Medicalgraph 
عنوان گروه یا کانال:

Medicalgraph


توضیحات: داروسازي، پزشكي و دندان پزشكي و كليه رشته هاي مرتبط . .
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 1635
Medicalgraph

🔄 یادآوری:

در مصرف اسپری های بینی دونکته حتما به بیمار گوشزد شود :
1⃣ در مصرف همزمان دو اسپری ابتدا بونکودیلاتور(مثل آتروونت® يا سالبوتامول) استفاده شود و پس از ۱۰ دقیقه اسپری کورتون استفاده شود.
2⃣ حتما پس از اسپری کورتون دهان با آب یا آب نمک شستشو داده شود.

#آرشیو_داروسازان_کرمانشاه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
💊دانش دارو💊
Medicalgraph

Medicalgraph

عقرب گزيدگي

عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنكبوتيان هستند . در دنيا گونه هاي متعددي عقرب وجود دارد كه تنها تعدادي محدود براي انسان خطر ناك هستند .عقرب بيشتر در آب هواي گرم و شب ها فعال هستند و به اين علت رعايت نكات ايمني در مورد جلوگيري ار عقرب گزيدگي به خصوص در مناطق گرمسيري و به هنگام تاريكي هوا اهميت دارد . (مثل پوشيدن جوراب ، شلوار و كفش مناسب ، تكان دادن كفش و لباس قبل از پوشيدن و  غيره  )

سم يكنوع عقرب به نام سنتروروئيد اسكالپچراتوس (Centruroides Sculpturatus) شديداً كشنده است (عقزب كوچك و زرد رنگ با يك توبركول كوچك روي پشت , و به طول 2.5 تا 7.5 سانتي متر , كه به آن عقرب جرار نيز گفته مي شود ) .

نكته : خطرناك ترين عقرب در ايران عقربي است به نام گارديم كه محل زيست  آن خوزستان است .

علايم و نشانه ها

 پس از چند دقيقه از گزش عقرب كه عموماً در اندام ( دست و پا ) اتفاق مي افتد علايم زير مشاهده مي شود:

درد , تاول , قرمزي , تورم
با گذشت چند ساعت از گزش ، ممكن است علايم زير در فرد مشاهده شود :

تند شدن نبض
بالا رفتن فشار خون
سرگيجه ، حالت تهوع و استفراغ
بي اختياري ادرار و مدفوع
تنگي نفس
تشنج
افزايش ترشح بزاق
عقرب گزيدگي اغلب خطر ناك نيست و تنها باعث بروز علايم و نشانه ها موضعي در محل گزش مي گردد. با اين وجود بايد كمك هاي اوليه ضروري را براي مصدومين انجام داد و خطر ناك بودن يا نبودن عقرب و شدت مسموميت را به كادر درماني و پزشك واگذار كرد .

كمك هاي اوليه

 ارزيابي صحنه حادثه ، دور كردن يا پرهيز از خطر ، در خواست كمك در صورت لزوم
 ارزيابي اوليه مصدوم و انجام مراحل ABC و ديگر كمك هاي اوليه ضروري در صورت لزوم
 بي حركت نگه داشتن مصدوم و ثابت نگه داشتن عضو گزيده شده
 كمپرس سرد ( نكته از گذاشتن يخ به صورت مستقيم بر روي اندام خود داري كنيد . )
استفاده از دستگاه مكنده مخصوص جهت خارج كردن سم ( در صورت عدم وجود دستگاه مكنده مخصوص , استفاده از ساكشن و يا  مكيدن محل گزش توسط دهان مي باشد ).
انتقال سريع به مركز درماني
در برخي موارد و در صورت شديد بودن مسموميت در مراكز درماني از پادزهر سم عقرب براي خنثي سازي سم و درمان فرد استفاده مي شود .البته اين كار بايد با دستور پزشك و تحت نظارت مستقيم او انجام شود .

در مورد بريدن و مكيدن محل زخم با دهان توافق نظر وجود ندارد . بعضي صاحب نظران با اين كار مخالف هستند و عده اي استفاده از اين روش را مجاز مي دانند .

در برخي از كتب بستن بالاي محل گزش با هدف تاخير در جذب سم توصيه شده است . براي اين كار بايد :
1-  از پارچه , باند يا يك وسيله ي مناسب ديگر با عرض حداقل چهار تا پنج سانتي متر استفاده كنيد .

2-  پارچه , باند يا وسيله مورد نظر را حدود پنج سانتي متر بالاتر از محل گزش ( يعني قسمتي از اندام كه به تنه مصدوم نزديك تر است ) ببنديد .

3-  پارچه يا باند بايد به حدي محكم بسته شود كه تنها باعث كندشدن جريان لنف و خون سياهرگي در اندام مربوطه گردد . توجه داشته باشيد كه اين كار به هيچ وجه نبايد باعث اخلال در جريان خون سرخرگي اندام مبتلا گردد . به اين منظور , پارچه يا باند بايد به صورتي بسته شود كه يك انگشت به راحتي از زير آن عبور كند و همچنين باعث قطع نبض در نقاط انتهايي اندام مبتلا نگردد.

توجه : در صورت نزديك بودن مراكز درماني بهتر است بدون فوت وقت و انجام اقدامات اضافي مصدوم را هر چه سريعتر به مراكز درماني منتقل كنيد .

گزيدگي عقرب در افراد پير , كودكان , نوزادان و افراد مصدوم خطرناك تر است . همچنين اگر گزش متعدد يا نزديك سر و صورت يا گردن مصدوم باشد , خطزناك تر از گزش اندام ( دست و پا ) خواهد بود . به ياد داشته باشيد كه علايم گزيدگي با عقرب " گارديم " در ابتدا بسيار خفيف و ناچيز است و همين مسئله اغلب باعث عدم مراجعه به موقع فرد به مراكز درماني مي گردد . اما مراجعه به مراكز درماني لازم و ضروري است و تاخير مي تواند منجر به بروز علايم مختلف مسموميت , از بين رفتن بافت هاي بدن در محل گزش يا حتي در موارد شديد منجر به مرگ فرد گردد .

 
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

وقتی پلک می زنید،لایه ای از اشک سطح چشم شمارا می پوشاند و آن را صاف و شفاف می کند.بدون این لایه اشکی،بینایی امکان پذیر نیست.
اشک شامل سه لایه است:
لایه چربی
لایه آبکی
لایه موکوسی
Medicalgraph

هریک از لایه های اشکی وظایف خاص خود را دارند.
👀لایه چربی:به وسیله غدد چربی پلکی تولید می شود و خارجی ترین لایه اشکی را تشکیل می دهد وظیفه اصلی آن هموار و صاف کردن سطح چشم و کاهش تبخیر اشک است.
Medicalgraph

👀لایه میانی ،لایه آبکی نامیده می شود. اس لایه قسمت اصلی اشک را تشکیل می دهد.بخش عمده98%آن را آب و بقیه از املاح و پروتین ها تشکیل شده است.این لایه به وسیله غده اشکی تولید می شود و چشم را از اجسام خارجی و محرک ها تمیز کرده و شستشو می دهد.
Medicalgraph

👀لایه داخلی شامل موکوس تولید شده به وسیله ملتحمه است.موکوس به لایه آبکی اجازه می دهد تا به راحتی در سطح چشم پخش شود و به حفظ رطوبت چشم کمک کند.
بدون موکوش اشک بر روی چشم باقی نمی ماند.
Medicalgraph

👀لایه داخلی شامل موکوس تولید شده به وسیله ملتحمه است.موکوس به لایه آبکی اجازه می دهد تا به راحتی در سطح چشم پخش شود و به حفظ رطوبت چشم کمک کند.
بدون موکوس اشک بر روی چشم باقی نمی ماند.
Medicalgraph

Medicalgraph

داروهای ایجاد کننده حساسیت به نور
👀پسورالن
👀داکسی سایکلین
👀آلوپورینول
👀فنوتیازین
Medicalgraph

کاراموزی داروخانه👇👇👇
Medicalgraph

ممنون از گروه داروسازی بالینی دانشگاه تهران
Medicalgraph

بررسي اثرات دارویی ملین ها

۱.ملین ها
سالین،سدیم بیس فسفات، منیزیم سیترات، سدیم دی بازیک، تنقیه فسفات

مکانیسم عمل:
یونهای غیر قابل جذب حالت اسمتیک در روده را افزایش میدهند و آب را به سمت خود میکشند و سبب تورم و تحریک حرکات پریستالسیس میشوند.

شروع اثر:نیم تا سه ساعت
در بیماران مبتلا به احتباس سدیم با احتیاط مصرف شوند.
تنها برای تخلیه حاد روده استفاده میشود

۲.محرک ها
کاسکارا، بیزاکودیل، سنا

مکانیسم عمل:
اثر تحریکی مستقیم بر کولون دارند، حرکات پریستالسیس را افزایش داده و به اب و الکترولیت اجازه خروج میدهند.

برای کاربرد طولانی مدت توصیه نمیشود مصرف انها باید محدود به یک هفته باشد.


۳.ملین های حجیم کننده
پسیلیوم، M.C

مکانیسم عمل:
جذب آب در روده همراه با افزایش حجم و رطوبت مدفوع، حرکات پریستالسیس و تخلیه روده را افزایش میدهند.

برای درمان پیشگیرانه دراز مدت مناسب هستند.


۴.امولینتها
روغن های معدنی

روده را نرم میکند،جذب روده ای اب از مدفوع را به تاخیر می اندازد،مدفوع را نرم میکند

برای مصرف همیشه گی توصیه نمیشود چرا که جذب ویتامینهای محلول در چربی مختل خواهد شد.


۵.نرم کننده های مدفوع

دوکوزات سدیم

در روده مانند پاک کننده ها عمل میکنند. کشش سطحیمایعات را کم کرده و باعث اختلاط مایعات و چربی ها میشوند.
برای کاربرد پیشگیرانه طولانی مدت مناسب هستند در درمان یبوست مزمن تاثیر اندکی دارند

۶.هایپر اسموتیک ها
لاکتولو، گلیسیرین

اثر اسموتیک مایعات در کولون را بالا برده حرکات پریستالسیس روده را بالا میبرد.
هنگامی به کار میروند که یبوست به نرم کننده های مدفوع و محرک ها پاسخ ندهد
با توجه به تعداد اجابت مزاج نیاز به دوز بندی دارد.


۷.سایر عوامل
روغن کرچک

به ریسینولئیک اسید تبدیل شده که روده را تحریک میکند.
برای مصرف طولانی مدت مناسب نیست.
Medicalgraph

ین راه حل برای چاق شدن : داشتن برنامه غذایی منظم تحت نظر کارشناس تغذیه و یا اگر ورزشی مانند بدنسازی انجام می دهید تحت نظارت مربی باشگاه در سرعت چاق شدن نتیجه مطلوبی خواهد داشت
خوردن صبحانه : خوردن صبحانه یکی از مهمترین وعده های غذایی است که توصیه می شود حتما استقبال کنید.زیرا معده پس از یک استراحت 8 ساعته آماده دریافت و جذب هر نوع ماده غذایی است. همیشه صبحانه را به طور کامل بخورید
روزانه 5 وعده غذا بخورید : غذای روزانه را به وعده های بیشتر تقسیم کنید البته همینطور که گفته شد طبق دستور کارشناس تغذیه عمل کنید با این عمل سرعت متابولیسم(سوخت و ساز بدن)را کاهش می دهید
در ساعات معین غذا بخورید : داشتن نظم حتی در ساعت خوردن غذا در تثبیت اشتها و همچنین افزایش اشتها نقش مهمی دارد. در نقطه مقابل نداشتن نظم باعث کاهش و از دست دادن اشتها می شود پس در ساعت غذاخوردن خود دقت کافی داشته باشید.
آب بیشتری بنوشید : اگر اهل ورزش نبوده‌اید و به تازگی ورزش را شروع کرده‌اید به آب بیشتری نیاز دارید. زمانی که بدنتان دهیدراته شود یعنی آبش را از دست بدهد دچار بی‌اشتهایی می‌شوید. عادت کنید که روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. قبل و بعد از هر جلسه‌ی ورزشی آب بنوشید. هرگز قبل ، بین ، بلافاصله بعد از غذا آب ننوشید زیرا باعث ناراحتی معده و کاهش اشتها می شود.
حل مشکلات روحی : مشکلات روحی باعث افسردگی شده و در نتیجه کاهش اشتها را به همراه خواهد داشت پس سعی در حل مشکلات روحی داشته باشید
متابولیسم‌ بدن را افزایش دهید :اگر اشتهایتان را از دست داده‌اید سعی کنید که فعالیت بدنی‌تان را بیشتر کنید. ورزش کردن بهترین روش برای تحریک متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن است. زمانی که متابولیسم بدنتان بیشتر شود میل به غذا نیز افزایش می‌یابد.
مصرف داروهای آنتی بیوتیک :اگر داروهای آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید و دچار بی‌اشتهایی شده‌اید از پزشکتان بخواهید تا داروهایتان را بررسی کند. توجه داشته باشید که برخی از داروها باعث بی اشتهایی می‌شوند. در این صورت پزشک می‌تواند داروهای جایگزین تجویز کند و به این ترتیب مشکل بی اشتهایی رفع شده یا کاهش پیدا می‌کند.
نکات مهم
پودر تهیه شده را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.
برای اثر بخشی بیشتر به همراه این ترکیب به صورت روزانه دو فنجان عرق یونجه میل کنید
براي چاق شدن موارد زیر را به دقت رعایت کنید:(۱۲۰ روز)
1 : شبی یک لیوان عرق یونجه با عسل
: بادام روزی ۱۴ عدد دانه دانه مثل آدامس میل شود2
: حداقل روزی ۷ عدد خیار و خرما را باهم بخورید3
: روزی نیم کیلو انگور بخورید(حداقل یکماه4

(حامیان سلامتی)
Medicalgraph

Medicalgraph

نگاهی به علل ماه‌گرفتگی

مشکلات پوستی به دلیل این‌که در ظاهر ما مشکل ایجاد می‌کند، دغدغه بزرگی است و یافتن راه چاره برای آنها از دیرباز هدف پزشکان متخصص و محققان بوده است. یکی از این مشکلات بروز ماه‌گرفتگی روی پوست است.

