کانال علمی بیگ بنگ 
عنوان گروه یا کانال:

کانال علمی بیگ بنگ


توضیحات: کانال رسمی سایت علمی بیگ بنگ Bigbangpage.com -------------------- تماس با ما از اینجا ? @bigbangpage
شناسه: big_bangpage@
تعداد اعضا: 60102
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage


شناسایی ژن‌های عامل پیری و طول عمر

گروهی از دانشمندان سوییسی با کنکاش در بیش از چهل هزار ژن متعلق به سه موجود زنده مختلف ژن‌های مسبب پیری جسمانی را شناسایی کرده‌اند. محققان دانشگاه زوریخ متوجه شده‌اند که وقتی این ژن‌ها دست‌کاری می‌شوند، طول عمر سالم این حیوانات آزمایشگاهی افزایش می‌یابد و این به این معناست که شاید امکان امتحان این مسئله روی انسان‌ها هم ممکن باشد.

این تحقیق با مطالعه مجموعه‌ای از متشکل از چهل هزار ژن مشترک در بین نوعی کرم خاکی، نوعی ماهی و موش شروع شد. برای تشخیص میزان اثرگذاری هر کدام از این ژن‌ها بر روی روند پیری، میزان فعالیت آنها در سه بازه زمانی جوانی، بلوغ و پیری این حیوانات بررسی شد. در قدم بعدی۳۰ ژن از این مجموعه چهل‌ هزارتایی، شناسایی شدند که به طور مستقیم با روند پیر شدن در ارتباط بودند. کشف مهمی که در این مرحله انجام شد حاوی این نکته حیاتی بود که این ۳۰ ژن بسیار به هم شباهت دارند و در واقع همگی از یک ژن که در اجداد مشترک این سه موجود سرچشمه گرفته‌‌اند. این ۳۰ ژن در بدن انسان‌ها هم یافت می‌شود.

مایکل ریستو، مسئول این تحقیق به وبسایت مدیکال اکسپرس می‌گوید: «ما تنها به بررسی ژن‌هایی که در طول روند تکامل حفظ شده و در نتیجه امروزه در بدن موجودات زنده، از جمله انسان‌ها، یافت می‌شوند، پرداختیم.» برای آزمایش اثر این ژن‌ها بر سن‌ این موجودات، محققان «آران‌ای» این حیوانات را دستکاری کردند. با دستکاری کمتر از نصف این ژن‌ها، طول عمر هر سه موجود پنج درصد بیشتر شد بدون اینکه سلامت آنها دستخوش تغییر شود...

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41640
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دنباله دارهای غول پیکر حیات در زمین را تهدید می کنند!

ستاره شناسان پس از بررسی دقیق دنباله دارهایی که در دوردست قرار دارند، هشدار داده اند که زمین بیش از آنچه تصور می شد در معرض اصابت سنگ های فضایی غول پیکر قرار دارد.

اغلب مطالعاتی که در مورد برخوردهای احتمالی اجرام فضایی با زمین صورت گرفته، روی اجرام موجود در کمربند سیارکها واقع در حد فاصل همسایه بیرونی زمین یعنی مریخ و مشتری که در سمت دیگر آن قرار دارد، متمرکز شده است. اما محققان به کشف صدها دنباله دار غول پیکر ملقب به سنتور که در مدارهای بزرگتر از سیارات منظومه شمسی حول خورشید حرکت می کنند، در طول دو دهه گذشته اشاره و اعلام کردند که وجود این اجرام فضایی، فهرست تهدیدهای فضایی بالقوه را بیش از پیش توسعه می دهد.

این گوی های عظیم یخ و غبار معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر قطر دارند و در یک مدار بیضی شکل ناپایدار در فواصل دورتر از نپتون، یعنی دورترین سیاره منظومه شمسی، به دور خورشید حرکت می کنند. مسیر حرکت این اجرام از بین سیارات غول پیکر مشتری، زحل، اورانوس و نپتون می گذرد. این در حالی است که میدان جاذبه سیارات مذکور در حدود هر ۴۰ هزار تا ۱۰۰ هزار سال، یک دنباله دار را به سوی زمین منحرف می کند...

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41856
کانال علمی بیگ بنگ

مسیر دنباله دارهای خطرناک با رنگ قرمز مشخص شده است.  @big_bangpage
مسیر دنباله دارهای خطرناک با رنگ قرمز مشخص شده است. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیندۀ انرژی خورشیدی: نصب بالون هایی در ارتفاع بالا

وقتی‌ بحث انرژی‌ خورشیدی می شود، همه ی ما می‌دانیم که صفحه‌های خورشیدی به منظور تولید خروجی مطلوب و بهینه باید در محل‌هایی‌ که امکان دریافت بالاترین تابش خورشیدی را دارند، نصب شوند. اما همواره ابرها و شرایط بد جوی ممکن است در تولید انرژی‌ اختلال ایجاد کند. نصب بالون هایی در ارتفاع بالا، امکان دسترسی‌ مستمر و بدون وقفه به نور خورشید را فراهم خواهد کرد.

در حال حاضر، دانشمندان یک آزمایشگاه فرانسوی‌-ژاپنی مربوط به نسل بعدی سلول های فتوولتائیک در توکیو، به دنبال معرفی‌ راهی‌ برای حل این مشکل به کمک نصب صفحه‌های خورشیدی در بالای ابرها هستند. طبق اظهار نظر ژان فرانسوا گیلمولز، سرپرست آزمایشگاه نکست پی‌ وی، در بالای ابرها امکان دریافت بیشتر نور فراهم می شود. با پیشرفت این تکنولوژی، هزینه‌های تولید برق بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

محققان در حال بررسی روشی برای ساخت بالون هایی با صفحه‌های خورشیدی و ژنراتور هستند که با استفاده از پلیمرهای سبک وزن ساخته شوند. این بالون‌ها به زمین متصل شده و کابلهای تعبیه شده، انرژی‌ الکتریکی تولیدی را از آنها به زمین منتقل می کنند. تصویر زیر این چرخه را توضیح میدهد. گیلمولز افزود: محققان تصمیم دارند بالون ها را در فاصله‌ای بسیار نزدیک به ابرها تعبیه کنند، در ارتفاعی حدود شش کیلومتر و زیر مسیر رفت و آمد هواپیماها، اما در بلند مدت امکان افزایش ارتفاع تا نزدیک ۲۰ کیلومتر هم وجود دارد. نور دریافتی از خورشید بر فراز ابرها پنج برابر بیشتر از نوری است که از خورشید به سطح زمین می‌رسد. به گفته ی گیلمولز، با استفاده از این روش، امکان تولید پایدارتر و سریع تر انرژی‌ خورشیدی در مقیاس وسیع تر فراهم میشود....

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41857
کانال علمی بیگ بنگ

آیندۀ انرژی خورشیدی: نصب بالون هایی در ارتفاع بالا @big_bangpage
آیندۀ انرژی خورشیدی: نصب بالون هایی در ارتفاع بالا @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی، فلسفی، روانشناسی، نجوم و سلامت از منابع معتبر
@self_essence
@self_essence
کانال علمی، فلسفی، روانشناسی، نجوم و سلامت از منابع معتبر
@self_essence
@self_essence
کانال علمی بیگ بنگ

کشف نوع جدیدی از سنگ آتشفشانی در ماه با کاوشگر یوتو چین @big_bangpage
کشف نوع جدیدی از سنگ آتشفشانی در ماه با کاوشگر یوتو چین @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کشف نوع جدیدی از سنگ آتشفشانی در ماه

کاوشگر چین در ماه  قمر زمین، نوع جدیدی سنگ آتشفشانی کشف کرده است که نشان می دهد مواد مذاب قدیمی در داخل ماه همگن و یکدست شده نیستند. دانشمندان چینی می گویند کاوشگر کوچک یوتو این سنگ را در بخشی از ماموریت بدون سرنشین چانگ ۳ در ماه کشف کرده است. یوتو(به معنی خرگوش یشمی) که سال ۲۰۱۳ در ماه مستقر شد، این ترکیب مواد معدنی را که پیش از این هرگز مشاهده نشده بود در یک جریان قدیمی از مواد مذاب در ساختار موسوم به حوضه ایمبریوم ( Mare Imbrium) کشف کرده است. حوضه ایمبریوم زمانی ایجاد می شود که مواد مذاب یک گودال قدیمی را در ماه پر می کنند.

محققان براساس اطلاعاتی که از آزمایش‌ توسط تجهیزات کاوشگر یوتو روی نمونه سنگ به ثبت رسیده‌ است براین باورند سنگ کشف شده از منطقه‌ای نسبتا جدید‌تر از ماه که ۲٫۹۶ میلیارد سال پیش تشکیل شده به دست آمده‌ است. باتوجه به قدمت ۴٫۵ میلیارد سالی ماه، و آتشفشانی که ۵۰۰ میلیون سال پس از تولد ماه به واسطه گرمای درونی ناشی از فرسایش رادیواکتیو روی این جرم ایجاد شدند،‌ کشف جدید می‌تواند به درک بهتر فعالیت‌های جوانترین آتشفشان‌های ماه که مدت‌هاست خاموش شده‌اند، به دانشمندان کمک کند....

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41853
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

🎥 ویدئوی بالا👆 : ساخت روبات‌های جهنده با الهام از جیرجیرک‌ها

محققان دانشگاه جان‌هاپکینز با بررسی مکانیسم پرش جیرجیرک‌ها به کمک دوربین‌های پرسرعت به دنبال ساخت روبات‌های جهنده امدادگر هستند. پروفسور راجت میتال، متخصص مهندسی مکانیک از دانشگاه جان هاپکینز در مورد این مطالعه عنوان کرد: جیرجیرک‌های عنکبوتی در نظر مردم یک آفت مضر برای کشاورزی هستند، اما این جانوران به یک مکانیسم پیچیده حرکتی و کنترل پایدار برای فرود بر روی پاها مجهز هستند و قادرند تا ۶۰ برابر طول بدن خود جهش بزنند.

وی در مورد هدف بررسی مکانیسم جهش جیرجیرک‌های عنکبوتی افزود: با شناخت مکانیسم حرکت بسیار سریع جیرجیرک‌ها می‌توان روبات‌های بسیار کوچک جهنده برای کاربردهایی همچون شناسایی آسیب‌دیدگان در حوادثی همچون زلزله را طراحی و تولید کرد.

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

تنها بمان؛تنهایی شانس درک غریبِ جستجوی حقیقت را به توهدیه خواهد کرد.شانس درک یک جستجوی بزرگ،جستجویی که زندگیتان را ارزشمند می سازد.اینشتین
تنها بمان؛تنهایی شانس درک غریبِ جستجوی حقیقت را به توهدیه خواهد کرد.شانس درک یک جستجوی بزرگ،جستجویی که زندگیتان را ارزشمند می سازد.اینشتین
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

نقش چرخش ِ هستۀ زمین در بالا آمدن آب دریاها

مطالعه‌ای جدید به بررسی نقش چرخش ِ هستۀ زمین در بروز برخی پیامدهای تغییرات اقلیمی و از جمله بالا آمدن آب دریاها پرداخته است. پروفسور متیو دامبری، استاد زمین شناسی دانشگاه آلبرتا در کانادا که سرپرستی این تیم پژوهشی را بر عهده دارد بر این باور است که درک ساز و کار دقیق حرکت هسته زمین می‌تواند کلید درک هر چه بهتر پدیده بالا آمدن آب دریاها باشد. وقتی یخچالهای قطبی آب می‌شوند، سطح آب دریاها بالا می‌آید. اما این تنها پیامد آن نیست و جرم زمین نیز اندکی بیشتر از منطقه قطبی به استوا حرکت می‌کند. این مساله در نهایت سبب کند شدن حرکت چرخشی زمین به دور خود می‌شود.

همچنین گرانش ناشی از ماده نیز بر کاهش سرعت گردش زمین به دور خود نیز نقش دارد. با این وجود بررسی اثرات این دو هنوز هم نمی‌تواند وضعیت موجود را تشریح کند و به همین دلیل احتمالا یک عامل دیگر نیز در این میان دخیل است و آن هم چیزی جز گردش هسته زمین نیست. در حال حاضر تعداد انگشت شماری محقق بر روی این مساله کار می‌کنند و پروفسور متئو دامبری نیز یکی از آنها به شمار می‌رود.

او در توضیح اهمیت این پژوهش ‌گفت: «در طی ۳۰۰۰ سال گذشته، سرعت چرخش هسته زمین به دور خود اندکی افزایش یافت و در عوض سرعت چرخش پوسته و گوشته نیز اندکی کمتر شد. کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود سبب افزایش تدریجی طول روز می‌شود. در واقع در ۱۰۰ سال آینده، طول روز حدود ۱٫۷ میلی ثانیه افزایش خواهد یافت. با اینکه این میزان چندان قابل توجه نیست، اما اثرات این پدیده در بلندمدت قابل توجه خواهد بود.»..

جزئیات بیشتر مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=41294
کانال علمی بیگ بنگ

نقش چرخش ِ هستۀ زمین در بالا آمدن آب دریاها  @big_bangpage
نقش چرخش ِ هستۀ زمین در بالا آمدن آب دریاها @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

مجموعه مستند تکامل و فرگشت، شامل ۲۳ قسمت
خرید پستی: 
http://shop.bigbangpage.com/post-1632.html

پیج بیگ بنگ: @big_bangpage
مجموعه مستند تکامل و فرگشت، شامل ۲۳ قسمت
خرید پستی:
http://shop.bigbangpage.com/post-1632.html

پیج بیگ بنگ: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا در سیارات دیگر بارش وجود دارد؟

وقتی درباره بارش در دیگر سیارات از شما سؤال می‌شود کاملا حق دارید که بلافاصله به یاد آب بیفتید؛ اما در اشتباهید؛ زمین تنها سیاره‌ای است که در منظومه شمسی آب مایع دارد(در مریخ نیز بتازگی شواهدی از آب مایع کشف شده است)؛ در حقیقت پدیده بارش باران از ابر در دیگر سیارات هم وجود دارد اما این بارش‌ها دیگر باران نیست، حتی نزدیک به آن هم نیست.

