کانال علمی بیگ بنگ 
عنوان گروه یا کانال:

کانال علمی بیگ بنگ


توضیحات: کانال رسمی سایت علمی بیگ بنگ Bigbangpage.com -------------------- تماس با ما از اینجا ? @bigbangpage
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 60102
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

توضیح عکس: امواج رادیویی فرستاده شده دست بشر تا کجای کهکشان راه شیری رسیده است؟ این محدوده چقدر میباشد؟ آیا این امواج را موجودات دیگری در کهکشان ما مشاهده کرده اند؟ این سوالات و از این دست سوالات همیشه ذهن بشر را درگیر خود کرده است. خوشبختانه یا شوربختانه این امواج تاکنون ۲۰۰ سال نوری از ما فاصله گرفته اند و تنها نکته مثبت درحرکت بودن آنها و بزرگ تر شدن حباب امواج رادیویی می باشد. نکته جالب این است که صفحهٔ ستاره‌ای کهکشان راه شیری درحدود 120 هزار سال نوری قطر دارد. آن نقطه زرد رنگ کوچک امواج رادیویی ارسالی انسان می باشد.
.
#سایت_بیگ_بنگ#امواج_رادیویی#نجوم#کهکشان#bigbangpage#galaxy
کانال علمی بیگ بنگ

کورت گودل - اعجوبه ی منطق

کورت گودل (Kurt Godel) در ۲۸ آوریل ۱۹۰۶ در شهر برنو در بخش مرکزی کشور چکسلواکی سابق به دنیا آمد. او دومین فرزند از دو فرزند خانواده ای مهاجر و آلمانی بود که در صنایع نساجی شهر کار می کردند. پدر و مادر کورت، فاقد تحصیلات دانشگاهی بودند. پدرش فارغ التحصیل مدرسه تجارت بود که در سایه سخت کوشی به سمت مدیریت منصوب شده بود و سهامدار بخشی از کارخانه های بزرگ نساجی شهر برنو شد و بنابراین قدرت مالی لازم را داشت تا خانه ای ویلایی در حومه شهر خریداری کرده و هر دو فرزندش را به مدرسه خصوصی آلمانی زبان بفرستد. آنها هر دو در تحصیلات خود بسیار موفق بودند.

کورت جوان در تمامی دوران تحصیل دبستان و دبیرستان خود حتی یک بار هم نمره ای غیر از عالی نگرفت، اما با این حال هنوز نشانه ای ویژه از نبوغ خارق العاده خود را بروز نداده بود. او کودکی بسیار پرسش گر بود، به طوری که دیگران او را آقای چرا می نامیدند. کورت در عین حال شخصیتی درون گرا داشت. گودل در سال ۱۹۲۴، پس از فارغ التحصیلی از مدرسه فنی برنو، سرزمین مادری اش را به منظور ثبت نام در دانشگاه وین – یعنی همان جایی که برادرش چهار سال پیش برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی رفته بود – ترک کرد. هرچند اقتصاد وین در آن دوران رو به وخامت داشت، اما دانشگاه وین، همچنان شهرت و اعتبار قبلی خود را حفظ کرده بود. وین در آن دوران – یعنی مابین دو جنگ جهانی – با وجود محدودیت های مادی، مرکزی برای شکوفایی خلاقیت ها در عرصه علم، هنر و فلسفه بود.

گودل پس از ثبت نام در دانشگاه، قصد تحصیل در رشته فیزیک را داشت، اما پس از زمان کوتاهی و تحت تاثیر برنامه های سخنرانی فیلیپ فورت وانگلر و هانس هان به ریاضیات روی آورد. چیزی نگذشت که استعداد خارق العاده او توجه دیگران را جلب کرد؛ به طوری که تنها دو سال پس از ورود به دانشگاه از او دعوت شد که در جلسات مناظره گروهی که توسط هان و فیلسوفی به نام موریتزشلیک از دو سال قبل پایه گذاری شده بود، شرکت کند. این گروه که بعدها به حلقه وین شهرت یافت، تحت تاثیر نوشته های ارنست ماخ بود. ماخ، منطق گرای مشهوری بود که معتقد بود همه چیز را می توان به کمک منطق و مشاهده تجربی صرف توضیح داد، بدون آنکه نیازی به متوسل شدن به متافیزیک باشد.

ادامه در اینجا: http://bigbangpage.com/?p=27968
کانال علمی بیگ بنگ

 ابر غول ترین کهکشان شناخته شده در خوشه آبل ۲۰۲۹ قرار دارد، این کهکشان با نام IC 1101نام دارد و یک کهکشان بیضوی است که ۱٫۰۷ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. قطر این کهکشان ۶ میلیون سال نوری است و اندازه ای معادل ۵۰ برابر کهکشان راه شیری دارد و جرم آن ۲۰۰۰ برابر کهکشان ماست.
کانال علمی بیگ بنگ

در این ویدئو توضیح انرژی تاریک را توسط محققان و دانشمندان ببینید. در کیهان شناسی، انرژی تاریک نوعی انرژی فرضی و شگفت انگیز است که سرعت انبساط جهان را می افزاید. انرژی تاریک رایج ترین راه برای توضیح دادن مشاهدات اخیر است که می گویند جهان با آهنگ رو به افزایشی (با شتاب) منبسط می شود.
کانال علمی بیگ بنگ

استخراج DNA در آشپزخانه

استخراج DNA چندان کار مشکلی نیست و در آشپزخانۀ خودتان هم می توانید آن را انجام دهید و با چشمان خود رشته های DNA را ببینید، اما تعیین توالی نوکلئوتید ها نیاز به تجهیزات گران قیمت دارد!

ترجمه زیرنویس: حمید شکری/ سایت بیگ بنگ
کانال علمی بیگ بنگ

برای گسترش علم مطالب را فوروارد کنید.
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کارلو روولی- فیزیکدان ایتالیایی: « حقیقت جهان، فاقد گذشت زمان است، اما شناخت ناکامل ما از این حقیقت است که مفهوم زمان را شکل می دهد. بنابراین زمان از جهل ما شکل می گیرد. »
کانال علمی بیگ بنگ

آیا براستی زمان وجود دارد؟

زمان، پدیده ای نامرئی که بر جهان ما حمکرانی می کند و همه جا همچون سایه ای پیوسته همراه ماست. می توان حضورش را در ضربان قلب خود، در طلوع و غروب خورشید یا در لحظات انتظار برای سر رسیدن یک موعد خاص حس کرد. هر چند زمان کاملا با زندگی ما عجین شده اما شگفتا که هر وقت به تفکر درباره ی آن می نشینیم تنها چیزی که عایدمان می شود، انبوهی از سوالات بی پاسخ است، اینکه ماهیت زمان چیست؟ چرا به نظر می رسد که زمان جریان دارد؟ آیا می توان در بُعد زمان به آینده و گذشته سفر کرد؟ آیا می توان گذشت زمان را متوقف کرد؟ آیا زمان زاییده ذهن ماست یا در جهان بیرونی هم واقعا مفهومی به نام زمان وجود دارد؟ و ده ها سوال دیگر. ادامه ی مقاله در : http://bigbangpage.com/?p=29986
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود رایگان مستند علمی و ارزشمند دانش محض با دوبله فارسی

دانش محض مستندی آمریکایی و ساخته سال ۲۰۰۴ توسط کمپانی نشنال جئوگرافیک می باشد. این مجموعه از مستند در مورد موضوعات علمی – نجومی و بررسی نظریات و تکنولوژی ها میباشد. بعضی از این نظریه ها شاید اصلا مورد قبول واقع نشده باشند و یا مورد توجه سایر دانشمندان نباشند. مثلا در مورد مثلث برمودا یا آتلانتیس و … اگر شما هم دوست دارید تا اطلاعاتتان را در زمینه های مختلف علم و فناوری بالا رود و دانستنیهای مفیدی را کسب کنید حتما با این مجموعه مستند را تماشا کنید. این مستند جذاب در ۲۵ قسمت از لینک های زیر قابل دانلود میباشد:

http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-دانش-محض-با-دوبله-ی/
کانال علمی بیگ بنگ

بیگ بنگ: امروزه می دانیم که بدون شک سیاهچاله ها را باید از شگفت انگیز ترین و اسرار آمیز ترین پدیده های کیهان محسوب کرد. سیاهچاله با میدان گرانشی خارق العاده خود چنان تاثیرات حیرت انگیز و باور نکردنی را در فضا- زمان پیرامون خود ایجاد می کنند که هیچ چیز حتی نور هم نمی تواند از چنگال آن بگریزد. در این ویدئو از سمفونی علم، همراه تعدادی از دانشمندان می شویم که پیرامون این اجرام توضیح می دهند.
کانال علمی بیگ بنگ

آلبرت اینشتین برای مطبوعات عصر خود از دو جهت دانشمندی پر آوازه بود: یک فعال صلح طلب و یک نوازنده ی آماتور. این زمینه ها در سال ۱۹۷۹ در صدمین سال تولد اینشتین مورد تاکید قرار گرفت و رسانه های مختلف در بیان موفقیت های او با یکدیگر رقابت می کردند، در این میان نسبیت بیشتر جلوه می نمود.   http://bigbangpage.com/?p=36460
کانال علمی بیگ بنگ

رویای سفر به مریخ دست یافتنی تر شد!

