شفافیت برای ایران 
عنوان گروه یا کانال:

شفافیت برای ایران


توضیحات: ✳️ |رصد وضعیت شفافیت و حاکمیت باز در کشور عزیز اسلامی‌مان ایران| ✳️ ? | تارنما | tp4.ir ? | کانال | @tp4_ir ? | ارتباط | @tp4_admin ? | ایمیل | [email protected] ? | آپارات | aparat.tp4.ir ? | تماس | 09306303906 ? | تماس | 02188353072
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 562
شفافیت برای ایران

📝 یکی از شاخص های اطلاعاتی مهم ناظر بر شفافیت در مجلس، شفاف بودن پیشنهاد دهنده طرح به مجلس می‌باشد. به این صورت که مشخص باشد که هر طرحی از طرف کدام فرد یا افرادی به مجلس پیشنهاد داده شده و چه افرادی از آن طرح حمایت کردند.

🔴 در حالی که در خیلی از کشورهای دنیا این اطلاعات منتشر می‌شود و حتی بعضا قوانین به اسم افرادی که طرح رو پیشنهاد داده‌اند، نامگذاری می‌شود، متاسفانه در کشور ما فقط حمایت کنندگان از طرح مشخص هستند و نهایتا معلوم نیست که طرح از طرف چه کسی ارائه شده است!!!😧

📌 مثال‌هایی از فواید شفاف شدن این موضوع 👇👇👇

🔍 می‌توان با دانستن سابقه سیاسی فرد ارائه دهنده طرح تا حدودی از اهداف پشت پرده و منافع طرح برای طرفداران و جناح سیاسی فرد پیشنهاد دهنده مطلع شد.

📋 فایده دیگر اینکه می‌توان این فرد را از روی طرح هائی که پیشنهاد داده ارزیابی کرد.
@transparency4iran
www.transparency4iran.ir
شفافیت برای ایران

http://bayanbox.ir/view/2025966814739977947/image-post.png
🔘 هشت اصل برای داده‌باز حکومتی

📌 داده‌های حکومتی زمانی باز محسوب می‌شوند که مطابق با هشت اصل در دسترس عموم قرار بگیرند. هر یک از این اصول در قالب یک پیام بیان خواهند شد.

✅ اصل اول: کامل بودن (انبوه داده)
👈 تمامی داده‌های عمومی باید کاملاً در دسترس باشند. هر داده‌ای عمومی به شمار می‌آید مگر این که مربوط به حریم خصوصی افراد، مسائل امنیتی و موارد استثنایی باشد.

📡 منابع اطلاعاتی غیرالکترونیکی نظیر اسناد و داده‌های فیزیکی، جزو شاخص‌های داده‌باز حکومتی به شمار نمی‌آیند. تنها منابعی که تا حد امکان به‌ صورت الکترونیکی در دسترس باشند، از اصول داده‌باز حکومتی پیروی می‌کنند.

📝 انبوه داده: اصطلاح «انبوه داده» به این معناست که تمامی اطلاعات یک پایگاه داده، قابل دسترسی باشد. حتی ساده‌ترین نرم افزارها مانند آنهایی که موارد جمع خطی را محاسبه می‌کنند، نیاز به دسترسی کامل به اطلاعات یک پایگاه داده دارند. این توصیه بر انبوه داده‌هایی دلالت می‌کند که حتی قبل از API قابل دسترسی باشند، چرا که API معمولا به قطعات کوچکی از کل داده اطلاق می‌شود.

@transparency4iran
www.opendata4iran.ir
#open_data #Educational #داده_باز #آموزشی
شفافیت برای ایران

http://bayanbox.ir/view/2025966814739977947/image-post.png
🔘 هشت اصل برای داده‌باز حکومتی

📌 داده‌های حکومتی زمانی باز محسوب می‌شوند که مطابق با هشت اصل داده‌باز حکومتی در دسترس عموم قرار بگیرند. اصل دوم به شرح زیر می‌باشد:

✅ اصل دوم: اصلی بودن
👈 داده‌ها بایستی تا حد امکان به‌ صورت مجزا در منبع داده ذخیره شوند. مجموعه کلی اطلاعات و یا اطلاعات فرآوری‌شده قابل قبول نمی‌باشند.

🔍 اگر نهادی ترجیح می‌دهد که داده‌های خود را به مجموعه‌ی اطلاعات و یا کد خاصی تبدیل کند تا از آن در سایت‌های اینترنتی و برای کاربران نهایی استفاده کند، باید متعهد شود تا داده‌های خود را با کیفیت کامل و به صورت «داده انبوه» قابل دسترسی قرار ‌دهد تا دیگران نیز بتوانند از آن برای ساختن سایت‌های خودشان استفاده کنند و داده‌ها برای آیندگان محفوظ بماند.
@transparency4iran
www.opendata4iran.ir
#open_data #Educational #داده_باز #آموزشی
شفافیت برای ایران

با عرض سلام خدمت خوانندگان محترم کانال «شفافیت برای ایران»
گروه شفافیت برای ایران بعنوان یکی از حامیان «پویش ملّی و مردمی #شفافیت_داوطلبانه نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی» در حال حاضر تمرکز و نیروی اصلی خود را جهت اجرای هرچه بهتر این پویش مردمی قرار داده است از این رو با عذرخواهی از محضر تمامی خوانندگان گرامی به اطّلاع می‌رساند فعّالیت‌های کانال «شفافیت برای ایران» تا پس از زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به حالت تعلیق در می‌آید.
امید است با عنایت حضرت حق و توجّه خاص حضرت ولیّ امر (عج)، «پویش ملّی و مردمی #شفافیت_داوطلبانه» قدمی کوچک در راه زمینه‌سازی ظهور حضرتش و همچنین اعتلای میهن عزیزمان، ایران، باشد.
شفافیت برای ایران

http://bayanbox.ir/view/7019989172901757124/majlesnama.jpg

⚠️ به نظر شما برای رأی دادن به نامزدهای مجلس به چه اطّلاعاتی از آنها نیاز داریم؟ اصلاً از نامزدها چه می‌دانیم؟ چگونه می‌خواهیم عملکرد نامزدها و نمایندگان پیشین که هم‌اکنون نیز نامزد شده‌اند را ارزیابی کنیم؟ آیا تنها گزینه‌ی ما اعتماد به فهرست‌های احزاب و گروه‌هاست؟ قطعاً نباید این‌طور باشد...

✅ پویش ملّی و مردمی 🔍 «#شفافیت_داوطلبانه‌ی نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی» در سامانه‌ی مجلس‌نما (majlesnama.ir)، از نامزدهای این انتخابات، بصورت رسمی درخواست می‌نماید تا اطلاعات خود را بصورت داوطلبانه برای عموم شفاف نمایند تا همه‌ی ما بتوانیم انتخاب‌های آگاهانه‌تری داشته باشیم و مجلس بهتری را در راه اعتلای کشور عزیزمان، ایران 🇮🇷 ، تشکیل دهیم.

🔍 به کانال رسمی پویش ملی شفافیت داوطلبانه بپیوندید👇
https://telegram.me/joinchat/ApT1zT0YIGC8X9lclL9l5A

📝 نامزدهای محترم نمایندگی مجلس نیز هم‌اکنون می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی مجلس‌نما در شفافیت اطلاعات خود داوطلب شوند.

🔍 عموم ملّت شریف ایران نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی مجلس‌نما به ارزیابی نامزدهای مورد نظر خود بپردازند.

🌐 | majlesnama.ir
📱 | @majlesnama
شفافیت برای ایران

🔴مستند کوتاه آرزو به زودی منتشر می شود

⭕️نیشتری بر تن بیمار نظام سلامت❗️

🔹مستند کوتاه #آرزو به کارگردانی ایلیا علوی و تهیه کنندگی رضا صادقی با موضوع بررسی نظام سلامت و چالش های اساسی این حوزه مانند میزان پول دریافتی از مردم توسط پزشکان و حقوق ماهیانه آنها و همچنین پدیده دریافت رشوه های کلان توسط پزشکان، به زودی منتشر خواهد شد.
🔹گفتنی است دکتر پزشکیان، وزیر اسبق، بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این مستند به موارد مهمی در حوزه سلامت اشاره کرده است


📌تیزر این مستند امروز و همزمان با روز پزشک منتشر شد.

✅ @safir_film
شفافیت برای ایران

|چالش شفافیت در شورای شهر همدان|
yon.ir/sB8b

دفتر مطالبه عدالت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا در اقدامی ابتکاری ، گزارشی 6صفحه ای از عدم وجود شفافیت در شورای شهر همدان را منتشر کرده است و از 14 گزاره ای صحبت کرده که در شورای شهر همدان شفاف سازی نمیشوند.