اینجا بر روی زمین، ما انسان‌ها به نوع خاصی از بارش باران عادت کرده‌ایم اما بهتر است به موادی که در دیگر سیارات باریده می‌شوند نیز نگاهی بیندازیم: سالانه حدود ۱۰۰۰ تن الماس بر سطح زحل می‌بارد. البته این در حد یک تئوری است و از سوی محققان ناسا عنوان شده است. بر اساس یافته‌ها به احتمال زیاد در سیاره زحل، نپتون، مشتری و برخی دیگر از سیارات باران الماس می‌بارد اما شرایط زحل برای این بارش‌ها از سایرین بهتر است.

در ناهید بارش باران از جنس اسیدسولفوریک بسیار داغ را داریم. اتمسفر ناهید پر از ابرهای اسیدسولفوریک است اما از آنجا که سطح سیاره دمایی به اندازه ۸۹۴ درجه فارنهایت یا ۴۸۰ درجه سلسیوس دارد، این قطره‌های باران اسیدی قبل از این که به گاز تبدیل شوند، خود را به فاصله ۱۵٫۵ مایلی سطح سیاره می‌رسانند.
نمایی از تیتان قمر زحل که دارای اتمسفر ضخیمی است.

بر روی تیتان که بزرگترین قمر زحل است، باران‌های طوفان‌زایی از جنس متان یخ زده می‌بارد. همانطور که زمین دارای چرخه آب است، تیتان هم چرخه متان دارد و بارش متان در این قمر فصلی‌ است.علاوه بر اینها، در مریخ پدیده بارش یخ خشک، در مشتری بارش هلیوم مایع و در خورشید بارش پلاسما وجود دارد، اما هنوز هم زمین تنها سیاره باران‌های آبی است.

در سایت::: http://bigbangpage.com/?p=39579
کانال علمی بیگ بنگ

در فاصله 10,000 سال نوری از زمین اخترشناسان توده ای از الکل را به مسافتی بیش از 463,000,000,000 کیلومتر کشف کردند. این توده شامل الکل کافی برای 400 تریلیون تریلیون پیمانه آبجو است.

http://s2.picofile.com/file/7618102147/392989_511491472228208_1758650953_n.png
--------+--------+--------+-------
پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

پیکانِ زمان زیر میکروسکوپِ کوانتومی

گروهی بین‌المللی از پژوهشگران موفق به اندازه‌گیریِ بی‌نظمی یا آنتروپی در یک سیستم کوچک‌مقیاسِ کوانتومی شده‌اند. به اعتقاد این تیم٬ این کار برجسته «جهت زمان» را روشن خواهد ساخت: مشاهده‌ای که بر اساس آن٬ زمان همیشه به سمت آینده پیش می‌رود. در این آزمایش با استفاده از یک میدان مغناطیسیِ نوسان‌کننده٬ تلنگرهایی مداوم به اسپین اتم‌های کربن وارد می‌شود و ظهور جهت زمان به افت‌ و خیزهای کوانتومیِ مابین یک حالت اسپین اتمی و حالت دیگر مرتبط می شود.

روبرتو سِرا (Roberto Serra) از اعضای این گروه فیزیکدانی است که به طور ویژه بر روی اطلاعات کوانتومی در دانشگاه فدرال ABC در سانته آندرای برزیل کار می‌کند. وی توضیح می‌دهد که: «به همین دلیل است که ما دیروز را به یاد می‌آوریم و نه فردا را». به بیان او٬ در سطحی بنیادی‌تر٬ افت‌ و خیزهای کوانتومی در نامتقارنیِ زمان دخالت دارند.

در دنیای روزمره پیکان زمان اغلب بدیهی فرض می‌شود. برای مثال شکستن یک تخم‌مرغ را مشاهده می‌کنیم اما هرگز این را نمی‌بینیم که زرده‌ی تخم‌مرغ٬ و اجزای سفید و پوسته‌ی آن دوباره به هم پیوسته و تخم‌مرغ را تشکیل دهند. بدیهی به نظر می‌رسد که قوانین طبیعت نبایستی بازگشت‌پذیر باشند اما تابحال راجع به فیزیکِ این مطلب چیزی برای گفتن وجود نداشته است. معادلات دینامیکیِ شکستن تخم‌مرغ به همان اندازه به خوبی به سمت جلو می‌روند که به سمت عقب باز می‌گردند.

با این حال آنتروپی٬ پنجره‌ای به سوی پیکان زمان باز کرده است. بسیاری از تخم‌مرغ‌ها شبیه هم‌اند اما یک تخم‌مرغ شکسته می‌تواند هر شکلی را اتخاد کند: می‌تواند به شکل مرتب و منظمی ترک‌خورده‌ بخورد٬ درهم‌برهم باشد٬ روی پیاده‌رو چلپ چلوپ کند و غیره. یک تخم‌مرغ شکسته حالتی نامنظم است (یعنی حالتِ آنتروپیِ بزرگ‌تر) و چون حالت‌های نامنظم بیشتری نسبت به حالت‌های منظم وجود دارد٬ احتمال این بیشتر است که یک سیستم به سمت‌ و سوی بی‌نظمیِ بیشتر پیش‌رود تا به سمت نظم.....

ادامه و بیشتر این مقاله::: http://bigbangpage.com/?p=41941
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage


فرق سیاهچاله و کرمچاله چیست؟
.
امروزه می دانیم که بدون شک سیاه چاله ها را باید از شگفت انگیز ترین و اسرار آمیز ترین پدیده های کیهان محسوب کرد. سیاهچاله با میدان گرانشی خارق العاده خود چنان تاثیرات حیرت انگیز و باور نکردنی را در فضا- زمان پیرامون خود ایجاد می کنند که هیچ چیز حتی نور هم نمی تواند از چنگال آن بگریزد.
.
سیاهچاله ناحیه‌ای از فضا-زمان است که جرم در آن فشرده شده است.وجود سیاهچاله‌ها در نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین پیش بینی می‌شود. این نظریه پیش بینی می‌کند که یک جرم به اندازه کافی فشرده می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و تشکیل سیاهچاله شود. طبق مشاهدات در مرکز هر کهکشان یک ابر سیاهچاله وجود دارد. .
اما کِرمچاله در فیزیک یک پل میانبر فرضی در فضا-زمان است. کرمچاله‌ها ساختارهای فضازمانی پل مانندی هستند که دو گسترهٔ جدا از یک فضا-زمان یا دو فضا-زمان جدا از هم را به یکدیگر پیوند می‌دهند. کرمچاله نیز در نظریه نسبیت اینشتین پیش بینی می شود اما تاکنون مشاهده یا ساخته نشده است.
.
مطالب علمی- نجومی: bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

فرق سیاهچاله با کرمچاله چیست؟   در پیج: @big_bangpage
فرق سیاهچاله با کرمچاله چیست؟ در پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

فسیل‌ها می‌توانند درک ما از فرگشت را توسعه دهند!

طبق گفته‌های دانشمندان دانشگاه بریستول، درک ما از فرگشت یا تکامل با اضافه کردنِ اطلاعات حاصل از گونه‌های فسیل ها به داده های تحلیلی حیوانات زنده می‌تواند توسعه یابد و غنی‌تر شود. پژوهشگران به بررسی الگوهای تغییرات تکاملی در گروه پستاندارانی به نام Afrotheria پرداختند. این گروه قدرتمند از پستانداران عمدتاً آفریقایی هستند و شامل فیل‌ها، گاو دریایی و فیل‌های shrew می‌شود. گروه پژوهشی علاقه‌مند بود بداند چگونه توده‌ی بدنی در Afrotheria تکامل یا فرگشت یافته است و چگونه ادراک ما زمانی که فسیلِ خانواده‌ی منقرض‌شده‌ی این گروه را بررسی می‌کنیم تغییر می‌کند.

مارک پوتیک، نویسنده ارشد و دانشجوی دکتری در دانشکده‌ی علوم زمین بیان داشت: «اغلب گروه‌های زنده، منقرض شده‌اند. بنابراین اگر تغییرات تکاملی را بدون در نظر گرفتنِ فسیل‌ها تحلیل کنیم از تمام شواهد موجود استفاده نکرده‌ایم. اغلب مطالعات تکاملی فقط از اطلاعات حاصل از گونه‌های زنده استفاده می‌کنند اما پژوهش‌های اخیر نشان داده‌اند که فسیل‌ها می‌توانند درک ما را تغییر دهند. برای مثال، فسیل فیل می‌تواند به ما در درک تغییرات تکاملیِ توده‌ی بدنی با دقت بیشتری کمک کند. Afrotheria موردی عالی برای مطالعه تغییرات تکاملیِ جاندارانی هستند که توده‌ی بدنی‌شان در طول زمان تغییر کرده است و از یک فیل ۵ تُنی به چند گرم در برخی گونه‌ها رسیده‌اند.

با کمال تعجب ما دریافتیم اگر شواهد فسیلی را نادیده بگیریم یا در نظر بگیریم به الگوهای مشابه‌ای می‌رسیم. نرخ بالای تکامل منجر به گونه‌ی بزرگتر مانند فیل‌ها، گاو دریایی و خرگوش کوهی می‌شود. این امر احتمالاً یک مورد “goldilocks” یا تطابق است که در آن، فسیل‌ها دقیقاً با الگوهای فرگشتی در گونه‌ی زنده تطابق دارند. گاهی اوقات نیز فسیل ها تصویری کاملاً متفاوت به نمایش می‌گذارند.» این پژوهش تأکید کرد استفاده از روش‌های متفاوت در تحلیل تغییرات تکاملی ضروری است...

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41949
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

وجود ترکیبات ممنوعه در اَبر زمین‌ها

دانشمندان موسسه فیزیک مسکو(MIPT) با بررسی قسمت درونی ابرزمین‌ها کشف کردند که ممکن است این سیارات شامل ترکیباتی باشند که طبق قواعد کلاسیک شیمی ممنوعه محسوب می‌شوند و این مواد احتمالا نرخ انتقال گرما و قدرت میدان مغناطیسی در این سیارات را افزایش می‌دهند.

در این بررسی، محققان در تلاش برای فهم این موضوع بودند که چه ترکیباتی ممکن است توسط سیلیکون، اکسیژن و منیزیم در فشار بالا شکل بگیرد. این عناصر خاص شانسی انتخاب نشده‌اند. سیارات شبه‌زمین دارای یک پوسته سیلیکات نازک، یک گوشته اکسید سیلیکات و یک هسته آهنی هستند. تقریبا ۷٫۸ درصد از حجم زمین از اکسید سیلیکات تشکیل شده، همچنین بیش از ۹۰ درصد از ترکیبات زمین شامل سیلیکات و اکسید منیزیم است.

آرتیم آگانوی، سرپرست این گروه تحقیقاتی گفت: می‌توانیم بگوییم منیزیم، اکسیژن و سیلیکون مواد اساسی شیمی زمین و سیارات شبه‌زمین هستند. طبق مدل‌سازی‌های کامپیوتری، داخل این سیارات از جمله Gliese 832c که اخیرا کشف شده و از زمین پنج برابر سنگین‌تر است و یا اَبر زمین Kepler-10c که ۱۷ برابر سنگین تر از زمین است، شامل ترکیبات بیگانه MgSi3O12 و MgSiO6 است. MgSiO3 نسبت به ترکیبات موجود در سطح زمین از اتم‌های اکسیژن بیشتری برخوردار است...

جزئیات مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=41957
کانال علمی بیگ بنگ

وجود ترکیبات ممنوعه در اَبر زمین‌ها @big_bangpage
وجود ترکیبات ممنوعه در اَبر زمین‌ها @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند: اقیانوس سیاره ی زمین با دوبله فارسی

لینک دانلود: http://iwee.ir/80um

پیج: @big_bangpage
دانلود مستند: اقیانوس سیاره ی زمین با دوبله فارسی

لینک دانلود: http://iwee.ir/80um

پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

در جستجوی جهان های کشف نشده!

براساس نظریه ابرریسمان در فیزیک، علاوه بر جهان ما جهان‌های متعدد دیگری نیز در گستره ابعاد بالاتر کائنات – یعنی فراتر از ابعاد چهارگانه جهان ما – شناور هستند. هر یک از این جهان‌ها می‌توانند قوانین بنیادین فیزیک متفاوت و خاص خود را داشته باشند.به عنوان مثال برخی از این جهان‌ها ممکن است مثل جهان ما چهار بُعدی باشند و حتی موجوداتی دقیقاً مثل ما انسان‌ها در آنها زندگی کنند. اما برخی دیگر ممکن است مثلاً هفت بُعدی یا هشت بُعدی و خالی از سکنه باشند. تعداد و نوع ذرات بنیادی هر یک از این جهان‌ها هم با هم متفاوت است. مثلاً ممکن است بعضی از این جهان‌ها اصلاً الکترون نداشته باشند اما بعضی دیگر ممکن است الکترون‌هایی با جرم و بارالکتریکی متفاوتی نسبت به جهان ما داشته باشند. حتی ثابت‌های بنیادین فیزیک نظیر سرعت سیر نور، ثابت پلانک، ثابت آلفا و … نیز در هریک از این جهان‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

محاسبات مبتنی بر نظریه ابرریسمان نشان می‌دهد که حداقل ۱۰ به توان ۵۰۰ جهان با قوانین فیزیک متفاوت در پهنه اَبَرجهان وجود دارند که قوانین بنیادین هریک از آنها با دیگری متفاوت است. این عدد فوق‌العاده بزرگی است و برای آنکه متوجه بزرگی آن شوید، آنرا برحسب تریلیون می نویسیم. با توجه به اینکه هر تریلیون برابر هزار میلیارد است باید گفت که در پهنه کائنات (یا همان اَبَرجهان) حداقل یک تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون تریلیون جهان مختلف با قوانین فیزیک متفاوت وجود دارد! جالب است بدانید که این عدد حتی از تعداد تمامی دانه های ماسه همه صحراهای کُره زمین هم بیشتر است!

