پدالهای دفیبریلاتور با 2 میلیمتر ژل آغشته کرده یکی درسمت راست جناغ درسطح #دومین_فضای_بین_دنده ایی ( قاعده قلب) وپدال دیگر در #خط_مید_کلاویکول ( میان ترقوه ایی) درپنجمین فضای بین دنده ایی ( نوک قلب) قرار میگیرد
Medicalgraph

✴️✴️✴️اگر قرار است برای شما آندوسكوپی انجام شود، حتما به موارد زیر توجه داشته باشید:

▪️ در صورتی كه به بیماری‌هایی مثل هپاتیت یا ایدز مبتلا هستید، حتما پیش از انجام اندوسكوپی این موارد را به پزشك خود اطلاع دهید؛ چرا كه پزشكان به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری‌ها از یك فرد به فرد دیگر، برای مبتلایان به این بیماری ها از اندوسكوپ‌های مخصوص این بیماران استفاده می‌كنند.

▪️ قبل از انجام هر گونه اندوسكوپی، تمام داروهای مصرفی را به اطلاع پزشك معالج خود برسانید؛ به ویژه درباره داروهای ضدانعقاد، ممكن است پزشك ترجیح بدهد یك یا چند روز قبل از انجام اندوسكوپی، بعضی داروهای شما قطع شوند.

▪️ اگر به اختلالات خونریزی دهنده مبتلا هستید، حتما این موضوع را به اطلاع پزشك برسانید، تا اقدامات لازم را برای مقابله با خطرات احتمالی مهیا كند.

▪️ هر زمان كه برای انجام اندوسكوپی مراجعه می‌كنید، تمام مدارك پزشكی خود را همراه داشته باشید.

▪️ روز انجام اندوسكوپی تنها به بیمارستان یا محل انجام اندوسكوپی مراجعه نكنید و حتما كسی را با خود همراه داشته باشید.

▪️ نگران درد و ناراحتی نباشید. پزشكان برای تخفیف درد و ناراحتی بیماران معمولا از داروهای مسكن، مخدر یا خواب‌آور به میزان لازم استفاده می‌كنند تا انجام این اقدامات برای بیمار قابل تحمل باشد.

▪️ در برخی اندوسكوپی‌ها لازم است بیمار چند ساعت ناشتا باشد یا پیش از انجام اندوسكوپی از روش‌هایی مثل تنقیه استفاده كرده باشد. درباره نیاز به انجام چنین اقداماتی حتما با پزشك خود مشورت كنید و تمام توصیه‌های او را عمل كنید تا زمان اندوسكوپی مشكلی برای شما ایجاد نشود
Medicalgraph

مسمومیت اطفال

1 -سوختگی با مواد قلیایی باعث ایجاد نکروز میعانی و سوختگی با مواد اسیدی موجب نکروز کازئوز می شود
-2 علائم: استفراغ، آبریزش دهان، درد شکم، دیسفاژی، هماتمز
-در بلع مواد سوزاننده ایجاد تهوع و استفراغ و همچنین استفاده از خنثی کننده ها مطلقا ممنوع است.
- اگر در معاینه علامت دار نباشد تحت نظر میگیریم و اقدامات اولیه از جمله مایع درمانی و چک الکترولیت ها و ...را انجام می دهیم.
- هر بچه ای ک ماده ی سوزاننده خورده اگر مقدارش هم مشخص نباشد حتی اگر علامتدار هم نباشد حتما باید آندوسکوپی شود.
- تنها شرایطی که می توانیم اندوسکوپی انجام ندهیم این است که مادر اصلا نمی داند ک فرزندش ماده ی سوزاننده را خورده و کودک هیچ علامتی هم ندارد.
- آندوسکوپی باید 12 ساعت بعد از بلع مواد سوزاننده انجام شود.
وایتکس تنها استثنایی است که چون PH آن نزدیک خنثی است، اگر بچه هیچ علامتی هم نداشت می توانیم کودک را تحت نظر قرار داده به کودک آب میوه بدهیم و در صورت تحمل کردن و بدون علامت ماندن بدون آندوسکوپی ترخیص کنیم
- سوختگی حلق و دهان با سوختگی مری هیچ ارتباطی ندارد. گاها دهان کاملا سوخته و مخاطات اریتماتو و متورم اند ولی مری اصلا نسوخته و یا برعکس.
- گرید بندی سوختگی ها در آندوسکوپی:
گرید1: کار خاصی نیاز ندارد.
گرید های 2 به بالا: اگر بلع بزاق داشته باشد می توان تغذیه با مایعات را شروع کرد ولی در صورت عدم تحمل و یا سیالوره داشتن باید کودک را NPO کرد.
گرید های بالاتر که احتمال تنگی دارند و قادر ب غذا خوردن نیستند را باید NG بگذاریم و تغذیه کنیم.
گرید های 2b به بالا: به علت افزایش احتمال تنگی باید 3 هفته ی بعد مجدد آندوسکوپی شود.
- آنتی بیوتیک را می توانیم تا زمان آماده شدن جواب آندوسکوپی بدهیم. برای آنتی بیوتیک معمولا از آمپی سیلین استفاده می کنیم و در صورت عوارض ریوی برای پوشش گرم منفی ها و بی هوازی های دهانی از کلیندامایسین استفاده می کنیم.
- استفاده از کورتون در گرید های بالا کنتراورسی است.
- در صورت آسپیره کردن می تواند باعث پنومونی یا خونریزی و ادم ریه شود که در صورت وجود علائم ریوی نیاز است که 24 ساعت بعد مجددا عکس گرفته شود.
@medicalgraph
Medicalgraph

Medicalgraph

روانپزشکی
روانپزشکی
Medicalgraph

روانپزشکی
روانپزشکی
Medicalgraph

انیکومایکوز Onychomycosis- يك عفونت قارچي ناخن است به ان کچلی ناخن نیز میگویند. درمان ان بسسیار مشکل است عفونت رايجي كه معمولا با يك بيماري قارچي در قسمت ديگري از بدن مثل کف دست و پاهمراه است. تشخیص قطعی با تهیه اسمیر و کشت است زیرا شباهت زیادی به پسوریازیس ناخن دارد.در اين نوع عفونت، معمولا داروهاي ضدقارچ به مدت حداقل 6 هفته براي ناخن هاي انگشتان دست و 13تا 15هفته براي ناخن هاي انگشتان پا تجويز مي شود. در صورت عدم پاسخ به درمان روش های جراحی در کنار درمان خوراکی توصیه میشود

رعایت نکردن بهداشت فردی و پدیکور یا مانیکور نامناسب و مرطوب بودن ناحیه ازعلل مستعد کننده ابتلا میباشند
Medicalgraph

Medicalgraph

آلزایمر

🔍 آلزایمر غیر فامیلی است و شایعترین علت دمانس.
🔍 مرد= زن درگیر می شود.
🔬دو مشخصه پاتولوژی دارد:
✅ تجمع پلاک های بتا آمیلوییدی که "خارج سلولی" هستند.
✅ کلافه های عصبی رشته ای که " داخل سلولی " هستند و حاوی پروتیین تاو Tau هستند.