شرح گزارش را در شفافیت برای ایران بخوانید:
🖥 | transparency4iran.ir/post/257

گفتنی است شفافیت از عرصه های تازه ای است که مورد توجه تشکل های دانشجویی در سراسر کشور قرار گرفته است.

📲 | @transparency4iran

#news #اخبار
شفافیت برای ایران

| جمع‌سپاری هزینه‌های خدمات بهداشتی و درمانی |

goo.gl/yNqXzd

اطلاع دقیق از پرداخت از جیب بیماران و تفاوت آن در مراکز بهداشتی و درمانی، به ویژه مراکز خصوصی، یکی از چالش‌های نظام‌های سلامت است. با وجودی که تعرفه‌ها بصورت مشخص از طرف دولت ابلاغ می‌شوند امّا همواره تخلف از این ابلاغیه چه در قالب پرداخت از جیب و چه در قالب زیرمیزی مشهود است.

جهت مقابله با این مشکل، برخی اندیشمندان راهی مشابه آن‌چه در کشورهایی مانند هند در قالب I paid a bribe (من رشوه پرداخت کردم. بنگرید به: www.ipaidabribe.com) وجود دارد با عنوان جمع‌سپاریِ شفافیت صورت‌حساب‌های بیمارستانی پیشنهاد داده‌اند.

با مراجعه به وبسایت «شفافیت برای ایران» می‌توانید خلاصه‌ای از مقاله‌ی «جمع‌سپاریِ هزینه‌های خدمات سلامت: فرصت‌ها و چالش‌ها برای شفافیت قیمت‌های بیمار محور» را مطالعه نمایید:
🖥 | transparency4iran.ir/post/258

جهت دریافت مقاله‌ی انگلیسی می‌توانید از لینک زیر استفاده نمایید:
📥 | yon.ir/AvkA

________________
کانال شفافیت برای ایران:
📲 | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

عدم شفافیت مشکل اصلی اقتصاد ما  

امروز، روز مبعث است. این یاداشت را برای تبریک این عید بزرگ بشریت به شما تقدیم میکنم.   به فرموده پیامبر رحمت بعثت برای اتمام مکارم اخلاق به وقوع پیوسته است. اخلاق در همه چنبه های زندگی.، از جمله در حیات اقتصادی.

دیروز در سایت دیده بان شفافیت و عدالت خبر میزگرد اقتصادی رادیو گفتگو را میخواندم. موضوع برنامه جلب سرمایه گذاری خارجی بود و عوامل بازدارنده آن. یکی از شرکتکنندگان، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، ضمن تأکید بر این که قوانین جلب سرمایه گذاری خارجی در ایران، از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی، قوانینی بسیار مترقی است و در سطح دنیا نیز پذیرفتنی است. از موانعی که از کارکرد درست این قوانین جلوگیری میکند یاد کرد و تأکید نمود

"تا زماتی که اقتصاد ما به سه گزینه اصلی یعنی شفافیت، رقابتی و آزاد نرسد؛ هر کاری که انجام دهید، فایده ای ندارد. . . . وقتی اقتصاد شما شفاف نباشد و برخی آدم ها بتوانند پشت دیوارهای ضخیم فعالیتهای اقتصادی انجام دهند پس بده و بستانهای نانوشته و غیرقانونی در فعالیتهای اقتصادی مان وجود دارد یا اینکه برای یک قرارداد کشیدن لوله گاز باید با یک نهاد نظامی رقابت کنیم، هیچ اتفاقی در سرمایه گذاری نمی افتد. . . . عدم شفافیت مشکل اصلی اقتصاد ما است." به یاد این جمله امیر مؤمنان افتادم که به مردم فرمود: "الا وَ اِنَّ لَكُمْ عِنْدى اَنْ لااَحْتَجِزَ دُونَكُمْ سِرّاً  الاّ فى حَرْب بدانيد حقّ شما بر من این است كه چيزى را از شما جز اسرار جنگ پنهان ندارم." و این که علی در عهدش با مالک اشتر ضمن سفارش به او برای تسهیل فعالان عرصه تجارت و صنعت و دفاع از نقش مؤثر آنان در تولید حوائج جامعه، هشدار میدهد که در برخی از انان میل تسلط بر بازار وجود دارد و دستور میدهد که از سلطه طلبی بر بازار باز دارد و از آزادی منصفانه دفاع کند.

@ahmad_tavakoli
محمدصالح ۳۷۸۰۸

| طبایع: مصداق کوچکی از شفافیت در طب سنتی |

yon.ir/Zs82

سایت طبایع (tabaye.ir) بعنوان سایتی جهت معرفی طب سنتی، آموزش مباحث مورد نیاز در زندگی روزمره و همچنین آموزش مباحث تخصصی طب سنتی شناخته می‌شود امّا در کنار این خدمات، دو خدمت دیگر این سایت باعث شده است آنرا بعنوان مصداقی از شفافیت و جمع‌سپاری قلمداد کنیم: معرفی طبیبان سنتی در سراسر کشور و امکان ارائه‌ی تجارب شخصی از طب سنتی.

ادامه‌ی این مطلب را در پایگاه «شفافیت برای ایران» مطالعه کنید:

🖥 | transparency4iran.ir/post/286

________________
کانال شفافیت برای ایران:
📲 | @tp4_ir
محمدصالح ۳۷۸۰۸

| ارائه‌ی «شفافیت در نظام سلامت» در لرستان و بررسی راهکارهای مطالبه‌ی شفافیت |
yon.ir/rN2x

در ویدئوی پیش‌رو، خلاصه‌ای از آنچه تا به حال در حوزه‌ی شفافیت نظام سلامت تهیه شده در دانشگاه علوم پزشکی لرستان ارائه شده است. این جلسه به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در تاریخ 23 اردیبهشت 1395 برگزار شده است.
در ادامه علاوه بر مشاهده‌ی این ارائه می‌توانید راه حلی جهت مطالبه‌ی شفافیت در نظام سلامت را مطالعه کنید:

🖥 | transparency4iran.ir/post/293
________________
کانال شفافیت برای ایران:
📲 | @tp4_ir
محمدصالح ۳۷۸۰۸

رانت اطلاعاتی پایان نیافته است

مدرس علوم ارتباطات در گفت‌وگو با فارس:
🔹«قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» برای ظاهرنمایی تصویب شد نه اجرا.
🔹مسئولان این قانون را تصویب کردند تا بگویند ما نیز قانونی دسترسی آزاد به اطلاعات داریم!
🔹درست است که در کشور قانونی تصویب و ابلاغ شده است اما کدام سازمان را مشاهده می‌کنید که به مردم عادی هم نه، به همین خبرنگاران اطلاعات درخواستی را ارائه کند.
🔹اکنون خبرنگاری که بخواهد با یک مسئول گفت‌وگو کند باید هفت‌خوان رستم را رد کند چه برسد به اینکه به آمار و اطلاعات دسترسی پیدا کند.
fna.ir/GP652T
@Farsna
محمدصالح ۳۷۸۰۸

« رشوه» معادل 2درصد تولید جهان

رییس صندوق بین‌المللی پول گفته هزینه رشوه به تنهایی بیش از دو درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد و این پول‌های آلوده از اقتصادها خارج شده و به مکان‌های امن مالیاتی می‌روند که یعنی در رشد مشارکت ندارد.

http://www.eghtesadonline.com/fa/content/127655

با کانال رسمی سایت اقتصادآنلاین همراه شوید
@eghtesadonlinechannel
پرتو ۴۳۳۱۶

جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به مسئولان کشور، خواهان انتشار داوطلبانه آخرین فیش حقوق دریافتی آنها شد. /فارس
fna.ir/NNEO37
@Farsna
محمدصالح ۳۷۸۰۸

جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به مسئولان کشور، خواهان انتشار داوطلبانه آخرین فیش حقوق دریافتی آنها شد. /فارس
fna.ir/NNEO37
@Farsna
تحلیل امیرحسین ثابتی از نامه‌ی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی و مطالبه‌ی انتشار فیش‌های حقوقی مسئولین:

کار تمام کننده برای نتیجه دادن این حرکت مبارک، رایزنی با تعدادی از مسئولان و شروع موج انتشار فیش‌های حقوقی به طور داوطلبانه است در غیر این صورت، یک حرکت بی فرجام و صرفا تبلیغاتی با عمر کوتاه مانند بسیاری دیگر از نامه‌های قبلی خواهد بود. اما اگر فقط 5 نفر از مسئولان، داوطلبانه این کار را شروع کنند؛ می‌تواند به یکی از موثرترین کارهای دانشجویی در مطالبه از مسئولان تبدیل شود.

