کارآمدی 
عنوان گروه یا کانال:

کارآمدی


توضیحات: ?? بیان بی پرده ی مسائل کشور و دردهای مردم با هدف کارآمدی و پیشرفت ایران اسلامی ?? Admin: @aminiroaya Website: karamadism.ir
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 498
کارآمدی

🌕آیا سودی که بابت وام های بانکی به بانک ها می پردازیم حرام است؟🌕

تا کنون در مجالس دوستانه و فامیلی مختلف بسیار پیش آمده است که روی حلال یا حرام بودن سودی که برای وام به بانک می دهیم بحث شده است. یعنی این سوال برای همه وجود دارد که زمانی که وامی از بانک می گیریم و بانک بدون مشارکت در سود و زیان، سود مشخصی را برای ما تعیین می کند، آیا این سود رباست یا اینکه مشکلی ندارد.

قریب به اتفاق افراد از این برخورد بانک نتیجه گیری ربوی بودن می کنند. با این حال لازم است این مسئله بیشتر واکاوی و مشخص شود چون "هر سودی ربا و نزول نیست".

عقود اسلامی و شرعی در دو دسته کلی قرار می گیرند: یکی عقد مشارکت و دیگری عقد مبادله.

عقد مشارکت همان عقدی است که طرفین باید در سود و زیانش شریک باشند؛ اما در بانک، قراردادهای مشارکت اینگونه نبوده و وام هایی که افراد با عقد مشارکت از بانک می گیرند، شبهه شرعی بودن دارد.

عقد دیگر عقد مبادله است. در این عقد تعیین سود در صورتی که قرارداد صوری نباشد مشکلی ندارد و برای خرید کالا (مانند خرید خودرو) یا خدمت (مانند تعمیرات ساختمان) از آن استفاده می شود. اما چرا؟ و ریشه مشکل دار نبودن این نوع تعیین سود کجاست؟

طبق شریعت اسلام، شما می توانید کالایی را بخرید و آن کالا را با قیمتی بیشتر (هر مقدار بیشتر) به شخص دیگری در ازای گرفتن پول کالا در آینده بفروشید. مثلا می توانید یک موبایل به قیمت 1 میلیون تومان بخرید؛ سپس این کالا را به دیگری به قیمت 1 میلیون و 200 هزار تومان بفروشید و پول آن را به صورت قسطی طی یک سال یا بیشتر دریافت کنید.

ریشه عقد مبادله اینجاست. در این عقد قرارداد، بانک به شما وکالت می دهد که کالا یا خدمتی را از طرف بانک و با پول بانک بخرید (مانند خودرو، مواد اولیه یا تعمیرات ساختمان و ...) و سپس پول آن را به صورت قسطی پرداخت کنید و چون دارد کالا یا خدمت خود را به صورت قسطی به شما می فروشد، می تواند قیمت آن را بالاتر تعیین کند و این شرعا مشکلی ندارد. البته که مشکل دار نبودن این قرارداد وابسته به این است که قرارداد واقعی باشد و صوری نباشد.

پس عقود مبادله ای که طبق آن بانک برای خرید کالا (خوردو، مواد اولیه و ...) یا خرید خدمت (تعمیر ساختمان و ...) به مشتریان وام می دهد و سود می گیرد، اگر به صورت واقعی در همان جا توسط مشتریان استفاده شود مشکلی از لحاظ شرعی ندارد. یعنی اگر کسی که وام می گیرد، پیش از خرید کالا یا خدمت وام را دریافت کند و در همان جایی که وام را به خاطر آن گرفته است، مبلغ وام را خرج کند (یعنی اگر وام برای خرید خودرو گرفته است، صرف کار دیگری نکند) و بابت این وام، سودی که بانک مشخص کرده را پرداخت کند، چنین قراردادی مشکلی از لحاظ شرعی ندارد.

🇮🇷کانال گفتمان کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕وقتی از هلند به ایران آمدم، انگار از یک روستا به ایران آمدم!🌕

یکی از رفقا که در هلند زندگی می کند چنین ایمیلی برای من ارسال کرده است:

آنچه که بعنوان اختلاف در داخل کشور با بسیاری از کشورهای اروپایی بشدت مشهود است اختلافات فرهنگی شدید در برگزاری مراسم عروسی وشروع زندگی مشترک است که متاسفانه رها شدن فرهنگ آن در جامعه شرایط ازدواج را سخت تر می نماید.

مکرر در هلند و برخی کشورهای دیگر اروپایی دیده ام که دختر و پسر برای شروع زندگی مشترک حتی برخی لوازم اولیه زندگی شان را از وسایل دست دوم!!! تهیه می کنند. آنهم دختر و پسری که درامد مالی نسبتا خوبی دارند و مشکل مالی برای تهیه وسایل نو ندارند. نه اینکه مانند ایران باید تمام وسایل زندگی مشترک از شیر مرغ تا … آنهم نه برای دو نفر و پنج نفر و ده نفر بلکه برای یک مهمانی چند ده نفره جزئی از جهیزیه دختر و پسر باشد!!!!

ده ها مدل و نوع و جنس ظرف و کریستال و چینی و آروکوپال و …. که شاید در ده سال اول زندگی دختر و پسر شاید نهایت یک یا دوبار استفاده شود.

شاید باورش برای ما که داخل کشور هستیم بسیار سخت باشد وقتی اینجا می بینی که دختر و پسری که میخواهند زندگی اولیه شان را شروع کنند اولا اینگونه نیست که باید تمام وسایل زندگی را آنهم از چند نوع و چند دست داشته باشند بلکه تنها وسایل ضروری زندگی را ابتدای زندگی خرید می کنند و بعد کم کم با گذشت زمان وسایل دیگرشان را خودشان تهیه می کنند و جالب تر انکه برخی لوازم ضروری زندگی برای شروع زندگی را حتی دست دوم تهیه می کنند مانند ماشین لباسشویی.!!!

مهمانی و عروسی هایی هم که برگزار می شود بسیار بسیار ساده است. آنگونه نیست که کمر پدر و مادر خانواده عروس و داماد برای شب عروسی بشکند. در هلند و برخی کشورهای دیگر، عروس و داماد ضمن دعوت نزدیک ترین افراد و اقوام شان، ازدواج شان را در کلیسا و بعد در شهرداری ثبت کرده و بعد به یک رستوران رفته و تمام مراسم عروسی را به همان شام رستوران ختم می کنند آنهم نه برای دویست و پنجاه نفر مهمان بلکه نهایت سی یا چهل نفر که این هم خیلی دست بالا اشاره کردم.

حالا تصورش را بکنید که یک دختر و پسر در ایران بخواهند زندگی شان را با برخی وسایل دست دوم شروع کنند!!! باور کنید و باور کنید این ریخت و پاشی که در زندگی های ایرانی مرسوم و معمول شده در اروپا و بویژه هلند مرسوم و معمول نیست بلکه عجیب و غیرمنطقی است. چه کسی متولی ان است نمی دانم؟ کشوری که در تحت شدیدترین جنگ اقتصادی قرار دارد مصرف زدگی در آن بی داد می کند. وسایلی که در زندگی های ایرانی دیگر معمولی و مرسوم شده است در برخی کشورهای اروپایی بویژه هلند غیرعادی و غیر معمول است.

در هر سفری که به ایران دارم وقتی گوشی های همراه، وسایل زندگی، تلویزیون ها، یخچال، وسایل برقی و … را در زندگی عموم جامعه می بینم باور کنید حس این بمن دست میدهد که به جای یک کشور به اصطلاح اروپایی از یک روستا به ایران برگشته ام. در ایران چه خبر است؟ متولی کیست؟ چه می کنیم؟ به کجا میریم؟ باور کنید که در سه سال و نیم زندگی در هلند، هنوز که هنوز است در خانه یک هلندی یخچال ساید بای ساید ندیده ام. یعنی یک یخچال ساید بای ساید در خانه یک هلندی هنوز ندیده ام. نه در خانه رییس دانشکده، نه مدیر گروه نه استاد نه صاحبخانه، نه همسایه و نه جای دیگر.

🇮🇷کانال گفتمان کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕شیوه جدید گدایی سازمان یافته و درآمدهای میلیونی🌕

چند هفته پیش برای انجام کاری وارد خیابان ونک شدم. ابتدای خیابان بودم که یک کودک فال فروش کنارم آمد و با لحنی آرام و ملتمسانه گفت برایم روغن و چای میخری?

دلم سوخت و گفتم میخرم. با هم وارد مغازه شدیم و گفتم چیزهایی را که میخواهی بردار. یک روغن و یک چای از مغازه دار گرفت، من هم خیلی حواسم بهش نبود که چه کار میکند. با این حال پچ پچ هایش با مغازه دار نظرم را جلب کرد.

بعد از اینکه چیزهایی که میخواست را برداشت، از مغازه دار قیمت کالاها را پرسیدم و مغازه دار گفت: چهل و سه هزار تومان!

من که از تعجب شاخ درآورده بودم، به کالاهایش نگاهی انداختم و دیدم که گران ترین روغن و چای موجود را انتخاب کرده است!!

هنوز با مغازه دار مشغول پچ پچ و احتمالا خوشحالی از این درآمدشان بودند که آرام بدون اینکه پولی بدهم مغازه را ترک کردم ....

معلوم نیست روزانه از چند نفر اینجوری گدایی می کنند و درآمدشان را به چه نسبت با مغازه دار تقسیم می کنند. چیزی که معلوم است ظهور یک پدیده اقتصادی-اجتماعی جدید و یک شغل زیرزمینی پردرآمد است که هر روز با یک ترفند جدید، خودش را به روز می کند و درآمدش را افزایش می دهد.

این کودکان خیابانی فال فروش، گدا و کودکان کار نیستند. عمده آنها عضو یک شبکه سازمان یافته اقتصادی اند که هر خرید و دلسوزی ما، به سازمان یافته تر شدن و بزرگتر شدنش کمک می کند.

این پدیده جای بررسی جدی و مقابله کارآمد دارد، پیش از آنکه بیش از این گسترش یابد.

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕بحران ازدواج، بحرانی که می خواهیم تنها با 3 میلیون تومان مدیریتش کنیم!🌕

تعداد ازدواج در کشور از سال 89 تا سال 93 از حدود 900 هزار در سال به 720 هزار عدد در سال رسیده و این در حالیست که تراکم جمعیتی کشور به سن ازدواج رسیده است! در حال حاضر هم حدود 12 میلیون دختر و پسر در سن ازدواج داریم که 4 میلیون از آنها بالای 28 سال سن دارند و این یعنی یک معضل بزرگ ...

اما چه چیزی باعث کاهش ازدواج در کشور شده است؟

جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند اما ازدواج نکرده اند را می توان در دو دسته قرار داد:

🌕دسته اول کسانی هستند که تمایلی به ازدواج ندارند، یعنی حتی اگر شرایطش را هم داشته باشند به دلایل مختلف از جمله راحتی تجرد و ترس از مشکلات تاهل نمی خواهند ازدواج کنند. عدم ازدواج این دسته به دلایل فرهنگی اجتماعی است که تغییر سبک زندگی، تغییرات فرهنگی، مسائل اجتماعی و ... را شامل می شود. در این زمینه آموزش و فرهنگ سازی است که اثرگذار است و البته تاثیر آن در میان مدت و بلندمدت خواهد بود.

🌕دسته دوم اما کسانی هستند که تمایل به ازدواج دارند ولی توانش را ندارند. عدم ازدواج این دسته دلیل اقتصادی دارد. موانع اقتصادی جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند اما توان ازدواج ندارند را چهار عامل اشتغال، مسکن، سرمایه اولیه و سربازی تشکیل می دهد.

با این حال تنها سیاست کشور در برطرف کردن این عوامل که تاثیر کوتاه مدت و میان مدت بر ازدواج دارد، وام 3 میلیون تومان ازدواج است!

ازدواجی که هم موجب تشکیل خانواده می شود، هم مسائل و مشکلات فرهنگی را تا حد مطلوبی برطرف می کند و هم منجر به افزایش جمعیت می گردد، تنها 3 میلیون تومان ارزش دارد!

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕چگونه با کشورهای غربی تعامل اقتصادی داشته باشیم?🌕

یکی از چالش هایی که ما در کشور داریم، نحوه برقراری رابطه اقتصادی با کشورهای جهان بویژه کشورهای غربی است.

بعضی رابطه حداقلی را پیشنهاد می دهند و در مقابل هم بعضی به آزادی حداکثری اعتقاد دارند.

اما دیروز در نشست اعضای مجلس خبرگان با رهبری، آقای خامنه ای در این زمینه جمله ای بیان کردند که شاید مهمترین راهبرد در این زمینه باشد و پاسخ به این چالش و سوال اقتصادی را بتوان از آن به راحتی دریافت کرد.

ایشان بیان کردند: من طرفدار قطع رابطه با غرب نیستم اما باید بدانیم که با چه کسانی در حال تعامل هستیم.

این جمله یعنی چه?

⚡️یعنی اگر قرار است با غرب رابطه داشته باشیم، مطمئن باشیم که آنها فقط به فکر منافع خودشان بوده و تاریخ نشان می دهد که به هر قیمتی دنبال تحقق این هدفشان هستند، حتی اگر لازم باشد به منافع و حقوق دیگر کشورها ضربه بزنند. بر خلاف سایر کشورهایی که شاید بتوان با آنها به صورت برد-برد رابطه اقتصادی برقرار کرد.

⚡️یعنی اگر قرار است با غرب قرارداد ببندیم، حواسمان باشد که باید خیلی نکات و ریزه کاری ها را رعایت کنیم; اینطور نشود که فکر کنیم آنها خیرخواه ما هستند و این سبب شود ما برای رسیدن به اهدافمان دقت و بررسی لازم را نداشته باشیم و به هر قیمت و شکلی دنبال قرارداد بستن با آنها باشیم.

⚡️یعنی اگر قرار است از غرب الگوبرداری کنیم، این الگوبرداری حاصل بررسی و مطالعه دقیق خود ما باشد نه اینکه هرچه آنها و نهادهایشان به ما پیشنهاد دادند را اجرا کنیم. تجربه نشان داده است که غربی ها در انتقال الگوهایشان به ما به گونه ای عمل می کنند که راه سودآوری خودشان را هموارتر کنند نه توسعه و پیشرفت ما را.

این مسائل نشان می دهد که سوال و چالش اصلی، رابطه اقتصادی داشتن یا نداشتن با غرب نیست; چالش اصلی چگونگی این رابطه است.

باید در سرمایه گذاری، خرید و قراردادهای خارجی با کشورهای غربی و الگوبرداری از آنها نهایت دقت را داشته باشیم و این استراتژی کشور است. چیزی که البته امروز کمتر به آن توجه می شود و این ممکن است به ما ضربه های سنگینی در آینده بزند.


🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕آیا سودی که بابت سپرده هایمان از بانک دریافت می کنیم مشکل دارد؟🌕

تا کنون بسیار پیش آمده که روی درست یا نادرست بودن سودی که از بانک دریافت می کنیم بحث شده است. یعنی این سوال برای همه وجود دارد که وقتی پول در بانک می گذاریم و بانک سود مشخصی را برای ما تعیین می کند، آیا این سود رباست یا اینکه مشکلی ندارد؟

در این زمینه چند نظریه وجود دارد:

یک - بعضی می گویند که اگر بانک به اندازه نرخ تورم به شما سود بدهد، این مشکل ندارد چرا که در واقع دارد مقدار خریدی که شما با پولتان انجام می دهید را ثابت نگه می دارد و این مصداق ربا و مشکل دار بودن سود بانکی نیست. در این زمینه بحث اینجاست که در سال های مختلف، نرخ سود بانکی کاملا به اندازه نرخ تورم نبوده است. در بعضی سال ها بیشتر و در بعضی سال ها کمتر بوده است.

دو - بعضی می گویند که این سود اگر به صورت برآوردی واقعی از سوددهی یک بانک در فعالیت های اقتصادی اش باشد درست است اما اگر برآوردی واقعی نباشد و فقط جهت رقابت با سایر بانک ها تعیین شده باشد، مشکل دارد. سنجش این مسئله هم به آنجا بر می گردد که بانک در پایان سال سود واقعی خود را محاسبه کند و کم یا زیاد آن را به سپرده گذار بدهد که عملا چنین اتفاقی نمی افتد و لفظ سود علی الحساب، تنها یک کلمه بی خاصیت است.

سه - بعضی می گویند سودی که بانک به سپرده هایش می دهد باید کاملا برآمده از واقعیت باشد و در ارتباط مستقیم بین وام گیرنده و سپرده گذار باشد. یعنی بانک به عنوان واسطه باشد و پول را از سپرده گذار بگیرد و به سرمایه گذار بدهد و سودی که وی کسب می کند را به صورت دقیق پس از کسر کارمزد به سپرده گذار بدهد و در غیراینصورت سود بانکی مشکل دار است.

با وجود این سه دیدگاه، عملا تعیین نرخ سودی که در بانک به سپرده گذار داده می شود تابع هیچ یک از سه مورد بالا نبوده و بانک ها در رقابت با یکدیگر نرخ سود سپرده هایشان را تعیین می کنند برای اینکه بتوانند پول بیشتری از مردم جذب کنند. از آن طرف هم سودی که بانک از وام گیرندگان می گیرد نیز مبنای درستی ندارد و تنها مبنایش سوددهی بانک است.

بنابراین در این شرایط سودی که بانک بابت سپرده هایش به مردم می پردازد شبهات زیادی دارد.

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

با وجود رسیدن تراکم جمعیتی کشور به سن ازدواج،‌ تعداد ازدواج در سال 94 نیز با کاهش قابل توجه حدود 6 درصدی مواجه شد.

این درحالیست که در حال حاضر حدود:

⚡️7 میلیون پسر و 5 میلیون دختر مجرد بالای 18 سال
⚡️4.5 میلیون پسر و 3.5 میلیون دختر مجرد بالای 23 سال
⚡️2 میلیون پسر و 2 میلیون دختر مجرد بالای 28 سال

در کشور داریم که هنوز ازدواج نکرده اند! و این به معنای واقعی نشان از یک بحران دارد ...

تعداد ازدواج در سال:
89: حدود 900 هزار
90: حدود 870 هزار
91: حدود 830 هزار
92: حدود 775 هزار
93: حدود 720 هزار
94: حدود 680 هزار

این آمار یک روند کاهشی محسوس و معنادار را نشان می دهد.

جوانانی که تمایل به ازدواج دارند به دلایل اشتغال،‌ مسکن،‌ سرمایه اولیه و سربازی توان ازدواج ندارند و این درحالیست که تنها سیاست کشور در این زمینه وام 3 میلیون تومانی ازدواج است!

پیش از گسترش این بحران باید هرچه سریعتر برای آن فکری کرد ...

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕 اقتصاد مقاومتی یعنی چه؟🌕

هر کشوری برای خود اهداف و چشم اندازهایی تعیین می کند. این اهداف و چشم اندازها بر اساس شرایط آن کشور تعیین می شود.

در کشور ما در حوزه اقتصاد، اقتصاد مقاومتی به عنوان مجموعه ای از اهداف تعیین شده است.

