مشاوران مالی و مالیاتی 
عنوان گروه یا کانال:

مشاوران مالی و مالیاتی


توضیحات: موسسه خدمات مالی و حسابرسی خبره تراز عضو انجمن حسابداران خبره ایران عضو انجمن حسابرسی ایران مشاوره رایگان: 09129277407_02144022405 ارتباط با ادمین: @khobrehhesabtaraz
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 623
مشاوران مالی و مالیاتی

🅾️مراحل اعتراض مالیاتی

✅ توافق با اداره امور مالیاتی

🔘 در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به مودی ابلاغ شده و وی نسبت به آن معترض باشدمیتواند ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ شخصا یا به وسیله وکیل تام الاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتبا تقاضای رسیدگی مجدد نماید. در ابتدا جهت کوتاه نمودن مسیر رسیدگی، اعتراض به صورت اداری مورد رسیدگی قرار می گیرد. در این مرحله بر اساس دلایل و اسناد و مدارک، مالیات تعدیل شده و یا جهت رسیدگی به هیات های حل اختلاف ارجاع می گردد.

✅ هیئت حل اختلاف مالیاتی بدوی

🔘 رسیدگی در هیات ها اصولا به صورت حضوری بوده و مودی یا نماینده وی و نیز نماینده اداره امور مالیاتی می تواند در جلسه رسیدگی حاضر شوند. رسیدگی به پرونده های مالیاتی در این هیات ها به صورت تخصصی و با حضور قاضی، نماینده سازمان امور مالیاتی کشور و نماینده تشکل ها یا مجامع حرفه ای انجام می شود.
بر اساس ماده ۲۴۷ قانون مالیاتهای مستقیم، آراء هیاتهای حل اختلاف بدوی غیر قطعی و قابل اعتراض ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ رای به مودی می باشد.

✅ هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر

🔘 در اصلاحات قانون مالیات های مستقیم در سال ۱۳۸۰ ماده ۲۴۷ از مواد قانون مالیات ها حذف گردید و در واقع رسیدگی هیئت های حل اختلاف به صورت یک مرحله ای درآمد و اعتراض به آرای هیئت حل اختلاف فقط قابل رسیدگی در شورای عالی مالیاتی گردید. لیکن به موجب ماده واحده قانون الحاق یک ماده به عنوان ماده ۲۴۷ به قانون مالیات های مستقیم در تاریخ ۱۳۸۸/۲/۲۰ این ماده مجددا احیا گردید و به موجب آن در صورتی که آرای هیات های حل اختلاف بدوی ظرف بیست روز پس از ابلاغ (مطابق ماده ۲۰۳) مورد اعتراض کتبی مودی یا ماموران مالیاتی قرار گیرد، قابل رسیدگی در هیئت حل اختلاف تجدید نظر خواهد بود.

🔘 نظر به این که رسیدگی های مقرر در شورای عالی مالیاتی یا دیوان عدالت اداری بسیار بطئی و طولانی است، قانون گذار پیش بینی نموده است که بسیاری از اختلافات مالیاتی در همان مراحل اول حل و فصل گردد. این راه حل، هم برای دستگاه مالیاتی سودمند است و هم مودیان مالیاتی، زیرا دستگاه مالیاتی هرچه سریع تر به وصول مالیات می پردازد و وضعیت مودی نیز روشن وشفاف می گردد.

✅ شورای عالی مالیاتی

🔘 هر گاه مودی یا اداره امور مالیاتی در موعد مقرر نسبت به رأی قطعی هیأت حل اختلاف مالیاتی شکایت داشته باشد، مرجع رسیدگی به آن شورای عالی مالیاتی می باشد. این شورا به شکایات مطروحه که با دلایل و یا ارائه اسناد و مدارک صراحتا یا تلویحا ادعای نقض قوانین و مقررات موضوعه یا ادعای نقص رسیدگی شده باشد، بدون ورود به ماهیت امر صرفا از لحاظ رعایت تشریفات و کامل بودن رسیدگی های قانونی و مطابقت مورد با قوانین و مقررات موضوعه به موضوع رسیدگی و مستندا به جهات و اسباب و دلایل قانونی رأی مقتضی بر نقض آرای هیأتهای حل اختلاف مالیاتی و یا رد شکایت مزبور صادر می نماید.

✅ هیئت مقرر در ماده ۲۵۱ مکرر

🔘 این مرجع رسیدگی به عنوان یکی از طرق شکایت فوق العاده رسیدگی به شکایات از مالیات های قطعی می باشد که به علت انقضای مهلت های اعتراض قابل طرح در مرجع دیگری نیست. دستور رسیدگی در این مرجع که با وزیر امور اقتصادی و دارایی می باشد به هیئتی مرکب از سه نفر به انتخاب وزیر ارجاع می گردد. رای اکثریت قطعی و لازم الاجرا می باشد.
لازم به ذکر می باشد که آرای این هیئت قابل شکایت در دیوان عدالت اداری کشور می باشد.
مشاوران مالی و مالیاتی

ارسال اطلاعات حساب بانکی با گردش بالای ۵۰۰ میلیون تومان به سازمان مالیاتی


🔹 مدیر کل سازمان مالیاتی گفت: اطلاعات حسابهای با گردش بالای ۵۰۰ میلیون تومان در سال از طریق بانکها به سازمان مالیاتی ارسال خواهد شد

🔹 به گفته رستم پور، بر اساس قانون، آیین نامه دریافت اطلاعات مالی از بانکها باید با مشارکت بانک مرکزی تدوین شود، که بعد از تدوین این آیین نامه توسط دو وزیر یعنی وزرای اقتصاد و دادگستری، به سازمان مالیاتی ابلاغ شده است. در این آیین نامه، توافق حاصل شد که سازمان مالیاتی برای دریافت اطلاعات پولی سراغ بانکها نرود و اطلاعات مالی مورد نیاز (از جمله بسته ۵ پولی ) را از بانک مرکزی تامین کند، بانک مرکزی نیز این پیشنهاد را پذیرفت و قرار شد بانک مرکزی اطلاعات مورد نیاز سازمان را جمع آوری کند و اطلاعات طبقه بندی شده بر اساس آیین نامه را به سازمان تحویل دهد.

🔹 وی ادامه داد، بر مبنای توافق دیگری که با بانک مرکزی صورت گرفت، حد آستانه بررسی اطلاعات پولی شاخص ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد. به این معنا که اگر گردشهای سالیانه تمام حسابهای فرد، کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بود این اطلاعات از طرف سازمان مورد بررسی قرار نگیرد. دو دلیل عمده برای این موضوع در نظر گرفته شد، نخست آنکه عمده حسابهای زیر ۵۰۰ میلیون مشمول مالیات زیادی نمی‌شوند و از سوی دیگر در شروع کار سازمان در بررسی حسابهای بانکی، بررسی تمام این حسابها به یک فرایند پیچیده تبدیل می‌شد.
مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

🌐 رییس کل سازمان امور مالیاتی از ابلاغ دریافت مالیات از شرکت‌های فعال در فضای مجازی از دو هفته آینده خبر داد.

💠 سید کامل تقوی نژاد در پاسخ به سوالی درباره دریافت مالیات از رانندگان اسنپ در دفترخانه ها در زمان فروش خودرو اظهارداشت: به تازگی ١١ هزار شرکت را در فضای مجازی شناسایی کردیم که بر اساس نوع فعالیت شان مشمول مالیات خواهند شد.

💠 رییس کل سازمان امور مالیاتی از شناسایی ١١ هزار شرکت فعال در فضای مجازی خبر داد و گفت: بررسی موضوع دریافت مالیات از این شرکت ها آغاز شده و دستورالعمل آن طی دو هفته آینده ابلاغ می شود.

💠 وی با بیان اینکه تاکنون از اسنپ مالیات نگرفته ایم، تصریح کرد: اگر دریافت خدمات باشد مالیات ارزش افزوده خواهد بود و در صورتی که درآمد کسب کنند به عنوان شرکتی که فعالیت می کند به آن مالیات تعلق می گیرد.
مشاوران مالی و مالیاتی

👈اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارائه‌ی صورت‌های مالی حسابرسی‌شده اعلام شدند👉

🔴سازمان امور مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به ارائه‌ی صورت‌های مالی حسابرسی‌شده را اعلام کرد.

⭕️متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است:

⭕️در اجرای ماده‌ی 272 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 31/4/1394 مجلس شورای اسلامی، کلیه‌ی واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی زیر ملزم به ارائه‌ی صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط سازمان حسابرسی یا مؤسسات حسابرسی عضو جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران همراه با اظهارنامه‌ی‌ مالیاتی و یا حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از مهلت انقضای ارائه‌ی اظهارنامه می‌باشند و در صورت عدم انجام تکلیف مقرر در ماده‌ی فوق، مشمول جریمه‌ای معادل بیست درصد (20%) مالیات متعلق خواهند بود.

✅الف- شرکت‌های موضوع بندهای (الف) و (د) ماده واحده‌ی «قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه‌ای حسابداران ذی‌صلاح به عنوان حسابدار رسمی»

1⃣1- شرکت‌های پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار.
2⃣2- شرکت‌ها و مؤسسات موضوع بندهای الف و ب ماده 7 اساسنامه قانونی سازمان حسابرسی.

⭕️ با توجه به تاریخ اجرای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، مقررات ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص مشمولین این بند که شروع سال مالی آن‌ها از تاریخ 1/1/1394 است، لازم‌الاجرا است.

✅ب- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس نوع فعالیت

1⃣1- شعب و دفاتر نمایندگی شرکت‌های خارجی که در اجرای قانون اجازه‌ی ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب 1376، در ایران ثبت شده‌اند.
2⃣2- شرکت‌های سهامی عام و شرکت‌های تابعه و وابسته به آ‎ن‌ها
3⃣3- مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات تابعه و وابسته به آن‌ها

✅ج- اشخاص حقیقی یا حقوقی بر اساس حجم فعالیت

⭕️سایر اشخاص حقوقی و حقیقی (شامل شرکت‌های سهامی خاص و سایر شرکت‌ها و همچنین مؤسسات انتفاعی غیرتجاری، شرکت‌ها و مؤسسات تعاونی و اتحادیه‌های آن‌ها و اشخاص حقیقی که طبق مقررات قانونی مربوط، مکلف به نگهداری دفاتر قانونی می‌باشند) که بر اساس آخرین اظهارنامه‌ی تسلیمی خود، جمع کل ناخالص درامد (فروش و یا خدمات اعم از عملیاتی و غیرعملیاتی) آن‌ها بیش از 50 میلیارد ریال (در مورد شرکت‌های پیمانکاری، دریافتی آن‌ها بابت پیمان‌های منعقد شده بیش از 50 میلیارد ریال) یا جمع دارایی‌های آن‌ها (جمع ستون بدهکار ترازنامه) بیش از 80 میلیارد ریال میباشد.

⭕️مفاد این اطلاعیه در خصوص اشخاص موضوع بندهای (ب) و (ج) که شروع سال مالی آن‌ها از تاریخ 1/1/1396 و به بعد می‌باشد، لازم‌الرعایه است.

⭕️مراتب فوق در راستای مقررات ماده 272 قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 31/4/1394 اعلام می‌گردد و تکالیف اشخاص مذکور در اجرای قانون و مقررات مربوط و همچنین اطلاعیه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی کماکان به قوت خود باقی خواهد بود.
مشاوران مالی و مالیاتی

‍ فرمول جدید مالیات بر مسکن میتواند مالیات 400 هزار تومانی برای یک واحد 100 متری در تهران را به یک مالیات 17 میلیون تومانی یعنی بیش از 40 برابر تبدیل کند
مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی مشخصات سامانه صیاد یا سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته‌چک را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ناصر حکیمی اظهار داشت: «یکی از ویژگی‌های اصلی این سامانه این است که ابعاد چک‌های مختلف بانک‌های دولتی و خصوصی یکدست و استاندارد می‌شود.»

او گفت: «الآن بانک‌ها چک‌ها را در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف صادر می‌کنند که احراز اصالت این نوع چک یک مشکل شده است و از معضلات مردم این است که ممکن است چک دریافتی آن‌ها جعلی باشد.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: «با اجرای سامانه صیاد صدور چک در همه بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مجاز کشور به‌صورت یکدست و استاندارد خواهد شد و وجه تمایز آن‌ها نام بانک و آرم بانک است که بر روی هر برگ چک جداگانه درج خواهد شد و دیگر تمایز رنگ، طرح و ابعاد نخواهند داشت.»

او افزود: «بنابراین چک را از هر بانکی که دریافت کنید به‌راحتی می‌توانید تشخیص دهید که این چک آیا اصالت دارد؟ و می‌توانید ویژگی‌های امنیتی آن را چک کنید و بنابراین مشکل جعل چک و موارد مشابه مرتفع شده است.»

حکیمی با بیان اینکه در حال حاضر چک‌ها به‌صورت غیرمتمرکز در شعب بانک‌ها صادر می‌شود و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد افزود: «ممکن است در این فرآیند خللی به وجود آید و بر اثر مشکل یا سهل‌انگاری برای کسی که سوءسابقه دارد و یا سابقه چک برگشتی دارد و یا حساب او مسدود شده است مجدداً دسته‌چک صادر شود.»

او با تأکید بر اینکه سامانه صیاد یک سامانه متمرکز است افزود: «آمار، اطلاعات و عملکرد هرکسی که متقاضی دسته‌چک باشد از طریق یک سامانه متمرکز در صیاد استعلام می‌شود و درصورتی‌که اهلیت لازم را برای گرفتن دسته‌چک داشته باشد فرآیند صدور دسته‌چک برای وی اتفاق می‌افتد.»

او افزود: «به خاطر این تمرکز تمام ایرادات، مشکلات یا سهل‌انگاری‌هایی که ممکن است در صدور چک اتفاق بیفتد در سامانه صیاد امکان‌پذیر نیست و مرتفع می‌شود و دریافت‌کننده چک مطمئن است که چکی که دریافت کرده ازنظر کنترلی و وضعیت عملکرد و اعتبار صادرکننده چک کنترل شده است.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: «ویژگی بسیار مهم دیگر سامانه صیاد این است که یک شماره منحصربه‌فرد بر روی هر برگ چک درج می‌شود که دریافت‌کننده چک می‌تواند این رقم را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال کند و در همان لحظه مطلع شود صادرکننده چک سوءسابقه داشته یا نه و آیا حساب او مسدود شده است یا نه و یا قبلاً چک برگشتی داشته یا نه؟»

او اضافه کرد: «اگر مشکلی وجود داشته باشد همان لحظه گیرنده متوجه می‌شود و می‌تواند قبل از اینکه چک را دریافت کند معامله را قطعی نکند و این اطمینان نسبی به افراد می‌دهد که اولاً اصالت چک اطمینان‌بخش است و بعد وضعیت صاحب چک استعلام شده است.»

حکیمی با بیان اینکه قرار است سامانه صیاد فردا در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار رسماً رونمایی و روند کار آن آغاز شود افزود: «با صدور این نوع چک‌ها به‌محض آن‌که اولین چک برگشت بخورد چون امکان استعلام فراهم است همه مطلع می‌شوند که این چک‌ها اعتبار ندارد و به‌اصطلاح پاس نخواهد شد و بنابراین از گرفتن چک‌های کسانی که بدحساب هستند اجتناب می‌کنند و این می‌تواند بسیاری از پرونده‌های قضایی مرتبط را کاهش دهد.»

او گفت: «با توجه به اینکه مقدار زیادی از چک‌های قدیمی هنوز در بازار و دست اشخاص است فرایند جایگزینی سامانه صیاد با چک‌های قدیمی چند ماهی به طول می‌انجامد و چک‌های صیادی از فردا به‌تدریج جایگزین چک‌های قدیمی می‌شود.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: «چک‌های قدیمی تا اردیبهشت سال آینده در داخل بانک‌ها پردازش و پذیرش می‌شود ولی بعدازآن دیگر چک غیر صیادی در شبکه بانکی نخواهیم پذیرفت.»
مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی:
⭕️ ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۵

🗳 سازمان امور مالیاتی - کمیسیون تعیین ضرایب
👇👇👇👇👇👇👇
مشاوران مالی و مالیاتی

راهنمای معاملات فصلی
موضوع ماده 169 ق.م.م
نسخه 2 ویرایش یک
با اصلاحات و بخشنامه های اخیر
تاریخ تنظیم :11/05/1396
👇👇👇👇👇
مشاوران مالی و مالیاتی

🌐 رییس کل سازمان امور مالیاتی از ابلاغ دریافت مالیات از شرکت‌های فعال در فضای مجازی از دو هفته آینده خبر داد.

💠 سید کامل تقوی نژاد در پاسخ به سوالی درباره دریافت مالیات از رانندگان اسنپ در دفترخانه ها در زمان فروش خودرو اظهارداشت: به تازگی ١١ هزار شرکت را در فضای مجازی شناسایی کردیم که بر اساس نوع فعالیت شان مشمول مالیات خواهند شد.