دلایل و خرافات سنتی زیادی راجع به ماه‌گرفتگی وجود دارد که هیچ کدام ریشه علمی نداشته و رد شده‌اند. برای شناخت بیشتر این عارضه و راه‌های درمان آن با دکتر سارا توکلی، متخصص پوست به گفتگو نشستیم.
وی با اشاره به این‌که این ضایعه پوستی هیچ ارتباط علمی با ماه و کسوف ندارد، می‌گوید:

خال ارغوانی که همان ماه‌گرفتگی متداول از نظر پزشکان است، یکی از انواع این بیماری پوستی است. این خال‌های ارغوانی‌رنگ، شایع‌ترین تغییر فروم عروقی (مویرگی) است که حدود یک تا 3 درصد نوزادان به آن مبتلا هستند. هنوز از نظر علمی، دلیل قانع‌کننده‌ای برای بروز ماه‌گرفتگی وجود ندارد؛ اما شواهدی وجود دارد که نقش ضعیف ژنتیک را در آن مطرح می‌کنند؛ ولی بیشتر موارد اتفاقی رخ می‌دهد و مادرزادی هستند.

به گفته وی، محل شایع آن صورت و گردن است؛ ولی در هر جای بدن ممکن است دیده شود. ابتدا ضایعه به شکل لکه‌ها یا تکه‌های مسطح چند‌میلیمتری تا چند سانتی‌متری است که سرخ و ارغوانی‌رنگ با حدود منظم هستند و بتدریج بدون تغییر در اندازه رنگ آن تیره‌تر شده و ممکن است به طور پراکنده در سطح آن برجستگی‌های عروقی ظاهر شود و ظاهری شبیه سنباده به آن بدهد.

دکتر توکلی تاکید می‌کند: نکته مهم درباره این خال‌های ارغوانی این است که امکان وجود آنها در اندام‌های داخلی مثل کبد، طحال و حتی مغز وجود دارد که باید تحت درمان قرار گیرد. اگر نوزادی با ماه‌گرفتگی ارغوانی روی بدن به دنیا آمد، باید تحت نظر پزشک، از اندام‌های داخلی او عکسبرداری شود تا مشخص شود که این کلاف‌های عروقی در داخل بدن او نیستند؛ چراکه مخصوصا اگر این خال‌های عروقی در مغز رخ دهد، می‌تواند باعث بروز تشنج و عقب‌افتادگی شود و باید سریع تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.

وی می‌افزاید: دقت کنید که ماه‌گرفتگی نوزاد اگر نزدیک چشم او بود، باید متخصص چشم او را تحت نظر داشته باشد؛ چراکه احتمال بروز آب سیاه چشم نیز در این افراد وجود دارد.

دکتر توکلی می‌گوید: بهترین نوع درمان برای این نوع ماه‌گرفتگی لیزر است که البته به چندین جلسه متوالی احتیاج دارد و درمان آن نیز صددرصد نیست. خالکوبی با رنگدانه‌های به رنگ پوست نیز یکی از راه‌هاست که توصیه نمی‌شود و خیلی هم موفقیت‌آمیز نیست. درکل درمان قطعی برای این ماه‌گرفتگی وجود ندارد و بهترین راه پوشانیدن آنها با لوازم آرایشی به رنگ پوست است.

لخته‌های ماهی مانند نیز نوع دوم ماه‌گرفتگی است که فرم خفیف و گذرای خال ارغوانی است و به علت اتساع موضعی عروق ایجاد می‌شود. این خال‌ها به شکل لکه‌های کوچک و پهن صورتی‌رنگ روی پوست به‌وجود می‌آیند که در یک‌سوم نوزادان وجود دارد. این گروه خال‌ها روی گردن، بین چشم‌ها، روی پیشانی، بینی و لب بالایی و پلک‌ها ظاهر می‌شوند و تعدادی از آنها با گذشت زمان کمرنگ می‌شوند و تقریبا تا یک‌سالگی محو می‌شوند، البته 30 تا 40 درصد خال‌های پشت گردن باقی می‌مانند.

براساس گفته دکتر توکلی، این نوع ماه‌گرفتگی نیازی به درمان ندارد و درمانی نیز برای آن نیست؛ چراکه معمولا خودبه‌خود از بین می‌روند.

این متخصص پوست می‌گوید: نقاط شیر قهوه‌ای هم دسته دیگر از ماه‌گرفتگی مسطح و بیضی شکل هستند و از قهوه‌ای روشن تا تیره دسته‌بندی می‌شوند. معمولا در نیم‌تنه، نشیمنگاه و پاها به وجود می‌آیند و گاهی اوقات با افزایش سن و با گذشت زمان تیره‌تر می‌شوند؛ اما مشکلی ایجاد نمی‌کنند؛ اما اگر این خال‌ها بزرگ‌تر از یک سکه باشند، باید به پزشک مراجعه کرد؛ چراکه ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد. این خال‌ها نیز نیازی به درمان ندارند
Medicalgraph

داروهایی که رنگ مدفوع را تغییر می دهند(1) :
آبی: کلر آمفنیکل، متیل بلو
قهوه ای تیره: دگزامتازون
خاکستری : کلشی سین
سبز: ایندومتاسین، آهن، مدروکسی پروژسترون
قیری: فراورده های ارگوت ،ایبوپروفن، فنیل بوتازون،ریفامپین
قهوه ای روشن: ضد انعقاد ها
Medicalgraph

Medicalgraph

🔶🔶🔶 روش محاسبه ساده تعداد سی سی مورد نیاز سفیکسیم برای اطفال در روز :

کافیست عدد ۰/۴ را در وزن کودک ضرب کنید تا تعداد سی سی لازم سفیکسیم بدست آید.

🔶🔶🔶 چرا؟
دوز سفیکسیم برای کودکان
۸ mg/kg/day
است. فرض بفرمایید وزن کودک ۱۵ کیلوگرم است.
۱۵ × ۸ = ۱۲۰ mg

چون هر ۵ سی سی سوسپانسیون ، ۱۰۰ میلی گرم سفیکسیم دارد پس مقدار مورد نیاز ۶ سی سی در روز است.
حالا یا هر ۲۴ ساعت ۶ سی سی یا هر ۱۲ ساعت ۳ سی سی.
برای محاسبه سریع:

۰/۴ × ۱۵ = ۶
0.4n= Cefixim dose/day
(n = child weight)

#آرشیو_داروسازان_کرمانشاه
Medicalgraph

جدول تعیین دوز بر اساس وزن👇👇👇
منبع کتاب BNF
Medicalgraph

Medicalgraph

تداخل های دارو- غذای زیر رایج و مهم هستند:
1. Salbutamol,Theophylline

در صورت مصرف همزمان این داروهای گشادکننده برونش با نوشیدنی های حاوی کافئین نظیر چای ممکن است منجر به عوارضی چون تحریک پذیری عصبی و تپش قلب شود.
2. Captopril,Enalapril,Lisinopril

مصرف همزمان این داروهای قلبی- عروقی با املاح پتاسیم و غذاهای غنی از این عنصر نظیر موز، مرکبات، آلو و خرما ممکن است باعث ضعف عضلانی، بی نظمی ضربان و تپش قلب شود.
3. Digoxin

مصرف همزمان این دارو با غذاهای فیبر دار اثربخشی آن را درمان نارسایی قلبی کاهش می دهد. لذا باید دو ساعت قبل یا یک ساعت بعد از غذا مصرف شود. ضمنا لزوم مصرف این دارو در یک ساعت معین را به بیمار تاکید کنیم!
4. Warfarin

مقادیر زیاد غذاهای غنی از ویتامین Kنظیر: کلم، کاهو، اسفناج، پیازچه و چای سبز، اثر بخشی این داروی ضد انعقاد خون را کاهش می دهد.
5. Warfarin

مصرف همزمان این داروی ضد انعقاد خون با سیر، زنجبیل، جینکو، جین سنگ و همینطور گلوکزآمین، احتمال خونریزی را افزایش می دهد لذا این نکته را حتما به بیماران تذکر دهیم !
6. Levothyroxine

به دلیل کاهش جذب بهتر است که این دارو صبح هنگام، نیم تا یک ساعت قبل از غذا میل شود. ضمنا مولتی ویتامین و مینرال اثر بخشی این دارو را کاهش می دهد لذا باید با چهار ساعت فاصله مصرف شود.
7.Ciprofloxacin

نوشیدن مقادیر زیاد چای و قهوه به همراه این آنتی بیوتیک می تواند منجر به عوارض جانبی کافئین نظیر تپش قلب، فشار خون، سر درد، لرزش، بی خوابی و عصبانیت شود.
8.Ciprofloxacin

مصرف همزمان این آنتی بیوتیک با مولتی ویتامین و مینرال و همچنین لبنیات می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود. لذا بهتر است با چهار ساعت فاصله مصرف شود.
9. Tetracycline

به منظور پرهیز از عدم جذب، این دارو نباید با لبنیات و مکمل های آهن و کلسیم مورد مصرف قرار گیرد. در صورت تحمل گوارشی، بهتر است یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا با یک لیوان آب مصرف شود.
10. Linezolid

مصرف همزمان این آنتی بیوتیک( موثر بر عفونت های مقاوم پوستی، پنومونی و مننژیت ) به همراه غذاهای حاوی تیرامین نظیر غذاهای دودی، کنسروی، پنیر و ماء الشعیر می تواند باعث افزایش شدید فشار خون شود.
Medicalgraph

✨فیزیو لوژی ورزشی✨

با گام‌هایتان، شکمتان را کوچک کنید.

دو نفر همراه یکدیگر برای پیاده روی مسیری را انتخاب می‌کنند. یکی از آن‌ها سریع‌تر مسیر را تمام می‌کند ولی دیگر در وقت بیشتری مسیر را به پایان می‌رساند و هر دو در پایان مسیر ۴۰۰ کالری انرژی سوزانده‌اند.
🌸به نظرتان کدام یک چربی بیشتری از دست داده است؟

خب حتماً می‌گویید هردو به یک اندازه چربی سوزانده‌اند.
ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد در کمال تعجب کسی که سریع‌تر گام برمی‌دارد چربی بیشتری می‌سوزاند.

🏢محققان دانشگاه ویرجینا دریافته‌اند کسی که هفته‌ای یکبار پیاده روی سریع انجام می‌دهد 5⃣ برابر بیشتر از کسی که همان مسیر را هفته‌ای 5⃣ بار با گام‌های عادی قدم برمی‌دارد، چربی از دست می‌دهد، و این درحالی است که هر دو نفر میزان کالری یکسانی از دست داده‌اند. همچنین کسی که سریع‌تر گام برداشته توانسته است 5⃣ سانتی‌متر دور کمرش را کاهش داده و چربی‌های اطراف شکم را 3⃣ برابر بیشتر و کل چربی بدن را 4⃣ برابر بیشتر از فرد دیگر بسوزاند. در نتیجه در پایان 6⃣1⃣ هفته بدون رژیم غذایی 5⃣.3⃣ کیلوگرم وزن کم کرده است.


🌸البته فواید پیاده روی سریع به همین جا ختم نمی‌شود. در افرادی که ورزش قدرتی انجام می‌دهند، پیاده‌روی سریع باعث می‌شود چربی‌های اطراف کلیه، کبد و قلب 3⃣ برابر بیشتر سوزانده‌ شوند در نتیجه خطر ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا در این افراد کاهش یابد. پیاده‌روی سریع باعث افزایش ترشح هورمون‌های چربی سوز می‌شود و همچنین میزان چربی سوزی بعد از تمرین را تا 7⃣4⃣ درصد نسبت به ورزش های معمولی افزایش می‌دهد.
Medicalgraph

علائم و نشانه های کبد چرب چیست؟

خستگی و بی حالی
کاهش وزن و اشتها
تهوع
ضعف عمومی
درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم

فست فود ، علائم کبد چرب ، نمناک ، namnak

راههای درمان کبد چرب:

داروهایی که مقاومت به انسولین را درمان میکنند مانند متفورمین
داشتن رژیم غذایی مناسب به خصوص رژیم غذای حاوی میوه ها و سبزیجات و غذاهای کم چرب
مصرف سیر و پیاز, چغندر , کلم و..
مصرف آب لیمو ترش در آب داغ البته این روش برای افرادی که مشکل معده دارند توصیه نمی شود
کاهش وزن
خودداری از مصرف خودسرانه دارو در زمان هر نوع بیماری
مصرف ویتامین E البته به اندازه و با مشورت با پزشک
ترک مخدرات
ورزش
خودداری از مصرف مواد غذایی فریز شده - زود پز شده - ترشیجات - رب - سس ها - نمک زیاد - چای پر رنگ - فست فودها - آب همراه غذا - دوغ همراه غذا -تنقلات شور - روغن های سرخ کردنی - لبنیات پر چرب
Medicalgraph

ویتامین های توصیه شده در فصل پاییز:

از کپسول‌های ویتامین E استفاده کنید
ویتامین E دقیقاً همان چیزی است که پوست و موی ما در فصل پاییز و زمستان به آن نیاز دارد. ویتامین E باعث صافی پوست می‌شود که می‌تواند از چین و چروک پوست حاصل از خشکی هوا جلوگیری کند.
ویتامین‌c و منیزیم
راز افزایش انرژی و قدرت بدنی در فصل سرما جذب ویتامین C است. این ویتامین یک سلاح قوی ضدخستگی است که بدن را در برابر ویروسهای مختلف مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا ایمن می‌کند و روند پیری سلول‌های بدن را به تاخیر می‌اندازد. برای افزایش ذخیره‌ی ویتامین C بدن هر روز دو عدد کیوی میل کنید. اگر می توانید هر دو را برای صبحانه میل کنید و اگر نه حتما یک عدد کیوی را در این وعده نوش جان کنید. بهتر است بدانید که میزان ویتامین C کیوی بیشتر از آب پرتقال است و بدون شک مصرف آن نیز ساده‌تر از گرفتن آب پرتقال خواهد بود. اگر تصور می‌کنید که نمی‌توانید با مصرف میوه و سبزی‌جات کافی میزان ویتامین C بدن تان را تامین کنید از مکمل این ویتامین استفاده کنید. اگر در این فصل احساس خستگی بیش از اندازه‌ای دارید حتما یک دوره منیزیم مصرف کنید. توجه داشته باشید که برخی از آب معدنی ها حاوی منیزیم بیشتری هستند. شکلات سیاه نیز حاوی این ماده ی معدنی است.
Medicalgraph

ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺧﻮﺵﺍﺧﻼﻗﯽ
😃😃😃😃😃😃
—————————————
ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺧﻮﺵﺍﺧﻼﻗﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺷﻤﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﯾﻪ ﮐﻮﭼﻮﻟﻮ ﺑﺪ ﺍﺧﻼﻕ ﺷﺪﯼ....

