نامه‌های حوزوی 
عنوان گروه یا کانال:

نامه‌های حوزوی


توضیحات: دین، حوزه و روحانیت @Rezataran ارتباط با من نامه های حوزوی یک کانال شخصی است
شناسه: namehayehawzavi@
تعداد اعضا: 8985
نامه‌های حوزوی

در این کانال اخبار، تحلیل و مطالبی درباره حوزه و روحانیت ارائه خواهد شد.
نامه‌های حوزوی

نکته هایی درباره آزمون ورودی حوزه علمیه در سال 95

1. آزمون، رأس ساعت 9، روز جمعه ، مورخ 1395/1/27 در حوزه هاي تعيين شده برگزار مي شود.

- جهت دریافت كارت ورود به جلسه، روزهاي چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه 25 ، 26 و 1395/1/27 به لینک انتهای صفحه مراجعه نمائید.
- آدرس دقیق محل برگزاری آزمون درکارت ورود به جلسه آزمون درج می شود.

2. هنگام ورود به جلسه آزمون ارائه كارت ورود به جلسه و كارت ملی یا شناسنامه الزامي است.

3. آزمون يك مرحله اي بوده و به طور همزمان براي چهار مقطع پایه نهم، سيكل نظام قدیم، ديپلم و دانشگاهی برگزارمي شود.

4. حافظان کل قران کریم از آزمون کتبی معاف می باشند، ولی سایر شرایط پذیرش را باید دارا باشند.

5. آزمون ورودي به منظور ارزيابي علمي و سنجش ميزان آمادگي نسبي داوطلب براي ورود به حوزه های علمیه انجام مي گيرد و مدت آن150دقيقه بوده و تمام سؤالات چهار گزينه اي(تستي) خواهد بود.
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

آیت الله موسوی نژاد درگذشت

*آیت الله سید محمد موسوی نژاد (متولد دهم دیماه سال 1310 هجری شمسی) در مشهد به دنیا آمد پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح و چند سالی درس خارج فقه و اصول شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، آیت‌الله میلانی، میرزاجوادآقا تهرانی و آیت الله مروارید حاضر شد سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف هجرت کرد و در دروس مانند آیت‌الله العظمی خوئی و آیت الله العظمی شاهرودی شرکت کرد.

*وی در سال 1349 به توصیه، حمایت و راهنمایی میرزاجوادآقا تهرانی مدرسه‌ علمیه‌‌ای در انتهای کوچه چهارباغ برای تربیت و تحصیل طلاب به سبک و سیاق متفاوت و منحصر به راه انداخت. طلاب فاضل و برجسته‌ای تحت مدیریت مستقیم ایشان در این مدرسه که بعدها به نام ایشان شهرت یافت مدارج علمی حوزه را در کنار درس اخلاق و عقاید و احکام گذرانده‌اند

*توجه به مسائلی اخلاقی و معنوی، انس با آداب، ادعیه و قرآن و اهتمام به نماز شب و نوافل در کنار توجه گسترده وخاص به دروس در کنار تحقیق و تفحص و مباحثه از ویژگی های آموزشی این مدرسه بود.

*رئیسی تولیت استان قدس رضوی، شریعتی دادستان سابق خراسان، شیخ جواد مروی از شاگردان دیروز مدرسه معروف آیت الله موسوی نژاد هستند. او که پیش از نوروز دچار سکته مغزی شده بود پس از بستری شدن در بیمارستان قائم مشهد برای مراقبت بیشتر به بیمارستان امام حسین(ع) منتقل شد. وی سحرگاه روز چهارشنبه پنجم ماه مبارک رجب دارفانی را وداع گفت.وی پدر همسر سید محمدعلی ابطحی است.
نامه‌های حوزوی

شماره 22 مجله حاشیه منتشر شد
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

دیدار نوروزی استاندار قم با آیت الله بوشهری مدیر حوزه علمیه
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

دیدار آیت الله مکارم شیرازی با طلاب ممتاز فقه و اصول مدرسه امام کاظم ع
امروز غروب.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

طلاب حاضر در دروس خارج حوزه علمیه، گفته های استاد را یادداشت می کنند به این نوشته ها تقریرات می گویند.
صحنه ای از تقریرنویسی یک طلبه در درس خارج آیت الله مکارم شیرازی
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️ مدتی پیش خدمت شیخ حسن میلانی رسیدم در حاشیه گفتگو از ایشان پرسیدم شما چرا جلسه های با موضوع فلسفه را بهم میزنید چون در چند جلسه خودم این صحنه ها را دیده بودم ایشان گفت من جلسه ها را بهم نمیزنم سوال های بنیادی میپرسم نمیتوانند جواب دهند جلسه بهم میخورد.
ضمن آنکه من امر به معروف و نهی از منکر میکنم. ایشان گفت آیا میتوان گفت حضرت زینب علیها السلام جلسه یزید را بهم زد نخیر حضرت امر به معروف و نهی از منکر کرد که واجب است. @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

تسلیت آیت الله سیستانی بمناسبت درگذشت آیت الله موسوی نژاد @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

مباحثه دو شیخ در مسجد اعظم قم
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️26 فروردین سالروز درگذشت آیت الله بافقی

آیت اللّه محمدتقی بافقی، از روحانیان شیعی معاصر است. مخالفت و اعتراض او به همسر رضاشاه و برخی زنان دربار که در تعویض چادر سیاه و سفید تعلل کرده و دقایقی بدون حجاب در حرم حضرت معصومه(س) ظاهر شده بودند باعث شد رضاشاه، خود از تهران به قم آمده و او را پس از ضرب و شتم زندانی کند.
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️ خاطره عصمت الملوک از این حادثه

در مورد واقعه ای که در قم در حرم مطهر حضرت معصومه (س ) اتفاق افتاد و دخالت مرحوم شیخ محمدتقی بافقی در این موضوع چه خاطره ای دارید؟
شب عید نوروز سال 1306برای زیارت به قم رفته بودیم . دخترهای شاه (شمس و اشرف ) هم با عده ای دیگر، که اسمهاشان یادم نیست با ما بودند. بعد از زیارت ، قرار بود در قسمت بالای غرفه های رواق که بین حرم و ایوان قرار دارد چادرهای سیاه خود را با چادر سفید که همراه برده بردیم عوض کنیم . همه این کار را با سرعت انجام دادند؛ ولی من دقت و سرعت لازم را در این کار به کار نبردم ؛ در نتیجه ، مدتی بدون چادر یعنی بی حجاب شدم . مشاهده این وضعیت از سوی آقایی که مشغول موعظه بود بشدت مورد اعتراض قرار گرفت . بعد هم یکی از علما که در حرم مطهر حضور داشت در تایید گفته های آن آقا مطالبی را عنوان کرد که نزدیک بود بلوایی بر پا شود. شاید همین شیخ محمدتقی بافقی که شما می گویید باشد.

 به هر حال ، با کمک افراد شهربانی فورا از حرم خارج شدیم و به منزل تولیت رفتیم . ماموران شهربانی گزارش تند و تیزی از این واقعه به تهران مخابره کردند. رضاشاه به محض این که با خبر شد، همراه با عده ای از صاحب منصبان قشون و نیروهای نظامی فورا به قم حرکت کرد. آنچه بعدا شنیدیم این بود که شاه در نهایت عصبانیت وارد صحن مطهر شد و دستور داد شیخ را به پشت روی زمین دراز کنند و بعد هم با عصایی که در دست داشت پیاپی ضرباتی به او زد. در نتیجه این پیشامد، شهر به هم خورد و چند روزی در قم حکومت نظامی برقرار شد. مدتی بعد مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری در ملاقاتی با شاه وساطت کرد و آن شیخ و عده دیگری که حبس بودند از زندان آزاد شدند.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ فتوای آیت الله شیخ عبدالکریم حائری

آیت الله حائری از طلابی که حاضر و ناظر صحنه بودند درباره عکس العمل مردم پرسید، وقتی که فهمید مردم با تأسف خوردن و بدون عکس العمل، به تدریج پراکنده شدند فتوا داد که «صحبت و مذاکره در اطراف قضیة اتفاقیة مربوط به شیخ محمدتقی (بافقی) برخلاف شرع انور و مطلقاً حرام است».
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ دو نکته:

*آنچه معلوم است دختران و همسر رضاخان لباسهای غیرمتعارف آن زمان یعنی چادر سفید استفاده کرده و صورتشان نیز باز بوده است.

*در برخی تحلیل‌ها این حادثه برنامه ریزی شده و مقدمه‌ای برای کشف حجاب بوده است اما آنچه شواهد نشان می‌دهد این واقعه کاملا اتفاقی صورت گرفته است.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ برای اطلاع بیشتر مراجعه کنید به:

*مجله حضور - تابستان ۱۳۸۵، شماره ۵۷ - آیت الله مؤسس، حائری یزدی، شیخ عبدالکریم.

*مصاحبه منتشر نشده با عصمت الملوک دولتشاهي درباره کشف حجاب، روزنامه جام جم، چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۱ .
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️آیت الله سید حسین قمی از روحانیان مبارز بود که بعد از آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی به مدت کوتاهی به مرجعیت رسید حدود سالهای 13 24 و یکسال بعد هم درگذشت. سید حسن قمی فرزند او سالها در حصر بود و سید محمدتقی قمی دیگر فرزند او در قم ساکن است. @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️دوهفته نامه عهد

🔻نشریه عهد دوهفته نامه بوده و یکی اول ماه و دومی در وسط ماه قمری منتشر میشود، این نشریه ضمیمه دو ماهنامه خط و وابسته به خانه طلاب جوان است، تعدادی از طلبه های مدرسه معصومیه در تولید آن نقش پر رنگی دارند مخاطب نشریه طلبه های جوان در دوره مقدمات و سطح هستند، عهد در شش صفحه بهم چسبیده و در قطعی متفاوت منتشر میشود، دقیقا نمیدانم آیا این نشریه به تمام مدارس کشور میرسد یا نه اما در ایجاد دغدغه های انقلابی در بین طلبه ها موثر است. با توجه به دغدغه های آیت الله خامنه ای درباره حوزه انقلابی پیش بینی می شود این نشریه گسترش یابد.