💠 رییس کل سازمان امور مالیاتی از شناسایی ١١ هزار شرکت فعال در فضای مجازی خبر داد و گفت: بررسی موضوع دریافت مالیات از این شرکت ها آغاز شده و دستورالعمل آن طی دو هفته آینده ابلاغ می شود.

💠 وی با بیان اینکه تاکنون از اسنپ مالیات نگرفته ایم، تصریح کرد: اگر دریافت خدمات باشد مالیات ارزش افزوده خواهد بود و در صورتی که درآمد کسب کنند به عنوان شرکتی که فعالیت می کند به آن مالیات تعلق می گیرد.
مشاوران مالی و مالیاتی

آقای تاجر در خانه‌اش مقابل تلویزیون لم داده و گلابی می‌خورد.

او هنگام تماشای یک شبکه ماهواره‌ای آلمانی، تبلیغ یک دستگاه آب‌میوه‌گیری را می‌بیند که کار کردن با آن بسیار ساده است و به بهترین شکل ممکن تا آخرین قطره میوه را بیرون می‌کشد و داخل لیوان می‌ریزد.

بلافاصله موبایلش را از روی میز برمی‌دارد و با یکی از دوستانش در دبی تماس می‌گیرد و می‌گوید که می‌خواهد با آن دستگاه آب‌میوه‌گیری تجارت کند.

شریک آقای تاجر با دوستش در چین تماس می‌گیرد و می‌گوید که می‌خواهد از آن مدل آب‌میوه‌گیری تولید کند. کسی که در چین زندگی می‌کند، یکی از آن دستگاه آب‌میوه‌گیری را به مرکز فروش آن سفارش می‌دهد و وقتی به دستش رسید، به یک کارخانه می‌رود و آن را روی میز مدیر فنی می‌گذارد و می‌گوید: «این را با ارزان‌ترین قیمت ممکن برای من تولید کنید، موادی که به کار می‌برید اصلا مهم نیست، اما ظاهرش دقیقا شبیه به همین باشد و کمی هم آب میوه را بگیرد.»

یک ماه بعد محموله دستگاه آب‌میوه‌گیری با عنوان «قطعات یدکی آب‌میوه‌گیری» در گمرک ثبت سفارش و از آنجا ترخیص می‌شود. آقای تاجر، کانتینر را پشت تریلی می‌گذارد و به یک سوله در اسلامشهر می‌برد تا در آنجا کارگرها قطعات را روی هم سوار کنند و از آن آب‌میوه‌گیری بسازند.

آقای تاجر عصر همان روز به یک چاپخانه می‌رود و جعبه کارتن آب‌میوه‌گیری که طرح آن دقیقا از روی جعبه محصول اصلی کپی‌برداری شده و گنده رویش نوشته «AS SEEN ON TV» را پشت خاور می‌ریزد و به کرج می‌برد تا محصول را بسته‌بندی کند.

وقتی خیال او از پک شدن دستگاه‌ها راحت شد، با یکی از دوستانش تماس می‌گیرد که با ایجاد شبکه گسترده تبلیغ و توزیع کالا، هر آشغالی دستش بیاید را با سفارش تلفنی به مردم و فروشگاه‌ها می‌فروشد.

شما در خانه نشسته‌اید و گلابی می‌خورید.

در همین هنگام تبلیغ آلمانی آب‌میوه‌گیری عجیب را در یک شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان می‌بینید و هیجان‌زده می‌شوید.

با تلفن مرکز فروش تماس می‌گیرید و یکی از آن سفارش می‌دهید و ذوق می‌کنید که همزمان با آلمانی‌ها از تکنولوژی چلاندن آب میوه بهره می‌گیرید.

دو هفته بعد وقتی دستگاه دیگر روشن نشد، با اعضای خانواده‌تان دعوا می‌کنید و می‌گویید که با آن بد کار کرده‌اند که خراب شده، وگرنه از هامبورگ گرفته تا بوخوم، مردم از این دستگاه استفاده می‌کنند و سال‌های سال به خوبی کار می‌کند.

وقتی شما اعصاب‌تان داغون است که چرا دستگاه آب‌میوه‌گیری خراب شده، آقای تاجر با سودی که از راه فروش آن به دست آورده، یک Toyota FJ برای پسرش می‌خرد تا با دوستانش از تپه‌های کلاردشت بالا و پایین برود و برایش انگیزه ایجاد شود که گواهینامه بگیرد.

در ایران چیزی به نام«AS SEEN ON TV» وجود ندارد. اگر کالایی را با این لوگو می‌خرید، نشانه تقلبی بودن آن است.

«فرورتیش رضوانیه»
مشاوران مالی و مالیاتی

ارزش افزوده

اظهار نظر اداره کل ارزش افزوده شهر تهران در خصوص عدم الزام ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مودیان غیر فعال و ضردرت انطباق میزان و نوع فعالیت مودیان با فراخوان های هفت گانه نظام مالیات بر ارزش افزوده

👇👇👇👇👇👇👇
مشاوران مالی و مالیاتی

مشاوران مالی و مالیاتی

‍ ✅ جامعه خبر / نامه رسمی کانون سردفتران به سازمان امور مالیاتی کشور

🔹 کانون سردفتران و دفتریاران طی نامه ای به سازمان امور مالیاتی کشور خواستار اطلاع رسانی به کلیه واحدهای امور مالیاتی درمورد عدم شمول ارسال آمار معاملات فصلی کانون سردفتران شد.

🔹 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری جامعه خبر، محمدرضا دشتی اردکانی ، رییس کانون سردفتران و دفتریاران در نامه ای به سازمان امور مالیاتی کشور گفت :

🔹 با توجه به اینکه حوزه های مالیاتی از صدور مفاصاحساب برای دفاتر اسناد رسمی خودداری می نمایند و بعضا دفاتر اسناد رسمی را ارائه دهنده مالیات‌های مستقیم تلقی و برای سال ۱۳۹۵ به بعد نیز مطالبه جریمه می نمایند که موجب نارضایتی و اعتراض سران دفاتر اسناد رسمی گردیده، لذا خواهشمند است دستور فرمایید تا مراتب عدم شمول ارسال آمار معاملات فصلی به کلیه واحدهای امور مالیاتی منعکس گردد.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ رسانه مالیاتی ایران / مودیان مالیاتی ۱۵ روز فرصت دارند تا اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تابستان ۱۳۹۶ را ارائه نمایند.

🔹 محمد مسیحی، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: مطابق قانون، مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده حداکثر ۱۵ روز پس از پایان هر فصل مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به آدرس  WWW.EVAT.IR ارایه و مالیات و عوارض ابرازی را پرداخت نمایند.

🔹 وی افزود: مودیان مالیاتی از اول تا ۱۵ مهرماه ۱۳۹۶ فرصت دارند ضمن ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماه فصل تابستان ۱۳۹۶ ، مالیات و عوارض متعلقه را بپردازند.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅دستورالعمل بررسی حساب‌های بانکی کاملا قانونی است

🔹سازمان مالیاتی اعلام کرد: سرکشی از حساب‌های بانکی و تعمیم آن به 5 سال قبل کاملا قانونی بوده و عده‌ قلیلی به دنبال اختفای فعالیت‌های اقتصادی خود هستند.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅واکنش سازمان امور مالیاتی به گزارش خبرگزاری فارس درخصوص بررسی حساب‌های بانکی
🔰🔰🔰🔰🔰

🔹سازمان مالیاتی اعلام کرد: سرکشی از حساب‌های بانکی و تعمیم آن به ۵ سال قبل کاملا قانونی بوده و عده‌ قلیلی به دنبال اختفای فعالیت‌های اقتصادی خود هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از انتشار گزارشی با عنوان«دستورالعمل فراقانونی مالیاتی صدای بخش خصوصی را درآورد + سند» سازمان مالیاتی در توضیحاتی نسبت این موضوع واکنش نشان داد.

در این توضیح آمده است:‌ «1. به استناد ماده 219 قانون مالیات‌های مستقیم شناسایی و تشخیص درآمد مشمول مالیات به سازمان امور مالیاتی محول شده است.

2. با استناد ماده 229 قانون مالیات‌های مستقیم اداره امور مالیاتی می‌تواند برای رسیدگی به اظهارنامه یا تشخیص هرگونه درآمد مؤدی به کلیه دفاتر و اسناد و مدارک مربوط مراجعه و رسیدگی نماید و مؤدی مالیات مکلف به ارائه و تسلیم آن‌ها می‌باشد.

3. در اجرای مواد 230 و 231 قانون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی می‌تواند به اشخاص ثالث که اطلاعات و اسناد و مدارک حاکی از تحصیل درآمد مؤدی نزد آن‌ها است، مراجعه و یا درخواست ارائه اطلاعات را نماید.

4. در اجرای تبصره ماده 231 قانون مالیات‌های مستقیم چنانچه اطلاعات نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی باشد، درخواست ارائه اطلاعات با مجوز وزیر امور اقتصادی و دارایی انجام می‌شود. همچنین براساس حکم ماده 30 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده این اختیار به رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور هم داده شده است.

5. به استناد مفاد مواد 156 و 227 قانون مالیات‌های مستقیم چنانچه به‌صورت مستند مشخص شود که مؤدی فعالیت‌هایی داشته که درآمد آن را کتمان نموده است و یا اداره امور مالیاتی در موقع صدور برگ تشخیص از آن مطلع نبوده باشد، مالیات درآمدهای کتمان شده با رعایت مهلت مقرر در ماده 157 قانون مالیات‌های مستقیم قابل مطالبه می‌باشد.

6. مطابق ماده 157 قانون مالیات‌های مستقیم مرور زمان مالیاتی پنج سال از تاریخ سررسید تسلیم اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات می‌باشد.

با توجه به مستندات قانونی فوق اولاً سازمان امور مالیاتی بر اساس اصلاحیه 27/11/1380 از سال 1381 به بعد با اذن وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و از ابتدای مهرماه 1387 (تاریخ اجرایی شده قانون مالیات بر ارزش‌افزوده) با موافقت رییس کل محترم سازمان می‌تواند به اطلاعات تراکنش‌های بانکی مؤدیان مالیاتی دسترسی داشته باشد و لذا دستورالعمل رسیدگی به تراکنش‌های بانکی و اقدامات اجرایی مبتنی بر این دستورالعمل، عطف به ماسبق نمودن قانون نبوده است بلکه صرفاً شیوه‌نامه اجرایی حسابرسی تراکنش‌های بانکی بوده است که به جهت ایجاد وحدت رویه و اجتناب از بروز رفتارهای سلیقه‌ای تدوین و ابلاغ شده است.

ثانیاً مأمورین مالیاتی موظفند بر اساس اسناد و مدارک و اطلاعات متقن واصله نسبت به مطالبه مالیات از آن عده معدود مؤدیانی که به انحاء مختلف سعی در کتمان درآمدهای واقعی خود داشته و از ادای صحیح و کامل تکلیف اجتماعی خود اجتناب نموده‌اند، در بازه زمانی مرور زمان (پنج سال از سررسید تسلیم اظهارنامه) اقدام نمایند.

ثالثاً به‌موجب مفاد ماده بند (2) ماده (274) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه 31/04/1394 از ابتدای سال 1395 هرگونه اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، جرم مالیاتی محسوب شده و مرتکب یا مرتکبان حسب مورد علاوه بر پرداخت مالیاتی و جریمه‌های قانونی آن، به مجازات‌های درجه ششم محکوم خواهند شد.

در انتها متذکر می‌شود که عموم مؤدیان مالیاتی که به تکالیف قانونی خود در موعد مقرر اقدام نموده و با پرداخت مالیات، در سازندگی کشور اسلامی عزیزمان مشارکت مؤثر و مفیدی دارند، از هرگونه حسابرسی که منجر به شفافیت و برقراری عدالت مالیاتی می‌شود استقبال نموده و همکاری مجدانه‌ای با سازمان امور مالیاتی کشور داشته و دارند و تنها عده قلیلی از مؤدیان مالیاتی که به طرق مختلف در صدد عدم پرداخت مالیات حقه خود می‌باشند، با جوسازی و ملتهب کردن افکار عمومی به دنبال عدم پرداخت مالیات حقه هستند همواره از شفافیت اقتصادی واهمه دارند.

و از آن رسانه محترم انتظار می‌رود با بررسی کارشناسی و بهره‌مندی از نقطه‌نظرات کارشناسی سازمان امور مالیاتی کشور نسبت به انعکاس مطالب قانونی اقدام نمایند.»
مشاوران مالی و مالیاتی

📙 متن / لایحه پیشنهادی مالیات بر ارزش افزوده

🔴 نرخ مالیات فروش کالا و خدمات به شرح زیر تعیین شد؛

🔷 الف) کالاهای نفتی:

🔹-انواع بنزین و سوخت هواپیما : ۳۰ درصد
🔹- نفت گاز و نفت سفید: ۱۵ درصد
🔹-گاز طبیعی، نفت کوره و گاز مایع : ۱۰ درصد

🔷 ب) طلا و پلاتین ( اعم از مصنوعات و شمش) : ۳ درصد

🔷 ج) سایر کالاها و خدمات: ۹ درصد
مشاوران مالی و مالیاتی

🔶 سفته چطور باید نوشته شود که در آینده طرف مقابل نتواند از آن سواستفاده کند

🔸بهتر است سفته تاریخ نداشته و در روی سفته عبارت بابت ضمانت و حسن انجار کار را قید نموده و کپی از سفته تهیه کرده و به امضاء مدیر شرکت (کارفرما) برسانید.

🔸همچنین در قرارداد هم ذکر شود که سفته فوق الذکر بابت ضمانت و حسن انجام کار به شرکت داده شده است.

🔸در اینصورت چنانچه کارفرما بعد از اتمام مدت قرارداد سفته را مسترد نکرد و نسبت به وصول وجه آن اقدام نمود، با اثبات اینکه شما حسن انجام کار داشته اید از وصول سفته جلوگیری می‌شود.
مشاوران مالی و مالیاتی

❌ درامدحقوق کارکنان شاغل درمناطق ازادتجاری صنعتی بارعایت مقرارت ماده ١٣ازمالیات حقوق معاف است.
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ شرایط بازنشستگی در سال ۱۳۹۶

💠 شرایط بازنشستگی / مردان

🔸 با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حداقل حقوق پایه و بیشتر
🔸 با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل.
🔸 با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سالهای پرداخت حق بیمه.
🔸 با ۶۰ سال سن و زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می بایست سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل نماید و با ۱۰ روز حقوق بازنشست می شوند.

💠 شرایط بازنشستگی / زنان

🔹 با ۵۵ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه یا حداقل حقوق پایه و بیشتر
🔹 با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل.
🔹 با ۵۵ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سالهای پرداخت حق بیمه.
🔹 با ۵۵ سال سن و زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می بایست سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل نماید و با ۱۰ روز حقوق بازنشست می شوند.
🔹 با ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه به شرط اینکه حداقل در طول ۲۰ سال، یکماه بیمه کارگاهی در سابقه وی منظور شده باشد.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ معافيت‌های ۱۷ گانه مالیات برارزش افزوده

🔹۱ . محصولات كشاورزي كه هنوز فرآوري نشده‌اند

🔹۲ . دام و طيور زنده، آبزيان، زنبور عسل و نوغان

🔹۳ . انواع كود، سم، بذر و نهال

🔹۴ . آرد خبازي، نان، گوشت، قند، شكر، برنج، حبوبات و سويا، شير، پنير، روغن نباتي و شير خشك مخصوص تغذيه كودكان

🔹۵ . كتاب، مطبوعات، دفاتر تحرير و انواع كاغذ چاپ و تحرير و مطبوعات

🔹۶ . كالاهاي اهدايي به‌صورت بلاعوض به وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتي و نهادهاي عمومي غيردولتي با تأييد هيأت وزيران و حوزه‌هاي گيرنده هدايا

🔹۷ . كالاهايي كه همراه مسافر و براي استفاده شخصي تا ميزان معافيت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد كشور مي‌شود مازاد بر آن طبق مقررات اين قانون مشمول ماليات خواهد بود.

🔹۸ . اموال غيرمنقول

🔹۹ . انواع دارو، لوازم مصرفي درماني، خدمات درماني (انساني، حيواني، گياهي) و خدمات توانبخشي و حمايتي

🔹۱۰ . خدمات مشمول ماليات بر درآمد حقوق، موضوع قانون ماليات‌هاي مستقيم

🔹۱۱ . خدمات بانکی و اعتباری بانکها،موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس.