ﺍﮔﺮ ﻣﺪﺗﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﺍﻋﺼﺎﺏ ﻧﺪﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﯾﺎ ﻣﯽﺑﯿﻨﯿﺪ ﮐﻪ ﻫﻤﺴﺮﺗﺎﻥ،

ﺑﭽﻪﻫﺎ ﯾﺎ ﻭﺍﻟﺪﯾﻨﺘﺎﻥ ﺑﺪﻗﻠﻖ ﻭ ﺑﺪﺍﺧﻼﻕ ﺷﺪﻩﺍﻧﺪ ﻭﻗﺖ ﺁﻥ ﺭﺳﯿﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ:

ﺑﻪ ﻓﮑﺮ ﺟﺬﺏ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ B6 ﺑﯿﺸﺘﺮﯼ ﺑﺎﺷﯿﺪ .

😃😃😃😃
ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ B6 ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺧﻮﺵﺧﻠﻘﯽ ﻭ ﻣﻬﺮﺑﺎﻧﯽ ﺍﺳﺖ. ﺍﯾﻦ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺩﺍﺭﺍﯼ
ﺧﻮﺍﺻﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﻣﻐﺰ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﻣﯽﮔﺬﺍﺭﺩ .

ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ :

ﺑﯿﺶﺗﺮﯾﻦ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺍﯾﻦ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺭﻭﯼ ﻧﺎﻗﻞﻫﺎﯼ ﻋﺼﺒﯽ ﯾﻌﻨﯽ ﻫﻤﺎﻥ ﺩﻭﭘﺎﻣﯿﻦ
ﻭ ﺳﺮﻭﺗﻮﻧﯿﻦ ﺍﺳﺖ.
😃😃
ﺍﯾﻦ ﺩﻭ ﻧﺎﻗﻞ ﻋﺼﺒﯽ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺭﻭﯼ ﺧﻠﻖ ﻭ ﺧﻮﯼ ﻫﻤﻪﯼ ﻣﺎ ﺩﺍﺭﻧﺪ.
😃😃😃

ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ B6 ﺍﮐﺴﯿﮋﻥﺭﺳﺎﻧﯽ ﮐﺎﻓﯽ ﺑﻪ ﻣﻐﺰ ﺭﺍ ﺗﻀﻤﯿﻦ ﻣﯽﮐﻨﺪ، ﺳﯿﺴﺘﻢﺍﯾﻤﻨﯽ ﺑﺪﻥ ﺭﺍ ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺧﻮﺍﺹ ﺁﻧﺘﯽﺍﮐﺴﯿﺪﺍﻧﯽ ﺁﻥ ﺑﺪﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺷﺮ
ﺗﺮﮐﯿﺒﺎﺕ ﺳﻤﯽ ﺧﻼﺹ ﻣﯽﮐﻨﺪ .

😃😃😃
ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺑﻪ ﺭﺍﺣﺘﯽ ﺍﯾﻦ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺭﺍ ﺍﺯ
ﻃﺮﯾﻖ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﻮﺍﺩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺗﺎﻣﯿﻦ ﮐﻨﯿﺪ .

😃😃😃
عزیزانم ﻣﻮﺍﺩ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﺯﯾﺮ ﺣﺎﻭﯼ
ﺍﯾﻦ ﻭﯾﺘﺎﻣﯿﻦ ﺍﺭﺯﺷﻤﻨﺪ ﻫﺴﺘﻨﺪ :

ﻣﻮﺯ،🍌😃😃😃

ﻋﺪﺱ،🍲😃

ﻟﻮﺑﯿﺎ ﺳﻔﯿﺪ، 🍚😃

ﺟﻮﺍﻧﻪﯼ ﮔﻨﺪﻡ،🍙😃

ﺳﻮﯾﺎ،🍛😃

،ﮐﻠﻢ.😀😍😍
تمامیِ این موادِ خوش اخلاق کننده تویِ برنامه غذایی شما..
Medicalgraph

Medicalgraph

📋 بیمار اقای 31 ساله مورد شناخته شده تشنج از کودکی تحت درمان با فنی توئین میباشد. به صورت روتین توسط دندانپرشک ویزیت نشده است و در حال حاضر با هیپرپلازی لثه مراجعه کرده است.


💡هیپرپلازی دارویی معمولا با سه دارو بیشتر از بقیه رخ میدهد: فنی تویین/سیکلوسپورین و نیفدیپین
💡در این بین میزان رخداد این عارضه برای فنی تویین 15 تا 50 درصد، برای نیفدیپین 10تا 20 درصد و برای سیکلوسپورین در یک دوره سه ماه حدود 70 درصد میباشد.
💡در نتیجه تاثیر این داروها روی اپیتلیال کراتینوسیت ها، فیبروبلاست ها و کلاژن افزایش رشد بافت رخ میدهد
💡ریسک فاکتورها: مصرف طولانی مدت داروهای فوق، بارداری، عدم رعایت بهداشت دهان، بیماری های زمینه ای مانند لوکمی، کرون و سارکوییدوز
💡پروفیلاکسی: رعایت بهداشت دهان و دندان، پاک کردن پلاک های دهانی، مسواک زدن دوبار در روز، بیمارانی که ریسک فاکتورهای فوق را دارند بهتراست قبل از خواب از دهان شویه کلر هگزیدین استفاده کنند و درضمن توصیه میشود مصرف کلرهگزیدین با چای فاصله داشته باشد (بخاطر کاهش ریسک staining دندانها، اگرچه این رنگ پذیری با گذشتت زمان قابل بازگشت است)/ درضمن مصرف پیشگیرانه نیم میلی گرم در روز فولیک اسید توانسته در مطالعات به میزان قابل توجهی افزایش رشد لثه را کم کند.
💊درمان:
درصورتی که امکان قطع دارو نباشد ، از انجایی که این اختلال در برخی موارد وابسته به دوز میباشد کاهش دوز میتواند موثر باشد.
سایر درمان ها:
- استفاده از تاکرولیموس به جای سیکلوسپورین (میزان افزایش رشد لثه با تاکرولیموس به مراتب کمتر است)
- درمان 5 روزه با ازیترومایسین یا 7 روزه با مترونیدازول میتواند باعث کاهش میزان رشد بیش از حد لثه شود.(این اندیکاسیون دارای fda approval نمیباشد). در ضمن ازیترومایسین در مطالعات اولیه اثر بخشی بیشتری نسبت به مترونیدازول داشته است.
- نهایتا جراحی درمان قطعی خواهد بود.

#فرود_شهبازی_متخصص_داروسازی_بالینی
#هایپرپلازی_لثه_سیکلوسپورین_فنیتویین_نیفدیپین_ازیترومایسین_مترونیدازول
Medicalgraph

Medicalgraph

🚺 چند نکته راجع به OCPs:

۱- رعایت ساعت و حتی دقیقه معین برای مصرف دارو لازم است تا کارایی ضد باروری به حداکثر میزان خود برسد.
پس بجای "شبی یک عدد❌ " روی لیبل دارویی بنویسیم
شبی یکعدد (مثلا) ساعت ۱۰ شب✅
در این صورت علاوه بر اینکه دارو سر ساعت میل و فاصله زمانی رعایت میشود، دارو بعد شام مصرف شده و عوارض گوارشی به حداقل میرسد.

۲-اصلی ترین داروهایی که باعث ریسک شکست این داروها میشوند، القا کننده ها( کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال و ریفامپین) و انواع آنتی بیوتیکها (بدلیل مهار سیکل انتروهپاتیک) هستند.

۳- مصرف OCPs از روز اول بهتر از روز پنجمه
چرا؟
چون مصرف از روز اول اوولاسیون را سریعتر مهار میکند و حتی بدون وسایل کمکی میتواند از بارداری پیشگیری کند برخلاف شروع از روز پنجم که در دوره اول مخصوصا هفته اول وسایل کمکی لازم است.

لینک Channel

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

علایم کاتاراکت
تار شدن دید بدون وجود درد
حساسیت به نور
دید نامناسب در شب
دوبینی در یک چشم
احتیاج به نو بیشتر برای مطالعه
محو و زرد شدن رنگ ها
htt://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

Medicalgraph

ميخوام در مورد سفالوسپورين ها براي شما يك نكته اي رو بگم كه ديگه هيچ وقت سر راند ها و يا سر امتحانات گير نكنيد كه كدوم نسل اول بود كدوم نسل چند بود و اينكه بدونيد هركدوم در چه مواردي استفاده ميشه:
من سفالوسپورين هارو با اسمشون دسته بندي كردم و هركدوم يك استثنا دارند كه بايد حفظ كنيد:
تمام اون ها يي كه اول اسمشون "سفا" دارند نسل اول هستند مثل
سفالكسين - سفازولين - سفاپيرين - سفادروكسيل
استثنا سفاكلور هست كه جز نسل دوم محسوب ميشه و خيلي خوب روي هموفيلوس ها اثر ميكنه
تمام اون هايي كه اول اسمشون "سفو" دارند نسل دوم هستند مثل
سفوروكسيم - سفونيسيد - سفوكسيتين - سفوتتان
استثنا اين نسل هم سفوتاكسيم هست كه جز نسل سوم محسوب ميشه و فقط تزريقي داره و انتي بيوتيك وسيع الطيفي هست
تمام اون هايي كه اول اسمشو "سفت" دارند نسل سوم هستند مثل
سفترياكسون - سفتيزوكسيم - سفتازيديم - سفتوبيپرول
البته يك انتي بيوتيك ديگه بنام سفكسيم هست كه جز نسل سوم از اول اسمش بخاطر بسپاريد سه فكسيم!!!
استثنا اين بخش سفتي بوتن و سفتي نير هست كه نسل دوم هستند و من تاحالا نديدم اساتيدم استفاده كنن.. اين استثناها خيلي پركاربرد نيستند من فقط براي اينكه بعدا اشتباه نگيريد از پست هاي ما گفتم.
اما از سفالوسپورين ها يك انتي بيوتيك خيلي خوب ميمونه به اسم سفپيم كه يه عده گفتن نسل سه هست و يه عده ميگن نسل چهارمه ما هم ميگيم نسل چهارم تنها يك انتي بيوتيك داره و اون سفپيم هست وعلاوه بر اينكه مزيت نسل هاي سوم رو داره بر روي خانواده ي انتروباكترياسه كه مسئول بسياري از موارد عفونت هاي تنفسي و ادراري و روده اي هستند اثر خوبي داره.

خب حالا كه اسم هاشون رو ياد گرفتيم كاربرد هاشون رو هم تا حدودي بدونيم بد نيست:
ببينيد سفالوسپورين ها از نسل اول كه به سمت نسل چهارم پيش رفتن بيشتر براي غلبه به گرم منفي ها تغيير كردند
مثلا نسل اول مثل سفالكسين براي كساني كه زخم دارند پوستي دارند تجويز ميشه چون بر روي استاف كه فلور نرمال پوست هست اثر خوبي داره و نميذاره زخم عفوني بشه يا سفازولين (فقط تزريقي) كه تو بخش جراحي و اتاق عمل زياد استفاده ميشه براي پروفيلاكسي از عفونت هاي گرم مثبت كه معمولا فلورنرمال پوست هستند..
امامثلا در مورد سفترياكسون كه از دسته ي وسيع الطيف هاست و تو بخش ها زياد اسمش رو ميشنويد براي انواع گرم منفي ها استفاده ميشه و حتي در مورد سوزاك خيلي تاثير خوبي داره و اتنداي عفوني استفاده ميكنند...
داروي سفتازيديم كه گفتم از اجزاي نسل سوم هست يه مزيتي كه نسبت به بقيه نسل سومي ها داره تاثير فوق العادش بر روي سودوموناست ميدونيد كه سودومونا ازون ميكروب هايي كه همه جا سر ميزنه و مشكل ميسازه
از uti و پنوموني بگيريد تا مننژيت كه متاسفانه ميكروب مقاومي هست ولي سفتازيديم خيلي خوب مهارش ميكنه
پس
سفتازيديم=سودومونا
اما سفكسيم كه گفتيم نسل سوم هست بيشتر در بخش هاي ENT به گوشتون ميخوره چون اثر خوبي روي عفونت هاي ناحيه فارنكس و اوتيت مديا داره هرچند من ديدم در عفونت هاي ادراري هم استفاده ميشه..
و همچنين براي عفونت هاي گوش مياني و سينوزيت سفوروكسيم هم كاربرد داره...
يه نكته ي كلي هم يادتون باشه من ديدم اتنداي عفوني هرجا ديگه ميبينن انتي بيوتيك هاي ديگه جواب نميده نسل سوم تجويز ميكنن و خيال خودشون و مريض رو راحت ميكنن...
من فقط براي اينكه بطور كلي اشنا با انتي بيوتيك سفالوسپورين و موارد تجويزشون ،
و توي راند هاتون حرفي واسه گفتن داشته باشيد اين پست رو نوشتم وگرنه انتي بيوتيك تراپي كار خيلي تخصصي هست كه بايد بااگاهي كامل و دانش به دوز ها تجويز بشه تا باعث مقاومت ميكروبي نشه...

لینک Channel مديكال گراف


https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Relative effects of insulin analogs👆👆👆

لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

Medicalgraph

درد حاد کیسه بیضه


درد حاد کیسه بیضه


الف. تعاریف:

درد حاد کیسه بیضه(acute scrotum) ، حالتی است که یک پسر با شروع ناگهانی مراجعه نموده و میتواند با تورم و قرمزی کیسه بیضه همراه باشد یا نباشد. درد حاد کیسه بیضه یک اورژانس پزشکی است.