🔐 پروتیین تاو با شدت بیماری آلزایمر وابسته است...

📒موتاسیون در سه ژن، باعث ۱ درصد آلزایمر فامیلی می شود:
۱. APP: amyloid pericursor protein
روی کروموزوم ۲۱ است
۲. Preseniline 1
۳. Preseniline 2
✅ سندروم داون بعلت تریزومی کروموزم ۲۱، در معرض خطر آلزایمر است.

🔐 خطر آلزایمر با APOE4 بالا می رود و با APOE2 کم می شود.


📗علائم بالینی
آلزایمر دارای دو فاز است:
الف) فاز کاهش مختصر شناخت (MCI)، ده سال قبل از آلزایمر شروع می شود، و با تجمع پلاک های آمیلوییدی همراه است...
ب) فاز دمانس، که با تجمع کلافه های تاو همراه است.

Dx
اتساع و آتروفی مغزی دیده می شود ولی کلا تشخیص بالینی است.
Rx
✏️Anticholineserase drugs
✏️memantine; glutamate antigonist
دکتر شاه بیگی
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

سردرد خوشه ای یا Cluster نوعی از سردرد است که در مردها بیش از زن ها روی می دهد.
در مقایسه با میگرن:
🚥سن بالاتر متوسط 25 سال
🚥به ندرت سابقه خانوادگی مثبت است.
نوع سردرد آن:
📝پایدار و بدون ضربان
📝بسیار شدید و یک طرفه
📝از 15 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد.
📝بر خلاف میگرن همیشه یک طرفه و در هر بیماری همان طرف عود می کند.

همراه با سردرد:
🌸پرخونی ملتحمه
🌸اشکریزش
🌸گرفتگی بینی
🌸سندرم هورنر در سمت درگیر
دیده می شود.

سردرد اغلب به دنبال استفاده از الکل یا داروهای متسع کننده عروق نیز ایجاد می شود.
Medicalgraph

🤓دارودرمانی #افسردگی و #گرگرفتگی در مصرف کننده #تاموکسیفن

🔻تاموکسیفن توسط سیستم سیتوکروم 2D6 و UGT2B7 به متابولیت فعال تبدیل می شود.

🔻از دسته SSRI، بخصوص دو داروی #پاروکستین و #فلوکستین، آنزیم متابولیزه کننده تاموکسیفن (2D6) را مهار می کنند.

🔻اگر بیماری روی یکی از این داروها (پاروکستین یا فلوکستین) باشد و بعد تاموکسیفن شروع شود، آنها را قطع نمی کنیم.

🔻اما چنانچه بیمار تاموکسیفن می گیرد و می خواهیم یک داروي ضدافسردگي شروع کنیم، داروهای انتخابی #ونلافاکسین و یا #سیتالوپرام می باشند.

🔻انتظار داریم درنتیجه مصرف SSRI شاهد کاهش تولید متابولیت موثر تاموکسیفن باشیم. با این وجود، جالب است که مطالعه ای در طول ۶ سال، در بیماران تحت درمان با تاموکسیفن و SSRI، افزایش موارد سرطان سینه را نشان نداد.

🔻تاموکسیفن در ۶۴٪ بیماران ایجاد #فلاشینگ (گرگرفتگی) و عرق شبانه می کند. این بیماران نمی توانند از فراورده های حاوی استروژن، پروژسترون که در مواردی مانند گرگرفتگی ناشی از یائسگی تجویز می شود، استفاده نمایند.

🔻از داروهای موثر دیگر بر گرگرفتگی پاروکستین، سیتالوپرام، اسیتالوپرام، ونلافاکسین، دزونلافاکسین هستند که در این بیماران باید از ⛔️پاروکستین اجتناب کرد. فلوکستین و سرترالین اصولا در فلاشینگ موثر نیستند.

🔻استفاده از تکه های یخ، دوری از استرس های عاطفی در کاهش این عارضه کمک کننده است.

✏️UpToDate,2017

✍دکتر فانک فهیمی
استاد گروه فارماکوتراپی، بیمارستان دکتر مسیح دانشوری
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
Medicalgraph

💊 باکلوفن

متاسفانه در ارتباط با باکلوفن گاهی با دستورات دارویی روبه رو میشویم که موجب می شود بیمار اثربخشی مناسبی از دارو را مشاهده ننماید. به همین منظور توصیه میشود نکات زیر را یک بار دیگر مرور کرده تا بیمار اثر مناسبی را از دارو دریافت نماید؛

● در درمان اسپاسم، به یاد داشته باشیم که بیمار بایستی هر 8 ساعت 5 میلی گرم باکلوفن مصرف نماید، یعنی هر 8 ساعت نصف قرص (باکلوفن 10میلی گرمی). سپس هر سه روز، در صورت لزوم، میتوان 5 میلی گرم به هر وعده مصرف دارو افزود.

● سرعت و همینطور میزان جذب باکلوفن با افزایش دوز آن کاهش می یابد، به همین دلیل ابتدا دارو را با دوز اندک شروع کرده و سپس افزایش می دهیم.

● این دارو حتی اگر با دوز صحیح گفته شده تجویز گردد، بعد از حدود 5 روز به پیک اثربخشی خود میرسد.

● بخش زیادی از باکلوفن بعد از حدود 4 تا 6 ساعت، از بدن حذف می شود؛ پس تجویز آن به صورت روزی یک عدد برای بیمار راهگشا نخواهد بود.

■ دکتر خالوندی
Medicalgraph

Medicalgraph

💊 رزوواستاتین

در بین استاتین های موجود در بازار، رزوواستاتین قویترین دارو در کاهش LDL و TG و افزایش HDL می باشد که به دلیل نیمه عمر بالا می توان در هر ساعتی از شبانه روز مصرف گردد.

