نکات پزشکی 
عنوان گروه یا کانال:

نکات پزشکی


توضیحات: نکات کاربردی و دانستی طب مدرن و سنتی را در کانال نکات پزشکی دنبال کنید. به پاس حضور شما مخاطبین فرهیخته،در تبادلات شرکت نمیکنیم. این رسانه صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد از پاسخگویی به سوالات پزشکی معذوریم تبلیغ? @modirforoush کد شامد: 1-1-72572-61-4-1
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 98714
نکات پزشکی

برای کاهش مشکل موخوره این ۶ ماسک طبیعی را یاد بگیرید

موخوره می‌تواند سبب شکستن مو یا خشک شدنش شود. همچنین می‌تواند در نازک شدن مو هم تاثیرگذار باشد. ما برای از بین بردن موخوره شیوه های گوناگونی داریم، مثل شامپوهای گوناگونی که همین خاصیت ضد موخورگی‌شان را تبلیغ می‌کنند.
اما نتیجه‌ خیلی از این راه‌های درمانی رضایت‌بخش نیست. خانم‌ها، راه‌های درمانی خانگی می‌توانند این مشکل را تا حد خوبی کاهش دهند. در این راهنما با برخی از این راه‌های خانگی آشنا خواهید شد.
۱. موز و عسل

با ماسک طبیعی موز و عسل، موخوره تان را کم کنید! پوست یک موز را بکنید و لهش کنید، کمی هم عسل به آن اضافه کنید. برای دریافت نتیجه‌ی بهتر، کمی هم شیر به آن اضافه کنید تا خمیر نرمی بدست بیاید.
حالا ماسک را روی پوست سرتان بمالید و حدود ۲۰ دقیقه، یا تا زمانی که ماسک خشک شود صبر کنید. سپس سرتان را با شامپوی همیشگی‌تان بشویید. این راه درمان خانگی، باید در حدود ۲ هفته موخوره‌ی شما را کمتر کند.
۲. پاپایا و ماست

پاپایا به طور منحصر بفردی موهای شما را مرطوب و نرم می‌کند. یک پاپایای کامل را در کاسه‌ای له کنید و به آن نصف فنجان ماست بیفزایید. به خوبی مخلوطتان را هم بزنید و به پوست سرتان بمالید. اجازه دهید که ماسک، حدود ۲۰ دقیقه روی سرتان بماند.
برای نتیجه‌ی بهتر، سرتان را با آب ولرم بشویید. این ماسک طبیعی نه تنها موخوره‌ی شما را کاهش می‌دهد، بلکه بعنوان نرم‌کننده هم برایتان کار خواهد کرد.
(پاپایا میوه‌ای طالبی سان است که در نواحی گرمسیری رشد می‌کند. در صورتی که به پاپایا دسترسی ندارید، می‌تواند انبه را جایگزین کنید.)
۳. آووکادو و بادام

آووکادو هم یک نرم کننده‌ی طبیعی برای موهاست. همچنین برای موخوره هم عالی است. مقداری از گوشت آووکادو را له کنید و کمی روغن بادام به آن بیفزایید. خمیر بدست آمده را به موهایتان بمالید و حدود ۳۰ دقیقه، یا تا زمانی که خمیر خشک شود صبر کنید.
حالا با یک شامپوی ملایم، موهایتان را بشویید. اگر هر هفته از این خمیر روی موهایتان استفاده کنید، شاهد کاهش موخوره و شکنندگی موهایتان خواهید بود.
۴. تخم مرغ و پرتقال

شاید استفاده از تخم مرغ روی موها کمی کثیف کاری داشته باشد، اما نتایجش عالی است! ماسک طبیعی تخم مرغ، هم موخوره را کاهش می‌دهد و هم موهایتان را نرم می‌کند. دو تخم مرغ را بشکنید و کمی هم آب پرتقال به آن بیفزایید تا حالت خمیری به خود بگیرد. حالا این خمیر را به موها یا به انتهای تار موهایتان بمالید.
سپس موهایتان را با یک کلاه مخصوص حمام بپوشانید، تا بوی تخم مرغ اذیتتان نکند. حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد با شامپوی همیشگی‌تان، سرتان را بشویید. این راه درمانی حتی می‌تواند موهای خشک را نیز درمان کند.
۵. دانه شنبلیله و ماست

مقداری دانه‌ی شنبلیله را به مدت ۱ ساعت در آب بخیسانید. حالا دانه‌ها را با کمی آب آسیاب کنید تا خمیری بدست بیاید. مقداری هم ماست و آب لیموترش به مخلوطتان بیفزایید تا ماسکتان ساخته شود. حالا این ماسک را به موها و پوست سرتان بمالید.
موهایتان را با کلاه مخصوص حمام بپوشانید و ۳۰ دقیقه‌ای صبر کنید. سپس موهایتان را با شامپو بشویید. این ماسک، حتی می‌تواند خشکی موها ناشی از آلودگی هوا را نیز بهبود بخشد.
۶. روغن کرچک و رزماری

رزماری گیاهی است که برای جلوگیری از آسیب دیدن مو بخاطر موخوره کمک شایانی می‌کند. شما می‌توانید توسط روغن کرچک و رزماری ماسکی طبیعی به همین منظور بسازید. عصاره‌ی گیاه رزماری را بهمراه مقداری آب حدود ۱۰ دقیقه بجوشانید. هنگامی که این جوشانده خنک شد، از صافی ردش کنید و در کاسه بریزیدش.
حالا مقداری روغن کرچک درون کاسه بریزید. این ترکیب را بخوبی مخلوط نمایید و به موها و پوست سرتان بمالید. این ماسک عالی، در کمترین زمان ممکن مشکل موخور‌ه‌ی شما را کاهش خواهد داد.
@my_doctor
نکات پزشکی

علت و درمان تپش قلب

یک متخصص قلب تاکید کرد: تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.
دکتر منوچهر قارونی با اشاره به اینکه تپش قلب به معنی آگاهی از ضربان قلب خود است گفت: به رغم تپش و فعالیت مداوم و بی‌وقفه‌ قلب، این فعالیت نباید توسط خود فرد احساس ‌شود.
وی افزود: در حالت طبیعی، انسان نباید متوجه تپش قلب در بدن خود ‌باشند. کندی ریتم قلب زیر 60 ضربه در دقیقه «برادی کاردی» و ضربان بالای 100 ضربه در دقیقه «تاکی کاردی» نام دارد.
قارونی با تاکید بر اینکه تپش قلب به صورت‌های گوناگون نظیر کوبیدن، لرزیدن و تپیدن احساس می‌شود، گفت: تپش قلب در افراد ممکن است با رخ ‌دادن ضربانی غیرعادی اغلب در قفسه سینه، گردن یا گلو نیز همراه باشد. برخی ذکر می‌کنند که قلب‌شان می‌ریزد یا بعضی می‌گویند که قلب‌شان چند دقیقه تاپ‌تاپ می‌زند و دوباره به حالت عادی بازمی‌گردد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: در برخی نیز تپش قلب به صورت دائم احساس می‌شود. احساس تپش قلب همیشه به معنی سرعت بالای ضربان قلب (تاکی کاردی) نیست؛ به طوریکه در سرعت ضربان خیلی پایین (برادی کاردی) هم ممکن است احساس تپش قلب وجود داشته باشد. تپش قلب ممکن است بیانگر یک بیماری جدی باشد یا اهمیت چندانی نداشته باشد.

وی درباره علل تپش قلب گفت: این عارضه در اکثر موارد نشانه بیماری خاصی نیست و جای نگرانی چندانی ندارد، ولی گاهی ممکن است نشانه بیماری‌های خیلی مهم باشد.
قارونی با اشاره به برخی از علل شایع تپش قلب گفت: برخی بیماری‌های قلبی مانند ناکافی بودن میزان اکسیژنی که باید در دسترس سلول‌های عضله قلب (ایسکمی قلبی) قرار گیرد، بیماری‌های دریچه‌ای مختلف از جمله افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال، نارسایی قلبی و التهاب عضله قلب (میوکاردیت‌ها)، التهاب پرده پوشاننده قلب (پریکاردیت) و بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی‌های قلبی) از علل بروز این عارضه است.
وی خاطرنشان کرد: علل روحی و روانی و نیز برانگیخنتی احساسی مانند ترس، استرس، اضطراب و افسردگی نیز از علل شایع احساس تپش قلب است.

این متخصص قلب اضافه کرد: این عارضه ممکن است به دنبال ورزش و فعالیت جسمی، مصرف موادی مانند کافئین، نیکوتین، کوکائین و برخی از قرص‌های لاغری نیز ایجاد شود. بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، بیماری‌های ریوی و کاهش میزان اکسیژن خون (هیپوکسی) نیز در ایجاد این مشکل دخالت دارند.
قارونی گفت: برخی داروها مانند داروهایی که برای درمان بیماری‌های تیروئید، آسم، فشارخون بالا یا بی‌نظمی ضربان قلب مصرف می‌شوند. همچنین داروهای سرما خوردگی حاوی پسودوافدرین نیز در ایجاد ین مشکل تاثیرگذارند. بی‌خوابی، خستگی، کم‌ خونی و تب نیز باعث احساس تپش قلب می‌شوند.
@my_doctor
نکات پزشکی

عادت های غذایی کلیه خراب کُن

خاصی نشان دهند.
باید بدانید که برخی عادت های غذایی روزمره باعث آسیب های جدی به این دو اندام لوبیایی شکل و حیاتی می شوند. در ادامه به این عادت های مخرب اشاره می کنیم.

مصرف زیاد گوشت قرمز
مصرف زیاد گوشت قرمز به ویژه گوشت گاو و غیره باعث افزایش میزان ضایعات لازم به دفع خون می شود. در واقع مصرف گوشت قرمز زیاد به معنی افزایش فشار وارده به کلیه ها است. این فشار در طولانی مدت باعث خستگی و آسیب به کلیه شده و حتی تا اختلالات جدی در عملکرد آن ها پیش می رود.

چه باید کرد؟
میزان نیاز بدن ما به پروتئین روزانه 1 گرم برای هر کیلوگرم وزن بدنمان است. یعنی یک فرد 60 کیلوگرمی روزانه به 60 گرم پروتئین نیاز دارد. بنابراین لازم است که مواد غذایی حاوی پروتئین به خصوص گوشت قرمز با تعادل مصرف شوند. همین جا می گوییم که لطفاً به این سادگی ها تن به پیروی از رژیم های پرپروتئین به مدت طولانی ندهید. توجه داشته باشید که یک استیک 100 گرمی از گوشت گاو 28 گرم پروتئین وارد بدن می کند. بنابراین می توانید با این مثال میزان پروتئین دریافتی تان را تخمین بزنید.

جذب زیاد سدیم (نمک) باعث تشکیل سنگ کلیه می شود. سنگ های کلیوی ارتباط مستقیمی با میزان کلسیم تجمع یافته در کلیه دارد. میزان بالای کلسیم موجود در ادرار می تواند باعث تشکیل این سنگ ها شود.

ننوشیدن آب کافی
هر روز کلیه های ما میزان زیادی خون تصفیه می کنند و در حدود 2 لیتر ضایعات از بدن جدا می سازند. کمبود آب بدن مشکلات جدی به خصوص برای افرادی که دچار عفونت ادراری یا سنگ کلیه هستند به بار می آورد. واقعیت این است که برای حفظ سلامت کلیه ها باید به میزان کافی مایعات و به خصوص آب نوشید. البته نوشیدن آب بیش از حد نیز باعث حفاظت هر چه بیشتر از کلیه ها نمی شود.

چه باید کرد؟
بهترین کار این است که با توجه به شرایط آب و هوایی روزانه بین 1 تا 2.5 لیتر آب و مایعات بنوشید. یادتان باشد که به محض احساس نیاز به دفع ادرار به دستشویی بروید تا از احتباس ادرار جلوگیری شود. احتباس ادرار به کلیه ها فشار وارد کرده و مانع از عملکرد درست آن ها می شود.

مصرف بی رویه ی دارو های مسکن و ضدالتهاب
مصرف بی رویه و طولانی مدت داورهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و مسکن هایی مانند آسپرین و استامینوفن و غیره برای کلیه ها آسیب رسان است. داروهای ضدالتهاب باعث کاهش شستشو و تمیزی سلول های کلیوی می شوند. مصرف خودسرانه و بی رویه ی مسکن ها نیز در طولانی مدت کلیه ها را با مشکل مواجه می کنند.

عدم درمان فشار خون بالا و دیابت
پرفشاری خون و همچنین دیابت نوع 2 دو عامل اصلی ابتلا به نارسایی کلیوی مزمن هستند. لازم است که این دو بیماری تحت کنترل در بیایند چون باعث آسیب به رگ ها و قلب شده و آبیاری سلول های کلیوی را کاهش می دهند.

چه باید کرد؟
به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید. حواستان به وزنتان باشد. چاقی فشار زیادی روی عملکرد کلیوی وارد می کند. اگر دچار این دو بیماری هستید حتماً تحت نظر پزشک نسبت به کنترل آن ها اقدام کنید.

سیگار کشیدن
دخانیات به طور بالقوه نفروتوکسیک هستند. به همین دلیل نیز باعث آسیب های جدی به عملکرد کلیه ها می شوند. در واقع فلزات سنگین موجود در دود در کلیه ها تجمع کرده و در طولانی مدت بیماری زا می شوند. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که خطر ابتلا به نارسایی کلیوی در افراد سیگاری 4 برابر بیشتر از غیرسیگاری ها است.

چه باید کرد؟
خیلی ساده است. هر چه زودتر سیگار را ترک کنید. همیشه زمان برای بهبود و حفظ عملکرد کلیه ها وجود دارد. البته ترک سیگار به نفع همه ی ارگان های دیگر نیز هست.

عدم مصرف مرکبات

اگر می خواهید کلیه هایتان سالم تر بماند به سراغ مرکباتی مانند گریپ فروت یا لیموترش بروید. عدم مصرف مرکبات کافی باعث افزایش خطر تشکیل سنگ کلیه می شود.

چه باید کرد؟

نتایج پژوهشی که در روزنامه ی Nature به چاپ رسیده است نشان می دهد ترکیبات شیمیایی کمک کننده به تشکیل سنگ کلیه در افرادی که به مدت یک ماه مرکبات بیشتری مصرف کردند کاهش یافت. در نتیجه محققان توصیه می کنند که از مصرف پرتقال، گریپ فروت و لیموترش و غیره غافل نمانید.

مصرف مواد غذایی شور

نتایج بررسی های محققان American Urological Association نشان داده است که جذب زیاد سدیم (نمک) باعث تشکیل سنگ کلیه می شود. سنگ های کلیوی ارتباط مستقیمی با میزان کلسیم تجمع یافته در کلیه دارد. میزان بالای کلسیم موجود در ادرار می تواند باعث تشکیل این سنگ ها شود. علاوه بر این اگر شما از پرفشاری خون رنج می برید باید تا حد امکان مصرف سدیم را کاهش دهید.

چه باید کرد؟
نکات پزشکی

تا حد امکان از مصرف زیاد نمک (سدیم) و مواد غذایی شور بپرهیزید. این میزان باید روزانه کمتر از 1500 میلی گرم باشد.
برای حفظ سلامت کلیه ها باید به میزان کافی مایعات و به خصوص آب نوشید. البته نوشیدن آب بیش از حد نیز باعث حفاظت هر چه بیشتر از کلیه ها نمی شود.

مصرف زیاد ملین ها
پزشکان و متخصصان حوزه ی سلامت نسبت به مصرف زیاد و خودسرانه ی ملین ها هشدار می دهند. نتایج پژوهشی که در سال 2010 در روزنامه ی Drugs به چاپ رسیده است نشان می دهد افرادی که در مصرف ملین ها زیاده روی می کنند (به ویژه افرادی که از اختلالات غذایی مانند بولیمی و آنورکسی رنج می برند) بیشتر در معرض تشکیل سنگ کلیه قرار دارند.

چه باید کرد؟

نتایج پژوهش ها نشان می دهند که زیاده روی در مصرف ملین ها روی جذب مواد مغذی تأثیر منفی می گذارد. بنابراین کمبود مواد مغذی و الکترولیت ها و همچنین کمبود آب بدن باعث بروز و افزایش تشکیل سنگ های کلیه می شود. در نتیجه لازم است از مصرف خودسرانه و بیش از حد ملین ها بپرهیزید. بهتر است برای رفع یبوست از روش های طبیعی استفاده کرده و آب بیشتری بنوشید.
@my_doctor
نکات پزشکی

باخوردن این مواد غذایی سرما نمی خورید

چای سبز و سفید و سیاه به دلیل داشتن تركیب‌هایی با خاصیت آنتی‌اكسیدانی، به كاهش علایم تنفسی سرماخوردگی و آنفلوانزا كمك می‌كنند.

تغذیه و پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزا
با فرارسیدن پاییز ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا به یك اپیدمی ‌تبدیل می‌شود. از آنجا که رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای به كوتاه شدن دوره این بیماری‌ها كمك می‌كند، در این مطلب به برخی از این توصیه‌های تغذیه‌ای اشاره خواهیم كرد.

زنجبیل
همه ما زنجبیل را به‌عنوان یك گیاه با خاصیت ضددرد معده و ضدتهوع می‌شناسیم در حالی كه برای كاهش شدت علایم سرماخوردگی نیز مفید است. زنجبیل تازه یا پودرشده را می‌توان در تهیه انواع غذاها و حتی نوشیدنی‌ها به كار برد و خاصیت ضدالتهابی آن به بهبود سرماخوردگی و آنفلوانزا كمك می‌کند.

سبزیجات و آب‌ سبزیجات
خوردن انواع سالاد به كوتاه شدن دوره نقاهت بعد از یك آنفلوانزای سخت كمك خواهدكرد. می‌توانید آب سبزی‌های تازه را هم بگیرید و با هم مخلوط و میل كنید. با این كار سیستم ایمنی‌ بدن تقویت می‌شود. آب سبزی‌هایی مانند هویج، گوجه‌فرنگی و حتی كرفس از بهترین‌هاست.

گوشت بوقلمون
گوشت این پرنده یكی از منابع عالی پروتئین محسوب می‌شود و خوردن آن به تقویت سیستم ایمنی بدن كمك می‌كند. البته اگر همراه آن سبزی‌های تازه‌ای مانند سبزی‌های برگ سبز تیره و گوجه‌فرنگی نیز استفاده شود، این خاصیت افزایش خواهد یافت.

سوپ مرغ
خوردن مواد غذایی آبكی در دوران سرماخوردگی آب و موادمغذی مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. در این میان سوپ مرغ یكی از بهترین‌هاست زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و از گرفتگی راه‌های بویایی و ابتلا به عفونت‌های باكتریایی و ویروسی جلوگیری می‌كند.

چای گرم
چای سبز و سفید و سیاه به دلیل داشتن تركیب‌هایی با خاصیت آنتی‌اكسیدانی، به كاهش علایم تنفسی سرماخوردگی و آنفلوانزا كمك می‌كنند. اگر این نوشیدنی‌ها را با عسل و كمی ‌آبلیموی تازه میل كنید، این خاصیت چند برابر خواهد شد.

سیر
سیر را برای طعم دادن به غذاها، به‌خصوص سوپ، می‌توانید استفاده كنید. این گیاه با خاصیت ضدمیكروبی، از شدت یافتن بیماری‌هایی با منشاء ویروسی و باکتریایی جلوگیری خواهدكرد.

موز
اگر سرماخوردگی شما علایمی مانند تهوع، استفراغ و اسهال دارد، خوردن موز می‌تواند به كاهش شدت این علایم كمك كند. موز میوه‌ای آسان‌هضم است و پوره یا تکه‌هایی از آن، غذایی مناسب برای مبتلایان به این بیماری محسوب می‌شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

عصبانیت عمرتان را کوتاه می کند

مطالعات قبلی عصبانیت را با یک سری فرایندهای فیزیولوژیکی منفی مرتبط دانسته اند که از جمله آنها می توان به تصلب شرایین اشاره کرد. در این عارضه، رگ ها توسط موانع چربی به نام پلاک ها مسدود می شوند و می تواند به یک سری وضعیت هایی مانند حمله قلبی منجر شود.
یک پژوهش جدید نشان می دهد که نقش عصبانیت در کوتاهی عمر جدی است و مردانی که زود عصبانی می شوند، عمر کوتاه تری دارند.

محققان پس از انجام تحقیق روی مردان حدود 35 ساله متوجه شدند که آن دسته از مردان که آستانه تحملشان پایین بود، در قیاس با مردانی که کمتر عصبانی می شوند، با احتمال کمتری برای این که 35 سال بعد در قید حیات باشند، روبرو بودند.
براساس نتایج بررسی محققان دانشگاه ایالتی آیووا روی یک هزار و 307 مرد سرپرست خانوار، افرادی که در زمره 25 درصد مردان بسیار عصبانی قرار داشتند، در قیاس با افرادی که در زمره 25 درصد مردان بسیار آرام بودند، 1.57 برابر بیشتر در معرض خطر مرگ زودهنگام قرار داشتند.
محققان حتی بعد از در نظر گرفتن عوامل دیگری نظیر سطح درآمد، وضعیت ازدواج و سیگاری بودن یا نبودن افراد، متوجه شدند که این ارتباط همچنان به قوت خود باقی است.
مطالعات قبلی عصبانیت را با یک سری فرایندهای فیزیولوژیکی منفی مرتبط دانسته اند که از جمله آنها می توان به تصلب شرایین اشاره کرد. در این عارضه، رگ ها توسط موانع چربی به نام پلاک ها مسدود می شوند و می تواند به یک سری وضعیت هایی مانند حمله قلبی منجر شود.
برای غلبه بر عصبانیت، لازم است که ابتدا احساس عصبانیت را بپذیریم، از ابزارهای تمرکز حواس استفاده کنیم و سپس از ابراز خشم خودداری کنیم.
به گفته محققان، عصبانیت شکلی از تنش است و تنش باعث افزایش سطح کورتیزول در جریان خون می شود.
مطالعات نشان داده اند که اگر عصبانیت و یا سایر اشکال تنش برای دوره های طولانی باقی بمانند ، می توانند باعث بروز اثرات منفی سلامتی مانند سندرم تحریک پذیری روده و یا افزایش سکته مغزی، حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

شایع‌ترین علائم سرطان‌ها

از دست دادن 4.5 کیلوگرم از وزن بدن در یک ماه یا بیشتر از 10 درصد از وزن کل بدن در مدت شش ماه، نشانه‌ای است که نباید نادیده گرفته شود.
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: هر تغییر ناگهانی و بدون علت که بیشتر از چند روز در بدن باقی بماند از اهمیت بالایی برخوردار است.
پروفسور علی گرجی، با اشاره به اینکه 40 درصد از مبتلایان به سرطان، کاهش وزن غیر قابل توجیه دارند، اظهار کرد: در بعضی از انواع سرطان‌ها اگر در مراحل اولیه آگاهی یابیم و به درمان بپردازیم، بیماری با درمان‌های ساده کنترل می‌شود و نیاز به درمان‌های دردآور و سخت نظیر شیمی درمانی و پرتو درمانی نخواهد بود.
گرجی با اشاره به اینکه برای تشخیص سریع‌تر سرطان، راه‌های متفاوتی وجود دارد، ادامه داد: هر تغییر ناگهانی و بدون علت که بیشتر از چند روز در بدن باقی بماند از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه علائم تشخیص سرطان در تمام سنین باید جدی گرفته شود و هرچه سن فرد بالاتر رود، احتمال ابتلا به سرطان بیشتر می‌شود، اظهار کرد: گرچه برخی نشانه‌ها که امروز به آن می‌پردازیم به طور حتم نشانه‌ سرطان نیستند، اما باید با مراجعه به پزشک مطمئن شد که روند بدخیمی در بدن شروع نشده باشد.
گرجی یکی از شایع‌ترین علائم ابتلا به سرطان را کاهش وزن بی‌دلیل عنوان کرد و گفت: حدود 40 درصد از مبتلایان به سرطان، کاهش وزن غیرقابل توجیه را در زمان تشخیص دارند و اغلب این نشانه در افرادی است که مبتلا به تومورهای پستان یا ریه هستند.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: کاهش وزن ممکن است نشانه‌ سرطان روده بزرگ یا بخش دیگری از دستگاه گوارش باشد. کاهش وزن بی‌دلیل تا اندازه‌ای شایع است؛ بطوری که کاهش وزن و تحلیل شدید عضلانی در 80 درصد سرطان‌های پیشرفته قابل مشاهده است.
گرجی کاهش وزن شدید بدون رژیم لاغری را نگران‌کننده دانست و افزود: از دست دادن 4.5 کیلوگرم از وزن بدن در یک ماه یا بیشتر از 10 درصد از وزن کل بدن در مدت شش ماه، نشانه‌ای است که نباید نادیده گرفته شود.
استاد دانشگاه مونستر آلمان دیگر علامت ابتلا به سرطان را تب دائم بیان کرد و گفت: گرچه تب ساده نشانه‌ مقابله بدن با یک عفونت است، اما تب دائمی یا طولانی‌مدت می‌تواند نشانه‌ نوعی سرطان مانند سرطان لنف یا خون باشد. لوسمی یا سرطان خون نشانه‌هایی مانند عفونت مکرر، تب، خستگی، درد و دیگر نشانه‌های مشابه آنفلوانزا دارد که ممکن است هرچند روز یک‌بار تکرار شوند.
گرجی با اشاره به اینکه ضعف و خستگی که با استراحت یا خواب کاهش نیابد و ناشی از مشکلات روحی و روانی هم نباشد، از نشانه‌های سرطان است، خاطرنشان کرد: تنگی نفس ممکن است در اثر بیماری‌های بسیار مختلفی ایجاد شود، اما این نشانه ممکن است با سرطان ریه نیز مرتبط باشد.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: بعضی اوقات نشانه‌های سرطان‌هایی مانند خون و ریه، سرفه‌های شدید همراه با دفع خلط چرکی یا خونی به صورت پایدار یا دوره‌ای است.
گرجی ادامه داد: ممکن است درد قفسه سینه نیز به ناحیه شانه‌ها و بازوها گسترش یابد که باید در صورت چنین نشانه‌هایی حتما با پزشک مشورت شود و اگر سرفه و گرفتگی صدا بیش از شش هفته به طول انجامید، حتما مشکل را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.
وی با اشاره به اینکه اگر فرد سابقه‌ مصرف سیگار را داشته باشد، گاهی گرفتگی صدا ممکن است نشانه‌ سرطان حنجره، تیروئید، مری یا ریه باشد، گفت: نفخ دائمی بی‌دلیل و طولانی‌مدت طی چند هفته می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان اعضای داخل شکم باشد. این علامت می‌تواند همراه با درد لگن و احساس پُر بودن شکم نیز باشد.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب، خاطرنشان کرد: همچنین درد یا نفخ معده پس از خوردن غذا ممکن است نشانه‌ سرطان معده یا بیماری‌های دیگری نظیر زخم معده باشد که نادیده گرفتن آن نتایج ناگواری دارد.
این متخصص عنوان کرد: سرطان مری با احساس چسبیدگی غذا به گلو یا مری ظاهر می‌شود. از نشانه‌های دیگر این سرطان درد و سوزش هنگام فرو دادن غذاست.
وی در خصوص یرقان، گفت: این بیماری با زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها مشخص می‌شود. گرچه یرقان بیشتر نشانه‌ بیماری‌های کبدی و کیسه‌ صفرا است، اما این بیماری نشانه‌ای از سرطان لوزالمعده یا کبد نیز هست.
گرجی برآمدگی‌ها و توده‌ها در بدن را نیز خطرناک عنوان کرد و افزود: برآمدگی در پستان، بیضه، کشاله‌ ران، شکم، زیر بغل یا قسمت‌های دیگر بدن بویژه اگر بیش از دو یا سه هفته و بیشتر باقی بماند، باید به وسیله پزشک بررسی شود. توده‌های متعدد در زیر بغل ممکن است نشانه‌ سرطان سینه باشد. بانوان در هر سنی با یافتن توده‌ای در پستان یا زیر بغل خود باید به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند که این توده شروع بدخیمی نباشد.
نکات پزشکی

وی با اشاره به اینکه تغییرات پوستی معمولا دردی ندارد و کمتر نشانه‌ای از یک مشکل جدی سلامتی است، یادآور شد: افراد در صورت مشاهده تغییرات پوستی اعم از رشد لکه‌ها یا زخم‌های جدید پوستی، زخمی شدن یا خون آمدن از خال‌های پوستی و تغییراتی در تقارن، اندازه، رنگ و قطر خال‌های موجود در روی پوست باید به پزشک مراجعه کنند.
استاد دانشگاه مونستر آلمان تغییرات غیرمعمول در ناخن انگشتان را هم از دیگر علائم سرطان اعلام و اظهار کرد: این تغییرات غیرمعمول ممکن است نشانه‌ای از چند نوع سرطان مانند سرطان پوست، کبد یا ریه باشد. در حالی که تغییرات در ناخن‌ها می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. در عین حال ممکن است یکی از نشانه‌های هشداردهنده‌ سرطان نیز باشد.
گرجی گفت: درد لگن یا ناحیه‌ پایین شکم که با سنگینی لگن همراه باشد، ممکن است نشانه‌ سرطان تخمدان، رحم یا روده‌ها باشد؛ بانوانی که باردار نشده‌اند یا سابقه خانوادگی سرطان رحم یا تخمدان دارند باید این علامت را جدی‌تر بگیرند.
وی هرگونه خونریزی بدون دلیل را نشانه بیماری‌های متعدد از جمله سرطان عنوان و تصریح کرد: مشاهده خون در ادرار نشانه عفونت کلیه و نشانه سرطان مثانه و کلیه است. همچنین خون در مدفوع می‌تواند از علائم بواسیر و سرطان روده باشد.
این پزشک متخصص مغز و اعصاب گفت: خونریزی بین قاعدگی یا پس از یائسگی نشانه‌های سرطان رحم، استفراغ خونی و سرفه‌ خونی ممکن است نشانه‌هایی از سرطان معده، مری و سرطان ریه باشد. زخمی که بهبود نمی‌یابد یا خونریزی که قطع نمی‌شود، ممکن است نشانه‌ای از وجود سرطان خون در بدن باشد.
@my-doctor
نکات پزشکی

چشم‌هایتان را فدای کامپیوتر نکنید‌

چشم مهم‌ترین عامل است زیرا بدون چشم زندگی بی رنگ و کسل کننده است. امروز، بیشتر مردم از بیماری چشمی و یا کم بینایی رنج می‌برند.

چشم یکی از اندام‌هایی است که شاید در نگاه اول به نظر بیاید سلامت آن چندان با تغذیه مرتبط نیست، ولی مشکلات چشمی ‌مانند آب مروارید (کاتاراکت)، آب ‌سیاه (گلوکوم)، خون ‌ریزی‌های درون چشمی ‌و نیز کم‌بینایی و نابینایی در برخی موارد، عوارض بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا ، دیابت و مشکلات عروقی هستند که در اثر تغذیه ناصحیح، چاقی و شیوه زندگی ناسالم به وجود می آیند.

محمد کی‌پور اپتومتریست، در خصوص عواملی که سلامت چشم‌ ها را به مخاطره می‌اندازد می‌گوید: قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش (ur) و همچنین عدم استفاده از عینک‌های استاندارد Uv400 ضریب وجود اشعه‌ی مخرب و مضر برای چشم را افزایش می‌دهند و این از جمله متداول ترین‌ خطراتی است که علوم جمعیت را تهدید می‌کند.

موبایل، دشمن مشترک مغز و چشم

از نظر کی پور استفاده از وسایل ارتباطی نظیر تبلت، رایانه و تلفن همراه که به دلیل پیشرفت تکنولوژی روز به روز رو به افزایش است سن ابتلا به انواع بیماری‌های چشمی را کاهش داده است علاوه بر این‌ها نور نمایشگری Led که دارای انرژی بالایی هستند خطراتی را برای شبکیه پدید می‌آورد.

این اپتومتریست می‌گوید: از آنجایی که بنابر سبک زندگی مدرن در معرض انواع و اقسام نورهای مصنوعی و دارای طیف مضر هستیم احتمال ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌های چشمی بالاتر است.
@my-doctor
نکات پزشکی

اگر کمردرد دارید، این کارها را نکنید

بسیاری افراد از کمردرد به عنوان بیماری قرن یاد می کنند، چون هر روز بر تعداد کسانی که دچار این مشکل می شوند، افزوده می گردد. در اکثر موارد علت بروز این مشکل، عادت های نادرست روزانه ی ما است. خیلی از ما در طول روز وسایل سنگینی جابجا می کنیم، در وضعیت نامناسبی می نشینیم، بدتر اینکه زیاد یکجا نشین شده ایم و غیره. تمام این عادت ها سلامت کمر را به خطر انداخته و دردسرساز می شوند. در این مطلب پنج کاری را که کمردردی ها نباید انجام دهند، عنوان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

خم شدن به جلو برای برداشتن چیزی از روی زمین
همیشه به همین شکل است. ما برای برداشتن چیزی که روی زمین افتاده است، ناخودآگاه و با عجله از ناحیه کمر خم می شویم تا آن را برداریم. این کار اشتباه و آسیب رسان است. این امکان وجود دارد که مهره ای از ستون فقرات قفل و یا کمردرد تشدید شود.
چه باید کرد؟
هیچ وقت به سمت زمین خم نشوید. یادتان باشد برای بلند کردن چیزی از روی زمین، زانوها را خم کرده و به صورت نیمه نشسته آن شی را بردارید، به طوری که فشار به پاها وارد شود نه به کمر.
این کار را زمانی که می خواهید کفش تان را بپوشید نیز مد نظر داشته باشید. هیچ وقت به سمت جلو خم نشوید، بلکه روی زانوها بنشینید و کفش ها را به پا کنید. اگر صندلی یا پله در اختیار دارید، پایتان را روی آن قرار داده و کفش بپوشید. اگر چنین امکانی برایتان مهیا نیست یکی از زانوها را روی زمین بگذارید و کفش را بپوشید. در این صورت فشار کمتری به ستون فقرات و کمرتان وارد می شود.
زمانی که نشسته اید، نباید لم بدهید. درست است که در این صورت احساس راحتی می کنید. اما واقعیت این است قرار گرفتن در این وضعیت، یک شکنجه ی واقعی برای کمرتان محسوب می شود

بلند کردن اشیا سنگین

اگر کمرتان درد می کند دست به بار سنگین نزنید، چون این کار باعث تشدید کمردرد خواهد شد. برای جابه جا کردن وسایل سنگین حتما از اطرافیان تان کمک بگیرید. اگر مجبور هستید که به تنهایی این کار را انجام دهید نکاتی را در نظر داشته باشید.
چه باید کرد؟
برای بلند کردن هر شی سنگینی قبل از هر چیزی یادتان باشد که نباید به سمت آن خم شوید. مقابل آن شی روی زانوها بنشینید، با دو دست شی را گرفته و با کمک ران ها بلند شوید. نباید فشاری به کمرتان وارد شود. شما باید از پاها و ران ها برای بلند کردن اشیا سنگین استفاده کنید.
روی مبل یا صندلی ولو شدن
فرقی نمی کند در محل کار، منزل یا سینما باشید. زمانی که نشسته اید، نباید لم بدهید. درست است که در این صورت احساس راحتی می کنید. اما واقعیت این است قرار گرفتن در این وضعیت (در عین راحتی شما) یک شکنجه ی واقعی برای کمرتان محسوب می شود.
چه باید کرد؟
باید به گونه ای بنشینید که نشیمنگاه به انتهای صندلی بچسبد. بالاتنه به طور جزئی به سمت جلو باشد، چون حفظ زاویه ی 90 درجه بین ران ها و کمر برای مدت طولانی کمی دشوار است.
حواستان باشد که کف پاهایتان به طور کامل روی زمین قرار بگیرند. ساعد دست ها باید روی میز کار قرار گرفته و چشم ها هم راستا با بلندی صفحه ی رایانه باشد.
زمانی که در حالت ایستاده قرار دارید، پاها را به طور جزئی با فاصله قرار دهید تا کمرتان در حالت راحتی قرار بگیرد. هیچ گاه دمر (روی شکم) نخوابید.
ورزش نکردن به بهانه ی کمر درد
برخی افراد به خاطر اینکه از کمردرد رنج می برند ترجیح می دهند ورزش را تعطیل کنند. اما این کار اشتباه است.
تقویت عضلات کمر برای حفظ سلامت ستون فقرات لازم است. البته حواستان باشد که هر نوع ورزشی مناسب شما نیست، اما برخی حرکات و ورزش ها به ویژه برای شما لازم است.
چه باید کرد؟
شنا برای کمردردی ها فوق العاده است. در حین شنا کردن، وزن بدن را احساس نمی کنید.
یوگا نیز برای شما مفید است، چون باعث کشش مناسب در ستون فقرات شده و تحرک آن را حفظ می کند.
در نهایت اینکه پیاده روی همیشه ساده ترین و راحت ترین ورزش برای سلامت شماست، البته به شرطی که کفش مناسبی به پا داشته باشید.
کفش پاشنه بلند پوشیدن
یکی از اشتباهاتی که خانم ها مرتکب می شوند، پوشیدن مداوم کفش های پاشنه بلند است، یعنی اینکه به هر قیمتی باید بلند قد به نظر برسند.
اما کفش های پاشنه بلند پاها و ران ها را به سمت بالا هدایت می کنند و حالت بدن را تغییر می دهند. در این صورت نیز وزن بدن به سمت جلو می افتد و انحنای کمر را بیشتر کرده و کمردرد ایجاد می کند.
البته یادتان باشد که کفش های کاملا تخت نیز مناسب نیستند، چون در این صورت نیز مرکز ثقل بدن به سمت عقب حرکت می کند. در این صورت نیز عضلات کمر فشار زیادی تحمل می کنند.
چه باید کرد؟
بهترین کار این است که پاشنه ی کفش تان بین حداکثر 4 تا 5 سانتی متر باشد. کفش های پاشنه بلند را برای میهمانی ها و مواقع خاص نگه دارید. هیچ گاه یک روز کامل را با کفش پاشنه بلند راه نروید.
@my_doctor
نکات پزشکی

قبل خواب این ها را نخورید

علاوه بر برخی عادات نادرست که خواب را بر چشم ها حرام می کنند برخی مواد غذایی نیز هستند که باعث بی خوابی و بدخوابی می شوند.

قهوه ممنوع
خوابی راحت و باکیفیت برای سالم ماندن لازم و ضروری است. بدن انسان از خواب برای ترمیم سلول های بدن و آماده سازی آن ها برای شروع روزی جدید استفاده می کند. اما علاوه بر برخی عادات نادرست که خواب را بر چشم ها حرام می کنند برخی مواد غذایی نیز هستند که باعث بی خوابی و بدخوابی می شوند. در این مطلب شما را با این مواد غذایی بیشتر آشنا می کنیم. لطفاً با ما باشید.

مواد غذایی چرب
برای داشتن خوابی راحت غذاهای چرب از نوع همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، پیتزا و غیره را فراموش کنید. این مواد غذایی به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند و مدت زمان به خواب رفتن را به تأخیر می اندازند.
برای داشتن خوابی عمیق و راحت لازم است که دمای بدن پایین باشد. برخی ادویه ها باعث افزایش دمای بدن شده و بنابراین خواب را بر هم می زند

پروتئین ها

برای وعده ی شام غذای سبکی میل کنید و به ویژه از مصرف گوشت بپرهیزید. گوشت های قرمز مانند هر غذای پرچرب دیگر به مدت زمان بیشتری برای هضم نیاز دارند و همین مسئله باعث بدخوابی می شود. بهتر است برای وعده ی شام گیاهخوار شوید و از سوپ سبزیجات به همراه ماست و غذاهای سبک دیگر استفاده کنید.

بستنی
اگر طرفدار این هستید که مقابل تلویزیون بنشینید و حین تماشای فیلم های کمدی یک پیاله بستنی نیز میل کنید بهتر است کمی هشیار باشید. چون بستنی باعث بیخوابی می شود. بستنی علاوه بر دارا بودن مواد چرب حاوی قندهای زودجذب نیز هستند که به بدن انرژی می دهند و به همین دلیل مانع از به خواب رفتن می شوند.

برخی سبزیجات

سبزیجاتی مانند بروکلی، کلم، گل کلم، پیاز و غیره برای سلامتی فوق العاده اند اما بهتر است این سبزیجات را در وعده ی ناهار میل کنید. چون باعث ایجاد نفخ معده و گاز می شوند و در روند خواب اختلال ایجاد می کنند.

مواد غذایی ادرارآور
کرفس، هندوانه، انواع بری ها، خیار و غیره که سرشار از آب و مدر هستند باعث ایجاد اختلال در خواب می شوند؛ زیرا بعد از مصرف آن ها مجبور خواهید بود در طول شب بیدار شده و به دستشویی بروید. به همین دلیل توصیه می شود که از مصرف این مواد غذایی قبل از خواب خودداری کنید.