ب. علل:

علل بسیار متنوع بوده و عبارتند از:

چرخش بیضه

چرخش آپاندیس بیضه

ضربه به بیضه

تومور

ارکیت ( التهاب بیضه ) به دنبال اریون

ارکیت ( التهاب بیضه ) به دنبال بیماری عروقی
درد ارجاعی از سنگ حالب
فتق کشاله ران
هیدروسل ( تجمع مایع ) دور بیضه

واریکوسل

گزش حشرات

اپیدیدیمیت ( التهاب اپیدیدیم [ زایده طویل و باریک عقب بیضه که شامل مجاری خروجی منی است])

ورم بدون علت کیسه بیضه

سایر علل نادر

ج.چرخش بیضه [testicular torsion] ( تورشن طناب بیضه )

این عارضه برای اولین بار در سال 1840 میلادی گزارش شده است. میزان بروز آن نامشخص است. تأخیر در تشخیص آن منجر به از بین رفتن دایمی بیضه میشود. علت آن مشخص نیست. بیضه بر روی محور طناب بیضه میچرخد. در این حالت کاهش یا قطع جریان خون بیضه رخ میدهد. گاهی چرخش بیضه در دوران زندگی داخل رحمی رخ میدهد. تورشن طناب بیضه در فصل زمستان شایعتر است.
تظاهر بالینی:

چرخش بیضه در هر سنی دیده میشود، ولی در سنین 12 تا 16 سالگی شایعتر است. به ندرت دوطرفه است. گاهی کودک به دنبال ضربه به بیضه دچار تورشن طناب بیضه میشود. دردی که تا یک ساعت پس از ضربه به بیضه برطرف نشود غیرطبیعی بوده و می باید از نظر تورشن طناب بیضه ارزیابی گردد. برخی اوقات کودک علایم ملایم تری داشته، در کیسه بیضه درد احساس نمیکند ولی ممکن است درد در شکم یا کشاله ران داشته باشد. تهوع و استفراغ در 10 تا 60 درصد کودکان دیده میشود. با گذشت زمان قرمزی و ادم در کیسه بیضه پدید می آید. در معاینه بیضه حساس است. درد به دنبال بالا آوردن بیضه تشدید میگردد. گاهی تورشن طناب بیضه به صورت متناوب رخ میدهد.
مطالعات تشخیصی:

آزمایش کامل ادرار از نظر رد اپیدیدیمیت و سنگ دستگاه ادراری درخواست میشود. روشهای تشخیصی شامل اسکن بیضه و سونوگرافی داپلر رنگی از بیضه است؛ ولی از این دو مهمتر قضاوت بالینی پزشک است؛ چرا که اولأ هیچ یک از این دو روش دقت 100% نداشته و ثانیأ ممکن است امکان انجام آن به صورت اورژانس مقدور نباشد و ثالثأً مهمتر از همه اینکه مدت زمان طلایی برای تشخیص و اقدام درمانی 4 تا 6 ساعت است؛ در غیر این صورت خطر از بین رفتن بیضه وجود دارد.
درمان جراحی:

زمانی که یافته های بالینی مشکوک به چرخش بیضه یا مطرح کننده آن هستند، تأًخیر جهت انجام اسکن بیضه و سونوگرافی داپلر رنگی از بیضه جایز نیست و توصیه به جراحی فوری میشود. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام میپذیرد. در حین جراحی بیضه با نخ به دیواره داخلی کیسه بیضه ثابت ( فیکس ) میشود. در صورت تایید چرخش بیضه در حین جراحی، بیضه مقابل نیز فیکس میگردد.

پیگیری: پیگیری حداقل 6 ماه لازم است تا وقوع و شدت کوچک شدن بیضه تعیین شود. میزان مؤفقیت در صورت جراحی در 6 ساعت اول، 95 درصد میباشد.
د.چرخش آپاندیس بیضه [testicular appendix torsion]:

آپاندیس بیضه، بقایای جنینی مجرای تناسلی مؤنث است که در اثر فقدان تحریک هورمونی زنانه تحلیل میرود. چرخش آپاندیس بیضه شایعترین علت درد حاد کیسه بیضه در کودکان قبل از بلوغ میباشد. علت آن مشخص نیست. در سنین 7 تا 12 سالگی شایعتر است.
تظاهر بالینی:

درد بیضه به صورت ناگهانی یا با شروع تدریجی دیده میشود. درد میتواند خفیف یا شدید بوده و متناوب باشد. درد ممکن است با فعالیت تشدید و با استراحت تخفیف یابد. درد با تهوع و استفراغ همراه نبوده و در کل بیضه نیز بر خلاف چرخش طناب بیضه منتشر نمیباشد. در صورت گذشت زمان، درد موجب اشکال در راه رفتن و فعالیت ورزشی میشود. در معاینه ممکن است یک بر آمدگی کوچک و حساس در بالای بیضه به دست خورد
Medicalgraph

اولین مرحله در فرایند انتقال خون مراجعه اهداکننده و بررسی جسمانی او از نظر اهدای خون میباشد که در صورت تائید در این مرحله به بخش نمونه گیری راهنمایی میشود.

بعد از تهیه خون اولین مرحله Labiling کیسه های خون است. روی هر کیسه خون مشخصات اهداکننده، شماره کیسه، نوع ماده نگهدارنده ، تاریخ جمع آوری و تاریخ انقضا به صورت دقیق باید درج گردد. مدت زمان نگه داری خون کامل بسته به نوع ماده نگه دارنده متفاوت میباشد. کیسه خونی که در این مرحله تهیه میشود خون تام نام دارد که اغلب از این کیسه فراورده های مختلف تهیه میشود. این کیسه در اولین مرحله 1 دقیقه در 3200RPM سانتریفیوژ میشود که در پایان این مرحله در این کیسه 2 فراورده از یکدیگر جدا میشوند 1- پلاسما که در قسمت رویی وجود دارد و 2- گلبولهای قرمز که در قسمت پایین رسوب کرده اند . این پلاسما را که پلاسمای غنی از پلاکت RPP مینامند در یک کیسه دیگر جمع آوری میکنند بنابراین در پایان این مرحله2 کیسه داریم 1- پلاسمای غنی از پلاکت 2- گلبول قرمز فشرده Packed Red Cell.

سپس کیسه پلاسما را در 3600RPM به مدت 5 دقیقه سانتریفیوژ کرده و بنابراین پلاکت از پلاسما جدا میشود. پس به طور کلی میتوان گفت که حداقل از 1 کیسه خون 3 کیسه شامل:

1- Packed Red Cell

2- پلاسمای عاری از پلاکت PPP

3- پلاکت

فراهم میشود که هرکدام شرایط نگهداری و انتقال مخصوص به خود را دارند.

Packed Red Cell: این فراورده حجمی تقریبا معادل نصف حجم خون تام یعنی 2/450 و هماتوکریتی معادل 80٪ دارد. این فراورده همانطور که قبلا ذکر گردید بسته به نوع ضد انعقاد از ۴۲-۲۱ روز قابل نگه داری میباشد. از جمله مواد نگهدارنده میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-آدنین-سیترات-دکستروزACD: این ماده اولین نگهدارنده مورد استفاده در کیسه های خون میباشد. در این ماده آدنین به عنوان یک سوبسترا برای تامین ATP مورد نیاز حیات گلبولهای قرمز، سیترات به عنوان ماده ضد انعقاد و دکستروز به عنوان ماده غذایی گلبولهای قرمز محسوب میشود که خون در حضور این ماده به مدت 21 روز در دمای یخچال قابل نگهداری است.

2- سیترات-فسفات-دکستروزCPD: در این ماده فسفات ماده بافرینگ بوده و تنظیم PH را به عهده دارد. در حضور این ترکیب مدت نگهداری به 28 روز افزایش میابد.

3-سیترات-فسفات-دکستروز-آدنین CPDA-1 : در این ماده هم آدنین و هم فسفات به همراه دکستروز و سیترات میباشد بنابراین ترکیبی کامل تر از 2 مورد قبل بوده و مدت نگهداری گلبول قرمز را به 35 روز افزایش میدهد. امروزه در ایران اغلب از همین ماده به عنوان نگهدارنده استفاده میشود.

4-AS-1 : این ماده جدیدا در برخی موارد استفاده میشود و مدت زمان را به 42 روز افزایش میدهد.

در کلیه موارد بالا گلبول قرمز در دمای 6-1 درجه سانتیگراد طول عمرهای ذکر شده را دارند و بعد از خارج نمودن از یخچال حداکثر به مدت 24 ساعت باید مصرف شود. در انتقال خون نوزادان از آنجا که حجم کمی را در هربار میتوان انتقال داد یک کیسه خون را در شرایط استریل باز نموده و تا 24 ساعت همان خون را به نوزاد تحت شرایط استریل منتقل میکنند. حسن این روش در کاهش 4 برابری خطر انتقال بیماری ها و Ag های بیگانه و همچنین کاهش هزینه میباشد.

موارد نیاز به تزریق Packed Red Cell: این فراورده باعث افزایش برون ده قلبی، افزایش میزان اکسیژن در گردش و افزایش میزان هموگلوبین و هماتوکریت میشود. هر واحد خون باعث افزایش 1gr در غلظت هموگلوبین و افزایش 3٪ در میزان هماتوکریت میشود. این فراورده در مواردی مانند افزایش تخریب گلبولهای قرمز مانند آنمی های همولیتیک، کاهش تولید در مغز استخوان مانند آنمی آپلاستیک و لوسمی ها، در نوزادان و در جراحی ها به بیمار تزریق میشود. از آنجا که 24 ساعت طول میکشد تا خون تزریق شده جذب گردد بنابراین تزریق بیشتر از 1 واحد خون در 24 ساعت باعث ایجاد حالت Over Load میشود. تزریق گلبولهای قرمز خون حتما نیاز به سازگاری سیستم ABO و Rh دارد و انجام تست کراس ماچ به منظور جلوگیری از انتقال آنتی بادی و آنتی ژن های ناخواسته لازم و ضروری میباشد.
Medicalgraph

⭐️منتخبی از بهترین کانال های علمی 2⭐️
➖➖➖➖➖➖➖➖
معجزه زبان انگليسي
@rafieienglishclinic
➖➖➖➖➖➖➖➖
🌠کانال جامع علوم آزمایشگاهی.
@MedicalLaboratory
➖➖➖➖➖➖➖➖
انیمیشن پزشکی
@nursingeducation
➖➖➖➖➖➖➖➖
تازه هاي پزشكي و علم روانشناسي (⬆️ مهارت زندگي)
@sciencedirect
➖➖➖➖➖➖➖➖
مجموعه تصاویر و کیس ها و فایل های پزشکی
@medical_pictures
➖➖➖➖➖➖➖➖
پزشکی به زبان ساده
@medpro
➖➖➖➖➖➖➖➖
✅کانال تدریس هماتولوژی
@hematologhy
➖➖➖➖➖➖➖➖
كانال آموزش پزشكي
@medicalgraph
➖➖➖➖➖➖➖➖
کانال تخصصی ترجمه، ویرایش انگلیسی Native و چاپ مقاله های علمی
https://telegram.me/IVC_1
➖➖➖➖➖➖➖➖
🌱🌱کانال ژنتیک
@Medicalgen
➖➖➖➖➖➖➖➖
پرستاری_پزشکی
@nursingmehran
➖➖➖➖➖➖➖➖
کانال تدریس سلولی مولکولی👇
@cytology
➖➖➖➖➖➖➖➖
مجموعه نکات مهم و کاربردی از کتب پزشکی
@nokte_doctori
➖➖➖➖➖➖➖➖
کانال جابک تهران . جامعه ازمایشگاهیان بالین, علمی . صنفی
https://telegram.me/jabaktehran
➖➖➖➖➖➖➖➖
#خبر_رسان_سلامت_باشید 😊 بیماری های خاموش به زبان ساده ،
@SalamatBashiid
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
کانال جامع مجازی کارشناسی و دکتری وزارت بهداشت
@adbehdasht
🔶🔸🔶🔸🔶🔸🔶
تبلیغات: @hematologhy
برای عضویت در کانال های علمی ما لطفا" join👇 را لمس کنید
Medicalgraph

Medicalgraph

لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

💊تداخلات ويتامين ب6 (پيريدوکسين)

💠آموباربيتال
💠فنوباربيتال
💠پنتوباربيتال
💠فنى توئين
💠پريميدون
💠سکوباربيتال
💠تيوپنتال
دوزهاى بالاى ويتامين ب6 (بيشتر از 200mg/day) ميتواند غلظت اين داروهاى ضدصرع را کاهش دهد
مکانيسم اين تداخل هنوز شناخته نشده است
در صورتى که مصرف همزمان دوز بالاى ويتامين ب6 با داروهاى ضدصرع ضرورت داشته باشد,مانيتورينگ بيمار از نظر تغيير در اثر داروهاى ضدصرع توصيه ميشود

💠لوودوپا:
دوزهاى 5mg/day يا بيشتر از ويتامين ب6,اثرات لوودوپا را آنتاگونيزه ميکند(اين مشکل با لوودوپا-کربى دوپا و لوودوپا-بنزرازيد وجود ندارد)
در حضور ويتامين ب6,متابوليسم محيطى لوودوپا به دوپامين افزايش مى يابد و در نتيجه لوودوپاى کمترى براى ورود به CNS در دسترس ميماند

💠آنتى بيوتيک ها:
از طريق کاهش فلور نرمال روده,موجب کاهش سطح يا اثربخشى ويتامين ب6 ميشوند

💠استروژن کنژوگه:
💠استراديول:
از طريق تغيير در متابوليسم ويتامين ب6 باعث کاهش سطح آن ميشوند

💠آميودارون:
ويتامين ب6 از طريق يک مکانيسم نامشخص سميت ناشى از آميودارون را افزايش ميدهد

💠سيس پلاتين:
ويتامين ب6 از طريق يک مکانيسم که هنوز شناخته نشده است باعث کاهش اثر سيس پلاتين ميشود

💠هيدرالازين:
هيدرالازين باعث کاهش سطح ويتامين ب6 ميشود,مکانيسم دقيق اين تداخل هنوز مشخص نشده است

💠ايزونيازيد:
ايزونيازيد باعث کاهش سطح ويتامين ب6 ميشود
اگر دوز مصرفى ايزونيازيد بيشتر از 10mg/kg/day باشد،بايد 50 - 100mg/day ويتامين ب6 مصرف شود

💠پنى سيلامين:
باعث کاهش سطح ويتامين ب6 ميشود
💠تئوفيلين:
از طريق تغيير در متابوليسم,سطح ويتامين ب6 را کاهش ميدهد
Medicalgraph

بالاخره دفترچه آزمون دستیاری دوره ۴۳ در سایت سنجش قرار گرفت.

این آزمون در تاریخ ۹۵/۲/۹ برگزار خواهد شد.

ثبت نام این آزمون هم در نیمه دوم دی ماه در سایت sanjeshp.ir انجام خواهد شد.

از مهم ترین تغییرات آزمون دوره ۴۳ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ضریب دار شدن دروس (دروس در ۵ گروه طبقه بندی شده و برای هر رشته انتخابی، هر گروه درس دارای ضریب خاصی می باشد؛ به عنوان مثال برای افراد علاقمند به شرکت در رشته های داخلی، قلب و پوست، دروس داخلی (و قلب!) دارای ضریب ۴ شده و بقیه دروس ضریب ۲ می گیرند.