از سوالاتی که در یکی از سرمقاله های این نشریه آمده است میتوان به دیدگاه ها و اهداف این نشریه پی برد.

*طلبه عهد امام خمینی(ره) و عصر انقلاب اسلامی، چه مختصاتی دارد؟

*اگر حضرت امام، در جایگاه الگوی حوزوی ما قرار گیرد، چه تحوّلاتی در سبک طلبگی ما رقم خواهد زد؟

*چگونه می‏توان ابعاد مختلف طلبگی را حول محور شخصیت امام خمینی (ره) منسجم کرد؟

*طلبۀ تراز انقلاب اسلامی کیست و سبک تحصیل، تحقیق و تبلیغ او چگونه است؟
🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

برنامه دروس اخلاق در حوزه علمیه قم.
@namehayehawzavi
برنامه دروس اخلاق در حوزه علمیه قم.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

مجله وابسته به آقای محسن اراکی آیت الله شیرازی را حجت‌الاسلام و المسلمين خطاب میکند.
@namehayehawzavi
مجله وابسته به آقای محسن اراکی آیت الله شیرازی را حجت‌الاسلام و المسلمين خطاب میکند.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

سال گذشته با یکی از مسولین بیت آیت الله سید صادق شیرازی گفتگو کردم در آن زمان بدلایلی پس از بارگزاری بر روی سایت نامه های حوزوی آن را برداشتم.
این گفتگو کمی مفصل است و شاید مناسب کانال نباشد اما بجهت اینکه نگاه آنها از زبان خودشان گفته شده است برای آشنایی با اندیشه و فعالیت این بیت میتواند مهم تلقی شود.
نامه‌های حوزوی

✔️عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی: ما نگران سنی شدن شیعیان ایران هستیم

🔻رضا تاران: این مصاحبه نه قصد دفاع از بیت آیت الله سید صادق شیرازی را دارد و نه قصد تخطئه کردن، بلکه تلاشی برای فهم اندیشه و دیدگاه های این بیت از زبان خودشان است.

اولین بار بود به بیت آیت الله شیرازی می رفتم می خواستم با سید حسین فرزند و مسئول دفتر آیت الله گفتگو کنم اما پس از پرس و جو گفتند خارج از ایران است و مرا به یکی از اعضای بیت معرفی کردند این عضو بیت، مسئول یکی از شبکه های ماهواره ای منتسب به آیت الله بودند،گفتگوی ما یک ساعت و نیم طول کشید و من سعی کردم سوالات خود را بصورت صریح مطرح کنم و البته آن عضو بیت نیز با صبوری دیدگاه های خود را بیان کردند. بدلایلی تمایلی برای ذکر نام این عضو بیت نبود.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

1▪️گفتگو با عضو دفتر آیت الله سید صادق شیرازی

🔻بنظر می رسد دو نوع نگاه در زمینه دشمن اصلی وجود دارد کسانی چون امام و رهبر انقلاب جهان اسلام را جهان غرب می دانند و گروه دیگری اهل سنت و خصوصا وهابیت را دشمن اصلی می دانند نظر آیت الله شیرازی در این زمینه چیست؟

قاعدتا در اینکه یهود و امثال او دشمن ما هستند کسی حرفی ندارد اتفاقا مرحوم آیت الله سید محمد شیرازی از کسانی بود که در زمینه یهود کتاب نوشت و به نقشه های شوم آنها بر علیه مسلمانان اشاره کرد و به این آیه قران هم اشاره دارند که «أشد الناس عداوة للذين آمنوا اليهود» در این زمینه متحدالقول هستیم و یهود را دشمن می دانیم. و اینها از دشمنان قدیم اسلام هستند. دشمنان قدیمی کفار و منافقین بوده اند کفار که مشخص است منافقین هم بخشی از اهل سنت بودند که همان ناصبی ها و دشمنان اهل بیت هستند، اما اینکه چرا فعالیت های آیت الله شیرازی بیشتر به چشم می خورد بخاطر این است که در زمینه برائت کمتر فعالیتی شده است در نتیجه ما در طول تاریخ ضربات سنگینی از دشمنان اهلبیت خورده ایم اسم اینها را نه سنی میگذارم و نه وهابی، اینها را دشمن اهلبیت میدانیم ممکن است از هر فرقه و لباسی باشد فرقی ندارد از یهود باشد یا از مسیح یا از بهائیت و وهابیت همه اینها محتمل است دشمنی با اهل بیت است که ما نیز آن را دشمن می داریم و نکته دیگر اینکه آیت الله شیرازی رسانه داشته است و شاید همین مسئله باعث شده است ایشان در این مساله مطرح شده باشند والا نظر همه مراجع تقلید همین است اما چون رسانه ندارند یا بسبب ملاحضاتی مطرح نمی کنند دلیل نمی شود که به این مسائل اعتقاد نداشته باشند برخی از مراجع تقلید صحبت های بسیار داغ تری از آیت الله شیرازی دارند اگر برخی از کتابهای بزرگان را نگاه کنید می توانید این نکته ها را ببینید اما ممکن است برخی ها هم خواسته باشند آیت الله شیرازی را بتنهایی در این زمینه مطرح کنند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

2▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 بهر حال تمرکز فعالیت های یک شخصیت نشان دهنده فکر و اندیشه ایشان است در بین فعالیت های ایشان کمتر دیده ایم در زمینه آمریکا یا فلسطین و لبنان یا کشورهای غیر مسلمان واکنشی نشان دهند؟

البته خیلی هم اینطور نبوده است آیت الله شیرازی در زمینه فلسطین و غزه بیانیه هایی دارند که میتوانید به سایت شان مراجعه کنید بیانیه های بسیار داغی هم در این زمینه دارند اما باید توجه داشت که بخشی از این مسائل سیاسی شده است بحث آمریکا و غزه و اینها جنبه سیاسی بخود گرفته است، ما احساس می کنیم که بین کشورها و مسلمانان تبعیض گذاشته می شود در برخی از زمینه ها تند می رویم و در برخی از زمینه ها کند هستیم مثلا همین قدر کاری را که برای غزه انجام می دهیم البته خوب هم هست چرا این کارها را برای مسلمانان پاکستان انجام نمی دهیم چرا برای افغانستان انجام نمی دهیم چرا برای آذربایجان انجام نمی دهیم حتی اسم آذربایجان در کشور ما شنیده نمی شود و این در حالی است که شیعیان این کشور در بدترین وضعیت زندگی می کنند چقدر از روحانیون شیعه در زندان هستند خود عراق را در نظر داشته باشید که چقدر شیعه کشته می شوند پس ما می گوییم که اگر مسلمان مسلمان است باهم فرقی ندارند و باید بفکر همه این ها نیز بود

بله ممکن است گفته شود خط مقدم فلسطین است درست هیچ وقت آیت الله شیرازی نگفته است که غزه را نگویید بلکه می گوییم بقیه را هم باید بگویند، البته برای کسی تکلیف روشن نمی کنیم بلکه می گوییم تقسیم کاری صورت گرفته است و عده ای در زمینه امریکا و غزه و لبنان کار میکنند و ما هم در زمینه هایی که کمتر فعایت می شود فعال هستیم رسانه هایی داریم و سعی می کنیم در آن زمینه ها تکلیف خود را انجام دهیم. در زمینه های دیگر به اندازه کافی کار می شود مانند آن است که در یک منطقه ای همه بر روی یک کار تمرکز کرده اند و برخی از کارها انجام نمی شود و ما سعی می کنیم آن کارها را انجام دهیم و اساسا قصد تقابل هم با کارهای دیگران را نداریم.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

3▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 یعنی شما می فرمائید خلا وجود داشته است و شما قصد دارید این خلا را پرکنید؟

آفرین دقیقا همین است ما می گوییم خدا را شکر دیگران دارند برخی از کارها را انجام می دهند و وظیفه ما در آن زمینه ساقط است و برخی از کارها زمین مانده است و ما سعی می کنیم آن کارها را انجام دهیم و خب طبیعی است در برخی از زمینه ها اختلافاتی وجود دارد و نباید به آنها دامن بزنیم.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

4▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 حتما کلیپ هایی از آقای سید مجتبی شیرازی یا آقای الهیاری مشاهده کرده اید که به برخی از شخصیت ها تندروی هایی دارند می فرمائید آیت الله شیرازی این رویه ها را قبول ندارند؟

سیره آیت الله شیرازی نشان داده است که میانه ای با تندروی ندارد و این را می توانید از دورانی که ایشان در عراق بوده است را دنبال کنید حال اگر اخوی ایشان یا شخص دیگری کاری انجام می دهند ربطی به ایشان ندارد، اخوی ایشان سی سال است لندن هستند و دیدگاه های ایشان ربطی به آقای شیرازی ندارد.

