کانال علمی بیگ بنگ 
عنوان گروه یا کانال:

کانال علمی بیگ بنگ


توضیحات: کانال رسمی سایت علمی بیگ بنگ Bigbangpage.com -------------------- تماس با ما از اینجا ? @bigbangpage
شناسه: big_bangpage@
تعداد اعضا: 60102
کانال علمی بیگ بنگ

دور افتاده ترین جرم سامانۀ خورشیدی مشاهده شد @big_bangpage
دور افتاده ترین جرم سامانۀ خورشیدی مشاهده شد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

« مجموعه کتب علمی - الکترونیکی سایت بیگ بنگ »

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید به لینک های زیر مراجعه کنید:

۱) کتاب جهانی از عدم- نوشته: لاورنس کراوس - ترجمه:سیامک عطاریان .
http://bigbangpage.com/?p=39437
-------------------------------------
۲)کتاب جهان کوانتومی- نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو - ترجمه:سیامک عطاریان .
http://bigbangpage.com/?p=17446
---------------------------------------
۳) کتاب «چرا E=mc2»- نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو - ترجمه:سیامک عطاریان .
http://bigbangpage.com/?p=19578
---------------------------------------
۴)کتاب ذرات بنیادی یا نظریه ی ریسمانها - نویسنده و گرداورندگان: محمد پرگلی – سمیر الله وردی
http://bigbangpage.com/?p=33896
-------------------------------------
۵)سیاهچاله ها از رویا تا واقعیت- نویسندگان: محمد پرگلی، پویا فرخی
http://bigbangpage.com/?p=36151
-------------------------------------
۶) فرگشت و ژنتیک، مجموعه دانشنامه علمی تصویری بریتانیکا ، ترجمه:سیامک عطاریان
http://bigbangpage.com/?p=38325
--------------------------------------
دوستانی که علاقمند هستند در طرح ترجمه ی کتب علمی با بیگ بنگ همکاری داشته باشند از تلگرام یا ایمیل زیر در ارتباط باشند:

Telegram: @bigbangpage

Email: bigbangpage1@gmail.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانشمندان در پی رسیدن به دمایی بالاتر از هسته خورشید!

فیزیکدانان نظری امپریال کالج لندن، به تازگی یک مکانیسم بسیار سریع حرارتی ارائه کرده اند که با استفاده از لیزر می‌توان مواد خاص را در کمتر از یک میلیون میلیونیوم ثانیه به ۱۰ میلیون درجه سانیگراد رساند. مهمترین کاربرد فناوری جدید در تحقیقات همجوشی است و مهمترین هدف تحقیقات همجوشی، تولید انرژی بی پایان و ارزان با استفاده از فرآیند همجوشی هسته است. همجوشی هسته فرآیندی است که در آن دو هسته سبک ترکیب می شوند و یک هسته سنگین تشکیل می دهند. این فرایند زمانی اتفاق می افتد که اتم های هیدروژن برای تشکیل هلیوم در دمای نزدیک به ۱۰ میلیون سانتی گراد به یکدیگر برخورد کرده و جوش بخورند.

برای انجام این فرآیند و دستیابی به راکتورهای همجوشی، شرایطی شبیه به مرکز خورشید نیاز است که تا امروز امکان پذیر نبود؛ ولی با استفاده از این لیزر، می توان به آرزوی تولید انرژی ارزان و نامحدود دست یافت، لیزر‌ها می‌توانند مواد را با درجه حرارتی گرمتر از دمای مرکز خورشید و تنها در ۲۰ کوآدریلیون از یک ثانیه گرم کنند.
معمولا برای افزایش دمای یک ماده با استفاده از لیزر پلاسما، در ابتدا الکترون ها حرارت داده می شوند، سپس الکترون های حرارت دیده، یون ها را گرم می کنند و دمای ماده بالا می رود. گرچه این فرآیند جوابگوست؛ اما بسیار زمان گیر است. برای حل این مشکل دانشمندان امپریال کالج بر اساس تحقیقات جدید خود بر این باورند که با جفت کردن امواج شوکی الکترو استاتیک با ماده، می توان مستقیما به گرم کردن یون ها پرداخت...

ادامه ی مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=39490
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

بدن انسان چه تعداد سلول دارد؟

تعداد سلول‌های بدن انسان، سوالی است که دو قرن قدمت دارد. تعدادی از محققان دانشگاه بولوگنا در ایتالیا تلاش کردند که به این سؤال پاسخ دهند. این تیم تحقیقاتی برای یافتن پاسخ یک مرد ۳۰ ساله را با قد ۱٫۷۲ متر و ۷۰ کیلو وزن و سطح بدن معادل با ۱٫۸۵ مترمربع انتخاب کردند و اندام‌های مختلف یا انواع سلول‌های موجود در بدن وی را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند که چه تعداد سلول در بدن وی وجود دارد.

محققان دریافتند که ۷۰۰ میلیون سلول استخوان ترابکولار در بافت استخوانی بدن وجود دارد، در حالی که تعداد سلول‌های استخوان کورتیکال به ۱٫۱ میلیون می‌رسد. آنها کار را با شمردن سلول‌های بافت چربی آغاز کردند و مسیر سخت و دشوار خود را با بررسی مفاصل، سیستم صفراوی، خون، استخوان‌ها و نهایتا با رگ‌های خونی ادامه دادند.

مثلا در رگ‌های خونی حدود ۸۰ هزار کیلومتر مویرگ وجود دارد که قطر متوسطی برابر با سه چهارم یک میلیمتر دارند. رگ‌های خونی حاوی سلول‌های اندوتلیال هستند که تنها ۶۰ میکرون طول و ۲۰ میکرون عرض دارند. بر این اساس تخمین می‌زنند که تنها ۲٫۵ تریلیون سلول اندوتلیال در مویرگ‌ها وجود دارد. محققان با کنار هم قرار دادن تمام این اعداد و ارقام به رقم کلی ۳۷ تریلیون سلول رسیدند. در حقیقت در بدن ما ۳۷ تریلیون سلول وجود دارد که رقم شگفت‌انگیزی است.

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39495
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود فیلم: استیو جابز، مردی از جنس ماشین http://filmelmi.ir/1394/08/22/دانلود-فیلم-استیو-جایز-مردی-از-جنس-ماشین
دانلود فیلم: استیو جابز، مردی از جنس ماشین http://filmelmi.ir/1394/08/22/دانلود-فیلم-استیو-جایز-مردی-از-جنس-ماشین
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

گیر انداختن ذره ی نور برای مدت زمان ِ نامحدود!

محققان یک دستگاه، در مقیاس نانو را طراحی کرده اند که تحت شرایط ایده آل می تواند «ذره ی» نور (یعنی نور با یک مقدار انرژی دقیق) را برای مدت زمانی نامحدود گیر می اندازد.

اگرچه این دستگاه فیزیکی به دلیل عیوبِ ماده مقداری نورِ گیر افتاده را به طور اجتناب ناپذیری از دست می دهد، محققان انتظار دارند بتوان این فقدان را با استفاده از نورِ بکار رفته در لیزرها کاملأ جبران کنند، بصورتی که طول عمر حتی در یک دستگاه واقعی به طور نامحدودی زیاد شود. سیلواین لانبر و ماریو جی سیلورینها در دانشگاه کومبرا در پرتغال مقاله ای در مورد دستگاهِ به دام انداختنِ نور، منتشر کرده اند. همانطور که محققان در مقاله شان توضیح می دهند، تحقیق قبلی با استفاده از آینه ها و موادِ مهندسی شده، نور را برای مدت زمانی محدود گیر انداخته است، اما گیر انداختنِ نور – حتی به طور نظری – امری زیرکانه است.

محققان نوشتند: « نور چیزی است که رام کردن آن دشوار است. مهم نیست ساختِ مواد که برای غربالِ آن از محیط خارجی بکار می رود چقدر دقیق و پیچیده است، همیشه یک جفت شدگیِ باقیمانده با زنجیره ی تابش وجود دارد و از این رو، نور – اگر با دیواره های ماده جذب نشود – همیشه راه خروج خود را پیدا می کند.» اما در حال حاضر دانشمندان راهی برای نگه داشتن نور پیدا کرده اند. سیلویرینها به Phys.org گفت: «راهی برای گیر انداختنِ نور در یک دستگاه نانوساختارِ باز پیدا کرده ایم، بصورتی که تحت شرایط ایده آل، طول عمرش به طور نامحدودی زیاد باقی می ماند....

ادامه جزئیات بیشتر مقاله::: http://bigbangpage.com/?p=39522
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

بحثی دربارۀ موضوع فرا زمینی ها

در ویدئوی بالا چهار دانشمند و فیزیکدان، استیون هاوکینگ، میچیو کاکو، دیوید برین و سث شوستاک و یک هنرپیشۀ هالیوود با لری کینگ دربارۀ موضوع فرازمینی ها مباحثه می کنند.

ترجمه زیرنویس: حمید شکری/ سایت بیگ بنگ

سایت مستند و ویدئوی علمی: http://video.bigbangpage.com/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تکینگی سیاهچاله

تکینگی بر اساس نسبیت عام، جرم یک سیاهچاله به طور کامل در داخل ناحیه ای با حجم صفر فشرده شده است. این ادعا بدین معناست که چگالی و گرانش این نقطه بینهایت است. علاوه بر این، خمیدگی فضا-زمان در این نقطه بینهایت خواهد بود. این مقادیر بینهایت باعث می شوند که بیشتر معادلات فیزیکی، از جمله معادلات نسبیت، کارایی خود را در میان مرکز سیاهچاله از دست بدهند. از اینرو فیزیکدانان این ناحیه، بی نهایت چگال با حجم صفر در مرکز سیاهچاله را "تگینگی" می نامند.

تکینگی در یک سیاهچاله غیرباردار غیرچرخشی، یک نقطه است؛ به عبارت دیگر ناحیه ای است که طول، عرض و ارتفاع آن صفر است.البته بر اساس مکانیک کوانتومی هیچ جسمی نمی‌تواند داری اندازه صفر باشد. بنابر تعریف مکانیک کوانتومی، مرکز سیاهچاله تکینگی نیست، بلکه ناحیه ای است که در آن مقادیر زیادی ماده در کوچکترین حجم ممکن فشرده شده است. از اینرو بین نظریه نسبیت و مکانیک کوانتمی بر سر تکینگی اختلاف نظر وجود دارد.

در صورتی که سیاهچاله چرخشی باشد(که براساس اکثر نظریات موجود، اغلب سیاهچاله ها چرخشی هستند)تکینگی ان بر اساس نظریات نسبیت، به شکل یک حلقه خواهد بود. این تکینگی که در مرکز سیاهچاله قرار دارد دارای ضخامت و عرض صفر است.

