مطالب و جزوه های حسابداری 
عنوان گروه یا کانال:

مطالب و جزوه های حسابداری


توضیحات: سیروان رسولی و رضافتحی (ارتباط با مدیریت *تبادل و تبلیغ) @sirvanra @rezafathi70 لینک گروه سوال و جواب https://t.me/joinchat/DvHAihAhuE1rV3K6aAhsIw
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 4022
مطالب و جزوه های حسابداری

استانداردهای بین المللی حسابرسی👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

حسابداری :طبق «بیانیه اساسی تئوری حسابداری»: حسابداری عبارت است از فرایند شناسایی، اندازه‌گیری و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن اطلاعات. بیانیه در تشریح این تعریف آورده است بر اساس دیدگاهی جامع، «اطلاعات حسابداری» را می‌توان «اطلاعات اقتصادی» تلقی کرد.

گاهی اوقات به اشتباه از مفهوم دفترداری برای تعریف حسابداری استفاده می‌شود. دفترداری عبارت است از: فن ثبت، طبقه‌بندی و خلاصه سازی مبادلات واحد تجاری. البته این عملیات در گذشته صرفاً در دفاتر حساب انجام می‌شد. اما امروزه ثبت‌های حسابداری با استفاده از کامپیوتر انجام می‌شود. حسابداری مفهوم وسیع تری از دفترداری را دربر می‌گیرد. در واقع دفترداری بخشی از وظایف حسابدار است. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده حسابداری برای تهیه گزارش‌های حسابداری استفاده می‌کنند.

اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش‌های مالی را تشکیل می‌دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت‌هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه‌های جاری مانند اجاره، حقوق، بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است.
مطالب و جزوه های حسابداری

مفروضات حسابداری (به انگلیسی: Accounting assumptions) به فرض‌های اولیه‌ای گفته می‌شود که بنیان اصول حسابداری، استانداردهای حسابداری و روش‌های حسابداری را شکل می‌دهند. این مفروضات عبارتند از:

فرض تفکیک شخصیت
فرض دوره زمانی
فرض تداوم فعالیت
فرض واحد اندازه‌گیری
فرض تعهدی

این مفروضات در قالب مبانی نظری استانداردهای حسابداری ایران و براساس شرایط اقتصادی و مناسبات حقوقی کشور به‌عنوان 'مفروضات حسابداری' (بدون قید محیطی) برشمرده شده‌اند.
مطالب و جزوه های حسابداری

فرض تفکیک شخصیت :یکی از اساسی‌ترین مفروضات حسابداری می‌باشد. زیرا این فرض به هر واحد اقتصادی (اعم از اینکه دارای شخصیت حقوقی یافاقد آن باشد) به عنوان یک واحد مستقل از مالک یا مالکان آن و نیز جدا از موسسات دیگر نگاه میکند. با این فرض هر مؤسسه یک شخصیت حقوقی مستقل فرض شده که می‌تواند دارایی تحصیل نموده، بدهی و هزینه تعهد و درآمد نیز تحصیل نماید. بر مبنای این فرض، مطالبات و دیون شخصی صاحبان واحد تجاری به اشخاص ثالث، جزء منابع تعهدات واحد تجاری محسوب نمی‌گردد اگر چه در شرکت‌های تضامنی و مؤسسات انفرادی با اینکه شخصیت شرکت یا مؤسسه، مستقل از شخصیت مالک یا مالکان آن می‌باشد اما از نظر قانونی این تفکیک وجود ندارد و بستانکاران این گونه مؤسسات می‌توانند طلب خود را از داراییهای مؤسسه یا اموال شخصی صاحبان سرمایه وصول نمایند....
تداوم فعالیت:در حسابداری فرض بر این است که یک واحد اقتصادی برای یک مدت طولانی و قابل پیش بینی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بر اساس این فرض داراییها و بدهی‌ها به جاری و بلند مدت تقسیم میشود.
فرآیند اندازه گیری در حسابداری از قبیل ثبت داراییها به بهای تمام شده به جای ارزش جاری متاثر از فرض تداوم فعالیت میباشد.
نتایج واقعی عملیات یک واحد تجاری را تنها در زمان تصفیه، یعنی خاتمه عملیات آن می‌توان تعیین کرد. از طرف دیگر، بستانکاران، اعتبار دهندگان و اشخاص ذینفع نمی‌توانند تا تاریخ انحلال، از نتایج آن بی خبر باشند. از این رو عمر واحد تجاری به دوره‌های زمانی مساوی تقسیم می‌شود که هر دوره را اصطلاحا (دوره حسابداری) گویند. دوره مالی ممکن است سه ماهه، شش ماهه یا یکساله باشد. هر دوره مالی را که دوازده ماه طول بکشد اصطلاحا سال مالی گویند.
مطالب و جزوه های حسابداری

فرض واحد اندازه‌گیریویرایش

برای اندازه گیری هر ویژگی یا کیفیت، در نگاه اول به یک مقیاس اندازه گیری نیاز می‌باشد. مثلا واحد اندازه گیری طول متر، وزن کیلو گرم، انسان نفر، زلزله ریشتر و... می‌باشد. در حسابداری نیز « پول» به عنوان واحد اندازه گیری مبادلات فرض شده است. کلیه مبادلاتی که توسط حسابداران در دفاتر یا صورت‌های مالی منعکس می‌گردد، معرف حجم و یا مقدار نمی‌باشد بلکه تنها بهای آنها را نشان می‌دهند. به طور کلی وقایعی که با پول اندازه گیری نمی‌شوند و فاقد جنبه مالی می‌باشند در دفاتر و صورتحسابها منعکس نمی‌گردند. مثلا روحیه کارکنان، کارایی مدیریت، رقابتهای بازار و... در صورتهای مالی منعکس نمی‌گردند
مطالب و جزوه های حسابداری

حداقل دستمزد ماهیانه ۸۱۲۱۶۴
حق مسکن ماهیانه (به شرط تصویب) ۴۰۰۰۰
حق بن نقدی (بدون افزایش) ۱۱۰۰۰۰
حق اولاد- یک فرزند ۸۱۲۱۶
حق اولاد- دو فرزند ۱۶۲۴۳۲
حق سنوات روزانه (بدون افزایش) ۱۰۰۰
حداقل مزد روزانه ۲۷۰۷۲
مجموع دریافتی افراد مجرد ۹۷۲۱۶۴
مجموع دریافتی افراد متاهل با یک فرزند ۱۰۵۳۳۸۰
مجموع دریافتی افراد متاهل با دو فرزند ۱۱۳۴۵۹۶
مطالب و جزوه های حسابداری

جدول تغییرات مزد سال 95 کارگران (ارقام به تومان)👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

نحوه محاسبه سود سپرده‌های بانکیسود سپرده‌های بانکی به صورت روزشمار و با نرخ سود علی الحساب با بررسی های عصر بانک طبق فرمول زیر محاسبه می شود:(مدت به روز) × (نرخ) × (مبلغ سپرده گذاری) تقسیم بر۳۶۵۰۰ = سود سپرده های کوتاه مدت روز شمار
مثال:سود ۳۰روز برای یک حساب کوتاه مدت روز شمار که بطور متوسط ۱میلیون تومان موجودی داشته با نرخ ۲۰درصد میشود:۱۶۴۳۸ تومان =(۳۶۵۰۰) /(۳۰*۲۰*۱۰۰۰۰۰۰)قابل ذکر است برای محاسبه سود سپرده روزشمار، کمترین مبلغ مانده سپرده در روز حساب می شود.سود سپرده‌های بلند مدت بانکی شامل (۱ساله- ۲ساله- ۳ساله -۴ساله -۵ساله )یا کوتاه مدت ویژه (۳ماهه-۶ماهه-۹ماهه)طبق ضوابط و مقررات موجود به صورت ماهیانه و با نرخ سود علی الحساب با بررسی های عصربانک، طبق فرمول زیر محاسبه می شود:(نرخ) × (مبلغ سپرده گذاری)=سود یکسال برای سپرده مورد نظرسود یکسال برای سپرده مورد نظر تقسیم بر ۱۲=سود یک ماه برای سپرده مورد نظردر نتیجه چنانچه پرداخت سود سالانه باشد، نرخ سالانه و در صورتی که پرداخت سود ماهانه باشد نرخ سود ماهانه از تقسیم نرخ سالانه بر 12 تعیین می‌شود.مثال:سود یک ماه برای یک حساب بلند مدت ۱ساله که ۱میلیون تومان موجودی داشته با نرخ ۲۲درصد میشود:سود یکسال کامل ۲۲۰۰۰۰ تومان = (٪۲۲*۱۰۰۰۰۰۰)سود یکماه کامل ۱۸۳۳۳ تومان = (۱۲/۲۲۰۰۰۰)
مطالب و جزوه های حسابداری

دارایی:👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دارایی در علم حسابداری، عبارتست از کلیه اموال و حقوقی که دارای ارزش پولی باشند.

دارایی‌های یک واحد ممکن است پدیده‌های عینی و مشهود باشند. مثل زمین، ساختمان، موجودی نقدی و موجودی کالا، یا به صورت حقوق مالی و امتیازات غیر قابل رویت، مثل سرقفلی و مطالبات از اشخاص.

دارایی‌ها عرفاً از دیدگاه اراده در ترازنامه به گروه‌های متمایزی تقسیم می‌شوند.

دو گروه که مورد استفاده بیشتری دارند عبارتند از دارایی‌های جاری و دارایی‌های ثابت. دارایی‌های جاری: این دارایی‌ها اقلامی هستند که انتظار می‌رود در طی یک سال یا یک دوره عملیاتی از تاریخ تنظیم ترازنامه (هر کدام که طولانی تر است) به وجه نقد تبدیل، یا مصرف و یا فروخته شوند. معمولاً دارایی‌های جاری بر حسب سرعت تبدیل شدن به وجه نقد و یا مصرف در ترازنامه منعکس می‌گردند. مانند: بانک ها- صندوق- تنخواه گردان- بدهکاران- پیش پرداخت ها- موجودی کالا و ملزمات اداری.

دارایی‌های ثابت: این دارایی‌ها، اقلامی مشهود با عمری طولانی می‌باشند که در جریان عملیات موسسه مورد استفاده قرار می‌گیرند. دارایی‌های این گروه به مرور زمان و پس از استفاده مکرر مستهلک می‌گردند به همین دلیل برای هر یک از دارایی‌های ثابت استهلاک منظور می‌شود. (به استثناء زمین که مستهلک نمی‌گردد) مانند:زمین- ساختمان- تاسیسات- ماشین آلات وتجهیزات- ابزارآلات- وسائل نقلیه ومنصوبات- قالب ها- لوازم آزمایشگاهی و دارایی‌های سرمایه‌ای موجود در انبار.

طبق تعریف جدیدتری که در کتاب مبانی نظری حسابداری از دارایی شده، دارایی مفهومی مالی است یعنی اموال و حقوقی که منافع آتی قابل تقویم به پول دارند و بر اثر معاملات، عملیات یا رویدادهای مشخص به مالکیت یا تسلط مالکانه یک واحد تجاری درآمده‌اند دارایی آن واحد محسوب می‌شوند.

دارایی یکی از عناصر حسابداری نشان‌دهندهٔ وضعیت مالی واحد انتفاعی است
مطالب و جزوه های حسابداری

جزوه سیستم اطلاعات حسابداری👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

ما را همراهی کنید👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

نرخ بهره👇👇👇👇👇👇👇👇
نرخ بهره عبارت است از نرخی که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده (به دلیل ارزش زمانی پول و نرخ تورم) از وام‌گیرنده دریافت می‌شود. همچنین در شرایط متعارف بازار، به منظور جبران فرصت‌های سرمایه‌گذاری وام‌دهنده، ممکن است مبلغی به عنوان حداقل سود مورد انتظار وام‌دهنده به این نرخ اضافه گردد. اما فیشر نرخ بهره را اینطور تعریف می‌کند: نرخ بهره درصد پاداش پرداختی بر روی پول، برحسب پول در تاریخ معین که معمولاً یکسال بعد از تاریخ معین است، می‌باشد.
نرخ بهره در واقع هزینه ای است که باید برای دریافت اعتبار بپردازید.
نرخ بهره معمولاً برای دوره‌ی یک ساله محاسبه و اعلام می شود و هر گاه مدت آن مشخص نشود منظور همان دوره سالانه است.
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

انواع موسسات و نوع فعالیت آنها👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

تفاوت حسابداری و حسابرسی : ۱- موضوع حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری ، ثبت در دفاتر ، و بالاخره تهیه صورت های مالی است ، در حالی که موضوع حسابرسی کنترل واظهار نظر نسبت به حساب هایی است که قبلا تنظیم شده است.

۲- حسابدار معاملات و فعالیت های مالی را به طور روزانه در دفاتر ثبت می کند ، در صورتی که حسابرس به صورت مقطعی و یا فقط آخر سال مالی رسیدگی می نماید.

۳- حسابرس نسبت به حسابها و صورتهای مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه می نماید ولی حسابدار معمولا گزارشی ضمیمه ی حساب هایی که تهیه نموده است نمی کند.