________________
کانال شفافیت برای ایران:
📲 | @tp4_ir
محمدصالح ۳۷۸۰۸

جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به مسئولان کشور، خواهان انتشار داوطلبانه آخرین فیش حقوق دریافتی آنها شد. /فارس
fna.ir/NNEO37
@Farsna
🔴 افشاگری دبیرکل خانه پرستار از فیش‌های حقوق‌ چند صد میلیونی در وزارت بهداشت

دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای خطاب به وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت چند هزار نفر به طور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاهی چند صد میلیون تومانی دریافت می‌کنند از وی خواست تا به سیستم غیرقابل دسترسی پرداخت‌های این وزارتخانه ورود کند.
fna.ir/PE3XX2
@Farsna

________________
شفافیت برای ایران
🖥 | تارنما :: TP4.ir
📱 | کانال تلگرام :: @tp4_ir
پرتو ۴۳۳۱۶

goo.gl/ArPQn9
| لابراتوار نوآوری #ترافورد |

پایگاه #داده_باز شهر 200 هزار نفری ترافورد در جنوب منچستر به دلیل قابلیت های خاص و فراوان به عنوان یکی از تجارب موفق در زمینه داده باز در حوزه شهری به شمار می رود. «لابراتوار نوآوری ترافورد» نیز که یکی از زیر مجموعه های این سایت به شمار می رود، به دلیل ارایه تصویرسازی ها و ترکیب داده های مختلف به صورت کاربردی و جذاب و درقالب های مختلف توانسته است مدیران و شهروندان را در مدیریت هر چه بهتر شهر ترافورد یاری کند.

در ادامه مروری کوتاه و مصور بر این سایت خواهیم داشت.

🖥 | توضیحات بیشتر را در transparency4iran.ir/post/294 بخوانید.
🖥 | ترافورد در نشانی infotrafford.org.uk/lab در دسترس است.


شفافیت برای ایران
🖥 | تارنما :: TP4.ir
📱 | کانال تلگرام :: @tp4_ir
پرتو ۴۳۳۱۶

goo.gl/ArPQn9
| لابراتوار نوآوری #ترافورد |

پایگاه #داده_باز شهر 200 هزار نفری ترافورد در جنوب منچستر به دلیل قابلیت های خاص و فراوان به عنوان یکی از تجارب موفق در زمینه داده باز در حوزه شهری به شمار می رود. «لابراتوار نوآوری ترافورد» نیز که یکی از زیر مجموعه های این سایت به شمار می رود، به دلیل ارایه تصویرسازی ها و ترکیب داده های مختلف به صورت کاربردی و جذاب و درقالب های مختلف توانسته است مدیران و شهروندان را در مدیریت هر چه بهتر شهر ترافورد یاری کند.

در ادامه مروری کوتاه و مصور بر این سایت خواهیم داشت.

🖥 | توضیحات بیشتر را در transparency4iran.ir/post/294 بخوانید.
🖥 | ترافورد در نشانی infotrafford.org.uk/lab در دسترس است.


شفافیت برای ایران
🖥 | تارنما :: TP4.ir
📱 | کانال تلگرام :: @tp4_ir
goo.gl/aD2MLk

در صورت وقوع حمله قلبی برای یک شهروند، ابتدایی‌ترین کار بعد از تماس با اورژانس و آمبولانس، استفاده از دستگاه‌های احیا ازجمله دستگاه «دفیبریلاتور» برای رفع خطر و درمان‌های بعدی برای برخی بیماران خاص قلبی است.

با توجه به هزینه‌های بالای این دستگاه‌ها و عدم امکان استقرار تعداد زیادی از این دستگاه‌ها در مراکز اورژانس،در سال گذشته شهرداری #ترافورد با استفاده از قابلیت‌های #داده_باز و مشاوران حوزه سلامت با استفاده از اطلاعاتی چون میزان مرگ‌ومیر، چاقی مفرط، نرخ بیماری‌های قلبی عروقی، و سطح فعالیت بدنی در هر منطقه و با ترکیب اطلاعات مذکور با اطلاعات بیمارستان‌ها، اورژانس‌ها و غیره ، ترافورد را به 15 منطقه تقسیم کردند که در هر منطقه با توجه به شرایط جمعیتی و سایر متغیرهای دیگر به چه میزان و در چه مکان‌هایی از این دستگاه‌ها استفاده شود.

در تصویر زیر محل استقرار هر یک از مراکز قلبی و دستگاه های خاص احیا مشخص شده است.این پروژه به عنوان اولین پروژه لابراتوار نوآوری ترافورد به شمار می رود که در infotrafford.org.uk/defibrillators جزییات بیشتری از آن موجود است.

📲 | @tp4i_ir
محمدصالح ۳۷۸۰۸

| تجربه‌ی WHO: اتحاد شفافیت دارویی (MeTA) |

yon.ir/xz4L

سازمان جهانی بهداشت، پروژه‌ای را با عنوان «اتحاد شفافیت دارویی (MeTA)» به صورت آزمایشی در چند کشور جهان هدایت کرده است. در پایگاه اینترنتی www.medicinestransparency.org اطلاعات مفصلی از نحوه‌ی شکل‌گیری و هدایت این پروژه در دسترس عموم مردم قرار دارد.

متن پیش رو خلاصه‌ای از گزارش متا با عنوان «مروری بر نمونه آزمایشی» است:
🖥 | transparency4iran.ir/post/296

این گزارش به صورت کامل در 32 صفحه و با فرمت pdf از طریق پیوند زیر در دسترس است:
📥 | yon.ir/U1OH

________________
کانال شفافیت برای ایران:
📲 | @tp4_ir
محمدصالح ۳۷۸۰۸

| ویژه‌نامه‌ی تحلیلی رصد، با گزارشی از شفافیت در نظام سلامت |
yon.ir/Mrej

ویژه‌نامه‌ی تحلیلی رصد (rasad.org) زیر نظر دفتر پژوهش مؤسسه فرهنگی هنری خراسان در شماره‌ی بهار 1395 خود در 120 صفحه بصورت ویژه به بررسی عملکرد وزارت بهداشت و به صورت خاص، طرح تحول نظام سلامت پرداخته است. در این شماره و در گزارشی که با همکاری گروه شفافیت برای ایران تدوین شده است، به بررسی موضوع شفافیت در نظام سلامت پرداخته شده است.

مشاهده‌ی مطلب در سایت شفافیت برای ایران:
🖥 | transparency4iran.ir/post/298

دریافت این مجله از سامانه‌ی جار:
📥 | jaaar.com/frontpage#!/column/all/rasad

دریافت مجله بصورت کامل با پیوند مستقیم:
📥 | yon.ir/2wnQ

دریافت مقاله‌ی «شفافیت اطلاعات و خودکنترلی در نظام سلامت» (در 3 صفحه) با پیوند مستقیم:
📥 | yon.ir/DFwC

________________
کانال شفافیت برای ایران:
📲 | @tp4_ir
محمدصالح ۳۷۸۰۸

🔴 مدیران شهرداری و اعضای شورا اموال خود را اعلام کنند
yon.ir/zyWM
نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: همه مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر دارایی در ابتدا و انتهای دوران فعالیت در این سمت اموال خود را اعلام کنند.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه ارائه لیست اموال مدیران و اعضای قانون نشده است مورد توجه قرار نگرفت و نمی‌توانستیم این موضوع را اجرایی کنیم.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: با ارائه لیست اموال توسط مسئولان اعتمادسازی در کشور ایجاد می‌شود.

🔗 مطالعه‌ی متن کامل در خبرگزاری فارس:
fna.ir/ZDOCN8
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @TP4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 سخنان رئیس سازمان بازرسی در حمایت از افشاگری: در برخی کشورها برای افشاگرها محافظ می‌گذارند و قانون تصویب می کنند.
yon.ir/zTI4
قاضی سراج با بیان این‌که رویکرد دنیا در مبارزه با فساد جدی است، خاطرنشان کرد: جالب است بدانیم که امروزه در دنیا حمایت از افشاگری در حال تبدیل شدن به قانون است. هم اکنون نمایندگان سازمان شفافیت بین‌الملل که مقر آن در برلین است، به کشورهای مختلف سفر کرده و کشورها را توجیه می‌کنند تا قانونی برای حمایت از کسانی که در رابطه با ناهنجاری‌ها افشاگری می‌کنند، وضع کنند. حتی در برخی کشورها برای افراد افشاگر محافظ می‌گذارند. امیدواریم ما نیز بتوانیم در ایران هم از این افراد حمایت کنیم. یک معنای افشاگری، سوت است، مانند سوت در زمین فوتبال که باید برای کسانی که می‌خواهند مرتکب خلاف شوند، سوت زده و از تخلف پیشگیری کنیم.