■ دکتر خالوندی

#رزوواستاتین #کلسترول #دکتر_خالوندی

•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
💊
Medicalgraph

AION (Anterior ischemic optic neuropathy)

- شاه علامت AION: کاهش دید "ناگهانی بدون درد" در یک فرد مسن
- یافته افتالموسکوپی: ادم دیسک، pale بودن دیسک، نقاط cotton wool
- نقص میدان بینایی در پریمتری: به صورت نقصaltitudinal است (یعنی نیمه فوقانی یا تحتانی میدان دید درگیر است).
- دو نوع است:
1) نوع Arteritic: این نوع در زمینه آرتریت giant cell است.
در این نوع علاوه بر کاهش دید ناگهانی، سابقه سردرد، کاهش وزن، آنمی، بی اشتهایی، Jaw claudication (درد فک به دنبال جویدن)، پلی میالژی روماتیکا (درد و سفتی کمربند شانه ای و لگنی) و افزایش ESR وجود دارد.
درمان این نوع شامل شروع پالس کورتون است. هدف از درمان جلوگیری از درگیری چشم مقابل است.
2) نوع Non Arteritic: این نوع در زمینه هیپرتنشن، دیابت یا دیس لیپیدمی است.
درمان خاصی برای این نوع وجود ندارد.

نکته بسیار مهم: در صورت شک به AION چک ESR لازم است. چون برای نوع آرتریتیک درمان وجود دارد که حایز اهمیت است.

#چشم
@medicalgraph
Medicalgraph

ON (Optic neuritis)

- شاه علامت: کاهش دید "ناگهانی دردناک" یک طرفه در یک خانم جوان
- علایم همراه: اختلال دید رنگ، مارکوس گان مثبت
- یافته افتالموسکوپی: در موارد درگیری رتروبولبار (خلف دیسک)، یافته ای وجود ندارد (شایع تر است). در موارد درگیری بولبار، پاپیلیت (ادم و hyperemic بودن دیسک)و گاها خونریزی و اگزودا اطراف دیسک وجود دارد.
- نقص میدان بینایی در پریمتری: به صورت نقص centeral
- علت مهم آن MS (مولتیپل اسکلروز) است. پس انجام MRI +/- GAD جهت R/O این بیماری لازم است.
- درمان شامل شروع پالس کورتون وریدی (نه خوراکی) به صورت 500 میلی گرم متیل پردنیزولون (دو بار در روز به مدت 3 روز) است (سپس ادامه با پردنیزولون خوراکی به صورت 1mg/kg به مدت 10 روز). این درمان جهت تسریع بهبود بیماری، کاهش ریسک عود بیماری و کاهش ریسک پیشرفت به سمت MS است. این درمان روی پیامد نهایی بیماری تاثیری ندارد (چون معمولا حتی بدون پالس کورتون نیز بهبود می یابد).

نکته: در AION نیز مانند ON مارکوس گان مثبت است (مگر در موارد درگیری قرینه دو طرفه که منفی است).

#چشم
Medicalgraph

💊 پسیلیوم

● حتما باید بین پسیلیوم و سایر داروها چند ساعت فاصله باشد. چون موسیلاژ اسفرزه جذب داروها را کم میکند.
لذا در نوشتن دستور مصرف نباید به صرف نوشتن " روزی یک ساشه در یک لیوان آب " بسنده شود چرا که ممکن است بیمار برای راحتی آن را با داروهای دیگرش مصرف کند.

● توصیه بعدی به بیماراین است که وقتی ساشه در یک لیوان آب حل شد جهت جلوگیری از انسداد روده یک لیوان دیگر آب بعد از آن میل شود.

■ دکتر شیرآوند

#دکتر_علی_شیراوند #
Medicalgraph

پیتریازیس روزه آ چيست؟
پیتریازیس روزه آ يك نوع بثورات خود محدود شونده است كه هم در بزرگسالان و هم در كودكان اتفاق مي افتد. پیتریازیس روزه آ بيشتر در كودكان و جوانان رايج است. بين سنين ۱۰ تا ۳۵ سال متداول تر است. در ماه هاي بهار و پاييز بيشتر اتفاق مي افتد.
يك ضايعه اوليه به نام ضايعه پيشرو 'herald patch' اول در پوست شكل مي گيرد. اين ضايعه گرد يا بيضي شكل است و ۲ تا ۵ سانتي متر قطر دارد و قرمز/صورتي است. اغلب بر روي سينه يا پشت شكل مي گيرد اما گاهي ممكن است بر روي شكم، گردن، پشت، ران يا بالا هاي بازو باشد. با اين وجود، در بسياري از موارد ضايعه اوليه تشكيل نميشود يا بدون اينكه فرد متوجه آن شود از بين مي رود.

در حدود ۵ تا ۱۵ روز بعد بثورات گسترده تري به مدت ۱۰ روز به تدريج ظاهر ميشوند. اين بثورات مي توانند به بيشتر قسمتهاي بدن گسترش يابد. با اين وجود، اغلب صورت را تحت تاثير قرار نمي دهد.

اين بثورات از دانه هاي بيضي شكل به قطر ۱ تا ۳ سانتي متر و به رنگ صورتي تشكيل شده اند كه كوچك تر از ظايعه اوليه هستند. اغلب اين دانه ها به نظر خطوطي را موازي چين و شكن هاي پوست شكل مي دهند.

اين بثورات مي تواند بسيار خارش داشته باشد. در طول زمان از بين مي رود اما ممكن است چند هفته طول بكشد. زخم يا نشاني از خود باقي نمي گذارد. 
این بیماری به علت دوباره فعال شدن ویروس هرپس تیپ ۶ و ۷ رخ میدهد که موجب روزئولای نوزادی نیز می شوند

ویروس و واکسن آنفولانزا گاه بیماری را فعال می کنند فعال شدن ویروس در برخی افراد به علت زیر رخ می دهد:

واکنش به داروها در تعداد اندکی گزارش شده است
یا ضایعات شبیه پتیریازیس روزه در اثر داروها
مثل مهار کننده های  تبدیل آنزیم انژیوتانسین
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هیدروکلروتیازیدها
تربینافین
طلا   ترکیبات
ضد جنون های آتیپیک

درمان‌ عمدتاً با هدف‌ تسكين‌ خارش‌ انجام‌ مي‌شود. حمام‌ كردن‌ طبق‌ روال‌ معمول‌ با يك‌ صابون‌ ملايم‌ توصيه‌ مي‌شود. استفاده‌ از آب‌ گرم‌ و نه‌ آب‌ داغ‌ توصيه‌ مي‌گردد زيرا آب‌ داغ‌ ممكن‌ است‌ خارش‌ را تشديد نمايد. استفاده‌ از آرد جو دوسر براي‌ حمام‌ كردن‌ ممكن‌ است‌ سودمند باشد. نيازي‌ به‌ استريل‌ كردن‌ وان‌ يا دوش‌ پس‌ از استحمام‌ بيمار نيست‌.