□ الحاقی : تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری در چارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار موضوع بند(۲۴) ماده(۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها

🔹۱۲ . خدمات حمل‌ونقل عمومي و مسافري درون و برون‌شهري جاده‌اي، ريلي، هوايي و دريايي

🔹۱۳ . فرش دستباف

🔹۱۴ . انواع خدمات پژوهشي و آموزشي كه طبق آيين‌نامه‌اي كه با پيشنهاد مشترك وزارتخانه‌هاي علوم تحقيقات و فناوري، امور اقتصادي و دارايي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، آموزش و پرورش و كار و امور اجتماعي ظرف مدت ۶ ماه از تاريخ تصويب اين قانون به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

🔹۱۵ . خوراك دام وطيور

🔹۱۶ . رادار و تجهيزات كمك ناوبري هوانوردي ويژه فرودگاه‌ها براساس فهرستي كه به پيشنهاد مشترك وزارت راه و ترابري و وزارت امور اقتصادي و دارايي تهيه و ظرف مدت ۶ ‌ماه از تاريخ تصويب اين قانون به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

🔹۱۷ . اقلام با مصارف صرفا دفاعي (نظامي و انتظامي) و امنيتي براساس فهرستي كه به پيشنهاد مشترك وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و وزارت امور اقتصادي و دارايي تهيه مي‌شود و به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ اطلاعات حقوقی / ارث

💠 آیا پدر میتواند به دختر خود ارث ندهد یا نه؟ درصورت ندادن ارث چگونه میتوان حق خود را از او گرفت ؟

🔘 پدر نمی تواند فرزند خود را از ارث محروم کند اما می تواند زمانی که در قید حیات است اموال خود را به هر کسی که مایل باشد منتقل کند.

🔘 اگر پدر در زمان حیات فرزند خود را از ارث محروم کرده است و سپس فوت نماید این سخن ارزش قانونی ندارد.

🔘 پدر در مورد وصیت بر اموال هم نمی تواند بیش از یک سوم اموال خود را وصیت کند و مازاد بر یک سوم منوط به اجازه وراث است .
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ هزینه های قابل قبول مالیاتی ، موضوع ماده ۱۴۷ ق.م.م

🔵 در مورد هزینه‌های قابل‌قبول ۳ شرط اساسی وجود دارد :

🔷 ۱ . یکی آنکه در حدود متعارف متکی به مدرک باشد. در بند ۲ ماده ۹۷ قانون مالیاتهای مستقیم آمده است اگر اسناد هزینه ارائه نشود هزینه قابل‌قبول نیست و اگر اسناد مربوط به درامد ارائه نشود این قسمت از درامد از طریق علی‌الراس تشخیص می‌شود . ولی هر هزینه‌ای که مدرک نداشت لزوماً غیرقابل‌قبول نیست. باید در حد متعارف متکی به مدرک باشد . اگر طبق عرف محل ، مدرکی در کار نباشد شما می‌توانید قبول کنید. برای مثال، ساختمانی ساخته شده است که مصالح آن سیمان، ماسه، آجر، گچ و تیرآهن است. ممکن است در آن محلی که شما رسیدگی می‌کنید تهیه مدرک میسر نباشد؛ مثلاً ماسه‌اش در بیابان خریداری شده باشد. در بخش کشاورزی کسی می‌آید از باغبانی محصولی را برای کارخانه‌اش می‌خرد . این باغبان نه فاکتوری دارد نه مدرکی و نه اسنادی. شما باید این را قبول کنید چون عرف محل است.

🔷 ۲ . دومین شرط این است که این هزینه باید مربوط به فعالیت موسسه باشد، بنابراین هر هزینه‌ای که ارتباط مستقیم با فعالیت موسسه نداشته باشد قابل‌قبول نیست.

🔷 ۳ . شرط سوم اینکه تاریخ انجام هزینه مربوط به سال مورد رسیدگی باشد که دو استثنا در مورد این داریم . اگر تاریخ هزینه در سالی نباشد که شما رسیدگی می‌کنید یعنی هزینه‌ای انجام شده که هنوز سند و مدرک ندارد، اگر برایش ذخیره گرفته شود قابل‌قبول است؛ مثل هزینه آب، برق و تلفن که تا آخر سال مدارکش نرسیده باشد. بخش دوم هزینه مربوط به سالهای گذشته است که در سال جاری تحقق پیدا می‌کند. فرض کنید کالایی از گمرک ترخیص می‌شود دو سال بعد از گمرک نامه می‌آید که ارزیاب ما اشتباه کرده است. این کالا مشمول تعرفه ۱۷ و حقوق گمرکی آن ۳۰ درصد است، اما ارزیاب اشتباه کرده و حقوق آن را ۲۰ درصد محاسبه کرده است. این هزینه درست است که مربوط به سالهای گذشته است ولی در امسال واقع شده است؛ این هم به‌عنوان هزینه قابل‌قبول پذیرفته می‌شود .
مشاوران مالی و مالیاتی

✅تفاوت نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی با حقوقی

🔹نرخ مالیات اشخاص حقیقی
-️ تا میزان پانصد میلیون ( ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ ۱۵%

- نسبت به مازاد پانصد میلیون ریال تا میزان یک میلیارد ( ۱۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ ۲۰%

- نسبت به مازاد یک میلیارد ( ۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ ۲۵%

کلیه اشخاص حقیقی که سال مالی آنها از ۱۳۹۴/۰۱/۰۱ و بعد از آن شروع می شود مشمول نرخ مالیاتی فوق خواهند بود

🔸 نرخ مالیات اشخاص حقوقی (شرکتها)
از درآمد مشمول مالیات و بدون توجه به مبلغ به نرخ ۲۵% مالیات مطالبه
مشاوران مالی و مالیاتی

✍از چک بیشتر بدانیم:
✅اگر به هر دلیل ؛ قصد دارید چکی را به عنوان امانت یا ضمانت به شخص دیگری بدهید توصیه می کنیم اولا رسید تحویل چک را دریافت کنید و ثانیا در متن چک بنویسید که چک؛ به چه دلیلی امانت محسوب می شود یا اگر چک را بابت ضمانت صادر کرده اید بنویسید که بابت ضمانت از چه شخصی و در چه خصوصی صادر شده است.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅پیش نیازهای تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

♦️ قبل از تکمیل اظهارنامه اقداماتی را باید انجام داد و آن هم جمع آوری مستندات مواردی است که قرار است در اظهارنامه ارائه شود.

⭕️اسناد و مدارکی که یک مودی در نظام مالیات بر ارزش افزوده باید به عنوان اسناد و مدارک مثبته تهیه و نگهداری کند عبارتند از :

▪️1. گواهی ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده
▪️2. کلیه صورت حساب های مربوط به خرید و فروش کالا و خدمات
▪️3. دفاتر قانونی
▪️4. نسخ اظهارنامه های تایید شده
▪️5. رسیدهای بانکی پرداخت مالیات و عوارض
▪️6. برگه های اعلامیه بدهکاری و بستانکاری
▪️7. نوارهای صندوق
▪️8. اسناد گمرکی و حمل و نقل بیمه
▪️9. سایر مستندات معاملات و عملیات
مشاوران مالی و مالیاتی

✅شماره اختصاصی اشخاص خارجی را چگونه می توان دریافت کرد؟

⬅️ الف) هنگام ثبت سفارش در سایت رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت به نشانی www.sabtaresh.tpo.ir شماره ای به عنوان شناسه ( کد ) فروشنده دریافت می گردد .

⭕️ شماره مذکور به عنوان شناسه اختصاصی اشخاص خارجی بوده و باید در سامانه معاملات سازمان امور مالیاتی در هنگام ارسال اطلاعات واردات درج گردد.

⬅️ب) در سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir دربخش استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی امکان دریافت کد فراگیر اتباع خارجی برای اشخاص حقیقی وجود دارد .

⭕️ منظور از کد فراگیر اتباع خارجی همان ” شماره اختصاصی اشخاص خارجی” است که برای افراد حقیقی بکار می رود .
مشاوران مالی و مالیاتی

✅مدیر عامل شرکت خصوصی مشمول بیمه بیکاری نیست


اولا: قرارداد کار از جمله عقود معوض بوده و در آن اجرت (مزد یا حقوق) جز اصلی و اساسی عقد است در حالیکه مطابق ماده ۱۲۴و مفهوم مخالف قسمت اخیر ماده ۱۳۴ قانون تجارت مدیر عامل شرکت تجاری می تواند بطور مجانی انجام وظیفه نماید.

ثانیاً مطابق ماده ۱۳۴ قانون تجارت مدیر عامل در مقابل اشخاص ثالث هم مسئول است در حالیکه در قرارداد کار در اثر تبعیت کارگر از کارفرما چنین مسئولیتی وجود ندارد و کارگر تنها در مقابل کارفرما مسئول است.

ثالثاً: مدیریت مدیر عامل حتی پس از انقضای ماموریت وی نیز مطابق ماده ۱۳۶ قانون تجارت تا انتخاب مدیر جدید ادامه دارد در حالیکه در قراردادکار با انقضای مدت قرارداد خاتمه یافته و کارگر تعهدی در مقابل کارفرما ندارد.(ماده ۲۱بند د قانون کار)

رابعاً: مدیر عامل هم از سوی هیأت مدیره و هم دادگاه قابل عزل است (تبصره ماده ۱۲۴ و ماده ۱۲۷ قانون تجارت) در حالیکه کارفرما چنین حقی در مورد کارگر ندارد. (ماده ۲۵ قانون کار)

توجه به مراتب فوق رابطه مدیر عامل و شرکت تجاری رابطه کارگری و کارفرمایی موضوع قانون کار نبوده و مسئولیت وی در مقابل شرکت همان مسئولیت وکیل در مقابل موکل است.

پس مدیر عامل شرکت خصوصی مشمول ماده 8 قانون کار یا ماده یک قانون بیمه بیکاری نیست.
مشاوران مالی و مالیاتی

🔴اطلاعیه پلمپ دفاتر سال 97

🔸🔹دفاتر سال 97 را حالا بگیرید

به کلیه متقاضیان اعم از حقیقی و حقوقی توصیه می گردد که به منظور تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب دفاتر خود جهت سال مالی 97 از هم اکنون اقدام نموده تا به دلایل مختلف از جمله تاخیر درپرداخت یا عدم آگاهی از روند فرآیند، دچار مسئولیت و چالش های قانونی دراین خصوص نگردند .

همچنین می بایست نکات ذیل در خصوص پلمب دفاتر در سال مالی جدید مدنظر قرار گیرد:

حتی المقدور در ابتدای هرسال جهت دفاتر قانونی سال مالی بعد اقدام گردد .

با توجه به اینکه اثرات حقوقی تحریر دفاتر به تاریخ مابعد از پایان عملیات پلمب برمی گردد لذا امکان پلمب به تاریخ های گذشته میسر نمی باشد .

آئین نامه ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم در خصوص نحوه تحریر دفاتر و چگونگی حفظ و نگهداری آنها و تکالیف مربوطه پیش بینی گردیده لذا توصیه می شود مراتب آن به دقت مطالعه شود .

هر شخصیت حقیقی و حقوقی امکان پلمب دفاتر به دفعات را در هر سال مالی با رعایت آئین نامه ماده 95 ق .م .م دارد با این توضیح که تعداد جلد پلمب شده به سازمان امور مالیاتی اطلاع داده شده و مراتب آن روی برچسب الصاقی دفاتر منعکس میگردد و تاریخ تحریر تراکنش های مالی اشخاص می بایست با تاریخ پلمب دفاتر مذکور همخوانی داشته باشد.

انجام امور پلمب دفاتر پس از ثبت درخواست الکترونیکی در سامانه جامع ثبت شرکتها به آدرس
http://irsherkat.ssaa.ir

صرفا از طریق مرکز استان واحد ثبتی شخصیت حقوقی یا حقیقی مربوطه با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی آن استان صورت می گیرد .

با توجه به اینکه پس از پایان عملیات پلمب ، دفاتر مذکور از طریق شرکت پست به آخرین آدرس اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ارسال می گردد لذا مقتضی است که نسبت به بروزرسانی آدرس مذکور از طریق ارائه صورتجلسه متناسب اقدام گردد بدیهی است فراخوانی آدرس ثبت شده از سامانه جامع ثبت شرکتها مبنای آدرس ارسالی دفاتر پلمب شده خواهد بود.

با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم اطلاعات پلمب دفاتر کلیه اشخاص ( حقیقی و حقوقی ) از طریق ارتباط الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد .

در خصوص اشخاص حقوقی جدید التاسیس متقاضیان می بایست بلافاصله جهت سال مالی جاری و سال مالی بعد خود درخواست پلمب دفاتر را بصورت الکترونیکی تکمیل نمایند .

بدیهی است هرگونه مسئولیت عدم پلمب دفاتر طبق قانون با مدیران آنها خواهند بود .
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ اطلاعات حقوقی / چک

🔹 ممکن است دارنده چک؛ به صورت دوستانه یا با ادعای مفقودیت یا سرقت یا از بین رفتن لاشه چک از شما بخواهد که تمام یا بخشی از وجه چک را به حساب بانکی او واریز یا به صورت نقدی به او پرداخت نمایید.

🔹 در این حالت؛ شما هیچ تکلیف قانونی برای قبول درخواست وی ندارید و اگر دوستانه و خیرخواهانه خواستید به دارنده چک؛ مساعدت کنید حتما باید پرداخت هر وجهی را مشروط به دریافت اصل لاشه چک یا سپردن وثیقه معتبر نمایید.

🔹 چه بسا مدتی بعد؛ شخص ثالثی اقدام به مطالبه وجه همان چک کند و شما ناگزیر به پرداخت وجه چک در مقابل شخص ثالث شوید و در این صورت؛ زیان و خسارت مضاعف بر شما وارد می گردد.
مشاوران مالی و مالیاتی

هزینه های مربوط به درآمدهای معاف جز هزینه های قابل قبول نبوده و به تناسب درآمد برگشت داده می شود و از بابت هزینه های برگشتی مذکور هیچگونه مالیاتی مطالبه نمی گردد
در واقع درآمد مشمول مالیات شرکت بدون احتساب درآمدهای معاف یا مشمول مالیات مقطوع و به تبع آن هزینه های مرتبط به آن محاسبه می شود
مشاوران مالی و مالیاتی

🔴 ماده ۱۱۹ ق م م ....

درآمدنقدی یا غیرنقدی که شخص حقیقی یا حقوقی بصورت بلاعوض یا معاملات محاسباتی یا به عنوان جایزه تحصیل نمایدمشمول مالیات اتفاقی است ..
مشاوران مالی و مالیاتی

📗 متن / قانون مالیاتهای مستقیم

📖 ماده ۹۵ : صاحبان مشاغل موضوع این فصل [ فصل چهارم از باب سوم ؛ مالیات بر درآمد مشاغل ] موظف‌اند دفاتر و یا اسناد و مدارك حسب مورد را كه با رعایت اصول و ضوابط مربوط از جمله اصول و ضوابط مربوط به تنظیم دفاتر تجاری موضوع قانون تجارت در خصوص تجار تنظیم می‌گردد برای تشخیص درآمد مشمول مالیات، نگهداری و اظهارنامه مالیاتی خود را بر اساس آنها تنظیم كنند.

🔘 آیین‌نامه اجرایی مربوط به نوع دفاتر، اسناد و مدارك و روش‌های نگهداری آنها اعم از ماشینی (مكانیزه) و دستی و نمونه اظهارنامه مالیاتی با توجه به نوع و حجم فعالیت حسب مورد برای مؤدیان مذكور و نیز نحوه ارائه آنها برای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات به مراجع ذی‌ربط، حداكثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون توسط سازمان امور مالیاتی كشور تهیه می‌شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.

🔖 آیین نامه اجرایی یادشده ذیلاً 👇 قابل مشاهده و دریافت می باشد .
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ آیین نامه اجرایی ماده ۹۵ ق.م.م ( مربوط به نوع دفاتر ، اسناد و مدارک و روشهای نگهداری آنها و نیز نحوه ارائه آن برای رسیدگی و ... )
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ اطلاعات حقوقی / چک

🔰 مجازات ربودن چک

⭕️ اگر چکی که در آن، مبلغ چک، بوسیله صاحب حساب، نوشته شده باشد ربوده شود مانند ربودن اسكناس به شمار می رود و تحت عنوان مجرمانه سرقت، قابل پیگیری کیفری است و مجازات آن حبس از ۶ ماه تا دو سال است.
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ چنانچه شرکتی اسپانسر تیم ورزشی باشد هزینه ورزشی :

🔘 ۱ . به استناد بند (چ ) از ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه :

🔹 وجوه هزینه‌هایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور احداث، تکمیل و تجهیز فضاها، اماکن و توسعه ورزش همگانی و یا به‌عنوان کمک به وزارت ورزش و جوانان پرداخت می‌شود با تأیید وزارت مذکور به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌گردد.

🔘 ۲ . برابر تبصره ۱ ماده ۳ آئین نامه اصلاحی ماده ۱۳۴ ق.م.م :

🔹 درآمد باشگاه‌ها و مؤسسات ورزشی دارای مجوز از مراجع ذی‌ربط از محل تبلیغات، نقل و انتقال یا معاوضه ورزشکار، فروش لوازم متضمن نشان و یا مشخصات باشگاه و مؤسسه ورزشی و همچنین کمک‌های دریافتی آنها از دولت و یا مؤسسات دولتی برای انجام خدمات ورزشی، درآمد ناشی از فعالیت ورزشی تلقی می‌گردد. سایر فعالیت‌های اقتصادی باشگاه‌ها و مؤسسات مذکور و نیز فعالیت‌های ورزشی فاقد مجوز مشمول مالیات می‌باشند.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅وضعیت مالیات بر درآمد اسنپ و تپ‎سی مشخص شد

🔹«سیدکامل تقوی نژاد» روز یکشنبه 29 مرداد گفت: رانندگان دارای یک خودرو که در اسنپ و تپ‏سی فعالند، همانند دارندگان یک تاکسی، برای عملکرد سال ۱۳۹۵ از پرداخت مالیات بر درآمد خودرو معافند.

🔸وی با اشاره به بندهای قانونی مربوط به مالیات بر درآمد مشاغل، خاطرنشان کرد: شرکت‌ها و صاحبان مشاغل، فارغ از بستر ارائه خدمت و عرضه کالا اعم از دنیای واقعی یا فضای مجازی در صورت کسب درآمد و سود و پس از کسر معافیت‌های مقرر ‌باید براساس نرخ‌های مقرر در قانون مالیات پرداخت کنند و تفاوتی میان بستر فروش و ارائه خدمات از نظر مالیاتی نیست.

🔺وی با اشاره به شتاب روزافزون تکنولوژی و استفاده از آن در زندگی روزمره افراد که باعث شکل‎گیری کسب‌وکارهای مختلف در فضای مجازی با استفاده از فناوری نوین اطلاعاتی شده، عنوان داشت: به یقین در آینده نزدیک ماهیت کسب‌وکارهای موجود دچار تغییر و تحولات بیشتری خواهد شد، بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور برای شناسایی این نوع کسب‌وکارها و وصول مالیات عادلانه از آن برنامه‌ریزی مناسبی انجام داده است.

🔹رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، درباره بحث‌های پیرامون پرداخت مالیات از سوی شرکت های نوپای اسنپ و تپسی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت آن است که برخلاف مواردی که در رسانه‌ها رواج یافته میزان مالیات صاحبان یک تاکسی و صاحبان یک وسیله نقلیه (مثل پراید، پژو و…) که با آن به فعالیت شغلی حمل‌ونقل مسافر می‌پردازند برای سال ۱۳۹۵ صفر ریال تعیین شده که دستورالعمل مربوطه نیز صادر و ابلاغ شده است.

🔸تقوی نژاد ادامه داد: بنابراین در صورتی که یک راننده دارای یک تاکسی است یا در یک آژانس کرایه یا از طریق اسنپ و تپ‎سی به ارائه خدمت حمل‌ونقل مسافر می‌پردازد نباید مالیات پرداخت کند.

🔹تقوی نژاد ادامه داد: اما در صورتی که یک راننده دارای بیش از یک تاکسی یا وسیله نقلیه باشد، تنها یک تاکسی معاف از مالیات بوده و در ازای بقیه تاکسی ها یا خودروها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد است.

🔸وی در خصوص مالیات شرکت اسنپ و تپ‎سی نیز گفت: شرکت اسنپ و تپ‎سی همانند سایر اشخاص حقوقی صاحب درآمد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد هستند و البته مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‎ها نیز برابر قانون و مقررات مربوطه اخذ خواهد شد.
به گزارش ایرنا، تاکسی های اینترنتی از کسب و کارهای نوین در جامعه ایران به شمار می روند که دسترسی شهروندان را به خدمات حمل و نقل تسهیل کرده اند.

🔺نو بودن خدمات این شرکت ها سبب شده بود تا ابهام هایی درباره نحوه محاسبه مالیات آنها در شبکه های مجازی منتشر شود.
مشاوران مالی و مالیاتی

نوع مقرره : بخشنامه


شماره : 260/95/43


تاریخ : 1395/07/12


موضوع : نحوه رسيدگي و پذيرش ماليات و عوارض ارزش افزوده پرداختي مؤديان به عنوان اعتبار مالياتي


مواد مرتبط : , 21 , 17 , قانون مالیات بر ارزش افزوده


پيرو بخشنامه شماره 934/14225/م مورخ 24/1/1392 که به موجب رأي هيأت تخصصي اقتصادي، مالي و اصناف ديوان عدالت اداري، موضوع دادنامه شماره 93127/اق/42 مورخ 29/2/1394 درخواست ابطال آن رد و مراتب طي بخشنامه شماره 71/94/260 مورخ 13/7/1394 جهت اطلاع و بهره­برداري لازم ارسال گرديده؛نظر به اينکه برا ساس اطلاعات واصله ابهاماتي در خصوص نحوه پذيرش اعتبار مالياتي مؤديان و احراز اصالت معامله مطرح و برخي از واحدهاي مالياتي و مراجع دادرسي تعيين­شده در قانون ماليات بر ارزش افزوده نسبت به پذيرش اعتبار مالياتي مؤديان به صرف داشتن گواهينامه ثبت نام و عدم وجود نام فروشندگان در فهرست « مؤديان ثبت­نام­شده فاقد اعتبار مالياتي » در زمان انجام معامله، بدون احراز اصالت معامله اقدام مي­نمايند فلذا به منظور رفع ابهامات مطروحه و اتخاذ رويه يکسان در رسيدگي به اعتبار مالياتي مؤديان و نحو ه احراز اصالت معامله مقرر مي­دارد:
با استناد به ماده (21) و صدر ماده (17) قانون ماليات بر ارزش افزوده مبني بر« ماليات­هايي که مؤديان در موقع خريد کالا يا خدمت براي فعاليت­هاي اقتصادي خود به استناد صورتحساب­هاي صادره موضوع اين قانون پرداخت نموده­اند حسب مورد از ماليات­هاي وصول­شده توسط آنها مسترد ميگردد»، پذيرش اعتبار مالياتي مؤديان مستلزم مشموليت آنان در نظام ماليات بر ارزش افزوده، ثبت­نام در سامانه ماليات بر ارزش افزوده،داشتن گواهينامه ثبت نام و احراز اصالت معامله از طريق کنترل صورتحساب، اسناد پرداخت بهاي کالاها و خدمات و ماليات و عوارض ارزش افزوده، اخذ تأييديه، شناسايي فروشنده، کنترل اسناد حمل، رسيد انبار و ... حسب مورد ( با در نظر گرفتن روش کار مؤدي که تابع تشريفات و طي مراحل خاص خود مي باشد ) خواهد بود و صرف داشتن گواهينامه ثبت نام و عدم درج نام مؤدي( فروشنده) در فهرست «مؤديان ثبت­نام­شده فاقد اعتبار مالياتي» در زمان انجام معامله،شرط کافي براي احراز اصالت معامله و پذيرش اعتبار مالياتي نخواهد بود.
مشاوران مالی و مالیاتی

🌐 تهدید جدی مالیات برای صنعت ساختمان

🔰🔰🔰
🔹 فرشید پورحاجت ، دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان این‌که بازده سرمایه در بخش مسکن پایین‌تر از نرخ تورم است گفت : به محض اجرای قانون مالیات‌های مستقیم سرمایه‌ها از این بخش فرار خواهد کرد.

🔹 فرشید پورحاجت اظهار کرد: هنوز ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم به طور کامل اجرایی نشده، اما به محض اجرای این قانون شک نکنید که سرمایه‌ها از حوزه مسکن فرار خواهد کرد. هیچ تولیدکننده‌ای در حوزه مسکن ۲۵ درصد عایدی ندارد که بخواهد ۲۵ درصد مالیات پرداخت کند

🔹 دبیر کانون انبوه‌سازان کشور با اشاره به ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم گفت: همان نگاه سوداگری منتج به اصلاح قانون مالیات‌ها شد که ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم را وضع کردند. نگاه بر این بود که مالیات از بخش سرمایه گرفته نشود و معطوف به مالیات بر شغل باشد. اما آن‌چه از دل این قانون بیرون آمد این بود که به صنف توجه نشد بلکه مجددا دریافت مالیات را به بخش سرمایه محدود کردند. این هم جزو قوانین مزاحمی است که در حوزه کسب و کار و تولید مسکن مشکلاتی ایجاد کرده است.
مشاوران مالی و مالیاتی

✍️وکالت بلاعزل :

🔰🔰🔰🔰

📝وکالت بلاعزل صرفا به منزله نمایندگی از طرف موکل به وکیل در انجام مورد وکالت دارد؛و به منزله انتقال مورد وکالت نیست و هیچ کس نمی تواند با وکالت بلاعزل ادعای مالکیت کند مگر اینکه طبق عقودی مثل بیع یا صلح یا هبه به آن منتقل شده باشد.

🔽لذا افراد در خرید و فروش اموال خود باید حتما در قالب عقد بیع معامله انجام دهند و مالکیت خود را ایجاد نمایند؛ چرا که اگر کسی به صورت وکالتی معامله نماید بدون اینکه عقد بیع تنظیم کرده باشند؛و آنگاه مثلا موکل بمیرد در این صورت همان طور که گفته شد وکالت از بین می رود و ظاهرا دیگر وکیل با این وکالت نمی تواند اثبات مالکیت کند و اثبات مالکیت آن مشکل می شود،مگر اینکه وکیل با دلایل و مستنداتی مالکیت خود را اثبات نماید.
مشاوران مالی و مالیاتی

نکات مالیاتی ویژه مدیران:
✅بررسی صورت مالی تراکنش های زیر ۵ میلیارد تومان تا سال ۹۵ منتفی شد

🔰🔰🔰🔰🔰🔰


🔽محمدرضا پور ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست کمیسیون اقتصادی با  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و روسای اتاق­های اصناف، بازرگانی و تعاون کشور در خصوص بررسی وضعیت تراکنش‌های بانکی اظهار داشت: با توجه به اقداماتی که در  خصوص بحث شفافیت  اطلاعات اقتصادی در کشور در حال انجام می شود، یکی از محورهای آن این است که بتوانیم از طریق تراکنش های بانکی به خیلی از موضوعات چون پولشویی در اقتصاد کشور و فرار مالیاتی تسلط پیدا کنیم.

🔽رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اخیرا در این موارد تداخلی رخ داده است، ادامه داد: مبارزه با پولشویی و فرارمالیاتی در تقابل با فعالیت فعالان اقتصادی بود بنابراین در نشستی با حضور اتاق های بازرگانی، اصناف، تعاون و رئیس سازمان امور مالیاتی مباحث خوبی در همین راستا مطرح شد.

🔽وی گفت: جمع بندی که در نهایت صورت گرفت این بود که مواردی که در تراکنش های بانکی به عنوان تراکنش های مشکوک مدنظر است بررسی می شود، آمار و ارقام نشان می دهد که 70 درصد تراکنش ها از سوی کسانی انجام می شود که مجوز اقتصادی از هیچ سازمان قانونی در کشور ندارد.

این نماینده مجلس بیان داشت: به همین جهت مقرر شد سازمان مالیاتی با قدرت کامل نسبت به پیگیری آنچه که به عنوان حقوق دولت است اقدام کند و به هر عددی درآمدی می رسد که آنها کتمان می کردند و فعال هم نبودند نسبت به آن اقدام و جریمه کند.

پورابراهیمی همچنین افزود: برآورد ما در خصوص 30 درصد دیگری که تراکنش بانکی انجام می دهند این است که فعال اقتصادی محسوب می شوند و مقرر شد کسانی که زیر 5 میلیاردتومان از سال 90 تا 94 بررسی صورت مالی آنها منتفی شد و در دستور نیست اما از سال 95 به بعد هر تراکنشی که طبق قانون ابلاغ و مشخص شده به قدرت خود باقی است و فعال اقتصادی باید تمام اسناد از سال 95 به بعد را نگهداری کند.

🔽🔴وی گفت: برای کسانی که تراکنش بالای 5 میلیارد تومان داشته اند مقرر شد که سازمان مالیاتی بخشنامه ای را ابلاغ کند که تیمی مشخصی برای رسیدگی به پرونده های در استان ها تشکیل شود، اعضای این کارگروه سازمان مالیاتی استان، نمایندگان دستگاه تخصصی و نمایندگان مجلس خواهند بود.

🔽این نماینده مجلس با بیان اینکه در برخی استان ها تراکنش مشکوک وجود ندارد، اظهار داشت: همچنین مقرر شد برای صدور رای قطعی در خصوص پرونده هایی که تراکنش مشکوک دارند نشست مشترکی با حضور نمایندگان مجلس، تشکل های بخش خصوصی و سازمان مالیاتی تشکیل تا بعد از رسیدن به نتیجه قطعی مالیات مربوطه اخذ شود.

🔵رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به توافق دیگر اعضای کمیسیون با سازمان امور مالیاتی اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر مقرر شد بخشنامه جدیدی از سوی سازمان مالیاتی متناسب با نحوه تشخیص و بررسی پرونده ها در روزهای آینده صادر شود که به شفافیت اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.
مشاوران مالی و مالیاتی

✅شما تا چه ميزان مجازيد بدهكار شويد؟
🔹حد مجاز بدهي به بانك و بازار شما، بايد چقدر باشد؟

🔹 بدهي يك فعال اقتصادي از چه ميزان كه عبور كرد فرد ورشكسته است ؟

🔹در مديريت ريسك ، ميزان بدهي فعال اقتصادي را با فروش ١٢ ماه گذشته او مقايسه مي كنند ، اگر مجموعه بدهي يك فعال اقتصادي به بانك و بازار ، كمتر از ٢٥ درصد فروش ١٢ ماه گذشته او باشد ، اين فعال اقتصادي وضع كم ريسكي دارد ، به زبان ساده وضع او خوب است ؛

🔹اگر بدهي به بانك و بازار به فروش ١٢ ماه گذشته، بين ٢٥ تا ٥٠ درصد باشد ريسك متوسط دارد، به زيان ساده بايد هزينه هاي خود را كاهش دهد و فروش را افزايش ، حتما بايد تغييرات جدي در كسب و كار خود ايجاد كند ، ريسك در چنين حدي نشان مي دهد بازار تغيير كرده اما او تغيير نكرده است.

🌪اگر بدهي به بانك و بازار بيش از ٥٠ درصد باشد ، ريسك حداكثري است يعني كانديد ورشكستگي است ، به زبان ساده بايد خيلي تغييرات در بيزينس خود ايجاد مي كرد اما اين كار را نكرده است و دير هم شده است؛

🌪بدهي به بانك و بازار مجموعه شركت هاي بورسي در اسفند ٨٩ بالغ بر ٣١ درصد بوده و اكنون ٧١ درصد است و اين نشان مي دهد معدل شركت هاي بورسي ريسك حداكثري دارند و اين تازه معدل است، بعضي شركتهاي بورسي ، ميزان بدهي آنها بيش از ٧١ درصد است

🌪سهام شركتهاي بورسي كه بدهي آنها بيش از ٧١ درصد فروش سالانه آنهاست را نخريد!

🌪 اگر در شركتي كار مي كنيد كه بدهي آن بيش از ٧١ درصد است بهتر است به فكر شغل ديگري باشيد!؟

🌪 اگر خود يك فعال اقتصادي هستيد و بدهي شما به بانك و بازار بيش از ٥٠ درصد فروش ١٢ ماه گذشته شما بوده ، بدانيد كه كانديد اخراج از بازاريد

🌹اگر بدهي شما كه اين متن را مي خواهيد ، ٢٥ درصد فروش ١٢ ماه گذشته شماست با اعتماد به نفس ، بيزينس خود را دنبال كنيد.
مشاوران مالی و مالیاتی

🔴موسسه حسابداری و حسابرسی خبره حساب تراز
عضو انجمن حسابداران خبره ایران
عضو انجمن حسابرسی ایران
عضو انجمن حسابداری ایران
عضو انجمن حسابرسی داخلی ایران
@khobrehtaraz
♦️مشاوره و انجام کلیه امور مالی و مالیاتی
♦️ارائه انواع گزارشات حسابرسی جهت ارائه به کلیه بانک ها، دارائی، مناقصات ،سفارت ها و یاتا.
♦️ تهیه طرح های توجیهی Bp و Camfar3
♦️تهیه صورتهای مالی طبق استاندارد های حسابداری (فارسی - انگلیسی)
♦️تهیه و تنظیم اظهارنامه های مالیاتی: عملکرد، ارزش افزوده ،گزارشات فصلی موضوع ماده 169 مکرر.
♦️ثبت و تنظیم اسناد حسابداری (جاری و معوقه) بر طبق مدارک و نیاز شرکت ها و تهیه تراز و گزارشات مورد نیاز
♦️تنظیم و تحریر دفاتر قانونی طبق آیین نامه تحریر دفاتر قانون مالیات های مستقیم و مورد تایید اداره دارایی
♦️تهیه و تنظیم لوایح و دفاعیه و شرکت در جلسات هیات حل اختلاف و مالیاتی
♦️طراحی و استقرار سیستم های مالی، انبارداری، صنعتی، پیمانکاری ،حقوق و دستمزد
♦️ اجرای عملیات اصلاح و بستن حسابها.
♦️انجام و بررسی موارد حل اختلاف مالی فی مابین شرکاء(جاری و گذشته)
♦️اعزام نیروی حسابداری خبره و مدیر مالی (تمام وقت و پاره وقت)
✅تلفن های مشاوره رایگان تمام وقت:
📞02144022405
📱09129277407
ارتباط با ادمین:
🆔@khobrehhesabtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅نحوه پذیرش مالیاتی فاکتورهای خرید که نقدی تسویه شده !