📌 مطالعه‌ی خبر در خبرگزاری انتخاب:
entekhab.ir/fa/news/273436
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 مجتبی شاکری، عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: وزیرانی هستند که هزار میلیارد دارایی دارند یا مدیری که ماهانه 120 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند. بهتر است شورایی ها هرچه زودتر فهرست اموال خود را ارائه کنند.
yon.ir/W4Mh

📌 مطالعه‌ی خبر در خبرگزاری فارس:
fna.ir/8148CC
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 شنیده شده فیشهای حقوق، در کشورهای توسعه یافته محرمانه نیست و در سایتها، حقوق مدیران آمده است. در ایران گویا این فیشها محرمانه است؟

ملک محمدی: در کشورهای پیشرفته نظام اداری هیچ چیز محرمانه ای از مردم ندارد. حتی در دستگاه متولی، در پنل، همه چیز موجود است و اگر کسی مطالبه کند همه چیز را در اختیارش می گذارد. اینکه چیزی مخفی شود، فساد آور است.

📌 مطالعه خبر در پایگاه آخرین خبر:
akharinkhabar.com/Pages/News.aspx?id=2734009
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

ماه رمضونی از صبح معطل شدیم که یک آزمایش برای حلما انجام بدهیم که آخر گفت بروید دو ساعت دیگر برگردید جواب را بگیرید.

داشتم فکر میکردم که اگر پرونده‌ی الکترونیک سلامت بود، جواب آزمایش را در پرونده بارگزاری می‌کرد، من در خانه از اینترنت جوابش را می‌دیدم و پزشکش هم می‌دید و بعد پزشک نسخه را اینترنتی برایم می‌نوشت و من نسخه را برای داروخانه می‌فرستادم و فقط می‌رفتم دارو را می‌گرفتم.

به این ترتیب، چقدر بیمارستان‌ها خلوت‌تر می‌شد؟ اعصاب‌ها راحت‌تر بود؟ انرژی کمتری مصرف می‌شد؟هزینه‌ی کمتری داشت؟ و عمر کمتری تلف می‌شد؟
آیا به ثمر رساندن پرونده الکترونیک سلامت، کار دشواری است؟ به هیچ‌وجه! آیا هزینه‌بر است؟ شاید در حد تأسیس یک درمانگاه در تهران، شاید! پس چرا نمی‌شود؟ اگر از من می‌پرسی، جوابش این است: از نفهمی!

خیلی‌ها اهمیت نظام سلامت را درک نمی‌کنند! نمی‌فهمند چرا و چقدر مهم است. این‌ها اگر بیمار می‌شدند وضعیت را بهتر درک می‌کردند.
#نظام_سلامت #شفافیت
________________
✏️ | کانال بنده: @Bandeh | زندگی با تغییر یک «حرف» می‌شود بندگی؛ اینجا هم محلّ همان «حرف»!
شفافیت برای ایران

دانشگاه ایالتی آیوا، هر ساله یک جزوه‌ی مفصل منتشر کرده و در آن، ریزِ هزینه‌ها و درآمد‌های خود را ذکر می‌کند. گزارشات مالیِ مربوط به سه سال اخیر در این سایت: http://goo.gl/mtVwv7 موجود است و فایل مربوط به سال ۲۰۱۵ را از اینجا می‌توانید ببینید: http://goo.gl/WPhCxR

یکی از دوستان که از فعالان دانشجویی جهت مطالبه‌ی شفافیت در ایران است، قصد دارد با الگوگیری از گزارشات فوق، از مسئولان یکی از دانشگاه‌های مهم تهران بخواهد که گزارش مشابهی را برای هزینه و درآمد سالانه‌ی خود منتشر کنند. ایران در این مقوله، نه تنها جایگاه مناسبی ندارد، بلکه به نظرم در ابتدای راه هم نیست، می‌توان گفت زیر صفریم! امیدوارم مقاومت‌‌هایی که در برابر شفافیت در کشور وجود دارد شکسته شود...
#شفافیت

@K1inUSA نوشته‌ها و مشاهدات متنی و تصویریِ یک و نیم دانشجوی ایرانی در امریکا را دنبال کنید
شفافیت برای ایران

| تجربه‌ی WHO: اتحاد شفافیت دارویی (MeTA) [بخش دوم~آخر] |
yon.ir/xz4L

سازمان جهانی بهداشت، پروژه‌ای را با عنوان «اتحاد شفافیت دارویی (MeTA)» به صورت آزمایشی در چند کشور جهان هدایت کرده است. در پایگاه اینترنتی www.medicinestransparency.org اطلاعات مفصلی از نحوه‌ی شکل‌گیری و هدایت این پروژه در دسترس عموم مردم قرار دارد.

متن پیش رو، بخش دوم خلاصه‌ای از گزارش متا با عنوان «مروری بر نمونه آزمایشی» است:
🖥 | transparency4iran.ir/post/309

این گزارش به صورت کامل در 32 صفحه و با فرمت pdf از طریق پیوند زیر در دسترس است:
📥 | yon.ir/U1OH

________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 با فیش حقوقی مدیران چه کنیم؟

برگرفته از متن خبر:
«مهمترین جنبه اینگونه افشاگری‌ها، آشنایی جامعه و عموم سیاستمداران با برکات و کارکردهای شفافیت به مدد رسانه‌های فراگیر است. همان کارکردهایی که باعث شده است شفافیت اصل فراگیر مبارزه با فساد مالی در نظام‌هایی باشد که از ما چند پیراهن بیشتر در مملکت‌داری پاره کرده‌اند...»

🔗 | متن خبر: fna.ir/N5UKJ3
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 ولایت فقیه، الگوی شفافیت:

✅ لیست دارایی‌ها و اموال امام خمینی‌
نام: روح الله- نام خانوادگی: مصطفوی معروف به خمینی- شماره شناسنامه 2744- محل صدور: خمین- سِمَت: روحانی.
1- دارایی غیر منقول (با ذکر مشخصات):
1- یک باب منزل مشتمل بر بیرونی و اندرونی در قم، محله باغ قلعه که معروف است.
2- قطعه زمینی است ارث پدری است و به حسب اطلاع حضرت آقای پسندیده مشاع است بین این جانب و معظمٌ له و ورثه مرحوم اخوی (آقای هندی) که اجاره سهمیه این جانب از قرار اطلاع آقای اخوی، سالی چهار هزار ریال است که داده نمی‌شود.
2- دارایی منقول اعم از نقدی، موجودی یا سپرده بانکی، سهام و اموال غیر منقول دیگر با ذکر قیمت تقریبی:
1- وجه مختصری است در تهران که نذورات و هدایای شخصی است.
24 دی 1359
📝 لیست کامل دارایی های امام(ره) ⬇️
http://emam.com/-/3T5NJW
👥 برگرفته از کانال جامع امام خمینی : @emam_com
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

✅ نمونه‌ای از شفافیت در ارائه‌ی خدمات اینترتی:

هفته گذشته میان سه #اپراتور اینترنتی و سه #سرویس‌دهنده خدمات #اینترنتی تفاهم‌نامه‌ای برای کاهش تعرفه #ترافیک داخلی امضا شد. گفته می‌شود این کاهش هزینه‌ها برای کاربر نهایی بیشتر در استفاده از #تصاویر و #فیلم‌ها ملموس خواهد بود و کاربران ایرانی برای استفاده از سرویس‌های داخلی و #اتصال به #سایت‌های داخلی با حدود 50 درصد کاهش هزینه رو‌به‌رو خواهند شد. البته روشن نیست این تفاهم‌نامه و وعده در راستای وعده ارزان شدن #اینترنت که وزیر #ارتباطات و #فناوری‌اطلاعات بارها از آن سخن گفته، امضا شده یا راسا تصمیم شرکت ارتباطات #زیرساخت برای اتصال به شبکه ملی اطلاعات است.
به هر روی حالا که قرار است کاربران هزینه انتقال پهنای باند بین‌الملل را برای ترافیک داخلی پرداخت نکنند و اپراتورها هم با اتهام گسترده کم‌فروشی مواجه بوده‌اند، خوب است که رگولاتوری صدور صورتحساب اینترنت را نیز در دستور کار اپراتورها و سرویس‌دهندگان اینترنت قرار دهد تا برای کاربر نهایی نیز به وضوح شفاف‌سازی شود که برای چه خدماتی پول پرداخت کرده است.
همان‌طور که اپراتورهای موبایل آیتم‌های ریز و متنوعی از جمله شهری، بین شهری، آبونمان، پیام کوتاه و غیرو را در صورتحساب تلفن همراه قید می‌کنند و کاربر در جریان جزییات مکالمات و پرداخت‌ها قرار می‌گیرد، اپراتورها و سرویس‌دهندگان اینترنت نیز باید برای پرهیز از شعاری نبودن تفاهم‌نامه و خدماتشان صورتحساب اینترنت صادر کنند. به این ترتیب کاربر نهایی جزییات پولی که هر ماه برای استفاده از خدمات پرداخت می‌کند بابت آپلود، دانلود، دسترسی به سرویس داخلی یا به زعم دولتمردان شبکه ملی اطلاعات و آیتم‌های دیگر را دریافت می‌کند و بدین ترتیب هم اتهام کم‌فروشی از دوش اپراتورها و سرویس‌دهندگان اینترنت برداشته می‌شود و هم کاربر در جریان چند و چون خدماتی که دریافت می‌کند قرار می‌گیرد و متوجه وعده ارزانی اینترنت می‌شود. به این ترتیب "شاید" سرانجام رضایت کاربران را که سالهاست از قیمت گران و کیفیت پایین اینترنت گلایه دارند، به شکلی نسبی به همراه داشته باشد.
#زهرا_میرخانی