⬅ اقتصاد مقاومتی به این معناست که اقتصاد ما به گونه ای شکل بگیرد و رشد کند که نوسانات بین المللی، تغییرات اقتصادی در دیگر کشورها و فشارهای سیاسی کشورهای سلطه گر مثل تحریم، روی مسیر حرکت آن تاثیر منفی نگذارد.

حال اینکه اقتصاد ما باید مقاومتی بشود یعنی چه؟ یعنی اینکه پنج هدف زیر در اقتصاد ما محقق شود:

🔸 یک- درونزا: این یعنی اقتصاد ما با استفاده از ظرفیت ها و توانایی ها و مزیت هایی که در خود دارد پیشرفت کند و چشم به کمک دیگر کشورها نداشته باشد و به قولی، وابسته به دیگر کشورها نباشد.

🔸 دو- برونگرا: یعنی اینکه اقتصاد ما فرصت های موجود در کشورهای دیگر را شناسایی کند و در جهت پیشرفت از آن استفاده کند. یعنی اقتصاد ما بسته و به دور از تعامل و ارتباط مثبت با دنیا نباشد.

🔸 سه- دانش بنیان: یعنی آنچه باعث تولید در اقتصاد ما می شود و موجب خلق ثروت می گردد، به جای اینکه از منابع طبیعی مثل نفت یا جاهای دیگر آمده باشد، از دانش و علم ما آمده باشد.

🔸 چهار- عدالت محور: یعنی افراد با استفاده از رانت پیشرفت نکنند و همه بر اساس توانایی های واقعی و مثبت خود به فرصت های اقتصادی دسترسی داشته باشند.

🔸 پنج- مردمی: یعنی عمده فعالیت های اقتصادی در دست مردم باشد و مردم سرمایه گذار و مجری باشند نه دولت.

حال کشور در پی آن است که در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" این پنج هدف را محقق گرداند.

🔹 اقتصاد مقاومتی علم جدید اقتصاد نیست؛ مجموعه ای از اهداف اقتصادی است که بایستی با استفاده از دانش موجود و بومی اقتصادی مسیر تحقق آن فراهم شود.

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

👏افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان و چند نکته👏

🏛نمایندگان مجلس تصویب کردند که وام ازدواج جوانان از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان با بازپرداخت 4 ساله افزایش یابد.

❤️این خبر برای بخش قابل توجهی از جوانانی که می خواهند ازدواج کنند و اتفاقا از نظر اقتصادی با مشکل مواجه هستند، خیلی خوشحال کننده است.

💵یک پسر یا یک دختر برای تامین هزینه های خود هر کدام به حداقل 20 میلیون تومان سرمایه اولیه برای تهیه مسکن و جهیزیه و سایر هزینه های ازدواج نیاز دارند که تامین آن در توانشان نیست و با این قانون جدید، حداقل نیمی از این مبلغ برای هر یک از زوجین تامین می شود.

◀️بی شک مانع اقتصادی اصلی ازدواج اشتغال و مسکن است اما با توجه به آنکه در این موارد کار خاصی نشده است، این سیاست در این شرایط تسهیل کننده ازدواج است.

⬅️اقساط این وام ماهانه حدود 230 هزار تومان خواهد بود.

⬅️احتمالا این وام به کسانی تعلق خواهد گرفت که تاریخ عقدشان از سال 95 به بعد خواهد بود.

😡بانک ها در حوزه قرض الحسنه تخلفات زیادی کردند. برای مثال از 34 هزار میلیارد تومانی که تا به حال وام قرض الحسنه داده اند، بیش از 10 هزار میلیارد تومان آن را بر خلاف قانون به مدیران و کارکنان خود وام داده اند که این باید هرچه زودتر جبران شود.

😡وام به مدیران و کارکنان بانکی، دوره بازپرداختش 15 سال و بیشتر است؛ مبلغش بیش از 12 میلیون تومان است و در مواردی تا 100 میلیون تومان هم می رسد؛ کارمزدش هم 1 درصد است! بانک ها این وام ها را به کارکنان خود می دادند و در مقابل این همه برای دادن وام ازدواج بهانه می آوردند.

😡بانک ها هرچقدر بخواهند می توانند به کارکنان و مدیران خود وام دهند اما نباید با استفاده از سپرده های قرض الحسنه مردم این کار را انجام دهند!

😡همچنین بانک ها بیش از 70 هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری دارند که برای آن به سپرده گذاران سود و خدمات قابل توجهی غیر از دسته چک نمی دهند اما این سپرده ها را با نرخ های بالا وام می دهند و از سودش استفاده می کنند. در این قانون با دقت نمایندگان مجلس، قرار شده است که بانک ها از بخش اندکی از این منابع هم در اعطای وام قرض الحسنه استفاده کنند.

✍با توجه به موارد ذکر شده، بهانه ای برای بانک ها نمی ماند که بخواهند از زیر قانون در بروند. تخلفات خود را باید جبران کنند و از محل سپرده های موجودشان هم وام بدهند.


🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕بیماری هلندی در اقتصاد چیست؟🌕

✅بیماری هلندی، اصطلاحی در اقتصاد است که متوجه کشورهایی است که استفاده نادرستی از درآمدهای نفتی خود دارند.

❓استفاده نادرست از درآمد نفتی یعنی چه؟

⬅️یعنی اینکه دولت ها برای هزینه های خود از درآمدهای نفتی استفاده کنند. برای مثال با درآمدهای نفتی، حقوق کارکنان خود را بدهند.

❓اما در این فرآیند چه اتفاقی می افتد؟

1⃣ دولت دلارهای نفتی را به پول داخلی (مثلا ریال خودمان) تبدیل می کند. این باعث افزایش بیش از حد نقدینگی می شود.

2⃣ افزایش نقدینگی منجر به تورم می شود و دولت برای کنترل تورم، واردات کالای مصرفی را افزایش می دهد تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و جلوی تورم را بگیرد.

3⃣ برای واردات ارزان، دولت مجبور به ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و با استفاده از ارز دولتی، واردات گسترده انجام می دهد.

4⃣ واردات گسترده با ارز ارزان قیمت، منجر به ورود کالای ارزان شده و به تولید ضربه می زند و باعث رکود می شود.

5⃣ قیمت کالاهای مصرفی با واردات کالاهای ارزان، پایین نگه داشته شده و تورم به کالاهای مبادله ناپذیر مثل زمین و مسکن منتقل می شود.

6⃣ انگیزه تولید و فعالیت های مولد کاهش یافته و سرمایه ها به سمت سوداگری حرکت می کند.

7⃣ در این شرایط تولید از دست رفته و تورم در کشور نهادینه می شود.

✅ بیماری هلندی، بیماری ای است که اولین بار کشور هلند دچار آن شد و اقتصاد ما هم سالهاست به آن دچار است.

◀️ در این شرایط به هر شکلی که درآمد نفتی کاهش یابد، خواه با کاهش فروش یا با کاهش قیمت نفت، دلار مثل یک فنر فشرده شده رها می شود و قیمتش افزایش می یابد و تورم را بیش از حد افزایش می دهد.

⚜ عدم استفاده از درآمدهای نفتی در بودجه و سرمایه گذاری با آن، جلوگیری از ثابت نگه داشتن نرخ ارز (نرخ ارز باید سالانه به اندازه تورم افزایش یابد) و تعیین هزینه های دولت به اندازه درآمدهای مالیاتی دولت، راهکارهای مقابله با این بیماری است.


🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕نکته مهمی که همه باید در اقتصاد بدانیم🌕

⬅️ باید بدانیم هر کاری که دولت با استفاده از بودجه خود یا با چاپ پول در کشور انجام می دهد، برای همه مردم هزینه خواهد داشت و در نهایت مردم باید هزینه آن را بپردازند.

❓اما مردم این هزینه را چگونه پرداخت می کنند؟ مگر دولت از مردم بابت کارهایی که انجام می دهد پول می گیرد؟

✅ مردم به دو شکل هزینه کارهای دولت را می پردازند:

1⃣ یا با استفاده از مالیاتی که می دهند
2⃣ یا با تورمی که به خاطر گران شدن کالاها متحمل می شوند

⁉️ پس همیشه باید به این فکر کنیم که پول هر کاری که دولت وعده انجامش را می دهد قرار است از کجا تامین شود؟!

❓آیا ارزش دارد به خاطر آن کار، مالیات بیشتری بپردازیم؟ یا تورم و افزایش قیمت ها را تحمل کنیم؟

⚜ بخشی از ارزیابی کاندیداهای ریاست جمهوری توسط مردم در کشورهای پیشرفته به این شکل انجام می شود. یعنی مردم بررسی می کنند که طبق برنامه هر کاندید، قرار است چه کارهایی در کشورشان با بودجه دولت انجام شود و هزینه آن کارها، قرار است به چه شکل از مردم دریافت شود. امید است که ما هم اینگونه کاندیداها را در آینده ارزیابی کنیم.

🖌 پینوشت: دولت معمولا با استفاده از بودجه، کارهایی انجام می دهد که ممکن است نفع آن به بخشی از مردم برسد اما هزینه آن را باید همه بپردازند؛ یا از طریق مالیات، یا از طریق تورم. لذا دولت هم باید فکر کند که آیا فشار تورمی و مالیاتی بر کل مردم، ارزش انجام کارهایی که می خواهد با بودجه یا چاپ پول انجام دهد را دارد یا خیر؟

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🔴🔵 کارهایی که در اقتصاد انجام نشد (1)

🔹سه سال از عمر دولت یازدهم گذشت و الان زمان مناسبی است برای نقد و بررسی اقدامات دولت در اقتصاد. "همه سوار یک کشتی هستیم" و اگر برای این کشتی مشکلی پیش بیاید، برای همه مشکل ایجاد خواهد شد. لذا همواره باید نقدهای دلسوزانه انجام شود.

🔸مهمترین مشکل دولت طی سه سال گذشته این بود که وقت و تمرکز و انرژی زیادی روی #برجام گذاشت و به همین خاطر خیلی اقدامات #درونزا که می توانست انجام شود، انجام نشد.

🔹#دولت_یازدهم انتظارات زیادی از برجام داشت اما متاسفانه #بدعهدی طرفین مذاکره باعث شد انتظاراتش برآورده نشود.

🔸ظرف این سه سال، تحریم ها به عنوان عامل عمده مشکلات کشور بیان شد و در مقابل برجام به عنوان راه حل بیان شد؛ اما آخر سر، وضعیت این است که می بینیم. تولید در کشور وضعیت مناسبی ندارد و اصلاحات ریشه ای کمتر انجام شده است. تورم کاهش یافته اما این کاهش پایدار نبوده و بیشتر از اینکه ناشی از اقدامات مستقیم دولت باشد، ناشی از رکود است. (در یادداشت های بعدی توضیح داده خواهد شد)

🔹طی این سه سال خیلی اقدامات با تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی و #درونزا امکان انجام شدن داشت اما انجام نشد.

✅ به عنوان مثال اول، یکی از مشکلات کشور طی سالهای اخیر چه قبل و چه بعد از تحریم ها، وابستگی به یک ارز در مبادلات تجاری بود. یعنی ما عمدتا با #دلار در مبادلات تجاریمان کار می کردیم. همین باعث وابستگی ما به دلار و اثرگذاری تحریم ها در این زمینه شد.

👈 اکنون هم که برجام به گفته دولت به ثمر رسیده، این مشکل هنوز حل نشده است. یعنی هنوز امکان مبادلات بانکی ایجاد نشده است. #تقریبا_هیچ

✳️ اقدامی که می توانست در این راستا طی سه سال اخیر همزمان با برجام پیگیری شود، بسته شدن #پیمان_های_پولی_دوجانبه با دیگر کشورها بود تا حداقل در 50 درصد از مبادلات تجاری، دیگر نیازی به دلار نباشد و مبادله دو کشور با ارز طرفین انجام شود. پیمان هایی که بیش از 40 نمونه خارجی آن هم وجود دارد و دیگر کشورها نیز به سمت آن حرکت کردند و مختص ما نیست.

🔹این یکی از اقدامات درونزا بود که امروز میتوانست خیلی در تسهیل مبادلات تجاری به ما کمک کند.

🔸در ادامه این سلسله یادداشت ها، دیگر اقدامات #درونزا که می توانست همزمان با پیگیری برجام انجام شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

—-------------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔴🔵 کارهایی که در اقتصاد انجام نشد (2)

🔹یکی از اقداماتی که در سه سال گذشته لزوم پیگیری جدی و متمرکز آن توسط #دولت_یازدهم در کنار #برجام وجود داشت، ایجاد شفافیت اطلاعات در حوزه های مختلف اقتصاد بود.

🔸#شفافیت_اطلاعات چهار فایده مهم برای اقتصاد کشور دارد:

1⃣ اول اینکه امکان #برنامه ریزی و #اقدام صحیح و سریع را برای دولت فراهم می آورد؛ بدون اطلاعات نه می توان برنامه ریزی کرد و نه می توان اقدام مهمی انجام داد.

2⃣ دوم اینکه امکان #نقد و #بررسی سیاست های اقتصادی را برای کارشناسان و خود دولت فراهم می آورد و منجر به بهتر شدن کارها در آینده می شود چون می توان با اطلاعات، کارهای انجام شده را ارزیابی کرد.

3⃣ سوم اینکه جلوی #رانت و #فساد را می گیرد؛ وقتی اطلاعات شفاف نیست، افرادی که قدرت دارند می توانند هر کاری که می خواهند انجام دهند و مطمئن باشند که کسی از آن با خبر نمی شود.

4⃣ چهارم اینکه امکان سرمایه گذاری آگاهانه را برای فعالین اقتصادی فراهم می آورد چرا که #تولیدکنندگان نیازمند اطلاعات در دسترس در حوزه های مختلف هستند تا بتوانند برای آینده کسب و کار خود برنامه ریزی کنند. اینگونه جلوی خیلی از #ورشکستگی ها هم گرفته می شود.

🔹شفافیت اطلاعات در حوزه های مختلف اقتصادی اجتماعی و حتی سیاسی، یکی از #ارکان مهم اقتصاد کشور است که کشور از نبود آن در حوزه های مختلف رنج می برد و هزینه های زیادی بابت نبود آن داده می شود. در هر کجای اقتصاد که دست می گذاریم، با مشکل نبود شفافیت در آمار و اطلاعات مواجه می شویم.

❌ فساد 3000 میلیارد تومانی بانکی، رانت 650 میلیون یورویی به یک شرکت خاص وارداتی، فساد پدیده شاندیز با مبلغی که حدود 94 هزار میلیارد تومان عنوان شد، بحث حقوق مدیران ارشد بیمه، زمین خواری های متعدد، عدم توانایی دولت در حذف پردرآمدها از دریافت یارانه، فرارهای مالیاتی و ... همه و همه به دلیل نبود سامانه های شفافیت اطلاعاتی در حوزه های مختلف، به وجود آمده است.

🔸دولت و بعضی نمایندگان مجلس هم با اینکه بعضا حرف از مبارزه با فساد و رانت زدند اما به ریشه آن که شفافیت است توجه نداشتند. حتی در مواردی #دولت_یازدهم در مقابل سامانه های شفافیت زا، به عنوان مثال سامانه #شبنم که موجبات شفافیت کالا و واردات را فراهم کرده بود، مقاومت زیادی داشت و به جای اصلاح و بهبود این سامانه ها، آن را حذف کرد!

⭕️به عنوان یک نمونه از #مصادیق شفافیت، می توان به #نظام_بانکی اشاره کرد. در نظام بانکی کشور فقدان شفافیت باعث شده که بانک مرکزی نتواند نظارت و مدیریت منسجمی بر بانکها داشته باشد. اوایل تیرماه سال 93 شورای پول و اعتبار بخشنامه شفافیت بانک‌ها را منتشر کرد اما هنوز بانک‌ها در قالب آن بخشنامه گزارش‌های خود را منتشر نکرده‌اند و اطلاعات خود را به صورت شفاف ارائه نکرده‌اند. همچنین در آذرماه 93 طبق مصوبه ای بنا شد تا 9 سامانه بانکی برای ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه های مختلف بانکی راه بیفتد که به غیر از یکی دو مورد، اطلاعات دقیقی از وضعیت بقیه نیست! #بانک_مرکزی هم پیگیری قابل توجهی در این زمینه نداشته است.

✳️ اقدامی که می توانست همزمان با پیگیری #برجام طی سه سال اخیر انجام شود، ایجاد سامانه های #شفافیت_اطلاعات در کشور در حوزه های مختلف پولی بانکی، ارزی، مالیات، مسکن، کالا و واردات و ... بود که کشور را واقعا چندین قدم به جلو حرکت می داد.

🔹این یکی دیگر از اقدامات #درونزا و #ریشه_ای بود که میتوانست در تسهیل تولید، بهبود برنامه ریزی و جلوگیری از فساد و رانت در اقتصاد کارساز باشد و اتفاقا دولت هم در ابتدا #وعده اش را داده بود اما انجام نشد.


—-------------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔴 هیسسس! بانک مرکزی فریاد نمی زند ...

❓مشکلات نظام بانکی ما از کجاست?

🔸بانکها معمولا در توضیح دلیل مشکلاتی که دارند اعم از معوقات، نرخ سود بالا، عدم توان وام دهی و ... پای یک #عامل_خارجی را به میان می کشند.

🔸این عامل خارجی در دو سه سال اخیر تکالیف #دولت و #موسسات_غیرمجاز بوده است که بانکها سعی دارند با بزرگ جلوه دادن اثر آن، کارهای خود را تبرئه کنند!

🔸البته این عوامل بی تاثیر نیستند اما دلیلی اصلی مشکلات بانکها نیستند. عامل اصلی چیز دیگریست.

🔸حداکثر تسهیلات تکلیفی دولت بر گردن بانکها بین 10 تا 15 درصد بوده است که آن هم نسبت به سایر تسهیلات، نکول کمتری داشته و کمتر معوق شده است.

🔸همچنین با وجود اینکه حجم قابل توجهی از #نقدینگی کشور در موسسات غیرمجاز بوده اما این موسسات آنقدر در سطح کشور گسترده نیستند که بتوانند در مقابل بانکها قد علم کنند و جلوی اصلاح و کاهش نرخ سود را بگیرند.

🔸عامل اصلی مشکلات بانکها این است که پشتشان به #بانک_مرکزی گرم است و به دلیل این پشت گرمی، هرچه قدر که خواسته اند در اقتصاد #ریسک کردند و مطمئن بودند که هرگز زمین نخواهند خورد چون بانک مرکزی هوایشان را دارد و نمیگذارد زمین بخورند.

🔸عمده معوقات نظام بانکی به خاطر این است که پول را با سودهای بالا و ریسک بالا وام دادند; اگر برگردد که سود کردند و اگر هم برنگردد که بانک مرکزی جبران می کند!

🔸رفتند کلی #شرکت تاسیس کردند و در مسکن و برج سازی سرمایه گذاری کردند و حالا که رکود شده است، اسم دارایی های منجمد و غیرنقدشونده روی سرمایه گذاریهایشان گذاشتند و بخشی از آن را هم به گردن دولت انداختند و از بانک مرکزی باج خواهی می کنند!

