کانال علمی بیگ بنگ 
عنوان گروه یا کانال:

کانال علمی بیگ بنگ


توضیحات: کانال رسمی سایت علمی بیگ بنگ Bigbangpage.com -------------------- تماس با ما از اینجا ? @bigbangpage
شناسه: big_bangpage@
تعداد اعضا: 60102
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری خیالی از انسان نالدی که محققان از روی فسیل های کشف شده طراحی کرده اند. @bigbangpage
تصویری خیالی از انسان نالدی که محققان از روی فسیل های کشف شده طراحی کرده اند. @bigbangpage
کانال علمی بیگ بنگ

دوستانی که مطالب رو از اینجا یا از سایت بیگ بنگ کپی میکنن و تو کانالاشون میزارن، منبع رو ذکر کنن لطفا، چطور مطالب خوبه اما ذکر منبع لازم نیست! بیاید نشون بدیم با فرهنگیم ☺

مطالب رو بجای کپی، فوروارد کنید عزیزان، میترسید معروف شیم، شما هم اگر قصد تبادل لینک علمی دارید با من در ارتباط باشید.
@bigbangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

کاوشگر کنجکاوی وجود دریاچۀ باستانی در مریخ را تایید کرد!

اگر سه میلیارد سال قبل مریخ نورد کنجکاوی به سیاره ی سرخ رفته بود باید برای رسیدن به ساحل طول یک دریاچه را شنا می‌کرد! یافته‌های جدید این کاوشگر نشان می‌دهد در دهانه ی گیل، جایی که مریخ‌نورد کنجکاوی در آن به کاوش می پردازد، روزگاری دریاچه ای باستانی وجود داشته که صدها یا هزاران سال پرآب بوده است.

براساس اطلاعات فرستاده شده توسط کنجکاوی محققان ناسا معتقدند دریافت آب به متراکم شدن رسوبات در حفره گیل کمک کرده‌، دهانه ای که این کاوشگر سه سال پیش در آن فرود آمد و در آن مشغول تحقیق و تجسس است. به گفته آشوین واساوادا یکی از محققان ناسا، یافته‌های کنجکاوی مجموعه‌ای از جریان‌های آب روان و دریاچه‌ها را نشان می دهد که در حدود ۳٫۸ تا ۳٫۳ میلیارد سال پیش در مریخ وجود داشته‌اند و رسوبات را به آرامی به دامنه ی کوه شارپ انتقال داده‌ اند.

این رسوبات احتمالا جاهایی بودند که آب های روان، گل و لای آبرفتی را از بالای تپه به پایین می آوردند و با رسیدن به دریاچه و کُند شدن سرعتشان، آنها را بر سطح می نشاندند. بلندی این ته‌نشست ها میان ۱ تا ۴ متر است و نشان می دهد که این دریاچه دستکم در جاهایی با عمق مناسب می توانست ۱۰۰ تا ۱۰ هزار سال دوام آورده باشد. ویژگی دیگری که پژوهشگران یافته‌اند، لایه های ته‌نشستی بسیار نازک و نرمی است که تنها در آب های آرام شکل می گیرد....

جزئیات بیشتر در سایت: http://bigbangpage.com/?p=37111
کانال علمی بیگ بنگ

عکس های که مریخ نورد کنجکاوی از منطقه ی مطالعاتی در پای کوه شارپ گرفته است. مطالب بیشتر @big_bangpage
عکس های که مریخ نورد کنجکاوی از منطقه ی مطالعاتی در پای کوه شارپ گرفته است. مطالب بیشتر @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

📡 کانال مطالب علمی و مفید 📡

@iran_science

✔️ ارسال روزانه مطالب علمی همراه با رفرنس معتبر

✔️ پاسخ به پرسش های علمی شما و ارسال مطالبتان برای کاربران

✔ ارسال مقالات جذاب علمی و آموزشی

telegram.me/iran_science

🔭 مطالب علمی و مفید 🔭
کانال علمی بیگ بنگ

»»»»»» سخن اندیشمندان ««««««

«سعی داشتم ایده ی نظریه ی اطلاعات را به عنوان مبنای هستی بپذیرم که به عبارتِ “اشیای ناشی از بیت” برخوردم.» جهان و تمام چیزهایی که شامل می شود («اشیا») احتمالأ از هزاران انتخابِ بله-خیر برای اندازه گیری («بیت ها») ناشی می شوند. نیلز بور بیشتر عمرش با این سوال دست و پنجه نرم کرد که اعمالِ اندازه گیری (یا «ثبت») چگونه بر واقعیت تأثیر می گذارد.

این ثبت است – چه به وسیله ی فرد، چه دستگاه، چه یک تکه میکا (هر چیزی که بتواند یک رکورد را حفظ کند) – که بالقوگی را به حقیقت تبدیل می کند. فقط به مقدار کمی از ساختار بور استفاده کردم تا بیان کنم که هرگز این چیز عجیب یعنی کوانتوم را درک نمی کنیم، مگر اینکه در ابتدا درک کنیم اطلاعات چگونه واقعیت را می سازد. اطلاعات فقط دانش ما در مورد جهان نیست، اطلاعات جهان را تشکیل می دهد.»

– جان ویلر – فیزیکدانان نظریِ دانشگاه پرینستون که واژه ی «سیاهچاله» را عمومی کردند، عباراتِ «فوم کوانتوم»، «کرمچاله» و «اشیای ناشی از بیت» را ابداع کرده و فرضیه ی «جهانِ تک الکترونی» را مطرح کردند.
کانال علمی بیگ بنگ

جان ولر - فیزیکدان نظری @big_bangpage
جان ولر - فیزیکدان نظری @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

سلام.دوستان خوش آمدید🙏🙏🙏
برای عضو شدن روی JOIN بزنید
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
کانال علمی بیگ بنگ

نماهایی رنگی و جذاب از پلوتو

داده‌های دانلود شده ی جدید به ارائه تصاویر خیره‌کننده و بینش‌های علمی بسیاری از ماهیت پلوتو پرداخته‌ اند. این تصاویر که با ترکیب عکس‌ها در طیف های مختلف تهیه شده، دشت‌های یخی وسیع، رشته کوهها و حتی شواهدی از یک چرخه یخ- آب در سیاره کوتوله را به نمایش گذاشته‌اند.

کانال علمی بیگ بنگ: @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

هاوکینگ: فضایی‎ها وقتی اوضاع سوریه را ببینند، در مورد نسل بشر چه فکر می‏کنند؟

امروز در سوریه فناوری نوین را به‌شکل بمب، سلاح‌های شیمیایی و دیگر تجهیزات مرگبار می‌بینیم که برای رسیدن به آنچه مقاصد سیاسیِ هوشمندانه نامیده می‌شود، استفاده می‌شود. اما تماشای مرگ بیش از صدهزار انسان یا هدف قرارگرفتنِ کودکان اصلاً هوشمندانه به نظر نمی‌رسد.»

استیون هاوکینگ گفت: فیلسوف یونانی، ارسطو، باور داشت که عالم همیشه وجود داشته است و دارد؛ ازلی و ابدی. او بر این باور بود که علت پیشرفته‌تر نشدن بشر این بوده که سیل‌ها و دیگر فجایع طبیعیْ مدام تمدن‌ها را به عقب رانده و بشر را مجبور کرده از اول شروع کند. امروز، پیشرفت بشر از همیشه سریع‌تر است. دانش ما به‌صورت تصاعدی رشد می‌کند و همراهش فناوری‌مان. اما هنوز غرایزی، به‌ویژه امیال پرخاشگرانه‌ای، با خود داریم که اجداد غارنشین‌مان داشتند. پرخاشگری در آن روزگار حتماً برای بقای نسل‌مان ضروری بوده است، اما وقتی فناوریِ نوین با پرخاشگریِ باستانی همراه می‌شود کلّ نژاد بشر و بیشتر گونه‌های حیات روی زمین در خطر نابودی قرار می‌گیرند.

امروز در سوریه فناوری نوین را به‌شکل بمب، سلاح‌های شیمیایی و دیگر تجهیزات مرگبار می‌بینیم که برای رسیدن به آنچه مقاصد سیاسیِ هوشمندانه نامیده می‌شود، استفاده می‌شوند. اما تماشای مرگ بیش از صدهزار انسان یا هدف قرارگرفتنِ کودکان اصلاً هوشمندانه به نظر نمی‌رسد. اتفاقاً مانع‌شدن از رسیدنِ کمک‌های بشردوستانه به بیمارستان‌ها حماقت محض و از آن هم بدتر است؛ بیمارستان‌هایی که در آن‌ها کودکان به‌سبب نبودن امکاناتْ دست و پای‌شان را از دست می‌دهند یا نوزادانِ زودرس به‌سبب نبودن برقْ داخل دستگاه‌ها می‌میرند.

آنچه در سوریه رخ می‌دهد باعث شرم و انزجار است. آنچه دنیا به‌سردی و از دوردست آن را تماشا می‌کند. پس هوش احساسی ما کجاست، حس عدالت و انصاف جمعی‌مان؟ وقتی بحث حیات هوشمند در عالم می‌شود، من معمولاً انسان را هم در این دسته قرار می‌دهم؛ هرچند که بیشتر رفتارهای بشر در طول تاریخ طوری بوده که برآیندش بقای این گونه را تضمین نمی‌کند. روشن نیست هوش – برخلاف پرخاشگری – هیچ ارزش درازمدتی در بقای بشر داشته باشد، اما نوع خاصِ هوش انسانیِ ما توانایی استدلال دارد و می‌تواند نه‌تنها برای آینده‌ی تک‌تک‌مان بلکه برای آینده‌ی جمعی بشر برنامه‌ریزی کند....

تاریخ سخن هاوکینگ مربوط به دو سال پیش است.

ادامه در: http://bigbangpage.com/?p=7972
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند علمی رمز هستی

از زمانی که بشر پا به کره ی زمین گذاشته سعی در شناخت دنیا و پیش بینی آینده داشته . امروزه زندگی ما پیچیده تر و غیر قابل پیش بینی تر از همیشه است و نیمی از جمعیت کره ی زمین در شهرهای شلوغ و آلوده زندگی می کنند و هر روز هزاران اتفاق تازه به همراه خودش دارد و توده ای از اتفاقات جدید و نیروها که به نظر از کنترل ما خارج هستند . با این حال وقتی از نزدیک به این پیچیدگی ها نگاه می کنیم الگوهای غیر منتظره ای شروع به ظاهر شدن می کنند . این الگوها به عقیده ی من به یک کد مهم در اعماق هستی اشاره دارند . کد نه تنها دنیای ما و هر چه که درون آن هست بلکه خود ما را هم کنترل می کند .

http://video.bigbangpage.com/scientific/دانلود-مستند-علمی-رمز-هستی-با-دوبله-فار/
کانال علمی بیگ بنگ

از تولد کیهان تا مرگ زمین
http://video.bigbangpage.com/science-videos/از-تولد-کیهان-تا-مرگ-زمین/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دیدگاه های فلسفی اصل عدم قطعیت

اگر از بنیادهای فلسفی اصل عدم قطعیت (uncertainty principle)، ناشناخته بودن حقیقت مطلق استنتاج گردد باید بپذیریم این اصل به هیچ روی دستاورد نوین فلسفی به همراه خود نداشته است.

طرح این مساله که “حقیقت نهایی هیچ چیز قابل ادراک نیست و هیچکسی ذره ای به کمال راه نمی یابد” [اصول اولیه/هربرت اسپنسر] به نوعی تکرار تعبیر هکسلی خواهد بود که تنها فلسفهء صحیح، فلسفهء ندانم گرایی (Agnosticism) است. اینکه حقیقت مطلقی در پس جهان مشاهدات وجود دارد یا نه را نمی توان مناقشهء فلسفی نوینی دانست که اصل عدم قطعیت موجد آن بوده باشد. نسب و اضافات خود متضمن امری نهایی و مطلق غیر از پدیدارهاست. از همین روست که در می یابیم ” ادراک حقیقتی که در پس پدیدارها، نهان است تا چه اندازه محال می باشد و چگونه از این امتناع و عدم امکان ایمانی محکم به این حقیقت پیدا می کنیم. در حالیکه به حقیقت مطلق هیچ دسترسی نداریم”. خواه این عدم دسترسی به مطلق بواسطهء اخلال و آشفتگی (disturbance) در فرایند مشاهده باشد خواه به واسطهء امکان ناپذیر بودن کل گرایی (Holism) که محدودیت اجتناب ناپذیر روش شناسی (methodology) علم تجربی است.