منابع بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=19466
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج مستند نجومی
پکیج مستند نجومی
کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 67 مستند نجومی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته(فروش پستی هم اضافه شد)

لینک خرید - دانلود و همچنین فروش پستی مجموعه ها از اینجا: http://bit.ly/1Tak9S4

«««« برای دانلود حتما با آی پی ایران اقدام کنید »»»»

لیست مستندهای موجود در این پکیج به ترتیب زیر میباشد:

۱- مستند علمی منظومه شمسی
۲- مستند علمی جهان زیبا
۳- مستند علمی ورود به کهکشان با پرفسور هاوکینگ
۴- مستند علمی آنچه هنوز نمیدانیم
۵- مستند علمی دنیای شوم
۶- مستند علمی راهنمای سفر به سیارات
۷- مستند علمی جهشی در علم
۸- مستند علمی رمز هستی
۹- مستند علمی طرح بزرگ هاوکینگ
۱۰- مستند علمی دانش محض
۱۱- مستند علمی شگفتی های جهان
۱۲- مستند علمی جهان آشکار

دانلود ویدئو و مستندهای بیشتر علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

موقعیت ما در کیهان @big_bangpage
موقعیت ما در کیهان @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

این تصویرمحل قرار گیری کهکشان راه شیری را در ابر خوشه عظیم لانیکیا نشان می دهد،هر ذره سفید نشان دهنده کهکشان های همسایه ماست @big_bangpage
این تصویرمحل قرار گیری کهکشان راه شیری را در ابر خوشه عظیم لانیکیا نشان می دهد،هر ذره سفید نشان دهنده کهکشان های همسایه ماست @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

✳ واقعیت های جالب در مورد کهکشان راه شیری

همه عمرتان را در زمینی زندگی کردید که خودش درون منظومه ای خورشیدی قرار گرفته که این منظومه نیز درون کهکشان راه شیری واقع شده است، اما واقعاً در مورد کهکشان راه شیری چه می دانید؟ احتمالاً می دانید که یک کهکشان مارپیچی است که بیش از ۱۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد. تصمیم گرفته ایم شما را با حقایق بیشتری در مورد این کهکشان آشنا کنیم.

⭕ سیاهچاله ای در قلب راه شیری

درست در قلب کهکشان یک دیو زندگی می کند: یک سیاه چاله. می دانیم که به خاطر تاثیر گرانش آنجا قرار دارد و ستاره های نزدیک مرکز کهکشان با سرعتی فوق العاده به دور آن می گردند. سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری با نام کمان ای* (Sagittarius A*, Sgr A) وزنی حدود ۴ میلیارد برابر خورشید ما دارد و دهانه افق رویداد سیاهچاله ای آن تنها ۸ میلیون مایل یعنی کوچکتر از مدار چرخش عطارد به دور خورشید است که در فاصله ی 27 هزار سال نوری از ما واقع شده است.

⭕ موقعیت زمین در کهکشان

زمین در فاصله ی ۲۷۰۰۰ سال نوری از سیاهچاله ی مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد. زمین کره ای است به قطر ۱۲۷۳۰ کیلومتر؛ و یکی از ۸ سیاره منظومه شمسی است که به گرد خورشید می چرخد؛ خورشید ستاره ای است به قطر نزدیک ۱٫۵ میلیون کیلومتر، در حالی که زمین نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد.

تا اینجای کار هنوز در کهکشان راه شیری هستیم. اگر از کهکشان راه شیری خارج شویم، کهکشان های مشابه متعددی را در اطراف خود خواهیم دید. کهکشان آندرومدا، ابرهای ماژلای کوچک و بزرگ، کهکشان مثلث، کهکشان M32 و ۱۱۰ M و چند کهکشان دیگر که در فضای بی انتها فاصله نزدیک تری تا راه شیری دارند و همسایگان ما در فضا به شما می آیند. اخترشناسان، کهکشان راه شیری و همسایگانش را در گروهی به نام گروه محلی طبقه بندی می کنند.

⭕ کهکشان راه شیری بخشی از ابر خوشه ای با صدهزار کهکشان


تیمی از ستاره شناسان طبق کشفیات خود مشخص کردند که کهکشان راه شیری ما بخشی از یک ابر خوشه عظیم از کهکشان هایی است که لقب لانیکیا (Laniakea) به آنها داده شده است. ابرخوشه لانیکیا که در زبان هاوایی به معنای آسمان بیکران است، ۵۲۰ میلیون سال نوری قطر دارد و جرمی معادل یکصد میلیون میلیارد خورشید دارد، این گستره شامل یک صدهزار کهکشان در همه جهات است.

⭕ بخش کوچکی از کهکشان را می توان با چشم غیر مسلح دید

وقتی در یک شب تاریک بیرون بروید، هزاران ستاره را در آسمان خواهید دید. اما راه شیری ۴۰۰ میلیارد ستاره در خود دارد. شما فقط یک بخش خیلی خیلی کوچکی از تعداد ستاره هایی که به دور این کهکشان هستند را می بینید. در این تصویر که کل کهکشان را نشان می‌دهد، به نمایش این تفاوت‌ها پرداخته است. حلقه زرد رنگ با فاصله ی ۱۶ هزار سال نوری دورترین فاصله ی یک ستاره است که با چشم غیر مسلح در آسمان شب می توان مشاهده کرد.

ادامه و موارد بیشتر در اینجا::: http://bigbangpage.com/?p=37629
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

علم نابودی بشریت را چگونه پیش بینی می کند؟

همه ی ما می دانیم که دیر یا زود حیات در زمین نابود می شود؛ اما چگونگی نابودی بشر و حیات، ذهن دانشمندان و نظریه‌پردازان زیادی را به خود مشغول کرده و هریک برای آن فرضیه‌ای ارائه می‌کنند. ممکن است تا ۶ میلیارد سال دیگر خورشید به مرحله غول‌پیکری خود رسیده و به جرمی غول‌پیکر سرخ و متورم تبدیل شود و اتمسفر زمین را تبخیر کرده، پوسته و گوشته سیاره را از هم دریده و هسته آن را فرو ببلعد. با این‌همه تا آن زمان شاید انسانی روی زمین باقی نمانده باشد تا این فصل پایانی سیاره‌ای که زمانی زیستگاه میلیون‌ها موجود زنده بود را به تماشا بنشیند.

احتمال اینکه حیات روی زمین بسیار سریعتر از مرگ خورشید و در نتیجه نابودی کل سیاره زمین از بین برود،‌ در میان دانشمندان از اهمیت زیادی برخوردار است. اوایل سال ۲۰۱۵ محققان سوئدی بنیاد چالش‌های جهانی با همکاری با دانشگاه آکسفورد گزارشی را منتشر کردند که در آن به ۱۲ خطر جهانی اشاره شده بود که از توانایی نابودی حیات در آینده‌ای نزدیک برخوردارند. نویسندگان این خطرها را پایان تمدن بشر و یا حیات بشر توصیف کرده‌اند، سناریوهایی که هریک به گونه‌ای آخرالزمان را توصیف می‌کنند.

در میان این خطرهای جهانی مواردی مانند شیوع جهانی بیماری، فروپاشی اقتصادی، جنگ‌های اتمی، برخورد سیارک بزرگ و تغییرات اقلیمی به چشم می‌خورند. محاسباتی که به انجام چنین مطالعاتی ختم می‌شوند بسیار حساس بوده و به ناشناخته‌های غیرقابل پیش‌بینی زیادی وابسته‌اند. اما این امکان وجود دارد که شدت احتمال هریک از این سناریو‌ها را تخمین زد،‌ کاری که محققان با استفاده از اطلاعات موجود برای ۱۰۰ سال آینده بشر انجام داده‌اند. نتیجه این بررسی‌های آماری نشان می‌دهد آنچه شانس بیشتری دارد که به تمدن یا حیات بشر پایان دهد هوش مصنوعی است....

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41985
کانال علمی بیگ بنگ

علم نابودی بشریت را چگونه پیش بینی می کند  @big_bangpage
علم نابودی بشریت را چگونه پیش بینی می کند @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

سفارش پستی۹فصل مستند:جهان هستی باکیفیت عالی و زیرنویس فارسی
قیمت:۳۷۸۰۰
لینک: http://bit.ly/1OiE6C2
جهت خرید و پرداخت درب منزل
@posh_bigbang
سفارش پستی۹فصل مستند:جهان هستی باکیفیت عالی و زیرنویس فارسی
قیمت:۳۷۸۰۰
لینک: http://bit.ly/1OiE6C2
جهت خرید و پرداخت درب منزل
@posh_bigbang
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تولید پلوتونیوم ۲۳۸ برای ماموریت های فضایی ناسا

محققان وزارت انرژی آمریکا توانسته‌اند به منظور آنچه تامین نیاز ماموریت های سرنشین دار و بدون سرنشین ماموریت های فضایی ناسا اعلام شده است، با از سرگیری فعالیت های مرتبط در یک آزمایشگاه قدیمی، ۵۰ گرم پلوتونیوم ۲۳۸ تولید کنند.

تولید این میزان پلوتونیوم در آزمایشگاه ملی «اوک ریچ» در وزارت انرژی آمریکا صورت گرفت و محققان این آزمایشگاه که از دهه ۱۹۸۰ فعالیتی در زمینه تولید پلوتونیوم نداشت، درصدد افزایش قابلیت های تولید آن به میزان سالانه ۱٫۵ کیلوگرم هستند. براساس این گزارش، برخلاف سایر ایزوتوپ ها، پلوتونیوم ۲۳۸ تا حد زیادی پایدار است و تشعشعات خطرناک قابل توجهی هم ندارد که این عنصر را برای یک سری کاربردهای علمی از جمله تولید انرژی حرارتی، مناسب می سازد.

جان گرونسفلد، معاون برنامه ماموریت علمی ناسا اظهار کرد: این دستاورد چشمگیر نشانگر یک رنسانس جدید در اکتشاف سامانه ی خورشیدی است. سیستم‌های نیروی رادیوایزوتوپی یک ابزار حیاتی در تامین نیروی نسل آینده مدارگردهای سیاره‌ای، فرودگرها و کاوشگرها برای آشکارسازی اسرار جهان هستند. پلوتونیوم ۲۳۸ سوختی است که مریخ نورد کنجکاوی ناسا را در مریخ به جلو می‌راند. همچنین فضاپیمای افق های نو با کمک آن به سیاره کوتوله پلوتو و فراتر از آن سفر کرده و کاوشگر ویجر نیز با پلوتونیوم پس از ۳۸ سال از آغاز سفرش در اعماق فضا در حرکت است...

ادامه و منابع بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41854
کانال علمی بیگ بنگ

تولید پلوتونیوم ۲۳۸ برای ماموریت های فضایی ناسا @big_bangpage
تولید پلوتونیوم ۲۳۸ برای ماموریت های فضایی ناسا @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

برترین رویداد‌های نجومی سال ۲۰۱۵

لینک مقاله: http://bigbangpage.com/?p=42010

پیج: @big_bangpage
برترین رویداد‌های نجومی سال ۲۰۱۵

لینک مقاله: http://bigbangpage.com/?p=42010

پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

شاید هیچ چیزی بهتر از این تصویر دور دست از جهان کوچکمان ، نتواند غرور ابلهانه انسان را اثبات کند.

- کارل سیگن -


  @big_bangpage
شاید هیچ چیزی بهتر از این تصویر دور دست از جهان کوچکمان ، نتواند غرور ابلهانه انسان را اثبات کند.

- کارل سیگن -


@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ادعای ساخت کامپیوتر کوانتومی توسط شرکت گوگل

از آنجا که جهان امروز با شتاب زیادی در حال پیشرفت است، دانشمندان همواره برای سرعت بخشیدن به امور روزمره به دنبال یافتن روش‌هایی نو هستند. محاسبات کوانتومی یکی از روش‌هایی است که می‌تواند جهان علم را متحول نماید. محققان در شرکت‌های متعدد از جمله شرکت گوگل (Google) به نتایج امیدوار‌کننده‌ای در زمینه‌ کامپیوترهای کوانتومی دست‌ یافته‌اند.

اخیرا شرکت گوگل موفقیتش در زمینه‌ محاسبات کوانتومی را در بیانیه‌ای اعلام داشته است. این شرکت باور دارد که به یک الگوریتم کوانتومی دست یافته که قادر است مسائل را با سرعتی ۱۰۰ میلیون برابر روش‌های رایج حل کند. چنانچه این ادعا تصدیق شود، این کشف نه تنها می‌تواند منجر به مُدل هوش مصنوعی شرکت آی-روبات (iRobot) گردد، بلکه حتی برنامه‌های فضایی ناسا (NASA) را ارتقا خواهد بخشید....

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41987
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

فیزیکدانان در حال مطالعۀ علت ِ عدم فروپاشی کیهان

بر اساس بهترین نظریه‌های فیزیکی‌ حال حاضر، کیهان باید به سرعت پس از تورم و انبساط یعنی در کسری از ثانیه بعد از بیگ بنگ دچار فروپاشی می شد، اما چنین نشد! مشکل از اینجا شروع می شود که بحث بوزون هیگز به میان می‌‌آید. بوزون هیگز، ذره ی بنیادین اولیه‌ایست که در جریان تورم کیهانی به وجود آمده و نشان می دهد چرا ذرات جرم دارند.

طبق یک مطالعه ی قدیمی‌، این احتمال وجود دارد که در آغاز به وجود آمدن کیهان، میدان بوزون هیگز، نوسانات به اندازه ی کافی‌ بزرگی‌ را به وجود آورده باشد، طوری که بر سد انرژی غلبه کرده و باعث گذار کیهان از حالت خلا استاندارد(میدان نقطه ی صفر) به حالت خلأ با انرژی منفی‌(میدان انرژی منفی‌) شود و همین عامل نیز می توانست دلیلی بر فروپاشی سریع کیهان شود!

در مقاله‌ای که به تازگی منتشر شده، متی‌ هرنن و همکارانش در دانشگاه کپنهاگ یک قدم به حل این مشکل نزدیکتر شده اند. آنها به دنبال محدود کردن مقدار قدرت برهمکنش میدان هیگز و گرانش هستند، همان چیزی که از آن به عنوان آخرین پارامتر ناشناخته ی مدل استاندارد ذرات بنیادین یاد می شود. بنابر توضیح فیزیکدانان، هرچه میدان هیگزی که با گرانش برهمکنش دارد، قوی تر باشد، نوسانات بزرگتری ایجاد می شود و در نهایت منجر به ایجاد یک گذار مهلک به سمت میدان انرژی منفی‌ می شود. طبق اظهار نظر محققان در این مقاله، تنها اگر قدرت برهم کنش این دو میدان، عددی بزرگتر از ۱ بود، امکان فروپاشی پس از تورم کیهانی وجود داشت...

