شفافیت برای ایران 
عنوان گروه یا کانال:

شفافیت برای ایران


توضیحات: ✳️ |رصد وضعیت شفافیت و حاکمیت باز در کشور عزیز اسلامی‌مان ایران| ✳️ ? | تارنما | tp4.ir ? | کانال | @tp4_ir ? | ارتباط | @tp4_admin ? | ایمیل | [email protected] ? | آپارات | aparat.tp4.ir ? | تماس | 09306303906 ? | تماس | 02188353072
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 562
شفافیت برای ایران

🔴توضیحی مکمل بر گزارش تصویری فوق


🔹در تبصره 5 ماده 38 گزارش کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه آمده بود: «دولت مکلف است ظرف چهار ماه نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و پرداخت های مشمولین این ماده اقدام نموده و امکان تجمیع کلیه پرداخت ها به مدیران و دستگاه های مشمول این ماده را فراهم نماید به نحوی که میزان ناخالص پرداختی به هریک از مدیران مذکور مشخص بوده و امکان دسترسی به آنها برای نهادهای نظارتی و عموم مردم فراهم شود.»

🔹اما پس از اتمام جلسات کمیسیون تلفیق کمیته‌‌ای که برای تطبیق عدم مغایرت مواد مندرج در گزارش کمیسیون تلفیق در مورد برنامه ششم توسعه تشکیل شد کلمات عموم مردم را از این تبصره حذف و در اقدامی غیرقانونی مصوبه کمیسیون تلفیق را تغییر داد.

🔹بعد از انتشار گزارش کمیسیون تلفیق تعدادی از نمایندگان مجلس که از پیشنهاد دهنده‌گان و حامیان نظارت مردم بر حقوق و مزایای دریافتی مدیران بودند به شدت نسبت به تغییر مصوبه کمیسیون اعتراض کردند.

____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 ایرادات نظارت متمرکز

🔹 تجربه ناموفق اتکای صِرف به «نظارت متمرکز» در ایران و جهان

🔸برخی از 24 دستگاه‌ نظارتی پیش از افشای فیش‌های حقوقی مدیران، از این موضوع مطلع بوده‌اند و در مواردی صرفاً به متخلفان تذکر داده بودند، که این سطح از آگاهی و اقدامات نتوانست موجب جلوگیری یا اصلاح فساد شود.
🔸 امکان فساد (تبانی) و اهمال‌کاری در نهادهای نظارتی
🔸طولانی شدن فاصله کشف جرم تا برخورد قضائی و مجازات متهم و بازگرداندن دریافتی‌های مازاد

🔹 بی‌توجهی به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی از دست رفته در این ماجرا (مردم دلیلی برای اعتماد مجدد به این دستگاه‌ها ندارد)

#ایرادات_نظارت_متمرکز
#فیش_حقوقی_مدیران
#نظارت_عمومی
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴چکیده‌ای از نامه‌ی دکتر احمد توکلی به رئیس مجلس شورای اسلامی در پی حذف غیرقانونی نظارت عمومی بر افشای حقوق و مزایای مدیران


🔹در یک جمله می‌توان گفت که «نظارت همگانی تضمین کننده سلامت اداری کشورهاست»

🔹به جرأت می‌توان گفت که بر اساس چهار حجت عقل (قرار دادن قدرتمندان در اتاق شیشه‌ای)، شرع (فتوای مقام معظم رهبری)، قانون (قانون دسترسی و انتشار آزاد به اطلاعات و...) و علم (یکی از اصلی‌ترین اصول علمی مبارزه با فساد شفاف‌سازی است) جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با فساد راهی به‌جز شفاف‌سازی حداکثری ندارد.

🔹متأسفانه (در مورد تبصره ۵ ماده ۳۸) در گزارش کمیسیون محترم تلفیق، در دو نسخه و به شکل غیرمنتظره‌ای به دو شکل منتشرشده و ظاهراً از روی غفلت در یکی از آنها ""عبارت مهمِ «عموم مردم» حذف گردیده است!!!""

به هر حال از فرد مجربی همچون آقای دکتر حاجی بابایی، رئیس محترم کمیسیون تلفیق انتظار اکید و سریع وجود دارد تا این غفلت را جبران نمایند؛ تا هم این مصوبه مترقی نابود نشود و هم نقض قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به سرعت برطرف شود.


#نامه_احمد_توکلی
#حذف_شفافیت
#کمیسیون_تلفیق
#نظارت_عمومی
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 #و_عموم_مردم...


🔹هفته پیش ماده ای در مجلس تصویب شد تا حقوق مدیران در سامانه ای در اختیار دستگاه های نظارتی و عموم مردم قرار گیرد.

🔹عده ای از نمایندگان خواستار حذف عبارت «و عموم مردم» در این مصوبه هستند. برای جلوگیری از تلاش این نمایندگان با امضای خود در سایت vaomoomemardom.com حمایت خود را از این ماده اعلام نمایید و این پیام را دست به دست بچرخانید تا «عموم مردم» از آن مطلع شوند.

#شفافیت
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

دکتر احمد توکلی:

🔷درباره امضای شما مخاطبین
🔷🔷سفارش به حق

🚩بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
🚩سوگند به زمان که انسان زیانکار خواهد بود، جز آن کسانی که به خدا بگروند و عمل صالح انجام دهند و یکدیگر را به حق سفارش کنند و یکدیگر را به صبر و ایستادگی سفارش نمایند.