داروها

در مورد ناراحتي‌ خفيف‌ استفاده‌ از داروهاي‌ بدون‌ نسخه‌ زير ممكن‌ است‌ كافي‌ باشد:

محلول‌ كالامين‌ براي‌ تسكين‌ خارش
‌كرم‌هاي‌ استروييدي‌ براي‌ كنترل‌ خارش‌ شديد (يك‌ علامت‌ نادر)
استامينوفن‌ براي‌ كاهش‌ تب‌ساير استروييدهاي‌ موضعي‌ و / يا آنتي‌هيستامين‌ها نيز ممكن‌ است‌ تجويز شوند.
@medicalgraph
Medicalgraph

Medicalgraph

Diaphragmatic eventration is congenital in nature and due to incomplete muscularisation of the diaphragm with a thin membranous sheet replacing normal diaphragmatic muscle.
Diaphragmatic eventration is congenital in nature and due to incomplete muscularisation of the diaphragm with a thin membranous sheet replacing normal diaphragmatic muscle.
Medicalgraph

idiopathic: accounts for 70% of the cases 
phrenic nerve palsy, which in turn can occur from bronchogenic carcinoma and other neoplasms spinal cord pathology .spinal cord injury cardiac surgery ...
idiopathic: accounts for 70% of the cases
phrenic nerve palsy, which in turn can occur from bronchogenic carcinoma and other neoplasms spinal cord pathology .spinal cord injury cardiac surgery ...
Medicalgraph

💊 رزوواستاتین

در بین استاتین های موجود در بازار، رزوواستاتین قویترین دارو در کاهش LDL و TG و افزایش HDL می باشد که به دلیل نیمه عمر بالا می توان در هر ساعتی از شبانه روز مصرف گردد.

■ دکتر خالوندی

#رزوواستاتین #کلسترول #دکتر_خالوندی

•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
💊
Medicalgraph

🔸نشانه های یک کودک نابغه :

▪️ دامنه لغات پیشرفته: این که کودک زود به حرف بیاید به تنهایی نمی تواند نشانه نبوغ و استعداد او باشد، اما اگر او از لغات و جملات پیشرفته استفاده کند، احتمالا به همان باهوشی است که فکرش را می کنید.

▪️ درک مفاهیم پیچیده: کودکان بسیار باهوش می توانند مفاهیم پیچیده را درک کنند، از روابط گوناگون سر در بیاورند و انتزاعی فکر کنند. آنها مشکلات را عمیقا می فهمند و به راه حل ها می اندیشند.

▪️ توجه به جزئیات: یک کودک نابغه اشتیاق فراوانی نسبت به جزئیات نشان می دهد. یک کودک خردسال نابغه می تواند یک اسباب بازی را دقیقا سر جای خودش قرار دهد و اگر چیزی در جای اصلی خودش قرار نگرفته باشد، متوجه می شود.

▪️ طیف وسیع علاقه مندی ها: کودکان با استعداد به موضوعات گوناگونی علاقه نشان می دهند. یک ماه ممکن است از دایناسور ها خوش شان بیاید و ماه بعد به سراغ مباحث فضایی و... بروند.

▪️ حفظ اطلاعات: اصطلاح «این گوش در و آن گوش دروازه» در مورد بسیاری از کودکان صدق می کند و کودکانی که جزء این گروه نیستند، قادر به حفظ دامنه گسترده ای از اطلاعات بوده و می توانند بعد ها نیز آنها را به خاطر بیاورند.

▪️ استعداد در زمینه هنر و موسیقی: کودکانی که استعداد غیرعادی در زمینه هنر و موسیقی از خود نشان می دهند اغلب با استعداد و نابغه هستند. کودکان خردسالی که با رعایت پرسپکتیو (تناسب دور و نزدیک) نقاشی می کشند،کارشان عالی است یا درک بالایی از رشته های گوناگون هنری دارند، در زمره کودکان با استعداد قرار می گیرند.

▪️ حافظه خوب و قوی: بعضی از کودکان بااستعداد می توانند وقایعی را از گذشته (دوران طفولیت) خود به یاد بیاورند. مثلا یک کودک ۲ ساله نابغه ممکن است اتفاقی را که در ۱۸ ماهگی برای او روی داده به یاد بیاورد.

▪️ توانایی خواندن و نوشتن در سنین پایین: اگر کودک شما به طور غریزی باهوش باشد، احتمالا خیلی زود بدون این که آموزش رسمی دیده باشد، توانایی خواندن و نوشتن را پیدا می کند.

▪️ تمرکز بالا و طولانی مدت: کودکان را با بی دقتی و بی توجهی می شناسند اما گروه نابغه می توانند به مدت طولانی تمرکز خود را حفظ کنند.