غذاهای تند و پرادویه
برای داشتن خوابی عمیق و راحت لازم است که دمای بدن پایین باشد. برخی ادویه ها باعث افزایش دمای بدن شده و بنابراین خواب را بر هم می زند. مصرف میزان بالای ادویه ها و غذاهای تند همچنین باعث تحریک و سوزش معده می شود. این دو دلیل کافی است که غذاهای تند را در وعده ی شام میل نکنید.
برای داشتن خوابی راحت غذاهای چرب از نوع همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، پیتزا و غیره را فراموش کنید. این مواد غذایی به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند

قهوه

این نوشیدنی حاوی میزان زیادی کافئین است که مانند قند باعث به تأخیر انداختن حالت خواب آلودگی می شود. در نتیجه در روند خواب اختلال ایجاد می کند. این اتفاق بعد از مصرف نوشیدنی های گازدار نیز رخ می دهد.
شکلات سیاه
بهتر است بدانید که شکلات سیاه حاوی کافئین و تئوبرومین است. این مواد محرک باعث افزایش ضربان قلب شده و باعث بیخوابی می شوند.
@my_doctor
نکات پزشکی

چه چیزهایی کبد را چرب می کند؟

کبد چرب از متداول ترین بیماری های کبدی است و تجمع چربی از خصوصیات اصلی این بیماری محسوب می شود.
کبد بزرگترین پالایشگاه بدن و به طور طبیعی دارای مزاج گرم و تر است، سرد شدن کبد در اثر عوامل مختلف می تواند توانایی کبد برای تحلیل و متابولیزه کردن چربی ها را کم کند و یا موجب انباشتگی چربی در بافت کبد و پیدایش کبد چرب شود. تجمع چربی در کبد موجب تسریع در بروز التهاب و در موارد پیشرفته موجب سیروز کبدی می شود. می توان گفت که 30 درصد افراد جامعه ایرانی مبتلا به کبد چرب غیر الکلی هستند.
در طب سنتی مصرف ترشی و خوراکی های سرد موجب سردی کبد و پس از آن چربی کبد می شود و کسانی که به طور مادرزادی دارای مزاج سرد هستند باید در مصرف این خوراکی ها احتیاط بیشتری داشته باشند
نقش تغذیه در کنار راه های درمانی، بسیار نقش پررنگی دارد که این مسئله هم در طب سنتی و هم در طب نوین بسیار حائز اهمیت است. دستورات تغذیه ای برای درمان کبد چرب بسیار گسترده تر از طب کلاسیک است.
در مکتب طب سنتی ایران برای پیشگیری از بیماری های کبدی و درمان آن دستورات غذایی اختصاصی بیان شده است. کبد چرب به دلیل بروز سوءمزاج سرد و تر رخ می دهد که دستورات ویژه ای برای آن بیان شده است.


عوامل ایجاد کننده کبد چرب
* در طب سنتی مصرف ترشی و خوراکی های سرد موجب سردی کبد و پس از آن چربی کبد می شود و کسانی که به طور مادرزادی دارای مزاج سرد هستند باید در مصرف این خوراکی ها احتیاط بیشتری داشته باشند.
مصرف سرکه، آبغوره، سایر ترشی های خانگی و خوراکی های سرد نظیر ماست، دوغ ترش، خیار، کدو و غیره همچنین نوشیدن مایعات سرد نیز به تدریج موجب سرد شدن کبد می شود. با سرد شدن کبد مقدار تولید صفرا کم و غلیظ تر می شود که به دنبال آن مقدار ترشح صفرا نیز کاهش پیدا می کند. این صفرای غلیظ به کندی در مجاری صفراوی حرکت می کند و به دنبال آن، انسداد نسبی در این مجاری رخ می دهد که در این مرحله در سونوگرافی کیسه صفرا ممکن است «لجن صفراوی» گزارش شود که خود مقدمه ایجاد سنگ های صفراوی است. انسداد در مسیر ریزش صفرا به روده از عواملی است که موجب هضم ناقص چربی ها می شود و در این مرحله هضم ناقص چربی ها سرانجام به کبد چرب منجر می شود. یبوست ناشی از این کاهش تولید و ترشح صفرا نیز در زمره ی عاملی است که در پیدایش کبد چرب دخیل است.
همچنین مصرف بیش از حد غذاهای غلیظ مانند کله پاچه، ماکارونی، لازانیا، پاستا، بامیه، فست فودها و برنج در بروز کبد چرب مؤثر است

* نوشیدن آب سرد به صورت ناشتا، بعد از ورزش و استحمام نیز منجر به کبد چرب می شود. افراد در این حالات در صورت ضرورت اندک، اندک آب بنوشند و آب هم خیلی سرد نباشد.
* رعایت نکردن ترتیب خوردن غذاها نیز از مضرات کبد است و به آن آسیب می رساند.
* تشنگی به مدت طولانی، حرکات شدید بعد از غذا و حرکات شدید زمانی که معده خالی است هم به کبد آسیب می رساند.
* همچنین مصرف بیش از حد غذاهای غلیظ مانند کله پاچه، ماکارونی، لازانیا، پاستا، بامیه، فست فودها و برنج در بروز کبد چرب مؤثر است.
* مصرف بیش از حد شیرینی های مصنوعی و قنادی چرب و خیلی شیرین نیز در بروز کبد چرب مؤثر است.

مواد غذایی مفید برای کبد
* دارچین، کاسنی، فندق، ماش و نخود از خوراکی های سودمند برای کبد است. دارچین به باز شدن انسداد کبد کمک می کند.
* زعفران، مویز و انجیر هم برای تقویت کبد مفید است.
* کاسنی، هم در کبد گرم و هم در کبد سرد اثرگذار است ولی اگر افراط برودت وجود داشته باشد باید همراه با عسل مصرف شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

10عامل ابتلا به سرطان سینه در زندگی امروزی

سرطان سینه نوعی بیماری است که عامل ژنتیک مهم ترین نقش را در ابتلا به آن ایفا می کند، اما عوامل محیطی و شیوه ی زندگی انسان نیز از عوامل ابتلا به آن محسوب می شوند. تا کنون محققان توانسته اند 216 ماده ی شیمیایی را که منجر به ظهور توده ی سرطانی در سینه می گردند، شناسایی نمایند.

دود اگزوز
در بالاترین قسمت لیست موادشیمیایی ایجادکننده سرطان پستان، مواد شیمیایی آزاد شده از اگزوز خودروها قرار دارند.
هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای یکی از موادی هستند که از اگزوز ماشین ها خارج شده و تهدیدی جدی به شمار می آیند.

دود تنباکو
سیگار و قلیان نیز دارای هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای می باشند. این ماده علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، عامل جهش های ژنتیکی نیز محسوب می شود.

آلاینده های صنعتی
مکمل های هورمونی مانند مکمل های دارای هورمون استروژن و پروژسترون به میزان زیادی زنان را در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می دهند
علاوه بر دود اگزوز اتومبیل ها، دود برخاسته از پالایشگاه ها و کارخانجات زغال سنگ نیز موادشیمیایی خطرناکی نظیر هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای را در هوا پخش می کنند.
طبق بررسی ها، افرادی که محل زندگی شان نزدیک به مناطق صنعتی است، بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

نوشیدنی های الکلی
کنار گذاشتن مصرف مشروبات الکلی می تواند به جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه کمک شایانی نماید.
اورِتان (urethane) یک ماده طبیعی اولیه در تمام مشروبات الکلی مخصوصا آبجوهاست که رابطه ی قوی با ابتلا به سرطان سینه دارد.
نوشیدن هر 10گرم الکل در روز، 9 درصد خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

مواد سمی موجود در مواد غذایی
سمپاشی گیاهان و میوه ها، آنتی بیوتیک و سایر داروهای تزریق شده به طیور و دام ها و هورمون های مصرفی آنها می تواند سطح استروژن بدن را افزایش داده و منجر به ابتلا به سرطان سینه گردد.

پرتوهای یونیزان
پرتوهای یونیزان می توانند توسط اشعه ی ایکس و مواد رادیو اکتیو به کار رفته در ماموگرافی ها و ...ساطع شوند.
این تشعشعات عامل مهم ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان سینه می باشند.

مکمل های هورمونی
مکمل های هورمونی مانند مکمل های دارای هورمون استروژن و پروژسترون به میزان زیادی زنان را در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می دهند.
این هورمون ها برای مشکلاتی نظیر کاهش علائم یائسگی تجویز می شوند. بنابر درخواست سازمان غذا و دارو، از پزشک خود بخواهید در صورت ضرورت دوز پایینی از این داروها را برایتان تجویز نماید.

مواد شیمیایی خانگی
موادی نظیر شوینده های قوی فرش و مبل و پوشاک، لوازم آرایشی، رنگ ها، چسب و حلال های رنگ سبب بروز علائم ابتلا به سرطان سینه در انسان و حتی حیوانات خواهند شد.

آلاینده های آب آشامیدنی
آلوده شدن آب آشامیدنی توسط آفت کش ها، باکتری ها و گاهی کلر می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را در انسان افزایش دهد.
بنزین، بنزن، سوخت ها و حلال ها
کار در صنایع پتروشیمی، آرایشگاه ها، مغازه های خشک شویی، بخش های الکترونیکی و همچنین پرستاری فرد را در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار می دهد، زیرا این افراد معمولا با موادی همچون بنزین، بنزن، حلال ها و سوخت ها در ارتباط هستند.
@my_doctor
نکات پزشکی

چطور طول عمرتان را زیاد کنید؟

افزایش طول عمر
بسیاری از ما در جوانی گمان می کنیم زندگی بدون هیچ برنامه ی خاصی در جریان است، اما هر چه به پیری نزدیک می شویم به فکر روزهای از دست رفته جوانی می افتیم و به این می اندیشیم که چطور می شود گذشته را جبران کرد و کارهای انجام نشده را عملی نمود. در این جا می خواهیم 16 روش را به شما نشان دهیم که می توانید با عمل به آنها، عمری طولانی داشته باشید.

افراد پیر
ازدواج کردن
طبق بررسی های جدید، محققان به این نتیجه رسیده اند که ازدواج می تواند خطر مرگ در میانسالی را به شدت کاهش دهد. همچنین افراد متاهل بسیار کمتر از افراد مجرد دچار مرگ ناگهانی می شوند.
دوری از استرس
افرادی که دچار استرس شدید هستند، بدنشان دارای سطح کمتری از هورمون کلوتو (هورمون جلوگیری کننده از پیری زودرس) می باشد.
همچنین استرس 20 درصد خطر ابتلا به سکته ی مغزی را افزایش می دهد.
اگر دچار استرس شدید هستید، با روش هایی مانند داشتن برنامه غذایی مناسب، رازو نیاز با خداوند متعال و ... به حفظ آرامش خود کمک کنید.
افرادی که دارای وجدانی بیدار هستند و حس مسئولیت پذیری زیادی دارند، بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت می دهند و این خود سبب افزایش طول عمرشان خواهد شد

اهمیت به زیبایی
افرادی که دارای وجدانی بیدار هستند و حس مسئولیت پذیری زیادی دارند، بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت می دهند و این خود سبب افزایش طول عمرشان خواهد شد
اگر به سلامت و زیبایی خود اهمیت می دهید، باید بدانید که عمر طولانی تری خواهید داشت. با توجه به مطالعه ی انجام شده بر روی دو قلوهای همسان و همشکل، قل هایی که احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشتند، دیرتر از خواهر یا برادر همسان خود دچار پیری شدند.

دوری از تنهایی
خانواده و دوستان خوب بهترین نعمت های ما هستند و در کنار آن ها بودن، تأثیر بسیار خوبی بر ما خواهد داشت.
تنهایی خطری جدی برای پیری زودرس و چاقی است، زیرا سبب ترشح پیش ماده ای برای شروع روند پیری خواهد شد.

اجتماعی بودن
دوری از مردم و جامعه مانند گزینه تنهایی، عمر شما را کوتاه خواهد کرد.

پیاده روی و دویدن
پیاده روی و همچنین دویدن منظم و روزانه سبب بهبود خونرسانی به نقاط مختلف بدن و تنظیم کار ریه ها خواهد شد. این دو فعالیت بدنی را شوخی نگیرید.

جلوگیری از چاقی شکم
اندازه ی دور کمر بیش از 120 سانتیمتر در مردان و 100 سانتیمتر در زنان، خطر ابتلا به پیری زودرس را تا دو برابر افزایش می دهد.

داشتن هدف در زندگی
کسانی که زندگی برایشان معنی دارد و برای رسیدن به وضعیتی ایده آل برای خود هدف تعیین می کنند، در پایین ترین رده ی مرگ و میر قرار دارند.
اگر از این دسته از افراد نیستید، به فکر انجام کارهایی باشید که به زندگی تان معنا می بخشند. حتی کارهای ساده ای نظیر کاشتن گل و گیاه، پرورش دام و طیور و ... نیز بسیار مشکل گشاست.

با وجدان و مسئولیت پذیر بودن
افرادی که دارای وجدانی بیدار هستند و حس مسئولیت پذیری زیادی دارند، بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت می دهند و این خود سبب افزایش طول عمرشان خواهد شد.
افرادی که 7 ساعت در شب می خوابند، در مقایسه با افرادی که بیش از 8 ساعت و یا کمتر از 5 ساعت در شب می خوابند، عمر طولانی تری خواهند داشت

ژنتیک
اگر پدربزرگ و مادر بزرگتان عمر طولانی داشتند و یا دارند، شما نیز به احتمال زیاد عمر زیادی خواهید داشت. طبق بررسی ها، میزان طول عمر تا حدودی ارثی است.

عدم مصرف مشروبات الکلی
نوشیدنی های الکلی خطر ابتلا به سرطان ها و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. در نتیجه عمر با ارزشتان را کوتاه خواهد کرد.

خواب کافی
افرادی که 7 ساعت در شب می خوابند، در مقایسه با افرادی که بیش از 8 ساعت و یا کمتر از 5 ساعت در شب می خوابند، عمر طولانی تری خواهند داشت.
خواب کم، بدنتان را به شدت ضعیف و ناتوان خواهد کرد و خواب بیش از حد نیز سبب افزایش سطح مس موجود در خون شده و عوارض جانبی زیادی را به بار می آورد.

مصرف ماهی
ماهی سرشار از چربی امگا 3 و ویتامین A می باشد که سبب بهبودی عملکرد قلب خواهد شد. وجود امگا 3 کافی در بدن میزان مرگ و میر زودرس را تا 27 درصد کاهش خواهد داد.

داشتن فرزند کوچک
به دنیا آوردن فرزند بعد از 33 سالگی و یا حتی در 40 سالگی می تواند سبب افزایش طول عمر تا چند برابر شود.

جلوگیری از بیماری های چشمی
به گفته ی پزشکان، مراقبت از چشم ها و داشتن قدرت بینایی مناسب، سبب افزایش 40 درصدی طول عمر خواهد شد، زیرا داشتن قدرت بینایی مناسب، اعتماد به نفس و خوش بینی فرد را زیاد می کند.
جلوگیری از استعمال دخانیات
سیگار کشیدن 10 سال عمرتان را کوتاه خواهد کرد. اگر شریک زندگی و یا والدین تان سیگاری هستند، شما نیز در معرض خطر قرار دارید.
ترک سیگار تا قبل از سن 40 سالگی می تواند تا 90 درصد مانع کوتاهی عمر شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

اگر کبد سالم می خواهید ، این کار را نکنید

کبد سالم

نتایج یک پژوهش کره ای نشان داده است که نشستن های طولانی مدت باعث بروز بیماری های کبدی مانند کبد چرب می شود.

کبد انسان

قابل توجه افرادی که به پشت میز نشینی عادت کرده اند و هیچ چیز نمی تواند آنها را از صندلی نازنین شان جدا کند.
نشستن های طولانی مدت بخصوص اگر اهل ورزش و تحرک بدنی نباشید، برای سلامت کبد آسیب رسان است.
کبد چرب یک بیماری بدون علامت و برگشت پذیر است که در صورت عدم معالجه می تواند تا ابتلا به فیبروز، سیروز کبدی و در مراحل پیشرفته تر به سرطان کبد پیش برود
این گفته نتیجه ی یک پژوهش کره ای است که اخیرا در مجله Journal of Hepatology به چاپ رسیده است.
به عقیده ی محققان کره ای، بی تحرکی و نشستن های طولانی مدت خطر ابتلا به کبد چرب غیرالکلی را افزایش می دهد.
محققان دانشگاه School of Medicine کره ی جنوبی بین سال های 2011 تا 2013 روی 140 هزار کره ای بررسی هایی را انجام دادند.
نزدیک به 40 هزار نفر از این شرکت کننده ها مبتلا به کبدچرب غیرالکلی بودند.
در طی این مدت، شرکت کننده ها به سوالاتی در خصوص عادت های روزمره مانند فعالیت های بدنی و مدت زمانی که یکجا نشسته اند، پاسخ دادند.
میزان چربی کبد این افراد نیز به وسیله ی اولتراسون مورد اندازه گیری و بررسی قرار گرفت.

کبد چرب چیست؟

زمانی که این بیماری مربوط به مصرف الکل نباشد، هیچ ارتباطی با میزان مصرف الکل و عوارض جانبی آن ندارد.
کبد چرب در چهار مرحله از حالت خفیف به حالت پیشرفته و مزمن پیش می رود.
کبد چرب یک بیماری بدون علامت و برگشت پذیر است که در صورت عدم معالجه می تواند تا ابتلا به فیبروز، سیروز کبدی و در مراحل پیشرفته تر به سرطان کبد پیش برود.
این محققان معتقد هستند که یکی از عوامل ابتلا به این بیماری نشستن های طولانی مدت و کم تحرکی است که این روزها گریبان خیلی از افراد جامعه را گرفته است.
به عقیده ی این محققان علاوه بر داشتن تغذیه ای سالم، لازم است که از بی تحرکی بدنی دوری کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

12 عامل غیر خوراکی چاق شدن را بشناسید

علل چاقی

بسیاری از ما می دانیم که پرخوری، تندخوری، پیروی از رژیم های چرب و پرکالری و کم تحرکی، جزو مهم ترین عوامل چاقی محسوب می شوند، اما شاید خیلی از ما تا به حال، درباره سایر عوامل تاثیرگذار بر چاقی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، چیزی نشنیده باشیم.

چاقی

1- آلودگی صوتی
محققان دریافته اند زندگی کردن در مناطقی که دارای آلودگی صوتی شدید ناشی از ترافیک خودروها، رفت وآمد قطار و هواپیما باشد، احتمال ابتلا به اضافه وزن و چاقی را افزایش می دهد.
محققان، پیش از این دریافته بودند که زندگی در مکان های پرسروصدا، تاثیر مستقیمی بر چاقی شکم و ایجاد اختلال در خواب شبانه دارد.

نداشتن خواب کافی و آرام در اثر آلودگی های صوتی موجود در محل زندگی باعث می شود افراد ساکن در این مناطق، تمایل کمتری به ورزش، پیاده روی و حتی فعالیت های بدنی روزانه از خود نشان بدهند و شانس ابتلا به افزایش وزن با کم تحرکی را در خود بالا ببرند.

نتیجه تحقیقی که در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) به چاپ رسیده، نشان می دهد افزایش هر پنج دسی بل آلودگی صوتی در محل زندگی (سطح استاندارد آلودگی صوتی در محل زندگی حدود 45 دسی بل است) با بالا رفتن 0.2 سانتی متری اندازه دور کمر همراه خواهد بود.

محققان سوئدی گفتند افزایش آلودگی صوتی با ایجاد اختلال در خواب شبانه، باعث برهم خوردن نظم ترشح هورمون استرس (کورتیزول) در بدن می شود و این مساله علاوه بر ابتلا به افزایش وزن، تاثیر مستقیمی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی هم خواهد داشت.
2- آلودگی هوا
محققان دریافته اند آلودگی هوا با ایجاد اختلال در سیستم متابولیک بدن، شانس ابتلا به چاقی را افزایش می دهد. آلودگی هوای ناشی از ترافیک می تواند به طور مستقیمی باعث افزایش نمایه توده بدنی یا BMI کودکان 5 تا 11 ساله شود. از این رو، کودکانی که در مناطق آلوده شهری زندگی می کنند، با اختلال شدیدتری در سیستم متابولیک خود مواجه هستند و امکان چاق شدن آنها در زندگی آینده شان، بسیار بیشتر از کودکانی است که در مناطقی با آب و هوای سالم زندگی می کنند.
محققان دریافته اند خوابیدن با چراغ روشن و نور زیاد در طول شب، شانس ابتلا به اضافه وزن و چاقی را تا 50 درصد، به خصوص در کودکان افزایش می دهد
این محققان بر این باورند که زندگی کودکان در مناطق آلوده شهری با افزایش 13.6 درصدی سالانه نمایه توده بدنی آنها همراه است.
از طرف دیگر، نتایج تحقیقات گسترده ای هم نشان می دهند زندگی در مناطق آلوده شهری در دوران بارداری، شانس ابتلا به چاقی کودکان را تا پنج سالگی 1.79 درصد و تا 7 سالگی 2.26 درصد بالا می برد.
3- ویروس سرماخوردگی
شاید برایتان جالب باشد که بدانید نوعی ویروس سرماخوردگی به نام «آدنوویروس 36» جزو عوامل ابتلا به چاقی در کودکان محسوب می شود.
محققان با بررسی 124 کودک مبتلا به آدنوویروس 36، به این نتیجه رسیده اند این ویروس، عامل چاقی 80 درصد این کودکان شده است. وزن این کودکان به طور متوسط حدود 23 کیلوگرم بیشتر از کودکان همسن خود بود که به این ویروس مبتلا نشده بودند.
4- خوابیدن با چراغ روشن
محققان دریافته اند خوابیدن با چراغ روشن و نور زیاد در طول شب، شانس ابتلا به اضافه وزن و چاقی را تا 50 درصد، به خصوص در کودکان افزایش می دهد.
روشن بودن فضای خواب در طول شب، باعث رسیدن پیام های نادرست به مغز و ایجاد تغییرهایی در سطح ترشح هورمون های مختلفی مانند ملاتونین و استرس می شود.

از طرف دیگر، زمانی که ما با چراغ روشن و نور زیاد می خوابیم، مغزمان به اندازه کافی استراحت نمی کند و در نتیجه سعی می کند در طول روز، انرژی خود را از طریق مصرف غذاهای شیرین و چاق کننده، تامین کند.
5- کم خوابی
وقتی ما کمتر از 6 تا 7 ساعت در طول شب می خوابیم، ترشح هورمون کورتیزول که عامل تنظیم اشتها در بدن مان است، مختل می شود.
از این رو، احساس گرسنگی و هوس به خوردن غذاهای چرب و شیرین، حتی هنگام سیری هم سراغمان می آید و این مساله، نتیجه ای جز افزایش وزن را برایمان به دنبال نخواهد داشت.
6- محرومیت از نور آفتاب
اگر فکر می کنید خوردن مکمل ویتامین D برای جبران کمبود نور آفتاب کافیست، اشتباه می کنید. مطالعات نشان داده اند نور آفتاب می تواند به کاهش وزن کمک کند.
حداقل 20 دقیقه در روز، زیر نور آفتاب باشید تا به بدن تان برای چربی سوزی کمک کنید. البته به چند حرکت ورزشی و تحرک بدنی هم نیاز دارید.
پژوهش ها نشان می دهد کسانی که شب کار هستند یا تا دیروقت کار می کنند، نسبت به آنهایی که بین کار و زندگی، تعادل برقرار کرده اند، کالری کمتری می سوزانند و بیشتر چاق می شوند

7- افزایش باکتری روده
نکات پزشکی

باکتری موجود در روده و معده شما، کارهای زیادی برای حفظ سلامتی تان انجام می دهد، اما باکتری اضافی می تواند مضر باشد، چون مواد مغذی بیشتری از غذاهای مصرفی شما را تلف کرده و باعث چاقی تان می شود. برای سلامت روده و معده تان، غذاهای سالم بخورید و آب فراوان بنوشید.
8- بطری ها و کیسه های پلاستکی مواد غذایی
ساندویچ هایی که در کیسه های تیفون پیچیده شده اند و آب پرتقالی که در بطری پلاستیکی است، شما را چاق می کند.
بیسفنول A که در بیشتر پوشش ها و ظروف پلاستیکی پیدا می شود، می تواند جذب موادغذایی شده و مانند هورمون استروژن عمل کند و با ایجاد اختلال در مکانیسم بدن برای تنظیم چربی، چاق تان کند.
9- عفونت گوش
ابتلای مکرر به عفونت گوش میانی، می تواند به اعصاب مغز که مسئول چشایی و سیری هستند آسیب زده و موجب پرخوری در آینده شوند.
اگر کودک تان عفونت گوش دارد، برای گرفتن توصیه مناسب در مورد تغذیه و مواد غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.
10- تا دیر وقت کار کردن
پژوهش ها نشان می دهد کسانی که شب کار هستند یا تا دیروقت کار می کنند، نسبت به آنهایی که بین کار و زندگی، تعادل برقرار کرده اند، کالری کمتری می سوزانند.
اگر نمی توانید زمان کارتان را تغییر دهید، صبح ها زمانی را برای تحرک بدنی و عرق ریختن اختصاص دهید.
11- تهویه مطبوع
ماندن در اتاقی که مجهز به سیستم تهویه مطبوع است برای ساعات طولانی، باعث می شود بدن تان کمتر فعالیت کرده و کالری کمتری برای حفظ دمای بدن می سوزاند.
روش زندگی یکجانشینی، علامت خوبی برای سلامتی نیست، بنابراین پیش از آن که در چنین فضایی بنشینید، تحرک کرده و عرق کنید.
12- گوشی های هوشمند
جای تعجب نیست. تحقیقات تائید کرده اند که استفاده زیاد از گوشی های هوشمند می تواند شما را چاق و افسرده کند، چون زمان کمی برای ورزش و تحرک بدنی تان باقی می گذارد. شاید هم هیچ زمانی باقی نگذارد!
@my_doctor
نکات پزشکی

بازديدكنندگان جديد روى👇 join 👇پايين كانال كليك كنيد عضو شيد☺️😊

😆😆😆😆😆😆😆😉✌️

و اونایی که نوتیفیکشن اذیتشون میکنه ، میتونن با "Mute" کردن هر وقت خواستن بیان و پست های مارو ببینن .😍
نکات پزشکی

اگر خمیردندان سفیدکننده می زنید، احتیاط کنید

سفید کردن دندان ها

برای همه ی ما پیش می آید که تصور می کنیم دندان هایمان زرد شده و نیاز به یک خمیردندان سفیدکننده داریم تا موقع لبخند زدن دندان هایمان مانند مروارید بدرخشند. اما متخصصان در خصوص تاثیر این محصولات، اتفاق نظری ندارند. به عقیده ی متخصصان بهداشت دهان و دندان، باید در استفاده از این محصولات هوشیار بود.
خمیر دندان

خمیردندان های سفید کننده بسیار ساینده هستند

اکثر خمیردندان های سفید کننده بسیار ساینده هستند، چون حاوی بی کربنات سدیم (جوش شیرین) و سیلیس هستند.
استفاده از این محصولات در طولانی مدت باعث آسیب جدی به مینای دندان شده و سوراخ و منافذی در آن ایجاد می کند. در نتیجه دندان ها نسبت به هر نوع رنگی حساس تر شده و به محض نوشیدن یک فنجان قهوه یا هر ماده ی غذایی رنگی، به سرعت تغییر رنگ می دهند.
علاوه بر این استفاده ی روزانه از این خمیر دندان ها، دندان ها را آسیب پذیر می کنند. بدتر از همه اینکه رنگ دندان ها در طولانی مدت تیره تر خواهد شد.
خمیردندان های سفید کننده: لثه ها در امان نیستند

خمیردندان های سفید کننده قبل از هر چیزی جزو محصولات آرایشی حساب می شوند، نه محصولات بهداشتی. بنابراین باید در استفاده ی آنها فاصله انداخت و دچار افراط نشد

این محصولات حاوی ترکیبات رنگی هستند که اثرات خود را به جا می گذارند. رنگ قرمز باعث تشدید رنگ لثه ها می شود، در صورتیکه رنگ آبی، سفیدی مینای دندان را تشدید می کند.
به عقیده ی متخصصان رنگ شدن مکرر لثه ها باعث خونریزی آنها با کوچک ترین تماس می شود. این نوع مواد رنگی، گاهی باعث بروز واکنش های آلرژیک نیز می شوند.
خمیر دندان های سفید کننده: نتایج مطلوبی حاصل نمی شود

خمیردندان های سفید کننده قبل از هر چیزی جزو محصولات آرایشی حساب می شوند، نه محصولات بهداشتی.
این خمیردندان ها جزو محصولات مکمل هستند. بنابراین باید در استفاده ی آنها فاصله انداخت و دچار افراط نشد.
اگر طرفدار این محصولات هستید می توانید چند مرتبه با خمیردندان معمولی و یک مرتبه با این محصولات، دندان ها را مسواک بزنید.
قبل از استفاده ی این محصولات با دندانپزشک مشورت کنید

به عقیده ی متخصصان قبل از استفاده از این محصولات بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا دلیل سفید نبودن و یا سفید نشدن دندان هایتان بررسی شود.
عوامل زیادی در بدرنگی دندان ها دخالت دارند، از جمله کثیفی دندان ها، جرم دندانی و مصرف دخانیات. اما در بیشتر موارد، عامل اصلی جنس دندان های شماست.
اگر جنس دندان های شما به نوعی باشد که رنگ آن زرد باشد، نمی توان کار زیادی برای سفید کردن آنها انجام داد و استفاده ی مکرر از این محصولات هیچ کمکی به سفید آنها نخواهد کرد. بلکه نتیجه ای جز حساس شدن دندان ها نسبت به سرما، گرما و مواد غذایی نخواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از چنین محصولاتی به دندانپزشک مراجعه کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

چطور از شر دندان درد خلاص شوید؟

درمان دندان درد

یکی از مهم ترین عوامل دندان درد، پوسیدگی دندان است. باکتری های دهان از قند و نشاسته بجای مانده روی دندان ها تغذیه می کنند و از خود اسیدهایی را تولید می کنند که به تدریج مینای دندان را از بین می برد و موجب دندان درد می شود. در ادامه راه حل هایی را به شما می گوییم که می تواند شما را از شر دندان درد خلاص کند.
زنجبیل
زنجبیل گیاهی است که مانند داروی آسپیرین عمل می کند و یک مسکن فعال محسوب می شود. اگر پودر زنجفیل را با آب مخلوط کنید، برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر است.
پنبه ای را به این محلول آغشته کنید، آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک (روی لثه نه) بگذارید.
عملکرد آن به این نحو است که زنجبیل، پوست آن قسمت را تحریک کرده و خون را به سمت پوست می کشاند و التهاب را کم می کند.
همچنین می توانید زنجبیل تازه را در آب خیس کرده و با آن غرغره کنید.
روغن نارگیل
غرغره کردن با روغن نارگیل از میزان باکتری های مضر در دهان می کاهد. از این رو، احتمال عفونت دندان ها به مراتب کم می شود.
پیاز به تسکین دندان درد کمک می کند، زیرا خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتریایی قوی دارد
کافی است دو قاشق غذاخوری روغن در دهانتان ریخته و 15 تا 20 دقیقه آن را غرغره کنید. اگر این کار را چند روز پشت سر هم انجام دهید، شاهد سفید شدن دندان ها خواهید بود. علاوه بر آن، از بوی بد دهان نیز جلوگیری خواهید کرد.
بهترین زمان برای غرغره کردن روغن نارگیل، زمان ناشتا است.
چای کیسه ای
چای سیاه می تواند به طور موقتی ورم لثه ها را کاهش داده و درد دندان را تسکین دهد.
سیر
یکی دیگر از درمان های خانگی که برای تسکین دندان درد به کار می آید سیر است. برای این کار بهتر است یک یا دو حبه کوچک سیر را در دهانتان گذاشته و آن ها را به آرامی بجوید.

اگر از این کار خوشتان نمی آید، یک کار دیگر هم می توانید انجام دهید. یک حبه سیر را برداشته و آن را خرد کنید و با نمک مخلوط کنید. برای این کار حتی از مخلوط پودر سیر و نمک هم می توانید استفاده کنید. سپس این مخلوط را بر روی دندانی که درد می کند بگذارید. البته این رویه را برای چند روز متوالی انجام دهید.
برگ نعنا فلفلی
اگر دندانتان درد گرفت، می توانید چند عدد برگ نعناع فلفلی را بجوید. این کار به سرعت دندان دردتان را تسکین می دهد. اگر به هر دلیلی به برگ تازه این گیاه دسترسی نداشتید، می توانید از نعنا فلفلی خشک شده استفاده کنید.
نمک و فلفل
یکی از آسان ترین گزینه ها برای تسکین دندان درد، استفاده از ترکیب نمک و فلفل است. این ترکیب جالب خاصیت ضد باکتریایی دارد و به همین دلیل تاثیر مثبت بر دندان درد می گذارد.
بهتر است مقداری نمک و فلفل را با کمی آب ترکیب کنید تا حالت خمیری به دست آید. سپس آن ترکیب را روی دندانی که درد می کند بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه ای روی آن بماند.
کیسه یخ
کیسه یخ نیز می تواند به دندان درد شما کمک کند. کافی است مقداری یخ را خرد کنید و آن را داخل گاز استریل یا دستمال تمیزی بپیچید. سپس بر روی صورت خود بگذارید.
میخک صدپر
میخک صدپر (Clove) یکی از بهترین های تسکین دهنده های درد دندان است. برای این کار دو عدد میخک صدپر را برداشته و با کمی روغن زیتون یا نوع دیگری از روغن های گیاهی ترکیب کنید. سپس آن را روی محل درد قرار دهید.
کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که دهان تان را با ترکیبی از روغن میخک صدپر و آب بشویید.
پیاز
پیاز هم به تسکین دندان درد کمک می کند، زیرا خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتریایی قدرتمندی دارد. هنگام دندان درد کافی است تکه ای پیاز خام را برداشته و آن را چند دقیقه بجوید.
زردچوبه
با ترکیب نصف قاشق چای خوری زردچوبه و چند قطره روغن خردل مخلوطی غلیظ به دست می آید. این مخلوط را روی پوسیدگی دندانتان گذاشته و اجازه دهید 15 دقیقه روی آن باقی بماند. سعی کنید این کار را چند بار انجام دهید.
آب نمک
آب نمک یکی از آسان ترین گزینه ها است که می تواند التهاب و دندان درد را تسکین دهد. طرز تهیه آن نیز بسیار ساده است. کافی است یک قاشق غذاخوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و آن را حل کنید. سپس غرغره نمایید.
کنجد
بیشتر از 1600سال است که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی است که درد را بهبود می بخشد. خواص کنجد شبیه آسپیرین است و مانند مسکن عمل می کند. این دانه ها برای تسکین درد دندان بسیار مؤثر هستند. تهیه مرهم آن بسیار ساده است و نیاز به مواد زیادی ندارد.
ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. سپس دانه های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد دو برابر آب لازم هست. برای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شوید تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روی قسمت دردناک دندان بگذارید.
@my_doctor
نکات پزشکی

بازديدكنندگان جديد روى👇 join 👇پايين كانال كليك كنيد عضو شيد☺️😊

😆😆😆😆😆😆😆😉✌️

و اونایی که نوتیفیکشن اذیتشون میکنه ، میتونن با "Mute" کردن هر وقت خواستن بیان و پست های مارو ببینن .😍
نکات پزشکی

دلیل گرسنگی های مکرر چیست؟

گرسنگی های مکرر
کم آبی بدن باعث می شود همیشه احساس گرسنگی کنیم.
برای شما پیش آماده که کلی غذا می خورید ولی طولی نمیدهد که که باز گرسنه می شوید و به سراغ یخچال می روید و باز شروع به غذا خوردن می کنید. اشتها تنها در زمان هایی که ورزش سنگین کرده اید، باردار هستید و یا سندروم پیش قاعدگی دارید به صورت طبیعی بالا است. اما اگر بیشتر مواقع بدون دلیل واضحی احساس کنید شکمتان خالی است، دیگر حتما مشکلی وجود دارد.
احساس گرسنگی به صورت فیزیولوژیکی نیاز به کالری، آب، و نمک است، و توسط ترکیبی از عوامل هدایت می شود، از جمله رژیم غذایی که دارید، هورمون های اشتها، و عوامل احساسی از جمله استرس. دریافتن اینکه چرا نمی توانید اشتهای خود را کنترل کنید بسیار مهم است، چون این گرسنگی اضافی می تواند از نظر جسمانی و روانی به شما آسیب برساند و BMI بدنتان را به جایی بفرستد که دیگر سلامت نیست.

این 11 دلیل کمک تان می کند متوجه شوید چرا شکمتان همیشه قار و قور می کند.

بدنتان کم آب شده
همیشه وقتی بدن مقداری کم آب می شود آن را با احساس گرسنگی اشتباه می گیریم، در حالی که باید آب بنوشیم. این گیج شدن در هیپوتالاموس اتفاق می افتد، قسمتی از مغز که گرسنگی و تشنگی را کنترل می کند. وقتی کم آبی بدن اتفاق می افتد به نحوی در هیپوتالاموس مشکل خط روی خط به وجود می آید، و زمانی که واقعا نیاز به یک لیوان آب دارید مجبورتان می کند یک بسته چیپس باز کنید و بخورید. با بالا نگه داشتن سطح مایعات بدن جلوی این اتفاق را بگیرید، هر روز صبح را با نوشیدن یک لیوان آب شروع کنید. اگر احساس گرسنگی می کنید، و آن روز زیاد آب ننوشیده اید، ابتدا یک لیوان آب بنوشید و 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا ببینید همچنان گرسنه هستید یا خیر.

خوب نخوابیده اید
بعد از اینکه از یک خواب بی کیفیت برمیخیزید، از قبل دو هورمون مربوط به اشتها بر علیه شما توطئه کرده اند. خواب بسیار کوتاه می تواند باعث سطوح فزاینده ای از گرلین شود، هورمونی که باعث تحریک اشتها می شود، و در برابرش باعث کاهش لپتین هم می شود، هورمونی که باعث می شود احساس سیری کنید.کم خوابی به صورت منظم به شکلی دیگر باعث می شود احساس گرسنگی کنید.
بعد از یک خواب ضعیف، بیشتر دچار خستگی شدید و مه ذهنی هستید. سیستم بدنتان برای مقداری انرژی بی تابی می کند، و حتی اگر واقعا گرسنه هم نباشید میل به کربوهیدرات های شیرین را تحریک می کند.سعی کنید هر شب 7 تا 8 ساعت بخوابید، تا سطح انرژی و هورمون های خود را به اندازه ی طبیعی برسانید.
خود را با کربوهیدرات های نشاسته ای پر کرده اید

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا یک دونات یا شیرینی باعث می شود برای خوردن یکی دیگر نتوانید مقاومت کنید… تا زمانی که کل آنچه هست را بخورید؟ این مغز شما در برابر کربوهیدرات های نشاسته ای است.کربوهیدرات های ساده، مانند آنهایی که در غذاهای شیرین و پخته شده با آرد سفید یافت می شود از جمله شیرینی، کوکی، و کراکر به سرعت سطح قند خونتان را بالا می برند، و سپس خیلی زود سطح قند خون سقوط می کند.
این سقوط قند خون باعث گرسنگی شدید برای کربوهیدرات های شیرین بیشتر می شود، و این چرخه همینطور ادامه خواهد داشت. تا جایی که ممکن است از خوردن غذاهایی که حاوی کربوهیدرات ساده هستند بپرهیزید تا این چنین دچار افت و خیز قند خون نشوید.سعی کنید از کربوهیدرات های پیچیده و انواعی که شامل فیبر بالا هستند استفاده کنید. بادام، سیب، و پسته از نمونه هایی هستند که کربوهیدرات پیچیده و فیبر دارند.

دچار استرس هستید
چه کسی تا به حال یک روز پرمشغله یا تیره و تار شدن روابط را تجربه نکرده؟ استرس ترفندی دارد که می تواند با آن شما را به غذا حریص کند. وقتی دچار تنش می شوید، سیستم بدن تولید هورمون های استرس یعنی آدرنالین و کورتیزول را افزایش می دهد.بالا بودن سطح این هورمون ها سیستم بدن را تحریک می کند که حس کند مورد حمله قرار گرفته و به انرژی نیاز دارد، بنابراین اشتها رو به افزایش می رود.
استرس همچنین سطح مواد شیمیایی مغز به نام سروتونین را کاهش می دهد، و این می تواند کاری کند زمانی که گرسنه نیستید هم احساس گرسنگی کنید.سعی کنید تکنیک هایی را بیاموزید تا استرس خود را کاهش دهید، مثلا به کلاس های یوگا بروید و یا به موسیقی آرامش بخش گوش دهید.
خستگی شدید یکی از دلایل ایجاد احساس گرسنگی مکرر می باشد.

الکل مصرف می کنید
نوشیدن الکل قبل از شام باعث می شود اشتها برانگیخته شود، در این حالت حتی اگر معده پر هم باشد باز هم احساس گرسنگی خواهید داشت. در یک تحقیق مشخص شد افراد پس از مصرف نوشیدنی های الکلی به غذاهای پرکالری رو می آورند.الکل بدن را کم آب می کند و همین باعث می شود فکر کنید گرسنه هستید در حالی که به آب نیاز دارید. کنار گذاشتن الکل و نوشیدن آب به جای آن قبل از شام بهترین انتخاب است.
نکات پزشکی

باید پروتئین بیشتری استفاده کنید
شاید منطقی به نظر نیاید اما پر کردن بشقاب غذا با پروتئین و چربی های سالم پرخوری و حمله ناگهانی اشتها را دفع می کند. پروتئین نه تنها با ماندنش در معده احساس سیری را بیشتر می کند بلکه ثابت شده است اثرات ضد اشتهایی نیز دارد. سعی کنید روزانه حداقل 46 گرم پروتئین مصرف کنید ( بهترین منابع، ماست چکیده، تخم مرغ، گوشت بدون چربی، و غلات کامل )، مقدار توصیه شده برای خانم ها 15 تا 70 و برای مردان 56 گرم در روز است.