با این وصف محدودیتی که عدم قطعیت در تعیین دقیق و همزمان موقعیت و اندازه حرکت ایجاد می کند نتیجتا ً تفاوت عمده ای با محدودیتهای ذاتی قوانین علم تجربی ندارد. علم تجربی به مقتضای طبع نمی تواند با اشیاء فی نفسه و حقیقت کامل و دست نخورده خارجی آنها سر و کار داشته باشد. جوهر و علیت و وجوب مقولات نهایی هستند تنها درباره ظواهر و پدیدارها قابل استعمال می باشند. باید گفت این مفاهیم در وصف امور فی نفسه کارایی ندارند. “با هیچ روش علمی نمی توان یکجا و یک دفعه بر کل یک پدیده احاطه پیدا کرد و همه چیز آن را دانست و سراپای آن را بررسی نمود. هر تجربه ای به قصد کاوش در چهرهء گزیده ای است و کاوش در هر چهرهء گزیده میسر نیست مگر با غفلت از چهره های دیگر و حتی دگرگون کردن آنها....

ادامه ی مقاله در اینجا::: http://bigbangpage.com/?p=36948

به قلم عرفان کسرایی
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا افسانه ی ماتریکس حقیقت دارد؟
.
سه‌گانه محبوب ماتریکس دنیایی مجازی را به تصویر می‌کشید که در آن، انسان‌ها درون یک واقعیت شبیه‌سازی شده که توسط ماشین‌های هوشمند خلق شده بود زندگی می‌کردند. نیک بوستروم استاد فلسفه و گروهی از فیزیک‌دانان این ایده را مطرح کرده‌اند که شاید ما واقعا درون یک جهان خلق شده توسط کامپیوترها به نام Lattice (شبکه) زندگی می‌کنیم. علاوه بر آن، ما قادریم تا آن را شناسایی و آشکار کنیم.
.
به گفته ی تعدادی از محققان شاید ما واقعا درون یک شبیه‌سازی عددی کامپیوتری زندگی می‌کنیم. بوستروم برای اینکه به ایده خود پیچیدگی ترسناک نامانوسی نیز ببخشد، پیشنهاد کرده بود که نوادگان دور بسیار پیشرفته ما ممکن است چنین برنامه‌ای را ساخته باشند؛ با این هدف که گذشته را شبیه‌سازی، و نحوه زندگی نیاکان دور خود را دوباره بازآفرینی کنند. وی احساس می‌کرد که چنین آزمایشی برای یک تمدن فوق پیشرفته اجتناب‌ناپذیر است. بوستروم استدلال کرد که اگر چنین اتفاقی تاکنون نیفتاده باشد، به این معناست که بشریت هرگز به اندازه کافی تکامل نیافته و ما محکوم بوده‌ایم تا یک گونه با دوران حیاتی کوتاه باشیم. حتی برای اینکه پا را از این فراتر گذاشت، می‌توان فرض کرد که هویت‌های هوش مصنوعی که نوادگان دور ما به شمار می‌روند؛ خیلی کنجکاو بودند که در زمان به عقب باز گردند و جهان نیاکان بیولوژیک خود را شبیه‌سازی کنند.
.
این موضوع مضحک و عجیبی است، اما اخیرا گروهی از فیزیک‌دانان هم اعلام کرده‌اند که آزمایش هایی بالقوه‌ای وجود دارد که با انجام آن می‌توان دریافت که آیا ما واقعا درون شبکه زندگی می‌کنیم یا نه! در حال حاضر، ابر کامپیوترهایی که از تکنیک تاثیرگذار «کرومودینامیک کوانتومی شبکه‌ای» استفاده می‌کنند، تنها می‌توانند بخش کوچکی از جهان را شبیه‌سازی کنند. به گفته مارتین ساویج، فیزیک‌دان دانشگاه واشنگتن، این مقیاس تنها اندکی بزرگ‌تر از هسته اتم‌ها است. فرا‌ کامپیوتری (Mega-Computers) آینده خیلی دور احتمالا می‌توانند اندازه این شبه‌جهان را گسترش دهند. اگر ما در چنین برنامه‌ای زندگی می‌کنیم، به گفته محققان شاهد خبرچینی برای شبکه زیرساخت مورد استفاده در مدل‌سازی پیوستار فضازمان خواهیم بود.
ادامه و جزئیات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=19129
کانال علمی بیگ بنگ

دانشمندان تشکیل هسته ی جامد ِ آهنی زمین را در فاصله زمانی یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد سال پیش اعلام کردند. @big_bangpage
دانشمندان تشکیل هسته ی جامد ِ آهنی زمین را در فاصله زمانی یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد سال پیش اعلام کردند. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

هسته ی جامد ِ زمین یک میلیارد سال پیش شکل گرفت!

دانشمندان زمان تشکیل هسته ی جامد ِ آهنی زمین را در فاصله زمانی یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد سال پیش اعلام کردند. محققان معتقدند که شکل گیری این هسته داخلی که به اندازه ی سیاره پلوتو است، به زمان منجمد و جدا شدن آن از هسته آهنی و مذاب خارجی بر می گردد.

این ارقام جدید، دقیق ترین تاریخ تعیین شده برای هسته ی داخلی زمین است که عمیق ترین لایه را تشکیل می دهد. پیش از این تخمین زده می شد که هسته داخلی زمین ۰٫۵ میلیارد تا دو میلیارد سال پیش تشکیل شده باشد. توجه زیاد محققان به هسته داخلی به این دلیل است که این بخش مسئول حوزه مغناطیسی زمین می باشد، حوزه مغناطیسی زمین را می توان سپری برای مراقبت از انسان ها در برابر بادهای خورشیدی و اشعه های مضر دانست.

ادامه و مقاله در: http://bigbangpage.com/?p=37112
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری شگفت انگیز شفق قطبی از فراز زمین که اسکات کلی فضانورد ایستگاه فضایی به ثبت رسانده است. @big_bangpage
تصویری شگفت انگیز شفق قطبی از فراز زمین که اسکات کلی فضانورد ایستگاه فضایی به ثبت رسانده است. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

سبک ترین فلز جهان که ۹۹٫۹۹ درصد آن توخالی است!

محققان شرکت بوئینگ به تازگی برای نخستین بار ویدیویی از سبک ترین فلز جهان منتشر کردند که ۹۹٫۹۹ درصد آن توخالی است.«ریزتورینه» (Microlattice) یک ساختار پلیمری سلول باز سه‌ بعدی است که از لوله‌های فلزی کوچک تو خالی ساخته شده و نشانگر یک الگوی مورب ضربدری با فضاهای باز بسیار کوچک است. فیلم جدید بوئینگ، نمونه جالبی از عملکرد احتمالی این ماده را به نمایش می‌گذارد که برای مثال می‌توان از آن به عنوان اجزای ساختاری جدید در صنعت هوافضا استفاده کرد. ریزتورینه می‌تواند تا میزان زیادی در وزن صرفه‌جویی کرده و هواپیماهای با بهره‌وری سوخت بالا را ارائه کند.

این فلز ۱۰۰ برابر سبک‌‌تر از یونولیت است اما در عین حال مانند فلزات سخت و مقاوم است، و این به آن معنی است که تنها به ایستادن روی تارهای یک قاصدک خلاصه نمی‌شود و می توان از این ساختار جدید در سیستم های هوانوردی استفاده کرد، جایی که دو فاکتور استحکام و سبکی حرف نخست را می زنند. در ساخت این ماده از ساختار استخوان الهام گرفته شده است که مهمترین ویژگی آن استحکام بیرونی و وجود انبوه منافذ درونی است. وجود انبوهی از منافذ ریز و درشت در این ماده جدید موجب شده تا بتوان به جرأت گفت ۹۹.۹۹ درصد آن از هواست...

جزئیات بیشتر و مشاهده ویدئو در: http://bigbangpage.com/?p=37226
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

معرفی کتاب: مریخی

: مریخی عنوان کتابی است که این روزها از سوی بسیاری از علاقه‌مندان دنیای علم و فناوری و همچنین علاقه‌مندان به داستان‌های علمی- تخیلی مورد توجه قرار گرفته است. داستان این کتاب از این قرار است که سومین گروه فضانوردان ناسا برای انجام مأموریتی شصت‌روزه بر سطح سیاره‌ مریخ فرود آمده‌اند؛ اما در روز ششم، طوفان شنی شدیدی رخ می‌دهد که باعث می‌شود خدمه در نهایت عجله مریخ را ترک کنند. در این‌ میان، یکی از فضانوردان گروه به نام مارک واتنی آسیب می‌بیند و فضانوردان دیگر تصور می‌کنند که او مرده و جسدش در طوفان گم‌ شده است....

نام اصلی: The Martian
نوشته: اندی ویبر(Andy Weir)
ترجمه: ‌حسین شهرابی
انتشارات: کتابسرای تندیس
موضوع: داستان علمی- تخیلی
سال انتشار: ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۴۱۶

جزئیات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36782
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

هاوکینگ: تکنولوژی انسان را فقیر می‌کند!

استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور انگلیسی هشدار داد پیشرفت‌های بزرگ تکنولوژیکی می‌تواند بخش بزرگی از جمعیت جهان را دچار فقر و بیچارگی کند. هاوکینگ معتقد است تکنولوژی تا حدودی عامل افزایش نابرابری درآمد شده‌ است. وی که در برنامه ویژه پرسش و پاسخ در وب‌سایت Reddit این سخنان را مطرح کرده معتقد است درصورتی که ثروت ناشی از تکنولوژی تقسیم شود همه می‌توانند از زندگی لوکس و مجلل بهره ببرند، در غیر این صورت بیشتر مردم درصورتی که مالکان فناوری‌های مختلف علیه توزیع ثروت با یکدیگر لابی کنند، دچار فقر خواهند‌شد.

هاوکینگ معتقد است روند توسعه فناوری درحال منحرف شدن به سوی گزینه دوم است، زیرا درحال دامن زدن به نابرابری درآمدی در میان انسان‌ها است و تمامی این فرایند ناشی از نوع توزیع دستاورد‌ها میان ثروتمندان و فقرا است. این سخنان هاوکینگ واکنش‌های شدیدی را از سوی فعالان تکنولوژی برانگیخته است. مارک اندرسن کارآفرین و سخنگوی سیلیکون‌ولی در توئیتر نوشت هاوکینگ در حال بازگویی شعارهای قدیمی است. کسانی که ادعا می‌کنند ماشین‌ها مشاغل را نابود می‌کنند در صد سال آینده احمق به نظر خواهند آمد، اما من اینگونه نخواهم‌ بود.

بحث تقابل ثروت کلان کارآفرینان و کارمندان فناوری در برابر اقشار کم‌درآمد در سان‌فرانسیسکو مدت‌ها است که به بحث جنجالی میان اقتصاد‌دانان تبدیل شده‌ است. با این‌ همه اکثریت متخصصان در این حوزه با هاوکینگ موافقند. دراینکه فناوری توانسته رشد اقتصاد آمریکا و دیگر کشورهای جهان را تضمین کند تردیدی وجود ندارد و شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از کشورها در تلاشند نسخه‌ای دیگر از سیلیکون‌ولی را برای خود ایجاد کنند. اما با وجود رشد روزافزون این پدیده، تعداد افرادی که در آن مشارکت دارند کاهش پیدا می‌کند....

ادامه جزئیات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=37278
کانال علمی بیگ بنگ

نقشه برداری از ژنهای موثر در طول عمر

به دنبال تلاش ده ساله ی محققان در مؤسسه ی باک(Buck) و دانشگاه واشنگتن که بر روی پدیده ی پیری و افزایش طول عمر کار میکنند، ۲۳۸ ژن مشخص شده که با حذف آنها از ژنوم، مدت زمان تکثیر و همانند سازی ساکارومایسس سرویزیه[۱] افزایش پیدا میکند.