✍سركار خانم ناهيده خياباني ( ارشد روان شناسي)
@Medicalgraph
Medicalgraph

یادگیری سفالوسپورین ها و داروشناسی

تمام اون ها يي كه اول اسمشون "#سفا" دارند نسل اول هستند مثل
سفالكسين - سفازولين - سفاپيرين - سفادروكسيل
استثنا سفاكلور هست كه جز نسل دوم محسوب ميشه و خيلي خوب روي هموفيلوس ها اثر ميكنه
تمام اون هايي كه اول اسمشون "#سفو" دارند نسل دوم هستند مثل
سفوروكسيم - سفونيسيد - سفوكسيتين - سفوتتان
استثنا اين نسل هم سفوتاكسيم هست كه جز نسل سوم محسوب ميشه و فقط تزريقي داره و انتي بيوتيك وسيع الطيفي هست
تمام اون هايي كه اول اسمشو "#سفت" دارند نسل سوم هستند مثل
سفترياكسون - سفتيزوكسيم - سفتازيديم - سفتوبيپرول
البته يك انتي بيوتيك ديگه بنام سفكسيم هست كه جز نسل سوم از اول اسمش بخاطر بسپاريد سه فكسيم!!!
استثنا اين بخش سفتي بوتن و سفتي نير هست كه نسل دوم هستند و من تاحالا نديدم اساتيدم استفاده كنن.. اين استثناها خيلي پركاربرد نيستند من فقط براي اينكه بعدا اشتباه نگيريد از پست هاي ما گفتم.
اما از سفالوسپورين ها يك انتي بيوتيك خيلي خوب ميمونه به اسم سفپيم كه يه عده گفتن نسل سه هست و يه عده ميگن نسل چهارمه ما هم ميگيم نسل چهارم تنها يك انتي بيوتيك داره و اون سفپيم هست وعلاوه بر اينكه مزيت نسل هاي سوم رو داره بر روي خانواده ي انتروباكترياسه كه مسئول بسياري از موارد عفونت هاي تنفسي و ادراري و روده اي هستند اثر خوبي داره.

خب حالا كه اسم هاشون رو ياد گرفتيم كاربرد هاشون رو هم تا حدودي بدونيم بد نيست:
ببينيد سفالوسپورين ها از نسل اول كه به سمت نسل چهارم پيش رفتن بيشتر براي غلبه به #گرم_منفي ها تغيير كردند
مثلا نسل اول مثل #سفالكسين براي كساني كه زخم دارند پوستي دارند تجويز ميشه چون بر روي #استاف كه فلور نرمال پوست هست اثر خوبي داره و نميذاره زخم عفوني بشه يا سفازولين (فقط تزريقي) كه تو بخش جراحي و اتاق عمل زياد استفاده ميشه براي #پروفيلاكسي از عفونت هاي گرم مثبت كه معمولا فلورنرمال پوست هستند..
امامثلا در مورد #سفترياكسون كه از دسته ي وسيع الطيف هاست و تو بخش ها زياد اسمش رو ميشنويد براي انواع گرم منفي ها استفاده ميشه و حتي در مورد #سوزاك خيلي تاثير خوبي داره و اتنداي عفوني استفاده ميكنند...
داروي #سفتازيديم كه گفتم از اجزاي نسل سوم هست يه مزيتي كه نسبت به بقيه نسل سومي ها داره تاثير فوق العادش بر روي #سودوموناست ميدونيد كه سودومونا ازون ميكروب هايي كه همه جا سر ميزنه و مشكل ميسازه
از uti و پنوموني بگيريد تا مننژيت كه متاسفانه ميكروب مقاومي هست ولي سفتازيديم خيلي خوب مهارش ميكنه
پس
#سفتازيديم=#سودومونا
اما سفكسيم كه گفتيم نسل سوم هست بيشتر در بخش هاي ENT به گوشتون ميخوره چون اثر خوبي روي عفونت هاي ناحيه #فارنكس و #اوتيت مديا داره هرچند من ديدم در عفونت هاي ادراري هم استفاده ميشه..
و همچنين براي عفونت هاي گوش مياني و سينوزيت #سفوروكسيم هم كاربرد داره...
يه نكته ي كلي هم يادتون باشه من ديدم اتنداي عفوني هرجا ديگه ميبينن انتي بيوتيك هاي ديگه جواب نميده نسل سوم تجويز ميكنن و خيال خودشون و مريض رو راحت ميكنن...
من فقط براي اينكه بطور كلي اشنا با انتي بيوتيك #سفالوسپورين و موارد تجويزشون ،
و توي راند هاتون حرفي واسه گفتن داشته باشيد اين پست رو نوشتم وگرنه انتي بيوتيك تراپي كار خيلي تخصصي هست كه بايد بااگاهي كامل و دانش به دوز ها تجويز بشه تا باعث مقاومت ميكروبي نشه...

منبع: دكتر حسن زاده
Medicalgraph

🔝Mechanism of anti epileptic drugs action
🔝Mechanism of anti epileptic drugs action
Medicalgraph

🔴 #نکاتی_درباره_مصرف_تتراسایکلین

#Tetracycline

♦️این دارو کوتاه اثر است و با #کلسیم و #آهن_تداخل دارد .
♦️ با #معده_خالی استفاده شود .
♦️یعنی ۱ ساعت #قبل از #غذا یا ۲ ساعت #بعد از #غذا .

♦️افرادی که از این #دارو استفاده می کنند نباید در معرض #نور قرار گیرند زیرا #چشم این افراد نسبت به #نور_حساس می شود در نتیجه این افراد باید از #کلاه_های_نقاب_دار در مدت مصرف #تتراسایکلین استفاده کنند
https://telegram.me/joinchat/BpfsTD-FdA8wKk6IPog2Bg
"medical cases"
Medicalgraph

Medicalgraph

❓جایگاه ESR در تشخیص مننژیت کجاست؟


🔸معمولا ESR,CRP بالا و لکوسیتوز با ارجحیت نوتروفیل در مننژیت باکتریال وجود دارد ولی مقدار دقیق، مشخص و تعیین کننده در رفرانسهای اصلی عفونی ذکر نشده است.
🔸در بررسی موارد مننژیت ۶ سال اخیر مرکز مان ، گرچه همه این عوامل در اغلب موارد باکتریال بالا بود ولی ESR رابطه معنی داری داشت.
🔸متوسط ESR در موارد مننژیت باکتریال حدود 80 بود و هیچ موردی از موارد مننژیت باکتریال با ESR پایین تر از 40 مشاهده نشد.
البته این یافته ها مربوط به یک مطالعه محدود در یک مرکز بوده و یقینا نمیتواند مورد استناد قرار بگیرد ولی میتواند در برخی موارد کمک کننده باشد

✍️ جناب آقاي دكتر مجتبي كمالي اقدم (فوق تخصص بيماري هاي عفوني كودكان)
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

آنافیلاکسی
آنافیلاکسی
Medicalgraph

آنافیلاکسی
آنافیلاکسی
Medicalgraph

آنافیلاکسی
آنافیلاکسی
Medicalgraph

دو قــدم
مـانده به خندیدنِ برگ🍃🍃
یڪ نفس مـانده به ذوق گل سرخ🌹🍃🌹
چشم در چشم بهاری دیگر
یڪ سبد عاطفه
همـه ارزانی تان🎁 🎁
نوروزتان مبارک
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

انسداد روده
انسداد روده
Medicalgraph

انسداد روده
انسداد روده
Medicalgraph

انسداد روده
انسداد روده
Medicalgraph

انسداد روده
انسداد روده
Medicalgraph

انسداد روده
انسداد روده
Medicalgraph

@medicalgraph

تداخلات مهم دارویی آلوپورینول را فراموش نکنید. cat war مخفف داروهایی است که آلوپورینول میتواند با تغییر در متابولیسم و افزایش سطح خونی آنها تداخل تهدیدکننده حیات ایجاد کند.

