موفقیت‌های کوچک ایرانیان 
عنوان گروه یا کانال:

موفقیت‌های کوچک ایرانیان


توضیحات: این کانال به دنبال معرفی مفهوم «موفقیت‌های کوچک»، طرح ایده‌هایی درباره موفقیت‌های کوچک و معرفی موفقیت‌های کوچک محقق‌شده توسط ایرانیان است. موفقیت‌های کوچک مسیرهایی برای امیدواری و ساختن دنیایی بهترند. تماس با مدیر کانال: @moh_fazeli
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 26584
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک در استفاده از خشک‌شویی
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✅ یک موفقیت کوچک این است که به سهم خود آلودگی محیط‌زیستی کمتری داشته باشیم. چگونه به این موفقیت برسیم؟ راه‌های زیادی هست، یکی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنم.
✅ خشک‌شویی‌ها وقتی می‌خواهند لباس‌ شسته و اتو شده را به شما برگردانند، آن‌را داخل کیسه‌های نایلونی می‌گذارند و با یک آویز تحویل‌تان می‌دهند. شما به خانه که می‌رسید، پوشش پلاستیکی را پاره کرده و از لباس استفاده می‌کنید. این پوشش‌های پلاستیکی آلوده‌کننده محیط‌زیست هستند.
✅ من از خشک‌شویی محله‌مان پرسیدم هر سال چقدر کیسه یا پوشش پلاستیکی استفاده می‌کند. او پاسخ داد دو تن در سال و معادل 12 میلیون تومان؛ و برایم توضیح داد که چون خشک‌شویی درجه یک است، سازمان تعزیرات و هم‌چنین صنف خشک‌شویی‌ها، او را ملزم می‌سازد که برای هر لباس یک پوشش پلاستیکی قرار دهد، یعنی حتی نمی‌تواند چند پیراهن یا شلوار اتو شده را در یک پوشش قرار دهد، بلکه باید برای هر کدام از یک پوشش پلاستیکی استفاده کند.
✅ مالک خشک‌شویی محله توضیح داد که برخی مشتری‌ها لباس‌شان را که به خانه می‌برند، پوشش پلاستیکی را پاره نمی‌کنند و لباس را به گونه‌ای بیرون می‌آورند که پوشش و آویز سالم می‌ماند، و آن‌را عیناً به خشک‌شویی باز می‌گردانند. کار ساده‌ای است.
✅ همین کار را انجام دادم (تصویر زیر، پوشش‌های پلاستیکی سالم و آماده بازگرداندن به خشک‌شویی را نشان می‌دهد). کت و شلوار، پیراهن‌ها و سایر لباس‌ها را می‌توان به سادگی بدون صدمه زدن به پوشش پلاستیکی و آویز از پوشش بیرون آورد و آن‌ها را به خشک‌شویی بازگرداند. مشتریان به این ترتیب می‌توانند باعث تولید زباله پلاستیکی کمتری شوند و هر پوشش چند بار استفاده شود.
✅ پیشنهاد می‌کنم اداره تعزیرات و صنف خشک‌شویی‌ها هم این ایده را بررسی کنند که به خشک‌شویی‌ها اجازه دهند در صورت تمایل مشتری، پوششی روی لباس کشیده نشود؛ و خشک‌شویی‌ها اجازه داشته باشند چند لباس را درون یک پوشش قرار دهند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.) @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

تشت و تشتک برای سازگاری با کم‌آبی
(ابوالفضل زارع نظری)
✅ من در مقاله‌ای خواندم که یک آمریکایی برای دوش گرفتن حدود 65 لیتر آب صرف می‌کند و 8 دقیقه زمان. من در این شرایط بحران آب کشورم برای راحتی وجدانم نمی‌توانم آب زیادی مصرف کنم و محاسبه ساده‌ای انجام داده‌ام و این را یک موفقیت کوچک برای خودم می‌دانم. محاسبه‌ام از این قرار است:
شعاع تشت حمام‌مان 24 سانتی‌متر و ارتفاع آن 15 سانتی‌متر است، بنابراین حدود 27 لیتر آب می گیرد.
✅ به راحتی طی زمان 12 دقیقه یک مرد نسبتا وسواسی می تواند با یک تشت 27 لیتری و به کمک یک تشتک برای ریختن آب روی سر و بدن خود دوش بگیرد و لیفش را تمیز کند. حدود 2 لیتر هم اضافه می‌آورد، به شرط این‌که روی چهارپایه بنشیند، لیف و شامپوهای سر و بدن را هم در جایی نزدیک خود قرار دهد.
#سازگاری_با_کم‌_آبی
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.) @IR_S_S
اگر دوست دارید، دیگران را برای پیوستن به کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان تشویق کنید.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

یک دبّه برای #سازگاری_با_کم‌آبی
(سیدمرتضی موسوی)
✳️ بدليل عدم وجود لوله برگشت آبگرم ( لوپ) در طرح و اجراي لوله‌كشي‌هاي ساختمان‌هاي‌مان در انتظار رسيدن آبگرم و تنظيم درجه حرارت آب، حدود ٤ الي ٥ ليتر آب هدر مي‌رود. اينجانب براي جلوگيري از هدر رفتن اين آب، دبه‌اي به ظرفيت ١٠ ليتر در حمام قرار داده و اين آب را ذخيره و در توالت فرنگي استفاده می‌کنم.
✳️ ميزان صرفه‌جويي در مصرف براي يك خانواده ٤ نفره در ماه با فرض دو بار دوش گرفتن در هفته بالغ بر ١٧٠ ليتر در ماه است.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان»: @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

«موفقیت کوچک» چیست؟
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✳️ من دو سه سال است که از ضرورت موفقیت‌های کوچک حرف می‌زنم و اخیراً کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» (@IR_S_S) را در تلگرام راه‌اندازی کردم، اما سؤال مهم این است که «موفقیت کوچک» چیست؟ ما اگر ندانیم این مفهوم به چه معناست، به تدریج در جهت دادن تصمیم‌ها، رفتارها و قضاوت‌های خود دچار مشکل خواهیم شد. من در این‌ یادداشت ضمن ارائه تعریف خودم از «موفقیت‌های کوچک»، از دیگران نیز دعوت می‌کنم تا نظریات خودشان درباره این مفهوم را ارائه کنند، و اگر تعریف یا متنی در تشریح این مفهوم از نظریه‌پردازان سراغ دارند، ارسال کنند تا به تدریج به درک دقیق‌تری از آن برسیم. اما فهم خودم از این مفهوم به شرح زیر است:
✳️ ما همگی در درون ساختارهایی زندگی می‌کنیم که ما را محدود می‌کنند. این محدود کردن از ممانعت کامل است تا بالا بردن هزینه (اعم از منابع مالی، زمان، انرژی و سایر منابعی که باید برای غلبه بر محدودیت صرف کنیم. برای مثال، ساختار ضعیف حمل و نقل عمومی باعث می‌شود اگر بخواهیم از خودرو شخصی استفاده نکنیم، هزینه قابل توجهی شامل زمان، کاهش راحتی، و انرژی صرف کنیم تا به مقصد برسیم. ساختار ناقص و بدطراحی‌شده منازل ما باعث می‌شود برای کاهش مصرف آب و انرژی به زحمت بیفتیم.
✳️ ساختارها برای همه افراد، خانواده‌ها، سازمان‌‌ها، شرکت‌ها و دولت‌ها وجود دارند و رفتار آن‌ها را – بالاخص در جهت تغییرات مثبت – محدود می‌کنند. ساختارها از جنس فرهنگ، فناوری، قواعد اجتماعی و سیاسی، روابط بین‌الملل، قاعده‌های حاکم بر فعالیت اقتصادی و حتی از جنس جغرافیا و شرایط مادی زندگی هستند. ساختارها سبب می‌شوند اکثریت آدم‌ها سختی‌های تغییر را تحمل نکرده و در همان مسیری حرکت کنند که ساختار حکم می‌کند. ساختار ضعیف حمل و نقل عمومی حکم می‌کند که از خودرو شخصی استفاده کنیم و این کار را انجام می‌دهیم بدون آن‌که زحمت سوار شدن بر دوچرخه یا پیاده‌روی را متحمل شویم. ساختار آموزش عالی خرید و فروش پایان‌نامه را ممکن می‌کند و دانشجویان زیادی زحمت نوشتن پایان‌نامه را متحمل نشده و یک پایان‌نامه می‌خرند.
✳️ ظرفیت افراد، خانواده، سازمان، شرکت یا دولت برای رفتارهایی خلاف آن‌چه ساختار حکم می‌کند تفاوت دارد؛ اما بالاخره همه آن‌ها می‌توانند در موقعیت‌هایی، دست به کارهایی بزنند که خلاف رویه جاری ساختار است. آن‌ها می‌توانند بدون این‌که نیاز باشد ساختار را تغییر دهند و منابع زیادی صرف کنند، کاری انجام دهند که خلاف رویه جاافتاده ساختاری است. این اقدامات موفقیت کوچک نامیده می‌شوند، اگر:
✳️ سبب بهبودهای جزئی می‌شوند. بهبودهای جزئی خاصیت خودتقویت‌شونده دارند، یعنی دیگران می‌توانند یاد بگیرند و تکرار کنند، حس خوبی در دیگران ایجاد کرده و آن‌ها به تکرار این بهبودهای جزئی تشویق می‌کنند. موفقیت‌های کوچک به صورت زنجیره‌ای بر سایر عملکردها اثر گذاشته و باعث بهبودهای جزئی در آن‌ها می‌شوند.
✳️ این اقدامات به دیگران و خود فرد احساس اثربخش بودن، ایجاد تغییر مثبت در جهان، امید به بهبود و خوب کردن حال دیگران می‌دهند. اگر تعداد کسانی که دست به کار انجام یک «موفقیت کوچک» می‌شوند زیاد شود، امکان بروز موفقیت بزرگ و حتی تغییر در یک ساختار وجود دارد. (گر تعداد دوچرخه‌سواران زیاد شود، شهرداری مجبور می‌شود بودجه‌های بیشتری به نظام حمل و نقل دوچرخه‌ای تخصیص دهد.)
✳️ موفقیت‌های کوچک معطوف به بهبود در زندگی جمعی هستند. کنشگر برای حصول موفقیت کوچک، حدی از نوآوری، ریسک‌پذیری، حتی خطر تمسخر شدن توسط دیگران، ریسک مالی یا هدر رفتن انرژی خود را نیز می‌پذیرد؛ اما اگر موفق شود و در مقام نوآوری، اقدامش را عمومی کند، به تحقق خیر جمعی کمک می‌کند.
✳️ موفقیت‌های کوچک به دلیل آن‌که در ابتدا تهدیدی متوجه ساختارهای موجود ایجاد نمی‌کنند (نظیر دوچرخه‌ها که در ابتدا تهدیدی علیه منافع خودروسازان به حساب نمی‌آیند) با مخالفت‌ها و مقاومت‌های گسترده مواجه نمی‌شوند. موفقیت‌های کوچک ظرفیت یادگیری جمعی دارند و دیگران را متوجه می‌کنند که می‌شود به گونه دیگری نیز زندگی کرد.
✳️ بدیهی است، موفقیت کوچک بسته به ظرفیت کنشگر (اعم از فرد، خانواده، سازمان، شرکت، دولت و کشور)، اندازه، دایره اثرگذاری و مختصات متفاوتی پیدا می‌کند. آن‌چه برای یک سازمان موفقیت کوچک است، برای یک فرد چنین معنایی نخواهد داشت و بالعکس. موفقیت‌های کوچک حس دست‌بسته بودن در برابر ساختار را از کنشگر دور کرده و او و دیگران را امیدوار می‌سازند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «دغدغه ایران»: @fazeli_mohammad — کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان»: @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کارت هویت برای فرزندان زنان ایرانی دارای شوهر خارجی
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✳️ موفقیت‌های کوچک در هر عرصه‌ای ممکن هستند. موفق یت‌هایی که برای آن‌ها روبان قیچی نمی‌کنند و مراسم افتتاحیه برگزار نمی‌شود، اما زندگی انسان‌هایی را بهبود می‌بخشند و در آینده تأثیرات مثبت به جا می‌گذارند. دوست عزیزم احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اطلاع از راه‌اندازی کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» شماری از موفقیت‌های کوچکش در این معاونت را در اختیارم گذاشت تا معرفی کنم. موفقیت‌هایی که معجزه نمی‌کنند و به یکباره حال و روز ملتی را بهبود نمی‌بخشند، اما تأثیراتی تدریجی و فزاینده دارند.
✳️ بین 70 تا 150 هزار زن ایرانی با اتباع خارجی ساکن ایران ازدواج کرده‌اند و 500 هزار فرزند حاصل این ازدواج‌هاست. وضعیت اوراق هویتی این فرزندان نامشخص بوده است، اما در شهریور سال 1396 لایحه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اصلاح قانون «تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب 2/7/1385» به تصویب کمیسیون لوایح مجلس شورای اسلامی می‌رسد. این لایحه علاوه بر اعطای حق اقامت دائم در ایران به این فرزندان، حق تحصیل، بهداشت، درمان و تأمین اجتماعی را برای ایشان محفوظ می‌شناسد.
✳️ سی هزار زن ایرانی دارای فرزند از همسران خارجی فقط در فاصله 6 شهریور تا 15 مهر 1396 شناسایی و سرشماری می‌شوند. کارت هویت در گام اول تنها امکان ثبت نام در مدرسه را ایجاد می‌کند ولی در آینده دفترچه بیمه هم صادر خواهد شد.
✳️ معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در طول فعالیت‌های خود در این بخش، در فاصله سال‌های 1393 تا 1394 فقط 1864 کودک ایرانی و تبعه خارجی فاقد اوراق هویتی و بازمانده از تحصیل را نیز شناسایی و از آن‌ها برای تحصیل حمایت کرده است.
✳️ کار انجام‌شده یک موفقیت کوچک است. این اقدام همه ساختارها و سیاست‌های مهاجرت و شیوه مواجهه ما با اتباع خارجی و تعامل آن‌ها با ایرانیان را تغییر نداده، اما زندگی 500 هزار فرزند زنان ایرانی حاصل از ازدواج با خارجی‌ها را متأثر ساخته است. محتمل است بخش زیادی از این کودکان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان افغانستانی باشد که نداشتن اوراق هویتی سبب بازماندن آن‌ها از تحصیل و خدمات بهداشتی، و در نهایت بازتولید چرخه فقر و آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
✳️ این اقدام به تدریج زندگی صدها هزار فرزند مادران ایرانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پیشرفت در این مسیر می‌تواند به سیاست‌های مهاجرت عقلانی‌تر و مدبرانه‌تر نیز بینجامد. زندگی صدها هزار نفر بهبود خواهد یافت؛ و بازتولید فقر و آسیب‌های اجتماعی در این بخش کند می‌شود. این کار بزرگی نیست که چند هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ابتدایی بخواهد، برای آن روبان پاره کنند و مراسم بگیرند؛ اما می‌تواند نور و حرارت جان‌بخشی به صدها هزار زندگی بتاباند. زندگی خودتان را بدون اوراق شناسایی و هویت تصور کنید؛ آن‌گاه اهمیت کار انجام‌شده آشکار خواهد شد.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» @IR_S_S
📡کانال «#دغدغه_ایران» @fazeli_mohammad
✉️شما هم اگر مدیر بخش خصوصی، دولتی یا یک سازمان مردم‌نهاد هستید، می‌توانید موفقیت‌های کوچک خود را برای معرفی به کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» ارسال کنید.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: راندن بین دو خط
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✳️ پیش‌بینی‌پذیر بودن رفتار دیگران به ما احساس امنیت می‌دهد. هر امر پیش‌بینی‌ناپذیری می‌تواند ما را دچار اضطراب و تشویش کند. قیمت دلار که پیش‌بینی‌ناپذیر می‌شود فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی مضطرب می‌شوند؛ پیش‌بینی‌ناپذیری نظم را از بین می‌برد و آرامش خاطر را مخدوش می‌کند. زندگی در اکثر لحظاتش با نظم و پیش‌بینی‌پذیری لذت‌بخش می‌شود.
✳️ رانندگی یکی از رفتارهای متداول در دنیای امروز ماست و مستقیماً با جسم، روان و جان‌مان سروکار دارد. بی‌نظمی‌های ترافیک روان ما را پریشان می‌کنند، و رفتارهای برآمده از بی‌نظمی ترافیکی، به قیمت صدمات جسمی و جانی تبدیل می‌شوند.
✳️ پلیس، دوربین‌ها، قوانین راهنمایی و رانندگی و شاید عواملی دیگر در نظم ترافیکی مؤثرند، اما واقعیت این است که احتمالاً مهم‌ترین عامل در ایجاد نظم ترافیکی، رفتار راننده است. رفتار راننده تابع اجبار نیست. هیچ نمی‌تواند راننده مجبور کند با سرعت غیرمجاز براند، میان دو خط نراند، از راست سبقت بگیرد، و بقیه قوانین را رعایت نکند.
✳️ حمل و نقل عمومی که ناکارآمد باشد، مردم از خودرو شخصی استفاده می‌کنند و بنابراین می‌شود دولت یا حکومت را بابت عدم توسعه حمل و نقل عمومی کارآمد نقد کرد؛ اما عمده نقد درخصوص رفتار رانندگی نامناسب، متوجه خود رانندگان است. آموزش، خط‌کشی درست جاده، علائم راهنمایی و رانندگی و ... مؤثرند، اما مهم‌ترین متغیر، رفتار خود راننده است.
✳️ رفتار درست که ساختارها مانع انجام نیستند، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از جمله «راندن بین دو خط» است. کسی نمی‌تواند اختیار ما برای راندن بین دو خط را سلب کند.
✳️ یک موفقیت کوچک، «#کمپین_خط» است. این کمپین با کانال تلگرامی خودش (https://t.me/khatcampaign) تلاش می‌کند رانندگان را به «#راندن_میان_دو_خط» تشویق کند. راندن بین دو خط، رفتار ترافیکی را منظم کرده و راننده را از یک تشویش و فشار روانی دائم خارج می‌کند.
✳️ راننده وقتی بین دو خط نمی‌راند دائم در حالت آماده‌باش برای واکنش سریع و نوعی حمله است. واکنش سریع برای تغییر مسیرهای سریع و ناگهانی، برای چند متر جلوتر بودن، خود را میان دو خودرو جا دادن، و تشویش آن‌که با خودروهای دیگر اصابت نکند. این یعنی رانندگی به رفتاری تبدیل می‌شود که دائم فشار روانی برای آماده‌باش دائمی وارد می‌کند. راندن بین دو خط، با محدود کردن رفتار رانندگی و پیش‌بینی‌پذیر ساختن آن، فشار روانی بر راننده و دیگران را کاسته و زندگی را برای خود راننده و دیگران شیرین‌تر می‌کند.
✳️ شما اگر جزء رانندگانی هستید که راندن بین خطوط را رعایت نمی‌کنید، یک بار بر وسوسه‌های خود برای بیرون زدن از خطوط، چند متر جلوتر بودن و چند ثانیه یا چند دقیقه زودتر رسیدن غلبه کنید و کیلومترها بین دو خط برانید و هم‌زمان به میزان آرامش روانی خودتان دقت کنید. احساس خوبی خواهید داشت.
✳️ دیگران را هم برای پیوستن به کانال و «کمپین خط» و راندن میان دو خط دعوت کنید.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» @IR_S_S
📡کانال «#دغدغه_ایران» @fazeli_mohammad
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: آب کولرهای گازی برای درختان
(ارسالی از: مصطفی پروین- @Parvincom)
✳️ من در بندرعباس زندگی می‌کنم و بزرگ‌شده این شهر هستم. اینجا هوا شرجی و رطوبت خیلی بالا است. ما در آپارتمانی سه طبقه زندگی می‌کنیم. کولرهای گازی 10 ماه از سال در بندرعباس کار می‌کنند. من ده سال پیش، موقع ساخت آپارتمان با یک لوله، خروجی آب تمام کولرها را به سمت یک منبع آب 250 لیتری هدایت کردم. 9 دستگاه کولر گازی در سه طبقه آپارتمان کار می‌کنند و وقتی رطوبت هوا بالاست، هر دو روز یکبار منبع آب 250 لیتری، لبریز می‌شود. همه در تابستان مشکل آبیاری باغچه دارند، اما برای باغچه خانه ما که چهار درخت بزرگ دارد، فصل پرآبی است، زیرا آب این منبع برای آبیاری درخت‌ها مصرف می‌شود. این آب البته خالص است و املاح معدنی ندارد و هر چند ماه یکبار به خاک مقدار لازم املاح و کود اضافه می‌کنیم.
✳️ من ده سال پیش در زمان وفور نسبی آب و بارندگی که خانه را می‌ساختم وقتی به لوله‌کش گفتم خروجی آب تمام کولرها باید جدا باشد و جمع‌آوری شود و وارد فاضلاب نشود، به شوخی می‌گفت: چند لیتر آب چیست که داری جمع می‌کنی مهندس. راستش اون موقع من هم مثل بقیه هیچ تصویر درستی از خشکسالی و مصائبش در ذهن نداشتم، اما در زمان ساخت آپارتمان، ناخودآگاه به راه‌حلی فکر می‌کردم که هیچ نفعی و منطق اقتصادی در آن برایم وجود نداشت، ولی با منطق زندگی در فلات مرکزی ایران که خشکسالی‌های زیادی را دیده، سازگار است. فلات مرکزی ایران همواره کم‌آب بوده و می‌توانیم از طریق «#سازگاری_با_کم‌آبی» این تمدن را تداوم بخشیم و ارتقا دهیم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» @IR_S_S
📡کانال «#دغدغه_ایران» @fazeli_mohammad
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: یک ظرف برای استفاده مجدد از پساب دستگاه تصفیه آب
(اسماعیل رابط - @IsmailRabet)
✅ همانطور که در جریان هستید، دستگاه‌های تصفیه آب خانگی، در کشورمان باب شده و استفاده از آن‌ها در حال افزایش است. متاسفانه مقدار قابل توجهی آب در زمان انجام فرآیند تصفیه از طریق لوله باریکی که به لوله فاضلاب وصل شده است، هدر می‌رود‌. مقدار این آب، قابل توجه است، به طوری که ما (خانواده سه نفره) که فقط آب سماورمان را از آب تصفیه شده تهیه می‌کنیم، روزانه حدود ۲۰ لیتر آب خروجی دستگاه را در یک دبه ۲۰ لیتری ذخیره کرده و در سیستم فلاش تانک توالت استفاده می‌کنیم.
✅ توضیح: کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» توان فنی برای تأیید ادعاهای ارائه‌شده در نوشته‌های مخاطبان کانال را ندارد. فرض کانال بر درستی مطالب بیان‌شده و عملی بودن آن‌هاست. نام و شناسه تلگرامی نویسنده برای ارتباط‌گیری مخاطبان با وی و بررسی بیشتر درج می‌شود.

✅ توضیح یک مخاطب کانال (احسان واثقی: @evaseghi) درباره مطلب فوق
مطلبی که درباره دستگاه‌های تصفیه آب خانگی در کانال‌تان منتشر کردید کاملاً صحیح است و بسته به میزان سختی‌زدایی دستگاه تصفیه به ازای هر لیتر آب ممکن است تا 6 لیتر آب هدر برود. دستگاه نصب‌شده در منزل خود من در شهر اهواز که کیفیت آب مناسب نیست میزان بیشتری آب را از فیلتر خروجی می‌دهد که حدود 6 لیوان به ازای 1 لیوان آب تصفیه‌شده است. به نظرم بهتر است در استان‌هایی مثل خوزستان و شهرهایی مثل اهواز که اصولاً مصرف آب شرب بدون این دستگاه‌ها ممکن نیست (تا حدی که 2-3 سال است در آپارتمان‌های نوساز این دستگاه‌ها توسط سازنده ساختمان نصب می‌شوند) سازمان نظام مهندسی نصب مخزن و لوله‌کشی پساب این دستگاه‌ها را اجباری کند.