۴- حسابدار نسبت به صحت پیکر های حساب و تطبیق آنها با واقعیت تردیدی به خود راه نمی دهد ، مگر آنکه ظاهر حساب ها مشکوک و یا اشتباه باشد (مثلا جمع دو طرف تراز دفتر کل با هم برابر نباشد) ولی حسابرس ارقام و عملیات حسابداری را دقیقا کنترل کرده و تا آنجا که لازم بداند آنها را با اسناد و مدارک موجود تطبیق می نماید.

به طور خلاصه تفاوت های حسابداری و حسابرسی را می توان این گونه بیان کرد :

1-موضوع : موضوع حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری ، ثبت در دفاتر و بلاخره تهیه صورتهای مالی است، در حالی که موضوع حسابرسی کنترل و اظهار نظر نسبت به صورتهای مالی است.
2-زمان انجام کار : حسابدار به طور معمول فعالیت های مالی و معاملات را به طور روزانه در دفاتر ثبت می کند در حالی که حسابرس به صورت فصلی و یا در پایان سال مالی بررسی های خود را انجام می دهد.
3-تهیه گزارش : حسابرس نسبت به حسابها و صورتهای مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه می نماید در حالی که حسابدار معمولاً گزارش ضمیمه حساب هایی که تهیه کرده است نمی کند.
4- مسئولیت : مسئولیت تهیه صورت های مالی بر عهده هیأت مدیره موسسه مورد رسیدگی می باشد اما مسئولیت حسابرس بسته به اظهار نظرشان نسبت به صورتهای مالی می باشد.

نتیجه:
از نکات بالا معلوم می شود که معمولا حسابرسی وقتی به عمل می آید که کار حسابداری پایان یافته باشد و حسابرس حساب هایی را که دیگران تنظیم کرده اند مورد رسیدگی قرار می دهد تا بتواند خود را متقاعدکند که آن حسابها صحیح و مطابق با واقعیت تهیه شده اند.
مطالب و جزوه های حسابداری

ریاضیات:
-آمار و احتمالات، عادل آذر

-آمار و کاربرد آن در مدیریت،صدقیانی و ابراهیمی

-آمار و کاربرد آن در مدیریت،رنجبران


آمار


مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی
-ریاضیات آقای پورکاظمی

-ریاضیات عمومی، ایساک مارون، ترجمه پاریاب

-ریاضیات عمومی، آدامز – آییژ

حسابرسی

-اصول حسابرسی جلد اول و دوم،ترجمه سلیمانی و نفری،انتشارات سازمان حسابرسی

-استانداردهای حسابرسی، نشریه های ۱۲۰و۱۲۴و۱۵۹، سازمان حسابرسی

-مفاهیم بنیادی حسابرسی، ترجمه نیکخواه، نشریه ۱۲۱سازمان حسابرسی

-حسابرسی رویکردی یکپارچه، آرنز،ترجمه دکتر پارسیان

-نقش اقتصادی حسابرسی در بازارهای آزاد و تحت نظارت،واندا والاس، ترجمه امیر اصلانی، نشریه ۱۵۹سازمان حسابرسی

-نظارت مشارکتی، کورپوریت گاورننس

-حسابرسی عملیاتی،صفار و پوریانسب و مهام،سازمان حسابرسی

-فلسفه حسابرسی، متز و شرف

-فلسفه حسابرسی،دکتر یگانه

-حسابرسی جلد اول،آرنز ،ترجمه پارسیان

-حسابرسی ۱،دکتر نوروش

-حسابرسی ۱،اسکندری

-مروری جامع بر حسابرسی،حامد فیلی

-حسابرسی عملکرد مدیریت ،سازمان حسابرسی

-حسابرسی کامپیوتری،نشریه ۸۳سازمان حسابرسی

-حسابرسی داخلی،ترجمه سلیمانی،نشریه ۱۷۴ سازمان حسابرسی

-کتاب تست استانداردهای حسابرسی،مهام

-کتاب تست استانداردهای حسابرسی،اسکندری

حسابداری مدیریت:

-حسابداری صنعتی.با تاکید بر مسائل مدیریتی- هورن گرن فاستر و داتار(دو جلد) ،ترجمه دکتر پارساییان و بزرگ اصل

-حسابداری صنعتی ۲،محمد نمازی،انتشارات سمت

-حسابداری مدیریت، رضا شباهنگ ،نشریه ۱۳۱ سازمان حسابرسی

-حسابداری صنعتی، دکتر اعتمادی و سیدرضا سیدنژاد فهیم،انتشارات سنجش تکمیلی

-حسابداری بهای تمام شده ۱و۲و۳، دکتر نوروش

-هزینه یابی هدف ،فریدون رهنمای رودپشتی،انتشارات ترمه

-هزینه یابی فعالیت ،فریدون رهنمای رودپشتی،انتشارات ترمه

-حسابداری صنعتی ۱و۲و۳، سورن ابنوس

-حسابداری صنعتی ۱و۲و۳ ،اسکندری

-حسابداری مدیریت، بلوچر چن و لین، ترجمه دکتر پارساییان

-حسابداری مدیریت،پرویز بختیاری

-حسابداری مدیریت استراتژیک، حسن مدرکیان

-حسابداری مدیریت، کارل مور و رابرت ژادیک ،ترجمه محمد عبده تبریزی و محسن دستگیر

-حسابدار مدیریت ارزش آفرینی در محیط پویا ،دکتر احمد مدرس و کیهان مهام

-حسابداری مدیریت ،هورن گرن ،ترجمه دکتر ایرج نوروش

-مبانی حسابداری مدیریت،فریدون رهنمای رودپشتی

-حسابداری مدیریت راهبردی،فریدون رهنمای رودپشتی

-حسابداری مدیریت، زهرا دیانتی دیلمی و محمدرضا نیکبخت (نشر کتاب مهربان)

-حسابداری مدیریت معاصر، حسن مدرکیان (مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران)

ـ هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، مدیریت بر مبنای فعالیت (رویکرد ارزش آفرینی در کسب و کار پویا)، فریدون رهنمای رودپشتی

-حسابداری مدیریت (چکیده درس و نکات)، بهروز خدارحمی نافچی اصفهانی

-تسلط بر مباحث نوین در حسابداری مدیریت (هزینه یابی کیفیت، هزینه یابی بر مبنای فعالیت،زنجیره ارزش،ارزیابی متوازن،تولید به موقع، هزینه یابی معکوس،تئوری محدودیت ها) منتشر شده در مجلات حسابدار / حسابرس / بررسیهای حسابداری

تئوری حسابداری:

مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی ارشد

-تئوریهای حسابداری ۱و۲، دکتر رضا شباهنگ،سازمان حسابرسی

-تئوری حسابداری ۱و۲، هندریکسن و برادا ، ترجمه دکتر پارساییان

-تئوری حسابداری، بلکویی،ترجمه دکتر پارساییان ،انتشارات دفتر پژوهش های فرهنگی

-تئوری اثباتی حسابداری، واتز و زیمرمن،ترجمه پارساییان،انتشارات ترمه

-تئوری حسابداری، ولک و داد و ترنی،ترجمه دکتر پارساییان،انتشارات ترمه

-تئوری حسابداری، دیگان

-تئوری حسابداری مالی، اسکات،ترجمه محسن مام بیگی

-تئوری حسابداری، دکتر آقایی

-تئوری اسکات، ترجمه پارسائیان، دو جلد

-تئوری حسابداری مالی، دکتر نیکومرام و بنی مهد

-جزوه دکتر ثقفی

-نشریه ۱۱۳ سازمان حسابرسی
مطالب و جزوه های حسابداری

منابع دکترای حسابداری👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

صورتهای مالی👇👇👇👇👇👇👇
هدف صورت‌های مالی یا گزارش‌های مالی یا گزارشگری مالی عبارت است از، بازنمایی اطلاعات خلاصه‌شده و طبقه‌بندی‌شده درباره وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری، به گونه‌ای که برای طیفی گسترده‌ای از استفاده‌کنندگان صورت‌های مالی در اتخاذ تصمیمات اقتصادی فایده‌مند واقع شود.
اجزای مجموعهٔ کامل صورت‌های مالی عبارتند از:

الف) صورت‌های مالی اساسی

ترازنامه
صورت سود و زیان
صورت سود و زیان جامع
صورت جریان وجوه نقد

ب) یادداشت‌های توضیحی همراه صورت‌های مالی.
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

کاربرگ حسابرسی-

کاربرگ حسابرسی ، ابزار کار حرفه حسابرسی است و حسابرسان روشهای بکار برده شده ، آزمونهای انجام شده ، اطلاعات جمع آوری شده و نتایج بدست آمده در طول اجرای عملیات حسابرسی را در کاربرگها مستند می کنند .

کاربرگ های حسابرسی ، حلقه ارتباطی بین مدارک حسابداری صاحبکار و گزارش حسایرسان است و کلیه کارهای انجام شده توسط حسابرسان را مستند و گزارش حسابرسان را توجیح می کنند .کاربرگهای حسابرسی باید حاوی کلیه اطلاعات مربوط به اظهار نظر درباره مطلوبیت ارائه صورتهای مالی صاحب کار باشد و میتواند به شکل ثبت اطلاعات روی کاغذ ، فیلم ، ضبط الکترونیکی یا دیگر ابزارهای مشابه باشد .


اهداف کاربرگهای حسابرسی
کاربرگهای حسابرسی اهداف و نیازهای زیر را تامین می کنند :
1-کمک به برنامه ریزی و اجرای عملیات حسابرسی
2- کمک به سرپرستان ، مدیران و شرکا در نظارت بر بررسی کار حسابرسان
3-تامین پشتوانه لازم برای گزارش حسابرسان
4- مستند کردن رعایت استاندارد های اجرای عملیات حسابرسی
5-کمک به برنامه ریزی و انجام حسابرسی دوره های آینده
6- فراهم نمودن اطلاعات مورد نیاز در زمینه ارائه سایر خدمات حرفه ای ، مانند تنظیم اظهار نامه مالیاتی و ارائه خدمات مشاوره مدیریت
مطالب و جزوه های حسابداری

شکل کاربرگ حسابرسی و توضیحات مربوط به کاربرگ حسابرسی👆👆👆👆👆👆👍👍
مطالب و جزوه های حسابداری

تئوری و تئوری حسابداری👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

تئوری در لغت : بیان سیستماتیک اصول و تبین روابط آشکار یا مبانی برخی از پدیده های مشخص که مشاهده و تا حدودی تایید شده است
تئوری حسابداری مجموعه ای از فرضیات مبنا ، تعاریف ، اصول و مفاهیم و نحوه استنتاج آنهاست که زیر بنای تدوین استانداردهای حسابداری توسط مراجع مربوط و همچنین شالوده گزارش اطلاعات حسابداری را تشکیل می دهد
هدف تئوری : بیان و پیش بینی است
مطالب و جزوه های حسابداری

حسابداری مالی👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

حسابداری مالی، (به انگلیسی: Financial accounting) گونه‌ای از حسابداری است، که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه‌ها و صورت‌های سود و زیان برای استفاده داخلی سازمان، کارکنان شرکت، همچنین برای گزارش‌دهی به سهام‌داران، سازمان‌های دولتی و ناظران جمع‌آوری، تحلیل و ارائه می‌کنند.
مطالب و جزوه های حسابداری

استانداردهای حسابداری بر مبنای مفاهیم نظری گزارشگری مالی تدوین گردیده است. مفاهیم نظری مزبور توسط کمیته تدوین استانداردهای حسابداری با هدف تدوین استانداردهای حسابداری هماهنگ تهیه و به پیوست این مجموعه ارائه شده است.

دامنه کاربرد استانداردهای حسابداری، صورتهای مالی با مقاصد عمومی (که از این به بعد صورتهای مالی نامیده می‌شود) است که به منظور ارائه اطلاعات مفید در مورد وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی واحد تجاری جهت تصمیم‌گیری استفاده‌کنندگان تهیه می‌شود.