۲. معدل و نمره پره اینترنی هر فرد از هر دانشگاه تراز شده و به ترتیب با ۵% و ۱۰% تاثیر مثبت در نمره کل لحاظ خواهد شد.

۳. موفقیت در آزمون سنجش صلاحیت بالینی پایان پزشکی عمومی مختص فارغ التحصلین بهمن ۹۴ و بعد از آن.

۴. محدود شدن انتخاب رشته تخصصی در ۱۰ رشته

برای دانلود دفترچه راهنمای دستیاری ۹۵ لطفا از لینک موجود در زیر استفاده کنید.


http://sanjeshp.ir/dastyari43/apx/Rahnama_pz43.pdf


@medicalgrah
Medicalgraph

علت پرش پلک‌ها 

دکتر کی‌پور اپتومتریست، بیان کرد: معمولاً پرش چشمعارضه‌ای شایع و خوش خیم است که به انقباضات متوالی و تکرار شونده عضلات پلک مربوط می‌باشد و اکثر افراد ‌درطول مدت زندگی چنین وضعیتی را تجربه می‌کنند.
 
وی افزود: مدت زمان تظاهر این وضعیت کوتاه بوده و بدون نیاز به لحاظ نمودن تدابیر درمانی خاصی برطرف می‌شود.
 
این اپتومتریست با اشاره به عواملی که پرش چشم را ایجاد می‌کند، تصریح کرد: عواملی مثل خستگی و کار مداوم بی وقفه، کم خوابی، مصرف مفرط مواد حاوی کافئین(قهوه و چای و ...)و اضطراب و استرس می‌توانند به ایجاد حالت پرش چشم منتهی شوند، همچنین در افرادی که دچار خستگی چشم هستند، پرش مکرر پلکی به وفور دیده می‌شود.

معمولاً کسانی که پرش پلک دارند با حساسیت به نور و پلک زدن‌های سریع مواجه هستند.
Medicalgraph

* خارج کردن غده 2 کیلویی از صورت یک دختر 8 ساله
یک دختر اهل اوگاندا که یک غده حدود 2 کیلوگرم در صورتش داشت پس از انجام عمل موفقیت آمیز در سالی که گذشت می تواند بار دیگر لبخند بزند.

این دختر اوگاندایی هشت ساله داخل صورت خود یک غده به وزن 1.8 کلیوگرم داشت که اگر رشد آن ادامه می یافت زندگی وی در معرض خطر قرار می گرفت.
تصویر سمت چپ زمانی را نشان می دهد که ترینی برای انجام عمل جراحی به لندن آمد، تصویر سمت راست عمل موفقیت آمیز روی صورت وی را نشان می دهد
Medicalgraph

13 روش غیردارویی برای درمان میگرن

یکی از انواع سردردها، سردرد میگرنی می باشد. روش های درمانی متفاوتی برای درمان این بیماری وجود دارد. ما در این مطلب 13 روش غیردارویی را برای درمان آن بیان می کنیم.1- طب سوزنی

در طب سوزنی، متخصص این کار، سوزن های کوچکی را در نقاط خاصی از بدن فرو می کند.

برخی تحقیقات نشان داده که طب سوزنی می تواند دردهای میگرنی را کم کند و تعداد افراد مبتلا به سردرد را کاهش دهد.

 

2- بیوفیدبک (Biofeedback)

بدن در مقابل درد واکنش نشان می دهد؛ از قبیل: تند شدن ضربان قلب، گرفتگی و سفت شدن عضلات و یا سردی دست ها. در روش بیوفیدبک، این تغییرات را اندازه می گیرند.

شما برای کنترل وضعیت جسمانی خود، روش های تمدد اعصاب را یاد می گیرید.

Biofeedback می تواند میزان درد و تعداد حملات میگرنی را کم کند.

 

3- ماساژ

یک مطالعه در سال 2006 نشان داد که ماساژ درمانی باعث کاهش دفعات سردرد در افراد می شود، ولی میزان درد را کم نمی کند.

همچنین ماساژ، استرس را کم می کند. همانطور که می دانید، استرس یکی از علائم تشدید کننده میگرن می باشد.4- مکمل ها

تحقیقات نشان داده است که ویتامین B2 (ریبوفلاوین) تعداد حملات میگرنی را کم می کند، ولی میزان درد را کم نمی کند.

کوآنزیم Q10 نیز باعث کاهش حملات میگرنی در کودکان و بزرگسالان می شود.

چند ماه طول می کشد تا اثر این مکمل ظاهر شود.

قبل از استفاده از مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

 

5- روش های آرام بخشی

تنفس عمیق و شل و سفت کردن عضلات دارای تاثیرات خوبی در بهوبد سردرد می باشند.

با تمدد اعصاب، می توانید از شروع سردرد میگرنی و استرس جلوگیری کنید.

 

6- ورزش کردن

ورزش منظم می تواند تعداد و شدت حملات میگرنی را کم کند.

اگر سه روز در هفته و هر بار 40 دقیقه ورزش های منظم قلبی را انجام دهید، همانند داروها باعث کاهش تعداد و شدت حملات میگرنی خواهد شد. راه رفتن روی دستگاه پیاده روی ثابت یا تردمیل، نمونه ای از ورزش های قلبی است.

یک دفترچه یادداشت داشته باشید و مواردی را که موجب بدتر شدن میگرن می شوند، در آن بنویسید تا از آنها پرهیز کنید

7- دستکاری ستون فقرات

مطالعه ای نشان داد که این روش درمانی برای جلوگیری از میگرن موفق آمیز بوده است.

اما این روش خطراتی را دارد و توصیه می شود قبل از آن، با پزشک خود مشورت کنید.

 

8- گفتار درمانی

میگرن یک مسئله عاطفی و یا روحی نیست.

این روش درمان، بر مبنای تمرکز بر روی تغییرات تفکر و اعمال می باشد.

این درمان کمک می کند تا یک رویکرد تازه به شرایط جدید داشته باشید.

گفتاردرمانی به همراه دارو برای جلوگیری از سردرد میگرنی کاربرد دارد.

 9- تحریک مغناطیسی جمجمه ( TMS)

یک دستگاه مغناطیسی بر روی پوست سر گذاشته می شود و ضربان های مغناطیسی بدون درد را به طرف مغز می فرستد.

در افرادی که نسبت به بو و یا اختلالات بینایی، دچار میگرن می شوند، با این روش درمانی، شدت و مدت میگرن را می توان کم کرد.

 

10- تغییرات رژیم غذایی

غذاهای تشدید کننده میگرن عبارتند از: الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسرو شده، گوشت های فراوری شده، پنیرهای کهنه و آسپارتام.

 

11- درمان گیاهی

گل مینا باعث کاهش درد، تهوع و حساسیت به نور می شود و تعداد سردردها را کم کند.

قبل از مصرف داروهای گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

کمبود خواب و میگرن با هم ارتباط دارند، بنابراین 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید

12- فشار دادن

فشار دادن سر، صورت و گردن در طی میگرن، کمک به کاهش درد می کند.

- خط ابرو و زیر چشم را فشار دهید.

- فک و منطقه بین پیشانی و گوش را به صورت دایره وار بمالید.

- جمجمه خود را با یک توپ تنیس ماساژ دهید.

- برای کاهش درد، سر خود را ببندید.13- خواب

کمبود خواب و میگرن با هم ارتباط دارند، بنابراین:

 

- هنگامی که در بستر هستید، موزیک گوش ندهید و کتاب نخوانید.

- 4 ساعت قبل از خواب، چیزی نخورید و 2 ساعت قبل از خواب، چیزی ننوشید.

- شب، سر ساعت معینی به رختخواب روید و 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید.

 

پیشگیری از میگرن

- یک دفترچه یادداشت داشته باشید و مواردی را که موجب بدتر شدن میگرن می شوند، در آن بنویسید.

- هرگز وعده های غذای اصلی خود را حذف نکنید.

- جلوی کم آبی بدن را بگیرید.

- ورزش منظم داشته باشید.

- وزن خود را در حد متعادل حفظ کنید.
Medicalgraph

لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

#Dx


یک جوان 16 ساله در حین بازی بسکتبال دچار درد ناگهانی جدار قفسه سینه وکوتاه شدن دامنه تنفس شده وبه اورژانس بیمارستان مراجعه میکند سابقه هیچگونه تروما ندارد .درمعاینه بالینی ظاهراً سالم بنظر میرسد فشار خون 66/129، ضربان قلب 71، تعداد تنفس 20 دردقیقه ودرصد اشباع خون شریانی وی97درصد است فقط تورم همراه با کرپیتاسیون درعضلات گردن وی دیده میشود. درسمع ناحیه پره کوردیال همزمان با هر ضربان قلب یک صدائی شبیه به شکستن ویا خرد کردن جسمی درزیرپا بگوش میرسد ( s sign , ( Hamman ریه درسمع سالم وECG نیز طبیعی است یک رادیوگرافی از Chestوی گرفته شده است که دیده مشود.
سئوال:
بر اساس شرح حال ومعاینه بالینی محتملترین تشخیص بیماری کدام است؟

Aortic dissection -1
Pneumomediastinum -2
Atypical chest pain -3
Reactive airways disease -4
Esophageal rupture -5

جواب در پست بعد👇
Medicalgraph

#پاسخ درست گزینه 2 است پنومومدیاستن
درمعاینه بالینی آمفیزم زیر جلدی وهمزمانی ضربان قلب وصدای ناشی از وجود هوا درزیر جلد دیده میشود این یافته ها از مشخصات پنومومد یاستن است ودرد جدارسینه وتنگی نفس نیز از شایع ترین علائم هستند. پنومومدیاستن عبارتست از وجودهوای خارج آلوئولی دردرون مدیاستن وموارد متعددی درخصوص علل آن مشخص شده است از جمله تروماهای نافذ ویا له کننده جدارسینه ،افزایش فشارداخل برنشها وعلل دیگری مثل پارگی مری درسندرمBoerhaave وانجام مانورمالسالوای مکرربویژه درهنگام استنشاق داروها یا پرفوراسیون کولون درجریان کولونوسکوپی. پنومو مدیاستن عمدتاً درمردان جوان بظاهر سالم دیده میشود وشایع ترین علت آن پارگی آلوئولهای ریه است واز عوامل تشدید کننده آن آسم،استفراغ، مانورمالسالوا ،پارگی مری وتمرین های ورزشی شدید و یا شرکت در مسابقات ورزشی است. معمولاً بیماری سریعاً رو به بهبودی میرود وبه انجام کار های مداخله ای نظیر Needle decompressionو حمایت های تنفسی دیگرکمتر احتیاج میشود. در بیمار مورد نظر در اسکن انجام شده ازchest پنوموتوراکس کوچکی در سمت چپ دیده شد و علت آن فشار وارد بر آلوئولها وپارگی آنهادر اثر بسته بودن گلوت و یا در اثرپاره شدن کیسه های هوائی ساب پلورال است.👌
Medicalgraph

🔵شمارش کامل سلولهای خون
✅هموگلوبینHb,Hgb
بالغ مذکر: 14_18 g/dl
بالغ مونث: 12_16 g/dl
بارداری: >11 g/dl
6_18سال: 10_15.5 g/dl
نوزاد: 14_24 g/dl
غلظت هموگلوبین اندازه گیری میزان کل هموگلوبین در خون محیطی است که نشان دهنده تعداد گلبول های قرمز در خون می باشد. هموگلوبین به عنوان یک عامل جابجا کننده اکسیژن و دی اکسید کربن شناخته می شود.زمانی یک فرد کم خون تلقی می شود که Hbمذکر کمتر از 13و مونث کمتر از 11باشد.
⛔️تداخلات:
🔴آنتی بیوتیک،داروهای ضد سرطان، آسپرین،ایندومتاسین، ریفامپین و سولفونامید سبب کاهش هموگلوبین می شوند.
🔴جنتامایسین و متیل دوپا موجب افزایش هموگلوبین می شوند.
✳️برای انجام این آزمایش نیاز به ناشتایی نیست.

✅شمارش سلولهای قرمزRBC
مقادیر طبیعی:
مذکر: 4.5_5.9میکرولیتر
مونث:4.5_5.1: میکرولیتر
شمارش طبیعی گلبولهای قرمز در مردان نسبت به زنان بالاتر است.همچنین در افرادی که در ارتفاعات زندگی می کنند نیز میزان آن بیشتر است.افزایش تعداد گلبولهای قرمز ممکن است ثانویه به پرکاری سلولهای مغز استخوان یا در نتیجه افزایش اریتروپویتین ثانویه به بیماری کلیه باشد.کاهش شمارش گلبول های قرمز در اثر از دست رفتن بیش از حد سلولها مثل خونریزی ایجاد می شود.
⛔️تداخلات:
🔴مانندHbمی باشد.

✅هماتوکریتHCT
مقادیر طبیعی:
بالغ مذکر: 41.5_52%
بالغ مونث:37_47%
6_18سال : 32_40%
نوزاد:44_64%
بارداری:33<%
هماتوکریت به معنی تفکیک خون است،چون در روندی به نام سانتریفیوژ پلاسما و سلولها از همدیگر جدا می شوند.
هماتوکریت جزیی از حجم کل خون است که به وسیلع RBCاشغال شده است و به صورت درصد بیان می شود.وقتی که RBCها اندازه طبیعی داشته باشند و حاوی مقادیر طبیعی هموگلوبین باشند درصد هماتوکریت تقریبا سه برابر میزان هموگلوبین بر حسب گرم بر دسی لیتر است.
⛔️تداخلات:
🔴 داروهای کلرامفنیکل و پنی سیلین ممکن است هماتوکریت را کاهش دهند.
🔴زندگی در ارتفاعات بالا سبب افزایش هماتوکریت می شود.
✳️این آزمایش نیازی به ناشتا بودن ندارد.

✅هموگلوبین متوسط سلولیMCH
مقادیر طبیعی:
بالغین و اطفال:pg 27_31%
نوزادان: 32_34%pg
متوسط MCH وزن هموگلوبین را در یک اریتروسیت محاسبه می کند.وقتی اریتروسیت بزرگ باشد افزایش و اگر کوچک باشد کاهش میابد.

✳️غلظت بالای هپارین موجب بالا رفتن کاذب MCHمی شود.