به اندازه کافی چربی نمیخورید
درست مانند پروتئین چربی غیر اشباع نیز با سیری در ارتباط است. وقتی بعد از یک وعده احساس رضایت داشته باشیم بهتر می توانیم به نشانه های گشنگی گوش دهیم پس تا زمانی که واقعا گرسنه شویم چیزی نخواهیم خورد.با استفاده از آجیل ها، دانه ها و روغن های سالم چربی خوب را به برنامه غذایی خود بیاورید. متخصصان می گویند یک فرد بالغ باید 25 تا 35 درصد کالری دریافتی روزانه خود را از چربی های سالم دریافت کند.

وعده ها را جا می اندازید
دلیل دیگر گرسنگی این است که صبحانه یا دیگر وعده ها را نادیده می گیرید و به مرور عواقبش را تجربه می کنید. وقتی وعده ها را جا می اندازید و وعده برای مدت طولانی خالی می ماند، باعث افزایش تولید هورمون اشتها گرلین می شود. گرلین همچنین قند خون را وا میدارد تا پذیرای غذاهایی که می آید باشد، پس به صورت ناخواسته به دنبال غذای بیشتر هستید. سعی کنید فاصله بین وعده ها بیشتر از 4 تا 5 ساعت نشود. حتی اگر از صبحانه متنفر هم هستید باز سعی کنید صبح ها چیزی میل کنید، مثلا ماست، کره بادام زمینی، چند قطعه سیب، و یا شیر سویا.

زیر رگبار غذاهای خوشمزه هستید
عکس دستور های غذایی، عکس هایی که دوستانتان از غذایشان در شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته اند، تبلیغ مواد غذایی در تلوزیون، همه اینها نشان می دهد عجیب نیست که برخی از ما دائم احساس گرسنگی می کنند. ارتباط بین چیزی که می بینیم و چیزی که هوس می کنیم به صورت علمی ثابت شده است، تحقیقات نشان داده فقط نگاه کردن به عکس یک غذای خوشمزه باعث بالا رفتن گرلین هورمون گرسنگی می شود.
استشمام بوی غذا نیز چنین تاثیری دارد. بوی دلپذیر غذا باعث تحریک واکنش های فیزیولوژیکی غیر ارادی می شود، بزاق دهان ترشح می کند و معده منقبض می شود. این واضح است که نمی توانید جلوی دیدن و بوییدن غذاها را بگیرید. اما با دنبال نکردن گروه هایی که دائم عکس غذا ارسال می کنند یا ندیدن تبلیغات تلوزیونی می توانید به خود کمک کنید.

غذای خود را با سرعت می خورید
وقتی با سرعت غذا می خورید شاید معده پر شده باشد، ولی به مغزتان زمان کافی را نمی دهید تا متوجه این پری شود. در این زمان مغز هنوز متوجه نیست و سطح اشتها را همچنان بالا نگه می دارد، پس شما به خوردن ادامه می دهید. تحقیقات در این زمینه نشان داده خوردن غذا با سرعت کم کمک می کند هورمون هایی آزاد شوند که به مغز بگویند دیگر کافیست. سعی کنید غذا را آرام بجوید و از طعم آن لذت ببرید. بعد از تمام کردن وعده قبل از اینکه به سراغ یک بشقاب دیگر بروید 20 دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا واقعا هنوز نیاز به غذا دارید یا خیر.

داروهای خاصی استفاده می کنید
برخی داروهای خاص که برای درمان به صورت منظم استفاده می کنید شاید موجب شوند که یخچال را غارت کنید. داروهای ضد افسردگی مانند، Zoloft و Paxil، و همچنین کورتیکواستروئیدها مثل پردنیزولون (برای درمان شعله ور شدن سیستم ایمنی بدن به علت آلرژی، آسم، بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون، و برخی از سرطان ها تجویز می شود ) به عنوان داروهای بالا برنده ی اشتها شناخته می شوند. اگر از این نوع داروها استفاده می کنید و حتی بعد از غذا نیز احساس گرسنگی می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا اگر ممکن است جایگزینی برای این داروها به شما معرفی کند.
@my_doctor
نکات پزشکی

هشدار! اگر در حالت ایستاده سرگیجه دارید...

اگر در حالت ایستاده دچار سرگیجه های شدید می شوید بهتر است آن را هشداری برای سلامتی تان به حساب بیاورید و به فکر درمان برای آن باشید و اجازه ندهید در بدنتان ماندگار شود و از بروز آن با یک سری راههای درمانی پیشگیری کنید!
احساسی سبکی سر احساسی است که موقع رخ دادن آن شما فکر می کنید دارید می‌افتید یا غش می کنید هر چند شما احساس گیجی می کنید.

اما احساس نمی کنید اما احساس نمی کنید شما و اطرافیانتان در حال حرکت‌اید.
احساس سبکی سر معمولا با دراز کشیدن بهبود یافته یا کاملا از بین می رود اگر احساس سرگیجه شدید شود ممکن است باعث غش کردن و یا سنکوب شود. بعضی اوقات هنگام سرگیجه ممکن است دچار حالت تهوع یا استفراغ شوید، بعضی اوقات احساس سبکی سر در پی افت ناگهانی فشار خون پس از بلند شدن ناگهانی از حالت درزاکش و یا نشسته رخ دهد.

احساس سبکی سر می‌تواند دلیل متفاوتی از جمله: آلرژی وحساسیت ، بیماری از جمله سرماخوردگی و یا آنفولانزا ، استفراغ، اسهال، تب و سایر بیماریهایی که باعث از دست رفتن آب بدن می شوند.

تنفس عمیق و سریع،‌اضطراب و استرس، استفاده از سیگار،‌الکل یا داروهای غیر قانونی مواد مخدر .

سرگیجه یا دوران سر زمانی رخ می دهد که بین سیستم‌های مختلف عصبی بدن که مسئول حفظ تعادل شما هستند، همچون حس بینایی،‌اعصاب حسی، فشار روی پوست و بخش‌هایی از گوش داخلی درگیری وجود دارد .
یکی دیگر از عوامل جدی‌تر که می تواند باعث سبکی سر شود خونریزی است. اکثر اوقات محل خونریزی و نوع درمان آن مشخص است اما بعضی از اوقات خونریزی مخفی بوده و شما متوجه آن نمی‌شوید. برای مثال: خونریزی دستگاه گوارشی یکی از این عوامل است که در گذر زمان باعث احساس سرگیجه و خستگی می شود.

بعضی از دلایل شایع سرگیجه : اختلال گوش داخلی همچون سرگیجه وضعیتی حاملهای خوش‌خیم(BPPV) ، بیماری منیر (Meniere`s diseas) آسیب دیدن گوش و سر، سردردهای میگرنی، کاهش جریان خون در مرکز به مغز.
زمانی که سرگیجه ناگهانی همراه با از دست دادن عملکرد یکی از نقاط بدن رخ می دهد. می بایست سریع به بیمارستان مراجعه نمود چرا که این سرگیجه ممکن است علامت مشکل جدی در مغز همچون سکته مغزی یا حمله اسیکمی گذرا (TIA) باشد.
شما می توانید با اتخاذ روش های خاصی جلوی بعضی از انواع سبکی سر را بگیرید. این روش‌ها شامل:

1. از رختخواب یا صندلی به آرامی بلند شوید.
2. قبل از بلند شدن از خواب کمی لبه تختخواب بنشینید.
3. آرام بنشینید یا بلند شوید تا از تغییر جریان خون به مغز جلوگیری کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

۱۰ ترفند ساده براي تحريك رشد موها

برس كشيدن روزانه موها باعث تحريك جريان خون مي شود. براي تسهيل رشد موها مي توان هنگام آبكشي از دم كرده رزماري استفاده كرد زيرا موها را محكم، درخشان و پرپشت مي كند.

براي تسريع رشد موها نيازي به جستجوي روشي جادويي نيست. بسيار مهم است تا براي رشد مطلوب و سلامتي موها همه ريز مغذي هاي مورد نياز تامين شود و با آسيب هاي عوامل بيروني مقابله گردد تا اين روند تحريك شود.
امروزه محصولات مختلف بهداشتي براي تسريع رويش موها وجود دارد اما با اين حال، بسياري از آنها تاثير مورد انتظار را ندارند. خوشبختانه، روش هاي ساده و طبيعي روزانه در تسهيل رشد موها مؤثر هستند زيرا علاوه بر تقويت موها، درخشندگي را نيز به آنها ارزاني مي كنند.

انتخاب برس خوب
برس هايي با دانه هاي پلاستيك يا فلزي به موها بسيار آسيب مي رسانند و مشكلات جدي به همراه دارند. بهتر است برس هايي با اجناس طبيعي را انتخاب نماييد كه رفتار ملايم تري با موها دارند.

تحريك جريان خون
هر روز صبح با 50 حركت ملايم برس جريان خون را تحريك كنيد. دقت كنيد كه حركات بايد يكنواخت، از ريشه به سمت نوك موها باشد.

ماساژ پوست سر
شب ها قبل از خواب، چند دقيقه اي با نوك انگشتان پوست سر را با حركات چرخشي آرام ماساژ دهيد. براي تاثير بهتر مي توانيد از عصاره رزماري يا روغن نارگيل نيز كمك بگيريد.
كوتاه كردن مرتب نوك موها

گرچه شايد تمايلي نداشته باشيد كه قد موها كوتاه شود اما اين كار به تحريك سريع و سالم رشد موها كمك مي كند. كوتاه كردن نوك موها باعث از بين رفتن قسمت هاي آسيب ديده موها شده و اكسيژن رساني را تسريع مي كند.

استفاده از آب سيب زميني
ار بين رايج ترين روش ها براي تحريك رشد موها مي توان به آب سيب زميني اشاره كرد. زماني كه آشپزي مي كنيد، مايعي كه از سيب زميني خارج مي شود را نگه داريد و پس از شستشو با شامپو، موها را با آن آبكشي كنيد. سيب زمني حاوي نشاسته است كه اين ماده در رشد موها مؤثر بوده و به آنها حجم مي دهد.

از پياز غافل نشويد!
با اينكه پياز بوي نامطبوعي دارد اما تركيبات گوگردي آن در رشد و تغذيه موها دخيل است. براي بهره مندي از اين خواص مي توانيد كمي پياز را رنده كنيد و به شامپوي معمول روزانه بيافزاييد. قبل از استفاده بگذاريد شامپو 15 دقيقه بماند.

بهره مندي از خواص دم كردن رزماري
خواص رزماري باعث تقويت و تغذيه موها مي شود و به رشد مطلوب آنها كمك مي كند. اين گياه در تركيب بسياري از محصولات شوينده نيز كاربرد دارد. يك مشت از برگ هاي گياه را در قابلمه اي آب جوش بريزيد تا اين محلول عالي به دست آيد. پس از سرد شدن موها را هر روز با آن بشوييد. استفاده مكرر باعث رشد، تقويت و درخشندگي موها مي شود.

استفاده از قرص هاي ضد بارداري
اين ترفند از سال ها پيش طرفداران زيادي داشت زيرا تاثير و سهولت استفاده آن ثابت شده بود. تنها نكته اين است كه بايد چهار قرص را خرد كرد و به شامپوي معمول اضافه كرد. شامپو بايد چند روز بماند و سپس استفاده شود تا رشد و پرپشتي موها ظاهر گردد.

روغن هسته انگور
اين ماده طبيعي تركيبات آنتي اكسيداني دارد كه به مقابله با راديكال هاي آزاد؛ عامل رشد نامطلوب موها كمك مي كند. استفاده از روغن هسته انگور براي رشد موها اخيرا بسيار رايج شده است. كافي است آن را روي پوست سر ماساژ دهيد.

آلوئه ورا
گرچه تاثيرات آلوئه ورا براي مراقبت هاي پوست شهرت دارد اما اين ماده تاثير مثبتي بر تغذيه و رشد موها نيز دارد. ژل آلوئه ورا را خارج كنيد و به شامپوي معمول خود بيافزاييد. موها را هر روز با اين مخلوط بشوييد.
@my_doctor
نکات پزشکی

دردهای‌تان را در حمام بشویید


ديگر امروز تنها در بعضي محلات قديمي تك و توك یک ساختمان قديمي یا يك گرمابه به چشم مي‌خورد اما همين ساختمان‌هاي فروريخته و به ظاهر كلنگي در گذشته‌هاي دور جايگاه مهمي در ميان مردم داشته و يك نوع پايگاه سلامتي يا كلينيك به شمار مي‌آمده است.
استحمام در زمان‌هاي قديم حساب و كتاب ويژه‌اي داشته و علاوه بر نظافت و شست‌وشو بخش عظيمي از امر درمان توسط طب سنتي هم در همين حمام‌ها صورت مي‌گرفته است. دكتر عليرضا عباسيان، متخصص طب سنتي از نقش مهم و موثر حمام در درمان بيماري‌ها مي‌گويد و راهكارهايی مفيد براي يك حمام چند منظوره را معرفي مي‌كند.
غيرضروري‌هاي مهم
در طب سنتي علاوه بر اصول اصلي كه براي سالم ماندن بايد به آنها توجه شود يكسري غيرضروريات مفيد هم هستند كه سلامتي را تامين مي‌كنند. يكي از مهم‌ترين غيرضروريات، استحمام است. در زمان قديم استحمام يك پروسه كامل و طولاني بوده كه خاصيت درماني هم داشته است. در حمام‌هاي قديم رنگ درماني، رايحه درماني، عصاره درماني، حكايت درماني، سكوت درماني، بازتاب درماني و. . . صورت مي‌گرفته و سرمه كشيدن و ماساژ انجام مي‌شده است. از اين رو ساختمان و معماري اين حمام‌ها منحصر به فرد بود و هر جزئي از آن در اثر يك انديشه و ديدگاه طبي ساخته مي‌شد.
صحت آب گرم و آب سرد!
حمام‌ها بر اساس نوع نياز متفاوت هستند و هر يك كاربرد جداگانه و به‌خصوصي دارد. امروزه هم به سادگي مي‌توان از حمام‌هاي مختلف جهت رسيدن به اهداف مورد نظر هر فرد استفاده كرد.
حمام گرم: دمای آن 30 تا40 درجه است و يك دوش آب گرم به حساب مي‌آيد. حمام آب گرم باعث تحريك عمومي بدن مي‌شود و به دفع مواد زائد كمك مي‌كند اما قطعا نبايد هميشه سراغ اين حمام رفت.
حمام معتدل: دمای این حمام 25 تا 30 درجه است. نه باعث ايجاد نشاط مي‌شود نه ضعف مي‌آورد ولي براي تندرستي بسيار مفيد است. پس بد نيست گاهي براي خوب كردن حال‌تان سراغش برويد.
حمام خنك: دمای آن 18 تا 25 درجه است. حالت سستي و شلي بدن را از بين مي‌برد و باعث تقويت آن مي‌شود. اگر احساس مي‌كنيد حال خوبي نداريد، اين دما را براي دوش گرفتن امتحان كنيد.
حمام سرد: 12 تا 18 درجه دمای این نوع حمام است. بدن را بسيار تقويت مي‌كند اما قرار گرفتن در این حمام به مدت زیاد مضر است و بايد كوتاه باشد. پس اگر قصد داريد با اين دما حمام كنيد، زياد طولش ندهيد.
حمام بسيار سرد: دمای آن كمتر از 12 درجه بوده و بسيار مقوي و در عين حال مضر است. صرفا ورزشكاران حرفه‌اي كه در تندرستي كامل به سر مي‌برند مجاز به استفاده از اين حمام هستند.
رايحه درماني در حمام
حمام كردن يكي از راه‌هاي كسب آرامش است. حتما براي شما هم پيش آمده كه بعد از يك روز كاري و پر مشغله يك دوش گرفتن ساده تمام خستگي را از تن‌تان شسته باشد يا وقتي خيلي كسل يا ناراحت بوده‌ايد، يك حمام ساده حال‌تان را بهتر كرده است. طب سنتي براي درمان بيماري‌هاي جسمي و رواني حمام‌هاي مختلفي را پيشنهاد مي‌كند.
-كساني كه براي خوابيدن مشكل دارند يا دچار بدخوابي مي‌شوند،بهتر است پيش از خواب در يك كاسه آب جوش چند قطره (7 تا 8 قطره) اسانس اسطوخودوس بريزند و آن را در حمام قرار بدهند. صرف استنشاق اين عطر حين يك دوش گرم باعث آرامش و رفع تنش‌هاي فكري و مشكلات خواب مي‌شود. اين افراد همچنين مي‌توانند از اسانس نارنج، بهارنارنج و ياس هم استفاده كنند.
- كساني كه مي‌خواهند براي يك روز شلوغ كاري آماده شوند و به انرژي فراواني نياز دارند، مي‌توانند يكي از اسانس‌هاي دارچين يا صندل را انتخاب كنند و چند قطره از آن را در يك كاسه آب جوش بريزند و حين حمام آن را استنشاق كنند.
- كساني كه دچار مشكلات سينوسي هستند مي‌توانند چند قطره اكاليپتوس يا نعناع را در يك كاسه آب جوش بريزند و آن را در فضاي حمام قرار دهند. استنشاق اين عطر باعث باز شدن مجاري تنفسي و مانع جمع شدن ترشحات مضر مي‌شود.
- كساني كه ناراحتي‌هاي رواني دارند، چند قطره از اسانس گلاب يا پرتقال يا نارنج را در يك كاسه آب جوش بريزند و در فضاي حمام قرار دهند. استنشاق اين رايحه ناراحتي‌هاي رواني به‌خصوص افسردگي را برطرف مي‌سازد.
- كساني كه مشكل فشار خون بالا دارند، در يك ظرف چهار ليوان آب سرد را با يك استكان سركه مخلوط كنند و پاهاي‌شان را درون آن بگذارند. اين، روش درمان برای کسانی است که به علت عصبانيت دچار حملات فشار خون بالا مي‌شوند.
- كساني كه دچار ديابت هستند و مشكل كليوي ندارند، مي‌توانند چند قطره عصاره حنضل يا هندوانه ابوجهل را در ظرف آبي بريزند و پاهاي‌شان را درون ظرف بگذارند. اين كار قند خون را پايين مي‌آورد.
ماسک باقلا درست کنید
نکات پزشکی

ماسک‌هایی که قبل از حمام روی پوست‌تان می‌گذارید، وقتی با یک دوش چند دقیقه‌ای شسته می‌شوند، می‌توانند شادابی و لطافت پوست‌تان را چند برابر کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از ماسک باقلا استفاده کنید و کمی جوانی به پوست‌تان تزریق کنید.
توصيه‌هايي براي بعد از حمام
- بعد از تمام شدن شست‌وشو، دست‌ها و پاها را تا مچ زير آب سرد بگيريد.
- بعد از تمام شدن كار شست‌وشو، بلافاصله از حمام خارج نشويد. لاي در حمام را كمي باز بگذاريد و چند دقيقه‌اي سر خود را با كاري گرم كنيد. با موچين ابرويي‌ برداريد يا ريش‌تان را مرتب كنيد تا زمان بگذرد. يك مرتبه از يك فضا وارد فضاي ديگر نشويد. كم كم فضاي‌تان را عوض كنيد.
- بعد از حمام آب سرد ننوشيد چون براي سلامتي بسيار مضر است.
- بعد از حمام نبايد غذا بخوريد. صبر كنيد دماي بدن‌تان با دماي محيط يكي شود.
- غذايي كه بعد از حمام مصرف مي‌شود بايد جزء غذاهاي سبك باشد. از خوردن غذاهاي سنگين پرهيز كنيد.
- بعد از حمام با رعايت فاصله زماني مناسب تا هم دما شدن با محيط، مي‌توانيد شربت‌هاي ولرم (نه خنك) بنوشيد. شربت سكنجبين و شربت بالنگو شربت‌هاي مناسبي هستند.
- بعد از حمام مي‌توانيد براي حفظ سلامتي بدن‌تان را روغن‌مالي كنيد. به اين منظور روغن‌هاي معتدلي مثل روغن كنجد، روغن زيتون تازه و روغن بادام را به كار ببريد. اين كار براي كساني كه پوست خشكي دارند، بسيار مفيد واقع مي‌شود.
- بعد از حمام بدن را خوب بپوشانيد. طب سنتي به خصوص بر پوشاندن سر در اين شرايط تاكيد مي‌كند. تا جايي كه گفته مي‌شود اگر كسي بعد از شست‌وشو سرش را نپوشاند و بیمار شود تنها بايد خود را ملامت كند.
- بعد از حمام نبايد عمل مقاربت انجام دهيد.
@my_doctor
نکات پزشکی

فوايد بي نظير نوشيدن آب در حال ناشتا

يكي از بهترين عادات سلامتي كه مي توان روزانه انجام داد، نوشيدن يك ليوان آب هنگام ناشتاست. شايد اين نكته چندان مهم به نظر نرسد اما نوشيدن آب درست بعد از بيدار شدن از خواب بهترين زمان روز است تا اين مايع بسيار ويژه به بدن برسد.

هنگامي كه شب در خواب هستيد، بدن عملكردهاي مهمي را تحت كنترل دارد تا سلول هاي آسيب ديده را ترميم كند و يك پاكسازي دروني انجام مي دهد تا مواد سمي بدن دفع شوند. به همين دليل است كه آب نقش بسيار مهمي در زمان بيدار شدن از خواب دارد.
نوشيدن يك ليوان بزرگ آب در صبح دفع مواد زائد را كه طي شب توسط فعاليت دستگاه لنفي از ديگر مواد جدا شده اند را تسهيل مي كند.
بسياري از افراد هنگام صبح تمايل به مصرف ديگر نوشيدني ها دارند در حالي كه بهترين مايعي كه توصيه مي شود آب است زيرا خواص بي شماري براي بدن دارد.

محافظت از پوست
مصرف آب در حال ناشتا مي تواند سلامتي و زيبايي پوست را تحريك كند. در واقع، بدن ما براي اينكه به طور صحيحي فعاليت خود را در صبح آغاز كند به رطوبت كافي نياز دارد.
با نوشيدن يك ليوان آب هنگام بيدار شدن، سلول هاي پوست تقويت مي شوند و مواد سمي تجمع يافته در آنها از بين مي روند. همچنين به حفظ حالت كشساني پوست نيز كمك مي شود تا مدت طولاني تري جوان و بدون چروك بماند.

تاثيري مشايه داروهاي مدر
بسيار مهم است تا براي دفع مواد سمي و زائدي كه در كليه ها تصفيه شده اند، عملكرد سيستم لنفاوي تحريك گردد كه نوشيدن كافي آب مي تواند مؤثر باشد. در اين صورت مواد زائد جمع شده در كليه ها از بين مي روند زيرا دفع مواد سمي از طريق ادرار تحريك مي شود.

تامين رطوبت سيستم لنفاوي
نوشيدن آب در حال ناشتا يكي از مهم ترين توصيه هاي تامين رطوبت سيستم لنفاوي است و از خستگي غدد فوق كليوي جلوگيري مي كند. اين غدد مسئول توليد كورتيزول است كه هورمون مؤثر در برابر مقابله با استرس است.

بهبود عملكرد دستگاه گوارش
اگر بعد از بيدار شدن از خواب آب بنوشيد،‌ دستگاه گوارش را تحريك كرده ايد زيرا به دفع مواد سمي كمك مي شود، حركات روده ها تسهيل مي گردد و براي دريافت مواد غذايي و انجام فعاليت گوارشي آماده مي شود.

تسريع متابوليسم
مصرف آب يكي از روش هاي كليدي براي تضمين عملكرد مطلوب سيستم كليوي است. كليه هاي مسئول تغيير حالت چربي به انرژي هستند و مانع از تجمع چربي در بدن مي شوند.
زماني كه آب به اندازه كافي به بدن نرسد، اين وظيفه منحصرا به عهده كبد خواهد بود كه ممكن است دچار بيماري هاي مختلفي شود و كندي عمومي متابوليسم را در پي داشته باشد.

بهبود بازده جسماني
مصرف آب براي تضمين حركات مفاصل، ماهيچه ها و ليگمان ها بسيار مهم است. توصيه مي شود هر روز صبح آب نوشيده شود تا رطوبت كافي به بدن برسد و انرژي روزانه تامين شود.
افرادي كه به طور منظم فعاليت ورزشي انجام مي دهند بايد مقدار بيشتري آب بنوشند تا كاهش آب بدن طي تمرينات جبران شود.

پيشگيري از عفونت هاي ادراري
نوشيدن آب در حال ناشتا خطر ابتلا به عفونت هاي ادراري را كاهش مي دهد. زماني كه رطوبت كافي بدن تامين نشود و مايعات كافي به كليه ها نرسد، احتمال اينكه عفونت هاي ادراري بروز كند بيشتر مي شود.

مقابله با احتباس آب
احتباس آب مشكلي است كه در پي افزايش زياد سديم و ديگر عوامل مرتبط با تغذيه در بدن ايجاد مي شود. نوشيدن آب دفع مايعات جمع شده در بدن را تسهيل مي كند كه در اين صورت مانع از تورم بدن و پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي مختلف مي شود.
كاهش بسياري از دردها

مصرف آب با كاهش علائم و دردهاي مرتبط با بيماري هايي مانند آرتريت، ناراحتي قلبي عروقي، آسم، برونشيت، اختلالات كلوي، يبوست، سندروم پيش از قاعدگي و ميگرن همراه است.

تنظيم درجه حرارت بدن
نوشيدن آب در حالت ناشتا دماي بدن را تنظيم مي كند كه در اين حالت انتقال مواد غذايي واكسيژن به سلول ها بهبود مي يابد.
به خاطر داشته باشيد كه ...
گرچه فوايد نوشيدن آب در حالت ناشتا بسيار است اما كافي نخواهد بود. در واقع، بايد حتما در طول روز حداقل دو ليتر آب نوشيده شود تا خواص اين ماده حياتي ادامه يابد.
مصرف بيش از حد آب نيز توصيه نمي شود زيرا براي عملكرد صحيح كليه ها مضر خواهد بود. گرچه آب براي بدن عالي است اما زياده روي در مصرف آن مي تواند رطوبت بيش از حد و نارسايي كليه ها را در پي داشته باشد.
براي اينكه مطمئن باشيد مصرف آب در طول روز كافي بوده است بايد وزن بدن را بر 30 تقسيم كنيد تا مقدار آب به ليتر مشخص شود. شخصي كه 50 كيلو وزن دارد بايد روزانه 2 ليتر آب بنوشد.
@my_doctor
نکات پزشکی

آسیب دیدن مو با رنگ و دکلره!!

موهایتان با رنگ و دکلره سوخته؟

موهاي شما هر چقدر هم كه بلند و پرپشت باشد اما اگر ظاهري سالم و زيبا نداشته باشد بي‌فايده است. هيچ كس موهاي درهم تنيده و كدر را زيبا نمي‌بيند. البته اين موها به خودي خود به اين روز درنيامده‌اند؛ تار به تار آن در سال‌هاي كودكي و نوجواني درخشان، سالم و يكدست بودند و مشكل دقيقا از جايي شروع شد كه رنگ‌هاي شيميايي، دكلره كردن و استفاده از حالت‌دهنده‌هاي حرارتي را شناختيم و سوختن و كدر شدن و ريزش شروع شد.
اما اين مشكل راه‌حل‌هاي خودش را دارد. فقط كافي است كمي اراده داشته باشيم و براي مدتي به جاي اصرار و استفاده از مواد و وسايل آسيب‌رسان به فكر تقويت و باز گرداندن موها به روزهاي اوج خود باشيم. در اين مطلب با راهنمايي‌هاي دكتر ملك‌زاده، متخصص پوست و مو با راهكارهايي براي ترميم موهاي آسيب ديده آشنا مي‌شویم.

اين مو ديگر مو نمي‌شود !
موهاي ما از سه لايه تشكيل شده است. داخلي‌ترين لايه آن كه منبع فيبررساني و كمك به رشد و تقويت مو است مدولا نام دارد. لايه مياني كورتكس است كه وظيفه محافظت از لايه داخلي را بر عهده دارد و در نهايت لايه سطحي و مهم‌ترين بخش براي آسيب نديدن موها كوتيكول ناميده مي‌شود. مهم‌ترين بخشي كه در اثر تغييرات رنگ و دكلره و فر كردن آسيب مي‌بيند قسمت كوتيكول است كه در نهايت باعث از بين رفتن درخشندگي و سلامت موها مي‌شود.
از طرفي گاهي اين آسيب‌ها با نشانه‌هايي مثل موخوره، خارش سر، سوختگي پايين موها و وز شدن نمايان مي‌شود كه گاهي حالت دادن و شانه كردن‌هاي عادي مو را هم دچار مشكل مي‌كند. در فرآيند تغيير رنگ موها كوتيكول براي اينكه رنگ را به لايه‌هاي داخلي برساند خود را بالا كشيده و مواد شيميايي داخل رنگ به سرعت خود را در لايه‌هاي زيرين مو پخش مي‌كند و با نفوذ در آن شروع به روشن يا تيره شدن مي‌كند.
اما در همين حين ممكن است رنگ و مواد مورد استفاده ما آن قدر تركيبات آسيب رسان در خود داشته باشد كه در همان ابتداي كار كوتيكول را بسازد تا همين لايه نتواند وظيفه محافظتي خود را به درستي انجام دهد و در نهايت موها بعد از يك بار شستن سوخته، وز و كدر به نظر برسند. فر كردن و حالت دادن به موها با وسايلي مانند اتو و بابیليس هم در بلندمدت به كوتيكول موها آسيب مي‌رساند و این باعث می‌شود در انجام وظيفه خود دچار مشكل ‌شود.

نسخه موهاي شما دست ماست
از تمام اين حرف‌ها كه بگذريم بايد به قسمت راه‌حل برسيم. در مرحله اول بايد بدانيم كه در شروع مسير، تغذيه، حرف اول را مي‌زند. پيرو همان جمله معروف شما همان هستيد كه مي‌خوريد، بايد اضافه كنيم كه تغذيه ما از منابعي كه سرشار از ويتامين‌ها و پروتئين‌هاي مفيد براي تقويت موهاست، نقشي به مراتب پررنگ‌تر از ديگر روش‌ها دارد؛ پس در برنامه‌اي كه براي سالم‌سازي موهاي آسيب‌ديده خود تدارك ديده‌ايم نباید خوردن اين خوراكي‌ها را فراموش کنیم.
- ويتامين A: این ویتامین در رده‌بندي تاثير خوراكي‌ها در سلامت و زيبايي مو رتبه اول را دارد؛ پس با مصرف به اندازه اسفناج، هويج، فلفل دلمه‌اي، كدو حلوايي و گردو اين منبع موثر را فراموش نكنيد.
- غذاهاي دريايي: خوردن ماهي و ميگو براي موهاي آسيب‌ديده معجزه مي‌كند. اينها منابع سرشار از امگا3، آهن و ويتامين12 B هستند که در تقويت و رشد مجدد موهاي از دست رفته بسيار موثرند. خواص ماهي سالمون در ترميم موهاي آسيب‌ديده از ديگر ماهي‌ها بيشتر است.
- آش و حليم: خوردن غذاهايي كه با حبوبات و سبزي‌هاي مفيد تهيه شده است نقش بي‌نظيري در سلامت موهاي شما ايفا مي‌كند. حليم به خاطر گندم فراوان و آش‌هاي مختلف به دليل آميخته شدن با تمام خواص در مدت كوتاهي تاثيرات عجيبي باقي مي‌گذارد.
- سالاد: تا مي‌توانيد از اين خوردني خوشمزه با انواع چاشني‌ها استفاده كنيد. سالاد درست شده از برگ‌هاي سبز كاهو، اسفناج يا هر سبزي با برگ‌هاي سبز به علاوه ذرت و نخود سبز موهاي شما را از نو مي‌سازد. ويتامين‌های A و C اين سبزي‌ها در كنار آهن فراواني كه دارند معجزه خواهد كرد.
- پروتئين: اگر گياهخوار نباشيد نبايد منابع سرشار از پروتئين مانند گوشت قرمز و تخم‌مرغ را فراموش كنيد. اين غذا هر آنچه را که براي تقويت موهاي آسيب ديده خود لازم داريد مثل ويتامين وپروتئين در خود دارد.
- چاي سبز: بيشتر ما به خوردن چاي سبز عادت نداريم؛ در حالي كه خواص آن در سالم نگه داشتن پوست و لايه‌هاي مهم تشكيل‌دهنده موهاي سر بسيار كمك مي‌كند. از طرفي درخشندگي و سلامت تارهاي موي شما هم تضمين خواهد شد.
درخشندگي و سلامت موها
آسيب‌های مو با نشانه‌هايي مثل موخوره، خارش سر، سوختگي پايين موها و وز شدن نمايان مي‌شود

اين ماسك‌ها را از دست ندهيد
نکات پزشکی

حالا بعد از تغذيه، براي برگرداندن سلامت موها نوبت به خوراك آنهاست. در اين بخش با خوردني‌هاي ساده در منزل ماسك‌هايي معجزه‌گر از طبيعت تهيه كنيد و براي درمان موهاي آسيب‌ديده به كار ببريد.
- عسل و سركه سيب: براي تهيه اين ماسك يك چهارم فنجان عسل را با 10 قاشق غذاخوري سركه سيب مخلوط كنيد. قبل از رفتن به حمام ماسك را مانند شامپو روي موها ماساژ دهيد و بعد از گذشت 20 دقيقه موها را با آب گرم بشوييد.
- عسل و روغن‌زيتون: يك دوم فنجان عسل را با يك چهارم فنجان روغن تازه و خالص زيتون مخلوط كنيد. بهتر است ماسك به دست آمده را كمي با حرارت كتري یا روي حرارت غيرمستقيم گرم كنيد تا تركيبات حسابي آميخته شوند. ماسك را به موها بزنيد و بعد از نيم ساعت با آب ولرم و شامپو خوب بشوييد.
- معجون موز و ماست: موز سرشار از روغن‌ها و موادي است كه براي سلامت موها مفید به نظر مي‌رسد. پس براي اين ماسك يك موز را بعد از حلقه حلقه كردن با پشت قاشق خوب له كنيد سپس يك چهارم ليوان ماست و يك قاشق روغن زيتون و عسل به آن اضافه كنيد و بعد از مخلوط شدن به مدت 30 دقيقه روي موهاي‌تان بگذاريد. اين ماسك را با شامپو و آب ولرم از روي موهاي خود پاك كنيد و استفاده از آن را هفته‌اي يك بار در برنامه خود قرار دهيد.
- شير و نارگيل: روغن نارگيل به تنهايي يا با مخلوط شدن در هر تركيبي براي ترميم موهاي آسيب ديده با رنگ و ديگر اتفاق‌ها بسيار توصيه شده است. در تهيه اين ماسك هم نصف فنجان شير را با دو قاشق غذاخوري روغن نارگيل مخلوط كنيد و بعد از چند ثانيه گرم كردن آن روي بخار كتري، روي موها ريخته و بعد از 20 دقيقه خوب آبكشي كنيد.
- زيتون و تخم‌مرغ: دو ماده حيرت‌انگيز در ترميم و تقويت بافت موها كه در صورت استفاده مرتب از آن نتايج ماندگار و موثري از آن خواهيد ديد. 2 عدد تخم‌مرغ را با 4 قاشق روغن زيتون تركيب كنيد و روي موها خوب ماساژ دهيد. بعد از 30 دقيقه موها را با شامپو و آب گرم خوب آبكشي كنيد.

دست از سر اين موهاي زبان‌بسته ‌برداريد
از قديم مي‌گويند مشكلي نيست كه آسان نشود اما در مسير رسيدن به هر هدفي كه داريم بايد به اندازه كافي آگاهي و تجربه داشته باشيم. تمام بلاهايي كه بر سر موهاي سالم هر كدام از ما مي‌آيد دليلي جز استفاده از همين روش‌هاي غيرطبيعي و شيميايي براي رنگ و حالت دادن به آنها نيست.
دكلره‌اي كه قرار است موها را از طبيعي‌ترين حالت و رنگ خود خارج كند، رنگي كه با تمام تركيبات شيميايي و آمونياك خود گاهي تا يك ساعت روي سر ما جا خوش مي‌كند، فرآيند فر كردن دائمي موهاي صاف كه با استفاده از مواد قوي انجام مي‌شود و از همه رايج‌تر استفاده از وسايل حرارتي مانند اتوهاي مو كه براي حالت دادن هر روزه موهاي ما روشن و خاموش مي‌شوند، تمامی اینها به موهای ما صدمه و آسیب وارد می‌کنند.
اگر نگاهي مختصر به تمام كارهايي كه در اين چند وقت با موهاي خود كرده‌ایم، بيندازيم متوجه مي‌شويم كه روش‌هاي مراقبتي و تقويتي ما يك دهم بلاهايي كه سر موهاي‌مان آورده‌ايم، نيست. موي طبيعي براي اينكه بتواند با تغييرات آني و مداوم كنار بيايد بايد از هر لحاظ تغذيه و تقويت شده باشد.
@my_doctor
نکات پزشکی

موثرترین راه پیشگیری از پوسیدگی دندان

دکتر محمد باقر رضوانی رئیس پانزدهمین کنگره انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران که از 19 تا 22 آبان ماه در هتل المپیک تهران برگزار می شود با اعلام این خبر گفت : روش‌های مختلفی برای کنترل و پیشگیری پوسیدگی ‌دندانها وجود دارد، از قبیل استفاده از ترکیبات مختلف فلوراید، تغذیه مناسب، کاهش و کنترل مصرف مواد قندی، رعایت بهداشت دهان و دندان فردی و معاینات منظم دندانپزشکی ولی یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان ها در شیارها و حفرات تاج دندان‌ ها خصوصا در سطوح جونده دندان ‌های آسیا، روش فیشور سیلانت است.
وی گفت : سنین 6 تا 12 سال زمان مناسب برای استفاده از روش فیشور سیلانت یا شیا رپوش در اولین و دومین دندان آسیای بزرگ دائمی است ولی اگر زمان مراجعه ، دندان کاملا پوسیده باشد باید دندان کاملا درمان شود که در نتیجه زمان و هزینه بیشتری برای آن صرف میشود.
دکتر رضوانی عنوان کرد : در این روش حفرات و شیارهای عمیق سطوح تاج دندان ‌ها به وسیله مواد دندانپزشکی خاصی پُر می ‌شوند و این روش بدون تزریق مواد بی‌ حسی و تراش دندان انجام می‌ شود و فرم طبیعی دندان ‌ها تغییر نمی‌ کند.
رئیس پانزدهمین کنگره بین المللی انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی گفت : استفاده از شیار پوش در دندان‌ ها روشی است برای کمک به کودک و یا نوجوان برای رعایت کامل ‌تر بهداشت دهان و دندان و نه روشی برای تضمین عدم پوسیدگی دندان‌ ها در آینده. والدین باید با نظارت بر رعایت کامل بهداشت دهان و دندان فرزند خود کمک کنند تا دندان‌ ها پوسیده نشوند. آنها الگوی رفتاری برای فرزندان خود می‌ باشند، پس رعایت کامل بهداشت دهان و دندان والدین نیز ضروری است.
@my_doctor
نکات پزشکی

5 دلیل برای اینکه چرا باید مصرف نمک را کاهش دهیم

مضرات نمک
نمک رایج ترین عطر و طعم دهنده به مواد غذایی در سراسر جهان می باشد. اگر چه ، مصرف بیش از حد روزانه نمک می تواند برای سلامتی زیان آور باشد ولی خیلی زیاد استفاده می شود. در اینجا چند دلیل برای کاهش مصرف نمک را بیان میکنیم

انجمن قلب آمریکا (AHA) نشان می دهد که یک فرد سالم بدون فشار خون بالا، دیابت یا بیماری های قلبی و عروقی باید بیش از 3.75G نمک در هر روز مصرف نکند. اگر چه نمک خودش منفعتهایی هم دارد، ولی مصرف بیش از حد روزانه می تواند برای سلامتی لطمه بزند. در اینجا چند دلیل برای کاهش مصرف نمک را بیان میکنیم.