استانداردهای حسابداری در مورد صورتهای مالی کلیه واحدهای تجاری (انتفاعی) اعم از این که در بخش خصوصی یا عمومی فعالیت کند، کاربرد دارد. اگرچه این استانداردها معطوف به واحدهایی است که با هدف کسب سود فعالیت می‌کنند اما عمدتاً در مورد واحدهای غیرانتفاعی نیز با اعمال تعدیلات لازم کاربرد دارد.
مطالب و جزوه های حسابداری

توضیح استانداردهای حسابداری👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

اشتراک گذاری 'حسابداری.pdf'
مطالب و جزوه های حسابداری

انواع ضمانتنامه های بانکی

ضمانتنامه شرکت در مناقصه یا مزایده
ضمانتنامه استرداد کسور وجه الضمان
ضمانتنامه حسن انجام تعهدات
ضمانتنامه تعهد پرداخت
ضمانتنامه حسن انجام کار
ضمانتنامه گمرکی
ضمانتنامه پیش پرداخت
ضمانتنامه متفرقه

کلیه شرکت های بازرگانی (یا اشخاص حقیقی) که در بخش بازرگانی مشغول فعالیت می باشند، می توانند از خدمات صدور انواع ضمانتنامه بانک تجارت بهره مند شوند. صدور ضمانتنامه و ظهر نویسی از طرف بانکها موکول به اخذ وثیقه از ضمانتخواه (مضمون عنه) طبق ضوابط بانک می باشد

انواع وثایق قابل قبول برای صدور ضمانتنامه
الف) وجه نقد یا طلا یا اسناد خزانه یا اوراق قرضه دولتی و اوراق مشارکت منتشره بر اساس مجوز بانک مرکزی ج.ا.ا. یا سپرده سرمایه گذاری مدت دار، یا حسابهای پس انداز قرض الحسنه نزد بانک یا گواهی های سپرده های سرمایه گذاری مدت دار ویژه عام و خاص یا اوراق قرض الحسنه یا حسابهای ارزی یا حساب سرمایه گذاری مدت دار متقاضی نزد سایر بانکها
ب) تضمین بانکها یا موسسات اعتباری غیربانکی معتبرخارجی
ج) سفته با ضمانت قابل قبول بانک ـ اموال غیرمنقول و برگ وثیقه انبارهای عمومی مربوط به کالاـ سهام شرکتهایی که در بورس پذیرفته شده باشند ـ کشتی و هواپیما.
معمولاً یک یا ترکیبی از وثایق مذکور و طبق نظر رکن اعتباری تصمیم گیرنده از مشتری اخذ می شود.
مطالب و جزوه های حسابداری

انواع ضمانتنامه بانکی👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

جزوه تهیه و تنظیم صورتهای مالی👆👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

منظور از سرقفلی پولی است که ابتدای اجاره مستاجر به موجر می‌دهد و موجر مالک آن مبلغ خواهد بود که تفاوت آن با پول پیش این است که پول پیش حالت امانت را نزد موجر دارد و به عنوان قرض‌الحسنه است اما سرقفلی متعلق به خود مالک است ولی حق کسب و پیشه بهای شهرت تجاری و معروفیت و آبادانی است که مستاجر در ملک ایجاد می‌کند یعنی قانون‌گذار برای عملیاتی که موجر در جایی انجام می‌دهد حق و ارزش مالی قرار داده است. سرقفلی حقی است معنوی که تاجر برای تقدم در اجارهٔ محل و ادامهٔ تجارت درمحل کار خود دارد. وجزء اموال غیرمنقول تبعی است.

سرقفلی دارایی نامشهودی که درنتیجه اکتساب یک شرکت توسط شرکت دیگر به قیمتی بیشتر از ارزش واقعی ایجادشده، سرقفلی گفته می‌شود. ارزش برند شرکت، مشتریان وفادار زیاد، روابط خوب با مشتریان، روابط خوب با کارکنان و هر نوع اختراع، حق کپی‌رایت یا تکنولوژی اختصاصی، نشان‌دهنده سرقفلی است. سرقفلی به‌عنوان دارایی نامشهود در نظر گرفته می‌شود زیرا یک دارایی فیزیکی مثل ساختمان یا تجهیزات نیست. حساب سرقفلی در ترازنامه، در بخش دارایی‌های شرکت، منعکس می‌شود.
مطالب و جزوه های حسابداری

سرقفلی👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

تفاوت در دیدگاه این دو تخصص است. حسابداری دیدگاهی تاریخی دارد و هدف اصلی آن ثبت وقایع گذشته است در حالیکه مدیریت مالی دیدگاه اینده نگر دارد یعنی اساس مدیریت مالی تاکید بر تصمیم گیری و ایجاد ارزش بر اینده تمرکز دارد. بنابراین مدیریت مالی با استفاده از اطلاعات تاریخی حسابداری، بر تصمیم گیری های آینده تمرکز دارد.
مدیریت مالی مدیریت اثربخش و کارا پول (وجوه/منابع مالی) به منظور دست یابی به اهداف سازمان را مدیریت مالی گویند. مدیریت مالی دربرگیرنده چگونگی افزایش سرمایه (تامین مالی)، و نحوه تخصیص آن است (به عنوان مثال بودجه بندی سرمایه‌ای). این امر تنها مختص بودجه بندی منابع بلند مدت نیست؛ بلکه منابع کوتاه مدت مانند دارایی‌های جاری را نیز در بر می‌گیرد. همچنین با سیاست توزیع سود سهامداران نیز مرتبط است. تعریف مدیریت مالی: مدیریت مالی مدیریت منابع و مصارف به صورت کارا و اثربخش است. هدف مدیریت مالی: هدف مدیریت مالی افزایش ارزش شرکت و در نتیجه افزایش ثروت سهامداران می‌باشد.
مدیریت مالی سوالاتی مثل اکنون کجا هستیم؟ و به کجا خواهیم رفت؟ را مطرح می کند.
نقش کلیدی مدیریت مالی
مدیر مالی در شرکت نقشی محوری و اساسی بازی می کند. وظایف مدیر مالی را در سازمان می توان به موارد زیر خلاصه کرد:
1- بودجه بندی
2- تامین مالی در بازارهای مالی(مانند چگونگی دریافت وام و سایر ابزارهای مالی)
3- ارزیابی پروژه های سرمایه ای
4- بازاریابی و تعیین راهبردهای قیمت گذاری

تخصص مدیریت مالی به سرعت در دنیای امروز در حال گسترش است و به همین دلیل شرکت ها به شدت در جستجوی مدیران مالی با تخصص روز می باشند. نقش اساسی مدیران مالی در شرکت ها، امروزه در ارتقای سازمانی مدیران شرکت های بزرگ دنیا نیز آشکار است.
وظایف مدیر مالی
وظایف اصلی مدیریت مالی تصمیم گیری در مورد سه مطلب مهم است:
1- تصمیم در زمینه سرمایه گذاری
2- تصمیم درباره تامین مالی
3- تصمیم در مورد تقسیم سود سهام
هریک از تصمیم ها باید در رابطه با هدف شرکت باشد و ترکیب مطلوب هر سه، ارزش شرکت را برای سهامداران حداکثر خواهد کرد.
در تصمیم گیری بهینه، مدیر مالی از ابزار تجزیه و تحلیل به خصوص در جهت برنامه ریزی و کنترل فعالیت های شرکت استفاده می کند. تجزیه و تحلیل های مالی از پیش شرط ها و زمینه بایسته برای تصمیم گیری های منطقی است.
مطالب و جزوه های حسابداری

تفاوت حسابداری و مدیریت مالی👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

انواع وام بانکی جهت آگاهی شما کاربران محترم گردآوری شده است.

بانک ملی ایران

*تسهیلات خرید خودرو

* خرید لوازم منزل (کالای اساسی)

*جعاله تعمیر مسکن فاقد سند ششدانگ

* جعاله تعمیر مسکن با سند ششدانگ

*قرض الحسنه ضروری

*قرض الحسنه ازدواج

*خرید خودرو جهت خودروهای فرسوده

بانک ملت

*قرض الحسنه

*جعاله

*فروش اقساطی

*مضاربه

* مشارکت مدنى

*اجاره به شرط تملیک

*سلف

*مزارعه

*مساقات

بانک کشاورزی

*تسهیلات بانک کشاورزی

بانک صادرات ایران

* قرض الحسنه

*جعاله

*فروش اقساطی

*مضاربه

*مشارکت مدنی

*اجاره به شرط تملیک

*سلف

*برون سپاری مصول مطالبات

*سایر تسهیلات

بانک رفاه

*اعطای تسهیلات قرض الحسنه مسکوکات طلا

*تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه در 24 ساعت

*اعطای تسهیلات قرض الحسنه ‌ازدواج به صورت مسکوکات طلا

بانک تجارت

*تسهیلات و تعهدات در بخش های اقتصادی

پست بانک ایران

*کلیه تسهیلات پست بانک
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

انواع وام بانکی و نحوه محاسبه آنها به دو روش و فرمول قدیم و جدید 👆👆👆👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

فعالیت مالی👇👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

(cached)
منظور از فعالیتهای مالی آنگونه فعالیتهائیست که به طریقی موجب تغییراتی در دارایی ، بدهی و یا سرمایه یک شخص یا موسسه گردد . فعالیتهای مالی هر موسسه که در واقع مبادلات تجاری می باشند ، اساس و مبنای عملیات حسابداری آن موسسه محسوب می شود .

فعالیتهای مالی انجام شده ، توسط یک موسسه اقتصادی در طی یک دوره مالی ، در دفاتر خاصی ( دفتر معین ، دفتر روزنامه ، دفتر کل ) به ثبت می رسند . در پایان هر دوره مالی با استفاده از مانده حسابها صورتهای مالی تهیه می گردند که منعکس کننده داراییها ، بدهیها ، درآمدهای کسب شده و هزینه های پرداخت شده موسسه مورد نظر باشند .

فعالیتهای مالی انجام شده توسط یک موسسه یا واحد اقتصادی به دو دسته تقسیم می شوند :

فعالیتهای مالی بیرونی : فعالیتهای مالی بیرونی همان فعالیتهایی هستند که بین موسسه مورد نظر و سایر موسسات انجام پذیرند مانند قراردادی که برای بیمه ساختمان با یک شرکت بیمه منعقد می گردد .

فعالیتهای مالی درونی : فعالیتهای مالی درونی آن دسته از فعالیتهای مالی هستند که به منظور تعدیل مانده بعضی از حسابها و به دست آوردن مانده واقعی آنها در دفاتر موسسه انجام می پذیرند مانند تعدیل مانده حساب پیش پرداخت بیمه ساختمان در پایان دوره مالی .
مطالب و جزوه های حسابداری

فرضیه بازار کارا (نام علمی: Efficient-market hypothesis) بازاری است که در آن اطلاعات با سرعت بالایی بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد و قیمت‌ها خود را با توجه به این اطلاعات تعدیل می‌کنند. در واقع بازار کارا به سرمایه‌گذاران این اطمینان را می‌دهد که همه آن‌ها از اطلاعات مشابهی آگاهی دارند، پس بازار کارا، بازاری است که بازتاب‌دهنده آن اطلاعاتی است که در بازار موجود است و راهنمای سرمایه‌گذاران است. مفهوم بازار کارا بر این فرض استوار است که سرمایه‌گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد و قیمت سهام شاخص خوبی برای تعیین ارزش سرمایه‌گذاری است. طبق فرضیه بازار کارا، بازار باید بزرگ و نقد باشد. اطلاعات نیز از لحاظ دردسترس‌بودن و هزینه باید در هر زمان در اختیار سرمایه‌گذارها باشند. همچنین «هزینه معاملات» باید کمتر از «سود مورد انتظار از سرمایه‌گذاری» باشد و سرمایه‌گذارها باید منابع مالی کافی در اختیار داشته باشند تا از موارد ناکارایی تا زمانی که وجود دارند، استفاده‌کنند.

فرضیه بازار کارا به مفهوم «گام تصادفی» نزدیک است، منطق این مفهوم این است که اطلاعات موجود در بازار به شکل تصادفی و غیرقابل پیش‌بینی (با انتظارات هم‌جهت یا غیرهم‌جهت) هستند؛ در نتیجه تغییرات قیمت سهام نیز در بازارهای کارا باید تصادفی باشد. بازار کارا حافظه ندارد این تعبیر به این معنی است که از قیمت‌های دیروز در مورد قیمت‌های فردا نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد.

سرمایه‌گذاران با توجه به تعاریفی که ارائه شد در بازار کارا نمی‌توانند به سود غیرعادی و بالایی دست پیدا کنند و تنها راه آن خرید سهام با ریسکی بالاتر است. طبق فرضیه یاد شده، قرار نیست قیمت سهام همواره مساوی ارزش واقعی آن باشد.
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

سه تکنیک مودا، موری و مورای ژاپنی ها برای افزایش بهره وری

🔸Muda:
اتلاف منابع : یعنی اینکه بخشی از ظرفیت منبع را هدر دهیم. به عنوان مثال اگر در طول روز نیروی انسانی بیش از حد مجاز خود وقت تلف می کند، با مودا روبرو هستیم. یا اگر از یک لیفتراک دو تنی برای حمل 500 کیلو بار استفاده کنیم، مودا روی داده است .

🔸Muri:
استفاده بیش از حدمجاز از منابع : یعنی اینکه به منبع فشار بیاوریم. مثلا اگر بیش از حد به نیروی انسانی فشار بیاوریم با موری روبرو هستیم و در مثالی دیگر اگر بیش از 5 نفر سرنشین سوار خودروی سواری شوند، موری اتفاق افتاده است .