✅دیروز پیام کوتاهی در این کانال در معرض اطلاع هموطنان عزیز قرار گرفت.

این پیام کوتاه حاکی از این بود که برخی از نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا مصوبه هفته پیش مجلس را که حکومت را ملزم می‌کند اطلاعات از دریافتی‌های مدیران را در دسترس عموم قرار دهد؛ تغییر دهند تا مردم بی خبر بمانند.

در انتهای پیام نیز خواسته شده بود در تبلیغات تهاجمی (campaign) شرکت کنند و متنی را خطاب به نمایندگان مجلس امضاء کنند.

🔹این پیام کوتاه و درخواست بی هزینه دو وجه غریب یک موضوع را با هم نشان داد.

🔸نخست آنکه تا هم اکنون که این سطور نوشته می‌شود بیش از 69 هزار نفر فقط از طریق این کانال از آن مطلع شدند که در این کانال بی‌سابقه است.

🔸وجه دوم این است به رغم این استقبال عجیب تا همین ساعت تنها حدود 5800 نفر از متن درخواستی را امضا کرده‌اند.

وقتی بیش از 69 هزار نفر خبر این کانال را می‌بینند می‌توان حدس زد که چند صد هزار نفر از طرق مختلف آن را دیده‌اند.

⁉️چرا باید 5800 نفر تقاضای امضای آن را اجابت کنند؟ یعنی احتمالاً یک درصد از آگاهان! گرچه در مقیاس کارهای مشابه 5800 امضا ظرف حدود 24 ساعت کم نیست ولی در قیاس با افرادی که آگاه شده‌اند خیلی ناچیز است.

📝هر کدام از ما که این پیام را شنیده یا خوانده و امضا نکرده است باید از خودش بپرسد که چرا در این حد کار بی زحمت برای اصلاح امری مهم در مبارزه با فساد را انجام نداده است؟

✳️من همه این دوستان را به حمایت سفارش می‌کنم و به ایستادگی در این راه. شما هم امضاء بفرمایید.

#شفافیت
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴در جریان بررسی قانون شفافیت اموال و دارائیهای مسئولین (که بسیار فراتر از شفافیت حقوق و مزایاست) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، دوستان از برخی از علما و مراجع استفتائی انجام دادند.

🔹سوال این بود: آیا انتشار عمومی اطلاعات مربوط به اموال و دارائی‌های مسئولین مطابق شرع است یا خیر؟

✅ پاسخ آیت الله نوری همدانی به این سوال👇👇👇
شفافیت برای ایران

🔴متن پاسخ حضرت آیت الله نوری همدانی:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

موضوع مرقوم در فوق که مسئولین محترم نظام مقدار اموال خود را در آغاز تصدی مقام و در پایان آن در معرض اطلاع‌رسانی مردم قرار دهند تا در نظام مردمسالاری برای مردم روشن شود که هدف آنها از تصدی مقام جز خدمت و سعی در ایجاد اعتلاء و عزّت نبوده است، این موضوع یکی از ارزش‌های اسلامی که برای نمونه این کلام حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در نهج‌البلاغه در نامه 45 است:
اَلا وَ اِنَّ لِكُلِّ مَأْمُوم اِماماً يَقْتَدى بِهِ، وَ يَسْتَضىءُ بِنُورِ عِلْمِهِ، اَلا وَ اِنَّ اِمامَكُمْ قَدِ اكْتَفى مِنْ دُنياهُ بِطِمْرَيْهِ، وَ مِنْ طُعْمِهِ بِقُرْصَيْهِ. اَلا وَ اِنَّكُمْ لاتَقْدِرُونَ عَلى ذلِكَ، وَلكِنْ اَعينُونى بِوَرَع وَ اجْتِهاد، وَ عِفَّة وَ سَداد. فَوَ اللّهِ ما كَنَزْتُ مِنْ دُنْياكُمْ تِبْراً، وَ لاَ ادَّخَرْتُ مِنْ غَنائِمِها وَفْراً، وَ لا اَعْدَدْتُ لِبالى ثَوْبى طِمْراً.
(ترجمه عبارت: بدان كه هر مأمومى را امامى است كه به او اقتدا مى كند، و از نور علمش بهره مى گيرد. آگاه باش که امام شما از تمام دنيايش به دو جامه كهنه، و از خوراكش به دو قرص نان قناعت نموده. بدان كه شما تن دادن به چنين روشى را قدرت نداريد، ولى مرا با ورع و كوشش در عبادت، و پاكدامنى و درستى يارى كنيد. به خدا قسم من از دنياى شما طلايى نيندوخته، و از غنائم فراوان آن ذخيره اى برنداشته، و عوض اين جامه كهنه‌ام جامه كهنه ديگرى آماده نكرده‌ام!)

و در بحارالانوار جلد 4، ص 325، نیز:
الاصبغ بن نباته قال علی علیه السلام: دخلت بلادکم باشمالی هذه و رحلتی و راحلتی ها هی، فان انا خرجت من بلادکم بغیر ما دخلت، فاننی من الخائنین
(ترجمه عبارت: با این جامه‌ها (ی مندرس) به سرزمین شما آمدم، و بار و بنه‌ام همین است که می‌بینید، اکنون اگر از سرزمین شما با چیزی جز آنچه با آن آمده‌ام بیرون روم، از خیانتکاریان خواهم بود.)

