کانال علمی بیگ بنگ 
عنوان گروه یا کانال:

کانال علمی بیگ بنگ


توضیحات: کانال رسمی سایت علمی بیگ بنگ Bigbangpage.com -------------------- تماس با ما از اینجا ? @bigbangpage
شناسه: big_bangpage@
تعداد اعضا: 60102
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

لای‌-فای ‘صد برابر سریع تر از وای‌-فای’

تکنولوژی تازه‌ای که در آن به جای امواج رادیویی از نور یا طیف مرئی برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود، برای اولین بار در فضاهای کاری آزمایش شده است. سرعت انتقال اطلاعات در این تکنولوژی که با نام لای-فای(Li-Fi) شناخته می‌شود، ۱۰۰ برابر بیشتر از فناوری مرسوم فعلی یعنی وای-فای است و می‌تواند به یک گیگابایت بر ثانیه برسد. با این سرعت می‌توان یک فیلم بلند را با کیفیتی مناسب در عرض حدود یک ثانیه دانلود کرد. برای استفاده از این تکنولوژی علاوه بر منبع نور مانند لامپ‌های LED، حسگر نور و ارتباط اینترنتی نیاز است. این شیوه در روزهای گذشته توسط شرکت ولمنی (Velmenni) در تالین، پایتخت استونی آزمایش شده است. در این آزمایش ولمنی از لامپ‌های لای-فای برای انتقال اطلاعات با سرعت یک گیگابایت بر ثانیه استفاده کرد.

تست‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این سرعت از نظر تئوری می‌تواند به ۲۲۴ گیگابایت بر ثانیه برسد. تکنولوژی لای-فای در یک اداره و برای دسترسی کارکنان به اینترنت، و همین طور در یک فضای صنعتی به عنوان نوعی روش نورپردازی هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است. دیپاک سولانکی، مدیر عامل ولمنی می‌گوید این فناوری می‌تواند “در عرض سه یا چهار سال” برای استفاده عمومی عرضه شود.

ادامه و بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40255
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند ستاره ی مرگ @big_bangpage   http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-رایگان-مستند-ستارۀ-مرگ/
دانلود مستند ستاره ی مرگ @big_bangpage http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-رایگان-مستند-ستارۀ-مرگ/
کانال علمی بیگ بنگ

آبشاری از شن های تیره بر روی مریخ، توضیحات بیشتر در ادامه »»» @apod_iran
آبشاری از شن های تیره بر روی مریخ، توضیحات بیشتر در ادامه »»» @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

در این تصویر به نظر میرسد که اینها درختانی بر روی مریخ اند، اما اینگونه نیست. این تیرگی های گروهیِ قهوه ایی رنگ بر روی تلماسه های نسبتا صورتی رنگ مریخ و توسط مدارگرد اکتشافی مریخ در آوریل سال ۲۰۰۸ در نزدیکی قطب شمال مریخ گرفته شده است. 

در آن زمان، شن های تیره بر روی تلماسه های درونیِ مریخ، به خاطر خورشید بهاری که یخ های دی اکسید کربن روشن تر را یخ کرده بود، بیشتر و بهتر دیده می شد.در نزدیکی بالای تلماسه ها، آبشاری از شن های تیره را ی بینید که در این تصویر در نگاه اول به نظر درخت هایی می مانند، که در مناطق روشن تر قد برافراشته اند، اما البته بدون سایه!
@apod_iran
--------+--------+-------+-------+-------
http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

واقعیت آن است که ماده در اصل تهی است ، هنگامی که دو اتم خیلی نزدیک شوند یا از یکدیگر دور خواهند شد یا به شکلی مولکولی پایدار به هم مییوندند. زمانی که اتمها باهم برخورد کرده و الکترونهای نایکسانشان باهم مشترک شوند تشکیل یک جسم را میدهند و دلیل اینکه ما اجسام را جامد تصور میکنیم این است که الکترونهای کمابیش یکسان این اجسام و بدن ما همدیگر را پس میزنند و این توهمی بیش نیست.
میچیو کاکو

@big_bangpage

http://s1.picofile.com/file/8100947050/1380257_656097134434307_815570502_n.jpg
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اقیانوس ماگمای زمین چگونه شکل گرفت؟

محققان معتقدند به احتمال بسیار زیاد چرخش زمین تازه متولد شده به کنترل تکامل و گسترش اقیانوس ماگمایی که در سطح زمین وجود داشت کمک کرده است. کشف چگونگی گسترش اقیانوس های ماگما در سطح کره زمین طی سالیان مختلف از زمان تشکیل آن می تواند کمک قابل توجهی به فهم چگونگی عملکرد صفحات تکتونیکی زمین کند.

ادامه و جزئیات بیشتر مقاله در: http://bigbangpage.com/?p=40160
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سري مستند علمي ذهن كوانتومي خدا بهمراه هديه ويژه

ديدن اين مستند علمي را به تمامي علاقه مندان به برنامه هاي علمي در زمينه مستند هاي مهيج و علمي توصيه ميشود. اين مجموعه مستند علمي حاوي 1 قسمت و 10 قسمت هديه ميباشد:

قسمت اول: ذهن كوانتومي خدا با زير دوبله فارسي
قسمت دوم: حيات در مريخ با دوبله فارسي
قسمت سوم: جهانهاي موازي با دوبله فارسي
قسمت چهارم:  آفرينش حيات با دوبله فارسي
قسمت پنجم: لحظات نزديك به مرگ با زيرنويس فارسي
قسمت ششم: اسرار سياهچاله ها با دوبله فارسي
قسمت هفتم: سفر به لبه ي فضا با دوبله فارسي
قسمت هشتم: بيگ بنگ يا انفجار بزرگ با دوبله فارسي
قسمت نهم:راز هستي با هاوكينگ با دوبله فارسي
قسمت دهم: مهندسي زندگي با دوبله فارسي
قسمت يازدهم: زندگينامه آلبرت انيشتين با دوبله فارسي

لینک سفارش از اینجا: http://shop.bigbangpage.com/post-1591.html
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

صد سالگی نسبیت: چگونه نظریه اینشتین کارکرد جهان را توضیح میدهد؟

این روزها جشن صد سالگی نظریه نسبیت عام اینشتین است، نظریه ی معروفی که آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۵ منتشر کرد. این نظریه بعد از گذشت صد سال هنوز هم بنیان مستحکمی دارد، در زیر چند مورد از کارکردها و پیش بینی های این نظریه ی قدرتمند علمی را مرور می کنیم.

نظریه نسبیت عام مجموعه‌ای از معادلات ریاضی است که در آن پدیده فضا-زمان و گرانش که تا آن زمان با فرمول‌های مکانیکی نیوتن یا «نیرو» توضیح داده می‌شد، به شکل یک خمیدگی توضیح داده می‌شود. پدرو فریرا، نویسنده کتاب «نظریه کامل» که کتابی در خصوص نظریه نسبیت اینشتین است می‌گوید: این نظریه مجموعه‌ای ساده اما ظریف و زیبایی از معادلات ریاضی است. معادلاتی که اگر بتوانید آنها را حل کنید، به چیزهای بی‌نظیری می‌رسید. اما چه چیزهایی از دل نظریه نسبیت بیرون آمده است؟

مطالعه ی ادامه ی مقاله و بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40363
کانال علمی بیگ بنگ

تولد صد سالگی نسبیت اینشتین مبارک، مطالعه مقاله از لینک زیر: 
http://bigbangpage.com/?p=40363
-------+------
@big_bangpage
تولد صد سالگی نسبیت اینشتین مبارک، مطالعه مقاله از لینک زیر:
http://bigbangpage.com/?p=40363
-------+------
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ستاره شناسان نرخ تشکیل ستاره در کهکشان ِ ما را بررسی کردند!

یکی از روش های تعیین روند تشکیل ستاره، اندازه گیری محتویات گاز و تابش فرو سرخ منتشر شده از آنها،می باشد. طبق مطالعه ای که بتازگی منتشر شده، ستاره شناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد اسمیتسونین به منظور بررسی میزان صحت این روش، تعداد ستاره های جدید در منطقۀ RCW106 و ۵ منطقهٔ فعال دیگر در تولید ستاره در راه شیری را به دقت شمارش کردند. کهکشان راه شیری ما به طور متوسط، سالانه تعداد کمی ستاره تولید می کند. در میان این ستاره ها، ستاره های بزرگ جوان، مقدار زیادی پرتو فرابنفش منتشر می کنند که منجر به گرم شدن غبار محلی شده و فرایند شکل گیری ستاره را با آزاد سازی تابش فرو سرخ همراه می سازد.

تیم تحقیق، با تلفیق تصاویر مادون قرمز گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی اسپیتز و مشاهدات زمینی، ۲۸۷۱ ستارهٔ جدید در این مناطق شناسایی کردند؛ سپس نرخ تولید ستاره در مناطق مختلف را با بررسی مقدار غبار و گاز به جا مانده در محل پیدا کردند. نتیجه به دست آمده از این تحقیق تقریبا با رابطهٔ اشمیت مطابقت داشت(معمولا، رنگ و سایر ویژگی های ساختاری کهکشانهای فوق درخشان با تفسیر اشمیت مطابقت دارند)، اما ستاره شناسان اختلاف قابل توجهی را بین نواحی مختلف یافتند به طوری که در منطقه ی فعال تشکیل ستاره هزار برابر موثر تر از نواحی با فعالیت کمتر ستاره وجود داشت. محققان نتیجه گرفتند که حداقل در مقیاس محلی، هیچ ارتباط کلی بین تراکم گاز مولکولی و تشکیل ستاره وجود ندارد. جزئیات بیشتر این پژوهش در The Astrophysical Journal منتشر شده است.

مقاله کامل با جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید::: http://bigbangpage.com/?p=40422
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

ما روزي خواهيم مرد که نخواهيم و نتوانيم از زيبايي لذت ببريم و در صدد نباشيم آن را دوست بداريم  #آندره_ژيد
#شفق_قطبی    @big_bangpage
ما روزي خواهيم مرد که نخواهيم و نتوانيم از زيبايي لذت ببريم و در صدد نباشيم آن را دوست بداريم  #آندره_ژيد
#شفق_قطبی @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran
رد ستارگان در نمایی از کاخ سروستانی-فارس
عکس از: امیر شاهچراغیان
 @apod_iran
@apod_iran
رد ستارگان در نمایی از کاخ سروستانی-فارس
عکس از: امیر شاهچراغیان
@apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کشف فازی جدید از کربن برای ساخت ِ الماس ارزان

دانشمندان موفق به کشف فازی جدید از کربن جامد به نام کربن Q شده‌اند که می‌توان از آن برای تولید گونه‌ای ارزان‌قیمت از الماس‌ها در فشار و دمای عادی اتاق استفاده کرد. فاز‌ها شکل‌هایی مشخص از یک ماده هستند و درحال حاضر تنها دو فاز شناخته شده از کربن وجود دارد: گرافیت و الماس. اما در مطالعه جدید فازی کاملا جدید و بسیار نادر از کربن کشف شده‌‌ است. محققان دانشگاه کارولینای شمالی اعلام کردند موفق به تولید این فاز جامد از کربن با نام کربن Q شده‌اند. کربن Q از ویژگی‌های غریبی برخوردار است که دانشمندان نسبت به وجود آنها بسیار هیجان‌زده‌اند، برای مثال این کربن از الماس سخت‌تر بوده و زمانی که در معرض کمترین حد از انرژی قرار می‌گیرند نیز آغاز به درخشش می‌کنند.