دانشمندان ناسا با استناد به نتایج بررسی های صورت گرفته توسط مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) وجود جریان آب شور در این سیاره را تایید کرده اند، اکنون که وجود آب در مریخ تایید شده، اقامت انسان در این سیاره به رویایی دست یافتنی تر از قبل تبدیل شده است. این از آن جهت اهمیت دارد زیرا حالا نه تنها صحبت از گذشته بلکه دوران فعلی مریخ است. این رگه ها که تحت عنوان RSL شناخته می شوند در بخشهایی از دامنه های شیب دار این سیاره مشاهده شده اند. به عقیده دانشمندان ناسا، جریان آب مورد نظر در فصول گرم سال ادامه یافته و در مواقع دیگر خبری از آن نخواهد بود. تائید آب همراه با نمک در سطح مریخ که معمولاً دمای ۵۰ درجه سلسیوس زیر صفر دارد می‌تواند نشانه وجود حیات در این سیاره باشد.

محققان ناسا با تائید وجود آب در تلاش برای کشف حیات میکروبی در گذشته یا حال مریخ و زیر سطح این سیاره هستند. تائید وجود آب جاری نشان داد که وجود حیات میکروبی در مریخ غیرممکن نیست و تحقیقات می‌تواند برای اثبات این مسئله ادامه داشته باشد. طی روزهای اخیر گمانه زنی های زیادی درباره بالا بودن شانس حیات در دوران فعلی مریخ مطرح شده است. همچنین می توان به این رویداد مهم به عنوان بهانه ای جدی برای ترسیم چشم اندازی نگاه کرد که در آن به قدم گذاشتن نخستین انسانها در مریخ به طور کاملا جدی نگاه می شود. تا پیش از این ناسا در اندیشه اعزام نخستین فضانوردان به مریخ تا سال ۲۰۳۰ بوده است و حالا که وجود آب در این سیاره تایید شده است به نظر می رسد این برنامه با جدیت و هیجان بیشتری دنبال می شود.

پس از رسیدن نخستین سری از انسانها به سیاره سرخ، توسعه اکتشافات فضایی وارد مرحله تازه ای می شود که طی آن بهره برداری از منابع طبیعی آن از جمله حوضچه های آبی به عنوان یک نقطه عطف در نظر گرفته می شود. بدون شک ساکنان آینده مریخ برای ادامه حیات به آب نیاز دارند اما انتقال این ماده حیات بخش به مریخ برای تامین نیاز مدت طولانی فضانوردان اقدامی پرهزینه و تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. اما همانطور که مری ویلهلم از مرکز تحقیقات ایمز ناسا در کالیفرنیا می گوید کشف منابع آب در مریخ هزینه توسعه اکتشافات در این سیاره را کاهش می دهد...

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=36515
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کتاب الکترونیکی: سیاهچاله ها، از رویا تا واقعیت
.‌
هدف از نگاشتن این کتاب، فراهم کردن منبع قابل اعتماد در زمینه سیاهچاله هاست. سیاهچاله ها بسیار عجیب و رازآلودند که دانشمندان زیادی سعی در پژوهش و رمزگشایی این اجرام کیهانی دارند. در کتاب پیش رو سعی شده، گوشه ای از تاریخچه و تلاش محققان برای درک سیاهچاله ها بیان شود.
.
سیاهچاله ها، از رویا تا واقعیت
بررسی تاریخچه و ویژگی سیاهچاله ها
نام: Black holes , from dream to reality
نویسنده و گرداورندگان: محمد پرگلی – پویا فرخی
موضوع: کیهان شناسی، سیاهچاله ها
تاریخ انتشار: مهر ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۱۳۱
وب‌سایت منتشر کننده: سایت علمی بیگ بنگ
قیمت: ۴۰۰۰ تومان
نسخه PDF
.
خـرید — دانـلود این کـتاب از لـینک زیـر: http://bigbangpage.com/?p=36151
.
امروزه می دانیم که بدون شک سیاهچاله ها را باید از شگفت انگیزترین و اسرار آمیز ترین پدیده های کیهان محسوب کرد. سیاهچاله ها با میدان گرانشی خارق العاده خود چنان تاثیرات حیرت انگیز و باور نکردنی را در فضا- زمان پیرامون خود ایجاد می کنند که هیچ چیز حتی نور هم نمی تواند از چنگال آنها بگریزد. بیشتر سیاهچاله ها از مرگ ستاره ای در انفجار ابرنواختری که در گرانش خودش می رُمبد، پدید می آیند. برای دهه ها، ستاره شناسان نمی دانستند که آیا واقعاً سیاهچاله ها اطلاعات درونی خود را برای همیشه نابود می کنند یا خیر؟ اما دانشمندان به دنبال پاسخ برای این پرسش هستند که چه رازی در سیاهچاله ها نهفته است؟ رازی که شاید به رمزگشایی کیهان گره خورده باشد.
.
برای خرید به سایت بیگ بنگ مراجعه کنید
کانال علمی بیگ بنگ

به محض اينكه علم درمان قطعى سرطان را پيدا كند، همه فراموش می كنند كه روزى براى آن دعا می كردند.

امروز كسى براى درمان فلج اطفال دعا نمی كند...
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

نظریه ی جدید در مورد ماهیت الکتریکی ماده تاریک
.
دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس‌لیورمور کالیفرنیا معتقدند که ماده تاریک ممکن است ترکیبی از ذرات با بار الکتریکی باشد که به کمک یک نیروی ناشناخته، پیوندی غیرقابل تشخیص داشته باشند. دانشمندان معتقدند که ماهیت ذرات الکتریکی ماده تاریک تنها به کمک برخورددهنده بزرگ هادرونی یا تجهیزات آزمایشگاه زیرزمینی سرن قابل شناسایی است. ماده تاریک بخش اعظم ساختار جهان ما را می‌سازد، به طوری‌که طبق برآوردهای انجام شده حدود ۸۰ درصد از جرم کیهان از ماده تاریک تشکیل شده است. متاسفانه به خاطر ماهیت غیرقابل شناسایی بودن این ماده، اطلاعات دانشمندان در مورد این پدیده پیچیده و جالب‌توجه بسیار اندک است.
.
متخصصان فیزیک نجومی معتقدند که حضور ماده تاریک طبق اثر گرانشی آنها در خوشه‌های کهکشانی کاملا مشهود است، اما شناسایی آن به علت وجود ذرات فراری که با مواد رایج در جهان واکنشی نشان نمی‌دهند، بسیار دشوار و ناممکن است. پروفسور پل ورناس با همکاری گروهی از دانشمندان به کمک فناوری شبیه‌سازی کامپیوتری موفق شدند تا مدل موسوم به ماده‌تاریک‌ نهان را برنامه‌ریزی و شبیه‌سازی کنند.
.
به کمک این مدل می‌توان رفتار پنهان‌کار ماده تاریک، ذرات سازنده و نیروی پنهان آن را تا حدی توضیح داد. مدل ماده تاریک‌ نهان نشان‌دهنده ثبات ماده تاریک است، اما در این مدل به حجم عظیم مواد باردار الکتریکی که دارای هسته‌ ناپایدار هستند نیز اشاره شده است... اطلاعات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36558
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

ماده تاریک چیست؟
مادۀ تاریک ، در اخترشناسی و کیهان‌شناسی، ماده‌ای فرضی است که چون از خود نور یا امواج الکترومغناطیسی منتشر یا بازتاب نمی‌کند، نمی‌توان آن را مستقیما” دید، اما از اثرات گرانشی موجود بر روی اجسام مرئی، مثل ستاره‌ها و کهکشان‌ها، می‌توان به وجود آن پی برد. ادامه ی مقاله در: http://bigbangpage.com/?p=16620
کانال علمی بیگ بنگ

گوشه ای از کتاب نقطه ی آبی کمرنگ - از زبان نویسنده ی این کتاب: کارل سیگن بزرگ
کانال علمی بیگ بنگ

۱۰ راه برتر برای تخریب و نابودی زمین

تخریب و نابودی زمین از آنچه باور دارید دشوارتر است. فیلم های اکشن را دیده اید که در آنها افراد بد زمین را تخریب می کنند. اخبار را شنیده اید که در آن مردم ادعا می کنند جنگ هسته ای بعدی یا کاهش جنگل های بارانی یا ادامه ی انتشارِ مقادیرِ سهمگینی از آلودگی در اتمسفر پایان جهان را رقم می زند!