✅غلظت متوسط هموگلوبین سلولیMCHC
مقادیر طبیعی:
بالغین و اطفال:32_36 g/dl
نوزادان:32_33 g/dl
میانگین غلظت یا درصد هموگلوبین در یک اریتروسیت را اندازه گیری می کند.وقتی MCHCکاهش یافته باشد، کمبود هموگلوبین داریم و اصطلاح هایپوکرومیک مطرح می شود(معمولا آنمی فقر آهن و تالاسمی)
✅حجم متوسط سلولی MCV
مقا یر طبیعی
بالغین:80_95 میکرومیلیتر مکعب
اگر MCVافزایش یابد ،اریتروسیت ها، ماکروسیت هستند و اگر MCVکاهش یابد اریتروسیت ها میکروسیت هستند.
⛔️تداخلات
قرص های ضد بارداری، داروهای ضد تشنج،داروهای ضد تومور، آنتی بیوتیک ها موجب افزایش MCVمی شود.
Medicalgraph

Medicalgraph

💠 یادآوری ؛ با توجه به شروع فصل سرما و گسترش استفاده از فرآورده های حاوی استامینوفن نکته ای که بهتره بهش توجه کنیم اگه فرد مسنی مراجعه کرد، به صورت ویژه ای فوکوس کنیم روی اینکه آیا بیمار روی مصرف وارفارین هست یا نه.
در مورد افرادی که وارفارین میگیرن بر اساس عموم تحقیقات؛ اگه بیمار 14 روز و هر روز 2 گرم و بیشتر استامینوفن دریافت کنه، ریسک خطر خونریزی به مراتب افزایش پیدا میکنه

🚩فرآورده هایی مث کلداکس و یا بعضی قرصای سرماخوردگی روز و شب که 500 میل استامینوفن دارن.
Medicalgraph

کسی که مغز انیشتین را از سرش خارج کرد
Medicalgraph

Medicalgraph

برای پیشگیری از ریزش مو ۵ نکته مهم پیشنهاد می‌کنیم که رعایت آنها می‌تواند سودمند باشد:
۱- سعی کنید در برنامه غذایی خود از سبزی‌ها و میوه‌های تازه به مقدار زیاد استفاده کنید. به این منظور خوردن سبزی‌هایی چون کرفس، جعفری، کاهو و اسفناج بیشتر توصیه می‌شود. گفتنی است اسفناج علاوه بر خاصیت تقویت‌کنندگی رنگدانه‌های مو، یک منبع غنی از آهن است که باعث تقویت استخوان‌ها، ناخن‌ها و موها می‌شود. اسفناج به تنهایی در بدن جذب پایینی دارد و باید برای اثرگذاری بیشتر همراه با آبلیمو و یا ماست مصرف شود.
۲- پس از حمام کردن اگر موهای شما خشک و پرحجم می‌شود به جای ژل که باعث خفه شدن مو می‌شود از روغن‌های مفید و سالم گیاهی استفاده کنید. به علاوه به خاطر داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ ساعت روی سر بماند و پس از آن باید به خوبی شسته شود.
۳- حنا برای مو، گیاه مفیدی است اما تاثیر خود حنا با شامپوهای آن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. اگر رنگ حنا به‌ نظرتان ناخوشایند است می‌توانید از گیاهان بی‌رنگ‌کننده استفاده کنید.
۴- سبوس برنج نیز گیاه بسیار مفیدی است که می‌توان از دم‌کرده آن به جای چای برای تقویت موها استفاده کرد.
۵- از تماس گرد و خاک و دود زیاد به موها خودداری کنید که دشمن مو هستند. در پایان نیز توصیه می‌شود در حد امکان به جای شانه پلاستیکی از شانه چوبی استفاده کنید. همچنین تا حد امکان از سشوار استفاده نکنید و درصورت ضرورت، حرارت آن بسیار کم باشد.به علاوه از شانه‌کردن موها در حمام بپرهیزید.
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

کوکتل داروی ضد آفت:
💠دیفن هیدرامین⬅به عنوان بی حس کننده
💠دگزامتازون⬅به عنوان ضد التهاب
💠تتراسایکلین⬅به عنوان آنتی بیوتیک
💠سایمتیکون⬅به عنوان قابض و مخافظ زخم
این کوکتل باید روزی 3-4بار بعد از غذا قرقره شود.


لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

🔴مترونیدازول و غذا 🔴

قرص مترونیدازول به علت احتمال ایجاد عوارض گوارشی بهتر است همراه یا بعد غذا مصرف شود
اما...
سوسپانسیون مترونیدازول نباید با غذا مصرف شود و باید یکساعت قبل یا دوساعت بعد از غذا مصرف شود.

چرا؟
چون در این سوسپانسیون مترونیدازول بصورت ملح بنزوات است که در محیط اسیدی جدا شده و در روده جذب می شود.
Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

Medicalgraph

لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

لوراتاد ین در درمان علامت رینیت آلرژیک ملتحمه ، خارش، کهیر عطسه و آب ریزش از بینی و همچنین در کاهش علائم ناشی از آسم آلرژیک مصرف می شود.
اثرات آنتی هیستامین این دارو به علت رقابت با هیستامین در اتصال به گیرنده H¬1 ¬است . کاربرد آن در کاهش علائم ناشی از آسم آلرژیک ممکن است به دلیل جلو گیری از اثرات انقباضی هیستامین بر برونش ها در این بیماران باشد.
نیمه عمر آن 3-20 ساعت است . زمان لازم برای شروع اثر ان 1-3 ساعت و طول مدت اثر آن حدود 24 ساعت است . متابولیسم دارو کبدی و به متابولیت فعال تبدیل میشود.
بزر گسالان: در بزرگسالان به عنوان آنتی هیستامین مقدار 10mg/day مصرف می شود. میزان مصرف در بیماران مبتلات به عیب کار کلیه یا کبد کاهش می یابد .کودکان : در کودکان 2-6 سال 5mg/day مصرف می شود.
Tablet: 10mgSyrup:1 mg/ ml
Medicalgraph

شرح بيماري
تيروييديت‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ غده‌ تيروييد. غده‌ تيروييد يك‌ عضو توليد كننده‌ هورمون‌ در قاعده‌ گردن‌، كنار ناي‌ است‌. معمولاً افراد ميانسال‌ 50-30 ساله‌ از هر دو جنس‌ را مبتلا مي‌كند ولي‌ در زنان‌ شايع‌تر است‌. تيروييديت‌ هاشيموتو (تيروييديت‌ لنفوسيتيك‌ يا تيروييديت‌ خودايمن‌ نيز خوانده‌ مي‌شود) التهاب‌ مزمن‌ همراه‌ با ارتشاح‌ لنفوسيتي‌ است‌؛ تيروييديت‌ تحت‌ حاد (تيروييديت‌ گرانولوماتوز خوانده‌ مي‌شود) معمولاً به‌ دنبال‌ عفونت‌ ويروسي‌ رخ‌ مي‌دهد. انواع‌ نادرتر ديگري‌ نيز وجود دارند.

علايم‌ شايع‌
بزرگي‌، درد و حساسيت‌ به‌ لمس‌ در غده‌ تيروييد
تب‌
دردفك‌ يا گوش‌ (گاهي‌ اوقات‌)
پركاري‌ تيروييد (ضربان‌ قلب‌ سريع‌، عصبي‌ شدن‌، لرزش‌ و كاهش‌ وزن‌ سريع‌)

علل‌
اختلال‌ دستگاه‌ ايمني‌ (به‌ ويژه‌ تيروييديت‌ هاشيموتو و پس‌ از زايمان‌)
ويروس‌هاي‌ مختلف‌ مثل‌ اوريون‌ و آنفلوانزا
عفونت‌ باكتريايي‌ غده‌ تيروييد (نادر)

عوامل تشديد كننده بيماري
بيماري‌ اخير مثل‌ سل‌ يا هر عفونتي‌
بارداري‌
سابقه‌ خانوادگي‌ بيماري‌ تيروييد
سابقه‌ اختلالات‌ تيروييد

پيشگيري‌
پيشگيري‌ خاصي‌ ندارد.
Medicalgraph

تکنیک
نکات بسیار سوال خیز تفسیر تست های هپاتیت ویرال:
- اگر HBs Ag مثبت + HBc Ab IgM مثبت = هپاتیت حاد Bhttps://telegram.me/medicalgraph

- اگر HBs Ag مثبت + HBc Ab IgG مثبت + HBe Ag مثبت = هپاتیت مزمن B با عفونت زایی (تکثیر) بالا


https://telegram.me/medicalgraph

- اگر HBs Ag مثبت + HBc Ab IgG مثبت + HBe Ab مثبت = یا فاز late هپاتیت (حاد یا مزمن) است یا هپاتیت مزمن B با عفونت زایی کم (عفونت با ویروس HBV از نوع Pre core mutant)https://telegram.me/medicalgraph

- اگر فقط HBs Ab مثبت = سابقه تجویز واکسن هپاتیت B


https://telegram.me/medicalgraph

- اگر HBs Ab مثبت + HBc Ab IgG مثبت = بهبود از هپاتیت حاد Bhttps://telegram.me/medicalgraph

- اگر HBs Ab منفی + HBs Ag منفی (هر دو منفی) + HBc Ab IgM = یا دوره window است یا هپاتیت حاد Bhttps://telegram.me/medicalgraph

- اگر HBs Ab منفی + HBs Ag منفی (هر دو منفی) + HBc Ab IgG = یا ناقل low level هپاتیت B است یا بهبود هپاتیت حاد B در گذشته دورhttps://telegram.me/medicalgraph

- اگر HBs Ab مثبت + HBs Ag مثبت (هر دو مثبت) = یا حالت scape mutant است (Ab علیه یک ساب تایپ و وجود آنتی ژن از ساب تایپ دیگر) یا پدیده سروکانورژن (تبدیل حالت آنتی ژن مثبت به آنتی بادی مثبت)https://telegram.me/medicalgraph

- اگر HAV Ab IgM مثبت = هپاتیت حاد Ahttps://telegram.me/medicalgraph

- اگر HCV Ab مثبت باشد، اقدام بعدی تست HCV RNA PCR است.
https://telegram.me/medicalgraph

- اگر HDV Ab مثبت + HBc Ab IgM مثبت = Coinfection هپاتیت D و Bhttps://telegram.me/medicalgraph

- اگر HDV Ab مثبت + HBc Ab IgG مثبت = Superinfection هپاتیت D روی B
لینک Channel مدیکال گراف🚺🚹

https://telegram.me/medicalgraph
Medicalgraph

تداخلات داروهای ضد صرع:👇👇👇
Medicalgraph

TCA
اریترومایسین
سایر ضد صرع ها
سایمتیدین
الکل
وارفارین
OCP`s
Medicalgraph

صداهای abnormal ريه:

1- صداهای continuous مثل:رونکای و ویزینگ

2- صداهای discontinuous مثل کراکل(لفظ فرانسه ی آن= رال)

ویزینگ:

صدایی مداوم و موزیکال و high pitch است که در راههای هوایی کوچک در بازدم شنیده میشود.این صدا را در موارد تنگی راههای هوایی مثل آسم میتوانیم بشنویم.

نکته:شنیدن این صدا با گوشی=ویزینگ و شنیدن این صدا بدون گوشی=ویز

رونکای:

صدایی مداوم و موزیکال و low pitch است که در مجاری بزرگ شنیده میشود. همان ویزینگ بم است.گاهی اوقات ممکن است که رونکای در اثر تجمع ترشح ایجاد شده و با سرفه برطرف گردد.

کراکل یا رال:

در هنگام دم ، همانند صدای گذاشتن پا روی برف میماند. این صدا به علت تجمع ترشحات زیاد شنیده میشود.2 نوع دارد:

1-fine crackle: برف از نوع تازه است! در سیستیک فایبروزیز شنیده میشود.

2-coarse crackle: مثل اینکه پا روی برف یخ زده و مونده گذاشته شود. در صورت وجود ترشحات زیاد.

صدای غیر طبیعی دیگر استریدور است. این صدا هنگام عبور هوا از مجاری بزرگ اکسترا توراسیک مثل نای که تنگ شده باشند ایجاد میشود و مانند صدای سرفه های خشک صدادار همچون پارس سگ میماند. مثل موقعی که میگن طرف خروسک گرفته.

گرانتینگ: بازدم صداداری است که به دلیل بسته بودن اپی گلوت ایجاد میشود و در نوزاد ان مثل ناله کردن میمونه.

Pleural rub friction از صداهای غیر طبیعی است که در بازدم واضح تر
از دم است.
Medicalgraph

صداهای abnormal ريه:

1- صداهای continuous مثل:رونکای و ویزینگ

2- صداهای discontinuous مثل کراکل(لفظ فرانسه ی آن= رال)

ویزینگ:

صدایی مداوم و موزیکال و high pitch است که در راههای هوایی کوچک در بازدم شنیده میشود.این صدا را در موارد تنگی راههای هوایی مثل آسم میتوانیم بشنویم.

نکته:شنیدن این صدا با گوشی=ویزینگ و شنیدن این صدا بدون گوشی=ویز

رونکای:

صدایی مداوم و موزیکال و low pitch است که در مجاری بزرگ شنیده میشود. همان ویزینگ بم است.گاهی اوقات ممکن است که رونکای در اثر تجمع ترشح ایجاد شده و با سرفه برطرف گردد.

کراکل یا رال:

در هنگام دم ، همانند صدای گذاشتن پا روی برف میماند. این صدا به علت تجمع ترشحات زیاد شنیده میشود.2 نوع دارد:

1-fine crackle: برف از نوع تازه است! در سیستیک فایبروزیز شنیده میشود.

2-coarse crackle: مثل اینکه پا روی برف یخ زده و مونده گذاشته شود. در صورت وجود ترشحات زیاد.

صدای غیر طبیعی دیگر استریدور است. این صدا هنگام عبور هوا از مجاری بزرگ اکسترا توراسیک مثل نای که تنگ شده باشند ایجاد میشود و مانند صدای سرفه های خشک صدادار همچون پارس سگ میماند. مثل موقعی که میگن طرف خروسک گرفته.

گرانتینگ: بازدم صداداری است که به دلیل بسته بودن اپی گلوت ایجاد میشود و در نوزاد ان مثل ناله کردن میمونه.