فشار خون
استفاده زیاد نمک دررژیم غذایی می تواند فشار خون را بالا ببرد. یعنی باعث سکته مغزی و قلبی می شود. یک مطالعه تخمین زده است که با کاهش یک سوم مصرف سدیم ، سکته مغزی را می توان تا 22 درصد و حمله قلبی را تا 16 درصد کاهش داد

پوکی استخوان
پوکی استخوان یک بیماری است که دراستخوان تاثیر می گذارد، استخوان را شکننده و ضعیف میکند. کلسیم یک ماده معدنی مهم است که به سلامت استخوان کمک کند. یک رژیم غذایی با نمک زیاد باعث از دست دادن کلسیم استخوان می شود، در نتیجه منجر به پوکی استخوان می شود

سرطان معده
تحقیقات نشان داده است که مصرف نمک بالا با سرطان معده در ارتباط است . در این تحقیق بیان شده است که افرادی که همیشه نمک را به رژیم غذایی خود اضافه میکنند خطر ابتلا به 78 درصد به این بیماری وجودد ارد

چاقی
مصرف بالای سدیم به طور مستقیم با افزایش وزن و چاقی ارتباط دارد. نمک باعث می شود احساس تشنگی کنید به این ترتیب مصرف نوشابه ها و مایعات شیرین افزایش پیدا کرده و خطر چاقی، به ویژه در کودکان و نوجوانان بوجود می آید

سنگ کلیه
سنگ کلیه به علت تجمع کلسیم در کلیه بوجود می آید. نمک باعث از دست دادن کلسیم شده که دفع آن از طریق ادرار انجام می شود و منجر به تجمع کلسیم در کلیه ها شده در نتیجه تشکیل سنگ کلیه میدهد
@my_doctor
نکات پزشکی

****کانال نکات پزشکی****
بیماری زنان، سلامت، بیماری مردان، بیماری کودکان، بارداری، باید و نباید های پزشکی همه در ***کانال نکات پزشکی ***
برای عضویت در این کانال روی لینک زیر کلیک کنید، سپس join رابزنید.
@my_doctor
Telegram.me/my_doctor


اگه به سلامت دوستان خود اهمیت میدهید این کانال را به آنها معرفی کنید.
***همیشه سلامت باشید***
نکات پزشکی

بازديدكنندگان جديد روى👇 join 👇پايين كانال كليك كنيد عضو شيد☺️😊

😆😆😆😆😆😆😆😉✌️

و اونایی که نوتیفیکشن اذیتشون میکنه ، میتونن با "Mute" کردن هر وقت خواستن بیان و پست های مارو ببینن .😍
نکات پزشکی

با رعایت این نکات پوستی سالم داشته باشید!!

10 نکته برای داشتن پوستی سالم

1) برای از بین بردن لکه ها، نقاط تیره و جای جوش، لیموی تازه یا ماست کاملا ارگانیک به پوست خود بزنید 10 دقیقه صبر کنید سپس صورتتان را بشویید. این کار پوست شما را شفاف میکند.

2) برای از بین بردن خشکی پوست و جوش های سر سیاه هر روز 2 لیتر آب بنوشید. زیاد به نظر میرسد اما کاملا کارساز است.

3) هر شب قبل از خواب یا هر روز قبل از آرایش یک ماسک مرطوب کننده عالی روی پوستتان استفاده کنید.

4) برای از بین بردن سریع جوش روی آن روغن درخت چای بزنید و اجازه دهید چند ساعت روی پوسستتان بماند. 1 ساعت قبل از خواب به صورتتان روغن ویتامین ای بزنید.

5)سعی کنید از روبالشی های ابریشم استفاده کنید. ابریشم از شکنندگی و آسیب به مو جلوگیری کرده و نیز پوست شما را جوان نگاه می دارد. استفاده از روبالشی ابریشمی راهکاری ثابت شده است و شما تغییر را به سرعت در سلامت پوست و موی خود احساس خواهید کرد.

6)هر روز ویتامین سی مصرف کنید تا جوان بمانید. این ویتامین باعث ساخت کلاژن شده و از پیری پوست جلوگیری می کند.
7) برای تغذیه بهتر پوست و مو بیشتر ویتامین روغن ماهی بخورید. مقدار آن بستگی به توصیه پزشک دارد و یا می توانید از ماسک صورت استفاده کنید.

8) هر روز سبزیجات مصرف کنید تا غذای شما بهتر هضم شود. هضم بهتر غذا باعث شفافیت پوست میشود. ویتامین های موجود در سبزیجات برای پوست مفید بوده و سیاهی دور چشم را کم می کند.

9)شما میتوانید از شکر بر روی پوستتان استفاده کنید اما خوردن شکر به هر شکل به شما هیچ کمکی نمیکند. برای داشتن پوستی سالم تر عسل را جایگزین شکر کنید. عسل به طرز شگفت انگیزی برای پوست و معده مفید است.

10) همیشه به خاطر داشته باشید که استرس به پوست شما صدمه میزند و این صدمه کاملا واضح و قابل تشخیص است. پس یوگا انجام دهید، نفس عمیق بکشید، مرطوب کننده استفاده کنید، موزیک های ملایم گوش کنید، کتاب های خوب بخوانید و اضطراب را کم کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

جلوگیری از ریزش مو

اگر شما هم به ریزش مو دچار هستید و نمی دانید چه راه حلی را برگزینید ، این ماده را به موهای خود زده و آنها را ماساژ دهید...
مصرف کافئین از ریزش موها جلوگیری می‌کند

با مصرف موضعی کافئین می‌توان با به کارگیری درست ترکیبات کافئین در انواع داروهای موضعی و انواع شوینده‌های طبی همراه با ناقلین مناسب که بتوانند باعث انتقال این ترکیبات به ریشه‌های مو شوند از ریزش ارثی موها جلوگیری کرد.
یک متخصص پوست و مو عنوان کرد: مصرف موضعی کافئین می‌تواند با مهار عوامل اصلی ریزش مو یعنی هورمون «دی هیدروتسترون» و «آنزیم فسفودی استراز» ازریزش موها جلوگیری کند.
این متخصص پوست و مو گفت: تماس موضعی کافئین با ریشه‌های مو می‌تواند با مهار اثرات مضر هورمون «دی هیدروتسترون» از ریزش موها جلوگیری کند.
وی درباره علل ریزش مو گفت: در جوامع امروزی شایع‌ترین دلیل ریزش مو عامل هورمونی است که با نوعی گرایش ارثی از نسلی به نسل دیگر قابل انتقال است و این نوع ریزش مو در مردها با شروع سن بلوغ و در زنان با نزدیک شدن به سنین یائسگی پدید می‌آید و نقش اصلی را در این میان فرم فعال هورمون تسترون به عهده دارد.
با مصرف موضعی کافئین می‌توان با به کارگیری درست ترکیبات کافئین در انواع داروهای موضعی و انواع شوینده‌های طبی همراه با ناقلین مناسب که بتوانند باعث انتقال این ترکیبات به ریشه‌های مو شوند از ریزش ارثی موها جلوگیری کرد.

در بسیاری از موارد ریزش مو که به صورت ارثی بروز پیدا می‌کند، به علت وجود ژن ریزش مو نمی‌توان کار خاصی برای افراد انجام داد اما در مواردی که ریزش مو اکتسابی است وبه علت اختلالات هورمونی بروز پیدا می‌کند، می‌تواندبا تنظیم هورمون‌های مسبب بیماری و یا به صورت موضعی مشکل را برطرف کرد.
@my_doctor
نکات پزشکی

مصون ماندن از انواع سرطان با این کارها

پیشگیری از سرطان
اگر می خواهید به سرطان دچار نشوید و خطر آن شما را تهدید نکند بهتر است از یک سری قوانین مهم برای سلامتی تان پیروی کنید و اجازه ورود سرطان های خطرناک به زندگی تان ندهید رعایت برخی نکات می تواند شما را از انواع سرطان های مزمن دور نگه دارد!

رعایت نکاتی به ظاهر ساده در زندگی می‌تواند سبب ایمنی کامل از ابتلا به بیماری سرطان شود.
کارشناسان اعتقاد دارند تنها با رعایت برخی مسائل می‌توان از بروز سرطان در افراد بزرگسالان جلوگیری کند.
گفتنی است، در تحقیقات صورت‌گرفته توسط صندوق جهانی تحقیقات سرطان تنها انجام 10 دقیقه ورزش در روز کافی است تا از ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها در افراد جلوگیری شود.
براساس این پژوهش‌ها تقریباً یک‌سوم از انواع شایع سرطان‌ها را می‌توان با اتخاذ یک شیوه زندگی سالم از بین برد و مانع از ابتلا به آن شد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، بر این اساس رعایت مواردی چون جلوگیری از افزایش وزن و حفظ تناسب اندام، ورزش به میزان کافی، مصرف مایعات می‌تواند از ابتلا به سرطان‌هایی چون سرطان سینه، سرطان‌روده، سرطان‌ کلیه و سرطان لوزالمعده جلوگیری کند.
براساس تحقیقات همسو عدم استعمال سیگار و دخانیات، تناسب اندام، نخوردن غذاهای پرکالری و نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند از ابتلا به سرطان در افراد جلوگیری کند.
کارشناسان اعتقاد دارند فعالیت فیزیکی زیاد از جمله ورزش‌ در زنان باعث تعادل در هورمون‌های بدن و جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه در آن‌ها می‌شود.
داشتن یک رژیم‌غذایی سرشار از میوه و سبزیجات تازه، حبوبات سبوس‌دار، لبنیات و پروتئین کم‌چرب می‌تواند سبب افزایش توان سیستم ایمنی و جلوگیری از ابتلا به سرطان شود.
مصرف میوه‌ و‌ سبزی سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان‌هایی چون دهان، گلو، مری، معده و سرشان ریه می‌شود.
در میوه و سبزی موادی به فیتوکمیکال وجود دارد می‌تواند موجب حفاظت از سلول‌های بدن در مقابل آسیب‌هایی شود که در نهایت به سرطان منجر می‌شوند.
غذا‌های پرکالری مانند شکلات، چیپس، بیسکویت، همبرگر یا مرغ‌سرخ‌شده، سیب‌زمینی سرخ‌کرده، نوشابه‌های گازدار، نوشابه‌های انرژی‌زا و نیز آبمیوه‌های صنعتی می‌توانند سبب اضافه وزن و چاقی و احتمال بروز سرطان در افراد شوند.
مصرف کم نمک نیز می‌تواند مانع از افزایش فشار خون و ابتلا به سرطان روده جلوگیری کند. براساس تحقیقات گوشت‌قرمز سبب آسیب‌رساندن به بافت روده می‌شود. در نهایت اجتناب از مصرف خودسرانه و بی‌رویه انواع مکمل‌های ویتامینی و همینطور تغذیه نوزاد با شیرمادر می‌تواند از ابتلا به سرطان در زنان جلوگیری کند.
براساس تحقیقات تغذیه نوزاد با شیر مادر سبب سلامت DNA، بافت سینه و کاهش درصد بروز سرطان سینه در زنان می‌شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

8 شیوه برای کاهش چربی شکمی

آب کردن چربی شکم

شایع ترین دلیلی که تعداد بسیاری از خانم ها در کلاس های ورزشی و ژیمناستیک شرکت می کنند این است که می خواهند چربی شکمی خود را کاهش دهند. حال در اینجا به امتحان چند شیوه مفید برای کاهش چربی شکمی، بدون دنبال نمودن یک برنامه سخت ورزشی می پردازیم:

1- در مصرف مواد غذایی، اعتدال را رعایت کنید
«خوب» و یا «بد» بودن مواد غذایی مفهومی ندارد. در واقع، مصرف میزان بسیار زیادی از هر نوع ماده غذایی، بد و مضر می باشد و اگر شما فقط سبزیجات و میوه جات مصرف کنید و از صرف مواد غذایی دیگر اجتناب کنید، در این صورت این شیوه غذایی نیز می تواند زیان آور باشد و این به معنی آن نیست که تنها به دلیل آن که یک ماده غذایی، کم چرب یا فاقد چربی است، می توانید هر میزان از آن را که می خواهید میل کنید.
اکثر مواد غذایی بدون چربی یا کم چرب نیز دارای کالری بسیار زیادی هستند. از این رو، هر ماده غذایی را به اعتدال مصرف کنید و مواد غذایی را که حاوی میزان بسیار زیادی نمک، قند یا چربی هستند، به طور کلی از برنامه غذایی خود، حذف نکنید.

2- به انجام ورزش های هوازی بپردازید
اکثر افراد، تمرینات ورزشی استقامتی را به عنوان یکی از بهترین شیوه ها برای از بین بردن چربی شکمی در نظر می گیرند اما انجام ورزش های هوازی می تواند شما را در این مورد، سریع تر به نتیجه برساند زیرا این نوع ورزش ها تقریبا 67 درصد بیشتر از تمرینات ورزشی استقامتی کالری سوزانده و چربی شکمی را بسیار کاهش می دهند.
4 تا 5 روز در هفته به انجام حرکات و تمرینات ورزشی بپردازید و برای متناسب نمودن شکم، انجام ورزش های هوازی را به ورزش های استقامتی بیفزایید. همچنین ورزش های بسیار زیادی وجود دارند که شما می توانید در هر مکانی به انجام آنها بپردازید.

3- مواد غذایی حاوی چربی های سالم مصرف کنید
افرادی که در اطراف شکم چربی اضافه دارند، آن به علت نداشتن یک رژیم و برنامه غذایی فاقد چربی و همچنین عدم وجود چربی های سالم در برنامه غذایی شان می باشد. به همین دلیل مواد غذایی مصرف کنید که حاوی چربی های سالم باشد مانند آواکادو، ماهی و روغن زیتون؛ و کربوهیدرات های خالص مانند برنج سفید را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
ادامه دادن به مصرف چربی های سالم و در همان حال حذف چربی های مضر از برنامه غذایی، یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش چربی شکمی است. یک قطعه نان سبوس دار همراه با آواکادو و لیموترش و برش های نازکی از فلفل، بهترین میان وعده برای مبارزه با چربی شکمی است.

4- به صورت یک در میان رژیم غذایی بگیرید
بعضی از افراد بر این عقیده هستند که داشتن رژیم غذایی به صورت یک در میان، تداوم پذیر و شیوه آسانی برای کاهش وزن است. تحقیقات و بررسی های انجام شده اخیر، نشان داده است افرادی که به طور یک در میان به میزان 25 درصد، کالی کمتری مصرف می کنند، در ظرف 8 هفته، 15 کیلوگرم از وزن خود راکاهش می دهند.
یک روز مواد غذایی را به میزان 1500 کالری مصرف کنید و سپس روز بعد به میزان معمولی و همیشگی خود، غذا میل کنید. برای کسب بیشترین بهره، رژیم غذایی خود را حتی در روزهای تعطیل نیز رعایت کنید و به طور مرتب و منظم به انجام حرکات و تمرینات ورزشی بپردازید.

5- فیبرهای قابل حل مصرف کنید
بین فیبرهای قابل حل و چربی شکمی نیز ارتباطی وجود دارد. هر چه9 میزان بیشتری فیبر قابل حل مصرف کنید، به همان نسبت نیز کمتر دچار چربی شکمی خواهید شد. فیبرهای قابل حل در نخود فرنگی، جو دو سر، انواع لوبیا، مرکبات، سیب، هویج و غیره یافت می شود. بنابراین، ادامه دادن و دنبال نمودن رژیم غذایی تا اندازه ای آسان است. در روز حداقل 10 گرم معادل با یک فنجان لوبیا چیتی، 2 عدد سیب کوچک یا یک فنجان لوبیا سبز مصرف کنید.

6- کنترل در مصرف قند را جدی بگیرید
آنچه که ما می دانیم این است که باید مصرف قند را از برنامه غذایی خود حذف کنیم. گلوکز در برنج و سیب زمینی یافت می شود و 120 کالری از آن، به صورت یک کالری چربی ذخیره می شود. فروکتوز مصنوعی به عنوان یک ماده شیرین کننده در انواع بسیاری از میان وعده های شیرین به کار می رود و 120 کالری از آن، به صورت 40 کالری چربی ذخیره می شود؛ بنابراین شما باید مراقب میزان مصرف قند در برنامه غذایی خود باشید.

7- به اندازه کافی بخوابید
تحقیقات و مطالعات اخیر نشان داده است که بین مقدار چربی شکمی و میزان خواب، ارتباط مستقیمی وجود دارد. افرادی که کمتر از 5 ساعت یا بیشتر از 8 ساعت می خوابند، میزان چربی شکمی در آنها بیشتر از کسانی است که بین 6 تا 7 ساعت می خوابند، بنابراین سعی کنید که هر روز خواب تان به اندازه کافی باشد.
نکات پزشکی

8- در طبخ غذاهای مورد علاقه خود از روغن نارگیل استفاده کنید
روغن نارگیل چربی اشباع شده ای است که دارای خواص ضد باکتری و ویروسی بوده و می تواند میزان سوخت و ساز بدن و فعالیت غده تیروئید را افزایش دهد. در دهه 1900 میلادی، روغن نارگیل بر روی گاوها جهت فربه نمودن آنها مورد آزمایش قرار گرفت اما آن در واقع باعث لاغرتر شدن گاوها گردید. غذاهای مورد علاقه خود را با روغن نارگیل طبخ دهید و از این طریق، چربی شکمی خود را کاهش دهید.
@my_doctor
نکات پزشکی

**کنترل فشارخون بدون دارو**
فشار خون بالا برای هر فردی یک عامل نگران کننده و تهدیدآمیز به شمار می آید که حتی می تواند باعث مرگ شود. بیشتر افراد دارای فشار خون بالا درمان دارویی را آغاز می کنند. در این مقاله قصد داریم راه های کاهش فشار خون بدون استفاده از دارو را به شما معرفی کنیم.

1- از نمک دوری کنید
سدیم موجود در نمک باعث نگه داشت بیشتر مایعات در بدن و افزایش حجم مایع خون می شود. افزایش حجم خون باعث می شود قلب بیشتر پمپاژ کند تا بتواند حجم اضافی را در سطح بدن پخش کد و این عمل باعث افزایش فشار خون می شود.
به یاد داشته باشید پرهیز از نمک، تنها شامل نمک موجود در غذا یا نمک موجود در نمکدان روی میز نمی شود، بلکه باید مراقب سدیم موجود در غذاهای فرآوری شده نیز باشید.
از غذاهای فرآوری شده با ماندگاری طولانی، کنسروها، سوسیس، کالباس، انواع سس از جمله سس کچاپ و دیگر مواد غذایی با نمک و سدیم بالا دوری کنید. رژیم غذایی سدیم پایین به معنی مصرف روزانه 1100 تا 1500 میلی گرم سدیم در روز است.
اگر نمی توانید خوردن غذاهای کم نمک را تحمل کنید از جایگزین های نمک موجود در بازار استفاده کنید. این به معنی استفاده از مواد نمکی ملایم تر نیست؛ بلکه به معنی این است که به طور کلی به جای استفاده از نمک، جایگزین های آن را مصرف کنید که به عنوان مثال به جای «سدیم» بر پایه «پتاسیم» هستند.
2- متعادل غذا بخورید و از غذاهای پرچرب و حاوی مواد محرک دوری کنید
در خوردن مواد غذایی حاوی آرد سفید، شکر، برنج، تعادل را رعایت کنید و از خوردن غذاهای پر چرب و مواد غذایی حاوی مواد محرک مانند کافئین در قهوه و نوشیدنی های حاوی مواد شیرین کننده مانند نوشابه اجتناب کنید. حتی یک یا 2 فنجان قهوه یا چای تیره می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
کافئین موجود یک ماده محرک است که باعث افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش فشار خون می شود. به جای خوردن گوشت، شیر و تخم مرغ، از رژیم های غذایی گیاهخواری استفاده کنید.
3- سیگار کشیدن را متوقف کنید
سیگار کشیدن به دلیل وجود مواد محرک در دود خود باعث افزایش فشار خون می شود. ترک سیگار علاوه بر جلوگیری از افزایش فشار خون، به سلامت قلب نیز کمک می کند و احتمال ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد.
4- وزن کم کنید
حمل وزن بیشتر باعث می شود که قلب تمام مدت بیشتر کار کند و باعث افزایش فشار خون شود. داشتن 10 کیلو اضافه وزن مانند این است که دائما یک وزنه 10 کیلویی را با خود حمل کنید. حمل این میزان وزنه توسط یک فرد معمولی نیز باعث افزایش ضربان قلب، به نفس افتادن شخص و خستگی می شود. تصور کنید که حمل تمام مدت این میزان وزن یا حتی بیشتر چه فشاری به بدن و قلب وارد می کند. با کاهش این اضافه وزن، قلب دیگر مجبور به تپیدن بیش از حد معمول نخواهد بود و در نتیجه فشار خون نیز کاهش می یابد.
5- از الکل و مواد مخدر دوری کنید
استفاده از مواد مخدر و الکل به ارگان های حیاتی بدن آسیب می رساند. وقتی اعضای بدن آسیب می بیند، باعث بالا رفتن و ذخیره مایعات در بدن می شوند. همانطور که پیش تر هم گفته شد، افزایش حجم مایعات بدن منجر به افزایش فشار خون می شود. علاوه بر این بسیاری از مواد مخدر محرک هستند و با تحریک قلب باعث افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش فشار خون می شوند.
علاوه بر مواد مخدر، داروهای ساده ای مانند مسکن ایبوپروفن باعث جذب و نگهداشت بیشتر سدیم در بدن می شوند. همانطور که به خاطر دارید، افزایش سدیم در بدن نیز منجر به افزایش فشار خون می شود؛ بنابراین افرادی که از پیش به دلیل مشکل فشار خون با مصرف سدیم مشکل داشته اند حالا سدیم بیشتری نسبت به یک شخص معمولی جذب می کنند که باعث حادتر شدن مشکل آنها خواهد شد.
6- ریلکس باشید
افراد بسیاری تحت شرایط استرس زا یک افزایش فشار خون موقت را تجربه می کنند. اگر شما به دلیل وزن بالا یا دلایل ارثی از فشار خون بالا رنج می برید، باید از استرس، نگرانی و عصبانیت دوری کنید. غدد فوق کلیوی در این شرایط هورمون بیشتری ترشح می کنند که باعث افزایش فشار بر سیستم قلبی عروقی می شود.
7- ورزش کنید
هر روز برای 20 تا 30 دقیقه با سرعت ملایم (5 کیلومتر در ساعت) پیاده روی کنید. مطالعات متعدد نشان می دهند که پیاده روی به تنهایی بر روی فشار خون بالا تاثیر کاهنده دارد.
نکات پزشکی

اگر نمی توانید خارج از منزل به پیاده روی بپردازید با خرید یک تردمیل ارزان قیمت پیاده روی را در خانه انجام دهید. مزیتش این است که در برف و باران، با پیژامه و بی آنکه کسی شما را ببیند می توانید پیاده روی کنید. فقط این لطف را به خودتان بکنید و هر روز بدون حتی یک روز وقفه، پیاده روی کنید. تنها زمانی که از شما گرفته می شود 30 دقیقه در روز است.
8- مدیتیشن کنید
که سرعت دم و بازدم به سادگی کاهش چشمگیری در فشار خون شما به وجود می آورد. نفس کشیدن عمیق و طولانی را چندین بار در روز امتحان کنید. این کار را هر روز چندین بار برای 5 تا 10 دقیقه با گوش دادن به موسیقی ملایم و به منظور ریلکس کردن و کاهش فشار خون انجام دهید.
9- دوش آب گرم بگیرید
دوش آب گرم برای 15 دقیقه در طول روز یا قبل از خواب می تواند فشار خون را برای چندین ساعت پایین نگه دارد.
10- فشار خون خود را زیر نظر داشته باشید
با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری فشار خون دیجیتال، فشار خون خود را به طور مرتب زیر نظر داشته باشید:
* فشار خون طبیعی: 120/80
* مرحله قبل از پرفشاری خون: فشار خون سیستولی بین 120 تا 139 میلیمتر جیوه و دیاستولی بین 80 تا 89 میلیمتر جیوه
* فشار خون بالا مرحله اول: فشار خون سیستولی بین 120 تا 159 میلیمتر جیوه و دیاستولی بین 90 تا 99 میلیمتر جیوه
* فشار خون بالا مرحله دوم: فشار خون سیستولی بیشتر یا مساوی 160 میلیمتر جیوه و دیاستولی بیشتر یا مساوی 100 میلیمتر جیوه
11- با مشورت دکتر از درمان های طبیعی استفاده کنید
بیشتر داروهای گیاهی دلایل علمی برای کاهش فشار خون دارند. سیر، روغن زیتون، مواد غذایی حاوی منیزیم، پتاسیم و کلسیم.
* مواد غذایی حاوی پتاسیم: رب گوجه طبیعی، لوبیا، موز، اسفناج، آب پرتقال، شیر کم چرب
* مواد غایی حاوی کلسیم: ماست، شیر کم چرب، پنیر، ماهی قزل آلا، ساردین، کلم پیچ، اسفناج
* مواد غذایی حاوی منیزیم: ماهی، آجیل (گردو، فندق، بادام، تخم آفتاب گردان)، کاهو، کلم، اسفناج
12- ویتامین B مصرف کنید
مصرف ویتامین B12، B6 و B9 سطح هوموسیتین خون را که باعث مشکلات قلبی می شود، کاهش می دهد.
13- درمان های فوری
تقریبا می توان گفت هیچ درمان خانگی سریع و اورژانسی برای کاهش فشار خون وجود ندارد و تمامی روش ها برای تاثیر بر فشار خون نیاز به تداوم استفاده و زمان دارند اما تحقیقات نشان داده است بعضی مواد غذایی مانند سیر، فلفل قرمز، زنجبیل، شکلات تیره و سرکه سیب تاثیر سریع تری بر فشار خون می گذارند.
* سیر: می توانید به هر شکلی چه به صورت خام و چه به صورت پودر و به هر اندازه که خواستید مصرف کنید اما تاثیر آن به صورت خام بیشتر است. طبق تحقیقات در کمتر از 5 ساعت تاثیر کاهنده آن مشخص خواهد شد.
* زنجبیل: می توانید زنجبیل را به عنوان طعم دهنده در غذا استفاده کنید یا به صورت چای بنوشید. تاثیر آن به قدری است که بهتر است در مصرف آن احتیاط کنید. ممکن است کاهش فشار خون بیش از اندازه باشد و ضربان قلب را نیز تا منظم کند.
کنترل فشار خون بدون دارو
* شکلات تیره: هر چه تیره تر باشد بهتر است و شاید خوشایندترین ماده غذایی کاهنده فشار خون باشد. طبق تحقیقاتی در کشور سوییس بر روی 20 فرد سیگاری، تاثیر شکلات بر بهبود جریان خون تنها بعد از 2 ساعت مشاهده شده است.
* فلفل قرمز: این روش احتمالا سریع ترین روش خانگی، برای کاهش فشار خون از طریق مواد طبیعی است. دو قاشق غذاخوری عسل را با دو قاشق چایخوری فلفل قرمز مخلوط کنید و با یک لیوان آب بجوشانید.
* سرکه سیب: 3 بار در روز یک قاشق غذاخوری سرکه سیب بنوشید و تاثیر آن را در یک هفته مشاهده کنید.
نکته ها
* اگرچه تمامی روش های فوق برای کاهش فشار خون موثر هستند اما گاهی کافی نیستند و حتما فشار خون باید توسط دارو کنترل شود. اگر با رعایت نکات فوق باز هم فشار خون شما بالای 140/90 بود، باید حتما به پزشک مرجعه کنید.
* عدم توجه به فشار خون بالا منجر به سکته مغزی می شود که باعث فلج شدن یا مرگ شخص می شود. علاوه بر این، خطر حمله قلبی و مشکلات کلیوی نیز شما را تهدید می کند.
* نباید بیش از یک قاشق چایخوری (2300 میلی گرم) در روز سدیم مصرف کنید. با دکتر خود برای کاهش مصرف به کمتر از 1500 میلی گرم در روز مشورت کنید.
* به میزان سدیم درج شده روی بسته بندی مواد غذایی توجه کنید.
* فشار خون بالا معمولا علائم خاصی دربر ندارد و از آن به عنوان قاتل خاموش نام برده می شود اما در بعضی افراد با فشار خون بسیار بالا، علائمی چون سردرد شدید در ناحیه پشت سر، خستگی و گیجی، سرگیجه، حالت تهوع و تاری دید گزارش شده است.
* قبل از استفاده از درمان های خانگی و هرگونه داروی گیاهی با دکتر خود مشورت کنید تا با دیگر داروهای مصرفی تداخل نداشته و برای دیگر بیماری های شما مضر نباشد.
@my_doctor
نکات پزشکی

بايد و نبايدهاي رژيم غذايي

رژیم غذایی

بسياري از افراد با افزايش سن علاوه بر کاهش مصرف کالري، از خوردن مواد پروتئيني اجتناب مي کنند. اين در حالي است که پروتئين نقش بسيار مهمي در حفظ سلامت بدن دارد.
بايد و نبايدهاي رژيم غذايي با افزايش سن
براي اين که از اهميت مصرف پروتئين اطلاعات بيشتري به دست بياوريم، با خديجه رحماني، کارشناس ارشد تغذيه و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي تهران گفت وگويي کرديم.او سخن خود را اين گونه شروع کرد: از ۴۰ ساگي به بعد ، به ازاي هر ۱۰ سال بايد ۱۰درصد مصرف کالري را کم کرد. نکته اي که بايد به آن توجه کرد اين است که، نبايد مصرف گوشت را کاهش داد. وقتي که اين ۱۰ درصد از کل کالري کم مي شود، معمولاًَ از گروه نان و غلات يا بخشي از چربي ها و روغن هاست که کالري مورد نياز بدن را تامين مي کند اما اين کاهش نبايد در مورد مصرف گروه هاي غذايي که ريزمغذي ها را تامين مي کند از جمله سبزي، شير، ميوه و گوشت رخ دهد.

در اين ميان پروتئين از جمله مواد مغذي است که نقش مهمي در عملکرد عضلات دارد. قسمت عمده ساختمان آنزيم ها، هورمون ها و ديگر ترکيبات بيولوژيکي بدن، پروتئين است؛ بنابراين بايد پروتئين در تمام دوران زندگي به ميزان کافي تامين شود. چون تمام بافت هاي بدن يک نيمه عمر متوسطي دارد که بعد از آن، سلول هاي قبلي از بين مي رود و سلول هاي جديد جاي آن را مي گيرد. سرعت اين روند در اعضاي مختلف بدن متفاوت است؛ حتي کندترين دوره اين بازسازي در سلول هاي استخواني نيز وجود دارد. براي اين بازسازي ، بدن به پروتئين کافي نياز دارد.
در صورت دريافت نکردن پروتئين کافي و بالا بودن دريافت کالري، بافت چربي جاي آن را مي گيرد و در نتيجه عضلات بدن کاهش پيدا مي کند. چربي مي تواند از فعاليت بافت هاي ديگر جلوگيري کندو اکسيداسيون آن ممکن است زمينه بروز تومورها و کيست ها را به دنبال داشته باشد. به همين دليل حتماً بايد پروتئين و ديگر مواد مغذي که براي ساختمان سلول هاي جديد لازم است، تامين شود. به عنوان مثال گلبول هاي قرمز خون يک نيمه عمر متوسط حدود ۱۲۰ روز دارد و بعد از اين ۱۲۰ روز گلبول هاي قديمي از بين مي رود و سلول هاي جديد ساخته مي شود و جاي آن را مي گيرد.
اين روند نوسازي در تمام سلول ها و در تمام دوران زندگي وجود دارد؛ هر چند در سن بالا سرعت آن کاهش پيدا مي کند اما چون اين روند بازسازي وجود دارد هميشه بايد مواد مغذي مورد نياز سلول ها تامين شود.

به نقل از سايت Readers Digest به طور ميانگين زنان بايد روزانه ۴۶ گرم و مردان ۵۶ گرم پروتئين مصرف کنند. افرادي که بيماري کليوي دارند، به پروتئين کمتري نياز دارند. مصرف پروتئين باعث سيري در طول روز و مصرف کمتر کالري مي شود .
اما چگونه روزانه پروتئين سالم و متنوع مصرف کنيم؟

گوشت قرمز: گوشت پرچربي سرشار از چربي هاي انسدادکننده رگ هاست. بنابراين گوشت با چربي ۵درصد يا کمتر مصرف کنيد.

طيور و تخم مرغ: گوشت طيور بدون چربي مانند سينه مرغ بدون پوست يا گوشت بوقلمون انتخاب کنيد.هر ۸۶ گرم سينه مرغ حاوي حدود ۳۱ گرم پروتئين است يعني بيشتر از نيمي از نياز روزانه را تامين مي کند. از طرفي هر يک عدد تخم مرغ حاوي ۶ گرم پروتئين است. نتايج بررسي ها نشان مي دهد مصرف روزي يک تخم مرغ در روز احتمال بروز بيماري قلبي را در افراد سالم افزايش نمي دهد اما اگر داراي کلسترول بالا، بيماري قلبي يا ديابت هستيد، نبايد هفته اي بيش از ۳زرده تخم مرغ مصرف کنيد البته مصرف متعاد ل سفيده مانعي ندارد.

غذاهاي دريايي: علاوه بر اينکه منبع عالي پروتئين است ميزان چربي اشباع شده آن پايين است و ميزان اسيد چرب امگا۳، ماده مغذي که از قلب محافظت مي کند، بالاست. مصرف ۱۱۲ گرم غذاهاي دريايي ۲ بار در هفته توصيه شده است.
لبنيات: اين فرآورده سرشار از پروتئين است که عضله سازي مي کند. لبنيات فشار خون را کاهش مي دهد و خطر بروز بيماري هاي قلبي و ديابت را نيز کاهش مي دهد.هر يک ليوان شير بدون چربي حاوي ۸ گرم پروتئين است. مصرف روزانه ۳وعده لبنيات بدون چربي يا کم چرب توصيه شده است.

دانه سويا: دانه، شير يا هر نوع فرآورده سويا حاوي پروتئين بالاست. هر يک ليوان شير سويا همانند شير معمولي حاوي پروتئين است.
@my_doctor
نکات پزشکی

وقتی سرما خوردید، مهمان "بوعلی سینا" باشید

"سرماخوردگی" از شایع ترین بیماری ها در دوران "پاییز" و "زمستان" محسوب می شود که می توان با "طب سنتی" و رعایت برخی از باورهای قدیمی این بیماری ها را درمان کرد.

سرماخوردگی از بیماری هایی است که همیشه گریبانگیر انسان ها بوده است اما افراد می توانند با ساده ترین راهکارها آن را درمان و ریشه کن کنند.
بررسی ها نشان می دهند استفاده از "قند" و "شیرینی جات" باعث می شود تا روند سرماخوردگی افزایش یابد و "سیستم ایمنی" بدن ضعیف شود از این رو از این مواد در دوران سرماخوردگی استفاده نکنید.
هنگامی که علائم سرماخوردگی را در خود مشاهده کردید حتما یک کاسه "سوپ" داغ میل کنید و "آبلیمو" در این دوران زیاد استفاده کنید و سوپ گرم "بینی" و "گلو" را نرم کرده و با "ویروس ها" می جنگد از این رو حتما با رعایت این نکات می توانید روند درمان خود را سریع کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

باافتادگي پوست دريائسگي مقابله کنید
هرقدر هم كه بگويند يائسگي به معناي از دست رفتن جواني شما نيست اما اتفاقاتي كه با گذشتن شما از اين مرحله در ظاهرتان مي‌افتد، مي‌تواند بيشتر از هر زماني شما را نگران ورودتان به جمع پيرها كند. واقعيت اين است كه با ورود به سن يائسگي، بدن شما در كلاژن‌سازي تنبل مي‌شود و درنتيجه چربي پوست شما كاهش پيدا كرده، قدرت ارتجاعي پوست‌تان را از دست مي‌دهيد و با سرعتي بيشتر از قبل دچار افتادگي پوست مي‌شويد. اين چروك‌ها بيشتر خودشان را در ناحيه گردن و قسمت‌هاي بالاي لب نشان مي‌دهند و بر چهره و جواني شما تاثير مي‌گذارند. اگر نمي‌خواهيد پيري به اين زودي‌ها بر چهره‌تان بنشيند اين مطلب را بخوانيد تا از علت و راه و روش درمان پوست‌تان باخبر شويد.
وسواسي نباشيد
قدم اول براي اينكه پوست‌تان همچنان سالم و جوان باقي بماند، پاكيزه نگه داشتن آن است. پوست‌تان را هميشه بشوييد و با پوست چرب شب‌ها سر بر بالين نگذاريد؛ فقط بايد حواس‌تان باشد تا رطوبت پوست‌تان حفظ شود زیرا خشكي عامل مهم ايجاد چين و چروك‌هاست. استفاده از صابون‌‌هاي سخت و شيميايي كه انبوهي از مواد شيميايي دارند را كنار بگذاريد و از صابون‌هاي حاوی روغن‌هاي طبيعي استفاده كنيد؛ صابون‌هاي ملايم و آبرسان كه حاوي هيدرات هستند، براي شما مناسب‌ترند. مي‌توانيد از ماسك‌هاي طبيعي استفاده كنيد، خيار و ماست را روزي 10 الي 15 دقيقه روي پوست‌تان بگذاريد. اجازه دهيد تا خشك شود و سپس آن را بشوييد. ماست سفت‌كننده پوست است و سلول‌هاي مرده آن را از بين مي‌برد با گذاشتن اين ماسك روي پوست‌تان به سفت‌تر شدن عضلات آن كمك مي‌كنيد.
كرم مرطوب‌كننده همراه‌تان باشد
كرم‌هاي مرطوب‌كننده و آبرسان در اين سن بايد جزء جدا نشدني كيف‌تان باشند. خشكي پوست، چين و چروك پوست‌تان را بيشتر مي‌كند، پس هر وقت احساس كرديد پوست‌تان خشك شده است سطح آن را مرطوب كنيد. غير از پوست صورت‌تان، گردن‌تان را هم مرطوب كنيد. چروك شدن اين ناحيه هم تاثیر زيادي در چهره شما مي‌گذارد.
بي ضدآفتاب هرگز
اگرچه اغلب سرطان‌هاي پوست و چين و چروك‌ها‌ در 20 تا 40 سالگي سراغ‌تان مي‌آيند، اما در اين سن هم پوست شما همچنان به ضد آفتاب نياز دارد تا جوان بماند. به داروخانه برويد و ضدآفتابي با SPF30يا بالاتر بخريد و هر روز با حوصله تمام قسمت‌هاي پوست‌تان را با آن پوشش دهيد. در اين سنين لك‌ها در صورت، دست‌ها و قفسه سينه‌تان افزايش مي‌يابند كه بهتر است براي پيشگيري از كك و مك از كرم ضدآفتاب استفاده كنید. مي‌توانيد با مشورت پزشك از كرم‌هاي ضدآفتاب يا محصولات روشن‌كننده پوست استفاده كنيد.
به داد دست‌های‌تان‌هم برسيد
در اين سنين ممكن است دست‌های‌تان هم زيبايي قبل را نداشته باشند. پوست دست‌های‌‌تان هم با يائسه شدن رطوبت و كلاژن‌ خود را از دست مي‌دهد و احتمالا وقتي به آنها نگاه مي‌كنيد، به‌خاطر رگ‌هاي آبي مايل به سبز رنگ كه در دست‌های‌‌تان پديدار شده‌اند، احساس ناراحتي مي‌كنيد. براي جلوگيري از پيري پوست دست‌هاي‌تان به آنها هم مرطوب‌كننده برسانيد و از كرم ضدآفتاب براي‌شان استفاده كنيد. گذشته از اين هنگام استفاده از شوينده‌هاي شيميايي از دستكش استفاده كنيد تا مواد شيميايي به پوست‌تان آسيب نزند؛ با رعايت كردن اين نكات تا حدودي مي‌توانيد پيري را از دست‌های‌‌تان دور كنيد.
پيري پوست
كلاژن، پوست شما را جوان و شاداب مي‌كند.

