زیر گنبد کبود 
عنوان گروه یا کانال:

زیر گنبد کبود


توضیحات: ?? روایت های شنیدنی و الهام بخش را از جای جای دنیا می گوییم تا قدمی برداریم برای زیباتر شدن دنیایمان... ارتباط با ادمین: @tick_ad ** خوشحال هم میشیم مطالب ما رو همه جا پخش کنین، فقط لینک @tick_idea رو هم بذارین؛ لطفاً، خواهشاً، اخلاقاً?
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 2896
زیر گنبد کبود

اینجا #چین 🇨🇳
#ایمنی از مسیر #قانون

🔹چین بدترین زمین لرزه های تاریخ را تجربه کرده: زلزله قرن شانزدهم در مرکز چین، مرگبارترین زلزله تاریخ بشر بود(1556 Shaanxi) که بیشتر از ۸۳۰ هزار نفر جان باختند. حدود چهل سال پیش باز زمین لرزه ای در چین، جان ۲۵۰ هزار نفر را گرفت(1976 Tangshan).

🔹حدود نه سال پیش، باز یک #زلزله هشت ریشتری در یکی از استان های چین، نزدیک به ۷۰ هزار قربانی گرفت، حدود ۲۰ هزار نفر گم شدند و میلیونها نفر بی خانمان(2008 Sichuan)! شبیه خیلی کشورهای دیگر، کارگروه های بحران تشکیل شد و مدتی حرف و شعار... اما این بار نگاه کردند به قوانینشان، خلا های قانونی را که باعث شده بود در قرن ۲۱ ام، اوضاع بحرانی شان تکرار شود، پیدا کردند و از مسیر قانون، #استانداردسازی و تعیین #ضمانت_اجرایی برای قوانین مربوطه پیش رفتند. حاصلش شد یک تجدیدنظر سخت گیرانه در "قانون جلوگیری و تخفیف بحران های ناشی از زلزله"، که این روزها سخت در تلاشند برای اجرای اقدامات زیربنایی آن.

**پی نوشت :
متن انگلیسی برای اصل این قانون در ۴۵ بند در لینک زیر موجود است:
http://www.china.org.cn/environment/2007-08/27/content_1034457.htm
اما برای متن تجدید نظر شده، یک توضیح کوتاه انگلیسی در سایت کتابخانه قوانین کنگره ملی چین می توانید ملاحظه کنید، که لینک داده است به متن چینی اصلاحات!
http://www.loc.gov/law/foreign-news/article/china-law-on-earthquake-prevention-and-disaster-relief-amended/


🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #چین 🇨🇳
#ایمنی در #شهر_ممنوعه

🔹در تاریخ ششصد ساله اش، شهر ممنوعه چین تا به حال بیشتر از ۲۰۰ زلزله شدید را تجربه کرده، از جمله مرگبارترین و بزرگترین #زلزله قرن بیستم را که در سال ۱۹۷۶ در تانکشان (۱۸۰ کیلومتری پکن) رخ داد (توضیح در پست بالا)... و همه چیز سر جای خودش است: متخصصان معتقدند تا ده ریشتر را تاب می آورد!

در ویدئوی زیر درباره راز مقاومت این دنیای بزرگ چوبی در برابر زلزله های شدید خواهید دانست:
https://t.me/tick_media/110

** پی نوشت:
شهر ممنوعه #پکن بزرگترین مجموعه معماری چوبی در جهان است، که بین سالهای ۱۴۰۶ تا ۱۴۲۰ میلادی ساخته شد. شهر ممنوعه تا سال ۱۹۱۱، محل فرمانروایی ۲۴ امپراطور چین بوده و بعد از سال ۱۹۲۵ تبدیل شد به موزه برای بازدید عموم. حدود ۹۸۰ ساختمان دارد و نزدیک به ده هزار اتاق، که سالانه حدود ۱۶ میلیون توریست از آن بازدید می کنند...