(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.) @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: چند تشت آب اضافه و یک کم میهن‌دوستی
(نسرین قنواتی - @nasringhanavati)
✳️ همسرم در همان اولین روز ایجاد کانال موفقیت‌های کوچک، پیشنهاد کرد که از تلاش‌های کوچک‌مان برای مصرف بهینه آب در خانه بنویسیم اما با خودم فکر کردم شاید آنقدرها هم مهم نباشد تا اینکه در ایام نوروز به اصفهان و منزل یکی از بستگان سفر کرده و کمبود آب را از نزدیک لمس کردم. آنجا بود که تصمیم گرفتم از اقدامات کوچکی بنویسم که نه تنها منجر به کاهش مصرف آب شده بلکه به ما کمک کرده تا در حدود 30 گلدان کوچک و بزرگ را در داخل خانه و تعدادی را نیز در بالکن بدون استفاده از حتی یک قطره آب شرب نگهداری کنیم.
✳️ اولین و بزرگترین تشت آب را در بالکن قرارداده‌ایم و از آن به عنوان منبع تأمین آب گیاهان استفاده می‌کنیم. سبزیجات و میوه‌ها را هم در یک تشت کوچک مخصوص می‌شوییم و همه آب حاصل را از شسستشو را به تشت بالکن منتقل می‌کنیم. این کار البته درباره شستشوی سبزیها قطعا مشکلات خود را به همراه دارد. یعنی آقای همسر ناچار است برای سه مرحله شستشوی سبزی‌ها، سه بار تشت آب را از من تحویل بگیرد و به بالکن منتقل کند. اوضاع وقتی وخیم می‌شود که علاوه بر سبزی خوردن، تعدادی میوه هم می‌شوییم. حتما صدایش درمی‌آید و ابراز پشیمانی می‌کند از پیشنهادش برای ذخیره آب! شما هم مثل من خیلی توجه نکنید، به هدف مهمتان بیاندیشید.
✳️ دو اقدام دیگر در آشپزخانه هم در صرفه‌جویی به ما کمک شایانی کرده است. نخست استفاده از ماشین ظرفشویی که برای هر دور شستشو تنها 6 لیتر آب استفاده می‌کند و دوم تعبیه یک دبّه آب در کنار دستگاه تصفیه آب در داخل کابینت.
✳️ آخرین تشت در حمام قرار دارد. طبق آمار 19 درصد متوسط مصرف آب خانوارهای ایرانی مربوط به حمام است. به‌علاوه در هر دقیقه دوش‌گرفتن حدود 20 لیتر و بسته به میزان فشار آب تا 40 لیتر آب مصرف می‌شود یعنی با کاهش 5 دقیقه‌ای زمان دوش گرفتن حداقل 100 لیتر آب کمتر مصرف می‌شود. بنابراین سعی کرده‌ایم زمان دوش گرفتن را حتی‌المقدور کاهش دهیم. به‌علاوه از آنجایی که چند ثانیه تا دقیقه طول می‌کشد تا آب گرم شود یک تشت زیر دوش قرار داده‌ایم تا این آب تمیز قبل از استفاده از صابون را هم برای گلدان‌ها و فلاش تانک ذخیره کنیم. آقای همسر از این هم سختگیرتر است و می‌گوید باید تمرین کنیم فقط با یک تشت آب حمام کنیم. (شیوه این کار در کانال موفقیت‌های کوچک تشریح شده است: https://t.me/IR_S_S/3)
✳️ ما در نهایت به خودمان قول داده‌ایم در وضعیت کم آبی کشور از آب شرب برای آبیاری گیاهان و شستشوی ماشین و راه پله و بالکن استفاده نکنیم اما در پرتو همین تلاش‌های کوچک و با استفاده از آب‌های ذخیره‌شده توانسته‌ایم تعدادی بادمجان و سیب‌زمینی و فلفل و نعناع پرورش دهیم و خانه را سرسبز نگه داریم. امیدواریم دولت هم تفکیک آب شرب از سایر مصارف را در دستورکار خود قرار دهد.
(این موفقیت کوچک را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» @IR_S_S
📡کانال «#دغدغه_ایران» @fazeli_mohammad
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: اعضای «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» پنج هزار نفر شد
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)

✳️ دو هفته از راه‌اندازی کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» می‌گذرد. این کانال هیچ موضوع هیجان‌انگیزی منتشر نمی‌کند، سیاسی نیست، جوک هم منتشر نمی‌کند، خبری هم نیست؛ متعلق به هیچ تفکر خاصی نیست مگر کسانی که به نحوی دوست دارند ایران جای بهتری برای زندگی کردن باشد، پایدارتر، پیشرفته‌تر و با مردمانی که حس بهتری برای زندگی کردن دارند؛ امیدوارتر و مشترک در این احساس که دل‌شان برای سرزمین‌شان می‌تپد. نوشته‌های کانال هم متعلق به یک نفر نیست، بلکه تجربه‌های کسانی است که دوست دارند آن‌را با دیگران به اشتراک بگذارند.

✳️ ما در دو هفته پنج هزار نفر شده‌ایم. ما پنج هزار نفر فردا، روز طبیعت، سیزده بدر، می‌توانیم موفقیت‌های کوچکی داشته باشیم. ما پنج هزار نفر، فردا:
🔸بین دو خط رانندگی می‌کنیم.
🔸قوانین رانندگی را رعایت می‌کنیم.
🔸طبیعت را به آتش نمی‌کشیم.
🔸تلاش می‌کنیم تا بی‌زباله روز طبیعت را به پایان ببریم.
🔸زباله‌های خود را در طبیعت رها نخواهیم کرد.
🔸یک کیسه یا گونی به همراه خواهیم داشت و تا آن‌جا که بتوانیم، زباله‌های ریخته‌شده در طبیعت را جمع خواهیم کرد. (روز جمعه این کار را به اتفاق دوستم امیر ناظمی در پارک طالقانی تهران انجام دادیم، حس خوبی داشت دیدن فضای سبز بعد از پاک‌سازی)
🔸گیاهان را صدمه نمی‌زنیم.
🔸آب و خاک را آلوده نخواهیم کرد.
🔸ما فردا اعضای خانواده و دیگران را نیز به رعایت این کارها تشویق خواهیم کرد.

✳️ ما اکنون فقط پنج هزار نفریم، اما می‌توانیم بیشتر باشیم. موفقیت کوچک بعدی این است که این کانال به ده هزار نفر برسد. ما گام‌های کوچک پنج هزار نفری برمی‌داریم. ما همه، دوستداران پایداری این سرزمین، زنان و مردان امیدوار به آبادانی ایران، به ده‌ها هزار یا صدها هزار نفری شدن این کانال نیاز داریم. امسال خشکسالی است و باید دیگران را به هر طریق به «سازگاری با کم‌آبی» دعوت کنیم. ده‌ها کار کوچک دیگر هم هست که باید انجام دهیم.

✳️ اگر دوست داشتید، این کانال را به هر تعداد دوست، خویشاوند، همسایه یا همکار معرفی کنید. این کانال برای همه ماست، ما که به داشتن ایرانی بهتر باور داریم.
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: پاک‌سازی طبیعت با چند کیسه و مقداری #عشق_به_میهن
(علی هراتیان - @Aliharatian1344)
✳️ پریروز به اتفاق خانواده به دیدن دریاچه چورت در اطراف ساری رفته بودیم. این دریاچه یکی از شاهکارهای طبیعت در میان ارتفاعات سبز و جنگلی و برکه‌ای بی‌نهایت زیباست، اما افسوس! اینجا هم از پلاستیک‌ها و زباله‌های ریخته‌شده در آب و حاشیه آن رنجیده است.
✳️ جمع کوچک چهار نفره خانوادگی ما مشغول جمع‌آوری زباله‌ها شدیم و در مدت یک ساعت و البته با همراهی تعدادی از طبیعت‌دوستان که به ما پیوستند، تقریبا یک‌چهارم حاشیه برکه تمیز شد. دیدن طبیعت تمیز‌شده برکه به هنگام بازگشت، حس بسیار خوبی به ما می‌داد.
✳️ توضیح: آقای هراتیان شش عکس نیز به همراه متن فوق فرستاده بودند که عکس زیر یکی از آن‌هاست.
✳️ روز طبیعت، بهترین فرصت برای تکرار کردن «موفقیت کوچک علی هراتیان و خانواده‌شان است. آفرین به همت‌شان.
#عشق_به_میهن
#موفقیت‌های_کوچک
#پاک‌سازی_طبیعت
#زندگی_ی‌زباله
(این موفقیت کوچک را برای دیگران نیز بفرستید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

آیا امروز شما از آن دسته اعضای کانال موفقیت های کوچک ایرانیان بودید که زباله های اطراف محل استقرار خود در طبیعت را جمع آوری کردید؟
anonymous poll

بله – 2K
👍👍👍👍👍👍👍 48%

اطراف ما زباله ای برای جمع آوری نبود – 1K
👍👍👍👍👍👍 38%

خیر – 485
👍👍 13%

👥 3633 people voted so far.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: یک کیسه پلاستیکی و جداسازی زباله‌ها
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ کاغذ، شیشه، پلاستیک و ظروف آلومینیومی و دیگر فلزات، چند سالی هست که در خانه ما از زباله‌های تر تفکیک می‌شوند. محفظه یا سطل مخصوص این کار هم وجود ندارد، یک کیسه پلاستیکی که خودش جزء مواد قابل بازیافت است، حامل همه زباله‌های خشک است. عکس زیر را روز سیزدهم فروردین نود و هفت از این کیسه گرفتم.
✳️ این کیسه جای زیادی نمی‌گیرد، به تدریج پر می‌شود، و به راحتی قابل حمل و نقل است. جای این کیسه کنار سبد سیب‌زمینی و پیاز است. راستش یک عکس هم گرفتم که این سبد دوست‌داشتنی را هم نشان می‌داد، ولی همسرم مطلقاً دوست نداشت این سبد به شهرت برسد و بنابراین فقط یک عکس تک‌نفره از این کیسه حاوی زباله‌های خشک، تفکیک‌شده و قابل بازیافت تقدیم می‌شود.
✳️ بد نیست فهرستی از زباله‌هایی را که می‌توانیم در این کیسه پلاستیکی جا بدهیم، مرور کنیم: بطری شیر، ظروف لبنیات، بسته پیتزا، کاغذ باطله‌ها، ظروف نوشابه و بقیه ظروف آلومینیومی، جعبه دستمال کاغذی، یونولیت بسته‌بندی، جعبه مقوایی محصولات بسته‌بندی‌شده، ظروف یکبارمصرف (ترجیحا مصرف نشوند بهتر است)، بسته‌بندی پلاستیکی محصولات، ظروف پلاستیکی شوینده‌ها، کیسه‌های پلاستیکی پاره‌شده. این زباله‌ها بو نمی‌گیرند و بنابراین حتی اگر چند روز هم گوشه آشپزخانه بمانند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند.
✳️ شهرداری کاش تعداد سطل‌های مخصوص پسماندهای خشک را بیشتر کند. بررسی بیشتری درباره محل قرار دادن آن‌ها و شرایط تشویق مردم به انجام تفکیک لازم است. راستی، یک کتاب به کمک همکارانم درباره ابعاد اجتماعی مدیریت پسماندهای خانگی نوشته‌ایم که امیدوارم امسال منتشر شود. نکات مهمی برای شهرداری در زمینه مدیریت پسماندهای شهری دارد. امیدوارم امسال منتشر شود که خودش موفقیت کوچکی خواهد بود.
#تفکیک_پسماندها_از_مبدأ
#چالش_بی‌زباله
#موفقیت‌های_کوچک
(این موفقیت کوچک را اگر دوست دارید، دیگران را به آزمودن آن تشویق کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

نظرخواهی درباره پیش‌نویس منشور نظری و اخلاقی کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان»
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✳️ کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» (@IR_S_S) به مرز هجده‌ هزار عضو رسیده است. این کانال در ضمن یک نویسنده واحد ندارد و برای به اشتراک گذاشتن تجربیات موفقیت‌های کوچک ایرانیان است. این بدان معناست که این کانال با همکاری همه اعضای آن فعالیت می‌کند. این فعالیت جمعی نیازمند منشور و نوعی میثاق مشترک میان اعضاست تا بر اساس آن عضویت در این کانال را معنا کرده و فعالیت کنند.
✳️ چنین منشور و میثاقی باید با مشارکت و مشورت اعضای کانال تنظیم شود. من در این‌جا پیش‌نویس و متن پیشنهادی برای چنین منشوری را تقدیم می‌کنم. این متن به مدت 48 ساعت به بحث و نظرخواهی گذاشته می‌شود. شما لطفاً نظر خود درباره آن‌را ارسال کنید تا بر اساس نظرات جمع‌بندی انجام‌ شده و متن دوم پیشنهاد شود. متن دوم را هم برای بحث به اشتراک می‌گذارم و سعی می‌کنیم در فرایندی «گفت‌وگویی-دموکراتیک» به منشوری برای فعالیت این کانال برسیم. اصول پیشنهادی برای فعالیت این کانال به شرح زیر است.

1. اعضای این کانال معتقدند ایران علی‌رغم همه مشکلاتی که ممکن است در هر جامعه‌ای کم و بیش وجود داشته باشد، دارای ظرفیت‌های بسیاری است و راه‌های بسیاری برای کنش مثبت، سازنده و کمک به توسعه ایران وجود دارد. موفقیت‌های کوچک یکی از این راه‌هاست و اعضای کانال به اثرگذاری و توانایی آن‌ها باور دارند.

2. اعضای کانال علی‌رغم همه انتقادها و ناخرسندی‌ها، در این کانال به دنبال نشان دادن ظرفیت‌های مثبت هستند، می‌خواهند امید خلق کنند، ظرفیت همکاری و شور عشق به میهن بیافرینند.

3. کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان مطلقاً عرصه فعالیت سیاسی نیست. جانبداری از هر جناح سیاسی و اولویت دادن به نیت سیاسی در این کانال ممنوع است. این کانال بر یک ظرفیت اجتماعی، یعنی توانایی اندیشیدن، گفت‌وگو کردن و عمل کردن برای بهبودهای کوچک در عرصه گسترده زندگی ایرانیان بنا شده است. طرفداران همه تفکرات سیاسی می‌توانند در این مشارکت جمعی برای داشتن ایرانی توسعه‌یافته مشارکت کنند. هر گونه بهره‌برداری سیاسی از این کانال توسط اعضا و مدیر (یا مدیران آن در آینده) ممنوع است.

4. کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان مطلقاً فعالیت تجاری و اقتصادی انجام نمی‌دهد. ممکن است مطالبی که در این کانال منتشر می‌شوند برای کسانی منافع اقتصادی داشته باشند (برای مثال موفقیت در حمایت از تولید کالای ایرانی، یا تقویت بازیافت پسماندهای خشک) اما هدف مشارکت‌کنندگان و مدیر این کانال، ابداً اقتصادی نیست و صرفاً معطوف به ساختن اعتماد، سرمایه و مشارکت اجتماعی برای ساختن ایرانی توسعه‌یافته‌تر است.

5. عضویت و فعالیت در این کانال مبتنی بر اعتماد متقابل است. فرض بر این است که اعضای کانال و نویسندگانی که مطالبی ارسال می‌کنند، واقعاً به آن‌چه می‌نویسند باور داشته و موفقیت کوچک ارائه‌شده را تجربه کرده‌اند. مدیران کانال حداکثر توان لازم برای راستی‌آزمایی نوشته‌ها را انجام می‌دهند اما مسئولیت با نویسنده متن پیشنهادی است.

6. تمرکز بر موفقیت‌های کوچک ابداً به معنای غفلت از ساختارهای کلان مؤثر بر توسعه ایران و از یاد بردن تلاش برای اصلاح‌جویی نیست، بلکه به معنای تمرکز بر عرصه عاملیت و اختیار افراد برای بهبود زندگی خود و دیگران است. تلاش برای «با هم اثربخش بودن» را تجربه کردن است.

7. کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» صرفاً اجتماعی مجازی است و هیچ جلوه یا سازمان بیرونی ندارد.

✳️ شما هم نظر خود درباره هفت اصل پیشنهادی را به @moh_fazeli ارسال کنید. سعی کنیم در نهایت منشور فعالیت این کانال را در ده بند جمع‌بندی کنیم. ده اصل مختصر و محکم برای فعالیتی اجتماعی و معطوف به خلق امید، زدودن فضای یأس و سیاه‌بینی، اعتماد کردن و چشم به آینده‌ای بهتر داشتن.
(درباره این متن را اگر دوست داشتید، با دیگران گفت‌وگو کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: پزشکی که نواقص ساختار را جبران می‌کند.
(دکتر مریم - @BestMaryam)
✳️ یکی از مشکلات مملکت ما مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و تزریقی و کورتیکواستروئیدها است. معضلی که متأسفانه خطرات پیدا و پنهان آن بر افراد خارج از حرفه پزشکی پوشیده است و به دلیل عدم وجود عوارض آنی، مردم تنها زمانی متوجه آن خواهند شد که کار از کار گذشته و جامعه دچار خسارت غیرقابل جبران شده است.
✳️ به عنوان یک پزشک یکی از کارهایی که برای پیشرفت کشورم انجام می‌دهم، تجویز نکردن بی‌دلیل آنتی‌بیوتیک و کورتیکواستروئید برای بیماران است. به‌واقع هیچ نیازی به تجویز پنی‌سیلین، سفتریاکسون، سفکسیم، دگزامتازون و بتامتازون در سرماخوردگی‌ها نیست. سرماخوردگی‌ها با کمی صبوری و درمان‌های معمول علایم سرماخوردگی برطرف می‌شود.
✳️ من سعی می‌کنم این مورد را برای بیماران توضیح دهم هرچند گاهی بیماران بسیار اصرار می‌کنند و می‌دانم که برخی از آن‌ها نهایتاً به همکار دیگری مراجعه و داروهای فوق را دریافت خواهند کرد.
✳️ من از هم‌وطنان عزیزم تقاضا می‌کنم که با اصرار برای دریافت دارو، به سلامت خود و جامعه، و منابع اقتصادی نظام سلامت خسارت نزنند. همکاران عزیز من هم می‌توانند به راحتی تسلیم خواسته بیمار برای دریافت آنتی‌بیوتیک و کورتیکواستروئید غیرضروری نشوند.

✴️ توضیح یک پزشک درباره این موفقیت
این همکار، نواقص نظام سلامت ما را جبران می‌کند. نظام‌های سلامت در دنیا با انواع روش‌های علمی مانع از آن می‌شوند که پزشک بتواند بی‌رویه دارو تجویز کند و داروخانه به داروفروشی تبدیل شود. آنچه اين همکار محترم انجام مي‌دهد و ترويج مي‌كند وظيفه ذاتي همه ماست كه البته در کشورهای ديگر قانون، نظام، فرهنگ و خود جامعه پزشكي اعم از پزشك، داروساز، پرستار و غيره از آن پشيباني مي‌كنند.
(این موفقیت را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک : برنامه صنایع تولید فلز روی برای کاهش مصرف آب
(مهدی غریبلو - کارشناس صنعت سرب و روی: @m_ghariblu)
✳️ شهر زنجان، قطب تولید فلزات سرب و روی در کشور است. تعداد قابل توجهی از واحدهای بزرگ و کوچک مرتبط با تولید فلز روی، در یک شهرک تخصصی به نام «شهرک روی» مستقر شده‌اند. مدیران واحدهای مذکور در هفته اخیر تصمیم گرفتند در راستای استانداردسازی و کاهش بیش از پیش مصرف آب به ازای هر تن تولید از فلز روی، اقدام کنند.
✳️ صنایع تولید روی عموماً صنایع آب‌بری هستند و این گروه از صنعتگران وظیفه خود دانسته‌اند تا جای ممکن مصرف آب صنعت خود را کاهش دهند. استفاده از شیرهای هوشمند، به‌کارگیری کویل‌های گرمکن به جای بخار زنده، تعویض لوله‌ها و اتصالات فرسوده، به حداقل رساندن تبخیرهای سطحی و کاهش رطوبت همراه پسماندهای صنعت، افزایش راندمان مبدل‌ها و ... از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار کارشناسان این صنعت قرار گرفته است.
✳️ اگر میزان تولید سالانه فلز روی در کشور را حدود یکصد و پنجاه هزار تن بدانیم و رقم چهار متر مکعب مصرف آب برای تولید هر تن فلز را معیار قرار دهیم، مصرف آب سالانه ی این صنعت، عددی بالغ بر ششصد هزار متر مکعب خواهد شد. هر یک درصد کاهش مصرف آب در این صنعت، صرفه‌جویی شش هزار متر مکعبی را به همراه خواهد آورد.

*️⃣ توضیح اول: شاید مقدار آبی که در نهایت از این اقدام صرفه‌جویی می‌شود در مقایسه با امکان صرفه‌جویی در آب کشاورزی زیاد نباشد، اما نشانه توجه به #مسئولیت_اجتماعی_شرکت است. اگر همه صنایع به این اقدام بپیوندند و تصفیه و استفاده مجدد از آب تصفیه‌شده را در دستور کار قرار دهند، شاهد موفقیت‌های بزرگ خواهیم بود.
*️⃣ توضیح دوم: الگوی مصرف آب تقریباً استاندارد یک خانوار معادل 20 متر مکعب در ماه یا 240 متر مکعب در سال است. 6000 متر مکعب معادل آب مصرفی 25 خانوار در یک سال است. بسیاری از روستاهای ایران در همین حدود 25 خانوار جمعیت دارند و کاهش 6000 متر مکعب معادل آب مصرفی یک روستای 25 خانواری در یک سال است.
#سازگاری_با_کم_آبی
#مسئولیت_اجتماعی_شرکت
#تصفیه_پساب
#بازچرخانی_آب
(این موفقیت را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

ما بیست هزار نفر، در این چند عکس می توانیم واقعا شاهد اثر تجمعی موفقیت های کوچک باشیم. ویلچرها با جمع آوری در بطری ها خریداری شده اند. در بطری! به در بطری و اثرش فکر کرده بودید؟
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

هم زمان با روز درختکاری ششمین ویلچر  ازمحل فروش  درب بطری های جمع آوری شده  از طرف بانوان طبیعت دوست همدان   و کمک افراد خیر به  معلول نیازمند در شهر بهار  اهدا شد .   96/12/15
هم زمان با روز درختکاری ششمین ویلچر ازمحل فروش درب بطری های جمع آوری شده از طرف بانوان طبیعت دوست همدان و کمک افراد خیر به معلول نیازمند در شهر بهار اهدا شد . 96/12/15
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک ایرانیان

اهدا هشتمین ویلچر با فروش درب بطری روز درختکاری درپارک بانوان. سه سال پیش استارت این کار درپارک بانوان زده شد همه گفتتند مگه میشه ما با امید,به خدا وهمکاری دوستان که برامون جمع کردنند موفق شدیم هر ویلچر 400کیلو درب میخواد
سربازان از پیروزی در جنگ نا امید بودند.
فرمانده به آنها گفت:
سکه را بالا می اندازم، اگر شیر شد پیرﻭز می شویم و اگر خط شوﺩ شکست می خوریم.

سکه شیر آمد و شاﺩی سربازان به هوا برخاست!
آنها به جنگ رفتند و بر دشمن پیروز شدند.
فردای آن روﺯ فرمانده سکه را به آنها نشان داد، هر دﻭ طرف سکه شیر بوﺩ!