به غذاهاي‌تان طعم استروژن دهيد
كلاژن، پوست شما را جوان و شاداب مي‌كند. حالا كه قرار است هورمون استروژن‌تان كم شود، مي‌توانيد با خوردن خوراكي‌هايي كه حاوي آنتي‌اكسيدان هستند پوست‌تان را محكم‌تر و شاداب‌تر نگه داريد. براي رسيدن به اين هدف تا مي‌توانيد از ميوه‌ها و سبزيجاتي كه رنگ روشن دارند، استفاده كنيد، چغندر بخوريد و مصرف هويج و خيار را در برنامه روزانه‌تان قرار دهيد. بادام‌زميني و كنجد هم مي‌توانند ميان‌وعده‌هاي مناسبي براي شما باشند.
غذا با طعم سويا
براي حفظ جواني پوست‌تان از غذاهاي حاوي سويا هم استفاده كنيد كه بسيار براي پوست‌تان مفيد است. دانه سويا، ايزوفلاون دارد كه شامل تركيباتي است كه شبيه استروژن عمل مي‌كند و تغييراتي مثل نازك شدن پوست كه ناشي از سن است را كاهش مي‌دهد. كارشناسان معتقدند، تنها با مصرف حدود 50 ميلي‌گرم ايزوفلاون در روز كه معادل دو ليوان شير سوياست، مي‌توانيد در يائسگي هم جوان به نظر برسيد.
آرامش داشته باشيد
استرس پوست‌تان را خشك و حساس مي‌كند؛ از يك طرف پسوريازيس كه استرس در مبتلا شدن به آن نقش زيادي دارد، شرايطي را ايجاد مي‌كند تا پوست‌تان دچار خارش شود و از طرف ديگر اگر استرس داشته باشيد دل و دماغ مراقبت از پوست‌تان را هم از دست مي‌دهيد و به سمت افتادگي و چروك بيشتر پوست‌تان پيش مي‌رويد. به كلاس يوگا برويد و مديتيشن را امتحان كنيد تا آرامش بيشتري به دست بياوريد.
وزنه بزنيد
نکات پزشکی

ورزش كردن تنها تكان دادن خود براي تقويت عضلات‌تان نيست؛ با ورزش كردن شما به دو روش اوضاع و احوال پوست‌تان را هم سر و سامان مي‌دهيد؛ اول اينكه استرس را كاهش می‌دهید و به جوان‌تر شدن پوست‌تان كمك مي‌كنيد و دوم اينكه ورزش تاثير زيادي در هورمون‌هاي شما دارد و گردش خون‌تان را هم افزايش مي‌دهد كه چرخه پير شدن پوست شما را كندتر مي‌كند. با ورزش منظم، اكسيژن رسانی بيشتر و گردش خون بهتر، پوست‌تان روشن‌تر و سالم‌تر مي‌شود.
خواب خرسي داشته باشيد
اگر مي‌خواهيد پوست‌تان‌ تر و تازه به نظر بياييد، بي‌خيال استرس و شب‌كاري شويد و شب‌ها خوب بخوابيد. خواب مناسب از تيره شدن اطراف چشم‌تان پيشگيري کرده و بدن‌تان را دوباره شارژ مي‌كند. از طرفي خواب كم، هورمون‌هاي‌تان را بر هم مي‌زند و متابوليسم بدن‌تان را تغيير مي‌دهد. پس شب‌ها به خودتان رحم كنيد، تلفن‌تان را كنار بگذاريد و 8 تا 9 ساعت بخوابيد.
به مادرتان نگاه كنيد
دكتر افتخار، متخصص زنان و زايمان، استاد دانشگاه تهران معتقد است: كمبود هورمون استروژن و پروژسترون بافت همبندي پوست را ضعيف مي‌كند و باعث آتروفي مي‌شود. آتروفي، همان كاهش يا تحليل عضلات است. درست است كه هورمون‌ها دخيل‌اند و كمبود استروژن و پروژسترون اوضاع و احوال پوست‌تان را بر هم مي‌ريزد، اما اگر مادرتان سال‌هاست كه يائسه شده و همچنان پوست نسبتا خوبي دارد، احتمالا شما هم در دوران يائسگي همچنان زيبا مي‌مانيد. درصورتي‌كه مادرتان بدون استفاده از كرم‌هاي مختلف جوان به نظر مي‌رسد، با كمي خوش‌شانسي ممكن است شما هم ژن او را به ارث برده باشيد و در اين دوره هم جوان بمانيد.
ماساژ بگيريد
با ماساژدرماني و ورزش كردن هم مي‌توانيد به جوان شدن پوست‌تان كمك كنيد. با اين كار خون‌رساني در پوست‌تان انجام مي‌دهيد و شادابي را به چهرتان اضافه مي‌كنيد.
هورمون‌درماني كنيد
واقعيت اين است كه قدرت جذب هورمون‌ها در بدن همه افراد يكسان نيست؛ بعضي‌ها اين هورمون‌ها را خوب جذب نمي‌كنند، بعضي‌ها هم هورمون‌ها را بيشتر از حد نياز جذب مي‌كنند. پس اگر تصميم به هورمون‌درماني گرفته‌ايد حتما با متخصص مشورت كنيد.
سبدتان را سالم كنيد
با خوردن مواد غذايي نمي‌توانيد اوضاع را به حالت اول برگردانيد و تنها مي‌توانيد با رعايت توصيه‌ها و بعضی نكات از افتادگي بيشتر پوست‌تان پيشگيري كنيد. البته لازم است در اين سال‌ها با خوردن بيشتر غلات و لوبياها، استروژن بيشتري به بدن‌تان برسانيد. از تخم‌كتان و تخم‌آفتابگردان در سالادها و رژيم غذايي‌تان استفاده كنيد تا به سلامت پوست‌تان كمك كنيد. تربچه‌ها را هم در سبد خريدتان قرار دهيد تا جوان بمانيد.
اول هورمون‌ها
استروژن، هورموني است كه نقش زيادي در استحكام پوست و موي شما بازي مي‌كند و با وارد شدن به سن يائسگي و كاهش اين هورمون، خانم‌ها دچار ريزش مو و افتادگي پوست مي‌شوند. البته در اين بين تنها كاهش هورمون استروژن نيست كه كمر بر پيري پوست شما بسته و افزايش سن هم تاثيرش را بر چهره مرد و زن سالخورده مي‌گذارد اما خانم‌هاي يائسه، پوست‌شان زودتر خشك شده، ناخن‌هاي‌شان شكننده مي‌شود و دچار ريزش موي مردانه هم مي‌شوند. اصطلاح ريزش موی مردانه مربوط به ريزش مويي است كه به علت كمبود هورمون استروژن اتفاق مي‌افتد كه در خانم‌هاي يائسه بسيار شايع است. براي درمان اين مشكلات با صلاحديد پزشك‌تان بايد سراغ هورمون‌درماني برويد.
آخر جراحي
اگر تلاش‌هاي‌تان براي پيشگيري كارگر نشد و هورمون‌درماني و مكمل‌هاي دارويي هم كمكي به حفظ جواني شما نكرد، براي اينكه دوباره جواني را در پوست‌تان ببينيد، مي‌توانيد به متخصص پوست مراجعه كنيد و از درمان‌هاي پيشرفته‌اي كه اين روزها رايج شده استفاده كنيد. درمان‌هاي معمول ليزر يا RFفراكشنال‌هاي فو تراپي، تزريق بوتاكس و ژل راه‌هاي جوان‌سازي پوست هستند و نهايتا اگر آنچه مي‌خواهيد نشديد، سراغ پزشك جراح پلاستيك برويد و عمل جراحي ليفتينگ انجام دهيد.
@my_doctor
نکات پزشکی

مراقب بیماری های پاییزی باشید

سرماخوردگی و آنفلوانزا
ویروس های سرماخوردگی از طریق بینی و دهان به بدن شما منتقل می شوند.
با آغاز فصل پاییز باید مراقب بیماری های شایع این فصل از جمله سرماخوردگی و آنفلوانزا باشید. پیشگیری از این بیماری ها مهم ترین اقدام برای حفظ سلامتی در فصول سرد سال به شمار می رود.
دست های خود را بشویید
بیشتر انواع ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق تماس مستقیم منتشر می شوند. عطسه کردن در دست ها و سپس تماس با تلفن، کیبورد و ظروف آشپزخانه از راه های انتقال ویروس است. برای جلوگیری از این انتقال دست های خود را مرتب بشویید و یا از ضد عفونی کننده های دست که حاوی الکل هستند استفاده کنید.
جلوی عطسه و سرفه خود را با دست نگیرید

در صورت احساس عطسه و سرفه از دستمال استفاده کنید و سریع آن را دور بیندازید. اگر دستمال همراه خود ندارید در آستین خود عطسه و یا سرفه کنید.
صورت خود را لمس نکنید

ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق چشم ها، بینی و دهان به بدن شما منتقل می شوند. لمس صورت یکی از راه های اصلی در انتقال ویروس است.
به طور منظم ورزش های هوازی (ایروبیک) انجام دهید

ورزش های هوازی موجب افزایش ضربان قلب و پمپ کردن مقدار بیشتری خون، تنفس سریع تر و تسهیل انتقال اکسیژن از ریه ها به خون می شود. در نتیجه این اثرات، تعریق افزایش یافته و دمای بدن بالا می رود. در نتیجه سلول های طبیعی از بین برنده ویروس افزایش می یابند.
از غذاهای حاوی فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان ها استفاده کنید

فیتو به معنی گیاه و کمیکال به معنی مواد شیمیایی است. ویتامین ها از جمله این مواد هستند، بنابراین روزانه از سبزیجات و میوه های سبز، قرمز و زرد استفاده کنید.
سیگار نکشید

بر اساس مطالعات، در افراد سیگاری سرماخوردگی شدیدتر و دفعات آن بیشتر است. دود سیگار سیستم ایمنی را تضعیف می کند، موجب خشک شدن مخاط بینی و فلج شدن مژک ها می شود. مژک ها موهای ظریفی هستند که در غشاهای مخاطی بینی و ریه قرار دارند و با حرکت خود موجب خروج ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا از بدن می شوند. متخصصان معتقدند که کشیدن یک عدد سیگار می تواند این مژک ها را به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه فلج کند.
استراحت کنید

استراحت سیستم ایمنی را تقویت می کند. بدین صورت که با استراحت اینترلوکین ها (اجزای سیستم ایمنی که در مقابل ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا عمل می کنند) در جریان خون افزایش می یابند.
@my_doctor
نکات پزشکی

گرفتگی عضلات بدن و پیشگیری از آن


آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده است که نیمه های شب، یک مرتبه به دلیل درد ناشی از گرفتگی عضلات پایتان از خواب بیدار شوید؟

دلایل گرفتگی عضلات بدن و پیشگیری از آن
گرفتگی عضلانی زمانی روی می‌دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. این حالت توسط هر عاملی که در انقباض یا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ می‌دهد. مغز از طریق اعصاب، پیام هایی به عضلات می‌فرستد، وقتی سیگنال‌ها از اعصاب به عضلات می‌رسند یک سری فرایند مرتبط به حرکت مواد معدنی در داخل و خارج عضله، منجر به انقباض عضله می‌شود. جریان الکتریکی به علت تفاوت غلظت مواد معدنی در دو طرف غشاء سلول برقرار می‌شود.

در بدن انسان هر ماده معدنی، یک یا دو بار الکتریکی دارد. جمع جبری باز مواد معدنی باید در داخل و خارج سلول‌ها برابر باشد. اگر هر گونه تفاوتی موجود باشد، جریان الکتریکی در طول عضله برقرار می‌گردد. سدیم و کلسیم در ابتدا در خارج سلول‌های عضلاتی قرار دارند و پتاسیم در داخل این سلول‌ها است.

هنگامی که پیام از مغز به عضله می‌رسد، کلسیم به داخل سلول‌های عضلانی و پتاسیم به خارج از آنها حرکت می‌کند. این عمل منجر به یک فعالیت الکتریکی در طول عضله می‌شود که موجب انقباض عضله نیز می‌گردد. سپس هنگامی که بارهای الکتریکی نسبت به هم متعادل شوند از عضله رفع انقباض می‌شود. برای عمل طبیعی انقباض و ارتجاع عضلات نیاز به مقادیر کافی چربی و قند و اکسیژن است تا این مواد را تجزیه کنند. همچنین به غلظت کافی مواد معدنی سلولی هم نیاز است. بدون در نظر گرفتن عامل ایجاد کننده، درمان گرفتگی‌ها یکسان است. چنین عضله‌ای را باید توسط یک دست کشیده و به طور متناوب با دست دیگر آن را ماساژ داد.
دلایل گرفتگی عضلات

استفاده بیش از حد از عضلات، کم‌آبی بدن، فشار عضلانی یا قرارگیری در وضعیتی خاص برای مدتی طولانی هر کدام می‌توانند سبب گرفتگی عضلات شوند. به همین دلیل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم‌آبی بدن می‌شوند، معمولا چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد. یکی دیگر از انواع شایع گرفتگی عضلات نیز حالتی است که در طول شب رخ داده و بیشتر عضلات ساق پا و انگشتان را درگیر می‌کند. البته در بیشتر شرایط علت اصلی گرفتگی عضله مشخص نیست. گرفتگی عضلات اغلب مشکل خاصی نداشته و خطری ایجاد نمی‌کند اما در برخی موارد نیز بیماری‌ها و شرایط خاصی می‌توانند سبب ایجاد این حالت باشند. گرفتگی عضلانی گاهی بخشی از بیماری‌های تیروئید، کلیه، اعصاب، اختلالات هورمونی، دیابت و کم‌خونی نیز می‌تواند باشد.
بهبود و پیشگیری
@my_doctor
چنانچه شما هم با چنین مشکلی رو‌به‌رو هستید، با اقداماتی خاص می‌توانید آن را بهبود بخشیده و شرایط بهتری ایجاد کنید. در این شرایط عضله آسیب‌دیده را کشش داده و به آرامی آن را مالش دهید تا آرام شود. بنابراین کشش و ماساژ مناسب و آرام می‌تواند به شما در این شرایط کمک کند. در این شرایط می‌توانید از گرما یا سرما نیز استفاده کنید. به عنوان مثال حوله‌ای گرم یا یک حمام آب گرم یا بسته‌ای یخ می‌تواند به آرام شدن عضله کمک کند. برای این‌که از بروز این حالت پیشگیری کنید، بهتر است دقت داشته باشید تا بدنتان با کم‌آبی روبه‌رو نشود. به همین دلیل هر روز به مقدار کافی آب بنوشید و در زمان‌هایی که مشغول فعالیت هستید و این کار را در فواصل منظم تکرار کنید تا مشکلی ایجاد نشود. حتما به خاطر داشته باشید که قبل و بعد از هر ورزشی، عضله خود را به‌آرامی کشش دهید. اگر شما هنگام خواب دچار این وضعیت می‌شوید، قبل از رفتن به رختخواب این کشش‌ها را انجام دهید. ورزش سبک قبل از خواب هم می‌تواند برای پیشگیری از این وضعیت مفید باشد.
گرفتگی عضلانی در هنگام شروع ورزش

این مشکل معمولاً مربوط به عدم تعادل مواد معدنی است مثلا: کاهش یا افزایش کلسیم، سدیم و یا پتاسیم مقادیر غیر طبیعی این مواد در خون منجر به انقباض عضله و جلوگیری از بازگشت آن به حالت اول است. برای تشخیص مقادیر غیر طبیعی این مواد آزمایش خون انجام می‌گیرد. گرفتگی‌هایی که به هنگام شروع ورزش رخ می‌دهد، می‌تواند به علت کم‌کاری تیروئید یا عدم توانایی عضله جهت تجزیه قند باشد.

آزمایش آدرنالین خون برای بررسی عملکرد تیروئید انجام می‌شود. همچنین به منظور اطلاع از عملکرد عضله می‌توان از بیوپسی عضله استفاده نمود. مقادیر غیر طبیعی مواد معدنی معمولاً نشانه نوعی بیماری در بدن است. مقدار کم پتاسیم می‌تواند به علت استفراغ، مصرف مدرهای استروئید و شیرین بیان، اسهال یا بیماری‌هایی که بر جذب و نگه‌داری پتاسیم موثرند، باشد. در صورت تشخیص کمبود منیزیوم، حتماً باید یک بررسی کامل درباره علت این نقصان انجام داد. مقدار کم یا زیاد کلسیم در خون هیچگاه نمی‌باشد. در صورت وجود کلسیم غیر طبیعی در بدن باید به بیماریهای روده، کلیه یا غدد پاراتیروئید شک کرد.
نکات پزشکی

همچنین با مصرف بیش از حد ویتامین D نیز مقادیر غیر طبیعی کلسیم مشاهده می‌شود. مقدار کم نمک (سدیم) در خون از علل نادر گرفتگی عضلانی است. برنامه غذایی روزانه حاوی مقدار نمک کافی است و احتمال کمی وجود دارد که فرد دچار فقر سدیم شود. به عنوان مثال: در صورت ورزش شدید برای چندین ساعت در هوای گرم بدن به ۳۰۰۰ میلی گرم نمک احتیاج دارد. اگر فردی در هنگام مصرف غذا از اضافه کردن نمک خودداری کند و غذای او نیز بی‌نمک باشد. با این وجود میزان نمک دریافتی وی ۳۰۰۰ میلی گرم در روز می‌باشد.

گرفتگی‌های عضلانی در ابتدای فعالیت عضلانی

دلیل مهم در این حالت ناکافی بودن جریان خون در عضله می‌باشد. در هنگام استراحت، قطر شریان‌ها برای رساندن خون کافی به عضلات مناسب است. در جریان ورزش عضلات به مقدار بیشتری خون پراکسیژن نیاز دارند. اگر قطر شریان‌ها برای رساندن این مقدار خون به حد کافی نباشد، عضله به علت کمبود اکسیژن دچار گرفتگی می‌شود. گرفتگی‌های عضلانی پس از فعالیت

بهترین درمان برای رفع گرفتگی عضله ، کشش و ماساژ آرام آن است

شدید ورزشی از دست دادن آب بدن مهمترین عامل چنین گرفتگی‌هایی است. در فعالیت طولانی مدت، در هوای گرم مقدار زیادی مایعات از بدن دفع می‌شود. در این حالت حجم خون کاهش یافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسیژن به کلیه عضلات در حال ورزش وجود ندارد. در نتیجه عضلات در حال فعالیت، خون کافی دریافت کرده و به سمت اسپاسم پیش می‌روند. با نوشیدن آب قبل از فعالیت و هر ۱۵ دقیقه یک بار در حین فعالیت می‌توان از بروز چنین گرفتگی‌هایی پیشگیری نمود.
گرفتگی‌های عضلانی در هنگام خواب

گرفتگی عضلات در خواب اغلب به دلیل عکس العمل (reflex) بیش از حد عضلات است. وقتی شما در خواب جابجا شده و تکان می خورید، ماهیچه های ساق پایتان جمع شده و تاندون ها کشیده می شوند. این عمل، باعث تحریک گیرنده های عصبی موجود در تاندون ها شده و با فرستادن پیام های عصبی به نخاع، منقبض شدن عضلات را اعلام می کنند. بعضی اوقات، عضلات در همان حالت انقباض باقی مانده و صدمه می بینند.
گرفتگی درد ناک عضلات درشب، می تواند به دلیل صدمات عصبی مانند کوفتگی عصب، آسیب های عضلانی، قطع موقتی جریان خون به پاها و مقادیر غیرعادی املاح یا هورمون ها در بدن شما باشد که اگر دارای یکی از این مشکلات بودید، بایستی به پزشک مربوطه مراجعه کنید. ولی اگر مشکل جدی نداشتید، می توانید قبل از خواب با انجام کارهایی که باعث کاهش رفلکس ( واکنش) کششی می شوند، از گرفتگی عضلات پایتان جلوگیری کنید که این اعمال شامل موارد زیر است:

1- انجام ورزش مخصوص پا که باعث کشیدگی ساق پا شوند. در این ورزش، فرد روی شکم دراز کشیده و کف دستها را بر روی زمین گذاشته و با بالا و پایین آوردن دست ها ، شکم را به زمین نزدیک و دور می کند.( مطابق تصویر پایین )
2- استفاده از تشک گرماده به مدت 10 دقیقه قبل از خواب که باعث گرم شدن پا شود. تنها داروی موثر برروی گرفتگی شبانه عضلات، " کوئی نین" است ولیFDA اعلام کرده است هیچ یک از داروهای تجویز شده برای گرفتگی عضلات، سالم وموثر نیستند. پزشکان معمولاً 1 یا 2 کپسول کوئی نین را به هنگام خواب تجویز می کنند. اما این دارو می تواند باعث مشکلات تنفسی و سقط فوری وخودبخودی جنین شود. بنابراین خانم های باردار بایستی از مصرف آن خودداری کنند. همچنین باعث شنیدن صدای زنگ درگوش، سردرد، تهوع، اختلال در دید، درد قفسه سینه و آسم نیز می شود.
اگر در هنگام خواب فرد غلت بزند، ممکن است که عصبی تحت فشار قرار گیرد، در این هنگام یک پیام از محل فشردگی آغاز و به عضله مربوط به آن امتداد می‌یابد. در این هنگام عضله درست شبیه به هنگامی که پیام از مغز به سوی آن بیاید منقبض می‌شود. علت دوم این حالت‌، تشدید یک رفلکس طبیعی در بدن است. در هنگام غلت زدن در خواب، عضلات منقبض می‌شوند. این عمل باعث کشیدگی تاندون‌های متصل به عضله می‌شود. در تاندون‌ها، گیرنده‌هایی وجود دارند که در هنگام کشیدگی، پیام‌هایی به نخاع ارسال می‌نمایند. در این هنگام یک پیام به عضله رفته و باعث انقباض آن می‌شود. در این حالت فرد احساس گرفتگی دردناک می‌نماید. با کشش دادن به عضلاتی که معمولاً دچار گرفتگی می‌شوند، پیش از خواب، می‌توان از بروز این حالت جلوگیری کرد.
بطور خلاصه:
@my_doctor
علل گرفتگی عضلانی
- سیگنال‌های غیرطبیعی در اعصاب - غلظت غیر طبیعی مواد معدنی در داخل یا خارج سلول‌ها
- عرضه ناکافی اکسیژن
- منبع ناکافی اکسیژن
- صدمه به سلول‌های عضلانی
- مقادیر غیر طبیعی هورمون‌ها یا آنزیم هایی که در انقباض عضله دخالت دارند
توصیه‌های غذایی:

بهترین توصیه‌های غذایی مواد غذایی بر اساس ارزش تغذیه‌ای که دارند به 4 گروه عمده تقسیم می‌شوند که هر وعده غذایی حداقل باید 3 گروه را در بر بگیرد:
نکات پزشکی

- گروه نان و غلات که منبع انرژی هستند.
- گروه لبنیات که پروتئین و کلسیم آنها بسیار بوده و با هیچ گروه دیگری قابل مقایسه نیست (این گروه‌ حاوی ویتامین B2 هم هست). مصرف این گروه از مواد غذایی بسیار توصیه می‌شود، زیرا در صورت عدم دریافت کافی، دچار کمبود کلسیم و ویتامین B2 می‌شویم که عامل اصلی گرفتگی عضلانی شناخته شده‌اند؛

- گروه گوشت‌ و ماهی که حاوی پروتئین و آهن بوده و عدم مصرف‌شان سبب کمبود ویتامین B12 و کم‌خونی می‌شود؛
- و گروه چهارم که شامل میوه و سبزیجات است، هم موجب دریافت فیبر می‌شود و هم انواع ویتامین‌ها و املاح را به بدن می‌رساند. دکتر کشاورز خاطرنشان می‌کند: «حال اگر این چهار گروه مواد غذایی را به اندازه استفاده نکنیم، یا کم یا زیاد مصرف کنیم، تعادل املاح و مواد معدنی موجود در خون و سلول‌های بدن به هم خورده و گرفتگی عضلانی پیش می‌آید، بنابراین اصلاح رژیم غذایی راه‌حل اصلی است.»

مکمل‌ ویتامین E دکتر کشاورز درباره لزوم مصرف مکمل‌های غذایی برای پیشگیری از گرفتگی عضلات می‌گوید: «اگر رژیم غذایی‌تان صحیح باشد، یعنی از همه گروه‌های غذایی که توصیه شد، مصرف کنید، دیگر نیازی به مصرف مکمل‌ها از جمله ویتامین E نیست. اما در ورزشکاران، به دلیل اینکه شب قبل از مسابقه مواد نشاسته‌ای و قندی بیشتری مصرف می‌کنند که ذخایر گلیکوژن‌شان بالا برود، در حین مسابقه سوخت ناقص انجام می‌گردد و به دنبال آن مواد سمی در بدن تولید می‌شود و برای از بین بردن این مواد و خنثی کردن آنها ممکن است توصیه شود مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین E، مصرف کنند.

فراموش نکنید که منابع غنی این ویتامین، انواع مغزها و روغن‌های گیاهی مثل روغن سویا، بادام، گردو، فندق، ذرت، دانه کتان و زیتون است.» مصرف چربی را کاهش دهید، زیرا رژیم غذایی چرب سبب کاهش جذب منیزیم و افزایش احتمالی دفع آن می‌شود. مصرف قند را هم کم کنید، چون خوردن مواد غذایی شیرین بدن را وادار می‌کند تا منیزیم را جهت متابولیزه کردن مواد قندی مصرف کند و کمبود این ماده معدنی رخ دهد.

به عنوان توصیه آخر هم باید گفت که یا به کلی مصرف نوشابه‌های گازدار را قطع کنید یا مصرفشان را به حداقل برسانید، زیرا این نوشیدنی‌ها حاوی فسفات هستند و ذخایر کلسیم و منیزیم بدن را کاهش می‌دهند.
@my_doctor
نکات پزشکی

۱۰ حرکت برای چهارشانه شدن

چهار شانه شدن

دوست نـدارم نـاراحـتـتـان کـنـم، امـا بـایـد بـگـویـم که نـمـی تـوانـیـد بـا تمرینات معمولی آن بالاتنه سخت و خـوش تـرکیـبی که دنبالش هستید را به دست آورید.

دوست نـدارم نـاراحـتـتـان کـنـم، امـا بـایـد بـگـویـم که نـمـی تـوانـیـد بـا تمرینات معمولی آن بالاتنه سخت و خـوش تـرکیـبی که دنبالش هستید را به دست آورید. داشتن شانه هـایی عـضــلانی و خوش ترکیب، هیکل شـمـا را متـوازن تر خواهد کرد و ژست بهتری به شما خـواهد داد. بـه هـمـین دلیل من لیستی از ۱۰ حرکت ورزشـی خـوب مـخـصـوص شـانـه فـراهـم کـــرده ام تا بتـوانـیــد به وسیله ی آن به هدفتان برسید.
پیشنهاد می کنم که تمرین انتخابی خود را در ۳ ستِ هشت تا دوازده تایی انجام دهید.

● تمرین شماره ۱ :دستگاه پرس شانه برای چهار شانه شدن

از نامش کاملاً مشخص است: روی صندلی دستگاه بنشینید، وزنه دستگاه را روی شانه ها میزان کنید و به بالای سر فشار دهید. برای افراد مبتدی تمرین بسیار مناسبی است.

● تمرین شماره ۲ :خط عمودی

ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز نگاه دارید. وزنه ای را با کف دست گرفته به طوری که کف دست به سمت داخل باشد. وزنه را تا چانه بالا آورده و پایین ببرید. دقت کنید که پشتتان صاف و زانوهایتان آزاد باشد.

● تمرین شماره ۳ :شانه بالا انداختن
@my_doctor
در هر دست وزنه ای بگیرید. ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. کف دستها به سمت داخل و دست ها در طرفین بدن باشند. بدن را محکم نگاه داشته و شانه ها را کمی تا گوش ها بالا ببرید، انگار می خواهید بگویید "نمی دانم" و بعد پایین بیاورید.

● تمرین شماره ۴ :خم شدن به سمت جلو

ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و تا کمر خم شوید، در هر دست وزنه ای نگاه داشته، بالاتنه تان باید با زمین موازی و دست ها جلوی بدن آویزان باشد. کف دست ها را به سمت همدیگر نگاه دارید. دقت کنید که آرنج ها نباید قفل باشند. دست ها را از طرفین بالا ببرید تا زمانی که با شانه ها در یک راستا قرار گیرند و بعد پایین بیاورید.

● تمرین شماره ۵ :فشار شانه در سه مرحله

وزنه ای در هر دست نگاه داشته و با پاهایی که به اندازه عرض شانه باز است بایستید. دست ها را با زاویه نود درجه در اطراف بدن خم کنید، مشت دستتان جلوی رویتان قرار می گیرد. با ثابت نگاه داشتن زاویه نود درجه آرنج، بازوها را به سمت بالا بیاورید به صورتی که با بدنتان شکل T ایجاد کند و کف دست ها به سمت پایین قرار بگیرد. در همین وضعیت شانه ها را به سمت عقب چرخانده و دست ها بالای شانه قرار می گیرند و کف دست ها به سمت شما نیست. بعد دمبل ها را به سمت بالای سر برده و پایین بیاورید. همین حرکت را به سمت عقب برگردید، شانه ها را به سمت جلو چرخانده تا حالتی که کف دست ها با زمین موازی باشد و دست ها را کنار بدن قرار دهید.

● تمرین شماره ۶ :آرنولد پرس

روی نیمکتی بنشینید. پشتتان کاملاً صاف باشد و پاها روی زمین قرار گیرد. در هر دست وزنه ای نگاه دارید. دست ها را به حالت خمیده نگاه داشته و کف دست ها به سمت صورت باشد. در حالیکه دست ها را باز کرده و بالا می برید، شانه ها را به سمت عقب خم کنید. دمبل ها را به آرامی بالای سر برده و بعد پایین آورده و به حالت اولیه باز گردید.

● تمرین شماره ۷ :بالا بردن دست ها از کنار بدن

یک جفت وزنه در دستانتان نگاه دارید. پاها را به اندازه عرض شانه باز کرده و بایستید. دست ها در طرفین بدن قرار گیرند و کف دست ها به سمت داخل باشد. دقت کنید که آرنج دست ها قفل نباشد. دست ها را از کناره ها تا ارتفاع شانه بالا ببرید. دقت کنید که حرکت از شانه تان آغاز شود و بدنتان حالت محکم و ثابت داشته باشد.

● تمرین شماره ۸ :بالا بردن دست ها از جلو

ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. دست ها را از جلو به سمت پایین نگاه دارید و کف دست ها به سمت داخل باشد. در هر دست یک وزنه نگاه دارید. دست ها را از جلو تا ارتفاع شانه بالا ببرید تا جاییکه دست ها با سینه زاویه نود درجه ایجاد کند. همانطور که دست ها را بالا نگاه داشته اید و کف دست ها به سمت پایین است، دست ها را باز کرده به صورتی که با بدن شکل T ایجاد کند و بعد آهسته آن ها را به سمت پایین آورده و کنار بدن قرار دهید. دوباره دست ها را از کناره های بدن بالا برده و بعد آنها را به سمت جلوی بدن بیاورید و بعد به آرامی آنها را پایین بیاورید و به حالت اولیه برگردید.

● تمرین شماره ۹ :پرس نظامی

ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید، زانو ها شل باشند، و دمبلی را در دست بگیرید، کف دست ها به سمت داخل باشد، دست ها را به اندازه عرض شانه از هم باز نگاه دارید. دست ها را طوری خم کنید که کف دست هایتان به سمت خارج باشد و دست ها تا ارتفاع شانه بالا آمده است. حال دمبل را بالای سر برده و پایین بیاورید.

● تمرین شماره : ۱۰شنا
نکات پزشکی

من یکی از طرفداران جدی شنا هستم چون خیلی خوب روی شانه، سینه و پشت در یک زمان کار می کند. پس به حالت افقی روی زمین بخوابید به صورتی که بدن بالای زمین باشد. دقت کنید که پشتتان حتماً صاف باشد. حال شروع کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

آنچه باید درباره خونریزی زمان قاعدگی بدانید

خانم‌ها به‌خصوص دختران جوان از وقتی وارد سن بلوغ می‌شوند و قاعدگی را تجربه می‌کنند سؤالات بسیاری در ذهن‌شان ایجاد می‌شود که شاید به‌راحتی نتوانند از پزشک خود بپرسند، به همین دلیل آنها را نادیده گرفته و به مشکلات‌شان عادت می‌کنند. برای مثال خیلی از خانم‌ها هرماه قاعدگی‌های شدیدی را تجربه می‌کنند و به مرور دچار کمبود آهن، ضعف و بی‌حالی می‌شوند اما هیچ‌وقت به ذهن‌شان نمی‌رسد که شاید مشکل از قاعدگی‌شان باشد.
تغییرات در خونریزی، رنگ خون، غلظت و میزان لخته‌های خون نیز از دیگر نگرانی‌های شایع خانم‌ها است؛ اینکه چرا گاهی اوقات رنگ‌خون قهوه‌ای تیره می‌شود یا تعداد لخته‌ها زیاد می‌شود؟ چرا بعضي افراد طی قاعدگی هیچ دردی را حس نمی‌کنند اما بعضي دیگر از درد به خود می‌پیچند؟!

اصلا چرا عادت ماهانه(پریود ) می‌شویم؟
هر ماه طی چرخه قاعدگی دیواره داخلی رحم ضخیم می‌شود تا محیط را برای بارداری آماده سازد. اما وقتی بارداری رخ نمی‌دهد بدن طی قاعدگی این لایه ضخیم را همراه با خون خارج می‌کند. میزان خونی که در یک عادت‌ماهانه‌ از دست می‌رود معمولا بین 4 تا 12 قاشق چای‌خوری است. چرخه قاعدگی به طور معمول 28 روز طول می‌کشد. با این حال این چرخه برای بعضی خانم‌ها می‌تواند به کوتاهی 21 روز یا به بلندی 35 روز باشد. یک عادت‌ماهانه‌ طبیعی معمولا بین 2 تا 7 روز طول می‌کشد.

وجود لخته خون در زمان قاعدگی نشانه بیماری است؟!
اغلب خانم‌ها هر چند وقت یک بار در قاعدگی‌شان لخته خون می‌بینند. این لخته‌ها ممکن است قرمز روشن یا تیره باشند و اغلب در شدیدترین روز خونریزی خارج می‌شوند. وجود این لخته‌ها باعث می‌شود خونریزی غلیظ‌تر از همیشه به نظر برسد. بدن به طور معمول برای جلوگیری از لخته شدن خون قاعدگی همراه با آن ماده ضدانعقاد ترشح می‌کند. اما وقتی عادت‌ماهانه‌ شدید است و خون با سرعت زیادی خارج می‌شود، این مواد وقت کافی برای اثرگذاری پیدا نمی‌کند و به همین دلیل لخته تشکیل می‌شود. اگر میزان لخته‌های‌تان زیاد است یا سایزشان بزرگ است باید حتما توسط متخصص زنان معاینه شوید.

آندومتریوز و درد طاقت فرسا!
کاشته شدن بافت رحم در قسمتی غیر از جدار داخلی رحم را «آندومتریوز» می‌گویند. در حقیقت بافت داخل رحم «آندومتر» نام دارد و این بافت ممکن است به دلایل مختلفی در مکان‌هایی به غیر از رحم کاشته شود. برای مثال اگر هنگام عادت‌ماهانه‌ خون به جای اینکه بیرون برود، از لوله‌های رحم به داخل حفره شکمی بریزد، ممکن است منجر به آندومتریوز شود. عوامل ارثی و تغییرات سلولی نیز می‌توانند باعث ایجاد آندومتریوز شوند. یکی از شایع‌ترین علائم این بیماری دردهای هنگام عادت‌ماهانه‌ است که در روزهای سوم و چهارم معمولا بدتر می‌شود. حتی بعد از اتمام عادت‌ماهانه‌ نیز مدت زیادی طول می‌کشد تا این درد کاملا از بین برود و درد آن ماه به ماه هم بیشتر می‌شود.
اغلب خانم‌ها هر چند وقت یک بار در قاعدگی ‌شان لخته خون می‌بینند

چرا اينقدر درد می‌کشیم؟!
درد قاعدگی اگر فقط در روزهای اول باشد «دیسمنوره» نام دارد که به علت آزاد شدن ماده پروستاگلاندین ایجاد می‌شود. در این صورت برای رفع درد می‌توان از داروهای ضدالتهابی مثل دیکلوفناک یا مفنامیک اسید استفاده كرد. اگر این داروها تاثیرگذار نباشند گاهی می‌توان تحت‌نظر پزشک به طور محدود از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرد. گاهی اوقات نیز تنگی دهانه رحم باعث ایجاد درد می‌شود. درواقع اگر درد خیلی شدید نباشد و با مصرف دارو قابل تحمل باشد، طبیعی تلقی می‌شود. اما اگر از روز دوم یا سوم عادت‌ماهانه‌ بیشتر شود باید به بیماری آندومتریوز شک کنیم که یک بیماری پیش رونده قابل پیگیری و قابل تشخیص است.
@my_doctor
نکات پزشکی

چرا درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود؟
درد وسط سیکلدر سراسر یک چرخه، روز14 هر ماه، یک تخمک بالغ از فولیکول آزاد شده و به لوله فالوپ مجاور سفر می کند این فرآیند به نامتخمک گذاری است و آن بخش مهمی از تولید مثل است همه زنان تخمک گذاری را احساس می کنند هر چند احساس آن لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست شما نباید درد تخمک گذاری را نادیده بگیرد. در این مقاله آنچه باید شما بدانید آورده می شود.

مبانی تخمک گذاری
با توجه به نظر کلینیک مایو، درد تخمک گذاری در آلمان میتل اشمرز نامیده می شود. این به معنی "درد میانی" است و در اغلب موارد ناراحتی مختصر و بی ضرر است.
شما ممکن است درد یک طرفه را برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت در روز داشته باشید و شک بهتخمک گذاری مطرح می شود.
در تخمک گذاری یک کیست فولیکولار متورم و سپس پاره شده و تخمک آزاد می شود و سبب افزایش هورمون جسم زرد (LH) در بدن می شود پس از اینکه تخمک ها آزاد شدند در لوله فالوپ قرارداده شده و در انتظار رسیدن اسپرم برای لقاح می ماند خون و سایر مایعات از فولیکول پاره شده نیز ممکن است در طول این فرایند به حفره شکمی وارد و موجب تحریک گردد.
دیگر علل درد چرخه قاعدگی
چندین دلیل دیگر که شما ممکن است در طول چرخه قاعدگی خود دارای درد باشید وجود دارد سعی کنید زمانی که شما احساس ناراحتی دارید و مدت زمانیکه این ناراحتی طول می کشد و نشانه های مرتبط دیگر را با دکتر خود در میان بگذارید.
@my_doctor
کیست تخمدان
کیست تخمدان می تواند تعدادی از علائم ( گرفتگی، تهوع و نفخ ) را ایجاد کند برخی از کیست ها ممکن است علامتی ایجاد نکند.
کیست درموئید، cystadenomas و اندومتریوم دیگر انواع کمتر معمول از کیست ها هستند و ممکن است باعث درد شوند یکی دیگر از شرایط به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که با بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان ها مشخص شده اند PCOS بدون توجه کافی می تواند سبب ناباروری شود.
دکتر شما ممکن است به منظور کمک به تعیین نوع کیست، سی تی اسکن، MRI، سونوگرافی را درخواست کند بسیاری از کیست ها خود به خود بدون مداخله پزشکی حل و فصل می شود کیست ها اگر رشد کنند یا غیر طبیعی باشند می تواند باعث عوارض شده و ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد.
اندومتریوز یا چسبندگی
اندومتریوز بیماری دردناکی است که در آن بافت مرتبط با قاعدگی از رحم شما در خارج حفره رحم رشد می کند.
به همین ترتیب، چسبندگی داخل رحمی، به عنوان سندرم آشرمن شناخته شده و می تواند اگر شما از عمل جراحی قبلی مانند اتساع، کورتاژ و یا سزارین داشته اید ایجاد شود
از آنجا که این شرایط نمی تواند در طول یک سونوگرافی دیده می شود دکتر شما ممکن است یک لاپاراسکوپی یا هیستروسکوپی سفارش دهد.
عفونت یا بیماری های مقاربتی (STDs)
آیا درد همراه با ترشحات غیر معمول و یا بدبو دارید؟
آیا تب دارید؟
آیا شما احساس سوزش هنگام ادرار دارید
این علائم ممکن است یک عفونت باکتریایی یا STD باشد که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد بدون درمان، عفونت ها و بیماری های مقاربتی می تواند به ناباروری منجر شود آنها حتی می توانند منجر به مرگ شود.
عفونت ها می توانند با روش های پزشکی و یا حتی زایمان ایجاد شوند گاهی اوقات یک عفونت ادراری ممکن است سبب درد عمومی لگن شود بیماریهای مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در اثر رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد.
اگر شما فکر می کنم در معرض خطر هر یک از این مسائل هستید، با دکتر خود مشورت نمایید.
حاملگی خارج رحمی
درد لگن یک طرفه می تواند نشانه ای از یک حاملگی خارج رحمی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که یک جنین در لوله های فالوپ یا مکان های دیگر خارج از رحم قرار گیرد. حاملگی خارج رحمی به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و معمولاً در هفته هشتم کشف می شود.
اگر فکر می کنید که ممکن است باردار شده باشید؟ بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید. اگر شما یک حاملگی خارج رحمی دارید به درمان فوری با دارو یا عمل جراحی برای جلوگیری از پارگی لوله فالوپ دارید.