🔸Mura:
استفاده نادرست از منابع : مثلا اگر از یک نفر مهندس مکانیک در واحد اداری استفاده کنیم، با مورا مواجه هستیم . یا اگر از خودروی سواری برای حمل بار استفاده کنیم، کاربری اصلی منبع را زیر سئوال برده ایم .
مطالب و جزوه های حسابداری

اثر بخشی _ کارایی _ صرفه اقتصادی👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

ثربخشي عبارت است از ميزان دستيابي به هدفها”. 
“كارايي عبارت است از نسبت نتايج به‌دست آمده از عمليات (ستانده) به منابع مصرف شده (داده)”. براساس اين تعريف، عمليات كارا عملياتي است كه با استفاده از روشهاي بهينه، حداكثر بازده (ستانده) را با صرف حداقل منابع (داده) تامين كند. “صرفه اقتصادي عبارت است از تلاش در جهت حداقل كردن هزينه تحصيل و استفاده از منابع سازمان با حفظ كيفيت مناسب”.    
ديوان محاسبات انگلستان اين سه مؤلفه را به صورت زير تعريف مي كند :
صرفه اقتصادي :  حداقل كردن بهاي تمام شده منابع مورد نياز يا مصرفي با توجه به كيفيت مورد نظر (مصرف با توجيه اقتصادي)
کارایی :حداکثر ستانده با میزان نهاده ثابت یا ستانده ثابت با حداقل نهاده ممکن(مصرف خوب) ا
ثربخشي : مقایسه نتایج مورد نظر و نتایج واقعی پروژه ها، برنامه ها یا سایر فعالیت ها (مصرف هوشمندانه)  
مطالب و جزوه های حسابداری

روش های مختلف ارزیابی موجودی کالا👇👇👇👇👇👇:
رقم موجودی کالا از دوشاخصه تشکیل شده است:
1-تعداد:
تعداد موجودی کالای موجود در پایان سال که توسط شمارش فیزیکی موجودی کالا در یک عمل شمارش سالانه یا شمارش دائمی موجودی کالا به دست آمده است.
2-ارزش گذاری:
قانون پایه در IAS2(استاندارد بین المللی حسابداری شماره 2)"موجودی کالا" بیان می کند که موجودی کالا باید به پایین ترین قیمت وارزش خالص بازیافتنی اندازه گیری شود.
ارزش موجودی کالا به پایین ترین قیمت
و ارزش خالص بازیافتنی برای هرکدام از اقلام جداگانه یا گروهی از اقلام محاسبه می شود.
این جا مفهوم احتیاط در ارائه اطلاعات مالی به کار گرفته شده است.
سایر روش ها:
سایر روش ها که احتمال دارد به صورت تئوری برای ارزیابی موجودی کالا به کار رود.
1-موجودی کالا ممکن است بر اساس قیمت فروش مورد انتظار ارزیابی شود:
موجودی کالا ممکن است براساس قیمت فروش مورد انتظار منهای هرهزینه ای که به جهت آماده کردن آن ها برای فروش تحقق می یابد،ارزش گذاری شود.
این مبلغ به ارزش خالص بازیافتنی موجودی کالا منسوب است.
2-موجودی کالاها ممکن است بر اساس بهای تاریخی شان ارزش گذاری شوند(هزینه ای که در ابتدا برای خرید آن ها تحقق یافته)
3-موجودی کالاها ممکن است بر اساس مبلغی که برای جایگزینی آن ها هزینه می شود ارزش گذاری شوند،این مبلغ به هزینه جایگزینی جاری موجودی کالا منسوب
مطالب و جزوه های حسابداری

🔶 روش HIFO در قیمت گذاری کالا چیست ؟
در روش اولین صادره با گرانترین نرخ وارده (هایفو) Highest-In-First-Out کالای صادره از انبار بر اساس گرانترین نرخ کالای وارده به انبار قیمت گذاری می شود و این بیشترین نرخ تا زمانی که مواد با بالاترین قیمت تمام شود ادامه دارد و پس از ان نرخ بیشتر بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.
بنابراین در روش hifo کالاهای با قیمت تمام شده بالاتر به حساب تولید یا فروش منظور می شوند و موجودی پایان دوره بر اساس نرخ های پایین تر ارزشیابی و در #ترازنامه منعکس می گردند.
روش hifo دارای این مزیت است که در نوسان قیمت ها بیشترین هزینه مواد بدوا” جذب تولید یا فروش می شود و ارزیابی موجودی کالای پایان دوره بر اساس هزینه پایین انجام می شود که منجر به ایجاد یک ذخیره مخفی می گردد.
این روش برای ارزیابی موجودی کالا جز در شرایط بسیار استثنایی از لحاظ مقاصد گزارشگری #مالی بکار می رود و جزء روش های پذیرفته شده حسابداری محسوب نمی شود .
▫️مثال:
فرض کنید در یک شرکت بازرگانی موجودی پایان دوره یک قلم از کالاهای شرکت در پایان سال مالی ۹۲ تعداد ۵۰۰ عدد باشد و اطلاعات زیر در مورد آن کالا در دست است:
موجودی کالای اول دوره ۲۰۰ با قیمت ۱۰۰،۰۰۰ ریال
خرید اول ۲۵۰ با قیمت ۱۳۰،۰۰۰ ریال
خرید دوم ۳۰۰با قیمت ۱۱۵،۰۰۰ ریال
خرید سوم ۲۰۰ با قیمت ۱۲۵،۰۰۰ ریال
مطلوبست محاسبه بهای تمام شده کالای پایان دوره بر اساس روش HIFO:
▫️پاسخ:
بالاترین قیمت مربوط به اولین خرید ۳۲،۵۰۰،۰۰۰ = ۱۳۰،۰۰۰ * ۲۵۰
بالاترین قیمت بعدی مربوط به سومین خرید ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ = ۱۲۵،۰۰۰ * ۲00
بالاترین قیمت بعدی مربوط به دومین خرید ۵،۷۵۰،۰۰۰ = ۱۱۵،۰۰۰ * ۵0
بهای تمام شده کالای پایان دوره(۵۰۰ عدد) ۶۳،۲۵۰،۰۰۰ ریال
مطالب و جزوه های حسابداری

Emailing حسابرسی مستمر.pdf1.pdf
مطالب و جزوه های حسابداری

معاملات مشروع در ایران
مضاربه: قراردادی است بین دو طرف که یکی سرمایه را بر عهده می گیرد و دیگری تجارت با آن سرمایه را متقبل می شود تا سود حاصله را بر اساس نسبتی که با هم قرار گذاشتند بین خود تقسیم کنند. در صورت وجود زیان تنها صاحب سرمایه خسارت را تحمل می کند و ضرر کارپرداز تنها کوشش و اقدامات بی نتیجه است (تعیین سود معین در مضاربه ممنوع است چون حالت ربا به خود میگیرد).
مرابحه: فروش کالا به بهای معلوم به مشتری به ترتیبی که تمام یا قسمتی از بهای کالا به اقساط مساوی یا غیر مساوی در سررسید یا سررسیدهای معین دریافت شود.
اجاره به شرط تملیک: عقدی است که در آن شرط می شود مستأجر در پایان مدت اجاره در صورت عمل به شرط مندج در قرارداد عین مستأجره را مالک گردد.
مشارکت: درقرارداد مشارکت تمامی شرکا به میزان مشخصی سرمایه گذاری کرده و هر شریک به میزان سرمایه گذاری اش حق مدیریت شرکت را دارد و در صورت بروز سود و زیان هر شریک به میزان سرمایه گذاری اش از آن بهره مند می گردد.
مطالب و جزوه های حسابداری

دستورالعمل ؛ 15-95-260
تاريخ: 03-06-1395
@hesabdariirani
ماده «18» قانون ماليات بر ارزش‌افزوده
اداره کل امور مالياتي مؤديان بزرگ
موضوع:
فرايند بررسي درخواست و صدور گواهينامه ثبت‌نام در نظام #ماليات_بر_ارزش_افزوده
پيرو دستورالعمل شماره 539-93-200 مورخ 18-12-1393 موضوع چگونگي صدور گواهينامه ثبت‌نام در نظام ماليات بر ارزش‌افزوده، نظر به اينکه برابر اطلاعات واصله ، فرايند بررسي درخواست و صدور گواهينامه هاي يادشده مشکلاتي را براي برخي از مؤديان ايجاد نموده است،لذا به منظورتکريم مؤديان و تسهيل درصدورگواهينامه ثبت‌نام مقرر مي گردد:
1.در صورت رعايت مفاد دستورالعمل صدرالاشاره توسط مؤدي، ادارات امور مالياتي مکلفند پس از درخواست و تکميل مدارک توسط مؤدي،با رعايت اعتبار گواهينامه قبلي حداکثر ظرف مدت يک هفته نسبت به صدور گواهينامه ثبت نام اقدام نمايند.
2- چنانچه مؤدي ظرف مدت يک ماه از تاريخ درخواست در سامانه، نسبت به تکميل مدارک و مراجعه به اداره امور مالياتي مربوطه(در صورت اعلام مسئول پرونده)اقدام ننمايد، مأموران مالياتي ذي‌ربط موظفند با ذکر دلايل کافي نسبت به رد درخواست اقدام نمايند.
3- در موارديکه براي پرونده مؤدي داراي بدهي قطعي شده دستور توقف عمليات اجرائي توسط مراجع ذيصلاح ازجمله ديوان عدالت اداري صادر شده و تا زماني که دستور مذکور لغو نگرديده، ادارات #امورمالياتي مجاز خواهند بود نسبت به صدور گواهينامه ثبت نام سه‌ماهه اقدام نمايند.
4- در موارد خاص که با دلايل توجيهي قابل قبول امکان ثبت‌نام در طرح جامع مالياتي و يا پرداخت يا ترتيب پرداخت بدهي وجود ندارد و مؤديان ازنظر ثبت‌نام و يا دريافت ماليات و عوارض از کارفرمايان يا خريداران با مشکل مواجه مي باشند، مديران کل امورمالياتي مجاز خواهند بود با در نظر گرفتن وضعيت مؤدي و با اخذ تضمين لازم ازجمله چک(از حساب‌هاي بانکي معتبر و فعال مؤديان)ودرصورت عدم امکان دريافت چک، اخذتعهدپرداخت، امکان صدور گواهينامه ثبت‌نام حداکثر سه‌ماهه را براي اين دسته ازمؤديان فراهم نمايند.
بديهي است مسئوليت بررسي و کنترل کليه موارد فوق بر عهده مأموران مالياتي ذي‌ربط و مديران کل امور مالياتي حسب مورد خواهد بود.
@hesabdariirani
ماراهمراهی کنید👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

✅روش های حسابرسی برای کشف زیان های احتمالی :
@hesabdariirani
1- صورتجلسات هیأت مدیره تا تاریخ تکمیل رسیدگی ها را بررسی کنید .
2- درخواست تأییدیه ای حاوی درخواست پاسخ (دعاوی طرح شده درشرف طرح زیان های احتمالی دعاوی احتمالی ) را برای وکیل حقوقی ارسال کنید .
3- درخواست تأییدیه استاندارد بانک را برای تمام بانک هایی ارسال کنید که صاحب کار در طول سال مورد رسیدگی ، با آن بانک ها معامله داشته است . تأییدیه استاندارد اطلاعات مربوط به هرگونه بدهی احتمالی صاحب کار را از بانک درخواست می کند .
4- مکاتبات با مؤسسات مالی ، اعتباری را به منظور یافتن شواهدی برای وجود پشت نویسی اسناد ، تضمین پرداخت بدهی دیگران یا فروش یا واگذاری حساب های دریافتی ، بررسی کنید .
5- تأییدیه مدیران صاحب کار را مبتنی بر ثبت دفاتر بودن و افشای تمام بدهی های شناخته شده شرکت ، دریافت کنید .
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

استاندارد گزارشگری مالی شماره 15
@hesabdariirani
-
مفاهیم برخی از کلمات کلیدی
قرارداد
توافقی میان دو یا چند طرف که موجب ایجاد تعهدات و وظایف قابل اجرا می گردد.
سود
افزایش در منافع اقتصادی طی دوره مالی، به شکل افزایش در دارایی ها و یا کاهش در بدهی ها.
تعهدات اجرایی
تعهدی در قرارداد برای انتقال موارد زیر به مشتری:
- کالا یا خدمات مشابه؛ یا
- مجموعه ای از کالا یا خدمات مجزا که اساسا یکسان بوده و رویه ای مشابه را برای انتقال به مشتری دارند.
درآمد
وجوه حاصل از فعالیت های عادی شرکت.
قیمت معاملاتی
مبلغ عایداتی که انتظار می رود تا در ازای تحویل کالا یا خدمات تعهد شده به مشتری به واحد گزارشگر تعلق گیرد.
@hesabdariirani

ارائه درآمد در صورت های مالی
درآمد را به عنوان یک بدهی،دارایی یا یک دریافتنی قرارداد در ترازنامه بسته به زمان پرداخت واجرای قرارداد،نمایش دهید.
برای مثال؛تعهدی که پیش پرداخت آن صورت گرفته اما هنوز اجرا نشده یک بدهی قرار داد است.
اگر اجرا شده ولی پرداخت نشده یک دریافتنی یا دارایی قرارداد می باشد.
1)اگر پرداخت مشروط است(به چیزی به غیر از زمان)پس یک دارایی قرارداد محسوب میشود.
2)اگر پرداخت غیر مشروط است پس یک دریافتنی محسوب میشود.
دارایی و دریافتنی قرار داد باید مطابق با استاندارد گزارشگری مالی بین المللی شماره 9محاسبه شود.
موارد ملزم به افشا
همه ی اطلاعات کیفی و کمی:
1-قرارداد با مشتریان
2-دادرسی های مهم در به کار بستن آن قرار دادها؛و
3-هر دارایی شناخته شده از هزینه هابرای تکمیل یک قرارداد به همراه حق گمرکی.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

‍ 🔶🔷اندوختة قانونی چیست و مقدار آن چقدر است؟
@hesabdariirani
هیات مدیرة هر شرکت مکلف است هر سال 5 درصد از سود خالص شرکت را با عنوان اندوختة قانونی ذخیره نماید. همین که اندوختة قانونی به 10 درصد کل سرمایه شرکت رسید، ذخیره‌کردن آن اختیاری است.