همواره خرید مواد اولیه در شرکتهای تولیدی و خرید کالا در شرکتهای بازرگانی قسمت عمده قیمت تمام شده را تشکیل میدهند.

طبق قانون جدید مالیاتهای مستقیم از ابتدای سال 95 جهت پذیرش فاکتورهای خرید بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی ؛ اینگونه فاکتورها که معمولا" بالای 5،000،000 تومان نیز هستند باید از طریق بانک پرداخت شوند اما در برخی موارد فاکتورها نقدی پرداخت یا تهاتر میشوند که راهکار پذیرش آنها در زیر ارایه میگردد.

جهت پذیرش مالیاتی فاکتورها؛ موارد زیر در پایان هر فصل انجام گردد:

جهت مشخص نمودن محدوده بررسی ، جدولی حاوی مشخصات فاکتورهای خرید که به ترتیب مبلغ مرتب و به دو دسته پرداخت شده و پرداخت نشده تفکیک گردیده ، در بازه زمانی همان فصل تهیه گردد.

بدین ترتیب دو دسته فاکتور خواهیم داشت:

دسته اول - فاکتورهایی که تا تاریخ تهیه گزارش از بانک پرداخت شده اند.
دسته دوم- فاکتورهایی که تاکنون پرداخت نشده اند.

دسته اول - فاکتورهایی که توسط بانک پرداخت شده اند را مشخص و کپی مدارک پرداختی شامل کپی چک، رونوشت فیش بانکی و تصویر صورتحساب بانکی ، به همراه اصل فاکتور خرید ضمیمه سند حسابداری خرید شده و اصل مدارک پرداخت ضمیمه سند حسابداری پرداخت گردد.

دسته دوم - جهت فاکتورهایی که هنوز توسط بانک پرداخت نشده اند ؛
ابتدا یک یا چند فقره چک معادل مبلغ فاکتور در وجه صادرکننده فاکتور صادرگردد.
سپس روی کپی چکهای صادره مهر و امضای صادرکننده فاکتور بعنوان رسید چک دریافت گردد.

1- اگر قبلا" وجه فاکتور به صادر کننده فاکتور پرداخت نشده ، چکها را تحویل نموده و پس از وصول چک یا چکها از حساب بانکی ،کپی صورتحساب بانکی نیز ضمیمه سند حسابداری پرداخت گردد.

2- اما اگر قبلا" وجه فاکتور به صادر کننده فاکتور پرداخت شده اما پرداخت نقدی بوده یا از طریق منابع دیگر تهاتر شده است که دلیل خوبی برای عدم قبول فاکتور توسط سازمان امور مالیاتی است ؛
باید ابتدا روی کپی چکهای صادره مهر و امضای صادرکننده فاکتور بعنوان رسید چک دریافت گردیده ولی از تحویل برگ چک خودداری گردد.

چکها توسط خودتان از حسابهای بانکی برداشت و با منبع نقدی که قبل" پرداخت را انجام داده تسویه گردد.
به این ترتیب برداشت چک یا چکهای مذکور از بانک نیز در صورتحساب نمایش داده خواهد شد.

سپس کپی مدارک پرداختی شامل کپی چک ممهور شده و تصویر صورتحساب بانکی ، به همراه اصل فاکتور خرید، ضمیمه سند حسابداری خرید شده و اصل مدارک پرداخت ضمیمه سند حسابداری پرداخت گردد.


@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅تکالیف مهم قانونی شرکتهای خصوصی پس از تاسیس

کلیه شرکتها و اشخاص حقوقی مکلفند پس از تاسیس شرکت، اقدامات زیر را انجام دهند:

دریافت دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی و تکمیل آن با مستندات مندرج در دفترچه و تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی

پرداخت حق تمبر از تاریخ ثبت قانونی شرکت به مدت 2 ماه و از ماخذ نیم در هزار سرمایه ثبتی، جهت کلیه شرکتهای ایرانی مذکور در قانون تجارت به استثنای شرکتهای تعاونی


ثبت و پلمپ دفتر روزنامه کل در سال اول تاسیس حداکثر تا 30 روز پس از ثبت شرکت و در سنوات آتی قبل از شروع مالی با مراجعه و درخواست مسئولین شرکت توسط اداره ثبت شرکتها انجام گردد

دریافت کد کارگاه تامین اجتماعی و تسلیم ماهانه لیست بیمه حقوق کارکنان به سازمان تامین اجتماعی و لیست مالیات حقوق کارکنان به سازمان امور مالیاتی

ثبت نام کد اقتصادی جدید در tax.gov.ir و ثبت نام ارزش افزوده در evat.ir

اشخاص حقوقی مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی در پایان هر فصل و بطور الکترونیکی ارسال نمایید

تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده 15 روز پس از پایان هر فصل

تسلیم اظهارنامه مالیات بر عملکرد اشخاص حقوقی تا چهار ماه پس از پایان سال مالی

نگهداری اسناد و مدارک و دفاترقانونی بطور دائم و ارائه آنها برای حسابرسی با درخواست مراجع قانونی مانند سازمان امور مالیاتی و ارزش افزوده و سازمان تامین اجتماعی و..


@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

📌حساب بانکی اجاره‌ای؟!

🔰🔰🔰🔰🔰
🔹حساب‌های دیگران را اجاره می‌کنند تا نه مالیات بدهند، نه تراکنش‌های بانکی‌شان رصد شود.

🔹فعالان اقتصاد زیرزمینی مدتی است که کارت‌های اعتباری و حساب‌‌های بانکی اجاره‌ای به نام افراد دیگر باز می‌کنند تا از پرداخت مالیات بگریزند. البته در برخی موارد، اجاره‌کنندگان حساب‌ها پا را از این فراتر گذاشته و با حساب‌هایی که اجاره کرده‌اند، قاچاق موادمخدر یا اسلحه می‌کنند.

🔹تأکیدی که بانک مرکزی در سال‌های اخیر برای شفافیت و احراز هویت صاحب حساب داشته، باعث شده که تا حد زیادی امکان افتتاح حساب با نام جعلی (برخلاف گذشته) غیرممکن شود.

🔹پیش از این، افراد به راحتی با افتتاح چندین حساب مختلف و هویت‌های نیمه‌جعلی کار خود را پیش می‌برند و نیاز به اجاره حساب نداشتند اکنون اما امکان جعل هویت وجود ندارد و تنها راه باقیمانده برای فعالان زیرزمینی اجاره حساب است./شهروند
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

📝مقررات مالیات بر ارزش افزوده

✅برای چه کالاهایی مالیات بر ارزش افزوده نپردازیم؟

🔹 براساس قوانین مالیاتی کشور تمام کالاها مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده شناخته نشده و برخی از محصولات از پرداخت این نوع مالیات معاف هستند اما فروشندگان بسیاری وجود دارند که با استفاده از ناآگاهی مشتری ارزش افزوده را از مشتریان دریافت می‌کنند.

⭕️ نمونه این تخلف، گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از دارو است که به وفور اتفاق می‌افتد و چندی پیش سازمان امور مالیاتی این تخلف را اعلام و به مردم اطلاع‌رسانی کرد.

⭕️ همچنین مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده آرد نانوایی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات، سویا، شیر، پنیر، روغن‌نباتی، شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان، انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی و بسیاری اقلام دیگر از این مالیات معاف هستند.

⭕️ یکی دیگر از موارد تخلفی که در زمان اجرای طرح سبد کالا گزارش شد دریافت مالیات بر ارزش افزوده از دریافت‌کنندگان سبد کالا بود که با رجوع به قوانین مالیاتی موجود در این زمینه به راحتی می‌توان متوجه شد که سبد کالا معاف از مالیات بر ارزش افزوده است و عوامل توزیع نمی‌توانند با دستاویز قرار دادن این قانون از مشمولان این طرح، مالیات دریافت کنند.

⭕️ علاوه بر این طبق ماده ١٢ فصل دوم قانون مالیات بر ارزش افزوده، گروه دیگری از کالاها نیز از مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند. این گروه شامل محصولات کشاورزی فرآوری نشده دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان است. به جز این انواع کود، سم، بذر و نهال و خوراک دام و طیور نیز شامل پرداخت این نوع مالیات نمی‌شوند.

⭕️ بخش دیگری از گروه‌های کالایی معاف از مالیات بر ارزش افزوده به این شرح است: فرش دستباف، کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریری و مطبوعات.

⭕️ همچنین کالاهای اهدایی به صورت بلاعوض به وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی دسته دیگری از کالاها و محصولات معاف از مالیات شناخته می‌شوند.

⭕️ غیر از این کالاهای همراه مسافر که برای استفاده شخصی خریداری شده‌اند البته به شرط رعایت سقف تعیین شده در قوانین گمرکی هم از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ قابل توجه متقاضیان پلمب دفاتر تجارتی

🔘 با توجه به اینکه برابر سوابق و گزارشات واصله در سنوات ماضی بسیاری از متقاضیان به دلیل عدم توجه به راهنمایی های سامانه و توضیحات رسید پذیرش اینترنتی، موفق به تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب « دفاتر روزنامه و کل » به دلیل عدم تکمیل کامل فرآیند ها و یا عدم پرداخت الکترونیکی هزینه های مربوطه خود در زمان مقرر نشده اند  لذا ضمن عطف توجه مراتب فوق به کلیه متقاضیان اعم از حقیقی و حقوقی توصیه می گردد که به منظور تکمیل درخواست الکترونیکی پلمب دفاتر خود جهت سال مالی ۹۷ از هم اکنون اقدام نموده تا به دلایل مختلف از جمله تاخیر در پرداخت یا عدم آگاهی از روند فرآیند، دچار مسئولیت و چاش های قانونی در این خصوص نگردند.
همچنین می بایست نکات ذیل درخصوص پلمب دفاتر در سال مالی جدید مد نظر قرار گیرد :

🔹• حتی المقدور در ابتدای هر سال جهت دفاتر قانونی سال مالی بعد اقدام گردد.
🔹• با توجه به اینکه اثرات حقوقی تحریر دفاتر به تاریخ ما بعد از پایان عملیات پلمب بر می گردد لذا امکان پلمب به تاریخ های گذشته میسر نمی باشد.
🔹• آئین نامه ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم درخصوص نحوه تحریر دفاتر و چگونگی حفظ و نگهداری آنها و تکالیف مربوطه پیش بینی گردیده لذا توصیه می شود مراتب آن به دقت مطالعه شود.
🔹• هر شخصیت حقیقی و حقوقی امکان پلمب دفاتر به دفعات را در هر سال مالی با رعایت آئین نامه ماده ۹۵ ق.م.م دارد با این توضیح که تعداد جلد پلمب شده به سازمان امور مالیاتی اطلاع داده شده و مراتب آن روی برچسب الصاقی دفاتر منعکس می گردد و تاریخ تحریر تراکنش های مالی اشخاص    می بایست با تاریخ پلمب دفاتر مذکور همخوانی داشته باشد.
🔹• انجام امور پلمب دفاتر پس از ثبت درخواست الکترونیکی در سامانه جامع ثبت شرکتها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir صرفا از طریق مرکز استان واحد ثبتی شخصیت حقوقی یا حقیقی مربوطه با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی آن استان صورت می گیرد.
🔹• با توجه به اینکه پس از پایان عملیات پلمب، دفاتر مذکور از طریق شرکت پست به آخرین آدرس اقامتگاه قانونی شخصیت حقوقی ارسال می گردد لذا مقتضی است که نسبت به بروز رسانی آدرس مذکور از طریق ارائه صورتجلسه متناسب اقدام گردد بدیهی است فراخوانی آدرس ثبت شده از سامانه جامع ثبت شرکتها مبنای آدرس ارسالی دفاتر پلمب شده خواهد بود.
🔹• با توجه به تکالیف قانونی مقرر در قانون مالیات های مستقیم اطلاعات پلمب دفاتر کلیه اشخاص(حقیقی و حقوقی) از طریق ارتباط الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال می گردد.
🔹• درخصوص اشخاص حقوقی جدیدالتاسیس متقاضیان می بایست بلافاصله جهت سال مالی جاری و سال مالی بعد خود درخواست پلمب دفاتر را بصورت الکترونیکی تکمیل نمایند.بدیهی است هرگونه مسئولیت عدم پلمب دفاتر طبق قانون با مدیران آنها خواهد بود
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

⛔️⭕️بيش از ده هزار دلار نخريد ، پول شوئي ايست
محمد حسين اديب

💰قانون پول شوئي را همه كشورها منهاي پنج كشور اجرا مي كنند ، بر اساس قانون پول شوئي خريد بيش از ده هزار دلار به صورت فيزيكي ( خريد فيزيك دلار ) مجاز نيست و پول شوئي تلقي ميشود اما خريد دلار به صورت حواله به هر ميزان بلامانع است

💰شما مي توانيد يك ميليارد دلار بخريد و آن را براي طرف تجاري خود در خارج حواله كنيد و هيچ مشكلي ندارد اما نمي توانيد بيش از ده هزار دلار از صرافي خريداري كنيد و آن را در منزل نگهداري كنيد، نگهداري بيش از ده هزار دلار ارز در منزل پول شوئي است

💰كساني كه از صرافي ها بيش از ده هزار دلار خريداري مي كنند و ان را در منزل نگهداري مي كنند نام آنها در سيستم " سنا " در بانك مركزي ثبت ميشود و به هر جهت هر چند اكنون بانك مركزي اقدامي انجام نمي دهد اما نام آنها به عنوان كسي كه پول شوئي كرده در سيستم ثبت ميشود

💰صرافي هاي مجاز اكنون فقط با كد ملي ارز مي فروشند اما صرافي هاي غير مجاز بدون كارت ملي هم ارز مي فروشند پيش بيني نگارنده اين است كه بانك مركزي بزودي و با قاطعيت اقدام به بستن اين گونه صرافي ها خواهد كرد ، وقتي با كد ملي ارز فروخته ميشود نام فرد در سامانه " سنا " براي پيگيري افرادي كه پول شوئي مي كنند ثبت ميشود

💰قانون پول شوئي در ارتباط با ارز به زبان بسيار ساده اين است كه جاي ارز در بانك مركزي است و محل مصرف آن هم در خارج از كشور است، غير از اين پول شوئي ايست

💰لذا اگر ارز مي خريد تا در منزل نگهداري كنيد در يك فقره كمتر از ده هزار دلار باشد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

🔴 توجه طبق بخشنامه 200/96/116 مورخ 96/8/20 بانکها و موسسات پولی موظفند:

🔹حسابهاي بانكي اشخاص حقیقی را در صورتي كه جمع گردش بدهكار يا بستانكار مجموع حسابهاي بانكي بيش از پنجاه ميليارد ريال در سال شود ، جهت بررسي به اداره مالیاتی ارسال کنند .

🔹اين حد آستانه ورود به بررسي قبلا پنج ميليارد ريال تعيين شده بود

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

ابلاغ بخشنامه شماره ۱۱۶/ ۹۶/ ۲۰۰ مورخ ۲۰/ ۸/ ۹۶ در خصوص اصلاح حد آستانه بخشی از جدول موضوع ماده ۸ آیین نامه اجرایی تبصره ۵ ماده ۱۶۹ مکرر 
@khobrehtaraz
ابلاغ بخشنامه شماره ۱۱۶/ ۹۶/ ۲۰۰ مورخ ۲۰/ ۸/ ۹۶ در خصوص اصلاح حد آستانه بخشی از جدول موضوع ماده ۸ آیین نامه اجرایی تبصره ۵ ماده ۱۶۹ مکرر
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅هزینه های غیرقابل قبول مالیاتی :

هزینه هایی هستند که شرکتها انجام می دهند اما اداره مالیاتی آن را قبول ندارد. این نوع هزینه ها شامل موارد زیر می باشد :

1. هزینه های جریمه بجز جریمه تاخیر بانکی : درصورتی که بر اساس مقررات عدم انجام تکالیف با تعهد از سوی اشخاص جریمه ای شناخته شود ، این جرایم به دلیل عدم پیش بینی آن در قانون مالیاتهای مستقیم ، به عنوان هزینه غیر قابل قبول در تشخیص درآمد مشمول مالیات می باشد.