آیت الله شیرازی شخصیتی نیست که دیدگاه های مخفی داشته باشد و نیاز باشد کسی بجای ایشان اظهار نظری کند دیدگاه های ایشان کاملا مشخص است سخنرانی ها، کتاب ها و دیدگاه های ایشان کاملا روشن و در دسترس عموم است و نیازی نیست کسی بجای ایشان اظهار نظر کند بله یک وقتی است که شخصی چیزی ندارد و کسی او را نمی شناسد اما آیت الله شیرازی سالیان سال است شناخته شده است و همه با دیدگاه های ایشان آشنا هستند ضمن اینکه آیت الله شیرازی هر روز در دسترس هستند هرکسی می خواهد نظر ایشان را بداند می توان مراجعه کند و بپرسد یا استفتا کند که در کوتاهترین زمان پاسخ داده می شود. آیت الله شیرازی همیشه هم توصیه میکنند از تندروی پرهیز کنید. تمام مباحث ایشان نیز این است که در خط اعتدال باشید.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

5▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 آیت الله سید محمد شیرازی معتقد به حکومت شورای فقها در دوران غیبت بودند نظر آیت الله سید صادق شیرازی در این زمینه چیست؟

ایشان نیز همان دیدگاه را دارند و البته با اختلافات کم، ایشان حکومت اسلامی را با شرایطی قبول دارند ایشان میگویند نباید یک فقیه حکومت کند بلکه حکومت فقها را معتقد هستند البته ایشان معتقد نیستند که فقها مستقیما حکومت کنند بلکه معتقدند که عده ای از سیاسیون حکومت را اداره می کنند اما فقها بر آنها اشراف دارند و بر آنها نظارت می کنند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

6▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 پس ایشان به تشکیل حکومت اسلامی در دوره غیبت اعتقاد دارند؟

بله البته با شرایطش، ایشان پیامبر (ص) و امیرالمومنین (ع) را اسوه خکومت اسلامی می دانند مثلا در دوره امیر المومنین زندانی سیاسی وجود نداشت در حکومت اسلامی هم نباید زندانی سیاسی باشد تبعید و ظلم و زور نبود در حکومت اسلامی هم نباید باشد یا مثلا در دوره ایشان از حرف زدن کسی جلوگیری نمی کردند و در حکومت اسلامی نیز نباید باشد نمونه های فراوانی را داریم که در دوره امیرالمومنین در مقابل ایشان به بدگویی پرداختند و ایشان واکنشی از خود نشان ندادند یعنی اجازه نمی دانند کسی به مخالفان سیاسی تعرض کند و اینها سیره اهلبیت است که از نظر آیت الله شیرازی باید در حکومت اسلامی مورد نظر باشد. حالا کلیات بحث این است و اگر کسی علاقمند باشد باید به آثار ایشان مراجعه کند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

7▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻از مسائلی که حساسیت هایی را ایجاد کرده است شبکه های ماهواره ای منتسب به آیت الله شیرازی است در مورد تاسیس و نحوه اداره این شبکه ها توضیح بفرمائید؟


فکر تاسیس شبکه در این بیت تازگی ندارد آیت الله سید محمد شیرازی سالها قبل در مورد لزوم تاسیس شبکه های ماهواره ای سخن گفته است و در جاهای متعدد به آن اشاره کرده اند قبل از ماهواره هم به اینترنت و رادیو اشاره کرده بودند و آن زمانی بود که علما در زمینه اینترنت شناختی نداشتند وقتی ایشان در مورد ماهواره صحبت کرده بودند برخی از آقایان گفته بودند ماهواره یعنی فساد مطلق و حتی از دست مرحوم آیت الله شیرازی ناراحت شده بودند آقای شیرازی گفته بودند که روزی خواهد آمد که ماهواره به تک تک خانه ها خواهد آمد پس چاره ای نداریم جز اینکه در این زمینه فعالیت هایی داشته باشیم و باید از حالا در فکر تاسیس شبکه باشیم.


طبق تحقیقاتی هم که در آن زمان کرده بودند دیده بودند که هر کسی می تواند شبکه ماهواره ای داشته باشد واگر اهل فساد شبکه هایی ایجاد کرده اند شیعه هم باید سریعا بفکر تاسیس شبکه باشد تا بتواند از اعتقادات خود دفاع کند. یک روزی از علما باور نمی کردند که تلویزیون بتواند در خانه ها نفوذ کند اما با گذشت زمان حتی کسانی که فتوای حرمت تلویزیون را داده بودند دیدند که تلویزیون به خانه فرزندان یا نوه های آنها نفوذ کرد. و ماهواره هم همین روند را طی می کند بر اساس آمار خود دولت حدود هفتاد در صد مردم از ماهواره استفاده می کنند و هرچی هم مخالفت شده است یا حتی فتوای حرمت داده شده است اثری نداشته است و این پیش بینی و آینده نگری ایشان بی نظیر بوده است یکی از امتیازات این مرجعیت دورنگری بوده است که آینده را پیش بینی می کردند. بهرحال حدود پانزده سال پیش اولین شبکه راه اندازی شد که شبکه انوار و سلام بود که اولین شبکه مستقل شیعیان بود هدفش کار دینی و فرهنگی بوده است و امر آقا این بود که فقط در همین محدوده کار را انجام دهند کار سیاسی و اقتصادی و ... انجام ندهند و حتی درآمد های مالی را از طریق تبلیغات بدست نیاورند و خب درآمد های مردمی این شبکه ها را اداره کرده است و البته بیت نیز بصورت محدود و در حد توان کمک کرده است بیشتر هم اجازه وجوهات است که خصوصا در کشورهای عربی کاملا جا افتاده است .

بعضی ها در این زمینه خانه خود را فروخته و به شبک ها داده اند چرا که در کشورهای عربی مردم شبکه ها را دیده اند و ارزش این شبکه ها برای این کشورها روشن است. آقای شیرازی هم به اینها توصیه کرده بود به شبکه ها کمک کنند شاید مضحک ترین اتهامی که به این شبکه ها دارند این است که پول این شبکه ها از انگلیس است میلیون ها نفر با شبکه های آیت الله شیرازی در ارتباط هستند و آنها می دانند که با کمک های مردمی این شبکه ها اداره می شوند. یعنی در اداره شبکه ها سهیم هستند و سهام دارند و بصورت ماهانه کمک می کنند و اسناد هم موجود است وقتی این اتهامات زده می شود واقعا دل آزرده می شوند این حرفها برای تشییع خوب نیست.

آیت الله شیرازی نُه سال با کویتی ها زندگی کرده است تک تک به خانه های آنها می رفت دیوانیه های زیادی در کویت ایجاد شده است که تعداشان هم بسیار زیاد است حدود 1200عدد دیوانیه در کویت وجود دارد دیوانیه سالن بزرگی است که در خانه ها وجود دارد آیت الله شیرازی گفت به این دیوانیه ها بگویید حسینیه و این اصطلاح بمرور جا افتاد و این به برکت حضور آیت الله شیرازی بوده است که مجالس حسینی در این مکان ها می گیرند و خیلی آزادانه مجالس خود را در آن برگزار میکنند خب همین ها باعث شده است شیعه در کویت و برخی از کشورها در حال رشد است روزی نیست ما از این کشورها میهمان نداشته باشیم از یمن، تونس، کویت، عربستان و خیلی از کشورها آیت الله شیرازی مقلد و ارادتمند دارد و به لحاظ مالی کمک می کنند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

8▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 از نظر محتوایی آیا این شبکه ها زیر نظر آیت الله شیرازی اداره می شوند و آیا ایشان کنترلی بر روی این شبکه ها دارند؟

نه این شبکه ها مستقل هستند و مقلد و مرید آیت الله شیرازی هستند و تلاش می کنند بر اساس سیره بیت ایت الله شیرازی عمل کنند چون به ارشاد و تشویق آقا این شبکه ها را ایجاد کرده اند اما آیت الله شیرازی بر این شبکه ها سیطره ندارد و بعضا سلایق خود را دارند مثلا آیت الله گفته است موسیقی از شبکه ها پخش نشود و تقریبا نود در صد شبکه ها موسسیقی پخش نمی کنند یا از زن بعنوان مجری و کارشناس استفاده نمی کنند و این مسائلی است که رعایت می کنند و در برخی از مواقع هم اشتباه و خطایی دارند که آیت الله شیرازی ارشاد می کند یا تذکر می دهد اما سیطره بر آنها ندارد کما اینکه پیامبر و اهلبیت هم مسیطر نبودند بلکه ارشاد می کردند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

9▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 پس اینگونه نیست که بطور مثال ایشان ریس شبکه ای را برکنار کنند یا منصوب کنند؟

نخیر اولا اینکه این شبکه ها به آن معنا در سیطره ایشان نیست و دوما سیره ایشان برکنار کردن یا جلوگیری کردن نیست مبنای ایشان توبیخ کردن و جریمه کردن و این چیز ها نیست.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

10▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 بخشی از انتقادات از این شبکه ها به مسائلی چون هفته برائت و توهین به عایشه بوده است این مسائل در شبکه ها چه جایگاهی دارد و چگونه مطرح می شود؟

ببینید اولا من یکی دو مورد مثال نقضی بیاورم، خب یک شبکه در روز و در هفته و ماه ساعت ها برنامه دارد برخی از این برنامه ها مستقیم است و برخی از برنامه ها نیز تولیدی هستند خب بهرحال معلوم است که ممکن است خطا و اشتباهی هم در کار باشد مثلا در یکی از شبکه هایی رادیوی ایران در زمان آیت الله خمینی فردی اوشین را بعنوان الگوی زنان معرفی کرد و گفت: حضرت فاطمه زهرا اسوه نیست و خب مسائل بعد از آن را هم می دانید خب این صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است با هزاران پرسنل و بودجه ای که دارد و با کنترل یادی که می شود چنین اتفاقاتی می افتد و اشتباهات و خطاهایی که معمولا شما دیده اید کسی با این شبکه ها کاری ندارد و می گویند عادی است و خب معلوم است کسی با چند خطا کل شبکه های جمهوری اسلامی را زیر سوال نمی برد بله اگر متعدد تکرار شود می توان گفت تعمدی است.