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

چرا می دانیم و عمل نمی کنیم؟! - قسمت اول

اینجا #شیلی 🇨🇱

🔹سال 1960 در دو هفته آخر ماه می و هفته اول ماه ژوئن، چند #زلزله شدید در شیلی آمد، که بزرگترینشان هشت و نیم ریشتر بود. پنج شش هزار نفر جان خود را از دست دادند... بعد از این فاجعه، استانداردهای دقیق برای ساخت و ساز و مقاوم سازی تدوین شد، که البته کار سختی نبود، صرفا الگوبرداری کردند از کشورهایی مانند #ژاپن یا کالیفرنیا در #آمریکا که سالها بود این کدها را تدوین و اجرا کرده بودند... اما در اجرا بسیار سختگیرانه عمل کردند و اجازه ندادند بازی های قدرت و فساد و لابی گری، منجر به بازرسی های انتخابی و نادقیق از ساخت و سازها و یا فروش گواهینامه های پایان کار و... شود. در زلزله هشت و نیم ریشتری سال 2010 در شیلی ، از هر هزار نفری که ساکن در منطقه زلزله بودند، تنها یک نفر جانش را از دست داد.

اینجا #هاییتی 🇭🇹

🔹هاییتی درگیر مشکلات دیگری چون فقر و ناآرامی های داخلی بود و توجهی به هشدارهای موسسات بین المللی در خصوص زلزله محتمل در کشورش نکرد. سال 2010 در هاییتی هم زلزله آمد، شدتش تقریبا یک پانزدهم زلزله شیلی در همان سال بود، هفت ریشتر! اما از هر هزار نفری که ساکن آن منطقه از هاییتی بودند، 110 نفر مردند و بسیاری بی خانمان شدند... ساختمان های هاییتی نسبت به ساختمان های شیلی صد برابر مرگبارتر ساخته شده بودند...


**پی نوشت:
آقای برایان تاکر (Brian Tucker) - بنیانگذار موسسه بین المللی مخاطرات جغرافیایی - GeoHazard International - در مقاله سال 2013 خود در مجله ساینس (Science)، علاوه بر مقایسه های بالا درباره زلزله های شیلی و هاییتی، می گوید:
"تراژدی اصلی این است که مدت هاست بشر به #علم و #تکنولوژی نسبتا کاملی برای #مقاوم_سازی در برابر زلزله دست پیدا کرده و مناطقی هستند در دنیا که مدت هاست با استفاده از همین علم و تکنولوژی آسیب های ناشی از زلزله را تا حد زیادی کاهش داده اند، کالیفرنیا در آمریکا، ژاپن، و اخیرا هم شیلی... اما چرا این اقدامات در کشورهای آسیب پذیر دیگر مانند #نپال، #ایران، #عراق یا #پاکستان صورت نمی گیرد؟!!"

🔻در نوشته بعدی، توضیحات آقای #تاکر در این خصوص را خواهیم گفت...

برای مروری بر مقاله آقای تاکر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
https://www.vox.com/2015/4/27/8501281/earthquake-risk

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

▪️▪️ #tick_now ▪️▪️

دو نفری آمدند و کودکشان را به آغوش او دادند و از او خواستند برای کودکشان دعا کند. دستی بر سر #کودک کشید و با مهربانی نوازشش کرد. کمی با او بازی کرد و در آغوشش نگه داشت. ناگهان کودک لباس او را نجس کرد. پدر و مادر با عصبانیت و پرخاش، خواستند کودک را بگیرند. اما او با آرامش کودک را در آغوشش محکم فشرد و مانع آن دو شد. به پدر و مادر کودک گفت: "این کار را نکنید! این نجاست مهم نیست، با آب پاک می شود، اما اثری که این عصبانیت و #خشم شما در جان و روح فرزندتان می گذارد، پاک شدنی نیست"... او #پیامبر اسلام بود!

رحلت پیامبر رحمت(ص) و حضرت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد.

▪️▪️ روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

▪️▪️ #tick_now ▪️▪️
شهادت امام رضا (ع) تسلیت باد.

▪️فرمود: "زمانی بر این مردم خواهد آمد که بخشی از #عافیت در خاموشی و سکوت خواهد بود. "
▪️و به عبدالعظیم حسنی فرمود: "سلام مرا به شیعیانم برسان و به آنها بگو که از #مراء بپرهیزند."

🔹مراء در قرآن یک بار آمده. همانجا که درباره اصحاب کهف صحبت می کند: "و برخی خواهند گفت عده آنها سه نفر بوده و سگشان چهارمین آنها بوده، و برخی خواهند گفت پنج نفر بودند و ششمی سگ آنها بوده ... و خواهند گفت هفت نفر بودند و هشتم سگ آنها بوده... بگو عده دقیقشان را خدا می داند و عده محدودی از مردم! پس در مورد تعداد آنها مراء نکنید - مگر آنکه سخنی منطقی بگویید و رد شوید." (مراء بحث و گفتگویی است که فایده ای ندارد، نتیجه هر چه که باشد!) سوره کهف- آیه ۲۲

▪️▪️ روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea

https://t.me/tick_media/82
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
جستجو برای #ایمنی

🔸در یکی از بخش های یک شرکت مهندسی آلمانی کار می کنم. کارمان طراحی و ساخت تابلوهای برق برای تاسیسات صنعتی است.