امید ،دﺭ زندگی معجزه می کند.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: دم موش یا دم گربه؟
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ خویشاوندی دارم که نزدیک به سه دهه قبل وقتی دید شیر آب را خیلی کم برای شستن ظرف‌ها باز کرده‌ام، به شوخی گفت «پسر چرا آب را اندازه دُم موش باز می‌کنی؟» بعد هم گفت که دامادشان هم همین گونه آب را به باریکی دم موش باز می‌کند.
✳️ این واژه «دم موش» از همان نوجوانی در ذهن من باقی مانده است. سال‌هاست شیرهای آب اهرمی را بیشتر دوست دارم زیرا راحت‌تر می‌توان آن‌ها را به اندازه «دم موش» باز کرد و دقت برای انجام این کار حدود دو ثانیه زمان می‌برد. بارها اندازه گرفته‌ام که وقتی شیر آب را به اندازه دم موش باز می‌کنم، آب بسیار کمتری برای شست‌وشوی ظرف، دست و صورت یا هر کار دیگری مصرف می‌شود.
✳️ برخی اعتراض می‌کنند که این دم موش مانع تمیز شدن ظرف‌ها می‌شود یا زمان بیشتری برای شست‌وشو لازم است و در نهایت همان میزان آب مصرف می‌شود. اندازه‌گیری‌های من اما نشان می‌دهد چنین نیست. آب شیر به باریکی «دم موش» برای تمیز کردن کافی است و زمان اضافی لازم نیز معنادار نیست.
✳️ من تا همین چند روز پیش به ذهنم نرسیده بود که «دم گربه» خیلی کلفت‌تر از دم موش است و همان قدر که موش و گربه در تعارض‌اند، باز کردن آب به اندازه «دم موش» یا «دم گربه» نیز به همان اندازه در تعارض‌اند. شیر آب را وقتی کامل باز کنید، قطر آبی که از آن خارج می‌شود تقریباً اندازه کلفتی دم گربه است. «دم موش» و «دم گربه» دو مفهوم هستند که برای به خاطر ماندن ظرفیت خوبی دارند. این‌ها نمادهای دو نوع سبک زندگی هم هستند: «مصرف آب دم موشی» و «مصرف آب دم گربه‌ای». من سال‌هاست این سبک زندگی «دم موشی» را آزموده‌ام، حس رضایت درونی خوبی به آدم می‌دهد.
✳️ اگر دوست داشتید، زمان لازم برای تنظیم و باز کردن آب شیر به باریکی دم موش را اندازه بگیرید تا معلوم شود برای این کار چقدر از کل زمان روزانه‌تان را باید صرف کنید. اگر باز هم دوست داشتید، یک بار ظرف‌ها را «دم موشی» بشویید، با آن وضو بگیرید، مسواک بزنید، دست و صورت بشورید و ...؛ و ظرفیت آن‌را ارزیابی کنید.
(این موفقیت کوچک را اگر دوست داشتید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
📡کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ تبادل موفقیت

محمد فکری

✅ دو سال پیش در حوالی چهارراه ولیعصر تهران «مرکز تبادل کتاب» با ایده‌ای موفق افتتاح شد. در این مرکز افراد می‌توانند کتاب‌هایی را که نیاز ندارند با دیگران مبادله کنند.
@IR_S_S
🔸 روش کار این‌گونه است که اشخاص با سپردن کتاب‌های خود به این مرکز صاحب حساب کاربری می‌شوند، کتاب‌ها را می‌توانیم یا خودمان قیمت‌گذاری کنیم یا به کارشناسان مرکز تبادل بسپاریم که بر اساس شاخص‌های مختلفی نظیر کیفیت ظاهری کتاب، تعداد صفحات، سال چاپ، نوع چاپ، کیفیت محتوا و ... قیمتی منطقی برای آن در نظر بگیرند. این قیمت‌ها به‌گونه‌ای است که نسبت به فروشندگان کتاب دسته دوم هم برای فروشنده و هم برای خریدار به‌صرفه‌تر است. پشت جلد کتاب‌ها برچسبی نصب می‌شود که در آن قیمت و تاریخ زمان ثبت کتاب درج‌شده است، کتاب تا دو هفته طبق قیمت اولیه فروخته می‌شود. اگر فروش نرفت، در هفته سوم مشمول ۳۰ درصد تخفیف می‌شود، اگر بازهم فروخته نشد، در هفته چهارم به بعد مشمول 50 درصد تخفیف می‌شود. اگر باز هم فروخته نشد، همان ۵۰ درصد می‌ماند و در مناسبت‌های خاص مشمول ۷۰ درصد تخفیف می‌شود. مثلاً کتاب‌های دانشگاهی در روز دانشجو ۷۰ درصد تخفیف دارند. در هفته کتاب نیز همه کتاب‌ها ۷۰ درصد تخفیف دارد. وقتی کتابی فروخته شد معادل ریالی آن به‌حساب صاحبش اعتبار افزوده می‌شود و او هم می‌تواند معادل آن مقدار کتاب‌های دیگران را بردارد، متقاضیانی هم که برای تبادل کتابی نداده‌اند می‌توانند با پرداخت پول صاحب کتاب‌های موجود در مرکز شوند. در نهایت اگر کتابی را پس از چند ماه هیچ کس نخواست در صورت رضایت صاحبش چنانچه کتاب مناسبی بود به کتابخانه‌های مناطق محروم و مدارس اهدا می‌شود و اگر کتاب جالبی نبود به مراکز بازیافت کاغذ منتقل می‌شود.
@IR_S_S
✅ از ویژگی‌های بسیار خوب این مرکز سایت آن است که امکان جستجوی اسامی کامل کتاب‌ها بر اساس نام کتاب، نام نویسنده، نام مترجم و نام ناشر را فراهم می‌کند، این‌گونه دیگر نیازی به جستجوی فیزیکی در میان هزاران کتاب موجود در این مرکز نیست و به‌راحتی افراد می‌توانند کتاب مدنظر خود را پیدا کنند. طبق اطلاعات موجود در سایت این مرکز تاکنون حدود 400 هزار کتاب در این مرکز ثبت شده است و حدود 240 هزار کتاب هم مبادله شده است که آمار بسیار قابل توجهی در مدت دو ساله فعالیت این مرکز است. موضوع‌بندی کتاب‌ها هم بسیار متنوع و متکثر است، در 147 موضوع کتاب ثبت شده وجود دارد، از کتاب‌های قدیمی و نایاب گرفته تا کتاب‌های جدید. از طریق حساب کاربری ایجاد شده در سایت مرکز تمامی افرادی که کتاب‌های خود را برای تبادل سپرده‌اند به‌راحتی می‌توانند وضعیت حساب و کتاب‌های خود را کنترل کنند، برای مثال من تاکنون 111 کتاب به اینجا سپرده‌ام که 59 مورد آن‌ها فعلاً متقاضی نداشته، برای 52 کتابی هم که مبادله شده درمجموع 472 هزار تومان به‌حساب کاربری‌ام واریز شده که من هم معادل آن کتاب‌های دیگر را انتخاب کرده‌ام. گردانندگان مرکز تبادل کتاب 8 درصد از پول‌های نقدی را که افراد برای خرید کتاب می‌پردازند برای تأمین هزینه‌های جاری آن در نظر می‌گیرند که ناچیز است و مابقی را به‌حساب کاربری صاحبان کتاب‌ها واریز می‌کنند.
@IR_S_S
📌 در بین انبوه این کتاب‌ها گهگاه به یادداشت‌ها و تقدیم‌های جالبی در میان کتاب‌ها بر می‌خورید که بیانگر داستان‌ها و سیر تبادل‌های جالب این کتاب‌هاست، خود من چند وقت پیش کتاب «جامعه‌شناسی جنبش‌های اجتماعی: با تأکید بر جنبش اصلاحی دوم خرداد» نوشته حمیدرضا جلایی‌پور را از آنجا برداشتم که در صفحه اولش جلایی‌پور با دست‌خط خود نوشته بود: «تقدیم به برادر گرامی جناب آقای حجاریان، 1381.11.7».
@IR_S_S
🔸 از ویژگی‌های مثبت دیگر این مرکز آن است که میزهای مطالعه متعددی در آن تعبیه شده که افراد حتی بدون خرید کتاب هم می‌توانند رایگان آنجا بنشینند و کتاب‌ها را مطالعه کنند. علاوه بر این فروشگاه صنایع‌دستی و زینتی و گلخانه کوچکی هم وجود دارد که البته خرید از آن‌ها فقط با پول نقد ممکن است. نشست‌های فرهنگی و جلسات رونمایی از کتاب‌های تازه منتشرشده هم آنجا برگزار می‌شود که درمجموع مرکز تبادل را تبدیل به فضای مطلوبی برای کتاب دوستان کرده است. به این مرکز خوب و چندمنظوره سری بزنید:

📕 چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید برادران مظفر شمالی، مرکز تبادل کتاب.

✳️نگاهی هم به سایتش بیندازید و اگر دنبال کتاب خاصی هستید آنجا جستجویش کنید:
http://tabadolketab.com/

(این موفقیت را اگر می‌پسندید برای دیگران هم ارسال کنید)
📢 کانال #موفقیت_های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

نسخه دوم پیشنهادی برای
منشور فعالیت کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
✳️ محتوایی که در کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» منتشر می‌شود توسط اعضای آن – و نه فقط مدیر یا مدیران کانال – تولید می‌شود. این کانال از آن‌جا که حاصل کار جمعی است، نیازمند منشوری برای ایجاد فهم مشترک از هدف، شیوه فعالیت و اصول همکاری با این کانال است.
🖌1. منظور از موفقیت کوچک، اعمال، برنامه‌ها و سیاست‌هایی است که: سبب بهبودهای جزئی می‌شوند، بهبودهایی که دیگران نیز می‌توانند یاد بگیرند و تکرار کنند، حس خوبی در دیگران ایجاد کرده و به صورت زنجیره‌ای بر سایر عملکردها اثر گذاشته و باعث بهبودهای جزئی در آن‌ها می‌شوند. این موفقیت‌ها به دیگران و خود فرد احساس اثربخش بودن، ایجاد تغییر مثبت در جهان، امید به بهبود و خوب کردن حال دیگران می‌دهند. موفقیت‌های کوچک معطوف به بهبود در زندگی جمعی هستند و افراد با اندازه‌ای گذشتن از منافع فردی خود، برای بهبود وضع جامعه آن‌ها را انجام می‌دهند.
🖌2. اعضای این کانال معتقدند ایران علی‌رغم همه مشکلاتی که ممکن است در هر جامعه‌ای کم و بیش وجود داشته باشد، دارای ظرفیت‌های بسیاری است و راه‌های بسیاری برای کنش مثبت، سازنده و کمک به توسعه ایران وجود دارد. اعضای کانال در شمار امیدواران هستند و برای خلق امید اجتماعی تلاش می‌کنند. هدف این کانال به اشتراک گذاشتن تجربه‌های موفق ایرانیان برای تقویت حس اثربخشی، اعتماد به نفس و تقویت انسجام اجتماعی است.
🖌3. اعضای کانال موفقیت‌های کوچک به ایفای مسئولیت اجتماعی خود باور داشته و معتقدند با عمل به مسئولیت‌های فردی می‌توان به ساختن ایرانی توسعه‌یافته‌تر کمک کرد.
🖌4. اعضای کانال علی‌رغم همه انتقادها و ناخرسندی‌ها، در این کانال به دنبال نشان دادن ظرفیت‌های مثبت هستند، می‌خواهند امید خلق کنند، ظرفیت همکاری و شور عشق به میهن بیافرینند.
🖌5. کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان مطلقاً عرصه فعالیت یا جانبداری سیاسی نیست. این کانال بر یک ظرفیت اجتماعی، یعنی توانایی اندیشیدن، گفت‌وگو کردن و عمل کردن برای بهبودهای کوچک در عرصه گسترده زندگی ایرانیان بنا شده است. طرفداران همه تفکرات سیاسی می‌توانند در این مشارکت جمعی برای داشتن ایرانی توسعه‌یافته مشارکت کنند. «ایرانی بودن» تنها مشخصه مشترک اعضای این کانال خواهد بود. جنسیت، قومیت، نژاد، مذهب، زبان و هر آنچه که به مرزها و افتراق‌ها اشاره کند در این کانال موضوعیت نخواهد داشت. هر گونه بهره‌برداری سیاسی از این کانال توسط اعضا و مدیر (یا مدیران آن در آینده) ممنوع است.
🖌6. کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان کاملاً غیرانتفاعی است. این کانال ممکن است برای تحقق خیر جمعی به آن دسته فعالیت‌های اقتصادی که موفقیت کوچک به حساب می‌آیند، کمک کند، و مطالبی که در این کانال منتشر می‌شوند برای کسانی منافع اقتصادی داشته باشند (برای مثال موفقیت در حمایت از تولید کالای ایرانی، یا تقویت بازیافت پسماندهای خشک) اما هدف مشارکت‌کنندگان و مدیر این کانال، ابداً اقتصادی نیست و صرفاً معطوف به ساختن اعتماد، سرمایه و مشارکت اجتماعی برای ساختن ایرانی توسعه‌یافته‌تر است.
🖌7. عضویت و فعالیت در این کانال مبتنی بر اعتماد متقابل است. فرض بر این است که اعضای کانال و نویسندگانی که مطالبی ارسال می‌کنند، واقعاً به آن‌چه می‌نویسند باور داشته و موفقیت کوچک ارائه‌شده را تجربه کرده‌اند. مدیران کانال حداکثر توان لازم برای راستی‌آزمایی نوشته‌ها را انجام می‌دهند اما مسئولیت با نویسنده متن پیشنهادی است.
🖌8. تمرکز بر موفقیت‌های کوچک ابداً به معنای غفلت از ساختارهای کلان مؤثر بر توسعه ایران و از یاد بردن تلاش برای اصلاح‌جویی نیست، بلکه به معنای تمرکز بر عرصه عاملیت و اختیار افراد برای بهبود زندگی خود و دیگران است. تعهد اعضای کانال به توسعه موفقیت‌های کوچک، به معنای چشم‌پوشیدن بر کاستی‌ها نیست، اما این کانال را جایی برای بیان موفقیت‌ها می‌دانند.
🖌9. کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» صرفاً مجازی است و هیچ سازمان غیرمجازی ندارد.
🖌10. مدیران کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان برای شیواتر شدن مطالب ارسال‌شده برای انتشار، حق ویراستاری ادبی و فنی را مطالب را دارند. در صورتی که ویرایش مطلب به تغییرات اساسی در متن ارسال‌شده منجر شود، پیش از انتشار به نویسنده اطلاع داده می‌شود.
(نظرسنجی درباره این منشور، بعد از آن‌که بازدید آن به بیست هزار رسید، انجام خواهد شد.) @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

هشدار نسبت به نسخه قلابی «موفقیت‌های کوچک ایرانیان»
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
به اطلاع اعضای کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» می‌رساند کانالی دیگر با همین عنوان با کمی تفاوت یعنی «موفقیت های کوچک ایرانیان» (با فاصله بین «موفقیت» و «های») با نشانی @IR_S_SS یعنی با یک S بیشتر در انتهای نشانی کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» ثبت شده و با کپی‌برداری عیناً همه پست‌های کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» فعالیت می‌کند. جالب این‌که برای ارتباط با نویسنده کانال نیز نشانی @moh_fazeli قرار داده شده است.
این کانال فقط می‌تواند برای سوءاستفاده ایجاد شده باشد. کانالی برای انتشار مطالبی که به «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» نسبت داده شود و در نهایت نوعی تخریب است. هر کسی برای عضویت در این کانال قلابی، مختار است، اما فقط توجه داشته باشیم که این دو کانال با هم فرق دارند.
کانال اصلی: «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» به نشانی @IR_S_S
کانال قلابی: «موفقیت های کوچک ایرانیان» به نشانی @IR_S_SS
مسئولیت هر محتوایی که در این کانال قلابی منتشر شود، متوجه مدیر ناشناس آن است.
(این یادداشت را اگر دوست داشتید، برای دیگران نیز ارسال کنید.) @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: توسعه کتابخوانی با مدیریت پسماندها
(سعیده مهدیزاده - @Saeedehmehdizadeh)
✳️ دبیر زیست‌شناسی هستم و ساکن شهر برازجان. سه سال است که با تعدادی از همکارانم سازمان مردم‌نهادی به نام انجمن فرهنگ‌سازان محیط زیست دشتستان را تأسیس کردیم. یکی از طرح‌های فرهنگی که در سال تحصیلی جاری در تعدادی از مدارس ابتدایی شهر برازجان اجرا کردیم طرح کتابخوانی «من یار مهربانم» است. دانش آموزان در این طرح، یک ساعت در هفته در مدرسه ساعت کتابخوانی دارند. ما برای این منظور یک بانک کتاب تاسیس کردیم که در قدم اول حدود 350 جلد کتاب داشت یعنی ده عنوان کتاب که از هر عنوان کتاب 35 جلد (به تعداد دانش آموزان کلاس) تهیه شده بود.

✳️ نکته جالب این طرح اینجاست که ما هزینه خرید این کتاب‌ها را از طریق جمع‌آوری کاغذهای بازیافتی تهیه کردیم یعنی در مدارس همزمان روی دو موضوع تفکیک زباله از مبدا و کتابخوانی کار می‌کنیم.

✳️ طرح بسیار موفقی است و مورد استقبال بچه‌ها و خانواده‌ها واقع شده است. ما تصمیم داریم این کار کوچک اما موثر را ادامه داده و با خرید کتاب‌های بیشتر و توسعه بانک کتاب‌مان تعداد بیشتری از مدارس را تحت پوشش این طرح بگیریم.

✳️ لینکی که فرستاده‌ام مصاحبه‌ام با روزنامه «بامداد جنوب» است که جزئیات بیشتری از طرح را بیان کرده است.
http://bamdad24.ir/fa/news/10012
(این موفقیت کوچک را با دیگران به اشتراک بگذارید، و اگر می‌توانید به موفقیت بیشتر انجمن فرهنگ‌سازان محیط‌زیست دشتستان کمک کنید.)
📢 کانال #موفقیت_های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

محتوای کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» با مشارکت اعضای کانال تأمین می‌شود. شما با توجه به این‌که فعالیت این کانال مبتنی بر همکاری جمعی است، آیا دومین نسخه منشور کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» (https://t.me/IR_S_S/31) را مناسب می‌دانید؟
anonymous poll

بله – 1K
👍👍👍👍👍👍👍 56%

منشور را مطالعه نکرده ام – 1K
👍👍👍👍👍 40%

خیر – 95
▫️ 4%

👥 2595 people voted so far.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

این مشاهده نشان می دهد می توان در بطری ها را برای مؤسسه محک جمع کرد. 👇👇👇
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

با سلام
امروز كه بعد از مدت ها از اطراف ميدان انقلاب رد مي شدم يك نايلون بزرگ پر از سر بطري نوشابه و … ديدم كه به ديوار يك فلافلي آويزون بود. بلافاصله ياد كار جالب و البته بزرگ چند تا از خانم هاي بلندهمت افتادم، كه چند وقت پيش مطلب مرتبش رو در گروه گذاشته بوديد، و عوايد حاصل از فروش اين سر بطري ها جهت خريد ويلچر هزينه مي شد. در نتيجه فصولي بنده هم گل كرد و علت اين اقدام رو از فلافلي مربوطه پرسيدم و ايشون گفتن جهت امور خيريه و حمايت از موسسه محك اين جمع آوري انجام ميشه. اين مطلب رو مناسب ديدم كه ارسال كنم تا همگان از جوانه زدن چنين پويشي زيبا و سودمند آگاه بشن و با گسترش اين فرهنگ در ساير فروشگاه هاي مواد غذايي، استفاده بهتري از مواد پلاستيكي صورت بگيرد.
با تشكر
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک ایرانیان

توضیح بیشتر درباره در بطری ها.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

عرض کنم که جمع کردن این درب بطری ها ربطی به موسسه محک ندارد و یک پویش مردمی با عنوان "هستمت" این درب بطری ها را جمع آوری می کند و عواید حاصل از فروش آنها صرف خرید ویلچر برای معلولین بی بضاعت می شود
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

این هم آدرس اینترنتی موسسه هستمت برای اعضایی که می خواستند بدانند با در بطری ها چه باید بکنند. http://hastamet.com
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