🔸در زمان افزایش نرخ ارز هم #ارز را با نرخ ارزان از بانک مرکزی می گرفتند و با نرخ آزاد در بازار میفروختند!

⬅️ مشکل اصلی خود بانکها هستند. یکی دو نمونه گفته شد و موارد دیگر هم زیاد است.

✅ #راهکار هم این است که بانک مرکزی قدرت مدیریت بانکها را داشته باشد و بتواند به راحتی بانکهای بد را جریمه کند و حتی #ورشکسته کند. چیزی که در کشورهای پیشرفته وجود دارد.

------------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⚡️حداقل درصد رشد #نقدینگی (کل پول کشور) برابر میانگین نرخ سود سپرده ها در نظام بانکی است (به ویژه در شرایط رکودی اقتصاد). یعنی اگر 100 واحد نقدینگی داشته باشیم و میانگین نرخ سود سپرده هایی که در بانک میگذاریم برابر 20 درصد باشد، سال آینده اگر هیچ اتفاقی هم نیفتد، نقدینگی برابر 120 واحد است.

🔹پینوشت یک: نقدینگی یعنی کل پول کشور برابر مجموع کل سپرده های مردم و شرکت ها در نظام بانکی به همراه اسکناس و سکه در دست مردم.

🔹پینوشت دو: پیدا کنید ارتباط نرخ سود سپرده را با رشد نقدینگی و بعد از آن تورم و دلایل بنیادی #ربا از نظر اسلام! بسیار مهم است ...

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

❓دلیل کاهش تورم چه بوده است؟

◀️ #تورم طی ماه های اخیر کاهش محسوسی داشته و در مرز یک رقمی شدن قرار دارد. این کاهش در حالی اتفاق افتاده است که #نقدینگی به عنوان اصلی ترین عامل تورم، بیش از 30 درصد #رشد داشته است.

⁉️اما دلیل کاهش تورم در این شرایط چه بوده است؟

🔹بعضی بیان می کنند که #سالم_سازی_نقدینگی دلیل کاهش نرخ تورم بوده است. یعنی دولت بیشتر از آنکه با #پایه_پولی نقدینگی را افزایش دهد، با #ضریب_فزاینده و به واسطه قدرت خلق پول بانک ها این کار را کرده است.

🔸اما این ادعا صحیح نیست چون تغییرات این دو متغیر نسبت به قبل خیلی محسوس و اثرگذار نبوده است که بخواهد منجر به کاهش تورم به حدود 10 درصد با وجود رشد 30 درصدی نقدینگی شود.

◀️ همچنین که باید این نکته را هم گفت که عامل اصلی تورم،‌حجم نقدینگی ای است که منجر به #تولید نشود و این ربطی به اینکه نقدینگی از مسیر ضریب فزاینده یا پایه پولی ایجاد شده باشد ندارد.

❓اما با این اوصاف، پس چه چیز باعث کاهش نرخ تورم تا این حد شده است؟

✔️ دلیل اصلی کاهش نرخ تورم، دو اتفاق بوده است:

1⃣ اتفاق اول #رکود است که منجر به کاهش مبادلات در بازار،‌ افزایش ماندگاری سپرده ها در بانک و در نتیجه کاهش سرعت گردش پول شده است. کاهش #سرعت_گردش_پول هم عاملی است که در کنار نقدینگی بر تورم اثرگذار بوده و لذا کاهش آن منجر به کاهش نرخ تورم شده است.

2⃣ اتفاق دوم هم ثبات #نرخ_ارز است. نرخ ارز طی یک سال اخیر حدود 5 درصد رشد داشته است و در نتیجه قیمت کالاهای وارداتی تغییری نداشته و جلوی افزایش تورم از این طریق نیز گرفته شده است. البته که این عامل نیز برآمده از رکود و کاهش تقاضای ارز است.

✅ به عنوان نتیجه باید گفت که دلیل اصلی کاهش تورم با وجود رشد 30 درصدی نقدینگی،‌ رکود بوده است.

🔴 این #هشدار را هم باید داد که در آینده،‌ این حجم از نقدینگی هم روی تورم اثرگذار خواهد بود و هم نرخ ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

❓#قیمتگذاری خوب است یا بد؟ شما بگویید ...

🔷فرض کنید یک مغازه نانوایی در بالای شهر و یک مغازه نانوایی در پایین شهر وجود دارد که هر دو به یک اندازه فروش دارند. #دولت این دو مغازه را ملزم کرده تا در برابر آرد #یارانه_ای که دریافت می کنند، نان پخته و به قیمتی که دولت تعیین می کند به مردم بفروشند.

🔶در نگاه اول #سیاست خوبی است چون قیمت یکی از مواد غذایی مهم مردم را با یارانه در حدی نگه داشته که تهیه آن سخت نباشد. اما در عمل چه اتفاقی می افتد؟

🔹🔸مغازه داری که در بالای شهر است اجاره بیشتری می پردازد؛‌ لذا بخش قابل توجهی از سودش به این خاطر کم می شود و مجبور است برای جبران آن، #کیفیت نان را کاهش دهد یا آرد را به #قیمت_آزاد بفروشد.

❓اینجا باید یک #انتخاب کنیم: اینکه بهبود کیفیت برایمان مهم است یا تثبیت قیمت؟

⭕️ و در این انتخاب به این نکته توجه داشته باشیم که: دولت یا می تواند قیمت را کنترل کند، یا کیفیت را. هر دو به هیچ وجه عملی نخواهد شد و فقط هزینه ی استخدام تعداد زیادی #ناظر را برای دولت افزایش می دهد.

✅ در خیلی از حوزه ها، نیازی به #قیمت_گذاری نیست؛‌ فقط دولت باید شرایط تولید و بازار را درست کند تا کالا به اندازه کافی با کیفیت مناسب #عرضه شود. این خودش قیمت را پایین می آورد.

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⛔️ مشکل #بی_عملی در کشور

🔹علت اصلی عمده #مشکلات ما در سطوح مختلف #کشور این است که هنوز به #بلوغ_سیستمی و #بلوغ_نیروی_انسانی نرسیده ایم. هنوز ساختارهایمان مشکل دارد و هنوز نیرو به مقدار لازم برای اصلاح کشور تربیت نشده است.

🔸این باعث می شود که #شرایط کار در کشور #سخت باشد که این شرایط، خیلی از افراد را به سمت #بی_عملی حرکت می دهد. یعنی همه انتظار دارند دیگران یک کاری انجام دهند!

🔹وزیری که در دولت است می گوید که دولت باید فلان کار را انجام دهد تا وضع اصلاح شود! سوال پیش می آید که آقای وزیر پس نقش شما چیست؟ معاون می گوید باید وزارتخانه فلان کار را انجام دهد!! باز سوال پیش می آید که آقای معاون پس شما چه کاره ای؟؟ و همینطور تا سطوح پایین تر، همه منتظرند که یک نفر دیگر و یک ارگان دیگر بیاید و یک کاری را انجام دهد. همه منتظر #معجزه اند!

🔸با این حال اغلب کارهای بزرگی که در کشور انجام شده و منجر به پیشرفت هایی شده است، ناشی از #اقدام_و_عمل و #حرکت افراد بوده است. نه امکانات بیشتر بوده که اتفاقا کمتر هم بوده، نه دسترسی ها بیشتر بوده، نه شرایط بهتر بوده است.

🔹هر کس در این کشور به جای توجه به حواشی سیاسی و غیرسیاسی، تصمیم گرفته یک کاری انجام دهد و یک مسئله ای را حل کند، بدون شک موفق بوده و نتیجه گرفته است.

🔸اگر می بینیم که عده ای کار کردن را به گردن دیگران و به فردا می اندازند و به جای اقدام همواره در حال تکمیل اطلاعاتشان هستند که نکند اشتباهی بکنند و به جای پیشنهاد و عمل، همواره در حال #انتقاد و #غر_زدن هستند، ناشی از #تنبلی و بی عملی شان است.

🔹بعضی هم هستند که حرف خوب می زنند اما وقت عمل، قدم از قدم برنمی دارند. همه دوست دارند جامعه خوب و آرمانی و بدون مشکل و مسئله را اما وقت عمل، کمتر حاضرند برای تحقق آن اقدامی کنند.

⬅️ در این شرایط ما به امثال #شهید_طهرانی_مقدم ها نیاز داریم که عمر بگذارند، یک کاری دست بگیرند و جلو ببرند و به نتیجه برسانند. به نقل از ایشان در کتاب #با_دست_های_خالی که مجموعه ای از خاطراتشان است، در خصوص این معضل کشور آمده است:

✅ ما هم این را باید بدانیم و مراقب باشیم که اگر موشک ها را بسازیم و پرتاب کنیم، اتفاقی بزرگ نیفتاده است. چون در این کشور پر از نابعه ها و نخبه هاست، بالاخره موشک ساخته می شود. من دنبال این هستم که #روش کار کردن از ما بر جای بماند، نه موشکی که فرستاده ایم به هوا. من دنبال این هستم که ساختن محصول و به #نتیجه رساندن را به عنوان ودیعه از خودمان باقی بگذاریم. این چیزی است که کشور احتیاج دارد. این نیاز از مهم ترین موشک ها هم مهمتر است. باید مدل به سرانجام رسیدن کار را پیدا کنم و بدهم خدمت مسئولان.

🔴 پینوشت: تجربه ثابت کرده است که #اصلاحات_سیستمی و کلان هم از همین به نتیجه رساندن کارها شروع می شود. لازم نیست اول سیستم ساخته شود بعد کار انجام شود؛ خیلی وقتها کارهای خوب و نتیجه بخش، سیستم را ایجاد می کنند.

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔴 فیش های حقوقی #نجومی و سیره ی #امیرالمؤمنین علیه السلام

امام علی علیه السلام در جریان قبول #خلافت_مسلمین در خطبه ای فرمودند: اموالی که تا امروز افراد برگزیده و #محترم_ها بی جا و به ناحق تصرف کرده اند، هر جا من به این اموال دست پیدا کنم اینها را به #بیت_المال بر میگردانم ... حتی اگر ببینم مهر زن هایتان قرار داده اید یا برای حرم سراهای خودتان کنیز خریده اید، به بیت المال برمیگردانم. مردم و #بزرگان بدانند که #روش من این است.

#خطبه 29 نهج البلاغه
--------------------------------------
🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⚫️ فوت 19 #سرباز و جوان کشور در حادثه ای دلخراش، بی شک ناراحت کننده و غم انگیز است. ان شاالله که خداوند به خانواده هایشان صبر بدهد.

🔴 با این وجود، استفاده های #احساسی و بعضا #سیاسی از حوادث اینچنینی گویا به یک فرهنگ در کشور ما تبدیل شده است.

⬅️ این مساله همانقدر که به خرید #هواپیما توسط آقای #آخوندی ربط مستقیمی ندارد، به #خدمت_سربازی و مشکلاتش هم ربط مستقیمی ندارد.

✅ هم ناوگان حمل و نقل و مدیریت و نظارت در راه های کشور باید #اصلاح و بهبود داده شود و سرمایه گذاری در این زمینه بر اساس اولویت ها باشد; هم باید خدمت سربازی متناسب با نیاز کشور و جهت جلوگیری از هدر رفتن دو سال از عمر جوانانمان تغییر کند و #بهبود داده شود.

🔵 با این حال اینها #ربط_مستقیمی به آن #حادثه ندارد و احساسی یا سیاسی کردن این مساله، به نظرم تاثیری در #حل آن #مشکلات نخواهد داشت.

--------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⚫️🔴 #مقصر حادثه فوت دلخراش 19 سرباز عزیز وطن کجا بود?

🔹مقصر حادثه غم انگیزی که منجر به فوت 19 #سرباز و جوان کشور شد، همان مقصر دیگر حادثه های رانندگی در جاده هاست. یعنی ربطی به اینکه افراد داخل این اتوبوس سرباز بودند ندارد و هر هموطن دیگری هم بود، این قبیل حوادث مقصران مشخصی دارد.

🔹کوتاهی راننده در رانندگی و سوار کردن مسافر بیش از حد، فرسودگی و قدیمی بودن اتوبوس و مشکل زیرساختهای جاده، #سه_دلیل_اصلی این حادثه بودند.

🔹بنابراین #راننده و سرپرست واحد اتوبوسرانی منطقه، #پلیس راهور ناجا و #وزارت راه و شهرسازی بایستی هرچه سریعتر راجع به این حادثه توضیح داده و از مردم #عذرخواهی کنند.

🔹هر چند داغی که بر دل مردم و خانواده های این عزیزان نشست دیگر زدودنی نیست و باید برای #پیشگیری از چنین حوادثی که ریشه در آن سه عامل دارند کاری کرد.

--------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔘 نظام #بودجه_ریزی موجود مدیران را تشویق به #هدر دادن پول می کند.

⬅️ مدیران اگر کل بودجه خود را تا پایان سال مالی هزینه نکنند سه مشکل پیش می آید: پولی را که صرفه جویی کرده اند از دست می دهند؛ سال بعد بودجه کمتر می گیرند؛ و سازمان برنامه آنها را بازخواست می کند که چرا سال پیش، بیش از نیاز بودجه گرفته اند.

#اقتصاد_مقاومتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

✅ انجام نیمی از مبادلات تجاری با کشورها بدون دلار، مصداقی از اقدام و عمل در #اقتصاد_مقامتی

➕ روند کلان پرداخت ها در تجارت با دیگر کشورها، به سمت کاهش وابستگی کشورهای جهان به دلار و حذف آن از مبادلات با استفاده از روش #پیمان_های_پولی_دوجانبه حرکت می کند.

➕ این روش به معنی استفاده همزمان از پول ملی کشورهای مبدا و مقصد در #تجارت دوجانبه بدون استفاده از ارزهای واسط می باشد.

➕ در این حرکت کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و 40 کشور دیگر پیشتاز هستند و انعقاد این پیمان ها روز به روز در حال گسترش است. تاکنون 60 پیمان بین 45 کشور به امضا رسیده است؛ همچنین به عنوان مثال #چین در سال 2014 یک چهارم از تجارت خارجی خود معادل 1600 میلیارد دلار را با یوآن تسویه کرده است که نشان از #ظرفیت این قراردادها دارد.

➕ کشور ما نیز توسط بانک مرکزی می‌تواند به عنوان #اقدامی_عملی و مهم با هدف کاهش وابستگی های ارزی خود به دلار و ایجاد ثبات در تجارت، با کشورهای اصلی طرف تجاری خود که حدود 16 کشور هستند این پیمان را انعقاد کند؛ مطابق با آمار سال 2015، با اجرای این روش بیش از 50 درصد از تجارت کشور به صورت دوجانبه قابل تسویه بوده و نیازی به #دلار و #یورو ندارد.

🔴 با این وجود #عزم جدی در مسئولین #بانک_مرکزی برای انعقاد این پیمان ها با طرف های تجاری دیده نمی شود و با وجود اینکه چند سال از طرح این راه حل می گذرد و اتفاقا یکی از مصادیق #اقتصاد_مقاومتی نیز هست، هنوز در این زمینه اتفاقی نیفتاده است.

#اقدام_و_عمل

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🌕 #عمل کردن به موقع #مردم و حرکت جمهوری اسلامی در مسیر #پیشرفت

⬅️ نقل از کتاب #انسان_250_ساله: خدای متعال با کسی قوم و خویشی ندارد. کاری که به عهده مردم بود انجام نگرفت. کاری که به عهده امام حسن و امام حسین علیه السلام بود آنها انجام دادند; اما کاری که به عهده #خواص بود انجام نشد. حتی همانهایی که بعد به کربلا آمدند و همراه با امام حسین علیه السلام جنگیدند، در زمان جناب #مسلم، کاری که باید می کردند نکردند. کوتاهی کردند، وگرنه مسلم آنطور نمی شد. باید قضیه را تمام می کردند که نکردند. خب این #نکردن ها موجب شد که حادثه #کربلا پیش آید.

⭕️ بعضی #نکردن ها باعث #تحریم شد! بعضی #نکردن ها باعث پر شدن قلب راکتور هسته ای از #سیمان شد! ان شاالله که #نکردن های ما، #اقتصاد_مقاومتی و قدرت جمهوری اسلامی ایران را به حاشیه نبرد.

#ما_مسئولیم

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #سیاسی

⬅️ مردم در رکن سیاسی جامعه با #نقش_آفرینی در انتخاب مسئولین و همچنین رد یا تایید تصمیمات کلان همچون قانون اساسی با حضور در #انتخابات ، در اداره #کشور مشارکت دارند. از دیگر نقش آفرینی های مردم در عرصه سیاست، حضور در #راهپیمایی ها و تظاهرات است که چهره سیاسی مطلوبی از کشور در دنیا ترسیم می کند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #اجتماعی

⬅️ در رکن اجتماعی جامعه، مردم به عنوان #کمک_رسان و در قالب گروه ها و تشکل های مردمی، به حاکمیت و سایر مردم در حل مشکلاتشان کمک می کنند. برای مثال، شهرداری برای کاشت پنج هزار راس درخت در یک پارک جنگلی، باید هزینه زیادی را بپردازد اما می تواند با استفاده از کمک گروه های مردمی و محلی، این کار را در زمانی کمتر و بدون هزینه انجام دهد؛ در مثالی دیگر مردم می توانند به عنوان گروه های مختلف در سوانح طبیعی در محل حادثه حضور یافته و کمک رسانی کنند.