طبق ماده 140 اصلاحیه قانون تجارت ، یک بیستم سود خالص هر سال باید به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته شود . ازطرف دیگر ، طبق ماده 238 همان اصلاحیه ، مبنای محاسبه اندوخته قانونی ، سود خالص پس از وضع زیان های وارده در سالهای قبل تعیین شده است . بنابراین ، در شرایطی که شرکت زیان انباشته (سنواتی ) دارد ، تنها ، رقم سود خالص سال جاری نباید مبنای محاسبه اندوخته قانونی قرار گیرد بلکه لازم است جمع زیان سنواتی از رقم سود خالص سال جاری کسر و یک بیستم مازاد محاسبه و به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته شود .

اندوخته قانونی طبق قانون تجارت باید هر ساله 20 / 1 معادل 5%سود شرکت جهت اندوخته قانونی ذخیره شود تا به 10%سرمایه برسد واین اندوخته اجباری است (در صورت سودده بودن شرکت) ولی اندوخته عمومی و احتیاطی اختیاری وبسته به نظر هیات مدیره میباشد.

نکته مهم در خصوص اندوخته قانونی این است که در صورتی که یک واحد تجاری مبلغ اندوخته قانونی خود را از سقف تعیین شده (5 درصد سرمایه) بیشتر در نظر گرفته باشد (مثلا 7 درصد) تحت هیچ عنوان اجازه کاهش مبلغ اندوخته خود را نخواهد داشت-تبصره 2 ماده 158 قانون تجارت((انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع می باشد.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی ، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شکل ها و مدلهای خاص انجام می گیرد. تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا که گزارشهای این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی نمی شود و بیشتر تراز حسابها می باشد. برای مثال یک حسابدار تجربی نمی تواند براحتی بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کرد.

حسابداری به عنوان یک نظام پردازش اطلاعات، داده های خام مالی را دریافت نموده، آنها را به نظم در می آورد.

محصول نهایی نظام حسابداری گزارش ها و صورت های مالی است که مبنای تصمیم گیری اشخاص ذی نفع (مدیران ، سرمایه گذاران ، دولت و ...) قرار می گیرد.

ماهیت :

یک حسابدار متخصص، در آینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راههایی سرمایه گذاری نماید تا استفاده بهینه کند و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک خود می تواند بگوید که از چه طریقی باید تامین مالی کرد. و مجموع این فعالیت ها خارج از توانایی یک حسابدار تجربی است.

«حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که با فراهم کردن اطلاعات لازم کمک می کند تا سرمایه گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند، تصمیم بگیرند. برای مثال اگر شخصی بخواهد در یک شرکتی سرمایه گذاری کند، تمایل دارد که وضعیت مالی آن شرکت و یا نتایج عملیات آن شرکت را در طی سالهای قبل بداند. موضوعاتی که به صورت گزارشهای مالی توسط حسابداران تهیه می شود.

«حسابداری به منظور جوابگویی به نیازهای انسان به وجود آمده است. به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیت های اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن ، هدفها و روشهای حسابداری برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی، توسعه یافته است. چرا که اشخاص، شرکت ها و دولت برای تصمیم گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی قابل اتکا دارند که این اطلاعات را به یاری حسابداری می توان به دست آورد. از سوی دیگر انجام سرمایه گذاری یکی از مواد ضروری و اساسی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشور است و سرمایه گذاران نیز از بعد عرضه سرمایه، تا حد امکان سعی دارند منابع مالی خودرا به سویی سوق دهند که کمترین ریسک و بیشترین بازده را داشته باشد. یعنی به دنبال برآورد ریسک سرمایه گذاری ها خواهند بود. این در حالی است که یکی از مبانی اساسی برای محاسبه ریسک بازار شرکت ها ، استفاده از اطلاعات تولید شده توسط سیستم حسابدای است.

رشته حسابداری از جمله رشته هایی است که از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد.

آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد:

به نظر می رسد فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته، آمادگی و پختگی بیشتری برای حضور در بازار کار دارند.

نتیجه یکی از تحقیقات دانشگاه «کلمبیا» مبنی بر این بود که از از دهه 70 به بعد همه شرکتهای موفق، شرکتهایی بوده اند که مدیر آنها تحصیلات مالی داشته است. چون از این دهه به بعد اطلاعات نقش مهمی پیدا کرده است و مهمترین اطلاعات نیز، اطلاعات مالی است که تاثیر بسیاری در تصمیم گیری روسای شرکت ها دارد.

«فرصت های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است و از پایین ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر می گیرد. و با وجود این که در دانشگاههای مختلف کشور اعم از دولتی ، غیرانتفاعی و آزاد، دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تدریس می کنند اما تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته از بیشتر رشته ها کمتر است. چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه های کشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.

همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات کاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امکان پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شرکتها اعم از دولتی و خصوصی می باشد.

فارغ التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می توانند در سطوح مختلف و شاخه های متفاوت عهده دار انجام امور مالی گردند که شرح آن چنین است:

الف) حسابداری

فارغ التحصیلان می توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول کار شوند:

حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.

حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی.

حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا
مطالب و جزوه های حسابداری

عامل ذیحساب.

حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.

حسابداری بیمه : در موسسات بیمه .

حسابداری بانکها : در شعبه ها و سرپرستی بانکها .

حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.

ب ) حسابرسی

فارغ التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه های حسابداری در بند الف در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می شوند :

حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیات مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارائه می دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می کنند.

حسابرسان مستقل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکتها یا سازمانها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می کنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می باشند.

در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یک سازمان دولتی ، بزرگترین موسسه حسابرسی است و در کنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می باشند.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه:

داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل دانش آموزان رشته ریاضی در این رشته موفقتر هستند. البته این بدان معنا نیست که دانش آموزان رشته علوم انسانی قادر به ادامه تحصیل در رشته حسابداری نیستند بلکه باید تلاش کنند تا از دانش ریاضی خوب و یا حداقل متوسطی برخوردار باشند.

همچنین یک حسابدار باید بتواند بخوبی گزارش کارهای خود را ارائه دهد. بنابراین باید در ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد. این ویژگی بخصوص در سطوح بالاتر این رشته یعنی حسابرسی و مدیریت مالی اهمیت بسیاری دارد.

در آزمون هر سه گروه آزمایشی درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته ضریب 4 دارد.

دانشجوی حسابداری باید صادق و رازدار باشد چون در آینده تمام اسناد و مدارک یک سازمان را در اختیار دارد و اگر فرد رازدار و در کل با اخلاقی نباشد لطمات زیادی به آن شرکت و در نهایت به جامعه وارد می آورد. این مساله بخصوص در حسابرسی اهمیت بیشتری دارد زیرا اگر یک حسابرس که وظیفه بررسی گزارشات مالی یک سازمان و تایید صحت و سقم آن را بر عهده دارد، درستکار نبوده و یا شهامت ابراز مشکلات را نداشته باشد، می تواند به نابسامانی های اداری و مالی یک جامعه دامن بزند.

و بالاخره یک حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر و تحول باید خلاق، مبتکر، صبور و منضبط باشد.

علاقه به امور مالی و تجزیه و تحلیل های آن، عامل موفقیت دانشجوی حسابداری است.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

دو قسمت توضیح در مورد حسابداری👆👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

حسابداری مالی👇👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

اين نوع از حسابداري را مي توان حسابداري گزارش نيز ناميد. زيرا هدف اصلي در اين نوع از حسابداري، تهيه صورتهاي مالي اساسي مي‌باشد كه مورد نياز استفاده كنندگان از اين صورتهاي مالي است. شايد بتوان گفت كه دليل اصلي پيدايش اين نوع حسابداري، اصل تفكيك شخصيت مي‌باشد. اين اصل امكان مشاركت صاحبان سرمايه اي را كه به تجارت نمي پرداختند ممكن ساخت و به اين شكل باعث رشد و توسعه بنگاه هاي تجاري شد. اين نوع از مشاركت باعث پيدايش سهام و بازار بورس شد. البته دليل اصلي ايجاد بازار بورس را مي توان، افزايش شمار شركتهاي سهامي دانست.

يكي ديگر از موضوعات اصلي كه در اين دوران تأثير اساسي بر رشته حسابداري گذاشت برقراري ماليات بر درآمد بود. اين نوع از ماليات كه در اغلب كشور هاي صنعتي اروپا وسيله اي براي تأمين عدالت اقتصادي است از اوايل قرن نوزدهم ايجاد و به تدريج جزئي از نظام مالياتي كشورها شد. تعيين ماليات بر درآمد مستلزم شناخت دقيق سود خالص بود و لازمه اين شناخت نگهداري حسابها و دفاتر منظم و تهيه صورتهاي مالي كه ميزان سود را به درستي نشان دهد. به اين ترتيب دولتها به صورت يكي از اصلي ترين استفاده كنندگان از صورتهاي مالي مؤسسات درآمدند.

ديگر استفاده كنندگان از اين صورت‌هاي مالي عبارتند از بانكها، اعتبار دهندگان، بستانكاران بلند مدت و كوتاه مدت، فروشندگان، مشتريان، كاركنان، سرمايه‌گذاران بالقوه، كارگزاران بازار سرمايه، جامعه و مديريت مؤسسه.
مطالب و جزوه های حسابداری

تعریف ارزش گذاری👇👇👇👇👇👇👇 @hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

به پروسه تعیین ارزش فعلی واقعی یک دارایی یا شرکت، ارزش گذاری گفته می‌شود. معمولاً روش‌های متنوعی برای این کار مورداستفاده قرار می‌گیرد، بعضی‌ها از این روش‌ها به‌صورت ذهنی انجام می‌شوند و برخی دیگر عینی هستند و از طریق روش‌های آماری و اقتصادسنجی به نتیجه می‌رسند.

توضیحات مدیر مالی در مورد ارزش گذاری

به‌طور نمونه، تحلیلگری که محاسبه ارزش واقعی یک شرکت را به عهده گرفته است، ممکن است به مدیریت آن، ترکیب ساختاری سرمایه شرکت، درآمدهای آتی مورد انتظار و ارزش بازار دارایی‌های شرکت توجه کند.

قضاوت در مورد سهم و نقش مدیریت یک شرکت در میزان ارزش آن می‌تواند نیازمند به‌کارگیری روش‌های ذهنی باشد، درحالی‌که محاسبه ارزش ذاتی شرکت بر طبق درآمدهای مورد انتظار آتی می‌تواند از طریق روش‌های عینی انجام شود.

معادل‌ انگلیسی ارزش گذاری عبارت است از:

Valuation

@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

فصل اول

به کار گیری روشهای مختلف در حسابداری , اثاری واقعی بر محاسبه و سایر پدیده های اقتصادی به شرح زیر دارد :

1- اثر بر مبلغ بدهی مالیاتی واحد انتفاعی

2- اثر بر ارزیابی عملکرد مدیریت که به نوبه خود بر حقوق و مزایای مدیران تاثیر می گذارد

3-اثر بر سود سهام قابل توزیع و قیمت سهام واحد انتفاعی در بورس اوراق بهادار

4- اثر بر اعتبار واحد انتفاعی و به تبع ان تاصیر بر هزینه تامین مالیسئوال – چرا حسابداری نمی تواند واقعیتهای اقتصادی را در تمامی موارد به دقت اندازه گیری کند ؟

پاسخ – زیرا از مفهوم واقعیتهای اقتصادی برداشتهای متفاوتی وجود دارد .تعریف تئوری

بیان سیستماتیک اصول و تبیین روابط اشکار یا مبانی برخی از پدیده های مشخص را که مشاهده و تا حدودی تایید شده استهدف تئوری بیان هدف و پیش بینی است .یکی از هدفهای اصلی تئوری یک علم داشتن مجموعه دانشی است که به خوبی تعریف , به نحوی سیستماتیک گرداوری و سازماندهی و به حد کافی تایید شده باشد تا چارچوب مناسبی را برای عملیات اتی فراهم کندتئوری می تواند دستوری یا مثبت (توصیفی ) باشد

تئوری دستوری ان چه را که باید باشد بیان می کند در حالی که تئوری مثبت انچه را که هست بیان می کندهدف تئوری حسابداری

فراهم کردن مجموعه ای از اصول و روابطی است که عملیات مشاهده شده حسابداری را بیان و عملیات مشاهده نشده را پیش بینی کند به بیان دیگر تئوری حسابداری باید بتواند دلایل انتخاب مبانی و روشهای مختلف حسابداری را توسط واحدهای انتفاعی بیان و ویژگیهای واحدهایی را که از میان روشهای پدیرفته شده حسابداری روش خاصی را انتخاب می کنند پیش بینی نماید. ضمنا تئوری حسابداری باید از طریق تحقیقات حسابداری ازمون و تایید گردد.