این اولین باری است که ۱۸۹ نوع مورد از این ژن ها به طول عمر ارتباط داده شده اند و نتایج این تحقیقات میتواند اهداف ژنومی جدیدی را تعیین کند که سرانجام در بهبود سلامت انسان به کار برده شوند. برایان کندی نویسنده ی مسئول و رئیس مؤسسه ی باک میگوید: « این مطالعه افزایش سن و طول عمر را با در نظر داشتن تمام ژنوم بررسی کرده و تصویر کاملتری از این پدیده را برای ما ترسیم میکند. همچنین چارچوبی را برای مشخص کردن تمام فاکتور ها و عوامل مؤثر در افزایش طول عمر این ارگانیسم تعیین میکند.»

کندی با تیم پروفسور “مت کابرلین” از دانشگاه واشنگتن همکاری نزدیکی در این پژوهش داشت. هر دو تیم روند دشوار آزمایش ۴۶۹۸ سوش مخمر[۲] را آغاز کردند و هر یک با حذف یک ژن مشخص آثار این جهش ژنی را بررسی کردند. به این ترتیب که با محاسبه ی تعداد سلول های دختری که از یک سلول اولیه قبل از توقف تقسیمات این سلول به وجود آمده بودند موفق به تعیین سوش های تغییر یافته ( با طول عمر افزایش یافته ) شدند....

ادامه ی مقاله و بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=37316

ترجمه: نگین بابایی / سایت علمی بیگ بنگ

پی نوشت:
[۱] مخمر ساکارومایسس سرویزیه (Saccharomyces cerevisiae) مهم‌ترین مخمر صنعتی برای تولید محصولات بیوشیمیایی، پروتئین‌های نوترکیب و پروتئین تک‌یاخته است. برای افزایش قابلیت‌های این مخمر در استفاده وسیع‌تر از منابع فراوان کربن، مانند زایلوز و لاکتوز، افزایش بازدهی تولید محصولات و تسهیل فرایند تخمیر صنعتی می‌توان از روش‌های متنوع مهندسی ژنتیک، با هدف تغییر در مسیر یا مسیرهای طبیعی سوخت‌وساز مخمر استفاده کرد.

[۲] سوش مخمر: به هر رده ی خاص از انواع سلول های مخمر که ویژگی های متمایز داشته باشند، سوش مخمر می گویند
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

هابل سرنخی از راز لکۀ طوفانی مشتری را آشکار ساخت!

ستاره‌شناسان با استفاده از تصاویر با کیفیت تلسکوپ هابل موفق به کشف سرنخی رمزآمیز از لکه ی سرخ بزرگ سیاره مشتری شده‌اند. این لکه ی طوفانی و سرکش که قطرش سه برابر زمین است یک معمای بزرگ در سیاره ی مشتری میباشد. این عکس‌ها، که نخستین مجموعه از پرتره‌های ۴K سالانه از سیارات خارجی‌تر منظومه شمسی هستند، موج نادری را در شمال خط استوای مشتری نمایش می‌دهند. این ویژگی نادر، در واقع یک بار در دهه‌های قبل توسط فضاپیمای ویجر ۲ کشف شد اما از آن به بعد مشاهده نشده بود.

دانشمندان گمان می‌کنند این موج که در منطقه ۱۶ درجه شمال عرض جغرافیایی حرکت می‌کند و با طوفان‌ها و گربادهای هوایی احاطه شده، ممکن است از یک لایه شفاف در زیر ابر منشا گرفته باشد. گلن اورتون از سازمان ناسا اظهار کرد: تا به امروز، ما فکر می‌کردیم که موج مشاهده شده توسط فضاپیمای ویجر ۲ ممکن است یک اتفاق بوده باشد، اما اکنون مشخض شده که رویدادی نادر است.

این تصاویر همچنین نشان می‌دهد که لکه سرخ بزرگ در بخش مرکزی‌اش بیشتر به رنگ نارنجی است تا سرخ و اینکه این لکه در حال کاهش و دایره‌ای شکل شدن است. گفته می‌شود که محور طولی لکه مذکور، ۲۴۰ کیلومتر کوتاهتر از اندازه‌ای است که در سال ۲۰۱۴ مشاهده شده بود و دانشمندان آن را مطابق با روند طولانی مدت این رویداد می‌دانند...
جزئیات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=37317
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اجداد ما چگونه با تغییرات اقلیمی کنار آمدند؟

بیش از یک قرن است محققان در خصوص اثرات متفاوت آب و هوا بر انسان به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند. در دهه ۱۹۸۰ نظریه‌ای به نام نظریه سازگاری با بیابان مطرح شد که بر اساس این نظریه، آب و هوای سخت آفریقای جنوبی که از نظر گیاهی بسیار کم‌ پشت بوده و بیابان‌های وسیع و خشک دارد، موجب راه رفتن انسان روی دوپا و همچنین بزرگ شدن مغز او شد؛ تا جایی که توانست نخستین فناوری‌ها را به وجود آورد.

دهه ۱۹۹۰ ریک پاتس، محقق موسسه ای در واشنگتن فرضیه جدیدی ارائه داد. او معتقد است: بخش مهم داستان تکامل ِ زندگی انسان این است که آنها چگونه توانستند تا این حد دارای هوش و استعداد شوند که بر شرایط سخت زیست محیطی شان در هر جایی که زندگی می کردند به راحتی غلبه کنند. در واقع او معتقد است: ما انسان ها بیشتر از این که برای زندگی در بیابان های خشک مهارت پیداکنیم و سازگار شویم، مهاجمان خوبی هستیم. شاید خود تغییر محیط زیست و نه صرفا یک محیط زیست خاص موجب فرگشت انسان شده باشد. در حقیقت، تنوع آب و هوایی انسان را زرنگ و چالاک تر کرده است.

تغییر آب و هوا که هر ۱۰ یا ۲۰ هزار سال یکبار رخ داده و طی آن از رطوبت کاسته شده و به سمت خشکی پیش رفته است، باعث شده انسان توانایی سازگاری با تغییر محیط با هر نوع آب و هوایی را پیدا کند. مثلا بزرگ شدن مغز به ما انسان ها توانایی حل مشکلاتی را داد که بر اثر تغییر در مقدار بارش باران به وجود آمده بود. به این ترتیب توانستیم ابزارهایی برای به دست آوردن غذا از منابع در حال تغییر بسازیم. اکنون در پی مجموعه ای از تحقیقات شواهدی پیدا شده است که اثر تغییرات آب و هوا بر حیات انسان را تائید می کند و نشان می دهد بزرگ شدن مغز انسان ارتباط نزدیکی با تغییرات آب و هوا داشته و به وجود آمدن این توانایی ها برای سازگاری با شرایط تازه اقلیمی بوده است....

ادامه و جزئیات بیشتر مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=37227
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

وقتی نورخورشید از زمین منعکس شده و به روی ماه می تابد، پدیده "سیاره تاب" شکل می گیرد.
@big_bangpage
وقتی نورخورشید از زمین منعکس شده و به روی ماه می تابد، پدیده "سیاره تاب" شکل می گیرد.
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

اجتماع سیارات را در صبح دم از دست ندید. برای تماشا به افق شرق آسمان نگاه کنید، این اجتماع تا اوایل آبان ادامه دارد @big_bangpage
اجتماع سیارات را در صبح دم از دست ندید. برای تماشا به افق شرق آسمان نگاه کنید، این اجتماع تا اوایل آبان ادامه دارد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

معرفی چهار کتاب در خصوص فرگشت انسان @big_bangpage
معرفی چهار کتاب در خصوص فرگشت انسان @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

معرفی چهار کتاب علمی در خصوص فرگشت یا تکامل انسان
.
1- تکامل چیست؟ نوشته: ارنست مایر، ترجمه: سلامت رنجبر ( لینک دانلود این کتاب در اینترنت موجود هست )
.
2- ساعت سازنابینا -ریچارد داوکینز - ترجمه: دکتر محمود بهزاد- شهلا باقری /انتشارات مازیار ( این کتاب در اینترنت موجود هست اما دیگر چاپ نمی شود)
.
3- پیدایش انسان - نوشته یوزف اچ رایش هلف - ترجمه: سلامت رنجبر/نشر آگه
4- ادیسه انسان،نوشته: مانفرد بائور و گوردون سیگلر، ترجمه: سلامت رنجبر / نشر: ققنوس

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

درخشش یک کهکشان دوردست

تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویری زیبا و منحصر به فرد از یک کهکشان ِ دوردست شد، کهکشان مارپیچی NGC 4639 در فاصله ۷۲ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی سنبله قرار دارد و یکی از ۱۵۰۰ کهکشانی است که خوشه ی سنبله را تشکیل داده اند.

بازوهای کهکشان NGC 4639 به واسطه نواحی ستاره‌سازی درخشانی مشخص شده‌اند، هر یک از این جواهرات درخشان کوچک در واقع چند صد سال نوری فاصله دارند و صدها هزار ستاره جوان در آنها جای دارد. همچنین هاله‌ای روشن و نورانی به شکل مارپیچ حول مرکز کهکشان در چرخش است، دانشمندان دلیل چرخش گازهای مرکزی را وجود سیاهچاله‌ای غول‌پیکر می دانند که در دل این کهکشان جای دارد و در حال بلعیدن این گاز و غبار میباشد.

این سیاهچاله به عنوان یک هسته کهکشانی فعال(AGN) شناخته می‌شود و می‌توان آن را از طریق ویژگی‌های طیف نوری ساطع شده از کهکشان و همچنین با کمک پرتوهای ایکس ایجاد شده در نزدیکی سیاهچاله که در اثر بلعیده شدن گازها تولید می‌شوند، تشخیص داد.
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کهکشان دوردست @big_bangpage
کهکشان دوردست @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

ایجاد طوفان مغناطیسی در خورشید @big_bangpage
ایجاد طوفان مغناطیسی در خورشید @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ایجاد طوفان مغناطیسی در خورشید

ناسا با استفاده از رصدخانه ی دینامیک خورشیدی(SDO) تصویری خیره کننده از یک حفره ی بزرگ تاریک در خورشید را منتشر کرد، که عامل طوفان مغناطیسی در این ستاره است.
.
حفره های تاجی مغناطیسی باز، یکی از منابع تشکیل بادهای پر سرعت ِ خورشید هستند. به گفته ناسا، سرعت بالای بادهای خورشیدی از این حفره های تاجی نشات می گیرند.  این تصویر در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۵ توسط رصدخانه ی دینامیک خورشیدی عکسبرداری شده، که نشان می دهد، ذرات این طوفان خورشیدی با برخورد به میدان مغناطیسیِ زمین باعث ایجاد شفق قطبی شدند...

اطلاعات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=37392
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

صنعت هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۴ پیشرفت های وسیعی می کند!

تقاضا برای فناوری هوش مصنوعی، با توجه به راه‌ حل‌هایی که برای مشکلات همیشگی صنایع خرد و کلان دارد، روز به‌ روز در حال افزایش است و استفاده از آن باعث بازگشت سرمایه و رونق تجارت شرکت‌های مختلف می‌شود...

ادامه ی مقاله: http://bigbangpage.com/?p=37191
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کالکشن فیلم بازگشت به آینده
http://filmelmi.ir/1394/07/25/دانلود-کالکشن-فیلم-بازگشت-به-آینده-Back-to-the-Future-1985-1990
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کالکشن فیلم بازگشت به آینده @big_bangpage
دانلود کالکشن فیلم بازگشت به آینده @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

نخستین ویدئوی کیفیت بالا از ایستگاه فضایی

دانشمندان فعال در ایستگاه بین المللی فضایی برای نخستین بار آزمایش های علمی خود را با یک دوربین جدید بنام Red Epic Dragon تصویر برداری کرده و با کیفیت ویدیویی ۴K به زمین ارسال کردند. در این ویدیوی منحصر به فرد می توانید مشاهده کنید که اسکات کلی فضانورد ایستگاه فضایی اقدام به افزودن رنگ و قرص جوشان به داخل یک حباب آب معلق می کند. به همین دلیل در بخش پایانی این ویدیو می توانید شکل گیری واکنش های شیمیایی در درون این حباب را کاملا واضح مشاهده کنید.