⬅️ نقش دیگر مردم در رکن اجتماعی جامعه به عنوان #ناظر است؛ نظارت مردم بر نهادهای حاکمیتی و دولتی جهت بهبود خدمت رسانی، نظارت مردم بر بنگاه های اقتصادی جهت جلوگیری از فساد و گران فروشی، نظارت مردم بر مردم که در اسلام تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر مطرح می شود، از جمله مصادیق حضور و مشارکت مردم در رکن اجتماعی جامعه است که جایگزین دیگری ندارد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #فرهنگی

⬅️ در رکن فرهنگی جامعه، مردم به عنوان #مروج فرهنگ ایرانی و اسلامی می توانند مشارکت داشته باشند. با اینکه نهادهایی جهت انجام این مهم وجود دارد اما تجربه این نهادها نشان داده است که تا زمانی که مردم از دل جامعه برنخیزند و به فرهنگ صحیح روی نیاورده و آن را ترویج نکنند، افزایش بودجه این نهادها تاثیر قابل توجهی در فرهنگ سازی نخواهد داشت. لذا مردم به عنوان عامل مهمی که می توانند با سبک زندگی خود و حضور در گروه های مختلف، مروج فرهنگ باشند مطرح می شوند. برای مثال نحوه لباس پوشیدن، نحوه رفتار و برخورد و … مصادیقی است که گروه های مردمی می توانند به ترویج آن بپردازند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #اقتصادی

⬅️ در رکن اقتصادی جامعه، حضور مردم می تواند به عنوان #تولیدکننده ، #سرمایه_گذار و #مصرف_کننده موثر واقع شود. مردم و گروه های مردمی به عنوان تولیدکننده در قالب های مختلف می توانند حضور پیدا کرده و به این شکل در اقتصاد کشور نقش داشته باشند؛ در واقع گروه های مردمی با اطلاع از نیازهای کشور می توانند در کارگاه های کوچک و بزرگ، در این زمینه تولید داشته باشند. همچنین مردم می توانند به عنوان سرمایه گذار، به جای سرمایه گذاری در بانک در پروژه های بزرگ و ملی سرمایه گذاری کنند تا علاوه بر سوددهی، نیاز حاکمیت به منابع مالی را کاهش دهند. مردم به عنوان مصرف کننده نیز با استفاده از الگوی مصرف صحیح می توانند به کاهش مصرف در کشور کمک کنند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

✅ #یادداشت "مردمی کردن اقتصاد: چرایی، چیستی و چگونگی" که #چهار مطلب بالا از آن برداشت شده بود را در لینک زیر می توانید ببینید:

http://moqavemati.net/?p=1344

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

❓چرا نمی توانیم مرغ صادر کنیم؟

🐓🐓🐓🐓

⬅️ باوجودی که شرایط #صادرات_مرغ به کشورهایی چون عراق و روسیه برای ما وجود دارد و تولید مرغ هم داخل کشور انجام می شود اما صادرات مرغ با دو مانع روبروست:

1⃣ مانع اول اینکه کشورهای خارجی، مرغ هایی با #وزن بین 800 گرم تا 1.2 کیلوگرم در سبد غذاییشان است و این درحالیست که مرغ های تولیدی داخل کشور، حداقل 2 کیلویی بوده و این به دلیل تفاوت فرهنگ مردم ماست که هرچه مرغ درشت تر باشد، برایشان #مجلسی تر است.

◀️ البته این مسئله مهمی نیست و #مرغداران می توانند با اندکی تغییرات، مرغ های با وزن کمتر #پرورش دهند.

⬅️ مسئله دوم و اما مهمتر، نبود #کشتارگاه های استاندارد در کشور است. کشتارگاه های داخلی هنگام کشتار و بسته بندی مرغ، بهداشت لازم را رعایت نکرده و مرغ بسته بندی شده شان معمولا با آب و خون همراه است؛ همچنین که داخل مرغ را هم معمولا خالی نمی کنند. لذا از لحاظ #کیفی، مرغ بسته بندی شده مدنظر کشورهای خارجی نیست.

◀️ این مسئله را #دولت می تواند با راه اندازی کشتارگاه های #استاندارد حل کند و صادرات مرغ را #تسهیل نماید. کمااینکه #بخش_خصوصی هم امکان انجام این کار را دارد و اتفاقا کسب و کاری سودده هم هست.

👌پینوشت: این دو مانع برای صادرات مرغ، در #مصاحبه ای که با چند مرغدار داشتیم مشخص شد. وگرنه تا زمانی که در اتاق نشسته بودیم و روی کاغذ فکر می کردیم، می گفتیم چرا صادرات مرغ انجام نمی شود!!

#موانع_صادرات
#اقتصاد_مقاومتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⁉️احزاب دستفروش

◀️ فرض کنید که می روید از یک #دستفروش ،‌یک پیراهن بخرید. دستفروش کلی از پیراهن تعریف می کند و به شما تضمین می دهد که جنس خوبی دارد و شما تحت تاثیر تبلیغاتش،‌ آن پیراهن را می خرید.

◀️ به محض اینکه اولین بار پیراهن را میشورید،‌ متوجه میشود که آب رفته است! برمیگردید تا پیراهن را پس بدهید اما دیگر دستفروش را پیدا نمی کنید!

◀️ حال فرض کنید که از یک مغازه در یک مکان مشخص و با #سابقه خریداری کرده بودید. میتوانستید بیایید و لباس را پس بدهید یا اینکه حداقل اعتراض خود را به مغازه دار بکنید. در نهایت هم یا لباس را عوض می کردید،‌ یا خسارت می گرفتید و یا اگر میخواستید از او شکایت می کردید که منجر به از دست رفتن #اعتبار و کاهش مشتریانش می شد.

◀️ شرایط فعلی #سیاسی کشور ما در زمانی که #احزاب شفاف و سازمان یافته وجود ندارند همین است.

◀️ #رای دادن ما به افراد در شرایط کنونی دقیقا شبیه خرید لباس از دستفروش است. اگر آن شخصی که با رای ما رئیس جمهور شده به #وعده هایش عمل نکند، هیچکس پاسخگو نیست و به هیچ کس بر نمیخورد.

◀️ بر عکس اگر آن رئیس جمهور برآمده از #حزب و گروه خاص و مشخصی بود که آن گروه حاضر بودند نسبت به اقدامات رئیس جمهور پاسخگو باشند،‌ هیچوقت نمیتوانست به وعده هایش عمل نکند. چون اگر عمل نکند، مردم به حزب #اعتراض می کنند و این باعث می شود اعتبار حزب از بین برود و افراد در دوره های بعدی به آنها رای ندهند.

➕ پینوشت یک: البته #ساختار_حزبی هم مشکلاتی دارد اما این مشکلات تا حد خوبی قابل رفع است. کمااینکه شرایط فعلی کشور ما دقیقا شبیه ساختار حزبی است با این تفاوت که احزاب #غیرشفاف موجود، هیچ پاسخگویی و شفافیتی ندارند. یعنی شرایط کنونی، نقاط منفی ساختار حزبی را دارد اما نقاط مثبتش را ندارد. این یعنی بدترین حالت!

➕ پینوشت دو: #اصولگرا و #اصلاح_طلب را واقعا نمیفهمم چه تفاوت هایی دارند جز میل به #قدرت رسیدن! هیچکدام هم پاسخگو و شفاف نیستند و البته کار برای #مردم، در اولویت های چندمشان است.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⛔️ اولویت تخریب دولت قبل به تهیه مسکن برای اقشار کم درآمد!

◀️ در دهک های پایین درآمدی، #مسکن بین 35 تا 40 درصد از هزینه های #خانوار را به خود اختصاص می دهد که رقم بالایی است.

◀️ این آمار به خوبی نشان می دهد که مسکن بسیار برای یک خانوار کم درآمد #اهمیت دارد.

♦️ می شود شب را گرسنه زمین گذاشت اما نمی شود سر ماه اجاره خانه را نداد!

◀️ در #اقتصاد_مقاومتی، باید خانوار تقویت شود. یعنی اقتصاد به گونه ای طراحی شود که در سخت ترین شرایط،‌ کمترین فشار به خانوارها به ویژه خانوارهای کم درآمد بیاید. این از #بحران های اجتماعی هم جلوگیری می کند.

◀️ بنابراین تامین مسکن برای اقشار کم درآمد،‌ از اولویت های مهم کشور است که جز در چند سال #مسکن_مهر، هیچگاه محقق نشد.

◀️ دولت فعلی در این سه سالی که گذشت می توانست به جای استفاده #سیاسی از مسکن مهر برای #تخریب دولت قبل، با اصلاحات و رفع نواقص طرح، آن پروژه را ادامه دهد ... اما انگار تخریب دولت قبل نسبت به تهیه مسکن برای خانوارهای کم درآمد اولویت داشت!

#این_نوشته_سیاسی_نیست

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

📞 افزایش خرید آیفون در زمان رکود و بیکاری!!

◀️ اخیرا گوشی های #لوکس چون آیفون و اپل و ... که قیمتشان بیش از 2 و 3 میلیون تومان است،‌ در دست جوانان نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده است.

◀️ در نگاه اول این حجم از گوشی های گران قیمت،‌ تعجب آدم را بر می انگیزد که چطور می شود در شرایط #رکود و #بیکاری کشور،‌ چنین صحنه هایی مشاهده می شود و این را چگونه می شود توجیه کرد؟

◀️ پاسخ به مسئله این است که اتفاقا چنین وضعیتی، مختص شرایط رکودی و بیکاری یک مملکت می تواند باشد. به غیر از کسانی که به دلیل توانایی مالی از چنین کالاهای لوکس و #گران_قیمت و البته غیرضروری استفاده می کنند، کسانی که توانایی مالی قابل توجه و حتی شغل درستی هم شاید نداشته باشند از این نوع کالاها استفاده می کنند.

◀️ دلیل این اتفاق هم این است که جوانان، به دلیل بالابودن هزینه نیازهای #ضروری چون #ازدواج، بی خیال آن شده و پس اندازهای خود را به سمت خرید کالاهای غیرضروری و البته لوکس حرکت می دهند.

◀️ اینجاست که می بینیم جوانی با یک میلیون تومان #حقوق در ماه یا جوانی که تازه بیکار شده، گوشی 3 میلیون تومانی دارد یا می خرد!

◀️ این شاید یک #نظریه_مصرف جدید برای زمان رکودی اقتصاد کشور باشد که اقتصاددان ها باید اثباتش کنند. شاید هم قبلا چنین نظریه ای وجود داشته است.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔵 سه نوع مدیریت از لحاظ سختی: افراد برای شما کار می کنند و از مسیر دیگری حقوق می گیرند!

1⃣ سخت ترین نوع #مدیریت در جایی است که دیگران برای کاری که می کنند هیچ پولی نمی گیرند! در این شرایط، مدیریت #هنرمندی میخواهد برای اینکه باید دائما به دیگران دغدغه داد و آنها را جهت رسیدن به هدف سازمان یا جمع موردنظر هدایت کرد. تشکل های دانشجویی و نهادهای مردمی از این جور جاهاست.

2⃣ درجه پایین تر سختی در مدیریت، جایی است که دیگران برای کاری که می کنند از مسیر دیگری پول می گیرند؛ خیلی از ارگان های دولتی اینگونه اند که کارمند از #دولت و در روال خاصی حقوق می گیرد که مدیر بالاسری اش امکان قطع کردن یا تغییر آن را ندارد. مدیر تنها می تواند در بهترین حالت فرد را به جای دیگری از سازمان منتقل کند!

3⃣ راحت ترین شکل مدیریت هم آن جایی است که افراد از شما پول می گیرند و برای شما هم کار می کنند که همان بخش #خصوصی است.

🔴 پینوشت: پول ابزار مهمی در مدیریت است. هرچند ابزارهای مهم دیگری هم وجود دارند. در این مطلب هم منظور از سختی در مدیریت، آنجاهایی است که نمی توان از ابزار پول برای مدیریت استفاده کرد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⭕️ باند اصولگرایی، باند اصلاح طلبی و شهید بهشتی!

شهید بهشتی: احزاب هرقدر هم متعدد و مخالف یکدیگر باشند، به مراتب از #باندها بهتر و قابل محاسبه تر هستند. برای اینکه آشکار هستند و اقلا معلوم است که اعضایشان، مسئولانشان و کارگردان هایشان چه کسانی هستند. اگر حزب، #حزب باشد، باید مواضعش را مشخصا بیان بکند و در برابر هر رویدادی اظهارنظر بکند; ولی باندها مجبور نیستند. باندها مصداق کامل فرصت طلبان اند. هرجا طعمه ای بود، به میدان می آیند. هرجا خطری بود، پنهان می شوند. اینها دیگر نه مسئولیت احزاب، نه انضباط احزاب و نه خط مشخص احزاب را دارند.

پینوشت: چقدر آدم را یاد وضعیت امروز باندهای #اصولگرایی و #اصلاح_طلبی می اندازد!

#شهید_بهشتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

telegram.me/karamadi
کارآمدی

🌕 استراتژی دفن الماس در #رسانه: آنقدر خاک بریز که الماس گم شود!

🔸 یکی از استراتژی های رسانه ای که در مسئله فیش های حقوقی #نجومی هم مورد استفاده قرار گرفت، استراتژی #دفن_الماس بود.

🔸 بر اساس این استراتژی، برای دیده نشدن یک الماس باید آنقدر روی آن خاک ریخت که وجود الماس از بیخ #انکار شود.

🔸 برای دیده نشدن حقوق نجومی #صفدرحسینی ها، باید انبوهی از فیش های جعلی درست شود که پس از مشخص شدن جعلی بودن آن، درستی فیش های قبلی هم در ذهن مخاطب انکار شود و مساله به حاشیه برود.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👈 برسد به دست #منتقدان از همه جناح ها

✅ شهید بهشتی: مبادا زبان و قلم دیگران نسبت به آقای #بنی_صدر یا اشخاص اطراف ایشان بی مهار و بی تقوا بشود و آنوقت بگویند آقای بنی صدر دیگر هیچ کمال و ارزشی ندارد. نخیر، ایشان دارای کمال و ارزشهایی بودند و هستند. دارای ضد ارزش هایی هم بودند و هستند و آنچه هست جمع بندی آنهاست. اگر بی انصافی و بی عدالتی حتی در این برخوردها به اخلاق ما رخنه کند، آنوقت ما هم به پاکی و طهارت و نورانیت این #اسلام ضربه زده ایم.

#شهیدبهشتی
#اخلاق_نقد
#دولت_دهم #دولت_یازدهم
#چپی #راستی
#خیلی_مهم
#سیاست_ما_عین_دیانت_ماست

#مشی_ما_اینست

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👈 نظر شهید بهشتی در مورد دکتر شریعتی

✅ دکتر شریعتی عینیت یک 'حرکت' به سوی #اسلام بود. یعنی یک کسی که از اندیشه های عادی و ساده اسلامی با اندیشه های غربی آشنا شده، بعد ضمن یک پویش و حرکت، دائما دارد به سمت اسلام می آید ... ایشان این استعداد را داشتند که هرچه جلو می آمدند، به سمت اسلام اصیل جلو بیایند.

🔸پینوشت: جمع بندی ام از نظر شهید بهشتی در مورد دکتر شریعتی این است که طرز فکر ایشان، برای کسانی که می خواهند وارد خط اسلام شوند خوب است. در ادامه هم باید با کتب #شهیدمطهری اسلام و بینش این افراد را تکمیل کرد.

#کتاب_حزب_جمهوری_اسلامی
#شهیدبهشتی
#دکترشریعتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 سه نوع مدیر در کشور: مدیریت وصل به پول نفت!

✅ #مدیریت خوب حاصل علم + تجربه + استعداد است

◀️ نگاه به مدیران #کشور با این رویکرد،‌ تحلیل های خوبی به ما می دهد.

◀️ در مورد #استعداد،‌ حداقل در کشور ما همه تقریبا استعداد مدیریتی دارند کم و بیش. البته تفاوت است میان کم و بیش آن اما خب همه تقریبا از چنین استعدادی بهره دارند. لذا بحث اصلی روی دو عامل دیگر یعنی علم و تجربه است.

1⃣ بعضی مدیران هستند که تجربه کافی ندارند اما #علم مدیریت را می دانند. این مدیران سازمان را بر اساس روش های نوین و آنچه در علم آموخته اند طراحی و مدیریت می کنند اما از آنجا که به #واقعیت های سازمانی به ویژه در کشور آشنا نیستند،‌ نمی توانند مدیریت خوبی داشته باشند و سازمان را دست بگیرند. لذا در دوران مدیریت آنها، سازمان با یک هرج و مرجی روبرو می شود و این افراد هم معمولا خسته می شوند و کارشان بدون حصول نتیجه تمام می شود.

◀️ به چنین مدیرانی نباید از ابتدا کارهای بزرگ داد. باید از کارهای کوچکتر مدیریتی با این افراد شروع کرد تا رفته رفته بر تجربه شان افزوده شده و سپس در سمت مدیریتی بالاتر قرار بگیرند تا بهتر عمل کنند.

2⃣ بعضی مدیران هستند که کم و بیش #تجربیات مدیریتی داشته اند اما علم مدیریت را نمی دانند. با این حال عمدتا به دلیل ناآگاهی و بعضی وقت ها هم #غرور ناشی از تجربیات قبلی،‌ در جهت آموختن تعالیم مدیریتی قرار نمی گیرند. البته این افراد وقتی در سمت های بالای مدیریتی قرار می گیرند، خوب هم کار می کنند اما فقط در سازمان هایی که #پول_مفت و بودجه های خیلی زیاد دارند. این افراد در سازمان های با بودجه محدود یا خصوصی اصلا موفق نخواهند بود چون این سازمان ها بودجه زیادی ندارند تا هزینه علمی نبودن این افراد و اشتباهات پنهان ناشی از آن را پوشش دهند.

◀️ با این حال چنین مدیرانی معمولا در سازمان های دولتی یا سازمان هایی که به نوعی وصل به پول نفت است، خوب عمل می کنند اما کمتر کسی توجه می کند که کاری که می شد با 1 تومان انجام گیرد، دارد با 10 تومان انجام می شود! یعنی 10 برابر بیشتر دارند از #بیت_المال هزینه می کنند.

◀️ این مدیران بعد از سالیان متعدد، تجربه ای انباشت خواهند کرد که ضعف علمی آنها را پوشش خواهد داد. اما این تجربه بسیار گران تمام شده است. کمااینکه که چنین مدیرانی به درد سازمان هایی که رقیب دارند هم نمی خورند چون هرچقدر هم که پول خرج کنند، اگر #رقیب قوی باشد شکست خواهند خورد.

3⃣ یک دسته سومی هم هستند که نه علم دارند و نه تجربه،‌ این ها در سازمان می مانند، نمی روند و سازمان را #نابود می کنند!

📌 پینوشت: برای هر مورد مثال هایی هست که به دلیل ملاحظات از ذکر آن معذورم 😊

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👈 نظر شهید بهشتی در مورد شهید مطهری

✅ مرحوم آقای مطهری اصولا چه در کارهای علمی و چه در کارهای دیگر تنها کار می کردند. خود من در دو نوبت به ایشان پیشنهاد کردم که بیاییم کار تحقیقاتی مان را به صورت یک جمع محقق هماهنگ در بیاوریم. ایشان میخواست این کار را بکند ومیگفت خوب است، ولی عملا باز در همان فردی اش متمرکز و غرق میشد.

🔸پینوشت: هم کارهای جمعی و هم کارهای فردی، اگر با اخلاص و تمرکز و پیگیری مستمر همراه باشد اثرگذار است. هرچند در کل به نظرم کار جمعی و #تشکیلاتی اثرگذاری خیلی بیشتری دارد، البته که سخت تر هم هست.

#کتاب_حزب_جمهوری_اسلامی
#شهیدبهشتی
#شهیدمطهری

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔻نظر شهید بهشتی در مورد #بنی_صدر

🔻نظر شهید بهشتی در مورد #دکترشریعتی

🔻نظر شهید بهشتی در مورد #شهیدمطهری

#شهیدبهشتی

⬅️در #کارآمدی بخوانید ... ما را به دوستان خود معرفی کنید

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 کشور در معرض جنگ آب!

✖️چند روز قبل ساختمان دادگاه شهر بلداجی استان چهارمحال بختیاری، به دلیل درگیری بر سر #انتقال_آب به #آتش کشیده شد و ده ها نفر در این درگیری زخمی شدند.

◀️ اخباری از این دست در آینده بیشتر خواهد شد اگر تدبیری اندیشیده نشود چرا که کشور به شدت در معرض آغاز #جنگ_داخلی و حتی منطقه ای بر سر #آب است.