هفته برائت را یک بار دو سال قبل یکی از شبکه ها مطرح کرد و بعد از آن نیز دیگر تکرار نشد حالا عده ای یادشان افتاده است که آن را مطرح کنند، یا اینکه یک مجری در یک برنامه مستقیم جملاتی را گفته است که قابل کنترل نبوده است با چند اشتباه که نمی توان کل برنامه های بیست شبکه را زیر سوال برد.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

11▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 می فرمائید سیاست آیت الله شیرازی چنین نیست و چنین نگرشی را قبول ندارند؟

بله سیاست آیت الله شیرازی اینگونه نیست شما کل برنامه ها را در نظر داشته باشید در میان صدها ساعت برنامه ممکن است یکی دو اشتباه دیده باشید بله ممکن است مباحث علمی با سنی ها باشد اما هیچگونه اهانتی در کار نیست بطور مثال در یک موردی وقتی از ابوبکر بحث میکردند ثابت کردند که ایشان صدیق نبوده است اما نگفتند ابوبکر کذاب بلکه گفتند ابوبکر غیر صدیق، اما خب بحث علمی است دیگر باید این مسائل گفته شود در خود شبکه های ایران نیز این چیزها است مثلا در این اواخر در شبکه قرآن بخشی از این بحث ها انجام می شود که باید هم انجام شود خیلی هم خوب است. خب اینها عقاید ما شیعیان است پس اگر بحث نکنیم پس کجا باید عقایدمان را بگوییم ، طرف مقابل ما بیست و چهار ساعاته بر ضد عقاید ما هجمه وارد می کند و می گوید ما که نباید ساکت شویم باید از اعتقادمان دفاع کنیم.

ما احساس خطر می کنیم تنها کشوری شیعی که شیعه سنی می شود ایران است و این یکی از مشکلاتی است که کمتر کسی متوجه آن است ببینید تهدید نسل از مسائلی است که بعد از سالها آقایان به آن اشاره کردند و متوجه شدند و آقای خامنه ای اشاره کردند و گفتند اشتباه کردیم و باید جبران شود، خب اجازه ندهیم در زمینه شیعه و سنی نیز این ماجرا تکرار شود کما اینکه مرحوم آیت الله سید محمد شیرازی در کتاب دنیا بازیچه یهود به بحث جمعیت اشاره کرده و در سخنرانیها نیز بارها اشاره کرده بودند، آن زمان گفتند آیت الله شیرازی آب در آسیاب دشمن می ریزد، حالا بعد از سالها متوجه شده اند.

مسئله برائت از ارکان اعتقادی شیعه است حالا کاری به سبک کار و نوع انتقال آن ندارم اما بهرحال اصل بحث بسیار مهم است درست است بله منطقه وضعیت مناسبی ندارد، داعش ناامنی ایجاد کرده وضعیت مسلمانان مساعد نیست بله باید همه اینها را در نظر بگیریم اما نباید کسی بمن بگوید خفه شو، بله این اعتقاد ماست و حاضریم بخاطر اعتقادمان جانمان را نیز بدهیم، ببینید این افراط ها بخاطر تفریط هایی است که در این زمینه انجام گرفته است، خب وقتی در مورد اعتقاداتمان تفریط میکنند عده ای برای جبران دست به افراط می زنند نه اینکه تعمدی باشد اما بصورت طبیعی چنین اتفاقی می افتد، باور کنید اخلاق آیت الله شیرازی بسیار مشهورتر از بحث شیعه و سنی ایشان است اما چرا مرجعیت اخلاقی نمی گویند بخاطر این است که دیگر علما نیز در این زمینه فعالیت دارند و خب تمایزی ایجاد نشده است اما چون برائت را احساس خطر می کنیم در این زمینه بیشتر مطرح شده است. ما در این زمینه احساس خطر می کنیم نمی توانیم ضمانت کنیم که ده سال دیگر بچه هایمان شیعه باشند یا سنی هستند یا مُنی، منی کسی است که بین امیرالمومنین و عمر خیلی تفاوتی نمی داند و اصلا برایش مهم هم نیست.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

12▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 شما این خطر سنی شدن شیعیان را چقدر جدی می دانید و چه دلایلی برای این دارید؟

ما این خطر را بسیار جدی می دانیم البته ما فقط این خطر را احساس نمی کنیم برخی از مراجع و آقایان دیگر نیز در این زمینه اظهار نظر کردند همین اواخر آیت الله مکارم در این زمینه هشدار داد از شهرهای مختلف پیش آیت الله شیرازی می آیند و گریه میکنند می گویند دختر شیعه با سنی ازدواج کرده است بخاطر پول و اقتصاد، و دارد عقاید او را میگیرد و من نمیتوانم کنترل کنم چرا؟ بخاطر اینکه تبلغیات شدیدی در مرزها بر علیه شیعیان انجام میدهند و ایران هیچ حرکتی در این زمینه انجام نمیدهد مساجد ما خراب است روحانی نداریم چون امکانات نمی دهیم اما در همین وضعیت سنی ها به مساجدشان میرسند هر مسجدی دو روحانی گذاشته اند که بصورت شبانه روزی کار کنند از مردم هم پولی نمی خواهند و به مردم هم کمک می کنند خب چه کسی به اینها پول می دهد درد زیاد است ما دلسوز ایرانیم و این را روزی خواهند فهمید نه کسانی که فقط شعار می دهند، ما داریم برای عقیده فدا می شویم ایران دارد سنی می شود و کسی متوجه این قضیه نیست.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

13▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 من به برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان مانند زاهدان، خاش و سراوان رفته ام اینکه بفرمائید در زمینه زاد و ولد فعالیت شدیدی دارند قابل فهم است اما اینکه بفرمائید شیعیان سنی می شوند خیلی ملموس نیست چگونه می شود این مسئله را فهمید شاید بصورت موردی بتوان اشاره کرد اما اینکه این یک رویه باشد نیاز به دلایل دارد؟

ببینید ما موسسه تحقیقاتی که نداریم که این مسئله را کشف کنیم اما مراجعه کنندگان فراوانی به بیت مراجعه می کنند و از این مسئله گله دارند و به مواردی که خود دیده اند اشاره می کنند. دولت امکاناتی به من بدهد و نیمه امنیتی برایم ایجاد کند من بروم مستند دلایل این مسئله برا برایشان تهیه کنم و بیاورم نشان دهم که چه تعدادی شیعه بوده اند و سنی شده اندو ما موارد متعددی می بینیم که همه روزه به بیت مراجعه دارند و این مساله را میگویند و ناراحت هستند از این قضایا، میگویند خواهرمان، برادرمان سنی شده اند، میگویند جایی نداریم مجلس برگزار کنیم حسینیه خراب است حتی لنگ یک فرش هستند، لنگ بلندگو هستند، من حاضرم با گروهی مستندساز بروم و مستندی را در این زمینه آماده کنم و هیچ جایی هم پخش نشود و بدهیم دفتر رهبری، بخدا برخی از مسئولین می دانند ولی نمیدانم چرا اقدامی نمی کنند. در همین قم برخی از اهل تسنن دارند فعالیت می کنند و ما خبر داریم.

برخی از اخبار را نیز دفتر برخی از مراجع بما می رسانند علما و مراجع باهم رفیق هستند باهم رفت و آمد می کنند برخی هم اخبار و اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهند برخی ها هم متاسفانه رعایت برخی از مسائل را دارند و می ترسند بابا اجازه دهید مراجع باهم رفت و آمد کنند بنفع اسلام است، خب آقای شیرازی مگه چه کرده است فرضا بر اساس نظر شما خطاهایی هم کرده است مملکت اینقدر ضعیف است که نتواند یک مرجع تقلید را تحمل کند؟ یا مثلا با کارهای چند تا شبکه مملکت بهم بریزد یعنی ما اینقدر ضعیف هستیم؟ کشور ما شیعه است رهبر شیعه است مسئولین شیعه هستند چرا باید ما بترسیم سنی آزادانه فعالیت خود را دارد و من شیعه نباید فعالیت کنم، جالب است که در کشورهای اسلامی هیچ جا شیعه سنی نمی شود و بلکه برعکس است اما متاسفانه در ایران می شنویم که شیعه سنی میشود در ایران موج سنی شدن شیعه وجود دارد و این بسیار خطرناک است.

خطر دیگری که بسیار احساس می شود بی احترامی به روحانیت است روحانیت زبان دین است مردم عادی فرقی بین عمامه آیت الله خامنه ای و آیت الله شیرازی نمی دهند وقتی به عمامه بی احترامی می شود به کل روحانیت است امروز بخاطر مسائل سیاسی آقای شیرازی را لعن می کنند فردا یکی از مراجع تقلید دیگر حرفی را زد او را هم لعن می کنند نباید باب این کار را باز کرد، شما ببنید در همه کشورها روحانی محترم است از کسانی که به تبلیغ به کشورهای دیگر می روند بپرسید هر شخصی لباس دین بپوشد به او احترام می گذارند، طلبه هایی که برای تبلیغ از طرف بیت آقا می روند به توصیه ایشان عمامه خود را همیشه بر سر دارند حتی اگر در واشنگتن باشد و هیچوقت به اینها بی احترامی نمی شود به رجل دین احترام می گذارند در همه جای دنیا، اما چرا در ایران اینگونه است شما در تهران ببینید اکثر طلبه ها بدون لباس رفت و آمد می کنند چرا اینگونه است چون اهانت می بینند. اینجا جامعه خودمان است که اینگونه رفتار میکنند آیا اینها را آقای شیرازی انجام داده است آیا لعن های شبکه ها باعث شده است با روحانیت اینگونه رفتار کنند، آقای شیرازی دارد خدمت می کند جوان ها را جمع می کند، اینجا جوان هایی بودند که با ارتباط با آیت الله شیرازی طلبه شدند، از نظر آیت الله اگر کسی شرایط طلبه شدن را داشته باشد واجب عینی است چرا که در حد کفایت وجود ندارد. این بیت به جامعه خدمت می کند الان بسیاری از جوانان برای شبکه های ما برنامه می سازند. این خدمات را نمی بینند و فقط یک هفته برائت را می بینند خب برخی از مسائل اختلافی است و اختلاف هم اشکالی ندارد چه کسی گفته است ما باید مثل شما فکر کنیم خب نمیشود که هرچه شما بگویید ما بگوییم چشم. خب ما در خیلی از زمینه ها باهم اشتراک داریم ضد کسی هم کار نمیکنیم.