مشاهده ویدئوهای بیشتر: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ذات انسان چیست؟

در اینجا دو نظر متضاد را شاهد خواهید بود، به نظر شما کدام دیدگاه به واقعیت نزدیک تر است؟

@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

در درون سیاهچاله ها چه خواهید دید؟

گرانش سیاهچاله آن قدر زیاد است که حتی نور نیز نمی تواند از آن فرار کند. اما چیز دیگری هم در مورد آن وجود دارد؛ چیزی که به کمی تامل نیاز دارد. شاید آن مورد همان تاریکی سیاهچاله ها باشد. تاریکیِ مطلق و البته مرموزی که تمرکز شما را به درون خود جذب می کند و حتی شما را کنجکاو می کند تا کمی نزدیک تر بیایید. سفر به اعماق سیاهچاله ها سفری یک طرفه است، پس نیازی نیست نگران بلیت برگشت باشید! همین که از «افق رویداد» یعنی همان جایی که نور اجازه گریز ندارد عبور کنید، دیگر راه برگشتی ندارید. به احتمال فراوان، شما مرگی دردناک را تجربه خواهید کرد. اگر تا این جای کار نترسیده اید، بهتر است با هم به سراغ ماجراجویی یک سیاهچاله برویم.

زمانی که سوخت یک ستاره بزرگ تهی می شود، آن ستاره در خود رمبش می کند و به یک سیاهچاله تبدیل می شود. تنها ستاره هایی می توانند به سیاهچاله تبدیل شوند که جرمی حداقل ۲۵ برابر خورشید داشته باشند. به عبارتی دیگر، از هر هزار ستاره در کهکشان تنها یک ستاره قابلیت تبدیل شدن به سیاهچاله را دارد. کهکشان راه شیری حداقل ۱۰۰ میلیارد ستاره دارد که با یک حساب سرانگشتی متوجه می شویم که ۱۰۰ میلیون سیاهچاله بالقوه در راه شیری وجود دارد. اما نباید فراموش کنید که فضا خیلی بزرگ است. حتی اگر شما با سرعت نور هم حرکت کنید، چندین هزار سال طول می کشد تا به نزدیک ترین سیاهچاله برسید. حتی اگر فرض کنیم که شما متخصص سفرهای بین ستاره ای هستید و از طریق «کرمچاله» یا «حرکت مافوق نور» به یکی از همین سیاهچاله ها برسید. چه چیزی خواهید دید؟

ادامه مقاله در اینجا: http://bigbangpage.com/?p=30196
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

بیماری ام اس چیست؟
.
بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند، که به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند. بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در آن‌ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌شان حفاظت از بدن و نابودکردن آسیب رسان‌های خارجی همچون باکتری هاست، اشتباها شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌نمایند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود. سایر بیماری‌هایی خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌شود.
.
سیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها عصب تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند. این اعصاب پوشیده از لایه‌ای محافظ بنام myelin (نوعی چربی) که از تداخل اعصاب باهم جلوگیری می‌نماید(کاری که لایه محافظ سیم‌های الکتریکی انجام می‌دهد). در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این چربی ها کرده و با این کار باعث می‌شود، انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بربدن را از دست دهد. در این شرایط بدن دچار کاملا فلج و ناتوان می‌شود.
.
هرچند که شفایی برای بیماری ام اس وجودندارد، اما با درمان و مراقبت می‌توان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد. برطبق انجمن ملی ام اس آمریکا حدود 400000 آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع‌تر از مردان است. همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن 50 سالگی می‌باشد.

علایم ابتلا به بیماری ام اس:
.
• ضعف و یا بحسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن
• ازدست دادن نسبی و یا کامل بینایی معمولا در یک چشم بعلاوه درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)
• دوبینی یا تاری دید
• سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن
• شک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر
• لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن
• لکنت زبان
• خستگی
.
چگونگی درمان بیماری:

طیف گسترده‌ای از داروهای مختلف وجوددارند که می‌توانند شدت و تکرار علایم بیماری ام اس را کاهش دهند. همچنین بعضی از انواع داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. سایر داروها می‌توانند:

• حملات بیماری را کوتاه کنند
• علایم و مشکلات ام اس را بهبود بخشند(مانند درد، مشکلات ادراری و خشکی ماهیچه‌ها)
منابع بیشتر: http://rastineh.ir/بیماری-ام-اس-چیست؟/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آیا تلسکوپ کپلر، اثراتی از تمدن بیگانه را کشف کرده؟

تلسکوپ فضایی کپلر که به دنبال شکار سیاره‌های فراخورشیدی است، رفتارهای عجیب ستاره ای را بررسی کرده که احتمالا بدلیل حضور تمدن های فرازمینی‌ بسیار پیشرفته در اطراف آن میباشد. تلسکوپ کپلر برای یافتن سیاره‌هایی سکونت پذیر در خارج از منظومه شمسی در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد. نحوه ی کار کپلر سنجش افت نورهایی است که در اثر عبور یک سیاره از جلوی ستاره و سد نور آن رخ می‌دهد. افت‌ نور‌هایی که به‌طور مرتب تکرار می‌شوند به معنی وجود یک سیاره خارج از منظومه‌ی شمسی ما هستند. اما تاکنون هیچ‌یک از ۱۵۰ هزار ستاره‌ای که زیر نظر گرفته شده، به اندازه‌ی ستاره‌ی KIC 8462852 دچار افت نور نشده‌ است. روش بررسی ستاره‌ها و سیاره‌های دوردست در ستاره‌شناسی، روشی متفاوت از رصد مستقیم و دیدن اجرام آسمانی است.

ستاره‌شناسان پس از بیش از ۶ سال تلاش برای درک رفتار ستاره ی KIC 8462852 که در فاصله ۱۴۸۱ سال نوری از زمین قرار دارد، اکنون به این نتیجه رسیده‌ا‌ند که احتمالا ابرسازه ای بزرگ توسط تمدنی بیگانه در اطراف این ستاره در حال گردش است. به طور معمول، ستاره‌شناسان برای پی ‌بردن به تعداد سیاره‌ها و اندازه آنها و مدت چرخششان به دور یک ستاره دور دست، فواصل زمانی‌ای را که نور این ستاره‌ها کم و زیاد می‌شود، اندازه‌گیری می‌کنند و سپس با محاسبات پیچیده، اندازه و مدار سیاره را تخمین می‌زنند اما درباره KIC 8462852 چنین کاری تقریبا غیر ممکن است. یک سیاره به اندازه ی مشتری ‌بطور معمول باعث یک یا دو درصد کاهش نور ستاره ی خود می‌شود، اما نور این ستاره گاهی تا میزان ۲۲ درصد کاهش پیدا می‌کند که حکایت از عبور جرمی عظیم و عجیب از مقابل آن دارد. نکته دیگر این است که هیچ الگوی مشخصی برای کم و زیاد شدن این نور وجود ندارد و در نتیجه آنچه از بین ما و ستاره عبور می‌کند، مدار مشخص و روش گردش معینی ندارد.

یک تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه ییل و دانشگاه کالیفرنیا برای این رفتار عجیب، مجموعه‌ای از نظریه‌ها را تهیه کرده‌اند که از میان آنها حضور حیات‌های پیشرفته و قدرتمند فرازمینی هم محتمل‌ است. جیسون رایت، محقق دانشگاه پن، در این‌ باره گفت: «چنین تحولات و رفتاری تنها با این توجیه قابل توضیح است که آنچه از مقابل این ستاره عبور می‌کند، در واقع ابرسازه‌های فرازمینی‌ است که با صفحه‌های گسترده، مشغول جمع‌آوری انرژی خورشیدی هستند». او ادامه داد: «فرازمینی‌ها به‌طور معمول آخرین فرضیه‌ای هستند که در توضیحات و نظریه‌های علمی ممکن است در نظر گرفته شوند اما آنچه در اینجا مشاهده می‌شود تنها با چنین توضیحی قابل پذیرش است»....

ادامه و اطلاعات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=37557
کانال علمی بیگ بنگ

ستاره ای که احتمالا میزبان سیاره ای است که بیگانگان هوشمند در آن زندگی می کنند. @big_bangpage
ستاره ای که احتمالا میزبان سیاره ای است که بیگانگان هوشمند در آن زندگی می کنند. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
ابرهای ماژلانی

فردینان ماژلان دریانورد پرتغالی قرن ۱۶ و همکارانش در نخستین سفرشان به دور سیاره‌ی زمین فرصت زیادی برای بررسی آسمان نیمکره ی جنوبی داشتند. نتیجه این بررسی ها یافتن دو جرم ابر مانند، بود که با چشم غیر مسلح به راحتی قابل رویت است و امروزه منجمان آماتور، این دو ابر را به افتخار کاشفان اولیه اش، ابرهای ماژلانی معروف هستند. اکنون می‌دانیم این دو کهکشان‌های اقماری کهکشان مارپیچی بزرگ راه شیری ما هستند. ابر بزرگ ماژلان (LMC) در فاصله ی حدود ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین با پهنای نزدیک به ۱۵۰۰۰ سال نوری، در صورت فلکی اژدها قرار دارد.

ابر ماژلانی کوچک حدود ۲۰۰ هزار سال نوری از ما فاصله دارد و در راستای صورت فلکی توکان(از نیمکره جنوبی ) قابل رویت است و از هزاران ستاره کوچک و بزرگ تشکیل می شود.

ابرهای ماژلانی شامل دو ابر کوچک و بزرگ در نیمکره جنوبی آسمان دو کهکشان نامنظم بوده واز نزدیکترین کهکشانها به کهکشان راه شیری به حساب می آیند. تصور بر این است که این دو کهکشان تحت تاثیر گرانش شدید کهکشان راه شیری هستند و تاکنون چندین بار به عنوان قمر به دور آن چرخیده اند.
مطالب بیشتر: http://bigbangpage.com/
کانال علمی بیگ بنگ

فاصله ابر ماژلانی بزرگ و کوچک از زمین @big_bangpage
فاصله ابر ماژلانی بزرگ و کوچک از زمین @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
« مجموعه کتب علمی - الکترونیکی سایت بیگ بنگ »

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید به لینک های زیر مراجعه کنید:
کتب در سایت در این بخش میباشند» کتاب علمی » دانلود کتاب الکترونیکی

کتاب جهانی از عدم- نوشته: لاورنس کراوس - ترجمه:سیامک عطاریان .
«« http://bigbangpage.com/?p=12882 »»
کتاب جهان کوانتومی- نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو - ترجمه:سیامک عطاریان .
«« http://bigbangpage.com/?p=17446
کتاب «چرا E=mc2»- نوشته: برایان کاکس و جف فورشاو - ترجمه:سیامک عطاریان .
«« http://bigbangpage.com/?p=19578 »» .
کتاب ذرات بنیادی یا نظریه ی ریسمانها - نویسنده و گرداورندگان: محمد پرگلی – سمیر الله وردی
. «« http://bigbangpage.com/?p=33896 »»
سیاهچاله ها از رویا تا واقعیت- نویسندگان: محمد پرگلی، پویا فرخی
http://bigbangpage.com/?p=36151
دوستانی که علاقمند هستند در طرح ترجمه ی کتب علمی با بیگ بنگ همکاری داشته باشند از تلگرام یا ایمیل زیر در ارتباط باشند:

Telegram: @bigbangpage
Email: bigbangpage1@gmail.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

از بیشتر کتاب ها فقط چند نقل قول باقی می ماند ،چرا از اول انها را ننویسیم؟
تیکه های زیبای هرکتاب در کتابگرافی
اخبار دنیای ادبیات،معرفی کتاب و موسیقی در کانال پیج !

@ketabgraph
@ketabgraph
@ketabgraph
@ketabgraph
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تصاویری جدید از انسلادوس قمر یخ زده ی زحل

فضاپیمای کاسینی در روز ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) از فاصله ی ۱۸۳۹ کیلومتری انسلادوس قمر زحل عبور کرد و تصاویری نزدیک از مناطق شمالی این قمر را ثبت کرد. بخشهای بالایی این تصاویر از علائم ترک و دهانه پوشانده شده و بخش پائینی از منظره به مراتب صافتری برخوردار است. ترک‌های مشاهده شده شبیه به نمونه‌های موجود در ماه است که اغلب با کشش گرانشی زمین مرتبط دانسته می‌شوند. پل هلفنشتاین، یکی از اعضای تیم کاسینی در دانشگاه کورنل گفت: « مناطق شمالی انسلادوس با شبکه تار عنکبوتی از شکاف‌ها پوشانده شده که در میان دهانه‌ها قرار گرفته‌اند. این شکاف‌های باریک در همه جای قمر وجود دارند و اکنون ما مشاهده می‌کنیم که آنها در دشت‌های شمالی نیز گسترده شده‌اند.»