#شفافیت
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴سازمان شفافیت بین الملل🔹سازمان شفافیت بین الملل یک سازمان غیر دولتی است که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد و دفتر اصلی آن در برلین، آلمان قرار دارد. هدف این سازمان که در حدود ۱۰۰ کشور نمایندگی دارد تلاش برای مبارزه با فساد و افزایش آگاهی در مورد آن است.

🔹این سازمان به طور سالیانه اقدام به انتشار شاخص ادراک فساد می‌کند. سنجش فساد به استفاده از شاخص‌های نظیر فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر است.

🔹وبسایت این سازمان از آدرس زیر قابل دسترسی است:
transparency.org

آشنایی با این سازمان در ویکی پدیا:
goo.gl/B3i9h

🖥 b.tp4.ir/post/1

#p_1
#سازمان_شفافیت_بین_الملل
#سنجش_فساد
#شاخص_فساد
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

⁣🔴 به گزارش خبرنگار خبرگزاری ملت؛ مجلس، قوه قضاییه را ملزم به ارائه گزارش سالانه از دارایی مسئولان کرد.


🔹قوه قضاییه موظف است از سال اول اجرای برنامه ششم، به طور سالانه گزارش نحوه اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران مصوب 9/8/1394، شامل تعداد مشمولان این قانون، تعداد افرادی که در اجرای قانون مذکور فهرست دارایی خود را تقدیم کرده‌اند و تعداد کسانی که از اجرای تکلیف قانون مذکور استنکاف کرده‌اند و نحوه برخورد با آنها را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.#فهرست_دارایی_مسئولان
#برنامه_ششم
____________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 روزی که امام خمینی رحمه الله علیه اموال خود را اعلام کرد:


🔹یک باب منزل مشتمل بر بیرونی و اندرونی در قم، محله باغ قلعه که معروف است.
🔹اثاث منزل ندارم، مختصر اثاثی است در قم و تهران، مِلک همسرم می‌باشد.
🔹کلیه وجوهی که در بانکها یا در منزل یا نزد اشخاص است که آقای پسندیده مطلع هستند، به استثنای وجه مختصری که اشاره شد، وجوه شرعیه می‌باشد و مِلک این جانب نیست، و ورثه این جانب در آنها حقی ندارند و تکلیف آنها را به حسب وصیت تعیین نموده‌ام.

مطالعه کامل مطلب:
goo.gl/dPIKYf

#الگویی_مناسب_برای_مسئولان

👈 شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید.

✅سایت شفافیت برای ایران:
tp4.ir
___________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

⁠⁣دکتر #ثنایی (مدیر گروه شفافیت برای ایران) در برنامه جیوگی:

🔴 #حاکمیت مسائلش را با #مردم در جریان بگذارد...از آن‌ها کمک بگیرد.
🔹#مردم واقعا کمک می‌کنند.

🔹برای مشاهده فیلم کامل این برنامه به لینک زیر مراجعه کنید:
goo.gl/R01fgg

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید | @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

⁣دکتر #ثنایی (مدیر گروه شفافیت برای ایران) در برنامه جیوگی (بخش پنجم):

⁣🔴 #زیر_ساخت_شفافیت
کار جدی‌ای برای شفافیت صورت نگرفته‌است !!

🔹 نماینده من در صحن علنی #مجلس چه می گوید!؟

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید | @tp4_ir 📲
http://www.aparat.com/v/1epuH
شفافیت برای ایران

🔴 نامه جنبش عدالتخواه به شورای نگهبان

🔹با موافقت خود با تصویب کامل ماده‌ 35 برنامه ششم توسعه و حفظ عبارت «و عموم مردم»، قدمی در مبارزه با فساد‌ بردارید!

🔹اخیرا ماده 35 برنامه ششم توسعه مبنی بر اعلام عمومی حقوق و مزایای مدیران به تصویب نمایندگان مجلس دهم رسیده است. مصوبه‌ای که با تصریح بر شفافیت حقوق و مزایای مدیران شرایط لازم را برای عدم تکرار اتفاقاتی مانند حقوق‌های نجومی فراهم می‌کند و از طرفی مانع از گسترش فساد، انتشار سریع شایعه‌های بی‌اساس بر ضد مدیران و در نتیجه، افزایش اعتماد مردم به نظام خواهد شد.

🔹ماده 19 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که تاکید بر شفاف سازی اقتصاد و سالم سازی آن دارد. یکی از شئون سالم‌سازی اقتصاد، نظارت و پالایش دائمی کارگزان حکومتی است که باعث جلب اعتماد فعالان عرصه اقتصاد و جلب مشارکتهای بیشتر آنها خواهد شد.

🔹پرواضح است که اجرای این اصل قانون اساسی نیاز به انتشار و شفافیت اطلاعات دارد. تا مردم بتوانند با تکیه بر این اطلاعات وظیفه خطیر امر به معروف و نهی از منکر را در قبال کارگزاران حکومت انجام دهند.

🔹متن کامل نامه در لینک روبرو:
https://goo.gl/9bY66e

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید
| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

⁣دکتر #ثنایی (مدیر گروه شفافیت برای ایران) در برنامه جیوگی (بخش ششم):

⁣🔴 #شفافیت_یعنی_حق_اطلاعاتی
شفافیت یعنی حرکت در مسیر حق و حقیقت. . .

