ستونهای آسمان
عنوان گروه یا کانال:

ستونهای آسمان


توضیحات: ♻ مطالب این کانال با ترجمه مستقیم از کتب زبان اصلی و سایت ناسا در اختیار شما قرار می گیرد. ♻ کد شامد: 1-1-716772-61-2-2 ? کتابخانه نجوم: @Astrobooks ? تعرفه تبلیغات: @SkyPillar
شناسه: Sky_Pillars@
تعداد اعضا: 46742
ستونهای آسمان

مشخصات ربات کاوشگر #کنجکاوی
این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ مریخ فرستاده است. این خودروی شش چرخ که ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند که حدود چند ده متر در روز است و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ده سال به حرکت ادامه دهد؛ که برای بازدید از همه کفِ دهانه و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.
دوربین‌ها
#دوربین_ناوبری
این خودرو مجهز به دو جفت دوربین ناوبری است که با اسکن کردن سطوح پیش رو به مهندسان ناسا در زمین کمک می‌کند تا کاوشگر را در جهت درست هدایت کنند. با کمک دوربین‌های اجتناب از خطر که در پایین خودرو نصب شده‌اند، کاوشگر می‌تواند بدون برخورد با موانع خطرناک به راه خود ادامه دهد.
#دوربین‌های_علمی
دوربین‌های روی دیرک دوربین‌های علمی هستند. آنها می‌توانند از سطح مریخ، تصاویر رنگی سه بعدی یا حتی تصاویر ویدیویی تهیه کنند. یکی از دوربین‌ها دارای لنز واید و دیگری دارای لنز تله‌فوتو است.
#دوربین_شیمیایی
این دوربینها میتوانند یک پرتو لیزر را از فاصله ۷ متری بر سطحی با قطر کم‌تر از یک میلیمتر روی یک سنگ بتاباند. این پرتو باعث تولید پلاسما می‌شود. دوربین شیمیایی این شعله را با یک تلسکوپ مشاهده می‌کند و با آنالیز نور تولید شده، عناصر شیمیایی موجود در سنگ را تشخیص می‌دهد.
#نمونه‌برداری
این کاوشگر در انتهای بازویش یک "دست" دارد که برجک نامیده می‌شود. برجک دارای یک مته، یک برس برای کنار زدن خاک، یک دوربین برای دید از نزدیک و یک ابزار علمی برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در مورد ترکیب شیمیایی سنگ‌ها است.
#طیف_‌سنج_اشعه_ایکس
این طیف سنج ذرات آلفا عناصر شیمیایی موجود در یک سنگ را نمایان می‌کند و به تصمیم‌گیری در مورد نیاز به سوراخ کردن سنگ و نمونه ‌برداری برای مطالعه بیشتر، کمک می‌کند.
#مته
این کاوشگر از سیستم مته خود برای جمع‌آوری نمونه‌ها برای بررسی عمقی در آزمایشگاه‌های درون کاوشگر استفاده می‌کند. این مته می‌تواند از سنگ‌ها تا عمق پنج سانتیمتر نمونه‌برداری کند. مته به سنگ فرو رفته و نمونه را به گردی با درشتی مناسب تبدیل می‌کند. این گرد از طریق مته به بالا فرستاده می‌شود تا به بخش پردازش نمونه‌ها منتقل شود. اگر مته در سنگ گیر کند، دستگاه می‌تواند مته را آزاد کرده و آن را با یک مته جدید جایگزین کند.
#آزمایشگاه‌ها
این کاوشگر دو آزمایشگاه مجهز به همراه خود دارد.
دستگاه آنالیز نمونه‌ها در مریخ یک ابزار سه‌کاره است: یک طیف‌سنج جرمی، یک کروماتوگراف گازی، و یک طیف‌سنج لیزری قابل تنظیم که برای شناسایی ترکیبات کربن‌دار است که می‌توانند باعث ایجاد حیات شوند و همچنین اندازه‌گیری میزان هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن، عناصر مرتبط با زیست‌شناسی.
دستگاه شیمی و کانی‌شناسی گزارش دقیقی از کانی‌های موجود در یک سنگ ارائه می‌کند.
#مأموریت
مأموریت این کاوشگر یافتن اثر یا آثار حیات در مریخ به وسیلهٔ آنالیز شیمیایی مواد موجود در خاک و سنگ‌های مریخ است.
برنامهٔ این کاوشگر برای حداقل دو سال فعالیت بر روی سطح مریخ طرح ریزی شده است و انتظار می‌رود که در این بازهٔ زمانی ده‌ها نمونه خاکبرداری شده از سطح یا سنگ‌های گودال گیل را آنالیز کند و تا پایان ماموریت اولیه، کاوشگر احتمالاً از مقدار کمی به دامنهٔ کوه شارپ صعود خواهد کرد.
ستونهای آسمان