ادامه و مقاله اصلی در اینجا::: http://bigbangpage.com/?p=42027
کانال علمی بیگ بنگ

فیزیکدانان در حال مطالعۀ علت ِ عدم فروپاشی کیهان @big_bangpage
فیزیکدانان در حال مطالعۀ علت ِ عدم فروپاشی کیهان @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

« مجموعه کتب علمی - الکترونیکی سایت بیگ بنگ »

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید به لینک های زیر مراجعه کنید:

۱) کتاب جهانی از عدم- نوشته: لاورنس کراوس - ترجمه:سیامک عطاریان .
http://bigbangpage.com/?p=39437
-------------------------------------
۲)کتاب جهان کوانتومی- نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو - ترجمه:سیامک عطاریان .
http://bigbangpage.com/?p=17446
---------------------------------------
۳) کتاب «چرا E=mc2»- نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو - ترجمه:سیامک عطاریان .
http://bigbangpage.com/?p=19578
---------------------------------------
۴)کتاب ذرات بنیادی یا نظریه ی ریسمانها - نویسنده و گرداورندگان: محمد پرگلی – سمیر الله وردی
http://bigbangpage.com/?p=33896
-------------------------------------
۵)سیاهچاله ها از رویا تا واقعیت- نویسندگان: محمد پرگلی، پویا فرخی
http://bigbangpage.com/?p=36151
-------------------------------------
۶) فرگشت و ژنتیک، مجموعه دانشنامه علمی تصویری بریتانیکا ، ترجمه:سیامک عطاریان
http://bigbangpage.com/?p=38325
--------------------------------------
دوستانی که علاقمند هستند در طرح ترجمه ی کتب علمی با بیگ بنگ همکاری داشته باشند از تلگرام یا ایمیل زیر در ارتباط باشند:

Telegram: @bigbangpage

Email: bigbangpage1@gmail.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سلول‌ها چگونه بو را احساس می‌کنند؟

محققان انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ در سوئیس پس از سال‌ها مطالعه بر روی سلول‌های بدن، موفق به کشف سیستم درک پیام‌های بویایی مختلف در سلول‌های زنده جانداران شدند. محققان معتقدند که سلول‌ها علاوه بر دریافت پیام از طریق سیستم عصبی، جریان خون و مواد شیمیایی قادر به ارتباط با بو و رایحه‌های موجود در ساختار درونی یا فضای بیرونی جاندار هستند.

پروفسور ماتیاس پیتر، محقق بیوشیمی از انستیتو تکنولوژی فدرال زوریخ در مورد نظریه توانایی درک بو توسط سلول‌های زنده عنوان کرد: یکی از بهترین نمونه‌های سلول‌های قادر به درک بو در مخمر موجود است. این سلول‌ها قادرند توسط ابزارک‌های داخلی سیگنال‌های شیمیایی دریافتی را ثبت و پس از پردازش پاسخ لازم را ارسال کنند.

وی در مورد مراحل اجرای این مطالعه افزود: در این سری از مطالعات برای اولین ‌بار از ترکیب تکنیک مشاهدات میکروسکوپی و نمونه‌سازی کامپیوتری استفاده شده است. محققان در مراحل اولیه مطالعه دریافتند که ابزارک درک بوی سلول‌ها باید در غشاء سلولی قرار داشته باشد و پس از مشاهدات تکمیلی مشخص شد که یک ابزارک پروتئینی بزرگ که ترکیبی از ۱۰۰ ریز ساختار است، مسؤول کشف و پردازش سیگنال‌های شیمیایی یا بو است. محققان برای درک عملکرد پروتئین مسؤول درک پیام‌های بویایی از مدل‌های کامپیوتری استفاده کردند...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42048
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود فیلم مریخی با کیفیت عالی

لینک: http://filmelmi.ir/دانلود-فیلم-مریخی-the-martian-2015-2/

پیج: @big_bangpage
دانلود فیلم مریخی با کیفیت عالی

لینک: http://filmelmi.ir/دانلود-فیلم-مریخی-the-martian-2015-2/

پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تماشای دنباله‌دار کاتالینا را از دست ندهید!

هشدار اخترشناسان درباره خطرات احتمالی دنباله‌دارها برای تمدن بشر را برای چند روز فراموش کنید و فرصت تماشای یکی از نادرترین رویداد‌های آسمانی سال جدید میلادی را از دست ندهید.

طی چند هفته آینده یکی از زیباترین دنباله‌دارهایی که تاکنون کشف شده‌اند، دنباله‌دار کاتالینا، در اولین‌ و شاید آخرین بازدیدش از مناطق درونی سامانه خورشیدی،‌ در آسمان زمین خودنمایی خواهد‌کرد. اگرچه پرواز این دنباله‌دار از نزدیکی نیم‌کره شمالی در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ رخ خواهد‌ داد، اما شاید در روز اول سال ۲۰۱۶ نیز بتوان آن را با دوربین دوچشمی مشاهده کرد. انتظار می‌رود این دنباله‌دار در زوایه ۰٫۴ درجه‌ای صورت فلکی نگهبان شمالی، یکی از درخشان‌ترین صورت‌های فلکی آسمانی، دیده شود.

دنباله‌دار کاتالینا بسیار درخشان است و در تاریکی آسمان می‌توان آن را با چشم غیرمسلح نیز دید،‌ اما بهتر است برای دیدن آن از تلسکوپی کوچک یا دوربینی دوچشمی استفاده کنید. بهترین زمان برای دیدن این دنباله‌دار ۱۷ ژانویه سال ۲۰۱۶، زمانی که به فاصله ۱۰۰ میلیون کیلومتری از زمین می‌رسد خواهد بود...

ادامه و بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42103
کانال علمی بیگ بنگ

تماشای دنباله‌دار کاتالینا را از دست ندهید   @big_bangpage
تماشای دنباله‌دار کاتالینا را از دست ندهید @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کاوشگر ماده تاریک ِ چین آغاز به کار کرد!

دانشمندان چینی می‌گویند ایستگاه‌های زمینی پیام‌هایی از «ووکونگ»، نخستین ماهواره کاوشگر ماده تاریک این کشور، را دریافت کرده‌اند. خبرگزاری شینهوا اعلام کرد ایستگاهی در کاشغر، شمال غربی چین، روز یکشنبه ۲۰ دسامبر موفق به ردگیری و دریافت پیام از کاوشگر ذرات ماده تاریک (موسوم بهDAMPE) شده است. دریافت و ضبط اطلاعات تقریبا هفت دقیقه طول کشید و سپس به مرکز ملی علوم فضایی این فرستاده شد.

ایستگاه‌هایی در «میون» واقع در پکن و «سانیا» واقع در ایالت جنوبی «هاینان» نیز در‌‌ همان روز موفق به ردگیری و دریافت اطلاعات از آن ماهواره شدند. دانشمندان کیفیت این اطلاعات را مطلوب ارزیابی کرده‌اند. روز ۱۷ دسامبر چین نخستین کاوشگر فضایی خود را با هدف جستجوی سیگنال ِ ماده تاریک، که بر طبق گفته دانشمندان بخش عمده ماده موجود در جهان را تشکیل می‌دهد، به فضا فرستاد.

ماده تاریک حدود ۸۵ درصد از جرم ِ کلی کیهان را تشکیل می‌دهد؛ این ماده ی فرضی چون از خود نور یا امواج الکترومغناطیسی منتشر یا بازتاب نمی‌کند، نمی‌توان آن را مستقیما” مشاهده کرد، اما از اثرات گرانشی موجود بر روی اجسام مرئی، مثل ستاره‌ها و کهکشان‌ها، می‌توان به وجود آن پی برد. اختر-فیزیک‌دانان فرضیه ماده تاریک را مطرح نمودند تا اختلاف میان جرم محاسبه‌شده برای اجرام غول‌پیکر آسمانی توسط دو روش استفاده از تاثیرات گرانشی آنها و یا استفاده از مواد درخشان درون آنها (ستارگان، گاز، غبار) را توضیح دهند.

منابع بیشتر در سایت::: http://bigbangpage.com/?p=42105
کانال علمی بیگ بنگ

⭕️یک لبخند
روزی دانشمند معروفی گویا برتراند راسل برای عموم درباره ستاره شناسی سخنرانی می کرد. او توضیح میداد که چگونه زمین به دور خورشید می چرخد و چطور خورشید به دور مرکز مجموعه ی وسیعی از ستارگان بنام کهکشان راه شیری می گردد. در پایان سخنرانی ، پیرزن کوچک اندامی از انتهای اتاق برخاست و گفت : چرند میگویی، راستش را بخواهی، دنیا یک بشقاب تخت است که بر پشت یک سنگ پشت غول آسا قرار دارد.
دانشمند با لبخند پیروزمندانه ای جواب داد : پس آن سنگ پشت کجا ایستاده است ؟
پیرزن گفت : جوان خیلی زرنگی، خیلی زرنگ، اما آنجا به پایین همه اش سنگ پشت است!!!
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

داستان سنگ پشت و زمین 😂 @big_bangpage
داستان سنگ پشت و زمین 😂 @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

سال نو میلادی مبارک، امیدواریم امسال شاهد کشفیات بنیادی تری در عرصه فیزیک و کیهان شناسی باشیم 💥    @big_bangpage
سال نو میلادی مبارک، امیدواریم امسال شاهد کشفیات بنیادی تری در عرصه فیزیک و کیهان شناسی باشیم 💥 @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

من و تو، یعنی ما حداقل یکی از راههایی هستیم، که جهان هستى خودش، خودش رو مى شناسد.
.
#بیل_نای   @big_bangpage
من و تو، یعنی ما حداقل یکی از راههایی هستیم، که جهان هستى خودش، خودش رو مى شناسد.
.
#بیل_نای @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

پیامدهای ویرانگر ال‌نینیو جدی است!

به گفته سازمان های امداد رسانی، چرخه آب و هوایی ناشی از نیرومندترین ال‌نینیو، در سال ٢٠١۶ باعث بروز خشکسالی در بعضی نقاط جهان و جاری شدن سیل در نقاط دیگری می‌شود و ممکن است میلیون‌ها نفر را با خطر گرسنگی و بیماری مواجه کند.

بحران کمبود مواد غذایی در ماه فوریه سال جاری به اوج خود می‌رسد و به خصوص شماری از کشورهای آفریقایی را به شدت در معرض آسیب قرار می‌دهد. کشورهای حوزه دریای کارائیب و آفریقای مرکزی و جنوبی نیز طی شش ماه پس از آن با خطر قحطی مواجه می‌شوند. این پدیده ادواری که معمولا باعث افزایش دمای کره زمین شده و تغییرات غیرعادی هوایی را در پی دارد، در سال جاری با شدتی کم‌سابقه بروز کرده است.

به گفته کارشناسان، در سال جاری، بسیاری از کشورهای استوایی با کاهشی تا حد ٢٠ تا ٣٠ درصد در بارش باران روبرو بوده‌اند و در اندونزی، خشکسالی بی‌سابقه‌ای بروز کرده است. در هند، بارش باران حدود ١۵ درصد کمتر از میزان عادی بوده و پیش‌بینی می‌شود که برزیل و استرالیا هم با کمبود بارندگی مواجه شوند. با ادامه خشکسالی و جاری شدن سیل در نقاط مختلف جهان، سازمان‌های امدادرسانی بین‌المللی گفته‌اند که حدود ٣١ میلیون نفر در آفریقا دچار ناامنی غذایی خواهند شد که به مراتب بیش از آمار سال گذشته است. بیش از ده میلیون نفر از این تعداد از مردم اتیوپی خواهند بود....

ادامه و بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42104
کانال علمی بیگ بنگ

ال نینیو باعث افزایش دمای هوا در سال جاری شده است.  @big_bangpage
ال نینیو باعث افزایش دمای هوا در سال جاری شده است. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

گربۀ بزرگ شرودینگر ساخته شد!

گربه ی خیالی معروف به شرودینگر، گربه‌ای که تا عمل مشاهده صورت نگیرد هم زنده است و هم مرده و یا هیچکدام، که بهترین نمایش از پدیده‌ای در زندگی‌ واقعی‌ بنام اصل برهم نهی می‌باشد. امروزه محققان برای نخستین بار توانستند اصل برهم نهی را در مقیاس ماکروسکوپی ( در حدود ۰.۵۴ متر) به نمایش بگذارند. به گفته ی محققان، این دستاورد، اصل برهم نهی در فواصل و بازه های زمانی‌ زندگی‌ روزمره امکان پذیر است. دانشمندان افزودند: تحقیق اخیر محدودیت‌های فیزیک کوانتوم را محک میزند و با دید عمیق تری باعث تغییر نگرش در خصوص ِ ماهیت واقعیت می شود.

قوانین متغیر فیزیک کوانتوم، جهان را مکانی مبهم و مرموز معرفی‌ می‌کند. یکی‌ از این قوانین عجیب فیزیک کوانتوم بیان می‌کند که در واقع ذرات در حالت‌هایی‌ تحت عنوان برهم نهی قرار دارند. این بدان معنی است که یک ذره در آن‌ واحد میتواند در ۲ یا چند مکان به طور همزمان حضور داشته باشد. این مفهوم با استفاده از آزمایش فکری گربه ی شرودینگر نشان داده می شود.

اصل برهم نهی بسیار حساس است. ذرات به محض اینکه در یک جهت واحد از حالت نرمال خود خارج میشوند، فروکش کرده و به هدف نمایش تنها یک خروجی از هم گسیخته میشوند. مطالعه ی انجام شده ثابت کرده است که ذرات در مقیاس میکروسکوپی مانند گربه ی شرودینگر عمل میکنند اما حساسیت زیاد این اصل، محققان را از بررسی‌ نمونه هایی در مقیاس بزرگ تر برای این پدیده باز داشته است...

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42158
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

پارادوکس‌کوانتومی: آزمایش گربه شرودینگر 😼

آزمایش ذهنی شرودینگر با شیئی کوانتومی شروع می‌شود که در حالت برهم‌نهی قرار دارد. اینکه آن حالت از چه نوعی است، نیز اهمیتی ندارد. می‌تواند هر انتخاب دودویی باشد: می‌تواند اتمی با اسپین بالا/اسپین پایین بوده یا فوتونی باشد که در آن واحد قطبش‌های عمودی و افقی داشته باشد. خلاصه هر چیزی که شیئی را به انتخاب یکی از دو مقدار صفر یا یک وادارد.