➡ C: Captopril

➡ A: Azathioprine

➡ T: Theophylline

➡ War : Warfarin

در این بین، تداخل آلوپورینول با آزاتیوپرین معروفتر و مهمتر است چرا که آنزیم زانتین اکسیداز که بر روی متابولیسم آزاتیوپرین موثر است توسط آلوپورینول مهار میشود و در نتیجه خطر ایجاد سمیت مغز استخوان به شدت افزایش می یابد.

@medicalgraph
Medicalgraph

Medicalgraph

سارکوم یووینگ :

🍃اغلب در کودکان دیده می شود.

🍃تظاهرات :درد، تب، افزایش ESR

🍃رادیوگرافی : ضایعه تخریبی همراه با واکنش پریوستی onion skin

🍃پاتولوژی: سلول کوچک گرد آبی

🍃جابه‌جایی کروموزم t (11, 22) نیز شایع است.
Medicalgraph

تجویز متفورمین در افراد پره دیابتیک
تجویز متفورمین در افراد پره دیابتیک
Medicalgraph

نکته درمانی در IBD:

از آنجا كه درمان با كورتون در TB  ، استرونژيلوئيدس و اميب ميتواند عفونت گسترده و مرگ بدهد تشخيص اين علل بايد در مبتلايان پر خطرIBD رد شوند .
Medicalgraph

کرایتریای تشخیصی بیماری بهجت عبارتند :
از آفت‌های مکرر دهانی (حداقل ۳ بار در سال) همراه با دو علامت زیر:
آفت‌های مکرر تناسلی، التهاب چشمی، ضایعات پوستی‌، و آزمون مثبت پاترژی.
Medicalgraph

Medicalgraph

🚩 درمان آکنه در بارداری

🔻رتینوئیدها:
مشتقات ویتامین A هستند که فرم خوراکی آنها در بارداری به دلیل بروز عوارض عصبی، قلبی و جمجمه ای منع مصرف دارد.
گزارشات متناقضي در مورد ايمني فرم موضعي اين فرآورده در بارداري، موجود است.
به همین دلیل مصرف فرم های موضعی رتینوئیدها هم در طول بارداری و دوره قبل از بارداری منع شده است.

🔻آنتی بیوتیک ها
مطالعات روی کلیندامایسین نشان داده است که ٥-٤ درصد از این دارو از طریق پوست جذب می شود. جذب پوستی فرم لوسیون کلیندامایسین بیشتر از فرم ژل آن بوده است.
در مصرف همزمان کلیندامایسین موضعی به همراه زینک، جذب کلیندامایسین به میزان قابل توجهی کاهش مي يابد.
مقادیر بسیار ناچیزی از فرم موضعی اریترومایسین جذب مي شود.
درمجموع مصرف موضعی کلیندامایسین و اریترومایسین در بارداری بنظر خطري ندارد.

🔻بنزوئیل پروکساید
حدود ٣ درصد از اين فرآورده جذب خونی دارد. مصرف بنزوئیل پروکساید در بارداری ایمن مي باشد.

🔻سالیسیلیک اسید
از فرم های خوراکی این فرآورده در بارداری جهت پیشگیری از پره اکلامپسی استفاده می شود. مصرف فرم موضعی آن در بارداری خطری ندارد.

🔻گلایکولیک اسید
از این ماده در بسیاری از فرآورده های آرایشی شوینده صورت و دست استفاده می شود. به دلیل استفاده دوزهای متفاوت این ماده در فرآورده های مختلف توصیه می شود خانم های باردار از مصرف فرآورده های دارای دوزهای بالای گلایکولیک اسید خودداری کنند.

🔻آزلئیک اسید
در بارداری ایمن است.

🔻سايرلایه بردارها:

🔸تری کلرواستیک اسید به دلیل کارسینوژن بودن، در بارداری منع مصرف دارد.
توصیه می شود مصرف فرآورده های لایه بردار باتوجه به نقص اطلاعات درمورد بي خطري آنها براي جنين، به بعد از زایمان منتقل شود.

🔻هیدروکینون در بارداری ممنوع می باشد.

*البته اين تركيب براي روشن كردن پوست استفاده مي شود و در آكنه مصرف ندارد.

✏️Texas Tech University Health Sciences Center, Infant risk center, 2016

✍️جناب آقای دکتر رضا مساعد (دستیار تخصصی فارماکوتراپی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی)
Medicalgraph

BNF
September 2016
Medicalgraph

راهنماي ساخت داروهاي تركيبي
Medicalgraph

Medicalgraph

در محاسبه پایداری داروی ترکیبی
به زمان به دست آمده،
⏳بهترین زمان مصرف گفته میشود.

⏳BUD:Beyond Usage Date
و نه تاریخ انقضاء ❌EXP

⏲ درحقیقت بهترین زمان مصرف، زمانی است که ما تضمین میکنیم داروی ساخته شده تا آن تاریخ مشخصات درمانی مورد ادعای ما را خواهد داشت...
⌛️بعد از این تاریخ هر اتفاقی ممکن است افتاده باشد.
❌دارو بی اثر باشد.
✅ ممکن است موثر باشد.
⛔️ممکن است مضر باشد. و ....

🔆 نکاتی که در محاسبه BUD مهم است:
✳️مواد به کار رفته در فرمولاسیون و تاریخ انقضای آنها
✳️نوع شکل دارویی ساخته شده
✳️وجود یا عدم وجود آب در فرمولاسیون
✳️وجود یا عدم وجود مواد نگهدارنده
✳️محدودیت های حلالیت و سازگاری و ...
✳️ سازگاری با بسته بندی و ظرف نگهدارنده فراورده
✳️ شرایط نگهداری
✳️ حساسیت به نور و دما
✳️ و ....
یک قانون کلی را برای محاسبه BUD عنوان کرده است.....