#فرود_در_مریخ
کاوشگر کنجکاوی در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱ توسط ناسا، سازمان فضایی آمریکا به مقصد مریخ پرتاب شد و حدود ۸ ماه بعد در ۶ اوت ۲۰۱۲ بر روی سطح این سیاره فرود آمد. ماموریت این مریخ نورد جستجو برای یافتن نشانه‌های حیات در سیاره سرخ است. کاوشگر ناسا سفری 570 میلیون کیلومتری را برای رسیدن به مریخ پیموده ‌است. پیش از فرود موفقیت ‌آمیز این کاوشگر، نگرانی‌های زیادی در این باره وجود داشت، به گونه‌ای که به مرحله فرود آن هفت دقیقه وحشت نام داده بودند. کنجکاوی در گودال گیل در کانون تپه‌ای عظیم فرود آمد. دلیل انتخاب این گودال برای فرود کاوشگر وجود رسوباتی در آن است که بر اثر وجود آب زیاد شکل گرفته است. آنچه به کنجکاوی اجازه می‌دهد تا شواهدی از وجود نخستین ذرات اساسی در حیات میکروبی را بیابد.
#مدیر_برنامه
مدیر برنامه و پرواز کنجکاوی، بابک فردوسی مهندس ایرانی آمریکایی ناسا بود.
فرود مریخ‌نورد کنجکاوی، یکی از دشوارترین عملیات فرود فضایی و پیروزی بزرگی برای مهندسان ناسا به شمار می‌رود، این فرود به علت جو نازک مریخ، خطرات بسیاری داشت، اما با استفاده از چتر و راکت‌های پرتابی و بازوهای فضایی سرعت آن از حدود ۲۲ هزار کیلومتر در ساعت آنقدر کاهش یافت که توانست با موفقیت بر سطح مریخ بنشیند. از ۱۴ فضاپیمای بدون سرنشینی که تا کنون از این مرکز فضانوردی به مریخ فرستاده شده، تنها ۶ فروند با موفقیت بر سطح آن نشسته‌اند. ناسا برای انجام این ماموریت، حدود ۱/۹ میلیارد یورو هزینه کرده‌است. زمان ارسال فرمان‌های زمینی کنترل به کنجکاوی، ۱۴ دقیقه به‌طول می‌انجامد. در این مدت، این ربات هوشمند به‌طور خودکار عمل می‌کند.
ستونهای آسمان

🔔 آیا قصد دارید بدون نقشه ستارگان، سیارات و سحابی ها را رصد کنید؟
آیا قصد دارید فاصله دقیق ستارگان و سیارات را در هر زمان بدرستی بدانید؟
آیا قصد دارید سالیان سال قبل و بعد از زمان فعلی، وضعیت کسوف و خسوفها را بدانید؟
آیا قصد دارید موقعیت کلیه ماهواره های اطرف زمین را ببینید؟
و چندین قابلیت که بدون شک شما را از هر چیزی درباره کیهان بی نیاز میکند...