Pleural rub friction از صداهای غیر طبیعی است که در بازدم واضح تر
از دم است.
Medicalgraph

سه داروی ضد صرع پر خطر و دارای رده D در بارداری همگی دارای حرف p هستند:
فنوباربیتال، فنی توءین و پریمیدون
Medicalgraph

ورزشهای مفید برای هوشیاری مغز:

1-بادستی که عادت ندارید مسواک بزنید
2-با چشمهای بسته دوش بگیرید
3-درکارهای صبح خود تغییرات ایجاد کنید اگراول لباس میپوشید بعد صبحانه جای این دو رو عوض کنید بعد به سر کار بروید
4-به اشیابرخلاف همیشگی نگاه کنید:اگر همیشه از بالا به پایین به اجسام مینگریستین اکنون از پایین ببالا یا از چپ براست نگاه کنید
5-جای نشستن سر میز را عوض کنید
6-به حس بویایی خو بیشتر توجه کنید
7-هنگام خرید بیشتر دقت کنید .درقفسه های فروشگاه اگر اجناس جدید دیدید حتی اگر قصد خرید ندارید محتویات انها رابخوانید
8-نقاشی کنید
9-طی روز سعی کنید ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید:اجتماعی نبودن تاثیر منفی و شدیدی بر توانایی شناختی فرد میگذارد.از این رو لازم است ارتباط اجتماعی خود را افزایش دهید.بعنوان مثال سعی کنید برای خرید با فروشنده صحبت کنید.
Medicalgraph

ورزشهای مفید برای هوشیاری مغز:

1-بادستی که عادت ندارید مسواک بزنید
2-با چشمهای بسته دوش بگیرید
3-درکارهای صبح خود تغییرات ایجاد کنید اگراول لباس میپوشید بعد صبحانه جای این دو رو عوض کنید بعد به سر کار بروید
4-به اشیابرخلاف همیشگی نگاه کنید:اگر همیشه از بالا به پایین به اجسام مینگریستین اکنون از پایین ببالا یا از چپ براست نگاه کنید
5-جای نشستن سر میز را عوض کنید
6-به حس بویایی خو بیشتر توجه کنید
7-هنگام خرید بیشتر دقت کنید .درقفسه های فروشگاه اگر اجناس جدید دیدید حتی اگر قصد خرید ندارید محتویات انها رابخوانید
8-نقاشی کنید
9-طی روز سعی کنید ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید:اجتماعی نبودن تاثیر منفی و شدیدی بر توانایی شناختی فرد میگذارد.از این رو لازم است ارتباط اجتماعی خود را افزایش دهید.بعنوان مثال سعی کنید برای خرید با فروشنده صحبت کنید.
Medicalgraph

مسمومیت با منواکسید کربن carbon monoxide poisoning
در اثر اکسید اسیون ناکامل سوخت های الی گاز مونواکسیدکربن ایجاد می‌شود .

علائم بالینی:سردرد،ضعف عضلانی، طپش قلب، گیجی، تیرگی شعور، تغییر رنگ مخاط،لب و پوست به رنگ گیلاسی،cherry_red تاکی کاردی و تاکی پنه، نبض جهنده،استفراغ، گشادی مردمک و در نهایت کما که نشانه ای از مسمومیت کشنده است.تدابیر درمانی(پیش بیمارستانی):

1_خارج کردن بیمار از محل گاز گرفتگی و ترجیحا قرار دادن وی در هوای آزاد.
2_برقراری خط وریدی باز iv lineمطمئن و موثر
3_اکسیژن تراپی به میزان 5_10لیتر در دقیقه با ماسک صورت
4_در صورت وجود تشنج درمان کلاسیک تشنج
5_گرم نگه داشتن بیمار .
6_در صورت دپرسیون تنفسی استفاده از نالوکسان وریدی.
7_در صورت لزوم احیا قلبی ریوی

راهکار های پرستاری:حفظ سلامت فرد کمک کننده در اولویت می‌باشد
هنگام ورود به صحنه از ماسک استفاده شود

بهترین روش اکسیژن تراپی استفاده از ماسک بدون ذخیره بازگشتی می باشد .
چند نکته مهم در مسمومیت با مونو اکسید کربن که پوست نمای cherry red colored spot دارد یعنی البایوی رنگ باز نکته مهم آن است که این افراد در abg اکسیژن خون بالای 60 است اما میزان ساچوراسیون زیر 90 است که در این موارد تشخیص محدود می شود یا مسمومیت با مونو اکسید کربن است یا با سیانید . و می توان از به جای پالس اکسی متری از دستگاه های جدید کربوکسی اکسی متر استفاده کرد که هم هموگلوبین اکسیژنزه و غیر آکسیژنزه, و درصد کربوکسی هموگلوبین و مت هموگلوبین را نشان می دهد
Medicalgraph

اصطلاحات رایج بخش جراحی

1-تونسیلکتومی:Tonsillectomy برداشتن لوززه-خارج کردن تمام یا قسمتی ازلوزه در تعقیب عفونت مکرر.

2-پیلولیتومی:Pyelolithotomy بازکردن کلیه به منظور برداشتن سنگ Otomyمترادف با واژه ی incision است.

3-پولیپکتومی:Polypectomy برداشتن و خارج کردن پول، که می تواند پولیپ بینی،مثانه،معده باشد.

4-ارکیوسل:Orchiocele فتق بیضه،بیرون زدگی بیضه در اثرفتق گویند.

5-اووارکتومی:Ovariectomy برداشتن تخمدان مثلا در تعقیب کانسر یا کیست تخمدانی انجام می شود.

6-آنسفالیت:encephalomyelitis تورم مغز ونخاع که در اعقیب بعضی عفونت ها ی ویروسی،باکتریایی،ضربه و...حادث می شود.

7-آپاندکتومی:Appendectomy برداشتن و خارج کردن آپاندیس از بدن که در تعقیب آپاندیسیت بوجود می آید.

8-هرنیHernia فتق،بیرون ردگی غیر طبیعی یک عضو یا ساختمان از محل خود کهبه طور طبیعی در آن قرار دارد که در اعضای مختلف رخ می دهد مثل هرنی هیاتال،هرنی فمورال

9-هموروئد یا بواسیر:Hemorrhoidectomy برداشتن بواسیر یا هموروئید.

10-هیدروسفالی:Hydrocephalus آب اضافی درحفره جمجه که عموما یکی از عوارض مادرزادی می باشد که به علل زیادی مایع c.s.f است.

11-شالا زیون:chalazion گرانولوم مزمن غددمیبومین را گویند.

12-دیپلوپیا:Diplopia دوبینی درک همزمان یک موضوع به عنوان دوموضوع

13-بلفاروپتوزیس:Belpharoptosis پایین افتادن پلک ها رو گویند.

14-کوله سیستیکتومی:Colecystectomy برداشتن کیسه ی صفرا با عمل جراحی گویند،که در تعقیب سرطان و سنگ کیسه صفرا انجام می پذیرد.

15-کولانژیت:Cholangitis التهاب مجاری صفراوی را گویند،که می تواند در تعقیب عفونت ها وسنگ صفرا بوجود می آید.که با کلانژیگرافی داخل وریدی قابل تشخیص است.

16-لامینکتومی:laminectomy برداشتن یک یا چند عدد از لامینا{تیغه های }استخوانی را گویند که بیشتر در پرولاپس دیسک کمربه کار می رود.

17-آرتروپلاستی:Arthroplasty ایجاد وجایگزینی مفصل مصنوعی را گویند.

18-آرترودزیس:Arthrodesis جوش دادن دو استخوان مفصل به یکدیگر با عمل جراحی را گویند.

19-میورافی:Myorrhaphy ترمیم عضله بوسیله ی بخیه زدن

20-تراکشن:Traction کشش در اعمال شکستگی و در رفتگی استخوان برای بی حرکتی و جاانداختن

21-واریکوسل:Varicocele دیلاتاسیون شبکه ی وریدی بالای بیضه را گویند که در بیضه ی چپ بیشتر است90%ویکی از علل عقیمی نیز می باشد.

22-هیدروسل:Hydrocele تجمع مایع در تونیکا واژینالیس راگویند،به دنبال تروما،اپی دمیت،سل {TB}ونئوبلاسم رخ می دهد،دو نوع حاد و مزمن دارد که نوع مزمن شایع تر است.

23-کریپتوریکیدسم:Cryptorichidism بیضه نهان و مخفی،وقتی که بیضه در مسیر نزولی طبیعی متوقف شده {برخلاف رکتوسل که در مسیر طبیعی نیست}درمان زودرس آن ضروری است چون عدم درمان باعث تورشیوم بیضه،کانسروعقیمی و...می شود.

24-پارافیموزیس:Paraphimosis حالتی است که در ان پوست سر آلت بعد از جمع شدن بر روی گلانس{Glans حشفه}نتواند به حالت طبیعی خود برگردد،این یکی از اورژانس های اورولوژی است.

25-اپی اسپادیس:Epispadias وقتی است که پیشابراه به طرف پشت آلت باز شود یکی از اختلالات مادرزادی آلت تناسلی مردم می باشد.

26-نفرکتومی:Nephrectomy کلیه برداری،یا برداشتن {اکسزیون}وخارج کردن کلیه با عمل جراحی را گویند،در موارد هیدرونفروز،پیونفروز انجام می شود.

27-تورشن یا تورشیوم:Torsion پیچ خوردگی عضوی را گویند.

28-هیپوسپادیاس:Hupospadias عارضه ای که در آن سوراخ پیشابراه مرددر سطح زیرین آلت باز می شود.

29-هالوکس واگوس: نوعی تغییرتدریجی است که در آن انگشت شصت پا به سمت بیرون منحرف می شود.گاهی روی سر اولین استخوان متاتارس،بورس تشکیل می شود،وراثت،پوشیدن کفش تنگ،آرتریت،صاف بودن کف پااز علل هالوکس والگوس است.

30-میرنگتومی:قسمت تحتانی پرده ی صماخ را برش می دهند،محل برش به سرعت بهبودمی یا بد و شنوایی بیمارمختل نمی شود،در این روش برای بر طرف کردن فشار وتخلیه چرک موجود در گوش میانی می باشد.

31-تمپانوپلاستی:ترمیم ساختمان گوش داخلی به علت بیماری یا ناهنجاری های مادرزادی انجام می شود،باعث نگهداری وبهبود شنوایی می شود.

32-استاپرکتومی:برداشتن استخوان رکابی در گوش

33-اسکلریت:Scleritis التهاب وعفونت قرنیه را گویند به علت آرتریت روماتوئبد—sleکولیت-اولسروز می باشد.

34-سیکلکتومی:Cycelectomy برداشتن قسمتی از جسم مژگانی به کمک جراحی

35-کراتکتومی:Keratectomy برداشتن قسمتی از قرنیه

36-ایریدکتومی:Iridectomy برداشتن قسمتی ازعنبه

37-سندروم کارپل تونل:CTS carpal tunnel syndrome نوعی نوروپاتی است به علت فشردگی عصب مدیان در مچ دست توسط غلاف تاندون فلکسور ضخیم شده ،برآمدگی استخوانی،یا توده ی بافت نرم ایجاد می شود درد شبانه شایع است.

38-شکستگی: F.X Fracture
Medicalgraph

عفونت ریه (پنومونی)

التهاب بافت ريه كه يك يا دو طرف قفسه‌سينه را درگير مي‌كند و معمولا در اثر عفونت ايجاد مي‌شود، پنوموني يا عفونت ريه گفته مي‌شود. ممكن است، منبع عفونت ريه در نقطه ديگري از بدن باشد و از طريق جريان خون منجر به عفونت ريه‌ها شود. اين بيماري به خصوص در افراد مسن و كودكان كم‌سن، خطرناك است.

علل پنوموني

– در اثر ارگانيسم‌هاي مختلفي شامل ويروس‌ها، باكتري‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها ايجاد مي‌شود.

– در اثر استنشاق مواد شيميايي مانند بخارهاي سمي نيز التهاب ريه ايجاد مي‌شود.

– التهاب ريه در اثر استشاق مواد حساسيت‌زا ايجاد مي‌شود.

– مواجهه با موادي كه در محيط كار يا محيط‌هاي ديگر وجود دارند، باعث ايجاد التهاب در بافت ريه مي‌شود، مثلا در برخي كشاورزان در اثر تنفس گردوغبار، التهاب ريه رخ مي‌دهد.

– در بيشتر موارد، نوعي استرپتوكوك مسئول عفونت باكتريايي ريه است.

– در اثر استفراغ، بخشي از محتويات معده وارد ريه‌ها مي‌شود و موجب التهاب ريه‌ها مي‌گردد.

علائم پنوموني

سردرد

تب و لرز

كم اشتهايي

سردرد

درد قفسه سينه: تنفس عميق يا سرفه، منجر به ايجاد درد عمقي در قفسه سينه مي‌شود.

سرفه: سرفه در ابتدا، خشك است. اما 1 تا 2 روز بعد، سرفه، خلط‌دار مي‌شود.

خلط معمولا زرد رنگ است و ممكن است رگه‌هاي خوني داشته باشد.

تنگي نفس و تنفس سريع و سطحي

پس از درمان موفقيت‌آميز عفونت ريوي ممكن است احساس خستگي، كوتاهي نفس و سرفه‌ي آزاردهنده و طولاني مدت را براي چند هفته داشته‌باشيد كه طبيعي است

افراد در معرض ابتلا به پنوموني

كودكان خصوصا آن‌هايي كه بيماري مزمن دارند.

افراد مبتلا به بيماري‌هاي مزمن قلبي، ريوي، كبدي، كليوي، آسم، ديابت

افرادي كه سيگار مي‌كشند

افرادي كه سيستم ايمني ضعيفي دارند مانند افراد مبتلا به ايدز

افراد پير و ضعيف

افرادي كه طحال آنان با جراحي برداشته شده است
Medicalgraph

It's a girl ☺
The tiniest uterus! 20week gestation
کوچک ترین رحم تشکیل شده در آفرینش هستی
در جنین بیست هفته
جنین فوق که در ماه پنج بارداری سقط شده است برای تعیین علت مرگ مطابق تصویر مورد کالبد شکافی قرار گرفته و شکم باز شده است
رحم کوچکی که با فلش مشخص شده است دختر بودن جنین را تایید میکند 👌
Medicalgraph

فواید و خواص جعفری:جعفری سلامت را ارتقا می دهد

دو جزء خیلی مهم در جعفری روغن های فرار و فلاوونوئیدها هستند که نقش بسزایی در سلامت ما دارند.
این روغن های فرار موجود در گیاه جعفری بخصوص میریستیسین، مانع تشکیل و شکل گیری تومورها بخصوص تومور های ریه می شود.
جعفری و رفع بوی بد دهان

می توان بعد از میل نمودن پیاز یا سیر که دهان بوی بدی می گیرد از جعفری استفاده نمود و با جویدن آن دهان را خوشبو نمود. البته به روش دیگر هم می توانید از بوی بد دهان خلاص شوید و آن جوشاندن به آرامی یک مشت از برگ های جعفری به همراه چندین عدد میخک در یک لیوان آب می باشد.