کربن Q همچنین ویژگی فرومغناطیسی دارد، ویژگی که نه در الماس وجود دارد و نه در گرافیت و دانشمندان تا پیش از این نمی‌دانستند وجود چنین ویژگی در کربن امکان‌پذیر است. به گفته دانشمندان استحکام و کارایی کم کربن‌های Q و میل بالای آن به آزاد‌سازی الکترون‌ها،‌آن را به ماده‌ای مناسب برای تولید فناوری‌های نمایشگر جدید تبدیل کرده‌ است. با این همه آنچه درمورد کربن جدید جالب‌تر از دیگر ویژگی‌ها است، کاهش فوق‌العاده هزینه‌ و نیرو برای ساخت الماس‌هایی است که در صنایع پزشکی و فناوری کارایی دارند....

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=40517
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ژنتیک نوری، سلول‌های مغز را کنترل می کند!

محققان با استفاده از ژنتیک نوری(Optogenetics) و به کمک قراردادن کلید روشن/خاموش در سلول‌های مغز، توانسته‌اند این سلول‌ها را به صورت انتخابی فعال یا غیر فعال کنند تا از این طریق رفتار موجودات زنده را کنترل کنند. پژوهشگران در حال حاضر نیز با استفاده از این روش بر روی بازگرداندن بینایی به افراد نابینا کار می‌کنند.

پروفسور گرو مایزنباک از دانشگاه آکسفورد نخستین کسی بود که توانست یک کلید روشن/خاموش را در سلول‌های مغز قرار دهد که با نور کنترل می‌شود. این کار به دانشمندان اجازه می‌دهد تا سلول‌های عصبی را به صورت انتخابی فعال یا غیر فعال کنند و مشاهده کنند که برای مثال رفتار کرم‌های میوه یا موش‌ها چگونه تغییر می‌کند. محققان از این طریق می‌توانند با استفاده از یک فرآیند گام به گام کشف کنند که مدارهای مغزی مطالعه‌ شده، کدام رفتار را کنترل می‌کنند و در زمان بیماری چه مشکلی پیش می‌آید.

پروفسور مایزنباک برای استفاده از این روش که موفقیت بزرگ دهه نامیده شده، جایزه ۱۰۰ هزار یورویی هنریش وایلند را دریافت خواهد کرد. ژنتیک نوری، که از نورشناسی و مطالعه ژنتیک تشکیل شده است، نشان داده است که کدام سلول عصبی ما را بیدار می‌کند و نیز در آشکار ساختن چگونگی برنامه‌ریزی دوباره سیستم پاداش مغز( گروهی از ساختارهای عصبی مرتبط با تغییر رفتار انسان‌ها یا حیوانات) به ما کمک می‌کند.

اطلاعات بیشتر در سایت::: http://bigbangpage.com/?p=40514
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سري مستند علمي و مهيج اسرار مكانيك كوانتومي

هستی و نیستی چیست؟ ما که هستیم؟ آیا واقعی هستیم؟ این مجموعه به بررسی درک بشر از جهان هستی در ابعاد کوانتومی اختصاص دارد. در این مستند علمی که در قالب 8 قسمت فوق العاده تهیه شده به همراه پروفسور گرانقدر فیزیک هسته ای جیم الخلیلی به تاریخچه ی فیزیک کوانتوم و کنکاش در این دنیای مرموز و پیچیده می پردازیم.

لینک سفارش پستی: http://shop.bigbangpage.com/post-1623.html

اين مجموعه مستند علمي در قالب 8 قسمت به ترتيب زير آماده شده:

قسمت اول: نبرد خدايان با زير نويس فارسي
قسمت دوم: كليد كيهان با زير نويس فارسي
قسمت سوم: توهم واقعيت با زير نويس فارسي
قسمت چهارم:كابوس اينشتين با زير نويس فارسي
قسمت پنجم: امكان حيات با زير نويس فارسي
قسمت ششم : همه چيز با زير نويس فارسي
قسمت هفتم:هيچ چيز با زير نويس فارسي
قسمت هشتم : كليپ هاي علمي مرتبط با مكانيك كوانتومي با زير نويس فارسي
به همراه اين مستند علمي ارزشمند مستند هاي زير را هديه ميگيريد:
قسمت اول: جهان هاي موازي با ميچيو كاكو با دوبله فارسي
قسمت دوم: غول كهكشان راه شيري با دوبله فارسي

فروشگاه مستند علمی بیگ بنگ: http://shop.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

اولین عکس فضایی: این عکس توسط دانشمندان ارتش آمریکا و با استفاده از یک راکت متعلق به نازی های آلمان در سال ۱۹۴۶ گرفته شده است.
@big_bangpage
اولین عکس فضایی: این عکس توسط دانشمندان ارتش آمریکا و با استفاده از یک راکت متعلق به نازی های آلمان در سال ۱۹۴۶ گرفته شده است.
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا ماه به دور خودش می چرخد؟

زمین و ماه در قفل گرانشی هستند، پدیده ی متداولی که در قمرهای مشتری، زحل، پلوتو و … هم مشاهده شده است. در این اثر شیب نیروی کشندی، یک کره و یا جرم آسمانی همیشه به سوی کره و یا جرم آسمانی دیگر رو کرده است. جرم آسمانی درگیر در این قفل برای هر بار گشتن به گرد محور خود ناچار به پیمودن یک دور کامل گرداگرد سیاره و یا جرم همتا در این وابستگی است.

برای اینکه همواره یک سمت ماه از زمین دیده شود باید سرعت گردش ماه در مدار به دور زمین با سرعت گردش به دور خودش متناسب باشد. ماه در هر ۲۷ روز و ۷ ساعت و ۴۴ دقیقه و ۲ ثانیه و ۷۸ صدم ثانیه یک دور کامل به دور زمین میچرخد. پس برای اینکه از دید ناظر زمینی ماه به همان حالت باقی بماند میبایست در همین مدت زمان یک دور نیز به دور نیز خودش بچرخد. این چرخش برخلاف جهت چرخش عقربه های ساعت صورت می گیرد.اما این مسئله باعث بر انگیخته شدن کنجکاوی بسیاری از افراد بود که انسان را به فکر واداشت تا ماموریت های فضایی در مدار و سطح این همسایه ی نزدیک انجام دهد....

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=40590
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

پیامد ناگوار ِ گرمایش جهانی و تغییر اقلیم

در سال‌های اخیر میانگین دما در سطح زمین و اقیانوس‌ها افزایش‌ یافته است. افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو زمین به‌ عنوان متهم اصلی تغییرات اقلیمی شناخته‌شده است. تغییرات ایجادشده در میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از فعالیت انسان‌ها در دوران بعد از انقلاب صنعتی ناشی می‌شود. البته در مقابل عده‌ای از افراد که این عامل را علت اصلی تغییرات اقلیمی می‌دانند عده‌ای نیز بر این باورند که افزایش دمای زمین از تغییرات ایجادشده در روند تغییر دما در سطح دنیا ناشی می‌شود. بر این اساس گفته می‌شود تناوب وقوع دوره‌های گرم و سرد و پدیده‌های طبیعی مانند آتشفشان‌ها به گرم‌تر شدن زمین منجر شده است.

در این میان عده‌ای نیز بر این باورند افزایش دمای زمین موضوعی است که ساخته‌وپرداخته ذهن دانشمندان است و اساسا حقیقت ندارد؛ اما حقیقت این است که بر اساس مدل‌سازی‌ها و روش‌های علمی پیش‌بینی‌شده است با ادامه داشتن روند کنونی افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای، زمین و همچنین موجودات ساکن این کره خاکی آینده تیره و تاری پیش رو داشته باشند. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده تا پایان قرن بیست‌ و یکم زمین روزهای گرمی را تجربه خواهد کرد و به‌ این‌ ترتیب تردیدی نیست که آیندگان در مسیر زندگی با مشکلات و محدودیت‌های بسیار زیادی مواجه خواهند شد.

ذوب شدن یخ‌های قطبی به افزایش سطح آب‌های آزاد زمین منجر شده است. حتی اگر اکنون روند کنونی انتشار گازهای گلخانه‌ای متوقف شود و بتوانیم انتشار این گازها را در سطح زمین ثابت نگه‌داریم تا هزاران سال آینده از پیامد افزایش سطح آب‌های آزاد در امان نخواهیم بود. به گفته ی دانشمندان تا سال ۲۱۰۰ نواحی کوهستانی و قطبی با افزایش دمای ۸ درجه‌ای مواجه خواهند شد....

ادامه و جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40518
کانال علمی بیگ بنگ

به پیج اینستاگرام بیگ بنگ هم سر بزنید
http://instagram.com/big.bangpage/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

🎥 ویدئوی بالا: جشن ۲۰ سالگی رصدخانه خورشیدی سوهو

رصدخانه خورشیدی و هلیوسفری سوهو(SOHO)   پس از ۲۰ سال هنوز محکم و استوار به کارش ادامه می دهد، ناسا به مناسبت جشن ۲۰ سالگی رصدخانه خورشیدی سوهو این ویدئو را منتشر کرده است. هدف این ماهواره ی فضایی تهیه عکس از خورشید در طول موجهای مختلف به منظور شناخت این ستاره است، سوهو در سال ۱۹۹۵ میلادی به فضا پرتاب شد و همچنان به کار ادامه می دهد.