اطلاعات بیشتر در مورد سیاهچاله: http://bigbangpage.com/?p=4481
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

singularity = تکینگی
کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 67 مستند نجومی با دوبله فارسی

جهت خرید - دانلود این پکیج به لینک زیر مراجعه کنید:


http://video.bigbangpage.com/scientific/%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d9%86%d8%ac%d9%88%d9%85%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%af/
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج مستند نجومی
پکیج مستند نجومی
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا در سیارات دیگر بارش وجود دارد؟

وقتی درباره بارش در دیگر سیارات از شما سؤال می‌شود کاملا حق دارید که بلافاصله به یاد آب بیفتید؛ اما در اشتباهید؛ زمین تنها سیاره‌ای است که در منظومه شمسی آب مایع دارد(در مریخ نیز بتازگی شواهدی از آب مایع کشف شده است)؛ در حقیقت پدیده بارش باران از ابر در دیگر سیارات هم وجود دارد اما این بارش‌ها دیگر باران نیست، حتی نزدیک به آن هم نیست.

اینجا بر روی زمین، ما انسان‌ها به نوع خاصی از بارش باران عادت کرده‌ایم اما بهتر است به موادی که در دیگر سیارات باریده می‌شوند نیز نگاهی بیندازیم: سالانه حدود ۱۰۰۰ تن الماس بر سطح زحل می‌بارد. البته این در حد یک تئوری است و از سوی محققان ناسا عنوان شده است. بر اساس یافته‌ها به احتمال زیاد در سیاره زحل، نپتون، مشتری و برخی دیگر از سیارات باران الماس می‌بارد اما شرایط زحل برای این بارش‌ها از سایرین بهتر است.

در ناهید بارش باران از جنس اسیدسولفوریک بسیار داغ را داریم. اتمسفر ناهید پر از ابرهای اسیدسولفوریک است اما از آنجا که سطح سیاره دمایی به اندازه ۸۹۴ درجه فارنهایت یا ۴۸۰ درجه سلسیوس دارد، این قطره‌های باران اسیدی قبل از این که به گاز تبدیل شوند، خود را به فاصله ۱۵٫۵ مایلی سطح سیاره می‌رسانند.
نمایی از تیتان قمر زحل که دارای اتمسفر ضخیمی است.

بر روی تیتان که بزرگترین قمر زحل است، باران‌های طوفان‌زایی از جنس متان یخ زده می‌بارد. همانطور که زمین دارای چرخه آب است، تیتان هم چرخه متان دارد و بارش متان در این قمر فصلی‌ است.علاوه بر اینها، در مریخ پدیده بارش یخ خشک، در مشتری بارش هلیوم مایع و در خورشید بارش پلاسما وجود دارد، اما هنوز هم زمین تنها سیاره باران‌های آبی است.

در سایت::: http://bigbangpage.com/?p=39579
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

مریخ نورد کنجکاوی در تپه‌های شنی مریخ

مریخ نورد «کنجکاوی» که آگوست سال ۲۰۱۲ برای بررسی تغییرات محیط زیست سیاره سرخ در میلیاردها سال قبل ماموریت یافته بود، از فرصتی برای بررسی برخی از فعالیت‌های مریخ مدرن در تپه‌های شنی متحرک استفاده کرده است.

 تپه‌های شنی باگنولد(Bagnold) که در دامنه سمت شمال غربی کوه شارپ در مریخ قرار دارد، در طول چند روز آینده هدف بعدی تیزبینی کاوشگر «کنجکاوی» (Curiosity) خواهد بود. هیچ کاوشگر مریخی قبلا از این تپه های شنی بازدید نکرده بود. یکی از تپه‌هایی که توسط مریخ نورد کنجکاوی بررسی خواهد شد، ارتفاعی به اندازه یک ساختمان دو طبقه دارد و به اندازه یک زمین فوتبال گسترده است. تپه‌های شنی باگنولد فعال هستند و تصاویر گرفته شده از مدار نشان می‌دهد که برخی از آنها حدود یک متر در هر سال زمینی، جابجایی دارند.

بتانی المن از موسسه فناوری کالیفرنیا و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که هر دو در پاسادنای کالیفرنیا هستند، اظهار کرد: ما تحقیقاتی را برنامه ریزی کردیم که نه تنها ما را از فعالیت تپه مدرن در مریخ آگاه می‌کند بلکه به ما در کشف چگونگی ترکیب لایه‌های سنگ ماسه‌ای که از تپه‌های شنی تشکیل شده‌ و مدتها قبل به سنگ تبدیل شده‌اند، کمک خواهد کرد.این مریخ‌نورد در حال حاضر بر جهت وزش باد در منطقه و سرعت هر روز آن نظارت می‌کند و تصاویر تدریجا نزدیکتری را به عنوان بخشی از تحقیقات خود از این تپه می‌گیرد.

ادامه و تصاویر بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39673
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

تصویری هوایی و متحرک از تپه های شنی نزدیک کوه شارپ در مریخ که تغییراتشان را بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می دهد.
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج فیلم علمی- تخیلی @big_bangpage
پکیج فیلم علمی- تخیلی @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

وقتی مغز اشتباه می کند @big_bangpage
وقتی مغز اشتباه می کند @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage


سفر سریع به فضای میان‌ستاره‌ای با بادبان الکتریکی

محققان ناسا در حال ساخت یک بادبان الکتریکی هستند که می‌تواند در یک یا چند دهه آینده به فضاپیماهای رباتیک در سفر بر روی بادهای خورشیدی به سمت فضای میان‌ستاره‌ای با سرعت بی‌سابقه کمک کند.سیستم پیشرانش بادبان الکتریکی محققان مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا به جذب باد خورشیدی می‌پردازد که جریانی از پروتون‌ها، الکترون‌ها و سایر ذرات باردار است و با سرعت بیش از ۱٫۶ میلیون کیلومتر در ساعت از سمت خورشید به فضا منتشر می‌شود.

فضاپیمای حاوی بادبان الکتریکی از ۱۰ تا ۲۰ سیم برخوردار خواهد بود که هر کدام یک تا ۲۰ کیلومتر طول داشته و بسیار باریک و به اندازه ۲۵ میکرون قطر دارند. در مقایسه عرض موی انسان تنها ۵۰ میکرون است. به گفته محققان، کاوشگر برای محکم نگهداشتن این سیم‌های بلند باید دور خود بچرخد. به گفته محققان، یک انحراف مثبت ولتاژ بالا بر روی سیم‌ها که جهت‌گیری عادی نسبت به جریان باد خورشیدی دارد به تحریف پروتون‌های پخش شده پرداخته و منجر به نیروی واکنشی بر روی سیم‌ها می‌شود. طی دوره‌های چند ماهه این نیروی کوچک می‌تواند فضاپیما را با سرعت بسیار بالایی به جلو براند.

یک واحد نجومی به اندازه ۱۵۰ میلیون کیلومتر یا فاصله بین خورشید و زمین است. دورترین فاصله‌ای که یک فضاپیمای ساخت دست بشر تاکنون پرواز کرده، کاوشگر ویجر ۱ ناسا بوده که از زمان پرتاب در سال ۱۹۷۷ تاکنون حدود ۱۳۴ واحد نجومی سفر کرده است....

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39372
کانال علمی بیگ بنگ

حل یک مساله ریاضی پس از ۱۵۶ سال

استادی نیجریایی ادعا می‌کند موفق به حل معمایی شده که بیش از ۱۵۰ سال ذهن دانشمندان و ریاضیدانان جهان را به خود مشغول کرده‌است و یکی از هفت مساله لاینحل دانش ریاضیات به شمار می‌رود.دکتر اوپیمی انوک از دانشگاه فدرال شهر باستانی اویه اکیتی معتقد است یکی از هفت مساله هزاره دانش ریاضی را حل کرده‌ است.

وی می‌گوید توانسته راه حلی برای فرضیه ریمان بیابد،‌ فرضیه‌ای که اولین بار توسط برنهارد ریمان ریاضیدان آلمانی در سال ۱۸۵۹ مطرح شد و در صورتی که درستی این راه حل به اثبات برسد، جایزه‌ای یک میلیون دلاری در انتظار انوک خواهد بود. با این همه هنوز راه حل وی منتشر نشده‌ است. دانشگاه فدرال در بیانیه‌ای اعلام کرد دکتر انوک گفته‌های ریمان را ابتدا مورد بررسی قرار داده و سپس آنها را بسط داده‌ است.

وی تصورات غلطی که در نسل‌های پیشین توسط ریاضیدانان اعلام شده‌ بود را در نظر گرفته و آنها را اصلاح کرد و مسیر ارائه راه حل خود را هموار ساخت. وی همچنین نشان داد چطور می‌توان دیگر مسائل مشابه را فرمول‌بندی کرده و به ماتریسی که هیلبرت و پولی برای حل این مساله پیش‌بینی کرده‌بودند دست یافت. انوک نشان داده که چطور این راه حل‌ها در رمز‌نگاری، علوم اطلاعات کوانتومی و کامپیوترهای کوانتومی کاربردی خواهند بود...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39703
کانال علمی بیگ بنگ

@big_babgpage

کامل‌ترین عمل جراحی پیوند صورت انجام شد! ( ویدئوی بالا )

جراحان در آمریکا می گویند که در ماه اوت ۲۰۱۵ کامل ترین پیوند صورت شامل پیوند کامل پوست سر، گوش و پلک را انجام داده اند و حال بیمار را سه ماه پس از عمل خوب توصیف می کنند. دکتر ادواردو رودریگز جراح پلاستیک سرپرستی تیم پزشکان در این عمل ۲۶ ساعته را به عهده داشت. بیمار پاتریک هاردیسون، مامور ۴۱ ساله آتش نشانی بود.

اهدا کننده صورت دیوید رودنبا ۲۶ ساله بود که در جریان یک حادثه دوچرخه سواری در گذشت. در زمان جراحی، تیم پزشکان در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک گفته بود که شانس موفقیت عمل ۵۰/۵۰ خواهد بود. آقای هاردیسون در جریان ماموریتی برای نجات ساکنان خانه ای که در حال سوختن بود دچار سوختگی درجه سه در کل صورت و پوست سر شد. برای پیوند موفق نه فقط گروه خونی بلکه رنگ پوست و موی اهداکننده هم باید با او همخوانی می داشت.