اما در مورد این مثال بیایید فرض کنیم با الکترونی سر و کار داریم که به یک شکافنده‌ی باریکه برخورد کرده و همزمان دو مسیر را برمی‌گزیند. هر دو مسیر به جعبه‌ای منتهی می‌شوند (فرض کنید درون جعبه یک گربه قرار دارد). مسیر اول بن‌بست است. اگر الکترون از این مسیر عبور کند هیچ اتفاقی نمی‌افتد. یعنی صفر. اما مسیر دوم به یک آشکارساز الکترونی ختم می‌شود. وقتی الکترون به آشکارساز برخورد می‌کند، آشکارساز سیگنالی را به یک موتور الکتریکی می‌فرستد که چکشی را به حرکت در می‌آورد. چکش بطری کوچکی که حاوی نوعی سم بوده و درون جعبه قرار داشته را می‌شکند و این سم گربه را می‌کشد.

به برکت اصل برهم‌نهی، الکترون در یک زمان از هر دو مسیر اول و دوم عبور خواهد کرد. بنابراین الکترون هم به آشکارساز برخورد کرده و هم برخورد نخواهد کرد. یعنی چکش هم بطری حاوی سم را می‌شکند و هم نمی‌شکند و همه اینها در یک زمان اتفاق می‌افتد. قوانین مکانیک کوانتومی حاکی از آنند که گربه در یک نوع حالت برهم‌نهی قرار دارد: به عبارتی در آن واحد هم زنده است و هم مرده. یک حالت گرگ و میش از زندگی. اما این حالت چطور ممکن است؟ اما صبر کنید. این حالت برهم‌نهی تا زمانی می‌تواند ادامه یابد که کسی درب جعبه را باز نکرده باشد. به محض آنکه کسی راجع به گربه اطلاعاتی استخراج کرد، برهم نهی، یا به بیان شرودینگر، تابع موج گربه فرو می‌افتد. یعنی گربه یکی از دو حالت مرده یا زنده بودن را برمی‌گزیند و به ناگاه یکی از آن دو را به خود می‌گیرد....

ادامه و بیشتر در: http://bigbangpage.com/?p=8398
کانال علمی بیگ بنگ

آزمایش گربه شرودینگر  @big_bangpage
آزمایش گربه شرودینگر @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 71 مستند علمی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته(فروش پستی هم اضافه شد)

لینک خرید - دانلود و همچنین فروش پستی مجموعه ها از اینجا: http://video.bigbangpage.com/scientific/9979/

«««« برای دانلود حتما با آی پی ایران اقدام کنید »»»»

لیست مستندهای موجود در این پکیج به ترتیب زیر میباشد:

۱-  ممکن و ناممکن
۲-فیزیک ناممکن ها ” از تخیل تا علم میچیو کاکو ”
۳-  اسرار ژن
۴-  اسرار مغز انسان
۵-  کالبد ما
۶- سرنخ
۷-  علم به زبان ساده ” سفر به آینده علم و تکنولوژی ”
۸- درتوان طبیعت
۹- تکامل
۱۰- راز 360
۱۱- تاریخ علم
۱۲- از میمون تا انسان

دانلود ویدئو و مستندهای بیشتر علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

چه موجوداتی در مریخ می توانند زندگی کنند؟

مریخ سیاره‌ای است با محیطی خشن. فاصلۀ آن از خورشید باعث شده تا این سیاره سرد و بی‌آب و علف باشد. میانگین دمای روزانه در مریخ به حدود ۶۰ درجۀ سانتیگراد زیر صفر می‌رسد و در زمستان در اطراف قطب‌ها دمای هوا حتی به ۱۲۶- درجه هم می‌رسد.

سیارۀ سرخ سرد و بی‌آب و علف است و سطح آن در معرض بارش شدید تشعشع قرار دارد. علاوه بر این، اتمسفر رقیق مریخ سبب می‌شود که این سیاره در معرض بارش شدید تشعشعاتی قرار گیرد که از بین‌ برندۀ حیات هستند. همچنین اکسیژن اندکی در این سیاره وجود دارد. اما برخی از جان‌سخت‌ترین میکروبهای جهان ممکن است در این سیاره دوام بیاورند. در واقع، ۹۵ درصد از اتمسفر مریخ را کربن دی‌اکسید تشکیل می‌دهد. با این حال، دانشمندان بر این باورند که چند جانور تک سلولی ساده می‌توانند در چنین محیطی دوام بیاورند. تک‌سلولی‌های که در بدترین محیطهای زمین، از جمله دریاچه‌های سولفوری و یخبندان دائم، زندگی می‌کنند. اینها ممکن است صلاحیت زندگی در مریخ را دارا باشند.

برای تشخیص واجدین صلاحیت، اختر زیست‌شناسان، شرایط مریخ را در محیط آزمایشگاهی شبیه‌سازی کرده‌اند، و با شلیک پرتوهای گاما و فرابنفش به میکروبها و فریز کردنشان، قابلیت دوام آورند آنها را در مریخ می‌سنجند. برخی از میکروبها حتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده‌ شده‌اند تا آزمون نهایی را هم پاس کنند. اینکه آیا می‌توانند دوری از زمین را تحمل کنند یا نه؟

ادامه و مطالعه ی مقاله ی کامل در::: http://bigbangpage.com/?p=42099
کانال علمی بیگ بنگ

میانگین دمای روزانه درمریخ به حدود ۶۰ درجۀ سانتیگراد زیرصفرمی‌رسدو درزمستان دمای هوا حتی به ۱۲۶- درجه هم می‌رسد @big_bangpage
میانگین دمای روزانه درمریخ به حدود ۶۰ درجۀ سانتیگراد زیرصفرمی‌رسدو درزمستان دمای هوا حتی به ۱۲۶- درجه هم می‌رسد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

موجودی که در خلاء زنده می ماند: تاردیگرید(Tardigrade)

جانور کندرو یا تنبل که تاردیگرید نیز خوانده میشود، یکی از عجیب ترین موجودات روی زمین است. این موجود عجیب می تواند در محیط‌های خشن فیزیکی یا شیمیایی – که عموماً حیات در آنها ناممکن است – زندگی کند. طول بزرگترین تاردیگرید از ۱.۵ میلی متر بیشتر نمیشود و خیلی از آنها روزهای خود را صرف خوردن جلبک ها و باکتری ها و شنا کردن در قطرات آب خزه گلسنگ ها میکنند و به همین دلیل بدن بسیاری از آنها شفاف است. آنها می‌توانند در دمای ۲۷۳- و ۱۵۱ سانتیگراد زنده می ماند و می تواند تا سالها بدون غذا و آب به زندگی ادامه دهد. این جانوران همچنین می‌توانند در برابر فشاری بیش از فشار عمیق ترین اقیانوس‌ها تاب بیاورند یا در محیط خلا بیرون از جو زمین زنده بمانند.

تاردیگریدها می‌توانند در برابر پرتو خورشیدی، پرتو گاما یا پرتو یونی – به میزانی چند صد برابر آنچه که برای یک انسان کشنده است – زنده بمانند. جالب ترین چیز در مورد این جانور توانایی انطباق در هر محیطی اعم از خشک ، تر و در مناطقی مانند استوا ، هیمالیا و … هم دیده شده اند. با تمام این اوصاف دو دلیل عمده وجود دارد که این جانوران تا به حال، موفق به تسخیر زمین نشده اند اول اندازه بسیار کوچک آنها و دوم حرکت کُند این جانوران است، بطوری که اندازه بیشتر آنها از ۰٫۳ تا ۰٫۵ میلیمتر و بزرگترین آنها به کمتر از ۱٫۵ میلیمتر میرسد و سرعت حرکتشان نیز آنقدر کند است که به “جانور کندرو” یا تنبل (Tardigrade) معروف هستند.

دیگر جانداران جان سخت در اینجا: http://bigbangpage.com/?p=18091
کانال علمی بیگ بنگ

موجودی که در خلاء زنده می ماند: تاردیگرید  @big_bangpage
موجودی که در خلاء زنده می ماند: تاردیگرید @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

چرا به دانشمندان باید اعتماد کرد؟(به دلیل حجم بالا در اینجا به اشتراک گذاشته نشد)

بسياری از مشكلات بزرگ وجود دارد كه در مواجهه با آنها به پرسش و رجوع به دانشمندان نياز داريم ولی چرا بايد به چيزی كه آنها ميگويند اعتماد داشته باشيم؟ تاريخ شناس علم، نائومی ارسكز در مورد ارتباط ما به صورت ژرف تفكر كرده و اعتقاد خودش به سه مشكل پرسشگری علمی مطرح ميكند و دلايل خودش را هم بيان ميكند كه چرا بايد به دانشمندان اعتماد كنيم.(زیرنویس فارسی دارد)

مشاهده ی ویدئو از سایت: http://bit.ly/1RgLKxK

دانلود ویدئو: http://bit.ly/1SswYVH

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

خمیدگی فضا زمان

در علم فیزیک و در ریاضی، فضا-زمان (Spacetime)‏ (و نه فضا و زمان‌) به هر‌گونه مدل ریاضی گفته می‌شود که زمان و مکان را به صورت ساختاری واحد و درهم‌پیوسته با یکدیگر ترکیب کند. بر اساس فرضیات مفهوم فضای اقلیدسی، جهان، سه بعد مکانی و یک بعد زمانی مستقل از هم دارد. در فضا-زمان سه بعد فضا و یک بعد زمان درهم ادغام می‌شوند و یک محیط پیوستهٔ چهار بعدی را ایجاد می‌کنند. با ترکیب فضا و زمان و ایجاد یک محیط خمیدهٔ واحد، فیزیکدان‌ها توانسته‌اند تئوری‌های فیزیک را هم در سطح کیهانی و هم در بعد اتمی ساده‌سازی کنند.

گرانش، همان چیزی که وقتی می خواهید از یک بلندی بپرید شما را به زمین می رساند. همان چیزی که باعث می شود در حین کج کردن لیوان محتویاتش به دهان شما رود. همان چیزی که جوهر خودکار را به پایین فرامی خواند، تا شما بتوانید با آن بنویسید. و اگر این نیرو نبود، هیچ یک از این کارها ممکن نبود. خلاصه این که این نیروی عظیم هر چیزی را تحت سلطه ی خود دارد، حتی خطوط زمان هم تحت تاثیر گرانش خمیده می شوند، یا به عبارتی گرانش عاملی بر تغییر سرعت زمان است!

بر اساس نظریه اینشتین، خمیدگی، به علت وجود جرم و انرژی ایجاد می‌شود. هر جسم پرجرم بسیار بزرگ، در خمیدگی فضا ـ زمان، نقش دارد. اجسامی که در «امتداد خطی مستقیم در جهان حرکت می‌کنند»، مجبور به دنبال کردن مسیرهای خمیده‌ای هستند.

فضا و زمان بر طبق نظریه نسبیت اینشتین به یکدیگر بافته شده اند و ساختار تار و پودی چهاربعدی به نام فضا-زمان را به وجود آورده اند.جرم قابل توجه زمین ، این ساختار را به شکل یک گودی در می آورد.مانند شخص سنگینی که وسط یک تشک بادی نشسته باشد (هر چند که چنین خمیدگیهای فضا-زمان را اغلب در محیط اطراف اجرام بسیار پر جرم تر و فشرده تری مانند سیاهچاله ها، ستاره های نوترونی، و کوتوله های سفید سراغ داریم اما اگر با دقت کافی محیط اطراف اجرام بسیار کم جرم تری مانند زمین را نیز بررسی کنیم خمیدگی فضا-زمان ناشی از جرم زمین را می توانیم بیابیم).

بر طبق نظریه نسبیت عام اینشتین ، حرکت اجسام در ساختار تار و پودی فضا-زمان صورت می گیرد. یعنی جسم در حال حرکت تابع شکل فضا-زمانی است که در آن واقع شده است. بر اساس این نظریه، گرانش باعث تغییر شکل ساختار فضا-زمان می شود و در نتیجه حرکت جسم نیز بر اثر میدان گرانشی تغییر می کند. می توان گفت که به زبان اینشتین گرانش در اصل حرکت اجسام در مسیر خمیدگی ساختار فضا-زمان در اطراف جسم پرجرم است. یعنی وقتی زمین در مداری به دور خورشید در گردش است از دید نسبیتی به دلیل انحنای فضا-زمان اطراف خورشید در این مسیر هدایت می شود.
نظریه اینشتین، پیش‌گویی می‌کند که چیزهای دیگری بجز ماه و سیارات نیز، تحت تأثیر خمیدگی فضا ـ زمان قرار می‌گیرند. مثلاً فوتونها (ذرات نور)، باید در فضای خمیده حرکت کنند. اگر باریکه نوری که از ستاره‌ای دور سیر می‌کند، مسیر آن از نزدیکی خورشید بگذرد، خمیدگی فضا ـ زمان در نزدیکی خورشید موجب می‌شود که این مسیر اندکی به طرف خوردشید خمیده شود

اگر زمین ثابت بود، ضرورتی برای انجام این کاوش نبود، ولی از آنجا که زمین به دور خود حرکت دورانی دارد ، این خمیدگی نیز باید همراه با زمین بچرخد.زمین با پیچ و تاب دادن ساختار فضا-زمان به دور خود به آرامی آن را به صورت یک ساختار چرخشی ۴ بعدی در می آورد.این همان چیزی است که ماهواره گرانش کاو یا GP-B برای آزمایش آن به فضا فرستاده شده است.

این آزمایش براساس فکر بسیار ساده ای انجام می شود: یک ژیروسکوپ (گردش نما) در حال چرخش در مداری در نزدیکی زمین قرار می دهند ، در حالی که محور چرخش آن به سمت یک ستاره بسیار دور -در نقش یک مرجع ثابت و بدون حرکت- نشانه رفته است. بدون وجود نیروهای خارجی، محور ژیروسکوپ باید تا ابد به سمت همان ستاره ثابت بماند.ولی چون فضا-زمان در نزدیکی زمین خمیده است، جهت محور ژیروسکوپ به مرور زمان تغییر می کند.با اندازه گیری بسیار دقیق تغییرات جهت محور ژیروسکوپ نسبت به ستاره، می توان میزان خمیدگی فضا-زمان را در نزدیکی زمین اندازه گرفت.
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

گرانش چگونه فضا-زمان را خمیده می کند؟

اینشتین توضیح جالبی برای گرانش آورده. او آمده فضا و زمان را به صورت خطوط عمود بر هم در نظر گرفته و اسم شان را گذاشته “خطوط فضا- زمان” و اجسام هر یک به اعتبار جرم شان انحنایی در فضا- زمان ایجاد می کنند.