ده موفقیت کوچک در غذاخوری پردیس علوم دانشگاه تهران
حسین آخانی
غذاخوری پردیس علوم دانشگاه تهران دو بخش دارد. یکی برای دانشجویان و دیگری برای اعضای هیئت علمی و کارمندان است. در اینجا خلاصه‌ای از موفقیت های این غذاخوری برای اطلاع فهرست می شود.
1️⃣ سال‌های پیش غذای دو بخش یکی بود. ولی اعضای هیئت علمی به دلیل کیفیت بسیار پایین غذایی سوبسیدی اعلام کردند حاضرند پول غذا را خود بدهند ولی برایشان غذایی با کیفیت خوب تهیه شود. کیفیت غذا کم کم بالا رفت.
2️⃣ بعد تعداد انتخاب غداها هم زیاد شد. در غذا خوری روزانه تا 3 نوع غذا را برای انتخاب به شما ارائه می‌دهند.
3️⃣ سپس من به استفاده از لیوان یک بار مصرف اعتراض کردم. پیمانکار خوب ما آقای عزیزی لیوان شیشه‌ای را هم گذاشت. در ابتدا اکثر سعی می‌کردند از لیوان یک بار مصرف استفاده کنند، ولی این روزها اکثر از لیوان شیشه‌ای استفاده می‌کنند.
4️⃣ من وقتی می‌دیدم که قاشق‌ها را در سلوفان می‌گذارند، پیشنهادی دادم که عملی شد. به جای سلوفان آنها را در دستمال کاغذی می‌پیچانند، هم با همدیگر مخلوط نمی‌شوند، هم محیط مرطوب پلاستیک باعث رشد باکتری‌ها نمی‌شود. افراد از همان دستمال در هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دستان خود استفاده می‌کنند. این کار حتی باعث کاهش مصرف دستمال کاغذی هم شد.
5️⃣ زمانی یک معاون خوش ذوق آمد و گفت بعضی غذای گوشتی نمی‌خورند و بعضی هم غذای رژیمی لازم دارند. همین سبب شد که هم بشقاب گیاهی و هم غذای رژیمی به منوی هفتگی اضافه شد، البته با قرار دادن انواع ادویه جات و روغن زیتون در سر میز.
6️⃣ سپس من اعتراض کردم که این ماست‌های بسته‌ای و یا سالاد بسته‌ای که شما می‌دهید هم کیفیت ندارد و هم مقدارش کم است و هم کلی زباله پلاستیکی دارد. مدتی است که ماست و خیار فله‌ای و سالاد سلف سرویسی با ظروف دائمی هم به خدمات اضافه شده است.
7️⃣ هر چند شما می‌توانید با ظروف یک بار مصرف غذا بگیرید و به خانه ببرید ولی باید پول ظرف یکبار مصرف را بپردازید. به همین دلیل بعضی خود ظرف می‌آورند.
8️⃣ در این غذاخوری آب در داخل پارچ است و کسی آب معدنی نمی‌خرد. حتی برای کسانی که می‌خواهند غذای خودشان را گرم کنند یک ماکروفر وجود دارد.
9️⃣ کیفیت و تنوع غذا آنقدر خوب شده است که خیلی از همکاران غذای شب خود را هم از این غذاخوری می‌برند و بسیاری از همکاران دیگر دانشکده‌ها برای خوردن غذا به این غذا خوری می‌آیند.
✅ دهمین مورد فهرستی از آرزوها است. مثلا دلمان می‌خواهد غذای خوری دانشجویان و اعضای هیئت علمی کیفیت برابر داشته باشد، دلمان می‌خواهد هیچ کس لیوان پلاستیکی استفاده نکند و هر کس لیوان خود را با خود بیاورد، دلمان می‌خواهد زباله‌ها در مبدا تفکیک شوند، دلمان می‌خواهد در کل دانشگاه تهران و همه دانشگاه‌های کشور با رعایت همین نکات کوچک کاری کنیم که فرزندانمان که به دانشگاه می‌آیند زندگی سالم و «بی زباله» را بیاموزند و به دیگران و فرزندانشان منتقل کنند. فراموش نکنید «برای ساختن ایران باید از خود شروع کنیم».
https://t.me/eviron_concerns
شما هم موفقیت کوچک خود را به محمد فاضلی @moh_fazeli گزارش کنید تا در کانال https://t.me/IR_S_S به بقیه اطلاع دهند.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: خرده‌پول‌هایم را خرج تولید وحشت نکرده‌ام
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✅ افتخار می‌کنم که هیچ وقت یک دلار هم برای سرمایه‌گذاری یا ترس از کم‌شدن دارایی‌هایم نخریده‌ام. چهار بار مسافرت خارجی رفتم (یک بار فرصت مطالعاتی، یک بار کنفرانس خارجی، دو بار هم سفر توریستی) و در همه عمرم فقط برای تهیه ارز لازم برای این چهار سفر پا به صرافی‌ها گذاشته‌ام.
✅ بیایید همراه شویم و از خیر چند میلیون تومان سود بیشتر بگذریم. موفقیت کوچکی است، اما از ترس عمومی کم می‌کند، و جامعه کمی آرام می‌گیرد. آرام که گرفت، همه با هم از همین کانال، یک‌صدا درخواست می‌کنم مدیران مملکت درست توضیح بدهند چه خبر است.
✅ عشق به وطن فقط با گوش دادن سرود «ای ایران» و به وجد آمدن بروز نمی‌کند، از خودگذشتگی هم می‌خواهد. موفقیت کوچک این روزها این است که نترسیم، خرده‌پول‌های‌مان را راهی بازار ارز نکنیم.
(این پیام را برای هر تعداد نفر که می‌توانید ارسال کنید.)
#موفقیت_کوچک_ارز_نخریم
📢 کانال #موفقیت_های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: پاکت‌ نامه‌های چندبارمصرف، فقط با کمی خلاقیت
(حسین پورکریم - @Hossein_Pourkarim)
✳️ هر چند امروزه استفاده از سامانه‌های اتوماسیون اداری در بسیاری از اداره‌ها و شرکت‌ها بسیار رایج و متداول شده، اما در محل کار ما و در برخی شرایط، هنوز ارسال داخلی مکاتبات و مستندات به صورت فیزیکی اجتناب‌ناپذیر است. در این شرایط به منظور صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، فرم روکشی برای درج مشخصات گیرنده و فرستنده تهیه شده و بر روی پاکت چسبانده می‌شود (عکس زیر). بدین ترتیب هر پاکت را می‌توان به دفعات برای ارسال مکاتبات و مستندات به‌کار گرفت. با هر فرم و پاکت اندازه A3، امکان ارسال تا هشت نوبت وجود دارد و با پر شدن فرم، در صورت سالم ماندن پاکت می‌توان پاکت استفاده شده را با جدا‌سازی فرم قدیمی و استفاده از فرم روکش جدید دوباره به کار گرفت.
✳️ (این موفقیت کوچک، در اداره‌هایی که برای هدررفت وقت، آب، انرژی و خیلی چیزهای دیگر در آن‌ها باید حرص خورد، حس خوبی به آدم می‌دهد. اگر دوست دارید با دیگران به اشتراک بگذارید.)
📢 کانال #موفقیت_های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک در همه ابعاد زندگی
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» که راه‌اندازی شد، اگرچه تعداد زیادی از نمونه‌های موفقیت‌های کوچک توسط مخاطبان کانال ارسال شد و اکنون در صف انتشار هستند؛ اما عمده موارد ارسالی ماهیت محیط‌‌زیستی دارند و از جنس صرفه‌جویی در مصرف آب، تفکیک زباله‌های خشک و آلوده نکردن محیط‌زیست هستند. این‌ها بسیار ارزشمندند و در شرایط حساس آب و محیط‌زیست کشور باید در کانون توجه باشند، اما زندگی ما چندبعدی است و ابعادی بسیار بیشتر از محیط‌زیست را در بر می‌گیرد.
✳️ منحصر شدن موفقیت‌های کوچک به عرصه محیط‌زیست، متناسب با الزامات ایران امروز ما نیست. ارزش و اهمیت این کانال وقتی بیشتر می‌شود که موفقیت‌هایی در ابعاد مختلف در این کانال بازتاب پیدا کنند. ما احتیاج داریم موفقیت‌‌هایی در زمینه‌های کسب‌وکار، آموزش و پرورش، فرایندهای اداری، حقوق شهروندی، رفتار حمل و نقل، الگوهای مناسب رانندگی، بهداشت و سلامت، فعالیت‌های مدنی و داوطلبانه، رفتارهای شرکتی، موفقیت‌های کوچک دستگاه‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی، خیریه‌ها و نوآوری‌های اجتماعی در این کانال معرفی شوند. معرفی موفقیت‌هایی در ابعاد با موضوعات مختلف، این حس را در ما ایجاد می‌کنند که بهبود در همه عرصه‌ها امکان‌پذیر است.
✳️ ما هم‌چنین احتیاج داریم از سطح موفقیت‌های کوچک فردی فراتر رویم و به سطح موفقیت‌های کوچک گروهی برسیم. ما در کنار یکدیگر، وقتی بتوانیم به صورت گروهی و با هماهنگی به موفقیت‌های کوچک دست یابیم، یعنی توانسته‌ایم بر محدودیت‌های بیشتری غلبه کنیم. رفتار جمعی موفقیت‌آمیز انرژی عاطفی و حس بهتری در ما برمی‌انگیزند.
✳️ ما اعضای کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» کماکان به ارسال موفقیت‌های کوچک محیط‌زیستی خود ادامه می‌دهیم، اما تلاش خواهیم کرد موفقیت‌های کوچک را در سایر عرصه‌ها نیز شناسایی کرده و دیگران را نیز به شناخت موفقیت‌های کوچک‌شان و معرفی آن‌ها تشویق کنیم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
📢 کانال #موفقیت_های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کمک به توسعه استفاده از دوچرخه
(مهدی - @charkhvand)
✳️ مهدی هستم کارشناس ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران و مدیر کانال سایکل توریسم (سفر با دوچرخه). حدودا سه سال است که کانال و گروه تلگرامی سایکل توریسم (سفر با دوچرخه) را راه‌اندازی کردم. اوایل با تعداد کم و انگشت‌شمار شروع کردیم و بعد اندک اندک جمع مستان رسیدند. حالا کانال و گروه تلگرامی ما هر کدام بیش از سه هزار نفر از کل کشور (و بعضا جاهای دورافتاده و محروم) عضو دارند که هر کدام از این اعضا به عنوان سفیران فرهنگی ما در آن شهر یا روستا محسوب می‌شوند.
✳️ ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه به جای خودرو در رفت و آمد روزانه و نیز ترویج فرهنگ سفر ارزان و ارزشمند با دوچرخه به جای سفر با خودرو دو هدف اصلی ما بوده که خدا را شکر تا الان خیلی موفق بودیم به‌طوری که خیلی از افرادی که به کانال یا گروه ما پیوستند در ابتدا اصلاً دوچرخه‌سوار نبودند و صرفاً جهت علاقه و دیدن عکس‌ها و گزارش‌ها وارد شدند اما بعد از مدتی با دیدن همین مطالب عاشق این سبک از زندگیشدند. خیلی از افراد با همین رویکرد به من پیام می‌دادند که به دوچرخه علاقمند شده و می‌خواهند دوچرخه بخرند و می‌خواستند بدانند باید از کجا شروع کنند.
✳️ روند جذب اعضا به کانال و گروه طی این سه سال حاکی از روند رو به رشد فرهنگ و سبک زندگی دوچرخه‌ای در کل کشور بوده است. ضمناً به‌عنوان مسئولیت فرهنگی هر هفته یک کتاب خوب را در کانال و گروه معرفی می‌کنیم. برای همه اعضای کانال «موفقیت‌های کوچک ایران» آلوده شدن به اعتیاد به دوچرخه را آرزو می‌کنم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
@IR_S_S
#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
کانال سایکل توریسم
http://t.me/joinchat/AAAAADwqc6ZA78OI9wAj1A
گروه سفر با دوچرخه
http://t.me/joinchat/Bqv7OzuooSQoQfOwB6yV9A
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کاهش 100 کیلو از پسماندهای شهری خانه ما
(سجاد فتاحی- @sjdfattahi)
✅ پسماندها را به دو دسته کلی تر و خشک تقسیم می‌کنند. از بین این دو پسماند، پسماندهای تر از آنرو که باعث ایجاد شیرابه می‌شوند می‌توانند در ترکیب با پسماندهای خشک به شدت موجب آلودگی خاک و منابع آب زیرزمینی شوند. پسماندهای تر به دو دسته کلی پسماندهای غذایی و پسماندهای سبزی و میوه قابل تقسیم‌اند. پسماندهای سبزی و میوه نهایتا ظرف مدت شش ماه تجزیه شده و به صورت کامل به طبیعت باز می‌گردند.
✅ من و همسرم در یک مجتمع 8 واحدی زندگی می‌کنیم. حیاط مجتع در حدود 120 متر است که 70 متر مربع آن را باغچه تشکیل می‌دهد. در دو سال گذشته که در مجتمع ساکن بودیم تلاش کردیم که تقریبا تمامی پسماندهایی از قبیل بقایای سبزی‌ها، پوست میوه‌ها و پوست تخم مرغ‌ها را در باغچه مجتمع دفن کنیم. این کار باعث شد که هم خاک باغچه تقویت شود، هم در دو سال گذشته در حدود 100 کیلو از حجم پسماندهای شهری بکاهیم.
✅ این کار تنها به یک بیل، هر دو روز زمانی کمتر از 5 دقیقه و برای یک خانوار دو نفره به محدوده‌ای حداکثر 50 متری نیاز دارد و هیچ‌گونه بوی نامطبوعی را نیز تولید نمی‌کند.
✅ این موفقیت کوچک، کار سختی چندانی ندارد، کافی است در سطل‌هایی جداگانه، پسماندهایی چون پوست میوه‌ها، بقایای سبزی‌جات و پوست تخم مرغ را در منزل تفکیک کرده و هر دو روز یکبار با ایجاد چاله‌ای در باغچه حیات و یا هرجای دیگری که امکان‌پذیر است آن را دفن کنید و قبل از ریختن خاک بر روی آن با بیل پسماندها را به قطعات کوچک‌تری تبدیل کنید تا عمل تجزیه آنها با سرعت بیشتری انجام شود.
✅ بر اساس محاسبات مقدماتی انجام شده، این ایده در منازل شهری و روستایی دارای حیاط مناسب، امکان عملیاتی شدن دارد و در صورت همراهی شهرداری‌ها و با طراحی یک سیستم مشارکتی ساده می‌تواند حجم قابل توجهی از پسماندهای شهری و روستایی را بکاهد.
(این متن را اگر می پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: یک بطری نوشابه، سیفون و کاهش مصرف آب
(هادی - @khadih)
✳️ فلاش تانک دستشویی‌ها مقادیر زیادی آب شرب را مصرف کرده و به یک معنا مقادیری را هدر می‌دهد. من از یک بطری نوشابه برای کاهش مصرف آب این دستگاه‌ها استفاده می‌کنم. در این روش برای صرفه‌جویی در مصرف آب در سیفون‌های توالت، یک بطری خالی پلاستیکی را داخل تانک سیفون قرار می‌دهم. در این صورت به اندازه حجم بطری خالی از حجم تانک کم می‌شود. برای تنظیم حجم تانک به گونه‌ای که هم عملکردش مختل نشود و هم حجم بیشتری صرفه‌جویی شود، می‌توان از بطری‌هایی به احجام مختلف مثلا نیم‌ لیتری، یک لیتری، یک‌ونیم لیتری استفاده کرد. استفاده از این روش خصوصا در ادارات و سازمان‌ها کمک زیادی به صرفه‌جویی در مصرف آب شرب خواهد داشت.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: زندگانِ راحت از دست مردگان
(محمد ترکاشوند - @torkashvand221357)
✳️ موفقیت‌های کوچکی هستند که وقتی همه مردم به دنبال انجام آن‌ها باشند، تاثیرات شگرفی ایجاد خواهد کرد. کاستن از تشریفات مراسم تشییع و کفن و دفن اموات از این موفقیت‌های کوچک است. روستای قمصر شهرری از بزرگ‌ترین روستاهای استان تهران است. مردم این روستا با محوریت معتمدین محلی سال‌هاست که با سنت‌های نادرست مرتبط با تشییع و دفن خداحافظی کرده‌اند.
✳️ مردم این روستا – از همه طبقات - متعهد شده‌اند از پذیرایی عمومی بعد از تشییع جنازه اموات‌شان خودداری کنند. مراسم فاتحه‌خوانی در سوم و هفتم را در یک روز برگزار کرده و در این مراسم از دادن میوه، پرهیز کنند. واقع داستان این است که مردم این روستا از نگرانی‌های اقتصادی که سایر مردم هنگام مرگ عزیزان‌شان دارند، در امان هستند.
✳️ پی‌نوشت: بسیار شنیده‌ایم که مردم از دشواری‌های مالی و تنگنای زمانی ناشی از مراسم پس مرتبط با مرگ، برای خانواده متوفی، شکایت می‌کنند.
(این موفقیت کوچک را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: یک گام برای ضایع نشدن حقوق کارگران
(حیدر شهریور[email protected]_Shh)
✳️ من کارمند اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی هستم و حدود ۱۰ ساله که در هیات رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی کار می‌کنم. کارگران متأسفانه در موارد متعدد بدون آنکه واقعاً پولی دریافت کنند صرفاً به دلیل اینکه یک برگ تسویه حساب را امضا کرده بودند از دریافت مطالبات محروم می‌شدند اما صدور رأی زیر از سوی دیوان عدالت اداری گام کوچکی در حمایت از حقوق کارگران محسوب می‌شود. موفقیت کوچک اما مهمی است.
✳️ طبق این رأی، ارائه برگ تسویه حساب کارفرما با کارگر بدون سند پرداخت کافی نیست. کارگران در مواردی اعلام می‌کردند که برگه تسویه‌حساب بنا به درخواست کارفرما در ابتدای کار یا حین کار و بدون دریافت حقوق و مزایا از آنها اخذ شده است. برخی هیأت‌های حل اختلاف ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با استناد به این اسناد، تسویه حساب را محرز دانسته و شکایات بعدی کارگران را در این خصوص قابل قبول ندانسته و حکم به رد شکایت کارگران صادر می کردند.
✳️ دیوان عدالت اداری اکنون مقرر کرده است در زمان اختلاف بین کارفرما و کارگر در رابطه با پرداخت دستمزد و حقوق کارگر، صرف ارائه برگ تسویه حساب کافی نیست و کارفرما باید مستندات پرداخت را نیز ارائه کند.

👈نظر یک حقوق‌دان درباره این رأی (در پاسخ به درخواست اظهارنظر کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان)
✳️ هیات عمومی دیوان عدالت اداری رای خیلی خوبی در جهت حمایت از حقوق کارگران صادر کرده است. متأسفانه کارفرماها برگه تسویه جلوی کارگرها می‌گذاشتند که از آن‌ها اقرار بگیرند که همه حقوق و مزایای خود را دریافت کرده‌اند و ادعایی ندارند اما در خیلی از موارد این‌گونه نیست و کارگر به ناچار برگه را امضا کرده است. گاهی حتی این اقرار را در همان شروع به کار از کارگرها می‌گیرند. به همین جهت دیوان رای داده که کارفرما باید دلایلی برای اثبات پرداخت ارایه دهد و اقرار کارگر کافی نیست.
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: صرفه‌جویی در مصرف آب به سبب اثر زیستن در یک منطقه محروم
(خانم دکتر ... – عدم ارسال آی‌دی تلگرام)
توضیح: اقرار می‌کنم که صرفه‌جویی در مصرف آب به سبک این مخاطب کانال، برای اکثریت مردم سخت و شاید غیرقابل قبول است. اما تصور می‌کنم تجربه محرومیت از آب را چشیدن، می‌تواند اثر تعیین‌کننده داشته باشد.

✳️ من پزشک خانمی هستم که سال‌ها در استان سیستان و بلوچستان طبابت کردم و نبود آب را را با تک تک سلول‌هایم لمس کردم. مردمی که آب آشامیدنی را از حوتک تامین می‌کردند. حوتک گودال آبی بود گل‌آلود که مردم بعد از هر بارندگی از آب جمع شده گودال برای مصارف خوراکی و بهداشتی و....استفاده می‌کردند. آنقدر این مساله دردناک بود که حالا که در مشهد ساکن هستم؛ با این روش‌ها در مصرف آب صرفه‌جویی میکنم
✳️ کودکانم را هرسه هفته یکبار حمام می‌کنم چون همیشه در محیط آپارتمان هستند و با خاک و آلودگی سرو کار ندارند (البته مسائل بهداشتی را کاملا رعایت می‌کنم)
✳️ هیچ وقت از دوش استفاده نمی‌کنیم و فقط از یک لگن آب و کاسه آب و البته چهارپایه‌ای برای نشستن در حمام ، مصرف آب را به حداقل رسانده‌ایم.
✳️ از آب حاصل از شستن سبزیجات، مرحله دوم که دیگر آب گل‌آلود نیست برای شستن لباس و جوراب با دست استفاده می‌کنم، به این ترتیب که با گذاشتن پارچه‌ای روی یک صافی آب (حاصل از شستن سبزیجات) را تصفیه می‌کنم و داخل لگن نیم‌ساعت که بماند بقیه آلودگی‌ها هم ته‌نشین شده و از آب روی لگن برای شستشوی لباس استفاده می‌کنم.
✳️ وقتی مهمان زیاد داریم و آب برای شستشوی برنج زیاد استفاده می‌شود، آب به لگن کنار ظرفشویی منتقل شده و ظرف‌های مهمانی بعد از شستن با مایع ظرفشویی، در مرحله آبکشی ابتدا داخل لگن (آب شستشوی برنج) قرار گرفته و کاملا شسته می‌شود تمام مواد شوینده از روی آن‌ها زدوده می‌شود و در آخر با آب خیلی کمی در حد باز کردن شیر آب (به صورت نخی باریک) مرحله آخر آبکشی انجام می‌شود.
✳️ لباس‌هایی که بسیار بسیار کهنه هستند و دیگر پوسیده و قابل استفاده نیستند، در ابعاد خیلی کوچک تکه شده و برای گردگیری و تمیز کردن گاز استفاده شده و دور انداخته می‌شوند و دیگر آبی برای شستشوی پارچه تنظیف استفاده نمی‌شود.
✳️ اگر کودکانم بخواهند دست‌های‌شان را بشویند، داخل لگن بسیار کوچکی کمی آب ریخته و داخل آشپزخانه نشسته و به صورت مستقل خودشان دست‌های‌شان را می‌شویند و بعد هم آب آن لگن کوچک گلدان‌ها و سوسن‌های داخل تراس را آبیاری می‌کند.لازم به ذکر نیست که ما با همین آب‌های حاصل از شستن استکان و ......کلی گلدان زیبا و یک گلدان سوسن داریم که سبزی منزل‌مان را تامین می‌کند.
(این متن را اگر می پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

تلاش برای بهبود اثربخشی کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان»
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✳️ پیشنهادهایی برای بهبود اثرگذاری کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» (https://t.me/IR_S_S) از سوی مخاطبان ارائه شده است. اعمال این پیشنهادها را از امشب با رویه زیر آغاز خواهیم کرد.
✳️ پیشنهاد شده بود که کانال هر هفته بر یک موضوع مشخص متمرکز شده و فقط در زمینه همین موضوع مطلب منتشر شود. نظرسنجی درباره میزان همراهی اعضای کانال با متون منتشرشده و انجام آن‌ها نیز در آخر هفته صورت گیرد. این کار سبب می‌شود ذهن‌های اعضای کانال به مدت یک هفته متوجه موضوع مشخصی شده و تلاش کنند از زوایای مختلف که در پست‌های کانال ارائه می‌شود، به موضوع فکر کرده و به آن بپردازند.
✳️ اگر هر موضوع به مدت یک هفته در دستور کار کانال باشد، هر سال می‌توانیم به 48 موضوع پرداخته و همگی تلاش کنیم اگر می‌توانیم و به حیطه کار و زندگی‌مان مربوط است، آن موفقیت کوچک را ما نیز تکرار کنیم.
✳️ ما در اولین هفته از رویه جدید، و به دلیل اهمیت مسأله «#سازگاری_با_کم‌آبی» به‌طور کلی در ایران و شرایط خاص کشور در سال 1397، بر راهکارهای صرفه‌جویی در مصرف آب متمرکز می‌شویم. یک هفته بعد نظرسنجی صورت می‌گیرد و موضوع دوم در دستور کار قرار می‌گیرد. اولین پست هر هفته، دوشنبه شب منتشر می‌شود.
✳️ فهرست متن‌هایی که تاکنون درباره صرفه‌جویی در مصرف آب در کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» منتشر شده به شرح زیر است.
💧تشت و تشتک برای سازگاری با کم‌آبی: https://t.me/IR_S_S/3
💧یک دبّه برای #سازگاری_با_کم‌آبی: https://t.me/IR_S_S/5
💧آب کولرهای گازی برای درختان: https://t.me/IR_S_S/11
💧یک ظرف برای استفاده مجدد از پساب دستگاه تصفیه آب: https://t.me/IR_S_S/12
💧چند تشت آب اضافه و یک کم میهن‌دوستی: https://t.me/IR_S_S/14
💧برنامه صنایع تولید فلز روی برای کاهش مصرف آب: https://t.me/IR_S_S/21
💧دم موش یا دم گربه؟ https://t.me/IR_S_S/29
💧یک بطری نوشابه، سیفون و کاهش مصرف آب: https://t.me/IR_S_S/49
💧صرفه‌جویی در مصرف آب به سبب اثر زیستن در یک منطقه محروم: https://t.me/IR_S_S/52

✳️ موضوع هفته دوم، موفقیت‌های کوچک در مصرف عقلانی، بهینه و صرفه‌جویانه برق است و تقاضا می‌کنیم مطالبی در این زمینه ارسال شود.
✳️ یکی از موفقیت‌های ما این بوده که در فاصله حدود یک ماه توانسته‌ایم به اجتماع مجازی «بیست‌وشش هزار» نفری تبدیل شویم که دوست داریم با موفقیت‌های کوچک، امید بیافرینیم، حس خوبی در خودمان و دیگران خلق کنیم، ایران بهتری را تجربه کنیم، و سرشار از زندگی و شادمانی در آبادانی میهن شریک شویم.
✳️ اگر دوست دارید اجتماع مجازی بزرگ‌تری از طرفداران و عمل‌کنندگان به موفقیت‌های کوچک باشیم و با هم برای داشتن زندگی و ایران بهتر تلاش کنیم، دیگران را برای پیوستن به این کانال تشویق کنید.
(این متن را اگر می پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: قطره قطره‌ها برای هشت گلدان زیبا
(هـ م. @Mahboub69)
✳️ من خانم خانه‌دار هستم و سعی می‌کنم در منزل خودم برخی نکات را رعایت کنم. من چند تا گلدان کوچک در خانه دارم که آب لازم برای آن‌ها را از جمع‌آوری آب زیر سبد ظرف‌ها تامین می‌کنم، یعنی وقتی ظرف‌ها شسته می‌شوند، آبی که از آن‌ها زیر سبد می‌چکد، به قدری هست که بتواند آب مورد نیاز 8 گلدان من را تأمین کند. مواقعی که منزل نیستیم و شست‌وشویی ندارم از آب شستن برنج استفاده می‌کنم. آب شست‌وشوی اول و دوم برنج را برای آبیاری گل‌ها استفاده می‌کنم. . اکثر خانم‌ها این آب را وارد لگن ظرفشویی می‌کنند و از آن استفاده‌ای نمی‌شود.
✳️ آب شست‌وشوی تمیز، مثل شستن حبوبات هم همین‌طور استفاده می‌شود. متأسفم که آب‌های زیادی در منازل هدر می‌رود و ابزار استفاده مجدد آن‌ها موجود نیست. مقدار آبی که من از شست‌وشو به دست می‌آورم بیشتر از نیاز گلدان‌های منزل ماست. آرزوم این است که روزی باغچه‌ای داشته باشم که نیاز آن به آب اندازه همه آب‌هایی باشد که بر اثر شست‌وشو هدر می‌دهم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
یک هفته (از 27 فروردین تا 3 اردیبهشت 1397) در این کانال درباره موفقیت‌های کوچک در مصرف آب خواهیم نوشت.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: صرفه‌جویی حتی به هنگام تفریح
(مهری برادران - @mehrnaz32)
✳️ من هم مدتی است به صرفه‌جویی در آب حساس شدم و نکاتی خدمت شما عرض می‌کنم.

✳️ در استخرهای عمومی در هنگام دوش گرفتن ضمن توصیه و گفت‌وگو با دیگران درباره صرفه‌جویی در مصرف آب، در هنگام شست‌وشوی موها و بدن با شامپو کردن شیر آب را می‌بندم. (تفریح با صرفه جویی)

✳️ سطلی در حمام است که آب ابتدای شیر که هنوز سرد است در آن ذخیره می‌شود و برای گلدان‌ها یا شستشوی بار اول سبزیجات استفاده می‌کنم.

✳️ آب آخر شستشوی سبزی یا کرفس و کاهو نگهداری و جهت آبیاری گلدان‌ها به‌کار می‌رود.