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید | @tp4_ir 📲
aparat.com/v/2FnNP
شفافیت برای ایران

🔴 بیانیه "#شفافیت_برای_ایران" پیرامون ماده 35 #برنامه_ششم_توسعه

🔹#اعلام_عمومی حقوق و مزایای مدیران، تنها راه کسب #اعتماد_مردم

✅مطالعه کامل در لینک روبرو | b.tp4.ir/post/382

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 مهم‌ترین نکات #بیانیه "شفافیت برای ایران" پیرامون ماده 35 #برنامه_ششم_توسعه:

🔹#اعلام_عمومی حقوق و مزایای مدیران، تنها ابزار جبران ضربه مهم وارد شده به اعتماد مردم در موضوع #حقوق_های_نجومی و بزرگترین ضامن برای عدم تکرار چنین پدیده‌های تلخ و گام مهمی در راستای تحقق ماده 19 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن است.
🔹مزایای وجود #نظارت_عمومی و مردمی بر نظارت متمرکز در ایران و جهان
🔹در بیش از 60 کشور جهان از افغانستان تا آمریکا از رویکرد «نظارت عمومی و مردمی» بر حقوق و مزایای مدیران استفاده می‌شود.
🔹 یکی از لوازم اصلی تحقق مشارکت مردمی، انتشار عمومی حقوق و مزایای مدیران است تا مردم بتوانند با استفاده از بستر شفافیت ایجاد شده، نقش مشارکتی خود در نظارت را ایفا نمایند.
🔹#اعلام_عمومی وضعیت اموال و دارایی‌ مسولین در سیره ائمه اطهار (علیهم‌السلام) هم مورد تاکید قرار گرفته است.

مطالعه کامل متن در لینک روبرو:
b.tp4.ir/post/382

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید | @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

دکتر #ثنایی (مدیر گروه شفافیت برای ایران) در برنامه جیوگی (بخش هفتم):

⁣🔴 شفافیت وقتی مفید است که‌ اطلاعات حاصل شده به تحلیل و نتیجه برسد!

🔹لزوما انبوه اطلاعات مفید نیست!

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

👈شما هم مروج ⁣«شفافیت» باشید | @tp4_ir 📲

aparat.com/v/5dGz4
شفافیت برای ایران

⁠⁣🔴 شفافیت مالی ترامپ؛

🔹مردم #آمریکا با ثبت امضا، درخواست #شفافیت_مالی رئیس جمهور را اعلام کردند!

مشاهده کامل در لینک روبرو:
https://goo.gl/Y0axzX

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴سامانه‌ی «نظر بیمار» (patientopinion.org.uk) پایگاه بسیار ساده‌ای است که هم امکان اشتراک تجربیات خوب و بد بیماران را فراهم می کند و هم امکان پاسخگویی در برابر این تجربیات برای مسئولین نظام سلامت اسکاتلند وجود دارد. برخی از ویژگی های مختلف این سایت عبارتنداز:

🔹 این تجربیات حتما نباید بصورت تفصیلی ثبت شوند بلکه بسیاری از تجربیات در چند جمله‌ بسیار خلاصه بیان شده‌اند؛ هم چنین امکان جستجو در تجارب هم وجود دارد.

🔹نکته دیگر نمایش روند پیشرفت رسیدگی به تجربه است؛ یعنی تجاربی که توسط مسئول مربوطه خوانده شده‌اند؛ تجاربی که توسط مسئول پاسخ داده شده‌اند؛ تجاربی که منجر به تغییر در نظام شده‌اند.

🔹پیشنهاد شفافیت برای ایران: ایجاد این سامانه توسط یک سمن (سازمان مردم‌نهاد = NGO) بسیار ساده و مقرون به صرفه خواهد بود و حتی از لحاظ اقتصادی می‌تواند بعنوان یک طرح تجاری مطرح شود. بنابراین از مخاطبین گرامی که توانایی فنی یا مالی یا اجرایی پیاده‌سازی چنین سامانه‌ی ساده‌ای را دارند دعوت می‌شود موجب خیر شوند.

🔹مطالعه کامل مطلب در لینک روبرو؛
🖥 b.tp4.ir/post/350

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

|@tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴عموم مردم در انتظار شورای نگهبان

🔹به لطف خدا و پیگیری مجدانه فعالین شفافیت، عبارت " #عموم_مردم" در متن ارسالی مجلس به شورای نگهبان، در قالب ماده 35 برنامه ششم توسعه کشور گنجانده شد!
https://goo.gl/2tNK0h

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

|@tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴سازمان شفافیت بین الملل

🔹 #سازمان_شفافیت_بین_الملل یک سازمان غیر دولتی است که در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد و دفتر اصلی آن در برلین، آلمان قرار دارد. هدف این سازمان تلاش برای مبارزه با فساد و افزایش آگاهی در مورد آن است.

🔹این سازمان به طور سالیانه اقدام به انتشار شاخص ادراک #فساد می‌کند. سنجش فساد به استفاده از شاخص‌های نظیر فساد، اختلاس، رشوه‌گیری، خرید و فروش پست‌های دولتی، رشوه‌پذیری دستگاه قضایی، فساد مالی در میان سیاستمداران و مقام‌های دولتی و عدم مقابله کافی یا ناکارایی در پیکار علیه مواد مخدر است.