@hesabdariirani
تعریف تئوری حسابداری

تئوری حسابداری مجموعه ای از مفروضات مبنا , تعاریف , اصول و مفاهیم و نحوه ا ستنتاج انهاست که زیر بنای تدوین استانداردهای حسابداری توسط مراجع مربوط و همچنین مشاهده گزارش اطلاعات حسابداری را تشکیل میدهداز دیدگاه عملی می توان اظهار داشت که تدوری حسابداری به بهبود حسابداری و مطلوبیت ارائه صورتهای مالی کمک می کندتئوری حسابداری همواره می تواند در زمینه های زیر به طور موثر یاری دهنده باشد :

1- درک بهتر نحوه تدوین قواعد حسابداری در چارچوب ساختار حسابداری مالی

2-فراهم کردن زمینه بهبود در فرایند تدوین استانداردهای جدید

3-یکپارچه کردن استانداردهای حسابداری در سطح ملی و همچنین بین المللیسیاست گذاری های حسابداری معمولا تحت تاثیر عوامل زیر قرار دارد( نهاده های فرایند سیاست گذاری حسابداری )

1- تئوری حسابداری 2-شرایط سیاسی 3-وضعیت اقتصادیوظیفه سیاست گذاری حسابداری که به عنوان تدوین استانداردهای مورد اشاره قرار می گیرد توسط نهادها ی مسئول انجام و نتایج ان بصورت بیانیه های رسمی انتشار می یابد

اندازه گیری در حسابداری

انتساب مبالغ به صفات و یا ویژگیهای اقلامی است که اندازه گیری می شوند

در حسابداری خود اقلام اندازه گیری نمی شوند بلکه ارزشی اندازه گیری می شود که می توان بر حسب پول به صفات معینی از اقلام مزبور نسیت داد
@hesabdariirani


اندازه گیریهای مستقیم و غیر مستقیم

چنانرقم نسبت داده شده به یک قلم معرف اندازه واقعی ویژگی مورد نظر باشد این اندازه گیری مستقیم محسوب می شود اندازه گیری غیر مستقیم معمولا از طریق پیچیده تری انجام می شود .معیارهای ارزیابی و پیش بینی

طریقه دیگر برای طبقه بندی اندازه گیریها تفکیک ان به معیارهای ارزیابی و معیارهای پیش بینی است . معیارهای ارزیابی باصفات مشخصی از اقلام ارتباط دارد که می تواند به طور مستقیم و یا غیر مستقیم بدست اید .

معیارهای پیش بینی با عواملی ارتباط دارد که معرف وضعیتهایی در اینده است.انواع اندازه گیری

ارتباط بین سیستم اندازه گیری و صفات اقلام مورد اندازه گیری تعیین کننده نوع اندازه گیری است

انواع مقیاسهای اندازه گیری عبارتند از

مقیاس اسمی – مقیاس ترتیبی – مقیاس فاصله ای – مقیاس نسبیساده ترین نوع سیستم اندازه گیری اسمی است . یک سیستم طبقه بندی مشتمل بر اسامی است .

نوع دیگر از سیستم اندازه گیری مقیاس ترتیبی (وصفی ) است .

در مقیاس ترتیبی اقلام به ترتیب اولویت فهرست و به هر یک از اقلام شماره ای اختصاص داشته می شود.مقیاس فاصله ای بر خلاف مقیاس ترتیبی , تغییر در صفت اندازه گیری در هر یک از طبقات باید مساوی باشد.

مقیاس نسبی همانند مقیاس فاصله ای تغییر ر صفت مورد اندازه گیری هر یک از طبقات پابرجاست اما ویژگی دیگر نیز دارد . در حسابداری بکارگیری مقیاس نسبی امکان پذیر است زیرا عدد صفر در حسابداری معذف نداشتن پول است


@hesabdariirani
عینیت

چنانچه استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری بر این باور باشند صرف نظر از شخص تهیه کننده
مطالب و جزوه های حسابداری

اطلاعات , ارزشهای گزارش شده یکسان خواهند بود . میزان اطمینان اطلاعات افزایش چشمگیری خواهد یافت برخی از حسابداران این ویژگی را عینیت نامیده اند.

عینیت به عنوان میزان اتفاق رای در میان اشخاص اندازه گیری که از ابزارهای یکسانی استفاده می کند با محدودیتهای یکسانی مواجه بوده اند و صفت یکسانی را اندازه گیری می کنند .

میتوان از رابطه واریانس استفاده کرد که واریانس محاسبه شده با عینیت رابطه معکوس دارد
خلاصه تئوری حسابداری فصل یک
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

بازار سرمایه👇👇👇👇👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

@hesabdariirani
بازار سرمایه، (به انگلیسی: Capital market) به بازارهای مالی جهت خرید و فروش اوراق قرضه یا اوراق بهادار، با سررسید بیشتر از یک سال و دارایی‌های بدون سررسید، اطلاق می‌شود. در معمول‌ترین تقسیم‌بندی، بازار سرمایه از نظر مرحله عرضه اوراق بهادار، به دو بازار اولیه (بازار دست اول) و ثانویه (بازار دست دوم) تقسیم می‌شود.

در یک تقسیم‌بندی کلی دیگر، بازار سرمایه‌ای ایران از نظر شرایط شرکت‌ها، به دو بازاربورس اوراق بهادار و فرابورس طبقه‌بندی می‌شود.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

شرکت سهامی خاص👇👇👇👇👇👇
مطالب و جزوه های حسابداری

@hesabdariirani
شرکت سهام خاص: شرکتهای سهامی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است . این گونه شرکت ها ، شرکت سهامی خاص نامیده می شوند (ماده 4 ل.ا.ق.ت) حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص 3 نفر و حداقل سرمایه در زمان تاسیس 1000000 ریال می باشد و سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می گردد ، در خصوص حداقل تعداد اعضاء هیات مدیره مقرراتی وضع نگردیده است . بر طبق نظریه حقوقی شماره 5156 /7 مورخ 13/7/1367 تعداد اعضای هیات هیات مدیره نمی تواند کمتر از 3 نفر باشد .
@hesabdariiriani
مطالب و جزوه های حسابداری

استاندارد گزارشگری مالی شماره 15-کالای امانی-
@hesabdariirani
حسابداری کالای امانی-فروش کالا توسط حق العمل کار:
درنهایت وقتی که حق العمل کار کالاهای به امانت گذاشته شده را می فروشد،یک مبلغ فروش از پیش تعیین شده به فرستنده کالا می پردازد.
فرستنده کالا این مبلغ فروش از پیش تعیین شده را ثبت می کند:
وجه نقد بدهکار
فروش بستانکار
هم چنین مبلغ مربوط به موجودی کالا را از ثبت هایش حذف می کند:
بهای تمام شده کالاهای فروخته شده بدهکار
موجودی کالا بستانکار
یک سود یا زیان از معامله فروش از این دو ثبت رخ می دهد.
فرستنده کالا ممکن است بسته به قرارداد با حق العمل کار،یک حق العمل به حق العمل کار برای فروش کالاهای امانی،پرداخت کند.
در این حالت،ثبت به صورت زیر است:
هزینه حق العمل بدهکار
حسابهای پرداختنی بستانکار
از منظر حق العمل کار:
@hesabdariirani
یک معامله فروش یک پرداخت به فرستنده کالا برای کالاهای به امانت گذاشته ای شده که فروخته شده اند ایجاد می کند.
هم چنین یک معامله فروش برای ثبت فروش کالاها به شخص ثالث وجود خواهد داشت:
وجه نقد یا حسابهای دریافتنی بدهکار
فروش بستانکار
مطالب و جزوه های حسابداری

@hesabdariirani
کاربرگ

معمولا حسابدار ها قبل از اینکه حسابها را ببندند و صورتهای مالی را تهیه کنند ابتدا از فرمی به عنوان پیش نویس برای انجام اصلاحات و بستن حسابها و اطمینان از صحت کار خود استفاده می کنند که به آن کاربرگ میگویند حال به طور علمی و اساسی روش تهیه کاربرگ را توضیح میدهیم:

کاربرگ چیست؟

کاربرگ: فرم یا ورقه ستون بندی شده ای است که در پایان دوره مالی تهیه و در آن اطلاعات لازم برای اصلاح حسابها؛ تهیه صورت های مالی و بستن حسابها گرد آوری میشود.

کاربرگ به عنوان صورت های مالی اساسی و مدارک رسمی حسابداری نمی باشد و میتوان اشتباهات را به راحتی در ان پاک و تغییر داد.

کاربرگ معمولا ده ستون مبلغ دارد اما تعدا ستون های آن را می توان بسته به نیازهای موسسات مختلف افزایش داد.

اطلاعات موجود در خود کلمه کاربرگ نهفته است و از راست به چپ سلسله مراتب عمل حسابداران برای تهیه کاربرگ نشان میدهد.

به این صورت که کلمه ( کار ) از کاربرگ به کار حسابداران در آخر دوره حسابداری که تهیه تراز آزمایشی است اشاره دارد و کلمه و حرف ( بر ) به برگشت دادن و اصلاحات مورد نیاز و تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده اشاره دارد و حرف ( گ ) کلمه کاربرگ به گزارش های نهایی حسابداری که شامل سود و زیان و ترازنامه می باشد اشاره می کند. بنابراین یک کاربرگ شامل بخشهای:

تراز آزمایشی
اصلاحات
تراز آزمایشی اصلاح شده
بخش سود و زیان
بخش تراز نامه می باشد

در ضمن باید گفت که هر بخش دارای یک ستون بدهکار و بستانکار می باشد که نتیجتآ ( ۱۰= ۲ × ۵ ) ۱۰ ستون کاربرگ حاصل می شود.

کاربرگ حسابداری👆👆👆👆👆👆
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

رویداد مالی 👇👇👇👇👇👇👇👇
@hesabdariirani
معاملات و عملیات مالی شامل انواع رویدادهای مالی است که موجب تغییر در دارایی ، بدهی و سرمایه می گردد . معاملاتی که بین موسسه با موسسات و اشخاص خارج از موسسه انجام می شود ، رویدادهای مالی برون سازمانی نامیده می شود . این رویدادها از اسناد و مدارکی از قبیل صورتحسابهای خرید و فروش ، رسیدهای دریافت و پرداخت نقدی و ... استخراج و در دفاتر ثبت و سپس پردازش می گردند . گروه دیگری از رویدادهای مالی که ناشی از عملیات داخلی در موسسه است ، رویدادهای مالی درون سازمانی نام دارد . این رویدادها ، در اسناد داخلی موسسه منعکس می شود ، مثل مدارک مربوط به اصلاح حسابها که در دفاتر ثبت و سپس پردازش می شوند
مطالب و جزوه های حسابداری

آیا برای دوره های کوتاهتر از یک دوره مالی ( به عنوان مثال برای یک دوره ۶ ماهه شرکتی که صورتهای مالی خود را سالانه ارایه می دهد) می توان گزارش حسابرسی بر اساس استانداردهای بخش ۷۰۰ صادر نمود؟
@hesabdariirani
پاسخ طیف اول:
برای هر دوره‌ای می‌توان. منتها روش‌ها و محدوده رسیدگی باید رعایت بشه. مخاطب گزارش كسي است كه حسابرس را به كار مي گمارد براي سالانه مجمع است و براي دوره هاي كوتاهتر كسي كه درخواست داده( عموما هييت مديره و یا حتی مجمع) است
دراينكه سالانه بايد شركت گزارش حسابرسي داشته باشد هم دلايل قانوني و هم استانداردي وجود دارد و بحثي نيست اما اينكه نمي شود براي دوره كمتر يا بيشتر گزارش داد منعي وجود ندارد
پاسخ طیف دوم:
برای دوره های کوتاه تر از یکسال نمی توان گزارش حسابرسی به شکل سالانه که خطاب به مجمع است ارائه داد. به این علت که مجمع سالی یکبار برگزار می شود و سالی یکبار صورتهای مالی تصویب میشود. ولی میتوان گزارش حسابرسی به شکل پایان سال ارائه داد با این تفاوت که باید بر اساس الزامات استاندارد حسابرسی روشهای توافقی انجام شود.
ضمن اینکه به استثنای شرایط خاص که دوره مالی کمتر از یکسال باشد، طبق بند ۴۸ استاندارد حسابداری شماره یک صورتهای مالی باید حداقل برای یکسال مالی تهیه شود. در غیر اینصورت در انطباق با استاندارد تلقی نمی شود.
استثنائات به دوره هایی غیر از یکسال برای انجام حسابرسی به معنای اخص کلمه و نه بررسی اجمالی و سایر خدمات مثل دوره اول تاسیس یا تغییر سال مالی وجود دارد ولی برای اینکه صریحا بگوییم غیر از دوره یکساله نمیشود حسابرسی را انجام داد باید اثبات کنیم که برای صورتهای مالی تهیه شده برای دوره کمتر از یکسال اساسا نمیشود فرآیند حسابرسی را انجام داد.اما اینکه چرا دوره مالی یکساله است و متعارفا حسابرسی هم مبتنی بر آن جاری است دلایل حقوقی و قانونی هم دارد. یکی اینکه اگر به ماده ۸ قانون تجارت در خصوص طرح اساسنامه رجوع کنیم در بند ۱۹ میبینیم که به تعیین آغاز و پایان " سال" مالی شرکت و موعد ..... اشاره دارد. علاوه بر این عملکرد هیات مدیره باید سالانه رسیدگی شود و نتیجه آن که از جمله سود زیان آن باید احراز و در صورت وجود سود تقسیم شود. از اینرو مجمع مربوطه عادی " سالانه" است.
ضمن توجه به دلایل طیف دوم ولیکن منع و الزام قانونی صریحی در خصوص رد پاسخ طیف اول ارائه نشد
سایر نظرات ارایه شده:
۱- میسر است. مثلا در شرایطی که شرکت را می خرند یا می فروشند گزارش حسابرسی بین دوره صادر می شود یا در شرایط انحلال یا ادغام شدنی است.
۲-اگر قرار است صورتهای مالی برای دوره ای کمتر از یکسال تهیه شود مطمئنا بحث تصویب و تقسیم سود نیست بلکه برای مقاصد دیگری است و به نظر من نه تهیه آن اشکال دارد و نه حسابرسی آن .
استاندارد تلفیقی هم بیان می کند که وقتی تاریخ های ترازنامه منطبق نیست باید صورتهای مالی به تاریخ شرکت اصلی تهیه شود و اگر در همان سال شرکتی تحصیل شود صورتهای مالی باید از تاریخ تحصیل تا تاریخ ترازنامه شرکت اصلی تهیه شود و در تلفیق لحاظ شود .به نظرم حسابرسی آن نیز منعی ندارد و مخاطب آن دیگر مجمع عمومی عادی سالانه نیست و بند توضیحی در گزارش [email protected] h
@hesabdariirani
۳-سایر بند توضیحی باید موضوع ( حدود ، چهارچوب و مشخصات زمانی گزارش حسابرس) را مشخص کنه و بقیه فرآیند طبق استانداردهای بخش ۷۰۰ انجام بشه
۴- باتوجه به اينكه گزارش شش ماهه شامل بند ٧ و ٩ استانداردحسابداري ٢٢ ميشه فكر ميكنم ارائه گزارش حسابرس بر اساس استانداردهاي ٧٠٠ و ٧٠٥ حسابرسي بلامانع باشه
و اظهارنظر حسابرس نسبت به صورتهاي مالي بر اساس انطباق با استانداردهاي حسابرسي انجام ميشه فكر ميكنم منعي براي ارائه گزارش حسابرس بشكل استاندارد نباشه
۵-یک نکته جنبی دیگر هم اشاره شود بد نیست. یکی از موضوعات بحث برانگیز که هنوز هم جای چالش است ماده ۴۵ قانون بازار اوراق بهادار است که تعارض ماهیتی با آنچه دارد رخ میدهد دارد.
بموجب این ماده ناشران بورس باید (بند یک) صورتهای مالی حسابرسی سالانه و (بند دو) صورتهای مالی میان دوره ای شامل ۶ ماهه " حسابرسی شده" و صورتهای مالی سه ماهه به سازمان بدهد.
بند دو را اگر به معنای اخص حسابرسی بگیریم اساسا گزارش بررسی اجمالی که ۶ ماهه منتشر میشود با این بند منافات دارد. این موضوع در کمیته استانداردهای بورس چند سال پیش
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