لطفا نرم افزار اندروید و بروز #Stellarium را در ادامه نصب نمایید 👇👇👇
ستونهای آسمان

#راهنمای_نصب برنامه #استلاریوم ☝️
ابتدا برنامه رو نصب و جهت شناسایی موقعیت فعلی خود جی پی اس گوشی همراه خود رو فعال کنید بعد از چند دقیقه موقعیت شما شناسایی خواهد شد ( فعال کردن جی پی اس فقط برای بار اول راه اندازی برنامه نیاز است و تا زمانی که در شهر خود هستید نیاز به فعال سازی مجدد ندارید) بعد از شناسایی موقعیت شتاب سنج گوشی خود را از منوی برنامه فعال کنید حال تلفن همراه خود را به سمت آسمان بگیرید، هر آنچه که در صفحه گوشی خود مشاهده میکنید درست واقعیت آن را در آسمان و راستای گوشی خود میبینید.( اگر مشاهده نکردید هنوز موقعیت شما شناسایی نشده است )
شما میتوانید سرعت ساعت برنامه را افزایش و مشاهده کنید که چند ساعت، هفته، ماه و سال قبل و آینده چه رخ داده است.

@Sky_Pillars
ستونهای آسمان

معرفی برنامه #Sky_view
زمان آن رسیده که یکی از خارق‌العاده ترین و هیجان انگیز برنامه های اندرویدی را به شما معرفی کنیم که بدون شک احساس شما را نسبت به هستی تغییر خواهد داد.

#ویژگیهای_برنامه
۱) نمایش کهکشانها، ستاره ها، صور فلکی، سیاره ها و ماهواره ها فقط با گرفتن دستگاه اندرویدی به سمت آسمان.
۲) دارا بودن حالت مد شب با دو رنگ قرمز و سبز جهت تطبیق نور صفحه با آسمان شب.
۳) شبیه سازی عالی عناصر هستی با کیفیتی فوق العاده بالا.
۴) نمایش مسیر حرکت و اشیای مختلف موجود در آسمان به نحوی که با فعال کردن دوربین گوشی خود تصور میکنید که خودتان در فضا و در کنار اجرام و سیارات قرار گرفته اید.
۵) نمایش اطلاعای مفید درباره هر کدام از اجرام آسمانی.
۶) امکان سفر در زمان و مشاهده گذشته و یا آینده اجرام.
۷) امکان گرفتن عکسهای جالب و به اشتراک گذاری آنها در شبکه های اجتماعی.
۸) امکانات جستجوی اجرام، ماهواره ها و حتی زباله های فضایی.
@Sky_Pillars
ستونهای آسمان

راهنمای استفاده از برنامه #Sky_view
در بخش تنظیمات و قسمت Display شما میتوانید تنظیمات زیر را انجام دهید:
#Augmented_reality_camera
فعال کردن این گزینه زیباترین جلوه را به برنامه خواهد داد به نحوی که شما رو در فضا معلق خواهد کرد و خود را در بین سیارات و اجرام مشاهده میکنید!
#Screen_always_on
فعال کردن این گزینه صفحه گوشی شما رو همیشه روشن نگه میدارد و از خاموش شدن اتوماتیک آن جلوگیری میکند.
#Constellation_art
فعال کردن این گزینه باعث نمایش شکلهای فرضی از صورتهای فلکی می شود.
#Constellation_line
فعال کردن این گزینه باعث نمایش خطوط فرضی صورتهای فلکی می شود.
#Satellite
فعال کردن این گزینه باعث باعث نمایش کلیه ماهواره ای فعال در اطراف زمین می شود.
#Object_trajectory
فعال کردن این گزینه باعث نمایش خطوط فرضی و مسیر حرکت اجرام می شود.
#Horizon_line
فعال کردن این گزینه باعث نمایش یک خط فرضی در سطح افق میشود به این صورت که اجرم زیر این خط در محیط واقعی قابل مشاهده نیستند.
#Night_mode_color
با انتخاب این گزینه میتوانید رنگ حالت شب را به صورت قرمز یا سبز در آورید این دو رنگ به شکلی هستند که کمترین تحریک چشم را به وجود می آورند و جهت دیدن اجرام دور یا کم نور بهتر است این گزینه را فعال شود.
#Location
قبل از استفاده و جهت عملکرد درست برنامه در بخش تنظیمات مکان فعلی خود را از این بخش یا به صورت اتوماتیک (با فعال کردن Gps به مدت ۵ دقیقه فقط برای بار اول راه اندازی برنامه) یا به صورت دستی با انتخاب کشور و استان معرفی کنید.
#Date_and_time
با تنطیم تاریخ و زمان در این بخش میتوانید به گذشته و آینده اجرام آسمانی و پیش بینی خسوف و کسوفها دست پیدا کنید.
@Sky_Pillars