🔸حدود یک هفته بود که می دیدم دو تا از مهندسان شرکت در به در دنبال چیزی می گردند! در اینترنت و سایت های تخصصی می گشتند، کتاب های مرتبط را جستجو می کردند، استانداردهای بین المللی را زیر و رو می کردند، با همکاران مشورت می کردند، با شرکت های دیگر تماس می گرفتند، با متخصصان جلسه می گذاشتند و...

🔸که چه؟! یک جعبه فلزی کوچک (rack) را قرار بود وصل کنند داخل یک جعبه فلزی بزرگ تر (تابلوی برق). محل اتصال مشخص بود، هر کدام از اجزا و تابلوی برق هم استانداردهای لازم ایمنی در برابر #لرزه را داشتند. آن همه جستجو فقط برای آن بود که بفهمند جنس و نوع پیچ ها برای اتصال چه باید باشد تا کل سازه در برابر لرزه مقاوم باشد!
روایت از #پادرا

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
#نگاه_از_بیرون - قسمت سوم (قسمت دوم 👆)

🔸استفانی، از یازده سالگی خیلی سفت و سخت #گیاهخوار شده و لب به گوشت و مرغ و ماهی نمی زند. هر جا هم که می نشینیم غذا بخوریم، سفت و سخت از این عقیده اش دفاع می کند و بقیه را متهم می کند به سنگدلی و بی منطقی... چند هفته پیش بعد از چهار سال تحقیق دکترا و دو سه سال پژوهش پست دکترا، دانشگاه را ترک کرد و رفت #برلین، تا در سی سالگی بشود مدیر بخش پژوهش های #سیاستگذاری رفاه اجتماعی در وزارت کار و رفاه آلمان. شغل جدید او و سمت و حقوق بالایش یکی از موفقیت های مهم دانشگاه به حساب می آید.

🔸دوستی من و استفانی چند فراز و فرود داشت: قبل از آنکه مرا ببیند، استادمان که یکی بود، برایش از من گفته بود و ما را با هم از طریق ایمیل ارتباط داده بود. سعی می کرد هر کمکی از دستش بر می آید برایم انجام دهد. وقتی رو در رو شدیم، احساس کردم کمی سرد شد. بعدتر بهم گفت که رسما فکر می کرده "نمی شود با مسلمان ها دوستی داشت، آنها نه مثل ما فکر می کنند و نه رفتارهایشان توجیهی دارد!" بعد از یکی دو سفر که همراه با استاد و چند دوستمان رفتیم، دوستی بین من و او خیلی بیشتر شد. می گفت "برایم جالب است که شما هم خیلی از افکار و احساسات و کارهایتان شبیه ماست! و برای آنهایی هم که متفاوت است، منطق و تفکر جالبی دارید"... تا اینکه آن روز صحبت شد از غذاهای #دانشگاه، و استفانی فهمید که ما مسلمان ها هم گوشت می خوریم! (توضیح در قسمت دوم نگاه از بیرون - پست بالا👆)

🔸... دیدم که نگاهش تغییر می کند و حالت عصبی می گیرد. گفت: "من نمی دانستم که شماها هم گوشت می خورید، دیده بودم که مسلمان ها در خیابان های ما سگ که می بینند راهشان را کج می کنند، اما می گفتم بهرحال اینها بخاطر خوردن، حیوان نمی کشند، و این خودش خوب است! اما حالا..." و پوزخند تلخی تحویلم داد! جوابی که دادم، قطعا نظرش را درباره گیاهخواری تغییر نداد، اما به قول خودش درباره خیلی از مسائل نظرش را عوض کرد. این را قبل از رفتن در مهمانی خداحافظی اش گفت و خواست که ارتباطمان حفظ شود...

🔻ادامه دارد...