چرا درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود
نکات پزشکی

روش تسکین درد میتل اشمرز
اگر دکتر شما هر گونه مسائل را رد نماید به احتمال زیاد دچار میتل اشمرز هستید در اینجا برخی از کارهایی که شما می توانید برای ناراحتی ناشی از درد وسط سیکل انجام دهید وجود دارد.
سعی کنید از ضد دردهای بدون نسخه استفاده نمایید.
در مورد قرص های ضد بارداری از دکتر خود بپرسید تا مانع از تخمک گذاری شود
یک صفحه گرم در منطقه آسیب دیده استفاده کنید و یا یک حمام گرم بگیرید
چه وقت شما باید با پزشک صحبت کنید
متخصصان زنان و زایمان کنگره آمریکا (ACOG ) به داشتن پاپ اسمیر برای نمایش سرطان گردن رحم هر سه سال توصیه می کنند شما همچنین باید سالانه با متخصص زنان خود در مورد هر نگرانی دیگری که شما با سلامت زنان و زایمان خود دارید بحث کنید.
نتیجه: توجه به درد لگن خاصره
برای بسیاری از زنان، درد وسط سیکل به سادگی نشانه ای از تخمک گذاری است شرایط دیگری که می تواند باعث درد لگن شود اگر درمان نشود در برخی موارد جدی هستند. این ایده خوبی است که به بدن خود توجه داشته و همیشه هر چیزی جدید و متفاوت را به پزشک خود گزارش دهید.
@my_doctor
نکات پزشکی

علت پرش اندام‌ها در خواب

فوق تخصص صرع با تأکید بر تشخیص افتراقی صرع نسبت به پرش اندام‌ها که ناشی از استرس است، گفت: پرش اندام‌ها در صورتی که ناشی از فشارهای روانی باشد، نیاز به درمان خاصی ندارد، اما در صورت تکرار باید بررسی شود.
پرویز بهرامی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره پرش اندام‌ها در دقایق اولیه خواب و رابطه آن با ابتلا به صرع، اظهار داشت: در صورتی که فرد در دقایق اولیه خواب دچار پرش اندام‌ها شود، پرش اندام‌ها در دقایق اولیه خواب ارتباطی به ابتلا به صرع ندارد و نیاز به درمان خاصی نیز نیست.
وی افزود: پرهیز از استرس می‌تواند در کاهش پرش اندام‌ها در ابتدای خواب یا حتی حین خواب مؤثر باشد، چرا که برخی افراد گاهی تجربه سقوط از ارتفاع و پرش شدید اندام‌ها را در خواب تجربه می‌کنند که ناشی از فشارهای روانی روزانه است.
این فوق تخصص صرع تصریح کرد: گاهی ابتلا به صرع می‌تواند موجب پرش اندام‌ها شود که علت آن اختلالات متابولیکی شخص است که با زمینه بیماری‌های ارثی ارتباط دارد و سیستم عصبی به ویژه کورتکس را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.
بهرامی افزود: صرع باید از پرش اندام‌ها که ناشی از استرس روزانه است، تشخیص افتراقی داده شود. همچنین در صورتی که فرد به صرع مبتلا نیست و بر اثر فشارهای روانی به پرش اندام موقع به خواب رفتن مواجه می‌شود و این علامت چندین بار تکرار می‌شود، باید به پزشک مراجعه کند تا مورد بررسی قرار گیرد.
@my_doctor
نکات پزشکی

بازديدكنندگان جديد روى👇 join 👇پايين كانال كليك كنيد عضو شيد☺️😊

😆😆😆😆😆😆😆😉✌️

و اونایی که نوتیفیکشن اذیتشون میکنه ، میتونن با "Mute" کردن هر وقت خواستن بیان و پست های مارو ببینن .😍
نکات پزشکی

روش ساده جرم گیری دندان در خانه

در منزل خود به راحتی و سادگی می توانید از دندان های خود جرم گیری کنید.
می خواهیم روشی جالب و مفید را برای جرم گیری دندان هایتان در منزل به شما در چند مرحله آموزش دهیم با ما همراه باشید.
دهان خود را با شوینده‌ی ضدعفونی‌کننده بشویید و این کار را یک روز در میان تکرار کنید تا تشکیل جرم‌ها را کنترل نمایید.
با گذر زمان مقداری جرم روی دندان‌ها ایجاد می‌شود، و اگر این جرم‌ها کنترل نشوند می‌توانند موجب بیماری پریودنتال (بیماری بافت‌های نگه‌دارنده‌ی دندان‌ها) شوند. باوجودی که بهترین روش برای از بین بردن جرم‌ دندان‌ها رفتن به دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه‌ای است،
وسایل لازم برای جرم گیری :

جوش‌شیرین
نمک
آب
یک فنجان
مسواک
هیدروژن پراکسید
دنتال پیک (وسیله‌ای نوک‌تیز مخصوص دندانپزشکی)
شوینده‌ی ضدعفونی‌کننده‌ی دهان
مرحله اول :

یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با نصف قاشق چای‌خوری نمک در یک فنجان کوچک ترکیب کنید. مسواک خود را با آب گرم خیس کنید و آن را در این ترکیب فروببرید.
مرحله دوم :

باقدرت و انرژی این ترکیب را روی دندان‌های خود بمالید. در فواصل معین آب دهان خود را خالی کرده و مسواک را دوباره در ترکیب فروببرید. برای پنج دقیقه به مالیدن این ترکیب بر روی دندان ‌های خود ادامه دهید.
مرحله سوم :
به‌اندازه‌ی یک در شیشه از هیدروژن پراکسید را با نصف فنجان آب گرم ترکیب کنید. برای یک دقیقه این محلول را غرغره کنید، سپس آب دهان خود را خالی کرده و با نصف فنجان آب سرد دهانتان را بشویید.
مرحله چهارم :

با استفاده از یک جرم‌گیر حرفه‌ای دندان (دنتال پیک)، جرم‌های زرد را از روی دندان‌ های خود بخراشید. مراقب باشید لثه‌ها را نخراشید، زیرا این کار موجب سوزش و ناراحتی شده و احتمال آسیب وجود دارد. مراحل ذکرشده در بالا جرم‌ها را نرم کرده و باعث می‌شود آن‌ها به‌راحتی از روی دندان‌ها پاک شوند.

مرحله پنجم :

دهان خود را با شوینده‌ی ضدعفونی‌کننده بشویید و این کار را یک روز در میان تکرار کنید تا تشکیل جرم‌ها را کنترل نمایید.
@my_doctor
نکات پزشکی

علائم کمبود ویتامین D را بشناسید


بزرگترین منبع ویتامین D نور خورشید است. این ویتامین خورشیدی برای سلامت استخوان‌ها، پوست و سلامت روحی روانی لازم و ضروری است.

حدود 80 تا 90 درصد ویتامین D از طریق خورشید جذب بدن می‌شود و برای مقابله با برخی از بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی فصلی و پیشگیری از بروز دیابت نوع 1 مفید است. کمبود ویتامین D مشکلاتی برای بدن به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.
محققان چه می‌گویند؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. نیاز روزانه‌ی بدن ما نسبت به این ویتامین بر حسب جنسیت و سن و سال متفاوت است اما به طور معمول همه‌ی ما روزانه به 400 الی 600 واحد بین المللی ویتامین D نیاز داریم. البته افراد سالمند و کودکان و خانم‌ها نیاز بیشتری به این ویتامین دارند.
به عقیده‌ی محققان آمریکایی کودکانی که از دریافت نور خورشید و در نتیجه جذب کافی این ویتامین محروم هستند بیشتر در معرض راشیتیسم قرار می‌گیرند. افراد بزرگسالی نیز که با این کمبود روبه رو می‌شوند در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. کمبود ویتامین D همچنین باعث تشدید خطر ابتلا به پرفشاری خون و دیابت نوع 2 می‌شود.
به عقیده‌ی محققان افرادی که دچار بیماری‌های مزمن هستند نیاز بیشتری به این ویتامین دارند که این نیاز به حدود 1000 تا 2000 واحد بین المللی نیز می‌رسد. به عقیده‌ی محققان انجمن مقابله با سرطان آمریکا، در سنین بالاتر (بعد از 50 سالگی) پوست به اندازه‌ی کافی ویتامین D سنتز نمی‌کند و کلیه‌ها کارایی لازم در تبدیل آن به نوع قابل استفاده‌ی بدن را از دست می‌دهند. علاوه بر این افراد سالمند بنا به شرایط بدنی‌شان کمتر بیرون از منزل رفته و در معرض آفتاب قرار می‌گیرند. بنابراین بیشتر با کمبود این ویتامین مواجه می‌شوند. علاوه بر این افرادی که دچار بیماری‌های التهابی، بیماری سلیاک و کرون هستند بیشتر در معرض کمبود ویتامین D قرار می‌گیرند؛ چون این قبیل بیماری‌ها روی جذب چربی‌ها تأثیر منفی دارند.

کمبود ویتامین D: دل و دماغ ندارید
اگر احساس می ‌نید که بی‌حوصله و افسرده شده‌اید و کوچک‌ترین مسئله‌ای اسباب ناراحتی‌تان را فراهم می‌سازد به پزشک مراجعه کرده و میزان ویتامین D بدن‌تان را بررسی کنید. به عقیده‌ی محققان آمریکایی ویتامین D میزان سروتونین بدن را افزایش می‌دهد. در نتیجه کمبود آن باعث تغییر در خلق و خوی شده و افسردگی می‌آورد. نتایج پژوهشی که در سال 1998 انجام شده است نشان می‌دهد افراد سالمی که در فصل زمستان مکمل ویتامین D دریافت می‌کنند وضعیت روحی بهتری نسبت به افرادی که از این مکمل‌ها محروم هستند دارند. برخی مواد غذایی مانند شیر گاو، ماهی آزاد، بادام و غیره حاوی این ویتامین هستند که در کنار قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید در برنامه‌ی غذایی گنجانده شوند.
کمبود ویتامین D: وزن اضافه می‌کنید
اگر هیچ تغییری در برنامه و عادات غذایی خود نداده‌اید اما با سرعت در حال افزایش وزن هستید کمی گوش به زنگ باشید. یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین D افزایش وزن بی‌دلیل است. این ویتامین محلول در چربی به تثبیت وزن و حفظ تناسب اندام کمک می‌کند. این مشکل با مشکلات دیگری مانند اختلالات هورمونی، عدم تحمل مواد غذایی، اختلالات تیروئیدی و غیره نیز همراه است.
@my_doctor
کمبود ویتامین D: نفس کم می‌آورید
اگر اهل ورزش هستید باید در طول جلسات ورزشی استقامت بدن را حفظ کرده و بالا ببرید. اگر متوجه افت ناگهانی و بی‌دلیل مقاومت بدن خود شده‌اید و به اصطلاح کم می‌آورید به میزان ویتامین D بدن خود شک کنید. این ویتامین برای افزایش و حفظ مقاومت جسمانی بدن لازم است. باید بدانید که ورزشکاران حرفه‌ای روزانه از مکمل‌های این ویتامین و مواد غذایی حاوی آن استفاده کرده و به طور مرتب در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند تا کم نیاورند.
کمبود ویتامین D: سرتان عرق می‌کند
تعریق منطقه‌ای در ناحیه‌ی سر یکی از علائم احتمالی کمبود ویتامین D است. حدود یک قرن هست که متخصصان به مادرهای جوان نیز تأکید می‌کنند اگر نوزادشان از ناحیه ی سر دچار تعریق می‌شود به پزشک مراجعه کرده و میزان ویتامین D بدن نوزاد را بررسی کنند. تعریق در کل بدن و به طور همزمان ارتباطی با کمبود ویتامین ندارد و می‌تواند در نتیجه‌ی گرما باشد. اما تعریق ناحیه‌ی جمجمه و سر نیاز به بررسی‌های پزشکی دارد.
کمبود ویتامین D: پوستتان مات تر شده است
نتایج پژوهش‌هایی متخصصین پوست نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D روی رنگ پوست تأثیر دارد. پوست همه‌ی ما یک کرم ضدآفتاب طبیعی است. استفاده‌ از کرم ضدآفتاب با SPF90 قدرت جذب این ویتامین توسط پوست را حدود 97 درصد کاهش می‌دهد.
نکات پزشکی

افرادی که دارای پوست تیره و ماتی هستند باید 10 برابر بیشتر از افرادی که پوستی روشن و رنگ پریده دارند در معرض نور آفتاب باشند. البته منظور این نیست که کرم ضدآفتاب استفاده نکنید. می‌توانید روزانه دست ها و پاها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا ویتامین از این طریق جذب شود.
کمبود ویتامین D: استخوان درد دارید
افرادی که دچار میزان ناکافی ویتامین D هستند و یا کمبود دارند بخصوص در فصل زمستان با مشکل درد در استخوان‌ها و عضلات مواجه می‌شوند. اگر متوجه شده‌اید که مفاصل‌تان در هنگام بیدار شدن خشک می‌شوند و درد می‌کنند آزمایش بدهید.
چگونه جذب ویتامین D را افزایش دهیم؟
قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار مهم است اما به شرطی که پوست توسط کرم‌های ضدآفتاب حفاظت نشده باشد. اگر جزو آن دسته افراد هستید که با نیم ساعت قرار گرفتن در معرض نور خورشید (بدون استفاده از کرم ضدآفتاب) دچار سوختگی پوست می‌شوید، صرفاً 10 تا 15 دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید و سپس کرم ضدآفتاب بزنید. حتماً دست‌ها، بازوها، پاها و اگر برایتان ممکن است شکم و پشت‌تان را در معرض نور خورشید قرار دهید تا ویتامین D بهتر جذب بدن‌تان شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

وای فای چه بلایی سر مغزمی آورد!!

یک متخصص مغز و اعصاب توصیه کرد: در استفاده از تلفن همراه جهت مکالمه به جای استفاده از گوشی تلفن از هندزفری استفاده کنید.
دکتر مهیار معتقد متخصص مغز و اعصاب، افزود: هر چه امواج مکانیزم موبایل از مغز دورتر باشد، ضرر آن کمتر خواهد بود.
وی سردرد، سرگیجه و ایجاد منگی در افراد را از عوارض «وای فای» بر روی سیستم مغز دانست و گفت: با این وجود ضرر امواج موبایل بر روی سیستم عصبی بیشتر از امواج سیستم وای فای است، چرا که در این دستگاه کانون تولید موج بیشتر است.
@my_doctor
نکات پزشکی

نکات پزشکی

روش اصولی خالی کردن جوش

اگر سفیدی جوش از نوک گوش پاک کن بزرگتر بود، بهتر است سر به سرش نزارید. همچنین هیچ وقت یک جوش را با انگشتانتان نترکانید، چون باعث عفونت موضعی می شود، اگر حس می کنید واقعا احتیاج است که همان لحظه جوش را خالی کنید می توانید از یک استخراج کننده ی استیل که معمولا در وسائل مانیکور پیدا می شود استفاده کنید.

صبر چیزخوبی است، اما گاهی اوقات صبر کردن خیلی سخت می شود! مثلا اگر یک جوش روی صورتتان خود نمایی کند آیا صبر می کنید تا خودش خالی شود؟ بیشتر ما نمی توانیم زیاد صبور باشیم و خیلی سریع جوش را خالی می کنیم.
حالا که تصمیم دارید هر جوشی که دیدید خالی کنید، بهترین و امن ترین روش چیست؟ ما از دکتر لوکیتا سینق متخصص پوست در منهتن خواستیم به ما بیاموزد که چگونه با کمترین آسیب می توان یک جوش را خالی کرد.
هر کاری که می کنید، از مالیدن مواد سخت مانند پراکسید هیدروژن یا الکل خالص ( به جز قبل از ترکاندن جوش ) به پوست صورت پرهیز کنید. انجام این کار – حتی مالیدن مرتب محصولات ضد آکنه باعث می شود صورتتان پوست پوست شود – می تواند تولید کننده های چربی پوست را بیش از حد تحریک کند و بعد از مدتی جوش های بیشتری می زنید. این را به خاطر بسپارید: جوش هرچقدر بزرگتر باشد احتمال ماندن اثرش نیز بیشتر می شود.

اگر سفیدی جوش از نوک گوش پاک کن بزرگتر بود، بهتر است سر به سرش نزارید. همچنین هیچ وقت یک جوش را با انگشتانتان نترکانید، چون باعث عفونت موضعی می شود، اگر حس می کنید واقعا احتیاج است که همان لحظه جوش را خالی کنید می توانید از یک استخراج کننده ی استیل که معمولا در وسائل مانیکور پیدا می شود استفاده کنید.
اما قبل از هر چیز ابتدا مطمئن شوید که آیا جوش آماده خالی شدن هست یا خیر. اگر هنوز در لایه های زیرین قرار دارد و فقط پوست بالای آن قرمز و صاف شده، احتمالا نمی خواهد بیرون بیاید.
@my_doctor
نکات پزشکی

نکات پزشکی

تصورهای درست و غلط درباره سرماخوردگی

آب و هوای سرد شما را بیمار می کند
در واقع این تفکر که سرد شدن هوا می تواند باعث سرما خوردگی شود، در ذهن همه ی ما وجود دارد. حتی برخی افراد، فصل زمستان را به عنوان فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا می شناسند.
اما به گفته ی پزشکان، اینکه هوای بیرون از خانه در این فصل چقدر سرد باشد اصلا مهم نیست، زیرا بیشتر سرماخوردگی ها در داخل محیط های بسته اتفاق می افتند، آن هم به این دلیل که در این فصل تجمع افراد در محیط های سرپوشیده بیشتر از بیرون است و این احتمال انتقال بیماری را بیشتر خواهد کرد.
بدانید در فصل سرد زیاد ماندن در خانه خوب نیست. بهتر است گاهی با وجود سردی هوا به بیرون از خانه بروید تا ریه هایتان از هوای تازه بهره مند شوند. البته هشدار بزرگترها را نیز جدی بگیرید و بلافاصله بعد از استحمام وارد فضای باز نشوید.
احساس خستگی و بی اشتهایی و کم خوابی در فصل سرما می تواند نشانه ی سرماخوردگی و یا ابتلا به آنفلوانزا باشد، اما این یک نشانه قطعی نیست
عطسه؛ حامل خبر بد
بسیار از ما فکر می کنیم که عطسه پیام آور خبری بد مانند شروع سرماخوردگی است، اما همیشه این چنین نیست.
عطسه می تواند ناشی از ورود آلرژن ها (مواد آلرژی زا) به بدن نظیر پوسته حیوانات، گرده گیاهان و یا غیره باشد. جالب است بدانید نور شدید آفتاب نیز گاهی منجر به عطسه کردن می شود.
گرسنگی و بی اشتهایی یعنی شروع سرماخوردگی
این موضوع تا حدی به حقیقت نزدیک است و معمولا همه ی ما وقتی بیمار می شویم، اشتهایمان نسبت به غذا کم می شود. البته تغییر اشتها در همه ی بیماری ها مشترک است. حتی گاهی برخی افراد اشتهایشان بیش از پیش افزایش می یابد، آن هم به این دلیل است که نمی توانند طعم غذاها را به خوبی تشخیص دهند، بنابراین احساس سیری نمی کنند.
در هر صورت اگر مبتلا به آنفلوانزا و یا سرماخوردگی هستید، سعی کنید غذاهای سالم مصرف کنید، چه زیاد و چه کم! همچنین مصرف مایعات از قبیل آب را نیز جدی بگیرید تا بدنتان دچار کم آبی نشود که این خود سبب تشدید بیماری می گردد.
تغییر رنگ مخاط بینی
تا مدت ها اغلب مردم و حتی پزشکان بر این باور بودند که مخاط بینی سبز و یا زرد رنگ می تواند یک نشان از سرماخوردگی باشد و معتقد بودند این تغییر رنگ به علت باکتری ایجادکننده عفونت اتفاق می افتد.
اما باید بدانید که سرماخوردگی ناشی از یک ویروس به نام "رینوویروس" است نه یک باکتری، پس این تغییر رنگ نشانگر سرماخوردگی نمی باشد، بلکه به علت ورود مواد شیمیایی به بدن و یا خوردن غذاهای خاص است. البته گاهی برخی باکتری ها در بدن، رنگ های عجیب و غریبی تولید می کنند که تغییر رنگ مخاط بینی به این علت نیز می تواند باشد.
احساس خستگی و کسالت
احساس خستگی و بی اشتهایی و کم خوابی در فصل سرما می تواند نشانه ی سرماخوردگی و یا ابتلا به آنفلوانزا باشد، اما این یک نشانه قطعی نیست.
هرگاه چنین احساسی داشتید سعی کنید با خوردن مواد مغذی و سالم، شستن دست ها بعد از انجام کار و عدم استفاده از ظروف و لباس های مشترک از خودتان محافظت کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

اما و اگرهای عسل درمانی و حجامت در درمان بیماری‌ها

عسل درمانی و حجامت

با گسترش علم و تکنولوژی و رشد جمعیت در جوامع مختلف با بروز بیماری‌های نوظهور و افزایش آمار مرگ و میر در کشورهای جهان مواجه می‌شویم به طوری که هر روز با انواع بیماری ها و افزایش آمار مرگ و میر روبرو می‌شویم.

از دیر باز بشر برای مقابله با بیماری های مختلف و دست و پنجه نرم کردن با مرگ این واژه‌ خوف انگیز دیرینه سعی در ارائه بهترین روش‌ها برای درمان و پیشگیری بیماری‌های مختلف کرده است.
از طب اسلامی، سنتی و تا طب نوین و امروزی همه و همه منابعی را برای درمان و پیشگیری بیماری‌های مختلف ارائه داده است.

در این گزارش به درمان بیماری‌ها به روش طب سنتی و اسلامی می‌پردازیم .

طب اسلامی چه راهکارهایی را برای مقابله با بیماری‌ها پیشنهاد می‌کند؟

طب اسلامی و سنتی دو راهکار مهم برای درمان و پیشگیری بیماری‌های مختلف حجامت درمانی و عسل درمانی را پیشنهاد می‌دهد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمید رضا رحمانی کارشناس طب اسلامی با اشاره به استفاده از حجامت درمانی بیماری های مختلف اظهار کرد: طب اسلامی حجامت درمانی را البته با نظارت متخصصان برای درمان بیماری های مختلف پیشنهاد می‌دهد.

@my_doctor
حجامت درمانی به دلیل خروج خونهای آلوده در مویرگ‌ها باعث ایجاد تعادل در سیستم ایمنی و بدن می‌شود و انواع مختلف دارد زیرا در اندام‌های مختلف شامل سر، صورت، چانه، گردن و . . . استفاده می‌شود.

وی افزود: حجامت درافراد شرایط خاص خود را دارد و باید در سن مشخص و با توجه به خصوصیات افراد انجام شود.

رحمانی تصریح کرد: برخی از افراد بر این باورند که به جای حجامت و به مراکز اهدای خون مراجعه و خون اهدا می‌کنند باید به این نکته توجه کرد حجامت به دلیل ویژگی‌ خاصی که با اهدای خون متفاوت است و باید به این نکته توجه کرد که نوع رگ‌های خونی حجامت و اهدای خون نیز متفاوت است گسترش بیماری‌های نو ظهور به آنجایی رسیده است که هر روز بر آمار مرگ و میر افزوده می‌شود.

طب اسلامی بر این باور است که ترکیبی از طب سنتی، اسلامی و پیشرفته می‌تواند بهترین راهکار برای مقابله با بیماری‌های نوظهور باشد.

این کارشناس طب اسلامی در پایان گفت: طب اسلامی علاوه بر حجامت که باعث تقویت تعادل سیستم ایمنی و بدن می‌شود عسل درمانی که یکی از بهترین‌ راهکارهای درمان و پیشگیری بیماری‌ها است را توصیه می‌کند.

عسل طبیعی که فاقد ترکیبات مصنوعی و تقلبی باشد و بهترین دارو برای بیماران با توجه به خصوصیات فردی آنها است.
گفتنی است: این روزها دامنه درمان بیماری‌ها آنچنان گسترده شده است که با توجه به نیازهای روز، باید سری به طب اسلامی و سنتی بزنیم و با کمک علم و تکنولوژی و سفارش های دینی به یاری بدنمان که از مهمترین مسائل بهداشت و درمان ماست برویم.
@my_doctor
نکات پزشکی

توصیه های سلامتی برای بچه های مدرسه ای

چند روزی بیشتر به اول مهر و بازگشایی مدارس باقی نمانده است. هم برای کلاس اولی ها و هم برای بقیه ی بچه ها، این روزهای آخر از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین والدین باید تلاش کنند که بچه ها را از هر لحاظ برای شروع یک سال تحصیلی جدید آماده کنند. در این بین کاهش استرس بچه ها، رسیدگی به مسائل سلامتی شان، آماده سازی روحی روانی آنها، تنظیم ساعات خواب و خوراک و غیره از اهمیت بالایی برخوردار است. دراین مطلب چند توصیه سلامتی برای مهیا کردن بچه ها داریم.
بچه ها را به ساعت جدید عادت دهید
از اول مهر ساعت ها، یک ساعت به عقب کشیده می شوند و لازم است بچه ها به این ساعت جدید عادت کنند. در گام اول لازم است که این چند روز باقیمانده اجازه ندهید بچه ها صبح ها تا دیروقت بخوابند و یا اینکه شب ها تا دیر وقت بیدار بمانند.
نتایج پژوهش ها نشان می دهد که دیر خوابیدن مانع از احیای درست سلول های مغز در بچه ها شده و تمرکز آنها را سلب می کند.
می توانید از چند روز قبل، ساعت را به عقب بکشید تا بچه ها به ریتم جدیدعادت کنند. کلاس اولی ها را تشویق کنید تا ساعت نه شب بخوابند. به آنها یاد بدهید که نیم ساعت قبل از خواب، مطالعه کنند.
سر ساعت معینی به بچه ها غذا بدهید
در این روزهای باقی مانده، در خصوص مدرسه و شرایط تحصیلی با بچه تان گفتگو کنید، بخصوص اگر کلاس اولی باشد. او را از نظر روحی روانی برای پذیرش دنیای جدید و آدم های جدید آماده کنید
تعطیلات و مسافرت های آخر تابستان باعث می شود که وقت غذا خوردن به هم بریزد. قبل از بازگشایی مدارس تجدید نظری در این باره کنید. بچه ها باید تغذیه ی سالم و منظمی داشته باشند تا سالم بمانند.
صبحانه ی قبل از رفتن به مدرسه از اهمیت بالایی برخوردار است. با شروع مدارس حتما بچه ها را ساعتی بیدار کنید که فرصت کافی برای خوردن یک صبحانه ی کامل را داشته باشند.
یک چکاپ کامل بدنی انجام دهید
معمولا مدارس برای کلاس اولی ها این کار را انجام می دهند. اما شما برای همه ی بچه مدرسه ای ها در هر سنی این کار را انجام دهید. معاینه چشم، گوش و دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما حواستان به واکسن بچه ها باشد.
@my_doctor
امکان دارد بچه ها صرفا به خاطر اینکه چشم شان ضعیف است و یا گوششان مشکل دارد، تبدیل به شاگردی تنبل شوند و شما علت اصلی افت تحصیلی شان را متوجه نشوید. در نتیجه یادتان باشد بچه ها زمانی نتایج بهتری کسب می کنند که از سلامت خوبی برخوردار باشند.
پوست سر او را بررسی کنید
این چند روز مانده به مدرسه بهترین فرصت برای رسیدن جدی تر به سلامت بچه هاست. در این روزها پوست سر بچه ها را با دقت بررسی کنید، چون تماس بچه ها با هم در مدرسه زمینه را برای تکثیر شپش سر فراهم می کند.
موهای بچه ها را ببندید و به آنها یاد بدهید که لوازم شخصی مانند شانه، کلاه، شال گردن و غیره را به بچه های دیگر ندهند و از لوازم شخصی آنها نیز استفاده نکنند.
اگر متوجه وجود شپش در سر آنها گشتید، نگران نباشید، چون شپش سر یک بیماری خطرناک و جدی نیست. اما لازم است که مسائل بهداشتی در جهت رفع آن در پیش گرفته شود.
اگر کودکان از خارش پوست سر شکایت می کنند و شما متوجه وجود شپش ها شده اید، می توانید با مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای ضدشپش، این مشکل را رفع کنید. البته حواستان باشد که استفاده از این داروها برای کودکان زیر شش سال و خانم های باردار ممنوع است. در هر حال بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا خیالتان راحت شود.
از نظر روحی روانی آنها را آماده کنید
در این روزهای باقی مانده، در خصوص مدرسه و شرایط تحصیلی با بچه تان گفتگو کنید، بخصوص اگر کلاس اولی باشد. او را از نظر روحی روانی برای پذیرش دنیای جدید و آدم های جدید آماده کنید.
نیازی نیست به او استرس بدهید. با زبانی که متناسب با سن و سال اوست صحبت کنید. از در دوستی وارد شوید. به او بگویید که قرار است با بچه های جدیدی آشنا شود که متفاوت هستند. او را برای انجام کارهای جدید، درس خواندن، مشق نوشتن و غیره آماده کنید.
اگر استرس دارد به او بگویید که درکش می کنید و همه ی بچه های هم سن و سال او همین حس را دارند. هیچ وقت پشت سر معلم یا بچه های دیگر بدگویی نکنید. به او اطمینان خاطر دهید اگر مشکلی پیش بیاید در کنار او هستید و به کمک هم هر مشکلی را از پیش رو برخواهید داشت. با همین حرف های ساده به میزان زیادی از استرس مخرب کاسته کودک مدرسه ای تان خواهد شد.
یادتان باشد بچه ی مضطرب آسیب پذیرتر بوده و سلامتی شکننده تری خواهد داشت. بنابراین با این استرس ها مقابله کنید.
استرس مسیر خانه تا مدرسه را کاهش دهید
برای کلاس اولی ها که تا حالا مدرسه ی خود را ندیده اند و یا بچه هایی که برای اولین بار به مدرسه ی جدید می روند، مسیر ناشناخته کمی استرس آور است.
نکات پزشکی

بهتر است قبل از روز اول مدرسه، با هم چندین بار مسیر خانه تا مدرسه را طی کنید. اگر امکان دارد او را به داخل مدرسه ی جدید برده و حیاط، کلاس ها و محیط را به او نشان دهید. شناخت بیشتر محیط، استرس را کاهش و اعتماد به نفس بچه ها را افزایش می دهد.
روز اول مدرسه:عجله ممنوع
روز اول مدرسه زودتر بیدار شوید تا استرس دیر رسیدن به مدرسه را نداشته باشد. صبحانه ی کاملی به بچه تان بدهید و با آرامش لباس هایش را عوض کنید. خوراکی ها مدرسه را در کیفش گذاشته و خودتان او را به مدرسه برسانید.
در این روز تا حد امکان از استرس، عجله و یا درگیری با افراد دیگر بپرهیزید، چون سلامت روحی بچه تان را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.
@my_doctor
نکات پزشکی

تاثیر دارو در رفع مشکلات جنسی زنان

مشکلات جنسی زنان

در طی 12 هفته درمان حتی زنانی که داروی خود را مصرف نکرده بودند، بهبودی معنی‌داری در مشکلات جنسی خود پیدا کرده بودند بهبودی دلخواه در برخی زنان بعد از یک ماه ایجاد شد.

دلیل این بهبودی صحبت در مورد مشکلات جنسی بود. به گفته محققان تمرینات ذهنی با شرکت زنان در کارآزمایی دلیل بهبودی در گروهی از زنان بود که دارونما دریافت کرده بودند.

در این بررسی هنگام صحبت زوجین با درمانگر، این زنان و همسرشان روی زندگی زناشویی خود بیشتر تمرکز می‌کردند. سال‌های متمادی داروی ویاگرا درمانی برای درمان مشکلات جنسی مردان بود. اما هنوز داروی خاصی برای درمان مشکلات جنسی زنان وجود ندارد.
@my_doctor
نکات پزشکی

آمار افسردگی در زنان بیشتر از مردان است!!

چرا زنان بیشتر از مردان افسردگی می گیرند؟

امروزه بیشتر خانم ها بیش از پیش فشارهای روانی داخل و خارج خانه را تحمل می کنند و بیشتر ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات روان شناختی می شند. البته فیزیولوژی بدن آنها نیز از نظر هورمونی، شرایط را برای بروز افسردگی و اختلال های خلقی مهیا می کند.
شواهد نیز نشان داده میزان بروز افسردگی در خانم ها تقریبا 2 برابر آقایان است. پس لزوم شناخت خلق و خوی خانم ها و توجه به تغییرات هورمونی و اقدام به موقع اطرافیان می تواند تا حدود زیادی سطح سلامت روان خانم ها را بالا ببرد. برای توضیح بروز افسردگی در خانم ها باید از 3 دیدگاه بیولوژیک، روان شناختی و اجتماعی به آن پرداخت.
@my_doctor
• افسردگی زنان از منظر بیولوژیک
وضعیت هورمونی در خانم ها به خصصوص با تغییرهایی که قبل از قاعدگی، بعد از زایمان و در حول و حوش یائسگی در بدنشان ایجاد می شود، احتمال بروز افسردگی را در آنها بیشتر می کند. به عبارتی، تغییرات هورمون ها نظیر ترشح استروژن و پروژسترون یا هورمون های اکسی توسین و پرولاکتین بر وضعیت روان شناختی خانم ها اثر می گذارد. به طوری که استروژن با اثر بر سروتونین و گیرنده های آن و تغییر ترشح اندورفین می تواند اثر کاهنده بر اختلال افسردگی داشته باشد. اکسی توسین و پرولاکتین نیز روی خلق اثر مثبت می گذارند و کاهش پروژسترون باعث اضطراب می شود.

• افسردگی زنان از منظر اجتماعی
دومین ریشه افسردگی در خانم ها، علل اجتماعی است که از مهم ترین آنها می توان به موقعیت اجتماعی، جایگاه شغلی و تبعیض هایی که نسبت به خانم ها در جامعه یا دنیا وجود دارد، اشاره کرد. به عبارتی با گسترش شیوه زندگی صنعتی، خانم ها علاوه بر نقش باروری، چند مسئولیت دیگر همچون حضور در محیط کار بیرون از منزل و نیز مدیریت امور منزل را به عهده گرفته اند و به مراتب نسبت به مردان حجم کار بیشتری را باید انجام دهند.

فارغ از مسئولیت های کاری و مدیریت امور منزل، بارداری هم بار سنگینی است که طبیعت به عهده خانم ها گذاشته است. با توجه به نقش مهم خانم ها در خانواده و اجتماع و وظایف مهمی مثل بارداری و حفظ بقای بشر که به آنها محول شده است، افسردگی شان، هزینه بیشتری را متوجه خانواده و اجتماع خواهدکرد. بنابراین توجه به حالت های روانی خانم ها و پیشگیری و درمان به موقع افسردگی شان باعث ارتقای سطح بهداشت روانی خواهدشد. پیشیگیری از افسردگی در خانم ها مهم است. می توان با روابط اجتماعی قوی، ایجاد جایگاه مناسب شغلی و مهم تر از همه، درک و همدلی با آنها از افسرده شدنشان جلوگیری کرد.

• افسردگی زنان از منظر روان شناختی
اختلال در روابط بین فردی، فشار افکار منفی و بروز درماندگی از دلایل روان شاختی ای هستند که عامل مهمی برای فراهم شدن زمینه افسردگی در خانم ها محسوب می شوند.
حدد 10 درصد از خانم ها دچار اختلالات خلقی به نام نشانگان پیش از قاعدگی می شوند
• انواع رایج افسردگی در زنان
خانم ها به 3 نوع افسردگی بیشتر مبتلا می شوند؛ افسردگی ناشی از نشانگان پیش از قاعدگی، افسردگی ناشی از بارداری و زایمان و افسردگی ناشی از یائسگی.
@my_doctor
-افسردگی قبل از قاعدگی
حدد 10 درصد از خانم ها دچار اختلالات خلقی به نام نشانگان پیش از قاعدگی می شوند. این افراد در نیمه دوم دوره ماهیانه به دلیل تغییرات سطح هورمون ها، تغییرات خلقی پیدا می کنند. تغییرات خلقی به صورت گریه کردن زیاد، حساس شدن، بدبینی، اضطراب و فکار منفی نسبت به حال و گذشته است که عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی برخی از افراد تغییراتی را در تمرکز، انرژی و اضطراب تجربه می کنند.
نکات پزشکی

بعضی از خانم ها متوجه تغییرات خلقی ماهیانه هستند و به تدریج راه های مقابله با آن را آموخته اند، ولی بعضی از آنها اطلاعی از این موضوع ندارند و در این مواقع روابط بین فردی شان با دیگران یعنی نزدیکان و غریبه ها دچار تنش می شود. چنین حالت روانی ای را در خانم ها باید طبیعی فرض کرد و فقط وقتی علائم باعث اختلال در علمکرد فرد می شود، به درمان نیاز است. درمان توصیه های غیردارویی و دارویی است. توصیه به اینکه خانم در این مدت تغذیه مناسبی داشته باشد، مایعات کافی دریافت و حتما ورزش کند. داروها نیز شامل ویتامین ها و مکمل هاست که به آرامش اعصاب کمک می کند.

- بروز افسردگی در دروان یائسگی
در دوران یائسگی بعد از کاهش هورمون های زنانه و تغییر فیزیولوژی خانم ها، تغییرات خلقی مشاهده می شود که معمولا به صورت زودرنجی، احساس گرگرفتگی و اضطراب است اما خانم هایی که سابقه افسردگی فردی یا خانوادگی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند و در صورت دیدن علائم افسردگی در آنها باید خیلی زود اقدامات درمانی انجام گیرد. فعالیت روزمره خانم ها در زندگی خصوصی و در عرصه اجتماعی به میزان زیادی احتمال بروز افسردگی در دروان یائسگی را کاهش می دهد.