📶برگرفته از کانال #فنافر: @fanafar
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🌕 چهار آماری که #بانک_مرکزی باید در زمینه قرض الحسنه هر چه سریعتر برای #مردم شفاف کند:

1⃣ مقدار منابع قرض الحسنه به تفکیک هر بانک (یعنی هر بانک چقدر سپرده قرض الحسنه از مردم دریافت کرده است)

2⃣ مصارف قرض الحسنه ی هر بانک به تفکیک محل مصرف (یعنی هر بانک سپرده های قرض الحسنه مردم را به چه حوزه هایی وام داده است)

3⃣ صف وام ازدواج 10 میلیون تومانی به تفکیک هر بانک (یعنی در هر بانک چند نفر در صف دریافت این وام هستند)

4⃣ تعداد وام های 10 میلیون تومانی داده شده توسط هر بانک

👈 اگر بانک مرکزی این آمارها را منتشر کند، یعنی طرف مردم است و می خواهد این کار انجام شود اما اگر منتشر نکند، یعنی بانک مرکزی می خواهد مردم را سرگردان کند.

از #کمپین_پیگیری_وام_ازدواج : @vamezdevaj
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

📚 گاهی اوقات هدایا و مهمان نوازی بعنوان پوششی برای فساد مورد سواستفاده قرار میگیرد و به همین خاطر مستعد ایجاد تضاد منافع است.از این رو طبق مقررات و آیین نامه بسیاری از این کشورها(آسیا و اقیانوسیه)قبول هدایا و استفاده از امکانات و خدمات رفاهی پیشنهادی ممنوع و یا با محدودیت هایی همراه است. قزاقستان،کره و فیلیپین مقرراتی دارند ک تعیین میکند اعضای خانواده مسئولان تا چه میزان میتوانند هدایایی قبول و از امکانات رفاهی واگذار شده استفاده کنند.

از کتاب
#سیاستهای_ضد_فساد_در_آسیا_و_اقیانوسیه
بانک توسعه آسیا
ترجمه موسسه موج
انتشارات مرکز پژوهش های مجلس
صفحه39
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

| مطالبه‌ی شفافیت حساب‌های ملّی سلامت |
yon.ir/gC2e
حساب‌های ملّی سلامت به‌منظور نمایش گردش مالی و نحوه‌ی هزینه‌کرد بخش بهداشت و درمان طراحی شده‌اند. در گزارشی اطلاعات این حساب‌ها تا سال 1390 در پایگاه مرکز آمار ایران و پژوهشکده‌ی آمار منتشر شده‌اند، امّا 4 سال است که داده‌ای از آنها منتشر نشده است. علاوه بر عدم شفافیت این گزارش‌ها، انتشار آنها نیز با ایراداتی همراه بوده است که داده‌ی آنها را در رده‌ی داده‌های بسته و غیراستاندارد ارزیابی می‌کند. با وجود چنین مشکلاتی، مطالبه‌ی عمومی برای انتشار اطلاعات حساب‌های ملی سلامت بصورت داده‌ی باز ضرورت امروز نظام سلامت کشور تلقی می‌گردد.

📌 مطالعه‌ی کامل در:
🖥 | transparency4iran.ir/post/312
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

نوشتار زیر از کانال تک‌نوشت می‌باشد:
@taknevesht
========================
#شفافیت_حقوق دولتی ها 🇮🇷
✍مطلب وارده از یک ایرانی مقیم کانادا

در رابطه با موضوع پر بحث «فیش‌های حقوقی» و با خواندن مصاحبه سخنگوی #وزارت_بهداشت (دکتر حریرچی) به نظرم رسید جهت اطلاع افکار عمومی داخل ایران و مسئولین ذی‌ربط موارد مشابه که در اینجا دیده‌ام را خدمت شما ارسال کنم. مخصوصا با توجه به پاسخ ایشان در مقابل سوال میزان دریافتی خود گفته‌اند: «در هیچ کجای دنیا رسانه‌ها نمی‌پرسند که مسئولان چقدر دریافتی دارند بلکه وظیفه دستگاه‌های نظارتی است.»

بنده فرصت تحقیق در مورد سایر کشورها را ندارم اما به نظر می‌رسد این امر در میان خیلی از کشورهای غربی شایع باشد. به هر حال پیشنهاد می‌کنم یکی از خبرنگاران یا علاقمندان با صرف مدتی زمان و تحقیق در این مورد مقاله‌ای شایسته در این موضوع بنویسد و با انتشار آن در سایت‌ها ان شاالله قدمی در راه اصلاح این مسئله برداشته شود.

بر اساس قانونی که بیست سال پیش در ایالت آنتاریو #کانادا به تصویب رسیده است (به نام Public Sector Salary Disclosure Act) (اینجا) حقوق تمامی افراد و مسئولینی که در نهادهای دولتی این ایالت مشغول به کار می‌باشند یا در نهادهایی شاغل می‌باشند که از دولت آنتاریو کمک هزینه دریافت می‌کنند (مانند اکثر دانشگاه‌‌ها) به شرط آنکه حقوق دریافتی سالانه ایشان معادل و یا بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ (صد هزار) دلار کانادا باشد، مبلغ دریافتی ایشان با ذکر دقیق نام و مشخصات به صورت سالیانه در دسترس افکار عمومی قرار می‌گیرد.

هدف از این شفاف سازی اطلاع عموم مردم به عنوان پرداخت کنندگان مالیات (tax payers) از نحوه استفاده و شیوه خرج مالیات پرداختی ایشان عنوان شده است. جالب توجه است که بر اساس تبصره این قانون، حتی مراکز و نهادهای غیر دولتی و غیر انتفاعی در صورتی که از دولت کمک هزینه‌ دریافت می‌کنند (بیش از یک میلیون دلار سالانه یا با شرایطی بیش از ۱۲۰ هزار دلار) شامل این قانون می‌باشند. فرم‌های مربوطه و ریز قوانین و لیست شرکت‌ها و نهادها را می‌توانید از لینکهای زیر دریافت کنید.

به طور مثال حقوق دریافتی نخست وزیر، وزرای کابینه، اعضا مجلس، و سنای کانادا را برای اطلاع عموم در لینک های زیر قرار دارند.
یا در سایت زیر می‌توانید با انتخاب بخش (sector) مربوطه و وارد کردن اسم فرد مورد نظر، حقوق دریافتی سال ۲۰۱۵ وی را مشاهده کنید. به طور مثال هر فردی می‌تواند به راحتی میزان حقوق تمامی اساتید دانشگاه‌های ایالت آنتاریو را مشاده کند به راحتی جستجو کردن اسم آن استاد!

خلاصه آنکه مسئولین ما بهتر است حداقل در این یک مورد از تجربه دولت‌های سکولار و غیر مذهبی (که هیچ کدام داعیه دار پیروی از مکتب علی بن ابی طالب هم نیستند!) استفاده کنند و بفهمند شفافیت مالی و اطلاع افکار عمومی از میزان حقوق مدیران کشور یکی از عوامل استقرار مردم سالاری است. و بفهمند آن کلام حضرت امام (ره) که خود و سایر مسئولان را خدمتگزاران مردم محسوب می‌کرد یکی از مصادیقش همین شفافیت‌های مالی مدیران است.

صد هزار دلاری که ملاک انتشار فیش‌های حقوقی در کانادا است، پرداختی سالیانه است. یعنی این قانون شامل افرادی با حقوق ماهیانه ۸۳۳۰ دلار به بالا می‌شود.برای درک بهتر قدرت خرید این مبلغ هم بد نیست قیمت برخی اجناس و خدمات در کانادا را در نظر داشته باشیم:

قیمت پایه تویوتا کرولا ۱۶۰۰۰ دلار است.
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در شهر اتاوا (به طور متوسط) ۹۰۰ دلار است.
قیمت چهار لیتر شیر پاستوریزه ۴.۵ دلار
لینک های مطلب

https://www.ontario.ca/page/public-sector-salary-disclosure

http://www.lop.parl.gc.ca/ParlInfo/lists/Salaries.aspx?Menu=HOC-Politic&Section=03d93c58-f843-49b3-9653-84275c23f3fb

https://www.ontario.ca/page/public-sector-salary-disclosure-2015-all-sectors-and-seconded-employees
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

📚 امیرالمومنین فرمودند که مردم ، مرا ببینید که چگونه وارد حکومت میشوم اما وقتی از حکومت بیرون می آیم ، اگر دیدید اموال من به طور غیرعادی زیاد شده است بدانید که من خائنم. معلوم است که حضرت امیر(ع) خیانت نمیکند بلکه به مردم درس میدهد که در جامعه اسلامی و حکومت اسلامی ،نسبت به مسئولان باید حساس باشند،باید سوال کنند و مسئولين نیز باید جواب بدهند.