مساله جالب در مورد این قمر که ششمین قمر بزرگ سیاره زحل بوده و اندازه‌اش یک دهم قمر تیتان است، این است که از اقیانوس برخوردار بوده از این رو هرگونه فعالیت زمین گرمایی می‌تواند از لحاظ نظری به تولید حیات کمک کند. پرواز دوم بر فراز انسلادوس برای ۲۸ اکتبر (ششم آبان) یعنی زمانی که فضاپیما تا ارتفاع ۴۹ کیلومتری بالای منطقه قطب جنوب این قمر پائین می‌آید، برنامه‌ریزی شده است. در طول این گذر بسیار نزدیک، کاسینی از میان توده‌های گاز قطبی جنوب انسلادوس که در فعال‌ترین نقطه خود قرار دارند، عبور خواهد کرد. در ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) پرواز نهایی این فضاپیما در ارتفاع ۴۹۹۹ کیلومتری قمر انجام خواهد شد. هدف آن انجام سنجش‌های حرارتی برای تعیین جریان گرما از داخل قمر به سطح آن است....

اطلاعات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=37372
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تصاویری جدید از انسلادوس قمر یخ زده ی زحل

فضاپیمای کاسینی در روز ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) از فاصله ی ۱۸۳۹ کیلومتری انسلادوس قمر زحل عبور کرد و تصاویری نزدیک از مناطق شمالی این قمر را ثبت کرد. بخشهای بالایی این تصاویر از علائم ترک و دهانه پوشانده شده و بخش پائینی از منظره به مراتب صافتری برخوردار است. ترک‌های مشاهده شده شبیه به نمونه‌های موجود در ماه است که اغلب با کشش گرانشی زمین مرتبط دانسته می‌شوند. پل هلفنشتاین، یکی از اعضای تیم کاسینی در دانشگاه کورنل گفت: « مناطق شمالی انسلادوس با شبکه تار عنکبوتی از شکاف‌ها پوشانده شده که در میان دهانه‌ها قرار گرفته‌اند. این شکاف‌های باریک در همه جای قمر وجود دارند و اکنون ما مشاهده می‌کنیم که آنها در دشت‌های شمالی نیز گسترده شده‌اند.»

مساله جالب در مورد این قمر که ششمین قمر بزرگ سیاره زحل بوده و اندازه‌اش یک دهم قمر تیتان است، این است که از اقیانوس برخوردار بوده از این رو هرگونه فعالیت زمین گرمایی می‌تواند از لحاظ نظری به تولید حیات کمک کند. پرواز دوم بر فراز انسلادوس برای ۲۸ اکتبر (ششم آبان) یعنی زمانی که فضاپیما تا ارتفاع ۴۹ کیلومتری بالای منطقه قطب جنوب این قمر پائین می‌آید، برنامه‌ریزی شده است. در طول این گذر بسیار نزدیک، کاسینی از میان توده‌های گاز قطبی جنوب انسلادوس که در فعال‌ترین نقطه خود قرار دارند، عبور خواهد کرد. در ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) پرواز نهایی این فضاپیما در ارتفاع ۴۹۹۹ کیلومتری قمر انجام خواهد شد. هدف آن انجام سنجش‌های حرارتی برای تعیین جریان گرما از داخل قمر به سطح آن است....

اطلاعات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=37372
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری جدید از انسلادوس قمر زحل @big_bangpage
تصویری جدید از انسلادوس قمر زحل @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

10 اقدام مهم برای سفر انسان به مریخ!
طرح اعزام انسان به مریخ، در چند سال اخیر به شکلی بسیار جدی مطرح شده است؛ اما به منظور آمادگی برای این سفر به چه تمهیداتی نیاز داریم؟

کشف رگه‌هایی که از احتمال وجود آب بر روی مریخ خبر می‌دهد، امیدها برای اعزام هر چه سریع‌تر انسان به این سیاره سرخ‌رنگ همسایه زمین را پر رنگ‌تر کرد. با این‌ وجود، آب فقط یکی از پیش‌نیازهای سکونت انسان بر روی مریخ است و برای سفر انسان‌ها از زمین به این سیاره و نیز حضور در آن، به تمهیدات دیگری نیاز است. به این منظور برخی سازمان‌ها و مؤسسات فضایی گوناگونی، طرح‌های مختلفی را به اجرا درمی‌آورند که به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم می‌تواند زمینه حضور انسان در فضا را فراهم کند. در ادامه به بررسی ده نمونه از مهم‌ترین این اقدامات می‌پردازیم...

مطالعه در اینجا::: http://bigbangpage.com/?p=36915
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

گرانش ِ پایین چه تاثیری روی مغز دارد؟

محققان در تلاش برای درک چگونگی تغییرات مغز در فضا و راه‌های مقابله با آنها، به بررسی ساختارهای مغزی و عملکرد فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) پرداخته‌اند که تاکنون مشکلات تعادل و توهمات ادراکی را در جاذبه تجربه کرده‌اند. محققان از هر دو آزمایش ارزیابی رفتاری و تصویربرداری مغزی استفاده کرده‌اند. برای این پژوهش، فضانوردان دوره‌های چالش مانع زمان‌بندی شده و آزمون‌های حافظه فضایی یا توانایی تصویرسازی ذهنی و دستکاری یک شکل سه‌بعدی را قبل و بعد از پرواز فضایی تکمیل می‌کنند.

راشل دی سیدلر، محقق اصلی و مدیر آزمایشگاه رفتار عصبی-حرکتی دانشگاه میشیگان اظهار کرد: « ما به دنبال حجم ساختار‌های مختلف در مغز و اینکه آیا آنها در طول پرواز فضایی از نظر اندازه و شکل تغییر می‌کنند، هستیم. به گفته سیدلر، هر دو آزمون ارزیابی رفتاری و تصویربرداری مغزی برای کمک به شناسایی رابطه بین تغییرات فیزیکی در مغز و رفتار، دارای اهمیت هستند. وی افزود: بر روی زمین سیستم سماعی یا سیستم تعادلی به شما می‌گوید که سر خود را نسبت به گرانش چطور حرکت دهید، اما در فضا مرجع گرانش از بین می‌رود و باعث این توهمات ادراکی و همچنین مشکل هماهنگی حرکات چشم و سر می‌شود.»

این مشکلات می‌تواند عواقب جدی را برای فضانوردان بوجود آورد، به ویژه هنگامی که در حال تغییر بین محیط‌های گرانشی، مانند فرود در مریخ هستند. نتایج این پژوهش همچنین می‌تواند نشان دهد که آیا فضانوردان پس از پرواز و تغییرات مغزی به حالت “عادی” بازمی‌گردند یا اینکه مغز می‌آموزد تا تغییراتی را که در فضا اتفاق افتاده، جبران کند...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=37257
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

مدار زمین‌آهنگ یا ژئوسنکرون چیست؟

مدار زمین-آهنگ (ژئوسنکرون) یک مدار بلند پیرامون زمین است که به ماهواره ها اجازه می دهد خود را با چرخش زمین همگام و هماهنگ کنند. یکی از مدارهای زمین‌آهنگ که در بلندای ۳۵۷۸۶ کیلومتری درست بالای استوای زمین جای دارد، با نام “زمین‌ ثابت” شناخته می شود.

این مدار جایگاهی ارزشمند برای دیدبانی آب و هوا، مخابرات و ارتباطات است. به نوشته ی سایت رصدخانه ی زمین ناسا: «از آن جایی که در یک مدار زمین‌آهنگ، ماهواره ها با همان سرعت چرخش زمین حرکت می کنند، چنین به نظر می رسد که ماهواره بر فراز یک طول جغرافیایی ثابت جای گرفته است، هر چند که گاهی ممکن است به سوی شمال یا جنوب رانده شود.» ماهواره ها برای گردش در سه گونه مدار اصلی ساخته می شوند که بر پایه ی فاصله از زمین تعریف شده: مدار پایین زمین (یا نزدیک زمین)، مدار میانی زمین، و مدار بلند زمین. هر چه ماهواره ای بالاتر از سطح زمین (یا هر جرم دیگری) باشد، کُندتر حرکت خواهد کرد. این به دلیل اثر گرانش زمین است که بر ماهواره های نزدیک تر به مرکزش، نیروی کشش بیشتری وارد می کند تا ماهواره هایی که دورتر از مرکزش هستند.

بنابراین یک ماهواره در مدار پایین زمین -مانند ایستگاه فضایی بین المللی که حدود ۴۰۰ کیلومتر بالای سطح زمین است- هر ۹۰ دقیقه یک بار به گرد زمین می چرخد و در هر زمان از روز، چشم اندازهای گوناگونی از زمین را می بیند. ماهواره هایی که در مدار میانی زمینند (از ۲۰۰۰ تا ۳۵۷۸۰ کیلومتر)، گردش آهسته تری دارند و بدین ترتیب می توانند جزییات بیشتری را در هر منطقه ی زمین ببینند. ولی در مدار زمین‌آهنگ، دوره ی مداری ماهواره ی با زمان گردش زمین، یعنی حدود ۲۴ ساعت، هماهنگ است و چنین به نظر می رسد که ماهواره ثابت بر فراز یک نقطه ی زمین ایستاده. البته بهتر است بگوییم بر فراز یک طول جغرافیایی، زیرا مدارش ممکن است چند درجه به سوی شمال یا جنوب بلغزد...

ادامه و بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=37628
کانال علمی بیگ بنگ

مدار زمین آهنگ چیست @big_bangpage
مدار زمین آهنگ چیست @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

بامداد فردا شاهد ِ بارش شهابی جباری باشید!

بامداد پنجشنبه ۳۰ مهر ماه بارش شهابی جباری، بازمانده دنباله دار«هالی» با ۲۰ شهاب در ساعت رخ می‌دهد که می‌توانید آن را با چشم غیرمسلح ببینید. علت نامگذاری بارش شهابی جباری این است که همه شهاب ها از صورت فلکی جبار یا شکارچی منشأ می گیرند. این صورت فلکی زمستانی است و در اوایل پاییز در حوالی نیمه شب طلوع کرده و قابل رویت می شود.

بارش شهابی جباری از ۱۰ مهر تا ۱۶ آبان ماه (از ۲ اکتبر تا ۷ نوامبر) به طول می انجامد، اما در یک بازه تقریبا یک ماهه بارش های شهابی جباری را می توانیم ببینیم ولی اوج یا پیک بارش در اواخر مهرماه یعنی شب سی ام مهر ماه است. بارش شهابی را به دور از آلودگی شهر و در آسمان صاف بدون نیاز به ابزار اپتیکی همچون تلسکوپ، دوربین های دو چشمی، تک چشمی و … به نظاره بنشنید.

بر اساس سرعت ساعتی سمت الرأسی، این بارش بین ۱۵ تا ۳۰ یا به طور میانگین حدود ۲۰ گزارش شده است، به بیان دیگر انتظار داریم در آسمانی صاف و تاریک در یک ساعت این تعداد شهاب قابل رؤیت باشد. هر بارش شهابی یک منشا سیارکی یا دنباله داری دارد. بارش شهابی جباری از توده ذرات به جای مانده از دنباله دار هالی نشات می گیرد.

بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=37766
کانال علمی بیگ بنگ

بامداد فردا شاهد بارش شهابی جباری باشید @big_bangpage
بامداد فردا شاهد بارش شهابی جباری باشید @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

روش های یافتن تمدنهای فرا زمینی – فریمن دایسون

اخیراً ماهوارۀ کپلر که برای یافتن سیارات فرا خورشیدی طراحی شده است، جسمی در حال گردش به دور ستاره ای را آشکارسازی کرده است که مشخصات آن مانند یک سیارۀ متعارف نیست. بعضی از دانشمندان گمانه زنی کرده اند که این جسم شاید یک سازۀ مصنوعی باشد. ایدۀ یافتن سازه های مصنوعی غول پیکر، اولین بار توسط فریمن دایسون مطرح شد، یک مصاحبۀ کوتاه از او می بینیم.

ترجمه زیرنویس: حمید شکری/ سایت بیگ بنگ

دانلود ویدئو و مستند علمی: http://video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کالکشن فیلم علمی- تخیلی سیاره ی میمون ها

سیاره میمون ها  یکی از محبوبترین سوژه های هالیوود است که بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن از ظهورش به سینماها ، هنوز هم پیدا می شوند کسانی که بخواهند آن را بازسازی کنند. رمان « سیاره میمون ها » در سال ۱۹۶۳ به نویسندگی پیر بوله به زبان فرانسوی منتشر شد و به دنبال آن هم ساخت فیلمهای سینمایی براساس آن آغاز شد. اولین اقتباس از این رمان را فرانکلین شافنر در سال ۱۹۶۸ با ساخت فیلمی با بازی چارلتون هستون با عنوان « سیاره میمون ها » آغاز کرد......

http://filmelmi.ir/1394/07/27/دانلود-کالکشن-فیلم-سیاره-ی-میمون-ها-Planet-of-the-Apes
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کالکشن فیلم سیاره ی میمون ها @big_bangpage
دانلود کالکشن فیلم سیاره ی میمون ها @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

یافته‌های جدید، باورهای رایج در مورد “زمان” را به چالش می‌کشد!

در رُمان «اونس و پادشاه آینده»، اثر ماندگار تی.اچ وایت، شعبده‌بازی به نام مریلین از یک بیماری بسیار عجیب رنج می‌برد. زمان برای او در جهت معکوس جریان دارد. او از اتفاقات آینده آگاه است و همین مسأله موجب ناراحتی اوست. از اینکه مجبور است در دنیایی رو به گذشته زندگی کند در حالی که اطرافش پر از آدم‌هایی است که زندگی‌شان رو به آینده در جریان است، عذاب می‌کشد. ولی چرا این موضوع تا این حد برای خوانندگان این داستان، عجیب و غیر واقعی به نظر می رسد؟ قوانین فیزیک حرکت در خلاف جهت متعارف زمان را غیرممکن نمی داند. معادلاتی که می تواند شتاب یک موشک یا تکانه یک توپ بیلیارد را محاسبه کند، با معکوس کردن جهت نمودار زمان، کارایی خود را به طور کامل حفظ می کند. با وجود این ما گذشته را به یاد می آوریم و نه آینده را. در جهانی که ما می شناسیم نمودار زمان همواره در جهت مسن تر شدن ما به پیش می رود. ولی زمان چیست و چرا همیشه به سوی آینده حرکت می کند؟

از نظر دانشمندان، گذر زمان یعنی حرکت از نظم به سوی بی نظمی. جولین باربر، فیزیکدان انگلیسی است که پس از اخذ درجه دکتری از فضای دانشگاهی فاصله گرفت تا آزادانه تر در مورد مسائل زیربنایی فیزیک به تفکر بپردازد. از دیدگاه باربر، اشکال کار فیزیکدانان بزرگی مانند نیوتن و اینشتین این بود که از زمان برای توجیه تغییر و حرکت کمک گرفتند. در حالی که اگر به این مسأله برعکس نگاه کنیم، می بینیم تغییرات، توهم زمان را برای ما به وجود آورده است. او زمان را سوء تفاهمی می داند که از کنار هم قرار گرفتن اکنون های بی شمار که هر یک در ذات خود مستقل از اکنون قبل و بعد از خود است، ایجاد می شود.

این ایده ای است که ریشه در عقاید پارمنیدس، فیلسوف یونانی پیش از سقراط دارد. اکنون های باربر را می توان مانند صفحات جدا شده یک رمان در نظر گرفت که روی یک میز پراکنده شده است. هر صفحه به خودی خود فارغ از زمان وجود دارد، ولی اگر این صفحات را به درستی کنار هم قرار دهیم و مشغول خواندن آنها شویم این توهم برای ما به وجود می آید با موجودیتی واحد به نام داستان سر و کار داریم که مشمول گذر زمان شده است؛ بنابراین از نظر فیزیکی برای باربر، همان گونه که خود او می گوید گربه ای که از بلندی پرش می کند همان گربه ای نیست که بر زمین فرود می آید. هیچ لحظه گذشته ای وجود ندارد که به لحظه آینده سرایت کند. در نتیجه این پرسش که پیش از بیگ بنگ چه بود؟ هرگز مطرح نمی شود چون در فیزیک بی زمان او، قبل و بعد مفهومی ندارد. لحظه بیگ بنگ هم یک انفجار در گذشته بسیار دور نیست؛ بلکه یک صفحه از رمان آفرینش یا یکی از اکنون های جهان است که در جای دیگری از مجموعه ای که ما هم در آن مجموعه قرار گرفته ایم، واقع شده است. او به نقش اساسی مغز در تصور ما از زمان هم اشاره می کند؛ موضوعی که یادآور نظرات زیست شناسان در مورد زمان است......

ادامه ی مقاله و بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=37844
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

مغز از شکست، پیروزی می سازد!
.
از مدت‌ها پیش دانشمندان بر این باور بودند که مغز دو راه برای یادگیری دارد. یکی از آنها یادگیری اجتنابی بوده که تنبیهی است، این یادگیری نوعی تجربه منفی است که مغز را برای پرهیز از تکرار اشتباهات آموزش می‌دهد. روش دیگر، یادگیری مبتنی بر پاداش است که مثبت و تقویت‌کننده بوده و باعث می‌شود مغز برای رسیدن به پاسخ درست، احساس دستیابی به پاداش داشته باشد.
.
به همین منظور محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی طبق تحقیقی جدید دریافتند، اگر ذهن شما این شانس را داشته باشد که از شکست‌هایش درس بگیرد، می‌تواند آنها را به تجربیات مثبت در زندگی تبدیل کند. جورجیو کوریچلی، دانشیار روانشناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اظهار کرد: ما نشان دادیم که در شرایط خاص، زمانی که اطلاعات کافی برای اختصاصی کردن انتخابات بدست می‌آوریم، مغز ما بجای چرخش به سمت اجتناب کردن، اساسا به سمت تقویت شدن می‌رود....

ادامه ی مقاله در : http://bigbangpage.com/?p=34748
کانال علمی بیگ بنگ

در آینده چه بر سر نژاد انسان می آید؟
اگر ما تنها موجودات هوشمند در کهکشان باشیم بایستی اطمینان حاصل کنیم که قبل از به اتمام رسیدن منابع محدود طبیعی زمین و رشد روز افزون جمعیت که باعث نابودی زمین در چند صد سال آینده می شود در فضا پخش شویم .من موافق با سفر به سیارات دیگر هستم.تنها شانس نژاد بشر برای بقا این است که در سیاره ی زمین در خفا باقی نمانیم بلکه در فضا پخش شویم.
(استیون هاوکینگ)
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

در آینده چه بر سر نژاد انسان می آید؟
اگر ما تنها موجودات هوشمند در کهکشان باشیم بایستی اطمینان حاصل کنیم که قبل از به اتمام رسیدن منابع محدود طبیعی زمین و رشد روز افزون جمعیت که باعث نابودی زمین در چند صد سال آینده می شود در فضا پخش شویم .من موافق با سفر به سیارات دیگر هستم.تنها شانس نژاد بشر برای بقا این است که در سیاره ی زمین در خفا باقی نمانیم بلکه در فضا پخش شویم.
(استیون هاوکینگ)   @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

استیون هاوکینگ، ذهنی رها – قسمت دوم

استیون در اکتبر ۱۹۶۲، در سن ۲۰ سالگی، پا به کمبریج گذاشت. او تقاضای کار با فرد هویل، معروفترین اخترشناس و فرد با تجربه ی بریتانیایی را داد. فرد هویل از مدافعان نظریه حالت پایا و از مخالفان سرسخت نظریه بیگ بنگ بود. هویل به تعداد کافی دانشجو داشت و استیون در نهایت دلسردی به دنیس سکیاما سپرده شد. البته اگر نیمه پر لیوان در نظر گرفته شود، این موضوع چندان هم بد نبود: هویل سرش بسیار شلوغ بود، ولی سکیاما معمولا در دسترس بود و آماده ی پاسخگویی به سوالات و کار کردن با ذهن های جوان. در آن زمان که استیون پژوهش را اغاز کرد، دو موضوع از همه هیجان انگیز تر بود: کیهان شناسی و فیزیک ذرات بنیادی. در آن موقع، موضوع دوم بسیار داغ و به سرعت تغییر یابنده بود و ذهن های باز و شاداب را به خود مشغول می کرد؛ این در حالی بود که کیهان شناسی در همان دهه ۱۹۳۰ رها شده بود.

استیون در سنت آلبنز، یا در دوره ی آسان فیزیک آکسفورد زیاد به ریاضیات نپرداخته بود و پایه های قوی نداشت. سکیاما پیشنهاد کرد که روی اخترفیزیک کار کند؛ اما این برای استیون بسیار پیش پا افتاده بود. او به کمبریج آمده بود تا به «کیهان شناسی» بپردازد. او خواندن نسبیت عام را شروع کرد و با سه دانشجوی دیگرِ سکیاما، هر هفته به سخنرانی های کینگز کالج در لندن می رفت. او حسابی پیگیر ماجرا بود؛ اما اعتراف می کند که آن موقع از این کار احساس خاصی کسب نمی کرد!

سکیاما، استیون را با الکترودینامیک ویلر – فاینمن آشنا کرد. استیون بدلیل کار با نارلیکا پیشاپیش می دانست هویل و نارلیکا روی الکترودینامیک ویلر – فاینمن در گیتی گسترش یابنده کار کرده اند و به فرمول بندی نظریه تازه زمان متقارن گرانش پرداخته اند. هویل در جلسه ای از انجمن سلطنتی در ۱۹۶۴ این نظریه را تشریح کرد. آخر کنفرانس، هنگام پرسش و پاسخ، جثه ی لاغری برخاست تا با فرد سرشناس و معروفی مخالفت کند؛ استیون گفت: «تاثیر گذاشتن همه ماده در گیتی حالت پایا باعث می شود که جرم هایش نامتنهای شوند.» هویل با عصبانیت و تحقیر پرسید که بر چه مبنایی استیون این حرف را می زند. استیون پاسخ داد: «آن را محاسبه کردم.» حُظار پنداشتند که استیون آن را طی کنفرانس و در سرش محاسبه کرده است؛ اما در واقعیت در اتاق مشترکی که با نارلیکا داشت و پیش نویس مقاله را دیده بود، زودتر از اینها محاسبات را انجام داده بود....

مطالعه ی ادامه این قسمت و قسمت پیشین در: http://bigbangpage.com/?p=37900
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

در جستجوی آب قابل شرب در منظومه شمسی!

هر تمدنی که به جستجوی آب پا به منظومه شمسی بگذارد (چه برای نوشیدن یا برای تهیه سوخت موشک) در واقع اشتباه بزرگی را مرتکب شده و زحمت زیادی را بی جهت کشیده اند، زیرا بعد از تحمل این همه مشقت باید با وجود گرانش عظیم خورشید دوباره از منظومه شمسی خارج شوند؛ زیرا آب منبعی است که در فضا به وفور در دسترس قرار دارد. تا همین اواخر تصور همه بر آن بود که زمین تنها جرم موجود در منظومه شمسی است که آب به صورت مایع در آن یافت می شود. هرچند این جمله درست است که زمین تنها جرمِ دارای آب مایع روی سطح خود است، اما در فضا یخ همه جا پیدا می شود. بسیاری از دانشمندان اینگونه می اندیشند که آب مایع ممکن است زیر سطوح چند جرم دیگر نیز وجود داشته باشد. اما آب را کجای منظومه شمسی می توان پیدا کرد و به چه صورتی؟ آیا آب پیدا می کنیم و اگر آری آیا این آب قابل نوشیدن است؟

اگر به دنبال کشف مکان هایی باشیم که احتمال زندگی میکروبی خارج از زمین در آنجاها باشد، باید دنبال آب مایع یا حداقل یخ “گرم” بگردیم که چند درجه تا ذوب فاصله داشته باشد. این نوع مکان ها البته بسیار گسترده هستند، خصوصا اگر به جستجو زیر سطح اجرام سرد یا اطراف مناطقی بپردازیم که سایه دائمی دارند. آب یخ بسته را می توان هرجای منظومه شمسی از ابر اورت تا سیارات مریخ، عطارد، اروپا قمر مشتری، انسلادوس قمر زحل، حتی درون جو سیارات گازی، ماه ِ زمین و ... پیدا کرد. در دورترین منطقه از خورشید، ابر اورت قرار دارد، منطقه ای که بیشتر دنباله دارها قسمت اعظم عمر خود را در آن می گذرانند و در قیاس با زمین ۱۰ هزار برابر دورتر از خورشید واقع شده است.