آربیتراژ چیست؟
@hesabdariirani
از مصادیق بارز آربیتراژ معاملات ارزی و سود بردن از نرخ تبدیل ارزهای مختلف در بازارهای مختلف است.طبق تعریف, قیمت گذاری نادرست ورقه بهادار به طریقی که سود بدون ریسک ایجاد نماید, "آربیتراژ" نامیده می شود. فرصت آربیتراژ زمانی حاصل می شود که یک سرمایه گذار بتواند پرتفویی را با حجم سرمایه گذاری صفر تشکیل دهد, به نحوی که سود مطمئن (بدون ریسک) به دست آورد. پرتفوی با حجم سرمایه گذاری صفر, یعنی اینکه, به منظور سرمایه گذاری نیازی به استفاده از پول خود وجود نداشته باشد. فرصت آربیتراژ وقتی حاصل می شود که قانون وجود "یک قیمت" رعایت نشود. یعنی که دارایی با قیمتهای متفاوت مبادله شود. APT براین فرض استوار است که یک تعادل منطقی در بازارهای سرمایه, مانع ازفرصتهای آربیتراژ می شود.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

چه شرکتهایی می توانند وارد بورس شوند ؟
@hesabdariirani
• شرکت باید در ایران ثبت شده و دارای تابعیت ایرانی باشد.
• شرکت باید سهامی عام باشد.
• شرکت باید دارای سهام عادی با نام دارای حق رأی باشد و 100% بهای اسمی آن پرداخت شده باشد.
• حداقل دو سال از تاریخ بهره برداری شرکت گذشته باشد.
• حداقل سرمایه شرکت 10 میلیاردریال برای تالار اصلی و 5 میلیارد ریال برای تالار فرعی می باشد.
• شرکت باید در دو دوره متوالی سودآور بوده و امکان سودآوری آن در آینده وجود داشته باشد و همچنین زیان انباشته نداشته .
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

افت هیجان بازار ارز/ سکه یک میلیون و 135هزار تومان

هم‌اکنون در بازار تهران سکه طرح جدید با 18 هزار تومان رشد قیمت یک میلیون و 135 هزار تومان و دلار با 15 تومان افزایش 3647 تومان داد و ستد می‌شود.

📍امروز در بازار تهران قیمت سکه و ارز تحت تاثیر نتایج انتخابات آمریکا افزایش یافت.

هم‌اکنون سکه طرح جدید با 18 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته یک میلیون و 135 هزار تومان، طرح قدیم با 15 هزار تومان رشد یک میلیون و 125 هزار تومان و نیم سکه با 8 هزار تومان صعود قیمت 570 هزار تومان معامله شد.

همچنین ربع سکه با 4 هزار تومان افزایش 300 هزار تومان، سکه گرمی با 4 هزار تومان افزایش 190 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار با 2 هزار و 145 تومان رشد قیمت 114 هزار و 717 تومان فروخته شد.

قیمت اونس نیز امروز در بازار جهانی طلا با 25 دلار و 20 سنت افزایش به 1302 دلار و 50 سنت رسید.

تا ساعاتی پیش بهای دلار در بازار تهران به 3655 تومان و یورو به 4095 تومان هم رسیده بود اما هم‌اکنون 3647 تومان، یورو 4074 تومان و درهم 1004 تومان به فروش می‌رسد.
مطالب و جزوه های حسابداری

افت هیجان بازار ارز/ سکه یک میلیون و 135هزار تومان

هم‌اکنون در بازار تهران سکه طرح جدید با 18 هزار تومان رشد قیمت یک میلیون و 135 هزار تومان و دلار با 15 تومان افزایش 3647 تومان داد و ستد می‌شود.

📍امروز در بازار تهران قیمت سکه و ارز تحت تاثیر نتایج انتخابات آمریکا افزایش یافت.

هم‌اکنون سکه طرح جدید با 18 هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته یک میلیون و 135 هزار تومان، طرح قدیم با 15 هزار تومان رشد یک میلیون و 125 هزار تومان و نیم سکه با 8 هزار تومان صعود قیمت 570 هزار تومان معامله شد.

همچنین ربع سکه با 4 هزار تومان افزایش 300 هزار تومان، سکه گرمی با 4 هزار تومان افزایش 190 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار با 2 هزار و 145 تومان رشد قیمت 114 هزار و 717 تومان فروخته شد.

قیمت اونس نیز امروز در بازار جهانی طلا با 25 دلار و 20 سنت افزایش به 1302 دلار و 50 سنت رسید.

تا ساعاتی پیش بهای دلار در بازار تهران به 3655 تومان و یورو به 4095 تومان هم رسیده بود اما هم‌اکنون 3647 تومان، یورو 4074 تومان و درهم 1004 تومان به فروش می‌رسد.
مطالب و جزوه های حسابداری

قیمت امروز بعد از انتخابات👆👆👆👆👆
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

🔶هدفهای #کنترل داخلی و #حسابرسی داخلی
@hesabdariirani

سیستم کنترل داخلی به منظور اطمینان یافتن از موارد زیر استقرار می یابد :
1- اعمال شدن سیاست ها و خط مشی های سازمان
2- شناسایی و شناساندن اصول و ارزشهای سازمان
3- رعایت قوانین و مقررات
4- دقیق و قابل اعتماد بودن #صورت_های_مالی و سایر اطلاعات منتشر شد
5- مدیریت کارآمد و اثر بخش نیروی انسانی و سایر منابع
هدف #حسابرسی داخلی کمک به مدیریت است تا اطمینان یابد کلیه موارد بالا به همان گونه که باید اجرا یا رعایت میشود .
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

#پولشویی چیست؟
@hesabdariirani
#پولشویی (money Laundering) هر نوع عمل یا اقدام به عمل برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر هویت عواید نامشروع به طوری که وانمود شود از منابع نامرئی سرچشمه گرفته است، #پولشویی گویند. این اعمال زمانی اتفاق می‌افتد که #درآمد های کسب شده توجیه #قانونی نداشته و برای این که از حالت غیر #قانونی خارج شوند و شکل پول‌های معمول را به خود بگیرند، بوسیله #پولشویی ، تطهیر می‌شوند.
انواع پول‌های غیر #قانونی و نامشروع
پول کثیف یا آغشته به خون: به مجموعه #درآمد های نامشروعی اطلاق می گردد که در اثر عملیات قاچاق موادمخدر، قاچاق انسان، اقدامات تروریستی و امثالهم بدست آید.
پول سیاه: پول های حاصل از قاچاق کالا است به نحوی که #درآمد های حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معاملات پرسود دولتی که خارج از عرف طبیعی صورت می گیرد، باعث پیدایش این قبیل پول می‌شود.
پول خاکستری: درآمدهای حاصل از فروش کالا یا انجام دادن کارهای تولیدی است ولی از نظارت دولت پنهان می ماند که معمولاً برای #فرار_از_مالیات صورت می‌پذیرد.
@hesabdariirani
مراحل #پولشویی :
جایگذاری: عبارت است از تزریق عواید حاصل از فعالیت های مجرمانه به شبکه های رسمی با هدف تبدیل آن از حالت نقدی به ابزاریها و #دارایی های #مالی، اعم از اینکه به خارج از کشور منتقل شود یا بوسیله آن کالاهای با ارزش خریداری و یا در بانکها سپرده گذاری نمایند.
لایه گذاری: در طی این مرحله #درآمد های نامشروع با یکسری فعالیت های مبادلاتی به منظور تغییر وضعیت غیر #قانونی به اجرا در می آید( جدا سازی عواید حاصل از فعالیت های مجرمانه از منشاء)
ادغام: فراهم کردن پوشش ظاهری مشروع و توجیه #قانونی برای عواید حاصل از فعالیت‌های مجرمانه بعبارت دیگر وجوه غیر #قانونی با یکسری فعالیت های تجاری و #قانونی به بدنه اصلی #اقتصاد ترکیب گردد.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

✅ 154 سوال از استانداردهای حسابداری
درس مباحث جاری در حسابداری آقای دکترجمالی
تهیه کننده : سید مصطفی خاتمی
@hesabdariirani
👆👆👆👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

انواع حسابرسی👇👇👇👇
@hesabdariirani
📘حسابرسی صورتهای مالی:

هدف این نوع حسابرسی این است که حسابرس بتواند درباره اینکه صورتهای مزبور از تمام جنبه های بااهمیت طبق استانداردهای حسابرسی تهیه شده است یا خیر. تایید وجود، ارزشیابی، مالکیت، کامل بودن و نحوه ارائه و افشا اهداف کلی حسابرسی اقلام مندرج در صورتهای مالی است.

📕حسابرسی رعایت:

این نوع حسابرسی به میزان انطباق صورتهای مالی با قوانین وضع شده، ضوابط،دستورالعمل ها و بخشنامه می پردازد. رسیدگی ممیزان مالیاتی به اظهارنامه های مالیاتی، رسیدگی ذیحسابان و حسابرسان دیوان محاسبات کشوربه قوانین مالی و بودجه شرکتها و موسسات دولتی نمونه هایی از حسابرسی رعایت می باشند. این نوع حسابرسی می تواند به صورت پروژه مجزا و یا همراه با صورتهای مالی انجام شود. در ایران حسابرسی رعایت جز لاینفک حسابرسی صورتهای مالی است.انواع حسابرسی رعایت از قبیل حسابرسی مالیاتی ، حسابرسی بیمه ، حسابرسی دیوان محاسبات

📗حسابرسی عملیاتی:

این نوع حسابرسی عبارت است از بررسی قسمتهای خاصی از سازمان به منظور سنجش نحوه عمل آنها. این نوع حسابرسی معمولا به اثربخشی، کارایی و صرفه اقتصادی بخشهای مختلف سازمان می پردازد. حسابرسی عملیاتی از آنجا که دارای استانداردهای مشخص یا الزامات قانونی لازم الاجرا نمی باشد نسبت به حسابرسی صورتهای مالی و حسابرسی رعایت مستلزم کاربرد قضاوت بیشتری است.