- افسردگی در دوران بارداری
با تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود، بدن خانم ها تا حدی به کمک اکسی توسین و پرولاتین در مقابل اختلالات روانی ایمن می شود مگر اینکه سابقه اختلالات روان پزشکی را از قبل داشته باشند. در این افراد احتمال دارد اختلالی که از قبل وجود داشته، تشدید شود. به همین دلیل اگر خانمی افسرده است، باید قبل از اقدام به بارداری، درمان شود چون ممکن است افسردگی در دوران بارداری به رشد جنین آسیب برساند.
مهم تر از دوران بارداری، دوران پس از بارداری است که به علت کاهش سریع هورمون ها، احتمال افسردگی در خانم ها بالا می رود. نزدیک به 70درصد از خانم ها در روزهای اولیه بعد از زایمان حالت ملال را تجربه می کنند که به صورت گریه گهگاه و احساس غم تظاهر می کند ولی این حالت های روانی نشانه افسردگی نیستند و طی هفته اول پس از زایمان برطرف می شود اما 10 درصد خانم ها دچار افسردگی اساسی می شوند که لازم است درمان شوند
@my_doctor
نکات پزشکی

3 درمان خانگی برای قارچ ناخن

قارچ ناخن

در ابتدا قارچ ناخن به صورت لکه سفید و یا زرد رنگی بروز می کند که روی نوک ناخن دیده می شود. در این صورت شروع رشد و تکثیر عفونت قارچی است.
ناخنی که دچار مشکل قارچی می شود، ضخیم شده و رفته رفته لکه تیره تر می شود. شکل ناخن تغییر کرده و حتی ترک می خورد.
اگر کاری برای مقابله با این مشکل انجام ندهید، امکان تکثیر و سرایت آن به ناخن های دیگر نیز وجود دارد.
در این مطلب سه روش خانگی برای مقابله با قارچ ناخن را ارائه می دهیم.
روغن درخت چای با هر نوع مشکلی که به دلیل قارچ ها بروز می کند، مانند شوره سر، کلچی و اگزما مقابله می کند
روغن نارگیل
یکی از ساده ترین شیوه های مقابله با عفونت قارچی ناخن، استفاده از روغن نارگیل است. این روغن برای سلامتی مفید است.
در صورت مشاهده ی اولین علائم این مشکل، هر روز دو مرتبه روغن نارگیل را به ناخن خود بزنید. ناخن را نشویید و اجازه دهید که ترکیبات قوی روغن نارگیل به درستی عمل کند.
روغن درخت چای
در طبیعت گیاهانی وجود دارد که خواص ضدقارچی بالایی دارند و یکی از آنها گیاه درخت چای است.
روغن درخت چای با هر نوع مشکلی که به دلیل قارچ ها بروز می کند، مانند شوره سر، کچلی و اگزما مقابله می کند. این روغن حاوی ترکیبات قوی است و باید قبل از استفاده آن را رقیق کرد.
برای این کار کافیست یک قاشق چایخوری از این روغن را با نصف قاشق روغن زیتون و نصف قاشق روغن نارگیل مخلوط کرد.
این ترکیب یک ترکیب خانگی و موثر برای مقابله با عفونت و قارچ ناخن است.
روغن را به کمک پنبه روی ناخن زده و اجازه دهید خشک شود.
در کنار این روش همچنین می توانید داخل یک لگن آب گرم، چهار تا پنج قطره روغن درخت چای اضافه کنید و پاهایتان را به مدت پانزده تا بیست دقیقه در این آب قرار دهید.
سرکه
قارچ ها در برابر اسید سرکه آسیب پذیر هستند. بنابراین یکی از روش های موثر خانگی برای مقابله با قارچ ناخن استفاده از سرکه است.
مقدار کمی جوش شیرین و سرکه را مخلوط کرده و ناخن تان را داخل آن قرار دهید.
برای این کار داخل لگن کوچکی، آب ولرم بریزید. یک فنجان سرکه به آن افزوده و پاها را به مدت 15 دقیقه داخل آن قرار دهید.
سپس پنج قاشق جوش شیرین به این ترکیب اضافه کرده و دوباره پاها را به مدت بیست دقیقه در آن قرار دهید. در نهایت نیز پاها را کاملا خشک کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

اگر با لبنیات مشکل دارید این مطلب را بخوانید

مصرف لبنیات
اگر شما از آن دسته افراد هستید که با لبنیات مشکل دارند می توانید این متن را به طور کامل بخوانید و از دستوراتی که در متن نوشته شده پیروی کنید.کسانی که از برنامه غذایی خالی از لبنیات استفاده می کنند تعداد بیشماری انتخاب دیگر دارند تا بدون قربانی کردن طعم مواد مغذی مورد نیاز خود را از دیگر منابع تامین کنند. این مشکل چه آلرژی،

گیاه خواری، یا دیگر مشکلات سلامتی باشد بسیاری از مردم مصرف لبنیاتی که از شیر گاو درست شده است را متوقف کرده اند.آلرژی و عدم تحمل لاکتوز دلایل اصلی استفاده از برنامه ای بدون لبنیات است، به خصوص که با توجه به آمار آلرژی، آلرژی به شیر گاو در شیرخواران و کودکان در صدر انواع حساسیت قرار دارد.با این وجود افراد دلایل دیگری نیز برای عدم استفاده از لبنیات دارند.این مقاله راجب به این مشکل بحث می کند و طیف گسترده ای از غذاهای غیر لبنی را معرفی می کند که بتوانید با استفاده از آنها مواد مغذی مورد نیاز خود را تامین کنید.
کنار گذاشتن لبنیات
بعضی از افراد لبنیات را کنار می گذارند چون خوانده اند که استفاده از برنامه ی بدون لبنیات کمک میکند برخی مشکلات خاص برطرف شوند، از جمله پریشانی گوارشی، ناتوانی در کاهش وزن، آکنه، و سندروم روده تحریک پذیر.دیگر افراد نیز چون گیاه خواری را انتخاب کردند ممکن است لبنیات را کنار بگذراند.همچنین کسانی هم هستند که از لبنیات به خاطر هورمون ها و آنتی بیوتیک هایی که به گاوها تزریق می شود استفاده نمی کنند. دلیل فرد برای کنار گذاشتن لبنیات هرچه که باشد باید او را مطمئن کرد که می تواند با استفاده از دیگر غذاها مواد مغذ ی که از لبنیات دریافت می کرده است را دوباره بدست بیاورد.لبنیات تعدا زیادی از مواد مغذی را شامل می شوند، از جمله پروتئین، ویتامین D، و مواد معدنی از جمله کلسیم، و فسفر، در واقع شیر اصلی
@my_doctor
ترین غذا در تامین ویتامین D، کلسیم و فسفر در برنامه غذایی بسیاری از افراد است. برای افرادی که لبنیات استفاده نمی کنند، بسیار مهم است که این مواد مغذی ضروری را از دیگر منابع دریافت کنندبرای مثال، چون پروتئین لبنیات کاملترین پروتئین است، که تمام آمینو اسید های ضروری برای سلامت را شامل می شود، یک منبع پروتئین یا منابع آن باید پروتئین کامل را برای یک مصرف کننده غیر لبنی فراهم کند. در این مقوله، پرتئین سویا یک منبع پروتئین عالی است، چون پروتئین آن نیز شامل تمام آمینو اسید های ضروری است.پروتئین برنج نیز معمولا به عنوان منبع تامین پروتئین برای کسانی که لبنیات استفاده نمی کنند به کار می رود. در واقع توصیه می شود تا جایی که ممکن است مواد مغذی را از غذاهای کامل بگیرید تا غذاهای فرآوری شده یا غنی شده. مواد مغذی موجود در غذاهای کامل راحت تر جذب بدنمان می شوند. این مواد غذایی به طور معمول حاوی آنزیم ها و مواد مغذی هستند
***
که جذبشان را ساده می کنند.منابع غیر لبنی کلسیم شامل سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند و بروکلی، دانه ی چیا، دانه ی کتان، بادام و دانه های کنجد می شود. برای پتاسیم که معمولا در غذاهای لبنی پیدا می شود، افراد می توانند سیب زمینی شیرین، برگ چغندر، و گوجه فرنگی را امتحان کنند.قارچ نیز یکی از بهترین منابع گیاهی ویتامین D است. برای ویتامین B12 که معمولا در گوشت و لنیات یافت می شود. غلات غنی شده، شیر غنی شده سویا، کلم پیچ و مخمر تغذیه توصیه می شود. با این وجود دریافت تمام مواد مغذی موجود در لبنیات از غذاهای کامل کمی دشوار است،برای مثال، باید سه فنجان سبزیجات برگ دار بخورید تا یک وعده کلسیم جذب کنید. به همین دلیل غذاهای غنی شده مانند شیر سویا، می تواند برای تکمیل برنامه غذایی مفید باشد. این امر به خصوص در مورد ویتامین B12 که در محصولات حیوانی یافت می شود صدق می کند.یکی از خوبی های غذاهای
غنی شده این است که بیشتر ویتامین ها محلول در چربی هستند مانند، ویتامین A و ویتامین D تزریق این ویتامین ها به مواد غذایی جذب آنها را بالا می برد. علاوه بر غذاهای کامل، امروزه مجموعه ای از غذاهای خالی از لبنیات نیز موجود است از شیرهای غیر لبنی گرفته تا خامه ترش و پنیر و بستنی. و شاید این موجب خوشحالی است که بسیاری از این محصولات غیر لبنی از نظر شکل و طعم از محصولات لبنی تقلید کرده اند و به آنها نزدیک شده اند.ولی این شباهت بدان معنی نیست که ویژگی های تغذیه ای مشابه نیز دارند. اگرچه برخی از شیرهای غیر لبنی از نظر تغذیه ای شبیه به شیر هستند و برخی یکسان نیستند. کسانی که برنامه غذایی بدون لبنیات را دنبال می کنند باید برچسب محصولات را بخوانند و آنها را با هم مقایسه کنند.
چه چیزی را جایگزین شیر کنیم
جایگزین های شیر کم چرب و بدون چربی: در این سالها انتخاب های شیر غیر لبنی بسیار زیاد شده، در ادامه چند نمونه از این شیرها را معرفی میکنیم:
@my_doctor
شیر بادام
نکات پزشکی

بهترین نوع شیر بادام معمولا از بادام زمینی، آب فیلتر شده و مقداری مواد شیرین کننده ساخته می شود. با این حال می توانید عنوان غیر شیرین شده ی این محصولات را نیز پیدا کنید. اگر بخواهیم این شیر را توصیف کنیم اینچنین است شیری غیر لبنی، مقداری شیرین و همراه با طعم ملایمی از بادام. مزه ی آجیلی که شیر بادام دارد می تواند در انواع دسر استفاده شود.
شیر نارگیل
این نوع شیر نارگیل را با انواعی از آن که در قوطی به فروش می رسد اشتباه نگیرید این شیر نارگیل ها مانند شیر معمولی داخل پاکت فروخته می شوند. این محصولات شیر نارگیل سبک هستند و روی آنها نوشته ای با عنوان اسانس نارگیل وجود ندارد، این نوع شیر را نیز می توانید به عنوان یک جایگزین خوب استفاده کنید.
شیر سویا
شیر سویا یک جایگزین کلاسیک و کامل برای شیر است. این شیر طعمی دارد که بعضی آن را دوست دارند و بعضی اصلا خوششان نمی آید. با این حال شیر سویا یکی از رایج ترین جایگزین های شیر است. این شیر از دیگر جایگزین ها چربی و پروتئین بیشتری دارد، که آن را جایگزین مناسبی برای شیر در پخت و پز نیز می کند. اما این را هم به یاد داشته باشید شاید طعم شیر سویا در چیزی که میپزید کمی تاثیر بگذارد.
نکته: موارد دیگری نیز مانند شیر کتان، شیر غلات، و شیر شاهدانه نیز هستند که به مقدار سه مورد قبلی که به آنها اشاره شد رایج نیستند و شاید اصلا نتوانید پیدایشان کنید. اما لازم بود که نام آنها نیز ذکر شود.
چرا کلسیم مهم است؟اینکه کلسیم برای سلامت استخوان ها ودندان ها مهم است بر کسی پوشیده نیست، اما اهمیت آن از این مورد نیز فراتر می رود، این ماده معدنی همچنین به بدن کمک میکند سلامت رگهای خونی، فشار خون را حفظ کند و حتی از مقاومت به انسولین نیز پیشگیری کند ( که می تواند باعث دیابت نوع 2 شود ).افراد بالغ باید روزانه حدود 1000 میلی گرم کلسیم دریافت کنند ( ترجمه اش به غذا می شود، یک لیوان شیر کم چرب، یک تکه ضخیم پنیر چدار، و یک فنجان ماست چکیده ) با این حال بسیاری از افراد همچنان موفق به دریافت این میزان نمی شوند.اصلی ترین منابع حاوی کلسیم شیر، ماست و پنیر هستند، اما همانطور که گفته شد همه نمی توانند از این منابع به راحتی استفاده کنند و ممکن است مشکل داشته باشند. در ادامه مواد غذایی که حاوی کلسیم هستند را به شما معرفی می کنیم.فقط این نکته را فراموش نکنید که استفاده از این غذاها را با ویتامین D ترکیب کنید چون این ویتامین به جذب بهتر کلسیم کمک می کند.

مواد غذایی حاوی کلسیم
نکات پزشکی

لوبیا سفید
در یک فنجان لوبیا سفید پخته 191 میلی گرم کلسیم وجود دارد. این نوع لوبیا منبعی عالی از کلسیم و آهن است. می توانید در کنار بشقاب سبزیجات خود لوبیا سفید نیز اضافه کنید و یا از آنها برای خود حموس درست کنید.
کنسرو ماهی قزل آلا
یک دوم این تن با استخوان هایش ( استخوان ها نیز حاوی کلسیم هستند ) حاوی 232 میلی گرم کلسیم است. برای صرفه جویی در خرج و مخارج نیز تن ماهی انتخاب بهتری است.در تن ماهی قزل آلا این استخوان ها هستند که بیشتر کلسیم را در خود جای دادند پس در کنار گوشت آنها را نیز له کنید تا از تمام مزایای تن ماهی برخوردار شوید. البته در مراحل کنسرو شدن استخوان ها به اندازه کافی نرم می شوند طوری که شاید اصلا متوجشهشان نشوید.
@my_doctor
ساردین
در 7 قطعه از فیله ی ساردین 321 میلی گرم کلسیم وجود دارد. ساردین ها یکی از سالمترین انواع ماهی هستند، در کنار کلسیم مقدار قابل توجهی امگا 3 و ویتامین D نیز به بدن می رسانند. می توانید از آنها در سالاد استفاده کنید و یا ساده استفاده کنید.
انجیر خشک
اگر به دنبال جایگزینی شیرین هستید 8 عدد انجیر خشک کامل 107 میلی گرم کلسیم دارد، این میوه ی خشک سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر و کلسیم است. می توانید انجیر خشک را به عنوان یک میان وعده استفاده کنید.
بوک چوی یا کلم چینی
یک فنجان از این کلم 74 میلی گرم کلسیم دارد. این کلم چینی همه کاره در کنار فیبر و کلسیم دوز مناسبی از ویتامین A و C را نیز دارد. برای کنار بشقاب خود می توانید کلم چینی و سیر را با روغن زیتون تفت دهید و مقدار زیادی مواد مغذی را با کمترین کالری وارد بدن خود کنید.
کلم
دو فنجان کلم خرد شده و خام حاوی 188 میلی گرم کلسیم است. این سوپر غذا سرشار از کلسیم و آنتی اکسیدان است و برای استفاده در هر سالادی مناسب است مخصوصا زمانی که خرد می شود. همچنین این را به خاطر داشته باشید که بدن برای جویدن و هضم کلم کالری بیشتری نسبت به کالری خوده کلم مصرف می کند!
لوبیا چشم بلبلی
یک دوم فنجان لوبیا چشم بلبلی پخته حاوی 185 میلی گرم کلسیم است. اما خواص این لوبیا به همینجا ختم نمی شود، لوبیا چشم بلبلی سرشار از کلسیم، پتاسیم، فولات و دیگر مواد مغذی است. به جای سس مایونز پرکالری و ناسالم روی ساندویچ خود لوبیا چشم بلبلی پوره شده بریزید.
بادام
یک چهارم فنجان بادام ( حدود 20 عدد ) 72 میلی گرم کلسیم دارد. می توانید با یک مشت بادام کلسیم جذب کنید. بادام ها علاوه بر کلسیم بمب دیگر مواد مغذی نیز هستند و خواص فوق العاده ای دارند. پتاسیم، ویتامین E و آهن از این موارد هستند. بادام ها را می توانید روی سالاد بریزید یا می توانید کره بادام برای خود درست کنید. فقط مواظب سایز وعده خود باشید.
پرتقال
یک عدد پرتقال متوسط حاوی 65 میلی گرم کلسیم است. خوشحال شدید که پرتقال را هم دیدید؟ سرشار از ویتامین C و کلسیم هستند، از این میوه به عنوان میان وعده لذت ببرید.
برگ شلغم
یک فنجان برگ شلغم پخته 197 میلی گرم کلسیم دارد. این برگهای سبز روی شلغم رشد می کنند و سرشار از کلسیم، آنتی اکسیدان، و فولات هستند که به خلق و خو نیز کمک میکنند. می توانید از پخته ی آنها کنار بشقاب یا در انواع سالاد استفاده کنید.
دانه های کنجد
در یک قاشق از این دانه ها حدود 88 میلی گرم کلسیم نهفته است. پس متوجه می شویم از کنجد فقط برای تزئین نان همبرگر استفاده نمی شود! دانه های کنجد به کاهش فشار خون و کاهش التهاب کمک می کند وحتی ممکن است به یشگیری از برخی سرطان ها نیز کمک کند. از این دانه های پر خاصیت روی سالاد و یا بشقاب اسفناج خود استفاده کنید.
غنی شده با کلسیم
غذاهای غنی شده با کلسیم به تازگی رواج بیشتری پیدا کرده و به افراد کمک می کند کلسیم مورد نیاز خود را تامین کنند اما متخصصین توصیه می کنند کلسیم مورد نیاز بدن را از غذاهایی که به صورت طبیعی حاوی این ماده ی معدنی هستند تامین کنید. پس مواد غذایی غنی شده را تنها را دریافت خود نکنید.
بلغور جو آماده
یک فنجان از بیشتر غلات غنی شده حدود 187 میلی گرم کلسیم دارد. با اینکه بلغور جو آماده به اندازه آن بلغور جو که خودتان آماده می کنید مزایا ندارد، اما یک صبحانه سریع و سرشار از فیبر و کلسیم به حساب می آید. فقط نوعی را انتخاب کنید قند اضافه شده نداشته باشد.
آب پرتقال
یک فنجان آب پرتقال غنی شده حاوی 500 میلی گرم کلسیم است. آب پرتقال را هنگام صبحانه در کنار تخم مرغ بنوشید تا بهترین استفاده را کرده باشید.
@my_doctor
نکات پزشکی

راهکارهای تامین آهن مورد نیاز بدن

میزان فریتین خون می تواند افزایش یابد و حتی بیش از 1000 برسد اما اگر میزان آهن بالای 80 باشد نشان دهنده وجود مشکل می باشد؛ در حالیکه اگر میزان آهن زیر 20 باشد واقعا نگران کننده بود و نشان دهنده کم خونی است.
اگر میزان آهن بین 40-60 باشد نرمال و قابل قبول است. باید توجه داشت که میزان آهن خون نباید از حد معینی بالاتر رود زیرا می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی به ویژه در مردان شود.
@my_doctor
مناسب ترین روش برای افزایش سطح آهن خون
یکی از روش های افزایش میزان آهن، گنجاندن مواد غذایی حاوی آهن در رژیم غذایی و با استفاده از مکمل های آهن می باشد. بعضی اوقات ممکن است افراد به علل خاصی دچار عدم توانایی در جذب آهن باشند؛ در این صورت استفاده از مکمل ها ضروری تر به نظر می رسد. آهن موجود در مواد غذایی به دو شکل می باشد:آهن هم و آهن غیرهم، 10 تا 20 درصد از آهن هم مورد نیاز بدن از طریق تغذیه تامین می شود. گیاهان دارای آهن غیرهم می باشد اما مواد غذایی حیوانی هر دو نوع آهن (هم و غیرهم) را دارا هستند.
از نظر تغذیه ای، دنبال کردن یک برنامه غذایی مغذی که حاوی محصولات حیوانی سالم و پاک (به ویژه حیوانات علفزار) و سبزیجات برگ پهن و سبز می باشد، نیاز به آهن تا حد زیادی تامین می شود. اگر فردی علی رغم پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و حاوی آهن، دچار فقر آهن است باید به دنبال علل دیگری در بدن باشیم. مانند بیماری «اتو ایمیون» که فرد را دچار فقر آهن کرده است. بسیار مهم است که اگر فردی تحت این شرایط دچار فقر آهن شده باشد باید فرد با استفاده از مکمل های خاص آهن برای یک دوره معینی درمان شود.
مکمل های آهن
مکمل های آهن معمولا به دو شکل وجود دارند، به شکل «فروس» و یا «فریک» از آهن هستند. آهن فروس بهترین شکل آهن برای جذب شدن در بدن می باشد و اکثر قرص های آهن حاوی آهن فروس هستند. مکمل های آهن فروس، معمولا به سه نوع یافت می شوند: فروس سولفات، فروس فیومارات، فروس گلوکانات، هر سه نوع قرص خوب هستند، برخی از ترکیبات مانند ویتامین C و بتائین سبب افزایش جذب آهن در بدن می شوند.
ویتامین C
ویتامین C که نوعی آنتی اکسیدان محسوب می شود از اکسیداسیون ترکیبات فروس در بدن جلوگیری می کند، فروس برای جذب آهن در بدن و همچنین ساخت هموگلوبین ضروری می باشد. بدون وجود ترکیبات آنتی اکسیدان در بدن، آهن موجود در بدن به مقدار زیاد اکسید شده و با تولید مواد زائد سمی سبب بروز بیماری های مزمن می شود.
نقش ویتامین C در جذب آهن
نیاز بدن به آهن، با میزان انرژی مورد نیاز بدن یکسان نیست، یعنی بدن برای هر واحد انرژی به آهن بیشتری نیاز دارد. میزان آهن دریافتی بدن از طریق مواد غذایی را می توان با افزایش مصرف غذاهای سرشار از آهن و همچنین مواد غذایی که به جذب آهن در بدن کمک می کنند مانند اسید اسکوربیک، گوشت و ماهی افزایش داد، همچنین با کاهش دادن مصرف مواد غذایی که در جذب آهن اختلال ایجاد می کنند، (مانند انواع فیتات و تافن ها) می توان به افزایش میزان آهن موجود در بدن کمک کرد. نقش اسید اسکوربیک، در جذب آهن بسیار مهم می باشد زیرا سبب جلوگیری از تشکیل ترکیبات آهن غیرقابل جذب و غیرقابل حل شده و همچنین سبب می شود آهن سریع تر جذب غشاء سلولی شود.
بتائین- Betaine
بسیاری از افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند، تولید اسید هیدرو کلریک در معده آنها کم می باشد، علت این امر ابتلا به نوعی سندرم می باشد. از طرفی که بودن اسید معده هم یکی دیگر از عوامل مهم در کمبود آهن بدن می باشد، مکمل هایی که دارای بتائین HOL می باشند، جذب آهن را افزایش می دهند.
@my_doctor
نکات پزشکی

درمان بخیه زایمان طبیعی
بخيه‌هاي ناحيه اپيزيوتومي بسيار حساس می باشند.‎
زایمان طبیعی داشته‌ام و بخیه‌ها برایم بسیار آزار دهنده است. چه مدت طول می‌کشد تا بخیه‌ها بیافتد؟

پاسخ دکتر نیرومنش، متخصص زنان و زایمان :

بخيه‌هاي ناحيه اپيزيوتومي بسيار حساس می باشند و چون در ناحيه‌اي قرار دارند كه محل نشستن می باشد با كوچك‌ترين بي‌احتياطي احتمال بازشدن و بروز عفونت وجود دارد و باید خیلی مراقب آنها بود.
خانم‌ها بايد به آرامي بنشينند و تا خوب شدن بخيه‌ها از توالت‌فرنگي استفاده كنند. اینکه چه مدت طول می کشد تا بخیه ها بیافتد در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا بین 2 تا 3 هفته زخم بسته می‌شود و بخیه‌ها خود به خود می‌افتد.
برای تسریع این روند خانم‌ها بايد روزي يك تا چند بار در ظرف تميزي كه درون آن آب جوشيده ولرم‌شده و محلول ضدعفوني‌كننده مثل بتادين ريخته شده بنشينند تا بخيه‌ها ضدعفوني شده و از التهاب ناحيه جلوگيري شود. استفاده از سشوار يا تاباندن نور چراغ مطالعه به بخيه‌ها روزي يك يا دو بار نیز مي‌تواند به تسريع بهبود زخم كمك كند. توصیه می‌کنم خانم‌ها بعد از زایمان از سبزي‌ها، زيتون و روغن زيتون و مايعات و موادغذايي ملين بيشتر استفاده كنند تا حداقل روزي يك مرتبه اجابت مزاج داشته باشند و فشار کمتری به بخیه ها وارد شود.
در صورتي كه پزشك آنتي‌بيوتيك، مسكن و داروهاي ضدالتهاب تجويز كرده‌ است به‌طور كامل و دقيق مصرف کنند و درصورت بروز هر نوع درد غيرطبيعي، خونريزي، ‌ترشحات چركي يا تورم و تب يا بازشدن بخيه‌ها و نمايان شدن مخاط زيرين سريعا به پزشك مراجعه كند.
@my_doctor
نکات پزشکی

بهترین رده سنی برای فرزند آوری

در سنین بالای 40 سال حاملگی‌ها پرخطر هستند، احتمال بروز فشارخون حاملگی و دیابت بالا وجود دارد و حتماً باید قبل از این بارداری‌ها مادر مشاوره قلب و عروق شود که آیا قلبش توان 9 ماه حاملگی را دارد یا خیر.
زنی 37 ساله هستم که به تازگی ازدواج کرده‌ام، همسرم و خانواده‌اش اصرار دارند که زودتر بچه دار شوم و معتقدند اگر چند سال بگذرد ممکن است بارداری‌ام خطرساز شود و نتوانم فرزند سالمی به دنیا بیاورم و دائماً می‌گویند بهتر است همین حالا اقدام کنیم ولی من تمایل زیادی ندارم و دلم می‌خواهد چند سالی صبر کنم. می‌خواستم بپرسم آیا نظر همسرم صحیح است و باید هر چه زودتر باردار شوم یا می‌توان چند سال دیگر هم صبر کرد؟
دکترفاطمه داوری-فوق تخصص نازایی و متخصص زنان و زایمان در روزنامه ایران در پاسخ به این سئوال نوشت: قطعاً در سنین پایین خطرات ناشی از بارداری هم کمتر است، در سنین بالای 40 سال حاملگی‌ها پرخطر هستند، احتمال بروز فشارخون حاملگی و دیابت بالا وجود دارد و حتماً باید قبل از این بارداری‌ها مادر مشاوره قلب و عروق شود که آیا قلبش توان 9 ماه حاملگی را دارد یا خیر.
گفتنی است در سنین بالا به قلب 50 درصد فشار بیشتری وارد می‌شود تا سنین پایین و متأسفانه به میزان 70 درصد احتمال سقط وجود داشته و در حدود 30 درصد باقی مانده احتمال عقب ماندگی ذهنی کودک متولد شده وجود خواهد داشت.
در ضمن باید در طول دوران بارداری دو مرتبه آزمایش غربالگری انجام شود و چنانچه جواب مثبت بود باید تست آمینوسنتز از طریق مایع دور جنین نیز انجام شود ولی در حاملگی‌های بالای 40 سال دیگر نباید منتظر تست غربالگری بود و حتماً باید آزمایش آمینوسنتز انجام شود تا اگر مشکلی وجود داشت اقدامات لازم هرچه سریعتر انجام شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

پیشگیری از بارداری
در این مطلب از راهنمای پیشگیری از بارداری گفته شده روش‌های طبیعی پیشگیری از بارداری به این دلیل « طبیعی» خوانده می‌شوند که مکانیکی نبوده و نتیجه دستکاری هورمونی نیستند. در عوض روش طبیعی پیشگیری از بارداری مستلزم آن است که زن و مرد در زمانی که سلول تخم آماده لقاح با اسپرم است، رابطه جنسی نداشته باشند. به طور متوسط تخمک‌ها در حدود روز چهاردهم (به علاوه و منهای ۲) قبل از عادت ماهانه بعدی خانم آزاد می‌شوند. اما از آنجا که سلول تخم ۳ تا ۴ روز (۶ تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک‌گذاری) و اسپرم هم ۴۸ تا ۷۲ ساعت زنده می‌ماند، زمان دقیقی که در آن زمان خانم می‌تواند باردار شود ربطی به ساعت و روز ندارد و در اصل هفته را شامل می‌شود.
مزایای کنترل طبیعی

• روش‌های طبیعی کنترل بارداری به طور معمول در مقایسه با روش‌های دیگر بسیار ارزان است مگر آنکه خانم بخواهد کیت تست تخمک‌گذاری خریداری کند.
• در این روش نیازی به دارو و استفاده از هورمون وجود ندارد.
• هیچ روش یا اتصالی توسط پزشک مورد نیاز نیست.
معایب پیشگیری طبیعی

• در این روش تخمین دقیق زمان باروری خانم کمی مشکل است و همین موضوع شانس بارداری ناخواسته را بالا می‌برد.
• روش‌های طبیعی کنترل بارداری به اندازه دیگر روش‌ها موثر نیستند.
روش تقویمی

در روش تقویمی محاسبه دور باروری خانم متکی به یک تقویم است. براساس ۱۲ قاعدگی قبلی، خانم ۱۸ روز از کوتاهترین چرخه قاعدگی‌اش کم می‌کند تا اولین روز باروری‌اش مشخص شود. ۱۱ روز هم از طولانی‌تریم چرخه قاعدگی کسر می‌کند تا آخرین روز باروری را تعیین کند. به این ترتیب تعداد روزهایی که طی آنها تخمک‌گذاری انجام می‌شود، مشخص می‌شود. این روش ۸۰ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است و اگر به تنهایی استفاده شود تقریبا ناکارآمد است.
روش مبتنی بر دمای پایه بدن
@my_doctor
اساس این روش بر این است که دمای بدن خانم ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان کاهش پیدا می‌کند و دوباره زمانی که تخمک آزاد شد، افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه این تفاوتدما زیاد نیست و تنها در حد یک درجه است. این روش مستلزم آن است که خانم هر روز قبل از خروج از رختخواب دمای بدنش را اندازه‌‌گیری کند. دماسنج‌ها مخصوص که حساسیت بالاتری نسبت به انواع دهانی دارد برای این منظور مناسب‌تر هستند. این اطلاعات باید یادداشت شوند. برای استفاده از این روش خانم از مانی که متوجه افت درجه حرارت شد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از آن نباید ارتباط جنسی برقرار کند.
روش بررسی مخاط (موکوس)

این روش مستلزم احساس یا مشاهده تغییرات موکوسی دستگاه تناسلی خانم به ویژه در ناحیه دهانه رحم است. در صورت استفاده از این روش خانم باید از تغییراتی که تحت تاثیر استروژن در میانه چرخه قاعدگی ایجاد می‌شود، آگاه باشد. این تغییرات شامل افزایش مقدار موکوس شفاف، رقیق و کشدار دهانه رحم است. در این روش هر زمان که مخاط چسبناک یا نمناک شده باید از رابطه جنسی پرهیز کرد.
روش وابسته به علائم یا Symptothermal

این روش ترکیبی از روش تقویمی، دمای پایه بدن و بررسی موکوس است. در این روش نه تنها همه این عوامل در نظر گرفته میشود بلکه علائمی مانند دل درد خفیف و حساسیت به لمس سینه نیز در نظر گرفته می‌شود.
روش منقطع

در اين روش مرد آلت تناسلي خود راازواژن خارج كرده و مايع انزال را بيرون از واژن و به دور از دستگاه تناسلي خارجي زن مي‌ريزد. میزان موفقیت این روش حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد گزارش شده است. اما بهتر است زوجين تا زماني كه مرد از استفاده درست اين روش مطمئن نشده از يك روش پيشگيري ديگر نيز استفاده کنند.
کیت تخمک‌گذاری

یکی از روشها استفاده از کیت‌های تست تخمک‌گذاری است که برخی زوج‌ها برای روش طبیعی کنترل بارداری استفاده می‌کنند اما بسیار گران هستند و همین موضوع از نقاط ضعف بالقوه به کار بردن این روش است. برای برخی خانم‌ها نداشتن رابطه جنسی در زمان‌های خاص از ماه این روش را از نظر آنها ناکارامد کرده است. این کیت میزان هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه‌گیری میکند. میزان این هورمون معمولا ۲۰ تا ۴۸ ساعت قبل از تخمک‌گذاری افزایش پیدا می‌کند. همین موضوع می‌تواند خانم را از انجام رابطه جنسی بازدارد.
@my_doctor
نکات پزشکی

روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

پیشگیری از بارداری
در این مطلب از راهنمای پیشگیری از بارداری گفته شده روش‌های طبیعی پیشگیری از بارداری به این دلیل « طبیعی» خوانده می‌شوند که مکانیکی نبوده و نتیجه دستکاری هورمونی نیستند. در عوض روش طبیعی پیشگیری از بارداری مستلزم آن است که زن و مرد در زمانی که سلول تخم آماده لقاح با اسپرم است، رابطه جنسی نداشته باشند. به طور متوسط تخمک‌ها در حدود روز چهاردهم (به علاوه و منهای ۲) قبل از عادت ماهانه بعدی خانم آزاد می‌شوند. اما از آنجا که سلول تخم ۳ تا ۴ روز (۶ تا ۲۴ ساعت بعد از تخمک‌گذاری) و اسپرم هم ۴۸ تا ۷۲ ساعت زنده می‌ماند، زمان دقیقی که در آن زمان خانم می‌تواند باردار شود ربطی به ساعت و روز ندارد و در اصل هفته را شامل می‌شود.
مزایای کنترل طبیعی

• روش‌های طبیعی کنترل بارداری به طور معمول در مقایسه با روش‌های دیگر بسیار ارزان است مگر آنکه خانم بخواهد کیت تست تخمک‌گذاری خریداری کند.
• در این روش نیازی به دارو و استفاده از هورمون وجود ندارد.
• هیچ روش یا اتصالی توسط پزشک مورد نیاز نیست.
معایب پیشگیری طبیعی

• در این روش تخمین دقیق زمان باروری خانم کمی مشکل است و همین موضوع شانس بارداری ناخواسته را بالا می‌برد.
• روش‌های طبیعی کنترل بارداری به اندازه دیگر روش‌ها موثر نیستند.
روش تقویمی

در روش تقویمی محاسبه دور باروری خانم متکی به یک تقویم است. براساس ۱۲ قاعدگی قبلی، خانم ۱۸ روز از کوتاهترین چرخه قاعدگی‌اش کم می‌کند تا اولین روز باروری‌اش مشخص شود. ۱۱ روز هم از طولانی‌تریم چرخه قاعدگی کسر می‌کند تا آخرین روز باروری را تعیین کند. به این ترتیب تعداد روزهایی که طی آنها تخمک‌گذاری انجام می‌شود، مشخص می‌شود. این روش ۸۰ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است و اگر به تنهایی استفاده شود تقریبا ناکارآمد است.
روش مبتنی بر دمای پایه بدن
@my_doctor
اساس این روش بر این است که دمای بدن خانم ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از آزاد شدن تخمک از تخمدان کاهش پیدا می‌کند و دوباره زمانی که تخمک آزاد شد، افزایش پیدا می‌کند. متاسفانه این تفاوتدما زیاد نیست و تنها در حد یک درجه است. این روش مستلزم آن است که خانم هر روز قبل از خروج از رختخواب دمای بدنش را اندازه‌‌گیری کند. دماسنج‌ها مخصوص که حساسیت بالاتری نسبت به انواع دهانی دارد برای این منظور مناسب‌تر هستند. این اطلاعات باید یادداشت شوند. برای استفاده از این روش خانم از مانی که متوجه افت درجه حرارت شد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از آن نباید ارتباط جنسی برقرار کند.
روش بررسی مخاط (موکوس)

این روش مستلزم احساس یا مشاهده تغییرات موکوسی دستگاه تناسلی خانم به ویژه در ناحیه دهانه رحم است. در صورت استفاده از این روش خانم باید از تغییراتی که تحت تاثیر استروژن در میانه چرخه قاعدگی ایجاد می‌شود، آگاه باشد. این تغییرات شامل افزایش مقدار موکوس شفاف، رقیق و کشدار دهانه رحم است. در این روش هر زمان که مخاط چسبناک یا نمناک شده باید از رابطه جنسی پرهیز کرد.
روش وابسته به علائم یا Symptothermal

این روش ترکیبی از روش تقویمی، دمای پایه بدن و بررسی موکوس است. در این روش نه تنها همه این عوامل در نظر گرفته میشود بلکه علائمی مانند دل درد خفیف و حساسیت به لمس سینه نیز در نظر گرفته می‌شود.
روش منقطع

در اين روش مرد آلت تناسلي خود راازواژن خارج كرده و مايع انزال را بيرون از واژن و به دور از دستگاه تناسلي خارجي زن مي‌ريزد. میزان موفقیت این روش حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد گزارش شده است. اما بهتر است زوجين تا زماني كه مرد از استفاده درست اين روش مطمئن نشده از يك روش پيشگيري ديگر نيز استفاده کنند.
کیت تخمک‌گذاری

یکی از روشها استفاده از کیت‌های تست تخمک‌گذاری است که برخی زوج‌ها برای روش طبیعی کنترل بارداری استفاده می‌کنند اما بسیار گران هستند و همین موضوع از نقاط ضعف بالقوه به کار بردن این روش است. برای برخی خانم‌ها نداشتن رابطه جنسی در زمان‌های خاص از ماه این روش را از نظر آنها ناکارامد کرده است. این کیت میزان هورمون جسم زرد را در ادرار اندازه‌گیری میکند. میزان این هورمون معمولا ۲۰ تا ۴۸ ساعت قبل از تخمک‌گذاری افزایش پیدا می‌کند. همین موضوع می‌تواند خانم را از انجام رابطه جنسی بازدارد.
@my_doctor
نکات پزشکی

روش هایی برای دختر دار شدن

1. تقویم تولد چینی را دنبال کنید

در حالی که برخی معتقدند که ما واقعا نمی‌توانیم روی جنسیت کودک خود تاثیر بگذاریم، تعداد زیادی نظرات جالب (و گاهی خنده‌دار) وجود دارد که به ما در چگونگی داشتن فرزندی دختر یاری می رسانند.
بعضی از پدر مادرها ادعا می‌کنند که با دنبال کردن روش‌هایی خاص چون موقعیت در رابطه جنسی یا حتی مقاربه‌‌‌ای برنامه‌ریزی شده و رمانتیک، برخلاف آنچه مقاربه «بدون برنامه قبلی» می‌نامند، صاحب دختر شدند. اگرچه پزشکان از چنین روش‌هایی به عنوان افسانه‌هایی قدیمی یاد می‌کنند، بسیاری از منتقدان روابط جنسی به شدت با آن مخالف‌اند.
اگر شما به دنبال فرزندی دختر هستید و برای آن دست به هر کاری می‌زنید، این روش‌ها را که تعدادی از خانواده‌ها، منجم‌ها و حتی تعداد کمی از پزشکان به آن اعتقاد دارند، امتحان کنید.
این تقویم معروف تعیین جنسیت قبل از آن‌که به روی اینترنت قرار گیرد و از آن به مقدار زیادی کپی شود، در میان زنان مرسوم بوده است. ظاهرا 700 سال قبل در چین به علت سادگی در استفاده از آن با تقویم غیر ماهی یا گریگوری از آن استفاده می‌شد. بر اساس این تقویم، جنسیت کودک از طریق سن مادر و ماه بارداری او مشخص خواهد شد. برای مثال اگر شما 25 سال دارید و می‌خواهید صاحب دختری شوید باید مطابق تقویم تولد چینی سعی کنید در ماه ژانویه، اپریل، می و جولای باردار شوید.
طرفداران این تقویم می‌گویند این تقویم تا 99 درصد درست عمل می‌کند.
2. رژیم غذایی دخترانه بگیرید

تعدادی از کارشناسان تعیین جنسیت ادعا می‌کنند که با دنبال کردن رژیم غذایی به‌خصوصی برای چند هفته قبل از بارداری، می‌توانید شانس خود را برای داشتن فرزند دختر افزایش دهید. آن‌ها می‌گویند تغییر رژیم غذایی تعادل پی.اچ ph در بدن شما را تغییر می‌دهد که به اعتقاد بعضی‌ها می‌تواند به جنسیت کودک شما کمک کند.
مطابق این علم، راز دختردار شدن خوردن غذاهایی با اسید زیاد است مثل گریپ فروت، پرتغال، لیمو و غیره. این نظریه ثابت کرده که محیطی اسیدی اسپرم‌های مردانه را می‌کشد بنابراین اسپرم زنانه شانس بیشتری برای رشد کردن دارند. معتقدان به این نظریه می‌گویند که اگر تمایل به فرزند دختر دارید رژیم غذایی شما باید پر از کلسیم و منیزیم باشد، اما غذاهای نمکی و پتاسیم‌دار کم مصرف کنید.
تذکر: رژیم غذاهای اسیدی لزوما از غذاهای اسیدی درست نشده است (اما اغلب غذاهایی نامناسب‌اند) و از نظر بعضی از محققان غذاهای سالمی نیستند.
@my_doctor
3. موقعیت شما در رابطه جنسی

گروه دیگری معتقد‌ند که موقعیت شما در رابطه می‌تواند احتمال دختردار شدن‌تان را بالا ببرد. طبق نظر دکتر لاندرام شتلس، نویسنده کتاب چگونه جنسیت کودک خود را انتخاب کنیم نفوذی سطحی در طول مقاربت احتمال دختردار شدن را افزایش می‌دهد.
او توضیح می‌دهد که مهبل زن در قسمت ورودی آن اسیدی‌تر است و بعضی از شواهد نشان می‌دهد که اسپرم مردانه در محیط اسیدی به خوبی انتقال نمی‌یابد. بنابراین اگر تمایل به فرزندی دختر دارید نفوذی سطحی را پیش گیرید.
4. تنظیم درست زمان

بر اساس روش شتلس، زمان حاملگی مهم‌ترین عامل در تعیین جنسیت کودک شماست. در کنار دیگر کارشناسان پزشکی شتلس نیز معتقد است که اسپرم y (مردانه) زودتر از اسپرمx (زنانه) شناور می‌شود. اگرچه اسپرم زنانه به طور معمول عکس‌العمل بیشتری نسبت به اسپرم مردانه از خود نشان می‌دهد و بیشتر در دستگاه تناسلی می‌ماند.
بر اساس این نظریه، احتمال شما برای دختردار شدن زمانی بیشتر می‌شود که هر روز تا دو یا چهار روز قبل از تخمک‌گذاری رابطه داشته باشید سپس برای یک تا دو روز قبل از تخمک‌گذاری و چند روز بعد از آن از این کار خودداری کنید. در این صورت در زمان تخمک‌گذاری تمام اسپرم‌های مردانه می‌میرند و تنها اسپرم‌های زنانه را برای بارور شدن نگه می‌دارند. عکس آن اگر شما در زمان تخمک‌گذاری با همسرتان رابطه داشته باشید، اسپرم‌های مردانه (که سریع‌تر شناور می‌شوند) بر اسپرم‌های زنانه برتری می‌یابند. این بدان معنی است که شما باید از دوره تخمک‌گذاری خود آگاه باشید و مشاهده‌‌ای دقیق از تقویم داشته باشید یا از تست تخمک‌گذاری برای تعیین دقیق زمان آن استفاده کنید.
@my_doctor
5. رابطه‌ای عاشقانه داشته باشید

نظریه دیگری وجود دارد که معتقد است اسپرم زنانه گرما را ترجیح می‌دهد یا حداقل تحمل می‌کند. اگر شما هدف‌تان فرزندی دختر است، از همسر خود بخواهید حمام آب گرمی قبل از مقاربت بگیرد.
حتی اگر این روش به نتیجه برسد یا نه، در اجرای آن زیاده‌روی نکنید. به طور کلی پیشنهاد می‌شود برای افزایش میزان باروری مردها را در محیطی سرد نگهدارید. گرفتن حمام داغ به صورت مداوم یا حتی کوتاه اما بیش از حد ممکن در دراز مدت اثراتی منفی خواهد داشت.
6. از انزال در مقاربت خودداری کنید
نکات پزشکی

روش شتلس همچنین می‌گوید که انزال زن نقشی اساسی در تعیین جنسیت کودک دارد. زمانی که یک زن به انزال می‌رسد، بدن او ماده‌ای ترشح می‌کند که سطح قلیایی را افزایش می‌دهد و محیطی قلیایی فضایی مناسب برای تولید فرزندی پسر است. به همین خاطر اگر شما فرزندی دختر می‌خواهید از انزال در مقاربت خودداری کنید.
این را مادرانی که در این زمینه تجربه داشتند بیان می‌کنند: انزال، کار را به سرعت و بدون مراسمی خاص به پایان می‌رساند و فرزندی پسر را به شما خواهد داد.
7. به آهنگی آرام گوش دهید
@my_doctor
طی گفتگویی با دو مادر که هر دو صاحب یک پسر و یک دختر بودند به این نتیجه رسیدم که هردوی آن‌ها جمله‌ای مشابه گفتند: برای دختردار شدن باید مقاربتی برنامه‌ریزی‌شده و رمانتیک داشت.
کیسی از آتلانتا می‌گوید: «دختران ما حاصل مقاربتی برنامه‌ریزی شده با موسیقی آرام و شمع‌هایی روشن بودند.» از طرف دیگر او می‌گوید: «پسر من حاصل مقاربتی است که با همسرم در زمان فراغتی که او برای خوردن ناهار از سر کار به خانه آمده بود، داشتم. نه موسیقی ملایم و نه شمعی روشن بود.»
هولی از آتلانتا نیز همین داستان را بیان می‌کند: اگر شما خواستار فرزندی دختر هستید، باید رابطه‌ای برنامه‌ریزی شده داشته باشید که با روزهای قاعدگی شما هماهنگ باشد. او توضیح می‌دهد که این دقیقا کاری بود که او و همسرش را صاحب دختری کرد.
کیسی به سادگی اضافه می‌کند که «اگر شما فرزندی دختر می‌خواهید رابطه‌ای که مورد علاقه زنان است را پیش بگیرید. به موسیقی آرام گوش دهید و شمع‌ها را روشن کنید.» چه محیطی بهتر از این برای تولد کودک‌تان؟
8. بدون مقاربت بچه‌دار شوید