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #ایتالیا 🇮🇹

🔹اگر بخواهید از #اتوبان های یک کشور اروپایی استفاده کنید، روال عادی این است که یک برگه جواز عبور از پمپ بنزین های نزدیک مرز می خرید و روی شیشه جلوی ماشین تان می چسبانید. دوربین های مخفی در مسیر اتوبان ها با اسکن کردن شیشه جلوی ماشین، تشخیص می دهند که برگه معتبر داشته اید یا نه، و برگه #جریمه بعدا ارسال می شود درب منزل!

🔹برای #اتریش جواز عبور از اتوبان که حدودا ده روز اعتبار دارد، ۹ یورو است. در #سوییس ۳۵ یورو می پردازید که تا آخر سال میلادی جاری معتبر است. #آلمان با وجود داشتن بهترین اتوبان ها، هنوز قانون پرداخت عوارض(حتی برای خارجی ها) وجود ندارد و استفاده از بزرگراه ها رایگان است. اما این موضوع جدیدا به صورت جدی مطرح شده و احتمالا به زودی اجرا خواهد شد.

🔹اما هزینه های اتوبان های ایتالیا کمرشکن است: اول هر اتوبان ماشینتان را نگه می دارند(شبیه عوارضی های #ایران) و یک کارت هوشمند به شما می دهند (عکس زیر👇) که موقع خروج از اتوبان آن را به همراه هزینه مربوطه تحویل می دهید! معمولا برای هر کیلومتر استفاده از اتوبان هفتاد سنت (بیشتر از سه هزار تومان) باید بپردازید!

🔹بعضی از #تونل ها مثلا در اتریش و ایتالیا به طور جداگانه عوارض دارند! یعنی از عوارض جانبی استفاده شما از تونل این است که می ایستید و حدود ۱۰ یورو پرداخت می کنید، تا انگیزه تان برای سفر با خودروی شخصی کمتر و کمتر شود...

🔸دوست ایتالیایی ام می گفت خود شهروندان ایتالیا هم این عوارض را به همین اندازه می پردازند. درآمد متوسط مردم ایتالیا کمتر از آلمان است و این هزینه واقعا برایشان قابل توجه است. اما یکی از راه های تامین درآمد ساخت جاده و سرمایه گذاری بیشتر در #حمل_و_نقل_عمومی برای دولت ایتالیا همین عوارض جاده و تونل هاست.

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea

https://t.me/tick_media/111
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
کار من مهمترین کار دنیاست!

🔹#تعمیر جاده و علائم راهنمایی رانندگی یکی از صحنه هایی است که هر روز چند بار در آلمان با آن مواجه خواهید شد. ساعت ها می توانی بایستی و سیر نشوی از تماشای کارکردنشان: طوری کار می کنند که انگار که مهمترین و دقیق ترین کار دنیا به آنها محول شده!

🔹فرقی نمی کند بخواهند آسفالت را با طول زیادی بکنند یا فقط یک چاله را تعمیر کنند یا برگ های وسط خیابان را جمع کنند، حتما از این موانع سفید و قرمز (عکس 👇- سمت راست) یا مثلث های خطر یا چراغ های چشمک زن استفاده می کنند که امکان هیچ خطری برای دوچرخه سواران و عابران پیاده و البته خود کارگران وجود نداشته باشد. (#ایمنی)

🔹اگر به هر دلیلی پیاده رو بسته شود، حتما با استفاده از همین موانع سفید و قرمز و تابلوی راهنما یک #مسیر_جایگزین برای عابران مشخص می کنند (عکس 👇 - سمت چپ).

** پی نوشت: عکس های زیر در دو شهر مختلف آلمان گرفته شده است.

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea

https://t.me/tick_media/112
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪

🔹 هزینه کارواش معمولا بین پنج تا دوازده یورو است و تقریبا گران محسوب می شود. اما با وجود سطل آب و دستمال و تی رایگان در تمام پمپ بنزین ها، فقط کافی است خودتان کمی وقت بگذارید و ماشینتان را تمیز کنید. اصلا عادی نیست که ماشینتان کثیف باشد، احتمالا اگر آن را جایی پارک کنید، خیلی زود کسی پیدا می شود که روی آن بنویسد: "مرا بران، مرا بشوی!"

** در عکس زیر روی ماشین نوشته شده:
Fahr mich, wasch mich!


🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود ...
@tick_idea

https://t.me/tick_media/113
زیر گنبد کبود

اینجا #سوییس 🇨🇭
بالکن شلخته ممنوع!