2. هزینه های غیر مرتبط با فعالیت شرکت

3. هزینه کمک و اعانات

4. هزینه تبلیغات

5. هزینه مربوط به تعمیر اساسی داریی قابل استهلاک

6. ضایعات غیر متعارف

7. خساراتی که مبلغ آن از سمت سازمان بیمه پرداخت و یا جبران شده باشد.

8. هزینه تاسیس شرکت که زودتر از 10سال استهلاک شده باشد.

9.انجام مخارج بالاتر از حد نصاب قانونی
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ چنانچه شرکتی اسپانسر تیم ورزشی باشد هزینه ورزشی :

🔘 ۱ . به استناد بند (چ ) از ماده ۷ قانون برنامه ششم توسعه :

🔹 وجوه هزینه‌هایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور احداث، تکمیل و تجهیز فضاها، اماکن و توسعه ورزش همگانی و یا به‌عنوان کمک به وزارت ورزش و جوانان پرداخت می‌شود با تأیید وزارت مذکور به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌گردد.

🔘 ۲ . برابر تبصره ۱ ماده ۳ آئین نامه اصلاحی ماده ۱۳۴ ق.م.م :

🔹 درآمد باشگاه‌ها و مؤسسات ورزشی دارای مجوز از مراجع ذی‌ربط از محل تبلیغات، نقل و انتقال یا معاوضه ورزشکار، فروش لوازم متضمن نشان و یا مشخصات باشگاه و مؤسسه ورزشی و همچنین کمک‌های دریافتی آنها از دولت و یا مؤسسات دولتی برای انجام خدمات ورزشی، درآمد ناشی از فعالیت ورزشی تلقی می‌گردد. سایر فعالیت‌های اقتصادی باشگاه‌ها و مؤسسات مذکور و نیز فعالیت‌های ورزشی فاقد مجوز مشمول مالیات می‌باشند.

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅نکات مهم در تحریر دفاتر قانونی

1_باخودکار یا روان نویس مشکی نوشته شود .
2_روی سطرنوشته شود.بدون خط خوردگی و بدون اینکه سطری از قلم بیفتد.
3_از تیغ و لاک نبایداستفاده کرد.
4_اعدادهمواره در سمت راست نوشته می شوند .
5_آخرین سطر هر واقعه مالی،مربوط به نقل شماره سند حسابداری می باشد.
6_اولین سطر هر صفحه ،منقول از صفحه قبل
7_آخرین سطر هر صفحه ،نقل به صفحه بعد
8_در قسمت جمع سطور ،دو ردیف می باشد که ردیف بالا مربوط به جمع صفحه و ردیف پایین مربوط به جمع صفحه قبل می باشد .
9_در صورت بروز اشتباه با خودکارقرمز روی اشتباه خط کشیده و صحیح آن را با خودکارمشکی بالای آن درست نماییم.
10_جمع ستون بدهکار و بستانکار می بایست یکسان شود و زمانی اینگونه نیست که کل سند در یک صفحه درج نشودوبه صفحه بعد منتقل شود.
11_انتهای اسناد در دفتر روزنامه و انتهای حساب در دفترکل با یک خط مورب بسته شود.
12_در دفترکل ،گردش حساب بدهکار و بستانکاردر انتها درج شده و تفاضل حاصل از این دوبه عنوان مانده حساب در زیر عددبزرگتر درج می گرددو این مانده به ترازنامه منتقل می شود .
13_دفاتر قانونی یک ماه قبل پایان سال مالی به دست موسسه رسیده که می بایست تکمیل و تا پایان روز کاری31تیرسال بعد به سازمان امور مالیاتی تحویل شوند .

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

🔴موسسه حسابداری و حسابرسی خبره حساب تراز
عضو انجمن حسابداران خبره ایران
عضو انجمن حسابرسی ایران
عضو انجمن حسابداری ایران
عضو انجمن حسابرسی داخلی ایران
@khobrehtaraz
♦️مشاوره و انجام کلیه امور مالی و مالیاتی
♦️ارائه انواع گزارشات حسابرسی جهت ارائه به کلیه بانک ها، دارائی، مناقصات ،سفارت ها و یاتا.
♦️ تهیه طرح های توجیهی Bp و Camfar3
♦️تهیه صورتهای مالی طبق استاندارد های حسابداری (فارسی - انگلیسی)
♦️تهیه و تنظیم اظهارنامه های مالیاتی: عملکرد، ارزش افزوده ،گزارشات فصلی موضوع ماده 169 مکرر.
♦️ثبت و تنظیم اسناد حسابداری (جاری و معوقه) بر طبق مدارک و نیاز شرکت ها و تهیه تراز و گزارشات مورد نیاز
♦️تنظیم و تحریر دفاتر قانونی طبق آیین نامه تحریر دفاتر قانون مالیات های مستقیم و مورد تایید اداره دارایی
♦️تهیه و تنظیم لوایح و دفاعیه و شرکت در جلسات هیات حل اختلاف و مالیاتی
♦️طراحی و استقرار سیستم های مالی، انبارداری، صنعتی، پیمانکاری ،حقوق و دستمزد
♦️ اجرای عملیات اصلاح و بستن حسابها.
♦️انجام و بررسی موارد حل اختلاف مالی فی مابین شرکاء(جاری و گذشته)
♦️اعزام نیروی حسابداری خبره و مدیر مالی (تمام وقت و پاره وقت)
✅تلفن های مشاوره رایگان تمام وقت:
📞02144022405
📱09129277407
ارتباط با ادمین:
🆔@khobrehhesabtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ مالیات نقل و انتقال وسائط نقلیه اشخاص حقوقی:

🔸در زمان نقل و انتقال وسايط نقليه اشخاص حقوقی، مالياتی أخذ نمی گردد و گواهی بلامانع بودن انجام معامله با اين مضمون كه "ماليات نقل و انتقال در هنگام رسيدگي به ماليات عملكرد مطالبه خواهد شد" صادر می گردد.

🔸ضمناً لازم به ذکر است سود ناشی از فروش دارايی ثابت به عنوان درآمد غير عملياتی در صورت سود و زيان اظهارنامه تسليمی درج شده و از حیث مالياتی مشمول مقررات مربوط به اشخاص حقوقی خواهد بود.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ تمدید مهلت ارسال فهرست معاملات فصلی فصول بهار ، تابستان و پاییز ۱۳۹۶ تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ /
@khobrehtaraz
⭕️ تمدید مهلت ارسال فهرست معاملات فصلی فصول بهار ، تابستان و پاییز ۱۳۹۶ تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ /
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ مجمع عمومی عادی سالانه چیست؟

🔹 مجمع عمومی عادی سالانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، تشکیل می‌شود.

🔹زمان تشکیل این مجمع سالی یکبار و در زمانی است که در اساسنامه پیش‌بینی شده است.

🔹 مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود.

🔹 مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالانه طبق قانون تجارت حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت است.

🔹 دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید.

🔹 فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز است.

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅نحوه محاسبه سود سپرده‌های بانکی

سود سپرده‌های بانکی به صورت روزشمار و با نرخ سود علی الحساب با بررسی های عصر بانک طبق فرمول زیر محاسبه می شود:

(مدت به روز) × (نرخ) × (مبلغ سپرده گذاری) تقسیم بر۳۶۵۰۰ = سود سپرده های کوتاه مدت روز شمار

مثال:سود ۳۰روز برای یک حساب کوتاه مدت روز شمار که بطور متوسط ۱میلیون تومان موجودی داشته با نرخ ۲۰درصد میشود:
۱۶۴۳۸ تومان =(۳۶۵۰۰) /(۳۰*۲۰*۱۰۰۰۰۰۰)

قابل ذکر است برای محاسبه سود سپرده روزشمار، کمترین مبلغ مانده سپرده در روز حساب می شود.

سود سپرده‌های بلند مدت بانکی شامل (۱ساله- ۲ساله- ۳ساله -۴ساله -۵ساله )یا کوتاه مدت ویژه (۳ماهه-۶ماهه-۹ماهه)طبق ضوابط و مقررات موجود به صورت ماهیانه و با نرخ سود علی الحساب با بررسی های عصربانک، طبق فرمول زیر محاسبه می شود:

(نرخ) × (مبلغ سپرده گذاری)=سود یکسال برای سپرده مورد نظر

سود یکسال برای سپرده مورد نظر تقسیم بر ۱۲=سود یک ماه برای سپرده مورد نظر

در نتیجه چنانچه پرداخت سود سالانه باشد، نرخ سالانه و در صورتی که پرداخت سود ماهانه باشد نرخ سود ماهانه از تقسیم نرخ سالانه بر 12 تعیین می‌شود.

مثال:سود یک ماه برای یک حساب بلند مدت ۱ساله که ۱میلیون تومان موجودی داشته با نرخ ۲۲درصد میشود:

سود یکسال کامل
۲۲۰۰۰۰ تومان=(٪۲۲*۱۰۰۰۰۰۰)

سود یکماه کامل
۱۸۳۳۳ تومان = (۱۲/۲۲۰۰۰۰)

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅انتقال کالا از طریق هر نوع معامله مشمول مالیات ارزش افزوده میشود :

🔸 بر اساس ماده 4 قانون، اموال و اقلامی که توسط شرکاء یا سهامداران به هر عنوان از شرکت برداشته شود چه با صدور فاکتور فروش باشد چه بدون آن، مشمول مالیات بر ارزش افزوده میشود.

👈 طبق تبصره ماده 4 قانون مالیات بر ارزش افزوده، کالاهای مشمول مالیات موضوع این قانون که توسط مؤدی خریداری، تحصیل یا تولید می‌شود، در صورتی که برای مصارف شخصی برداشته شود،‌ عرضه کالا به خود محسوب و مشمول مالیات خواهد شد.

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

👈 بررسی درآمدهای بیش از ۵ میلیارد ریال در سال برای اخذ مالیات👉

🔴رییس فراکسیون شفاف‌سازی، سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس گفت: طبق توافق با سازمان امور مالیاتی جمع درآمدهای بیش از ۵ میلیارد ریال در سال با هدف تشخیص و دریافت مالیات مورد سوال قرار می‌گیرد.

⭕️محمود صادقی درباره نشست مشترک فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی با رییس سازمان امور مالیاتی، اظهارداشت: این نشست با توجه به اینکه در قانون مالیات مستقیم ماده ۱۶۹ مکرر تکلیف کرده که سامانه و پایگاه اطلاعات مودیان تشکیل شود، به ابتکار فراکسیون شفاف‌سازی برگزار شد.

⭕️نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این پورتال اطلاعاتی از وزارت اقتصاد و دستگاه‌های برون سازمانی مانند، ثبت‌احوال، ثبت اسناد، شهرداری، دیوان محاسبات، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی وجود دارد، ادامه داد: با این قابلیت اگرچه نمی‌تواند تمام فعالیت‌های پولی و مالی را پوشش دهد اما بخش عمده‌ای را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

⭕️وی با تاکید بر اینکه در این پورتال سطوح دسترسی تعریف شده است، عنوان کرد: دسترسی به تراکنش‌های افراد می تواند منجر به شفافیت و پیش‌گیری از فساد باشد که جدا از این سامانه، سامانه‌های دیگری از جمله سامانه‌ای در خود وزارت اقتصاد برای جلوگیری از پولشویی وجود دارد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

📖 متن / قانون مالیاتهای مستقیم

🔴 ماده ۲۷۴ الحاقی ( جرم مالیاتی )

✳️ موارد زیر جرم مالیاتی محسوب و مرتکب یا مرتکبان حسب مورد ، به مجازات های درجه شش محکوم می گردند :

🔹تنظیم دفاتر ، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن
🔹اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن
🔹ممانعت از دسترسی ماموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث در اجرای ماده ۱۸۱ قانون مالیاتهای مستقیم و امتناع از انجام تکالیف قانونی مبنی بر ارسال اطلاعات مالی موضوع مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر به سازمان امور مالیاتی کشور و وارد کردن زیان به دولت با این اقدام
🔹عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به مالیاتهای مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با وصول یا کسر مالیات مودیان دیگر و ایصال آن به سازمات امور مالیاتی در مواعد قانونی تعیین شده
🔹تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران ، یا معاملات و قراردادهای مودیان دیگر به نام خود بر خلاف واقع
🔹خودداری از انجام تکالیف قانونی در خصوص تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی حاوی اطلاعات درآمدی و هزینه ای در سه سال متوالی
🔹استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی

❇️ با توجه به ماده ۲۷۴ الحاقی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱/ ۰۴/ ۱۳۹۴ که از ابتدای سال ۱۳۹۵ قابل اجرا می باشد و در آن از " مجازات های درجه ۶ " نام برده شده است بدینوسیله مجازاتهای یادشده در قانون مجازات ، به شرح زیر احصاء گردیده است :

۱ . حبس بیش از شش ماه تا دو سال
۲ . جزای نقدی بیش از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال
۳ . شلاق از سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه و تا نود و نه ضربه در جرائم منافی عفت
۴ . محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از شش ماه تا پنج سال
۵ . انتشار حکم قطعی در رسانه ها
۶ . ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال
۷ . ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال
۸ . ممنوعیت از اصدار برخی از اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

⚖ماده #۶۵_قانون_تامین_اجتماعی
درصورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضعیت‌ حادثه دیده به عمل آورده و مراتب را ظرف ٣ روز اداری از تاریخ وقوع حادثه به صورت کتبی به شعبه تأمین‌اجتماعی مربوطه اطلاع دهد.
🔆تأکید سازمان تأمین‌اجتماعی برای اطلاع‌رسانی کارفرما از حادثه ظرف سه روز اداری به دلیل ارسال بازرسان برای تشخیص ماهیت حادثه و همچنین بهره‌مندی بیمه‌شده از حمایت‌های درمانی بیمه‌شده از حمایت‌های درمانی و بیمه‌ای مقرر در قانون تأمین‌اجتماعی است.
👈در تعلق تعهدات قانونی فوق به بیمه‌شده حادثه‌دیده ناشی از کار، سابقه پرداخت حق‌بیمه در احراز شرایط لحاظ نمی‌شود و به بیمه‌شده با هرسال سابقه پرداخت حق‌بیمه، کمک‌های قانونی ارائه می‌شود.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅حوزه_مالیاتی چیست و چگونه تعیین می‎ شود ؟

تمامی شرکتها و موسساتی که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده اند باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی خود نیز اقدام نمایند.

👈تعیین حوزه مالیاتی به منظور دریافت کد اقتصادی، شرکت درمناقصات ؛مزایدات، اخذ کارت بازرگانی، اخذ تسهیلات بانکی، افتتاح حساب بانکی، تشکیل پرونده بیمه کارکنان شرکت صورت می‎گیرد.

👈 حوزه مالیاتی به منظور افزایش درآمد‎های مالیاتی، کاهش هزینه وصول مالیات، رضایت مندی مودیان، شفافیت در عملکرد و پیاده سازی آیین نامه اجرایی #ماده_219 قانون مالیات‎های مستقیم اهداف پروژه تفکیک اداره کل مالیات بر شرکت‎ها شکل گرفته است.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅راس گیری چک عبارت است از پیدا کردن یک تاریخ واحد برای تعدادی چک با مبالغ و تاریخ های مختلف...

ممکن است به شما به عنوان یک حسابدار تعدادی چک برای تسویه ی یک فاکتور داده شود...