قمه زنی یک روز در سال است باور کنید بسیاری از مردم قبل از تحریم قمه زنی اصلا نمی دانستند قمه زنی چیست تحریم کردیم کلیپ درست کردیم کتاب چاپ کردیم قمه زنی را جهانی کردیم. و خب بعد این ماجراها قمه زنی هم بسیار بیشتر شد و الان قمه زن های متعددی داریم شما ببینید در خمینی شهر اصفهان قبلا چقدر قمه میزدند و الان چقدر قمه میزنند یکبار به کربلا بروید ببینید چقدر مردم قمه می زنند.🔺 @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

14▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 این شبکه های ماهواره ای در ایران دفتر رسمی داشتند؟

نخیر دفتر رسمی نداشتند اقدام رسمی کردند اما مجوز ندادند در طول این سالها دفترها فعال بود اما خب گاهی به اطلاعات خوانده می شدند و گاهی هم به زندان رفته اند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

15▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻حالا که این شبکه ها بسته شده اند آیا برنامه سازی ها در داخل ایران متوقف می شود؟

بله دفاتر بسته شده اند اما خب برنامه سازی متوقف نمی شود نهایتا برنامه سازی ها در خانه ها انجام می شود این شبکه ها خصوصا شبکه امام حسین محبوبیت دارند و از زمانی که بسته شده اند مراجعات بسیاری بوده است که می خواهند به این شبکه ها کمک کنند، شما حتما می دانید که در ایران در خانه ها موسیقی پاپ درست میکنند، خب معلوم است نمیتوان جلوی کاری را گرفت. جامعه را نباید بسته نگه داشت.

خب ببینید مگه دفاتر ما چه کاری می کردند همه برنامه ها شفاف بود برنامه هایی بود که همه آنها پخش میشد و چیزی برای مخفی کردن نبود خودمان همه برنامه ها را پخش می کردیم خب شما وقتی ممانعت می کنید چه افتاقی می افتد، چند روزی است که مراجعه کنندگان متعددی داریم که میخواهند به شبکه های ما کمک کنند، خلاصه اینکه همه این برنامه ها را میتوان در خانه ساخت اما خب توجه کنید اگر قرار باشد به خانه برود دیگر از کنترل خارج می شود. یکی از مسئولین دفاتر ما در عربستان همین روزها به ایران آمده بود و از قضیه بسته شدن دفاتر شبکه ها در ایران می خندید و می گفت در کشور وهابی با ما کاری ندارند اما در کشور شیعه اجازه فعالیت به ما نمی دهند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

16▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 شاید همین اجازه دادن ها برای برخی ها جای سوال باشد که میگویند چگونه است چند شبکه از لندن اداره می شوند چند شبکه در کشورهای عربی و حتی عربستان، اگر ممکن است در این زمینه هم توضیح بفرمائید؟

کسانی که با مسائل جهانی و وضعیت آزادی در کشورهای دیگر آگاه باشند می دانند که داشتن شبکه های ماهواره ای خصوصی آزاد است و هرکسی بخواهد می توان شبکه ای را ایجاد کند صدا و سیمای جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف شبکه دارد و کسی هم کاری به کار آنها ندارد و آزادانه برنامه های خود را تولید و اجرا می کنند.

تنها شبکه ای که در لندن است شبکه فدک است و هیچ شبکه دیگری در لندن نداریم ضمن آنکه تولیدات در چنین جاهایی بسیار گران است و هیچگاه اولویت حضور در چنین جاهایی نیست اما اگر مجبور باشیم چه باید بکنیم چاره ای نیست جز اینکه در چنین جاهایی که آزادی وجود دارد کار خود را پیش ببریم. خب اولویت برای ما ایران است اینجا وطن ماست مرکز شیعه است. ما اگر مجبور نباشیم جای دیگری نخواهیم رفت اما خب اگر جلوی کار و وظیفه شما را بگیرند چاره ای نیست حتی در خانه پدر باشی و جلوی تکلیف شما را بگیریند معلوم است که خانه را ترک می کنید. بله خب الان شبکه های ما در ایران را بستند خب آیا اعتراضی کردیم خیر ما اعتراضی نداریم اما می گوییم چنین کارهایی درست نیست با محدود کردن کاری درست نمی شود خب مرا در داخل ایران محدود کنید با خارج از ایران چه می کنید الان از مریدان آیت الله شیرازی می گویند در هرجایی می خواهید دفتر باز می کنیم تا کارها انجام شود.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

17▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 گفته میشد که سید حسن نصرالله از ایران خواسته است این شبکه ها بسته شود؟

این حرف مستند نیست ما با دوستانی که در خارج از ایران با حزب الله ارتباط دارند پرسیدیم گفتند چنین چیزی نیست و اگر حزب الله نکته ای داشته باشد بصورت رسمی اعلا م میکند، ظاهرا این کاری تبلیغاتی برای ایجاد زمینه و بسته شدن شبکه ها بوده است.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

18▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 برخی معتقدند خشونت هایی که علیه شیعیان در مناطقی چون سیستان و بلوچستان، پاکستان، عراق و افغانستان اتفاق می افتد حاصل تندروی ها و اختلافاتی است که از طریق این شبکه ها مخابره می شود نظرتان در این زمینه چیست؟

سیاست بیت تهییج احساسات شیعه و سنی نیست ببینید عده ای چند خطا از این شبکه ها را پیدا کرده اند و مدام آنها را پخش می کنند و این در حالی است که سالهاست که این شبکه ها در حال اجرای برنامه هستند و کسی به خدمات این شبکه ها اشاره نمی کند. ببینید شبکه ولایت زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی اداره می شود و خب هم از نظر تندی بسیار تندتر از شبکه های ماست و هم خطاها و سوتی هایی که دارند بسیار زیاد است پس چرا کسی در این زمینه سخنی نمی گوید شما فقط چند بار پای شبکه وصال و کلمه بنشینید ببینید آقای قزوینی چگونه حرف میزند که مضحکه این شبکه ها قرار می گیرد و چقدر ضد و نقیض صحبت می کند خب کجا ما این کارها را کردیم کجا مسئولین شبکه های ما این کارها را کرده اند بله ممکن است یک مجری ما یک کارشناس عادی ما خطایی کرده باشد و ما هم توجیه نمی کنیم اشتباهات را.

برخی ها می گویند چرا واکنشی نشان نمی دهید می گوییم آقای شیرازی گفته است هیچ کسی واکنشی نشان نخواهد داد حتی اگر شما را زدند کسی کاری نداشته باشد ببینید چگونه بما تهمت می زنند ما هیچ ارتباطی با انگلیس نداریم و اتفاقا می دانیم چه کسانی با انگلیس ارتباط دارند و می توانیم مستندات را هم ارائه کنیم اما رویه چنین کاری را نداریم. خب اگر قرار باشد هرکسی در مورد شیعه و سنی سخن بگوید انگلیسی باشد خب علامه مجلسی هم انگلیسی بوده است علمای ما مراجع ما که در این زمینه کتاب نوشته اظهار نظر کرده اند انگلیس بوده اند خب اینکه نمی شود.

ما به لعن علنی قائل نیستیم اما آیا واقعا این همه شیعه ای که کشته می شوند بخاطر لعن بوده است نخیر در خیلی از جاها کشتن شیعیان یا بخاطر جمهوری اسلامی است یا بخاطر حزب الله است یعنی با این بهانه ها شیعیان را می کشند ما می گوییم اینها با اصل شیعه مخالف هستند، شما نگاه کنید به تاریخ ببینید چقدر از شیعیان را می کشتند خب خبری هم از لعن نبود معاویه سی هزار شیعه را می کشد خب آیا شبکه فدک در کار بوده است، ببنید اگر همه اینها را هم جمع کنید باز شیعه را می کشند شما همه این شبکه ها را جمع کنید تابلو بزنید ام المومنین عایشه همه جور احترامی بگذارید آیا کشتن شیعیان متوقف می شود نه اینها دست بردار نیستند. صدام پنج میلیون شیعه کشت آیا عراقی ها لعن می کردند صدام اجازه نمی داد آنها زیارت کنند، خب چه کنیم نمیتوانیم که همه اعتقادمان را کنار بگذاریم.