🔹برای احترام متقابل و سازگاری با #همسایه ها #قوانین و #فرهنگ خاصی وجود دارد که انتظار دارند خارجی ها هم رعایت کنند:

🔸در بیشتر محله ها اجازه ندارید در خانه تان مهمانی بگیرید و سر و صدا ایجاد کنید. خانه هایی هست مخصوص مهمانی، که معمولا در جاهای خلوت تر واقع شده اند. هر کس بخواهد مهمانی بدهد باید از این مکانها استفاده کند تا برای همسایه ها مزاحمت ایجاد نشود. اجاره این مکان ها معقول است و در حد توان خانواده هایی با درآمد متوسط.

🔸وظیفه اهل خانه است که جلوی پیاده رو خانه شان را برفروبی و یخ زدایی کنند و اگر عابری مقابل خانه ای لیز بخورد و کارش به بیمارستان بکشد، اهل خانه مسئول خواهند بود. اهالی محله موظفند کار برفروبی جلوی خانه افراد پیر و ناتوان را به نوبت بر عهده بگیرند.

🔸اگر بند رخت را بیرون از خانه مثلا در بالکن خانه تان نصب کرده باشید و لباس هایتان را نامرتب و شلخته پهن کنید، طوری که چهره خیابان را زشت کند، احتمال زیادی دارد که یک همسایه و یا حتی #پلیس زنگ در خانه تان را بزند و به شما تذکر دهد!

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود ...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

📶 اینجا #پله_دهم
⤴️ پرش به #پله_نهم 👆

📋 #تعداد_پست های کانال تا اینجا : ۲۱۵
کشورها: #آلمان #فرانسه #ایران #انگلیس #هند #فنلاند #چین #آمریکا #کانادا #سوییس #ژاپن #دانمارک #اسپانیا

✔️ با جستجوی " #پله " یا لمس آن در همین پیام، می توانید مطالب پله های قبلی کانال را به ترتیب بخوانید. پیام ریپلای شده در قسمت بالای هر پیام #پله ای، شما را به پله قبل راهنمایی می کند.


🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
📶 اینجا #پله_یازدهم
⤴️ پرش به #پله_دهم 👆

📋 #تعداد_پست های کانال تا اینجا : ۲۷۲

کشورها: #آلمان #فرانسه #ایران #انگلیس #هند #فنلاند #چین #آمریکا #کانادا #سوییس #ژاپن #دانمارک #اسپانیا #روسیه #ایتالیا #اتریش #شیلی #هاییتی

✔️ با جستجوی " #پله " یا لمس آن در همین پیام، می توانید مطالب پله های قبلی کانال را به ترتیب بخوانید. پیام ریپلای شده در قسمت بالای هر پیام #پله ای، شما را به پله قبل راهنمایی می کند.

هفته خوب و شادی داشته باشید...

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
یک شب و سه مهمانی آلمانی
مهمانی اول: #پیش_غذا

🔸آن شب قرار بود در سه مهمانی مجزا در خانه دانشجوهای دکترای #دانشگاه شرکت کنیم (توضیح در**👇). میزبان هر سه مهمانی دانشجوهای آلمانی بودند: به قول خودشان "حال و حوصله #آشپزی و فکر برای چی درست کردن از بین غذاهای خسته کننده آلمانی را نداشتند" و تصمیم گرفته بودند قبول کنند جا از آنها باشد و هم تیمی شان آشپزی کند!

🔸آنسگار یک پسر آلمانی است. وارد خانه اش که شدیم، از تاریکی و شلوغی هال تعجب کردم. کلی قفسه کتاب و لباس بدون در توی هال بود، در حالی که خانه اش اتاق هم داشت! آفتاب تقریبا داشت غروب می کرد، اما هیچ چراغی روشن نبود. آمدیم و نشستیم سر میز. هم تیمی #ژاپنی اش اسپرینگ رول سبزیجات درست کرده بود و آنسگار هم ورقه های خمیر را که آماده از سوپر خریده بود، گذاشته بود توی فر و رویشان پنیر گذاشته بود و تمام! این بود پذیرایی اش که کلی مورد تشکر دوستان بی تعارف آلمانی مان واقع شد که "خیلی زحمت کشیده ای"! برای من که از نوشیدنی هایشان هم نمی خوردم، قورت دادن آن نون و پنیر خشک با آب واقعا سخت بود!