🗺 قوانین کلی:
🔑 اگر فراورده موضعی نیمه جامد باشد و آب نداشته باشد:
بهترین زمان مصرف یا BUD :⏰ نزدیکترین تاریخ انقضای مواد بکار برده شده در ترکیب، حداکثر ۶ ماه.
🔑اگر ترکیب مایع و خوراکی باشد:
بهترین زمان مصرف:⏰
۲ هفته با شرایط نگهداری در محل خنک یا یخچال.
🔑 اگر فراورده نیمه جامد موضعی و دارای آب باشد:
بهترین زمان مصرف: ⏰
۱ ماه.
چند نکته:
🔻آب محیط مناسب برای رشد میکروارگانیسم هاست، پس حضور یا عدم حضورش در پایداری فراورده اهمیت دارد.
🔻گاهی BUD ترکیبات دارای اتانول چون الکل خود نوعی preservative محسوب میشود بالاتر است.
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

سردردهایی که لازم است به سرعت به متخصص بیماریهای مغز و اعصاب مراجعه شود:
دکتر اصغری متخصص مغز و اعصاب:

1-شروع در سن زیر 5 سال و یا بالای 50 سال

2- شروع در بارداری یا هفته های اول پس از زایمان.

3 سردرد ناگهانی و شدید.


4- سردرد در فردی که سابقه بیماری مهمی مثل سرطان یا بیماریهای روماتیسمی دارد.

5- سردرد در فردی که داروهای شیمی درمانی یا استرویید ( کورتون) یا داروهای رقیق کننده خون و یا داروهای ضد بارداری مصرف می کند.

6- سردردی که همراه با تب یا کاهش هوشیاری یا اختلال بینایی، اختلال تعادل یا ضعف عضلانی در قسمتی از بدن است.


7- سردرد پیشرونده که به مسکنها جواب ندهد.


8-سردرد پس از ضربه به سر.

9- سردردی که در حالت درازکشیدن بدتر شود یا باعث بیدار شدن از خواب گردد
Medicalgraph

#عکس_نکته 
اریتم مولتی فرم در یک خانم ۵۳ساله به دنبال تب خال. ضایعات تارگت مانند هستند.
#عکس_نکته
اریتم مولتی فرم در یک خانم ۵۳ساله به دنبال تب خال. ضایعات تارگت مانند هستند.
Medicalgraph

کهیر
کهیر مشکل شایعی است که در صد زیادی از افراد را لااقل در برهه‌ای از زندگی گرفتار میسازد
با اینکه کهیر شایع است در مورد آن سو برداشت و خطای تشخیصی و درمانی فراوان است.
✅تشخیص کهیر:ضایعات کهیر به شکل پاپول یا پلاکهای ادماتو و اریتماتوی خارش دار بوده که مهمترین ویژگی آنها طول عمر کوتاهشان میباشد به طوری که در یک منطقه بیشتر از ۲۴ ساعت باقی نمیمانند. پلاکهای کهیری که به ویل مشهورند حالت گذرا و مهاجر دارند یعنی همانطورکه گفته شد در یک منطقه معمولا بیش از بیست و چهار ساعت نمی مانند.
✅انواع کهیر:کهیر را میتوان در قدم اول دو دسته کرد
۱.کهیر معمولی که خود باز به دو دسته حاد و مزمن تقسیم میشود
۲.کهیر فیزیکی که در حضور یک محرک فیزیکی مثل گرما ،فشار،آب ایجاد شده ودر غیاب محرک از بین میرود.
✅علت ایجاد کهیر .خیلی از مردم میپندارند کهیر یعنی آلرژی، البته موارد زیادی از کهیر واقعا ناشی از آلرژی است ولی در عین حال بیشتر کهیرهایی که به پزشکان مراجعه میکنند غیر آلرژیک و بدون علت مشخص(ایدیو پاتیک)میباشند!
✅کهیرهای آلرژیک ناشی از غذا ،دارو،یا آلرژنهای استنشاقی می باشند.علت اینکه پزشکان با این نوع کهیرها کمتر مواجه میشوند شیوع کم آنها در جامعه نیست بلکه تنها و تنها یک دلیل ساده است👈"کسی که به این کهیرهای آلرژیک خصوصا فرم غذایی آن مبتلاست معمولا عامل ایجاد کننده را شناسایی میکند و از آن دوری میکند"
✅در مورد غذا و کهیر چند نکته را باید در نظر داشت
✳️غذاهایی که آلرژنند را باید از غذاهایی که کهیر را بدتر میکنند جدا کرد.
✳️غذاهای آلرژن شامل شیر و لبنیات،ماهی ،آجیل هایی چون بادام زمینی و تخم مرغ میباشند که عامل آلرژن آنها پروتئین های آنهاست.
✳️غذاهایی که کهیر را بدتر میکنند غذاهایی هستند که آلرژن نیستند بلکه باعث افزایش آزاد سازی هیستامین می گردند. این غذاها مثل گوجه،هندوانه،توت فرنگی..خود عامل کهیر نیستند بلکه👈کهیر از پیش موجود را برتر میکنند و دقت در این نکته بسیار اهمیت دارد.
✅کهیر دارویی
داروها هم با مکانیزم آلرژیک مثل پنیسیلین و بتالاکتام ها و هم با مکانیزم غیر آلرژیک مثل مورفین و کدئین میتوانند کهیر را ایجاد یا بدتر کنند.
👈نکته مهم در کهیر دارویی اینجاست اگر دارویی قرار باشد عامل ایجاد کهیر(نه عامل بدتر شدن!)باشد در ۳۶ ساعت اول مصرف باعث ایجاد کهیر میگردد و این یعنی اینکه اگر بیمار در حال مصرف طولانی داروست و دچار کهیر شده است ایجاد کهیر با مصرف دارو ارتباطی ندارد.
Medicalgraph