پس ببینید نمیتوان و نباید جلوی این کارها را گرفت بخاطر اینکه جلوگیری ها باعث می شود قضیه تند تر شود شما یاسر الحبیب را می خواهی چه کنی از هر جایی بیرون کنی جای دیگر پیدا می کند و کار خود را انجام می دهد الانسان حریص علی من منع، چه کسی یاسر را مشهور کرد؟ ایرانی ها یاسر را مشهور کردند چه کسی شبکه او را نگاه میکرد کاری کردند که در همه جا شهرت بدست آورده است در اروپا در همه حسینیه ها یاسر را می شناسند.🔺 @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

19▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

آماری دارید که بینندگان شبکه ها چقدر هستند؟

🔻نخیر آماری نداریم جهتش این است باید هزینه های کلانی صرف شود و خب فعلا مقدور نبوده است. ولی اینقدری می دانیم که بینندگان کم نیست بخاطر ارتباطات متعددی که بینندگان دارند میتوانیم حدس بزنیم کم نیستند و خب ما آثار این مسائل را در جوامع اسلامی می بینیم. مخصوصا در این اواخر بخاطر تبلیغاتی که علیه شبکه ها شد باعث شد بینندگان شبکه های ما چند برابر شوند خیلی بیشتر شده اند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

20▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 بخشی از هیات های مذهبی با بیت آیت الله مرتبط هستند و معمولا هم این هیات ها در اکثر شهرها از هیات هایی هستند که اهل قمه زنی و بعضا کارهای خاص هستند ارتباط این هیات ها با بیت چگونه است؟

بیت آقا برای همه باز است و این متاثر از سیره اهلبیت است هر کسی با هر فکری به این بیت بیاید مورد استقبال قرار میگیرد بله اگر انحرافی باشد خب سعی میکنیم ارشاد کنیم تذکر دهیم اما ما خودمان جایی نمیرویم اما هرکسی بیاید ما استقبال میکنیم و از همه جای کشور و کشورهای دیگر هم می آیند. اما خب مبنای آقا این است که هر آیین اهلبیت علیهم السلام که از شعائر محسوب میشود را مخالفت نکنند و تشویق هم می کنند و این جنبه دستوری برای کسی ندارد که ما بگوییم بکن یا نکن این اعمال را با اعتقاد و علاقه انجام می دهند و از طرف بیت هم تشویق می شوند از نظر این بیت دستگاه امام حسین (ع) بگونه ای است که نباید سختگیری کرد و هر شخصی علاقمند باشد را باید پذیرفت دستگاه امام حسین بگونه ای است که خیلی نباید گیر داد چرا که در این زمینه استثاهایی وجود دارد و این هم بخاطر روایات است. خب مثلا تعدادی در منطقه ای زیر نعل اسب می روند خب اینکه درست نیست ما بیاییم مستند درست کنیم و آنها را تبلیغ کرده و مسخره کنیم خب نهایتا باید آنها را ارشاد کرد، خب عده ای روی خار می روند بله شما اینکار را تخطئه کردید الان در شهرهای مختلف همین کار را انجام می دهند.🔺 @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

21▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 قبول دارید که امروز در دنیای ارتباطات بصورت لحظه ای عکس ها و فیلم های این مراسمات منتشر می شود؟

بله قبول دارم اما خب دنیا بسیار بزرگ است و مگر چه مقدار و در چه جاهایی این عکسها پخش می شود ضمن اینکه مظهر شیعه این ها نیستند مظهر شیعه امیرالمومنین است ارزش ها و اعتقادات است علما هستند شما ببینید از کل سال یک روز عاشورا است و قمه زنی هم فقط در یک روز برگزار می شود خب اینها حواشی دین هستند. و ما متاسفانه با برخی از عملکردهای بد این ها را تبدیل به اصل کردیم ببینید الهیاری را چه کسی می شناخت با کارهایی که انجام شد هم تعداد بینندگان او را زیاد کردیم و هم او را تند کردیم بگونه ای که حرف های نجوری را نسبت به برخی ها ابراز داشت. خب ما واقعا می سوزیم وقتی به عالمی توهین می شود نباید به علما و مراجع توهین شود حتی اگر دیدگاهش را قبول نداشته باشیم. خب این لعن علما خوب نیست چون طرفداران علما همدیگر را لعن می کنند و این خوب نیست، ما البته کارهای الهیاری را قبول نداریم و هیچگونه ربطی بما هم ندارد. ببینید تحریم قمه زنی باعث شد عده بیشتری قمه زنی کنند در ایران عراق، خمینی شهر چقدر قمه زنی میکنند حتی برخی اسم شهر را حسینی شهر میگویند خب ما خودمان هم نباید حساسیت ها را زیاد کنیم باید کار فرهنگی کنیم.

همیشه تندروها بوده اند و هیچ حکومتی هم نتوانسته است جلوی آن را بگیرد البته بگویم همین تندرو ها روزی بدرد می خورند قومی که در آن سفیه نباشد هلاک می شوند العیاذ بالله از نظر مخالفین، این قمه زنها سفیه اما خب اینها روزی بدرد می خورند جامعه همیشه در این وضعیت نیست و نیاز به این ها خواهد بود، خب ببنید ما در مقابل دشمن نیاز داریم عده ای شجاع باشند دشمن ما خون خوار است و ما باید شجاعت ایستادگی در برابر آنها را داشته باشیم باید هوای اینها را هم داشته باشیم. بابا حالا شما صدها شبکه دارید خب چه می شود این چند شبکه تحمل شوند.🔺 @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

22▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 پس می فرمائید نگاه آیت الله شیرازی این است که حتی این آیین ها هم خیلی علنی نباشند؟

نخیر ایشان معتقدند باید شعائر علنی باشد اما ایشان با ایجاد تشنج و تنش مخالف هستند و علاقه ای به تنش ندارند بطور مثال در روز عاشورا در بیت ایشان برخی از نزدیکان حدود سیصد نفر قمه زدند آیت الله شیرازی از ان سالن میگذشت تا در روضه شرکت کند یک نفر با موبایل خود از ایشان عکس گرفته بود و بعد یکی از سایت های دولت بقصد تخریب این عکس را گذاشته بود که عکس با کیفیتی هم نبود خب ما قصد نداشتیم این مسائل را پخش کنیم یعنی قصد ایجاد تنش نیست.🔺 @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

23▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 پس اجملا ایشان بصورت سیستماتیک شبکه ای از هیات ها را هدایت نمی کنند؟

نخیر هیات ها بصورت خودجوش علاقه دارند و مراجعه می کنند و ایشان وظیفه مرجعیت را در قبال هیات ها انجام میدهند همانگونه که ایشان وظایف دیگری نیز بعهده دارند کارهای فرهنگی، ایتام، هر کسی بیاد ایشان میپذیرند و وظیفه مرجعیت را انجام می دهند ایشان حتی خارج از کشور کار سیاسی هم می کنند و البته بنا ندارند در ایران کار سیاسی کنند در کویت ما چند نماینده مقلد آیت الله شیرازی در مجلس داریم و به شیعه خدمت می کنند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

24▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

پس اجملا ایشان بصورت سیستماتیک شبکه ای از هیات ها را هدایت نمی کنند؟

🔻نخیر هیات ها بصورت خودجوش علاقه دارند و مراجعه می کنند و ایشان وظیفه مرجعیت را در قبال هیات ها انجام میدهند همانگونه که ایشان وظایف دیگری نیز بعهده دارند کارهای فرهنگی، ایتام، هر کسی بیاد ایشان میپذیرند و وظیفه مرجعیت را انجام می دهند ایشان حتی خارج از کشور کار سیاسی هم می کنند و البته بنا ندارند در ایران کار سیاسی کنند در کویت ما چند نماینده مقلد آیت الله شیرازی در مجلس داریم و به شیعه خدمت می کنند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

25▪️گفتگو با عضو بیت آیت الله سید صادق شیرازی

🔻 نمیدونم چقدر قبول دارید اما بعضا دیده میشود که خروجی هیات ها و حتی طلبه هایی که با بیت ارتباط دارند نقد و یا حتی تنش علیه نظام است و شاید به همین دلیل است که حکومت هم سختگیری هایی در این زمینه دارد؟ حتی در بعضی از هیات ها دیده می شود که بصورت گروهی مرجع تقلید خود را عوض می کنند؟

خب ببنید مقصر چه کسی است شما وقتی جلوی قمه زنی و عزاداری مردم و جوانان را بگیرید بصورت ناخواگاه به این سمت می رود نمی توان مردم را محدود کرد، نهایتا این است که از کشور بیرون می روند چقدر ایرانی خارج از کشور داریم و چقدر از اینها با حکومت مخالف هستند چرا باید اینگونه باشد شما ببنید چرا در اروپا هیات مذهبی ایرانی پیدا نمی شود اما هیات های افغانی، عراقی ، آذری بسیار زیاد است چرا ایرانی نیست بخاطر آنکه بگونه ای با آنها برخورد شده است که زده شده اند، خب همه را که نمیتوان محدود کرد. اصلا ایرانی های مقیم توجهی به این چیزها ندارند در حالی که شیعیان کشورهای دیگر اینگونه نیستند. ما خوشحالیم که با آیت الله شیرازی برخورد می شود چرا که مقلدین ایشان بیشتر می شود ما همین شبکه هایمان بعد بسته شدن بانی های سنگین پیدا کرده اند و حاضرند همه کاری کنند خیلی از این کارها هم از روی عشق است و حتی از وجوهات و خمس هم نیست.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

با پوزش از طولانی بودن مطلب.
نامه‌های حوزوی

همایش نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا 
ظاهرا این جعبه ها حاوی سررسید، دفترچه یادداشت و خودکار بوده است.
@namehayehawzavi
همایش نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا
ظاهرا این جعبه ها حاوی سررسید، دفترچه یادداشت و خودکار بوده است.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

همایش حوزه علمیه مهد انقلاب 
@namehayehawzavi
همایش حوزه علمیه مهد انقلاب
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️همایش 'حوزه علمیه مهد انقلاب

🔻این همایش روز پنجشنبه 26 فروردین در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه قم برگزار شد. در این مراسم حضرات: حسین نوری همدانی، مرتضی مقتدایی، سید هاشم حسینی بوشهری، سید احمد خاتمی، عباسعلی کعبی، محمدرضا آشتیانی، عبدالکریم فرحانی، سید احمد حسینی خراسانی حضور داشتند.
با توجه به هشدار رهبر انقلاب در زمینه تلاش برای تضعیف نگرشهای انقلابی در حوزه علمیه، پیش بینی می شود تا آخر این سال، چنین همایشهایی در سراسر کشور برگزار گردد.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

آزمون ورودی حوزه های علمیه امروز صبح
@namehayehawzavi
آزمون ورودی حوزه های علمیه امروز صبح
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️آزمون پذیرش حوزه های علمیه

🔻آزمون پذیرش سال تحصیلی 95-96 امروز در سراسر کشور برگزار شد.
بنابه گفته مسولین حوزه 17 هزار ظرفیت پذیرش برای امسال در نظر گرفته شده است.