🔸نشسته بودیم به حرف زدن، و موسیقی آرامی هم پخش می شد. صحبت از داستان نامگذاری شان توسط پدر و مادرهایشان بود. یکی می گفت که مادرش اسم "پیا" را دوست داشته و برایشان هم مهم بوده که #کاتولیک باشند و نوزادشان غسل تعمید داده شود. اما #کلیسا قبول نمی کرده این اسم را(گفت که برای ثبت مسیحیت و اجازه مراسم غسل تعمید و ازدواج در کلیسای کاتولیک، باید اسم نوزاد از اسامی موجود در #انجیل باشد). گویا آخر پدر و مادرش یک اسم مذکر شبیه پیا (شاید پایوس!) در انجیل یافته و به کلیسا نشان داده و گفته اند ما مونثش کرده ایم برای دخترمان!‌ و اسم دوستم شده "پیا"!

🔸نور خانه عبارت بود از نور طبیعی "آفتاب غروب کرده شب های زمستان آلمان"! طوری که وقتی خواستم ساعت را از موبایلم ببینم، نور صفحه گوشی در آن فضای تاریک برای خودش روشنایی محسوب می شد! نگاهم به کلید لوستر وسط هال بود و فکر می کردم چرا کسی به خودش زحمت زدن کلید را نمی دهد. بالاخره حدود سه ربع بعد از غروب آفتاب، که دیگر دیدن چهره ها در آن تاریکی سخت شده بود، آنسگار بلند شد و کلید آباژور کم نور هال را زد و کمی روشن شد فضا. منتظر بودم بگویند "خب زودتر اینکار را می کردی"، یا "آخی، چه خوب شد!"... اما خیلی عادی به صحبت هایشان ادامه دادند، طوری که انگار قرار است همین طور باشد!

** پی نوشت:
دانشگاه برنامه ای گذاشته بود به اسم Running Dinner. دانشجوهای دکترا و بعضی از استادان را که ثبت نام کرده بودند، به چند گروه تقسیم کرده بودند و قرار بود هر تیم دو نفره آماده کردن پیش غذا یا غذای اصلی یا دسر را بر عهده بگیرند و در محل یکی از اعضای تیمشان، از هفت نفر مهمان تصادفی پذیرایی کنند.

🔻مهمانی دوم، "#شام_ایرانی" بود که در قسمت بعدی درباره اش خواهم نوشت، می شد گفت یک #نگاه_از_بیرون به #فرهنگ و غذای ایرانی!

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
شکوه و عظمت میلاد یک #پیامبر

🔹غیر از آن همه برنامه شاد خیابانی و وسایل و لوازم رنگین و خوردنی های خوشمزه که این روزها در بازار #کریسمس هر شهر می شود پیدا کرد، کودکان آلمانی به روش های مختلفی مراسم و شادی این روزها را تجربه می کنند. مثلا در بسیاری از خانه ها، کریپه (Krippe) می گذارند، که در واقع یک ماکت بزرگ یا کوچک است از صحنه آرایی میلاد حضرت مسیح (ع) - عکس زیر👇 : چند حیوان از جمله یک خر، و تعداد زیادی گوسفند و چند شخصیت معروف بر اساس داستان های #انجیل را به شکل های مختلف ساخته اند و در یک جایی شبیه یک خانه روستایی یا کنار یک اصطبل می گذارند. هر روز یکی از این شخصیت ها را به صحنه اضافه می کنند تا در روز 24 دسامبر (روز تولد حضرت مسیح) نوبت به مجسمه نوزاد مسیح برسد. حضرت مریم (س) روز قبل از مسیح وارد صحنه شده و همه چیز آماده است که جهان با ورود مسیح (ع) متحول شود و فرشته ها در آسمان آواز بخوانند و چوپان (که در صحنه حاضر است) این صدا را بشنود و دیگران را خبر کند که وقتش رسیده... بعضی خانواده ها از شکوه میلاد مسیح (ع) برای کودکانشان می گویند و مهر و محبتی که او برای جهان هدیه آورد...

🔹خودشان می گویند که داستان "کریپه" فقط یک قصه است با روایت های مختلف و چندان هم معتبر نیست. خیلی هایشان هم می گویند اعتقادی به آن ندارند و صرفا چون رسم زیبایی است انجامش می دهند.