✅ یکی از راه ها برای جلوگیری از کم آبی و اختلافات ناشی از آن، مدیریت منابع آبی موجود از طریق ترمیم #شبکه_آبرسانی است.

⬅️ در حال حاضر در بعضی مسیرها حدود نیمی از آب هایی که داریم، در شبکه آبرسانی و به دلیل نشتی و خرابی لوله ها هدر می رود. 50 درصد رقم بالایی است! یعنی وزارت نیرو از یک طرف 100 واحد آب را وارد لوله ها می کند اما طرف دیگر می گوید که ما 50 واحد آب دریافت کردیم! این اما موضوعی است که #نادیده گرفته شده است.

🔹پینوشت: در مسائل مربوط به آب و محیط زیست، #مدیریت کشور بیشتر #سلبی بوده است در حالی که راه حل های ایجابی بسیاری وجود دارد که این یکی از آنها بود. در آینده به راه های دیگر هم اشاره خواهد شد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

☀️ کولر!

استفاده از کولرهای با برچسب انرژی A به جای کولرهای با برچسب انرژی G منجر به #صرفه_جویی 60 درصدی در مصرف برق می شود.

این رقم را اگر در کل کشور حساب کنیم، سالانه حدود 4 هزار میلیارد تومان مصرف #برق را کاهش می دهد.

شرکت های داخلی هم می توانند کولرهای با این کیفیت را تولید کنند. فقط لازم است #دولت سیاستی اعمال کند که این مورد را نیز در مجوز پایان کار خانه ها ذکر کند و آن را به #تولید_داخل وصل کند.

هم تولید داخل راه میفتد و هم مصرف برق کاهش می یابد و در هزینه های خانوار و کشور صرفه جویی می شود.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 #قاچاق و دیگر هیچ!

در سال 94 حدود 40 میلیارد دلار واردات داشتیم.
در سال 94 حدود 20 میلیارد دلار قاچاق داشتیم.
مقدار قاچاق به اندازه 50 درصد واردات است!
در دنیا این رقم 2.5 درصد است!!!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

با تشکر از برادر میثم هاشم خانی عزیز ادمین کانال #اقتصاد_اجتماعی که متن زیر از کانال #کارآمدی را در کانالشان منتشر نمودند:
کارآمدی

احزاب دوره‌گرد ✏️
نویسنده مهمان: محمد امینی‌رعیا


✔️ فرض کنید که می‌روید از یک فروشنده دوره‌گرد،‌یک پیراهن بخرید. فروشنده دوره‌گرد کلی از پیراهن تعریف می‌کند و به شما تضمین می‌دهد که جنس خوبی دارد و شما تحت تاثیر تبلیغاتش،‌ آن پیراهن را می‌خرید

✔️ به محض اینکه اولین بار پیراهن را می‌شویید،‌ متوجه می‌شوید که آب رفته است! برمی‌گردید تا پیراهن را پس بدهید اما دیگر دستفروش را پیدا نمی‌کنید!

✔️ حال فرض کنید که از یک مغازه متعلق به یک نشان تجاری مشهور و باسابقه خریداری کرده بودید. می‌توانستید بیایید و لباس را پس بدهید یا اینکه حداقل اعتراض خود را به فروشنده بکنید. در نهایت هم یا لباس را عوض می‌کردید،‌ یا خسارت می‌گرفتید و یا اگر می‌خواستید از او شکایت می‌کردید که منجر به از دست رفتن اعتبار و کاهش مشتریانش میشد.

✔️ شرایط فعلی سیاسی کشور ما، در زمانی که احزاب شفاف، سازمان‌یافته، شناسنامه‌دار و حرفه‌ای وجود ندارند، همین است.

✔️ رای دادن ما به افراد در شرایط کنونی دقیقا شبیه خرید لباس از دستفروش است. اگر آن شخصی که با رای ما انتخاب شده به وعده‌هایش عمل نکند، هیچ‌کس پاسخگو نیست و به هیچ‌کس بر نمی‌خورد.

✔️ بر عکس، اگر رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای شهر و روستا برآمده از حزبی حرفه‌ای و شناسنامه‌دار بودند، آن حزب مجبور بود تا حد خوبی نسبت به اقدامات اجراشده توسط منتخبین پاسخگو باشد. در غیر این‌صورت، اعتبار حزب مخدوش میشد و مردم در دوره‌های بعدی به آن حزب اقبال نداشتند

✔️ پی‌نوشت: البته ساختارحزبی هم مشکلاتی دارد اما این مشکلات تا حد خوبی قابل رفع است. کما اینکه شرایط فعلی کشور ما دقیقا شبیه ساختار حزبی است با این تفاوت که احزاب غیرشفاف موجود، هیچ پاسخگویی و شفافیتی ندارند. یعنی شرایط کنونی، نقاط منفی ساختار حزبی را دارد اما نقاط مثبتش را ندارد. این یعنی بدترین حالت!


✏️ تکمله کانال اقتصاد اجتماعی:
فروشندگان دوره‌گرد [مانند احزاب دوره‌گرد]، این ویژگی را دارند که برای خود منفعتی در اعتبار بلندمدت نمی‌بینند. اگر امروز جنس بد به مشتریان [به رای‌دهندگان] فروختند، باکی نیست! چند وقت بعد با سر و شکل و نام و نشان جدید می‌آیند!
اما اگر در کنار فعالیت فروشندگان دوره‌گرد [احزاب دوره‌گرد و دارای تاریخ مصرف کوتاه]، موانع تاسیس و توسعه برندهای تجاری بزرگ [برندهای سیاسی بزرگ] را هم برطرف کنیم، ۲ اتفاق ارزشمند خواهد افتاد:

1⃣ برندهایی شکل خواهند گرفت که حیات و ممات‌شان در گرو کسب «اعتبار بلندمدت» است، نه «بازارگرمی‌های کوتاه‌مدت»

2⃣ فروشندگان دوره‌گرد [احزاب دوره‌گرد و دارای تاریخ مصرف کوتاه] در معرض رقابت سنگین‌تری قرار گرفته و عملکرد قوی‌تری خواهند داشت


✔️ منبع: کانال کارآمدی

عضویت در 🇮🇷 کانال #کارآمدی 🇮🇷 از طریق لینک زیر: 👇👇👇

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 صف چهل دقیقه ای بی آر تی و مردم همیشه در صحنه!

1⃣ صحنه اول: امروز صبح در #صف طویل بی آر تی بودیم. البته این داستان امروز نیست; اگر نگوییم هر روز، حداقل هر دوسه روز یکبار چنین صفی اتفاق می افتد!

🔸چند وقت پیش در هیئتی، حاج آقا #قاسمیان گفتند که "دیگر زمان بحثهای تئوری اول انقلاب گذشته است، امروز باید #کارآمدی جمهوری اسلامی را نشان داد"

🔸جمله مهمی است. مشکل ما هم از آنجا شروع شد که خواستیم مفاهیم مهم را به جای #عمل، با #استدلال اثبات کنیم! اما عمر استدلال زیاد نیست ...

2⃣ صحنه دوم: بین اعصاب خوردی های مردمی که در صف بودند و بعضا بدوبیراه می گفتند، یکی از افراد گفت: #مردم در مملکت ما مهم نیستند. یک نفر دیگر گفت: بعد میگویند #جمعیت را هم زیاد کنید.

🔸حالا هزاری هم که بیاییم استدلال کنیم که #امام و #آقا نظرشان درباره مردم چنان است، مردم نظرشان از کف خیابان و آنچه می بینند شکل می گیرد.

🔸هزاری هم که استدلال کنیم جمعیت باید افزایش پیدا کند، کسانی که هر روز در صف بی آر تی هستند پیش خودشان می گویند جمعیت جدید را دقیقا باید کجای دلمان بگذاریم.

3⃣ صحنه سوم: با ذهنی پر از فکر و #دغدغه و کتاب #مواضع_جمهوری_اسلامی از #شهید_بهشتی در دست، در کنار مردم خسته از صف بعد از #چهل_دقیقه وارد اتوبوس شدیم. شروع کردم به نوشتن این متن اما در انتها یادم آمد که این نوشته من هم فقط #مشتی_حرف است که شاید درددل خوبی باشد اما به کسی بر نمیخورد.

⬅️ مسئولی که صبح به صبح با ماشین شخصی یا اداری سر کار می رود و همه رفت و آمدش را با آژانس انجام می دهد، شاید مسئله #ترافیک را درک کند اما قطعا مسئله صف بی آر تی را نمی فهمد و در نتیجه آنطور که لازم است کاری نمی کند!

➕ بله، امروز باید #کارآمدی جمهوری اسلامی را اثبات کنیم. #فرصت زیادی هم نداریم ... مخصوصا برای اثبات مفاهیم عملی ای چون #اقتصاد_مقاومتی ...

🇮🇷 کانال کارآمدی 🇮🇷

عضویت از طریق لینک زیر: 👇👇👇

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✅ دولت همه کاره و هیچ کاره; شترسواری دولا دولا!

🔹یکی از مهم ترین مسائل کشور، ایجاد ابزارهایی برای اعمال #حاکمیت در حوزه های مختلف است. یعنی دولت باید یک ابزاری داشته باشد که با استفاده از آن، دستگاه های زیرمجموعه و نهادهای مرتبط را به سمتی که میخواهد جهت بدهد. نه اینکه یک دستگاهی پیدا بشود که قوانین کشور را به راحتی رعایت نکند و دولت هم نتواند با آن دستگاه کاری بکند.

🔹در این زمینه دولت نباید خود را #خلع_سلاح کند و ابزارهای حاکمیتش را در اختیار #ذینفعان قرار دهد. البته واضح است که اعمال حاکمیت با تصدی گری کاملا متفاوت است. آن چیزی که معمولا بد است تصدی گسترده دولت است؛ دولتی که #تصدی_گری می کند و همه کارها را خودش انجام می دهد، همه کاره است و هیچ کاره. در صورتی که قدرت اعمال حاکمیت و تنظیم گری از ویژگی های دولت خوب است.

🔹در حال حاضر ضعف حاکمیت کشور ما برای سیاست‌گذاری و تنظیم گری در حوزه هایی مانند #نظام_سلامت و #نظام_بانکی به خوبی قابل ملاحظه است.

🔹طبقه #پزشکان و #بانکدارها به بالاترین مناصب حاکمیت نفوذ کرده اند و سیاست ها را به نفع خود و بر خلاف منافع عمومی هدایت می‌کنند. لذا یکی از مهم ترین اولویت ها، انجام تدابیری است تا از اعمال نفوذ ذینفعان در قانون گذاری، سیاست گذاری و نظارت در همه حوزه های کشور جلوگیری به عمل آید. در عوضش دولت هم تصدی گری هایش را کنار بگذارد چون #شترسواری دولا دولا نمی شود.

#سیدمهدی_بنی_طبا

⬅️ پینوشت: رهبر انقلاب در تشریح سیاست های #اقتصاد_مقاوتی در این زمینه میفرمایند: اقتصاد مقاومتی #مردم_محور است; یعنی بر محور #دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا میکند. دولتی نیست: به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیّتی ندارد؛ چرا، دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد. کار اقتصادی و فعّالیّت اقتصادی دستِ مردم است، مال مردم است؛ امّا دولت ـ به‌عنوان یک مسئول عمومی ـ #نظارت می کند، #هدایت می کند، #کمک می کند. آن جایی که کسانی بخواهند سوء‌استفاده کنند و دست به فساد اقتصادی بزنند، جلوی آنها را می گیرد؛ آنجایی که کسانی احتیاج به کمک دارند، به آنها کمک می کند. بنابراین آماده‌سازی شرایط، وظیفه‌ی دولت است؛ #تسهیل میکند.

🌕 نکته در خصوص #کانال: چندین بار دیده ایم که کانال های موجه، مطالب اینجا را بدون ذکر #منبع یا با بدترین حالت منبع دهی، منتشر می کنند. البته ما از نشر این حرفها خوشحال میشویم و هدفمان افزایش تعداد اعضای کانال و بزرگ کردن اسم خودمان نیست؛ اما خوب است در #فضای_مجازی امروزی، حداقل اصول علمی که منبع دهی است را رعایت کنیم و #سرقت نکنیم. لذا از این به بعد کسانی که میخواهند از مطالب #کارآمدی در کانالشان استفاده نمایند، یا فوروارد کنند و یا بدون هیچگونه تغییری، پیام را کپی کنند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🎬 و اما فیلم #لانتوری ...

⬅️ این #فیلم حدود یک هفته است که روی پرده رفته و رکورد فروش را زده است. همین تبلیغ در #اخبار سیما باعث شد که برای دیدن فیلم برویم.

✔️ شروع فیلم تا حدی آدم را خسته می کند اما خیلی زود این حس #خسته_کنندگی به یک حس #کنجکاوی می رسد; پس از اینکه این سوال در ذهن بیننده ایجاد میشود که در میان چند پرونده ی باز شده، #داستان قرار است به کدام سمت حرکت کند?

✅ سخت است که در یک فیلم، هم لزوم و درستی #قصاص را به تصویر بکشیم و هم شیرینی و بزرگی #بخشش را ... در فیلم های با این مضمون، معمولا یکی از این دو به تصویر کشیده می شود.

✅ علاوه بر این، فیلم آنجایی که #شعار یک آقازاده ی به ظاهر مسئول را با #عمل یک فعال اجتماعی مقایسه می کند و نشان می دهد که "هرکس میخواهد یک شعاری بدهد، برای درک آن شعار و برای اینکه آن شعار از طرف جامعه پذیرش شود، اول باید خودش واقعا به آن عمل کند" یکی دیگر از پیام های زیبای #لانتوری است که کاملا #غیرمستقیم به بیننده منتقل می شود.

➕ پیشنهاد می کنم حتما #لانتوری را ببینید. این فیلم ترکیبی از قالب و محتوای خوب است.

➖ البته مثل هرکاری، ضعف هایی هم دارد اما به نظرم #درمیشیان کارگردان فیلم و تیمش، به بهترین شکل و با کمترین صحنه ها و دیالوگ های مشکل دار، حرفشان را زده اند و اثرشان را گذاشته اند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴⬅️ یک پیشنهاد به آقای #صفدرحسینی

✖️ یکی از کسانی که #حقوق_نجومی می گرفت، آقای صفدرحسینی رئیس صندوق توسعه ملی با حقوق ماهانه 57 میلیون تومان بود

🔹انتشار این خبر منجر به #عزل ایشان شد. همچنین ایشان ملزم شدند که مبالغ دریافتی را به خزانه دولت بازگردانند

🔹معمولا استدلال چنین مدیرانی برای گرفتن حقوق های نجومی، این است که "ما اگر در #بخش_خصوصی بودیم، خیلی بیشتر از این مقدار دریافت می کردیم و در نتیجه حالا که برای #خدمت به کشور به دولت آمدیم، باید این مقادیر را دریافت کنیم!"

➕ در این زمینه، یک #پیشنهاد برای آقای صفدرحسینی داریم: واقعا اگر شما اینقدر #کارآمد هستید، قطعا حالا که از سمت خود کنار گذاشته شدید، بخش خصوصی باید برایتان سرودست بشکند.

🔹بنابراین لطفا از میان شرکت هایی که برایتان #سرودست می شکنند، یکی را انتخاب کنید و فیش حقوق دریافتی از این شرکت را منتشر نمایید تا ببینیم واقعا شرکتی وجود دارد که برای به کارگرفتن شما، حاضر باشد ماهانه 57 میلیون تومان بپردازد یا خیر؟!

🔹واقعا اگر چنین شرکتی وجود دارد که حاضر است مثلا دو سال شما را با این حقوق به کار بگیرد، خب همان جا بمانید و عطای خدمت به کشور را به لقایش ببخشید. #سفره_انقلاب را هم بی خیال شوید!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

❌ حزب اللهی های قانون شکن!

شهید بهشتی: بنده می گویم که این #حزب_اللهی ها قانون شکنی هم می کنند، برای اینکه در دوران انقلاب، ما آنها را #قانون_شکن بار آوردیم. ما به آنها گفتیم قانون #طاغوت را بشکنند و اصلا با همین شعار حرکت کردند وگرنه اگر میخواستند قانونی حرکت کنند زمانی که پلیس محمدرضاشاه به آنها می گفت حرکت نکنند باید دستور پلیس را اجرا می کردند و سر جایشان می ایستادند. اینها اصلا قانون شکن بار آمدند. حالا باید آنها را بسازید (خطاب به روحانیون) برای اینکه آن قانون، قانون طاغوتی بود. این قانون، قانون #جمهوری_اسلامی است. آن موقع قانون شکن بودید، اکنون باید #پاسدار قانون باشید.

#کتاب مواضع حزب جمهوری اسلامی

⛔️ پینوشت یک: بعضی رفقا در توجیه عمل نکردن به قوانین کشور از قانون اساسی گرفته تا دیگر قوانین، منبرهای مختلفی می روند! قانون قانون است و باید رعایت شود; وگرنه #هرج_و_مرج می شود و هر کس به دلیلی که برای خودش توجیه دارد، قانون را رعایت نمی کند.

🚫پینوشت دو: اینکه نظارت قوی نیست دلیل بر قانون شکنی نمی شود. فرقی هم در قانون اساسی و دیگر قوانین نیست; هرچند مورد داشتیم #قانون_اساسی را هم نقض کرده است 😬

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴⚫️ آخرین سخنرانی شهید بهشتی در حزب سه روز قبل از شهادت/ دکان انقلاب

↙️ یکی از آفت های بزرگ #انقلاب_اسلامی می تواند این باشد که دچار گوینده و نویسنده و معلم و رهبر و متفکر حرفه ای بشود که #عمل او، گفتار و دعوتش را تکذیب می کند; مردم را به چیزی دعوت می کند و خود به راه دیگری می رود ... #آفت این انقلاب اسلامی این است که دچار بازیگرانی باشد که اسلام و انقلاب و هر چیزی را #دکان کنند: دکان قدرت، دکان ثروت، دکان شهرت، دکان ریاست. باید سخت مراقب باشیم که این خطری که در طول تاریخ همیشه انقلاب های الهی را تهدید کرد و به آن ضربه زد، این بار جلوی آن را بگیریم. کسانی #داعیان انقلاب و اسلام باشند که هرچه به آنها نزدیکتر می شوید، اعتقاد شما به اسلام بیشتر شود.

#شهیدبهشتی کتاب مواضع حزب جمهوری اسلامی

➕➕ کاری به تحلیل نسل های گذشته انقلاب با این شاخص ندارم، روی سخنم با #نسل سوم و چهارم این انقلاب است که باید #اقتدار جمهوری اسلامی را رقم بزنند. در این نسل ما، زمینه این آسیب بسیار گسترده تر شده و لذا اثرش هم بیشتر خواهد بود. کسانی که دم از جمهوری اسلامی و انقلابی گری و کار جهادی و جوانگرایی و اقتصاد مقاومتی و ... می زنند، مراقب این باشند که این حرفهایشان حس دکان را به دیگران ندهد. مراقب باشیم ...

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✋⛔️ مدیران زندانبان!