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری از زمین نقطه ی آبی کمرنگ از اعماق فضا @apod_iran
تصویری از زمین نقطه ی آبی کمرنگ از اعماق فضا @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran
عکس:‌ نیما رحیم زاده
کمان ستارگان کهکشان راه شیری، رامسر
 .
دوستان عکسهایی نجومی که خودتون گرفتیدبه اینجا بفرستید: @bigbangpage
@apod_iran
عکس:‌ نیما رحیم زاده
کمان ستارگان کهکشان راه شیری، رامسر
.
دوستان عکسهایی نجومی که خودتون گرفتیدبه اینجا بفرستید: @bigbangpage
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج فیلم علمی- تخیلی @big_bangpage
پکیج فیلم علمی- تخیلی @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

معرفی کتاب: رقص جهان

از ابتدای پیدایش تاریخ بشر همواره این پرسش اساسی را مطرح کرده است که آغاز هستی چگونه بوده است. تا آنجایی که ما میدانیم هر فرهنگ و تمدنی اعم از گذشته و حال این پرسش را در خاطر داشته و به آن پاسخ خاص خود را داده است.

این پرسش که چرا به جای “نیستی”،”هستی” وجود دارد پرسشی است که از اسطوره های آفرینش تمدن های پیش از علم گرفته تا  نظریه های مدرن مربوط به کیهان شناسی، همواره اسطوره سازان دانشمندان و مذهبیان و فیلسوفان را وسوسه نموده و آنها را آرام نگذاشته است. در این کتاب ما ضمن این که برای گشودن این راز بزرگ به عقب بر میگردیم و پا جای پای گذشتگان میگذاریم حیرت خود را نیز در مواجهه با پاسخ هایی که تخیل بشر به معمای آفرینش داده است دو چندان میکنیم.

http://bigbangpage.com/?p=39771
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

تاریخچه طنین کیهانی بیگ بنگ

یکی از نشانه های نظریه بیگ بنگ طنین و آوای آن است که در جای جای کیهان گسترانده شده است، به این طنین تابش پس زمینه میکروموج کیهانی می گویند. از وقتی دو دانشمند مدارکِ مهمی دربارۀ نظریه ی بیگ بنگ ارائه دادند ۵۰ سال می گذرد، تلاش های رابرت ویلسون و آرنو پنزیاس موجب شد به آوای ۳۷۸.۰۰۰ سال پس از بیگ بنگ گوش فرا دهیم و دیدمان را از جهان تغییر دهیم. در اینجا می خواهیم داستان چگونگی مشاهده و کشف امواج پس زمینه کیهانی را شرح دهیم.

ادامه مطلب در:

http://bigbangpage.com/?p=10653
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا نانو ربات ها می توانند مغز را هک کنند؟

بنا به پیش‌بینی یکی از دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی، در دهه ۲۰۴۰ میلادی می‌توان نانو ربات‌هایی را از طریق جریان خون وارد مغز کرد و به کمک آنها از اطلاعات موجود در مغز افراد آگاه شد یا اینکه اطلاعات جدیدی را وارد مغز نمود. نیکولاس نگروپونته یکی از بنیان گذاران اینترنت و سازنده آزمایشگاه مدیای اِم‌آی‌تی (MIT Media Lab) میباشد که ایده‌های خود را در کتاب پرفروش “دیجیتالی‌شدن (Being Digital) مطرح کرده است. این کتاب حاصل پیش‌ بینی‌های معروف او در زمینه ی چگونگی ادغام ناگهانی جهان تعاملی، جهان سرگرمی و جهان اطلاعات است. بسیاری از پیش‌بینی‌های نگروپونته مربوط به دهه هشتاد میلادی است و به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های او در مورد آینده در دهه ۲۰۴۰، به کمک نانوربات‌ها و هک مغز اعصاب (Neurohacking)، قابل‌درک خواهد بود.

نگروپونته معتقد است که در دهه آینده، فناوری‌های زیست‌شناسی مصنوعی (synthetic biology) و رابطه بین زیست‌شناسی و سیلیسیم، از فناوری‌های مخرب خواهند بود. وی می‌گوید: «کلید‌‌ پیش‌بینی من این بود که بهترین راه را برای ارتباط برقرارکردن با مغز، از طریق داخل بدن، یعنی جریان خون می‌دانستم. اگر شما یک ربات کوچک به جریان خون تزریق نمایید، می‌توانید به همه سلول‌ها، اعصاب و تمام چیزهایی که در مغز است نزدیک شوید.

بنابراین اگر شما بخواهید اطلاعاتی را وارد کنید و یا اینکه اطلاعاتی را بخوانید، می‌توانید این ربات را وارد جریان خون نمایید. در حالت تئوری می‌توانید شکسپیر را در جریان خون خود بارگذاری نمایید و به صورت ربات‌های کوچک، به بخش‌های مختلف مغز بفرستید. یا اینکه اگر بخواهید صحبت به زبان فرانسوی را یاد بگیرید، می‌توانید ربات‌ها را به صورت تکه‌های فرانسوی وارد خون نمایید. بنابراین در تئوری، شما می‌توانید اطلاعات را به درون بدنتان بفرستید.» ربات‌های کوچک یا نانوربات به وسیله نانوفناوری پیشرفته توسعه یافته‌اند. آنها می‌توانند به‌قدری کوچک باشند که با چشم دیده نشوند و در مقیاس نانو (یک نانومتر معادل یک میلیاردیم متر است) عمل کنند. نانوربات‌ها می‌توانند به صورت بی‌سیم با یکدیگر و با جهان خارج ارتباط داشته‌ باشند. همچنین می‌توانند اطلاعات مغز را هک کنند...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39719
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

نخستین تصویر از تولد ِ سیارات فرا خورشیدی ثبت شد!

محققان آمریکایی و استرالیایی نحوه ی شکل گیری سیاره فرا خورشیدی غول پیکر گازی را در اطراف ستاره جوانی بنام LkCa 15 شناسایی کردند که حدود ۴۵۰ سال نوری با زمین فاصله دارد و در صورت فلکی گاو واقع شده است. از میان نزدیک به ۲۰۰۰ سیاره ی فراخورشیدی کشف شده طی دو دهه‌ی گذشته، تمامی آنها به عنوان سیاره‌های قدیمی و از پیش تشکیل شده شناسایی شده‌اند، به همین منظور مشاهده ی نحوه شکل گیری سیاره LkCa 15b اخترشناسان را حیرت زده کرده، زیرا این نخستین مشاهده از نحوه ی تولد یک سیاره ی فرا خورشیدی می باشد.

سیاره LkCa 15b که حول ستاره‌ای با نام LkCa 15 می‌چرخد، توسط محققان آدام کاروس و مایکل ایرلند کشف شد. سیاره ی LkCa 15b در منظومه‌ی ستاره ای خود با دو سیاره‌ی دیگر همراه است (که سیاره های LkCa 15c و LkCa 15d نامیده شده‌اند) و دارای یک دیسک غیرمعمول با غبار درونی میباشد؛ این مساله موجب شد اخترشناسان به این جمع‌بندی برسند که یک سیاره در درون این دیسک در حال شکل گیری است.

سیستم سیاره ای LkCa ۱۵ متشکل از صفحه بزرگ متشکل از گرد و غبار و گازی است که به دور ستاره ای شبیه خورشید که تنها ۲ میلیون سال از عمر آن می گذرد، می چرخد. شکل گیری سیارات، نور بسیار کمی دارد، به همین منظور اخترشناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از تلسکوپ قدرتمند ماژلان، تلسکوپ دو چشمی ال بی تی و تلسکوپ کک بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵، این فرآیند دیدنی را مستقیما در فوتونهای هیدروژن – آلفا تصویربرداری کردند. در واقع این فرآیند مبتنی بر نوعی نور است که در حین به هم پیوستن ِ مواد تشکیل دهنده سیارات از ستارگان تازه متولد شده به فضا منتشر می شود...

جزئیات بیشتر و ویدئو در: http://bigbangpage.com/?p=39809
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

معرفی کتاب: هنر شفاف اندیشیدن

به گفته ی رولف دوبلی نویسنده ی کتاب، خطاهای شناختی چنان در وجود ما رخنه کرده اند که نمی توانیم بطور کامل از شرشان خلاص شویم. خاموش کردن آنها نیازمند اراده ی فوق بشری است، همه ی خطاهای شناختی مهلک نیستند. در واقع اگر ما بتوانیم بزرگترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آنها در زندگی شخصی، شغلی یا … پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیطه ی های جدید، طرح های نوین، ابزارهای ضروری و پرکاری طاقت فرسا نیست؛ تمام آنچه ما بدان نیاز داریم، پرهیز از بی خردی است. این کتاب در ۹۹ فصل تدوین شده‌ است، هر کدام از فصول به یکی از معضلات همه‌گیر در حیطه‌ی زندگی فردی و اجتماعی اشخاص مربوط است و راه‌کارهایی برای برون‌ رفت از آن می پردازد.

نام اصلی: The Art of Thinking Clearly
نوشته: رولف دوبلی
ترجمه: ‌عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی، علی شهروز
نشر چشمه
موضوع: علوم انسانی، روانشناسی
سال انتشار: ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۳۳۲

اطلاعات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=39765
کانال علمی بیگ بنگ

معرفی کتاب: هنر شفاف اندیشیدن @big_bangpage
معرفی کتاب: هنر شفاف اندیشیدن @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

عکس‌راست 😍⭐ عکس چپ 😏 @big_bangpage
عکس‌راست 😍⭐ عکس چپ 😏 @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کشف نوعی باکتری مقاوم در برابر تمام آنتی بیوتیک ها

پژوهشگران می گویند نوعی باکتری در کشور چین کشف شده است که در برابر تمام آنتی بیوتیک ها مقاوم است. این کشف زمانی اعلام شد که استفاده از کولیستین که یک آنتی بیوتیک قوی است، نتوانست به درمان افراد و دام های مبتلا به این باکتری کمکی کند.پزشکان نگران هستند که این باکتری مقاوم در سراسر جهان پراکنده شود و فهرست عفونت های درمان ناپذیر را طولانی تر کند. این احتمال مطرح شده که دلیل مقاوم شدن این باکتری، استفاده بی رویه از کولیستین در درمان عفونت های دامی در چین بوده است. چشم انداز نگران کننده مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها سبب شده است از این وضعیت به عنوان شرایطی که جهان را به قرون وسطی و عصر ناتوانی بشر در درمان بیماری های عفونی بازمی گرداند، نام برده شود.

پژوهشگران در بررسی این باکتری متوجه نوعی جهش ژنتیکی در آن شدند که مانع از کارآیی کولیستین در نابودی آن می شود. در گزارش این پژوهش که در نشریه Lancet Infectious Diseases منتشر شده، آمده است که باکتری مقاوم در ۱۶ فرد بیمار، یک پنجم دام هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند و ۱۵ درصد نمونه های گوشت خام در چین مشاهده شده است.

همچنین، به نظر می رسد که این باکتری به خارج از چین و کشورهایی از جمله لائوس و مالزی سرایت کرده و جهش ژنتیکی مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به چند باکتری دیگر نیز گسترش یافته است. به گفته یک کارشناس انگلیسی، ادامه این روند به معنی آن است که اگر فردی در اثر ابتلا به یکی از این باکتری ها به شدت بیمار شود، برای درمان او اقدامی نمی توان انجام داد...