** پی نوشت:
دیروز که فرزند شش ساله ام داشت سعی می کرد با دانش محدودش از الفبا آرزوهایش را روی کاغذ بنویسد، که مثلا امروز #سینت_نیکلاس بیاید و برایش هدیه های درخواستی اش را بیاورد، من به این فکر می کردم که چطور این همه سال برنامه ای برای خاص کردن روز تولد پیامبرمان نداشته ایم؟! درباره داستان میلاد پیامبر اسلام و معجزه هایی که اتفاق افتاد و آنچه که او برای جهان آورد (و ما ارسلناک الا "رحمه للعالمین") ، داستان های معتبری نقل شده، که کودکان ما و شاید حتی خود ما، کمتر شنیده ایم...

🔸میلاد پیامبر رحمت و حضرت امام صادق (ع) مبارک باد...


🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود ...
@tick_idea

https://t.me/tick_media/114
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
آنها و #اختلاف_نظر هایشان!

🔸برای درس "تاریخ علم اقتصاد" در دانشگاهمان، استاد درس از #هاروارد آمده بود: رییس سابق دپارتمان اقتصاد هاروارد- #بنجامین_فریدمن. علاوه بر دانشجوهای ورودی آن سال، چندین استاد و رییس دانشکده و محققان مهمان هم در کلاس شرکت می کردند. یک نفر از همین اساتید باتجربه موسفید هم هر جلسه می نشست آن جلوی کلاس و روی میزش کلی کتاب فلسفه اقتصاد و تحلیل نظریه های آدام اسمیت و ... بود که گاهگاهی یکی شان را ورقی می زد و سوالی می پرسید و بعضا هم نظرات استاد بزرگ را به چالش می کشید. گاهی که مخالفتش با نظرات استاد خیلی کش دار می شد، منتظر بودم که فریدمن بزرگ در بیاید که: "آخه جوجه استاد! با نظرات "من" مخالفت می کنی؟!!" اما با همان لبخند و تواضع همیشگی اش جواب می داد...

🔸یک بار که همان استاد موسفید با اظهارنظرها و مخالفت هایش حوصله جمع را سر برده بود، یکی از دانشجوهای #فنلاندی فریادش از آن پشت کلاس بلند شد که "ما تمایلی نداریم بحث های شما را بشنویم و اگر می خواهید ادامه بدهید لطفا کلاس ما را ترک کنید!" و همه کلاس برایش کف زدند! در حالی که منتظر بودم جو کلاس متشنج شود و دعوا بالا بگیرد، استاد لبخندی زد به آن فرد موسفید و با دست اشاره ای کرد به جمعیت کف زننده و گفت "به نظر می رسد بهتر است درباره نظرات مخالف شما بعدا صحبت کنیم." آن استاد موسفید حتی برنگشت ببیند چه کسی آن فریاد بی احترامی (از نظر من!) را سر داده. کلاس را هم ترک نکرد. خیلی معمولی گفت "بله همینطوره! من مخالف شما هستم، ولی ظاهرا همه علاقه ندارند بحث مرا بشنوند" و تا آخر کلاس نشست و گاهی هم سوالات دیگری پرسید که خارج از بحث نبود و اعتراضی هم نشد!
کلاس هم که تمام شد هیچ کس درباره اتفاقی که افتاده بود حرفی نزد. انگار همه چیز برای همه معمولی بود، به جز من!

** پی نوشت:
هدف این نوشته تحسین این نوع برخورد با اساتید نیست، شاید اظهارنظر به شکل محترمانه تر، ترجیح خیلی از ما باشد. اما برخورد بالغ و "بلندنظرانه" با اختلاف نظر دیگران- به هر شکل که ساز مخالفشان را بزنند- یکی از عواملی است که اگر یاد بگیریم، قطعا قدمی بزرگ در راستای #پیشرفت جامعه برداشته ایم.


🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود ...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #فرانسه 🇫🇷
#شهرداری و #رفاه و #عدالت_اجتماعی

🔸بدون همراه، همینطور به حالت درازکشیده روی ویلچر، از خانه آمده بود میدان میوه و تره بار و خرید می کرد. در هر غرفه ارتفاع ویلچرش را تنظیم می کرد و میوه هایی که می خواست انتخاب می کرد. هر وقت هم که کارش تمام می شد، با نگاه به آینه بغل های ویلچر مجهزش، دنده عقب می گرفت و می رفت غرفه بعدی...
ویدئوی زیر را ببینید 👇

🔹پیاده رو های اصولی و بدون پله و مانع و خاکی، رمپ های ورود به خیابان و آسانسورها و بالابرهای مخصوص در ایستگاه های مترو و... باعث می شود که حتی بدون سلامتی کامل هم، از همه چیز محروم نشوی!