ساده لوحانه است که فکر کنیم زمین به همین راحتی ها نابود می شود. بطور کل زمین به گونه ای ساخته شده که دوام بیاورد، زمین ۴,۵۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ساله است و ۵,۹۷۳,۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تن آهن دارد. زمین بیش از تعداد موهای سرتان برخورد سیارکی را تحمل کرده و هنوز هم با خوشی در مدارش می چرخد. بنابراین اولین توصیه ی من به شما نابودگر جهان این است: آیا به نظرتان این کار آسان است؟ در زیر می توانید ۱۰ روش برتر برای تخریب زمین را مطالعه کنید: http://bigbangpage.com/?p=36618
کانال علمی بیگ بنگ

آنها وجود دارند، اکثر مردم به هوش بیگانۀ فضایی باور دارند!
.
آیا انسان در جهان تنهاست؟ این پرسشی است که بیشتر انسان‌ها،‌ به ویژه ساکنان آمریکا، بریتانیا و آلمان پاسخ منفی به آن می‌دهند زیرا باور عمیق دارند که هوش بیگانه و فرازمینی وجود دارد. ۵۶ درصد از آلمانی ها، ۵۴ درصد از آمریکایی‌ها و ۵۲ درصد از بریتانیایی‌ها معتقدند حیات بیگانه با توانایی برقراری ارتباط در جایی میان ستاره‌ها سکونت دارند. براساس نظرسنجی که توسط شرکت YouGov انجام شده، بریتانیایی‌ها نسبت به اینکه آیا انسان باید به دنبال حیات بیگانه باشد یا خیر کمی محتاطانه فکر می‌کنند. از میان پاسخ‌دهندگان بریتانیایی ۴۶ درصد معتقدند باید پیام‌های دیجیتال به فضا فرستاده شود به این امید که حیات‌های هوشمند بیگانه آنها را دریافت کنند. ۳۳ درصد دیگر معتقدند نباید هیچ تماسی با بیگانگان داشت و ۲۱ درصد درمورد این موضوع تردید دارند.
.
در جستجوی حیات فرازمینی
.
بشر از مدتهای دور به دنبال پاسخ این پرسش بوده‌است که آیا در جهان تنهاست؟ برای یافتن این پرسش از سال‌ها پیش جستجو را آغاز کرده‌ است. برای مثال موسسه SETI واقع در کالیفرنیا از رادیوتلسکوپ‌ها برای ردیابی سیگنال‌های تمدن‌های بیگانه در میان فضا استفاده می‌کند. اسیتون هاوکینگ فیزیکدان مشهور بریتانیایی در ماه جولای از دو پروژه جدید برای یافتن حیات بیگانه پشتیبانی کرد.
.
در پروژه بی آی (Breakthrough Initiatives) هدف استفاده از تلسکوپ گرین‌بنک در غرب ویرجینیا و رصد‌خانه پارکز در استرالیا است تا به سیگنال‌های دریافتی از بیگانگان گوش داده شود. تلسکوپ لیک در کالیفرنیا نیز در بخشی دیگر از این پروژه به دنبال سیگنال‌های نوری خواهد‌ بود. پروژه دوم Breakthrough Message نام داشته و رقابتی بین‌المللی برای تدوین پیامی دیجیتال برای ارسال به سوی بیگانگان است. قرار نیست این پیام در نهایت ارسال شود، اما دانشمندان امیدوارند این رقابت بتواند انسان‌ها را درباره نجوه برقراری ارتباط با بیگانگان به فکر فرو ببرد...
.
ادامه و اطلاعات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36644
کانال علمی بیگ بنگ

عکس رنگی شارون قمر پلوتو
عکس رنگی شارون قمر پلوتو
کانال علمی بیگ بنگ

شاید با یک نگاه ساده به فهرست مطالب، فهمید که کتاب در چه زمینه هایی بحث می کند و نیازی به معرفی بیشتر آن نباشد.

این کتاب از دو بخش مثلثات و نجوم کروی تشکیل شده است. بخش نخست ابتدا پیش نیاز ریاضی لازم برای آشنایی با کره‌ی آسمان را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و سپس با تسلط به قواعد ریاضی لازم، به سادگی و گام به گام خواننده را با اصول اندازه‌گیری‌ها و تعیین مختصات بر کره‌ی‌ آسمان آشنا می‌کند.علاوه بر چند نمونه مثال حل شده در میانه‌ی متن این کتاب در انتهای هر فصل تعدادی مثال حل نشده نیز قرار گرفته است که دانش‌پژوه را به واکاوی هر چه بیشتر مفاهیم آموخته شده در آن فصل وا می‌دارد.

http://bigbangpage.com/?p=36674
کانال علمی بیگ بنگ

یاسر رودی- یکی از ده دانشمند برتر جهان. فیریکدانی که روی چگونگی پردازش اطلاعات مغز کار می کند، جزئیات بیشتر فردا در سایت بیگ بنگ
یاسر رودی- یکی از ده دانشمند برتر جهان. فیریکدانی که روی چگونگی پردازش اطلاعات مغز کار می کند، جزئیات بیشتر فردا در سایت بیگ بنگ
کانال علمی بیگ بنگ

 آیا انقراض نوع بشری حتمی است!؟

“جرج اسموت” برنده نوبل ۲۰۰۶ فیزیک به خاطر طراحی ماهوارۀ COBE برای سنجش تابش پس زمینۀ کیهانی و “ساول پرلموتر” برندۀ نوبل ۲۰۱۱ به خاطر کشف انبساط شتابدار کیهان، دربارۀ حتمی بودن انقراض بشر در مقیاس کیهانی بحث و گفتگو می کنند.(George Smoot – Saul Perlmutter)
http://video.bigbangpage.com/science-videos/آیا-انقراض-نوع-بشر-حتمی-است؟/
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

ده دانشمند نُخبه ی جهان را بشناسیم!
.
نشریه‌ی ساینس نیوز برای شناسایی دانشمندان نوپا که در مسیر تحسین برانگیزی قرار دارند، با ۳۰ نفر از برندگان جایزه نوبل گفتگوهایی را انجام داده تا ببیندتحقیقات کدامیک از این دانشمندان بیشتر مورد توجه آنها قرار گرفته است. سردبیران ساینس نیوز از بین این افراد، اسامی ۱۰ نفر را برای انتشار در این گزارشِ ویژه برگزیده‌اند.تمامی این افرادموفق به اثبات تحقیقاتِ سطح بالا و ویژه‌ای شده‌اندکه منجر به دستاورد‌های ارزنده‌ای می‌شود.جای بسیار خوشحالی است که نام یاسر رودی دانشمندجوان کشورمان در میان اسامی این لیست قرار دارد.
.
یاسر رودی .
یاسر رودی فیزیکدانی که بر روی چگونگی پردازش اطلاعات در مغز و سیستم‌های پیچیده‌ی دیگر محاسبات ریاضی انجام می‌دهد. موضوع اصلی تحقیق پروفسور رودی، درک ساختار محاسبات و الگوریتم‌های مربوط به نتیجه گیری‌های عددی و آموزش و چگونگی پایه‌ریزی این محاسبات در شبکه‌های عصبی است. وی اخیرا طی همکاری با پروفسور ادوارد و میبریت موزر که برندگان جایزه‌ی نوبل پزشکی امسال هستند،توانست به نتایج چشمگیری در زمینه‌ی درک ساختارهای شبکه‌ها در سیستم‌های ردیابی انواع پستانداران و کارکردهای حافظه دست یابد.
.
ویلیام دتمولد:فیزیکدان تجربی است که بر روی ذرات بنیادی ماده که موجب تشکیلِ هسته‌ی اتم‌ها می‌شود مطالعه می‌کند.
.
بنیامین کیند:بر روی چگونگی تاثیر تغییرات ژنتیکی بر روی فعالیت سلول‌های مغزی در اختلالاتِ سندروم رت (Rett Syndrome) تحقیق می‌کند.
.
ایزاک کیند:فعالیت‌های قابل توجهی در ایجاد تکنولوژی ای که موجب کشف زودهنگام سرطان می‌گردد، انجام داده است.
.
پریا راجاستوپتی:متخصص علوم اعصاب، مولکول کوچکی را کشف کرده است که این مولکول می‌تواند با ایجاد انحراف در بخشی از ژنوم، به ذخیره‌ی اطلاعات در حافظه‌ی بلند مدت مغز کمک کند.
.
استیو رامیرز:متخصص عصب شناسی است که با مطالعه و بررسی بر روی حافظه‌ی موش، برای از بین بردن حافظه‌ی PTSD که موجب ظهور احساس اضطراب و ترس می‌شود، تلاش می‌کند.
.
سارا ریسمن:شیمیدانی است که برای پیدا کردن روشی جدید در تولید ترکیبات پیچیده‌ی شیمیایی که به صورت طبیعی نیز وجود دارند تلاش می‌کند.
.
شینسی ریو:فیزیکدانی است که در هدایت مرزهای گیج کننده بین کوانتوم و حوزه‌های روزمره، فعالیت می‌کند.
.
جیا ووئلتز:زیست شناس سلولی است که دیدگاه‌ها را نسبت به شبکه‌ی آندوپلاسمی تغییر داده است.
.
فنگ ژانگ:دانشمندی است که مکانیزمی آسان و دقیق برای اصلاح ژنوم‌ها گسترش داده است.
.
جزئیات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36686
کانال علمی بیگ بنگ

احتمال سکونت پذیر بودن سیارات سنگی بسته به نوع سیستم تهویه
.
وقتی مطلبی از جستجو برای یافتن سیارات قابل سکونت می شنویم، غالبا ذهنمان به سمت یافتن سیاره دوقلوی زمین می رود. با این حال محققان دریافته اند برخی سیارات سنگی بیگانه نیز ممکن است به واقع نامزد مناسبی برای انجام تحقیقات بیشتر در این باب باشند. بسیاری از سیارات فرا خورشیدی که به فاصله نزدیکی از ستاره های خود می چرخند غالبا یک طرفشان رو به ستاره مزبور قرار دارد. در نتیجه، یک طرفشان همیشه شب و طرف دیگر همیشه روز است. با این وجود اقلیم روی طرفین این سیاره ها لزوما خیلی داغ و خیلی سرد نیست. دلیل این مسئله نیز به سیستم تهویه بسیار کارآمدی باز می گردد که درجه حرارت را در حدود قابل سکونت نگاه می دارد.
.
دکتر لودمیلا کارونه، پروفسور رونی کیپنس و پروفسور لین دسین از دانشگاه کاتولیک لون بلژیک اقدام به بررسی اقلیم های سیارات بیگانه آنهم به صورت کاملا مفصل کرده اند که پیش از این سابقه نداشته است. به گفته کارونه: « برمبنای مدل های ۳ بعدی، به بررسی سیارات دور دست پرداختیم که دوره های گردشی و اندازه های متفاوتی داشتند و دریافتیم بر روی سیاره های صخره ای سه اقلیم وجود دارند که دو عدد از آنها بطور بالقوه سکونت پذیر هستند.»
.
جزئیات بیشتر در: http://bigbangpage.com/?p=36463
کانال علمی بیگ بنگ

گذر فضاپیمای افق های نو از کنار پلوتو: تایم لپس
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود رایگان مستند اسرار فیزیک کوانتومی

http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-اسرار-فیزیک-کوانت/
کانال علمی بیگ بنگ

بحث و گفتگو درمورد معمای آگاهی

http://video.bigbangpage.com/science-videos/بحث-و-گفتگو-دربارۀ-معمای-آگاهی/
کانال علمی بیگ بنگ

چرا پروژه مارس وان برنامه ای علمی نیست؟

این روزها به بهانه های مختلف نام پروژه ای به نام مریخ – ۱ یا Mars-One شنیده می شود، به خصوص پس از انتخاب فهرست ۱۰۰ نفره نهایی که سه تن از آنها ایرانی هستند و جزء کاندید ِ این سفر بی بازگشت به مریخ میباشند.

در این پروژه که در قالب یک نهاد غیر دولتی مطرح شده بود در ابتدا عنوان شد که هدف پروژه ساخت نخستین مهاجر نشین ها روی مریخ است. به گفته مدیران این پروژه( در سال ۲۰۱۱ که این پروژه اعلام شد) همه فناوری های لازم برای چنین سفری آماده است و تنها نیاز به یک هماهنگی و تامین منابع وجود دارد و به همین دلیل این پروژه اعلام کرد در قالب یک طرح تجاری تلویزیونی این سرمایه را جمع و نخستین مهاجران را به مریخ خواهد فرستاد.

براساس این طرح در ابتدا قرار بود اولین گروه از شهروندان آینده مریخ در سال ۲۰۲۳ بر سطح مریخ فرود آیند. در طول چند سال بعد چندین بار این تاریخ تغییر کرده است و حالا مدیران پروژه وعده سال ۲۰۲۷ را می دهند. این چهار فضانورد بعد از فرود باید کار تکمیل بناهایی که پیش تر به طور خودکار و پیش ساخته به مریخ رفته است را کامل کنند و دو سال بعد دومین گروه به مریخ خواهند رسید. بدین ترتیب هر دو سال یک بار انسان هایی بدون امید به بازگشت به مریخ می روند تا آنجا را مسکونی کنند. البته بخش عمده ای از برنامه به طور زنده و در قالب یک نمایش تلویزیونی بزرگ برای زمین پخش می شود. این کار بخشی از هزینه های این ماموریت را نیز تامین خواهد کرد.

با وجود علاقه ای که رسانه ها به این پروژه نشان دادند از همان ابتدا نقدهای جدی به آن وارد بود. هیچ نهاد علمی ادعاهای این پروژه را تایید نمی کرد و حتی به طور آشکار از آن انتقاد کردند. این روزها که به بهانه پیدا شدن آب مایع روی مریخ و از سوی دیگر مطرح شدن دوباره طرح اعزام انسان به مریخ ایده های مختلفی درباره سفر به مریخ به گوش می رسد بد نیست نگاهی به چرایی نقص های این طرح بیندازیم....

مطالعه مقاله در اینجا به قلم پوریا ناظمی::: http://bigbangpage.com/?p=36701
کانال علمی بیگ بنگ

ثبت طوفان ِ پلاسمایی ۲٫۸ میلیون درجه ای در خورشید

http://video.bigbangpage.com/science-videos/ثبت-طوفان-ِ-پلاسمایی-2-8-میلیون-درجه-ای-در/
کانال علمی بیگ بنگ

انتقاد گروهی از محققان نسبت به ساخت ِ مغز مصنوعی!

محققان هوش مصنوعی و علم عصب‌شناسی، با تقلید از مغز انسان، در حال نزدیک شدن به ایجاد اولین مغز مصنوعی هستند که مورد انتقاد بخشی از جامعه علمی قرار گرفته‌ است.اقلیتی از جامعه علمی در حال ابراز نگرانی از این مسئله هستند که اگر فرض کنیم هوش مصنوعی روزی با هوش انسانی برابری خواهد کرد، به‌تدریج خود را شبیه به ماشین‌آلات تصور می‌کنیم و این ممکن است درنهایت موجب تضعیف هوش زیستی ما شود.

میگل نیکولِلیس دانشمندی است که یک پوشش خارجی متصل به مغز طراحی کرده‌ است. این پوشش به نقل از BBC توانسته‌ است یک مرد فلج را قادر به ارائه ضربه افتتاحیه در جام جهانی کند، او همچنین بافت مغزی کشت کرده‌ است که موش را قادر به مشاهده نور مادون‌ قرمز می‌کند. نیکولِلیس در آخرین کتابش، «مغز چگونه کار می‌کند و چرا نمی‌تواند توسط یک ماشین شبیه‌ سازی شود»، می‌گوید که مغز یک موجود زنده است نه یک ماشین و موجودات زنده با توجه به قوانین تکاملی در طبیعت، به‌ جای ساخته‌ شدن، فرگشت می‌یابند.

نیکوللیس اعلام کرده‌ است که ما با یک خطر بزرگ مواجه هستیم. به گفته وی، اگر ما به تکیه بیشتر و بیشتر به کامپیوترها ادامه دهیم، در نهایت به حد ماشین‌ آلاتمان نزول می‌کنیم. به گفته نیویورک تایمز، این متخصص هوش مصنوعی و عصب‌شناسی برزیلی هشدار داده‌ است که ممکن است در دراز مدت، مغز ما شروع به تقلید از طرز عملکرد کامپیوترها کند. اگر این اتفاق بیفتد، موجب افول قابل‌توجهی در سطح رفتارهای طبیعی و اجتماعی خواهیم بود. نیکوللیس می‌گوید که فناوری می‌تواند مغز ما را تغییر دهد؛ زیرا محیط‌ زیست و رفتارها، پاسخ‌های عصبی ما را تغییر می‌دهند. دانشمندان به این پدیده، انعطاف‌پذیری عصبی می‌گویند....

جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=36743
کانال علمی بیگ بنگ

تلاش برای کشف امواج گرانشی

صد سال پیش، آلبرت اینشتین پیش بینی کرد که جهان ما باید مملو از چیزی به نام امواج گرانشی باشد اما ما همچنان از درستی فرضیه اینشتین بی اطلاعیم زیرا همچنان در جستجوی این امواج هستیم. امواج گرانشی گریزان و بسیار ضعیفند، در نتیجه دستگاههایی که برای ثبت آنها طراحی شده بسیار بزرگ و حساس هستند. در این ویدئو دانشمندان چگونگی ردیابی این امواج را شرح می دهند.(دوبله ی فارسی است)
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

عمیق شدن در اسرار، زیباترین تجربه ای است که می توانیم کسب کنیم. این هیجان بنیادی بشر است که در گهواره علم و هنر حقیقی قرار می گیرد. هر کس که این را نداند و بیش از این هیجان زده و شگفت زده نشود، انگار که مرده است و فروغ چشمانش به خاموشی گراییده است.

– آلبرت اینشتین
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود رایگان مستند علمی عالم مبتدیان با دوبله فارسی


http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-عالم-مبتدیان-با-دو/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۵ معرفی شدند!

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۵ به تاکاآکی کاجیتا از ژاپن و آرتور بی. مک دانالد از کانادا به خاطر سهم به سزایشان در آزمایش‌هایی که تغییر ماهیت نوترینوها را نشان داد تعلق می‌گیرد. این دگرگونی نیازمند آن است که نوترینوها جرم داشته باشند. کشف چنین چیزی درک ما نسبت به کارکرد درون ماده را تغییر داده و می‌تواند بر نگاهی که به جهان داریم اثرگذار باشد.

در اوایل هزاره دوم، تاکاآکی کاجیتا کشف کرد که نوترینوهایی که از جو می‌گذرند در راه رسیدن به آشکارساز سوپر-کامیوکانده، بین دو حالت تغییر وضعیت می‌دهند. در عین حال، گروه تحقیقاتی در کانادا به سرپرستی آرتور بی. مک دانالد توانست نشان دهد که نوترینوهایی که از خورشید می‌آیند، تا رسیدن به زمین ناپدید نمی‌شوند بلکه هنگام دریافت توسط رصدخانه‌ی نوترینوی سودبِری ماهیت دیگری پیدا کرده‌اند.

معمای نوترینو که دهه‌ها فیزیکدان‌ها را سردرگم کرده بود،‌ دیگر حل شده بود. در مقایسه با محاسبات نظری در مورد تعداد نوترینوها، حدود دو سوم از آنها در اندازه‌گیری‌های روی زمین گم می‌شدند. اکنون، دو آزمایش نشان می‌داد که این نوترینوها در واقع تغییر ماهیت داده اند. این کشف نهایتا منجر به این نتیجه می‌شد که نوترینوها، که از دیرباز بدون جرم تصور می‌شدند، باید جرمی ولو خیلی کوچک داشته باشند. برای فیزیکدان‌های ذرات چنین کشفی، تاریخی بود. مدل استاندارد ذرات از کارکرد درون ماده‌ای فوق العاده موفق بود و بیش از بیست سال از پس همه‌ی چالش‌های آزمایشگاهی برآمده بود. اما نوترینوها را بدون جرم در نظر می‌گرفت پس مشاهدات جدید به وضوح نشان ‌داد که مدل استاندارد نمی‌تواند نظریه‌ی کاملی برای اجزاء بنیادی جهان باشد.

این کشف که جایزه نوبل فیزیک امسال را به خود اختصاص داده، دیدگاه‌های ویژه‌ای نسبت دنیای مخفی نوترینوها به وجود آورده است. بعد از ذرات نور یعنی فوتون‌‌ها، نوترینوها بیشترین ذرات موجود در کیهان هستند و زمین همواره توسط آن‌ها بمباران می‌شود. بسیاری از نوترینوها در برهمکنش‌های بین تابش‌ کیهانی و جو زمین به وجود می‌آیند. برخی دیگر هم در واکنش‌های هسته‌ای درون خورشید. در هر ثانیه هزاران میلیارد نوترینو از بدن ما عبور می‌کنند. مبلغ جایزه هشت میلیون کرون سوئد (حدود ۲۹ میلیارد ریال ایران) است که بین دو برنده تقسیم می‌شود....

ادامه و جزئیات بیشتر::: http://bigbangpage.com/?p=36784
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود کتاب الکترونیکی: سیاهچاله ها، از رویا تا واقعیت

هدف از نگاشتن این کتاب، فراهم کردن منبع قابل اعتماد در زمینه سیاهچاله هاست. سیاهچاله ها بسیار عجیب و رازآلودند که دانشمندان زیادی سعی در پژوهش و رمزگشایی این اجرام کیهانی دارند. در کتاب پیش رو سعی شده، گوشه ای از تاریخچه و تلاش محققان برای درک سیاهچاله ها بیان شود.

سیاهچاله ها، از رویا تا واقعیت
بررسی تاریخچه و ویژگی سیاهچاله ها
نام: Black holes , from dream to reality
نویسنده و گرداورندگان: محمد پرگلی – پویا فرخی
موضوع: کیهان شناسی، سیاهچاله ها
تاریخ انتشار: مهر ۱۳۹۴
تعداد صفحه: ۱۳۱
وب‌سایت منتشر کننده: bigbangpage.com
قیمت: ۴۰۰۰ تومان
نسخه PDF

دانلود بخشی از کتاب: http://bit.ly/1MbzwF1

برای دانلود و مشاهده فهرست کتاب به اینجا مراجعه کنید: http://bigbangpage.com/?p=36151
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
آب مایع روی مریخ: واقعا چه مفهومی دارد؟
تصاویری که مدارگرد شناسایی مریخ از سطح سیاره ی سرخ ثبت کرده، جریان های آب را نشان می دهند؛ در قسمتی از تصویر می توان نقاط تیره ای را مشاهده کرد که بیشتر از یک قطره در جریان هستند، این نکته می تواند نشانه ی نوعی سفره های زیر زمینی یا یخ های آب شده باشد که با گرم شدن آب می شوند و در سراشیبی سطح سیاره جریان یافته است. در حالی که از قلمرو واقعیت خارج نیست، وجود یخ مدفون شده در زیر سطح مریخ میباشد که می تواند عامل این آب مایع باشد. اما چیزی که سناریو مورد علاقه دانشمندان نیست، این است که آب می تواند از اتمسفر مریخ آمده باشد.

چگونه اتمسفر مریخ این خطوط تیره را ایجاد کرده؟ نمک سطح مریخ همانند زمین، می تواند آب و بخار اتمسفر را جذب کند و آن را به شکل کریستال گیر اندازد. زمانی که این کریستالهای خیس، گرم شوند، این مخلوط از مایع در اثر گرانش سرازیر می شود و چنین خطوطی را بر سطح سیاره به وجود می آورند؛ اما هیچ دلیلی وجود ندارد که چنین اتفاقی در مریخ افتاده باشد. “کریس مک کی” زیست شناس نجومی ناسا می گوید: نوع نمک در جریان های مریخ پرکلرات نامیده می شود که از نمکی که با آبهایی که در زمین وجود دارد، متفاوت میباشد و ممکن است جریان های پرکلرات رفتاری مشابه برکه دون خوان در قطب جنوب داشته باشند که شورترین آب مایع را بر روی زمین اند و در کل کُشنده هستند، چنین آبی مناسب حیات نیست و هیچ چیز نمی تواند در این برکه زنده بماند.

بنابراین چشمه های مرطوب یافت شده توسط انسان در مریخ شاید آبی مناسب حیات نباشد، حتی این آب ممکن نیست بتوانند برای زیستن میکروب های مریخی مناسب باشد، اما آیا ارزش پیدا کردن دارد؟ البته بر طبق آنچه می دانیم طبق حیات زمینی، زندگی در هر جایی که آب وجود دارد، شکل می گیرد. به همین دلیل ناسا برای جست و جوی حیات فرازمینی دنبال آب است، ولی طنز خسته کننده آن است که ناسا به دنبال نوع ویژه ای از آب نیست. مریخ از یک اقیانوس باستانی پوشیده شده که یک پنجم سطح آن را تشکیل داده است، اخترشناسان با محاسبه مقدار آب از دست داده در زمان آن را کشف کرده اند.

ارسال کاوشگر به این ناحیه که آب مایع در آن جریان دارد بسیار خطرناک است، هشدار دفتر حفاظت سیاره ای ناسا می گوید، ناحیه ای که فضاپیما می تواند در آن فرود بیایید باید بعد از فرود تمیز و گند زدایی شود. اگر میکروبی از زمین سالم به مریخ برسد و خودش را در حمام شور بازیافت کند، ممکن است که جای پایی بیابد و سراسر سیاره ی سرخ را آلوده کند.ادامه در سایت: http://bigbangpage.com/?p=36720
کانال علمی بیگ بنگ

ارباب حلقه ها
ارباب حلقه ها
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

فضاپیمای کاسینی ناسا در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۳ تصاویری رنگی از فاصله ی۱.۵ میلیارد کیلومتری زمین و ماه به ثبت رساند، این برای نخستین بار بود که دوربین بسیار شفاف کاسینی از زمین، ماه ، مریخ و ناهید، از چنین فاصله دور دستی در یک کادر عکس گرفته است.
.
قرار است کاسینی در اواخر سال ۲۰۱۶ میان سطح سیاره و داخلی‌ترین حلقه آن ۲۲ پرواز رفت‌و‌برگشت انجام دهد تا به‌این شکل فاز آخر ماموریت کاسینی با نام “پایان بزرگ کاسینی” انجام گرفته و در نهایت با شیرجه این کاوشگر در میان اتمسفر گازی زحل به اتمام برسد. به گفته مقامات ناسا، قدم آخر کاسینی نیز برای دانشمندان بسیار ارزشمند خواهد‌ بود زیرا این کاوشگر قصد دارد در این فاز از میدان گرانشی و مغناطیسی زحل نقشه‌برداری کرده و به ارزیابی مواد درون حلقه‌های سیاره بپردازد و تصاویری از سیاره و حلقه‌هایش به‌ثبت برساند. در نهایت برای اطمینان از اینکه کاسینی با یکی از قمرهای زحل برخورد نخواهد کرد،‌این کاوشگر به‌سوی اتمسفر زحل هدایت خواهد شد تا در میان آن برای همیشه ناپدید شود.
.
مطالب خبری: bigbangpage.com
سایت مستند و ویدئو: video.bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری که فضاپیمای کاسینی از طوفان زحل ثبت کرده و شباهت زیادی به یگ گل رز دارد. @big_bangpage
تصویری که فضاپیمای کاسینی از طوفان زحل ثبت کرده و شباهت زیادی به یگ گل رز دارد. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری از زحل و حلقه های زیبایش که توسط فضاپیمای کاسینی ثبت شده است.
تصویری از زحل و حلقه های زیبایش که توسط فضاپیمای کاسینی ثبت شده است.
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

واقعیت پنهان، گفتگو درباره ی تفسیرهای مکانیک کوانتوم

یک قرن پس از پیدایش مکانیک کوانتوم، هر چند همۀ فیزیکدانان دربارۀ محاسبات مکانیک کوانتوم اتفاق نظر دارند ولی تفسیر این محاسبات ریاضی و معنای آنها،هنوز مورد بحث و جدل است! 

مشاهده ی ویدئو در اینجا: http://video.bigbangpage.com/science-videos/واقعیت-پنهان،-گفتگو-دربارۀ-تفسیرهای-م/
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

نخستین بررسی از سمت تاریک دنباله دار چوریوموف

محققان با استفاده از داده های کاوشگر روزتا که شانه به شانه دنباله دار چوریوموف ۶۷P در حال حرکت است از ناشناخته های بیشتری از این دنباله دار و سمت تاریکش پرده پرداری کردند. یافته های فضاپیمای روزتا چرخه ای فصلی را بین دو نیمکره این دنباله دار نشان می دهد، به این صورت که نیمه شمالی دنباله دار ۶۷P دارای تابستانی بسیار طولانی است که ۵.۵ سال به طول می انجامد، نیمه جنوبی آن نیز در زمستانی تاریک به خواب رفته که حداقل ۵ سال به طول می انجامد، در واقع بخش جنوبی این دنباله دار در زمستانی طولانی، سرد و تاریک به سر می برد.

محققان با استفاده از دوربین طیف سنج فرو سرخ و ابزار مایکروویو روزتا، توانستند تصاویر بسیار مفیدی از بخش جنوبی و تاریک دنباله‌دار به دست آورند. این تصاویر نشان می‌دهد که زیر بخش جنوبی این دنباله‌دار مملو از یخ است. براساس اعلامیه‌ای که ناسا منتشر کرده، در عمق نزدیک به یک اینچ (۲٫۵ سانتیمتر) از سطح این جرم آسمانی، ماده‌ای بسیار شفاف وجود دارد که به احتمال زیاد آب یخ‌زده یا دی‌اکسید کربن یخ‌زده (یخ خشک) است. این در حالی است که مقدار زیادی از آب در بخش شمالی این دنباله‌دار وجود دارد که با گرمای خورشید به فضا پراکنده می شود، آب موجود روی این دنباله‌دار از نوع «دوتریوم» یا همان آب سنگین میباشد و با آب روی زمین متفاوت است.....

جزئیات بیشتر ::: http://bigbangpage.com/?p=36748
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

 این سحابی سیاره نما که PK 329-02.2 نام دارد، حدود ۷۷۱۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و در آسمان نیمکره ی جنوبی به سمت صورت فلکی گونیا واقع شده است. این سحابی که با عنوان مِنزِل ۲ یا MZ2 شناخته می شود نخستین بار توسط ستاره شناسی به نام دونالد مِنزِل در سال ۱۹۲۲ کشف شد.

زمانی که ستاره ای نزدیک به جرم خورشید به مراحل پایانی زندگی خود می رسد، لایه های بیرونی خود را به فضا پرتاب می کند و با این کار ابری از گاز و غبار در اطرافش پدید می آورد که به آن سحابی سیاره نما می گویند. خروج ِ جرم از ستاره به صورت نامنظم و متقارن رخ می دهد، طوری که سحابی سیاره نما می تواند اشکال ِ بسیار پیچیده ای داشته باشد...

جزییات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36813
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

استیون هاوکینگ، ذهنی رها – قسمت اول

شاید خیلی از ما دانشمندان را در ذهنمان تنها ربات هایی هوشمند در نظر گرفته باشیم! اما واقعیت اینطور نیست. زندگی دانشمندان در کنار زندگی علمیشان بسیار قابل توجه است. استیون هاوکینگ، دانشمند معلولی که لقب «ذهنی رها» گرفته است، یکی از این موارد است. بیماری او، امید بسیار زیاد او برای زندگی، شوخ طبعی و بسیاری از ویژگی های زندگی او جذاب است. روبرو شدن با وقایعی که در زندگی دانشمندانی که جهان را تکان داده اند رخ می دهد، هیجان انگیز است. در این مقاله و مقالات آتی، شخصیت و زندگی هاوکینگ را از کودکی و نوجوانی تا دوران کنونی بررسی می کنیم....

این مقاله را در اینجا بخوانید::: http://bigbangpage.com/?p=36761
کانال علمی بیگ بنگ

سرنوشت ستاره ها پس از مرگ

سرنوشت ستاره ها به سه صورت زیر است :

۱) ستاره های متوسط مثل خورشید ما ، پس از اینکه سوختشان تمام می شود تبدیل به کوتوله سفید می‌شوند، این اصطلاح برای توصیف مرحله‌ای از تکامل ستاره‌ای به کار می‌رود که ستاره پس از تبدیل شدن به غول سرخ، در آن مرحله از انقباض باز می‌ایستد و لایه های خارجی خود را بصورت سحابی به فضا می فرستند و در نهایت به کوتوله سفید تبدیل می شود. در مرحله کوتوله سفید، ماده ستاره‌ای فشرده می‌شود و به جسمی کم نور، به اندازه‌ای بسیار کوچک، به بزرگی زمین، تبدیل می‌شود. از آنجا که ستاره دیگر هیچ منبعی برای تولید انرژی ندارد، سرد می‌شود. پس یک کوتولهٔ سفید، ستاره‌ای است که دیگر سوخت هسته‌ای اش تمام شده و در نتیجه بسیار فشرده و کوچک می‌شود. چنین ستارگانی بسیار داغ هستند ولی آهسته آهسته دمای خود را از دست می‌دهند.ماده تشکیل دهنده کوتوله‌های سفید به اندازه‌ای به هم فشرده‌است که یک قاشق غذاخوری آن چند تن وزن دارد.

۲) ستارهای بزرگ ، با جرمی ۲۰ برابر جرم خورشید ما زمانی که سوختش تمام میشود شروع به جمع شدن میکند و مدام چگالی آن بیشتر و بیشتر میشود ، و مدام داغ تر و داغتر میشود. برای ستاره ای با همچین جرمی هیچ نیرویی در جهان هستی وجود ندارد که توان متوقف کردن جمع شدن آن در خود را ،دارا باشد.
هسته بسیار سنگین شده است و همین امر باعث میشود که به جمع شدن در خود ادامه دهد. گرانش ، وحشی شده است! در حدود ۱۵ ثانیه نیروی غیر قابل مهار ستاره ای را که میلیون ها مایل قطر دارد به چیزی با قطر حدوداً ۱۲ مایل در هم می شکند. همۀ جرم ستاره همچنان پابرجاست و همین جرم خودش است که مدام باعث میشود که بیشتر در خود فرو رود و کوچکتر شود دمای مرکز به ۱۰۰ میلیارد درجه میرسد. لایه های بیرونی بصورت سوپرنوا منفجر میشوند، ولی در مرکز هستۀ ستاره در چیزی به نام چاه گرانشی سقوط میکند. ستاره خودش را در یک نقطه فشرده میکند یک سیاه چاله متولد می شود!!!

۳) هنگامی که ستاره پر جرمی به شکل ابرنواختر منفجر می‌شود، شاید هستۀ آن سالم بماند. اگر جرم هسته بین ۱٫۴ تا ۳ جرم خورشیدی باشد جاذبه, آن را فراتر از مرحلهٔ کوتوله سفید متراکم می‌کند تا این که پروتونها و الکترونها برای تشکیل نوترونها به یکدیگر فشرده شوند و یک ستاره نوترونی متولد می شود.
برای این که تصور بهتری از یک ستاره نوترونی در ذهنتان به وجود بیاید، می‌توانید فرض کنید که تمام جرم خورشید در مکانی به وسعت یک شهر جا داده شده‌است. یعنی می‌توان گفت یک قاشق از ستاره نوترونی یک میلیارد تن جرم دارد.

@big_bangpage

سایت: bigbangpage.com
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ

فرگشت و ۱۰ باور غلط

 باورهای غلط درباره فرگشت و جانب داری ها باعث بدبینی و یا مغالطه در این نظریه میشود شاید این ویدئو تا حدودی شبهات شما را رفع کند.
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

نقشه‌ی جدید از سیاره کوتوله سرس @big_bangpage
نقشه‌ی جدید از سیاره کوتوله سرس @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

در نشست دانش سیاره ای اروپا که در نانت فرانسه برگزار شد، دانشمندان عکس ها و نقشه های جدیدی که فضاپیمایی سپیده دم از سیاره کوتوله سرس (Ceres)  ثبت کرده را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.
این رنگ‌ها بر سطح نقشه نشان‌دهنده دمای نقطه مشخصی از سیاره کوتوله سرس هستند که با استفاده از آن می‌توان به فعال بودن یا نبودن آتش‌فشان‌ها و دیگر ویژگی‌هایش پی برد. نقاط سرخ‌فام عکس مربوط به موادی است که نور مادون قرمز را بازتاب می‌دهند و نقاط سبز رنگ نیز از موادی مانند مس، تشکیل شده که بیشتر بخش مرئی نور را منتشر می‌کنند و سردتر هستند.
اطلاعات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36747
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

ساخت سلول‌های مصنوعی با قابلیت همانندسازی

گروهی از زیست‌شناسان ژاپنی سلول‌های مصنوعی مشابه با سلول‌های اولیه ساخته‌اند تا درک بهتری از نحوه آغاز تقسیم سلولی و تکامل سلول‌ها به دست آورند. محققان تا پیش از این درک درستی از ساز و کار تکامل یا فرگشت اشکال اولیه حیات نداشتند. این سلول‌ها با این که قادر به همانندسازی بودند، اما زنده نبودند. محققان با استفاده از دی‌ان‌ای و پروتئین‌های بسته‌بندی شده در داخل چربی، سلول‌های اولیه مصنوعی ساخته‌اند که حاوی ترکیبات چربی مشابه با غشاء سلولی هستند. این سلول‌های کروی زنده نیستند اما دی‌ان‌ای موجود در آنها حاوی دستورالعمل‌هایی برای همانندسازی در شرایط مناسب است.

با تغییر pH محیط این کره، محققان توانستند سلول‌ها را وادار به همانندسازی و تقسیم کنند. اما بخش دشوار دوباره پر کردن محتویات کره بود تا بتوانند همانند سلول‌های واقعی فرایند تقسیم سلولی را دوباره آغاز کنند. محققان برای غلبه بر این مشکل، سلول‌های جدیدی طراحی کردند که قابلیت جدا شدن داشته و می‌توانستند با دیگر ساختارهای سلول مانند در اطرافشان ترکیب شوند. این کار به خوبی نتیجه داد و سلول‌ها در آزمایشگاه موفق به تولید نسل جدیدی از سلول‌های همانند خود شدند.

پژوهشگران بر این باورند که توانسته‌اند فرایند چرخه‌ای را که در آن سلول‌های مصنوعی (و سلول‌های اولیه) می‌توانند تقسیم شوند، به خوبی بشناسند؛ این فرایند در چهار مرحله تکمیل می‌شود؛ بلعیدن (سلول‌ها ترکیب می‌شوند تا محتویات سلولی را به دست آورند)، همانندسازی (کپی شدن دی‌ان‌ای)، بلوغ (سلول‌ها برای تقسیم آماده می‌شوند) و تقسیم (سلول‌های جدید از سلول والد جدا می‌شوند). محققان عقیده دارند که این مدل می‌تواند نشان دهد که فرم‌های اولیه حیات چگونه شکل گرفته و تکثیر شده‌اند....

جزئیات بیشتر و مقاله::: http://bigbangpage.com/?p=36540
کانال علمی بیگ بنگ

کارت پستال مریخی:
این کارت پستال به مناسبت این فرستاده شده که کاوشگر کنجکاوی هشتمین سوراخ را در سنگ های سیاره ی سرخ ایجاد کرده!@big_bangpage
کارت پستال مریخی:
این کارت پستال به مناسبت این فرستاده شده که کاوشگر کنجکاوی هشتمین سوراخ را در سنگ های سیاره ی سرخ ایجاد کرده[email protected]_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

خبرهایی از مریخ نورد کنجکاوی

http://bigbangpage.com/?p=36865
کانال علمی بیگ بنگ

سحابی در فاصله ی ۷۷۱۰ سال نوری از ما،خورشید هم درآینده جرم خودرا به این شکل به فضا پرت می کندتادر نهایت به کوتوله سفیدتبدیل شود@big_bangpage
سحابی در فاصله ی ۷۷۱۰ سال نوری از ما،خورشید هم درآینده جرم خودرا به این شکل به فضا پرت می کندتادر نهایت به کوتوله سفیدتبدیل شود@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

لطفا به اشتراک بگذارید @big_bangpage
لطفا به اشتراک بگذارید @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

دانلود مستند رمز و راز بزرگ ریاضی

نام مستند: The Great Math Mystery
ژانر : ریاضیات، کیهان شناسی
سال پخش: ۲۰۱۵
فرمت فایل : MP4
کیفیت : ۷۲۰ | عالی
حجم هر قسمت:  ۴۶۰ مگابایت
زیرنویس فارسی : ندارد

دانلود با لینک مستقیم فقط با آی پی ایران از این لینک: http://video.bigbangpage.com/دانلود-رایگان-مستند/دانلود-مستند-رایگان-رمز-و-راز-بزرگ-ریاض/
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند جذاب علمی: رمز و راز بزرگ ریاضی big_bangpage@
دانلود مستند جذاب علمی: رمز و راز بزرگ ریاضی [email protected]
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند جذاب علمی: رمز و راز بزرگ ریاضی big_bangpage@
دانلود مستند جذاب علمی: رمز و راز بزرگ ریاضی [email protected]
کانال علمی بیگ بنگ

دانلود مستند رایگان: ماشین بیگ بنگ | Big Bang Machine

ژانر : نجوم، کیهان شناسی
سال پخش: ۲۰۱۵
فرمت فایل : MP4
کیفیت : ۷۲۰ | عالی
حجم هر قسمت:  ۹۲۱ مگابایت
http://video.bigbangpage.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF/%D9%86%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%A8%DB%8C%DA%AF-%D8%A8%D9%86%DA%AF/
کانال علمی بیگ بنگ

بررسی ویژگی سیاهچاله ها - بخش اول

   

بیگ بنگ: سیاهچاله ها شاید مرموز ترین اجرام کیهانی به شمار روند، این اجرام از فروپاشی گرانشی ستارگان یا راه های دیگری بوجود می آیند که چنان میدان گرانشی دارند که نور نیز به...

http://bigbangpage.com/?p=34561
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage
سادگی سیاهچاله‌ها

بیگ بنگ: قضیه بی‌مویی (no-hair theorem) اصولاً برای توصیف سیاهچاله‌های منزوی فرمول‌بندی شد، اما اکنون یک نسخه‌ی تعمیم‌ یافته‌ی آن مورد حقیقی‌تری از سیاهچاله‌ را توصیف می‌کند که توسط ماده‌ی نزدیک آن تغییر شکل...

http://bigbangpage.com/?p=31597
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

مروری بر اصل عدم قطعیت هایزنبرگ «خلاصه شده»
.
طبق اصل عدم قطعیت هایزنبرگ نمی توان دقیقا در یک لحظه از تکانه(سرعت) و مکان یک ذره آگاهی پیدا کرد. ورنر هایزنبرگ اظهار داشت که مشاهده ی یک ذره،ویژگی های آن را تغییر می دهد و داشتن اطلاعات دقیق را ناممکن می سازد. بنابراین رفتار گذشته و آینده هیچ یک از ذرات بنیادی را نمی توان دقیقا پیش بینی کرد، یعنی قطعیت از بین می رود.
.
در سال ۱۹۲۷، هایزنبرگ متوجه شد که نظریه کوانتوم چند پیش بینی غیر عادی دارد، او نشان داد آزمایش ها هیچ وقت نمی توانند کاملا مستقل انجام شوند زیرا اندازه گیری روی نتیجه تاثیر می گذارد. او این رابطه بین اندازه گیری و نتیجه را با عنوان « اصل عدم قطعیت» بیان کرد. شما نمی توانید بطور همزمان هم مکان و هم تکانه(یا معادل آن انرژی اش در یک زمان مشخص) یک ذره را اندازه گیری کنید و اگر یکی از این دو کمیت را بطور دقیق بدانید دیگری کاملا نامعین است.شما فقط می توانید هر دو کمیت را در یک بازه زمانی اندازه گیری کنید، اما هر چه اندازه این بازه برای یکی کوچکتر شود، دقت اندازه گیری برای دیگری کمتر می شود.این عدم قطعیت یک نتیجه اساسی برای مکانیک کوانتوم بود که نمی توانست برای فقدان توانایی یا دقت در اندازه گیری کاری انجام دهد.
.
پیش از هر چیز،این اصل نشان داد که رفتار گذشته یک ذره بنیادی تا زمانی که اندازه گیری روی آن صورت نگرفته مشخص نمی شود.طبق نظر هایزنبرگ « مسیر، تنها زمانی که ما آن را مورد مشاهده قرار می دهیم، به وجود می آید.»ما تا زمانی که موقعیت چیزی را اندازه نگیریم نمی توانیم بفمیم کجاست. همچنین او اذعان داشت که مسیر آینده یک ذره هم نمی تواند قایل پیش بینی باشد.به خاطر این عدم قطعیت های بزرگ و سرعت، درنتیجه آینده هم غیر قابل پیش بینی است.
.
هر دوی این بیانات شکاف عمیقی در فیزیک نیوتنی آن زمان که فرض « جهان خارج، به طور مستقل وجود دارد و یک ناظر فقط می تواند با اندازه گیری حقیقت آن را کشف کند» ایجاد کرد. مکانیک کوانتومی نشان داد که در سطح اتمی، چنین دیدگاهی قطعی، بی معنی است و فقط می توان راجع به احتمال یک نتیجه صحبت کرد. دیگر نمی توانیم در مورد علت و اثر صحبت کنیم چرا که فقط شانس دخیل است. پذیرش این موضوع برای اینشتین و بسیاری از دانشمندان دیگر سخت بود. اما مجبور بودند آنچه معادلات نشان می دهند را قبول کنند.برای اولین بار، فیزیکدانان از قلمروی آزمایشگاه تجربی پا را فراتر نهاده و به سوی قلمرو ریاضیات انتزاعی پیش رفتند...

مطالعه ی کامل در اینجا: http://bigbangpage.com/?p=35899
کانال علمی بیگ بنگ

هایزنبرگ بدلیل تنظیم اصل عدم قطعیت، در سال ۱۹۳۲ میلادی جایزه نوبل فیزیک را به خود اختصاص داد. @big_bangpage
هایزنبرگ بدلیل تنظیم اصل عدم قطعیت، در سال ۱۹۳۲ میلادی جایزه نوبل فیزیک را به خود اختصاص داد. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

راهی جدید برای توقف نور!
.
گروهی از فیزیکدانان چینی روشی جدید برای گیر انداختن نور ابداع کردند، اهمیت این روش در این است که امکان حفظ و بازیابی حافظه‌های کوانتومی ذخیره شده در فوتون‌ها را فراهم می‌کند. یافته‌های این پژوهشگران نوید بخش ظهور بسیاری از دستگاه‌های الکترونیک نوری هیبریدی است که برای پردازش اطلاعات از اطلاعات کوانتومی ذخیره شده در فوتون‌ها استفاده می‌کنند.
.
این نوع پردازش اطلاعات در شبکه‌های مخابراتی و یا محاسبات کوانتومی به کار می‌رود. در واقع، توقف و ذخیره‌سازی نور برای مدت زمانی که از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد، کلیدی برای پردازش اطلاعات کوانتومی است. متاسفانه، برخی محیط‌ها، به دلیل اثرات محیط اطراف، که به نوبه خود بر یکپارچگی اطلاعات کوانتومی ذخیره شده در فوتون تاثیر می‌گذارند باعث از دست رفتن انسجام نور می‌شوند.
.
پژوهشگران در این مطالعه بر شناخت ویژگی‌های انتشار امواج الکترومغناطیسی همراه با نور متمرکز شدند تا بهترین روش متوقف کردن نور را پیدا کنند. تلاش‌های قبلی پژوهشگران، نشان داده بود که متوقف کردن نور برای یک دقیقه کامل ممکن است. آنها به طور چشمگیری سرعت انتشار نور را توسط اندرکنش آن با محیط کاهش داده بودند. در مقابل، پژوهشگران چینی بر قطبش الکتریکی و مغناطیسی تکیه کردند تا شرایطی که تحت آن نور می‌تواند حبس شود را پیش‌بینی کنند....
.
جزئیات بیشتر و مقاله در: http://bigbangpage.com/?p=36914
کانال علمی بیگ بنگ