ارتباط با ادمین: @bigbangpage

جزئیات بیشتر و منابع::: http://bigbangpage.com/?p=39782
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ویدئوی بالا: کاوش در قمرهای مشتری با فضاپیمای جویس

آیا در زیرپوسته ی یخی قمرهای مرموز مشتری حیات نهفته‌ است؟ این سوالی است که محققان قصد دارند با کمک فضاپیمای جویس (JUICE) به آن پاسخ دهند. این ماموریت در سال ۲۰۲۲ شروع خواهد شد، در این ویدئو محققان از این ماموریت فضایی می گویند.(دوبله ی فارسی است)

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانلود و بررسی علمی فیلم “مرد مورچه ای”

مرد مورچه‌ای در این فیلم از دو ویژگی مهم برخوردار است و آن امکان کنترل مورچه‌ها و از آن مهم‌تر کاهش ابعاد بدن و افزایش آن است.لباس ویژه طراحی‌شده توسط هانک کمک می‌کندکه شخصی که لباس را می‌پوشد،به‌سرعت بدون اینکه جرم خود را از دست بدهد به ابعادی معادل مورچه‌ها برسد و بعد دوباره به ابعاد طبیعی برگردد.

فیلم‌های ابرقهرمانی مارول سعی می‌کند تا حد زیادی از ایده‌های علمی برای توجیه رفتار ابرقهرمان‌هایش استفاده کنداما نباید فراموش کردکه داستان علم در این فیلم‌ها در مرکز قرار ندارند.برای مثال آیابا فرض اینکه به ساز و کاری دست پیدا کنیم که ایده فشرده‌سازی‌ اتم‌ها را واقعاً اجراکنیم،مرد مورچه‌ای ما چه ویژگی‌هایی خواهد داشت و با چه مشکلاتی دست‌ و پنجه نرم خواهد کرد؟دو نمونه از مشکل‌های جدی مرد مورچه‌ای یکی تنفس و دیگری چگالی خواهدبود.براساس داستان این ابرقهرمان جدید بدون آنکه جرمش را از دست بدهددر ابعاد یک مورچه فشرده می‌شود.اگر فرض کنیم او جرمی معادل ۸۰ کیلوگرم داشته باشدبااندکی تخمین درباره قد و عرض شانه‌های او می‌توانیم حجمش رابه دست آورده و چگالی او را وقتی باحفظ جرمش به ابعادیک مورچه فشرده می‌شودپیدا کنیم.دراین صورت درباره چگالی درحدود ۲ میلیارد کیلوگرم بر مترمکعب خواهد بود.به‌عبارت‌دیگر چگالی مرد مورچه‌ای در حدود چگالی یک کوتوله سفید افزایش پیدا خواهد کرد و در این صورت ابرقهرمان ما ممکن است زمین را بشکافد.
مشکل دیگر مسئله تنفس است. وقتی ابعاد شما در مقیاسی معادل مرد مورچه‌ای کوچک می‌شود معادل این خواهد بود که حجم هوایی که در محیط اطراف و در دسترس شما قرار دارد به شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و بدین ترتیب ممکن است دچار تنگی نفس و حتی بی‌هوشی شوید. البته برای این مشکل راه‌حلی وجود دارد؛ می‌توانید از یک مخزن اکسیژن متصل به کلاه‌ خود استفاده کنید که همراه شما فشرده و بزرگ شود. فیلم‌هایی مانند مرد مورچه‌ای برای تفریح ساخته‌ شده است اما در این‌ بین می‌توان گاهی به مسائل علمی نیز فکر کرد.
@big_bangpage

دانلود فیلم از اینجا: http://filmelmi.ir/1394/08/29/دانلود-فیلم-مرد-مورچه-ای-Ant-Man-2015
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود فیلم علمی - تخیلی : مرد مورچه ای
http://filmelmi.ir/1394/08/29/دانلود-فیلم-مرد-مورچه-ای-Ant-Man-2015

پیج بیگ بنگ: @big_bangpage
دانلود فیلم علمی - تخیلی : مرد مورچه ای
http://filmelmi.ir/1394/08/29/دانلود-فیلم-مرد-مورچه-ای-Ant-Man-2015

پیج بیگ بنگ: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تصاویری از یک روز کامل در پلوتو و بزرگترین قمرش شارون

محققان ناسا با استفاده از تصاویر داده های فضاپیمای افق‌های نو یک روز کامل پلوتو و بزرگترین قمرش شارون را به نمایش گذاشتند، این تصاویر تیر ماه گذشته در هنگام عبور این فضاپیما از کنار پلوتو ثبت شدند.

شارون و پلوتو هر دو در دام جزر و مدی یکدیگر اسیر شده‌اند، به بیانی دیگر جهت یکی از نیمکره‌های کارون همواره به سمت یکی از نیم‌کره‌های پلوتو قفل شده‌است،‌ از این رو طول روزهای این دو برابر است. یک چرخش سیستم پلوتو-شارون ۶٫۴ روز زمینی به طول می‌انجامد. در نتیجه پرواز نزدیک‌گذر تنها توانست یک وجه از این سیستم دوگانه را آشکار سازد،‌ اما در عین حال موفق شد توالی حرکت مداری این دو جرم کیهانی را به ثبت برساند. افق‌های نو مدت‌ها پیش از رسیدن به نزدیک‌ترین فاصله‌اش تا این سیستم عکسبرداری را آغاز کرد و توانست امکان مشاهده کامل این سیستم دوتایی را از دور فراهم آورد.

افق‌های نو با استفاده از سیستم عکسبرداری لوری(LORRI) و دوربین عکسبرداری چند طیفی رالف خود توانست در هفتم جولای از فاصله هشت میلیون کیلومتری و در ۱۳ جولای از فاصله ۶۴۵ هزار کیلومتری از این اجرام عکسبرداری کند. این فضاپیما در چهاردهم جولای به نزدیک‌ترین فاصله خود یعنی ۱۲۵۰۰ کیلومتری از سطح سیاره کوتوله رسید. در طول حرکت در این مسیر بود که فضاپیما توانست کل یک روز سیستم دوتایی شارون-پلوتو را مشاهده کرده و توالی آن را به ثبت برساند...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39867
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

گذشته و آينده صرفاً مفاهيمي ذهني است و در عالم واقع وجود ندارد.البته اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا اصلاً چيزي در عالم واقع وجود دارد؟ واقعيت فقط تك‌ فريم لحظه است.

كيت فلويد - در باب زمان و ذهن

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

واقعیت فقط تک فرم‌لحظه است @big_bangpage
واقعیت فقط تک فرم‌لحظه است @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

استیون هاوکینگ، ذهنی رها – قسمت سوم

در قسمت قبل، زندگی پر جنب و جوش جوانی استیون هاوکینگ را بررسی کردیم. در این مقاله قصد داریم زندگی هاوکینگ از گرفتن دکترا تا دوران کنونی اش، به همراه پژوهش ها و اکتشفات ارزنده اش را بررسی کنیم.ارتباط استیون هاوکینگ با سیاهچاله ها، این اجرام بسیار عجیب آشکار است. استیون هاوکینگ از زمان جوانی اش تاکنون از فکر کردن به این اجرام و بررسی عجایبشان دست بر نداشته است. سماجت فکری او و بررسی های عمیق وی، در همان سال های جوانی اش، پس از گرفتن دکترا، به کشف های کلیدی انجامید. او می گوید: «کارم روی سیاهچاله ها با لحظه ی اورکا در سال ۱۹۷۰ آغاز شد.»

چند روز پس از تولد دخترش، لوسی، هنگامی که در حال آماده شدن برای خواب بود، شروع به فکر کردن به سیاهچاله ها کرد. هاوکینگ دریافت که با توسعه دادن نظریه ساختار علیتی برای تکینگی ها می توان گفت که مساحت افق رویداد یک سیاهچاله همواره افزایش می یابد. همچنین وقتی دو سیاهچاله به یکدیگر برخورد کنند، مساحت افق رویداد سیاهچاله جدید از مجموع مساحت افق رویداد سیاهچاله هایی که برخورد کردند بیشتر است. دیگر ویژگی هایی که استیون هاوکینگ، جیم باردین و برندن کارتر کشف کرده بودند، اینطور بودند که گویا مساحت افق رویداد سیاهچاله به نوعی «آنتروپی سیاهچاله» است.

مخصوصا شباهت کشفی که هاوکینگ در مورد کاهش ناپذیری مساحت افق رویداد سیاهچاله ها کرد – که به قانون دوم دینامیک سیاهچاله ها معروف شد – و قانون دوم ترمودینامیک که بیان کننده کاهش ناپذیری آنتروپی یک سیستم است، آنها را وسوسه می کرد که مساحت افق رویداد را آنتروپی سیاهچاله در نظر بگیرند. اما اگر سیاهچاله دارای آنتروپی باشد، به ناچار دارای دماست. و هر جسمی که دارای دما باشد، تابش گرمایی می کند. اما مفهوم کلاسیک سیاهچاله ها این بود که چیزی از سیاهچاله ها خارج نشود. همان طور که هر کسی می اندیشید، سیاهچاله ها کاملا سیاه بودند و نور یا هیچ چیز دیگری گسیل نمی کردند.

دوره هیجان انگیز دیگری که اوجش در مدرسه تابستانی Les Houches در سال ۱۹۷۲ بود و آن ها مسائل مهم در نظریه سیاهچاله ها را حل کردند. به ویژه، استیون هاوکینگ و دیوید رابینسن قضیه بی مویی را ثابت کردند. این قضیه بیان می کرد که سیاهچاله ها در حالتی قرار می گیرند که تنها با دو عدد مشخص می شوند، جرم و چرخش. این قضیه نیز پیشنهاد می کرد که سیاهچاله ها دارای آنتروپی اند....