برای تصور این توضیحات می توانید چهار گوشه ی یک تکه پارچه را به عنوان فضا- زمان بگیرید. بعد یک جسم با جرم قابل ملاحظه ای روی پارچه قرار دهید، خمیدگی قسمتی از پارچه که جسم روی آن قرار گرفته، همان خمیدگی فضا- زمان است. و این کاملا واضح است که وقتی یک جسم کوچک تری روی پارچه قرار دهیم، به سمت جسم قبلی که سنگین تر است می رود. این دراقع دلیل کشش یک جسم به سمت جسم سنگین تر است، مثلا کشش زمین به سمت خورشید.

خوب شاید بگویید بنا به این تعریف هر یک از ما هم برای خودمان جرمی داریم پس باید چیزهای دیگر را به سمت خود جذب کنیم. باید اعتراف کنم که این کاملا صحیح است. همین الان هر کجا که نشسته اید، دارید اجسام آن جا را تحت تاثیر خود قرار می دهید و آن ها را به سمت خود می کشانید و البته آن ها هم همین رفتار را نسبت به شما دارند، به این خاطر است که تاثیرات تا جایی خنثی می شود و همچنین به خاطر بسیار کم بود این گرانش ها، دیگر کشش ها قابل مشاهده نیستند. پس یادتان باشد که همه ی ما ذاتا جذاب هستیم!

تا اینجا از خمیده شدن مکان صحبت کردیم. و اما زمان. فکر می کنید زمان چگونه خمیده می شود؟ طبق نوشته های ادبی شاید تصور کنید زمان سرش را انداخته پایین و همین طور برای خودش می رود، بدون این که به جایی توجه کند. باید بگویم متاسفم، چون دانشمندان این توضیح را رد کرده اند. زمان تحت تاثیر گرانش خمیده می شود و این خمیدگی سرعت گذر زمان را کم می کند. کم شدن سرعت زمان به معنی کند شدن حرکت عقربه های ساعت مچی شما ست. و این مساوی است با دیرتر پیر شدن شما!

اگر بخواهید می توانید تا ابد در همین سنی که هستید بمانید. چه طور؟ فقط کافی ست به یک تکینگی راه پیدا کنید. تکینگی جایی ست که گرانش در آن چنان قوی است که خطوط زمان را آنقدر خمیده کرده تا به صورت راس یک زوایه درآمده. مثلا سیاهچاله. سرعت زمان در تکینگی ها صفر است، یعنی عقربه های ساعت شما به هیچ وجه حرکت نمی کنند. گفتیم که خطوط فضا- زمان بر هم عمود هستند، بنابراین خطوط مکان هم باید خمیده شوند. این خمیدگی باعث کاهش ابعاد مکان می شود. شما الان سه بعدی هستید، اگر به درون یک تکینگی بیافتید دو بعدی و تک بعدی خواهید شد. بنابراین پیشنهاد می دهم فکر ماندن در یک سن خاص را از سرتان خارج کنید.
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

گرانش چگونه فضا-زمان را خمیده می کند؟

اینشتین توضیح جالبی برای گرانش آورده. او آمده فضا و زمان را به صورت خطوط عمود بر هم در نظر گرفته و اسم شان را گذاشته “خطوط فضا- زمان” و اجسام هر یک به اعتبار جرم شان انحنایی در فضا- زمان ایجاد می کنند.

برای تصور این توضیحات می توانید چهار گوشه ی یک تکه پارچه را به عنوان فضا- زمان بگیرید. بعد یک جسم با جرم قابل ملاحظه ای روی پارچه قرار دهید، خمیدگی قسمتی از پارچه که جسم روی آن قرار گرفته، همان خمیدگی فضا- زمان است. و این کاملا واضح است که وقتی یک جسم کوچک تری روی پارچه قرار دهیم، به سمت جسم قبلی که سنگین تر است می رود. این دراقع دلیل کشش یک جسم به سمت جسم سنگین تر است، مثلا کشش زمین به سمت خورشید.

خوب شاید بگویید بنا به این تعریف هر یک از ما هم برای خودمان جرمی داریم پس باید چیزهای دیگر را به سمت خود جذب کنیم. باید اعتراف کنم که این کاملا صحیح است. همین الان هر کجا که نشسته اید، دارید اجسام آن جا را تحت تاثیر خود قرار می دهید و آن ها را به سمت خود می کشانید و البته آن ها هم همین رفتار را نسبت به شما دارند، به این خاطر است که تاثیرات تا جایی خنثی می شود و همچنین به خاطر بسیار کم بود این گرانش ها، دیگر کشش ها قابل مشاهده نیستند. پس یادتان باشد که همه ی ما ذاتا جذاب هستیم!

تا اینجا از خمیده شدن مکان صحبت کردیم. و اما زمان. فکر می کنید زمان چگونه خمیده می شود؟ طبق نوشته های ادبی شاید تصور کنید زمان سرش را انداخته پایین و همین طور برای خودش می رود، بدون این که به جایی توجه کند. باید بگویم متاسفم، چون دانشمندان این توضیح را رد کرده اند. زمان تحت تاثیر گرانش خمیده می شود و این خمیدگی سرعت گذر زمان را کم می کند. کم شدن سرعت زمان به معنی کند شدن حرکت عقربه های ساعت مچی شما ست. و این مساوی است با دیرتر پیر شدن شما!

اگر بخواهید می توانید تا ابد در همین سنی که هستید بمانید. چه طور؟ فقط کافی ست به یک تکینگی راه پیدا کنید. تکینگی جایی ست که گرانش در آن چنان قوی است که خطوط زمان را آنقدر خمیده کرده تا به صورت راس یک زوایه درآمده. مثلا سیاهچاله. سرعت زمان در تکینگی ها صفر است، یعنی عقربه های ساعت شما به هیچ وجه حرکت نمی کنند. گفتیم که خطوط فضا- زمان بر هم عمود هستند، بنابراین خطوط مکان هم باید خمیده شوند. این خمیدگی باعث کاهش ابعاد مکان می شود. شما الان سه بعدی هستید، اگر به درون یک تکینگی بیافتید دو بعدی و تک بعدی خواهید شد. بنابراین پیشنهاد می دهم فکر ماندن در یک سن خاص را از سرتان خارج کنید.
کانال علمی بیگ بنگ

خمیدگی فضا زمان   @big_bangpage
خمیدگی فضا زمان   @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سري مستند علمي و مهيج اسرار مكانيك كوانتومي

هستی و نیستی چیست؟ ما که هستیم؟ آیا واقعی هستیم؟ این مجموعه به بررسی درک بشر از جهان هستی در ابعاد کوانتومی اختصاص دارد. در این مستند علمی که در قالب 8 قسمت فوق العاده تهیه شده به همراه پروفسور گرانقدر فیزیک هسته ای جیم الخلیلی به تاریخچه ی فیزیک کوانتوم و کنکاش در این دنیای مرموز و پیچیده می پردازیم.

لینک سفارش پستی: http://shop.bigbangpage.com/post-1623.html

اين مجموعه مستند علمي در قالب 8 قسمت به ترتيب زير آماده شده:

قسمت اول: نبرد خدايان با زير نويس فارسي
قسمت دوم: كليد كيهان با زير نويس فارسي
قسمت سوم: توهم واقعيت با زير نويس فارسي
قسمت چهارم:كابوس اينشتين با زير نويس فارسي
قسمت پنجم: امكان حيات با زير نويس فارسي
قسمت ششم : همه چيز با زير نويس فارسي
قسمت هفتم:هيچ چيز با زير نويس فارسي
قسمت هشتم : كليپ هاي علمي مرتبط با مكانيك كوانتومي با زير نويس فارسي
به همراه اين مستند علمي ارزشمند مستند هاي زير را هديه ميگيريد:
قسمت اول: جهان هاي موازي با ميچيو كاكو با دوبله فارسي
قسمت دوم: غول كهكشان راه شيري با دوبله فارسي

فروشگاه مستند علمی بیگ بنگ: http://shop.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage


🚀 موشک فالکون ۹ آمادۀ پرتاب ِ مجدد

مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس اعلام کرد، موشک فالکون ۹ که اولین فرود کنترل شده تاریخی خود را انجام داده، هم اکنون مجددا آماده پرتاب است. در صورت فرود موفقیت آمیز مجدد فالکون ۹، این موشک در تاریخ مأموریتهای فضایی جاودانه خواهد شد.

راکت فالکون ۹ متعلق به شرکت اسپیس ایکس در ۲۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ یعنی کمتر از دو هفته پیش موفق شد با فرود بر پایگاه فضایی Landing Zone 1 در پایگاه نیروی هوایی کیپ کارناوال در فلوریدا، در تاریخ جاودانه شود. این موشک که دارای ۹ موتور است به آزادسازی ۱۱ ماهواره ارتباطی در مدار پایین زمین پرداخت و سپس با موفقیت به زمین بازگشت. مهمترین اتفاقی که در عرصه ی صنایع هوا فضا روی می دهد، کاستن از هزینه های سرسام آور تولید موشک هاست.

ایلان ماسک مدیرعامل و مرد همه کاره اسپیس ایکس در پیام توئیتری خود در شب سال نو نوشت: « فالکون ۹ به آشیانه اش در کیپ کارناوال برگشت. هیچ آسیبی به آن وارد نشده و آماده ی یک مأموریت دیگر است.» از این نظر می توان گفت پرتاب دوباره این راکت آن هم در حالی که تنها کمتر از دو هفته پیش از مدار زمین بازگشته است در نوع خود یک رکورد و اتفاق تاریخی محسوب می شود...

اطلاعات بیشتر:::: http://bigbangpage.com/?p=42309
کانال علمی بیگ بنگ

ایلان ماسک:« فالکون ۹ به آشیانه اش در کیپ کارناوال برگشت. هیچ آسیبی به آن وارد نشده و آماده ی یک مأموریت دیگر است.» @big_bangpage
ایلان ماسک:« فالکون ۹ به آشیانه اش در کیپ کارناوال برگشت. هیچ آسیبی به آن وارد نشده و آماده ی یک مأموریت دیگر است.» @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

🎥 ویدئوی بالا👆 : واقعیت و داستانهای علمی تخیلی

هیچ کدام از نویسندگان علمی-تخیلی دوره های گذشته نتوانستند پدیدۀ سادۀ (؟) اینترنت و شبکه های اجتماعی را پیش بینی کنند، “جرارد ات هوفت(Gerard et Hooft)” فیزیکدانی است که سعی دارد بعضی از پیش بینی های کنونی را با زبان ساده و بدون ریاضیات بررسی کند.

سایت ویدئو و مستند علمی: video.bigbangpage.com

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

این تصویر هفته ی هابل، کهکشان NGC 6052 را نشان میدهد که تقریبا ۲۳۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد @big_bangpage
این تصویر هفته ی هابل، کهکشان NGC 6052 را نشان میدهد که تقریبا ۲۳۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تصویر هفته ی هابل:کهکشان NGC 6052

این تصویر هفته ی هابل، کهکشان NGC 6052 را نشان میدهد که تقریبا ۲۳۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی هرکول واقع شده است. می توان تصور کرد که این کهکشان یک کهکشان غیرعادی است و اصولا به این صورت طبقه بندی شده است. هر چند این در واقع یک کهکشان جدید در فرایند شکل گیری است. دو کهکشان جداگانه به تدریج توسط گرانش مقابل به سمت هم جذب و با یکدیگر برخورد کردند. اکنون مشاهده می کنیم که به صورت یک ساختار واحد ادغام شده اند.

با توجه به اینکه فرایند ادغام ادامه دارد، ستاره ها از مدار خود خارج شده و در مسیرهایی کاملا جداگانه قرار می گیرند. برخی از آنها از منطقه ی برخوردشان بسیار دور می شوند. از آنجاییکه ستارگان نوری که مشاهده می کنیم را تولید می کنند، این کهکشان به نظر دارای شکلی به شدت بی نظم است. در نهایت، این کهکشان جدید پس از ادغام به یک شکل پایدار دست می یابد که به هیچ کدام از دو کهکشان اصلی شباهت نخواهد داشت.

مطالب علمی- نجومی در: http://bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دو گام دیگر تا اینترنت کوانتومی

محققان معتقدند که تئوری اینشتین درباره ی پیچش نور در مدار نزدیک به زمین امکان ساخت و گسترش ارتباطات کوانتومی را فراهم ساخته است. بر اساس آخرین نظریۀ فیزیک کوانتوم، می‌توان به کمک ماشین‌های پیشرفته، پردازش و برقراری ارتباطات کوانتومی را ایجاد کرد، اما برای رسیدن به فناوری اینترنت کوانتومی هنوز دو گام اساسی باقی‌مانده است. پروفسور آنتون زیلنگر، یکی از فیزیکدانان مطرح دانشگاه وین با همکاری گروهی از دانشجویان برای اولین‌ بار در سال ۱۹۹۷ موفق به انتقال یا تله پورت فوتون‌ها شد. این فیزیکدانان موفق شدند ارتباط فوتونی را تا فاصله ۱۴۳ کیلومتری برقرار کنند.

فیزیکدانان معتقدند که برقراری ارتباط کوانتومی تنها در صورتی انجام می‌شود که دو فوتون در پدیده‌ای به نام پیچش یا درگیری به هم متصل شوند.  در اولین گام برای برقراری شبکه کوانتومی به زودی یک ماهواره مجهز به تجهیزات کوانتومی به مدار پایین زمین پرتاب خواهد شد، سپس با پرواز ماهواره بر روی ایستگاه‌های مستقر در اروپا، شبکه کوانتومی برای اولین ‌بار از فضا برقرار خواهد شد. برای برقراری شبکه جامع اینترنت کوانتومی نیاز به مجموعه‌ای از ماهواره‌های پیشرفته مستقر در مدار است. عملکرد و پراکندگی این ماهواره‌ها شبیه به سیستم موقعیت‌یاب جهانی یا GPS است....

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42272
کانال علمی بیگ بنگ

مستند کیهان ادیسه ای - فضازمانی

دانلود: http://bit.ly/1nFcdUt

سفارش پستی - پرداخت درب منزل: http://bit.ly/1ZIXSdT
مستند کیهان ادیسه ای - فضازمانی

دانلود: http://bit.ly/1nFcdUt

سفارش پستی - پرداخت درب منزل: http://bit.ly/1ZIXSdT
کانال علمی بیگ بنگ

225میلیون سال طول میکشدتامنظومه شمسی دورکهکشان مابچرخد.آخرین باریکه زمین دراین وضعیت بود،دایناسورهاتازه شروع به پرسه زدن درزمین کرده بودند

225میلیون سال طول میکشدتامنظومه شمسی دورکهکشان مابچرخد.آخرین باریکه زمین دراین وضعیت بود،دایناسورهاتازه شروع به پرسه زدن درزمین کرده بودند
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

خودکشی‌ کوانتومی: اثبات فرضیه چند جهانی با خشن ترین روش ممکن

در مکانیک کوانتومی چیزی به اسم واقعیت عینی وجود ندارد، به عبارت دیگر هر آنچه که ما می بینیم، حالت‌های احتمالی‌ هستند که در پیکربندی (موقعیت و وضعیت) خاصی‌ دچار فروپاشی شده و قابل مشاهده شده اند… و سایر حالات ممکن در جهان کوانتومی دیگری حضور دارند. در اینجا به معرفی‌ آزمایش کشنده‌ای می‌پردازیم که این فرضیه را محک می‌زند.