از کتاب علی و شهر بی‌آرمان
#حسن_رحیم_پور_ازغدی
انتشارات طرح فردا
صفحه105
yon.ir/90u7
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 شفافیت پارلمانی، اولویت مجلس دهم

مجلس دهم در معرض یک آزمون بزرگ و تاریخی در موضوع شفافیت سیاسی پارلمانی واقع شده است و می‌تواند به نهادینه‌کردن بنیان‌های شفافیت سیاسی هم در پارلمان و هم تسری آن به سایر نهادها کمک کند. عملی‌شدن این امر، بستری است برای ارتقای کیفیت حکمرانی که از ضرورت‌ها و لوازم آن شفافیت و فسادستیزی است.

📌 متن خبر:
sharghdaily.ir/News/95100
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

فارس نوشت(telegram.me/farsna/30572):
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل: رئیس جمهور برای باور به دستور رسیدگی به حقوق‌ میلیونی دستگاه‌های دولتی، حقوق دریافتی خود را به معرض عموم بگذارد.

❓پاسخ رئیس جمهور به این دعوت چه خواهد بود؟
________________
📲 | پیگیری اخبارِ شفافیت کشور در کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

خوب یا بد، درست یا نادرست، فیش حقوقی عده‌ای از مسئولین کشور در معرض داوری افکار عمومی ملت قرار گرفته و سوالات بسیاری را برانگیخته است.
در این که انتشار فیش حقوقی مسئولی که «خادم ملت» است، حقی است برای «ملت»، شکی نیست! پول، پولِ مردم است و کار، خدمتِ به مردم. در این زمینه حرف بسیار است...

📢 «شفافیت برای ایران» برای بررسی وضعیت دیگر کشورهای دنیا در انتشار عمومی اموال و دارایی مسئولین و به طور خاص، فیش حقوقی مسئولین هر کشور، در مجموعه مطالبی به بررسی وضعیت کشورهای مختلف دنیا می‌پردازد. اگر شما هم اطلاعی از وضعیت کشورهای مختلف یا مطلب مناسبی برای انتشار دارید، آن را از طریق @tp4_admin با ما به اشتراک بگذارید.

🔴 با «شفافیت برای ایران» در سلسله مطالب #شفافیت_درآمد_و_دارایی همراه باشید...
yon.ir/7fnH
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

| تجربه‌ی شفافیت نظام سلامت در اروگوئه |
yon.ir/2oBo
در آخرین مسابقه‌ی سازمان «مشارکت حکومت باز (OGP)» در سال 2015، رتبه‌ی نخست مسابقات را یک تیم از اروگوئه کسب کرد که ابزاری جهت ارتقاء شفافیت در نظام سلامت این کشور را طراحی و اجرا کرده بود (atuservicio.uy). در ادامه، سخنرانی معرفی این ابزار را می‌توانید مطالعه کنید.

🔴 افرادی که قصد دارند به حوزه‌ی اجرایی وارد شوند و شفافیت را در نظام سلامت ایران ارتقاء دهند می‌توانند از الگوی استفاده شده توسط این گروهِ داوطلب و مردم‌نهاد استفاده نمایند و به سخنان وی به دقت توجه کنند.

📌 مطالعه‌ی مطلب کامل:
🖥 | transparency4iran.ir/post/314
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

✅ پیرامون تجربه قانون «رسیدگی به فهرست اموال و دارایی‌های مسئولین»
yon.ir/jHTa
به دلیل مشکلاتی که در روند تصویب قانون «رسیدگی به فهرست اموال و دارایی‌های مسئولین» ایجاد شد، گروه «شفافیت برای ایران» در اردیبهشت 1394، ورود به این قانون را به صورت کارشناس در دستور کار خود قرار داد و تلاشی جهت تصویب قانون «ثبت و انتشار عمومی فهرست اموال و دارایی‌های مسئولین» انجام داد. در ادامه گزارشی از تجربه‌ی مذکور را مطالعه می‌کنید.

📌 مطالعه‌ی مطلب کامل:
🖥 | transparency4iran.ir/post/315
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

✅ گروه شفافیت برای ایران، اقدام به انتشار متن پیشنهادی «قانون ثبت و اعلام عمومی فهرست درآمدها و دارایی‌های مسئولین و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» کرد.
yon.ir/m9or
نیم‌نگاهی به ضرورت مبارزه با فساد و نیز افزایش اعتماد عمومی به مسئولین، و نیز بررسی تجارب بین‌المللی، جای تردیدی را نسبت به ضرورت وجود قانونی ناظر به «ثبت و اعلام عمومی فهرست درآمدها و دارایی‌های مسئولین و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» باقی نمی‌گذارد. در این مطلب، شفافیت برای ایران تلاش نموده است تا با بررسی تجارب بین‌الملی، متن پیشنهادی اولیه‌ای را در این حوزه تدارک ببیند. امیدواریم این متن دستمایه ملاحظه، ارزیابی و استفاده حقوقدانان و نیز سیاست‌گذاران این عرصه قرار گیرد.

📌 مطالعه‌ی این قانون پیشنهادی:
🖥 | transparency4iran.ir/post/317
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

✅ مطالعه بانک جهانی، پیرامون تجربه بین‌المللی افشای درآمدها و دارایی‌های مسئولین
yon.ir/ppEU
در سال 2012، بانک جهانی نتایج مطالعه‌ای را منتشر می‌کند که روی 87 کشور دنیا و پیرامون برخی از قوانین پایه حکمرانی انجام می‌دهد که بخشی به «تجربه بین‌المللی پیرامون افشای درآمدها و دارایی‌های مسئولین» مربوط می‌شود. در این مطلب مروری گذرا بر دستاوردهای آن پژوهش خواهیم داشت.

📌 مطالعه‌ی مطلب کامل:
🖥 | transparency4iran.ir/post/316
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

رای گیری علنی در مجلس سنا

فرایند ارایه ی طرح در سنای آمریکا تا حدی پیچیده است اما رای گیری ها غالبا به صورت علنی انجام می پذیرد. در مواردی که بحث و صحبت در مورد یک طرح به درازا می کشد (هفته ها یا ماه ها)، بیشتر نمایندگان به صورت علنی و با مصاحبه با رسانه ها، رای خودشان را از پیش اعلام می کنند (برای مثال سال قبل در طرحی که به رد برجام منجر می شد، مشخص بود که دقیقا چه کسانی رای مثبت و چه کسانی رای منفی به آن خواهند داد).

پس از رای گیری نهایی نیز، وبسایت رسمی سنا، نام هر سناتور را به همراه رایی که داده است، منتشر می کند. برای مثال:
http://www.senate.gov/legislative/LIS/roll_call_lists/roll_call_vote_cfm.cfm?congress=114&session=2&vote=00110

رای گیری علنی موجب شفافسازی بیشتر میشود و مردم می توانند با دید بهتر و شناخت بیشتری نسبت به نمایندگان (سناتورهای) قبلی خود، در انتخابات شرکت کنند.
شفافیت برای ایران

📕 گاهی اوقات هدایا و مهمان نوازی بعنوان پوششی برای فساد مورد سواستفاده قرار میگیرد و به همین خاطر مستعد ایجاد تضاد منافع است... در #ژاپن شهروندان میتوانند، در صورت درخواست فردی، به اطلاعات مربوط به هدایای دریافتی مسئولان به ارزش تقریبی بیش از ۱۷۰ دلار دسترسی پیدا کند.