📙حسابرسی مدیریت:

این نوع حسابرسی عبارت است از بررسی نسبت به تصمیمات اخذ شده توسط مدیریت شرکت بوده است. این نوع حسابرسی معمولاً حسابرسی عملکرد ( مدیریت ) می نامند که استفاده کنندگان سازمانها و نهادهای ثالث یا مجامع عمومی صاحبان سهام است
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

کنترل داخلی👇👇👇👇👇
@hesabdariirani
طبق تعریف ارائه‌شده توسط کارگروه سازمان‌های پشتیبان مالی کمیسیون تردوی (موسوم به COSO) در نشریه کنترل داخلی-چارچوب یکپارچه - کنترل داخلی فرایندی است که برای فراهم کردن اطمینان معقول از دستیابی به سه گروه اهداف

1. اثربخشی و کارایی عملیات،
2. اتکاپذیری گزارشگری مالی، و
3. رعایت قوانین و مقررات لازم‌الاجراطراحی می‌شود، و توسط مدیران و کارکنان سازمان به اجرا در می‌آید. گروه اول به اهداف اساسی یک واحد اقتصادی شامل اهداف مرتبط با عملکرد، سودآوری، و حفاظت از دارایی‌ها اشاره دارد. گروه دوم، به فرایند تهیه و تنظیم گزارش‌های مالی اتکاپذیر برای مقاصد عمومی مربوط می‌شود. گروه سوم، نیز با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت‌های مختلف واحد اقتصادی سر و کار دارد. هر یک از این گروه‌ها ضمن این که جنبه‌های مشترکی دارند، به نیازهای متفاوتی می‌پردازند که زمینه‌های تمرکز صریح و دقیقی را برای برآورده ساختن نیازهای گوناگون به‌دست می‌دهند

اجزای کنترل داخلی

طبق تعریف ارائه‌شده توسط کارگروه سازمان‌های پشتیبان مالی کمیسیون تردوی (موسوم به COSO) - در نشریه کنترل داخلی-چارچوب یکپارچه - کنترل داخلی از پنج جزء زیر تشکیل می‌شود : محیط کنترلی
ارزیابی ریسک
فعالیت‌های کنترلی
اطلاعات و ارتباطات
فعالیتهای نظارتی
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

انواع گزارشات مالیاتی👇👇👇👇
@ hesabdariirani
1: اظهارنامه مالیات عملکرد به صورت سالیانه

2: اظهارنامه مالیات ارزش افزوده به صورت فصلی

3: خلاصه لیست حقوق ودستمزدبه صورت ماهانه

4: گزارشات خریدوفروش به صورت فصلی

5: اعلام لیست هزینه های مشمول پرداخت مالیات تکلیفی حداکثر تا سی روزاز پرداخت هزینه

6: پرداخت مالیات براجاره حداکثرتاده روزازپرداخت هزینه اجاره
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

سیستم حسابداری مالی👆👆👆👆👆👆👆
مطالب و جزوه های حسابداری

استاندارد بین المللی حسابداری16
استهلاک
@hesabdariirani
مبلغ استهلاک‌پذیر (بهای تمام شده پس از کسر استهلاک قبلی، کاهش ارزش و ارزش باقیمانده)، باید بر مبنای سیستماتیک، به عمر مفید دارایی تخصیص یابد.
ارزش باقیمانده و عمر مفید
باید حداقل در پایان هر سال مالی بازنگری شود.
اگر انتظارات از برآوردهای قبلی متفاوت باشد، هر تغییری به عنوان تغییر در برآورد باید به آینده تسری یابد.
کدام روش استهلاک باید مورد استفاده قرار بگیرد؟
روش استهلاک باید الگوی مصرف منابع اقتصادی دارایی توسط واحد تجاری را نشان دهد.
روش های استهلاک هر چند وقت یک بار باید بازنگری شوند؟
حداقل سالانه
اگر الگوی مصرف منابع تغییر کند، روش استهلاک باید به عنوان تغییر در برآورد با تسری به آینده تغییر کند.
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

حسابداری داراییها و بدهی ها
@hesabdariirani
دارایی جاری
دارایی جاری یا وجه نقد است یا قابلیت نقدشوندگی طی یک سال مالی را دارد.
دارایی جاری خود به سطوح حساب زیر تقسیم میشود:
- صندوق: وجه نقد موجود در شرکت
- بانک: بانکهایی که شرکت در آنها حساب دارد (مالکان شرکت نه ، خود شرکت)
- تنخواه گردان: برای پرداخت هزینه های خرد شرکت وجهی در اختیار فردی قرار میگیرد. تنخواه گردان، جهت پرداخت هزینه هایی مثل قبوض عمومی، هزینه های پذیرایی و غیره در قبال فاکتور و صورتحساب این هزینه ها میپردازد.
- اسناد دریافتنی: چک هایی که از دیگران میگیریم.
- حسابهای دریافتنی: همان طلب ما از دیگران است که سندی (چک)در مقابلش دریافت نکرده ایم.
- پیش پرداختها:وجهی که میپردازیم تا در آینده کالا یا خدماتی دریافت کنیم. مثلا در پیش فروش خودرو، شرکت وجهی را میپردازد تا در آینده خودرو بخرد.
- موجودی کالا: کالاهایی که به قصد فروش در انبار نگهداری میشوند.
@hesabdariirani
دارایی ثابت:
این دارایی ها سه ویژگی دارند:
1- برای استفاده در شرکت خریده میشوند. مثل میز و صندلی و خودرو و ...
2- تمام این دارایی ها به استثنا زمین، استهلاک پذیرند یعنی به مرور زمان از بین میروند.
3- قدرت نقد شوندگی کمتری نسبت به دارایی های جاری دارند.
زیر مجموعه های دارایی ثابت عبارتند از:
- زمین: قطعات زمین که متعلق به شرکت است. یعنی در سند مالک آن شرکت باشد.
- ساختمان: انواع ساختمان های متعلق به شرکت
- ماشین آلات: ماشینهایی که در خط تولید یا به طور کلی برای اهداف شرکت استفاده میشوند. مانند دستگاه پرس، ماشین چاپ و ...
- وسایط نقلیه: خودروهای در اختیار شرکت. (ماشینهایی مانند تراکتور، لیفتراک و ... جزء دسته ماشین آلاتند نه وسایط نقلیه)
@hesabdariirani
دارایی های نامشهود:
این دارایی غیر دیدنی و ناملموس است . مانند امتیاز آب و برق . این امتیاز دارایی است چون میتواند به فروش برسد، نامشهود است چون قابل دیدن نیست.
زیر مجموعه دارایی های نامشهود عبارت است از :
سرقفلی
حق الامتیازها
برندها
نرم افزارها
حق الاختراع
حق الاکتشاف
@hesabdariirani

به سادگی میتوان گفت که سرفصل بدهیها نشان دهنده بدهی شرکت به دیگران است که انواع آن عبارتند از :
- بدهی جاری: بدهی که در طول یکسال مالی پرداخت میشود. مثلا شرکت یک وام یکساله گرفته است.
- بدهی بلند مدت: اگر پرداخت بدهی بیش از یکسال طول بکشد بدهی بلند مدت محسوب میشود.

زیر مجموعه بدهیهای جاری عبارت است از:
- حسابهای پرداختنی (بستانکاران): بدهی شرکت به دیگران
- اسناد پرداختنی: چکهای شرکت نزد دیگران
- پیش دریافتها: وجهی که از دیگران دریافت کرده ایم تا کالا یا خدماتی به آنها ارائه دهیم.
- جاری شرکا: هرگونه واریز یا برداشتی که توسط شرکا انجام میگیرد در این حساب ثبت میشود.
- ذخائر: بدهیهایی که شرکت مبلغ آنها برآورد میکند
- .مثل: ذخیره مزایای پایان خدمت، ذخیره مالیات بر درآمد

بدهیهای بلند مدت مانند:
وام های پرداختنی
اسناد پرداختنی بلند
@hesabdariirani
مطالب و جزوه های حسابداری

مطالب و جزوه های حسابداری

انواع کار:
@hesabdariirani
میزان ساعت کار کارگر در روز یکی از مهم ترین ارکان روابط کار محسوب می شود. ماده ۵۰ قانون کار جمهوری اسلامی ایران تصریح دارد که مدت کار در یک روز نباید از ۸ ساعت بیشتر شود. البته در شرایط خاص و با توافق کارگران و یا نمایندگان آنان می توان ساعات را در برخی روزها کم و زیاد کرد، اما مجموع این ساعت ها نباید در یک هفته از ۴۴ ساعت کار تجاوز کند.(تبصره یک ماده ۵۱)؛ برخی با عنایت به همین تبصره و تقسیم آن به ۶ روز کار در هفته، میزان کار کارگر در یک روز را ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه به دست آورده اند.
@hesabdariirani
تعطیلات:
روز جمعه روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد می باشد (ماده ۶۲) البته این روز برای برخی از کارها، مانند اتوبوس رانی، که دارای شرایط خاص هستند می تواند روزی به جز جمعه باشد که در این صورت همان روز به عنوان روز تعطیلی هفتگی با استفاده از مزد کارگر تعیین می شود (تبصره ۱ ماده ۶۲) علاوه بر آن کارگردان در برابر یک ماه کار (با احتساب جمعه ها) استحقاق ۵/۲ روز مرخصی را خواهند داشت (یک ماه در سال) (ماده ۶۴)؛ علاوه بر این تعطیلات رسمی کشور نیز در حکم همان روز جمعه- به لحاظ تعطیلی با مزد- خواهد بود و مضاف بر این ها روز کارگر (۱۱ اردیبهشت) نیز جزو تعطیلات رسمی کارگران محسوب می شود. (ماده ۶۳).در تمام روزهای تعطیلی که از آن یاد کردیم، کارگر برای هر نوع کاری استحقاق دریافت اضافه کاری پیدا می کند.
@hesabdariirani
مشاغل زیان آور:
مشاغل زیان آور مشاغلی است که به لحاظ روحی و جسمی تاثیرات منفی بر کارگر دارد. این مشاغل که عموما شناخته شده است -نظیر کار در معادن زیرزمینی- توسط قانون به رسمیت شناخته شده و برای آن ها تسهیلات خاص در نظر گرفته شده است. ازجمله بازنشستگی زودتر از موعد و…همچنین یکی دیگر از این مزایا، کاهش ساعت کار برای شاغلان این نوع مشاغل است. در این مشاغل مدت کار در روز نباید از ۶ ساعت و در هفته از ۳۶ ساعت بیشتر شود (ماده ۵۲)
@hesabdariirani
کار متناوب:
کار متناوب کاری است که نوعا در ساعات متوالی انجام نمی یابد بلکه در ساعت های مشخصی از طول شبانه روز صورت می گیرد (ماده ۵۴) در این نوع کارها فواصل تناوب کار در اختیار کارگر است و حضور او در کارگاه الزامی نیست. در احتساب زمان کار این گونه کارها، در مجموع میزان ساعات کار نباید در شبانه روز از ۱۵ ساعت بیشتر شود.
@hesabdariirani
کار نوبتی:
کار نوبتی به کاری گفته می شود که زمان انجام آن در طول ماه در گردش است. به نحوی که نوبت های انجام آن در صبح، عصر و یا شب واقع شود (ماده ۵۵) در زبان عموم این نوع کار به کار شیفتی یاد می شود. زمان در کار شیفتی ممکن است از ۸ ساعت در روز و یا ۴۴ ساعت در هفته تجاوز کند، اما در هر حال جمع ساعت های کارکرد در کارهای شیفتی نمی تواند از ۱۷۶ساعت کار در ۴ هفته متوالی بیشتر شود. (ماده ۵۷)در کارهای شیفتی کارگر به واسطه وضعیت کاری از حق فوق العاده نوبت کاری برخوردار است. نکته ای که در پایان این بخش باید به آن اشاره کنیم آن است که، اگر کارگری که به کار عادی – و نه نوبتی- اشتغال دارد، به دلایلی موقتا در شب مشغول کار شود، کار او حکم کار نوبتی را نخواهد یافت. اما قانون برای وی حق الزحمه مشخصی را معین کرده است .براساس ماده ۵۳ قانون کار، کار روز از ساعت ۶ بامداد تا ۲۲ و کار شب از ساعت ۲۲ تا ۶ بامداد در نظر گرفته می شود.
@hesabdariirani
[email protected]
مطالب و جزوه های حسابداری

روش حسابداری استهلاک:
@hesabdariirani
استهلاک باید در صورت سود و زیان درج شود.
استهلاک زمانی که دارایی برای مصرف در دسترس است شروع می شود و تا وقتی که دارایی از دفاتر حذف شود ادامه پیدا می کند.
بخش های با اهمیت جداگانه مستهلک می شوند.
اگر از مدل بهای تمام شده استفاده شود، هر بخش از یک قلم از املاک، ماشین آلات وتجهیزات که بهای تمام شده آن بااهمیت است (در ارتباط با کل بهای تمام شده) باید جداگانه مستهلک شوند.
بخش هایی که به صورت منظم جایگزین می‌شوند، جداگانه مستهلک می‌گردند.
مخارج جایگزینی، زمانی که معیارهای شناخت احراز شد، به بهای دارایی اضافه می شود.
مبلغ دفتری بخشهای جایگزین شده از دفاتر حذف می شود.
بازرسی های عمده برای نقص فنی (برای مثال هواپیما)
هزینه های بازرسی زمانی که معیارهای شناخت احراز شد، به بهای تمام شده دارایی اضافه می شود.
در صورت ضرورت، هزینه برآوردی بازرسی مشابه آتی ممکن است به عنوان یک شاخص از اینکه بهای بازرسی موجود در زمانی که آن قلم تحصیل یا ساخته شد چه مبلغی است، استفاده شود.
یک دارایی دارای یک جزء با یک عمر مفید متفاوت:
این مورد می تواند چیزی شبیه زمین وساختمان باشد- اصولا شما باید ارزش زمین را از کل بهای تمام شده کم کنید وسپس باقیمانده را در طول عمر مفید ساختمان مستهلک کنید.
مثال
خرید یک منزل به مبلغ 100000
زمین ارزشی به مبلغ 40000 داراست
عمر مفید 10سال است
راه حل
ارزش ساختمان خودش 100000-40000=60000 می باشد.
استهلاک:
استهلاک صفر-زمین40000
60000/10=6000استهلاک ساختمان
خواهد بود

@hesabdariirani