تایم لپس زیبا از کمان ستارگان راه شیری بر فراز آسمان تاسمانی- قاره اقیانوسیه
.
موزیک: Time - Inception , Hans Zimmer
@big_bangpage
@big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

تاکنون فکر می کردیم زمین تنها سیاره با آسمان آبی است، اما پلوتو هم آسمانی آبی دارد. @big_bangpage
تاکنون فکر می کردیم زمین تنها سیاره با آسمان آبی است، اما پلوتو هم آسمانی آبی دارد. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

پلوتو آسمانی آبی رنگ دارد

در خصوص زمین، آبی بودن آسمان نتیجه انتشار نور خورشید در تمامی جهات توسط مولکول های نیتروژن در اتمسفر است اما وضعیت در پلوتو اندکی متفاوت است. در این سیاره کوتوله، نور خورشید توسط مولکول ها منتشر نمی شود، بلکه این کار به واسطه غباری از ذرات دوده مانند به نام ‘تولین’ انجام می شود که حاصل واکنش های شیمیایی متان و نیتروژن بر فراز پلوتو هستند....

ادامه ی مقاله و اطلاعات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=37064
کانال علمی بیگ بنگ

کانال علمی بیگ بنگ @bigbangpage

آیا گرانش صفر در فضا وجود دارد؟

ما همواره شاهد غوطه ور شدن فضانوردان در فضا و حرکات آنها در حالت معلق که گویی با نیروی جاذبه مقابله می کنند، بوده ایم. بسیاری از مردم بر این باورند که در فضا هیچ جاذبه ای وجود ندارد، هرچند این موضع آنها فاصله چندانی با حقیقت ندارد اما نیروی گرانش در تمام جهان وجود دارد و تاثیر خود را بر اجرام در فضا میگذارد. در واقع، بدون جاذبه اجرام در فضا هیچ گونه ثبات و پایداری از خود نخواهند داشت و موجودیت آنها متوقف خواهد شد.

گرانش، نیروی کشنده بین دو جرم در فاصله ثابت بین آنهاست و قدرت آن به نسبت مقدار دو جرم و فاصله بین آنها بستگی دارد.یک جرم بزرگتر به مراتب نیروی گرانشی بزرگتری از نمونه کوچکتر خواهد داشت و این تفاوت را می توان با مقایسه ای در مورد کره زمین و ماه متوجه شد. نیروی گرانشی بین دو جرم به سرعت زیادی به نسبت ۱/r^2 کاهش پیدا می کند. بنابراین، نیروی گرانشی بین دو جرم با مقدار مساوی به فاصله یک متر، صدبار قویتر از نیروی گرانشی بین دو جرم با فاصله ده متر است. با در نظر گرفتن این دو پارامتر (جرم و فاصله) به این مفهوم تاثیرگذاری نیروی گرانش در فضا بر روی اجرام دست می یابیم.
قدرت جاذبه زمین، علت چرخش ماه به دور آن است و بطور مشابه تمامی اجرام و شهاب سنگها و سیارات منظومه شمسی ما تحت تاثیر نیروی گرانشی خورشید در حال گردش به دور آن هستند. و با وجود اجرام آسمانی در فاصله میلیونها سال نوری از ما، اعتقادات گذشته مبنی بر عدم وجود جاذبه در فضا را رد میکند. خورشید به سبب اینکه ۹۹٫۸۶% از جرم منظومه شمسی را تشکیل میدهد ، نیروی گرانشی غالب و بسیار بزرگی را شامل میشود.بنابراین چطور ممکن است با وجود چنین میدان گرانشی بزرگی، اجرام منظومه در فضا شناور به نظر برسند؟

ادامه ی مقاله و جزئیات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=4531
کانال علمی بیگ بنگ

@big_bangpage

نتایج پژوهشی مدل چهار بازوی کهکشان ما را تایید می کند!
.
نتایج حاصل از تکنیکی جدید که به منظور ترسیم ساختار کهکشان راه شیری ابداع شده است، ظاهرا مدل چهار بازوی مارپیچی کهکشان راه شیری را تایید می کند. تیمی از محققان از دانشگاه فدرال ریو گرانده دو سول برزیل از داده های جمع آوری شده توسط فضاپیمای میدانی عریض- وایز (WISE ) ناسا استفاده کرده و خوشه های ستاره ای را که در محیط غنی از منابع بازوهای گردشیِ کهکشان قرار دارد را مکان یابی کردند و سپس از این خوشه ها به عنوان نشانگرهایی برای تعقیب ساختار کهکشانِ میزبانِ سیاره زمین استفاده کردند.
.
دانشمندان در این پژوهش شرحی از ساختار کهکشان راه شیری، آنگونه که تا به امروز شناخته شده را اینگونه شرح دادند: کهکشان راه شیری یک کهکشان مارپیچی میله ای می باشد و در قلب این ساختار نهنگ مانند، اعتقاد به وجود یک سیاه چاله فوق عظیم به نام کمان قوس یا Sagittarius A* وجود دارد که دارای جرمی حدود ۴ میلیون برابر جرم خورشید است. در اطراف (Sgr A*) منطقه هسته ای میله مانندی قرار گرفته است و از این نقطه کانونی، چهار بازوی مارپیچی به سمت بیرون امتداد یافته اند که منزلگاه مقادیر زیادی از گاز و گرد و غبار یا همان مواد اولیه لازم برای خلق نسل جدید از ستاره ها هستند....

ادامه و مطالعه ی کامل مقاله: http://bigbangpage.com/?p=36746
کانال علمی بیگ بنگ

مدل چهار بازوی کهکشان راه شیری تایید شد @big_bangpage
مدل چهار بازوی کهکشان راه شیری تایید شد @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

تصویری  از گرد و غبار اطراف سیاهچاله مرکزی راه شیری که در فاصله ی ۲۶ هزار سال نوری از زمین قرار دارد. @big_bangpage
تصویری  از گرد و غبار اطراف سیاهچاله مرکزی راه شیری که در فاصله ی ۲۶ هزار سال نوری از زمین قرار دارد. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

دوستان از اینجا به کانال بیگ بنگ رای بدید تا بتونیم بین پیج های علمی رتبه اول رو کسب کنیم. ممنون، بعد از ورود استارت رو بزنید و ستاره بارونمون کنید ☺
https://telegram.me/IRChannelsBot?start=big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

 بزرگ ترین ستاره کشف شده کیهان وی وای سگ بزرگ(VY Canis Majoris) نام دارد که یک میلیارد برابر خورشید ما است. @big_bangpage
 بزرگ ترین ستاره کشف شده کیهان وی وای سگ بزرگ(VY Canis Majoris) نام دارد که یک میلیارد برابر خورشید ما است. @big_bangpage
کانال علمی بیگ بنگ

@bigbangpage

تحقیقات جدید روی هومو نالدی اجداد دور انسان

هومو نالدی از اجداد انسان که بقایای آن به تازگی کشف شده موجودی همه فن حریف بوده است، نه فقط در برداشتن گام های راحت بر زمین، بلکه در بالا رفتن از درخت ماهر بوده است.
انشمندان دومین مجموعه مقالات علمی درباره این موجود (Homo Naledi)، که بقایای آن در رویدادی هیجان انگیز در اعماق غاری در آفریقای جنوبی پیدا شد، را منتشر کرده اند. این مقالات پژوهشی کاملا بر دست و پای هومو نالدی متمرکز است. پاهای این موجود آشکارا مخصوص پیاده روی است، در حالی که دستانش با انگشتانی قوسدار، مناسب گرفتن و آویختن از شاخه ها بوده.

اما حتی دستان این موجود هم نمایانگر میزانی از مدرنیت است که فقط در گونه های اخیرتر هومو، مثل انسان امروزی و نئاندرتال ها، مشهود است. معماری استخوان ها و عضلات، به انسان امروزی امکان تردستی می دهد. مثلا می توانیم انگشت شست و کوچک را به هم خوب فشار دهیم – کاری که برای میمون هایی که شست نسبتا کوتاهی دارند بسیار سخت است. برای همین است که ما اینقدر در ساختن و استفاده از ابزار مهارت داریم.

تریسی کیول از دانشگاه کنت بریتانیا می گوید استخوان بندی دست هومو نالدی نشان می دهد که این موجود هم احتمالا برخوردار از برخی از همین توانایی ها بوده. وی گفت: « مشخصه هایی که به خصوص در مچ می بینیم، قبلا فقط در نئاندرتال ها و انسان امروزی دیده ایم، و می دانیم که اینها برای استفاده از ابزار است.” “این مشخصه ها برای ابزارسازی، ابزارهای پیچیده، و استفاده دایمی از آنهاست، به طوری که عملا باعث تغییر شکل آن شده است.»

« شاید نالدی از ابزارهایی استفاده می کرده که از مواد متفاوتی ساخته شده بود، یا کارهای دقیق و نیازمند نیروی زیاد دیگری با دستانش می کرده، اما سرراست ترین توضیح این است که نالدی ابزارساز بوده و از آنها استفاده می کرده.»...

ادامه و اطلاعات بیشتر: http://bigbangpage.com/?p=36975