از
کتاب: سیاست های ضد فساد در آسیا و اقیانوسیه
نویسنده: بانک توسعه آسیا
انتشارات: مرکز پژوهش های مجلس
صفحه:۳۸ و ۳۹
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

بسیج دانشجویی دانشگاه شریف پس از اجرای پویش 🔍شفافیت اطلاعات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال گذشته که با پیوستن قریب به ۱۰۰ نفر از نامزدهای انتخاباتی دهمین دوره انتخابات مجلس همراه شد و با تلاش و پیگیری دانشجویان در سال جاری ان شاءالله این طرح به 🎯تصویب نمایندگان مجلس رسیده خواهد شد
اکنون پس از منتشر شدن 💰 فیش های حقوقی نجومی برخی از مسؤولین در رسانه ها برآن شدیم تا پویش 🔍شفافیت فیش های حقوقی مسؤولان ، اساتید و کارکنان دانشگاه را اجرا کنیم . البته پیگیری شفافیت ابدا به معنای شک و شبهه داشتن به تعهد این عزیزان نمی باشد بلکه شفافیت در همه حال کارگشاست و کارآمدی و اعتماد عمومی بیشتر را در پی دارد
لازم به ذکر است این طرح همانند پویش شفافیت اطلاعات نمایندگان مجلس نیازمند حمایت و پشتیبانی 🎓 دانشجویان عزیز می باشد
📌در پایان بدین وسیله از همه ی مسؤولین ، اساتید و کارکنان دانشگاه دعوت می شود تا ضمن پیوستن به این پویش تصویر فیش های حقوقی خود را به @tp4sharif_admin ارسال نمایند تا در این کانال منتشر گردد

📢در روزهای آتی منتظر انتشار فیش های حقوقی باشد
شفافیت برای ایران

🔴🔵دنانیوز

◀️مشکل اصلی فساد در کشور عدم شفافیت است!

محمد جهانبخش در گفتگو با دکتر احسان عسکری در نشست بررسی پدیده ی فساد در کشور:
◀️مشکل اصلی فساد در کشور عدم شفافیت است!

◀️در همین استان خودمان به خاطر عدم شفافیت و بسته بودن راه نظارت مردمی و.. یک کارگر نانوایی به واسطه ی حضور یکی از بستگانش در یک منصب عمرانی در عرض چند سال تبدیل به یک مولتی میلیاردر شد! چرا؟ چون شفافیت وجود ندارد.

✅مشروح گفتگو در پایگاه دنانیوز؛
✅ http://denanews.ir/1395/04/16360/
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 قسمت‌هایی از سخنان نماینده جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در دیدار رمضانی دانشجویان و رهبری (12 تیر 1395) :
yon.ir/1KPI

✅ بسیاری از دولت‌های پیشرفته و بعضاً در حال توسعه‌ی دنیا ، تجربه کرده‌اند که در عرصه‌ی مبارزه با #فساد، از طریق بازرسی‌های متمرکز و دولتی، حریف فساد نمی‌شوند.
✅ بهترین مسیر، #شفافیت و #مشارکت دادن مردم در امر نظارت است.
✅ #چالش_شفافیت، مقاومت دستگاه‌ها و ذی‌نفعان است، مصداق بارزش هم عدم تصمیم مناسب مجمع تشخیص مصلحت درباره اعلام علنی دارایی ها و حقوق مسئولان است.

✅ تجربه ی موفق #پویش‌های_دانشجویی_شفاف‌سازی_اطلاعات_مالی_نامزدهای_انتخابات_مجلس (مجلس‌نما = @majlesnama) نشان داد برای ترغیب اشخاص و نهادها به شفاف‌سازی اطلاعات، این دور باطل یک جا باید شکسته شود.
✅ #پیشنهاد ما این است به‌جهت مقاومت بسیاری از دستگاه‌ها، این مسئله‌ی بسیار مهم از زیرمجموعه‌های تحت نظر رهبری آغاز شود تا عملکرد دستگاه‌های دیگر هم بدون بهانه، در معرض کارشناسی اهل فن قرارگیرد.

📌 مطالعه‌ی کامل خبر:
http://iusnews.ir/fa/news-details/203746/
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 قسمت‌هایی از سخنان نماینده بسیج دانشجویی در دیدار رمضانی دانشجویان و رهبری (12 تیر 1395) :
yon.ir/10sa

✅ به نظر ما، راهکار اساسی برای مقابله با تهدیدهای پیش‌گفته، دنبال کردن مسئله #شفافیت در قامت یک #راهبرد_ملی است.
✅ چاره، تنها در باز کردن پای مردم به عرصه #نظارت_عمومی است که مستلزم شفاف بودنِ اطلاعات مربوط به گره‌های تصمیم‌سازی، و تمامی رویه‌های تصمیم‌گیری در کشور است.
✅ موضوعی که خود نیازمند تحولی اساسی در دو ساحت است، یکی قوانین، ساختارها، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز، رفع تعارضات نظری مربوطه و دیگری، گفتمان حاکم بر کشور در این زمینه که با طرح موضوع بعنوان رویکرد کلان کشور و انعکاس در محافل گوناگون، زمینه این امر مبارک فراهم می‌شود.
✅ به نظر میرسد اگر #اعلان_دارایی_مسؤولان در مجمع تشخیص نظام تصویب شده بود، امروز نیازی به برخورد با افتضاح حقوق‌های نجومی نبود.

✅ واقعیت تلخ روزگار ما آن است که دولت، در اغلب بخش‌ها، #پاسخگویی به مردم و دانشجویان را اساسا شایسته خود نمی‌داند، در چنین وضعی، #مطالبه‌گری موثر که ذاتا متضمن اقدام برای همراه کردن بدنه‌ای از دانشجویان و مردم در راستای #انتقاد و #نهی_از_منکر مسؤولان است، چه در سطح تبیین و چه در مراتب بالاتر، لاجرم به #شکاف_میان_دولت_و_ملت منجر می‌شود که با نص توصیه حضرتعالی ناسازگار است.

✅ برای حل چنین تعارضی، آیا باید از واقعیات سرنوشت‌ساز کشور به نفع حاکمیت چشم پوشید و یا نارضایتی و گاه نومیدی بخشی از مردم نسبت به #کارآمدی و صداقت دولت را جریمه فرار مسؤولان از #پاسخگویی تلقی کرد؟

📌 مطالعه‌ی کامل خبر:
http://fna.ir/LDYEG8
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

💢فراکسیون شفاف سازی اقتصاد و انضباط مالی در مجلس تشکیل می شود

🔹جمعی از نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز خواستار تشکیل فراکسیون سالم‌سازی و شفاف‌سازی اقتصاد و انضباط مالی شدند

🔹صادقی نماینده تهران: یکی از مبانی این فراکسیون براساس اقتصاد مقاومتی خواهد بود و با توجه به موارد اخیر و بحث حقوق‌های نامتعارف برخی مدیران و لزوم شفاف‌سازی در حوزه اقتصاد و همچنین انضباط مالی در زمینه پرداخت‌ها، این فراکسیون تشکیل خواهد شد

✅ https://telegram.me/joinchat/BWQaADyPRBJhymcybZthLA

👇👇👇👇
http://goo.gl/n3qdRC
شفافیت برای ایران

روزنامه‌ی صبح نو (@sobhe_no) نوشت:

🔴 فیش های حقوقی؛ افزایش یا کاهش سرمایه اجتماعی
yon.ir/RgNH
🔹درست است که درنهایت شهادت #رهبری معظم انقلاب در پاک بودن دامن قاطبه مدیران نظام از این فساد، حلقه شیوع این موضوع را بسیار محدود و تنگ کرد، اما نباید فراموش کرد که ایشان با تصریح و تأکید در گام نخست برخورد قاطع و سریع را در رابطه با مدیران و دستگاه‌های متخلف و در گام بعدی مطلع شدن مردم از نتایج و عاقبت این موضوع به‌صورت #شفاف را، خواستار شدند.

✅ به‌عبارت‌دیگر اگرچه انتشار چنین اخباری در فضای عمومی مردم به‌خصوص در این وضعیت اقتصادی ممکن است به‌شدت سرمایه #اجتماعی و اعتماد به مسوولان را در بین مردم کاهش دهد، اما اگر #برخورد #قاطع و #شفاف با متخلفان صورت بگیرد و مردم بر روند این جریان اشراف یابند قطعاً موجب افزایش #سرمایه_اجتماعی و مایه #دلگرمی مردم نسبت به مسوولان خدوم نظام خواهد شد.