ادامه ی مقاله و قسمت های پیشین در::: http://bigbangpage.com/?p=39774
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ویدئوی بالا: نظریه‌ی نسبیت اینشتین به زبان ساده

در نوامبر سال ۱۹۱۵، آلبرت اینشتین نظریه‌ی نسبیت عام خود را ارائه داد. این نظریه توانست دیدگاه ما نسبت به جهان را دگرگون کند و ماهیت شتاب و گرانش را هویدا کند. اینشتین مفهومی به نام فضا-زمان را به وجود آورد و گفت که جرم و انرژی می‌توانند فضا-زمان را خم کنند تا اثر گرانش بوجود آید. اکنون دقیقا یک قرن از ارائه‌ی این نظریه گذشته است، برای فهم بهتر نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین، می‌توانید این ویدیوی کوتاه را ببینید. - زیرنویس فارسی دارد

مطالب علمی - نجومی بیشتر: @big_bangpage

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 67 مستند نجومی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته

جهت خرید - دانلود این پکیج به لینک زیر مراجعه کنید:


http://video.bigbangpage.com/scientific/%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%d9%88%db%8c%da%98%d9%87-%d9%85%d8%b3%d8%aa%d9%86%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%aa%d8%b1-%d9%86%d8%ac%d9%88%d9%85%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d9%85%d8%af/
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج مستند نجومی
پکیج مستند نجومی
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran
عکس:حسن عبداله آبادی
کمان زیبای ستارگان کهکشان راه شیری از آسمان ایران
 @apod_iran
@apod_iran
عکس:حسن عبداله آبادی
کمان زیبای ستارگان کهکشان راه شیری از آسمان ایران
@apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

امکان شکل گیری دریاچه در زمان حال ِ مریخ

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد اگر چه مریخ محیطی سرد و خشن دارد اما امکان شکل گیری دریاچه هایی در سطح آن در زمان حال وجود دارد. میلیاردها سال پیش مریخ از اتمسفر ضخیمی برخوردار بود و سطح آن نیز گرمتر از زمان حالش بود؛ در این شرایط جغرافیایی آب زیادی در آن وجود داشته است. اما این سیاره بخش زیادی از اتمسفر خود را در میلیاردها سال قبل بر اثر بادهای خورشیدی از دست داده و در نتیجه بسیار سرد و خشک شده است. در حال حاضر دمای سطح مریخ تا منهای ۶۰ درجه سلسیوس نیز کاهش یافته است، از آن گذشته فشار سطح این سیاره پایین بوده و در نتیجه ذرات ریز آب آن به سرعت تبدیل به گاز می شوند.

تحقیقات دانشمندان علوم سیاره ای نشان می دهد مقدار قابل توجهی از آب مایع زیر سطح مریخ در جریان است که قابلیت جمع شدن و شکل گیری دریاچه در سیاره را دارد. محققان به تازگی با شبیه سازی جالب توجهی نشان دادند اگر جریان آب سرد و گرم در سیاره ی سرخ رو به شیب دامنه ی کوه ها جریان داشته باشند می توانند به مرور دریاچه ای را پر آب کنند، به گفته ی دانشمندان در حالی که لایه سطحی آب سیاره بخار می شود، لایه ی زیر سطحی یخی می تواند جایگزین شود و آب ِ دریاچه ی سطحی مریخ را تامین کند، همچنین این آب می تواند برای حداقل یک سال در حوضچه ای به شعاع ۱۰۰ متر دوام بیاورد.

منابع بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=39870
کانال علمی بیگ بنگ

امکان شکل گیری دریاچه در زمان حال مریخ. تصویر هنری از دریاچه ی باستانی مریخ @big_bangpage
امکان شکل گیری دریاچه در زمان حال مریخ. تصویر هنری از دریاچه ی باستانی مریخ @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

نسبیت چیست؟ @big_bangpage
نسبیت چیست؟ @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

دستهایت را برای یک دقیقه بر روی بخاری بگذار ، این یک دقیقه برای تو مانند یک ساعت میگذرد، با یک دختر خوشگل یک ساعت همنشین باش ، این یک ساعت برای تو به سرعت یک دقیقه میگذرد و این همان قانون نسبیت است!

- آلبرت اینشتین -
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

پنج واقعیت در مورد لوسی، قدیمی ترین نیکان انسان

لوسی مجموعه ای از فسیل استخوانهایی است که زمانی مربوط به یک انسانیان (hominid) مونث از سرده جنوبی‌کپی عفاری (Australopithecus afarensis) بوده است. او ۳.۲ میلیون سال پسش در اتیوپی زندگی میکرد. استخوانهای فسیل شده لوسی در سال ۱۹۷۳، در اتیوپی کشف شد. نزدیک به ۴۰% از فسیل لوسی تقریبا دست نخورده و سالم بود. در پی تحقیقات دانشمندان، فسیل لوسی مربوط به یک گونه انسانیان بود که تا سال ۱۹۷۳ ناشناخته بودند. همین موضوع ارزش این یافته را دو چندان میکرد. گوگل لوگوی خود را به افتخار چهل و یکمین سالگرد کشف فسیل لوسی تغییر داده است. به افتخار سالگرد این یافته می توانید، ۵ واقعیت پیرامون این اکتشاف را در زیر بخوانید:

۱- نامگذاری بر اساس یک ترانه

کلمه لوسی از یکی از آهنگهای گروه The Beatles به نام “لوسی در آسمان با الماسها” گرفته شده است. دونالد جانسون (Donald Johanson) دیرین مردم شناس کاشف لوسی، هنگام بازگشت به محل کشف فسیل، به ترانه های گروه The Beatles گوش میداد که این ترانه شروع به پخش کرد. به گفته خود جانسون، دلیل نامگذاری لوسی، بر اساس همین ترانه بود.

۲- لوسی روی دو پا راه میرفت

مطالعات انجام شده روی قوس نخاع و ساختار زانوی لوسی نشان می دهد او بیشتر زمان خود را روی دو پا می گذرانده است و تقریبا مشابه انسان امروزی، به روی دو پا راه میرفت. ویژگی که بسیار شبیه انسان های امروزی است.

۳- دلیل مرگ نا معلوم

دلیل اصلی مرگ لوسی مشخص نیست و هیچ نشانه ای برای اثبات دلیل اصلی مرگ به دست نیامده است. استخوان های لوسی تقریبا سالم و بدون جای دندان و شکستگی است. این موضوع نشان می دهد که لوسی طعمه سایر حیوانات نشده است. تنها مدرک کشف شده، محل گاز گرفتگی کوچکی روی استخوان عانه است، اما مشخص نیست که آیا این دلیل اصلی مرگ لوسی بوده یا عامل دیگری نیز نقش داشته است.

۴- لوسی در اتیوپی زندگی میکرد

استخوانهای لوسی، به دور از عموم در محلی مخفی در موزه ملی اتیوپی در آدیس آ بابا نگهداری می شود. مدلهای پلاستیکی این استخوانها ساخته شده و به سایر موزه ها در کشورهای مختلف ارسال شده است. دلیل اصلی اینکار، نگرانی از آسیب رسیدن به این فسیل ارزشمند است. اما از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳، با وجود این نگرانیها، این استخوانها در امریکا به نمایش گذاشته شد.

۵- لوسی قد کوتاه بود

جنوبی‌کپی عفاری ها (Australopithecus afarensis) به احتمال زیاد روی دو پا راه می رفتند و احتمالا شباهت های ظاهری بسیاری به انسانهای امروزی داشتند. با این وجود جسه بسیار کوچکتری داشتند. لوسی مستثنا نبود، با وجودی که احتمالا سن کمی داشت، اما به طور کامل رشد کرده بود. قد لوسی تقریبا ۱.۱ متر و وزنش در حدود ۲۹ کیلو گرم بود.

در سایت::: http://bigbangpage.com/?p=40047
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

فرانواختر چیست؟

فرانواختر یا هایپرنوا (Hypernova) انفجار یک ستاره ابر پرجرم است، فرانواختر یکی از بزرگترین انفجارهای کیهان است. به گفته ی دانشمندان انرژی و شدت تابش آن با فاکتور صدها هزار برابر، بیشتر از یک انفجار ابرنواختری است. این انفجارها همچنین بسیار نادر هستند و تاکنون هرگز در یک سال بیش از ۲ فرانواختر ثبت نشده‌ است.

وقتی ستارگانی ۱۵۰ برابر اندازه خورشید منفجر می‌شوند، درخشان‌ترین منبع نوری در جهان را تولید کرده و در مدت چند ثانیه چنان انرژی در فضا منتشر می‌کنند که خورشید در کل عمر ۱۰ میلیارد ساله خود قادر به تولید این مقدار است. تنها ستارگان ولف-رایه و ستارگان نادر و بسیار سنگینی که ۱۰۰ تا ۲۵۰ جرم خورشیدی دارند دچار انفجار فرا نواختری می‌شوند. اتا کارینا که تقریباً ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد از نزدیکترین نامزدهای فرانواختر در کهکشان راه شیری است؛ در صورت وقوع این انفجار، نور این پدیده در روشنی روز قابل مشاهده و در شب برای مطالعه کافی خواهد بود.

این انفجارها، پرتوهای تابشی پر انرژی موسوم به فوران‌های پرتو گاما (GRBs) را تولید می‌کند که به گفته اخترشناسان، قدرتمندترین شیئ در کائنات بوده و می‌توانند شانس یافتن حیات احتمالی در سیارات دیگر را از بین ببرند؛ حتی می‌توان عنوان کرد که نادر بودن حیات در سیارات دیگر ناشی از پاکسازی جهان هستی توسط فوران‌های پرتو گاما است.

بر روی زمین، پرتو گاما از تجزیه رادیواکتیو عناصر تولید شده و برای موجودات زنده بسیار خطرناک است. این پرتوهای فوق‌العاده شدید از اشعه گاما توسط قدرتمندترین نوع انفجار ستاره‌ای یعنی یک فرا نواختر تولید می‌شوند. فرانواختر نسخه جذاب از یک ابرنواختر – انفجار عظیم نور و انرژی در زمان انفجار یک ستاره ابر پر جرم – است؛ در زمان این انفجار، حجم انبوهی از پرتو گامای مضر با سرعت بسیار بالا به فضا پرتاب می شود. این پرتوی مضر قادر به پاکسازی و استریل کردن جهان است و اگر در زمان تکامل یک جامعه روی دهد، در اینصورت شانس یافتن هوش فرا زمینی در سیارات دیگر کمتر از حد تصورات قبلی خواهد بود که به این مسئله تناقض فرمی (Fermi paradox) گفته می‌شود....

جزئیات بیشتر و ادامه در::: http://bigbangpage.com/?p=39775
کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 67 مستند نجومی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته(فروش پستی هم اضافه شد)

لینک خرید - دانلود و همچنین فروش پستی مجموعه ها از اینجا: http://bit.ly/1Tak9S4

«««« برای دانلود حتما با آی پی ایران اقدام کنید »»»»

لیست مستندهای موجود در این پکیج به ترتیب زیر میباشد:

۱- مستند علمی منظومه شمسی
۲- مستند علمی جهان زیبا
۳- مستند علمی ورود به کهکشان با پرفسور هاوکینگ
۴- مستند علمی آنچه هنوز نمیدانیم
۵- مستند علمی دنیای شوم
۶- مستند علمی راهنمای سفر به سیارات
۷- مستند علمی جهشی در علم
۸- مستند علمی رمز هستی
۹- مستند علمی طرح بزرگ هاوکینگ
۱۰- مستند علمی دانش محض
۱۱- مستند علمی شگفتی های جهان
۱۲- مستند علمی جهان آشکار

دانلود ویدئو و مستندهای بیشتر علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

پکیج مستند نجومی
پکیج مستند نجومی
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا دنباله دارها حیات را به زمین هدیه کردند؟

دنباله‌دارها برای دانشمندان بسیار مهم‌اند. دلیل علاقه دانشمندان به دنباله‌دارها این است که به باور آنان، این اجرام هم‌زمان با تشکیل منظومه شمسی پدید آمدند اما از آن زمان به بعد چندان دچار تغییر و تحول نشدند. به بیان دیگر این اجرام فسیل‌هایی هستند که می‌توان با بررسی دقیقشان به اطلاعات بسیاری درباره منظومه خورشیدی مان دست پیدا کرد؛ اطلاعاتی که با بررسی مستقیم سیاره‌ها و قمرهای این منظومه، به‌راحتی نمی‌توان به آنها دست یافت.