در این منطقه بیشتر یخ-آب پیدا می شود و ردی از اجزای مختلف کربن و نیتروژن را هم می توان دید. به همین دلیل نمی توان آب دنباله دارها را نوشید چون تمیز نیست، با این وجود حجم آب موجود در این منطقه ۵ برابر آب روی زمین است. البته از این مسئله نمی توان مطمئن بود، زیرا صرفا به دنباله دارهایی دسترسی داریم که از نزدیکی خورشید عبور می کنند و آنها را می توان مطالعه نمود. مساحت بیشتر دنباله دارها کمتر از ۱۰ کیلومتر است و با فاصله ی بسیاری از هم در ابر اورت قرار گرفته اند، بنابراین اگر قصد ما پیدا کردن حجم زیادی از آب باشد، شاید این کار ارزش سفری به فاصله کمربند کویپر را که حدود ۴۰ برابر دورتر از فاصله زمین تا خورشید است داشته باشد....

ادامه ی مقاله در::: http://bigbangpage.com/?p=35372
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
دانلود رایگان کالکشن فیلم های اثر پروانه ای
http://filmelmi.ir/1394/08/01/دانلود-کالکشن-فیلم-اثر-پروانه-ای-The-Butterfly-Effect-2004-2009
کانال علمی بیگ بنگ

« من پیرمردی بصورت مردی عوضی و عجیب که جوراب نمی پوشد، شناخته شده ام. اما من با آهنگی خارق العاده تر از همیشه کار می کنم و هنوز امیدوارم مسئله میدان وحدت فیزیکی را که در پیش دارم حل کنم… این چیزی بیشتر از یک امید نیست، چون هر نوع آن مستلزم مشکلات ریاضی عظیمی است. من در پیچ و تاب درد و عذاب ریاضیاتی هستم که نمی توانم خلاص شوم. »

او باید خسته و گه گاه مایوس شده باشد. پس از بن بستی دیگری به یکی از دستیارانش می گفت که می خواهم نتایج را منتشر کنم و به اطلاع مردم برسانم تا احمق دیگری را از اتلاف شش ماه تلاش درباره ی همان ایده نجات دهم. بعدها از عصبانیت زیاد بر سر طبیعت خطاب به هرمان ویل گفت: « کسی چه می داند شاید طبیعت هم اندکی مغرض باشد. »

– آلبرت اینشتین –

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: کتاب فیزیکدانان بزرگ – تالیف: ویلیام کروپر- ترجمه: احمد خواجه نصیر طوسی
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

اکثر سیارات شبیه زمین، هنوز متولد نشده اند!
.
هنگامی که منظومه شمسی در ۴٫۶ میلیارد سال پیش متولد شد، تنها ۸ درصد از سیارات فراخورشیدی قابل سکونت در جهان وجود داشتند، یعنی زمین قبل از ۹۲ درصد سیارات مشابه خود تشکیل شده و آن سیارات هنوز متولد نشده اند. دانشمندان این تحقیقات جدید را با بررسی داده های جمع آوری شده ی تلسکوپ هابل و کپلر انجام دادند.
.
پیتر بهروزی از اعضای موسسه علوم تلسکوپ فضایی (STScI) در بالتیمور مریلند گفت: « هدف اصلی ما از این تحقیق درک جایگاه زمین در کیهان بود. در مقایسه با سیاراتی که در حال شکل گیری هستند، زمین سیاره‌ای است که جزو اولین سیارات تشکیل شده است، در واقع سیاره ی ما کاملا زودتر از زمان مورد انتظار به وجود آمده.» داده های تلسکوپ هابل نشان می دهد که سرعت تشکیل ستارگان در ۱۰ میلیارد سال گذشته بسیار بیشتر بوده، اما در بخشی از جهان روند واکنش گازهای هیدروژن و هلیوم که برای تولد و شکل گیری ستارگان مورد نیاز میباشد، بسیار کند بوده است.
.
در حال حاضر تولد ستارگان در نرخ بسیار کندتری نسبت به گذشته اتفاق می افتد، اما بقایای گازی آنقدر زیاد است که کیهان می تواند تا مدتهای طولانی در آینده تولید ستارگان و سیارات را ادامه دهد. ستاره شناسان پیش بینی می کنند که در حال حاضر بیش از یک میلیارد سیاره شبیه زمین در کهکشان راه شیری وجود دارد، که تصور می شود بخش زیادی از آنها سنگی می باشند. طبق مشاهدات و براورد دانشمندان، جهان قابل مشاهده شامل ۱۰۰ میلیارد کهکشان میباشد. دانشمندان معتقدند شکل گیری زمین های آینده در داخل خوشه های کهکشانی غول پیکر و کهکشان های کوتوله بیشتر است، زیرا این کهکشان ها همچنان گاز زیادی برای تشکیل ستارگان و گردآوری سیستم های سیاره ای دارند...

ارتباط با ادمین: @bigbangpage
.
مطالب بیشتر در سایت: http://bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

اکثر سیارات شبیه زمین، هنوز متولد نشده اند @big_bangpage
اکثر سیارات شبیه زمین، هنوز متولد نشده اند @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

اژدهای کومودو( komodo dragon):
یکی از مرگبارترین و مخوف ترین جانوران جهان:
با طول نزدیک به 3 متر.
دارای توانایی شنا کردن و بالا رفتن از درخت
توانایی دید تا 300 متر
دارای دمی ماهیچه ایی و بسیار قوی که در هنگام حمله به عنوان اسلحه از آن استفاده می کند.
دارای زبانی با توانایی ردیابی بو و رد پا بر روی زمین.
توانایی فوق العاده در کمین کردن برای شکار.
مجهز به فکی بسیار قوی و شصت دندان کوسه مانند جهت پاره کردن سخت ترین گوشت ها و حتی استخوان های شکار.
این حیوان پس از شکار تنها 12 درصد از بدن شکارش را باقی می گذارد این در حالی است که شیر 30 تا 35 درصد از بدن شکار را باقی می گذارد.
اسلحه ی مخوف و مرگ بار این جانور بزاق دهانش است که حاوی بیش از 50 نوع باکتری کشنده می باشد که با گاز گرفتن وارد بدن شکار می شود.
اگر حیوانی پس از گاز گرفتن از دست این جانور مرگبار فرار کند باز هم شانس زیادی برای زنده ماندن ندارد و به سختی و با درد فراوان جان می سپارد.و این در حالی است که این شکارچی خونسرد حتی تا 10 ساعت هم شکار خود را دنبال می کند و آرام در کناری می ایستد تا شکار بخت برگشته اش بر اثر باکتریهای بزاقی ، بدنش از درون نابود شده و بمیرد و آنگاه با نهایت خونسردی مشغول خوردن بدن شکار می شود.
اژدهای کمودو توانایی شکار حیوانی تا 10 برابر بزرگتر از خودش را هم دارد.
این جانور یکی از قدیمی ترین و بازماندگان نسل دایناسورها بر روی زمین است.
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

روش تحقیق،مقاله نویسی،دریافت کتاب و مقاله.آموزش های مفید دانشگاهی،مشاوره تحصیلات تکمیلی.به کانال ما بپیوندید:
https://telegram.me/wikiresearchtools
کانال علمی بیگ بنگ

@bi_Bangpage

بزرگترین تصویر نجومی جهان

محققان دانشگاه رور در بوخوم موفق به گردآوری بزرگترین تصویر نجومی جهان شده‌اند که از 46 میلیارد پیکسل تشکیل شده و بقدری بزرگ است که یک ابزار آنلاین خاص برای مشاهده آن ارائه شده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این ابزار آنلاین به مشاهده‌کنندگان اجازه می‌دهد تا جنبه‌های خارق‌العاده کهکشان راه شیری را با جزئیات بسیار دقیق مشاهده کرده و بر بخش‌های مختلف آن تمرکز کنند.

کاربران همچنین می‌توانند اجسامی مانند ستارگان و سحابی‌ها را از طریق جعبه ورودی در سمت چپ و پایین نمایشگر جست‌وجو کرده و همزمان، با ابزار کار و نقشه‌هایی کوچک بدانند در کجای این تصویر عظیم قرار دارند.

قطعات تشکیل‌دهنده تصویر طی یک دوره پنج ساله و توسط محققان دانشگاه رور در بوخوم در تلاش برای ایجاد کاتالوگی از اجسام سماوی با درخشش‌های مختلف مانند ستارگان در زمان عبور سیارات فراخورشیدی از برابر آن‌ها ثبت شده‌اند.

این تیم با استفاده از تلسکوپ‌های موجود در صحرای آتاکامای شیلی برای ثبت مکرر بخش‌هایی از آسمان جنوبی طی چند روز توانستند 50 هزار جسم مختلف جدید را ثبت کنند. ستاره‌شناسان چندین هفته به محاسبه و ترکیب 268 تصویر برای ایجاد این تصویر موزائیکی 164 گیگابایتی گسترده پرداختند.
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

هابل قدیمی ترین کهکشان های شناخته شده را آشکار ساخت!

ستاره شناسان با استفاده از مشاهداتِ تلسکوپ فضایی هابل بیش از ۲۵۰ کهکشانِ کوتوله ی فوق کم نور را در سه خوشه ی کهکشانِ بسیار دور به نام های Abell 2744، MACS0416 و MACS0717 کشف کردند. بعضی از این کهکشان ها فقط ۶۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ تشکیل شدند.

این گروه به سرپرستیِ دکتر حکیم آتک از دانشکده پلی تکنیک اکول در لوزان، سوئیس تصاویرِ خوشه های کهکشانی Abell 2744، MACS0416 و MACS0717 را که به عنوان بخشی از برنامه ی میدان های مرزیِ هابل گرفته شده اند مطالعه کردند – برنامه ای سه ساله که دورترین مناطقِ فضا را از طریق اثرات همگراییِ گرانشی حول خوشه های کهکشانیِ مختلف بررسی می کند.

دکتر جین “پل نیب” از دانشکده پلی تکنیک اکول در لوزان گفت: «خوشه ها در میدان های مرزی بصورت عدسی های طبیعیِ قدرتمند عمل می کنند و این کهکشان های کوتوله ی کم نور را برایمان نمایان می کنند که در غیر این صورت غیر قابل رویت هستند.» عضو تیم دکتر یوهان ریچارد از رصدخانه ی لیون در فرانسه افزود: «این کهکشان ها کم نورترین کهکشان هایی هستند که در عمیق ترین مشاهداتِ تلسکوپ هابل کشف شده اند.»

جزئیات بیشتر با تصاویر::: http://bigbangpage.com/?p=38033
کانال علمی بیگ بنگ

تلسکوپ هابل نخستین کهکشان های شناخته شده پس از بیگ بنگ را شناسایی کرد @big_bangpage
تلسکوپ هابل نخستین کهکشان های شناخته شده پس از بیگ بنگ را شناسایی کرد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانلود مستند رازهای مثلث برمودا

http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-رازهای-مثلث-برمود/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

قرن سرنوشت ساز؟ – میچیو کاکو

با بررسی سادۀ میزان مصرف انرژی کنونی، می توان فهمید که شیوۀ کنونی زندگی بشر، به مدت طولانی ادامه نخواهد داشت. با همین روند افزایندۀ مصرف انرژی، در حدود صد سال دیگر،حتی تمام انرژی موجود در سیارۀ زمین جوابگوی نیازهای انرژی نخواهد بود. آیا بشریت، بدون این که خودش را نابود کند، می تواند از این مانع بزرگ سربلند بیرون آید؟ میچیو کاکو ،فیزیکدان، نظراتش را بیان می کند.
@big_bangpage
@big_bangpage
ترجمه زیرنویس: حمید شکری/ سایت بیگ بنگ
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺷﺎﻋﺮﺍﻧﻪ ﺗﺮﯾﻦ ﺍﺗﻔﺎﻗﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﻣﻦ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺟﻬﺎﻥ ﺳﺮﺍﻍ ﺩﺍﺭﻡ ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺍﺻﻮﻻ ﻫﺮ ﮐﺪﺍﻡ ﺍﺯ ﺍﺗﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺑﺪﻥ ﺷﻤﺎ ﺭﻭﺯﯼ ﺩﺭﻭﻥ
ﺳﺘﺎﺭﻩ ﺍﯼ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﻣﻨﻔﺠﺮ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﺗﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺩﺳﺖ ﭼﭗ ﻭ ﺭﺍﺳﺖ ﺷﻤﺎ ﻫﺮ ﮐﺪﺍﻡ ﺍﺯ ﺳﺘﺎﺭﻩ ﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺗﯽ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﻧﺪ. ﻫﻤﻪ ﻣﺎ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﯽ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﮐﻠﻤﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ ﺳﺘﺎﺭﮔﺎﻧﯿﻢ ﻭ ﺑﺪﻥ ﻫﺎﯼ ﻣﺎ ﺍﺯ ﮔﺮﺩ ﻭ ﻏﺒﺎﺭ ﺳﺘﺎﺭﻩ ﺍﯼ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ .

ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﯿﻢ؟ ﺧﺐ ﻣﺎ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﻢ ﺗﺼﻮﯾﺮ ﺧﻮﺩﻣﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﯿﮓ ﺑﻨﮓ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻋﻤﺮ ﺟﻬﺎﻥ ﯾﮏ ﺛﺎﻧﯿﻪ ﺍﺳﺖ ﻋﻘﺐ ﺑﺒﺮﯾﻢ ﻭ ﺣﺴﺎﺏ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﻮﺍﺩ ﻣﻮﺟﻮﺩ، ﺩﺭ ﭘﻼﺳﻤﺎﯾﯽ ﭼﮕﺎﻝ ﺑﺎ ﺩﻣﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﺣﺘﻤﺎﻻ 100 ﻣﯿﻠﯿﺎﺭﺩ ﺩﺭﺟﻪ ﺑﻮﺩﻩ ‏( ﺩﺭ ﻣﻘﯿﺎﺱ ﮐﻠﻮﯾﻦ ‏)، ﻓﺸﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ. ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺩﻣﺎ ﻭﺍﮐﻨﺸﻬﺎﯼ ﻫﺴﺘﻪ ﺍﯼ ﺑﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﺑﯿﻦ ﭘﺮﻭﺗﻮﻥ ﻭ ﻧﻮﺗﺮﻭﻥ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﻣﯽ ﺍﻓﺘﻨﺪ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﮐﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻣﺘﺼﻞ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺩﺭ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﻃﯽ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﯼ، ﺍﺯ ﻫﻢ ﺟﺪﺍ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ . ﺩﺭ ﻃﯽ ﺍﯾﻦ ﻓﺮﺍﯾﻨﺪ ﮐﻪ ﺟﻬﺎﻥ ﺧﻨﮏ ﺗﺮ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﻣﺎ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﻢ ﺗﺨﻤﯿﻦ ﺑﺰﻧﯿﻢ ﮐﻪ ﺑﺎ ﭼﻪ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺩﻓﻌﺎﺗﯽ ﺍﯾﻦ ﺍﺟﺰﺍﯼ ﺍﻭﻟﯿﻪ ﺍﺗﻢ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻣﺘﺼﻞ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺍﺗﻢ ﻫﺎﯼ ﺳﻨﮕﯿﻦ ﺗﺮ ﺍﺯ ﻫﯿﺪﺭﻭﮊﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﺍﻧﺪ .

- ﻻﻭﺭﻧﺲ ﮐﺮﺍﻭﺱ - ﺍﺯ ﮐﺘﺎﺏ " ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺍﺯ ﻋﺪﻡ"
@big_bangpage
@big_bangpage
خرید کتاب از: http://
bigbangpage.com/?p=12882
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

رمز و راز اسکلت عجیب

سال‌ها پیش یکی از بومیان محلی به نام اسکار مانوز که در منطقه لانوریه صحرای آتاکامای شیلی به دنبال اشیای با ارزش تاریخی می‌گشت در کنار کلیسای متروکه‌ای درون یک حفره پارچه سفیدی یافت که در آن اسکلت عجیب و غریبی به اندازه ۱۵ سانتی‌متر وجود داشت. شکل ظاهری این اسکلت با دندان‌‌های برآمده و سری بزرگ بسیار عجیب و غریب می‌نمود و حتی رنگ پوست تیره آن او را بسیار شگفت‌زده کرده بود. اسکار این موجود عجیب را به صاحب یک رستوران به قیمت ۶۴ دلار فروخت و سپس این موجود عجیب به دست دکتر گری نولان رسید تا او راز این موجود عجیب را کشف کند. دکتر نولان از این آدم کوچولوی عجیب که از آن به موجود فضایی آتاکاما یاد می‌کند تصاویر و اطلاعات جالبی را به همراه نتایج مختصری از آزمایشات DNA در رابطه با آن منتشر کرد.

اما محققان با گذشت بیش از یک دهه هنوز نتوانسته اند به ماهیت واقعی اسکلت عجیب ۱۵ سانتی‌متری با ظاهری شبیه موجودات فضایی پی ببرند.این اسکلت عجیب که ترکیبی از آدم کوچولو و موجودات فضایی به نظر می رسد، یک دهه قبل در صحرای آتاکامای شیلی کشف شد، اما علم پزشکی و ژنتیک هنوز قادر به رمزگشایی از ماهیت واقعی این موجود نیست. با وجود شایعاتی در خصوص فرازمینی بودن این اسکلت، محققان از ماهیت زمینی آن خبر می دهند؛ البته ناهنجاری های متعددی از جمله اسکلت شبه موجودات فضایی و وجود ۱۰ دنده (برخلاف انسان که دارای ۱۲ دنده است) در بدن این موجود عجیب دیده می شود.

بررسی ژنتیکی محققان دانشگاه استنفورد نشان می دهد که این اسکلت عجیب به انسان تعلق دارد، اما ۹ درصد ژن های آن با مرجع ژن انسانی مطابقت ندارد.این موجود با وجود قد ۱۵ سانتیمتری، در زمان مرگ بین شش تا هشت سال سن داشته و مادرش احتمالا بومی مناطق آمریکای جنوبی است. محققان در خصوص عمر استخوان ها چندان مطمئن نیستند، اما احتمال می دهند که این موجود چند دهه قبل مرده است؛ همچنین هیچگونه جهش ژنتیکی مرتبط با اشکال مختلف کوتولگی در این اسکلت عجیب مشاهده نشده است.
@big_bangpage

منابع بیشتر: http://news.discovery.com/human/alien-looking-skeleton-poses-medical-mystery-130430.htm

http://www.livescience.com/29173-alien-looking-skeleton-images.html
کانال علمی بیگ بنگ

رمز و راز اسکلت عجیب @big_bangpage
رمز و راز اسکلت عجیب @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

رمز و راز اسکلت عجیب @big_bangpage
رمز و راز اسکلت عجیب @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

آخرین بوسۀ دو ستاره به طرف نابودی

مشاهدات تلسکوپ بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا سیستم دو ستاره ای VFTS 352 فعال و شگفت انگیزی را شناسایی کرده که در فاصله ی ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین در سحابی رتیل واقع شده است. این سیستم ترکیبی از دو ستاره بسیار داغ، روشن و پرجرم است که در فاصله کمتر از یک روز به دور هم می چرخند، مرکز ستاره ها تنها ۱۲ میلیون کیلومتر از هم فاصله دارند. در حقیقت دو ستاره بسیار به هم نزدیک هستند و سطح آنها با هم تداخل دارد و یک پل بین آنها تشکیل شده است. سیستم VFTS 352 پرجرم ترین جفت ستاره شناخته شده در این کلاس بندی است و ترکیب جرمی حدود ۵۷ برابر خورشید ما را داراست، همچنین این سیستم با دمای سطحی حدود ۴۰۰۰۰ درجه سانتیگراد جز داغ ترینهای این رده از ستارگان است.

ستاره شناسان پیش بینی می کنند که سیستم VFTS 352 دو سرنوشت محتمل خواهد داشت: اولین نتیجه ی بالقوه ادغام دو ستاره است که با سرعت زیاد می چرخند و احتمالا یک ستاره ی تنهای غول پیکر مغناطیسی ایجاد می شود که اگر چرخشش را تا آخر زندگی خود حفظ نماید، یکی از پر انرژی ترین انفجارهای شناخته شده در جهان را با انتشار اشعه گاما شامل می شود. دومین احتمال این است که اگر ستاره ها تا حدودی با هم مخلوط شوند، باقی مانده ی متراکم دو ستاره از ادغام اجتناب می کنند. در این صورت اجرام یک مسیر تکاملی جدید را که با پیش بینی های تکامل ستاره ای متفاوت است خواهند پیمود و به احتمال زیاد عمر دو ستاره در یک انفجار ابرنواختری پایان خواهد یافت که نتیجه آن شکل گیری یک جفت سیاهچاله مانند جرمی قابل توجه که منبعی برای تولید امواج گرانشی خواهد بود...

ترجمه: رامین فخاری/ Big bang بیگ بنگ

ادامه و اطلاعات بیشتر در::: http://bigbangpage.com/?p=38042
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

تبدیل “ماده تاریک” به نور، راهی برای پی بردن به اسرار آن

مدت ها پیش، ما نظریه اتمی مواد را داشتیم. دانشمندان می دانستند که هوا واقعی است، چرا که می توانستیم حرکت آن میان برگ های درختان را ببینیم، هر چند خود هوا نامرئیست. به همین ترتیب ما تاثیر نیروی نامرئی دیگری در جهان هستی را در حرکت ستاره ها درون کهکشان ها مشاهده می کنیم. اما هنوز نمی دانیم این ماده تاریک مرموز از چه ساخته شده است.در حال حاضر نسل جدیدی از آشکارسازها (از جمله آشکارسازی که در معدن طلا در ویکتوریا در حال ساخت است) به ما این امید را می دهند که در نهایت نوری در ماده تاریک ایجاد کنیم.

برخی مدل ها پیش بینی می کنند که هر ذره ای که ماده تاریک را تشکیل می دهد، پاد ذره ی خود را نیز دارد. این امر منجر به این پیش بینی خارق العاده می شود که اگر هر دو ذره ماده تاریک (ماده تاریک و پاد ماده آن) با هم واکنش دهند، به صورت تشعشع یا ذراتی عجیب و غریب، خود را نشان می دهند. اگر این واکنش ویرانگر منجر به تولید ذرات شود، آنگاه آشکارسازهای فضایی مثل طیف سنج مغناطیسی آلفا (AMS) مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی، ممکن است مقادیر غیر معمولی از آنچه ” پوزیترون ” نامیده می شود را تشخیص دهند. اما اگر این نابودی منجر به تشعشع شود (یا اگر پوزیترون ها یکدیگر را نابود کنند) این تشعشع به شکل اشعه های گامای پر انرژی خواهد بود که می توانند توسط تلسکوپ اشعه گامای فرمی ناسا مستقر در مدار زمین، تشخیص داده شوند.

ادامه مقاله و توضیحات بیشتر:: http://bigbangpage.com/?p=38061
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
آیا دورۀ دانشمندان ساده لوح به سر رسیده است؟

همیشه برای عموم مردم این سؤال مطرح بوده است که پرداختن به علم چه فایده ای دارد،مخصوصاً امروزه که پروژه های تحقیقاتی بسیار پرهزینه هستند. بهتر نیست به جای صرف هزینه برای شناختن خواص اتمها یا اعماق فضا، برای مشکلات اجتماعی و انسانی هزینه کرد؟ جیم الخلیلی فیزیکدانی که احتمالاً مستندهای علمی او را دیده اید، این سؤالات را بررسی می کند.

مشاهده ویدئو از اینجا: http://video.bigbangpage.com/science-videos/آیا-دورۀ-دانشمندان-ساده-لوح-به-سر-رسیده/
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کالکشن فیلم علمی- تخیلی: بیگانه علیه شکارچی

http://filmelmi.ir/1394/08/03/دانلود-کالکشن-فیلم-بیگانه-علیه-شکارچی-Alien-vs-predator-2004-2007
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کالکشن فیلم بیگانه علیه شکارچی @bug_bangpage
دانلود کالکشن فیلم بیگانه علیه شکارچی @bug_bangpage