بطور مثال شما فاکتوری دارید به مبلغ 500.000 ریال که مشتری میخواهد آن را طی 3 فقره چک در تاریخ های مختلف و با مبالغ مختلف تسویه کند...
از طرفی رییس شرکت از شما خواسته که تمام تسویه های دریافتی حداکثر 4 ماه بعد از ثبت فاکتور باشد...
حالا مشکل کجاست؟؟؟

مشکل اینجاست که مشتری شما به شما یک چک نمیدهد تا شما ببینید آیا از زمان فاکتور 4 ماه گذشته است یا نه!!!
پس چه باید کرد؟؟؟
باید راس چک هارا گرفت و مطمئن شد که زمان چک ها از 4 ماه تجاوز نمیکند...
@khobrehtaraz
◀️نحوه ی راس گیری:
فرض میکنیم شما 3 فقره چک با مشخصات زیر دریافت کرده اید:

مبلغ 100.000 ریال به مدت یک ماه از امروز
مبلغ 250.000 ریال به مدت 3 ماه از امروز
مبلغ 150.000 ریال به مدت 7 ماه از امروز

بنابر این 3 عدد چک داریم با تاریخ ها و مبالغ متفاوت
(الف) ابتدا تعداد روز هر چک رو در مبلغ اون چک ضرب میکنیم یعنی:

1. 100.000 * 30 = 3.000.000
2. 250.000 * 90 = 2.500.000
3. 150.000 * 210 = 31.500.000
(ب) سپس اعداد بدست اومده رو جمع میکنیم یعنی:
@khobrehtaraz
3.000.000+22.500.000+31.500.000= 57.000.000

(ج) در این مرحله کافیه که جمع بدست اومده رو بر جمع مبالغ چک ها تقسیم کنیم یعنی:

57.000.000 / 500.000 = 114

عدد 114 بدست آمده نشان دهنده ی این است که مدت راس چک شما 114 روز است و چون 114 روز از 120 روز (چهارماه) کمتر است شما میتوانید این چک را از مشتری خود قبول کنید.
در واقع راس گیری به شما نشان میدهد که یک چک به مبلغ 500.000 دارید که سر رسید آن 114 روز است!!!
راس گیری درواقع همون میانگین وزنی هستش که البته فقط در مورد چک ها کاربرد نداره و میتونید در حالتی دقیقا برعکس مورد بالا استفاده کرد یعنی مثلا مشتری برای تسویه ی چند فاکتور با مبالغ مختلف و زمان های مختلف به شما 1 فقره چک میدهد که شما این بار راس فاکتورهارو بدست بیارید...
البته امروزه یکی از اپشن های ساده هر نرم افزار حسابداری راس گیری چک می باشد ....
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

🔴 حساب های بانکی راکد بسته می‌شود

🔹مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی: این دستورالعمل از اول آذر اجرایی می شود.
🔹مبلغ حساب های راکد در کل شبکه بانکی ۸ هزار میلیارد ریال است که البته در برخی از بانک‌ها صفر و در برخی هم حساب‌های راکد زیاد است.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

دانستنی مهم بیمه ای

🔶🔷 در رعايت ماده 38 قانون تامين اجتماعي(موضوع قراردادهاي پيمانکاري) توجه به موارد ذيل حائز اهميت مي باشد

1- قرارداد به محض انعقاد و با نامه کارفرما به شعبه تأمين اجتماعي محل اجراي پروژه تحويل گردد.
2- نسبت به دريافت کد کارگاهي اقدام گردد.
3- پرسنل شاغل در پروژه بدواً در شعبه تأمين اجتماعي ثبت نام و شماره بيمه فعال گردد.
4- صورت دستمزد پرسنل شاغل با رعايت ماده 28 تنظيم و در مهلت قانوني ماده 39 همراه با حق بيمه به شعبه تحويل گردد.
5- شايسته است به منظور رعايت قانون اجراي ماده 90 قانون تأمين اجتماعي کارکنان شاغل در پروژه بدواً در شغل واگذاري معاينات استخدام در واحدهاي طب کار انجام گيرد.
6- در صورت انعقاد قرارداد دست دوم (پيمانکار فرعي) لازم است در متن قرارداد به قرارداد اصلي اشاره شود.
7- يک نسخه از قرارداد دست دوم (پيمانکار فرعي) به شعبه تأمين اجتماعي ارسال گردد.
8- نظر به صراحت ماده 38 قانون تأمين اجتماعي و ماده 13 قانون کار کنترل پرداخت حقوق و مزاياي پرسنل پيمانکار فرعي - رعايت شرايط حفاظت ايمني - بيمه مسئوليت مدني - ارسال ليست و پرداخت حق بيمه و کسر 5% و تعهد پرداخت آخرين قسط تا ارائه مفاصا حساب از وظايف واگذارنده مي باشد.
9- از آنجا که قرارداد تا پايان مدت ذکر شده فعال مي باشد لذا در صورت تمديد آن مراتب حداقل يکماه قبل از پايان تمديد قرارداد به منظور فعال نمودن و ارسال ليست کتباً به شعبه مربوطه تحويل گردد.
10- پس از خاتمه قرارداد در مهلت قانوني مقرر نسبت به دريافت خلاصه عملکرد از کارفرما اقدام شود.
11- نشاني ذکر شده پيمانکار در قرارداد و اعلام آخرين تغييرات روزنامه رسمي از نظر ابلاغ مرسوله هاي تأمين اجتماعي از نکات بسيار مهمي است که لازم است به دقت رعايت شود.
12- در صورت تغيير نشاني قانوني مراتب کتباً با تصوير روزنامه رسمي به شعبه تأمين اجتماعي از طريق پست سفارشي و يا دستي به شعبه و ثبت در دبيرخانه شود.
13- در صورت بروز حادثه حداکثر ظرف 48 ساعت فرم برگ حادثه تنظيم و مراتب به اداره کار و تأمين اجتماعي اعلام گردد.
14- از ثبت و پرداخت حق بيمه کارکنان پيمانکار دست دوم در ليست هاي ارسالي پيمانکار اصلي جداً خودداري شود.
15- در صورتيکه ظرف يکسال از خاتمه قرارداد اقدامي از طرف پيمانکار براي دريافت مفاصا حساب صورت نگيرد صندوق تأمين اجتماعي به استناد تبصره الحاقي به ماده 38 قانون رأساً و براساس اطلاعات قرارداد حق بيمه محاسبه و مطالبه خواهد نمود.
16- مهلت اعتراض به صورت حساب برآوردي صندوق تأمين اجتماعي به استناد ماده 42 قانون حداکثر 30 روز از تاريخ ابلاغ اعلام بدهي مي باشد لذا در مهلت مقرر به اعلام بدهي کتباً در دو نسخه اعتراض و در دبيرخانه شعبه ثبت گردد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

#آموزشی
👈ثبت فاکتور بصورت تجمیعی در صورت معاملات فصلی

شروطی دارد که در زیر به آنها اشاره میشود:

🔻 خریدها از اشخاص حقیقی باشد.

🔻 در قالب تجمیعی هیچ فاکتور خریدی که ازشرکت ها باشد را نمیتوانیم ثبت کنیم .

🔻 نصاب معاملات کوچک را رعایت کنیم .

🔻 تجمیعی یعنی واردکردن فاکتورهای خرید ازاشخاص حقیقی بدون شناسه ملی و کد اقتصادی بصورت یکجا و در یک رکورد در صورتیکه شرایط بالا را داشته باشد.

🔻 اگر دو فاکتور از یک شخص حقیقی خریداری شود و مبلغ آنها به تفکیک زیر حد نصاب باشد ولی اگر جمع شوند بالای حد نصاب میرود در این موارد اگر تجمیعی ثبت شود کاملا غلط است باید فاکتورها تک به تک ثبت شده و بابت هر کدام یک رکورد گرفته شود .
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

#آموزشی
✅ نحوه محاسبه هزینه های گمرکی:

🔸فرمول محاسبه حقوق گمرکی

🔅حقوق گمرکی (ارزش سیف X نرخ ارز X نرخ تعرفه)

🔸فرمول محاسبه سود بازرگانی

🔅سود بازرگانی (ارزش سیف X نرخ ارز X نرخ تعرفه)

🔸 فرمول محاسبه هزینه انبارداری

🔅هزینه انبارداری = مدت X نرخ انبارداری X وزن ناخالص

🔸فرمول محاسبه ارزش CIF کالا

🔅مبلغ ارزی کالا X نرخ ارز اعلامی توسط گمرک + هزینه بیمه (اگر کالا FOB خریداری شود)

👈هزینه های گمرکی را با حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی اشتباه نگیرید، حقوق ورودی مربوط به واردات قطعی است که گمرک آن را جداگانه می گیرد.

👈ضمناً هزینه های گمرکی، حقوق گمرکی، سود بازرگانی، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض هلال احمر، هزینه تخلیه و بارگیری کالا را نیز در بر می گیرد.

👈البته هزینه هایی همچون انبارداری متناسب با زمان توقف کالا از گمرک و هزینه های تخلیه و بارگیری و سایر هزینه های مربوطه نیز به جمع هزینه های گمرکی افزوده می گردد.

👈جالب است بدانید که به صادرات تعرفه گمرکی تعلق نمی گیرد و کالاهای صادراتی از پرداخت ۷۵%هزینه باربری و تخلیه و بارگیری و انبارداری معاف هستند.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ روش های رسیدگی به اختلافات مالیاتی

🔸۱ . رییس امور مالیاتی ( ممیزکل )

🔸۲ . هیات حل اختلاف مالیاتی ( بدوی )

🔸۳ . هیات حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر

🔸۴ . هیات ماده ۲۱۶ ق.م.م

🔸۵ . شورای عالی مالیاتی

🔸۶ . هیات موضوع ماده ۲۵۱ مکرر

🔸۷ . دیوان عدالت اداری

🔘 توضیح اینکه مراجعه یا ارسال پرونده نزد هر یک از مراجع حل اختلاف مالیاتی فوق تابع شرایطی می باشد که لازم است به مقررات و مواد قانونی مربوطه مراجعه شود .
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅معافيت‌های 17 گانه مالیات برارزش افزوده

1- محصولات كشاورزي كه هنوز فرآوري نشده‌اند

2- دام و طيور زنده، آبزيان، زنبور عسل و نوغان

3- انواع كود، سم، بذر و نهال

4-آرد خبازي، نان، گوشت، قند، شكر، برنج، حبوبات و سويا، شير، پنير، روغن نباتي و شير خشك مخصوص تغذيه كودكان

5- كتاب، مطبوعات، دفاتر تحرير و انواع كاغذ چاپ و تحرير و مطبوعات

6-كالاهاي اهدايي به‌صورت بلاعوض به وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتي و نهادهاي عمومي غيردولتي با تأييد هيأت وزيران و حوزه‌هاي گيرنده هدايا

7- كالاهايي كه همراه مسافر و براي استفاده شخصي تا ميزان معافيت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد كشور مي‌شود مازاد بر آن طبق مقررات اين قانون مشمول ماليات خواهد بود.

8- اموال غيرمنقول

9- انواع دارو، لوازم مصرفي درماني، خدمات درماني (انساني، حيواني، گياهي) و خدمات توانبخشي و حمايتي

10- خدمات مشمول ماليات بر درآمد حقوق، موضوع قانون ماليات‌هاي مستقيم

11- خدمات بانکی و اعتباری بانکها،موسسات و تعاونیهای اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس.

🔴الحاقی:تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری در چارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار موضوع بند(۲۴) ماده(۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها

12- خدمات حمل‌ونقل عمومي و مسافري درون و برون‌شهري جاده‌اي، ريلي، هوايي و دريايي

13- فرش دستباف

14- انواع خدمات پژوهشي و آموزشي كه طبق آيين‌نامه‌اي كه با پيشنهاد مشترك وزارتخانه‌هاي علوم تحقيقات و فناوري، امور اقتصادي و دارايي، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، آموزش و پرورش و كار و امور اجتماعي ظرف مدت 6 ماه از تاريخ تصويب اين قانون به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

15- خوراك دام وطيور

16- رادار و تجهيزات كمك ناوبري هوانوردي ويژه فرودگاه‌ها براساس فهرستي كه به پيشنهاد مشترك وزارت راه و ترابري و وزارت امور اقتصادي و دارايي تهيه و ظرف مدت 6 ‌ماه از تاريخ تصويب اين قانون به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

17- اقلام با مصارف صرفا دفاعي (نظامي و انتظامي) و امنيتي براساس فهرستي كه به پيشنهاد مشترك وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و وزارت امور اقتصادي و دارايي تهيه مي‌شود و به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

#آموزشی
✅در خصوص قراردادهای پیمانکاری

کارفرما موظف به کسر ۵% از هر پرداخت و عدم پرداخت آخرین قسط ( که نباید آخرین قسط از ۵ درصد کل قرارداد کمتر باشد ) تا دریافت مفاصا حساب .
حال ممکن است سوال پیش بیاد :

این کسورات شاید کمتر از ۱۶/۶۷ درصد و یا شاید هم کمتر از ۷/۸ درصد باشه در این خصوص سازمان چه اقدامی خواهد کرد ?


در صورتي پيمانكار در مهلت قانوني يكساله پس از پايان قرارداد، نسبت به اخذ مفاصا اقدام نكند، كارفرما بايستي ظرف ٢٥ روز از تاريخ ابلاغ سازمان ، ٥٪؜ سپرده و اخرين قسط را به حساب سازمان واريز كند ، درصورتي كه مبلغ واريزي كارفرما كفاف حق بيمه پيمان را ندهد، سازمان عليه پيمانكار اقدام قانوني به عمل می آورد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

💢هزینه های قابل قبول مالیاتی 5 شرط عمومی دارند:

🔸دارای مدارک و اسناد مثبته در حد متعارف باشد

🔸در راستای عملیات شرکت باشد

🔸یک سری از هزینه ها دارای سقف و نصاب است مثل هزینه آموزشی شرکت یا هزینه ماموریت شرکت

🔸پرداخت مبالغ بالای ۵ میلیون تومن از طریق سیستم بانکی انجام شود

🔸شرایط اختصاصی و نام هزینه دقیقا با ماده۱۴۸ همخوانی داشته باشد

👈نکته : برخی از هزینه ها بر اساس اصلاحیه و برخی از طریق رای دیوان قابل قبول شناخته شده است .

🔅 اولی مثل ذخیره گارانتی

🔅 دومی مثل ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری و..
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ قانون اصلاح ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم که در قالب لایحه از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود، پس از تصویب آماده ابلاغ شد.

💠 این قانون مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره است که در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ از سوی شورای نگهبان تایید شد. 

💠 بر اساس ماده واحده این لایحه تبصره ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۴ حذف و دو تبصره به شرح زیر به ماده مذکور الحاق می شود: 

🔘 تبصره ۱ : در مورد پرداخت‌هایی که از طرف غیر از پرداخت‌کننده اصلی حقوق به اشخاص حقیقی به عمل می‌آید، پرداخت‌کنندگان مکلفند هنگام هر پرداخت، مالیات متعلق را با رعایت معافیت‌های قانونی مربوط به حقوق به جز معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون، به نرخ مقطوع ۱۰ درصد محاسبه، کسر و حداکثر تا پایان ماه بعد با فهرستی حاوی نام و نشانی دریافت‌کنندگان و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت کنند و در صورت تخلف، مسئول پرداخت مالیات و جریمه‌های متعلق خواهند بود.
 
🔘 تبصره ۲ : پرداخت‌های دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر موسسات آموزشی و پژوهشی قانونی دارای مجوز رسمی از وزارتین فوق الذکر می باشند، به اشخاص حقیقی اعم از کارکنان و غیر کارکنان خود در قالب حق‌التدریس مشمول مالیات مقطوع به نرخ ۱۰ درصد و حق التحقیق، حق پژوهش و قراردادهای پژوهشی و تحقیقاتی مشمول مالیات مقطوع به نرخ پنج درصد، با رعایت سایر احکام مقرر در تبصره یک، خواهد بود.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ جزئیات احکام تبصره/تبصره های ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم
@khobrehtaraz
✅ جزئیات احکام تبصره/تبصره های ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ جزئیات احکام تبصره/تبصره های ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم
@khobrehtaraz
✅ جزئیات احکام تبصره/تبصره های ماده ۸۶ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ مالیات درآمد اجاره اشخاص حقیقی:

🔸درمورد شخص حقیقی که هیچگونه درآمدی ندارند، تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات مشمول مالیات است.

🔸مشمولان این ماده باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه ای که از طرف سازمان امورمالیاتی کشور تهیه خواهدشد، به اداره امورمالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام نمایند که هیچگونه درآمد دیگری ندارند.

👈دراجرای این حکم حقوق بازنشستگی، جوایز و سودناشی از سپرده های بانکی، درآمد تلقی نخواهدشد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ شرایط بازنشستگی در سال ۱۳۹۶

💠 شرایط بازنشستگی / مردان

🔸 با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حداقل حقوق پایه و بیشتر
🔸 با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل.
🔸 با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سالهای پرداخت حق بیمه.
🔸 با ۶۰ سال سن و زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می بایست سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل نماید و با ۱۰ روز حقوق بازنشست می شوند.

💠 شرایط بازنشستگی / زنان

🔹 با ۵۵ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه یا حداقل حقوق پایه و بیشتر
🔹 با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل.
🔹 با ۵۵ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سالهای پرداخت حق بیمه.
🔹 با ۵۵ سال سن و زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می بایست سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل نماید و با ۱۰ روز حقوق بازنشست می شوند.
🔹 با ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه به شرط اینکه حداقل در طول ۲۰ سال، یکماه بیمه کارگاهی در سابقه وی منظور شده باشد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ مزاياي مشمول حق بيمه

♦️ کلیه وجوه نقدی که به افراد (کارکنان) پرداخت می شود باستثنای وجوه پرداختی بابت :

1️⃣ بازخریدی ایام مرخصی .

2️⃣ کمک عائله مندی .

3️⃣ هزینه سفر و فوق العاده ماموریت

4️⃣ حق همسر به کارکنان در موسسات مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت

5️⃣ پاداش، پاداش افزایش تولید (آکورد، کارانه، بهره وری) پاداش نهضت سوادآموزی، عیدی و بن کارگری

6️⃣ کمک هزینه مسکن و خواربار در ایام بیماری

7️⃣ حق شیر و حق تضمین (کسر صندوق)

8️⃣ خسارات اخراج و مزایای پایان کار (حق سنوات)

9️⃣ حق الزحمه امام جماعت

🔟 حق حضور در جلسات هیات مدیره .