فضاپیمای روزتا پس از آنکه به نزدیکی دنباله‌دار پی۶٧ رسید، سطح‌نشینی به نام فیلای را به طرف این دنباله‌دار فرستاد تا روی سطح آن فرود‌ آید. این اولین فرود یک کاوشگر بر سطح یک دنباله‌دار بود. هر چند این عملیات انجام شد، اما همه‌ چیز مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش نرفت و فیلای جایی فرود آمد که سایه بود و در نتیجه پس از اتمام انرژی باتری‌، صفحه‌های خورشیدی دیگر نتوانستند آن را شارژ کنند و این یعنی اینکه فیلای پیش از آنکه بتواند اطلاعات کافی جمع‌آوری کند یا همه آزمایش‌ها را انجام دهد، به خوابی طولانی فرو رفت اما این کاوشگر در همان مدت کوتاه هم توانست کارهای زیادی انجام دهد و داده‌های علمی زیادی جمع‌آوری کند.محققان با بررسی اطلاعات فضاپیمای روزتا و کاوشگر فیلای دریافتند در غبار اطراف دنباله‌دار پی۶٧، مولکول‌های آزاد گاز اکسیژن وجود دارد و اکسیژن پس از بخار آب، منواکسیدکربن و دی‌اکسیدکربن چهارمین گاز موجود است. دانشمندان با دیدن داده‌های کاوشگر، در ابتدا فکر کردند اشتباهی رخ داده است و به همین دلیل اطلاعات را معتبر نمی‌دانستند، زیرا اصلا انتظار نداشتند در یک دنباله‌دار مولکول‌های آزاد اکسیژن را کشف کنند. اکسیژن به‌راحتی با عنصرهای دیگر واکنش می‌دهد و به شکل مولکول خالص باقی نمی‌ماند. محققان احتمال می‌دهند شاید اکسیژن در ابتدای شکل‌گیری منظومه شمسی، خیلی سریع منجمد شده و درون توده مواد به دام افتاده باشد. به نظر دانشمندان، این غیرمنتظره‌ترین کشف درباره این دنباله‌دار است....

ادامه و بیشتر مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=39872
کانال علمی بیگ بنگ

آیا دنباله‌دارها حیات را به زمین هدیه کردند؟ @big_bangpage

آیا دنباله‌دارها حیات را به زمین هدیه کردند؟ @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کهکشان قنطورسA ، که تنها 11میلیون سال نوری از ما فاصله دارد، در واقع نزدیک ترین کهکشان فعال به ماست. @apod_iran
کهکشان قنطورسA ، که تنها 11میلیون سال نوری از ما فاصله دارد، در واقع نزدیک ترین کهکشان فعال به ماست. @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ویدئوی بالا: موشک فضایی آمازون سالم به زمین نشست

جف بزوس، بنیانگذار فروشگاه عظیم اینترنتی آمازون، می‌گوید که یکی از شرکت‌های تحت کنترل او فضاپیمایی را که مثل راکت عمل می‌کند، به فضا فرستاده و به سلامت به زمین نشانده است. هدف از این آزمایش‌ها بردن علاقه‌مندان به بالاتر از اتمسفر زمین است که بی‌وزنی را در آن تجربه می‌شود.فضاپیمای شرکت بلو اوریجین(Blue Origin) روز دوشنبه از غرب تگزاس، بدون سرنشین، پرتاب شد و به گفته بزوس، هر دو قسمت تشکیل‌ دهنده «نیو شپرد» – هم کپسول و هم واحد پیشران – به سلامت به زمین نشستند.

جزئیات بیشتر در: http://bigbangpage.com/?p=40073

@big_bangpage

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

شناسایی یک سیاهچالۀ فعال

دانشمندان که اغلب از قدرت ترکیبی چند تلسکوپ برای آشکارسازی اسرار جهان استفاده می‌کنند، با تلسکوپ فضایی هابل ناسا موفق به شناسایی سیاهچاله‌ ی فعال موسوم به هرکول A شدند.این سیاهچاله حدود ۲٫۵ میلیارد برابر جرم خورشید و در حدود یک هزار بار سنگین‌تر از سیاهچاله‌ای است که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد.

سیاهچاله هرکول A مواد را گرم می‌کند و سرعت آن را تا حد سرعت نور تسریع کرده و آن را با سرعت بالا به بیرون فضا ارسال می‌کند. این فواره‌های بسیار متمرکز در هنگام عزیمت، انرژی خود را از دست می‌دهند و در نهایت سرعت خود را کم می‌کنند و برای تشکیل لوب‌های ابر مانند، گسترش می‌یابند. حلقه‌های متعدد روشن و گره‌هایی که در این لوب دیده می‌شود نشان می‌دهد که این سیاهچاله انفجارهای پی در پی متعددی از مواد را در طول دوره‌ای از تاریخ خود تجربه کرده است.

این فواره‌ها حدود ۱٫۵ میلیون سال نوری گسترش یافته‌اند و تقریبا ۱۵ برابر اندازه کهکشان راه شیری هستند. هرکول A ، همچنین به عنوان ۳C 348 شناخته شده ، دارای فاصله‌ای در حدود دو میلیارد سال نوری است و یکی از درخشان ترین منابع امواج رادیویی خارج از کهکشان ما است...

جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40035
کانال علمی بیگ بنگ

شناسایی سیاهچاله فعال هرکول آ @big_bangpage
شناسایی سیاهچاله فعال هرکول آ @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran
ماه کامل امشب رو از دست ندید
عکس از: شایان
 @apod_iran
@apod_iran
ماه کامل امشب رو از دست ندید
عکس از: شایان
@apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانشمندان به دنبال خاموش‌کردن غریزۀ نوزادکشی در حیوانات

محققان ژاپنی در تحقیق جدید دو ناحیه مغزی مرتبط با رفتارهای نوزادکشی و رفتارهای پدرانه را در موش‌ها شناسایی کردند. بسیاری از پستانداران مجرد از جمله شیرها، گوریل‌های کوهستان، موش‌ها و میمون‌ها به نوزادان نرهای دیگر جانوران حمله و آنها را می‌کشند اما زمانی که خودشان پدر می‌شوند، رفتار پدرانه‌ای از خود در مقابل نوزادانشان و همچنین نوزادان دیگر بروز می‌دهند.

نوزادکشی در دنیای حیوانات را می‌توان اغلب به نوعی استراتژی تولید مثل غریزی نسبت داد که در آن، یک موش نر مجرد با از بین‌بردن نوزادان تازه‌ متولد شده که پدران دیگری دارند، یک موش ماده‌ را برای جفت‌گیری با خود از فرزند فارغ می‌کند. پس از جفت‌گیری و زندگی‌کردن با موش ماده، موش نر تغییر رفتار می‌دهد و شروع به نگهداری از نوزادان می‌کند حتی اگر نوزادان متعلق به خود او نباشند. به منظور بررسی چگونگی این تغییر، دانشمندان الگوهای فعالیت مغزی را بررسی کردند که رفتار پدرانه و نوزادکشی را کنترل می‌کنند.

در این پژوهش، موش‌های نر بزرگسال در معرض موش‌های نوزاد قرار گرفتند و رفتار آنها در قبال نوزادان (پدرانه بودن یا نوزادکشی) ضبط شد. محققان سپس سطح شاخصی مربوط به فعالیت عصبی اخیر به نام c-Fos را در ۹ ناحیه جلوی مغز موش‌های نر بررسی کردند تا دریابند فعالیت در این نواحی مغز با چنین رفتارهایی مرتبط است یا خیر. آنها دریافتند بروز رفتار c-Fos در ناحیه cMPOA با رفتار پدرانه مرتبط است، در حالی که بروز رفتار در هسته‌های لوزی‌شکل ناحیه BSTrh مغز هم با رفتار نوزادکشی مرتبط میباشد. در واقع، دانشمندان با بررسی الگوهای c-Fos مغز می‌توانند رفتارهای گذشته موش را تعیین کنند...

جزئیات این تحقیقات::: http://bigbangpage.com/?p=36916
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

چگونه یک سیاهچاله تبخیر می شود؟

هیچ چیز تا ابد دوام نمی آورد، حتی سیاهچاله ها؛ بر طبق گفته های استیون هاوکینگ سیاهچاله ها بعد از مدتی تبخیر می شوند، اما دقیقا چه اتفاقی برای آنها رخ می دهد؟به گزارش بیگ بنگ، نظریه ی کوانتومی پیشنهاد می کند که ذرات مجازی در جهان هستی تمام مدت وجود دارند. بنابراین زمانی که یک ماده به پادماده اش نزدیک می شود با هم ترکیب می شوند و از بین می روند. هنگامی که این اتفاق در نزدیکی افق رویداد سیاهچاله می افتد، اتفاقات عجیبی رخ می دهد، به جای آنکه دو ذره موجود با برخورد به هم، یکدیگر را نابود کنند، ذراتی می توانند به سیاه چاله سقوط کنند، و ذرات دیگر به فضا پرتاب می شوند. بر طبق این نظریه در طول یک دوره ی زمانی گسترده، فرار ذرات باعث می شود که سیاهچاله تبخیر شود.

صبر کنید، اگر این ذرات مجازی به درون سیاهچاله ها سقوط می کنند، نباید بزرگ و پرجرم شوند؟ چه چیزی سبب می شود تا تبخیر شوند؟ از نگاه ناظر بیرونی که به افق رویداد سیاهچاله می نگرد، به نظر می رسد درخششی از تابش در سیاهچاله وجود دارد. اگر سیاهچاله تابش نمی کرد قانون ترمودینامیک را نقض می کرد که در آن انرژی نه می تواند به وجود بیایید و نه از بین برود، در حالی که سیاهچاله از خود تابش ساطع می کند و نیاز دارد تا اندکی از جرم خود را از دست دهد.