دانلود برنامه Sky_view با حجم ۵۱ مگابایت👇👇👇
ستونهای آسمان

تعدادی از مهمترین تجهیزات عکسبرداری تلسکوپ فضایی هابل:

#دوربین_پیشرفته_نقشه_برداری:
این دوربین در مارس سال ۲۰۰۲ میلادی نصب شده‌است، نشانگر نسل سوم ابزارهای دقیق، که روی هابل نصب شده می‌باشد. این دوربین در کنار دیگر وظایف به مشاهده و بررسی آب و هوا در روی دیگر سیارات منظومه شمسی، مشاهده و نقشه برداری از کیهان و همچنین مطالعه نوع و چگونگی توزیع ستارگان می‌پردازد.
#دوربین_میدان_باز :
زحمت کش‌ترین ابزار در تهیه مشهورترین عکس‌های هابل این دوربین است. این دوربین مانند دوربین اصلی هابل برای مشاهده همه چیز به کار می‌رود.
#دوربین_طیف_نگار:
این دوربین می‌تواند چند هدف را هم‌زمان طیف نگاری کند و آشکارساز گرمای هابل است حساسیت آن به امواج فرو سرخ باعث شده ‌است که این دوربین برای مشاهده اجرام مبهم آسمانی مانند گازها و غبار میان ستاره‌ای و همچنین مشاهده دقیق ژرفترین قسمت‌های جهان بسیار کارآمد باشد.
#طیف_نگار_عکاسی:
این ابزار تا حدودی مانند یک منشور، نوری که از اجرام آسمانی به تلسکوپ می‌رسد را به رنگهای به وجود آورنه آن تجزیه می‌کند. در سال ۲۰۰۴ مشکلی برای آن پیش آمد و از ادامه فعالیت آن جلوگیری کرد البته این ابزار قابل تعمیر است و می‌تواند در ماموریت‌های بعدی تعمیر شود.
#حسگرهای_راهنمایی_دقیق :
ابزارهای هدف گیری هستند که به سوی ستارگان راهنما قفل می‌شوند و موقعیت نسبی آنها را نسبت به سوژه در حال مشاهده می‌سنجند. کار تنظیمی که این ابزارها انجام می‌دهند باعث می‌شود هابل در حالت نشانه گیری درست بماند. همچنین این حسگرها برای انجام اندازه گیری‌های آسمانی به کار می‌روند.
#دوربین_سوژه‌های_کم_نور:
این دوربین دستگاه مخابره عکس هابل بود. عکس‌هایی که از میدان‌های دید بسیار کوچک گرفته شده بودند با تمام جزئیات ضبط می‌کرد. این ابزار در سال ۲۰۰۲ جای خود را به دوربین پیشرفته نقشه برداری داد.

@Sky_Pillars
ستونهای آسمان

‍ زمین لرزه رایج #تکتونیکی؛
مرز صفحه‌ های پوسته زمین که بزرگترین صفحه‌های گسل روی زمین را ایجاد می‌کنند، به صورت یکنواخت کنار یکدیگر حرکت میکنند، اگر هیچ بی‌نظمی یا ناهمواری در امتداد مرزها وجود نداشته باشد بدون مشکل از کنار یکدیگر می لغزند. ولی هنگامی که مرز صفحه ها با برخورد به موانع قفل میشوند، ادامهٔ حرکت نسبی بین صفحات متوقف، و منجر به افزایش تنش و در نتیجه افزایش انرژی انباشته شده در توده‌های نزدیک سطح گسل می‌شود. این تنش و افزایش فشار آنقدر ادامه میابد که در نهایت منجر به شکستن ناهمواری و آزاد شدن از بخش قفل شدهٔ گسل میشود تا راه لغزش باز شود با شکستن گسل انرژی انباشته شده آن آزاد، و مانند یک انفجار عظیم انرژی خود را به صورت امواج لرزه‌ای آزاد میکند و باعث ایجاد زمین لرزه می‌شود. هر نقطه ای که به این کانون نزدیکتر باشد امواج آن را بیشتر دریافت، و خسارت بیشتری میبیند.

@Sky_Pillars