اگر شما از دختردار شدن ناامید شده‌اید، می‌توانید حدود 60 میلیون تومن یا بیشتر را برای تضمین ایجاد دو کروموزوم xx هزینه کنید. در لقاح خارج رحمی که هزینه زیادی برای آن باید پرداخت، بعد از این‌که تخمک‌ها را از مادر و اسپرم‌ها را از پدر خارج کردند جنینی زنده در آزمایشگاه به‌وجود می‌آورند. جنین می‌تواند آزمایش‌های دی ان ای را قبل از عمل لقاح برای تشخیص این‌که کروموزوم ‌‌xx یا xy دارد را انجام دهد. بسیاری از مردم این روش را بسیار غیر اخلاقی و غیر طبیعی می‌دانند و بعضی از بیمارستان‌ها نیز تنها برای آگاهی از نقص‌های ارثی چنین آزمایشاتی را انجام می‌دهند.
اگر پرداخت این مقدار پول و انجام چنین روش‌های پزشکی دشوار بخشی از برنامه شما نیست، می‌توانید جنسیت کودک خود را با پذیرفتن آن تضمین کنید یا به بخت، اعتقادات و به دانش سطحی‌تان از علم برای کودک رویاهایتان ایمان داشته باشید یا بخواهید گریپ فروت دیگری بخورید!
@my_doctor
نکات پزشکی

شکاف در گوشه لب‌ها
اگر متوجه ترک و شکاف در گوشه دهان خود شده‌اید، به فکر افزایش جذب ویتامین B باشید. چون این مشکل ممکن است ناشی از کمبود ویتامین‌هایB2 ،B3 و 12 B باشد. علاوه بر این ترک گوشه دهان شاید ناشی از کمبود آهن و روی (زینک) باشد.
این مشکل اغلب در بین گیاهخواران و همچنین افرادی که تغذیه‌شان متناسب با وضع بدنی‌شان نیست بیشتر بروز می‌کند.
برای رفع این مشکل می‌توانید هر هفته ماهی و مرغ بیشتری مصرف کنید. گیاهخواران می‌توانند برای جبران کمبود ویتامین B حبوبات، بادام زمینی و گوجه‌فرنگی ‌بیشتری مصرف کنند.
@my_doctor
نکات پزشکی

****احساس خستگی زیاد****
اگر هر شب کافی می‌خوابید، اما در طول روز احساس خستگی زیادی می‌کنید، احتمالا به کمبود ریبوفلاوین (ویتامین B2) مبتلا هستید. بنابراین لازم است‌ مصرف محصولات لبنی، تخم‌مرغ یا گوشت‌های کم‌چرب مانند بوقلمون و… را بیشتر کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

*** خواب‌رفتن و کرخی دست و پا***
اگر مدام دست و پایتان خواب می‌رود یا این‌که در قسمت‌های انتهایی بدن (انگشتان دست و پا) احساس سوزش و گزگز دارید به این معنی است که شدیدا مضطرب یا افسرده شده‌اید،
اما اگر روحیه‌تان خوب است و مشکل خاصی ندارید، احتمالا دچار کمبود اسیدفولیک و ویتامین‌های B6 و B12 شده‌اید.
برای جذب هرچه بیشتر این ویتامین‌ها سبزیجاتی مانند چغندر، مارچوبه و اسفناج مصرف کنید. علاوه بر اینها می‌توانید از تخم‌مرغ نیز برای افزایش این ویتامین‌ها استفاده کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

جوش‌های قرمز کوچک در پشت، ران‌ها‌ بازوها و گونه‌ها‌
اگر متوجه شده‌اید ‌ برخی از قسمت‌های بدن‌تان مانند ران‌ها، بازوها، گونه‌ها و پشت‌تان دچار جوش‌های قرمز کوچکی می‌شود، احتمال دارد‌ دچار کمبود ویتامین‌های A،D و همچنین اسیدهای چرب شده‌اید.
برای مقابله با این جوش‌های ریز مزاحم مصرف مواد غذایی سالم مانند سبزیجات رنگی را در اولویت بگذارید. سبزیجات برگ‌دار و سبزیجات نارنجی و زردرنگ حاوی ویتامین A قابل‌توجهی هستند.
توجه داشته باشید که ماهی آزاد نیز جزو منابع سالم اسیدهای چرب ضروری‌‌ بدن است. توصیه می‌کنیم از مصرف قارچ، ماهی ساردین و گوجه‌فرنگی نیز غافل نشوید و هر روز به مدت پانزده دقیقه در معرض نور آفتاب قدم بزنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

افسردگی
عوامل متعددی برای ابتلا به افسردگی وجود دارد. یکی از این عوامل کمبود ویتامین D است. نتایج پژوهشی که سال 1998 انجام شده‌، نشان می‌دهد افرادی که در طول زمستان مکمل ویتامین‌D دریافت می‌کنند از بقیه افراد روحیه بهتری دارند و کمتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرند.
فرقی نمی‌کند در چه فصلی از سال قرار دارید؛ حتما به فکر جذب ویتامین D بیشتری باشید. در فصل زمستان به دلیل کاهش نور خورشید این مشکل رواج بیشتری دارد. در نتیجه بهتر است با مشورت پزشک مکمل مصرف کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

ریزش موی شدید
ریزش موی زیاد ممکن است ناشی از کمبود بیوتین (از خانواده ویتامین B) باشد. این نوع کمبود، بویژه در بین ورزشکارانی که به تخم‌مرغ خام علاقه‌مند هستند، دیده می‌شود. تخم‌مرغ خام حاوی پروتئینی به نام «آویدین» است که مانع از جذب بیوتین می‌شود.
بنابراین راه‌حل مشکل ساده است؛ از مصرف تخم‌مرغ خام بپرهیزید. اگر نمی‌توانید این عادت را ترک کنید مصرف سبزیجاتی مانند گل‌کلم یا قارچ را افزایش دهید و مصرف ماهی آزاد و میوه‌هایی مانند موز و تمشک را در اولویت برنامه غذایی‌تان قرار دهید.
@my_doctor
نکات پزشکی

بازديدكنندگان جديد روى👇 join 👇پايين كانال كليك كنيد عضو شيد☺️😊

😆😆😆😆😆😆😆😉✌️

و اونایی که نوتیفیکشن اذیتشون میکنه ، میتونن با "Mute" کردن هر وقت خواستن بیان و پست های مارو ببینن .😍
نکات پزشکی

اگر هوس نمك كرده‌ايد؟
بدن‌تان سديم كم دارد
اگر مدام خسته هستيد؟
آهن بدن‌تان كم است.
اگر پوست‌تان مي‌خارد؟
روي بدن‌تان كم است.
اگر سرتان شوره مي‌زند؟
ويتامين A بدن‌تان كم است.
اگر مدام عفونت مي‌گيريد؟
سلنیوم بدن‌تان كم است.
اگر كمردرد و پا درد داريد؟
ويتامين D بدن‌تان كم است.
اگر خشکی دور دهان و بيني دارید‌ ؟
یعنی ويتامين B12 ‌شما كم است.
اگر هوس شيريني‌ كرده‌ايد؟
بدن‌تان كروم كم دارد
اگر هوس شكلات كرده‌ايد؟
بدن‌تان منيزيم كم دارد
اگر هوس گوشت كرده‌ايد؟
بدن تان آهن و روي كم دارد
هویج خام رامانند آدامس بجویدواسترس را ازخود دورکنید.

فلفل دلمه ای به دلیل داشتن اسیدفولیک برای جلوگیری از گرفتن رگ موثراست.


سرکه در رفع جرم دندان والتهاب لثه موثر است.


قارچ بخوریدزیرا،عامل پایین آورنده ی چربی خون است.


کدوسبز آسم را درمان می کند.


اگرسرفه می کنیدوگلو درد دارید به سراغ لیموترش بروید.


سیب زمینی تقویت کننده قلب،محکم کننده لثه،مسکن درد زخم معده است.


پیازخطرابتلابه سرطان راکاهش می دهد.


گل گاوزبان باعث کاهش تب دربیماری های سرخک،آبله وکهیرمی شود.


گردو ازلخته شدن خون جلوگیری می کند.


پیازجه باعث کاهش قندخون وکلسترول بالا می شود.


بامیه بهترین دارو دیابت است.


ویتامینCموجوددرجعفری افزایش جذب آهن می شود.


اگر سیاه دانه راکوبیده وباکمی سکنجبین میل کنید تب را برطرف می کند.


پونه اشتهاآور بوده وباعث سهولت هضم وبه درمان معده کمک میکند.


کلم بروکلی،به دلیل داشتن کلیسم فراوان باعث تقویت استخوان ها می شود.


انگورخون سازبوده وبه تصفیه خون نیزکمک میکند.


هل تقویت کننده قلب بوده وسرماخوردگی رامعالجه می کند.


لوبیاچشم بلبلی کم چرب و بدون کلسترول وحاوی سدیم است


مصرف زغال اخته باعث کاهش چربی شکمی وکاهش کلسترول می شود.


مصرف زغال اخته باعث کاهش چربی شکمی وکاهش کلسترول می شود.


نخودفرنگی منبعی از فولیک اسیدو ویتامینB۶است.


گشنیز تشنگی رابرطرف می کندوبرای دهان ودندان بسیارمفیداست.


کنجدبرای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفیداست.


گوجه فرنگی بدن را دربرابر امراض وبیماری های عفونی حفظ می کند.


شنبلیله حاوی مقادیری زیادی آن،فسفر و ویتامینDمی باشد.


خوردن موز خطرمرگ دراثرسکته مغزی راکاهش می دهد.


پسته دارای کلسیم و فولات بوده وبه افرادی که درمعرض پوکی استخوان هستندتوصیه می شود.


بادام غنی ترین منبع غیرحیوانی کلسیم است.


شکلات برای سلامت قلب مفیدبوده ومانع لخته شدن خون میشود


افرادمبتلابه بیماری های کلیوی وکیسه صفرا بادمجان مصرف کنند.


روغن کنجد برای رفع تنگی نفس،سرفه خشک وزخم ریه مفیداست.


اسفناج بهترین دارو برای کسانی که مبتلابه کم خونی هستند.


کشک ضدعفونی کننده ی دستگاه هاضمه(معده و روده)می باشد.


مصرف تره تازه برای رفع چاقی وتسکین دردمفاصل مفیداست.


پودر رزماری تقویت کننده بدن،سردرد را رفع کرده و گردش خون را تحریک می کند.
󾭤كاربرد رنگها 󾭣

󾭤براي لاغر شدن ، از بشقاب و روميزي آبي رنگ استفاده کنيد. رنگ آبي اشتها را کم مي‌کند .??

󾓷اگر کم خواب هستيد وسايل اتاق خواب را به رنگ بنفش درآوريد يا از چراغ خواب به رنگ بنفش استفاده کنيد. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب‌آور است .??


󾭣اگر از کم خوني رنج مي‌بريد، ميوه‌هاي قرمز رنگ مانند گيلاس ، توت فرنگي و گوشت قرمز مصرف کنيد. ??????

??
󾭳اگر بي‌حال و حوصله هستيد، رنگ نارنجي را انتخاب کنيد، هنگام استحمام صبحگاهي از حوله و ابزار نارنجي استفاده کنيد، رنگ نارنجي. بي‌حالي شما را از بين مي‌برد󾭹اگر مشکلي پيش روي شماست، از رنگ نيلي استفاده کنيد، رنگ نيلي کمک مي‌کند تا بهتر بينديشيد .??🌲اگر مضطرب هستيد و فشار عصبي طاقت شما را بريده است، از رنگ سبز استفاده کنيد. رنگ سبز آرامبخش است و فشار خون را کاهش مي‌دهد . ??󾁍افراد افسرده لباس زرد رنگ بپوشند. غذاهاي زرد بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجويند. رنگ زرد سطح انرژي را بالا برده و مانع افسردگي مي‌شود??,,,

@my_doctor
نکات پزشکی

نفخ شکم را اینطور درمان کنید

بهترین غذا برای درمان نفخ شکم مصرف «نخود آب» است. دكتر نجات‌بخش عضو متخصص طب سنتی درباره نفخ اظهار داشت: نفخ از شایع‌ترین علائم گوارشی است که در زنان بیشتر از مردان بروز پیدا می‌کند.همچنین گرم نگه داشتن شکم از راه‌های بهبود نفخ شکم است.
به گفته وی مصرف غذا با حجم زیاد، مصرف آب با غذا، مصرف غذاهای بدون کیفیت، مصرف غذاهای نفاخ، مصرف غذاهای آبدار، حرکت شدید بعد از غذا همه از عوامل بروز نفخ به شمار می‌آیند. این متخصص طب سنتی افزود:
سردی مزاج معده موجب بروز نفخ می‌شود که سرد شدن مزاج معده دارای علائمی مانند سوء هاضمه و هضم غذاهای خیلی سبک و عدم هضم غذاهای سنگین، ترش کردن معده و تمایل به مصرف غذاهای سرد است.
نجات بخش گفت: افراد مبتلا به نفخ از مصرف ترشی‌ها، آب سرد و غذاهای نفاخ پرهیز کنند و توصیه می‌شود این افراد ورزش زیاد انجام دهند و در حد طاقت گرسنگی و تشنگی را تحمل کنند.
همچنین، این افراد شکم خود را با کیسه محتوی ارزن یا نمک یا سبوس گرم کنند به نحوی که کیسه محتوی این مواد را در جای گرم مانند فر یا ماکروفر قرار دهند، 20 دقیقه تا نیم ساعت روی شکم خود قرار داده تا معده گرم شود، این کار در بهبود بسیاری از علائم گوارشی مفید است.نفخ شکم را اینطور درمان کنید وی بیان کرد: بهترین غذا برای درمان نفخ شکم مصرف «نخود آب» با ادویه دارچین و زعفران است به این ترتیب که مقدار دلخواه نخود را با آب پخته و به آن ادویه اضافه کرده و مصرف کنند البته نخود آب را با مقداری گوشت نیز می‌توان پُخت.
این متخصص طب سنتی عنوان کرد: خوردن آسیاب شده مصطکی (مصطکی صمغ یا شیره رزینی زردرنگی است که از شاخه ها و ساقه های درختچه ای از خانواده پسته گرفته می شود) با شکر و روغن مالی شکم با روغن‌هایی مانند سیاه‌دانه خود برای رفع نفخ مفید است.
@my_doctor
نکات پزشکی

**نکته هایی مهم برای حفظ سلامت دندان ها**

-مقدار زیادی آب بنوشید. آب شستشودهنده طبیعی دهان است که به کاهش لکه های ناشی از قهوه و نوشیدنی های گازدارکمک کند.

-در رژیم غذاییتان مقدار زیادی میوه و سبزیجات اضافه کنید. با خوردن میوه های ترد مثل سیب، خیار، هویج و کرفس، دهانتان به طور طبیعی تمیز می شود. پلاک ها و ذرات غذا که بین دندان ها مانده اند در طول خوردن این میوه ها از بین میروند.

-یک تکه پنیر بخورید. بعد از شام، مقداری پنیر چدار برداشته و بجوید، این کار باعث خنثی شدن اسید در دهان شما می شود.

-آدامس های بدون قند بجوید.جویدن آدامس تولید بزاق را افزایش میدهد. بزاق به شستن اسید پلاک و شستن دندان در مواد معدنی که برای تقویت مینای دندان لازم است کمک می کند.
حتما بعد از مصرف نوشیدنی های اسید مسواک بزنید، البته بعد از نوشیدن آب پرتقال و نوشابه های گازدار نباید این کار را انجام دهید، حداقل 20 دقیقه صبر کنید تا احتمال سایش پوشش مینای دندان کاهش پیدا کند.

-دهانتان را با آب اکسیژنه شستشو دهید. مقدار کمی از این مخلوط با آب، سه شستشو دهنده عالی ضدباکتری به وجود می آورد که بعد از مسواک زدن دندان را سفید می کند. البته یادتان باشد که آن را قورت ندهید! جوش شیرین هم یک ساینده ملایم است که مثل خمیردندان عمل میکند.

-از نی استفاده کنید. شاید فکر کنید که نوشیدن قهوه با نی خیلی زشت است، اما انجام این کار به کاهش تماس مستقیم بین دندان های سفیدتان با لکه های نوشیدنی کمک میکند.

-مسواکتان را نرم کنید. قبل از مسواک زدن ، مسواک را زیر آب داغ بگیرین تا برای دندان های حساس زیاد خشن نباشد و نرم شود.

-تمیز کردن زبان هم مهم است. تمیز کردن زبان به کاهش بوی بد دهان کمک کرده و وضعیت بهداشت دهان و دندان را بهبود می دهد، چون تعداد زیادی از باکتری ها در سطح چین دار زبان ساکن می شوند.

-از مصرف بیش از حد شکر و نشاسته پرهیز کنید. شکر و کربوهیدرات می توانند باکتری ها را تغذیه کرده و به پوسیدگی دندان منجر شوند. بهتر است میان وعده های سالم مثل کرفس، هویج، میوه های تازه، آجیل و … را امتحان کنید.

-مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید. به طور منظم پیش دندانپزشک بروید تا کرم خوردگی های احتمالی را چک کرده و دندان ها را جرم گیری کند. درست است که این کار هزینه دارد اما باعث صرفه جویی در هزینه های سنگین در آینده می شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

**اهمیت این موارد پیش از حامله شدن**

تست تیروئید
ترشح بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) می‌تواند به زایمان زودرس و سقط جنین منجر شود. کم کاری تیروئید نیز باعث اختلال مغزی در کودکان می‌شود. پس حتما قبل از بارداری عملکرد تیروئید را بررسی کنید.

آزمایش ادرار
برای اطمینان یافتن از بالا نبودن قند خون و میزان پروتئین و عفونت، مبتلا نبودن به عفونت ادراری، لازم است آزمایش ادرار انجام شود. در صورت بالا بودن قند خون بلافاصله به متخصص دیابت مراجعه کنید تا قبل از بارداری درمان شوید. عفونت ادراری را نیز می‌توان با مصرف زیاد مایعات و آنتی‌بیوتیک برطرف کرد.

آزمایش خون
‏آزمایش خون اغلب در فهرست آزمایش های مهمی که خانم‌ها باید قبل از بارداری انجام دهند، قرار می‌گیرد. این آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی است و پزشک بیماری‌های متعددی را از جمله سفلیس، اچ‌آی‌وی، هپاتیت B و… بررسی می‌کند. آزمایش خون برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک و کم‌خونی داسی‌شکل نیز به کار می‌رود.

پاپ اسمیر
توصیه می‌شود آزمایش پاپ اسمیر و معاینه واژن، دهانه رحم و قسمت لگن انجام دهید تا در حین بارداری دچار مشکل نشوید. از طریق اسمیر تست هر نوع عفونت قارچی ، اختلالات سلولی در واژن یا قسمت دهانه رحم مشخص می‌شود.
@my_doctor
نکات پزشکی

**اختلالات دید شبانه**
اگر شب‌ها و در تاریکی دیدتان دچار مشکل می‌شود، احتمالا به کمبود ویتامین A مبتلا هستید. حتما می‌دانید که هویج برای تقویت قوه بینایی مفید است. این سبزی نارنجی و پرطرفدار سرشار از بتاکاروتن است که پیش‌ساز ویتامین A محسوب می‌شود و در تقویت قوه بینایی نقش مهمی دارد.
@my_doctor
نکات پزشکی

بی‌اشتهایی
عوامل متعددی در بی‌اشتهایی دخالت دارند، اما در برخی موارد کمبود بیوتین ممکن است عاملی برای از دست دادن اشتها باشد.
البته باید بدانید این نوع کمبود ویتامین بندرت بروز می‌کند. مصرف مکمل‌ها شما را از این کمبود نجات می‌دهد. البته می‌توانید با مصرف بادام، تخم‌مرغ، حبوبات و همچنین توت‌فرنگی و تمشک مشکل را رفع کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

**حالت تهوع، یبوست و نفخ**
کمبود ویتامین B12 بسختی قابل‌شناسایی است، چون بدن میزان زیادی از این ویتامین را ذخیره می‌کند. حالت تهوع، یبوست و نفخ شکم جزو علائمی است که خبر از کمبود ویتامین B12 می‌دهد. این ویتامین در جگر، قلوه، بوقلمون، ماهی تن و… وجود دارد.
@my_doctor
نکات پزشکی

**یک روش فوری و اورژانسی برای جلوگیری ازبارداری**

گاهی در اثر پاره شدن كاندوم و یا تماس منقطع ناموفق مقداری مایع منی به داخل واژن ریخته شده و موجبات هراس و سر درگمی طرفین را برای جلوگیری از بارداری فراهم آورده است. روش زیر تا حد زیادی به شما یاری خواهد رساند :
قرصهایی ساخته شده اند که درصورتی که درعرض 72 ساعت (سه روز) پس از مقاربت خورده شوند می توانند از بارداری جلوگیری کنند. این قرصها اصطلاحا به نام قرص صبح روز بعد (Morning after pill) معروف می باشند . این قرصها بعلت داشتن مقادیر زیاد هورمون ، اثر ضد بارداری خود را نشان می دهند . در صورتی که این قرصها بعد از مقاربت ، هر چه سریعتر خورده شوند(مخصوصا در 24 ساعت اول) اثر بیشتری خواهند داشت.
امکان استفاده از قرصهای ضد بارداری دیگر در صورت عدم دسترسی به قرصهای "صبح روز بعد"
می توان بعد از انجام مقاربت ، دو قرص اچ دی HD را باهم خورد و سپس 12 ساعت بعد ، دوقرص. این چهار قرص حتما باید در عرض 72 ساعت بعد از مقاربت خورده شوند . هرچه زودتر این قرصها خورده شوند، تاثیر آنها بیشتر خواهد بود . عوارض جانبی این قرصها عبارتنداز: تهوع ، استفراغ ، سردرد ، حساس شدن پستانها ، سرگیجه ، احتباس مایعات در بدن و خونریزی های نامنظم . این عوارض جانبی معمولا بعداز یکی دو روز از بین خواهند رفت . با خوردن این قرصها همراه با غذا و یا مصرف داروهای ضد تهوع ، می توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد میکند کم نمود . در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید ، استفراغ کردید ، باید دوباره قرصها را بخورید.* می توان از قرصهای ال دی LD هم استفاده نمود – اما باید در هر بار 4 عدد قرص خورده شود (مجموعا هشت قرص خورده می شود).
@my_doctor
مزایای استفاده از روش فوری جلوگیری ازبارداری كدامند؟
1- می توان بعد از مقاربت از آن استفاده نمود
2- استفاده از آنها آسان است
3- از قرصهای معمولی جلوگیری از بارداری می توان استفاده کرد
4- اشکالی در بارداری های آینده ایجاد نمی کند.
معایب استفاده از روش فوری جلوگیری ازبارداری كدامند؟
1- دارای عوارض جانبی مثل تهوع می باشد
2- باید حتما در طی 72 ساعت بعد از مقاربت استفاده شود
3- از بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند
4- از این روش فقط در موارد اورژانسی و اضطراری باید استفاده شود و نباید به طور دائمی از آن استفاده کرد
مصرف اولین دوز قرص ها در این روش حتما باید حداكثر در فاصله زمانی 72 ساعت از تماس جنسی مشكوك صورت گیرد. اگر بیش از 72 ساعت از زمان نزدیكی مشكوك نگذشته باشد، داوطلب می‌تواند با به كار بستن یكی از روش‌های زیر از حاملگی ناخواسته جلوگیری نماید:‌
1- قرصHD ، دو عدد در اولین فرصت و دو عدد 12 ساعت بعد‌ ‌
2- قرصLD، چهار عدد در اولین فرصت و چهار عدد 12 ساعت بعد‌ ‌
3- قرص تری‌فازیك، 4 عدد قرص سفید در اولین فرصت و چهار عدد قرص سفید 12 ساعت بعد (قرص‌های مرحله سوم)‌
هشدارها در زمان مصرف :‌
1- بهتر است كه قرص‌ها با شكم خالی خورده نشود.‌
2- در صورت استفراغ كردن تا دو ساعت پس از استفاده از روش، خوردن مجدد قرص‌ها ضروری است.‌
3- حداكثر دفعات مجاز استفاده از این روش در هر سیكل قاعدگی یك بار است. این روش باید در حداقل دفعات ممكن در طول دوران باروری استفاده گردد. مجاز بودن یك بار استفاده از این روش در هر دوره قاعدگی دلیلی بر تایید مصرف آن در هر دوره قاعدگی به عنوان روش پیشگیری از بارداری نیست.‌
4- در صورت قاعده نشدن فرد در عرض 3 هفته پس از مصرف روش اورژانسی پیشگیری از بارداری، باید، تست بارداری (ترجیحاً بتا اچ.سی.جی) در مورد وی انجام شود.‌
با توجه به اینكه این روش برای جنین خطرناك نیست، در صورت وقوع حاملگی، نیازی به سقط جنین نخواهد بود.
@my_doctor
نکات پزشکی

**درمان خارش واژن در بانوان**

• عفونت قارچی:
یکی از عواملی که میتواند سبب سوزش و خارش واژن شود ابتلابه عفونتهای قارچی است.سوزش و خارش واژن دو نشانه از نشانه‌ های بسیار زیاد عفونت قارچی هستند که کاندیدیاز نیز نامیده می‌شود و بسیار متداول است.علائم دیگر عفونت علاوه بر سوزش و خارش واژن،عبارتند از ترشحات غلیظ و سفید رنگ کشک مانند و تورم لب‌های واژن .عفونت قارچی گاهی ممکن است از طریق رابطه‌ جنسی سرایت کند،اما نه همیشه، زیرا دخترهایی که رابطه‌ جنسی ندارند هم ممکن است دچار عفونت قارچی شوند.اگر تصور می‌کنید دچار عفونت قارچی شده‌اید اما تابحال این مشکل را نداشته‌اید،حتماً به پزشک مراجعه کنید. آنهایی که مکرراً دچار عفونت قارچی می‌شوند از داروهای بدون نسخه موجود در داروخانه‌ها که کرم‌های ضدقارچ هستند یا از درمان‌‌های شیاف واژن استفاده می‌کنند.

•تریکوموناسیس:
یکی دیگر از عواملی که میتواند سبب خارش واژن شود تریکوموناس است.این انگل تک‌سلولی که می‌تواند در غده پروستات مردها نیز زندگی کند می‌تواند موجب بروز ترشحات کف ‌مانند زرد-سبز رنگ و همچنین خارش واژن شود. این مشکل با داروهای بدون نسخه قابل درمان نیست و نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

• واژینیت:
به معنای التهاب واژن است.واژینیت درنتیجه رابطه‌ جنسی یا هر عامل دیگری که توازن عادی واژن را که حاوی باکتری‌هایی که به تمیز کردن واژن و حفظ رطوبت عادی آن کمک می‌کند، اخلال ایجاد می‌کند.
@my_doctor
• سوزش و خارش واژن :عوامل مربوط به رابطه‌ جنسی که ممکن است موجب سوزش و خارش واژن شوند شامل استفاده از کرم‌ها و ژل‌های اسپرم‌کش یا سایر وسایل جلوگیری از بارداری است. همچنین خانم‌های یائسه، که سطح پایین استروژن در بدنشان گاهی موجب خشک شدن رطوبت واژن‌شان می‌شود، رابطه‌ جنسی برایشان ناراحت‌کننده خواهد بود. کرم‌های واژن که بدون نسخه از داروخانه قابل تهیه هستند و می‌توانند رطوبت واژن را حین رابطه‌ جنسی افزایش دهند، برای این مشکل مفید هستند.

•واکنش‌های حساسیتی: این مشکل که نسبت به عفونت تداول کمتری دارد نیز می‌تواند موجب سوزش و خارش واژن بعد از رابطه‌ جنسی شود. خانم‌ها ممکن است گاهی نسبت به مایع منی مرد آلرژی داشته باشند. تشخیص آلرژی‌های مایع‌ منی بخاطر علائم بسیار شخصی که دارند و ممکن است خانم‌ها با پزشک خود درمیان نگذارند، بسیار دشوار است. بعد از تشخیص عفونت،خانم‌هایی که متوجه می‌شوند دچار آلرژی به مایع‌ منی هستند، ممکن است از همسر خود درخواست کنند که از کاندوم استفاده کند. اگر بعد از استفاده از کاندوم علائم قبلی از بین رفت، احتمالاً مشکل حساسیت بوده است.
خودِ کاندوم نیز ممکن است موجب سوزش و خارش واژن در خانم‌هایی شود که به لاتکس، پلاستیکی که برای ساخت کاندوم‌ها استفاده می‌شود، حساسیت داشته باشند. افرادیکه به لاتکس حساسیت دارند، معمولاً با قرار گرفتن در معرض آن پی به حساسیت خود می‌برند. ازآنجاکه حساسیت به لاتکس مسئله‌ای کاملاً جدی است، که حتی ممکن است علائم کشنده و بسیار پرخطری مثل ایجاد مشکل تنفسی داشته باشد، به خانم‌هایی که این مشکل را دارند توصیه می‌شود از کاندوم‌های بدون لاتکس یا وسایل جلوگیری دیگر استفاده کنند.
@my_doctor
نکات پزشکی

**دردهایی که با موز درمان می‌شوند**

سندرم پیش از قاعدگی
اگر از مشکلات و دردهای پیش از قاعدگی رنج می‌برید به‌جای خوردن دارو، موز میل کنید. این میوه با رساندن ویتامین B6 به بدن روی وضعیت روحی خانم‌ها نیز تأثیر گذاشته و باعث بهبود خلق‌وخوی آن‌ها می‌شود. در واقع افزایش میزان گلوکز بدن تأثیر مثبتی در کاهش افسردگی و افزایش نشاط خانم‌ها دارد.
تب
اگر احساس می‌کنید بدنتان کمی داغ شده است موز را پوره کرده و میل کنید. البته حواستان باشد که در صورت تب شدید موز موثر نخواهد بود و حتماً باید به پزشک مراجعه کنید. اما برای تب‌های جزئی می‌توانید به این میوه اعتماد کنید. در کشور تایلند خانم‌ها برای تقویت و کنترل دمای بدنشان هر روز موز می‌خورند.
خستگی
اگر در اغلب مواقع احساس خستگی می‌کنید و تمرکزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب موز میل کنید تا انرژی‌تان بازگردد. به خاطر اینکه موز سرشار از کربوهیدرات‌ها، آهن و پروتئین‌ها است.
اگر از سوزش و درد معده و روده رنج می‌برید کافی است به موز اعتماد کنید. این میوه حاوی ترکیبات ضداسید طبیعی است که نقش موثری در پانسمان طبیعی مشکلات معده دارد
کم‌خونی
اگر آزمایش خون داده‌اید و مشخص شده است کمبود آهن دارید حتماً موز را در برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان بگنجانید. این میوه برای درمان کم‌خونی بسیار موثر است. در واقع میزان بالای آهن موجود در این میوه باعث تحریک ترشح گلبول‌های قرمز خون شده و به تسکین و بهبود برخی علائم کم‌خونی کمک می‌کند.
سوزش معده
اگر از سوزش و درد معده و روده رنج می‌برید کافی است به موز اعتماد کنید. این میوه حاوی ترکیبات ضداسید طبیعی است که نقش موثری در پانسمان طبیعی مشکلات معده دارد.
@my_doctor
بیماری‌های قلبی
شما باید همیشه مراقب قلبتان باشید تا خدای نکرده به مشکل برنخورید. نتایج پژوهشی که در The New England Journal of Medicine به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک عدد موز باعث کاهش 40 درصدی خطر سکته‌ی قلبی می‌شود.
افسردگی
افسردگی تبدیل به یکی از بیماری‌های رایج زمانه‌ی ما شده است که باید با آن مقابله کرد. خوشبختانه موز سرشار از ویتامین B6 است و می‌تواند حدود 25 درصد نیاز روزانه‌ی ما به این ویتامین را تأمین کند. ویتامین B6 نقش موثری در کنترل سیستم عصبی و خلق‌وخوی افراد دارد. به خاطر اینکه در تولید برخی از ناقل‌های عصبی مانند سروتونین نقش دارد. اما حواستان باشد که این میوه‌ی مفید به‌تنهایی در رفع افسردگی معجزه نمی‌کند چون تمام ترکیبات موثر برای این کار را ندارد. اما می‌تواند در بهبود علائم این مشکل موثر عمل کند. برای افزایش اثرگذاری موز در بهبود افسردگی باید آن را به همراه آب‌معدنی‌های سرشار از منیزیم و غلات کامل میل کنید که حاوی تریپتوفان هستند و به بهبود خلق‌وخوی کمک زیادی می‌کنند.
مشکلات روده
موز حاوی فیبرهای محلول و غیر محلول در آب است و اکثر این فیبرها می‌توانند روده را تحریک کنند. اما مزیت موز است که به‌خوبی حتی برای افرادی که دارای روده‌های حساس هستند قابل‌مصرف است و تنها میوه‌ای است که در صورت وجود مشکل ورم معده و روده تجویز می‌شود. به خاطر اینکه تسکین‌دهنده است و باعث تقویت معده و روده می‌شود. تنها مشکلی که امکان دارد موز برای برخی افراد ایجاد کند (نه برای همه) مشکل یبوست است. در این صورت نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد و مصرف روزانه یک عدد موز کافی است.
سکته‌ی مغزی و پوکی استخوان
سکته‌ی مغزی و پوکی استخوان دو نمونه از بیماری‌هایی است که می‌توان به‌سادگی از آن‌ها پیشگیری کرد. معمولاً در بدن همه‌ تعادل نامناسبی بین سدیم و پتاسیم است. به خاطر اینکه مواد غذایی شور بیشتری مصرف می‌کنیم. مازاد سدیم (نمک) وارد شده به بدن باعث افزایش فشارخون و همچنین احتباس آب بدن می‌شود. پتاسیم یک ماده‌ی معدنی ضروری برای کنترل فشارخون و پوکی استخوان است و می‌تواند با اسیدی و دمینرالیزه شدن استخوان‌ها مقابله کند. به عقیده‌ی محققان پتاسیم باعث کاهش خطر سکته‌ی مغزی نیز می‌شود. خوشبختانه موز حدود 500 میلی‌گرم پتاسیم به بدن می‌رساند و حدود یک‌ششم نیاز روزانه به این ماده‌ی معدنی را تأمین می‌کند. توصیه می‌کنیم برای افزایش میزان پتاسیم بدنتان از مصرف سیب‌زمینی، اسفناج، عدس و آووکادو نیز غافل نباشید.
اگر در اغلب مواقع احساس خستگی می‌کنید و تمرکزتان خدشه‌دار شده است به‌طور مرتب موز میل کنید تا انرژی‌تان بازگردد. به خاطر اینکه موز سرشار از کربوهیدرات‌ها، آهن و پروتئین‌ها است
موز برای ورزشکاران
نکات پزشکی

خوردن موز قبل از ورزش باعث افزایش انرژی ورزشکاران می‌شود. این میوه حاوی قند و همچنین فیبرهای غذایی مفید است. اگر از موزهای کاملاً رسیده استفاده کنید انرژی‌تان را به مدت طولانی تأمین می‌کند. بعد از ورزش نیز دریافت پتاسیم موجود در موز برای جبران پتاسیم ازدست‌رفته از طریق تعریق مفید است. البته بهتر است موز را قبل از ورزش انجام دهید به خاطر اینکه بعد از ورزش بدن بیش از غذا به مایعات نیاز دارد. در نتیجه بهتر است بعد از ورزش بیشتر به سمت میوه‌های آبدار بروید.
موز برای ترک سیگار
بدون شک سیگار کشیدن مریضی نیست اما باعث ابتلا به انواع بیماری‌ها می‌شود. اگر تصمیم دارید سیگار را ترک کنید اما نمی‌دانید چگونه بهتر است به سراغ موز بروید. این میوه سرشار از ویتامین B و بخصوص B6 و B12 است. این ویتامین‌ها در ترکیب با پتاسیم و منیزیم موجود در موز باعث می‌شود که کمبود نیکوتین را کمتر احساس کنید.
@my_doctor
نکات پزشکی

*** ۹ توصیه‌ی صبحانه‌ ای برای لاغری! ***

۱. صبحانه خود را بزرگ‌تر انتخاب کنید!
بله درست است. صبحانه بزرگ‌تر به معنی کالری بیشتر است. زمانی که در رژیم کاهش وزن هستید بهتر است صبحانه بخش قابل‌توجهی از کالری دریافتی شما را در بربگیرد. در یک مطالعه‌ی اخیر دیده شد افرادی که کالری دریافتی آن‌ها به صورت ۷۰۰ کیلوکالری در صبحانه، ۵۰۰ کیلوکالری در ناهار و ۲۰۰ کیلوکالری در شام تقسیم‌بندی شده بود نسبت به کسانی که تقسیم کالری آن‌ها به صورت ۲۰۰ کیلوکالری در صبحانه، ۵۰۰ کیلوکالری در ناهار و ۷۰۰ کیلوکالری در شام بود کاهش وزن بیشتری را به دست آوردند. دقت داشته باشید! هر دو این گروه‌ها دریافت کالری در حد ۱۴۰۰ کیلوکالری داشتند و تنها تفاوت آن‌ها در تقسیم کالری صبحانه و شام بوده است.

۲. صبحانه‌تان را پروتئینه انتخاب کنید.
یکی دیگر از روش‌ها برای کنترل اشتها در طول روز مصرف مواد غذایی پُرپروتئین در صبحانه است. مطالعه‌های بسیاری نشان داده‌اند مصرف غذاهای پروتئینی با تحریک ترشح هورمونی به نام پپتید YY باعث کاهش قابل‌توجهی در اشتهای فرد در طول روز و موفقیت بیشتر در رژیم کاهش وزن می‌شود.

۳. غلات کامل را از یاد نبرید.
غلات کامل از بهترین انتخاب‌ها در یک صبحانه لاغرکننده هستند چرا که تأثیر قابل‌توجهی در سیری و پر کردن شکم دارند. حتماً می‌دانید غلات کامل دارای مقادیر قابل‌توجهی فیبر و سبوس‌اند. میزان ویتامین‌های گروه B این غلات از آرد سفید و نان سفید بیشتر است و وجود این ویتامین‌ها برای رژیم کاهش وزن حائز اهمیت.


۴. تخم‌مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای صبحانه است.
تخم‌مرغ، مخصوصاً تخم‌مرغ آب‌پز یکی از بهترین انتخاب‌ها برای صبحانه است. محتوای بالای پروتئین آن را به یک غذای سیرکننده تبدیل می‌کند و تحمل رژیم غذایی کاهش وزن برای فرد آسان می‌شود. با این حال کلسترول بالای تخم‌مرغ را هم نباید فراموش کرد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم افرادی که مبتلا به چربی خون بالا هستند در این خصوص حتماً با پزشک خود مشورت کنند.

۵. گذر از چای سیاه به چای سبز را فراموش نکنید!
علاوه بر تأثیرات مثبتی که برای بیماران قلبی به همراه دارد، چای سبز همچنین تأثیر قابل‌توجهی در افزایش سوخت و ساز و کمک به کاهش وزن افراد خواهد داشت. اگرچه میزان این تأثیرات چای سبز از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما به هر حال انتخاب آن در برنامه کاهش وزن خالی از لطف نخواهد بود.

۶. سعی کنید صبحانه شما حداقل ۵ گرم فیبر داشته باشد.
فیبر شکم را پر می‌کند. سیری قابل‌توجهی به فرد القا می‌کند و به ازای آن هیچ کالری هم ندارد. پس به راحتی می‌توان گفت فیبر بهترین ترکیب در رژیم کاهش وزن است. قرار دادن این ۵ گرم فیبر در رژیم صبحانه هم کار سختی نیست. کافی است نصف یک سیب بزرگ و کامل، یک دوم لیوان غلات کامل و یا دو تکه نان سیاه کامل را انتخاب کنید. هر کدام از این انتخاب‌ها به خودی خود ۵ گرم فیبر دارند. اگر آن‌ها را با هم همراه کنید هم که دیگر چه بهتر. شک نکنید مثل آب خوردن وزن کم خواهید کرد.
@my_doctor
۷. ماست ساده را به دوستی بپذیرید.
ماست یکی از بهترین و سالم‌ترین غذاهای تمام دنیاست و می‌تواند ارزش بسیاری به صبحانه شما بدهد. آن را به دوستی بپذیرید و از فواید آن برای کاهش وزن بهره‌مند شوید. فقط دقت داشته باشید صحبت ما درباره ماست ساده است نه ماست‌های میوه‌ای و طعم دار. محتوای بالای پروتئین و کلسیم آن را به یک ماده غذایی ارزشمند در کاهش وزن تبدیل کرده است.


۸. سوسیس و کالباس را از صبحانه خود مطلقاً حذف کنید.
واقعاً این ایده مصرف سوسیس و کالباس در صبحانه از کجا آمد؟! این مواد غذایی فراوری شده و صنعتی دارای مقادیر بالایی نیترات هستند؛ یعنی همان ترکیب خطرناکی که با سرطان‌های کولون و رکتوم در ارتباط مستقیم است. از محتوای بالای چربی و کالری آن‌ها که بگذریم سوسیس و کالباس همچنین دارای مقادیر بالایی سدیم، نمک و ادویه‌اند و زخم‌های گوارشی یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف طولانی مدت سوسیس و کالباس خواهد بود.

۹. شیرینی‌ها و قندهای مصنوعی را محدود کنید.
مصرف قندهای ساده در مقادیر بالا، برای مثال محدود کردن صبحانه به یک کیک یا شیرینی و یک لیوان چای بدترین کار ممکن است.

ورود یک دفعه‌ای این حجم قند ساده به بدن باعث افزایش یک دفعه‌ای قند خون خواهد شد. اتفاقی که در ادامه این امر روی می‌دهد افزایش یک‌باره سطح انسولین در بدن و کاهش قند خون است و فرد خیلی سریع احساس گرسنگی مجدد را خواهد داشت. در این شرایط است که فرد شدیداً مستعد ابتلا به دیابت، افزایش چربی خون و البته چاقی خواهد شد.
@my_doctor