🔹افراد #توانمند، مخصوصا برای کارهای مهم و جدی، کم پیدا می شوند و یک مسئله #مدیران این است که وقتی برای #ماموریت هایشان چنین افرادی را پیدا می کنند، بتوانند آنها را در #سازمان حفظ کنند.

🔹برای این مسئله راهکارهای مختلف سخت و نرم در ادبیات مدیریت مطرح شده است.

🔹بعضی مدیران اما هستند که حکم #زندانبان را برای افراد سازمانشان دارند. همیشه #مراقب هستند که کسی به آنها نزدیک نشود و هر نزدیک شدنی، با اطلاع و زیر نظر ایشان صورت پذیرد.

🔹این مدیران چون نتوانسته اند سازمان و کار را به گونه ای طراحی کنند که برای افراد توانمند #جذاب باشد، همیشه این نگرانی و رویکرد ناشی از #ضعف را حتی در برابر سازمان ها و کارهای کوچکتر از خود دارند. البته دیگر نمیتوان به اینها گفت مدیر، باید گفت زندانبان!

➕ در یکی از سازمان های دولتی، مدیر توانمندی را سراغ دارم که وقتی کسی از ایشان طلب نیرو می کند، می گویند برو در تمام اتاق های دفتر من بگرد و هر فردی برای کارت مناسب بود را باهاش مذاکره کن و ببر. #مدیریت واقعی بر #سرمایه_انسانی یعنی این. بعضی ها هم دائم نگرانند که نکند کسی به نیروی ما نزدیک نشود یا کاری مشابه کار ما انجام دهد!

➕➕ در دو سه تجربه مدیریتی که با افراد توانمند در جایگاه خود داشتم، همواره در مقاطع مختلف به ایشان گفتم که هر زمان احساس کردید که این کار مناسب شما نیست یا موقعیت بهتری برای رشد و اثرگذاری بیشتر یافتید، حتما مطرح کنید و انتخاب کنید و این منعی از نظر ما ندارد; هر کس هم دنبال فرد توانمند بود، اول این #رفقا را معرفی کردیم. با این حال به لطف خدا رفقا همیشه با ما بودند تا پایان ماموریت.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

⚫️⚫️ وقتی بانک ها به منافع ملی هم رحم نکردند

🔹#بانک_ملت و چند بانک دیگر بر اساس نامه #بانک_مرکزی، اعلام کردند که به نهادهایی که در لیست #تحریم هستند خدمات نمی دهند

🔹از جمله این نهادها، #سپاه و پیمانکار بزرگ آن #قرارگاه_خاتم است که مهمترین پروژه های عمرانی کشور را با توان داخلی انجام داده است

😞 اینکه الان #غربی ها بنشینند و تا روزها به ریش ما #بخندند چیز عجیبی نیست

😞 اینکه پیش خودشان بگویند با اسم رمز #برجام با بانک خودشان تحریمشان کردیم و #قهقهه بزنند و جوک بسازند هم اصلا جای تعجب ندارد

🔹حالا از اینها که بگذریم، بعضی هم در داخل نشسته اند و با ژست علمی، در توجیه و تطهیر این قبیل اقدامات واقعا توجیه ناپذیر دولت، می گویند بانک کار خودش را کرده و خصوصی است و ... از این هم آدم خنده اش می گیرد.

🔹البته دستور را بانک مرکزی بر اساس برجام و تعهدات FATF داده اما به این #بانک_خصوصی، حاکمیت کدام کشور مجوز فعالیت داده? و این مجوز چقدر قدرت دارد? تا حدی که منافع یک کشور را زیر سوال ببرد به این راحتی?? اگر واقعا تعریف بانک خصوصی این است، همان بانک های دولتی فشل بهترند ... البته مساله بزرگتر از این حرفاست اما واقعا در کجای دنیا یک بانک خصوصی چنین قدرتی دارد و اینگونه فضا برایش باز است??

🔹باید ساعت ها برای این نگاه ها و این وضعیت #گریه کنیم; گریه کنیم که بانک هایی که ژست فعالیت در بازار دستوری به خود می گیرند و دائما دارند اعتراض می کنند که امتیاز بگیرند و عده ای هم باور میکنند، حداقل خودشان خوب می دانند که در #لیبرال ترین بازار دنیا فعالیت می کنند; بازاری که آنقدر برای بخش خصوصی و طرف خارجی احترام قائل است که اجازه #دریدن منافع ملی را هم به آنها می دهد!!

🔹برجامی که قرار بود چرخ صنعت را بچرخاند، امروز علاوه بر تبدیل صنعت هسته ای به یک حفره ی سیمان گرفته، دارد دیگر توانمندیهای کشور را هم بر باد می دهد

🔹امروز کاملا مطمئن شدم که هیچ دستاوری نداشته این برجام برای ملت ایران ... دستاوردش در حد همین عبارت مبهم "برقراری ارتباط با دنیا" بوده است ...

➕ خدا شاهد است که از نوشتن این متن، دغدغه دولت دهم-یازدهمی ودوگانه روحانی-احمدینژادی به هیچ وجه ندارم ... صرفا به جهت از دست رفتن منافع ملی که بر هر چیزی مقدم است این را نوشتم تا بدانیم دشمن، به حیاط خانه راضی نمی شود و تا وقتی که تا ته اتاق خواب را فتح نکند، دست بردار نیست!

➕➕ بعضیها حس #ناسیونالیستی هم ندارند

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👕 چند خطی در مورد حجاب، صرفا جهت اطلاع

🔹در همه کشورها، قوانین در مورد نوع #پوشش وجود دارد. حتی رویدادهای مختلف و مکان های مختلف هم طرز پوشش خاص خود را دارند که تحت عنوان #dresscode شناخته می شود. در واقع کسانی که می خواهند در آن جای خاص حضور پیدا کنند، ملزم به پوشیدن لباسی هستند که بر اساس آن #قانون مشخص شده است و نمی توانند لباس دیگری بپوشند.

🔹کشور ما هم در این زمینه قانون خاص خود و نوع پوشش خاص خود را دارد; با این حال همه از داخل و خارج به این قانون، یعنی الزام #پوشش_اسلامی ایراد می گیرند. در این زمینه دونکته باید گفت:

1⃣ نکته اول اینکه مشخص است که آنهایی که از خارج کشور با این قانون ما مخالفند، با اینکه این قانون از حکم اسلام تعیین شده مخالفت دارند; وگرنه همانطور که ابتدای متن گفته شد، همه جای دنیای برای نوع پوشش قانون هست و هیچ کجا، #لختی مجاز نیست!

2⃣ نکته دوم هم اینکه دقیقا این قانون و محدودیت پوشش کجا اجرا میشود که ما نمیبینیم? یعنی بر این نوع پوششی که امروز در خیابان میبینیم بعید است محدودیتی حاکم باشد و هر کس هر چه میخواهد میپوشد 😊

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 یارانه را از تولیدکنندگان می گیریم و به ثروتمندان می دهیم!

سیاست های اقتصادی کشور در حوزه یارانه های انرژی به نحوی طراحی شده است که در حال حاضر، هرچه بیشتر برق #مصرف کنیم، بیشتر دولت به ما #یارانه می دهد! پرمصرف ها بعضا ماهانه تا یک میلیون تومان هم از یارانه به خاطر تخفیف در قیمت برق استفاده می کنند!! قیمت برق بخش تولید را هم که بیشتر از قیمت برق مصارف خانگی و مشترکین #پرمصرف زیاد کردیم. این یعنی اینکه یارانه را داریم از تولیدکنندگان می گیریم و به حساب پرمصرف ها (که همان ثروتمندان هستند) واریز می کنیم.

علیرغم تلاش های صورت گرفته در سال های اخیر، #ثروتمندان اجازه تغییر این حالت را ندادند!

در کشورهای پیشرفته این رویه کاملا برعکس است و تولیدکنندگان قیمت کمتری بابت انرژی می پردازند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🎬 فروشنده: ایران یک جامعه جنسی است

🔹فیلم #فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، فیلم خوش ساختی است و از لحاظ هنری و سینمایی ظرافت های خاصی دارد که قابل تحسین است.

🔹از بعد داستانی اما، #فرهادی همواره قصد دارد در فیلم هایش در مورد جامعه ایران یک نتیجه گیری کلی بکند و یک نسبتی به آن بدهد. در فروشنده نیز همین رویه دنبال شده و این بار فرهادی می خواهد بگوید که جامعه ایران یک جامعه #جنسی است؛ که از نوجوان و جوانش گرفته تا میانسال و پیر، همه درگیر مسائل و دغدغه های جنسی پنهانی هستند و ممکن است هرکاری ازشان سر بزند!

🔹فارغ از اظهارنظر راجع به این #نتیجه_گیری، واضح است و اهل علم و آمار هم می دانند که چنین نتیجه گیری هایی، نیازمند کار علمی و آماری دقیق است و به همین راحتی نمی توان اینگونه در مورد یک جامعه اظهار نظر کرد.

🔹لذا به نظر می رسد فرهادی با چنین دیدگاهی نسبت به جامعه ایران، خودش مصداق یکی از دیالوگ های فیلمش است؛ در بخشی از فیلم، شهاب حسینی به شاگردش می گوید "کسی که نسبت به دیگران مشکوک است و فکر می کند همه می خواهند به او #تعرِّض کنند، حتما خودش قبلا مورد آزار قرار گرفته و به همین خاطر است که به همه مشکوک است" (نقل به مضمون). در واقع انگار فرهادی هم پیشتر مورد آسیب هایی قرار گرفته است که حالا احساس می کند کل #جامعه_ایران، یک جامعه دروغگو، خیانتکار، جنسی و ... است.

⬅️ اما در خصوص #جایزه های این فیلم از جشنواره خارجی؛ فروشنده همانطور که گفته شد از لحاظ هنری و سینمایی قابل تحسین است و فیلم خوب و خوش ساختیست. با این حال، خیلی #خارق_العاده مخصوصا نسبت به دیگر فیلم های فرهادی نیست؛ همچنین بازی #شهاب_حسینی بازیگر خوب سینمای ایران که البته بسیار بازی خوب و روان و طبیعی ای است هم نکته خیلی خاصی ندارد.

🔹لذا در دلیل اینکه چرا این فیلم جوایز متعدد گرفته است، دو #تحلیل وجود دارد:

1- دیگر فیلم های حاضر در آن #جشنواره_خارجی، سطحی متوسط داشتند و لذا فیلم فروشنده در آن بین و نسبت به دیگر رقبا، جایزه گرفته است که البته باعث افتخار است.

2- سینمای بین الملل، علاقه مند است که تصویر ایران را در #جامعه_جهانی بد جلوه دهد و بگوید که جامعه ایران، یک جامعه بداخلاق و بدذهن و خراب است که البته قابل تامل است.

➕اما در پایان، نتیجه گیری با خوانندگان محترم که البته فیلم را دیده اند

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✅ دانش اقتصادی امام صادق (ع)/ بازار، انحصار و احتکار کالا

↙️ سلمه حنّاط (گندم‌فروش) در روایتی نقل مي‌كند كه امام صادق (ع) از من در مورد شغلم سؤال فرمود؛ عرض كردم گندم‌فروش هستم و گاهي وقت‌ها بازار رواج خوبى دارد و پاره‏اى از اوقات كساد است و ناچار آن را انبار مى‏كنم؛ ایشان فرمود: دربارة آن، علماى آن ديار چه مى‏گويند؟ عرض كردم مى‏گويند #محتكر است. فرمود: غير از تو كسى هست كه آن را بفروشد؟ عرض كردم: من از هزار جزء، جزئى بيش نمى‏فروشم. فرمود: در اين صورت اشكالى ندارد.

↙️ مرحوم کلینی نیز به سند صحیح از حلبی نقل می‌کند: از امام صادق سؤال کردم در مورد کسی که کالا را حبس و احتکار می‌کند و به امید گران شدن آن به انتظار می‌نشیند، آیا چنین کاری جایز است یا نه؟ حضرت فرمودند: اگر کالا در بازار به وفور یافت شود به نحوی که مردم به راحتی بتوانند آنرا تهیه نمایند اشکالی ندارد و در غیر این صورت جایز نیست؛ او کالا را احتکار کرده و مردم را به حال خود واگذارد.

منبع: حرّ عاملی، وسائل الشيعة إلي تحصيل مسائل الشريعة

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✅ نکاتی از "آن مرد" در خصوص مدیریت و اقتصاد کشور

🔹 "آن مرد" که یکی از مسئولین سطح بالای سابق کشور بود، در مورد #مدیریت_دولتی دو نکته مهم گفت:

1- کشور را باید خود #مردم اداره کنند؛ باید مردم مشارکت و نظارت و احساس مسئولیت داشته باشند. 600 هزار نفر (تعداد کارمندان وزارتخانه های دولتی) نمی توانند برای 80 میلیون نفر جمعیت کشور کار کنند و تصمیم بگیرند.

2- هرچقدر حضور دولت در زندگی مردم بیشتر باشد و مسئولیت های آن بیشتر باشد و کارهای بیشتری در دست داشته باشد، #ناکارآمدی افزایش می یابد. اما برای کوچک سازی دولت، باید #مسئولیت های دولت را کاهش داد نه تعداد کارمندان را.

🔹در آینده نکات "آن مرد" را اینجا می گذاریم 😊 البته بدون ذکر نام و نشانی اش 😉

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 می خواهم ازدواج کنم، ولی نمی توانم 😔

🔹 من هم #جوان این کشورم؛ جوانی که همه شما برایش شعار دادید که بهتان رای بدهم. جوانی که در سخنرانی هایتان چندین بار اسمم را آوردید

🔹جوانی که باعث شده از الان برای سال دیگر برنامه ریزی کنید و روز و شب نداشته باشید! و دارید یکی یکی #شعارهایتان را آماده می کنید که دلش را بدست آورید

🔹خواستم همین الان یک چیزی را با شما در میان بگذارم. برای من فرقی ندارد کسی که می آید اسمش چیست، یا #وابسته به چپ است یا راست!

🔹ساده اگر بخواهم بگویم، چپ و راستت خیلی برای من فرق ندارد؛ آن چیزی که برایم فرق دارد این است که وقتی آمدی زندگی ام را چپ و راست نکنی!

🔹من دینم را دوست دارم، کشورم را دوست دارم، مردمم را دوست دارم، زندگی کردن را هم دوست دارم. اما اگر #شعارهای_انقلابی ات و مرگ بر این و آن گفتنت، یا ژست رابطه ات با دنیا و #برجامی که آخر نفهمیدم چیست، و یا حتی #اقتصاد_مقاومتی گفتنت در هر جمله سخنرانی که این را هم درک نکردیم، قرار باشد آخرش برای من فرقی نکند و بدتر اینکه زندگی مرا بدتر از حالت فعلی کند، من هیچ کدام را نمی خواهم.

🔹به خدا برای من فرقی ندارد که تو اسمت #مردمی است یا #دیپلمات است یا #سرهنگ یا #حقوقدان! آن چیزی که فرق دارد این است که وقتی آمدی، بتوانم احساس آرامش کنم از اینکه دین و دنیایم حفظ خواهد شد و مجبور نیستم برای اجاره یک واحد 40 متری در بدترین جای شهر، به هزار قرض و وام پربهره و بدهی و بدتر از آن دچار شوم.

🔹فکر کنم فهمیده باشی چه می خواهم. بله راستیتش اینکه میخواهم #ازدواج کنم. من و همه جوان های هم سن و سالم که تقریبا ده دوازده میلیون هستیم روی هم. اما وقتی پا جلو میگذاریم، از پس همین تهیه یک سرپناه هم بر نمی آییم! چه برسد به هزینه های دیگر ...

🔹اگر این مشکل ما را حل می کنی، و این ده دوازده میلیون نفر را درک میکنی، بسم الله؛ اما بینی و بین الله، اگر قرار است فقط #شعار بدهی که من شیفته ات شوم و بعد ببینم اتفاقی نیفتاد، مرا از دین و دنیا و وطن و زندگی زده کرده ای.

راستی، گزینه مورد نظر را هم پیدا کردم 😊

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✅ مجلس نباید بتواند وزیران را استیضاح کند

ادامه نکاتی از "آن مرد" در خصوص مدیریت و اقتصاد کشور (2): "آن مرد" که یکی از مسئولین سطح بالای سابق کشور بود ...

1- مجلس نباید بتواند وزیران را استیضاح کند چون این کار به زد و بند می انجامد. البته این منافی نقش نظارتی مجلس نیست. مجلس باید نظارت دقیق بکند بر دولت و از عملکرد هیئت دولت، گزارش های نظارتی تهیه کند و اینها را در اختیار رئیس جمهور قرار دهد؛ اما در نهایت از رئیس جمهور سوال کند و #پاسخگویی بخواهد و اگر نیاز بود، رئیس جمهور را استیضاح کند. رئیس جمهور باید پاسخگوی شرایط کشور در همه حوزه ها به مجلس باشد.

2- #ساختار اداره کشور باید طولی باشد. یعنی نهادها در طول هم باشند نه در عرض هم. وقتی نهادها در عرض هم قرار می گیرند، برای یک موضوع یا یک سمت، چند جا تصمیم می گیرد و این کارها را عقب می اندازد. وقتی هم مجلس و هم رئیس جمهور می تواند یک وزیر را عزل کند، عملا وزیر باید به هر دو نفر پاسخ بدهد و این خوب نیست.

3- سازمان های نظارتی کشور در جاهای مختلف باید از دستگاهی که بر آن #نظارت می کنند جدا باشند و مستقل باشند و از خبره ترین افراد تشکیل شوند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 شرکت نفت، همان شرکت نفت زمان شاه است! قوه قضاییه ام همینطور/ دفاع مقدس!؟ / جنگ احد/ نسل چهارم ...

با عرض پوزش از طولانی بودن متن؛ خوش حال می شوم اگر بخوانید و نظر بدهید. نظرات شما را در #کانال هم درج خواهم کرد ان شاءالله

🔹بعد از #انقلاب، آرمان ها و مبانی جمهوری اسلامی به خوبی در قالب قانون اساسی و دیگر اسناد بالادستی تدوین شد. با این حال، ساختارهای کشور تغییر چندانی نکرد که بتواند متناسب با این تغییرات، خود را به روز کند.

🔹بعضی معتقدند که شرکت نفت امروز ما همان شرکت نفت #زمان_شاه است و تغییری نکرده است؛ قوه قضاییه و بانک و دیگر نهادها هم همینطور و این نهادها، خود را با اهداف انقلاب تغییر ندادند و برای همین امروز شاهد عدم تحقق اهداف هستیم.

🔹این گزاره تا حد خوبی درست است و در مورد بخش قابل توجهی از نهادهای کشور صدق می کند. اما چرا اینطور شد؟ یعنی چرا ساختارها تغییر نکردند؟ همچنین که همواره می دانیم که این #ساختار و سیستم است که رفتار را تعیین می کند؛ اگر سیستمی فسادزا باشد، آدم خوب را هم فاسد می کند و بالعکس.