🔹وبسایت این سازمان:
transparency.org

مطالعه کامل مطلب در سایت شفافیت:
🖥 b.tp4.ir/post/1

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴اقدام ارزشمند سازمان حفاظت محیط زیست:

🔹سایت سازمان محیط زیست در قسمت خدمات الکترونیک، عنوانی برای فیش حقوقی کارمندان قرار داده است. لازم به ذکر است که این قسمت هنوز فعال نشده است.
goo.gl/WJC1Jc

🔹لینک مربوطه در سایت سازمان حفاظت محیط زیست: goo.gl/b8YMrY

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴یکی از آفت هایی که در کشور وجود داشته تکیه بیش از حد به تقوای درونی افراد و #نظارت_درونی بوده که مانع از گسترش و جامعیت نظارت بیرونی یا ساختاری شده است. بیانی از استاد #شهید_مطهری در این زمینه:

https://goo.gl/6vZ6gl

🔹ما معترفیم که هیچ چیزی جای تقوا و ایمان را نمیگیرد، و ایمان و تقوا بسیاری از کمبودها را جبران میکند، ولی از طرف دیگر بنا نیست که ایمان و تقوا را جانشین همه چیز بدانیم.

🔹از هر چیزی فقط اثر خودش را باید انتظار داشت. در میان معنویات هم هیچ کدام جای دیگری را به طور کامل پر نمی‌کند. مثلا نه علم میتواند جانشین ایمان بشود و نه ایمان جای علم را میگیرد.

🔹نظم و انضباط و تشکیلات هم یکی از اصول مقدس زندگی بشری است. اگر میبینیم که معنویت و ایمان، بعضی از مفاسد بی نظمی و بی انضباطی را از بین برده است، توجه داشته باشیم که بی نظمی و بی تشکیلاتی معیشت روحانیین، به مقیاس بیشتری ارکان ایمان و معنویت را متزلزل کرده و محیط فاسد بوجود آورده است.

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir


| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴“شفافیت” یعنی شما به عنوان یک رای دهنده بدانید که فردی را که انتخاب کردید تا چه حد به وعده های خودش پای بند است و “قابل دسترس بودن” بدین معنی که نماینده یا نمایندگان شما به این نتیجه برسند برای آنکه بتوانند در انتخابات آتی دوباره رای شما را بدست آورد، باید برای شما وقت بگذارد، دغدغه های تان را گوش دهند و برای حل آنها بکوشند.

🔹منبع:
goo.gl/ccIY4a
✅سایت شفافیت برای ایران|tp4.ir

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴شفافیت در هزینه‌ها و بودجه های پارلمان‌های دنیا؛ #برزیل


🔹وبسایت پارلمان برزیل با تخصیص دادن صفحه ای بنام شفافیت در این سایت به شفاف سازی در بودجه و هزینه های پارلمان، سفرهای داخلی و خارجی نمایندگان و ... هزینه های پارلمان پرداخته است. این وبسایت هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان برزیل را شفاف می‌کند.

🔹در ماده 23 اعلامیه پارلمان باز نیز که یک سند جهانی است میخوانیم:
"پارلمان مسئولیت دارد تا اطلاعات جامع، تفصیلی و قابل درک درخصوص بودجه ملی و هزینه های عمومی از جمله درآمدها و هزینه های گذشته، فعلی و پیش بینی شده را در اختیار مردم قرار دهد.. بطورمشابه، پارلمان مسئولیت انتشار اطلاعات مربوط به بودجه ی خود پارلمان، از جمله اطلاعات مربوط به اجرای بودجه، مناقصات و قراردادها را نیز دارد. این اطلاعات باید با استفاده از خلاصه های روان، توضیحات یا گزارش هایی که به درک شهروندان کمک می کنند، بطور کامل در دسترس عموم قرار گیرند."

🔹بررسی تصویری انجام شده‌ی سایتِ پارلمان برزیل در:
http://b.tp4.ir/post/353
✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴شفافیت در فرایند اخذ محورهای قانونی

🔹تمامی فعالان اقتصادی اعم از تولیدکنندگان و تجار نیازمند اخذ مجوزهای قانونی مربوط به موضوع فعالیت خود هستند. برای این کار متقاضی می‌بایست به مراجع مختلفی مراجعه نموده و فرایند مربوطه را طی نماید. به‌منظور تسهیل در این امر و همچنین جلوگیری از فساد در این حوزه، لزوم ایجاد شفافیت در فرایند اخذ مجوزهای قانونی موردنیاز فعالان اقتصادی از طریق ایجاد سامانه واحد و جامع جهت ارائه درخواست، پیگیری و اخذ نتایج ارزیابی مراجع قانونی به‌خوبی احساس می‌گردد.

🔹برخی مشکلات و نارسایی‌ها
*پراکندگی و تعدد سامانه‏ها و مراجع اخذ مجوز
*وجود فرایند تکراری و طاقت فرسای ورود اطلاعات و بارگذاری مدارک متقاضی
*طولانی بودن و باز بودن سقف زمانی فرایند اخذ تأییدیه‌ها
*...

🔹برخی اقدامات اصلاحی لازم
*سقف زمانی برای انجام آزمون‌های تأییدی محصول و فرایند اخذ مجوز باید مشخص گردد و همچنین سازوکار پیگیری در صورت تأخیر می‌بایست تعیین گردد.
*شاخص‏ها، مراحل، روش‌های ارزیابی و امتیازات موردنیاز جهت اخذ مجوز، می‏بایست در دسترس عموم قرار گیرد.
*..