نخست، نگاهی‌ به دو تفسیر عمده در مورد ماهیت واقعیت کوانتومی می‌پردازیم(تفسیر کپنهاگی و تفسیر جهان های موازی یا جهان های چندگانه). تفسیر قدیمی‌ تر و کمی برجسته تر برای فیزیک کوانتومی، تفسیر کپنهاگی نام دارد که توسط دو دانشمند برجسته، نیلز بور و ورنر هایزنبرگ در سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ میلادی ارائه شده است. براساس مفاهیم بنیادی این تفسیر، همه ی ذرات زیر اتمی‌ تشکیل دهنده ی این جهان میتوانند رفتاری شبیه به تابع موج داشته باشند. تابع موج نمایش احتمالی‌ از مکان ذره و شتاب آن‌ در زمان مورد نظر می‌باشد. بررسی رفتار این ذرات به کشف چگونگی فروکش کردن به یک حالت احتمالی خاص در میان همه ی احتمالات ممکن و درک و مشاهده ی جهان به صورتی که ما می بینیم، کمک خواهد کرد.

تفسیر دیگری که برای مکانیک کوانتومی وجود دارد اولین بار توسط هیو اورت در سال ۱۹۵۷ مطرح شده است. اورت با حفظ کلیت تفسیر کپنهاگی و حذف بخش مهم آن‌ یعنی‌ فروپاشی تابع موج، این تفسیر را ارائه داد. با حذف این قسمت، کلیه ی مقادیر ممکن برای ذرات زیر اتمی‌ همه با هم در حال برهم نهی(superposition) قرار دارند. این به معنی تعداد بسیار بی‌ شمار جهان‌های موازی وجود دارد. حال سوالی که پیش می‌‌آید این است که چرا این طور به نظر می رسد که تمام مدت در سراسر دنیا فروپاشی تابع موج در حال روی دادن است و ما فقط یک جهان را می بینیم؟

اورت و طرفدارانش در پاسخ به این سوال و بیان علت این امر، پدیده ی دیگری به نام واهمدوسی کوانتومی(quantum decoherence) را مطرح میکنند. واهمدوسی کوانتومی به معنای از بین رفتن درهم تنیدگی کوانتومی است. در واقع، برای اینکه همه ی حالت‌های احتمالی‌ ممکن برای یک ذره در حال برهم نهی باشند یا به عبارت دیگر سیستم منسجم و یک دستی‌ داشته باشیم، سیستم باید منزوی باشد. برخورد حتی یک فوتون میتواند انسجام این سیستم را به هم بریزد و منجر به فروپاشی تابع موج شده و تنها یکی از حالات ممکن از میان کلیه احتمالات موجود برای یک ذره را به نمایش بگذارد. فرضیه چندجهانی مزیت‌ها و برتری‌هایی‌ دارد.

تفسیر کپنهاگی وابسته به حضور یک ناظر است، منظور از ناظر در اینجا ناظر زنده و ذی‌شعور نیست، بلکه منظور وجود هر چیزی است که دلیلی‌ بر شروع فروپاشی تابع موج باشد؛ و اگر حضور ناظر ضروری نباشد، بسیاری از تناقضات آشکار مکانیک کوانتومی توجیه و برطرف می‌شود. اول از همه این نظریه(چندجهانی) به طور هوشمندانه‌ای فرضیه معروف گربه ی شرودینگر را توجیه می‌کند. طبق این فرضیه، گربه ی خیالی که در یک جعبه در حالت برهم نهی کوانتومی قرار داده دارد، میتواند هم زمان هم زنده و هم مرده باشد. تئوری جهان های چند گانه تناقضی با مرده و زنده بودن گربه به طور همزمان ندارد بلکه این دو نتیجه را به دو جهان متفاوت تعمیم می دهد.

در مقابل برتری‌های این تئوری، همواره دو مشکل ظاهراً غیر قابل حل وجود داشته است. اولا، راهی‌ برای آزمایش عملی‌ این نظریه وجود ندارد؛ چیزی که این تئوری را غیر قابل تایید‌ کرده و به آن دید فلسفی‌ به جای دید علمی‌ برای بحث و بررسی‌ می دهد. دوما، این نظریه کاملا گیج کننده است. زیرا با هر حقیقت مشهودی که ما در مورد جهان اطرافمان می‌دانیم به طرز خشک و خشنی مخالفت می‌کند. وجود این دو مشکل دلیلی بر نادرستی این فرضیه نیست، بلکه به این معناست که هنوز در میان سایر نظریات علمی‌ و پرطرفدار این دوره از جایگاه خوبی‌ برخوردار نیست!

ادامه و بیشتر در::::: http://bigbangpage.com/?p=42365
کانال علمی بیگ بنگ

خودکشی‌ کوانتومی: اثبات فرضیه چند جهانی با خشن ترین روش ممکن

مطالعه ی کامل مقاله:http://bigbangpage.com/?p=42365

پیج: @big_bangpage

خودکشی‌ کوانتومی: اثبات فرضیه چند جهانی با خشن ترین روش ممکن

مطالعه ی کامل مقاله:http://bigbangpage.com/?p=42365

پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اندازه‌گیری جدید گرانش در ستارگان دور دست برای کشف بهتر حیات

یک تیم بین‌المللی از ستاره‌شناسان راه جدیدی را برای اندازه‌گیری کشش جاذبه در سطح ستاره‌های دوردست ارائه کردند تا به واسطه آن بتوانند وجود حیات در ستاره‌های دوردست و سیاراتی که به دور آنها می گردند را اثبات کنند.

این روش جدید به دانشمندان اجازه می‌دهد تا گرانش سطحی را با دقت حدود چهار درصد، در ستاره‌هایی که بیش از حد دور بوده یا کم نور هستند اندازه‌گیری کنند. درک میزان گرانش سطحی یک ستاره اساسا مستلزم دانستن مقدار وزن شما در آن ستاره است. اگر ستاره‌ها دارای سطوح جامد باشند و شما بتوانید بر روی آن‌ها بایستید بنابراین وزن شما از یک ستاره به ستاره دیگر متغیر است.

از آنجا که گرانش سطحی بستگی به جرم ستاره و شعاع آن دارد (همانطور که وزن شما بر روی زمین به جرم و شعاع آن بستگی دارد)، این روش ستاره‌شناسان را قادر به ارزیابی بهتر جرم و اندازه ستاره‌های دوردست می‌سازد. استاد جایمی ماتیوز مولف این پژوهش از دانشگاه بریتیش کلمبیا اظهار کرد: اندازه یک سیاره با اندازه ستاره مادر آن سنجیده می‌شود و اگر شما ستاره را نشناسید، سیاره آن را نیز نخواهید شناخت. وی افزود با این روش شما از میزان اندازه و روشنایی یک ستاره و اندازه و درجه حرارت سیاره اطراف آن و این که آیا دارای اقیانوس یا موجودات زنده است یا خیر، مطلع می‌شوید...

اطلاعات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42380
کانال علمی بیگ بنگ

⭕️مطالب علمی بیشتر: @big_bangpage
⭕️مطالب علمی بیشتر: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

زادروز آیزاک نیوتن مبارک

 «ویلیام بلیک» شاعر و نقاشِ بریتانیایی، در نقاشی اش به نام «نیوتن»، نیوتن را به عنوان یک هندسه دان الهی نشان می دهد. او برهنه بر روی سنگی در تهِ اقیانوس نشسته و به یک طومار تکیه داده و نمادِ تثلیث (سه گانگی) را اندازه گیری می کند. تصویر بلیک از شخصیت نیوتن نمادین است اما بیشتر شبیه خودِ نیوتن است تا هرگونه تفسیر هنریِ دیگر.

 بیشترین چیزی که در مورد نیوتن می دانیم سهمِ فوق العاده ی او در علم است، مثل سه قانونِ اصلی حرکت (اصول جبر، نیرو، عمل و عکس العمل)، قانون جاذبه و کشفیات او در زمینه ی فیزیک نور، نجوم و ریاضیات. قوانین نیوتن ما را قادر ساخت تا مسافت، سرعت و وزن واقعی را محاسبه کنیم و اساسِ اختراعات مدرن را از ماشین بخار گرفته تا موشک را بنا کنیم. به دلیل کارهای نیوتن بود که رویکردِ تجربی در علم امری طبیعی شد؛ این رویکرد براساس این قانون بود که ایده های جدید باید از طریق آزمایش بررسی شوند. هرچند، در مورد زندگی نیوتن زیاد صحبت نشده؛ در واقع بخشی که در مورد شخصیت و ارتباطش با کشفیاتش می باشد.

ادامه و بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=11518
کانال علمی بیگ بنگ

نقاشی “آیزاک نیوتن” کاری از ویلیام بلیک  @big_bangpage
نقاشی “آیزاک نیوتن” کاری از ویلیام بلیک @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

🆔 @big_bangpage

هسته اتم از دو نوع ذره به نام های پروتون و نوترون تشکیل شده. از این ذرات، پروتون ها حامل بار الکتریکی مثبتند و نوترون ها بار الکتریکی ندارند، بنابراین، هسته که از نوترون و پروتون تشکیل می شود، بطور خالص، دارای بار الکتریکی مثبت خواهد بود. الکترون ها که به دور هسته می چرخند حامل بار منفی اند. اندازه یک اتم حدود چند آنگستروم است. ( یک آنگستروم 8- ^ 10 سانتیمتر است) و اندازه هسته بسیار کوچکتر است، چیزی در حدود 13- ^ 10 سانتیمتر. « ممکن است عجیب به نظر برسد ولی بیشتر فضای داخل یک اتم خالی است و این بدان معناست که بخش عمده ماده، پوک و میان تهی است! »
---------------------------
🆔 @big_bangpage
----------------------------
http://s4.picofile.com/file/7853573866/998994_586618954715459_1839660770_n.jpg
کانال علمی بیگ بنگ

دانلودمستند:سیارات بیگانه آشکارشده

لینک دانلود: http://bit.ly/1IO87tl

فروشگاه مستند: http://shop.bigbangpage.com

پیج: @big_bangpage
دانلودمستند:سیارات بیگانه آشکارشده

لینک دانلود: http://bit.ly/1IO87tl

فروشگاه مستند: http://shop.bigbangpage.com

پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

درود، دوستان ما هدفمون اینه که تمام مستندهای علمی زیرنویس فارسی داشته باشن، در این زمینه هیچ مترجمی هم نیست که بخواد رایگان ترجمه کنه. برای همین اگر عزیزانی مایل هستن مبلغی به حساب بیگ بنگ واریز کنن تا ما در اختیار مترجما بزاریم و روند ترجمه رو سریع تر پیش ببریم.

مثلا همین الان مترجم داریم که درخواست ترجمه ی مستند کاسموس- کارل سیگن رو داده، اما طلب وجه کرده از ما تا این کار رو انجام بده. به هر حال بیگ بنگ حامی مالی نداره و این درخواست که هزینه ی ترجمه ی زیرنویس رو هم ما پرداخت کنیم برامون مقدور نیست.ممنون از همراهیتون
از لینک زیر میتونید پرداختیتون رو به حساب بیگ بنگ بریزید، فقط علت پرداخت رو بنویسید تا راحتتر بتونیم آمار بگیریم، و صد در صد این اطلاعات رو در اختیارتون میزاریم.

http://pay.bigbangpage.com

اگر هم عزیزانی هستن که وقتش رو دارن و رایگان ترجمه میکنن با آیدی زیر در ارتباط باشید:

@bigbangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ناسا تا سال ۲۰۱۸ اقامتگاه فضانوردان در اعماق فضا را می سازد!

ناسا ممکن است در رویای اعزام انسان به مریخ در دهه‌های آتی باشد، اما این حقیقت دارد که هیچ کس واقعا نمی‌داند چگونه فضانوردان در این سفر دوام آورده یا روی سیاره سرخ اقامت خواهند داشت.

فضاپیمای اوریون که فضانوردان را به مریخ خواهد برد، از قطری به اندازه طول یک وانت باربری برخوردار بوده که برای فضانوردانی که قرار است حداقل شش ماه در راه این سیاره باشند، فضای زیادی به شمار نمی‌رود. فضانوردان برای این که در محیط فضا دیوانه نشوند، به فضای بزرگتری برای زندگی به همراه اتاق‌های خصوصی و تجهیزات ورزشی نیاز دارند. ناسا پیش‌بینی کرده که کپسول اوریون می‌تواند به یک ماژول سکونتگاهی در فضا متصل شود اما اکنون هیچ تصوری در مورد اینکه این اقامتگاه چه شکلی خواهد داشت، وجود ندارد.

اکنون گزارشی که همراه لایحه چندگانه بودجه منتشر شده، بودجه‌ای را برای کشف این امر به ناسا اختصاص داده است. این لایحه، ناسا را ملزم می‌سازد تا حداقل ۵۵ میلیون دلار برای تولید یک ماژول سکونتگاهی به منظور اکتشاف فضای عمیق بسازد و نمونه پیش‌ساخت آن تا سال ۲۰۱۸ آماده شود. این زمان‌بندی بسیار خوبی است زیرا ناسا قصد دارد اقامتگاه فضایی جدید خود را در دهه ۲۰۲۰ در ماه آزمایش کرده و سپس در دهه ۲۰۳۰ به مریخ بفرستد. مفهوم سکونتگاه اعماق فضا یکی از چندین مفهومی است که ناسا در حال بررسی آنها است. اگرچه این که ناسا بتواند چیزی را تا سال ۲۰۱۸ آماده کند،‌ جای بحث دارد....

اطلاعات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42368
کانال علمی بیگ بنگ

اطلاعاتی در خصوص کاوشگر جونو @apod_iran
اطلاعاتی در خصوص کاوشگر جونو @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran

کاوشگر «جونو» سریع‌ترین سازه‌ی دانش بشر!