جرم بیشتر باعث ِ درجه حرارت کمتر می شود در حالی که دمای آن هنوز صفر نیست. از حالا تا آینده، درجه حرارت بزرگترین سیاهچاله، سردتر از درجه حرارت تابش پس زمینه ی کیهانی(CMB) است. تابش پس زمینه ی کیهانی درون سیاهچاله سقوط خواهد کرد و جرم آن را افزایش می دهد، سپس به آرامی سیاهچاله، اشعه ی گرمی از خود ساطع می کند و جرم را بصورت انرژی به فضا پرتاب می کند. میزان این تابش بستگی به جرم سیاهچاله دارد، برای مثال ممکن است تبخیر کامل یک سیاهچاله ۶۷^۱۰ سال طول بکشد؛ برای سیاهچاله های مرکز کهکشان راه شیری نیز به نظر می رسد ۱۰۰^۱۰ سال طول بکشد. این عدد بسیار بزرگ است، اما هنوز کمتر از بی نهایت است. حتی سیاهچاله ها که طولانی ترین عمر را در میان اجرام کیهانی دارند نیز در نهایت به انرژی تبدیل خواهند شد...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=27594
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 71 مستند علمی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته(فروش پستی هم اضافه شد)

لینک خرید - دانلود و همچنین فروش پستی مجموعه ها از اینجا: http://video.bigbangpage.com/scientific/9979/

«««« برای دانلود حتما با آی پی ایران اقدام کنید »»»»

لیست مستندهای موجود در این پکیج به ترتیب زیر میباشد:

۱-  ممکن و ناممکن
۲-فیزیک ناممکن ها ” از تخیل تا علم میچیو کاکو ”
۳-  اسرار ژن
۴-  اسرار مغز انسان
۵-  کالبد ما
۶- سرنخ
۷-  علم به زبان ساده ” سفر به آینده علم و تکنولوژی ”
۸- درتوان طبیعت
۹- تکامل
۱۰- راز 360
۱۱- تاریخ علم
۱۲- از میمون تا انسان

دانلود ویدئو و مستندهای بیشتر علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا زمین موهایی از “ماده تاریک” دارد؟

پژوهش جدید محققان پیشرانش جت ناسا نشان می دهد که احتمالا زمین و سایر سیارات منظومه شمسی توسط رشته های درازی از ماده ی تاریک، همچون “مو” احاطه شده اند. ماده ی تاریک جوهره نادیدنی و رازگونه ای است که حدود ۲۷ درصد همه ماده و انرژی کیهان را ساخته است. ماده عادی که همه چیزهای قابل مشاهده را تشکیل داده، تنها ۵ درصد از جهان را تشکیل داده است. بقیه ی جهان هستی نیز از انرژی تاریک است، پدیده شگرفی که مسئول شتاب گسترش کیهان است. هیچکدام از ماده تاریک و انرژی تاریک با وجود آزمایشات زیادی که برای حل اسرار آنها از زیر زمین یا فضا انجام شده، تاکنون بطور مستقیم مشاهده نشده‌اند.

بر اساس محاسبات انجام شده در دهه ۱۹۹۰ و شبیه‌سازی‌های انجام شده در یک دهه اخیر، ماده تاریک جریانات ریزی از ذرات را ایجاد می‌کند که با سرعت مشابهی حرکت کرده و در اطراف کهکشان‌های مشابه راه شیری گردش می‌کنند. این جریان می‌تواند بسیار بزرگتر از منظومه شمسی باشد و جریانات مختلفی از همسایگی کهکشان ما عبور می‌کنند.

بررسی محققان نشان می دهد هنگامی که یک جریان ماده تاریک از یک سیاره می گذرد، جریان ذرات فشرده شده و به یک رشته فرا-چگال تبدیل می شود که به نام “موی ماده تاریک” شناخته می‌شود. در واقع بسیاری از چنین موهایی از زمین به بیرون روییده است. یک جریان ماده ی معمولی نمی تواند وارد زمین شود و از سمت دیگرش بیرون بیاید. ولی برای ماده ی تاریک، سیاره زمین مانعی به شمار نمی آید. بر پایه شبیه سازی های دکتر «گری پریزو» فیزیکدانی از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، گرانش زمین می تواند جریان ذرات ماده ی تاریک را متمرکز و کانونی کرده و آن ها را به یک موی باریک و فشرده تبدیل کند.

جزئیات بیشتر و ادامه در::: http://bigbangpage.com/?p=40110
کانال علمی بیگ بنگ

آیا زمین موهایی از “ماده تاریک” دارد؟

@big_bangpage
آیا زمین موهایی از “ماده تاریک” دارد؟

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

نوردهی ۲۱۲ ساعته از سحابی جبار @apod_iran
نوردهی ۲۱۲ ساعته از سحابی جبار @apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran

صورت فلکی جبار چیزی بیشتر از  سه ستاره در یک ردیف است. این سحابی، در سمتی از آسمان قرار گرفته که مملو از سحابی های  زیباست. با دیدن این  تصویر زیبا می توانید بهتر زیبایی آن لذت ببرید. این تصویر با نوردهی های بسیار بسیار طولانی از آسمان در شب های  صاف در سال های 2013 و 2014 گرفته شده است. پس از 212 ساعت کار با دوربین و سپس یک سال کار بر روی پردازش آن ، این تصویر با جزییات جالب زیادی در این تصویر قابل مشاهده است.
@apod_iran
------+-------+--------+-------+-------
http://apod.nasa.gov/apod/ap151123.html
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

معرفی کتاب: درآمدی کوتاه به مغز

خوانندگان این کتاب طیفی وسیع از علاقه‌مندان به مطالعه مغز را در برمی‌گیرد. چه آنان که از پیش زمینه دانش زیست‌شناسی بهره‌مندند چه آنان که برای نخستین‌بار است کتابی در این موضوع را مطالعه می‌کنند.

بخشی از مقدمه مولفان: این کتاب برای خواننده ی فرهیخته و باهوش است. ما تلاش کردیم تا حد ممکن از اصطلاحات تخصصی کمتر استفاده کنیم، با این حال از دشواری متن چندان کم نشده است. تاکید ما بر دیدگاه علمی است: هدف رهنمونی خواننده از حالت فرضی بی اطلاعی به سطح درک سلول ها، نورون ها، مغز و عملکردهای مغزی نظیر آگاهی و توضیح رشد و نمو سیستم عصبی و به موازات آن ذهن است. سعی بر این بوده که تا حد ممکن کتاب به روز باشد، در نتیجه با حجم عظیمی از تحقیقات در این حوزه از علم مواجه شده ایم.

درآمدی کوتاه به مغزنام اصلی: The Brian: A Beginner’s Guide
نوشته: عمار الچلبی، مارتین ترنر، شین دلمونت
ترجمه: ‌محمد یوسفی
نشر نی
موضوع: مغز انسان
سال انتشار: ۱۳۹۳
تعداد صفحه: ۲۷۶

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=29344
کانال علمی بیگ بنگ

معرفی کتاب: درآمدی کوتاه به مغز @big_bangpage
معرفی کتاب: درآمدی کوتاه به مغز @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

محدودیت وضوح کیهان مانعی برای رصد کهکشان‌های دور دست

پژوهش‌های جدید در شورای تحقیقات ملی کانادا نشان می‌دهد که کیهان از نوعی “محدودیت وضوح” برخوردار است و اینکه با وجود طراحی تلسکوپ‌های بزرگ، باز هم نمی‌توان کهکشان‌های دور دست را رصد کرد.

این خبر بدی برای ستاره‌شناسانی است که به راه‌اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال ۲۰۱۸ برای تماشای آسمان‌ها امیدوار هستند. تلسکوپ هابل به دلیل اشتباهات انسانی در ساخت آن با مشکلاتی در وضوح مواجه شد، اما محدودیت تلسکوپ جیمز وب و نسخه‌های آینده ممکن است به مسائل علمی مرتبط شود. نور کهکشان‌های دور دست، مسافت‌های فوق‌العاده‌ای را برای رسیدن به لنزهای تلسکوپ‌ها طی می‌کند. اگر چیزی بین این کهکشان‌ها و خود تلسکوپ باشد در مسیر نور اختلال ایجاد کرده و باعث تار شدن آن می‌شود و هیچ تلسکوپی قادر به شفاف‌سازی آن نیست.

این اتفاق ممکن است با توجه به مکانیک کوانتومی در فضای وسیع بین این کهکشان‌ها اتفاق بیفتد. در کوچکترین مقیاس‌ها موسوم بخ “مقیاس پلانک”، فیزیک کوانتوم به این موضوع اشاره دارد که فضا با ذراتی پر شده است که به سرعت ایجاد شده و یکدیگر را نابود می‌کنند. با وجود اینکه این واکنش‌ها بسیار کوچک هستند اما برای بوجود آوردن امواج در بافت فضا-زمان کافی هستند. نور این کهکشان‌ها و اجسام دوردرست مانند نور که از جو زمین عبور می‌کند، تحریف می‌شود...

ادامه و مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=40215
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دنباله دارها ستارۀ اسرارآمیز را احاطه کرده اند نه سازه های بیگانگان!

به تازگی خبرهایی را درباره ی ستاره ای به نام KIC 8462852 و رفتار شگفت انگیز و توضیح ناپذیرش خوانده ایم. تلسکوپ فضایی کپلر ناسا که به مدت چهار سال این ستاره را دیده بانی می کرد، در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ بیننده ی دو رویداد نامعمول بود: نور این ستاره دو بار به شیوه ای چشمگیر و بی سابقه کاهش یافت. چیزی از برابر ستاره گذشته و جلوی نور آن را گرفته بود، ولی چه چیزی؟

دانشمندان نخستین بار این یافته ها را در ماه سپتامبر منتشر کرده و “خانواده ای از دنباله دارها” را به عنوان امکان پذیرترین توضیح معرفی کردند. دلیل های دیگری هم گفته شد از جمله تکه هایی از سیاره ها یا سیارک ها، دلیل دیگری که برخی مطرح کردند سازه های عظیم بیگانگان فضایی در اطراف این ستاره بود. اما در یک بررسی جدید که با بهره از داده های تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا انجام شده، شواهد بیشتری برای سناریوی “انبوه دنباله دارها” یافته شده است. این پژوهش که به رهبری ماسیمو مارنگو از دانشگاه ایالتی آیووا انجام شده، برای انتشار در Astrophysical Journal Letters پذیرفته شده است.