🔹وضعیت فعلی
وضعیت فعلی فرایند صدور مجوزهای قانونی در سازمان‌ها و مراجع مختلف کشور متفاوت است. در برخی حوزه‌ها مانند صنعت و معدن و تجارت، تلاش شده با ایجاد پنجره واحد (مانند سامانه بهین یاب) تا حدودی تمرکز ایجاد شود ولی ...

مطالعه کامل این مطلب علمی و کاربردی در:
b.tp4.ir/post/387

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴نقش بی‌بدیل رهبران مذهبی در مبارزه با #فساد

🔹شفافیت بین‌المللی #کره یک نهاد مستقل است که کاملاً به صورت مردمی اداره می‌شود و سعی بر این دارد تا آگاهی جامعه از مزایای فساد را افزایش دهد.

🔹این نهاد هم صدای آحاد مردم را به مسئولین می‌رساند و هم در زمینه مبارزه با فساد سیاست‌های اعمال‌شده توسط دولت و مجلس کره را برای مردم توضیح می‌دهد. شفافیت بین‌المللی کره در دو بخش مجزا فعالیت می‌کند: ۱- ترویج تمکین به قوانین با ایجاد یک سیستم یکپارچه جهانی ۲- سیاست ضد فساد: تحقیق و جمع‌آوری داده.

🔹در مرکز مطالعات ضد فساد و جامعه پاک، این نهاد به دنبال پروژه‌هایی برای همکاری با نهادهای مذهبی است تا بتواند ابعاد اخلاقی را در جامعه رشد دهد. برای مردم مذهبی (اغلب مردم کره بودائی یا مسیحی هستند) بعدهای دینی و اخلاقی بسیار بالاتر از ابعاد قانونی یک مسئله قرار می‌گیرد؛ بنابراین رهبران مذهبی که مردم آن‌ها را به‌عنوان یک الگو در جامعه می‌بینند، بسیار نقش کلیدی خواهند داشت.

🔹از اهداف پروژه تحقیقاتی ضد فساد این نهاد، ایجاد زمینه ای برای جوانان است تا آن‌ها بتوانند نظرات و ایده‌های خود را برای مبارزه با فساد بیان کنند و در شبکه ملی اطلاعات به اشتراک بگذارند، تا گامی در جهت تربیت رهبران از میان جوانان باشد و آینده ضد فساد این کشور نیز تضمین شود.

👈مطالعه کامل مطلب در پایگاه فرهنگ نیوز به آدرس:
farhangnews.ir/content/246065

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴نوآوری از طریق #داده_باز (خلاصه مطلبی از سایت)
🖥 b.tp4.ir/post/388

🔹اکوسیستم‌های داده باز، مزایای بسیاری را از جمله افزایش مشارکت شهروندان و نوآوری موجب می‌شوند.

🔹کاربردها، ابزارها و پورتال‌های مختلفی در دسترس‌اند که با قرارگرفتن در کنار هم، یک اکوسیستم را شکل می‌دهند.

🔹برای ایجاد یک اکوسیستم داده باز 4 عنصر کلیدی باید موجود باشد، که عبارتند از:

1⃣آزاد کردن و انتشار داده‌باز در اینترنت
2⃣جستجو، یافتن، ارزیابی و مشاهده داده و لایسنس‌های مربوط به آن
3⃣پاک‌سازی، تحلیل، غنی‌سازی،‌ترکیب، اتّصال و تصویرسازی داده
4⃣تشریح و بحث درباره داده و فراهم کردن بازخورد به ارائه دهنده داده و دیگر سهام داران.

🔹علاوه بر آن، برای آنکه عناصر اکوسیستم ادغام شوند و بتوانند مانند یک عضو از یک کلیّت یکپارچه عمل کنند، به سه عنصر دیگر نیاز است:

1⃣ارائه مسیر به کاربر برای چگونگی استفاده کاربران از داده‌باز
2⃣سیستم مدیریت کیفیت
3⃣فراداده‌های مختلف برای مرتبط نمودن عناصر

✅سایت شفافیت برای ایران | tp4.ir
| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴 وبسایت "bollot pedia" ،هر آنچه یک شهروند باید از حکومت خود بداند...
🖥 goo.gl/Gmk38H

🔹این وبسایت یک دایره المعارف از هر گونه اطلاعات از سیاست و #انتخابات ایالات متحده است. هر گونه اطلاعاتی نسبت به هر انتخاباتی و هر موضوعی که به امور #حکمرانی و #تقنینی که شهروندان به آن نیاز داشته باشند، در سطوح مختلف شهر، ایالت و یا فدرال را میتوان در این سایت پیدا کرد. این دانشنامه قسمتی از اطلاعات خود را بصورت ویکی (wiki) جمع آوری میکند، بدان معنا که هر کسی از کاربران میتواند به اطلاعات سایت در موضوعات مشخص اضافه کند، بعد از اضافه کردن اطلاعات، اعضای وبسایت اطلاعات را بررسی کرده تا از صحت و سقم آنها مطمئن شوند و سپس در صورت تایید بر روی سایت قرار داده خواهد شد.

🔹اما این سایت چه مواردی را پوشش میدهد؟
انتخابات
سیاست های فدرالی
سیاست های ایالتی
سیاست های محلی
خط مشی های عمومی

🔹مطالعه کامل مطلب در لینک روبرو:
🖥 b.tp4.ir/post/130

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴 #پورتال_شهری_فیلادلفیا امروزه بیش از 300 مجموعه داده را در حوزه های مختلف ارایه می کند.(چکیده‌ای از متن سایت)

🔹تعداد هر یک از مجموعه داده ها را در هر طبقه خاص، شامل آموزش، بودجه، مسائل اقتصادی، فرهنگی و غیره می‌باشد.