🔹سال گذشته 18 هزار ظرفیت پذیرش بود و 24 هزار نفر ثبت نام کرده بودند. اگر تعدادی از ثبت نام کنندگان بصورت آزمایشی، برخی بصورت مردد و برخی در امتحان غایب باشند تقریبا پذیرش شدن در حوزه کار چندان سختی نخواهد بود.

🔹بنابر ادعای یکی از پژوهشکده ها در سالهای اخیر تمایل جوانان برای حضور در حوزه های علمیه کمتر شده است.

🔹حذف کنکور برخی از رشته های دانشگاهی و برخی از مسائل اجتماعی -سیاسی می تواند از دلایل کم شدن تمایل به تحصیل در حوزه باشد.

🔹در درون حوزه نیز جدال کیفیت یا کمیت بیشتر از همیشه برقرار است. بزرگان حوزه در حالی که از افت وضعیت علمی گله می کنند برخی از مسولین از نیازهای کشور و نظام به طلاب با انرژی و مستعد سخن می گویند.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

آزمون پذیرش حوزه های علمیه امروز صبح 
@namehayehawzavi
آزمون پذیرش حوزه های علمیه امروز صبح
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

مدرسه فیضیه ساعت ده صبح امروز
@namehayehawzavi
مدرسه فیضیه ساعت ده صبح امروز
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️فعالیت های تبلیغی طلاب قم در آفریقا 

🔺بمدت شش سال باهم در یک کلاس بودیم مدتی است به کنگو در آفریقا رفته و مشغول فعالیتهای دینی در کنگو است این عکسها رو صبح برام فرستاده است🔺 @namehayehawzavi
✔️فعالیت های تبلیغی طلاب قم در آفریقا

🔺بمدت شش سال باهم در یک کلاس بودیم مدتی است به کنگو در آفریقا رفته و مشغول فعالیتهای دینی در کنگو است این عکسها رو صبح برام فرستاده است🔺 @namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

طلاب خواهر آفریقایی
@namehayehawzavi
طلاب خواهر آفریقایی
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️متن خوانی ارسطو در قم

در سالهای اخیر فلسفه اخلاق در بین طلاب طرفداران زیادی پیدا کرده است.
@namehayehawzavi
✔️متن خوانی ارسطو در قم

در سالهای اخیر فلسفه اخلاق در بین طلاب طرفداران زیادی پیدا کرده است.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️ خاطره حضور طلاب در ورزشگاه آزادی

🔻در سالهای گذشته تعدادی از طلاب به ورزشگاه آزادی می رفتند تا از تجمع جوانان برای تبلیغ امور دینی استفاده کنند اما نمیدانم چه شد که ادامه نیافت چنین کارهایی موافقان و مخالفان حوزوی داشت. مصطفی اسماعیلی نویسنده وبلاگ سوزنبان درباره یکی از این دیدارها نوشته است:
حضور روحانیون برای اولین بار در ورزشگاه آزادی برای تماشاگران غیر منتظره بود و استقبال فوق‌العاده تماشاگران برای ما.
- پرسش و پاسخ‌های زیاد و کمبود وقت روحانیون.
- استقبال بسیار عالی و فوق‌العاده محترمانه تماشاگران از روحانیون.
- عکسهای یادگاری و گعده‌های دوستانه و ...
- مشاوره‌های اختصاصی خصوصا در مورد مسائل و مشکلات خانوادگی.
- برگزاری چند نوبت نماز جماعت در 19 نمازخانه ورزشگاه آزادی(در بعضی از نمازخانه‌ها تا 5 نوبت، بعد هم تا یکی دو ساعت به صورت انفرادی و موردی).🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

مراسم چهلم درگذشت آیت الله برقعی.
هم اکنون حسینیه شهدای قم.
@namehayehawzavi
مراسم چهلم درگذشت آیت الله برقعی.
هم اکنون حسینیه شهدای قم.
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️🔺آیت الله برقعی مدرس حوزه علمیه قم شوهر خواهر آیت الله محسن اراکی و پدر خانم محسن فرزند آیت الله بیات زنجانی بود. وی از همراهان امام خمینی ره در نجف و از نزدیکان آیت الله منتظری در قم بود.🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ معمم شدن۴۱۰۰ طلبه در سال 94

🔻حجت الاسلام متقی نژاد مدیر اداره برنامه ریزی تلبس معاونت تهذیب حوزه های علمیه گفت: سال گذشته ۴۱۰۰ طلبه موفق به اخذ مجوز رسمی تلبس شدند.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

✔️اجازه نامه های آخوندی

1🔻 اجازه اجتهاد
در حوزه علمیه مرسوم بوده است که هنگام رسیدن طالب فقه به مقام شایسته‌ای از علم، از سوی استاد یا استادان وی، تصدیقی غالباً به صورت کتبی و احیاناً به طور شفاهی صادر می‌گردد که رسیدن او را به درجه اجتهاد گواهی می‌دهد. این تصدیق را اصطلاحاً «اجازه اجتهاد» می‌نامند.

در حوزه علمیه داشتن چندین اجازه اجتهاد، به‌خصوص از بزرگان، نشانه قوّت عملی اجازه گیرنده بوده است. برای نمونه، در احوالات حضرت آیت الله بروجردی چنین آمده است: «در مدت اقامت ایشان در اصفهان و در ۲۸ سالگی، از سوى سه تن از اساتید حوزه، برایشان اجازه اجتهاد صادر شد.» برخی از مجتهدان در صدور اجازه اجتهاد بسیار سخت‌گیر بوده‌اند؛ برای نمونه نقل کرده‌اند که شیخ انصاری به کسی اجازه اجتهاد نمی‌داده است.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️اجازه نامه های آخوندی

2🔻 اجازه نقل روایت
از سده‌های نخست هجری میان محدّثان ، یکی از بر‌ترین روش‌های نقل حدیث، اجازه روایت بوده است، بدین ترتیب که استاد و محدّث، به برخی یا همه شاگردان خود که دارای شایستگی‌هایی مانند امانت در نقل و قدرت فهم احادیث بوده‌اند، اجازه می‌داده است تا کتاب خاصی یا روایات راوی مشخصی یا کلیه کتاب‌ها و روایاتی را که استاد از آنان روایت نقل کرده است،از خود او نقل کنند؛ مثلاً شیخ مفید اجازه نقل روایت از کتاب کافی را از استادش ابن قولویه و او از مرحوم کلینی که مؤلف این کتاب است دریافت کرده است.

اجازات روایی بسیاری را می‌توان در کتاب‌های علمای پیشین دید. امروزه با تدوین، نشر و انتشار گسترده کتاب‌های مرجع حدیثی همانند کتب اربعه حدیثی (کافی، من لا یحضره الفقیه، التهذیب و استبصار) و اطمینان از عدم جعل و تحریف در آنها، اجازه نقل روایت جنبه تشریفاتی پیدا کرده و دریافت آن همچون اجازه اجتهاد دشوار نیست.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️اجازه نامه های آخوندی

3🔻 اجازه در تصدی امور حِسبیه
مراد از امور حسبیه کارهایى است که شرع اسلام راضى به تعطیل و روى زمین ماندن آن‌ها نیست و سعادتِ فرد و جامعه، بستگى به تصدى و انجام آن‌ها دارد. در نظرگاه فقهای شیعه، این وظیفه در بین افراد جامعه متوجه فقها است، و این منصبی است که از طرف شارع مقدس به آنان داده شده است. از آنجا که تصدی امور حسبیه از وظایف فقها شمرده شده است، آنان به برخی معتمدان چنین اجازه‌ای را تفویض می‌کنند. برای دریافت اجازه تصدی امور حسبیه، اجتهاد (ولو اجتهاد متجزی)، عدالت و قدرت (بر انجام
امور واگذار شده) شرط است.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️اجازه نامه های آخوندی

4🔻 اجازه اخذ وجوهات شرعی
اجازه اخذ وجوهات شرعی، اجازه‌ای است که یک مرجع تقلید به یک فرد معتمد می‌دهد تا از طرف او خمس و زکات از مقلدان دریافت کند. برای این اجازه لازم نیست فرد مورد نظر عالم دینی باشد.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ آیت الله العظمی وحید خراسانی: جان یک غیر شیعی همانند یک مرجع شیعی باید حفظ شود

🔻بنابر گزارش خبرگزاری حوزه آیت الله وحید خراسانی در دیدار دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت اگر به دستورات شرع عمل کنیم که رفتار با مسلمان چه باید باشد، خود شهادتین چه آثاری دارد، اگر عامه بفهمند دستورات این مذهب را که فرمود: صلّوا في مساجدهم- در مساجد آنها نماز بخوانید، عیادت کنید مرضای آنها را، احوال بپرسید از غُیّب آنها؛ اگر این دستورات علنی شود چه تألیف قلوبی پیدا می‌شود. این ها دین و مذهب ما را نشناختند.