ادامه و جزئیات بیشتر این پژوهش::: http://bigbangpage.com/?p=40216
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

سری کامل 71 مستند علمی با دوبله فارسی - مدت محدود با قیمت کاهش یافته(فروش پستی هم اضافه شد)

لینک خرید - دانلود و همچنین فروش پستی مجموعه ها از اینجا: http://video.bigbangpage.com/scientific/9979/

«««« برای دانلود حتما با آی پی ایران اقدام کنید »»»»

لیست مستندهای موجود در این پکیج به ترتیب زیر میباشد:

۱-  ممکن و ناممکن
۲-فیزیک ناممکن ها ” از تخیل تا علم میچیو کاکو ”
۳-  اسرار ژن
۴-  اسرار مغز انسان
۵-  کالبد ما
۶- سرنخ
۷-  علم به زبان ساده ” سفر به آینده علم و تکنولوژی ”
۸- درتوان طبیعت
۹- تکامل
۱۰- راز 360
۱۱- تاریخ علم
۱۲- از میمون تا انسان

دانلود ویدئو و مستندهای بیشتر علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

عکس از:حمزه محمد حسینی
آسمان شب در نمایی از قله دماوند
 @apod_iran
دوستان عکسهایی نجومی که خودتون گرفتیدبه اینجا بفرستید: @bigbangpage

عکس از:حمزه محمد حسینی
آسمان شب در نمایی از قله دماوند
@apod_iran
دوستان عکسهایی نجومی که خودتون گرفتیدبه اینجا بفرستید: @bigbangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانلود فیلم علمی- تخیلی: آفتاب سوزان

سال «٢٠۵٧» کره زمین در معرض تهدیدی بزرگ قرار دارد. خورشید مانند گذشته قادر به گرم کردن کره زمین نیست و از این رو ادامه زندگی انسان ها نیز با خطر مواجه شده است. تنها یک راه امیدبخش برای تغییر وضعیت باقی مانده است: سرنشینان سفینه فضایی «ایکاروس ٢» که به سوی خورشید در حرکت است. هدف این ماموریت ایجاد فعل و انفعالات درونی تازه درون خورشید به وسیله کلاهک های هسته ای است. هفت سال قبل سفینه «ایکاروس ١» به همین منظور راهی سفر شده و ماموریت اش ناکام مانده بود، اینک همه دنیا نفس را درون سینه حبس کرده و منتظر سرانجام ماموریت این هشت نفر است…

دانلود از اینجا: http://filmelmi.ir/1394/08/29/دانلود-فیلم-آفتاب-سوزان-Sunshine-2007
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود فیلم علمی - تخیلی: آفتاب سوزان www.filmelmi.ir       @big_bangpage
دانلود فیلم علمی - تخیلی: آفتاب سوزان www.filmelmi.ir @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

رکورد جدید انرژی در شتاب دهنده برای شبیه سازی بیگ بنگ

شتاب دهنده بزرگ هادرونی در گامی بزرگ به سوی درک کیهان در ثانیه‌های نخستین شکل‌گیری‌اش، رکورد جدیدی را در برخورد دادن ذرات به یکدیگر ثبت کرد.این دستاورد بزرگترین و قوی‌ترین شتاب دهنده ذرات جهان به دانشمندان اجازه داده تا حالت ماده را در ثانیه‌های بعد از بیگ بنگ مطالعه کنند. این رکورد با برخورد دادن ذرات یون و سرب با انرژی رکوردشکن ۱۰۴۵ تریلیون الکترون ولت در روز ۲۵ نوامبر (چهارم آذر) توسط فیزیکدانان مرکز سرن بدست آمد که دو برابر بیشتر از تجربیات پیشین است.

متخصصان آشکارساز در مرکز سرن در ژنو بطور خستگی‌ ناپذیری برای تنظیم مجدد شتاب دهنده بزرگ هادرونی تلاش کردند. آن‌ها ذرات یون سنگین را در روز ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) به هم برخورد دادند و چند روز بعد این ذرات را پایدار یافتند. این شتاب دهنده می‌تواند با افزایش انرژی برخوردهای یون-سرب، حجم و دمای ماده سوپ‌مانند موجود در ابتدای جهان را افزایش دهد. بررسی این ماده می‌تواند به دانشمندان درک جدیدی از چگونگی آغاز حیات در زمین ارائه کند. رکورد پیشین برخورددهنده بزرگ هادرونی در برخورد دادن ذرات زیراتمی به یکدیگر در مه ۲۰۱۵ اتفاق افتاده بود...

جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40278
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

🎥 ویدئوی بالا: چگونه مریخ را به زمینی دیگر تبدیل کنیم؟

📝 توضیحات: محیط مریخ برای انسان بسیار خشن است، اما ممکن است بتوان با روش هایی خاص آن را به زمینی دیگر تبدیل کرد. با انفجار بمب هسته ای حراراتی در قطب ها می توانیم باعث ذوب شدن یخ‌های دی‌اکسید کربن موجود بر روی مریخ شویم و اتمسفر بسازیم. به دام انداختن نور خورشید باعث گرم شدن و افزایش دمای سیاره می شود. بدین ترتیب می توان از موجودات زیست مهندسی شده برای تغییر آرایش خاک مریخ استفاده کرد و اکسیژن را در جو آزاد ساخت.

همچنین می توان مسیر دنباله دارها و شهاب سنگ ها را تغییر داد تا با سیاره ی سرخ برخورد کنند، این برخورد، هم حرارت ایجاد می کند و هم آب را به سیاره منتقل می کند. در مرحله ی بعد برای تولید دی اکسید کربن می توان دستگاه هایی به مریخ فرستاد. آینه های انعکاسی غول پیکر نیز می توانند نور خورشید را به سمت قطب ها متمرکز کنند و آب به دام افتاده در ورقه های یخی عظیم را آزاد کنند و این نتیجه ی نهایی برای تغییر سیاره ی مریخ به زمینی دیگر است.

مطالب علمی - نجومی: @big_bangpage

سایت مستند و ویدئو: http://video.bigbangpage.com/
کانال علمی بیگ بنگ

@apod_iran
تصویری از سحابی سه تکه که در فاصله ی ۵ هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی قوس واقع شده است.
 @apod_iran
@apod_iran
تصویری از سحابی سه تکه که در فاصله ی ۵ هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی قوس واقع شده است.
@apod_iran
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین که ۱۰۰ سال پیش در همین ماه منتشر شد، پدیده‌ ی همگرایی گرانشی را پیش بینی کرده بود و این چیزی است که عکس تلسکوپ هابل و چاندرا در نور مرئی و پرتو ایکس از کهکشان های دوردست نشان می دهد.

به گزارش بیگ بنگ، این گروه کهکشانی که عدسی گرانشی ایجاد کرده اند بنام گربه چشایر (گربه ی خندان در داستان آلیس در سرزمین عجایب) شناخته می شوند، دو کهکشان بزرگ بیضوی شکل هستند که کمانی ایجاد کرده اند. این همگرایی گرانشی کمانی شکل بر اثر توزیع کهکشان ها و ماده تاریک در پیش زمینه به وجود آمده است. در واقع هر یک از دو کهکشان بیضوی غول پیکر که شبیه چشم به نظر می رسد عضو یک گروه کهکشانی جداگانه اند و در حال ادغام شدن هستند.

دو کهکشانی که جای چشم‌های این صورت قرار گرفته‌اند با سرعتی حدود ۱۳۵۰ کیلومتر بر ثانیه به سمت یکدیگر در حرکتند، به همین دلیل گازها با دمای یک میلیون درجه سانتی گراد داغ می شوند و در پرتوی ایکس به رنگ ارغوانی می‌درخشند. گروه کهکشانی گربه چشایر در فاصله ۴٫۶ میلیارد سال نوری از ما در صورت فلکی خرس بزرگ واقع شده اند.

جزئیات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=40291
کانال علمی بیگ بنگ

لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

@big_bangpage
لبخند گرانشی کهکشان های دور دست

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

علت کج بودن مدار ماه توسط دانشمند ایرانی حل شد!

کج بودن مدار ماه همواره برای دانشمندان جای سؤال بوده است. حال یافته‌های جدید یک دانشمند ایرانی نشان می دهد که مدار ماه در اثر کشش گرانشی اجرام باقی مانده از شکل‌گیری منظومه شمسی، کج شده است.

بر اساس نظریه برخورد عظیم، ماه در اثر برخورد سیاره‌ای به اندازه مریخ با زمین اولیه در حدود ۴٫۵ میلیارد سال پیش بوجود آمده است. اما مدلهای این نظریه پیش‌بینی می‌کند که مدار ماه در اطراف زمین احتمالا تنها نیم درجه نسبت به مدار زمین در اطراف خورشید، کج است. یافته‌های جدید دانشمند ایرانی و تیمش برای تعیین دلیل کج بودن ۱۰ برابری مدار ماه نسبت به پیش‌بینی‌های گذشته، چند مدل کامپیوتری اجسام با جرمهای مختلف را اجرا کرد. تحقیقات جدید دکتر کاوه پهلوان دانشمند ایرانی علوم سیاره شناسی رصدخانه کوت دازور(Côte d’Azur) نیس در فرانسه نشان می دهد علت کج بودن پنج درجه‌ای مدار ماه در اطراف زمین نسبت به مدار سیاره در اطراف خورشید در اثر عبور و کشش گرانشی اجرام کوچک باقی مانده از شکل‌گیری منظومه شمسی، به وجود آمده است.

دکتر کاوه پهلوان، مولف ارشد این تحقیق گفت: جالبترین جنبه این مدل، کشف این امر بود که اجسام تاثیر گذاشته بر قمر ماه از اندازه بسیار بزرگ برخوردار نبوده و این امر بطور مکرر اتفاق نیفتاده بود. وی افزود: تنها به چند جسم کوچک و بزرگ برای تاثیر گذاشتن گرانشی بر مدار کج ماه نیاز است. شبیه‌سازی‌های ما اجسامی به اندازه یک قمر تا یک دهم این حجم را در نظر گرفته است.

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=40237
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

معرفی کتاب: میراث اینشتین، وحدت فضا و زمان

اینشتین گفته است که توضیح علم به عموم باید تا حد امکان ساده باشد، اما نه بیش از آنچه لازم است.

نام اصلی: Einstein’s Legacy: The Unity Of Space & Time
نویسنده: جولیان شوینگر (برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ۱۹۶۵) (Schwinger, Julian Seymour)
ترجمه: سیروس فرمانفرمائیان
انتشارات: فرزان روز (تهران)
موضوع: فیزیک – فضا و زمان – وحدت فضا و زمان – نسبیت
چاپ اول: ۱۳۷۹
چاپ دوم: ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۲۳۶ صفحه – مصور – نمودار
قیمت: ۲۰۰۰۰ تومان

این کتاب برای افرادی که سال‌های سوم و چهارم دانشگاه و بالاتر را طی کرده‌اند، نوشته شده است. زیرا در متن آن از فرمول‌ها و نمادهایی استفاده شده که خواننده باید به مفاهیم آن‌ها بسی بیشتر از یک آشنایی سطحی آگاه باشد. اما باید متذکر شد که ساخت این کتاب به گونه‌ای است که هر خواننده‌ای، حتی اگر به شکل و نمادهای فیزیکی و ریاضی کتاب، توجهی نکند، می‌تواند بیشتر مطالب مورد بحث را بفهمد.

اطلاعات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=40316