✳️ در هنگام شستشوی ظروف مایع ظرفشویی با کمی سرکه و آب در کف سینک ریخته و بعد از شستشوی تمام ظروف آبکشی با آب کمتری انجام می‌گیرد.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچکی برای کانال موفقیت های کوچک ایرانیان
(مهناز بهرامیان- @Mahnazbahramian)
✳️ سلام و سپاس به خاطر کانال موفقیتهای کوچک.... من هفته ای یک بار با چهار پارچ آب بالکن منزلم را می شستم. هر دو روز یکبار دو پارچ آب به گلها میدادم. هفته ای یک بار دستشویی را تمیز می کردم.
✳️ من از زمان عضویت در کانال موفقیت های کوچک ایرانیان، تمام این کارها را با آب حاصل از شستشوی ظروف انجام میدهم، ضمن اینکه اب شیر را به اندازه دم موش باز میکنم. خیلی خوشحالم که میتوانم سهم کوچکی در کمک به حل مساله آب داشته باشم. صمیمانه سپاسگزارم.
(این متن را اگر می پسندید، برای دیگران ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: درس‌های جیره‌بندی آب
(مینا اروجلو - @mina_oroujlou)
✳️ اهالی تهران حتما تابستان سال هشتاد و جیره‌بندی آب را یادشان هست. آن سال مستاجر خانه قدیمی پدری بودم و در آشپزخانه‌ی داخل حیاط‌مان حتی زمانهای بی‌آبی از شیر ظرفشویی به اندازهٔ شیر سماور یا دُم موش آب می‌آمد و من در آن چند ماه عادت کردم با آن مقدار آب همه کار بکنم! باورم نمی‌شد همین مقدار خروجی آب هم کارساز و البته کافی باشد. این عادت من این روزها به کارم می‌آید و با خودم قرار گذاشتم تا طی کنترل مصرف در همه چیز مصرف آب را نیز کنترل کنم. سیفون توالت را تعطیل کردم و با مقدار کمی شستشو و خوشبو کننده مشکل حل شده است. در حمام نیز به روش قدیمی‌ها از لگن استفاده می‌کنم و مشکلی نیست. سخت معقتدم بعضی روش‌های مادران‌مان این روزها بسیار کارساز است و لازم. راستش پدرم نیز تا یادم است همیشه شیر آب را دُم موشی باز می‌کرد و بسیار اهل صرفه و دوری از اسراف بود.
(این متن را اگر می پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.) @IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: تنظیم شیر پیسوار
(حسین پورکریم- @Hossein_Pourkarim)
✳️ خوشبختانه در مسیر آب سرد و گرم شیرهای دستشویی و ظرفشویی بیشتر خانه‌ها و اداره‌ها، شیرهایی با عنوان «شیر پیسوار» مورد استفاده قرار گرفته که در حال حاضر تنها کاربرد آن جداسازی شیرها در هنگام تعمیر یا تعویض است، در حالی که این شیرها را می‌توان برای تنظیم و محدود کردن جریان آب نیز به کار گرفت. حسن این راهکار نبود نیاز به تنظیم اهرم شیر اصلی است، به صورتی که با باز کردن شیر اصلی در وضعیت حداکثر همان حالت صرفه‌جویانه به صورت پیش فرض در دسترس خواهد بود.
✳️ در صورت نیاز سریع به جریان بیشتر آب با حرکت اهرم شیر اصلی به وضعیت وسط، مخلوط آب سرد و گرم با سرعت بیشتری جریان خواهد یافت. این راهکار را به دلیلی نبود امکان سریع برای دستیابی به وضعیت جریان حداکثر آب، برای نهادینه ‌ازی و ایجاد عادت به صرفه‌جویی بسیار مؤثر دیده‌ام.
✳️ کوچک کردن محدوده استحمام به هر صورت ممکن، مثلا استفاده از پرده و خودداری از پخش شدن کف و پساب در محیطی گسترده. تمیز کردن فضای حمام در هر استحمام دربرگیرنده مصرف آب است و کاهش محدوده نظافت پایانی محیط، مصرف را محدود خواهد کرد. در همین ارتباط موارد زیر نیز قابل توجه است.
🔸 چنانچه دوش نزدیک به کنج حمام قرار داشته و از دوش متحرک استفاده می‌شود، قرار گرفتن در کنج حمام و هدایت دوش به دیواره های جانبی حمام
🔸 کاهش فاصله دوش از سر و بدن به منظور جلوگیری از پخش بی‌دلیل آب
🔸 استفاده از زاویه بسته برای دوش برای جلوگیری از هدر رفت آب
✳️ با رعایت موارد فوق آب مصرف شده برای یک استحمام همراه با شستشوی فضا تنها به مقدار 20 لیتر بالغ گردید که از نظر من مقدار قابل قبولی است.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: بهبود بهره‌وری کولرهای آبی
(محمدرضا احمدی - @m_ahmadi56)
✳️ من یک مهندس برق-مخابرات هستم که در کنار شغل اصلی، همواره دغدغه‌های فرهنگی و زیست‌محیطی داشته‌ام. درخصوص موضوع مصرف آب و انرژی، از ده سال پیش (سال 86) با استقرار در منزل جدید، نسبت به مطالعه مصرف آب و برق در کولر آبی منزل خودم اقدام کردم.
✳️ در سال اول از راندمان کم کولر منزل‌مان گلایه داشتم، به گونه‌ای که یک کولر 7500 که تمام وقت روشن بود، کفاف سرمایش یک واحد صد متری به شدت آفتابگیر را نمی‌داد.
✳️ سال دوم پس از نصب پایه، یک سایبان بزرگ که از هر طرف یک متر از کولر بزرگ‌تر بود، روی کولر نصب کردم و با همین روش به مدت سه سال میزان آب و برق مصرفی و دمای منزل را بررسی کردم.
✳️ حداقل پنج درجه خنک‌تر، 20 درصد برق کمتر و سی درصد آب کمتر مصرف شد. تمام این موارد با دقت اندازه‌گیری شد. این در حالی بود که هیچ تغییری در ساختمان و نشتی‌های درب و پنجره ها انجام ندادم.
✳️ من از سال پنجم دو کار جدید را آغاز کردم. اول: تعویض درب و پنجره‌ها و استفاده از پنجره‌های دوجداره پی‌وی‌سی. (که همین تغییر پنجره‌های دو جداره نکات و قصه مفصل دارد). دوم: آغاز به کشت سبزی و گوجه فرنگی بر روی سایبان کولر (روش کشت بدون خاک با استفاده از گردش آب کولر که آن هم قصه مفصل دارد).
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: مدیران ساختمان‌ها به کمک آب بیایند
(سمیه عزیزی - @Somayehazizi)
✳️ معمولا در آپارتمان‌ها، هفته‌ای یکبار، فردی برای نظافت راهروها و حیاط و پارکینگ‌ها می‌آید. من دقت کرده‌ام که همگی از شلنگ آب برای تمیز کردن حیاط و پارکینگ و درها و پیاده‌رو جلوی آپارتمان استفاده می‌کنند.
✳️ من وقتی خودم با فرد نظافت‌کننده صحبت کردم که به جای استفاده از شلنگ و هدر دادن این همه آب شرب، از یک سطل آب و تی استفاده کند، گفت که مدیر ساختمان از او خواسته حتما باید با آب شست‌وشو کند تا تمیز شود. خوشبختانه مدیر ساختمان ما با صحبت قانع شد که در شرایط بحرانی فعلی، می‌شود به تی کشیدن رضایت داد و و این هفته از نتیجه نظافت با تی، راضی بود.
✳️ اگر شما مدیر ساختمان هستید می‌توانید رویه را تغییر دهید، در غیر این صورت با مدیر ساختمان‌تان صحبت کنید تا رویه را تغییر دهد. اگر هم دوست داشتید، کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» را به مدیر ساختمان‌تان معرفی کنید. اعضای متحد یک ساختمان در کنار هم موفقیت‌های کوچک زیادی می‌توانند کسب کنند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: صرفه‌جویی کنار آب رُکن‌آباد
(بدون نام. ...)
✳️ من در شیراز در یک مجتمع هشت واحدی زندگی می‌کنم طبقه سوم هستم یک سطل با اندازه متوسط را داخل حمام گذاشته‌ام. ما همه می‌دانیم به خاطر نوع لوله‌کشی ساختمان‌ها، برای رسیدن به آب گرم در داخل حمام‌ها مقداری آب سرد باید هدر رود تا به آب گرم برسیم. من این آب را جمع می‌کنم داخل سطل و از آن برای مصارف دیگه مثل شستن جوراب، شستن حمام، شستن دستشویی و همچنین به عنوان کمکی سیفون استفاده می‌کنم. شک نکنید با همین کار کوچک و کم‌هزینه قدم بزرگی را در راه صرفه‌جویی مصرف آب برمی‌داریم بیایید کشور خود را از پایین‌ترین لایه‌ها بسازیم و منتظر برنامه‌ها و مدیریت‌های کلان نباشیم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
@IR_S_S
پی‌نوشت: این گونه صرفه‌جویی‌های کوچک در شرایط آبی امسال، بالاخص در شهرهایی نظیر شیراز، اصفهان، مشهد و یزد بسیاری حیاتی است.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: شستن ماشین با یک بطری آب
(علیرضا قادری، گرافیست و کارتونیست - @ARGhaderi37)
🚙 اتومبیل‌های ما جزیی از زندگی ما هستند که نیاز به نظافت دارند تا هم بهداشت رعایت شود هم چهره شهر آراسته بماند. روش‌های سنتی شستشوی اتومبیل، از مدل سطل و لنگ و فابر گرفته تا کارواش‌های معمولی، آب زیادی مصرف می‌کنند. کارواش‌ها به همین منظور از شیوه‌های جدیدی که با آب کم کار می‌کنند بهره می‌گیرند.
🚙 افراد در بسیاری موارد فرصت و وقت لازم برای رفتن به کارواش را ندارند علاوه بر این‌که تحمل هزینه کارواش برای عده زیادی از دارندگان اتوموبیل خوشایند نیست. شما می‌توانید به راحتی با یک بطری یک‌ونیم لیتری آب برای سه مرتبه پر کردن بطری آبپاش، اتومبیل خود را کاملاً تمیز و براق کنید. وقتی برای اولین بار با این نتیجه روبرو شوید حتما برایتان بسیار شگفت‌آور خواهد بود.
🚙 شما برای این کار به چند وسیله ساده که حتما در محل کار و زندگی موجود است نیاز دارید: یک بطری خالی یک‌ونیم لیتری نوشابه، یک بطری شیشه‌شور و یک شیشه‌شور با تیغه لاستیکی. اتومبیل خود را قبل از شست‌وشو زیر سایه پارک کنید تا موقع نظافت هم آب کمتری تبخیر شود هم ایجاد لکه نشود.
🚙 آبپاش‌ها اغلب دارای دو نوع تنظیم هستند. آن‌را روی وضعیت پاشش پودری قرار بدهید، و بعد از از سقف ماشین شروع کنید، بعد به ترتیب شیشه‌های کناری و جلو و عقب.
🚙 برای سهولت کار و صرفه‌جویی هرچه بیشتر سطوح را به‌صورت محدود انتخاب کنید و نظافت را به صورت قطعه قطعه انجام دهید. کثیف‌ترین قسمت حتما نیمه پایینی اتومبیل است که بیشترین میزان گل و آلودگی را دارد. نگران نباشید شیشه‌شور تیغه لاستیکی معجزه خودش را دارد. با پاشیدن مداوم آب اجازه ندهید که گل و کثیفی روی سطح خشک شود. اینکار هم به سرعت کار کمک میک‌ند هم مانع از سایش گل روی رنگ اتومبیل خواهد شد.
🚙 موقع کار، شیشه‌شور، کثیفی را به خود می‌گیرد. تیغه را با آبپاش روی همان سطحی که می‌خواهید نظافت کنید بشویید تا هم تیغه تمیز شود هم سطح مرطوب بماند. پس از گذشت چند دقیقه کار علاقمندانه روش‌های مهارتی ابتکاری خود را خواهید یافت. بر عکس شست‌وشو با آب و دستمال که ناگزیر به شستن مداوم دستمال و استفاده از مقدار زیادی آب خواهید شد، اگر با دقت کار کنید نیاز به دستمال کردن نیست اما اگر دنبال نتیجه عالی هستید با همان آبپاش یک دستمال نخی که قابلیت جذب بیشتری دارد را مرطوب و کار را تمام کنید. دستمال در انتها با یکبار شستشو تمیز خواهد شد و لازم نیست آن را دور بیاندازید.
🚙 شما در هنگام کار به این موضوع فکر کنید که علاوه بر نظافت در حال کمک به ذخیره آب هستید. بچه‌ها را در این کار شرکت دهید. اینکار آن‌ها را به موضوع صرفه‌جویی در آب و فرهنگ‌سازی آن تشویق می‌کند. اگر با این روش در کنار نهری از آب اقدام کنید دیگران را به اهمیت استفاده بهینه از آب تشویق می‌کنید.
برای تشویق دیگران می‌توانید شستن ماشین با حداقل آب را به صورت مسابقه و سرگرمی طرح کنید. محصول مصرف بهینه تنها صرفه‌جویی اقتصادی نیست بلکه کمک به فرهنگسازی مصرف درست است. #آب_زندگیست #آب_نیست_!
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: صنعت مسئول در قبال آب
(حمیدرضا بهروز وزیری - @hamidrezabehrozvaziri)
✳️ سلام حميدرضا بهروز وزيري هستم رييس فني شركت بوتان. دورريز آب دستگاه‌هاي Ro شركت بوتان كه با فرايند اسمزمعكوس كار مي‌كنند تا ابتداي سال ٩٧ به فاضلاب شهرصنعتي كاوه منتقل مي‌شد كه از ابتداي امسال اين دوريز كه آب شفاف و با سختي بالاست براي شست‌و‌شوي سرويس‌هاي بهداشتي و فلاش تانك‌ها/فلاش ولوها و بخشي از آبياري مورد استفاده قرارگرفت و روزانه١٦٠٠٠ ‌ليتر آب فقط در يكي از سايت‌هاي بوتان به چرخه استفاده برگشت.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: ایجاد اندیشکده تدبیر آب ایران برای تاثیرگذاری بر اصلاح حکمرانی آب
(محمد ارشدی - @parsaarshadi)
✳️ به دلیل درهم‌تنید‌گی آب با اقتصاد، جامعه و سیاست، مسئله آب بیش و پیش از آنکه مسئله‌ای فنی باشد، مسئله‌ای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. اما، جامعه ایرانی با تصور اینکه مسئله آب تنها راهکار فنی و مهندسی دارد، سال‌ها به راه خطا رفته و برگشتن به مسیر درست و اصلاح دیدگاه‌ها، رویکردها، رویه‌ها و فرایندها، کاری زمانبر و پرهزینه است. لذا، «تغییر بزرگ ممکن نیست، باید از روزنه‌ها شروع کنیم». با هدف برداشتن گامی کوچک در جهت تاثیرگذاری بر اصلاح حکمرانی کشور، اندیشکده تدبیر آب ایران در آبان‌ماه 1391با حمایت مالی اتاق بازرگانی کرمان تاسیس شده است. این نهاد در طول فعالیت‌ خود تلاش‌های محدودی به اندازه توان خود برای روشن‌کردن مسئله آب، برجسته‌کردن گفتمان تاریخی-اجتماعی آب و وارد کردن متخصصان علوم‌ اجتماعی، آگاه‌سازی مردم و تصمیم‌گیرندگان از جنبه‌های غیرفنی آب و کمک به شکل‌گیری بسترهای گفت‌و‌گوی اجتماعی آب انجام داده است. در مجموع، به سه دلیل می‌توان تشکیل این نهاد را موفقیتی کوچک در مسیر اصلاح حکمرانی آب کشور دانست:
💧تولید دانش در موضوع حکمرانی آب: اندیشکده با درک فقدان دانش کافی در حوزه حکمرانی آب در جامعه در طول فعالیت خود، تلاش محدودی بر اساس ظرفیت و امکانات خود در تولید و ترویج دانش در جنبه‌های غیرفنی آب انجام داده است. این نهاد در حوزه حقوق آب، حکمرانی آب، اقتصاد آب، مدیریت آب زیرزمینی، حکمرانی محلی آب، توسعه کم‌آب‌بر و غیره نوشتارهای محدودی را تولید کرد که در سایت این نهاد (www.iwpri.ir) به صورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد. گرچه این نهاد در ابتدای راه است اما قدم نهادن در مسیر اتخاذ نگاه مستقل و علمی، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی، به خصوص در حوزه علوم انسانی، توجه به موضوعات مهم و کلیدی مغفول‌مانده و تعامل موثر با دستگاه‌های سیاستی و اجرایی از ویژگی‌های پژوهش‌های صورت گرفته در اندیشکده است.
💧تمرین گفت‌و‌گو در راستای اجتماعی‌شدن مسئله آب: اندیشکده در مدت فعالیت‌ خود بر این باور تاکید داشته که برای حل مسئله آب، ابتدا باید آب مسئله اجتماعی شود و مورد گفت‌و‌گوی اجتماعی قرار گیرد. به همین منظور، در این مدت تمرین کرده است که با ایجاد فضای گفت‌و‌گو و بلند کردن صداهایی که حامی گفتمان‌های نو هستند، در حد توان شرایط ذهنی جامعه را نسبت به ابعاد مختلف مسئله آب تغییر دهد. با یادگیری از بستر گفت‌و‌گوهای قبلی، در نظر است که تلاش بیشتر و منسجم‌تری در سال جاری در این راستا انجام دهد.
💧تمرین رابطه همدلانه، و همزمان منتقدانه با نهادهای حکومتی: راه‌حل اصلاح حکمرانی بازتعریف نقش‌ها و بازبینی در روابط بین نهادهای مختلف است. اندیشکده تلاش اولیه‌ای در جهت تعریف یک رابطه مستقل و همدلانه و در عین حال نقادانه با نهادهای حکومتی و ایفای نقشی تکمیل‌کننده و تسهیلگرانه انجام داده است. همچنین، برنامه دارد که با پرداختن به موضوعات بر زمین‌ مانده و ترویج رویکردهای نو در حل مسائل روز به روز نقش تسهیلگری خود را برجسته‌تر و قوی‌تر کند.
💧تجربه تشکیل اندیشکده تدبیر آب به این دلیل مورد توجه است که نیاز است که نهادهایی در جامعه برای به دوش کشیدن بخش مغفول مانده حکمرانی آب شکل گرفته تا با فعال شدن این ظرفیت‌ها در کنار ظرفیت‌های دولتی، جامعه از این گذار حساس تاریخی عبور کند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

کدام شیوه انتشار متون مربوط به موفقیت های کوچک را بیشتر می پسندید؟
anonymous poll

موفقیت های کوچک با موضوعات مختلف منتشر شوند – 1K
👍👍👍👍👍👍👍 74%

هر هفته اختصاص به یک موضوع داشته باشد – 525
👍👍👍 26%

👥 1994 people voted so far.
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

انتشار موضوعات متنوع در کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان»
(محمد فاضلی- @moh_fazeli)
✳️ نظرسنجی و بازخوردهایی که در طول یک هفته گذشته از مخاطبان کانال دریافت کردم نشان می‌دهد مدل تمرکز یک هفته‌ای بر انتشار یک موضوع واحد – برای مثال کاهش مصرف آب – برای مخاطبان جذاب نیست. بنابراین دوباره به همان مدل انتشار موفقیت‌های کوچک با موضوعات متفاوت باز می‌گردم.
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: دولت می‌کوشد شفاف‌تر شود
(شهرام حلاج - @ShahramHalaj)
✳️ موفقیت‌های کوچک فقط مخصوص افراد نیست، بلکه دولت نیز می‌تواند موفقیت کوچک داشته باشد.
اقدام وزارت امور اقتصادی و دارایی در ایجاد دسترسي #همگاني به پرداخت‌های #خزانه‌داری کل کشور، یک موفقیت کوچک است. رئیس‌جمهور دستور داده‌اند همه پرداخت‌های مرتبط با هزینه‌های عمومی دولت از اول اردیبهشت در اختیار عموم مردم قرار گیرد و این کار انجام شده است. همه مردم از اول اردیبهشت می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی وزارت امور اقتصادی و دارایی به آدرس www.mefa.ir تحت عنوان «گزارش پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور» در جریان جزئیات پرداخت‌های دولت از محل بودجه عمومی کشور قرار گیرند. ما الان می‌فهمیم هر دستگاه چقدر از منابع عمومی کشور استفاده می‌کند و می‌توانیم بپرسیم با این منابع چه کاری انجام می‌دهد.
✳️ اين اقدام، «يك گام» در راه بهبود «هزينه‌كردِ وجوه عمومي كشور» است. چنين اقداماتي، كمابيش و به درجات مختلف، بر روي سطح «درخواست يا #مطالبه‌_مردم كشورها» و نيز «معيارهاي ارزيابي و مقايسه‌ دولت‌ها» تأثير مي‌گذارد.
****
✳️ پی‌نوشت: مراجعه به آدرس اینترنتی مذکور نشان داد این موفقیت حاصل شده است. یک فایل 70 صفحه‌ای از همه پرداخت‌های صورت گرفته در فروردین‌ماه به دستگاه‌ها در این سایت موجود است که جزئیاتی از 1577 پرداخت را نشان می‌دهد. مقایسه پرداخت‌های صورت‌گرفته به دستگاه‌ها نکات جالبی را نشان می‌دهد. شما هم نگاه کنید. نکات جالبی خواهید یافت. فایل پرداخت‌ها را ضمیمه کرده‌ام، اما خودتان مراجعه کنید به سایت www.mefa.ir تجربه جالب‌تری است.

(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: تمیز کردن بابلرود با عشق به وطن
(مردمانی از شمال ایران[email protected])
✳️ این عکس مردمانی را نشان می‌دهد که وطن‌شان را دوست دارند و در کنار یکدیگر برای پاک‌سازی رودخانه بابلرود اقدام کرده‌اند. مقدار زباله ریخته‌شده در این رودخانه و اطراف آن بیش از آن چیزی است که در تصویر می‌بینید، اما این موفقیتی کوچک است. ما امید را در دیگران می‌دمیم تا به ما بپیوندند، اصلاً زباله نریزند و در پاک‌سازی بابلرود در کنارمان باشند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌های کوچک: پیشگام می‌شوم!
(سعید هراسانی - @saeidharasani)
✳️ ما می‌توانیم پیشگام باشیم! و عادت‌هایی را که به هردلیل جامعه به آن‌ها عادت کرده است، به چالش بکشیم.
✳️ بارها مشاهده کرده‌ام که وقتی من پیش‌قدم می‌شوم و پشت چراغ قرمز (عابر) می‌ایستم، تمام افرادی که بعد از من می‌رسند، به خود اجازه نمی‌دهند از چراغ قرمز عبور کنند، در همان تقاطع‌ها بسیاری از مواقع می‌بینم افرادی که قبل از من کسانی از چراغ قرمز عبور کرده‌اند و دیگرانی هم به دنبال آن‌ها رفته‌اند اما وقتی من ایستادم دیگران اجازه عبور به خودشان نداده‌اند. شما هم امتحان کنید.
✳️ من هیچگاه زباله‌ای را در خیابان و طبیعت رها نمی‌کنم، در صورتی که از دیگران چنین عملی را ببینم به آن‌ها اعتراض کرده یا خودم آن زباله را از زمین برداشته و در سطل زباله می‌ریزم! در مسیر منزلم (منیریه)، بسیار می‌بینیم که مغازه‌داران زباله‌های خود را در جوی آب می‌اندازند، به آنان تنها در حد اینکه «آقا نریز!» اعتراض می‌کنم. این نوع اعتراض تاثیر کمتری دارد، اما هنگامی که خودم آن زباله را برداشته و بدون این‌که اعتراض کنم در سطل آشغال می‌اندازم، شرمساری را در آن‌ها می‌بینم. شما هم امتحان کنید.
✳️ دو سه سال است که کپی‌رایت آثار فرهنگی ایرانی - موسیقی و فیلم و کتاب- را رعایت می‌کنم (و البته تا جایی که در توانم است در برابر آثار خارجی). این موضوع را به دیگران هم گوشزد می‌کنم و همواره نقض کپی‌رایت را دزدی می‌دانم. شما هم امتحان کنید.
✳️ پیش‌قدم شدن همیشه در نفی کارهای مخرب نیست. دخترانی که در پارک‌ها حرفه‌ای ورزش می‌کنند و قبح ورزش کردن زنان را می‌شکنند رهبرانی پیشرو هستند. آنان بدون آن‌که اقدامی منسجم و اعتراضی انجام دهند، تنها با انجام یک عمل درست به ترویج آن در کل جامعه کمک می‌کنند. عمل آنان تنها مربوط به خودشان نیست، بلکه کل جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: تجویز داروهای ایرانی باکیفیت
(رامین امامی – متخصص مغز و اعصاب - @drraminemami)
💊یکی از راه‌هایی که منابع ملی هدر می‌رود استفاده از داروهای خارجی است. من سال‌ها (25 سال) است که ضمن کنترل کیفیت داروهای ساخت ایران (از جمله اندازه‌گیری سطح سرمی دارو در خون بیمار) وقتی از مناسب بودن کیفیت دارو مطمئن می‌شوم، برای بیمارانم داروی ایرانی تجویز کرده و استفاده از آن‌ها را به بیمارانم توصیه می‌کنم.
💉 من هم سال‌ها مانند شما سعی کرده‌ام موفقیت‌های کوچک را در وطنم ببینم و به هم‌وطنانم نشان بدهم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
#حمایت_از_کالای_ایرانی
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: دفترهای کهنه هم به درد می‌خورند
(مهدی اردیبهشت - @Azizolahi64)
✳️ من صاحب یک فروشگاه لوازم التحریر در اصفهان هستم و 4 سال است طرحی را که خدمت‌تان می‌فرستم برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و استفاده بهینه از کاغذهای سفید باطله در سطح محل و منطقه اجرا کردم. مطمئن هستم در بین اعضای کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان» هستند کسانی که دفتر فنی دارند و می‌توانند مجری این طرح در شهر خودشان باشند.
✳️ من برای چهارمین سال متوالی، با برش و فنرزنی کاغذهای سفید باقیمانده از دفاتر سال‌های گذشته دانش‌آموزان، دفاتر سیمی با طلق ضخیم را تا 100 برگ تهیه می‌کنم. من از مشتریانم می‌گویم:
🔷لطفا دفاتر باطله را بدون جدا کردن قسمت‌های سفید به فروشگاه تحویل دهید تا با کاتِر برقی برش منظم و یکدست پیدا کنند.
🔷جلد مورد استفاده ما،طلق ضخیم در رنگ‌های متنوع است.اگر ازدفاتر باطله سال‌های قبل جلدی باقی مانده که دوست دارید بر روی دفتر جدید باشد، جلد را با کاغذها تحویل فروشگاه بدهید.
🔷قیمت دفاتر سیمی 100 برگ در بازار تقریباً مابین 3000 تا 10000 تومان متغیر است. با مشارکت در این طرح علاوه بر جلوگیری از اسراف کاغذها،می‌توانید از هزینه پس‌انداز شده برای خرید اقلام دیگر استفاده کنید.
🔷به طور مثال اگر پایه قیمت دفتر سیمی 100 برگ را 3500 تومان فرض کنیم و قرار باشد برای سال تحصیلی جدید 10 دفتر تهیه کنید،با سیمی کردن کاغذهای سفید دفاتر قبل، مبلغ 20 هزار تومان پس انداز اختیار خواهید داشت.
🔷اگر دوست دارید با نو شدن سال تحصیلی از دفاتر نو و جدید استفاده کنید و علاقه‌ای به فنر زدن کاغذهای قبلی ندارید، این دفاتر می‌تواند برای یادداشت‌های روزانه، دفتر کنار تلفن و داشبورد ماشین و مصارف دیگر استفاده شود.
****
پی‌نوشت کانال: احتمالاً بشود دفاتری را که به این ترتیب تهیه می‌شوند، با قیمت ارزان‌‌تر یا مجانی در اختیار دانش‌آموزان والدین کم‌بضاعت هم قرار داد.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S