«جونو» فضاپیمایی روباتیک متعلق به ناسا است. که  اکنون به سوی سیاره مشتری حرکت می‌کند و تا نزدیک به یک سال دیگر به ان سیاره خواهد سید. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ = چهاردهم مرداد ۱۳۹۰ از فلوریدا به فضا پرتاب شد و توسط شرکت «لاکهید مارتین» و «مؤسسه تحقیقات جنوب غربی» ساخته و هدایت می‌شود. «جونو» همچنین نخستین کاوشگر سیاره‌ی مشتری است که از پانل‌های خورشیدی به عنوان منبع اصلی قدرت استفاده می کند.

🆔 @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل مستند جهشی در علم
قیمت: 19800
خرید پستی: http://bit.ly/1UumVOe

پشتیبانی: @shop_bigbang
سری کامل مستند جهشی در علم
قیمت: 19800
خرید پستی: http://bit.ly/1UumVOe

پشتیبانی: @shop_bigbang
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

نمایی از جهان قابل مشاهده در یک قاب

یک هنرمند آرژانتینی به نام پابلو کارلوس بوداسی تصویری از کل جهان قابل مشاهده با مرکزیت سامانه خورشیدی براساس نقشه‌های لگاریتمی جهان که توسط دانشمندان دانشگاه پرینستون و ناسا تایید شده، را کشیده است.

این نقشه تصویرسازی در مقیاس لگاریتمی جهان قابل مشاهده را نشان می دهد که سامانه خورشیدی در مرکز آن قرار گرفته‌ است. آنچه در حاشیه سامانه خورشیدی دیده می‌شود سیاره‌های داخلی و خارجی سامانه،‌ کمربند کویپر (کمربندی از اجرام دنباله‌دار)، ابر اورت (منطقه‌ای که سرچشمه دنباله‌دار شناخته می‌شود)، ستاره آلفا قنطورس، بازوهای برساووش (یکی از دو بازوی مارپیچی بزرگ کهکشان راه شیری)، کهکشان راه شیری، کهکشان آندرومدا و دیگر کهکشان‌های همسایه، شبکه کیهانی، تشعشعات ریزامواج کیهانی و پلاسمای نامرئی که از بیگ بنگ به جا مانده هستند.

این تصویر که توسط بوداسی نقاش هنرمند و موسیقیدان خلق شده‌ است براساس نقشه‌های لگاریتمی خلق شده که محققان در دانشگاه پرینستون آنها را ترسیم کرده‌اند. همچنین بوداسی برای خلق این اثر از تصاویر منتشر شده از رصد‌های تلسکوپ‌ها و کاوشگرهای ناسا نیز استفاده کرده‌ است. تیم دانشگاه پرینستون نقشه‌های لگاریتمی خود از جهان را با استفاده از داده‌های رصد‌خانه دیجیتال سولان ایجاد کرده‌اند، رصد‌خانه‌ای که طی ۱۵ سال گذشته با استفاده از تلسکوپ ۲٫۵ متری دقیق‌ترین نقشه‌ها را از جهان ثبت کرده‌ است...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42448
کانال علمی بیگ بنگ

نمایی از جهان قابل مشاهده در یک قاب  @big_bangpage
نمایی از جهان قابل مشاهده در یک قاب @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

◀️درود دوستان، میخواستم اطلاع رسانی کنم در مورد پول جمع آوری شده برای زیرنویس مستند علمی، تا الان ۱۳۵ هزارتومن جمع شده، تشکر ویژه دارم، از دوستان عزیز:محمد، آیدین، محمدرضا، فرزاد،بنیامین که هر کدوم مبالغی رو برای این کار واریز کردن.🙏😊

تصمیم داریم فصل اول مستند جهان چگونه کار می کند رو زیرنویس فارسی کنیم، برای هر قسمت ۲۵ هزار تومن در نظر گرفتیم که برای مترجم واریز کنیم. لطفا دوستانی که تمایل دارن با این شرایط زیرنویس این مستند رو ترجمه کنن. با آیدی زیر در ارتباط باشید. همچنین از دوستان مترجمی هم که فرصت دارن بطور رایگان کار ترجمه رو انجام بدن، دعوت به عمل میاریم. سپاس از همراهی شما🎇🌠

🆔 @bigbangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اتساع زمانی، رقیب ِ حالت کوانتومی

سال‌ها است که پرسشی ساده، بر پیکر مکانیک زیبای کوانتومی خدشه وارد می‌کند؛ چرا در شرایط عادی، اجسام را در برهم‌نهی‌های کوانتومی نمی‌بینیم؟ این روزها گمانه‌زنی‌ها به این سو است که شاید گرانش رازی را پنهان کرده باشد.

گروهی از فیزیک‌پیشه‌گان، در اتریش، به صورت نظری نشان داده‌اند که اتساع زمانی، یکی از مفاهیمی که در نظریه‌ی اینشتین معرفی می‌شود، می‌تواند حالت‌های کوانتومی را به صورت کلاسیک در‌ آورد. این پژوهشگران بر این باور هستند که حتی میدان گرانش ضعیف زمین هم می‌تواند برای تولید اثری که مورد نظر آنها است، به اندازه‌ی کافی قوی باشد و در چند سال آینده، در آزمایشگاه‌ها اندازه‌گیری شود. این گونه به نظر می‌رسد که باید یک مرز میان جهانهای کوانتومی و کلاسیک وجود داشته‌ باشد. فیزیک‌پیشه‌گان افزایش اندازه و میزان پیچیده‌گی سامانه‌ها را علت این گذار می‌دانند -تابع‌ موج «فروریخته» و سامانه دیگر«ناهمدوس»(decoherent) خواهد بود....

ادامه و بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42405
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

معرفی کتاب: آینده ذهن

"من" هر کس چطور شکل می گیرد؟

آیا ذهن از مغز مجزاست یا فرایندی حاصل از آن است؟

ما چطور خواب می بینیم؟

آگاهی چیست؟

این پرسش ها، میچیو كاكو را برآن داشت تا با نوشتن كتاب خواندنی آینده ی ذهن، ما را به سفری اعجاب انگیز ببرد و پرده از اسرار آگاهی، تله پاتی، تله كینسیس، هیپنوتیزم و خواب دیدن بردارد، همچنین به پیشرفت در هوش مصنوعی و ارسال كانكتوم های مغزیمان با لیزر به سیارات دیگر و شناسایی ذهن بیگانگان بپردازد، اختیار و آگاهی را از دیدگاهی كوانتومی مورد كنكاش قراردهد. كتابی كه به زیبایی و سادگی، ذهن دانش آموزی دبیرستانی تا فوق تخصص علوم اعصاب راشگفت زده می كند

میچیو کاکو فیزیکدان ژاپنی امریکایی (محقق دانشگاه سیتی کالج نیوویورک) همانطور که "غیر ممکن های فیزیک" را با زبان ساده ممکن نمود سعی کرده به این پرسش ها به سادگی پاسخ دهد

چاپ قریب الوقوع کتاب «آینده ذهن» کاکو را به علاقه مندان کتاب «فراسوی انیشتین»، نوید می دهیم

این کتاب در320 صفحه در قطع وزیری در دی ماه 1394 منتشر خواهد شد
@fatemipublishing
کانال علمی بیگ بنگ

معرفی کتاب علمی: آینده ذهن  @big_bangpage
معرفی کتاب علمی: آینده ذهن @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اتصال مغز دو انسان از طریق اینترنت، تله پاتی را به واقعیت بدل کرد!

برای افرادی که به پیشرفت‌های فن‌آوری در زمینه فعالیت‌های مغزی علاقه دارند، دوره هیجان‌انگیزی از تاریخ علم در حال اتفاق است. برای نخستین بار دانشمندان دانشگاه واشنگتن موفق شدند از طریق اینترنت بین مغز دو انسان ارتباط برقرار کنند. با آنکه فن‌آوری کنترل امواج مغز هنوز در مراحل ابتدایی و محدود خود قرار دارد، اما ارتباط مغز با مغز، از طریق امواج ساطع شده از آن در شرف وقوع است. جاناتان کینی، یک محقق در زمینه فعالیت‌های مغزی می‌گوید که ما در زمان حیات خودمان شاهد فن‌آوری‌های خواهیم بود که خواندن افکار یکدیگر، آنچه تله‌پاتی نامیده می‌شود، از طریق امواج مغز ممکن خواهد شد.

در آزمایشی که به تازگی در دانشگاه ایالتی واشینگتن در شهر سیاتل انجام شده، افراد شرکت‌کننده توانستند با ضریب درستی بالایی «فکر یکدیگر را بخوانند». به گزارش وب‌سایت این دانشگاه، در این آزمایش مغز فرد «پاسخ‌گو» و «سئوال‌کننده» از طریق اینترنت به‌هم متصل شده بودند. ماشین مخصوصی امواج الکترونیکی ساطع شده از مغز فرد پاسخ‌گو را ضبط می‌کرد. در آن سوی آزمایش، ماشین مخصوص دیگری امواج مغناطیس معینی به سوی مغز فرد سئوال‌کننده ارسال ‌می‌کرد. ( افراد آزمایش‌شونده در یک اتاق نبودند.)

به گفته آندریا استوکو، محقق ارشد این تحقیق، نتایج بسیار شگفت‌انگیز بود، چرا که بیش از هفتاد و پنج درصد شرکت‌کنندگان پاسخ درست را حدس می‌زدند، بدون اینکه جوابی از فرد پاسخ‌گو بشنوند. نکته جالب این بود که با تمرین، برای ایجاد تمرکز بیشتر بر روی پاسخ، میزان درست بودن جواب‌ها افزایش می‌یافت. چرا که تمرکز امواج مغزی قوی‌تری را ساطع می‌کند. در آزمایش دیگری که توسط همین تیم دانشگاهی انجام شده بود، شرکت‌کنندگان -که در فاصله تقریبا یک کیلومتری همدیگر در دو ساختمان مجزا نشسته بودند- قادر بودند با کنترل امواج مغزی یکدیگر، یک بازی کامپیوتری را هدایت کنند. جزئیات این آزمایش را و ویدئو را در اینجا مشاهده کنید::: http://bigbangpage.com/?p=42465
کانال علمی بیگ بنگ

اتصال مغز دو انسان از طریق اینترنت، تله پاتی را به واقعیت بدل کرد  @big_bangpage
اتصال مغز دو انسان از طریق اینترنت، تله پاتی را به واقعیت بدل کرد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

 ◀ نخستین پردازشگر نوری ساخته شد

📝 محققان دانشگاه کالیفرنیا با همکاری دانشمند ایرانی موفق به ساخت اتصالات انتقال دیتا بر مبنای فوتون‌های نوری برای پردازشگرهای کامپیوتری شدند. دانشمندان توانستند دو هسته پردازشگر دارای بیش از ۷۰ میلیون فرستنده و ۸۵۰ اجزای فوتونی را در داخل یک تراشه سه در شش میلی‌متری یکپارچه کنند. امیر اتابکی دانشمند ایرانی و همکارانش این میکروپردازشگر را در یک foundry ساختند که تراشه‌های کامپیوتری با عملکرد بالا را در حجم انبوه تولید می‌کند.

این موضوع نشان می‌دهد طرح این تیم علمی را می‌توان به آسانی و به سرعت برای تولید تجاری مقیاس‌بندی کرد. تراشه جدید نوید دهنده گام بعدی در تکامل ارتباطات فیبر نوری با یکپارچه‌کردن رابط‌های فوتونیکی در یک میکروپردازشگر است. محققان معتقدند که استفاده از اتصالات نوری برای انتقال اطلاعات در مقایسه با مدارهای مسی، تاثیر زیادی در افزایش سرعت پردازش کامپیوترها خواهد داشت.

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=42446
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

◀ آیا انفجار رادیویی سیاهچاله‌ها میتواند ساختار کیهان را فاش کند؟

📝 اگر تشعشعات رادیویی مرموز از فضا، نشانه‌هایی‌ از سیاهچاله‌های در حال انفجار باشند، ما منبع کوانتومی ِ گرانش را برای اولین بار خواهیم دید. در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۲، تشعشع شدیدی از امواج رادیویی بر فراز آسمان جزیره ی کارائیب در پورتوریکو دیده شد. این انفجار رادیویی مانند آتش‌بازی‌های تماشایی، قابل رویت برای چشم انسان نبود، بلکه سیگنال رادیویی حاصل از این انفجار توسط دیش ۳۰۵ متری رصدخانه ی آرسیبو که در ارتفاعات پوشیده از جنگل این جزیره‌ کار گذاشته شده بود، دریافت شده است.

ستاره شناسان رادیویی مدتی است که منتظر یکی‌ از این انفجارات رادیویی هستند: یک انفجار رادیویی سریع. از آنجایی که این انفجار فقط چند هزارم ثانیه طول میکشد، ستاره شناسان معتقدند که این امواج از عمق فضا آمده و بسیار عجیب هستند. انفجار رادیویی رصد شده از تلسکوپ آرسیبو، یازدهمین انفجار شناسایی شده از این قبیل تشعشعات رادیویی بوده است. البته این احتمال وجود داشت که همه ی امواج رادیویی دریافت شده قبلی توسط یک تلسکوپ رادیویی در استرالیا، به دلیل مشکلات فنی‌ بوده، اما این طور نبوده است.

با این حال، پالس‌های رادیویی دریافتی اخیر، مرموز و سوال برانگیز هستند. بعضی‌ اعتقاد دارند که این تشعشعات از ستاره‌های سوپر متراکم یا سیاهچاله‌های همدم آنها نشأت می‌گیرند. بعضی‌ هم نظریه ی بیگانگان را ارائه داده اند و معتقدند که این سیگنال‌ها از طرف موجودات بیگانۀ فضایی به هدف جلب توجه ما و اعلام حضورشان ارسال شده است. طبق آخرین نظریه راجع به این موضوع، این سیگنال‌ها از سیاهچاله‌ها سرچشمه گرفته و رفتاری کاملا متفاوت و جدید دارند.

در سایت::: http://bigbangpage.com/?p=42483
کانال علمی بیگ بنگ

آیا انفجار رادیویی سیاهچاله‌ها میتواند ساختار کیهان را فاش کند؟  @big_bangpage
آیا انفجار رادیویی سیاهچاله‌ها میتواند ساختار کیهان را فاش کند؟ @big_bangpage