🔹در کنار داده های ارایه شده به صورت استاندارد برای استفاده توسط مهندسین نرم افزار، محققین و سایر شهروندان، برخی تصویر سازی های صورت گرفته بر اساس این داده ها در پورتال فیلادلفیا دید و تصویر بسیار سریع و دقیقی را به بیننده می دهد که برخی از آن ها برای تصمیم گیران و برنامه ریزان می تواند بسیار ارزشمند و گرانبها باشد.
برخی از این تصویرسازی‌ها عبارتند از : تصویر کلی از بودجه مدارس، پایگاه وقوع جرم در فیلادلفیا، پایگاه بودجه باز فیلادلفیا، معضل پارکینگ و...

🔹جهت مطالعه کامل مطلب:
🖥 b.tp4.ir/post/277
________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴سامانه‌ی My Hospitals یکی از سامانه‌های سازمان AIHW است که به شفافیت اطلاعات بیمارستانی برای عموم مردم می‌پردازد.


🔷سازمان AIHW، بعنوان سازمان دولتی و رسمی ارائه‌ی آمار و اطلاعات نظام سلامت استرالیا، شعار خود را «آمار و اطلاعات معتبر برای ارتقاء سلامتی و تندرستی» قرار داده است.

🔹پایگاه اینترنتی AIHW اطلاعات جامعی درباره‌ی کلّ نظام سلامت استرالیا در اختیار کاربران قرار می‌دهد امّا سامانه‌ی My Hospitals تنها اطلاعات بیمارستانی مورد نیاز بیماران را در اختیار آنها قرار داده است و امکان مقایسه‌ی آنها را فراهم نموده است.

🔹وبسایت دولتی ‌My Hospitals امکان مشاهده‌ی عملکرد بیش از 1000 بیمارستان دولتی و خصوصی بر اساس شاخص‌هایی مانند کارایی بیمارستان‌ها، زمان انتظار برای اورژانس یا عمل جراحی، درصد عفونت‌های اکتسابی در بیمارستان، زمانی که بیماران پس از پذیرش برای روندهای مختلف سپری می‌کنند و شاخص‌های دیگر را فراهم می‌کند.

🔹امکان مقایسه‌ی بیمارستان‌ها در همان صفحه‌ی نخست این سامانه در دسترس است و با جستجوی نام بیمارستان مد نظر می‌توان اطلاعات آنها را مشاهده کرد.

🔹وب‌سایت ‌MyHospitals شامل اطلاعاتی است که از طریق طیفی از مراتب اداری، الزامات قراردادی و قانونی به صورت منظم از بیمارستان‌های استرالیایی جمع‌آوری می‌شود. این داده‌ها توسط مراجع سلامت منطقه و ایالت و دیگر تأمین‌کنندگان داده در اختیار موسسه‌ی رفاه و سلامت استرالیا (AIHW) قرار می‌گیرد. سپس این داده‌ها تحلیل شده و برای ایجاد اطلاعات موثق ملی از عملکرد قابل‌مقایسه‌ی بیمارستان‌های دولتی استفاده می‌شود.

🔹جهت مطالعه کامل مطلب:
🖥 b.tp4.ir/post/345
________
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴#تعارض_منافع چیست؟

🔹وجود منافع و انگیزه‌های مختلف، امری طبیعی است، انگیزه‌هایی که موجبات تصمیم‌ها و اقدام‌ها را فراهم می‌کنند؛ همچون انگیزه کار برای کسب درامد، انگیزه سوال برای یادگیری، و انگیزه رانندگی برای رسیدن به مقصد. اما منافع و انگیزه‌ها به قدری گسترده هستند که گاهی و باز بصورت طبیعی، در تعارض با یکدیگر قرار می‌گیرند، تعارضی که منفعت‌های مهم‌تر را تهدید می‌نماید.

🔹تعارض منافع (Conflict of Interest - COI) به شرایطی اطلاق می‌شود که در آن، یک فرد یا سازمان با منافع مختلفی مواجه است (مالی، احساسی، خانوادگی، حزبی، ملی، ...)، در وضعیتی که هر یک از آن منافع می‌توانند تصمیم صحیح آن فرد یا سازمان را فاسد نمایند. تعارض منافع برای همه ما و بصورت روزانه اتفاق می‌افتد.

🔹پرداختن به تعارض منافع همواره مهم است، چرا که افراد در آن جایگاه‌ها تصمیماتی می‌گیرند که اثراتی را بر جای می‌گذارد. به همین دلیل هر چقدر آن اثرات مهم‌تر باشد، آن تعارض منافع هم حائز اهمیت بیشتری خواهد گردید. بدیهی است از آنجا که اهمیت تصمیمات و اثرات آنها در پست‌های بالای سیاسی، همچون نمایندگی مجلس از اهمیت بالایی برخوردار است، لذا تعارض منافع در آن جایگاه‌ها نیز محل مهمی برای دقت و قانون‌گذاری و نظارت خواهد بود.

🔹الزامات ساختاری برای حل مشکل تعارض منافع:

1⃣تعارض منافع، لغزش‌خیز است، هر چند نه الزاماً؛

2⃣ایجاد #شفافیت، برای دستگاه‌های نظارتی حاکمیتی و نیز عمومی، بهترین روش ساختاری مقابله با تعارض منافع است؛

3⃣با الزام افشای «وجود جایگاه تعارض منافع» برای فرد مسئول، عملاً امکان بررسی و #نظارت مضاعف عملکرد آنها فراهم می‌گردد؛

🔹جهت مطالعه کامل مطلب :
🖥 b.tp4.ir/post/111

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴 #درب_های_گردان یعنی چه؟
goo.gl/XjSBFl

🔹 اصطلاح «درب‌های_گردان» به جابجایی افراد از پست‌های حاکمیتی به مشاغلی در بخش خصوصی، و یا بالعکس اشاره دارد.
جابجایی از طریق درب‌های گردان می‌تواند برای هر دو طرف سودمند باشد، چرا که می‌تواند باعث ارتقاء فهم و ارتباط میان بخش خصوصی و حاکمیتی گردد.

🔹با این حال، درب‌های گردان اعتماد به حاکمیت را کاهش می‌دهد، چرا که از پتانسیل فراوانی برای بروز #تعارض_منافع برخوردار است. تعارض منافع مرتبط با درب‌های گردان ممکن است پیش، پس و یا حین برخورداری از پست حاکمیتی اتفاق افتد؛

🔹بعنوان نمونه:
1⃣مقامات رسمی ممکن است اجازه دهند که اولویت‌های کاری پیشین و همکاران سابق آنها، بر کارهای حاکمیتی ایشان اثر گذارند؛

2⃣مقامات رسمی ممکن است به منظور بهره‌مندسازی فعلی خود و یا برخورداری از منافعی در آینده، و یا در راستای منافع یک شرکت مشخص از قدرت خودسوء استفاده نمایند؛

3⃣مقامات رسمی سابق که اکنون مشاغلی در کسب‌وکار را بر عهده دارند ممکن است در راستای منافع جدید خود، بر همکاران قبلیشان در حاکمیت تأثیر گذارند؛
4⃣مقامات رسمی سابق ممکن است از اطلاعات طبقه‌بندی شده در راستای منافع مجموعه جدید خود استفاده نمایند، برای مثال از طریق فرایندهای تدارک دولتی (Procurement).

🔹جهت مطالعه کامل مطلب:
🖥 b.tp4.ir/post/123

| @tp4_ir 📲
شفافیت برای ایران

🔴 ابتکار #شفافیت_صنایع_استخراجی

🔹منابع طبیعی هر کشور مانند نفت، گاز، معادن، دریاها و ... متعلق به شهروندان آن کشور است و استخراج و استفاده از این منابع می تواند منجر به رشد اقتصادی و توسعه مدنی جوامع شود. همچنین مدیریت ناکارآمد و ضعیف نیز اغلب منجر به فساد ، بی اعتمادی به حکومت، افزایش مناقشات و تعارضات در جامعه شود.
goo.gl/CmzPtw

🔹ابتکار شفافیت صنایع استخراجی (EITI)، یک استاندارد جهانی برای ارتقای مدیریت باز و پاسخگوی منابع طبیعی است. این ابتکار بدنبال تقویت سیستم حکومت و کمپانی ها، اطلاع رسانی بحث های عمومی و افزایش اعتماد میان دولت ها، کمپانی ها و مردم است.

🔹کشورهایی که این استاندارد را اجرا میکنند اطلاعاتی راجع به پرداخت مالیات ها، مجوزها، قراردادها، تولید و سایر المانهای کلیدی در مورد منابع طبیعی منتشر می کنند.


🔹طبق این استاندارد کشورها به 4 دسته تقسیم می شوند:

1⃣ کشورهای condidate :که در حال پیاده سازی این استاندارد هستند.
2⃣ کشورهای compliant: تمام الزامات را انجام داده اند.
3⃣کشورهای other: کشورهایی هستند که اعلام علاقمندی کرده اند.
4⃣ کشورهای suspended: موقتا معلق

✅ جهت اطلاع از لیست کشورها و سازمان های حمایت کننده از این استاندارد به لینک زیر مراجعه نمایید:

🖥 b.tp4.ir/post/165

____
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 #افغانستان و #شفافیت_معادن

🔹افغانستان دارای منابع متعدد معدنی است. دولت افغانستان بحث شفافیت در استخراج منابع معدنی را از جمله اولویت های خود قرار داد و در سال 2009 نامزد عضویت در بنیاد بین المللی شفافیت در صنایع استخراجی EITI شد. این سازمان افغانستان را ملزم به ارائه اطلاعات درآمدهای دولت و پرداختهای انجام شده توسط شرکت های بهره بردار کرد.

🔹طی گزارش های منتشر شده از EITI تفاوت دو عدد درآمد دولت و پرداخت شرکت‌ها که می تواند شاخصی بر وجود فساد اداری در مجموعه معادن آن کشور باشد طی سال های 1388تا 1390 به کمترین میزان خود رسید و در نتیجه این کاهش #فساد_اداری، فضای کسب و کار بهبود پیدا کرد.مزیت دیگر، بحث ثابت ماندن درآمد های دولت در زمانی بود که تقریبا تولید معادن به نصف می رسید.

🔹مطالعه کامل مطلب در لینک روبرو؛
🖥 b.tp4.ir/post/295


|@tp4_ir 📲