جعفری از ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان روده، آسم، دیابت و گرفتگی عروق جلوگیری میکند.

ویتامین c موجود در جعفری خاصیت ضد التهابی دارد و برای بهبود التهاب مفاصل و استخوان ها موثر می باشد.

بتاکاروتین موجود در ویتامین A یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مهم موجود در این گیاه است و رژیم غذایی حاوی بتاکاروتن مانع پیشرفت بیماری هایی همچون دیابت، سرطان روده،آسم، تصلب شرائین والتهاب مفاصل و استخوان ها می شود. در بدن بتاکاروتن به ویتامین A تبدیل و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و به ویتامین ضد عفونت معروف می باشد.

جعفری دوست قلب

جعفری با دارا بودن یکی از مهم ترین ویتامین های خانواده B یعنی اسید فولیک، نقش بسزایی در ارتباط با قلب و عروق ایفا می کند. مواد موجود در جعفری بدین گونه عمل می کند که اگر مقدار هموسیستئین ها در بدن بالا رود سلامت رگ ها به خطر می افتد که اسید فولیک با تبدیل کردن هموسیستئین ها به مولکول های بی خطر، نقش حیاتی را ایفا می کند.

اسید فولیک به عنوان پیشگیری کننده از بیماری های دیابت و قلبی می باشد و نیز باعث تقسیم مناسب و به موقع سلول هاست که جهت پیشگیری از سرطان های دهانه رحم و سرطان روده بسیار موثر می باشد.

درمان کم خونی با جعفری

برای درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن می توان از جعفری یاری گرفت زیرا دارای آهن و ویتامین c فراوان می باشد که ویتامین c موجود، باعث افزایش جذب آهن نیز می شو
Medicalgraph

هشت ساله بودم که در یک میهمانی شبانه برای اولین بار با پدیده ای سرخ رنگ به نام "خرمالو" آشنا شدم. میزبان با لبخندی ملیح خرمالو تعارف کرد و من هم بدون درنگ نامبرده را شکافته و چشیدم. شوربختانه خرمالوی مذکور به غایت گس بود و تا چند ساعت احساس می کردم گونه هایم در حال تجزیه شدن هستند!
از آن روز به بعد در نظر من هر کس که خرمالو می خورد فردی " مازوخیسمی" و هر کس که خرمالو تعارف می کرد شخصی " سادیسمی" قلمداد می شد ! النهایه تجربه تلخ اولین کام از خرمالو باعث شد که من بیست و دو سال این گردالی سرخ رنگ را به صورت یک طرفه تحریم کنم!
با اصرار فراوان همسرم، دیوار تحریم خرمالو ترک برداشت و من هم در سی سالگی به خرمالو یک فرصت تازه دادم! خرمالو هم از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد و چنان مزه ای را تجربه کردم که مجبور شدم خرمالو را از لیست سیاه بیرون آورده و ایشان را پس از لیمو ترش و توت فرنگی در "صدر مصطبه" بنشانم!
یک تجربه ی تلخ در هشت سالگی ، باعث شد که بیست و دو سال از همه خرمالو ها متنفر باشم. اولین تجربه های کودکی، شالوده ی ما را می سازند. چه بسیارند باور ها، هنجار ها و اعتقاداتی که به خاطر تجربه طعم "گس" آن ها در کودکی، هنوز منفور ما هستند.
Medicalgraph

رمزگشایی از نام شریف نیموسکار:

پارکینسون به هم خوردن تعادل میان دوپامین و استیل کولین است. یعنی کاهش فعالیت دوپامین و افزایش فعالیت استیل کولین در مسیر دوپامینرژیک نیگرواستریاتال .پس برای درمان باید فعالیت کاسته شده ی دوپامین را افزود و فعالیت زیاد شده ی استیل کولین را کاست.

بی پریدن با مهار گیرنده ی "موسکارینی" در مسیر "نیگرواستریاتال"به درمان پارکینسون و پیش گیری از عوارض شبه پارکینسون کمک می کند.

رمز گشوده شد به لطف خدا و به قرار زیر:

NIMUSCAR
NI/MUSCAR

NI=(NI)GRO STRIATAL
اشاره به محل اثر و جایگاه مهار گیرنده ی موسکارینی توسط داروست.


MUSCAR=(MUSCAR)INIC RESEPTOR
اشاره به گیرنده ایست که توسط دارو مهار می شود.

با سپاس:دکترنمازی بروجردی.
Medicalgraph

بعضی از داروهایی که نام brand آنها کاربردی تر و‌شناخته شده تر از نام ژنریک آنها میباشد.
شاید دونستن اون برای پزشکها لازم باشه😉:

۱)پلاویکس=کلوپیدگرول=osvix(ضدپلاکت)

۲)کومادین=وارفارین(ضد انعقاد)

۳)آدالات=نیفیدیپین(بلوکر کانال کلسیم)

۴)لازیکس=فورزماید(دیورتیک)

۵)بنادریل=دیفن هیدرامین(آنتی هیستامین)

۶)زاناکس=آلپرازولام(بنزودیازپام)

۷)پنادور=پنی سیلین بنزاتین(آنتی بیوتیک)

۸)ویاگرا=سلدینافیل(مهارکننده فسفودی استراز)

۹)اپرکس(Eprex)=اریتروپوئتین

۱۰)آلبوترول یا ونتولین=سالبوتامول(بتا آگونیست)

۱۱)سلسپت(cellcept)=مایکوفنولات مفتیل

۱۲)آساکول=مزالامین(ضد التهاب)

۱۳)متروژن=متیل ارگونووین

۱۴)ریتالین=متیل فنیدات

۱۵)گلوکانتیم=مگلومین آنتی مونات

۱۶)پلازیل=متوکلوپرامید

۱۷)کفلکس=سفالکسین(سفالوسپورین نسل ۱)

۱۸)کفلین=سفالوتین(سفالوسپورین نسل۱)

۱۹)شیرمنیزیوم MOM=هیدروکسد منیزیوم

۲۰)آتروونت=ایپراتروپیوم بروماید

۲۱)لانتوس=انسولین گلارژین

۲۲)دمترون=اندانسترون

۲۳)امنیک(omnic)=تامسولوسین

۲۴)موبیک(mobic)=ملوسیکام

۲۵)دپاکین=واپرات سدیم=orlept

۲۶)روباکسین=متوکاربامول

۲۷)لارگاکتیل(largactil)=کلروپرومازین

۲۸)پاراستامول=استامینوفن=Apotel

۲۹)والیوم=دیازپام(بنزودیازپین)

۳۰)دپو مدرول=متیل پردنیزولون(کورتیکواستروئید)

۳۱)ایموران=آزاتیوپرین

۳۲)دیاموکس=استازولامید

۳۳)دیلانتین=فنی توئین

۳۴)تل فست(telfast)=فکسوفنادین(آنتی هیستامین)

۳۵)پتدین=مپردین(مخدر)

۳۶)داستینکس(Dostinex)=کابرگولین

۳۷)اسیدفولیک=Vit B 9

۳۸)اسیدفولینیک=لکوورین Leucovorin

۳۹)اسکازینا(eskazina)=تری فلوپرازین

۴۰)آسنترا(Asentra)=سرترالین(SSRI)

۴۱)آدویل(Advil)=ایبوپروفن(NSAIDS)

۴۲)آلداکتون=اسپیرونولاکتون(دیورتیک نگهدارنده پتاسیم)

۴۳)ایندرال=پروپرانواول(بتا بلوکر)

۴۴)آلفن ایکس(Alfen X)=دیکلوفناک ۱۰۰ میلی گرم

۴۵)زادیتن=کتوتیفن(آنتی هیستامین)
Medicalgraph

ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺗﺮﯾﻦ ﺩﺍﺭﻭﯼ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﺩﺭﻣﺎﻥ #ﺳﮑﺴﮑﻪ
ﻣﻘﺎﻭﻡ، ﮐﻠﺮﭘﺮﻭﻣﺎﺯﯾﻦ ﺍﺳﺖ . ﺷﺮﻭﻉ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﻠﺮﭘﺮﻭﻣﺎﺯﯾﻦ ﺑﺎ ﺩﻭﺯ ﭘﺎﯾﯿﻦ ‏(۲۵ ﻣﯿﻠﯽ
۳ ﺗﺎ ۴ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ‏) ﺍﺳﺖ . ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ GABA ﺁﮔﻮﻧﯿﺴﺖ ﻫﺎ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺎﮐﻠﻮﻓﻦ ﻭ
ﮔﺎﺑﺎﭘﻨﺘﯿﻦ ﻧﯿﺰ ﻣﻮﺛﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ . ﮔﺰﺍﺭﺵ ﻫﺎﯼ ﻣﻮﺭﺩﯼ ﺍﺯ ﺗﺠﻮﯾﺰ ﺩﺍﺭﻭﻫﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ
ﻣﺎﻧﻨﺪ ﮐﺎﺭﻭﺩﯾﻠﻮﻝ، ﻣﺘﻮﮐﻠﻮﭘﺮﺍﻣﯿﺪ، ﻧﻔﻮﭘﺎﻡ، ﺁﻣﺎﻧﺘﺎﺩﯾﻦ، ﺍﻻﻧﺰﺍﭘﯿﻦ ﻭ ﻣﯿﺪﺍﺯﻭﻻﻡ ﻧﯿﺰ
ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ . ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺳﮑﺴﮑﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﻘﺎﻭﻡ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﭘﺎﺳﺦ ﻧﻤﯽ ﺩﻫﻨﺪ، ﻣﯽ
ﺗﻮﺍﻥ ﺍﺯ ﺑﻠﻮﮎ ﻋﺼﺒﯽ ﺑﺎ ﮐﻤﮏ ﺍﻭﻟﺘﺮﺍﺳﻮﻧﻮﮔﺮﺍﻓﯽ ﻭ ﯾﺎ ﻗﻄﻊ ﻋﺼﺐ ﻓﺮﻧﯿﮏ ﺑﺎ
ﺟﺮﺍﺣﯽ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﻤﻮﺩ . ﮔﺰﺍﺭﺷﯽ ﺍﺯ ﭼﻨﺪﯾﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻮﻓﻖ ﺍﺯ ﺿﺮﺑﺎﻥ ﺳﺎﺯ
ﺗﻨﻔﺴﯽ ﮐﺎﺷﺘﻨﯽ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻊ ﺑﻪ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻋﺼﺐ ﻓﺮﻧﯿﮏ ﻣﯽ
ﭘﺮﺩﺍﺯﺩ
Medicalgraph

درمان ضد افسردگی
- خط اول SSRI ها (مثل فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام) است. عارضه آن افزایش اضطراب در شروع دارو (افزایش ریسک خودکشی که با دادن بنزودیازپین قابل کنترل است)، سردرد (که با مسکن قابل کنترل است)، علایم گوارشی (دیس پپسی، تهوع)، کاهش وزن، کاهش خواب (که با بنزودیازپین، زولپیدم یا ترازودون قابل کنترل است) و اختلال جنسی (که با بوپروپیون یا بوسپیرون قابل کنترل است) است.
- بوپروپیون (افزایش دوپامین): در افسردگی با آنرژی (کاهش انرژی) و کندی سایکوموتور (کم شدن فعالیت، کم حرفی) مفید است. افزایش وزن و اختلال جنسی نمی دهد. عارضه آن افزایش اضطراب، علایم گوارشی و کاهش خواب است.
- ونلافاکسین و دولوکستین (افزایش سروتونین و نوراپی نفرین): در افسردگی شدید و مقاوم مناسب است. عارضه آن مثل SSRI هاست.
- نفازودون (افزایش سروتونین): آرام بخش است. کاهش خواب و اختلال جنسی نمی دهد. عارضه آن سمیت کبدی است.
- سه حلقه ای ها (TCA ها): مثل TCA های ثانویه (نورتریپتیلین و دزیپرامین که افزایش نوراپی نفرین می دهند) و TCA های ثالثیه (ایمی پرامین و آمی تریپتیلین که افزایش نوراپی نفرین و سروتونین می دهند). عارضه آن ها افزایش وزن، افزایش خواب و علایم آنتی کولینرژیکی (مثل احتباس ادرار، یبوست، خشکی دهان، گلوکوم) است. نورتریپتیلین کمترین اثر سو آنتی کولینرژیکی دارد و در مسن بهتر است.
- میرتازاپین: خاصیت آنتی هیستامینی نیز دارد. افزایش اضطراب، علایم گوارشی و اختلال جنسی نمی دهد. عارضه آن افزایش وزن است.
- شوک (ECT): در افسردگی مقاوم، افسردگی همراه با سایکوز، افسردگی کاتاتونیک و نیاز به بهبودی سریع (مثل کاهش اشتهای شدید) مفید است.
نکته: تیروکسین، آمفتامین و لیتیوم برای تقویت درمان دارویی مناسب است.
نکته: درمان دارویی ضدافسردگی حداقل 5 ماه باید ادامه یابد.
نکته: برای شروع اثر دارو باید 4-6 هفته صبر کرد.

منبع : technique_institue
Medicalgraph

✅ نكته مهم در مورد آسپیرین ASA✅

🔴 با توجه به احتمال مصرف همزمان ایب. وپروفن و آسپیرین توجه به این نکته ضروری است که ⬇⬇⬇

ایبوپروفن در دوزهای ۴۰۰ میلی گرم و بیشتر در صورت مصرف قبل از آسپیرین اثر ضد پلاکتی آن را از بین میبرد.

🔵 راه حل :

⬅️ ایبوبروفن باید حداقل ۳۰ دقیقه بعد از آسپیرین مصرف شود یا اینکه آسپیرین حداقل ۸ ساعت بعد از ایبوبروفن مصرف شود.
Medicalgraph

نسخه جدید #گوگل_شیرازی رو از دست ندید! بروز شد!

گوگل شیرازی 😀
روی لینک زیر کلیک کنید

http://poursoft.com/Google

برای همه ارسال کنید 👌