#استفاده_مجدد_از_کاغذ
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کمک به کودکان بازمانده از تحصیل
(مریم اصلان‌زاده - @maryamaslanzadeh)
👨🏻‍🎓حتما آمارهای متفاوتی درباره تعداد کودکان بازمانده از تحصیل شنیده‌اید. ما فقط به شنیدن این آمارها اکتفا نکردیم، موسسه دارالاکرام موسسه‌ای غیرانتفاعی و غیردولتی سات که حدود 17 سال است دانش‌آموزان محروم و بی‌سرپرست را بورسیه تحصیلی می‌کند که تا امروز تعدادشان بیش از 2800 نفر شده است.
👨🏻‍🎓اما موفقیت کوچک ما راه‌اندازی سامانه نرم‌افزاری «به مهربانی» بود تا بتوانیم به دانش‌آموزان بیشتر و با پراکندگی منطقه‌ای بیشتری خدمت کنیم. تمام هزینه‌های مؤسسه از جمله بورسیه بچه‌ها و هزینه‌های پشتیبانی توسط افراد خیر (حامی و بانی) تامین می‌شود و ما توانستیم با راه‌اندازی این سامانه کمک‌ها ر منسجم و به مسیر درست هدایت کنیم.
👨🏻‍🎓دانش‌آموزان با دریافت بورسیه و نه مستمری در فرآیند رشد خودشان سهیم می‌شوند زیرا بورسیه با توجه به پایه تحصیلی، معدل و امتیازات آن‌ها در حوزه‌های مختلف پرداخت می‌شود. آن‌ها در کنار بورسیه خدمات مددکاری، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی، معیشتی و مهارت‌آموزی دریافت می‌کنند.
👨🏻‍🎓ما تلاش می‌کنیم خدمت باکیفیت را از طریق شبکه‌سازی و کمک گرفتن از مردم بومی شهرها به بچه‌های سراسر ایران ارائه کرده و با همین شیوه توانستیم بدون تاسیس شعبه، بچه‌های سیستان تا آذربایجان را حمایت کنیم.
👨🏻‍🎓شما هم اگر پیشنهادی برای بهتر شدن کار ما دارید یا تخصصی دارید که به درد بچه‌های سرزمین‌تان می‌خورد در سایت «به مهربانی» (bemehrbani.ir) در بخش «ارتباط با مخاطبان» به ما اطلاع دهید. اگر بچه‌ای می‌شناسید که ما می‌توانیم به او کمک کنیم در بخش معرفی دانش‌آموز او را معرفی کنید و به آلبوم دانش‌آموزان منتظرمان هم سری بزنید.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کمک به گسترش سبک زندگی سفر ارزان و ارزشمند با کوله‌پشتی
(مهدی - @charkhvand)
✳️ مهدی هستم کارشناس ارشد علوم اجتماعی دانشگاه تهران و مدیر کانال بک‌پکینگ (کوله‌گردی) حدودا سه سال است که کانال بک‌پکینگ و گروه سفر با کوله‌پشتی را راه‌اندازی کردم. این سبک سفر بیشتر بین جوان‌ها و مجردها و زوج‌ها رواج دارد و علاوه بر این‌که سفر ارزان و ارزشمندی را اجرا می‌کنند، تجربیات ناب و گران‌بهایی را هم در طول چنین سفرهایی تجربه می‌کنند.
✳️ ما سعی کردیم با ارائه مطالب مفید و آموزنده نحوه انجام این نوع سفرها را برای مخاطبان تشریح و بازگویی کنیم. ترویج ایده سفر بدون خودرو و با تجهیزات کم و سبک یکی از اهداف تشکیل این کانال و گروه بوده است. تجربه کردن و هم‌کلامی با مردم محلی در این سبک سفرها از دیدن جاذبه‌ها مهم‌تر است و لذت بردن از مسیر بر رسیدن به مقصد ارجحیت دارد. تجربه این گونه سفرها علاوه بر سلامت، به‌کار انسان‌ها می‌آید.
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
https://t.me/IR_S_S
کانال بک‌پکینگ: http://t.me/joinchat/AAAAAD7oegrdnVeMxHcyKA
گروه سفر با کوله: http://t.me/joinchat/Bqv7Oz68uK0JmUTMeWJlCw
✳️
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کتاب برای کودکان و نوجوانان
(شکوفه اسدی - @shokoofehas)
📚من مادر هستم و به خرید کتاب برای فرزندم علاقه دارم و معمولا در ماه یا هفته برای او چند کتاب خرید می‌کنم. طبیعی است که کتاب‌های قبلی به مرور زمان جذابیت خودشان را از دست می‌دهند یا برای سن فرزندم نامناسب می‌شوند و بنابراین همیشه کتاب‌هایی هست که دیگر به کارم نمی‌آیند. از طرف دیگر من چند فعال فرهنگی را می‌شناسم که در شهرستان‌ها و روستاها مشغول قصه‌خوانی و کار فرهنگی برای بچه‌ها هستند، کودکانی که شاید در سبد خانوار هیچ سهمی برای کتاب ایشان نیست.
📚من تصمیم گرفتم کتاب‌های کودک و نوجوان مناسب که دیگر به کار خانواده‌ها نمی‌آیند را جمع‌آوری کرده و با هزینه شخصی برای فعالین فرهنگی در روستاها و شهرستان‌ها ارسال کنم. برای ساکنین تهران با وسیله خودم کتاب را از درب منزل تحویل می‌گیرم اما دوستان در شهرهای دیگر چنانچه مایل باشند باید پست کنند. امیدوارم کسانی با مشارکت در این طرح موجب تقویت فضای فرهنگی کودکان و نوجوانان کشورمان در مناطق محروم‌تر باشند. تاکید می‌کنم فقط کتاب کودک و نوجوان مد نظر است. اگر کسی مایل بود می‌تواند با آیدی من در تلگرام ارتباط بگیرد.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»، #کتاب، #کتاب‌خوانی
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: مدرسه‌ای برای یادگیری خلّاق و شادمان
(سمیه عزیزی. @Somayehazizi)
✳️ اگر مثل من کودک متولد دهه نود دارید، حتما با انواع و اقسام کلاس‌ها و مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها، سروکار داشته‌اید. همه آن‌ها شعار «آموزش با بازی» را مطرح می‌کردند، اما در عمل کار متفاوتی انجام نمی‌دهند. کودک من باید در فضای بسته، ساعتی یا ساعت‌ها، روی صندلی می‌نشست و تمرکز می‌کرد. و در نهایت شاید چیزی را یاد می‌گرفت که مربی می‌گفت.

✳️ من اتفاقی با «مدرسه طبیعت» آشنا شدم. مدرسه ای که با همه فضاهای تجربه‌شده من و دخترم، کاملا متفاوت بود؛ فضایی باز با امکان بی نظیر تجربه آب و خاک و گیاه و حیوان؛ بدون اینکه کسی کودکم را امر و نهی کند؛ پر از بازی بدون محدودیت. فلسفه این مدارس دیدگاهی است که کودکم را موجودی توانمند و خلاق می‌دید، موجودی که فقط نیاز به بستر مناسب برای بازی آزاد دارد.

✳️ او در مدرسه طبیعت در کنار بچه‌های ۳ تا ۱۲ سال بازی می‌کند و همین تفاوت باعث می‌شود کوچک‌ترها از بزرگ‌ترها یاد بگیرند و بزرگ‌ترها به کوچک‌ترها کمک کنند و در همین تعاملات، یاد می‌گیرد فردا در جامعه چگونه رفتار کند.

✳️ آنجا مریی و معلم ندارد، افراد آموزش دیده‌ای به نام تسهیلگر فقط مراقبند بچه‌ها به خودشان یا دیگری آسیب نزنند و اگر کودکی سؤالی داشت جوابگو هستند، اما هیچ چیزی را قبل از درخواست کودک آموزش نمی‌دهند. دخترم در مدرسه طبیعت می‌آموزد، اما از دریافت‌های حواس پنجگانه‌اش، دوستانش و بازی‌هایش؛ حالا او چیزی را می آموزد که می‌بیند، تجربه و لمس می‌کند.

✳️ او از روزی که به مدرسه طبیعت می‌رود، چند ماهی بیشتر نمی‌گذرد، اما تغییرات عمده‌ای که من در او می‌بینم بی‌نظیر و گواه اثبات درستی راه است. او سازگارتر، مقاوم‌تر، صبورتر، متعادل‌تر، خلاق‌تر و از همه مهم‌تر شادتر و شاداب‌تر شده است.

✳️ صبورتر شده چون چند ماهی را منتظر بود تا توله‌های سگ مدرسه به دنیا بیایند، یاد گرفت صبر کند تا شگفتی را ببیند.
سازگارتر شده چون باید نوبتی با دوستانش از خانه درختی بالا بروند.

✳️ مقاوم‌تر شده چون در برف و باران مدرسه رفت و در کمال تعجب حتی یکبار هم مریض نشد.

✳️ خلاق‌تر شده چون ساعت‌ها روی تپه شنی می‌نشیند و تصور می‌کند بالای قصری نشسته است.

✳️ او شادتر است چون از چهاردیواری خانه کوچک پر از وسیله‌مان و چهار دیواری مهدکودکش و دستورهای من یا مربی‌اش، و همه کتابهای انتزاعی علوم و زبان و ... نجات پیدا کرد. برق شادی‌ای که در چشمانش می‌بینم، در هیچ کلاس یا فضای دیگری، ندیده‌ام.
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
https://t.me/IR_S_S
#مدرسه_طبیعت
#آموزش
#طبیعت
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

اطلاع‌رسانی درباره کانال «موفقیت‌های کوچک ایرانیان» و چگونگی تداوم فعالیت آن بعد از فیلترینگ تلگرام، از طریق سایت زیر انجام خواهد شد
www.mohammadfazeli.ir
یادمان باشد، یک موفقیت کوچک این است که فیلترینگ تلگرام هم باعث نشود تلاش برای دست یافتن به موفقیت‌های کوچک را متوقف کنیم. ما راهی خواهیم یافت تا موفقیت‌های کوچک را ترویج کنیم.
(این متن را اگر دوست داشتید برای همه آن‌ها که فکر می‌کنید به موفقیت‌های کوچک برای ایران علاقمند هستند، ارسال کنید.)
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: احیای نُه قنات
(احسان آخانی - @Ehsanakhani)
✳️ منطقه سنجان و کرهرود در اراک دارای یک فضای سبز کم‌نظیر با قنات‌های دارای قدمت طولانی و ارزشمند است. این منطقه به مانند اکثر نقاط ایران دچار مسأله جدی آبی شده بود. نُه قنات مهم آن یکی پس از دیگری خشک یا دچار نقصان شدید آب شده بودند. ما از سال ۹۲ تصمیم گرفتیم مانع این نابودی شویم. این منطقه وسعتی ۷۰۰ هکتاری دارد. سال ۹۲ میزان آب قابل دسترس آن از مجموع قنات‌ها و چاه‌ها حدودا ۲۰۰ لیتر بر ثانیه بود. امروز ۹ اردیبهشت ۹۷ میزان بارش حدود ۶۵ درصد کمتر از سال گذشته و بارش های موثر هم بسیار کم بوده است ولی دبی قنات‌های منطقه به ۵۰۰ لیتر در ثانیه رسیده است.
✳️ همه نُه قناتی که اشاره کردم احیا شده و دارای آب‌دهی مناسبی هستند. نکته مهم این‌که همه چاه‌هایی که به جای قنات روشن شده بودند، امروز خاموش شده‌اند. نکته دیگر این‌که در آذر ۹۶ که اکثر این قنات‌ها احیا شده بود، کل آب خود را به رودخانه قره‌کهریز (کرهرود) رها کردند تا رودخانه‌ای که روزگاری از مهم‌ترین منابع تأمین حقابه طبیعی تالاب میقان بوده و یک اکوسیستم فوق‌العاده زیبا جان می‌بخشید، جان بگیرد و تا امروز ۹ اردیبهشت ۹۷ نیز هنوز جریان دارد.
✳️ این مسیرسخت و پر فراز و نشیب راچگونه طی کردیم؟ این دست‌آورد این گونه به دست آمد:
🔸 ایجاد یک شبکه گفتگو بین مردم با مردم
🔸 به وجود آمدن فضای گفتگو بین دولت و مردم
🔸 حمایت استانداران دولت و نمایندگان مجلس از سازه ارزشمند مهندسی استحصال قنات (کاریز) در استان مرکزی
🔸 رسیدن مردم به این نکته که سال‌ها با قنات زندگی کردند و حیات گذشته خود را مدیون این میراث ارزشمند بودند پس باید این سازه ارزشمند را حفظ نمایند تا آینده خود را نیز تضمین کنند.
🔸 اصلاح مسیرهای هدایت آب، لایروبی‌های به موقع و کارشناسی
🔸 متولیان دولتی هم همسو با مردم شدند ونشان دادند که برای رسیدن به موفقیت باید در کنار مردم بود تا موفق شد.
✳️ موانعی هم در این مسیر هست که نقش دولت بعد از این بسیار پر رنگ‌تر خواهد شد: کنترل ویلاسازی‌ها و تغییر کاربری‌های بالادست این منطقه، باز کردن سدهای خاکی که تبدیل به تشتک‌های تبخیر و باعث خشک شدن رودخانه قره‌کهریز (کرهرود) شده‌اند. کنترل برداشت چاه‌های بالادست و همچین کنترل توسعه نامتوازن کشاورزی در بالادست این منطقه کم‌نظیر.
✳️ ما تلاش کردیم تا به موفقیتی کوچک برسیم امیدوارم سیاست‌گذاران کلان آبی کشور نیز به این نکته برسند که حل بحران آب با گفت‌وگوی بین‌بخشی و توجه به دانش گذشتگان این کشور قابل مهار است.
✳️ یکی از نتایج این کار کاهش شدید قیمت آب و کوتاه شدن دست عده‌ای دلال بود که بازار کاذب آب به وجود آورده بودند. قیمت آب در بازار کاذب به ساعتی ۱۵۰ هزار تومان هم رسیده بود که با این موفقیت به رقمی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان کاهش یافت.
✳️ آری ما گفتگو کردیم و شد. باز ادامه خواهیم داد تا به پایداری بیشترمنابع آبی برسیم
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
#قنات
#اراک_سنجان_کرهرود
#قنات_منبع_پایدار
#گفتگو_و_اعتماد_به_مردم

کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: عدم تولید زباله
(مریم نجیبی - )
✳️ ده سال پیش بود که با گروهی آشنا شدم که برای جمع‌آوری زباله‌ها فعالیت می‌کردند و خیلی برایم جالب بودند. گاهی در برنامه‌های‌شان شرکت می‌کردم، اما این سوال مهم پیش آمد که ما زباله جمع‌آوری می‌کنیم ولی این کوه زباله را باید چه کنیم؟ در واقع مهم تولید زباله بود و بعد هم ما جمع می‌کردیم. سبک زندگی جدید یعنی مصرف هر چه بیشتر و گرایش بیشتر به تنبلی. هجوم ظروف یکبار مصرف و پلاستیک‌ها حتی در دورافتاده‌ترین روستاها ... همه این‌ها باعث شد که #نه_به_پلاستیک را جدی بگیرم. هفت هشت سالی هست که حداقل ممکن پلاستیک رابه خانه می‌برم. وسیله خرید کردنم زنبیل‌های زیبای حصیری دست‌باف زنان است یا کیسه‌های پارچهای قشنگ و قابل شست‌وشو. جالب است که این زنبیل‌ها یا کیسه‌ها در مغازه‌ها هم درباره باعث گفتگو می‌شوند و فضای رنگی و شادتری به‌وجود می‌آورند. این کیسه‌ها و زنبیل‌ها به اشتغال زنان هم کمک بیشتری می‌کنند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
#نه_به_پلاستیک
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ تب مادر وطن را اندازه بگیریم
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
🌡اندازه‌گیری یکی از بنیان‌های زندگی و بالاخص حکمرانی خوب است. انسان، جامعه و حکمرانی بدون اندازه‌گیری، ناموفق خواهد بود.
امسال که سال کم‌بارشی و خشکسالی است، و حال که کشور به‌طور کلی جدای از بارش‌های کم امسال با مسأله آب و ضرورت «#سازگاری_با_کم‌آبی» مواجه است، توسعه اندازه‌گیری منابع و مصارف آب در همه سطوح از کلان تا خرد، از آب کشاورزی تا شرب و صنعت، ضروری است. سنجش منابع و مصارف آب در هر کدام از این سطوح ابزارهای خاص خود را دارد.
🌡شنبه گذشته در نمایشگاه صنعت آب و فاضلاب با یک وسیله اندازه‌گیری ساده مصرف آب شرب و بهداشت در منازل آشنا شدم. این وسیله که تصویر آن‌را در پایین همین یادداشت مشاهده می‌کنید «نایلون مدرّج» است. نایلون مدرّج همان گونه که زیر نام آن نوشته شده «جهت اندازه‌گیری میزان خروجی مصرف شیرآلات بهداشتی ساختمان» است.
🚿این نایلون را به مدت ده ثانیه زیر شیر آب گرفته و سپس شیر را می‌بندید. اعدادی که روی آن نوشته شده نشان می‌دهد که در یک دقیقه از شیر چقدر آب خارج می‌شود. این نایلون قادر است تا خروجی 18 لیتر بر دقیقه را اندازه بگیرد.
🚰روی نایلون اطلاعات دیگری هم هست و برای مثال نشان داده شده که طبق مبحث 16 مقررات ملی ساختمان میزان خروجی آب از هر شیر ساختمان چقدر باید باشد:
📐شیر روشویی خصوصی 6 لیتر بر دقیقه
📐شیر روشویی عمومی 2 لیتر بر دقیقه
📐شیر روشویی اتومات 6 لیتر بر دقیقه
📐سردوش حمام 8 لیتر بر دقیقه
📐شیر ظرفشویی 8 لیتر بر دقیقه
📐شلنگ توالت 6 لیتر بر دقیقه
🚿البته ابزارهای کاهنده‌ای هستند که می‌توانند بسته به سلیقه مصرف‌کننده میزان آب خروجی را از این حد هم کمتر کنند.
🚿تصور می‌کنم به کمک این ابزار می‌توانیم مقدار مصرف آب شیرهای منازل خود را اندازه بگیریم، در حالت‌های مختلف اندازه‌گیری را تکرار کنیم و بسنجیم که در صورت استفاده از ابزارهای کاهنده مصرف (که در یادداشت دیگری آن‌ها را معرفی خواهم کرد) ظرفیت چقدر کاهش مصرف داریم.
🚿کاش این نایلون‌ مدرّج به صورت گسترده در فروشگاه‌ها در دسترس باشد و ما بتوانیم کمتر از نیم ساعت زمان خود را به اندازه‌گیری میزان مصرف آب در منازل‌مان اختصاص دهیم. اگر این نایلون‌ها در فروشگاه‌ها در دسترس باشند، می‌توانیم به دوستان‌مان، همسایگان‌مان، خانواده‌مان و ... این نایلون‌ها را هدیه بدهیم و از آن‌ها بخواهیم با اندازه‌گیری به تصویری از میزان مصرف آب خودشان دست پیدا کنند.
🌡اندازه‌گیری آغاز راه بهتر مصرف کردن، پایدارتر زیستن و کمک به ایران است. مادر وطن در تب کم‌آبی می‌سوزد، و هر قطره آب که بیشتر مصرف می‌کنیم بر عطش و تب او می‌افزاییم. تصور کنیم این نایلون‌ها تب‌سنج‌هایی هستند که به ما امکان می‌دهند بدانیم ما چقدر در تب و عطش کم‌آبی مادر وطن سهیم هستیم.
📣پیشنهاد: شرکت تولیدکننده یا دیگر تولیدکنندگان این نایلون، آن‌را در مقیاس گسترده در اختیار جامعه قرار دهند؛ دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه به توسعه استفاده از این وسیله کمک کنند، و طرفداران محیط‌زیست و سازمان‌های محیط‌زیستی کمپینی برای توسعه استفاده از این وسیله ایجاد نمایند.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
https://t.me/fazeli_mohammad
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: نصب کاهنده خروجی شیر آب
(محمد فاضلی – @moh_fazeli)
💦 خروجی شیر آب روشویی منازل معمولاً بین 15 تا 18 لیتر است (اگر هیچ کاهنده‌ای روی آن نصب نشده باشد.) طبق استانداردهای مبحث 16 ساختمان، مصرف شیر روشویی خصوصی باید 6 لیتر در دقیقه باشد اما این میزان را می‌توان بیشتر هم کاهش داد، خیلی بیشتر.
💦 من امروز یک ابزار کاهنده یا پرلاتور که روی خروجی شیر روشویی منزل خودمان نصب کردم. فیلم آن‌را می‌توانید مشاهده کنید. عملکردی شبیه ابزارهای شست‌وشو در کارواش‌ها دارد و میزان خروجی آب را وقتی با «نایلون مدرج» که قبلاً معرفی کرده بودم اندازه گرفتم، به کمتر از یک لیتر در دقیقه کاهش می‌دهد. عادت کردن به آن شاید در ابتدا کمی سخت به نظر بیاید، اما از این‌که این میزان آب کمتر مصرف می‌کنید، لذت خواهید برد.
💦 این پرلاتورها (کاهنده خروجی آب شیر) برای شهرها و روستاهای ما به‌طور کلی، و بالاخص برای آن دسته شهرهای ما که این روزها به شدت با کمبود آب شرب و بهداشت مواجه هستند، ابزار نجات‌بخش خواهند بود.
(این موفقیت کوچک را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: ایجاد شبکه اجتماعی کتابخوانی
(سحر جعفرصالحی[email protected]_s)
✳️ یک گروه دوستی کوچک در شهرستان نوشهر تصمیم گرفتند جلسه‌های منظمی با محور خوانش گروهی کتاب و با هدف تریج فرهنگ کتابخوانی تشکیل دهند. این ایده بعد از قریب دو سال، به تشکیل یک شبکه اجتماعی قوی بین کتاب‌دوستان نوشهر و شهر‌های همسایه (چالوس، کلاردشت و مرزن‌آباد) منجر شد.
✳️ قصه از این قرار است که اعضا بصورت گلوله‌برفی و به کمک شبکه‌ مجازی تلگرام از ماهیت گروه کتابخوانی باخبر شدند و به آن پیوستند. هویت مشترک گروه کتابکده (نامی که اعضا برای گروه‌شان برگزیده‌اند.) مبتنی بر علاقه‌مندی افراد به کتاب‌خوانی است. اما پیوستن بیش از سیصد نفر کتاب‌خوان با تخصص‌ها و فعالیت‌های متنوع، از جمله شاعران، نویسندگان، محققان، فعالان محیط‌زیست، معلمان و بازنشستگان فرهنگی، مهندس، خانه‌دار، عکاس و مستندساز و حتی محصلین دوره دبیرستان، باعث شبکه‌سازی مفیدی برای تک تک اعضا شده‌است. در جلساتی که بصورت ماهانه برگزار می‌شود، 40 تا 50 نفر و در مناسب‌های ویژه همچون نوروز تقریبا همه‌ی اعضا حضور می‌یابند.
✳️ در این جلسات ضمن نقد کتاب تعیین شده، اعضا از تازه‌های نشر، مستندها، آثار هنری و فعالیت‌های دیگر نویسندگان و شاعران، هنرمندان و محققان بومی مطلع می‌شوند و به تشویق و حمایت یکدیگر می‌پردازند. دوستی‌های جدیدی در حاشیه نشست‌ها شکل می‌گیرد و خلاصه کارکردهای مثبتی که از یک شبکه روابط اجتماعی مدرن انتظار می‌رود محقق می‌شود.
✳️ این اتفاق، یعنی شکل‌گیری یک پاتوق فرهنگی، شاید در شهرهای بزرگ با مراکز فرهنگی و آکادمیک ریشه‌دار خیلی ویژه و نو نباشد، اما برای شهروندان کتابخوان در شهرستان‌های کوچکی مثل نوشهر و چالوس یک موفقیت محسوب می‌شود. موفقیت کوچکی که بی‌شک در اثر تداوم فعالیت و گسترش ایده‌ در بین افراد علاقمند بیشتر به یک موفقیت بزرگ در حوزه فرهنگ یک شهرستان کوچک تبدیل خواهد شد.
(این متن را اگر می پسندید برای دیگران هم ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ مگس را نشانه بگیر و ادرار کن
(محمد فاضلی – عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی)
✅ دستشویی‌های خارج از ایران عموماً بخشی برای ایستاده ادرار کردن مردان دارند. استفاده‌کنندگان از آن‌ها معمولاً توجه نمی‌کنند که به کدام سمت ادرار می‌کنند. مسئولان فرودگاه اسخیپول آمستردام در هلند تصویر مگس سیاهی را بر کف هر دستشویی سرپایی نقاشی کرده‌اند و آد کیبوم اقتصاددانی که طرح توسعه فرودگاه را دنبال می‌کند می‌گوید «ما به هدف خود رسیده‌ایم.» کارکنان وی آزمایش نقاشی مگس بر آبریزگاه را انجام داده و پی برده‌اند که این کار پاشیدن ادرار به اطراف را 80 درصد کاهش می‌دهد. گویی مردان به هنگام ادرار کردن، مگس را نشانه می‌روند ولی مسئولان فرودگاه به هدف دیگری می‌رسند: آلودگی کمتری ایجاد می‌شود.
✅ عبارت فوق بخشی از صفحات 49 و 50 کتاب «سُقُلمِه» نوشته ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2017 است. تیلر معتقد است هر کسی که ساختمان، منوی غذا یا اطلاعات ارائه‌شده به مشترکین آب و برق را طراحی می‌کند، «معمار انتخاب» است. «معماران انتخاب» تلاش می‌کنند تا با اثرگذاری بر رفتار انسان‌ها کمک کنند تا به زندگی شادتر، طولانی‌تر و پسندیده‌تری برسند. آن‌ها اثرگذاری بر رفتار انسان‌ها را معماری می‌کنند.
✅ تیلر بعد از تعریف «معماری انتخاب» مفهوم «سقلمه» را تعریف می‌کند: «سقلمه هر جنبه‌ای از معماری انتخاب است که رفتار مردم را بدون تغییر در محرک‌های اقتصادی یا منع سایر گزینه‌ها، در جهتی قابل پیش‌بینی تغییر می‌دهد.» (درست مثل مگس‌های نقاشی‌شده روی آبریزگاه که مردان را به ادرار کردن در سمتی خاص جهت می‌دهد.) «شرط سقلمه نامیده‌شدن، کم‌هزینه‌بودن، اجتناب از مداخله معمار انتخاب، آسان بودن جلوگیری و خروج از آن است. سقلمه زوری نیست!»
✅ چیدن میوه‌ها در فروشگاه زنجیره‌ای در قفسه‌هایی نزدیک دید مردم و بردن تنقلات مضر برای کودکان به طبقات پایین‌تر، سقلمه است زیرا انتخاب مشتریان را از آن‌ها نمی‌گیرد اما میوه‌های مفید را بیش از تنقلات مضر پیش چشم آن‌ها قرار می‌دهد؛ زوری هم نیست، و نادیده گرفتن این ابتکار و رسیدن به تنقلات هم کار سختی نیست.
✅ ریچارد تیلر و کاس آر سانستین در کتاب سقلمه – که دو ترجمه با همین عنوان و یک ترجمه با عنوان «تلنگر» از آن به فارسی منتشر شده است – طیفی از سقلمه‌های مختلف برای بهبود تصمیم‌ها درباره سلامتی، ثروت و شادی را ارائه می‌کنند. من به راهکارهای تشویق مردم به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و آب علاقمندم. تیلر نتیجه پژوهشی را گزارش می‌کند که 300 خانوار بررسی‌شده در کالیفرنیا بعد از آن‌که به ایشان اطلاع داده شد برق مصرفی‌شان از میانگین برق مصرفی مردم محله بالاتر است، کاهش معناداری در مصرف برق خود ایجاد کردند؛ و آن‌ها که از میانگین پایین‌تر بودند، مصرف برق خود را افزایش دادند. گروه دوم وقتی یک شکلک خندان (استیکر 😀) را روی قبض‌های مصرف انرژی خود دریافت کردند، دیگر مصرف خود را بالا نبردند. (صفحات 152 و 153) این اطلاعات و شکلک خندان، سقلمه هستند، کم‌هزینه، بدون اجبار اما جهت‌دهنده فرد در مسیرهای درست‌تر.
✅ تیلر و سانستین طیفی از سقلمه‌ها را در کتاب خود معرفی کرده‌اند که به‌کار همه کسانی که در پی معماری انتخاب هستند می‌آید. مدیران رستوران‌ها، مربیان مهدکودک‌ها، معلمان مدارس، رؤسای دانشکده‌ها، مدیران دولتی، صاحبان کسب‌وکارها، مدیران مصرف آب و انرژی، وزرای دولت و هر کسی که در کار طراحی انتخاب‌های مردم است، از خواندن این کتاب بسیار خواهد آموخت. این کتاب برخلاف عمده کتاب اقتصادی، برای عموم قابل فهم است هر چند ظرائف بسیار دارد.
✅ مفهوم «سقلمه» با کاربردی که تیلر برای آن طرح می‌کند به‌کار شرایط امروز ایران ما می‌آید. هدایت کردن جامعه به مسیرهای درست، اصلاح برخی کژی‌ها، مقابله با برخی کردارهای نابه‌جا و نهادینه‌کردن رفتارهای پایدار و صحیح که از نیازمندی‌های اساسی جامعه امروز ماست، با سقلمه‌ها امکان‌پذیر است. من کتاب را تا به انتها نخوانده‌ام، اما تا به این‌جای متن تصورم این است که ایده سقلمه برای تحقق و پیشبرد «#موفقیت‌های_کوچک»، راهگشاست.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.) @fazeli_mohammad
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: نه به کیسه پلاستیکی
(خانواده چهارنفره [email protected])
✳️ من با سبزی‌فروشی محل صحبت کرده‌ام و کیسه‌های پلاستیکی قابل استفاده را به سبزی‌فروشی برمی‌گردانم تا داخل آن‌ها سبزی و پیاز و سیب‌زمینی بفروشد ( البته با آگاهی خریداران)، کیسه‌هایی هم که از سوپر مارکت محل می‌گیرم و داخل آن‌ها پاکت ماکارانی و مواد غذایی خشک گذاشته می‌شود را هم به سوپری برمی‌گردانم تا داخلش، شوینده‌هایی بهداشتی مثل پودر رختشویی و صابون و....به مردم بدهد (تاکید می‌کنم، کیسه‌ها کاملاً تمیز و سالم هستند).
✳️ کیسه‌هایی که بسیار کثیف هستند راهم جایگزین کیسه زباله کرده‌ایم (ما کیسه زباله نمی‌خریم، چون خیلی بزرگ هستند و تا زمان پرشدن، بوی بدی تمام کابینت را پر می‌کند) از طرفی برای اینکه داخل سطل آشغال که شیرابه جمع شده و بو گرفته، با آب شرب شسته نشود. اصلا از سطل آشغال استفاده نمی کنیم.ما ۳ عدد روزنامه را تا زده وداخل تراس ( داخل کابینت هم می‌شود گذاشت) می گذاریم و پلاستیک آشغال را روی روزنامه‌ها می‌گذاریم تا (اگر پلاستیک خرید منفذ کوچکی داشت و نشتی داشت) شیرابه آشغال کاملا جذب روزنامه شود، و به هیچ عنوان زیر پلاستیک و روی سرامیک خیس نشده و بو نمی‌دهد، آب اضافی بخار می‌شود و بقیه شیرابه جذب روزنامه شده و کاملا بدون بو خشک می‌شود (روزنامه هم کاملا خشک می‌ماند و فقط شاید رطوبت خیلی خیلی کمی داشته باشد) در ضمن وقتی کاملاً زیر پلاستیک خشک باشد، داخل راهرو و آسانسور هم از شیرابه آشغال خیس نشده و بو هم نمی‌گیرد. (کیسه‌های خرید، جوابگوی زباله‌های یک خانواده ۴ نفره است.)
✳️ به دوستان توصیه می‌کنم که حتما روش بالا را امتحان کنند ، مطمئن باشند که از نتیجه کار شگفت‌زده خواهند شد. برای اولین بار آشغال خشک بدون بو را تجربه خواهند کرد.
✳️ در ضمن ما همیشه به کیسه پلاستیک نه می‌گوییم و کمترین تعداد پلاستیک از سوپرمارکت می‌گیریم و در مغازه‌های محله هم کاغذ دیواری‌هایی برای اطلاع رسانی راجع به زمان بالای تجزیه کیسه‌های پلاستیکی قرار داده‌ایم و برای دبستان دخترم هم کلاس محیط زیست برگزار کرده‌ام.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: استفاده مجدد از نایلون‌های خشک‌شویی
(محسن - @MoxceH_B)
✳️ من سال‌هاست از نایلونی که خشک‌شویی‌ها روی لباس‌ها می‌کشند، پس از گره زدن سوراخ بالای آن، به عنوان کیسه‌ی زباله‌های خشک استفاده می‌کنم. مصرف کیسه‌های پلاستیکی را کاهش می‌دهد.
(این موفقیت را اگر می‌پسندید، خودتان هم انجام دهید و به دیگران هم اطلاع‌رسانی کنید.)
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: توسعه با پنل‌های خورشیدی و میوه‌های خشک
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ حمید احراری یک مهندس مشاور و پیمانکار، سراغ کاری هم‌سویه‌ با کارآفرینی متکی بر جماعت، هم‌راستا با عدالت و متناسب با توسعه پایدار و محیط‌زیست رفته است. او که خود زاده‌ گنبد کاووس است، طرحی برای تولید میوه‌های خشک با استفاده از انرژی خورشیدی در منطقه‌ای محروم و مرزی، در اینچه‌برون و در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان، در روستای «دوز اولوم» را پیش برده است.
✳️ شیوه کارش مشارکتی بوده است. او به زنان آموزش داده و داوطلبان را برای این کار آماده کرده است. این منطقه کم‌بارش، امکان اندکی برای کشاورزی دارد. احراری با الهام از خانه‌های ترکمنی، انرژی خورشیدی برای خشک کردن میوه‌ها، و با استفاده از مصالح بومی، شرایطی برای توسعه محلی فراهم کرده است.
✳️ او مناطق دیگر ایران را برای شناسایی محصولات کشاورزی و دامی ارگانیک بررسی کرده و بارها دستگاه خشک‌کن میوه را آزمایش و اصلاح کرده است. روش‌های مختلف برای خشک کردن میوه‌ها و سبزی‌ها را آزموده است. احراری برای پساب شست‌وشوی میوه‌ها در این منطقه کم‌آب نیز فکر کرده است.
✳️ پنل‌های خورشیدی در این منطقه محروم که مشکل برق نیز دارد به‌کار گرفته‌شده‌اند. درختکاری هم صورت گرفته اما با توجه به کم‌آبی منطقه، شیوه خاصی برای آبیاری آنها طراحی شده است تا کمترین آب مصرف شود.
✳️ آموزش‌های ارائه‌شده به زنان و دختران روستا آموخته است با پشتکار و علاقه زیاد در کارهای ساختمانی و ساختن دستگاه‌های میوه‌خشک‌کن و دیگر کارهای تولیدی فعال شوند. تأمین مالی طرح توسط صندوق امید انجام شده است. مسئولان منطقه نیز کم کم متوجه اهمیت و تاثیرگذاری طرح شده‌اند.
✳️ سرانجام روز 21 اردیبهشت روستای دوز اولوم شاهد حضور علاقمندان به این طرح و مسئولان هیجان‌زده از اجرای چنین طرحی در منطقه شد. روستای دوز اولوم تا اندک زمانی پیش روستایی خشک و فقیر و دورافتاده با مردمانی صبور بود. اما امروز درحالی که 120 نفر در دوزاولوم مشغول به کار می‌شوند، این روستا در حال تبدیل شدن به یک الگوی توسعه درونزا با اتکای بر جامعه مدنی است.
✳️ دولت در حال هزینه کردن دوازده هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی است. کاری که حمید احراری با اتکا به مردم بومی انجام داده در مقیاس توسعه‌نیافتگی روستایی و وسعت مشکل بیکاری جامعه ایران، موفقیت کوچک است؛ اما شایسته توجه بسیار زیادی است. این موفقیت شاید الگویی برای هزینه‌کرد شایسته دوازده هزار میلیارد تومان منابع مالی این کشور در توسعه روستایی باشد.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
@IR_S_S
این متن بر اساس این یادداشت تنظیم شده است. (https://t.me/HasanMohaddesi/2545)
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: کاهش مصرف پلاستیک‌ها
(سعید خداشناس- @saeed_khodashenas)
✳️ من خداشناس از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد هستم. چند روش ساده برای کاهش ضایعات پلاستیکی ارائه می‌کنم.
🔷 حتی‌الامکان از گرفتن پاکت پلاستیکی خودداری می‌کنیم.
🔷 پاکت‌های پلاستیکی تمیز را در جایی نگهداری کرده و به جای ریختن در سطل زباله یا دادن برای بازیافت، برای خرید مجدد میوه و سایر احتیاجات مجدداً استفاده می‌کنیم.
🔷 همسر من بعد از خالی کردن پاکت‌های پلاستیکی آن‌ها را که اغلب تمیز هستند در جایی نگهداری می‌کند و بعد از مدتی به من می‌دهد تا در خریدها استفاده کنم یا به میوه فروشی بدهم. این کار زحمت زیادی ندارد و به تدریج به عادت خوبی تبدیل می‌شود.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
#مصرف_کمتر_پلاستیک
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: رتبه اول سه دانشجوی افغانستانی در ایران
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ خبر این است که سه دانشجوی افغانستانی – دو دانشجوی پسر و یک دختر - رتبه‌های اول سه رشته کنکور کارشناسی ارشد ایران را به دست آورده‌اند. این رتبه‌ها برای هر سه دانشجو موفقیت بزرگ است. دانسته‌های من نشان می‌دهد ما هرگز «سیاست مهاجرت» تعریف‌شده عادلانه‌ای نداشته‌ایم و بالاخص در قبال افغانستانی‌ها سیاست نادرستی بوده است. رتبه اول آن‌ها در چنین شرایطی، بزرگ است.
✳️ موفقیت کوچک، پذیرش این دانشجویان در نظام آموزش عالی ماست. این موفقیت کوچکی برای سیاست مهاجرت ماست. مهم‌تر آن‌که در اخبار خواندم «طرح بورسیه رتبه‌های دورقمی کنکور کارشناسی ارشد، نور امیدی در دل دانشجویان مهاجر تابانده است و شاهدیم بیش از صد دانشجوی مهاجر در رشته‌های مختلف رتبه‌های تک‌رقمی و دورقمی آورده‌اند و می‌توانند بورسیه دریافت کنند.»
✳️ چهار دهه قبل باید سیاست مهاجرت منسجمی در قبال مهاجران افغانستانی تدوین می‌کردیم و واقعیت مهاجرت را به رسمیت می‌شناختیم. مهاجران افغانستانی می‌توانستند سفیران ایران در کشورشان باشند. مطمئن باشیم که صدها بورسیه افغانستانی در دانشگاه‌های ایرانی، سفیران ما در کشورشان خواهند بود. پذیرش این دانشجویان موفقیت کوچکی برای کشور ماست، موفقیتی که حداقل سی سال دیر بدان دست یافته‌ایم.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
#دانشجویان_افغانستانی
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: استفاده مجدد از ظرف‌های پلاستیکی
(فاطمه - ...)
✳️ دیروز نزدیکی‌های افطار که برای خرید نان به نانوایی می‌رفتیم، عزیزی نذری‌های بسته‌بندی شده در سطل‌های ماست آماده کرده و به عابران می‌داد. این عزیز در طول سال هربار که ماست خریده بود ظرف‌های آن‌ها را شسته و مرتب نگه داشته بود و نذر سال خود را در ماه مبارک رمضان ادا می‌نمود. این کار هم باعث کاهش حجم زباله‌های پلاستیکی و هم بسته‌بندی محکم‌تر و مناسب‌تر برای نذری شده بود.
✳️ بسیاری از ظروف مواد غذایی هم که می‌خریم قابلیت مشابه دارند. خودم بطری‌های شیر را به‌عنوان ظرف حبوبات استفاده می‌کنم که چند مزیت دارد. چندجور ظرف اضافه برای حبوبات اضافه نمی‌کنم و از بطری‌های پلاستیکی استفاده مجدد می‌کنم. بطری‌های مورد استفاده من یکدست هستند و چون شفاف‌اند مشخص است داخل‌شان چیست و راحتی به آن‌ها دسترسی دارم؛ و چون شکستنی نیست از کنجکاوی کودکم که به کابینت‌ها سرک می‌کشد ترسی ندارم.
✳️ جهان ما با مصرف پلاستیک کمتر، زیباتر و سالم‌تر خواهد بود.
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
#مصرف_پلاستیک_کمتر
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک فراموش‌شده: کیسه‌های پارچه‌ای برای کفش‌های زوار امام رضا (ع)
(مولود اصفهانی - @MoludEsfahani)
✳️ من مشهدی هستم و خیلی دغدغه محیط‌زیست را دارم. هردفعه که به حرم امام رضا (ع) میام دلم خون می‌شود. خادمین حرم در گذشته کیسه‌های پارچه‌ای به مردم می‌دادند تا کفش خود را در آن بگذارند، اما حالا کیسه‌های پلاستیکی را جایگزین کرده‌اند. توزیع آن کیسه‌های پارچه‌ای خودش #موفقیت_کوچک بود. هزاران کیسه پلاستیکی هر روز در حرم توزیع می‌شود. من هر بار که به حرم می‌آیم از خودم می‌پرسم «آن موفقیت کوچک فراموش‌شده چرا تکرار نمی‌شود؟» آیا شایسته است در حرم ضامن آهو، هر روز هزاران کیسه پلاستیکی به زیان محیط‌زیست ایران توزیع شود؟
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
#مصرف_کمتر_پلاستیک
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: تشویق دانش‌آموزان به کتابخوانی
(س. نیازی - @SZN319)
✳️ من دبیری در آموزش و پرورش هستم. سال‌ها در غم و حسرت ناکارآمدی نظام آموزشی، از خودم می‌ داشتم تا اینکه بالاخره گزینه‌ای یافتم . اگرچه رشته‌ام زبان انگلیسی است و با ظلمی که در حق این زبان می‌شود با دو ساعت تدریس حتی فرصت مشق و کپی کردن پاسخ‌های سوالات کتاب هم نیست اما باز هم به عنوان دبیری با بیش از ۱۵ سال تجربه تربیتی، راهی به جز مطالعه برای نجات جامعه نیافته‌ام. تنها کاری که حدود دو سه سالی است در کلاس درس انجام می‌دهم تشویق و نمره دادن به مطالعه و کتابخوانی دانش‌آموزان است. هر وقت مجالی بیابم از دردهای جامعه هم برای دانش‌آموزان می‌گویم و ضرورت بی‌تفاوت نبودن افراد را گوشزد می‌کنم.
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
#کتابخوانی
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: خلاقیت برای شاد کردن کودکان بی‌بضاعت
(حمیده حاجی - ...)
✳️ «گروه نوع‌دوستی تبسم زندگی» در محدوده استان آذربایجان شرقی و با محوریت کمک به بیماران نیازمند، به خصوص بیماران پیوندی ساکن غیر مرکز استان فعالیت می‌کند. این گروه با اعتمادسازی توانسته از مساعدت خیرین و هم‌چنین پزشکان به‌نامی برخوردار شود.
✳️ این گروه قبل از نوروز 97 جشنی را برای سیصد کودک بی‌بضاعت در سه روز برگزار کرد. این کودکان از طریق معرفی مدارس مناطق مسکونی محروم انتخاب و دعوت شدند. مدیریت خیریه تبسم زندگی به این نتیجه رسیده بود که فضایی مانند سالن آمفی تئاتر برای جشن بچه‌ها مناسب نیست. ساعت‌ها ساکت نشستن و سرک کشیدن از روی صندلی، بچه‌ها را خسته، کلافه و بی‌قرار می‌کند و بنابراین یک سوله اجاره شد و پس از پاکسازی، چیدمانی مناسب توسط متخصص مربوط ارائه و اجرا شد.
✳️ بچه‌ها در زمان جشن فقط تماشاگر برنامه‌های مختلف نبودند. آن‌ها در آن فضا بازی‌های گروهی انجام دادند، تخم مرغ رنگ کردند، با عمو نوروز گپ زدند، نقاشی و خمیربازی کردند، دویدند و محل جشن را روی سرشان گذاشتند!
✳️ لباس‌های عید بچه‌ها با سلیقه تمام از عمده‌فروش‌های بازار تبریز و تهران انتخاب شده بود. اندازه بچه‌ها قبلا یک به یک از مدرسه‌شان گرفته شده بود تا خرید لباس به همان اندازه انجام گیرد. فروشنده‌ها که در جریان امر قرار گرفته بودند، خود مقادیری لباس هدیه کرده بودند. کفش باید پوشیده شود تا راحت و مناسب بودنش مشخص شود و بنابراین روز جشن فروشنده‌ای ماهر، کفش مورد نظر هر یک از بچه‌ها را به پای‌شان امتحان کرد و سایز مناسب را تحویل داد. این خود بخشی از بازی خریدی بود که بچه‌ها با پول مجازی‌شان انجام دادند. پول‌ها با رنگ مجزا برای خریدهای مختلف تهیه، بسته‌بندی و تحویل هر دانش‌آموز شده بود.
✳️ بخش دیگر انتخاب کتاب دلخواه از غرفه کتابفروشی بود. کتاب‌ها با مشورت گرفتن از اعضایی که خودشان اولیای فرزندانی در همان سنین بودند، تهیه شده بود. پیتزا برای شام بچه‌ها بعد از نظرسنجی در گروه انتخاب شده بود. عکس چاپ شده تک نفره هر کدام از بچه ها کنار سفره هفت سین در ساعت آخر جشن به عنوان یادگاری به خودشان تحویل داده شد.
✳️ من به عنوان عضو غیرفعال گروه نوع‌دوستی تبسم زندگی، با کمال خضوع متوجه شدم که وقتی نیت خیر، مشارکت جمعی، دانش امروزی، خلاقیت و انرژی جوانی در کنار هم قرار گیرند، می‌تواند چه رویاهایی را تحقق بخشد.
(این موفقیت کوچک را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
#خیریه، #کمک_به_کودکان
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک : حمایت از چای ایرانی
(حسن‌نیا - @hasanniaa)
✳️ دغدغه‌ام این است که چگونه از تغییر کاربری باغات چای لاهیجان جلوگیری کنم. موفقیت کوچک من این است که چای لاهیجان را به مردم ایران معرفی می‌کنم. من برای این کار با کارخانه‌ای که بهترین تولید چای باکیفیت را انجام می‌دهد همکاری می‌کنم.
✳️ جعبه‌های چای معمولاً شامل یک لایه سلفون، جعبه کاغذی، و یک لایه درونی است. من همه این‌ها را حذف کرده‌ام و فقط یک لایه داخل بسته پارچه‌ای قرار داده‌ام که چای مستقیما در داخل ان قرار دارد. افرادی که از این چای باکیفیت استفاده می‌کنند هم تغییر ذائقه به سمت چای سالم ایرانی را تجربه می‌کنند و هم دو پاکت و سلفونی را که روی بسته‌های چای خارجی کشیده می‌شود به محیط‌زیست اضافه نمی‌کنند. کیسه‌های پارچه‌ای این چای هم کاربردهای مختلفی دارند.
#حمایت_از_چای_ایرانی
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت کوچک: حذف کیف دانش‌آموزان ابتدایی
(محمد ابراهیم بهرام‌پور - @M_Bahrampoor)
✳️ من – در مدرسه پسرانه ولیعصر (عج) ورامین - با مطالعه آموزش و پرورش كشورهاي پيشرفته، به اين نتیجه رسيدم كه حمل كيف آن هم به روش غيراستاندارد و وزن زیاد، يكي از عوامل دلزده‌شدن دانش آموزان از درس است. مدرسه ابتدایی هم آغاز علم‌آموزی و علاقه به علوم است و حذف کیف می‌تواند موفقیت باشد.

✳️ کتاب درسی در آموزش نوين يك وسيله براي آموزش است. ما با ملاك‌گذاري مناسب و تعين تكليف سالانه بر اساس بودجه‌بندي آموزشي كتب درسي، ابتدا تكليف سالانه‌اي براي بچه‌ها در ابتداي سال تهيه کرده و تحویل می‌دهیم. كتب درسي پس از این کار در مدرسه نگهداري مي‌شوند و کیف برای حمل آن‌ها لازم نیست. ما در اين روش فقط در زماني كه بچه‌ها در مدرسه هستند كار آموزش و حل تمرين انجام مي‌دهيم و ضرورت حمل کیف حذف شده است. دانش‌آموز نیز به آموزش پايدار و بدون استرس دست مي‌یابد.
(این موفقیت کوچک را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
#ابداعات_آموزشی
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: تلاش برای آزادی محیط‌بان وطن نوروزی
(محمد درویش - @mohammaddarvish44)
✳️ همه با هم داریم تلاش می‌کنیم «وطن نوروزی» محیط‌بان زندانی را با جمع‌آوری هزینه دیه آزادی‌اش از زندان رها کنیم. رقم کمک‌های مردمی به این کار تا به این لحظه از 110 میلیون تومان گذشته است.

✳️ وطن نوروزی از محیط‌بانان منطقه‌ قیر و کارزین استان فارس در درگیری با یک شکارچی ناخواسته باعث کشته شدن او شده و محکوم به قصاص است، از حدود چهار سالِ پیش در زندان به سر می‌برد. از چند ماهِ پیش شماری از ریش سفیدان منطقه و بهمن ایزدی مدیرعامل «گنجه‌ی پشتیبان زیستبوم» در تلاش بوده‌اند که رضایت خانواده‌ مقتول را برای گذشت از قصاص جلب کنند که خوشبختانه این کوشش تا حد زیادی با موفقیت همراه بوده است.

✳️ برای جلب رضایت، هفتصد و پنجاه میلیون تومان پول لازم است که مبلغ دویست و ده میلیون تومان آن از طریق سازمان حفاظت محیط زیست تأمین شده است. مابقیِ مبلغ باید از طریق کمک های مردمی فراهم گردد.

✳️ شما هم به ما بپیوندید تا در #موفقیت_کوچک تأمین هزینه آزادی وطن نوروزی، و موفقیت بزرگ رهاندن یک انسان از قصاص، شریک شویم.
#وطن_نوروزی_را_آزاد_می‌کنیم
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: تا آزادی وطن نوروزی زیاد نمانده است
(محمد درویش - @mohammaddarvish44)
مبالغ واریزی به حساب «گنجه پشتیان زیستبوم» برای نجات #وطن_نوروزی از مرز 154 میلیون تومان گذشته است. کمتر از 386 میلیون تومان برای آزادی او لازم است. بخشی از این موفقیت کوچک شاید محصول همت ما اعضای کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان بوده است. جمع #موفقیت‌های_کوچک_ما می‌تواند به موفقیت‌های بزرگ بینجامد.
#وطن_نوروزی_را_آزاد_می‌کنیم
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: تا آزادی وطن نوروزی زیاد نمانده است
(محمد درویش - @mohammaddarvish44)
مبالغ واریزی به حساب «گنجه پشتیان زیستبوم» برای نجات #وطن_نوروزی از مرز 154 میلیون تومان گذشته است. کمتر از 386 میلیون تومان برای آزادی او لازم است. بخشی از این موفقیت کوچک شاید محصول همت ما اعضای کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان بوده است. جمع #موفقیت‌های_کوچک_ما می‌تواند به موفقیت‌های بزرگ بینجامد.
#وطن_نوروزی_را_آزاد_می‌کنیم
کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
@IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقيت کوچک: ادامه فراخوان عمومي انتخاب مديران در وزارت نيرو
(محمد فاضلي - @moh_fazeli)
✳️ وزارت نيرو ابتدا در زمستان 1396 در اقدامي نوآورانه و بي‌نظير در بخش دولتي ايران، انتخاب مدير کل روابط عمومي خود را از طريق فراخوان عمومي، رونمايي کرد. آن زمان عده‌اي گفتند که اين نمايش وزير نيرو و وزارتخانه است و تداوم نخواهد يافت.
✳️ سه ماه بعد، وزارت نيرو انتخاب پنج مدير از جمله دو مدير عامل شرکت‌هاي آب منطقه‌اي را فراخوان عمومي کرد. همان زمان مفصل به تشريح فوايد اين کار و پاسخ به منتقدان آن پرداخته و نوشتم «رويه‌اي که وزارت نيرو در پيش گرفته، نسبت به ابعاد اصلاحات و ابتکارهاي سازماني که بايد در ايران به‌ کار گرفته شود، موفقيتی کوچک به حساب مي‌آيد، اما تداوم موفقيت‌آميز آن مي‌تواند دومينويي از اصلاحات و افزايش ظرفيت‌هاي سازماني را در پي داشته باشد.»
✳️ قريب يک ماه از فراخوان دوم وزارت نيرو براي به‌کارگيري مديران گذشته که براي بار سوم، انتخاب مدير براي پست‌هاي زير به فراخوان عمومي گذاشته شده است:
مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران
مدير عامل شرکت برق منطقه‌اي غرب
مدير عامل شرکت توزيع برق استان آذربايجان شرقي
مدير عامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان يزد
مدير عامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان کرمانشاه
مدير عامل شرکت آب و فاضلاب روستايي استان کردستان
✳️ هر کسي که با ساختار صنعت آب و برق ايران اندکي آشنا باشد حداقل اهميت فراخوان کردن انتخاب «مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران» را به خوبي درک مي‌کند. اين شرکت مجري بزرگ‌ترين پروژه‌هاي ساخت سازه‌هاي آبي و نيروگاه‌هاي برق‌آبي در ايران بوده و هست.
✳️ اصرار بر اين رويه، مي‌تواند وزارت نيرو را به پيشگام و الگويي براي انتخاب مديران در ايران تبديل کند. اين موفقيت کوچک مي‌تواند به موفقيت بزرگ تبديل شود. هر شيوه جديدي مخاطراتي دارد و بايد همه مخاطرات را ارزيابي کرد؛ اما مدير مخاطرات بودن، حتماً بهتر از مدير خاطره بودن و تکيه کردن رويه‌هاي کهنه‌اي است که بخشي از خاطرات ناکامي شده‌اند.
(اين موفقيت را اگر مي‌پسنديد، براي ديگران هم ارسال کنيد.)
#شايسته‌گزيني_مديران
#فراخوان_عمومي_انتخاب_مدير
کانال #موفقيت‌هاي_کوچک_ايرانيان
https://t.me/IR_S_S
لينک فراخوان: shorturl.at/mtDE6
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

موفقیت‌ کوچک: شفافیت در آراء و اطلاعات قراردادها
(بهاره آروین - عضو شورای شهر تهران - @bahare_arvin)

✳️ ما اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران از ابتدای ورودمان به شورا برای افزایش شفافیت تلاش کردیم و در ده ماهی که از آغاز به کار رسمی‌مان در شورای شهر گذشته است، به دو موفقیت کوچک رسیدیم.

✳️ اولین اقدام شورای پنجم، انجام رای‌گیری به صورت الکترونیک به منظور ثبت دقیق اسامی آراء موافق و مخالف در صورت‌جلسات و انتشار عمومی این صورت جلسات بوده است. برخلاف مجلس که رای‌گیری درباره طرح‌ها و لوایح، مخفی انجام می‌شود، مطابق با دستورالعمل رای‌گیری در شوراها (مصوب هیئت وزیران) رای‌گیری به صورت علنی است؛ اما نوآوری شورای پنجم آشکار کردن اسامی آراء مخالف و موافق در جلسه، ثبت آن‌ها در صورت‌جلسات و انتشار عمومی صورت‌جلسات بر روی سایت شورای شهر بوده است که برای اولین‌بار در کشور در یک نهاد شورایی انجام شده است.

✳️ دومین اقدام شفافیت‌بخش دوره جدید مدیریت شهری در تهران، انتشار عمومی اطلاعات قراردادهای کلان شهرداری تهران بوده است. هم‌اکنون موضوع قرارداد، نام پیمانکار، نام کارفرما، مبلغ، مدت و تاریخ انعقاد قرارداد، شیوه انتخاب و شناسه اقتصادی پیمانکار و خلاصه‌ای از شرح خدمات قراردادهای کلان شهرداری تهران بر روی وبسایت شفاف (http://shafaf.tehran.ir) در دسترس عموم شهروندان قرار دارد.

✳️ برقراری دسترسی عمومی به این اطلاعات، امکان نظارت همگانی را فعال می‌کند بدین‌معنا که هریک از شهروندان را به چشمان‌ ناظر فعالیت‌های مدیریت‌ شهری تبدیل کرده و بدین ترتیب امکان کشف و رصد تخلفات احتمالی را چندبرابر کرده است. برقراری دسترسی عمومی به اطلاعات قراردادهای کلان، بیش و پیش از هرچیز پیشگیری کننده از فساد است چراکه مدیران مربوطه با علم به اینکه اطلاعات قراردادها در دسترس عمومی قرار دارد، خود را ناگزیر از رعایت ضوابط قانونی در انعقاد قراردادها می‌بینند.

✳️ اما تا موفقیت محسوس در کاهش فساد در شهرداری تهران، هنوز گام‌های بسیاری مانده است، حتی در همین حوزه شفافیت‌بخشی به اطلاعات قراردادها نیز، تا شفافیت کامل گام‌های دیگری نیز باید برداشته شود. برای مثال، سامانه قراردادها عجالتا فقط در سطح شهرداری مناطق و معاونت‌های شهرداری تهران به طور کامل راه‌اندازی شده و به سیستم تامین مالی متصل است و از این‌رو می‌توان مطمئن بود که در سطح مناطق و معاونت‌های شهرداری تهران، هیچ قراردادی تامین مالی نمی‌شود مگر آن‌که اطلاعاتش در سامانه قراردادها ثبت و از طریق وبسایت شفاف در دسترس عمومی قرار گرفته باشد اما در سطح سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران چنین سیستمی هنوز به طور کامل برقرار نیست و اطلاعات قراردادها در واحدهای تابعه، نه مانند مناطق و معاونت‌ها به صورت آن‌لاین و سیستماتیک بلکه به صورت آفلاین و بنابه دستور مدیریتی محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران در سامانه‌ قراردادها ثبت شده و در وبسایت شفاف منتشر شده است. در برخی از این سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه هنوز سامانه تامین مالی به طور کامل راه‌اندازی نشده و تنها در ۴ واحد از ۴۴ واحد تابعه سامانه قراردادها مناسب‌سازی و راه‌اندازی شده است.

✳️ مسیر ما برای شفافیت‌بخشی به هزارتوهای فسادخیز شهرداری تهران، مسیری طولانی و همراه با موانع بسیار است و موفقیت‌های‌مان نیز می‌تواند کوچک و گام به گام اما موثر و دلگرم‌کننده باشد. متخصصان، فعالان مدنی و مردم عادی، با ایده‌ها، حمایت‌ها و مطالبات‌تان ما را یاری کنید.
#شفافیت_قراردادها
#شفافیت_آرای_نمایندگان
#مدیریت_شهری_شفاف
#مبارزه_با_فساد
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: عماد کوچولو به یاری کودکان بیمار می‌شتابد
(زینب آذرمند - @zazarmand)
✳️ من زینب آذرمند، به همراه همسرم یحیی شامخی بر اساس تجربه زندگی خود در آمریکا به هنگام تحصیل، دریافتیم که والدین و همراهان کودکان بیمار که بیماری‌شان طولانی می‌شود، برای رفع ساده‌ترین نیازمندی‌های خود – جایی برای استراحت، حمام کردن و شستن لباس‌ها – مشکلات بسیاری دارند. عماد کوچک ما هفت ماه از زندگی یک‌ساله‌اش را در بیمارستان گذراند و ما در شهری دیگر نیاز به جایی برای همراهان کودکان بیمار را احساس کردیم.

✳️ خیریه‌های زنجیره‌ای در آمریکا در کنار هر بیمارستان کودکان، امکاناتی برای همراهان‌شان فراهم می‌کنند؛ جایی که آن‌ها بتوانند اتاقی برای خواب، غذای گرم و امکانات اولیه‌ای را در اختیار داشته باشند. استفاده از این امکانات به ما کمک کرد بتوانیم با روحیه‌ی بالا و با انرژی، حضور مؤثرتری برای عماد داشته باشیم و زندگی لذت‌بخشی را حتی در بیمارستان تجربه کنیم.

✳️ عماد از پیش ما رفت، اما حضور او و برکت وجودش به ما این انگیزه داد تا «بنیاد عماد» را برای حمایت از خانواده‌هایی در شرایط مشابه با خودمان راه‌اندازی کنیم. ما از تابستان فعالیت‌مان را شروع کرده و چهار ماه پیش خانه‌ای رهن کردیم با ظرفیت ۱۱ اتاق برای کودکان نیازمند پیوند مغزاستخوان و خانواده‌های‌شان و از فروردین امسال پذیرش مهمانان شروع شد. ما در حال حاضر سه ماه هست خانه را راه‌اندازی کرده‌ایم و ۱۱ خانواده را اسکان می‌دهیم که کودکان‌شان نیازمند پیوند مغز استخوان است.

✳️ هزینه‌ها را خودمان و با کمک‌های مردمی تأمین می‌کنیم. هفتاد گروه داوطلب خدماتی مثل پخت و پز یا پول مواد غذایی کودکان را می‌دهند. افراد دیگر با کمک ماهانه سایر هزینه‌های جاری را تامین می‌کنند. رفت و آمد بیماران و همراهان به بیمارستان را یکی از تاکسی‌های اینترنتی قبول کرده است. من و همسرم که تحصیلات مرتبط با مدیریت داریم در حال حاضر در حال طراحی مدل جامعی برای همراه‌سراها هستیم که بر اساس تجربه مؤسسه‌ای که در 64 کشور جهان 370 شعبه دارد طراحی می‌شود. شما هم اگر می‌توانید، بیایید با هم به کودکان بیمار کمک کنیم.

✳️ نشانی کانال بنیاد عماد: @EmadFoundation
✳️ نشانی اینترنتی بنیاد عماد: EmadFoundation.org

کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران هم ارسال کنید.)
#بنیاد_عماد
#همراه‌سرا
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچکِ اعضای کانال موفقیت‌های کوچک ایرانیان
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ چند وقت قبل موفقیت کوچک خانم شکوفه اسدی (@shokoofehas) در تهیه کتاب از شهروندان و ارائه آن به کودکان شهرها و روستاهای کشور را در همین کانال منتشر کردم (https://t.me/IR_S_S/76). خانم اسدی حالا عکس زیر را فرستاده و نوشته‌اند: «اینها نتیجه محبت و مشارکت اعضای این کانال است. مخاطبان کانال ده کارتن کتاب و اسباب‌بازی به مناطق محروم ارسال کردند. حاصل مشارکت بعد از پیام منتشرشده در کانال است. چون افرادی که کتاب و اسباب‌بازی اهدا کردند را می‌دانم از کجا با فعالیت بنده آشنا شدند. این ده کارتن ارسالی غیر از یکی از کارتن‌ها که از محل دیگری تامین شده بود با مشارکت افرادی تامین شده که از طریق کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان با فعالیت من آشنا شدند. من برای حاج آقای آذری ارسال کردم که ایشان در کهکیلویه اصلا کارشان همین هست که روستا به روستا می‌گردند و قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی می‌کنند.»
✳️ ما اعضای کانال #موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان یک موفقیت کوچک داشته‌ایم. ده کارتن کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان این کشور تهیه کردیم. پست بعدی درباره کار زیبای حاج آقا آذری خواهد بود.
کانال «#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان»، #کتاب، #کتاب‌خوانی
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: جشن تولدی برای حیات وحش
(رادپور - ...)
✳️ ما برای هدیه تولد دخترمان #آنیا_رادپور، یک مخزن پلی‌اتیلن آب را جهت استقرار در محیط زندگی وحوش شهرستان زرند به اداره حفاظت محیط زیست اهدا کردیم و امیدواریم کمک کوچکی باشد برای حیات وحش تشنه کشورمان.
#موفقیت‌های_کوچک_ایرانیان
#حیات_وحش
#نذر_طبیعت
(این موفقیت‌ را با دیگران به اشتراک بگذارید. ما ایرانیان با موفقیت‌های کوچک، جهان بهتری خواهیم ساخت.)
https://t.me/IR_S_S
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: قصه، توپ، رنگ، کتابخوانی
(محمد فاضلی - @moh_fazeli)
✳️ اسماعیل آذری‌نژاد طلبه‌ای جوان – متولد 1358 – است که هزار کیلومتر آن طرف‌تر از پایتخت، ابتدا از کتاب خواندن برای تعداد محدودی از بچه‌های فامیلش شروع کرد، اما حالا کتاب‌ها را با خودش به روستاها می‌برد، روستاهای شهرستان دهدشت استان محروم کهکیلویه و بویر احمد و برای کودکان کتاب قصه می‌خواند. کتاب را به روستاها برده و به شیوه‌های جدید کتابخوانی را تشویق می‌کند. پسرش حسین را هم برای توسعه این کار به مشارکت طلبیده است. او می‌گوید: «چندی پیش من و حسین در پیاده‌رو موکت پهن کردیم، یک قفسه‌ی کتاب امانت گرفتیم هر بچه‌ای که از خیابان رد می‌شد دعوتش می‌کردیم بیاید پنج دقیقه یک کتاب بخواند. کتاب می‌خواندند و می‌رفتند، کتاب باید شیرین باشد نه حوصله سربر.»
✳️ او در همان مصاحبه می‌گوید: «برخی از خانواده‌های مذهبی برای تربیت دینی فرزندانشان، بیشترین تاکیدشان بر حفظ قران و فرستادن آنان به جامعه القران‌ها است، اما آیا کودکی که زیر ۷سال است درک درستی از آیاتی که حفظ می‌کند دارد؟ آیا خستگی روحی برای او ندارد و باعث دلزدگی نمی‌شود؟ آیا آموزش مستقیم و دور کردن کودک از نشاط بچگی مانع تربیت نیست؟ خود قرآن مملو از قصه است.روزی بعد از نماز هنگام خارج شدن از مسجد دختربچه سه‌ساله ای را همراه پدرش دیدم،از او خواستم یک قصه تعریف کند و جایزه بگیرد، قصه بلد نبود، پدر با افتخار گفت حاج آقا چند سوره‌ی قرآن حفظ است. ازخود پرسیدم چرا اصرار داریم کاری کنیم که در راستای نیازهای بچه نیست؟ کارهای که فقط موجب غرور و افتخار خودمان می‌شود. به نظر من با ده کتاب می‌توان، ده کودک را کتاب‌خوان کرد. فقط باید از خانواده و فامیل شروع کنیم.»
✳️ اسماعیل آذری‌نژاد به جای غر زدن درباره کتاب نخواندن ایرانیان، کمک به کتاب خواندن آن‌ها را برگزیده است. او با توپ، قصه، رنگ و کتاب به مردان و زنان آینده سرزمینش، اندیشه‌ورزی هدیه می‌کند.
(این موفقیت‌ را با دیگران به اشتراک بگذارید. ما ایرانیان با موفقیت‌های کوچک، جهان بهتری خواهیم ساخت.)
#کتابخوانی
#اسماعیل_آذری_نژاد
آدرس صفحه اینستاگرام اسماعیل آذری‌نژاد:
https://www.instagram.com/smaeel_azari96
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ موفقیت کوچک: تیم سبز برای مصرف بهینه آب و انرژی
(علیرضا سیفی - @Alirezaseify)
✳️ من مشاور و دبیر هندسه دبیرستان هستم و حدود 7 سال است که تدریس می‌کنم. کارشناسی مهندسی برق قدرت از دانشگاه امیرکبیر و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع گرایش انرژی در دانشگاه تهران خوانده‌ام. مساله مصرف آب و انرژی برام اهمیت دارد و بر همین اساس عموماً با دانش‌آموزان درباره راهکارهای کاهش مصرف انرژی و آب صحبت می‌کنم.

✳️ چند سال است در مدرسه به صورت خودانگیخته با دانش‌آموزاو یک گروه به نام گروه سبز (Green Team) تشکیل دادیم و با همفکری سعی می‌کنیم راهکارهایی برای بهتر شدن مدرسه و مصرف بهینه انرژی و آب ارائه کنیم.

✳️ تحقیقی با کمک دانش‌آموزان درباره استفاده دوباره از پسآب‌های خانگی و مدارس انجام دادیم و راهکار‌های عملی هم ارائه کردیم. این تحقیق را به صورت یک پروژه در مسابقه‌ای دانش‌آموزی که هر سال در ژاپن برگزار می‌شود ارائه کردیم و موفق به کسب رتبه اول هم شدیم. متن مقاله را هم فرستادم تا شاید به کار بیاید. مهم این است که دانش‌آموزان از همین نوجوانی، اندیشیدن و عمل کردن به مدیریت مصرف آب و انرژی را درونی می‌کنند.
#سازگاری_با_کم‌آبی
#مدیریت_مصرف_آب_و_انرژی
(این متن را اگر می‌پسندید، برای دیگران نیز ارسال کنید.)
موفقیت‌های کوچک ایرانیان

‍ ‍ موفقیت خانواده: پزشک خانواده و جعبه کتاب‌های اولیه
(حسین پژم - @HosseinPazham)
✳️ من یک پزشک خانواده هستم و در یکی از روستاهای استان قزوین شهرستان تاکستان کار می کنم. من از 2 سال پیش که شروع به کار کردم با کمک دوستانم و خیرین برای بچه‌های روستا و بزرگسالان کتاب بردم و یک کتابخانه در مرکز بهداشت درمانی خودمان راه‌اندازی کردم. این حرکت فرهنگی الان بعد از دو سال خیلی پیشرفت کرده است. چن نفر از همکارانم در روستاهای دیگر همین کار را انجام داده‌اند و خودشان کتاب جمع کردند و من هم برای‌شان فرستاده‌ام.

✳️ یکی از زیباترین تجربه‌هایم در کتابخانه روستا دیدن دخترکی بود که بار پیش کتاب برده بود و این بار چند جلد از کتاب‌های خودش را برای کتابخانه آورده بود.

✳️ یکی از کارهایی که دوست دارم، عکس گرفتن پنهانی از بچه‌هاست هنگامی که با اشتیاق مشغول انتخاب کتاب هستند.

✳️ من برای این کتابخانه روستایی یک کانال تلگرامی هم دارم و درباره آن با روزنامه همشهری (http://www.hamshahrionline.ir/details/371685) هم مصاحبه کرده‌ام.

✳️ ما تعمیرات اساسی یک مدرسه روستایی را هم با کمک خیرین انجام دادیم.

✳️ پی‌نوشت: عکس‌های زیبای آقای حسین پژم از کودکان روستایی در کتابخانه، خنده‌ها، شادی‌ها و زیبایی‌های‌شان را از دست ندهید (https://t.me/yaaremehrbaan). شاید چند نفری از این کودکان روزی به مدد همین موفقیت کوچک، زنان و مردان بزرگی بشوند. شادی و امید چهره‌های‌شان حال‌تان را خوب می‌کند. من فقط یک عکس را در زیر به اشتراک گذاشته‌ام. (محمد فاضلی)
#کتاب‌خوانی
#کتابخانه_روستایی
(این موفقیت کوچک را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.)