کهیر
کهیر مشکل شایعی است که در صد زیادی از افراد را لااقل در برهه‌ای از زندگی گرفتار میسازد
با اینکه کهیر شایع است در مورد آن سو برداشت و خطای تشخیصی و درمانی فراوان است.
✅تشخیص کهیر:ضایعات کهیر به شکل پاپول یا پلاکهای ادماتو و اریتماتوی خارش دار بوده که مهمترین ویژگی آنها طول عمر کوتاهشان میباشد به طوری که در یک منطقه بیشتر از ۲۴ ساعت باقی نمیمانند. پلاکهای کهیری که به ویل مشهورند حالت گذرا و مهاجر دارند یعنی همانطورکه گفته شد در یک منطقه معمولا بیش از بیست و چهار ساعت نمی مانند.
✅انواع کهیر:کهیر را میتوان در قدم اول دو دسته کرد
۱.کهیر معمولی که خود باز به دو دسته حاد و مزمن تقسیم میشود
۲.کهیر فیزیکی که در حضور یک محرک فیزیکی مثل گرما ،فشار،آب ایجاد شده ودر غیاب محرک از بین میرود.
✅علت ایجاد کهیر .خیلی از مردم میپندارند کهیر یعنی آلرژی، البته موارد زیادی از کهیر واقعا ناشی از آلرژی است ولی در عین حال بیشتر کهیرهایی که به پزشکان مراجعه میکنند غیر آلرژیک و بدون علت مشخص(ایدیو پاتیک)میباشند!
✅کهیرهای آلرژیک ناشی از غذا ،دارو،یا آلرژنهای استنشاقی می باشند.علت اینکه پزشکان با این نوع کهیرها کمتر مواجه میشوند شیوع کم آنها در جامعه نیست بلکه تنها و تنها یک دلیل ساده است👈"کسی که به این کهیرهای آلرژیک خصوصا فرم غذایی آن مبتلاست معمولا عامل ایجاد کننده را شناسایی میکند و از آن دوری میکند"
✅در مورد غذا و کهیر چند نکته را باید در نظر داشت
✳️غذاهایی که آلرژنند را باید از غذاهایی که کهیر را بدتر میکنند جدا کرد.
✳️غذاهای آلرژن شامل شیر و لبنیات،ماهی ،آجیل هایی چون بادام زمینی و تخم مرغ میباشند که عامل آلرژن آنها پروتئین های آنهاست.
✳️غذاهایی که کهیر را بدتر میکنند غذاهایی هستند که آلرژن نیستند بلکه باعث افزایش آزاد سازی هیستامین می گردند. این غذاها مثل گوجه،هندوانه،توت فرنگی..خود عامل کهیر نیستند بلکه👈کهیر از پیش موجود را برتر میکنند و دقت در این نکته بسیار اهمیت دارد.
✅کهیر دارویی
داروها هم با مکانیزم آلرژیک مثل پنیسیلین و بتالاکتام ها و هم با مکانیزم غیر آلرژیک مثل مورفین و کدئین میتوانند کهیر را ایجاد یا بدتر کنند.
👈نکته مهم در کهیر دارویی اینجاست اگر دارویی قرار باشد عامل ایجاد کهیر(نه عامل بدتر شدن!)باشد در ۳۶ ساعت اول مصرف باعث ایجاد کهیر میگردد و این یعنی اینکه اگر بیمار در حال مصرف طولانی داروست و دچار کهیر شده است ایجاد کهیر با مصرف دارو ارتباطی ندارد.
Medicalgraph

✅کهیر اگر کمتر از شش هفته طول بکشد حاد خوانده میشود و اگر بیش از شش هفته طول بکشد مزمن خواهد بود. نکته مهم که گاها محل خطا برای دانشجویان و پزشکان میشود این است که به هر حال چه در کهیر حاد چه مزمن هر ضایعه کهیری کمتر از ۲۴ ساعت طول میکشد. زمان شش هفته مربوط به دوره بیماریست نه تک تک ضایعات.
✅اگر ضایعات در یک محل بیش از ۲۴ ساعت طول بکشند به واسکولیت کهیری فکر میکنیم که باید با بیوپسی این تشخیص تایید گردد.واسکولیت کهیری در واقع از جنس کهیر نیست و در اصل نوعی small cutaneous vasculitis است و فقط ظاهر ضایعات به کهیر شباهت دارد و از نظر مکانیزم با کهیر ربطی ندارد
✅در کهیر مزمن ما با یک بیماری اتو ایمیون مواجهیم که معمولا علت خاصی ندارد. در واقع در بیش از ۹۵ درصد بیماران کهیر مزمن علتی مثل آلرژی یا بیماری داخلی یا عفونت مخفی یافت نمیشود .پس نه لازم است این بیماران به کلینیک های آلرژی راهنمایی شوند و نه لازم است پرهیز غذایی غیر ضروری داشته باشند
✅نکته خیلی مهم درمان بیماران کهیر مزمن است .همانطور که آمد ما در کهیر مزمن با یک بیماری بی علت مواجهیم لذا درمان ما صرفا علامتی با هدف بهبود کیفیت زندگی بیمار است.
و اما درمان علامتی با چه؟
آنتی هیستامینهای غیر رخوتزا مانند لوراتادین یا فکسوفنادین در خط اول درمانی قرار دارند.علت انتخاب آنها، عوارض کمترشان میباشد.در صورتی که بیمار علی رغم مصرف آنها باز هم ،کهیر داشت باید به رژیم در مانی او انواع آنتی هیستامین رخوتزا مثل کلرفنیرآمین یا هیدروکسی زین جهت استفاده در شب اضافه کرد.
✅درمان کهیر مزمن تا کِی ادامه یابد؟
حقیقت اینست که طول درمان معلوم نیست
.به بیمار باید به صراحت گفته شود که ماهیت درمان علامتی است یعنی مثل حالتی که برای درد فقط مُسکن تجویز میگردد منتها اینجامسکن ما بدون عارضه است حتی اگر همه عمر استفاده گردد لذا درمان که صرفا برای بهبود کیفیت زندگی بیمار است تا زمانی که بیماری کهیر موجود است ادامه خواهد داشت.معمولا ۵۰درصد این بیماران تا یکسال بهبود میابند ولی گاهی سالها این نوع کهیر طول میکشد و جهت درمان چاره ای نیست جز مصرف آنتی هیستامین.
👈نکته خیلی مهمی که باز تاکید میشود این است که در کهیر مزمن آلرژی دخیل نیست و لازم نیست برای این بیماران پرهیز غذایی در نظر گرفته شودکه در این صورت(منظور توصیه به پرهیز غذایی) رنج بیمار دو برابر میشود هم رنج بیماری را دارد هم رنج پرهیز غذایی که به خاطر آن مجبور است بسیاری از غذاهای مطبوع خود را نخورد
Medicalgraph

کهیر کولینرژیک
کهیر کولینرژیک
Medicalgraph

Medicalgraph

واسکولیت کهیری
واسکولیت کهیری