♦️ کلیه وجوه پرداختی به اشخاص حقیقی و حقوقی بابت اجرای قرارداد های پیمانکاری موضوع ماده ۳۸ ‏قانون تامین اجتماعی که مفاصا حساب از سازمان دریافت نشده باشد و وجوه پرداختی به افراد حقیقی بابت حق الزحمه

‏تذکر. وجوه پرداختی بابت :

1️⃣ خرید انواع کالاها، مواد، اجناس ،ماشین آلات ،قطعات و……

2️⃣ ساخت و تعمیرات انواع وسایل ،ماشین آلات ،قطعات و …..

3️⃣ طراحی ،جاپ، تبلیغات و فیلمبرداری .

4️⃣کرایه حمل و نقل ،تاکسی،آژانس ،لودر، گریدر،تراکتور ،جرتقیل ،سواری ،اتوبوس ،مینی بوس و …

5️⃣ ترخیص کالا و هزینه های گمرکی .

6️⃣ حق الوکاله، هزینه های کارشناسی، وجوه پرداختی به وکلا و کار شناسان رسمی داگستری و ترخیص کاران رسمی گمرکی.


✔️ ‏به موسسات ،شرکتها ،کارگاهها و واحدهای صنفی، تولیدی،صنعتی و فنی و اشخاص حقیقی اعم از اینکه با انعقاد قرارداد و یا بدون انعقاد قرارداد باشد و همچنین مزد، حقوق و مزابا و حق الرحمه پرداختی به افرادی که طبق مداری ارائه شده از سوی کارفرما شاغل یا بازنشسته کشوری، لشگری،بانکها و سایر دستگاهها بوده و مشمول تامین اجتماعی نیستند، مشمول کسر حق بیمه نمی باشد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅درآمدهای معاف از پرداخت مالیات حقوق

🔺در ادامه به برخی از درآمدهای حقوق که براساس قانون مالیاتهای مستقیم از پرداخت مالیات معاف شده اند اشاره می گردد.

🔸– حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارات اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده .(بند ۵ ماده ۹۱ ق.م.م)

🔹– هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل (بند ۶ ماده ۹۱)

🔸– مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می گیرد. (بند ۸ ماده ۹۱)

🔹– وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن (بند ۹ماده ۹۱)

🔸– عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعا معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده (۸۴) قانون مالیاتها (بند ۱۰ ماده ۹۱)

🔹– خانه های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین نامه های خاص در اختیار ماموران کشوری گذارده می شود. (بند ۱۱ ماده۹۱)

🔸– وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آنها مستقیما یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند (بند ۱۲ ماده ۹۱)

🔹– مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیاتهای مستقیم (بند ۱۳ ماده ۹۱)

🔸– درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان (بند۱۴ ماده ۹۱)

✅شایان گفتن است پنجاه درصد مالیات حقوق کارکنان مشاغل در مناطق کمتر توسعه یافته طبق فهرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشوده می شود. (ماده ۹۲).
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

📗 قانون مالیاتهای مستقیم

✅ ممنوع الخروجی بدهكاران مالياتی /

🔳 ماده ۲۰۲ : سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی قطعی آنها :

▪️برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره برداری از مراجع قانونی ذیربط از بیست درصد (۲۰%) سرمایه ی ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال ،

▪️سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی بیشتر از ده درصد (۱۰%) سرمایه ی ثبت شده و یا دو میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال ،

▪️سایر اشخاص حقیقی بیشتر از یکصد میلیون (۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال .

بیشتر است از کشور جلوگیری کند .

🔳 حکم این ماده در مورد اشخاص عازم سفر واجب با درخواست و تأیید مراجع ذی‌ربط اعزام‌کننده مبنی بر میسور نبودن پرداخت بدهی مالیاتی مربوط ، با اخذ تضمین لازم جاری نمی‌باشد.

🔳 حكم اين ماده در مورد مدير يا مديران مسئول اشخاص حقوقي خصوصي بابت بدهي قطعي مالياتي شخص حقوقي اعم از ماليات بر درآمد شخص حقوقي يا ماليات‌هايي كه به موجب اين قانون شخص حقوقي مكلف به كسر و ايصال آن مي‌باشد و مربوط به دوره مديريت آنان بوده نیز جاری است .
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

💯مالیات بر حقوق " سنوات " در قانون جدید مالیاتهای مستقیم

🔰 با توجه به بند ۵ ماده ۹۱ قانون جدید مالیاتهای مستقیم مصوب تیرماه ۱۳۹۴ ، حق سنوات ، چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال از مالیات بر حقوق معاف است .

🔹 ولی در قانون قبلی در صورتی حق سنوات معاف از مالیات بود که در پایان خدمت کارمند پرداخت بشود و در غیر اینصورت مشمول مالیات بود.

◾️ پس یادمان باشد ، با اجرایی شدن قانون جدید مالیاتهای مستقیم از ابتدای سال ۱۳۹۵ ، مطابق آنچه که در بالا توضیح داده شد (ماده ۹۱ بند ۵ ) حق سنوات چه هرماه پرداخت شود و چه در پایان سال و یا در پایان خدمت کارمند، از مالیات بر حقوق معاف است ، چرا که در این بند هیچ شرطی برای مشمول بودن ذکر نشده و کلی بیان شده، پس حق سنوات به طور کلی از مالیات بر حقوق معاف شده است.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

📒📙 اعتراض به برگ تشخیص :


🔶 بر اساس ماده ۲۳۸ ، قانون مالیاتهای مستقیم:

🔸 در مواردی که برگ تشخیص مالیات صادر و به مودی ابلاغ می شود ( اخیراً و در راستای طرح جامع مالیاتی به محض صدور برگ تشخیص ، پیامکی با درج مبلغ مالیات برای مودی ارسال می شود ) ، چنانچه مودی نسبت به آن معترض باشد می تواند ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتباً تقاضای رسیدگی مجدد نماید .

🔸مسئول مربوط موظف است ظرف مهلتی که بیش از ۳۰ روز از تاریخ مراجعه نباشد به موضوع رسیدگی و :

🔅 در صورتی که دلایل ابرازی را برای رد برگ تشخیص کافی دانست آن را رد نماید.

🔅 در صورتی که دلایل ابرازی را موثر در تعدیل درآمد تشخیص دهد و نظر او مورد قبول مودی قرار گیرد با امضاء ظهر برگ تشخیص توسط مسئول مربوط و مودی ، درآمد تعیین شده قطعی نماید.

🔅 در صورتی که دلایل و اسناد و مدارک ابرازی ، توسط مسئول مربوط برای رد برگ تشخیص یا تعدیل درآمد موثر تشخیص داده نشود، پرونده برای رسیدگی به هیات حل اختلاف ارجاع داده می شود .
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

⭕️ مدت زمان نگهداری و رسیدگی دفاتر اشخاص حقیقی و حقوقی درقوانین مختلف

🔷 ماده ۱۳ قانون تجارت : ....تاجر باید تمام آن دفاتر را از ختم هر سالی حداقل تا ۱۰ سال نگاه دارد.

🔷 ماده ۳۴ قانون ارزش افزوده : .... مدارک مزبور ( دفاتر مودیان ) باید به مدت ۱۰ سال بعد از سال مالی مربوط توسط مودیان نگهداری و در صورت مراجعه ماموران مالیاتی به آنان ارائه شود .

🔷 ماده ۱۵۶ و ۱۵۷ قانون مالیاتها : ... هر گاه پس از قطعی شدن اظهارنامه مالیاتی یا بعد از رسیدگی و صدور و ابلاغ برگ تشخیص معلوم شود مودی ، درآمد یا فعالیتهای انتفاعی کتمان شده ای داشته و مالیات متعلق به آن نیز مطالبه نشده باشد، فقط مالیات بر درآمد آن فعالیت ها با رعایت ماده ۱۵۷ ( ۵ سال از تاریخ سررسید مالیات) این قانون قابل مطالبه خواهد بود.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

👈نرخ ماليات اشخاص حقوقي 👉

📕 مطابق ماده ١٠٥ ق.م.م :

🖌 ماليات عملكرد شركتها و اشخاص حقوقي ايراني ٢٥٪‏ درامد فعاليتهاي انتفاعي در ايران يا خارج پس از كسر معافيتهاي قانوني مي باشد.

📣موارد استثناء از اين نرخ به شرح زير است :

⬅️١- مؤسسات کشتیرانی و هواپیمایی خارجی بابت کرایه مسافر و حمل کالا از ایران به نرخ پنج (٥) درصد کلیه وجوهی که از این بابت عاید آنها خواهد شد. (ماده ١١٣)

⬅️٢- مؤسسات بیمه خارجی که با قبول بیمه اتکایی از مؤسسات بیمه ایرانی تحصیل درآمد می نمایند مشمول مالیاتی به نرخ دو (٢) درصد حق بیمه دریافتی و سود حاصل از سپرده مربوط در ایران می باشند. (تبصره ٥ ماده ١٠٩)

⬅️٣- درامد ابرازي شرکت ها و اتحادیه های تعاونی متعارف و شرکت های تعاونی سهامی عام مشمول بیست وپنج درصد(٢٥٪‏) تخفیف از نرخ اين ماده ميباشند يعني نرخ ( ٢٥٪‏ * ٧٥٪‏ )برابر با ١٨.٧٥٪‏ استفاده خواهد شد. (تبصره ٦)

⬅️٤- به ازای هر ده درصد(١٠٪‏) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به سال گذشته آنها، یک واحددرصد و حداکثر تا پنج واحددرصد از نرخهای مذکور کاسته میشود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است. (تبصره ٧)

🔺 نکته 1 : اشخاص حقوقي خارجي بابت درامدهايي كه در ايران كسب ميكنند نيز مشمول ماليات به نرخ ٢٥٪‏ مي باشند.

🔺نكته ٢ : اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی نسبت به سود سهام یا سهام الشرکه دریافتی از شرکتهای سرمایه پذیر مشمول مالیات دیگری نخواهند بود.

🔺 نکته ٣ : طبق تصريح بخشنامه شماره ٢٠٠.٩٤.٥٢ مورخ ٩٤.٠٥.١٣ فقط درآمد "ابرازي" شرکت ها و اتحادیه های تعاونی متعارف و شرکت های تعاونی سهامی عام مشمول بیست وپنج درصد(٢٥٪‏) تخفیف از نرخ اين ماده ميباشد و درآمدهای کتمان شده، هزینه­های برگشتی و سایر مواردی که براساس مقررات به درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکت اضافه می شود مشمول تخفیف مذکور نبوده و به نرخ ٢٥٪‏ مشمول مالیات می­باشد.

🔺 نكته ٤ : طبق تصريح راي شماره ١٤٣٠٢/٢٠١ مورخ ١٣٨٨.٠٨.٠٣ شوراي عالي مالياتي نرخ درآمد اتفاقي اشخاص حقوقي همان ٢٥٪‏ مي باشد.
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅بخشنامه رسیدگی به جرائم ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحی۸۰/۱۱/۲۸

🔰صفحه اول
@khobrehtaraz
✅بخشنامه رسیدگی به جرائم ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحی۸۰/۱۱/۲۸

🔰صفحه اول
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅بخشنامه رسیدگی به جرائم ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحی۸۰/۱۱/۲۸

🔰صفحه دوم
@khobrehtaraz
✅بخشنامه رسیدگی به جرائم ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحی۸۰/۱۱/۲۸

🔰صفحه دوم
@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ اقدامات لازم برای افزایش امنیت اظهارنامه

⭕️تطبیق گروه فعالیت با سامانه خرید و فروش فصلی

⭕️به روز بودن مصوبه اندوخته قانونی و احتیاطی هیات مدیره

⭕️آنالیز کامل حجم فروش اینکه آیا واقعا بهای تمام شده و کسر از فروش با درصد سود قابل توجیه است

⭕️جداسازی سود بانکی از سایر درآمدها

⭕️تخصیص کامل سود و ایجاد ذخیره مالیات

⭕️محور بندی موجودی ها از ابتدای دوره + خرید – فروش تا پایان دوره

⭕️تطبیق کامل لیست بیمه با هزینه ثبت شده در حقوق

⭕️ثبت اصلاحی مالیاتهای جامانده مانند تکلیفی و اجاره و ….

⭕️کنترل کامل جدول استهلاک و محاسبات مربوط به آن طبق ارزش دفتری

⭕️تطبیق ۴ دوره مالیات و عوارض ارزش افزوده با سیستم حسابداری

⭕️کنترل پایش ارزش افزوده ( تسویه در پایان هر دوره )

⭕️کنترل تمامی قبض های مالیاتی پرداختی در طول سال مالی جهت کسر از میزان مالیات محاسبه شده

⭕️کنترل اظهارنامه دوم که منظور گزارش صورت معاملات فصلی است چون در هر دوره مجدد اظهار میگردد

⭕️گرفتن تاییدیه از بدهکاران

⭕️گرفتن تاییدیه از بستانکاران

⭕️اقدام برای امضا الکترونیک حداقل یک ماه قبل از ارسال

⭕️برطرف کردن مغایرت نرم افزار حسابداری با صورتهای مالی اساسی

⭕️آماده سازی تقدم و تاخرها در تاریخ اسناد و ثبت ها

⭕️کنترل گردش های منفی و خارج کردن از قرمز شدن مثلا تنخواه در هیچ زمانی بستانکار نمی شود

⭕️کنترل جمع تراز حسابها کسر از حسابهای موقت با ترازنامه تعدیل شده

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅مودیان مالیاتی مشمول مالیات با نرخ صفر

🔻 در قانون مالیاتهای مستقیم از جمله درآمدهای مودیانی که مالیات آن با نرخ صفر محاسبه می شود به شرح زیر اعلام گردیده است:

●ماده ۱۳۲ ق.م.م ( به مدت محدود )
●ماده ۱۳۳ ق.م.م
●ماده ۱۳۴ ق.م.م
●ماده ۱۳۹ ق.م.م ( به استثنای بندهای الف . ب . ز آن )
●ماده ۱۴۲ ق.م.م
●ماده ۱۴۳ ق.م.م
●ماده ۱۴۳ مکرر ق.م.م ( تبصره ۱ آن )
● قسمت اخیر ماده ۲۸۰ ق.م.م

🔻 منظور از مالیات با نرخ صفر روشی است که مودیانِ مشمول آن مکلف به تسلیم اظهارنامه ، دفاتر قانونی ، اسناد و مدارک حسابداری حسب مورد ، برای درآمدهای خود به ترتیب مقرر در قانون مالیاتهای مستقیم و در مواعد مشخص شده به سازمان امور مالیاتی می باشند .

🔎 سازمان امور مالیاتی مکلف به بررسی اظهارنامه و تعیین درآمد مشمول مالیات بر اساس مستندات ، مدارک و اظهارنامه تسلیمی است و پس از تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان ، مالیات آن با نرخ صفر محاسبه میشود .

🔻 فلذا مودیان مالیاتی یادشده توجه داشته باشند ، صرف ارائه اظهارنامه مالیاتی موجباتی برای بهره مندی از معافیت مالیاتی مقرر نخواهد بود .

✏ترجیحاً باستناد تبصره ( ۱ ) ماده ۱۴۶ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم ، شرط برخورداری از نرخ صفر و هرگونه
معافیت یا مشوق مالیاتی مندرج در ق.م.م و حتی سایر قوانین ، ارائه اظهارنامه مالیاتی ، دفاتر و یا اسناد و مدارک موضوع ماده ۹۵ ق.م.م در موعد مقرر به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی اعلان می نماید می باشد .

@khobrehtaraz
مشاوران مالی و مالیاتی

✅ قابل توجه ماموران مالیاتی و ...

🔰 بخشنامه مورخ ۷/ ۹/ ۱۳۹۶ سازمان امور مالیاتی در خصوص مهلت رسیدگی به تکالیف مودیان در رابطه با ارسال فهرست معاملات

💠 مهلت مرور زمان رسیدگی به جرائم موضوع ماده ۱۶۹ مکرر ( قبل از اصلاحیه ۳۱/ ۴/ ۹۴ ) برای هر سال ( فارغ از دوره های زمانی تسلیم فهرست هر سال ) با توجه به مقررات ماده ۱۵۷ قانون مالیاتهای مستقیم ، پنج ( ۵ ) سال از تاریخ انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال مربوط حسب مورد خواهد بود .

🔹 به عنوان مثال مهلت رسیدگی به جرائم مربوط به عملکرد سال ۱۳۹۱ حداکثر تا تاریخ ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۷ و مهلت ابلاغ برگ مطالبه آن حداکثر تا تاریخ ۳۰/ ۷/ ۱۳۹۷ می باشد .
@khobrehtaraz