** پی نوشت: ویدئو و متن این پیام از محتوای کانال @MojtabaInFrance گرفته شده است.

🔷🔶 روایت های شنیدنی و الهام بخش از #زیرگنبدکبود ...
@tick_idea
https://t.me/tick_media/116
زیر گنبد کبود

📋مروری بر مطالب #پله_پنجم

🔸#آلمان
#فرهنگ_کار : توازن میان کار و خانواده
سال نو و درخت #کریسمس در #دانشگاه
#سالخوردگان : استقلال و #تنهایی
مشاغل _کاذب
#فرهنگ_مصرف ( مقایسه با #ایران )
روزگاری که #پول را آتش می زدند تا خانه را گرم کنند...

🔸#فنلاند
#سیستم_آموزشی

#REV_5

💢 با مراجعه به پیام ریپلای شده بالا، می توانید پست های پله پنجم را از ابتدا بخوانید.

💢 معرفی و بازنشر پست های #پربیننده #پله_پنجم 👇

هفته خوب و شادی داشته باشید...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
#فرهنگ_کار

🔹 گواهینامه " #audit_berufundfamilie " (ممیزی کار و #خانواده) در آلمان به موسسات و سازمان هایی داده می شود که تمامی فرآیندها، رویه ها و قوانین آنها بازبینی شده و اصل "توازن میان کار و زندگی خانوادگی" در آنها رعایت شده باشد: ۵۱ شاخص در ۸ حوزه بررسی می شوند و اگر #سازمان مربوطه در تمامی #شاخص ها نمره قابل قبولی کسب کند، موفق به کسب این #گواهینامه خواهد شد.

🔹از جمله این شاخص ها انعطاف پذیری ساعات کاری (مخصوصا برای کارکنانی که فرزند کوچک دارند)، وجود مکان مخصوص برای شیردهی نوزاد، تسهیلات برای نگهداری روزانه از کودکان، و امکانات ورزشی است.

🔹بازبینی فرآیندها هر سال انجام می شود و هر سه سال یک بار، گواهینامه سازمان باید تجدید شود.

🔷 در آلمان یکی از جنبه های پررنگ #رقابت میان سازمان ها- اعم از دولتی یا خصوصی، #دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و...- برای جذب #پرسنل متخصص و توانمند، پشتیبانی و حمایت آنها از #زندگی_خانوادگی و خصوصی #کارکنان است.


🔷🔶 روایت های شنیدنی از #زیرگنبدکبود، از همین نزدیکی ها و آن سوی مرزها. روایت هایی که الهام بخش ذهن است...
@tick_idea
زیر گنبد کبود

اینجا #آلمان 🇩🇪
#فرهنگ_کار

🔹 گواهینامه " #audit_berufundfamilie " (ممیزی کار و #خانواده) در آلمان به موسسات و سازمان هایی داده می شود که تمامی فرآیندها، رویه ها و قوانین آنها بازبینی شده و اصل "توازن میان کار و زندگی خانوادگی" در آنها رعایت شده باشد: ۵۱ شاخص در ۸ حوزه بررسی می شوند و اگر #سازمان مربوطه در تمامی #شاخص ها نمره قابل قبولی کسب کند، موفق به کسب این #گواهینامه خواهد شد.

🔹از جمله این شاخص ها انعطاف پذیری ساعات کاری (مخصوصا برای کارکنانی که فرزند کوچک دارند)، وجود مکان مخصوص برای شیردهی نوزاد، تسهیلات برای نگهداری روزانه از کودکان، و امکانات ورزشی است.

🔹بازبینی فرآیندها هر سال انجام می شود و هر سه سال یک بار، گواهینامه سازمان باید تجدید شود.

🔷 در آلمان یکی از جنبه های پررنگ #رقابت میان سازمان ها- اعم از دولتی یا خصوصی، #دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و...- برای جذب #پرسنل متخصص و توانمند، پشتیبانی و حمایت آنها از #زندگی_خانوادگی و خصوصی #کارکنان است.


🔷🔶 روایت های شنیدنی از #زیرگنبدکبود، از همین نزدیکی ها و آن سوی مرزها. روایت هایی که الهام بخش ذهن است...
@tick_idea