#یادداشت: دکتر حمید دهقانیان
________________
📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

در بخشی از این مطلب آمده است:

«اکنون #دکتر_روحانی بدرستی تصمیم گرفته تا مسأله ناگوار #فیش‌های_حقوقی را به فرصتی برای #شفاف‌سازی و #پاسخگویی به ا#فکار_عمومی تبدیل کند و اتفاقاً سایر دستگاه‌ها را در این زمینه به شفاف‌سازی دعوت می‌کند. مردم حق دارند بدانند بودجه‌های دستگاه‌هایی که از دولت ارتزاق می‌کنند اما کمترین #مسئولیت‌پذیری نسبت به دولت و حل مشکلات مردم ندارند صرف چه کارهایی می‌شود.
#بی‌اعتمادی عمومی به نهادها و ساختارها و مدیران سیاسی و اقتصادی به تشدید نابرابری و افزایش آسیب‌های اجتماعی منجر خواهد شد، ضمن اینکه روحانی می‌داند که کاهش #سرمایه_اجتماعی (اعتماد، رضایت، مشارکت) و افزایش میزان احساس #بی‌اعتمادی و نارضایتی و ناامنی در سطح ملی بسیار خطرناک است و تداوم آن می‌تواند به گسترش شکاف دولت و ملت منجر ‌شود و چون باور دارد که #توسعه‌یافتگی همه‌جانبه جامعه ایران (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی) راه‌نجات جامعه از وضع موجود است، از هر تلاشی در این مسیر فروگذار نخواهد کرد. روحانی همچنان که در شعارها و برنامه‌های دولت خود تأکید کرده که لازمه #توسعه را #حکمرانی_خوب می‌داند، بر این اساس به ضرورت توانمند شدن شهروندان از طریق #شفاف‌سازی باور دارد و در این مسیر نقد منصفانه را فرصتی بی‌نظیر و عاملی حیاتی برای جلوگیری از #فساد قلمداد می‌کند.»

📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

در بخشی از این مطلب آمده است:

«اکنون #دکتر_روحانی بدرستی تصمیم گرفته تا مسأله ناگوار #فیش‌های_حقوقی را به فرصتی برای #شفاف‌سازی و #پاسخگویی به ا#فکار_عمومی تبدیل کند و اتفاقاً سایر دستگاه‌ها را در این زمینه به شفاف‌سازی دعوت می‌کند. مردم حق دارند بدانند بودجه‌های دستگاه‌هایی که از دولت ارتزاق می‌کنند اما کمترین #مسئولیت‌پذیری نسبت به دولت و حل مشکلات مردم ندارند صرف چه کارهایی می‌شود.
#بی‌اعتمادی عمومی به نهادها و ساختارها و مدیران سیاسی و اقتصادی به تشدید نابرابری و افزایش آسیب‌های اجتماعی منجر خواهد شد، ضمن اینکه روحانی می‌داند که کاهش #سرمایه_اجتماعی (اعتماد، رضایت، مشارکت) و افزایش میزان احساس #بی‌اعتمادی و نارضایتی و ناامنی در سطح ملی بسیار خطرناک است و تداوم آن می‌تواند به گسترش شکاف دولت و ملت منجر ‌شود و چون باور دارد که #توسعه‌یافتگی همه‌جانبه جامعه ایران (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی) راه‌نجات جامعه از وضع موجود است، از هر تلاشی در این مسیر فروگذار نخواهد کرد. روحانی همچنان که در شعارها و برنامه‌های دولت خود تأکید کرده که لازمه #توسعه را #حکمرانی_خوب می‌داند، بر این اساس به ضرورت توانمند شدن شهروندان از طریق #شفاف‌سازی باور دارد و در این مسیر نقد منصفانه را فرصتی بی‌نظیر و عاملی حیاتی برای جلوگیری از #فساد قلمداد می‌کند.»

📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
در بخشی از این گزارش چنین آمده است:

15. ایجاد #شفافیت در #عملکرد_مالی، یکی از مهمترین عوامل مؤثر برای مدیریت بهینه بخش عمومی اعم از سازمانهای دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی به شمار میرود. #پوشش و #جامعیت گزارشگری مالی، #تکرار و #زمان‌بندی منظم گزارش‌گری، کیفیت انتشار و سازگاری موارد منتشر شده، چهار زمینه عمومی شفافیت مالی محسوب می‌شوند. مطالعات مرتبط در این حوزه نشان می‌دهد، بدون اعمال موازین شفافیت در مناسبات مالی این بخش، معمولاً تمامی راهکارهای متعارف تقنینی معطوف به افزایش بهره‌وری و کاهش فساد، عقیم می‌ماند، چرا که در فضای #غیرشفاف، ساختار اداری از میان انبوه قوانین و قواعد دست به گزینش زده و راهکار مناسب قانونی عملکرد غیربهره‌ور و یا غیر مرتبط با اهداف مقررات‌گذار را پی می‌گیرد. به دلیل اهمیت این موضوع است که در روندهای اخیر مدیریت مالی ، معمولاً شفافیت به عنوان فصلی مستقل مورد توجه قرار می‌گیرد.

به منظور نیل به شفافیت مالی، استانداردها یا رویه‌های متعددی در حوزه‌های مختلف معطوف به #شفافیت شامل شیوه های حسابداری، نظارت،‌ افشا و سنجش تدوین شده یا اعمال می‌شود. این استانداردها یا رویه‌ها تلاش می‌کنند ضمن یکدست و سیستمی کردن شفافیت در مدیریت بخش عمومی، از بروز موارد #فسادزا نیز پیشگیری کنند. از همین رو تلاش می‌شود فرایندهایی مانند «جریان دریافتی‌ها اعم از حقوق و دستمزد و غیره»، « اموال و دارایی متصدیان»، «شیوه جابه‌جایی افراد از بیرون بخش عمومی به داخل آن و بالعکس»، «نحوه توزیع اطلاعات منفعت رسان»، «نحوه تصمیم‌سازی افراد ذینفع» و ... در بخش عمومی نظام‌مند شده و شفاف شود. ایجاد شفافیت در یک بخش، مثلاً دریافتی‌ها، و مسکوت ماندن در سایر حوزه‌ها، مثلاً دارایی‌ها، ممکن است به انتقال زمینه‌های فساد منجر شود.

📲 | کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir
شفافیت برای ایران

در پایان این گزارش ویژه آمده است:

دولت به رغم محدودیت‌های مختلف، ضمن ادامه مبارزه با رشد فساد و تبعیض و قانون‌گریزی در کشور، با برخورد اصلاحی با پدیده تلخ حقوق‌های نامتعارف، مصمم است که این امر را به فرصتی برای اصلاح نظام مدیریتی کشور، ارتقای #شفافیت و تقویت جریان #آمار و #اطلاعات، افزایش بهره‌وری دستگاه‌ها، بالا بردن سطح اعتماد عمومی و نهایتاً بخشی از عدالت در جامعه مبدل سازد. انجام این مهم بدون حمایت قاطع جنابعالی و همراهی همه قوا و ارکان نظام، نهادهای مدنی و جریان‌های سیاسی و مشارکت فعال رسانه‌های مستقل و شبکه‌های اجتماعی میسر نیست. عنایت خداوند متعال و یاری ملت بزرگوار بزرگ‌ترین سرمایه در این راه خواهد بود.

📲 | پیگیری مسائل شفافیت کشور در | @tp4_ir
شفافیت برای ایران

🔴 پایگاه اینترنتی «they made a promise | theymadeapromise.com» با ثبت وعده‌های مسئولین و قرار دادن یک سرآمد برای هر وعده‌ای، نه‌تنها آرشیوی از وعده‌های احزاب، دولتی‌ها و سیاستمدارها تهیه کرده است بلکه این امکان را به مخاطبان خود می‌دهد تا میزان تحقق این وعده‌ها را تخمین بزنند. این پایگاه هم‌چنین به مخاطبان خود اجازه می‌دهد تا وعده‌ی مسئولان را ثبت کنند و به این صورت یک اجماع همگانی برای پیگیری وعده‌ها فراهم ساخته است.
http://goo.gl/eaDRsD
🎾 این پایگاه در معرفی خود اظهار می‌کند که یک سایت مستقل است که با ثیت وعده‌های مسئولین، تلاش می‌کند تا آن‌ها را نسبت به مردم پاسخگوتر سازد. سازندگان این سایت ادعا می‌کنند که سیاستمداران تنها برای جلب آرای مردم در انتخابات، وعده و وعید می‌دهند و بعد از انتخاب‌شدن، بیشتر این وعده‌ها را یا فراموش کرده و یا زیرپا می‌گذارند و این چرخه تا انتخابات بعدی ادامه پیدا می‌کند.

🔵 فرض کنید می‌خواهید تا اهمیت یک حزب مشخص به حوزه‌ی سلامت را ارزیابی کنید، کافی است تا با انتخاب موضوع سلامت، تعدد و اجرایی‌شدن وعده‌ها نسبت به احزاب مختلف را برآورد کرده و به تحلیلی مستند دست یابید. یا تصور کنید وجود یک فرد به‌خصوص را در یک حزب آسیبی برای آن حزب قلمداد می‌کنید، در این‌صورت می‌توانید با نشان‌دادن عملی‌نشدن وعده‌های آن فرد به‌خصوص و مقایسه‌ی آن با میانگین بالای پاسخگویی و صداقت سایر افراد این حزب به این نتیجه دست یابید.

🖥 | مطالعه متن کامل در : transparency4iran.ir/post/321
📲 | بررسی تجارب متنوع شفافیت در کشورهای مختلف دنیا در کانال شفافیت برای ایران : @tp4_ir