🔹در چرایی این مسئله باید گفت که اولا، درست است که سیستم ها رفتار آدم ها را شکل می دهند اما خب چه کسی سیستم را می سازد؟ قطعا خود #آدم ها هستند؛ یعنی آدم های پیشرویی که متناسب با هدف یک مجموعه، سیستم های متناسب با آن را در شرایط نابسامانی طراحی می کنند.

🔹خب! پس چرا سیستم ها و ساختارهای ما مثل بانک و شرکت نفت و قوه قضاییه و ... متناسب با #اهداف_انقلاب تغییر نکرد؟

🔹یکی از پاسخ های اصلی و مهم به این پرسش، #کمبود_آدم است! اما چرا کمبود آدم؟

🔹هر انقلابی برای اینکه به ثمر بنشیند و بتواند به اهداف خود برسد، نیازمند آدم هایی است که اولا اهداف آن را عمیقا قبول داشته باشند و دوما متخصص باشند.

بعد از انقلاب ما در این دو ویژگی به مشکل جدی خوردیم:

🔹اول اینکه انقلاب اسلامی ایران، معتقدترین افراد به خود را در جریان جنگ تحمیلی و #دفاع_مقدس از دست داد ... دوم اینکه به دلیل نداشتن تجربه قبلی، متخصص هم کم داشت؛ شهادت بهترین افراد هم مزید بر علت شد تا تعداد کسانی که بخواهند با دغدغه، ساختارها و سیستم ها را درست کنند، بسیار کاهش یابد.

🔹اینجا، #جریان اداره کشور با تعداد معدود افراد متعهد و متخصص جمهوری اسلامی و تعداد کثیر افراد #ظاهرالصلاح و غیرمعتقد پیش رفت. همین باعث شد که ساختارها تغییری نکنند و حتی کاملا متناقض با اهدافی که داشتیم از جمله افزایش حضور مردم در اداره کشور، عدالت، فرهنگ اسلامی و ... به کار خود ادامه دهد.

🔹با این وجود، همان معدود افراد نگذاشتند جریان انقلاب از مسیر اصلی منحرف شود؛ در این میان نقش #رهبر مقتدر انقلاب آیت الله خامنه ای بسیار پررنگ و در واقع مهمترین نقش بوده و هست.

🔹اما به خاطر داشته باشیم که حتی پیامبر (ص) هم که به عنوان فرمانده در عمده جنگ های صدر اسلام حضور داشتند، در همه جنگ ها پیروز قطعی نبودند؛ از جمله #جنگ_احد! لذا نقش مردم و همه کسانی که با دغدغه برای فرمانده ایفای نقش می کنند و باید مسئولیت بپذیرند و شانه خالی نکنند بسیار مهم است.

🔹خوشبختانه #نسل_امروز جوانان معتقد به انقلاب و جمهوری اسلامی، توانایی این را دارند که خلاهای گذشته را پوشش دهند و نقش #ساختارساز را ایفا کنند و رهبرشان را در رسیدن به اهداف انقلاب که نتیجه اش جز کمال در دین و دنیای مردم نیست، یاری دهند ... اگر شانه خالی نکنند و #کاسبکار نشوند!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🚌 ما بی آر تی سواران!

🔹عادت کردیم که در تلویزیون، حرف از توسعه شهری و نوسازی ناوگان حمل و نقل و لزوم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را از کسانی بشنویم که بعید است حداقل در یکی دوسال اخیر، به صورت مستمر از #اتوبوس و #مترو برای عبور و مرور استفاده کرده باشند.

🔹خب این آدم درد ما را نمی فهمد دیگر! بله درد ما #مردم را فهمیدن سخت است چون باید مثل ما زندگی کرد نه اینکه بیست و چهار ساعت با بهترین وسیله نقلیه این طرف و آن طرف برویم و از #ترافیک هم شاکی باشیم و بعد بگوییم عجب مردمی هستند که نمی فهمند باید با اتوبوس این طرف و آن طرف بروند! خب مردم، شکرگزار باشید دیگر!

🔹حالا غیر از اینها، اگر بخواهیم همه از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنند، نباید طوری شود که فرد برای سوار شدن بیست دقیقه تا نیم ساعت منتظر باشد و آخرش هم به هزار زور و فشار و #حق_الناس وارد شود! بعد هم کاشف به عمل میاد که موبایلش رو دزدیدن در این فشار جمعیت.

🔹درست کردن این #مملکت سخت نیست، فقط بعضی شماها نمی توانید! چون نه می فهمید درد چیست و نه می دانید درمان کجاست. اونهایی که درد مملکت رو فهمیدن، دیدیم که کارهای بزرگی هم کردن.

🔹خلاصه اینکه ما #بی_آر_تی_سواران، خوب می فهمیم که چه کسی می تواند مسئله ما را حل کند و به فکر کشور باشد. خیلی هم نیاز به آسمان ریسمان بافتن و تبیین مبانی انقلاب و حرفهای قلمبه نیست چون ما این مبانی را خودمان می دانستیم که از اول انقلاب کردیم!

🔹به قول حاج آقا قاسمیان، امروز باید کارآمدی جمهوری اسلامی را ثابت کرد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 سالانه 13 هزار میلیارد تومان یارانه، یواشکی به ثروتمندان داده می شود!!

اما به چه طریق؟

🔹همانطور که می دانید، اگر بیشتر از یک حدی برق #مصرف کنید، قیمت برق به ازای مصارف بیشتر افزایش می یابد. یعنی مثلا اگر بالای 100 واحد مصرف کردید، هر واحد اضافی به فرض دو برابر محاسبه می شود.

🔹تا اینجا مشکلی نیست. مشکل اونجاست که #دولت به جای اینکه مصارف بالای 100 واحد رو دو برابر حساب کنه، یک و نیم برابر حساب میکنه و بقیه اش رو از جیب خودش (بخوانید جیب مردم) میده!

🔹از اونجایی هم که کسانی که مصرف بیشتری دارند، معمولا جزو #ثروتمندان هستند، انگار دولت داره به این قشر از بیت المال یارانه میده.

🔹مقدار کل #یارانه ای که دولت به این شکل در برق و گاز و بنزین به پرمصرف ها میده، حدود 13 هزار میلیارد تومان است!!

🔹اگر دولت همین را اصلاح کند، به اندازه 4 ماه یارانه ای که به کل مردم میده، در هزینه هاش صرفه جویی میشه و این مقدار میتونه صرف بهبود زندگی #مردم بشه.

🔹تازه این رقم، معادل فروش روزانه 260 هزار بشکه نفت است!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

❌ قبل از دریافت وام ازدواج; بعد از دریافت وام ازدواج!!!

🔹همانطور که میدانید، #وام_ازدواج امسال از سه میلیون تومان به ده میلیون تومان افزایش یافت.

🔹از ما که گذشته بود اما در جریان کسانی که میخواستن این وام رو بگیرن بودم. #بانکها خیلی ابتدای کار جوانها رو سر دواندن برای گرفتن این وام ... البته هنوز هم اذیت می کنند ولی خب خداروشکر وضعیت خیلی بهتر شده است.

🔹اما پیامی که یکی از جوانها داده بود قبل از دریافت وام ازدواج و بعدش، برام خیلی جالب بود. واقعا دیدم ما جوانها چقدر توقعاتمون کمه که با یه کم آسون شدن اولیات زندگی، اینقدر #خوشحال میشیم.

1⃣ این دوست خوبمون قبل از دریافت وام ازدواج 10 میلیونی و گیردادن های بانکها، در حالی که خیلی #ناراحت بود گفته بود: خدا لعنتشونن کنه با این مملکت داریشون، باید بهشون گفت شما از #داعش وصدام و شمر و یزید و عمر بدترید، صدرحمت به اونا هرچند کفر گفتم، ولی چیکار کنم کارگری که 40 هزار حقوق روزانشه هیچی ندار نه ماشین نه خونه و نه ..... چطور زندگیشو شروع کنه با این وضع مملکت. بعدش بعضی ها هی میگن جوانها کار کنن ازدواج کنن بچه دار بشن.

2⃣ همین دوستمون بعد از گرفتن وامش گفت: ایشالله تمام جوونها به این وام هرچه زودتر دسترسی پیدا کنن، شاید یه گوشه ای از مشکلاتشون حل بشه انشالله، آروزی #خوشبختی همتون رو دارم، ایشالله هیچ وقت سرتون پایین نباشه جلوی همسرتون. خدا رو شکر مشکلم حل شد، دستشون درد نکنه ارزش دویدن شو داشت خستگیش از بین رفت، تشکر میکنم از رییس بانک، مخصوصا پرسنل که فقط وام ازدواج رو برای جوونها تامین میکنن، اصلا سخت نگرفتن مدارکی که ازم خواستن هم باید میگرفتن چون کم پولی نیست، زندگیم درست شد.

➕این #مشکلات ما جوانها باید حل شود. آنوقت میبینیم که هیچ کس از نسل ما، نمیگذارد کسی پشت مملکتش کوچکترین حرفی بزند. الان هم خودمان داریم میگوییم تا #درست شود.

🔹بعد از وام ازدواج، قدم بعدی #مسکن جوانان است که باید حل شود.

↙️ همراهان عزیز، شما هم بگویید تا اینجا بگذاریم صحبتهایتان را. وجه مشترک همه ما این است که مملکتمان را دوست داریم و از مشکلاتش ناراحتیم.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

ذخایر انقلاب و نجومی بگیران در زمان امیرالمومنین (ع)

طلحه و زبیر که از بزرگان اسلام و جزو بقایای اصحاب پیغمبر بودند خدمت امیرالمومنین آمدند و حرف های گله آمیزی زدند. از جمله گفتند: تو ما را با دیگران در تقسیم بیت المال یکسان کردی؛ ما را با کسانی که شبیه ما نیستند، در دادن اموال بیت المال یکی قرار دادی. این چه وضعی است؟ چرا امتیاز قائل نیستی؟ با شمشیر ما این فتوحات به دست آمد؛ ما بودیم که اسلام را پیش بردیم.

#انسان_250_ساله

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

عزاداری خوب، عزاداری بد!

🔹هر چیزی که موجب "وهن دین" یعنی سبک جلوه دادن دین شود، انجام آن جایز نیست و #حرام است.

🔹از این قاعده باید تفاوت میان عزاداری خوب و عزاداری بد را دریافت. یک #عزاداری باعث زیبا جلوه دادن مذهب می شود و یک عزاداری هم مذهب را سبک می کند.

🔹نمونه عزاداری خوب، همین هیئت های شهر #یزد است که معمولا در تاسوعا و عاشورای هر سال از تلویزیون پخش می شود. یک جماعت عظیمی در صفوف منظم، کنار هم ایستاده و منظم سینه زنی می کنند. هر کس چنین صحنه ای را ببیند، بی شک احساس خرسندی می کند؛ حتی اگر مسلمان نباشد. چون این صحنه، صحنه زیبایی از یک مراسم مذهبی است.

🔹نمونه #عزاداری_بد هم در بعضی هیئت ها وجود دارد. بالا پایین پریدن های بی مورد و نازیبا، حسین حسین گفتن به سبکی که انگار دوبس دوبس می گوییم نعوذبالله، لخت شدن، خدای نکرده قمه زدن، استفاده از الفاظی که بعضا در شان ائمه (ع) نیست توسط مداح و ... همه از مصادیق وهن مذهب و سبک کردن دین است و نباید انجام شود. عمومی و خصوصی اش هم فرقی ندارد.

🔹عزادارای #ورزش جسم نیست. قرار بود نام حسین (ع) را زنده نگه داریم تا هم در خودمان و هم در جامعه تغییر ایجاد شود. این که تا صبح سینه بزنیم یا در مجلسی دو سه ساعت عرق بریزیم، بیشتر شبیه ورزش است تا عزاداری!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

نظر آیت الله خامنه ای در مورد عزاداری:

🔹هركاري كه براي انسان ضرر داشته يا باعث وهن دين و مذهب گردد حرام است و مؤمنين بايد از آن اجتناب كنند.

❓آیا قمه زدن به صورت مخفی حلال است؟ قمه‌زني علاوه بر اين‌كه عرفي از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمي‌شود و سابقه‌اي در عصر ائمه عليهم‌السلام و زمان‌هاي بعد از آن ندارد و تأييدي هم به شكل خاص يا عام از معصوم علیه‌السلام در مورد آن نرسيده است، در زمان حاضر موجب وهن و بد نام شدن مذهب مي‌شود، بنابراین در هيچ حالت جايز نيست.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

اعطای مسکن ازدواج به زوجین تصویب شد

🔹خبر خیلی خوبی است. اگر پسرها و دخترها مطمئن باشند که بعد از اینکه عقد کردند، می توانند یک #مسکن دریافت کنند، تاثیر قابل توجهی در افزایش ازدواج شاهد خواهیم بود چرا که یکی از مسائل پیش روی زوجین و به ویژه پسرها که #ازدواج را کاهش داده است، مسکن است.

🔹اگر هزینه مسکن برای ما جوانان نبود، تامین یک شغل و هزینه های ازدواج (از طریق وام ازدواج 10 میلیونی و پس انداز) در توان همه مان بود و لذا ازدواج به شدت آسان می شد و تعداد زیادی از کسانی که #آرزوی_ازدواج دارند و شرایطش را ندارند، به خانه بخت می رفتند.

🔹حالا اینکه این مسکن، به صورت رایگان مثلا 5 سال در اختیار یک جوان قرار گیرد یا اینکه به صورت اقساط بلندمدت مانند مسکن مهر به او فروخته شود، یا هر حالت دیگری، فرقی ندارد. بلاخره باید یک مدلی باشد که هم از لحاظ #اقتصادی توجیه داشته باشد و هم جوان مطمئن باشد بعد از ازدواج، حتما زیر سقفی با کمترین هزینه خواهد رفت.

🔹ان شاالله قدم بعدی کشور بعد از افزایش وام ازدواج 10 میلیونی، تامین #مسکن_ازدواج جوانان خواهد بود.

🔹شاید چنین اقدامی را بتوان یکی از بزرگترین اقدامات کشور در حمایت از جوانان دانست. لذا امیدواریم به زودی این خبر ابتدای متن به واقعیت تبدیل شود. این یکی از مطالبات ما جوانان از #رئیس_جمهور بعدی خواهد بود.

➕ پینوشت: #اشتغال مهم است؛ اما افزایش اشتغال وابسته به شرایط عمومی اقتصاد است. لذا علاوه بر حرکت در این جهت که وضع اشتغال جوانان درست شود، باید تسهیلاتی این چنینی نیز مانند سایر کشورها برای ازدواج جوانان در نظر گرفته شود.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

درسی از تاریخ

🔹یک درس بزرگ واقعه عاشورا، عملکرد #توابین است که بررسی تاریخی آن جالب است. کسانی که عمده شان به سه امام پشت کردند!

🔹اصولا #عاشورا را زنده نگه می داریم که این درس ها را بیاموزیم وگرنه سینه زدن و عزاداری، بدون هدف و آموزندگی و مهمتر عمل، ارزش ندارد.

🔹سلیمان صرد خزاعی، یکی از رهبران اصلی #توابین است. توابین یعنی همان کسانی که بعد از واقعه کربلا قیام کردند و کشته شدند.

🔹در زمان امام حسن (ع) و بعد از واقعه #صلح، سلیمان امام را به خاطر صلح کردن، مذل المومنین (ذلیل کننده مومنین) خواند!! بعد هم امام حسین (ع) را تحریک به قیام می کند; انگار دو امام با هم تفاوت دارند!

🔹در زمان امام حسین (ع)، سلیمان از اولین کسانی است که به امام #نامه می نویسد که قیام کند و نهضت نامه نوشتن به امام را راه می اندازد; اما بعد در واقعه کربلا در کنار امام قرار نمی گیرد. (روایات از دلیل این کار متفاوت است اما قوت بر این است که اینها تحلیلشان تغییر می کند و امام را تنها می گذارند)

🔹در آخر هم سلیمان به همراه توابین، در زمان امام سجاد (ع) قیام می کنند و تا نفر آخر #کشته یا شهید می شوند.

🔹دلیل اینکه در گفتن #شهید برای اینها شک دارم، این است که برنامه امام سجاد (ع) در آن زمان این بود که حرکت #تشکیلاتی شیعیان را آغاز کند; زمانی که طبق روایت، دوست داران شیعیان هفت نفر بیشتر نبودند و به شدت به چنین افرادی که درکنار امام قرار بگیرند نیاز بود. لذا هر کشته شدنی، شهادت نیست; هر چند این مقام را خداوند تعیین می کند.

🔹با این حال ایشان در این زمان هم تحلیلشان بر خلاف برنامه امام بود و کشته شدنشان حدود سه چهار سال بعد از واقعه عاشورا، رعب و #وحشت و خفقان شیعیان را در جامعه بیشتر می کند و اتفاقا بر حرکت امام سجاد (ع) تاثیر منفی دارد.

➕ تفاوت ندارد که #انقلابی باشیم یا حزب اللهی یا هر چیز دیگری; در خط امام که نباشیم و برای خودمان و تحلیلهایمان وزن بیش از حد قائل باشیم، عاقبتمان همین می شود.

✅ این یک درس از #تاریخ است که کماکان ادامه دارد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✅ در مجمع تشخیص، فهم ها متفاوت است

ادامه نکاتی از "آن مرد" در خصوص مدیریت و اقتصاد کشور (3): "آن مرد" که یکی از مسئولین سطح بالای سابق کشور بود ...

1- برای اصلاح سازمان باید افراد سازمان را اصلاح کرد و برای اصلاح افراد باید مدل های ذهنی را اصلاح کرد. در #مجمع_تشخیص فهم ها از مبانی و اصول (از جمله اقتصاد مقاومتی) متفاوت است و این باعث می شود خروجی متفاوت باشد و خوب نباشد.

2- در بسیاری از سازمان ها، #ساختار مدیر را به خدمت می گیرد. در چنین شرایطی مدیر نمی تواند مدیریت کند و سازمان را به اهداف خود برساند. مدیر باید بتواند ساختار را به عنوان یک ابزار در اختیار بگیرد و آن را طوری تغییر دهد که به اهداف برسد. این در صورتی اتفاق می افتد که مدیر بر حوزه کاری خود اشراف داشته باشد.

3- ساختار #غیر_رسمی تصمیم گیری و اجرا در سازمان مهمتر از ساختار رسمی است.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

⭕️ نظر شهید بهشتی در مورد #سپاه چه بود

🔹#پاسداران محترم در برهه های مختلف زمان، خدمات بزرگی به کشور ارائه کردند. از ابتدای تشکیل و زمان جنگ گرفته تا بعد از جنگ و دوران سازندگی و امروز.

🔹با این حال، سپاه طبق اصل 150 قانون اساسی، وظیفه "حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب" را بر عهده دارد.

🔹این وظیفه را میتوان به گونه های مختلفی تعبیر و تفسیر کرد اما #شهید_بهشتی نظر جالبی در مورد سپاه دارند.

🔻ایشان در بیان مواضع حزب جمهوری اسلامی آورده اند: در اولین فرصت ممکن باید برای سپاه برنامه ای تهیه و اجرا شود که برادران و خواهران پاسدار، روزانه چند ساعت در یکی از کارهای جاری کشور در بخش های دولتی یا خصوصی مشغول کار گردند و در سپاه کمتر کسی باشد که یکسره کار کند و از #جامعه و گردش عمومی کارها در جامعه دور بماند.