ایشان ادامه دادند ناموس یک بدوی، عرضش، مالش، جانش همانند جان و مال و عرض یک مرجع شیعی است. همانطوری که جان و مال و عرض یک مرجع شیعی باید حفظ شود، آن هم باید حفظ شود.🔺


http://hawzahnews.com/detail/News/376544

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ آیت الله العظمی وحید خراسانی: جان یک غیر شیعی همانند یک مرجع شیعی باید حفظ شود

🔻بنابر گزارش خبرگزاری حوزه آیت الله وحید خراسانی در دیدار دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت اگر به دستورات شرع عمل کنیم که رفتار با مسلمان چه باید باشد، خود شهادتین چه آثاری دارد، اگر عامه بفهمند دستورات این مذهب را که فرمود: صلّوا في مساجدهم- در مساجد آنها نماز بخوانید، عیادت کنید مرضای آنها را، احوال بپرسید از غُیّب آنها؛ اگر این دستورات علنی شود چه تألیف قلوبی پیدا می‌شود. این ها دین و مذهب ما را نشناختند.

ایشان ادامه دادند ناموس یک بدوی، عرضش، مالش، جانش همانند جان و مال و عرض یک مرجع شیعی است. همانطوری که جان و مال و عرض یک مرجع شیعی باید حفظ شود، آن هم باید حفظ شود.🔺


http://hawzahnews.com/detail/News/376544

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

نامه‌های حوزوی

🔺حرم حضرت معصومه س از مدرسه فیضیه 

@namehayehawzavi
🔺حرم حضرت معصومه س از مدرسه فیضیه

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

برای اولین بار در قم
پذیرش موسسه فقه و اصول 
تحت اشراف رهبر معظم انقلاب

@namehayehawzavi
برای اولین بار در قم
پذیرش موسسه فقه و اصول
تحت اشراف رهبر معظم انقلاب

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️🔺در سالهای اخیر اخباری درباره راه اندازی مدرسه فقهی زیر نظر دفتر آیت الله خامنه ای بگوش میرسید و احتمالا اولین سال شروع غیررسمی چنین مرکزی باشد.

موسسات فقهی و دیگر موسسات ترویج و گسترش اندیشه های یکی از حوزویان را بر عهده دارند که میتواند به جریان سازی فکری در میان مدت بینجامد.

خلا چنین موسسه ای برای ترویج ایده های فقهی آیت الله خامنه ای باعث شده است تا در طول دو دهه گذشته علاقمندان فکری آیت الله خامنه به اندیشه های آیت الله مصباح یزدی روی آورند.
نامه‌های حوزوی

✔️🔻در آزمون پذیرش حوزه‌هاي علميه که دیروز در سراسر کشور برگزار شد 19 هزار نفر شرکت کردند بنابه گفته مسولین حوزه 17 هزار نفر ظرفیت پذیرش برای سال تحصیلی 95-96 وجود دارد.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ آزمون اختصاصی دکتری دانشگاه ادیان ویژه طلاب

🔻به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان،‌ پذیرش اختصاصی از میان طلاب در پانزده رشته شیعه‌شناسی، تاریخ تشیع اثنی‌عشری، مذاهب کلامی، تصوف و عرفان اسلامی، مذاهب فقهی، الهیات و معارف اسلامی ـ فلسفه و کلام اسلامی، وهابیت‌شناسی، مطالعات تطبیقی ادیان گرایش الهیات مسیحی، دین‌پژوهی، حکمت هنرهای دینی، مطالعات و تحقیقات زنان گرایش حقوق زن در اسلام، فرقه‌های تشیع، ادیان غیرابراهیمی ـ ادیان ایرانی، عرفان اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی، مذاهب اسلامی ـ‌ تقریب صورت خواهد پذیرفت. آزمون اختصاصی طلاب برای پذیرش دانشجو در دوره دکتری دانشگاه ادیان و مذاهب پانزدهم مردادماه 1395 برگزار خواهد شد. زمان ثبت نام و شرایط آن متعاقباً اعلام خواهد شد.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️🔻مجموعه مهارتهای طلبگی در چند جلد توسط گروه سنتهای حوزوی مرکز پزوهش های جوان منتشر شده است🔺
@namehayehawzavi
✔️🔻مجموعه مهارتهای طلبگی در چند جلد توسط گروه سنتهای حوزوی مرکز پزوهش های جوان منتشر شده است🔺
@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

🔺قم مسجد امام حسن عسکری ع

@namehayehawzavi
🔺قم مسجد امام حسن عسکری ع

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ تحصیل 111 خواهر طلبه در سطح چهار حوزه

🔻معاون آموزش جامعه الزهرای قم گفت: در حال حاضر در سطح چهار این مرکز 111 طلبه در رشته فقه و اصول مشغول به تحصیل بوده و 72 نفر فارغ‌التحصیل شده‌اند. وی از ایجاد رشته های دیگر بغیر از فقه و اصول در آینده ای نزدیک خبر داد. سطح چهار حوزوی معادل دکتری است.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ مسجد اعظم قم

🔻مسجد اعظم قم از مسجدهای بزرگ شیعیان در کنار حرم حضرت معصومه(س) که پرجمعیت‌ترین درس‌های حوزه علمیه قم نیز در آن برگزار می‌شود. این مسجد در دهه ۱۳۳۰ شمسی با حمایت آیت الله سید حسین بروجردی و معماری حسین لرزاده ساخته شد.
مسجد اعظم یکی از مهم‌ترین مراکز تدریس حوزه علمیه قم است و معمولا جلسه تدریس مراجع تقلید هر دوره در این مسجد برگزار می‌شود. به جز نماز جماعت و مراسم مهم مذهبی، این مسجد محل برگزاری مجالس ترحیم عالمان مشهور شیعه و اعتکاف در ایام البیض ماه رجب است.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️ رویدادهای مهم در مسجد اعظم


🔻دیدار آیت الله سید حسین بروجردی و محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷ در مسجد اعظم.

🔻سخنرانی محمد صادقی تهرانی علیه محمدرضا پهلوی در سالگرد درگذشت آیت الله بروجردی (۱۳۴۱ خورشیدی) در مسجد اعظم.

🔻سخنرانی امام خمینی در مسجد اعظم قم پس از آزادی از حبس و حصر در تاریخ ۲۶ فرودین سال ۱۳۴۳.

🔻درگیری برخی از طرفداران امام خمینی و طرفداران آیت الله سید کاظم شریعتمداری در سال ۱۳۴۵ در مسجد اعظم قم و سیلی خوردن مهدی کروبی که به لیلة الضرب معروف است.

🔻تجمع طلاب در صبح روز ۱۹ دی ۱۳۵۶ در حیاط مسجد اعظم در اعتراض به چاپ مقاله رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۵۶.

🔻سخنرانی آیت الله عبدالله جوادی آملی در جمع طلاب و روحانیون و در رد سخنان آیت الله حسینعلی منتظری در سال ۱۳۷۶ در مسجد اعظم.

🔻در مجلس فاتحه سید محمد صدر در سال ۱۳۷۷ که در مسجد اعظم قم برگزار شد، وقتی سید محمد باقر حکیم شرکت کرد طرفداران صدر با او برخورد مناسبی نداشتند و در مسجد درگیری ایجاد شد.

🔻تحصن گروهی از طلاب و روحانیون در مسجد اعظم در اعتراض به سیاست‌های فرهنگی دولت وقت در سال ۱۳۷۸.

🔻گردهمایی اعتراضی با حضور مراجع تقلید و علمای حوزه‌های علمیه قم در مسجد اعظم به مناسبت تخریب حرم عسگریین(ع) در سال ۱۳۸۴.🔺

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

🔺حسین لرزاده معمار مسجد اعظم قم.
تعمیر حرم امام حسین ع و ساخت آرامگاه فردوسی در توس از دیگر فعالیت های اوست.

@namehayehawzavi
🔺حسین لرزاده معمار مسجد اعظم قم.
تعمیر حرم امام حسین ع و ساخت آرامگاه فردوسی در توس از دیگر فعالیت های اوست.

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

🔺طلبه زیستن 
نوشته مهدی سلیمانیه 🔻 

@namehayehawzavi
🔺طلبه زیستن
نوشته مهدی سلیمانیه 🔻

@namehayehawzavi
نامه‌های حوزوی

✔️نوشته آقای مهدی سلیمانیه درباره کتاب طلبه زیستن برای کانال نامه های حوزوی

🔻 علاقه ام به روحانیت، از جنس علاقه ام به ریشه هاست. از جنس علاقه به "ما". به آنچه از ماست. نگرانی ام برای روحانیت، از جنس نگرانی برای از دست رفتن هویت تاریخی مان بوده است. علاقه م به قم، به نجف، به برادران طلبه ام، از جنس انس به آشنایان است. به مخاطبهای آشنا. شاید تولدم در قم، و علاقه ی دور کودکی ام به ملبس شدن، نخستین بذرهای علاقمندی ام به انس گرفتن با دنیای روحانیون بود. وقتی در بیمارستان آیت الله گلپایگانی چشم باز کنی، حتمن که کششی در درون ت به "آنجا" و "آنان" خواهی داشت.به هر حال، هر چه که هست، هر چه که بود، احساس میکنم که اگر بپذیریم که هر کس، گوش شنیدن چیزی را دارد، گوشهای من، و قلبم، و شامه ام، برای شنیدن و فهمیدن و حس کردن دنیای حوزه و روحانیت شوق دارد. شوقی عُمرانه. و نگرانم. آدمیزاد، غالبن، نگران تهدید شدن ِ چیزهای عزیز میشود. "طلبه زیستن"، که تز ارشدم بود، نتیجه ی این میل به شناختن، و نگرانی از تهدید شدن بود.🔺

@namehayehawzavi