موزیک:  Hans Zimmer -Coward / Interstellar

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

 از نظر فیزیک کلاسیک، با داشتن شرایط اولیه و نیروهایی که بر یک سامانه وارد می شوند رفتار بعدی (مسیر یکتای آن) این سامانه فیزیکی را می توان دقیفا تعیین کرد. یعنی اگر مکان اولیه، سرعت اولیه و همه نیروهای وارد بر ذره معلوم باشند، با استفاده از قانون دوم نیوتن، مکان و سرعت به طور یکتا مشخص می شوند.بنابراین فیزیک کلاسیک کاملا قابل تعیین است. آیا این دیدگاه قابل تعیین بودن، در مورد دنیای میکرو فیزیکی نیز معتبر است؟

به گزارش بیگ بنگ، چون یک ذره در مکانیک کوانتومی به وسیله یک تابع موج متناظر با موج ذره نمایش داده می شود و چون تابع موج نمی تواند جایگزین شده باشد، در نتیجه یک ذره میکروسکوپی تا حدی در فضا گسترده است که برخلاف ذرات کلاسیکی نمی تواند در فضا جایگزین شده باشد. بنابراین، مفاهیم کلاسیکی مکان دقیق، اندازه حرکت دقیق و مسیر یکتای ذره در مقیاس میکروسکوپی معنایی ندارند، این نکات اساس اصل عدم قطعیت هایزنبرگ را تشکیل می دهد. این اصل می گوید گرچه اندازه گیری اندازه حرکت یا مکان ذره به طور دقیق امکان پذیر است، اما اندازه گیری این دو مشاهده پذیر به طور همزمان با دقت دلخواه امکان پذیر نیست. یعنی که نمی توانیم یک ذره میکروسکوپی را بدون دادن یک اندازه حرکت بزرگ به آن جایگزین کنیم، مکان این ذره را نمی توان بدون مختل کردن آن اندازه گیری کرد.

ادامه و جزئیات بیشتر مقاله::: http://bigbangpage.com/?p=23737
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سري مستند علمي و مهيج اسرار مكانيك كوانتومي

هستی و نیستی چیست؟ ما که هستیم؟ آیا واقعی هستیم؟ این مجموعه به بررسی درک بشر از جهان هستی در ابعاد کوانتومی اختصاص دارد. در این مستند علمی که در قالب 8 قسمت فوق العاده تهیه شده به همراه پروفسور گرانقدر فیزیک هسته ای جیم الخلیلی به تاریخچه ی فیزیک کوانتوم و کنکاش در این دنیای مرموز و پیچیده می پردازیم.

لینک سفارش پستی: http://shop.bigbangpage.com/post-1623.html

اين مجموعه مستند علمي در قالب 8 قسمت به ترتيب زير آماده شده:

قسمت اول: نبرد خدايان با زير نويس فارسي
قسمت دوم: كليد كيهان با زير نويس فارسي
قسمت سوم: توهم واقعيت با زير نويس فارسي
قسمت چهارم:كابوس اينشتين با زير نويس فارسي
قسمت پنجم: امكان حيات با زير نويس فارسي
قسمت ششم : همه چيز با زير نويس فارسي
قسمت هفتم:هيچ چيز با زير نويس فارسي
قسمت هشتم : كليپ هاي علمي مرتبط با مكانيك كوانتومي با زير نويس فارسي
به همراه اين مستند علمي ارزشمند مستند هاي زير را هديه ميگيريد:
قسمت اول: جهان هاي موازي با ميچيو كاكو با دوبله فارسي
قسمت دوم: غول كهكشان راه شيري با دوبله فارسي

فروشگاه مستند علمی بیگ بنگ: http://shop.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

مطالب علمی بیشتر: @big_bangpage
مطالب علمی بیشتر: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

زلزله بزرگی که درسال ۱۹۹۶بر روی خورشیداتفاق افتادبرای اولین بار توسط ماهواره سوهوثبت شد.امواج تیره ی زلزله رامی توان درتصویر دید. @apod_iran
زلزله بزرگی که درسال ۱۹۹۶بر روی خورشیداتفاق افتادبرای اولین بار توسط ماهواره سوهوثبت شد.امواج تیره ی زلزله رامی توان درتصویر دید. @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا زندگی جاودان به حقیقت بدل می شود؟!

مرگ در جهان سردرگم و پرتردید امروز یکی از قطعی‌ترین رویداد‌های موجود است، حادثه‌ای که کسی توان گریز از آن را نخواهد داشت، اگرچه شرکتی نوپا قصد دارد با استفاده از فناوری‌هایی که هنوز به وجود نیامده‌اند،‌ این حقیقت را تا سال ۲۰۴۵ وارونه سازد. شرکت نوپایی به نام هومایی می‌گوید می‌تواند انسان‌ها را از چنگال مرگ برهاند. چگونه؟ با انتقال دادن هوشیاری و آگاهی انسان به بدنی مجازی.

فرایند انتقال هوشیاری یک انسان به بدنی روباتی یا مجازی در وب‌سایت این شرکت اینگونه توصیف شده‌ است: با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری نانو داده‌های کلامی، رفتاری،‌پردازش فکر و اطلاعات درباره عملکرد درونی و بیرونی بدن فرد ذخیره خواهند شد. این داده‌ها کدنویسی شده و به فناوری حسگرهای چندگانه وارد خواهند شد. این حسگرها در بدن مجازی قرار خواهد گرفت که از مغزی مشابه فرد متوفی برخوردار است، مغزی که با کمک فناوری شبیه‌سازی ایجاد خواهد شد.

به بیانی ساده‌تر،‌ این شرکت قصد دارد مغز فرد متوفی را منجمد ساخته و زمانی که فناوری‌های مورد نیاز محیا بودند، آن را در بدنی دیگر قرار داده و احیا سازد. به گفته این شرکت زمانی که فناوری‌های لازم فراهم باشد،‌ مغز در بدنی مجازی احیا خواهد شد و این بدن تحت کنترل افکار و رفتارهای فرد متوفی قرار خواهد گرفت...

جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40692
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند علمی در زمینه ی فرگشت با نام [ ماهی درون شما ] http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-ماهی-درون-ش
دانلود مستند علمی در زمینه ی فرگشت با نام [ ماهی درون شما ] http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-ماهی-درون-ش
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند علمی در زمینه ی فرگشت با نام [ ماهی درون شما ] http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-ماهی-درون-ش
دانلود مستند علمی در زمینه ی فرگشت با نام [ ماهی درون شما ] http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-ماهی-درون-ش
کانال علمی بیگ بنگ

سامانه خورشیدی و نام لاتین سیارات آن       @koodakaneha
سامانه خورشیدی و نام لاتین سیارات آن @koodakaneha
کانال علمی بیگ بنگ

#علم_برای_کودکان
#دانستنیهای_ستاره_شناسی
@koodakaneha
🔽🔽🔽🔽🔽🔽
ترجمه و گرد آوری: آناهیتا سمیعی

بخش دو:

سیاره چیست؟
هر جرم آسمانی که مستقیما به دور ستاره‌ای بچرخد، و آنقدر بزرگ باشد که نیروی گرانش (جاذبه) خود آن،باعث شود که شکلی گرد و کروی پیدا کند "سیاره" یا "گویال" نام دارد. سیاره نامی عربی است و به این دلیل انتخاب شده است که حرکت این اجرام در صفحه آسمان و در بین ستارگان در طول چندین شبانه روز محسوس و قابل رصد است.
سیاره ها از خود نور ندارد همچنین به دور ستارگانی همانند خورشید در گردش هستند و بدلیل باز تابش نور ستاره ای که بدور آن می گردند، نورانی و درخشان دیده می شوند.
سیارات اجرامی سرد و جامد (مثل زمین و مریخ) یا گازی (مثل مشتری و زحل) هستند که بیشتر از عناصر سنگین و جامداتی مثل آهن. نیکل. سیلیس. اکسیژن در حالت ترکیب، آهک و ... تشکیل شده اند.
بدلیل نزدیکی نسبی سیاره ها به زمین،نور آنها تقریبا به صورت ثابت دیده می شود یعنی سیاره ها سوسو یا چشمک نمیزنند. به همین دلیل با کمی دقت قابل شناسایی هستند.
از سیاره های سامانه ی خوشیدی ما تنها 5 سیاره با چشم قابل رویت است. معروف ترین آنها سیاره ی زهره یا ناهید است که تقریبا درخشان ترین جرم آسمان شب است.
بنا بر تعریف ۲۴ اوت ۲۰۰۶ (میلادی) اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی سیاره در منظومه خورشیدی جرمیست که:
۱- در مداری به دور خورشید در حرکت باشد.
۲- آن قدر جرم داشته باشد که نیروی گرانش آن موجب این شود که شکلش تقریباً مدور و گرد باشد.
۳- توانسته باشد که مدار خود را از اجرام اضافه بزداید.
جرمی که تنها سازگار با دو شرط اول باشد و یک قمر هم نباشد سیاره کوتوله تعریف شده‌است.مانند پلوتو که بعد از این تعریف دیگر نهمین سیاره سامانه ی خورشیدی ما به حساب نمی آید بلکه یک سیاره ی کوتوله نامیده می شود.
@koodakaneha
🔽🔽🔽🔽🔽🔽
کانال علمی بیگ بنگ

تابش هاوکینگ – قسمت اول

همواره در تاریخ کسانی در تلاش بودند تا ایده های بسیار عجیب و متضاد با عقل سلیمی در جامعه علمی جا بیندازند. از قوانین نسبیت و تفاوت در آهنگ گذر زمان برای ناظران با سرعت های مختلف گرفته است تا سیاهچاله ها. در قرن بیستم، جدا از نظریه ریسمان، کرمچاله ها و سفر در زمان و … تابش هاوکینگ نمونه بسیار جالب و هیجان انگیزی در این زمینه است. چه کسی می توانست بپذیرد سیاهچاله ها که ما به عنوان غول های بی رحمی از آن ها یاد می کنیم زیر پوستی تابش از خود ساطع کنند؟ اصلا اگر آنها تابش می کنند چرا سیاهچاله نام گرفته اند؟ پس تکلیف میدان گرانشی قوی آنها که نور نیز نمی تواند از آن بگذرد چه می شود؟ امید است بتوانیم این مساله را در این مقاله بازتر کنیم و جواب های قانع کننده ای پیرامون سوالات نظریه تابش هاوکینگ ارائه دهیم.

استیون هاوکینگ در شبی در نوامبر ۱۹۷۰، کمی بعد از تولید دخترش، لوسی، در حالی که برای خوابیدن آماده می شد شروع به فکر کردن به سیاهچاله ها کرد، این کار بدلیل معلولیتش نسبتا طولانی است. ستاره در حال رمبش را به یاد بیاورید، همینطور میدان گرانشی آن قوی تر می شود و سرعت گریز از آن نیز بیشتر می شود. در یک شعاع بحرانی سرعت گریز برابر با سرعت نور می شود. میدان گرانشی قوی آن جا نمی گذارد فوتون های ساطع شده از سطح ستاره در این حالت بگریزند، ولی این میدان گرانشی آنقدر نیز قوی نیست که فوتون ها را به درون خود بکشد. این فوتون ها همان جا گیر می افتند، چرخ می زنند و روی سطح شناور می مانند. هر فوتونی که از سطح ستاره بعد از رد کردن این شعاع بحرانی منتشر میشود به درون سیاهچاله پس کشیده می شود. استیون هاوکینگ این فوتون های شناور و سیاهچاله را به دزد و پلیس تشبیه می کند. دزدی که از دست پلیس می گریزد و یک قدم از آن ها جلو می افتد ولی برای همیشه نمی تواند از دستشان فرار کند....


ادامه ی مقاله در اینجا::: http://bigbangpage.com/?p=40131
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند: هستی و نیستی با زیرنویس فارسی

نام مستند: Everything and Nothing
ژانر : نجوم، کیهان شناسی
سال پخش: ۲۰۱۱
فرمت فایل : MKV
کیفیت : ۷۲۰ | عالی
حجم هر قسمت: ۱٫۵ گیگ
زیرنویس فارسی : دارد
با تشکر از دوستان عزیزی که در زیرنویس کردن این مستند ارزشمند به ما یاری رساندند.

دانلود با لینک مستقیم فقط با آی پی ایران از اینجا: http://bit.ly/1NxIeyM

سفارش پستی مجموعه مستند اسرار مکانیک کوانتومی: http://shop.bigbangpage.com/post-1623.html

علاقمندان به علم در این پست می توانند مستند جذاب «هستی و نیستی» به کارگردانی نیک استیسی و با اجرای پروفسور فیزیک جیم الخلیلی را دانلود و مشاهده کنند. این مستند محصول شبکه BBC انگلستان است که در سال ۲۰۱۱ ساخته شده است. در این مستند دو سوال مهم بشر بررسی می شود: هستی چیست؟ نیستی چیست؟ ابعاد و اندازه این جهان در ذهن ما نمی گنجد اما بشر به دانش بسیاری درباره جهان هستی دست یافته است. این اثر اروپایی به بررسی درک بشر از جهان هستی اختصاص دارد.

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

اینکه نظری را همه می پذیرند، نمی تواند دلیلی بر درست بودن آن نظر باشد. در حقیقت، با توجه به نادانی اکثریت نوع بشر، امکان نادرست بودن نظری که همگان آن را می پذیرند بیشتر است تا عکس آن.

- برتراند راسل
http://s2.picofile.com/file/8100941484/1003714_601971826513505_1170113168_n.jpg
-------+---------------
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

جستجوی امواج گرانشی با آشکارساز لیزا

ماهواره لیزا پت فایندر (LPF) روز پنجشنبه ۳ دسامبر ۲۰۱۵ با موشک «وِگا» از پایگاه فضایی کورو در گویان فرانسه به فضا پرتاب شد و مدتی بعد در نخستین مدار خود قرار گرفت. هدف این ماموریت فضایی، آشکارسازی امواج گرانشی است که صد سال پیش آلبرت اینشتین در نظریه ی نسبیت عام خود پیش بینی کرده بود.

 این ماموریت، توسط دانشمندان آژانس فضایی اروپا (ESA)، طراحی و کنترل می شود و در واقع ابزاری برای آزمایش و ردیابی امواج گرانشی میباشد. امواج گرانشی، نوساناتی در فضا-زمان هستند که نخستین بار در نظریه نسبیت اینشتین پیش‌بینی شدند، این امواج به قدری ضعیف هستند که به سختی می‌توان آنها را آشکارسازی کرد، به همین دلیل به ابزارهای خیلی دقیق، مثل تداخل‌سنج‌های لیزری بسیار حساس نیاز داریم.

امواج گرانشی بر اثر رویدادهای عظیم کیهانی، مثل ادغام سیاهچاله‌ها یا برخورد ستاره‌های نوترونی ایجاد می‌شوند. تشخیص امواج گرانشی می تواند به درک بیشتر چگونگی آغاز کیهان کمک کند. کاوشگر فضایی قرار است تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۶ با مانورهای پیچیده و مهم، در مکان از پیش تعیین شده در نقطه لاگرانژ یک در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین مستقر شود. در این نقطه کاوشگر موقعیت خود را نسبت به زمین و خورشید حفظ می کند تا بدین ترتیب شرایط برای بررسی دقیق ابعاد مختلف نظریه نسبیت عام مهیا شود.

جزئیات بیشتر در خصوص کارکرد آن را اینجا بخوانید: http://bigbangpage.com/?p=40752
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

فوران پلاسمای عجیب از سیاهچاله‌ای عظیم

گروهی از محققان دانشگاه جان هاپکینز به رهبری دکتر شورد ون ولزن، راه جدیدی برای فرار پلاسما از کشش گرانشی یک سیاهچاله ی عظیم و بسیار پر جرم را یافتند. این ستاره بر اثر کشش گرانشی یک سیاهچاله عظیم بنام PGC43234 در کهکشانی در فاصلهٔ حدود ۲۹۰ میلیون سال نوری از زمین متلاشی شده است. رویدادهای سهمگینی از این قبیل، تابشی از نور را به همراه دارند، به طوری که ذره‌ها و بخش‌های مختلف ستاره به داخل سیاهچاله کشیده می شوند. ستاره شناسان برای اولین بار نشان دادند این تابش را از سنجش یک سیگنال رادیوئی شناسایی کردند، به طوری که این سیگنال، امکان فرار از گرانش قوی سیاهچاله به صورت خروج فوراه ای با سرعتی‌ نزدیک به سرعت نور را داراست.

این فوران‌ها اغلب در ارتباط با سیاهچاله‌ها مشاهده شده اند اما ساز و کار آنها هنوز یک معما است. اغلب سیاهچاله‌ها ی عظیم با مقدار ثابتی گاز تغذیه می شوند، این گاز منجر به ایجاد فوران یا جت می شود به طوری که میلیون‌ها سال باقی‌ میماند و در مقیاس ِ زمان زمینی‌، بسیار تغییر ناچیزی دارد. اگرچه جت دیده شده در سیاهچاله PGC43234، عملکرد بسیار متفاوتی دارد، اما طبق مشاهدات، به دنبال ورود مختصری از انرژی به آن‌، این سیاهچاله‌ فوران‌های کوتاه مدت به همراه آتش‌ بازی‌های تماشایی به راه می‌‌اندزند.

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=40747
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تابش هاوکینگ - قسمت دوم

در قسمت قبلی مقاله ایده هایی که منجر به تنظیم نظریه ی تابش هاوکینگ می شوند را عنوان کردیم و مقاله را با سوالات مهم و البته ابهاماتی تمام کردیم. در این شماره بیشتر به تابش هاوکینگ می پردازیم و در آخر گریزی به واکنش جامعه علمی نسبت به این نظریه عجیب می زنیم.

با توجه به ایده هایی که به تازگی آشکار شده بودند، معمای بزرگتری ذهن هاوکینگ را به خود مشغول کرد. اگر هیچ چیز نمی تواند از افق رویداد سیاهچاله ها بگریزد سیاهچاله ها چطور می توانند دما داشته باشند و ذراتی را گسیل کنند؟ او پاسخ را در مکانیک کوانتومی یافت. یکی از نتایج اصل عدم قطعیت هایزنبرگ این است که نمی توان مقدار میدانی و هم آهنگ دگرگونی آن را در طول زمان با دقتِ کامل بدانیم. این دو مانند دو سر یک الاکلنگ اند: دقت بیشتر در یکی از مقدار میدان و آهنگ دگرگونیش دقت کمتری را برای مقدار دیگر می گذارد. پس یک میدان نمی تواند «همیشه» صفر باشد؛ چون اصل عدم قطعیت صفر بودن مقدار میدان و نبود آهنگ دگرگونی برای آن را مجاز نمی شمارد. پس فضای تهی مطلقی وجود ندارد. به عبارتی فضایی که هیچ اتمی در آن نباشد و کاملا تخلیه شده باشد در ظاهر آرام است اما اگر تا ابعاد کوانتومی به آن ریز شوید می بینید پر از نا آرامی هایی است که طبق اصل عدم قطعیت بوجود می آیند.

مطالعه ی ادامه ی مقاله و قسمت پیشین: http://bigbangpage.com/?p=40728
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری از استیون هاوکینگ در دهه ی 1970   @big_bangpage
تصویری از استیون هاوکینگ در دهه ی 1970 @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

40 دقیقه طول می کشد تا بزرگترین ابرکامپیوتر جهان بتواند یک ثانیه از فعالیتی که مغز انسان انجام می دهد را مدل سازی کند.

چهارمین ابر کامپیوتر دنیا در ژاپن با حدود 1.4 میلیون گیگابایت رم و 705,024 هسته ی پردازنده، 40 دقیقه طول می کشد تا تنها یک ثانیه از فعالیت مغز را مدل سازی کند.
http://s5.picofile.com/file/8146704834/1888637_709230702454283_1151717286_n.jpg
-------+------
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

📽ویدئوی بالا👆: 10 آزمایش جالب با آتش

در این ویدئو می توانید ۱۰ آزمایش جالب را با استفاده از آتش مشاهده نمایید. پیشنهاد می کنیم که تنها به دیدن این کلیپ اکتفا کنید و آزمایش های آن را در منزل انجام ندهید.

دانلود مستند علمی و ویدئو در: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال آموزش «نجوم و فضا» با عکس و ویدیو و به زبانی ساده👇👇👇👇👇👇     @astronomyandspace
کانال آموزش «نجوم و فضا» با عکس و ویدیو و به زبانی ساده👇👇👇👇👇👇 @astronomyandspace
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کشف کهکشان‌های نوزاد در توده‌ای درهم تنیده از ماده تاریک

رصد‌های جدید تلسکوپ قدرتمند آلما توده‌ای بسیار متمرکز از کهکشان‌های غول‌پیکر و نوزاد که با گره‌ای بزرگ از ماده تاریک تلفیق شده‌اند را نشان می‌دهد که تحت تاثیر فرایند پرانرژی ستاره‌سازی قرار گرفته‌اند.جهان مملو از ماده تاریک است، توده ای عظیم و سه‌بعدی که اکثریت کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی در آن بافته شده‌اند. اگرچه بدلیل عدم تعامل نور امکان مشاهده مستقیم ماده تاریک وجود ندارد، اما می‌توان تاثیرات گرانشی آن را بر فضا-زمان مشاهده کرد و همچنین برهمه واضح است که این ماده مرموز ۸۵ درصد از تمام جهان هستی را اشغال کرده‌ است.

درک اینکه این شبکه ماده تاریک چگونه بر اولین کهکشان‌های جهان اثر گذاشته تا پس از بیگ بنگ به شکل بگیرند برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردار است،‌ از این رو کشف خوشه‌ای از کهکشان‌هایی جوان در حدود ۱۱٫۵ میلیارد سال پیش که با توده‌ای از ماده تاریک تلفیق شده‌اند، می‌تواند دلیل عدم وجود این کهکشان‌های ستاره‌ساز را در جهان مدرن توضیح دهد و چگونگی ایجاد کهکشان‌های بزرگ بیضوی را توصیف کند.

اخترشتاسان با محاسبه دقیق ۹ کهکشان بزرگ دورافتاده در تکه‌ای کوچک از آسمان در صورت فلکی آکواریس، توانستند موقعیت این کهکشان‌ها را با یافته‌های رصد‌خانه ملی ژاپن و رصد‌خانه ASTE آتاکاما و همچنین با تلسکوپ نور مرئی سوبارو مقایسه کنند. تلسکوپ‌های سوبارو و ASTE پیش از این منطقه را بررسی کرده و شکل کلی خوشه کهکشانی را ترسیم کرده‌اند. با اتکا به این محاسبات موقعیت گرانشی تقاطع شبکه ماده تاریک آشکار خواهد شد و اکنون تلسکوپ آلما موقعیت دقیق این کهکشان‌های ستاره‌ساز را درون این گره بزرگ ماده تاریک،‌ نقطه‌ای که رشته‌های ماده تاریک به یکدیگر پیوند خورده‌اند، مشخص ساخته‌ است...

جزئیات بیشتر و منابع بیشتر:: http://bigbangpage.com/?p=40774
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

 🎥 ویدئوی بالا👆 : با کیفیت ترین تصاویر از سیارۀ کوتوله پلوتو منتشر شد

فضاپیمای افق های نو ناسا به تازگی واضحترین و با کیفیت ترین عکسها از سطح پلوتو که در زمان عبور از کنار این سیاره کوتوله ثبت کرده بود را به زمین ارسال کرد.این تصاویر از فاصله حدود ۱۷ هزار کیلومتری سطح پلوتو و تنها ۱۵ دقیقه پیش از عبور نزدیک افق های نو با پلوتو ثبت شده‌اند. این نماهای جدید منطقه ای با وسعت ۸۰ کیلومتر را بر سطح پلوتو نشان می دهد. این منطقه، افق ناهموار پلوتو در ۸۰۰ کیلومتری شمال غربی فلاته ی اسپوتنیک تا کوهستان الادریسی بر لبه ی فلاته ی اسپوتنیک، و دشت های یخ زده ی آن را در بر می گیرد.

این‌ نماهای جدید واضحترین تصاویری است که فضاپیما ارسال کرده زیرا فشرده نشده و کیفیت آنها افت پیدا نکرده است. در مقابل، تصاویری که در تابستان به زمین ارسال شده بودند، برای ارسال سریعتر فایل‌ها، فشرده شده بودند. در واقع آنها به عنوان تصاویر پیش نمایش ارائه شده بودند تا زمانی که ماموریت از زمان کافی برای انتقال داده‌های کامل برخوردار شود. در این ویدئو می توانید این منطقه که بصورت مجزا مشخص شده را مشاهده کنید.

جزئیات بیشتر در: http://bigbangpage.com/?p=40800
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج مستند نجومی
پکیج مستند نجومی
کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 67 مستند نجومی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته(فروش پستی هم اضافه شد)

لینک خرید - دانلود و همچنین فروش پستی مجموعه ها از اینجا: http://bit.ly/1Tak9S4

«««« برای دانلود حتما با آی پی ایران اقدام کنید »»»»

لیست مستندهای موجود در این پکیج به ترتیب زیر میباشد:

۱- مستند علمی منظومه شمسی
۲- مستند علمی جهان زیبا
۳- مستند علمی ورود به کهکشان با پرفسور هاوکینگ
۴- مستند علمی آنچه هنوز نمیدانیم
۵- مستند علمی دنیای شوم
۶- مستند علمی راهنمای سفر به سیارات
۷- مستند علمی جهشی در علم
۸- مستند علمی رمز هستی
۹- مستند علمی طرح بزرگ هاوکینگ
۱۰- مستند علمی دانش محض
۱۱- مستند علمی شگفتی های جهان
۱۲- مستند علمی جهان آشکار

دانلود ویدئو و مستندهای بیشتر علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran
سحابی ها در صورت فلکی ارابه ران، سحابی ابري از ذرات گرد و غبار و گازها در فضاست که ستارگان جدید در آن متولد می شوند.
@apod_iran

@apod_iran
سحابی ها در صورت فلکی ارابه ران، سحابی ابري از ذرات گرد و غبار و گازها در فضاست که ستارگان جدید در آن متولد می شوند.
@apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
کتابی که می‌خوانی، نباید به جای تو فکر کند، بلکه باید تو را به اندیشیدن وادارد.
مطالب علمی- نجومی در: @big_bangpage

@big_bangpage
کتابی که می‌خوانی، نباید به جای تو فکر کند، بلکه باید تو را به اندیشیدن وادارد.
مطالب علمی- نجومی در: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

هشدار محققان درباره پیامدهای دستکاری ژنتیکی انسان

دانشمندان علم ژنتیک و متخصصان اخلاق در یک اجلاس بین‌‌المللی در واشینگتن اعلام کردند به کاربردن فن‌آوری ویرایش ژنی در مورد جنین انسان برای مقاصد درمانی، تا موقعی که ملاحظات ایمنی حل و فصل نشوند، «غیر مسئولانه» است. کارشناسان در این اجلاس در بیانیه‌ای گفتند ویرایش ژنی در جنین‌های انسانی برای اهداف پژوهشی، مادامی‌ که سلول‌های تغییریافته برای ایجاد بارداری استفاده نشوند، مجاز است. این بیانیه در حالی صادر شد که بحث در مورد به کار بردن ابزارهای قدرتمند ویرایش ژنی تخمک، اسپرم و جنین انسان که می‌تواند دی‌ان‌ای کودکان را پیش از تولد تغییر دهد رو به افزایش است.

توصیه این گروه از دانشمندان در راستای درخواست‌های گوناگون برای ممنوعیت‌ استفاده از فناوری ۹ CRISPR-Cas است که به سرعت تبدیل به روش مرسوم در ویرایش ژن توسط آزمایشگاه‌ها به دلیل سهولت نسبت به دیگر روش‌ها گردید. با کمک این فن‌آوری می‌توان ضمن بررسی دقیق ژن‌ها و یافتن خطاهایی که در کدهای یک ژن وجود دارد، از قیچی‌های مولکولی برای بریدن ژن معیوب و کار گذاشتن ژن سالم استفاده کرد.

موافقان این فن‌آوری می‌گویند این روش دانشمندان را کمک می‌کند سریع‌تر از بیماری‌های ارثی جلوگیری کنند. مخالفان نگران اثرات ناشناخته بر نسل‌های آینده هستند و می‌گویند والدین ممکن است وسوسه شوند ویرایش ژنتیک را برای بهبود بهره هوشی یا قابلیت‌های فیزیکی فرزندانشان انجام دهند. این گروه خواستار تشکیل یک مجمع دایمی بین‌المللی شد تا پژوهش‌ها در این حوزه را در سال‌های آینده هدایت کند. متخصصان هشدار دادند اگر تغییرات ژنتیکی به جمعیت انسانی وارد شوند «حذف آنها بسیار مشکل خواهد بود و به یک اجتماع یا کشور محدود نخواهند ماند.»

ادامه و بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40851
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

مورچۀ عسل!

مورچه گلدان عسل یا مورچه عسل(Honeypot ant) نوعی مورچه است که در مناطق خشک ِ زمین از جمله استرالیا، مکزیک، آفریقای جنوبی، آریزونا، کلرادو، یوتا و کالیفرنیا زندگی می کند. این مورچه ها همانند زنبور، شیره گیاهان را می مکند و آنها را بصورت هضم نشده در معده خود تا لانه حمل می کند، شکم آنها به اندازه یک دانه انگور یا گیلاس بزرگ می شود، و بعدا این ذخیره غذایی مورد استفاده خود جاندار، مورچه های دیگر و حتی سایر جانداران و انسان نیز قرار می گیرد.

این مورچه ها بعد از ورود به زیر زمین یا لانه، آویزان می شوند و در فصول دیگر مورد استفاده سایر مورچه ها قرار می گیرند. زمانی که کارگران در یک کولونی دست از کار می کشند از شیره حمل شده توسط این مورچه ها تغذیه می کنند و یا آنها را به کولونی های دیگر می برند. ملکه در هر بار تخمگذاری ۱۰۰۰ تخم از این نوع مورچه ها می گذارد، این مورچه های تازه متولد شده تا ۱۱ سال عمر می کنند.

عکس های بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40578
کانال علمی بیگ بنگ

مورچه عسل @big_bangpage
مورچه عسل @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

مورچه های عسل @big_bangpage
مورچه های عسل @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سري مستند علمي تكامل و فرگشت با دوبله و زيرنويس فارسي

در طول تكامل حيات بر روي زمين، طبيعت ميزبان اين رقابت پايان‌ناپذير بوده است. از آغاز شكل گيري حيات در زمين تا كنون، حدود ۹۹ درصد از گونه‌هاي حيات منقرض شده‌اند. تمامي جانداران از جمله انسان‌ها، براي زنده‌ ماندن بايد با حيات به مثابه ميدان نبرد مواجه شده و در استفاده از سلاح‌ها و دفاع‌هاي طبيعي و به تكامل ‌رساندن آنها بكوشند. سلاح‌هايي از قبيل نيش‌هاي ۱۳ اينچي تيرانوزاروس، پنجه‌هاي چسب‌ مانند مارمولك‌هاي خانگي، و ديد تلسكوپي عقاب سرطاس كه مي‌تواند از فاصله يك مايلي شكار را تشخيص دهد. اما داستان اين تكامل يا فرگشت چيست و چه چيزهايي را از سر گذرانده است؟ اين فرگشت بي هدف به وجود نمي‌آيند، بلكه همگي هدفي مشترك را دنبال مي‌كنند: برتري دادن به جانداران در نبرد ميان گونه‌ها.

لینک سفارش پستی: http://shop.bigbangpage.com/post-1632.html

اين مستند علمي در قالب 23 قسمت به ترتيب زير آماده شده است:

    قسمت اول: چشم ها با دوبله فارسي
    قسمت دوم: دستگاه گوارش با دوبله فارسي
    قسمت سوم: آرواره ها با دوبله فارسي
    قسمت چهارم: سرعت با دوبله فارسي
    قسمت پنجم: زهر و سيستم دفاعي با دوبله فارسي
    قسمت ششم: ارتباط با دوبله فارسي
    قسمت هفتم: پرواز با دوبله فارسي
    قسمت هشتم: اندازه با دوبله فارسي
    قسمت نهم: پوست با دوبله فارسي
    قسمت دهم: شكل ظاهري  با دوبله فارسي
    قسمت يازدهم: مغزهاي بزرگ  با دوبله فارسي
    قسمت دوازدهم: تقليد كننده ها با دوبله فارسي
    قسمت سيزدهم: بيرون از آفريقا  با دوبله فارسي
    قسمت چهاردهم: استراليا با دوبله فارسي
    قسمت پانزدهم: آسيا با دوبله فارسي
    قسمت شانزدهم: اروپا با دوبله فارسي
    قسمت هفدهم: آمريكا با دوبله فارسي
    قسمت هجدهم: ورود با زيرنويس فارسي
    قسمت نوزدهم: تسخير با زيرنويس فارسي
    قسمت بيستم: چارلز داروين و درخت زندگي با زيرنويس فارسي
    قسمت بيست و يكم: گامهاي نخست با زيرنويس فارسي
    قسمت بيست و دوم: زايش بشريت با زيرنويس فارسي
    قسمت بيست و سوم: آخرين انسان با زيرنويس فارسي

فروشگاه مستند علمی بیگ بنگ: http://shop.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

مجموعه مستند تکامل و فرگشت، شامل ۲۳ قسمت
خرید پستی: 
http://shop.bigbangpage.com/post-1632.html

پیج بیگ بنگ: @big_bangpage
مجموعه مستند تکامل و فرگشت، شامل ۲۳ قسمت
خرید پستی:
http://shop.bigbangpage.com/post-1632.html

پیج بیگ بنگ: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ورود به جهان های موازی؟

آیا می توان به جهان های موازی راه پیدا کرد و یا با آنها ارتباط بر قرار کرد؟ این پرسش وسوسه انگیزی است که در مورد جهان های موازی پیش می آید. اگر فیزیکدان ها نمی توانند امکان پذیری چند نوع جهان موازی را منتفی بدانند، آیا می شود با آنها تماس برقرار کرد؟ به آنها سر زد؟ آیا ممکن است که شاید موجوداتی از دیگر جهان های موازی به ما سر زده باشند؟

تماس با دیگر جهان های موازی کوانتومی که دارای فازی مخالف با فاز جهان ما(واهمدوسیده ) هستند بسیار نامحتمل به نظر می رسد. دلیل فاز مخالف ما از این جهان های دیگر این است که اتم های ما با سایر اتم ها در محیط پیرامونی برخورد کرده اند. در هر برخورد تابع موج آن اتم انگار اندکی « می رمبد » . یعنی تعداد جهان های موازی کاهش می یابد. هر برخورد از تعداد امکان پذیری ها کم می کند. جمع کل تمام این تریلیون ها ریز رمبش های اتمی به این توهم می انجامد که اتم های بدن ما کلا به حالت قطعی رمبیده اند. « واقعیت عینی » اینشتین توهمی است حاصل از این امر که ما تعداد بسیار زیادی اتم در بدنمان داریم که هر یک به بقیه برخورد می کنند و هر بار تعداد جهان های موازی ممکن را کاهش می دهد.

این مانند دیدن تصویری تار در دوربین است. این متناظر است با جهان خرد که در آن هر چیزی گویی مبهم است. ولی هر بار که شما دوربین را میزان کنید تصویر شفاف و شفاف تر می شود. این متناظر است با تریلیون ها برخورد ریز با اتم های همسایه که هر برخورد از تعداد جهان های ممکن را کاهش می دهد. به این شیوه ما به آرامی گذر از جهان خرد مبهم را به جهان کلان انجام می دهیم . پس احتمال برهم کنش با یک جهان کوانتومی دیگر شبیه به جهان ما صفر نیست بلکه بر حسب تعداد اتم های بدن ما به سرعت کاهش میابد. چون در بدن ما تریلیون ها تریلیون اتم هست شانس برهم کنش ما با جهان دیگری پراز دایناسورها و فضاییان بینهایت اندک است اما خوب خوشبختانه صفر نیست. می توانید محاسبه کنید برای وقوع چنین رویدادی باید خیلی بیشتر از طول عمر جهان صبر کنید.

پس نمی توان برقراری تماس با یک جهان موازی کوانتومی را منتفی دانست. ولی این رویداد فوق العاده نادر خواهد بود. زیرا جهان ما با آن جهان دارای فازی مخالف میباشد. ولی در کیهان شناسی ما با نوع دیگری از جهان های موازی مواجه می شویم: یک چند جهانی از جهان هایی که با هم همزیستی دارند مانند حباب های صابون شناور در وان حمامی کف آلود. تماس با جهانی دیگر در یک چند جهانی پرسشی است متفاوت. انرژی لازم برای گشودن سوراخی در فضا یا بزرگ کردن کف فضا-زمان از مرتبه ی انرژی پلانک است.جایی که تمام فیزیک شناخته شده از پا می افتد.فضا و زمان در آن انرژی پایدار نیستند و این امکان رفتن از جهان ما را زنده نگه می دارد(با فرض اینکه دیگر جهان هایی وجود داشته باشند و ما در طول فرایند از بین نرویم)

به قلم میچیو کاکو

ادامه و بیشتر:::http://bigbangpage.com/?p=5980
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سطح مریخ چه رنگی است؟

متخصصان علوم نجوم هنوز به سطح سیاره مریخ وارد نشده اند، اما با توجه به تصاویر گرفته شده توسط مریخ نوردهای ارسال شده قصد دارند تا تعیین کنند که این سیاره به چه رنگی دیده می شود. مغز بشر در شناسایی الگوها و یا تفسیر داده های پیچیده بسیار موفق عمل می کند اما در عین حال نمی توان از اشتباهات بزرگ مغز چشم پوشی کرد. زمانی که کاوشگر های روباتیک ارسال شده به سطح مریخ همگی مجهز به ساختار تفکیک و تنظیم رنگ و خواص نوری شناخته شده هستند. با این حال، حتی با به کارگیری این ابزار پیشرفته نیز باید در نظر داشت که ممکن است رنگ واقعی و اصلی یک تکه سنگ بر اساس روشنایی در ساعات مختلف روز تغییر کند.

با توجه به اطلاعات موجود در پانورامای ارسال شده توسط کاوشگر روح(Spirit)، این تغییر می تواند در مدت زمانی که کاوشگر دوربین خود را برای گرفتن تصاویر همه جانبه می چرخاند نیز مشاهده شود. ماجرا وقتی پیچیده تر می شود که بخواهیم نورپردازی محیطی که به رنگ ها شکل می دهند را بر اساس نورهای موجود در زمین (به خاطر وضعیت خاص اتمسفر زمین) تطبیق بدهیم در حالی که نورها در مریخ دارای طیف بصری متفاوتی (به علت عدم وجود جو) هستند.

برای نمونه می توانید در این تصاویر مشاهده می کنید که یک کوه در نور مریخ به چه شکل دیده می شود و در عین حال در بخش پایینی تصویر همان کوه در ساختار نور کره زمین چگونه قابل رویت است. ساده ترین تفاوت بین این دو تصویر را می توان آسمان آبی نسخه تهیه شده از نور پردازی مشابه زمین دانست. این امر موجب می شود که نتوان به صورت دقیق درباره ساختار رنگ بندی خاک مریخ نظر داد زیرا این خاک در زیر تابش نوری قرار دارد که برای انسان ها تقریبا تعریف نشده است و به همین دلیل تنها می توان تخمین های نزدیک به واقعیت از رنگ بندی محیط این سیاره ارائه کرد. علت این امر نیز به تغییر رنگ بندی بر اساس کوچک ترین تغییر در نور باز می گردد...

جزئیات بیشتر و منابع در::: http://bigbangpage.com/?p=40902
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

🚘 فناوری رانندگی در واقعیت مجازی

🎥 ویدئوی بالا👆 : کمپانی کاسترول برای بازار یابی موفق تر، بخش زیادی از تمرکز خود را بر روی فناوری واقعیت مجازی قرار داده است. این کمپانی در اوایل سال میلادی جاری ویدیوی بسیار جذابی را منتشر کرد که در آن راننده خودرو کلاه ایمنی مجهز به عینک واقعیت مجازی Oculus Rift را بر روی سر خود قرار داد. این کار در زمانی انجام شد که راننده در حال رانندگی کردن در جاده های دنیای واقعی بود.

ویدئویی دیگر از این فناوری را مشاهده کنید: http://bit.ly/1XZGj6D

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com/
کانال علمی بیگ بنگ

پیج: @big_bangpage
پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

راه حلی برای از بین بردن زباله های فضایی!

محققان دانشگاه سینگوا پکن راهکار جالبی برای رهایی از زباله های فضایی ارائه کردند. برای این منظور، محققان قصد دارند زباله های فضایی را به عنوان سوخت قابل استفاده ی فضاپیما مصرف کنند. به گفته ی محققان ناسا بیش از ۵۰۰ هزار قطعه زباله فضایی در مدار زمین وجود دارد که می توانند به سرعتی حدود ۱۷۵۰۰ مایل بر ساعت برسند، این زباله ها همواره توسط این سازمان تحت نظر قرار دارند. در واقع این شرایط، یک وضعیت اضطراری است.

برای کمک به از بین بردن این مشکل محققان چینی یک ایده را توسعه دادند، به گفته ی آنها، ابتدا باید زباله ها را گرم کرد تا یونیزه شوند. سپس با استفاده از یک میدان مغناطیسی زباله ها را جابه جا کرد؛ برای انجام این کار از یک فضاپیما استفاده می شود که قادر است زباله هایی با ابعاد کوچکتر از ۱۰ سانتیمتر را با استفاده از یک تور جمع آوری کند.

این زباله ها درون یک آسیاب ساییده و پودر می شوند و در درون سیستم نیروی پیشران ریخته می شود تا یون های مثبت و منفی از یکدیگر جدا شوند. سپس یون های مثبت از درون یک میدان الکتریکی قوی عبور می کنند که با تولید رانش، آنها را از فضاپیما خارج می کند. با استفاده از این شیوه به طور مستمر نوعی نیروی رانشی ایجاد می شود که فضاپیمای زباله خوار می تواند از آن برای مانور دادن در مدار زمین و گردآوری زباله های بیشتر بهره بگیرد.

جزئیات بیشتر و مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=40839
کانال علمی بیگ بنگ

به گفته ی محققان ناسا بیش از ۵۰۰ هزار زباله ی فضایی در مدار زمین وجود دارد  @big_bangpage
به گفته ی محققان ناسا بیش از ۵۰۰ هزار زباله ی فضایی در مدار زمین وجود دارد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

سیاهچاله ای که سریع تر از کهکشانش رشد کرده است!

پژوهشگران سیاهچاله ای را یافته اند که بسیار سریع تر از کهکشان میزبانش رشد کرده است. این یافته تصورهای پیشین درباره ی رشد و دگرگونی کهکشان ها را به پرسش کشیده است.

داده های دانشمندان سیاهچاله ای غول پیکر را در یک کهکشان معمولی دوردست به نام CID-947 نشان می دهد. از آنجایی که نور این کهکشان راه درازی را پیموده تا به چشم ما برسد، دانشمندان آن را در روزگاری می بینند که کیهان کمتر از ۲ میلیارد سال سن داشت، یعنی تنها ۱۴ درصد از حدود ۱۳٫۸۲ میلیارد سالی که تاکنون از بیگ بنگ گذشته است. یک بررسی بر روی داده های گرد آمده در هاوایی نشان داده که این سیاهچاله، با جرمی حدود ۷ میلیارد برابر خورشید، یکی از پرجرم ترین سیاهچاله هایی است که تاکنون کشف شده. چیزی که پژوهشگران را به ویژه شگفت زده ساخته جرم رکورددار سیاهچاله نیست، بلکه جرم کهکشانش است.

تراختنبرات که یک پژوهشگر پسادکترا در گروه پژوهش اخترفیزیک فراکهکشانیِ پرفسور مارسلا کارولو است می گوید: «این کهکشان بر پایه ی اندازه گیری های ما جرم یک کهکشان معمولی را دارد. بنابراین ما یک اَبَرسیاهچاله درون یک کهکشان با اندازه ی معمولی داریم.» این یافته آن چنان غافلگیرکننده بود که دو تن از اخترشناسان، از جمله هیه وون سو از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (CfA) در کمبریج ماساچوست، بر آن شدند تا جرم کهکشان را خودشان به طور جداگانه اندازه بگیرند، و هر دو به یک نتیجه رسیدند. این گروه یافته های خود را در نشریه ی ساینس منتشر کردند.

@big_bangpage

ادامه و جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40802
کانال علمی بیگ بنگ

کشف سیاهچاله ای پر جرم در یک کهکشان معمولی @big_bangpage
کشف سیاهچاله ای پر جرم در یک کهکشان معمولی @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

دراین عکس مادون قرمزکه فضاپیمای کاسینی گرفته با وجود اتمسفرغلیظ سطح تیتان قمرزحل دیده می‌شود
اطلاعات بیشتردر:http://bigbangpage.com/?p=40952
دراین عکس مادون قرمزکه فضاپیمای کاسینی گرفته با وجود اتمسفرغلیظ سطح تیتان قمرزحل دیده می‌شود
اطلاعات بیشتردر:http://bigbangpage.com/?p=40952
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سري مستند علمي و مهيج اسرار مكانيك كوانتومي

هستی و نیستی چیست؟ ما که هستیم؟ آیا واقعی هستیم؟ این مجموعه به بررسی درک بشر از جهان هستی در ابعاد کوانتومی اختصاص دارد. در این مستند علمی که در قالب 8 قسمت فوق العاده تهیه شده به همراه پروفسور گرانقدر فیزیک هسته ای جیم الخلیلی به تاریخچه ی فیزیک کوانتوم و کنکاش در این دنیای مرموز و پیچیده می پردازیم.

لینک سفارش پستی: http://shop.bigbangpage.com/post-1623.html

اين مجموعه مستند علمي در قالب 8 قسمت به ترتيب زير آماده شده:

قسمت اول: نبرد خدايان با زير نويس فارسي
قسمت دوم: كليد كيهان با زير نويس فارسي
قسمت سوم: توهم واقعيت با زير نويس فارسي
قسمت چهارم:كابوس اينشتين با زير نويس فارسي
قسمت پنجم: امكان حيات با زير نويس فارسي
قسمت ششم : همه چيز با زير نويس فارسي
قسمت هفتم:هيچ چيز با زير نويس فارسي
قسمت هشتم : كليپ هاي علمي مرتبط با مكانيك كوانتومي با زير نويس فارسي
به همراه اين مستند علمي ارزشمند مستند هاي زير را هديه ميگيريد:
قسمت اول: جهان هاي موازي با ميچيو كاكو با دوبله فارسي
قسمت دوم: غول كهكشان راه شيري با دوبله فارسي

فروشگاه مستند علمی بیگ بنگ: http://shop.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

🌠به مدت طولانی در این فکر بودم، کسی که به طور مرتب - همیشه - به آسمان شب که مملو از ستارگان بی شمار است زل نمی زند و نگاه نمی کند، حس ارتباط اساسی خود را با جهان از دست می دهد.😍
@apod_iran
@apod_iran
#برایان_گرین
#شفق_قطبی
کانال علمی بیگ بنگ

@big_banpage

میدان مغناطیسی سیاهچالۀ مرکزی کهکشان ما مشاهده شد!

بیشتر مردم فکر می کنند که سیاهچاله ها جاروبرقی های غول پیکر تمیز کننده ای هستند که هر چیزی را در اطراف خود می بلعند، اما سیاهچاله های غول پیکر مرکز کهکشان ها بیشتر به موتور های کیهانی شباهت دارند که انرژی را از ماده به اشعه ای که می تواند با تمامی ستاره های اطراف ترکیب شود، تبدیل می کنند. بدین صورت اگر سیاهچاله بچرخد می تواند جت های قدرتمندی از ماده به طول هزاران سال نوری را پرتاب کند و به کهکشانها شکل دهد، به این سیاهچاله ها از طریق میدان های مغناطیسی نیرو داده می شود.

شیپ دلمن محقق اصلی این پژوهش گفت: « پیش بینی می شد که این میدان های مغناطیسی در اطراف سیاهچاله ها وجود دارند اما کسی تاکنون آنها را ندیده بود، داده های تئوری ما در یک دهه و همچنین مشاهدات وجود این میدانها را تایید می کند.» این شاهکار با استفاده از مشاهدات تلسکوپ افق رویداد که یک شبکه جهانی از تلسکوپ های رادیویی مرتبط به هم میباشد، بدست آمده، تلسکوپ های بزرگتر می توانند جزئیات بالایی را نشان دهند، همچنین این تلسکوپ ها می توانند ویژگی های کوچکتر از ۱۵ میکرو-ثانیه را نظاره کنند.(مانند مشاهده ی یک توپ گلف روی ماه از زمین)

چنین وضوحی مورد نیاز است زیرا یک سیاهچاله فشرده ترین جرم در فضا است، سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری با نام کمان ای* (Sagittarius A*, Sgr A) وزنی حدود ۴ میلیارد برابر خورشید ما را دارد و دهانه افق رویداد سیاهچاله ای آن تنها ۸ میلیون مایل یعنی کوچکتر از مدار چرخش عطارد به دور خورشید است که در فاصله ی ۲۵ هزار سال نوری از ما واقع شده است؛ این اندازه برای مشاهده، کوچکتر از ۱۰ میکرو-ثانیه قوسی است...

ترجمه: رامین فخاری/ سایت بیگ بنگ

جزئیات بیشتر و مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=40927
کانال علمی بیگ بنگ

میدان مغناطیسی سیاهچالۀ مرکزی کهکشان ما مشاهده شد

@big_bangpage
میدان مغناطیسی سیاهچالۀ مرکزی کهکشان ما مشاهده شد

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

تصویر بالا هنری است👆 🌠😊
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
 
🎥 ویدئوی بالا👆 : ساخت رگ های خونی زنده با پرینتر سه بعدی

دانشمندان امریکایی با استفاده از پرینتر سه بعدی توانستند عروق خونی زنده و کاربردی را به صورت سه بعدی و همانند نمونه واقعی تولید کنند. بیوپرینترهای سه بعدی همانند چاپگرهای سه بعدی هستند و عملکردی شبیه به آنها دارند. اما محققان مواد مصرفی در چاپگرهای سه بعدی معمولی را با «بیوجوهرها» (موادی که با بدن انسان سازگاری دارند) جایگزین کردند.

به گفته ی محققان، این روش برای فعال کردن رگ های خونی کوچک یا مویرگ های انسانی طراحی شده اند تا خود به خود توسعه پیدا کنند. در رابطه با چگونگی این فرآیند باید گفت، در ابتدا، لوله ها در خارج از سلول ها چاپ شده تا مواد مورد نیاز را به اطراف محیط چاپ شده تحویل دهند. در پایان، مویرگ ها می توانند به لوله های چاپ شده متصل شوند و مواد را به سلول ها تحویل دهند، همان کاری که در بدن انجام می شود.

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

درهم‌تنیدگی کوانتومی در دمای اتاق انجام شد!

ذرات کوانتومی بسیار‌کوچک غیرقابل پیش‌بینی هستند، این ذرات در یک لحظه می‌توانند در دو یا چند مکان باشند و حتی در جایی به دام بیفتند که اقدامات روی یک ذره می‌تواند روی جفت آن در سراسر جهان نیز تاثیر بگذارد. فیزیکدانان اخیرا موفق شدند هزاران اتم را با پدیده ی درهم تنیدگی کوانتومی در دمای اتاق جفت کنند. پیش‌ از‌ این، این اتم‌ها تنها در دماهایی بسیار سرد تا حد دمای میعان هلیوم جفت می‌شدند. امکان ذخیره سازی اطلاعات با حجم بالا در فضایی بسیاری کم یکی از مزایای این فناوری است.

طبق گفته محققان این دستاورد جدید می‌تواند روزی برای عکسبرداری حساس‌تر رزونانس مغناطیسی (MRI)، کامپیوترهای بسیار قدرتمند‌ کوانتومی و حتی شبکه‌های ارتباطات کوانتومی غیرقابل‌ نفوذ توسط فناوری‌های شناخته‌ شده استفاده شود. فیزیک کوانتوم چگونگی رفتار همه ذرات شناخته‌شده را توضیح می‌دهد. امتیاز کلیدی فیزیک کوانتومی این‌جا است که جهان در ابعاد کوچک بسیار نامعلوم است. برای مثال، اتم‌ها و دیگر اجزای سازنده کهکشان در واقع در وضعیت گذرایی موسوم به وضعیت برهم‌نهی (superposition) قرار دارند. بدین‌ معنی که این ذرات می‌توانند در یک لحظه در دو یا چند مکان باشند.

ادامه و جزئیات بیشتر مقاله: http://bigbangpage.com/?p=40954
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود رایگان سریال علمی- تخیلی: فرینج+ خرید پستی

لینک:http://iwee.ir/26cz

پیج: @big_bangpage
دانلود رایگان سریال علمی- تخیلی: فرینج+ خرید پستی

لینک:http://iwee.ir/26cz

پیج: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کهکشانی شبیه به هستۀ اتم @apod_iran
کهکشانی شبیه به هستۀ اتم @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran

کهکشانی شبیه به هستۀ اتم

کهکشان NGC 7252 یک کهکشان عجیب و غریب است که نتیجه ادغام بین دو کهکشان است که از یک میلیارد سال قبل آغاز شده و در حال شکل گیری است. این کهکشان در فاصله ۲۱۲ میلیون سال نوری در صورت فلکی شیر قرار دارد که به خاطر ساختار مرکزی اش به الکترون ها و هسته اتم معروف میباشد.

حلقه های بزرگی از گاز و ستارگان اطراف ِ کهکشان را تشکیل می دهند، دیسک کهکشانی با پهنایی حدود ۱۰۰۰۰ سال نوری در چرخش است؛ همچنین ساختار بیرونی کهکشان نیز به احتمال زیاد از گرد و غبار ستاره ای که به سمت بیرون پرتاب شده، تشکیل شده است. کیهان شناسان به تازگی حدود ۴۰ خوشه روشن و جوان کروی شامل میلیون ها ستاره ی جوان آبی درخشان که عمری بین ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون سال دارند را در اطراف این کهکشان شناسایی کردند و تخمین می زنند پس از برخورد بین این دو کهکشان پدید آمده باشند.

تصاویر نجومی بیشتر در @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کتاب الکترونیکی: سیاهچاله ها، از رویا تا واقعیت

هدف از نگاشتن این کتاب، فراهم کردن منبع قابل اعتماد در زمینه سیاهچاله هاست. سیاهچاله ها بسیار عجیب و رازآلودند که دانشمندان زیادی سعی در پژوهش و رمزگشایی این اجرام کیهانی دارند. در کتاب پیش رو سعی شده، گوشه ای از تاریخچه و تلاش محققان برای درک سیاهچاله ها بیان شود.

سیاهچاله ها، از رویا تا واقعیت
بررسی تاریخچه و ویژگی سیاهچاله ها
نام: Black holes , from dream to reality
نویسنده و گرداورندگان: محمد پرگلی – پویا فرخی
موضوع: کیهان شناسی، سیاهچاله ها
تاریخ انتشار: مهر ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۱۳۱
وب‌سایت منتشر کننده: bigbangpage.com
قیمت: ۴۰۰۰ تومان
نسخه PDF

دانلود بخشی از کتاب: http://bit.ly/1MbzwF1

برای دانلود و مشاهده فهرست کتاب به اینجا مراجعه کنید: http://bigbangpage.com/?p=36151
کانال علمی بیگ بنگ

ستاره‌هادر زیر چهره ی آرامی که دارند،جهانی آشفته از آشوب و بی‌نظمی هستنددانشمندان این روی دوم ستاره‌ها راباشبیه سازی کامپیومتری نشان دادند
ستاره‌هادر زیر چهره ی آرامی که دارند،جهانی آشفته از آشوب و بی‌نظمی هستنددانشمندان این روی دوم ستاره‌ها راباشبیه سازی کامپیومتری نشان دادند
کانال علمی بیگ بنگ

شبیه سازی طوفان درون ستاره ای:
http://bigbangpage.com/?p=40992
کانال علمی بیگ بنگ

چند سال پیش ، شورای شهر مونزای ایتالیا نگهدارندگان حیوانات خانگی را از نگهداری ماهی قرمز در تنگ های منحنی شکل منع کرد. سرپرست سنجش دلیل آن را این طور توضیح داد که نگهداری یک ماهی در یک تنگ منحنی شکل که وقتی ماهی از داخل آن به بیرون نگاه می کند ، تصویر تحریف شده ای ( بزرگ نمایی شده ) از واقعیت می بیند، بیرحمی است. اما از کجا بفهمیم که ما تصویر واقعی و تحریف نشده ای از واقعیت داریم؟ از کجا معلوم که خود ما داخل تنگ بزرگتر نباشیم و بینایی مان با یک لنز خیلی بزرگ تحریف نشده باشد؟ تصویر ماهی قرمز از واقعیت با تصویر ما متفاوت است ، اما از کجا مطمئن باشیم که کمتر از تصویر واقعی است؟
تصویر ماهی قرمز از واقعیت مانند تصویر ما نیست اما ماهی قرمز هنوز هم می تواند قوانین فیزیکی حاکم بر حرکت اشیا خارج از تنگ را فرمول بندی کند. برای مثال به خاطر شکست نور، ماهی درون تنگ حرکت جسمی را که آزادانه به خط مستقیم حرکت می کند، در یک مسیر منحنی مشاهده می کند. با این وجود، ماهی می تواند قوانین علمی را از همان چهارچوب قضاوت تحریف شده اش به گونه ای فرمول بندی کند که همیشه صادق باشد و همین فرمول بندی او را قادر خواهد کرد که درباره آینده حرکت اجسام خارج از تنگ پیش بینی انجام دهد. قوانین آنها خیلی پیچیده تر از قوانین چهارچوب ما خواهد بود، اما سادگی یک موضوع سلیقه ای است. اگر یک ماهی قرمز چنین فرضیه ای را فرمول بندی کرده است، ما ناچار به تصدیق دیدگاه ماهی قرمز به عنوان تصویری واقعی از حقیقت هستیم.

استیون هاوکینگ
http://bigbangpage.com/wp-content/uploads/2013/01/hawking-225x300.jpg
-------+------
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کهکشان های گمشده در کیهان

محققان در مورد تقریبا ۲۴ ستاره ی فراری اطلاعات دارند و حتی یک گروه از ستاره های فراری پیدا کرده اند که در حال ترک کهکشان خود هستند. همچنین ستاره شناسان از ماه ژوئن گذشته، ۱۱ کهکشان فراری را شناسایی کردند که از خانه‌هایشان به سمت فضای بین کهکشانی در حرکت هستند.

ایگور چیلینگاریان نویسنده ی اصلی این پژوهش از مرکز اختر فیزیک هاروارد اسمیتسونین گفت: « این کهکشان‌ها از خوشه‌های کهکشانی که قبلا در آن‌ سکونت داشته اند رانده شده و با آینده‌ای متروک و تنها مواجه هستند.» زمانی که جرمی این چنین سریعتر از شتاب خود حرکت کند به آن رانده شده می گویند که هرگز به کهکشان خود باز نخواهد گشت. این سرعت حرکت در مورد ستاره های فراری بیشتر از ۵۰۰ کیلومتر بر ثانیه می‌باشد و برای یک کهکشان فراری تا حدود ۳۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه می‌ رسد.

قبل از این مطالعه، تنها حدود ۳۰ کهکشان بیضوی فشرده شناخته شده بود که همه ی آنها در خوشه‌های کهکشانی ساکن بودند. برای مکان یابی‌ نمونه‌های جدیدی از این کهکشان ها این دو محقق، داده‌های آرشیو شده از پیمایش دیجیتالی آسمان اسلون و ماهواره ی ماهواره گالکس را طبقه بندی و مطالعه کردند. در نتیجه‌ ی این مطالعه، تقریبا ۲۰۰ نمونه ناشناخته از این نوع کهکشان‌ها شناسایی شدند. در میان آنها، ۱۱ عدد کاملا از خوشه های کهکشانی اطراف خود دور بودند...

ادامه و جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=41013
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

برای رصد بارش شهابی جوزایی آماده باشید!

علاقمندان به رویدادهای آسمان شب می توانند ۱۳ و ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ (۲۲ و ۲۳ آذر ۹۴) شاهد بارش شهابی جوزایی(Geminids) باشند، امسال بارش شهابی جوزایی نمایش خوبی برای رصدگران مهیا کرده و به گفته ی منجمان می‌توان ۲ شهاب در هر دقیقه رصد کرد.

بهترین زمان برای رصد این بارش پس از طلوع صورت فلکی دو پیکر یا جوزا در اوج بارش شهابی در بامداد روز ۲۳ آذر است، بهترین مکان هم برای تماشای آسمان که شانس بیشتری برای تماشای شهاب‌ها داشته باشید فاصله ۲۰ تا ۳۰ درجه‌ای کانون بارش در صورت فلکی جوزا است. برای دیدن بارش شهابی به هیچ وسیله خاصی نیاز ندارید، با چشم‌ غیر مسلح هم می‌توان این بارش را براحتی دید. اما باید برای رصدش حتما از نور شهرها و آلودگی آنها دور شوید.

این بارش از معدود بارش‌های شهابی است که منشأ آن دنباله دار نیست و یک سیارک یخی است. بارش شهابی جوزایی زمانی رخ می‌دهد که زمین از میان توده‌ای از ذرات به‌ جامانده از سیارکی به نام ۳۲۰۰ فائتون عبور می‌کند و ذرات کوچک غبار و یخ باقی‌مانده از این سیارک با برخورد به جو زمین در آن سوخته و رد درخشانی را در آسمان به‌جای می‌گذارند...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=41009
کانال علمی بیگ بنگ

اوج شهاب باران جوزایی در بامداد ۲۳ آذر میباشد @big_bangpage
اوج شهاب باران جوزایی در بامداد ۲۳ آذر میباشد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

با دانلود این نرم افزارها موقعیت صورت فلکی ها را در موبایل خود براحتی پیدا کنید
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود نرم افزار ستاره شناسی برای موبایل

در این پست دو نرم افزار آموزشی موبایل که برای رصد و موقعیت یابی اجرام آسمانی بسیار مناسب می باشد را برای دانلود مستقیم قرار دادیم. این برنامه ها می تواند اجرام آسمانی را به شما نمایش دهند و شما یک افلاک نمای مجازی را همیشه در جیب خود داشته باشید.

نرم افزار اندروید: Mobile Observatory Astronomy v2.50

این برنامه کامل ترین و بهترین نرم افزار ستاره شناسی برای سیستم عامل اندروید می باشد. اگر علاقه مند به نجوم هستید به شما پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان این نرم افزار را از دست ندهید.

نرم افزار برای آیفون: Star Walk 2

اگر به نجوم و ستاره شناسی علاقه دارید ما اپلیکیشن Star Walk 2 را پیشنهاد می کنیم. این برنامه با ارائه تصاویر تعاملی از ستارگان شما را با علم ستاره شناسی آشنا می کند، کافیست گوشی خود را به سمت آسمان بگیرید و باقی کار را به Star Walk بسپارید.

دانلود نرم افزارها از لینک زیر: http://bigbangpage.com/?p=38175
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانلود مقاله: آنچه که هر فیزیکدان باید درباره ى تئورى ریسمان بداند

فیزیک نظری علمی بسیار عمیق و با روابطی بسیار پیچیده ریاضیاتی پرمفهوم است. تمامی این ها دست به دست هم داده اند تا به دانشی از جهان، خلقت و قوانین حاکم بر آن برسیم. به همین دلیل است که تصمیم داریم نظریات معروفترین دانشمندان و نظریه پردازان این شاخه از فیزیک را به فارسی برگردان نماییم.به تازگی فیزیکدان مشهور، ادوارد ویتن مقاله ای با عنوان «آن چه که هر فیزیکدان باید درباره ى تئورى ریسمان بداند» منتشر ساخته است که مطالعه ی آن می تواند سطح علمی علاقه مندان به این علم که ترکیبی از نظریه ریسمان و تئوری میدان می باشد را بالا می برد.

این مقاله از لینک زیر قابل دانلود میباشد: http://bigbangpage.com/?p=41010