🔻در جای دیگر هم آورده اند: سپاه باید علاوه بر آمادگی رزمی، نقش کادر سازمان دهنده ارتش بیست میلیونی (#بسیج) را نیز برعهده بگیرد.

🔹از نظرات ایشان برداشت می شود که سپاهی بودن نباید یک شغل باشد، بلکه یک #وظیفه و ویژگی است مشابه بسیجی بودن.

🔹امروز این تعریف و نظر با کارکرد این #نهاد_انقلابی متفاوت است و سپاه، امروز نقش های متفاوت اقتصادی، فرهنگی و در بعضی مقاطع سیاسی نیز بر عهده دارد.

🔹راجع به این نقش ها و درستی یا غلطی آن، با توجه به #شرایط_کشور باید بحث کرد. ان شاالله به زودی ...

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

چه بد شد که دیگر #وام_نجومی نداریم

🔹رییس بانک مرکزی دیروز گفت که افزایش وام ازدواج از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان برای نظام بانکی #سنگین بود!

🔹چند روز پیش آماری از بانکها منتشر شد که نشان می داد هر بانک چه حجمی از منابع قرض الحسنه #مردم را بر خلاف قانون به مدیران و کارکنان خود وام داده است. بعضی بانکها کل منابع مردم را به مدیران خود وام داده بودند.

🔹جمع این تخلف بانکها معادل اعطای #وام_ازدواج به یک میلیون و دویست هزار جوان بود. یعنی حدود 12 هزار میلیارد تومان!

🔹بله آقای #سیف، این کار برای نظام بانکی سنگین بود. چون دیگر بانکها کمتر به منابع مفت و مجانی از جیب مردم دسترسی دارند که به خودشان وام بدهند.


🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷

👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 حکومت اسلام در #اسپانیا چه شد?/ با دین، آموزش و تجارت، مسلمانان را از بین ببرید!

(قسمت اول)

🔹نزدیک به سه قرن در حدود سالهای 700 تا 1000 میلادی، حکومت اسلامی بر اسپانیا (#اندلس قدیم) حاکم بود. اندلس در این دوره پیشرفت های فرهنگی و اقتصادی زیادی داشت.

🔹اما عاقبت مسیحیان با حیله های #نرم، حکومت اسلامی را شکست دادند و سرزمین ارثی خود را پس گرفتند.

🔹ایلدفولوس از بزرگان مسیحی که این حرکت را رهبری می کرد، با مشورت یک آشنا به اسلام، سه کار را در دستور خود قرار داد که در نهایت به #فروپاشی حکومت مسلمانان انجامید.

⬅️ این مشورت به این شرح بود که با مسلمانان در سه چیز پیمان ببندید:

1⃣ آزادی در تبلیغ #دین: آزادی شما در تبلیغ دین باعث خواهد شد که کشیشان و مبلغان بتوانند تعلیمات دینی شما را در میان کودکان مسلمان آموزش دهند. در این صورت حتی اگر ایشان نتوانند آیین مسیحیت را به دلهای مسلمانان داخل کنند، حداقل مایه آن خواهد شد که جوانان مسلمان در دین خود سست و بی تفاوت شوند؛ در نتیجه غیرت دینی که آنان را به رویارویی و مقاومت وا می دارد، از دل آنها بیرون خواهد رفت.

2⃣ آزادی در #آموزش به مسلمانان: این موجب خواهد شد که جوانان مسلمان، برای شما و در نتیجه مسیحیان و اروپاییان به گونه ای برتری فکری و نژادی معتقد شوند و شما را قوی تر و عالی مقام تر از خودشان بدانند و به همین نسبت علاقه و احترام آنها نسبت به هم آیین های خود کاسته شود.

3⃣ آزادی در #تجارت با آنها: این وسیله ای است برای آمیزش و معاشرت نزدیک شما با آنها. به همین وسیله می توانید از وابستگی و علاقه مسلمانان به پوشاک و دیگر ویژگی های ملی و مذهبی شان بکاهید. از طریق همین معاشرت ها می توانید خوردن مسکرات را که در میان مسلمانان حرام است و کاری زشت و نادرست به شمار می آید در میان آنها رواج دهید. اگر این شرم از میان مسلمانان برود، کم کم به سایر کارهای زشت هم عادت خواهند کرد و بی قید خواهند شد. در نتیجه عزت نفس و غرور ملی و احساس برتری مذهبی را از دست خواهند داد و ضعف و سستی بر جسم و روح آنها چیره خواهد شد و رشته امور کشور و کشورداری آنها از هم گسسته خواهد شد.

🔴 فراموش نکنید که ناز و نعمت بسیار، تن پروری، خوشگذرانی، اسراف در خوردن غذاهای گوناگون و لباس های رنگارنگ و گران قیمت و فرو رفتن در گرداب شهوت ها، مسلمانان را از راه نیاکانشان باز می دارد و روح آزادگی و جنگاوری را از آنان می گیرد.

منبع: کتاب #غروب_آفتاب_در_اندلس

➕ قسمت دوم این مطلب مربوط به مدیران است!

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷

👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 حکومت اسلام در #اسپانیا چه شد?/ دعوای مدیران بر سر قدرت و نفوذ!

(قسمت دوم)

🔹بعد از اینکه مسیحیان برای پس گرفتن اندلس (اسپانیا) از دست مسلمانان، برای منحرف کردن جوانان از طریق ترویج #فساد و فحشا برنامه ریزی کردند، سراغ حاکمان و مسئولین رفتند.

🔹یکی از کارها ایجاد اختلاف بین #حاکمان شهرها بود; تا آنجا که بعضی آنها برعلیه دیگری قیام کردند. مثل اینکه دو وزیر یا استاندار در یک کشور با هم درگیر شوند و یکی دیگری را بکشد!

🔹کار دیگر #نفوذ در دستگاه مدیریتی بود. یعنی مسیحیان در بخشهای جنگی از خود صلاحیت هایی نشان دادند که باعث شد بتوانند اعتماد حکمای اسلامی را جهت گرفتن پست های مختلف به دست آورند.

🔹دیگر سیاست مسیحیان، فریب دادن حاکمان شهرها بود با این حیله که "ما از تو حمایت می کنیم تا حاکم کل آندلس شوی". یکی دو حاکم را هم با وعده #قدرت فریب دادند.

🔹در نهایت مسیحیان با ایجاد اختلاف بین حاکمان و سست کردن جوانان تا جایی که جوانان مسلمان به افراد هرزه و فاسد شناخته می شدند، توانستند یکی یکی شهرها را از مسلمانان پس بگیرند.

🔹جنگ و خونریزی بسیاری هم راه انداختند و به زنان و دختران هم تجاوز کردند.

🔹و در آخر، سر از تن همه افراد مسلمانی که در این برنامه برایشان جاسوسی کرده بودند و بهشان کمک کرده بودند جدا کردند!

منبع: کتاب #غروب_آفتاب_در_اندلس

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷

👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 این پیام ها دل آدم را خون می کند؛ قابل توجه بعضی مسئولین!

🔹مقدمه: یک سری از رفقای بسیجی دانشگاه علم و صنعت، پیگیر حل شدن مسائل وام ازدواج جوانان به عنوان تنها حمایت کشور از ازدواج هستند. از ابتدا برای افزایش این وام از 3 میلیون به 10 میلیون تلاش کردند که کارشان نتیجه داد و دل خیلی از جوانها را شاد کرد؛ حالا هم دارند برای رفع موانع تلاش می کنند. از دولت و بانک مرکزی هم پیگیری می کنند برای اینکه مشکلات حل شود. یک کمپین هم دارند تحت عنوان کمپین پیگیری وام ازدواج (@vamezdevaj)

↙️ اصل مسئله هم این بود که بانکها منابع مردمی قرض الحسنه را صرف کارهای دیگر و وام دادن به خودشان می کردند که این رفقا، جلوی این کار را گرفتند تا منابع صرف امور قانونی و درست از جمله وام ازدواج بشود.

🔴 بخشی از پیامی که یک دختر جوان به این #کمپین داده به شرح زیر است:

🗣 با كلي ذوق و شوق دنبال كاراي وامم بودم. ديگه تقريبا همه چي داشت درست ميشد حتي تعيين شعبه هم شدم ولي در نهايت انقدر طول كشيد كه من بدبخت ضامنم رو از دست دادم. خدا باعث و بانيهاشو لعنت كنه كه بايد با اين سن كم، انقدر تو فشار باشم. اين مملكت اخه به چه درد من بيچاره ميخوره؟ من يه دختر ٢٢ ساله بي پدر بزرگ شدم. عروسي نگرفتم حتي يه مشهد واسه دلخوشيم نرفتم بعد عقدم. لباس سفيد تنم نكردم. حتي ذره اي از خوشي هاي دنيارو نداشتم. اين آقايوني كه نشستن رو صندلي با شغل هاي عالي و درآمدهاي كلان كجان كه صداي من و نميشنون؟ مگه مال حروم خواستم بخورم؟ اونوقت ميگن فحشا زياد شده ميگن عفاف از بين رفته. دولت مردان محترم يكم بشينيد به اون مغزتون فشار بياريد كه يه دختر بي كس و كار آخه چطور ميتونه راهي يا چاره اي واسه گرفتن يه وام ازدواج كوفتي پيدا كنه؟يعني هيچ راهي واسه گرفتن وام ازدواج بدون ضامن نيست؟ انقدر دارا هستيد نميتونيد خودتون و جاي آدمي مثل من بزاريد كه هيچي نداره و در به در دنبال يه لقمه نون حلاله. ميخوام بدونم دختراي شما هم مثل من ازدواج ميكنن يا نه؟ خواهش ميكنم التماس ميكنم دستم به هيجا بند نيست حتي از مرده ها هم دستم كوتاه تره. فقط خدارو دارم. حداقل اينطوري آروم ميشم شايد يكي از همين دولت مردان حرفام و خوند

✖️ من دیگه حرفی ندارم ...

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷

👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🏠 مسکن مهر، چقدر بود؟ در باب بی کفایتی!

📌 دولت قبل برای ساخت 2 میلیون و 300 هزار واحد #مسکن_مهر برنامه ریزی کرد و از سال 89 کار خود را تقریبا شروع کرد.

📌 مسکن مهر، تقریبا تنها پروژه مسکن در کل دوران بعد از انقلاب بود که در آن مردم متوسط و رو به پایین از لحاظ اقتصادی، توانستند #خانه_دار شوند.

📌 مسکن مهر ضعف هایی داشت؛ که البته قابل جبران و ادامه دادن بود.

📌 دولت قبل طی سه سال، حدود 1 میلیون و 700 هزار واحد مسکن مهر را به متقاضیان تحویل داد؛ یعنی 75 درصد کار را پیش برد.

📌 دولت یازدهم با حدود 600 هزار واحد مسکونی باقیمانده، طی سه سال اخیر تنها 300 هزار واحد را تحویل داده است!! یعنی تقریبا 10 درصد کار را پیش برد.

📌 این دولت ادعاهای زیادی در حوزه مسکن داشت؛ مخصوصا وزیری مدعی داشت. اما در حوزه مسکن #تقریبا_هیچ کاری نکرد. بی کفایتی که شاخ و دم ندارد!

📌 کاری به اینکه چه کسی مسکن مهر را انجام داد ندارم؛ اما خانه دار کردن کسانی که بزرگترین مشکلشان در زندگی مسکن است و خرید آن برایشان راحت نیست، #هنر می خواهد.

📌 مسکن مهمترین مسئله اقتصادی مردم است. یک خانواده می تواند شغل نداشته باشد و مدتها با سختی زندگی کند، اما اگر مسکن یا پول اجاره آن را نداشته باشد، سر ماه باید اثاثیه اش را جمع کند و برود!

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷

👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 به جای سیب و گلابی و هوای برجام، از اشتغال و ازدواج و مسکن برجام بگویید!

🔹آقای روحانی در روزهای اخیر سعی کرده اند تا با بیان تعبیرهای ساده از #برجام، با زبانی مردمی برجام را توجیه نمایند و آثار مثبتش را بگویند.

🔹برای مثال ایشان خطاب به #منتقدین گفتند که به جای غرغر کردن، در هوای تازه برجام نفس بکشند و ورزش کنند و از سیب و گلابی برجام استفاده کنند.

🔹بنده اما پیشنهاد دارم که ایشان به جای استفاده از این واژه ها که بیشتر موجب خنده می شود، به مردم بگویند که چه زمانی می توانند از #شغل های ایجاد شده از طریق برجام استفاده کنند؟ چه زمانی می توانند از گشایش های اقتصادی برجام استفاده کرده و #ازدواج کنند؟ چه زمانی می توانند از رونق برجام استفاده کرده و صاحب #مسکن شوند؟

👈 آقای روحانی؛ با مردم ساده تر از این نمی شود صحبت کرد! به جای استفاده از هوا و ورزش و سیب و گلابی، از اشتغال و ازدواج و مسکن بگویید. #مطالبه مردم اینهاست ...

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

😡 امروز چهار ساعتمان در #ترافیک رفت!

😏 روزهای قبل هم سلامتی مان در #آلودگی از بین رفت!!

🔻چه می شود که یک برف و باران، از بالای شهر تا پایین شهر را کیپ میکند?? و وارونگی دما، با هوای شهر اینگونه میکند!

🔻مشکل کجاست نمیدانم! اما میدانم که #شهردار داشت تبلیغ می کرد و نامه می نوشت که می تواند مشکل مرز مهران را برای ورود زائران حل کند!

🔻#رییس_جمهور هم درگیر پاسخ به نامه علی مطهری و پیگیری این بود که چرا سخنرانی اش در مشهد لغو شده است!

کسی هم به فکر ما نبود. اگر این عادت کتابخوانی در بی آر تی را نداشتیم، حتما مرده بودیم ...

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

اربعین و یاری امام

🔹توفیق زیارت کربلا را تاکنون نداشتم. امسال هم #اربعین قسمتمان نشد. ان شاالله سال بعد قسمت بشود چون واقعا دل آدم میخواهد ...

🔹اما این روزها با دیدن این جمعیت #زائران بیست سی میلیونی عاشق و آن همه عراقی های زائرنواز، یک سوال خیلی ذهنم را درگیر کرده است

🔹اینکه اگر این جمعیت و امثال این مومنین، روز #عاشورا بودند، امام حسین (ع) را یاری می کردند?

🔹اگر پاسخ آری هست، امروز این ظرفیت بزرگ چه کاری باید بکند در یاری امام زمان (عج)?

🔹و اگر پاسخ نه هست ...

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

چه کسانی باید استعفا بدهند??

🔹مدیرعامل شرکت راه آهن به خاطر حادثه تلخ تصادف دو #قطار و فوت شدن تعداد زیادی از هموطنانمان استعفا داد

🔹کلا استعفا دادن در ایران خیلی باب نیست و این از معدود موارد است. اما خب بعضی ها هستند که باید خیلی زودتر #استعفا بدهند

🔹همان کسانی که آرام آرام جان #مردم را می گیرند!

🔹امروز پیرمردی در #مترو و ایستگاه شهدا، بهم گفت: "چهار مترو رفته و به دلیل شلوغی من نتوانستم سوار شوم! مثل شصت سال پیش است. مدیرعامل مترو هم باید استعفا دهد"

و این جمله آخر را چند بار #تکرار کرد

🔹واقعا چه افراد دیگری باید استعفا بدهند?

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

چقدر این داستان قاجاری-غربی آشناست

➕یرواند آبراهامیان در کتاب #ایران_بین_دو_انقلاب می نویسد:

🔹شکستهای نظامی قاجار به امتیازات دیپلماتیک منجر شد; امتیازات #دیپلماتیک امتیازات تجاری را به دنبال آورد; امتیازات تجاری راه های نفوذ اقتصادی را هموار ساخت و #نفوذ اقتصادی نیز صنایع را تضعیف کرد.

🔹پادشاهان قاجار به دو شیوه کاملا متفاوت در برابر این روند واکنش نشان دادند: در نیمه نخست سده نوزده میلادی کوشیدند تا دو برنامه نوسازی بلندپروازانه، سریع، دفاعی و گسترده را اجرا کنند ولی با شکست در اجرای این برنامه ها، در نیمه دوم سده نوزدهم، به اصلاحات جزئی روی آوردند.

🔹آنها در این راستا، همکاری با #غرب را بر مبارزه با آن ترجیح دادند. بیشتر دولت را در برابر جامعه تقویت می کردند تا جامعه را در برابر دولتهای خارجی; و اغلب به جای اصلاحات فراگیر در سطح ملی، به اصلاحات جزئی و درباری روی آوردند.

↙️ آبراهامیان این کتاب را در آمریکا نگاشته و بیش از نود درصد منابعی که به آن در متنش ارجاع می دهد، آثار تاریخ نگاران #انگلیسی است.

⭕️ تاریخ واقعا تکرار می شود ...

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

نقض برجام، چرا? مشکل کجا بود?

تمدید تحریم های آمریکا علیه ایران (قانون داماتو) در مجلس آمریکا تصویب شد! و این اگر نهایی شود، عملا یعنی نقض برجامی که سه سال کشور به دنبال آن بود!

اما نقد اصلی به کجا وارد است? فارغ از دعواهای جناحی ...

به نظرم #برجام و رسیدن به توافق نسبی با کشورهای متخاصم، بهتر از شرایط قبل بود و هر دولتی بود هم احتمالا این کار را با کم و زیادهایی میکرد

اما مشکل اینجا بود که:

1- در دستاوردهای برجام بیش از حد بزرگنمایی شد

2- همه تخم مرغ ها در سبد برجام گذاشته شد و بقیه مسائل به حاشیه رفت

3- در تدوین متن برجام دقت کافی نشد و نظرات منتقدان در نظر گرفته نشد

4- هر آنچه به عنوان قوت داشتیم و طرف مذاکره دنبالش بود را دادیم رفت و خلع قوت شدیم

5- به طرف مذاکره بیش از حد اعتماد شد

اگر این موارد نبود، امروز اینهمه مسئله و دعوا هم نداشتیم و هشتمان گروی نهمان نبود!

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

تعریف بانک به زبان سید جمال الدین اسدآبادی

🔹سید جمال الدین اسدآبادی از روشنفکران ایرانی قرن سیزدهم هجری شمسی، در نامه ای به میرزای شیرزای پس از بیان خیانت های ناصرالدین شاه به ایران مینویسد:

"اما آنچه این مرد تبهکار به زیان مسلمانان انجام داده این است که قسمت عمده کشور و درآمد آن را به دشمنان دین فروخته است که عبارت است از"

🔹و در یکی از موارد بانک را می گوید:

"بانک: چه می دانی بانک چیست; بانک عبارتست از اینکه زمام ملت را یکجا به دست دشمنان اسلام داده و مسلمانان را بنده آنان نموده و سلطنت و آقایی کفار را بر آنان بپذیرد"

🇮🇷کارآمدی| بی پرده با مشکلات کشور🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg