دانش ( science ) 
عنوان گروه یا کانال:

دانش ( science )


توضیحات: کانالی برای اشاعه دانش روز و افزایش آگاهی جامعه ● تماس با ما: ■ @call_sci
شناسه: iran_science@
تعداد اعضا: 5370
دانش ( science )

📅 امروز شنبه

☀ ۷ آذر ۱۳۹۴

🌐 28 نوامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

تمام افکارت را روی کاری که در حال انجامش هستی متمرکز کن، اشعهٔ آفتاب هم بدون متمرکز شدن نمی‌تواند بسوزاند.

ـ الکساندر گراهام بل ـ

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

💀🕛 پیش‌بینی زمان مرگ با سنجش سرعت ضربان قلب

🔴 دانشمندان چینی دریافته‌اند که خطر مرگ ناشی از بیماری با هر 10 ضربان اضافه‌تر قلب در دقیقه تا 9 برابر افزایش پیدا می‌کند.

☑️ به گفته محققان دانشکده پزشکی دانشگاه چینگدائو، ضربان قلب در زمان استراحت می‌تواند به عنوان یک آزمایش مرگ برای پیش‌بینی زمان آن طی دو دهه آینده استفاده شود.

🆔 @iran_science

✔️ اگرچه پزشکان از چندی قبل می‌دانستند که افراد با ضربان قلب پائین‌تر در زمان استراحت از سلامت بهتری برخوردارند. این نخستین بار است که خطر آن اندازه‌گیری شده است.

🔺 افرادی که ضربان قلب در حال استراحت آن‌ها 80 ضربه در دقیقه است، 45 درصد بیشتر از افراد دارای ضربان 45 ضربه در دقیقه احتمال دارد که طی 20 سال آینده به هر دلیل فوت کنند.

🔺 ضربان قلب در حال استراحت در اکثر مردم بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است اما قلب ورزشکاران حرفه‌ای حدود 40 بار در دقیقه می‌تپد.

🔺 محققان دریافتند که خطر مرگ در نتیجه هر بیماری یا ناخوشی با افزایش 10 تایی ضربان قلب تا 9 درصد بیشتر می‌شود. شانس ابتلا به یک حمله یا سکته قلبی مرگبار تا هشت درصد افزایش می‌یابد.

🔺 محققان برای بررسی ارتباط بین ضربان قلب و مرگ، 46 پژوهش را که شامل بیش از 1.2 میلیون نفر بود برای میانگین 21 سال مورد ارزیابی قرار دادند تنها نیمی از این افراد زیر 50 سال سن داشتند. در آن زمان، 78 هزار و 349 مرگ ثبت شده بود که 25 هزار و 800 مورد آن در نتیجه مشکلات قلبی بود.

🔰 محققان یک افزایش خطی در ضربان قلب در زمان استراحت و مرگ پیدا کردند. زمانی که ضربان قلب به 90 ضربه در دقیقه می‌رسید، خطر مرگ زودهنگام دو برابر می‌شد.

✅ به گفته آن‌ها، از اطلاعات ضربان قلب در شب‌ هنگام و زمان استراحت می‌توان برای ایحاد الگوریتمی استفاده کرد که هر دو فاکتور ضربان قلب و خطر بیماری قلبی را برای کمک به پزشکان در استفاده از آن برای کاربردهای کلینیکی در نظر می‌گیرد.

🌐 این تحقیق در مجله انجمن پزشکی کانادا منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/12012387/How-fast-your-heart-beats-predicts-if-you-will-die-early.html

🔗 http://dx.doi.org/10.1503/cmaj.150535
دانش ( science )

👦🐵 عملکرد مشابه مغز انسان و میمون در فهم زبان

💠 گروهی از محققان به رهبری دکتر بن ویلسون و پروفسور کریس پتکوو از دانشگاه نیوکاسل در انگلستان از یک تکنیک تصویربرداری برای کشف فعالیت مغز در انسان و میمون‌ها استفاده کردند.

✅ پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که شناخت ساختار اصلی زبان، تنها منحصر به مغز انسان نیست و اینکه برخی از مناطق مغز ما با پستانداران، از جمله میمون‌ها مشترک است.

🆔 @iran_evolution

✔ محققان منشا فرگشتی عملکردهای شناختی در #مغز را شناسایی کردند که زیر‌بنای #زبان است و به ما اجازه می‌دهد تا به ارزیابی نظم در توالی اصوات بپردازیم.

➕ کودکان قواعد زبان را طی روند رشد و حتی قبل از آن که قادر به صحبت کردن باشند، یاد می‌گیرند.

💭 استاد پتکوو گفت: ما برای اولین بار به منظور بررسی نوزادان به توسعه یک زبان ساختگی پرداختیم که نتایج آزمایشگاهی ما نشان می‌دهد میمون‌ها نیز می‌توانند آن را یاد بگیرند.

⬅ این گروه اول به انسان‌ها و سپس میمون‌ها اجازه دادند تا به این زبان ساختگی گوش دهند تا ترتیب صحیح توالی این صداها را تشخیص دهند.

⏪ آنها سپس فعالیت مغز انسان‌ها و میمون‌ها را همان طور که به توالی‌های جدید گوش می‌دادند، اسکن کردند.

✅ این یافته‌ها نشان داد که در هر دو گروه، یک منطقه خاص از مغز که قشر فرونتال قدامی و opercular نام دارد، با نظمی که از یادگیری هر دو گونه انتظار می‌رفت، واکنش نشان داد.

🆔 @iran_evolution

🔷 این نتایج نشان می‌دهد که عملکرد این ناحیه که یکی از مناطق مرتبط در پردازش نظم کلمات در یک جمله از زبان #انسان است، هم در انسان و هم در #میمون ها مشترک بوده که این امر نشان‌دهنده ریشه‌های فرگشتی آن است.

🔶 به نظر می‌رسد که این منطقه از مغز، بر نظم و ترتیب و سازمان‌دهی هر آنچه که شنیده می‌شود، نظارت دارد. این یک عملکرد مهم شناختی است که پایه و اساس توانایی‌های زبانی پیچیده‌تر انسان را فراهم می‌کند.

☑️ نتایج به دست آمده برای اولین بار نشان‌دهنده این است که برخی از عملکرد‌های این منطقه از مغز که شامل فهم زبان در انسان است، با حیوانات مشترک است.

➰➰ نویسندگان این مقاله اظهار کردند: این پژوهش به ما کمک می‌کند تا به سوالات خود در مورد اینکه چگونه زبان را یاد می‌گیریم و اینکه چه اتفاقی می‌افتد که پس از آسیب مغزی، سکته یا آلزایمر نتوانیم صحبت کنیم، کمک می‌کند.

🌐 نتایج این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

════════════════════════
🐳 Telegram.me/Iran_Evolution
════════════════════════

🔗 http://www.ncl.ac.uk/press/news/2015/11/languageevolution

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/ncomms9901
دانش ( science )

👱 توصیه‌هایی به مردان برای افزایش طول عمر 👓

🎓 کم نیستند پژوهشگرانی که معتقدند: مردها باید برای رهایی از خود دست به کار شوند! رهایی از برتر پنداری خود، رهایی از کلیشه‌ها و تصورات منفی مردانگی، یا در یک کلام: رهایی از خود.

🔰 "جنس برتر"❗️در سراسر دنیا کمتر از "جنس ضعیف"❗️عمر می‌کنند. مردها اهمیت کمتری به سلامت، بهداشت و راه‌کارهای پیشگیری از ابتلا به بیمارهای شایع می‌د‌هد و حتی دست‌های خود را هم کمتر از زن‌ها می‌شوید.

🆔 @iran_science

⛔️ کم نیستند مردهایی که معتقدند به دکتر نیاز ندارند. بسیاری حتی بر این باورند که خود دکتر هستند و به دیگران هم توصیه‌های پزشکی می‌کنند. در آلمان مردها به طور متوسط هفت سال کمتر از زن‌ها عمر می‌کنند که البته گناه آن بر گردن زن‌ها نیست.

⬅️ ژروم تی‌لوک‌سینگ، استاد تاریخ دانشگاه وست ایندین در جامائیکا که از بنیان‌گذاران روز جهانی مرد در ۱۹ نوامبر هر سال است می‌گوید: «بسیاری از ما بر این باوریم که مرد باید بیرون از خانه باشند تا برای کسب چیزی بجنگند. باید مردها را از این کلیشه نجات دهیم و به آنها کمک کنیم تا از حقوق برابر با زنان برخوردار شوند.»

⏪ این استاد تاریخ معقتد است که روان جامعه انسانی نیازمند بازسازی است. او می‌گوید اینکه مرد به طور کلی از نظر جسمی قویتر از زن پنداشته می‌شود دیدگاه اشتباهی است که با خصوصیت "مردانگی" پیوند زده می‌شود.

⚠️ نتیجه این دیدگاه هم این است که نگاه مردها به بدن خود متفاوت از زنان است. 👫

💭 توبیاس انگل، متخصص اورولوژی و مشاور "انجمن مردها و سلامت" در آلمان می‌گوید :«از نظر مردها بدن آنها باید کار کند و اگر کار نکرد، خوب باید تعمیر شود. این طرز تفکر در مورد سلامت بسیار تکنیکی است و می‌توان گفت که مردها با بدن‌‌شان مانند اتومبیل‌شان رفتار می‌کنند.»

☠ مردها عـلـ🆚ــیـه مردها

💠 فرانکین روزولت، یکی از روسای جمهور آمریکا یک بار گفته بود: «تنها چیزی که مردها باید از آن بترسند خود مردها هستند.»

💭 توبیا انگل، متخصص اورولوژی می‌گوید: «مردها در برابر روانی الکل، مصرف دخانیات و مشکلات روانی آسیب‌پذیرتر هستند. اما آنها از این خطرها آگاه نیستند و به نشانه‌های بدن خود هم اهمیت نمی‌د‌هند.»

✔️ او معتقد است این نگرش در مورد مردهای تمام دنیا صدق می‌کند و تفاوتی هم نمی‌کند که آنها در کشوری پیشرفته زندگی می‌کنند یا در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه یافته.
به عقیده او این نگرش تاریخی و فرهنگی که مرد باید قوی باشد یا دستکم وانمود کند که قوی است بزرگترین خطری است که مردها را تهدید می‌کند.

🆔 @iran_science

➕ مردها اغلب به دلایل زیر طول عمر کمتری از زنان دارند:

➖ استرس و خطر در محیط کار

➖ سرطان پروستات

➖ دیابت

➖ سکته‌قلبی

➖ سوانح رانندگی

➖ بیماری‌های مرتبط با استعمال دخانیات

➖ اعتیاد به مواد مخدر یا الکل

➖ عادات غذایی ناسالم!

➰➰ ژروم تی‌لوک‌سینگ معتقد است که بد نیست نگاهی هم به ⚔ جنگ‌های قرن بیستم بیاندازید که تقریبأ تمام سربازان حاضر در آنها مرد بودند.

🔰 سربازهایی که از جنگ بازمی‌گردند از بیمارهای روانی رنج می‌برند اما بسیاری از آنها حاضر نیستند اعتراف کنند که مشکل دارند. این مشکلات روانی که اغلب به افسردگی پنهان منجر می‌شود بار سنگینی است نه تنها مردها بلکه تمام جامعه بر دوش می‌کشد.

✅ در نهایت باید پذیرفت که زن‌ها در توجه به وضعیت سلامت خود از مردها آگاهانه‌تر عمل می‌کنند. حتی کم نیستند زنان‌هایی که تلاش می‌کنند مردها را تغییر دهند و مثلأ بیشتر به دکتر بفرستند اما مردها با سماجت بر نظر خود پافشاری می‌کنند و معقدند که خود بهتر از دکتر می‌دانند که برای سلامت‌شان چه باید بکنند.

📢 گناه کوتا‌ه‌تر بودن متوسط طول عمر مردها بر گردن زن‌ها نیست و تلاش برای کم کردن از عمر زن‌ها هم راه رسیدن به برابری نیست. مردها باید بپذیرند که آنها هم آسیب‌پذیر هستند و باید گاهی هم به سراغ پزشک بروند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.dw.com/en/international-mens-day-we-need-to-free-the-man-and-make-him-more-emancipated/a-18861818
دانش ( science )

☑️ چگونگی شکل‌گیری ایده‌های خلاقانه در مغز

🔹 پژوهشگران در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که تفکر خلاقانه زمانی شکل می‌گیرد که ایده طراحی شده توسط مغز قابل اجرا نیز باشد.

🔸 طراحی یک ایده مبتکرانه که خلاقانه نیز باشد، به فعال‌سازی همزمان دو شبکه کاملا متفاوت در مغز نیاز دارد که یکی از آنها شبکه «خودانگیزشی» مشارکت‌کننده (associative) مغز است و دیگری شبکه‌ای «محافظه‌کار» پایبند به اصول و قوانین (conservative) که قابل اجرا بودن ایده‌های طرح شده توسط بخش اول را ارزیابی می‌کند.

🆔 @iran_science

✅ محققان بر این باورند که تفکر خلاقانه نیاز به کنترل از سوی شبکه دیگری دارد تا قابل اجرا بودن ایده‌های مغز را بررسی کند. خلاقیت توانایی تفکر برای کشف راههای جدید و مبتکرانه برای حل مشکلات است. اما قرار نیست که هر راه‌حل مبتکرانه‌ای خلاقانه نیز باشد. در واقع اگر یک ایده به طور کامل قابل اجرا نباشد، نمی‌توان آن را خلاقانه دانست.

🔰 فرضیه محققان این است که برای اینکه یک ایده خلاقانه تولید شود، مغز باید تعدادی شبکه متفاوت و شاید حتی متضاد را به طور همزمان فعال کند. به منظور این پژوهش آزمونهایی صورت گرفت که در بخش اول آن، به شرکت‌کنندگان سی ثانیه وقت داده شد تا برای موارد مختلفی که نشان داده می‌شود ایده جدید، مبتکرانه و غیر منتظره پیدا کنند. پاسخ‌های ارائه شده، به ندرت توانستند امتیاز بالایی از نقطه نظر ابتکار دریافت کنند. در بخش دوم این آزمونها، از شرکت کنندگان خواسته شد در عرض سی ثانیه بهترین توصیف قابل قبول را از اشیای مختلف بدهند. در طول آزمونها، فعالیت مغزی تمام افراد با استفاده از دستگاه fMRI حین پاسخ‌دهی بررسی شد.

🔰 محققان دریافتند که فعالیت ناحیه مشارکت‌کننده مغز شرکت کنندگانی که ابتکار عمل آنان زیاد بود، به شدت افزایش پیدا کرده است. این ناحیه که مناطق قدامی مغز میانی را دربر می‌گیرد، به طور عمده زمانی که فرد تمرکز ندارد فعالیت می‌کند و این فعالیت تقریبا شبیه خیالبافی است.

🆔 @iran_science

➰➰ با این حال محققان دریافتند هنگامی که پاسخهای ابتکاری داده می‌شود، این ناحیه نمی‌تواند به تنهایی فعالیت ‌کند. برای پاسخ‌های مبتکرانه، یک ناحیه دیگر نیز باید با ناحیه مشارکت‌کننده همکاری کند، که این ناحیه همان ناحیه «محافظه‌کار» پایبند به اصول و قوانین است. پژوهشگران همچنین دریافتند که هر چه ارتباط بین این دو ناحیه قوی‌تر باشد، این دو ناحیه بهتر با یکدیگر کار می‌کنند و همسو بودن این دو، به نوبه خود سبب ارائه پاسخ‌های مبتکرانه‌تر می‌شود.

✅ پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که از یک‌سو، قطعا یک ناحیه از مغز نیاز دارد تا ایده‌های نوآورانه تراوش کند و از سوی دیگر ناحیه دوم نیز نیاز دارد که بداند چگونه این ایده‌ها را از نظر نحوه اجرا و معقول بودن آنها ارزیابی کند. توانایی مغز برای هم‌سو کردن این دو ناحیه همان چیزی است که منجر به خلاقیت می‌شود. ممکن است که با ارزشترین خلاقیتهای بشریت نیز به دلیل همین ارتباط قوی خاص بین دو ناحیه مغز ایجاد شده باشد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151119104105.htm
دانش ( science )

📢 رکورد جدید انرژی برخورددهنده بزرگ هادرونی در بازسازی نخستین ثانیه‌های جهان

🔷 برخورددهنده بزرگ هادرونی در گامی بزرگ به سوی درک جهان در ثانیه‌های نخستین شکل‌گیری‌اش، رکورد جدیدی را در برخورد دادن ذرات به یکدیگر ثبت کرد.

🔶 این دستاورد بزرگترین و قوی‌ترین برخورددهنده ذرات جهان به دانشمندان اجازه داده تا حالت ماده را در ثانیه‌های بعد از انفجار بزرگ مطالعه کنند.

🆔 @iran_science

💠 این رکورد با برخورد دادن ذرات یون و سرب با انرژی رکوردشکن 1045 تریلیون الکترون ولت در روز 25 نوامبر (چهارم آذر) توسط فیزیکدانان مرکز سرن بدست آمد که دو برابر بیشتر از تجربیات پیشین است.

➰➰ این جهش چشمگیر در برخورد ذرات در پس دوره طولانی ارتقای برخورددهنده بزرگ هادرونی ممکن شد که آن را بین سال‌های 2013 تا 2015 غیرفعال کرده بود.

🔰 قوی‌ترین آشکارساز جهان در ماه آوریل مجددا فعالیت خود را آغاز کرد و از آن زمان با ظرفیت کامل به کار خود ادامه می‌دهد.

☑️ این برخورددهنده به دانشمندان اجازه داده تا با برخورد دادن پرتوهای پر انرژی پروتون یا یون با سرعت نزدیک به نور، شرایطی را که در یک میلیاردم ثانیه پس از انفجار بزرگ وجود داشته، بازسازی کنند.

✔️ متخصصان آشکارساز در مرکز سرن در ژنو بطور خستگی‌ناپذیری برای تنظیم مجدد برخورددهنده بزرگ هادرونی تلاش کردند. آن‌ها ذرات یون سنگین را در روز 17 نوامبر (26 آبان) بهم برخورد دادند و چند روز بعد این ذرات را پایدار یافتند.

✅ این برخورددهنده می‌تواند با افزایش انرژی برخوردهای یون-سرب، حجم و دمای ماده سوپ‌مانند موجود در ابتدای جهان را افزایش دهد. بررسی این ماده می‌تواند به دانشمندان درک جدیدی از چگونگی آغاز حیات در زمین ارائه کند.

💠 رکورد پیشین برخورددهنده بزرگ هادرونی در برخورد دادن ذرات زیراتمی به یکدیگر در مه 2015 اتفاق افتاده بود.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://home.cern/about/updates/2015/11/lhc-collides-ions-new-record-energy
دانش ( science )

🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷

کنفرانس ملی «شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن»

دومین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن چهارم و پنجم آذرماه سال جاری با حضور کارشناسان این حوزه در محل پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برگزار شد.

طراحی و ساخت انواع شتابگرها، سیستم‌ها و قطعات شتابگرها و کاربرد شتابگر درعلوم پزشکی و صنعت، محورهای این کنفرانس را تشکیل می‌ دهند.

سایت کنفرانس به آدرس www.iranpac2015.ir در دسترس علاقمندان می‌ باشد.
دانش ( science )

📣📣 ساخت طلایی که 98 درصد هوا دارد

💠 سوئیس کشوری است که شهرتش را از بانک‌ها و ذخایر طلا، شکلات، ساعت و پنیر دارد و این محصولات برایش اهمیتی حیاتی دارند. البته این کشور در زمینه صنایع سنگین و تولید ابزارهای دقیق نیز در رده بالای طبقه‌بندی جهانی قرار گرفته است اما این‌بار محققان موفق به ساخت محصولی شده‌اند که به اغلب این زمینه‌های کاری ارتباط دارد.

🆔 @iran_science

🔵 محققان در دانشگاه ETH زوریخ موفق شدند با تکنیک ویژه‌ای یک نوع از آلیاژ طلا را بسازند که 98 درصد از حجم آن‌را هوا تشکیل داده است و روی آب می‌ماند. این قطعه طلا که درواقع یک فوم نرم است، رسانای برق نیست چرا که در عمل ساختار فلزی آن به هم خورده و ساختارها با یکدیگر در ارتباط نیستند که بتوانند الکترون‌ها را جابه‌جا کنند.

🔴 رافائل مزنگا، پروفسور گروه غذا و مواد نرم دانشگاه زوریخ، در‌ این ‌باره گفت: «آنچه اکنون از جنس طلا ساخته شده درواقع یک ایروژل طلایی است که 1000 بار سبک‌تر از آلیاژهای معمول طلاست و از آب‌هم سبک‌تر است. این ماده تقریبا به سبکی هواست.»

⚫️ قطعه 20 قیراطی فوم طلا که در این دانشگاه ساخته شده، در دمای و فشار معمولی نارسناست و ساختار آن به مملو از خلل و خرج خالی‌ست.
🆔 @iran_science

⚪️ روش ساخت این فوم به این شکل بوده که ابتدا پروتئین‌های موجود در شیر به قدری حرارت داده می‌شوند که به فیبرهای نانویی شکسته شوند سپس این فیبرها در محلولی از یک نمک طلا آمیخته می‌شوند که حاصل آمیزش دو ماده، تشکیل کریستال‌هایی شبیه به ژل-فوم است. ماده حاصل در وانی از دی‌اکسید کربن خشک می‌شود تا محصول نهایی یا همان طلای سبک‌تر از هوا به دست بیاید.

🔵 نکته جالب درباره این محصول این است که رنگ فوم ساخته‌شده از قرمز تیره تا طلایی روشن، بسته به اندازه ذرات طلایی که در آن به کار می‌رود، قابل تغییر است.

☑️ برآورد تیم تحقیق دانشگاه زوریخ این است که بتوان از این تکنیک و محصول آن در تولید جواهرات و ساعت گرفته تا صنایع اپتیک و شیمی بهره گرفت.

💬 مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2015/11/a-new-form-of-real-gold-almost-as-light-as-air.html
دانش ( science )

دانش ( science )

زئوس نام این جغد کوری است که با توجه به لخته شدن خون و پروتئین در عنبیه چشمهایش، این پدیده جالب رخ داده است که چشمانش شبیه به کهکشان درخشان دیده میشود.
دانش ( science )

💠💠 پروتئین بازدارنده ویروس ایدز کشف شد

✅ محققان ژاپنی در مطالعات اخیر خود موفق به کشف پروتئینی در انسان موسوم به MARCH8 شدند. آنها دریافتند که ویروس موجود در سلول های دارای این پروتئین هیچ تاثیری بر سلول های سالم فرد ندارد.

🔰 «کنزو توکاناگا»، یکی از اعضای تیم تحقیق، ابراز امیدواری کرد که با تولید دارویی که قادر به تولید این پروتئین در بدن باشد، می توان برای درمان بیماری ایدز استفاده نمود.

🆔 @iran_science

✔️ این تحقیق مبتنی بر کشت ویروس HIV با استفاده از سلول های حاوی MARCH8 و سلول های فاقد این پروتئین بود. بعد از آن محققان دریافتند که اکثر سلول های آلوده حاوی MARCH8 موجب آلودگی سایر سلول های سالم نشدند.

☑️ این کشف پزشکی می تواند برای ۳۶.۹ میلیون فرد مبتلا به ویروس HIV مفید باشد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.newindianexpress.com/world/Japanese-Scientists-Discover-HIV-Inhibiting-Protein/2015/11/25/article3146371.ece
دانش ( science )

🆔 @iran_science

پیام شبانگاهی فضانورد "اسکات کلی" و انتشار تصویری از زمین در 246مین روز حضورش در فضا.
🆔 @iran_science

پیام شبانگاهی فضانورد "اسکات کلی" و انتشار تصویری از زمین در 246مین روز حضورش در فضا.
دانش ( science )

📅 امروز یکشنبه

☀ ۸ آذر ۱۳۹۴

🌐 29 نوامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

ﻓﺮﻫﻨﮓ ﯾﻌﻨﯽ ﺑﭙﺬﯾﺮﯾﻢ ﮐﻪ وجود ﻫﺮ ﮐﺲ ﺩﻭ ﺑﺨﺶ دﺍﺭﺩ .
ﺑﺨﺶ ﺍﻭﻝ، ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺧﻮﺩﺵ ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺑﻄﻮﺭ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﺪﻧﺪ ﻭ ﻧﺒﺎﯾﺪ ﻣﺴﺨﺮﻩ ﺷﻮﻧﺪ.
ﺑﺨﺶ ﺩﻭﻡ، ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺧﻮﺩﺵ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺭﺑﻄﯽ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ.

- ﺑﺮﺗﺮﺍﻧﺪ ﺭﺍﺳﻞ - [منسوب]

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

🍺🍺🍺مصرف نوشابه های رژیمی چربی دور کمر را افزایش می دهد

🔵🔴 نوشیدن نوشابه های رژیمی میل انسان را به مصرف شیرینی و ناسالم افزایش و سبب ابتلا به دیابت نوع دو می شود.

🆔 @iran_science

✅ مردم با مصرف نوشابه های رژیمی تصور می کند که کالری کمی مصرف می کنند و در عوض می توانند غذای بیشتری بخورند، این در حالی است که تحقیقات نشان می دهند، بیماران چاق که از نوشیدنی های شیرین به نوشیدنی های رژیمی روی می آورند، هیچ وزنی کم نمی کنند زیرا آنها احساس گرسنگی کرده و غذای بیشتری مصرف می کنند.

🆔 @iran_science

✅ محققان عامل بروز این احساس گرسنگی و مصرف بیشتر غذا را مصرف نوشیدنی هایی می دانند که در آنها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده شده است.

#نوشابه
#نوشابه_رژیمی
#دیابت
#لاغری
#اضافه_وزن

═══════════════════
🆔 @iran_science_bot
═══════════════════

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150317093142.htm
دانش ( science )

⬅ بیشتر مطالب امروز بازنشر چند پست منتخب کانال می باشد
دانش ( science )

🆔 @iran_science - source: http://goo.gl/h2GnVU
🆔 @iran_science - source: http://goo.gl/h2GnVU
دانش ( science )

http://goo.gl/7VZfS8
http://goo.gl/7VZfS8
دانش ( science )

http://goo.gl/xIwFu7
http://goo.gl/xIwFu7
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

مطلب زیر برگرفته از سایت bigbangpage.com و نوشته "عرفان کسرایی" می باشد.

👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

💠💠💠 متا فیزیک چیست؟

✅ از آن‌‌جا که در روزگار ما با وجود گردش حجم انبوه دانش و اطلاعات عمومی ، کم‌تر از گذشته می‌توان افراد را با واژگانی چون آل، بختک، یک سر و دو گوش و …. فریب داد و اقناع کرد ، واژگانی هم‌چون متافیزیک، کوانتوم، الکترومغناطیس، انرژی و … از جمله الفاظ پرکاربرد رمّالان و فال‌گیران و نادانشمندان زمانه ماست.

🆔 @iran_science

✅ به لحاظ لغوی متافیزیک متشکل از دو کلمه “متا” به معنای بَعد و “فیزیک” به معنای طبیعت است و در ترجمه های معمول آن را با “مابَعدالطبیعه” معادل می‌کنند. متافیزیک به‌معنای دقیق آن شاخه‌ای است از فلسفه (همان‌گونه که معرفت‌شناسی ، زیبایی شناسی و… شعوبی از فلسفه هستند).

🆔 @iran_science

✅ متافیزیک به گفته ارسطو جست‌و‌جوی نخستین اصل‌ها و علت‌ها و بررسیِ بودن به مثابهء بودن است، پرسش‌های بنیادی متافیزیک درباره بودن، نبودن، شدن، یکی، بسیاری و… است.

✅ متافیزیک در این معنا به نوعی همان “آنتولوژی” (وجودشناسی) یا بودن‌شناسی است.

🆔 @iran_science

✅ واژهء متافیزیک ساختهء شاگردان ارسطو و نامی بود برای نامیدن دسته‌ای از نوشته‌های او که “پس از فیزیک” بودند. ولی این نام در دوره‌های بعد به معنایی که در بالا توضیح داده شد به‌کار رفت. خود ارسطو به جای واژهء (متافیزیک) عبارت (دانش یا فلسفهء نخستین) را به‌کار برده است. افراد ناآشنا با واژگان حوزه علوم و فلسفه، مابعدالطبیعه را با ماوراءالطبیعه جابه‌جا گرفته‌اند و از روی ناآگاهی به پدیده‌های عجیب و فراطبیعی (در صورت وجود) یا به‌عبارتی آن‌چه که پدیده‌های پارانرمال خوانده می‌شوند عنوان متافیزیک اطلاق می‌کنند! محتملاً بارها شنیده‌ایم که کسانی خواص سنگ ها یا فال تاروت یا احضار ارواح و … را زیرمجموعه مسائل متافیزیکی عنوان می‌کنند و علی‌الاصول تصور می‌کنند متافیزیک به معنای پدیده‌هایی است که فیزیک از توصیف و تفسیر آن عاجز است!

🆔 @iran_science

✅ علی ایحال با هر رویکردی که تعریفی جامع از مابعدالطبیعه (متافیزیک) ارائه دهیم نه مهرهء مار و اثر آن بر خوشبختی و جذابیت افراد، نه خواص سنگ‌های ماه تولّد، نه فال تاروت و نه طالع‌بینی و نه نظایر این ها، هر چه که باشند هیچ‌کدام موضوع بحث متافیزیک نیستند. یک تعریف بنیادین از متافیزیک این است که در آن، نمود از واقعیت متمایز می شود. برخی تصور میکنند این تعریف مستلزم آن است که سرفصل موضوعات متافیزیک، واقعیت جهان نادیده باشد و بلافاصله اینطور استنتاج میکنند که موضوعاتی چون روح، بختک، جن و … از آن حیث که گویا به چشم دیده نمی شوند زیرمجموعه مسائل متافیزیک هستند! متافیزیک به بیانی دیگر پرداختن به نگرش فراگیر انسان به جهان یا طبیعت است.

🆔 @iran_science

✅ ماکس پلانک متافیزیک را اینگونه تعبیر میکند: “قطعه خاکی را در نظر بگیرید، و ابعاد و حدود هندسی آن و ساختار شیمیایی و فیزیکی آن را بررسی کنید، این یک بررسی علمی است. امّا همین قطعه خاک را، ضمن یک تصویر بزرگ تر و فراگیر ببینید، بیابانی را در نظر آورید با تپه ها و دامنه ها و این قطعه خاک را ، در این مجموعه از نظرگاهی بلند نظاره کنید. تصویری دیگر از آن خواهید داشت. این دومی است که تا حدودی به بینش متافیزیکی شبیه است.” متافیزیک و علم در طول هم اند . شناخت علمی درون معرفت متافیزیکی قرار میگیرد. درست مانند فیزیولوژی و بیوشیمی. فیزیولوژی رفتار بدن را تشریح میکند و بیوشیمی علمی است که در آن تفسیر شیمیایی از رفتار بدن ارائه میشود. در فیزیولوژی از انقباض و انبساط عضلات و از ترشحات غدد درون ریز سخن میگویند و از زیاد شدن قند خون و همراه با آن ازدیاد تشنگی و …، امّا بیوشیمی چگونگی همهء این مسائل را از چشم یک شیمیدان نگاه میکند و تبیین شیمیایی از این پدیده ها ارائه میدهد. توضیح می دهد که ملکول های آکتین و میوزین چگونه از منابع انرژی بدن ATP انرژی میگیرند تا انقباض و انبساط را تامین کنند. بیوشیمی تا هر کجا که پیش رود نه رقیب فیزیولوژی می شود نه بزرگتر از آن . همیشه به منزلهء جزئی از آن باقی می ماند. بعبارت دیگر بیوشیمی در طول فیزیولوژی است نه در عرض آن.

🆔 @iran_science

✅ متافیزیک و علم هم در مقام تشبیه، چنین نسبتی با یکدیگر دارند. بهر حال بار دیگر تأکید می کنیم که مباحث مطروحه در متافیزیک عمدتاً مشتمل بر پرسش هایی نظیر این است که ریشهء تنوع و تعدد چیست ؟ وجود معلول چگونه وجودی است که نیازمند علّت شده است؟ چرا نمی تواند بدون علّت بوجود بیاید؟ اساساً وجود، خودش چیست؟ چرا به جای اینکه یک چیزی نباشد چیزی هست؟ آیا هستی هر کجا یافت شود کمّیت پذیر است؟ حقیقت چیست ؟ اصالت وجود و اصالت ماهیت و رئالیسم به چه معنا هستند؟ و از این رو سرفصل موضوعات متافیزیک برخلاف آنچه که عامّه می پندارند نه اشباح سرگردان است نه کف بینی نه احضار ارواح نه پیشگویی و نه غیب گویی و نه فال تاروت و نه طالع بینی و نظایر آن.
دانش ( science )

👆 باز نشر مطالب گذشته 👆

👇پست جدید 👇
دانش ( science )

✅✅ پرورش سلول‌های کاربردی کبد انسان در آزمایشگاه

💠 محققان دانشگاه اورشلیم در دستاوردی بزرگ برای تحقیقات کبد، رویکرد جدیدی را برای افزایش سریع تعداد سلول‌های کبد انسان در آزمایشگاه بدون از دست دادن عملکرد متابولیکی‌شان توسعه داده‌اند.

✔️ این تحقیق می‌تواند طیف گوناگونی از تحقیقات و برنامه‌های مرتبط با کبد، از بررسی مسمومیت دارویی گرفته تا ایجاد پشتیبان بیومصنوعی کبد برای بیماران منتظر پیوند را ارتقا بخشد.

🆔 @iran_science

🔰 به گفته محققان، این فناوری می‌تواند هزاران آزمایشگاه را قادر سازد تا بیماری کبد چرب، هپاتیت ویروسی، مسمومیت دارویی و سرطان کبد را با کسری از هزینه‌های کنونی بررسی کند.

🔰 تاکنون، تلاش‌ها برای افزایش سلول‌های هپاتوسیت انسان در آزمایشگاه که 85 درصد سلول‌های کبد را شامل می‌شوند، منجر به سلول‌های سرطانی پایدار با عملکرد متابولیک اندک شده بودند.

🔰 عرضه کمیاب سلول‌های هپاتوسیت انسان و ناتوانی در افزایش تعداد آن‌ها بدون از دست دادن عملکردشان، تنگنایی بزرگ برای توسعه علمی، بالینی و دارویی بوده است.

🔷 روش جدید موسوم به "فرآیند upcyte"، افزایش سلول‌های هپاتوسیت انسان را ممکن کرده و منجر به هزاران میلیارد سلول جدا شده از کبد شده که در مقایسه، روش‌های کنونی تنها یک میلیارد سلول را می‌توانند از یک اندام سالم جدا کنند.

🌐 جزئیات این رویکرد در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151126104303.htm

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/nbt.3377
دانش ( science )

‼️ تنها کانال تخصصی  فرگشت در تلگرام
👇💯👇💯👇💯👇💯👇
https://telegram.me/joinchat/AuXtFjwCampu85MZuipDyQ
‼️ تنها کانال تخصصی فرگشت در تلگرام
👇💯👇💯👇💯👇💯👇
https://telegram.me/joinchat/AuXtFjwCampu85MZuipDyQ
دانش ( science )

📢 نوشابه های بدون قند موجب پوسیدگی دندان می شوند

🔴 قند با تامین انرژی باکتری ها، موجبات تکثیر آنها و ساخت جرم بر سطح دندان را فراهم می کند و به این ترتیب سرعت پوسیدگی دندان را افزایش می دهد.

⬅ به همین دلیل مردم به منظور حفظ سلامت خود تصمیم می گیرند تا رژیم های غذایی بدون قند را مصرف کنند. اما دندانپزشکان هشدار می دهند که روی آوردن به مصرف نوشابه های بدون قند برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کافی نیست.

🆔 @iran_science

✅ محققان دانشگاه ملبورن می گویند: کاهش مصرف قند موجب کاهش خطر پوسیدگی دندان نمی شود چراکه مخلوط مواد شیمیایی و اسیدهای موجود در خوراکی ها و نوشابه های بدون قند می تواند همان اثر نوشابه های شیرین را داشته باشد.

✔️ پوسیدگی دندان زمانی بروز می کند که اسید، بافت سخت دندان را حل می کند.

💠 همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، نوشابه های شیرین و نوشابه های بدون قند مانند آب های معدنی طعم دار باعث کاهش قابل توجه سطح مینای دندان می شود و در این زمینه تفاوت قابل توجهی میان این دو گروه نوشابه نیست.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://dailym.ai/1XAMNIQ
دانش ( science )

📒📗📚📘📰📓📂
دانش ( science )

منبع: http://goo.gl/IaklbJ
منبع: http://goo.gl/IaklbJ
دانش ( science )

📒📗📚📘📰📓📂
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

📒📗📚📘📰📓📂
دانش ( science )

🆔 @iran_science - source: http://goo.gl/0gXRbE
🆔 @iran_science - source: http://goo.gl/0gXRbE
دانش ( science )

🆔 @iran_science - source: http://go.nasa.gov/1Qb0qfz
🆔 @iran_science - source: http://go.nasa.gov/1Qb0qfz
دانش ( science )

✅ممکن است بانوان در برخی زمان ها بهتر نسبت به رفتارهای عاشقانه پاسخ گو باشند و عکس العمل نشان بدهند، یکی از آن زمان ها وقتی است که شکم شان پر باشد.

🆔 @iran_science

⏪ این نتیجه بر مبنای مطالعات fMRI یی که بر روی مغز بانوان صورت گرفته به دست آمده است. اما طبق گفته محققان، این موضوع احتیاج به بررسی بیشتر دارد.

═══════════════════
🆔 @iran_science_bot
═══════════════════

http://dx.doi.org/10.1016/j.appet.2015.06.022
دانش ( science )

☑️ علت کج بودن مدار ماه توسط 🇮🇷 دانشمند ایرانی 🇮🇷 حل شد!

🔰 کج بودن مدار ماه همواره برای دانشمندان جای سؤال بوده است. حال یافته‌های جدید یک دانشمند ایرانی نشان می دهد که مدار ماه در اثر کشش گرانشی اجرام باقی مانده از شکل‌گیری منظومه شمسی، کج شده است.

✔️ بر اساس نظریه برخورد عظیم، ماه در اثر برخورد سیاره‌ای به اندازه مریخ با زمین اولیه در حدود ۴٫۵ میلیارد سال پیش بوجود آمده است. اما مدلهای این نظریه پیش‌بینی می‌کند که مدار ماه در اطراف زمین احتمالا تنها نیم درجه نسبت به مدار زمین در اطراف خورشید، کج است. یافته‌های جدید دانشمند ایرانی و تیمش برای تعیین دلیل کج بودن ۱۰ برابری مدار ماه نسبت به پیش‌بینی‌های گذشته، چند مدل کامپیوتری اجسام با جرمهای مختلف را اجرا کرد. تحقیقات جدید دکتر کاوه پهلوان دانشمند ایرانی علوم سیاره شناسی رصدخانه کوت دازور(Côte d’Azur) نیس در فرانسه نشان می دهد علت کج بودن پنج درجه‌ای مدار ماه در اطراف زمین نسبت به مدار سیاره در اطراف خورشید در اثر عبور و کشش گرانشی اجرامی باقی مانده از شکل‌گیری منظومه شمسی، به وجود آمده است.

🆔 @iran_science

💭 دکتر کاوه پهلوان، مولف ارشد این تحقیق گفت: جالبترین جنبه این مدل، کشف این امر بود که اجسام تاثیر گذاشته بر قمر ماه از اندازه بسیار بزرگ برخوردار نبوده و این امر بطور مکرر اتفاق نیفتاده بود. وی افزود: تنها به چند جسم کوچک و بزرگ برای تاثیر گذاشتن گرانشی بر مدار کج ماه نیاز است. شبیه‌سازی‌های ما اجسامی به اندازه یک قمر تا یک دهم این حجم را در نظر گرفته است.

⬅ دکتر پهلوان اظهار کرد: شبیه‌سازی‌های ما نشان داد که ماه طی یک میلیون تا ۱۰ میلیون سال پس از شکل‌گیری‌اش به سرعت از زمین دور شده و به نیمی از فاصله کنونی‌اش رسیده است. این فاصله به اندازه‌ای زیاد بوده که سیستم زمین-ماه جلوی مسیر تعداد بیشتری اجسام آواره در منظومه شمسی قرار بگیرد.

✅ دکتر پهلوان دریافت که اجسامی که با ماه یا زمین برخورد کرده بودند، احتمالا پیش از آن به دفعات از کنار آن‌ها عبور کرده بودند. دانشمند ایرانی رصدخانه کوت دازور فرانسه خاطرنشان کرد: تعداد کمی از اجرامی که از فصله نزدیک عبور می‌کردند، کافی بود تا ماه در اثر کشش گرانشی در مدار اولیه خود کج شود. عبورهای نزدیک اجرام آسمانی از کنار ماه از لحاظ گرانشی بر مدار این قمر تاثیر گذاشته و باعث شده به تدریج کج شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه نیچر منتشر شده است.

برگرفته از: bigbangpage.com

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://news.sciencemag.org/space/2015/11/how-moon-got-its-tilt-and-earth-got-its-gold

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/527455a
دانش ( science )

📅 امروز دوشنبه

☀ ۹ آذر ۱۳۹۴

🌐 30 نوامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

میچیو کاکو:
فراموش نکنید، علم و رویا زیاد از هم دور نیستند

Dr. Michio Kaku
Remember, science and fantasy aren't too far away from each other.

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

🆔 @iran_evolution

تصویر شبیه سازی شده دایناسور شاخدار
🆔 @iran_evolution

تصویر شبیه سازی شده دایناسور شاخدار
دانش ( science )

🔷🔸🔷 کشف فسیل دایناسور شاخدار

💠 فسیل یک #دایناسور شاخدار که 100 میلیون سال قبل در آمریکای شمالی می‌زیسته، توسط باستان‌شناسان کشف شد.

✔️ کشف #فسیل دایناسوری شاخدار به اندازه سگ‌های امروزی در آمریکای شمالی، اطلاعات مفیدی درباره سیر #فرگشت این #گونه جانوری در این منطقه در اختیار دانشمندان گذاشته است.

🆔 @iran_evolution

✅ جالب است که گونه یافت‌شده شباهت زیادی به دایناسورهایی که فسیل آن‌ها در آسیا پیدا شده، دارد. این نوع دایناسور که «لارامیدیا» نام دارد، بین 66 تا 100 میلیون سال پیش می‌زیسته است. این فسیل هم‌اکنون در موزه «پیبادی» دانشگاه «ییل» نگهداری می‌شود.

🔷 با این حال دانشمندان هنوز موفق نشده‌اند گونه دقیق این نوع دایناسور را تشخیص دهند، چرا که خمیدگی عجیبی در آرواره این حیوان به چشم می‌خورد که باعث شده دندان‌هایش به سمت بالا و پایین مثل نوک پرندگان، خم شده باشد.

✔️ فک این جانور نشان می‌دهد این گونه با انواعی از دایناسور که در بخش غربی آمریکای شمالی زندگی می‌کرده‌اند، متفاوت است؛ چون نوع خوراک آن‌ها با هم فرق داشته است.

════════════════════════
🐳 Telegram.me/Iran_Evolution
════════════════════════

🔗 http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/dog-sized-horned-dinosaur-fossil-found-shows-east-west-evolutionary-divide-in-north-america-a6753711.html

🔗 http://dx.doi.org/10.1016/j.cretres.2015.08.004
دانش ( science )

🐀🎓👀🐁👓🕵🤓

✅ محققان مرکز پزشکی دانشگاه دوک در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند که سلول‌های جدا شده از بافت بند ناف، مولکول‌هایی تولید می‌کنند که می‌تواند به رشد نورون‌های شبکیه در چشم موش‌ها کمک کند.

🔹 محققان دانشگاه دوک از یک سیستم کشت سلول برای تعیین تاثیرگذاری این سلول‌ها بر رشد نورون‌های بدست آمده از شبکیه چشم موش‌ها استفاده کردند.

💠 در یک آزمایش که طی آن دو نوع سلول در یک مایع بدون ارتباط فیزیکی آغشته شده بودند، نورون‌های شبکیه با سلول‌های بافت بند ناف در مایع قرار داده و ارتباطات نورونی جدیدی موسوم به سیناپس را تشکیل دادند و شاخه‌های جدیدی موسوم به neurite را نیز تولید کردند که به ارتباطات جدید منجر خواهند شد.

🔹 این سلول‌ها همچنین مدت بیشتری از نورون‌هایی که بدون سلول‌های بافت بند ناف پرورش یافته بودند، باقی ماندند.

🔹 مسدود کردن ترومبوسپوندین‌ها شکل‌گیری ارتباطات جدید میان نورون‌ها را کاهش داد.

🌐 این تحقیق در مجله Neuroscience منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 https://today.duke.edu/2015/11/synaptogen
دانش ( science )

📣📣📣📣📣📣📣

💠 آلزایمر ارتباطات مغزی را از بین می‌برد

🔎 یک تیم تحقیقاتی به رهبری دانشگاه نیو ساوث ولز در استرالیا، به بررسی مکانیزمی پرداخته‌اند که توسط آن اتصالات مغز در مراحل اولیه بیماری آلزایمر از بین می‌روند.

🆔 @iran_science

🔵 این پژوهش، بیماری را از این زاویه مورد بررسی قرار داده تا درک بهتری از شرایطی که سبب تجزیه سلول‌های سیناپس مغزی به دست آورد. این اتصالات برای تمام عملکرد‌های مغز به ویژه شکل‌گیری حافظه ضروری است. گفته می‌شود که این اتصالات توسط آلزایمر تجزیه می‌شوند اما اینکه دقیقا چگونه این اتفاق رخ می‌دهد، هنوز هم یک معما است.

🔴 این گروه به بررسی یک پروتئین به نام مولکول 2 اتصال سلول عصبی (NCAM2) پرداختند. محققان با مطالعه بافت هیپوکامپ مغز افراد فوت شده دریافتند که بیماری آلزایمر تاثیر زیادی بر این ناحیه می گذارد و سطوح NCAM2 در سیناپس، در افراد مبتلا به آلزایمر کمتر از افراد سالم است، که این امر نشان می‌دهد پروتئین نقش مهمی در تخریب بازی می‌کند.

⚫️ محققان با انجام آزمایشاتی بر روی موش‌ها دریافتند که NCAM2 در واقع توسط یک پروتئین متفاوت به نام بتا آمیلوئید تجزیه می‌شود که جزء اصلی تشکیل پلاک‌ها در مغز و در زمان پیشرفت بیماری است.

⚪️ به طور کلی، این پژوهش علت از بین رفتن سیناپس در اثر بتا آمیلوئید را بررسی می‌کند. آن‌ها امیدوارند که با درک بهتری از این فرآیند به توسعه درمان‌های پیشگیرانه در آینده کمک کنند.

🌐 یافته‌های این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencealert.com/scientists-have-discovered-how-early-alzheimer-s-destroys-brain-connections

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/ncomms9836
دانش ( science )

📺 فرگشت و ۱۰ باور غلط ! ⏬⏬

در این کلیپ به اشتباهات زیر پاسخ می دهیم:

🔟 تضاد با قانون اول ترمودینامیک
9⃣ تضاد با قانون دوم ترمودینامیک
8⃣ فسیل حالت های میانی
7⃣ احتمال به وجود آمدن خودبخودی
6⃣ پیچیدگی فرونکاستی
5⃣ عدم آزمون پذیری
4⃣ دیده نشدن فرگشت
3⃣ گونه زایی در سطح کلان
2⃣ شواهد خلاف فرگشت
1⃣ مضر بودن همه جهش ها

#ویدیو
#کلیپ
#پرسش_پاسخ
#فرگشت

🆔 @iran_evolution

👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

🔷 کانال دانش: @iran_science 🔷

✅ #ویدیو 👇 مقایسه اندازه ذرات مختلف جهان، از برخی، کوچک ترین ذرات شناخته شده ( #پروتون - یک فمتومتر) تا #جهان_قابل_مشاهده (observable univers) در سه دقیقه

💠 برخی مفاهیم و مقایسه ها را بارها خوانده ایم، مانند اینکه فاصله #زمین و #ماه به قدری است که تمامی سیارات #منظومه_شمسی در این بین میتوانند قرار گیرند. ولی شکل گیری این مفهوم با مقایسه پله پله اختلاف اندازه #سیارات و مشاهده تصویری این موضوع، درک بهتری از آن را ارائه می کند.

فرستنده: Cn

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

Scientific_India_-_November-December_2015   @englishmagazines
Scientific_India_-_November-December_2015 @englishmagazines
دانش ( science )

Australasian Science 2015-12 @englishmagazines
Australasian Science 2015-12 @englishmagazines
دانش ( science )

Sсiеncе - 27 November 2015 @englishmagazines
Sсiеncе - 27 November 2015 @englishmagazines
دانش ( science )

سه #مجله ( #ژورنال ) علمی مفید برای علاقه مندان
👆👆👆👆👆👆👆
دانش ( science )

🍃🌿🌨🌳⛄️🌵🌾🌨☘🌦

📅 امروز سه شنبه

☀ ۱۰ آذر ۱۳۹۴

🌐 1 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

یکی از شاعرانه ترین اتفاقاتی که من از این جهان سراغ دارم این است که اصولا هر کدام از اتم های موجود در بدن شما روزی درون ستاره ای بودند که منفجر شده است. علاوه بر این اتم های موجود در دست چپ و راست شما هر کدام از ستاره ی متفاوتی آمده اند. همه ما به معنی واقعی کلمه فرزندان ستارگانیم و بدن های ما از گرد و غبار ستاره ای تشکیل شده اند.

از کجا این را می دانیم؟ خب ما می توانیم تصویر خودمان را از بیگ بنگ تا زمانی که عمر جهان یک ثانیه است عقب ببریم و حساب کنیم که تمام مواد موجود، در پلاسمایی چگال با دمایی که احتمالا ۱۰۰ میلیارد درجه بوده ( در مقیاس کلوین)، فشرده بوده اند. در این دما واکنشهای هسته ای به سرعت بین پروتون و نوترون اتفاق می افتند به این صورت که آنها به هم متصل شده و در ادامه طی برخوردی، از هم جدا می شوند. در طی این فرایند که جهان خنک تر می شود، ما می توانیم تخمین بزنیم که با چه تعداد دفعاتی این اجزای اولیه اتم به هم متصل شده و اتم های سنگین تر از هیدروژن را به وجود آورده اند.

– لاورنس کراوس – از کتاب ” جهانی از عدم“

#سخن_بزرگان
💠 کانال دانش، دریچه ای به علم روز

👁‍🗨 Telegarm.me/Iran_Science
دانش ( science )

💊💊دارورسانی به بدن با زیردریایی مولکولی پرسرعت

🔍 دانشمندان دانشگاه رایس یک خودروی شناور در مقیاس نانو ساخته‌اند که به طور بالقوه می‌تواند برای تحویل‌دهی دارو به بدن و دیگر اهداف پزشکی استفاده شود.

🆔 @iran_science

⬅️ این شناور تک مولکولی از 244 اتم ساخته شده و می‌تواند با پروانه دم مانندش که چرخش آن بیش از یک میلیون دور در دقیقه است، در میان مایع شنا کند. هر چرخش کامل پروانه، شناور را 18 نانومتر به جلو می‌راند که برابر با سرعت یک اینچ در هر ثانیه است.

✅ اگرچه این زیردریایی در مقایسه با خودروهای دیگر سرعت کندی دارد، اما سرعت آن برای دستگاه‌های در سطح مولکولی فوق‌العاده خطرناک است.

🔸موتور شناور مقیاس نانو از نور فرابنفش نیرو می‌گیرد که باعث می‌شود پیوند دوتایی نگهدارنده روتور به بدنه شناور به یک پیوند منفرد تبدیل شود. این کاهش باعث می‌شود که چرخش روتور به یک چهارم برسد.

🔹 این موتور با بازگشت به حالت انرژی پایین طبیعی خود، روتور را یک چهارم دیگر می‌چرخاند. این فرایند چرخش تا زمانی که شناور در معرض نور UV قرار گیرد، همچنان ادامه دارد.

🔸تیم تحقیقاتی با استفاده از یک میکروسکوپ فلورسانس هم‌کانون سفارشی به ردیابی شناور پرداختند. آن‌ها شناور را به منظور ارائه قدرت کافی برای حرکت، غرق در نور فرابنفش کرده و از یک لیزر برای روشن کردن زیردریایی استفاده کردند که در زمان تحریک شدن با لیزر، نور قرمز منتشر می‌کرد.

✅ محققان با این تنظیمات توانستند حرکت یک شناور تک مولکولی را فورا تجزیه و تحلیل کنند.

🌐 نتایج این تحقیق در مجله Nano Letters منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://news.rice.edu/2015/11/16/rice-makes-light-driven-nanosubmarine/
دانش ( science )

🍐🕵🍋💉🍏💊👓

💠 مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد که مصرف #ویتامین_دی و مکمل های آن برای جلوگیری از ابتلا به #سرماخوردگی و یا کاهش شدت آن در بیماران مبتلا به #آسم توصیه نمی شود چرا که اثری بر آن نخواهد داشت.

════════ @iran_science ════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151123103632.htm
دانش ( science )

✅ آسیب های خدمات الکترونیکی به محیط زیست 😷

➖ ارسال یک نامه کوتاه الکترونیکی حدود چهارگرم (0.14 اونس) دی اکسید کربن به اتمسفر اضافه می کند.

➖ ارسال 65 نامه الکترونیکی با طی مسافت یک کیلومتر با یک خودرو با سرعت متوسط برابر است.

➖ هربار که فرد برای شخص دیگری رونوشت (کپی) ارسال می کند، شش گرم دی اکسید کربن به جو اضافه می کند.

➖ دریافت یک پیام هرزنامه (spam)، حتی اگر باز نشود، 0.3 گرم دی اکسید کربن به جو اضافه می کند.

➖ ردپای جهانی کربن ناشی از هرزنامه سالانه برابر با مقدار گازهای گلخانه ای است که از 3.1 میلیون خودروی سواری که در سال دو میلیارد گالن بنزین مصرف می کنند، خارج می شود.

➖ تایپ یک تحقیق غیر ضروری در گوگل با یک لپ تاپ با انرژی کارآمد، ردپای 0.2 گرم دی اکسید کربن بر جا می گذارد. در حالیکه انجام همین کار با استفاده از یک رایانه قدیمی 4.5 گرم دی اکسید کربن تولید می کند.

🔰 ردپای کربن عبارت است از مقدار کل گازهای گلخانه ای که برای حمایت مستقیم و غیر مستقیم از فعالیت های انسانی تولید می شود.

🌐 این اطلاعات بر اساس مطالعه محققان موسسه McAfee در آمریکا می باشد.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://dailym.ai/1ThYlQ4
دانش ( science )

📢 ادعایی برای جاودانه سازی «انسان»

➰➰ #مرگ در جهان سردرگم و پرتردید امروز یکی از قطعی‌ترین رویداد‌های موجوداست، حادثه‌ای که کسی توان گریز از آن را نخواهد داشت، اگرچه شرکتی نوپا قصد دارد با استفاده از فناوری‌هایی که هنوز به وجود نیامده‌اند،‌این حقیقت را وارونه سازد.

✅ شرکت نوپایی به نام #هومایی می‌گوید می‌تواند #انسان ها را از چنگال مرگ برهاند. چگونه؟ با انتقال دادن #هوشیاری و #آگاهی انسان به بدنی مجازی.

💠 اگر این برنامه کمی تخیلی به نظر می‌آید دلیلش این است که هنوز به واقعیت تبدیل نشده‌است، زیرا هیچ‌یک از فناوری‌هایی که شرکت هومایی برای اجرای برنامه‌اش به آن نیاز دارد در دسترس و اجرایی نیستند. با این‌همه این ضعف باعث نشده جاش بوکانگرا مدیر عامل شرکت هومایی ناامید شود. وی اعلام کرده تا 30 سال آینده اولین انسان را در بدنی مجازی احیا خواهد کرد.

🆔 @iran_science

➕ فرایند انتقال هوشیاری یک انسان به بدنی روباتی یا مجازی در وب‌سایت این شرکت اینگونه توصیف شده‌است:

✔️ با استفاده از #هوش_مصنوعی و فناوری #نانو داده‌های کلامی، رفتاری،‌پردازش فکر و اطلاعات درباره عملکرد درونی و بیرونی بدن فرد ذخیره خواهند شد. این داده‌ها کدنویسی شده و به فناوری حسگرهای چندگانه وارد خواهند شد. این حسگرها در بدن مجازی قرار خواهد گرفت که از مغزی مشابه فرد متوفی برخوردار است، مغزی که با کمک فناوری #شبیه_سازی ایجاد خواهد شد.

☑️ به بیانی ساده‌تر،‌ این شرکت قصد دارد #مغز فرد متوفی را منجمد ساخته و زمانی که فناوری‌های مورد نیاز محیا بودند، آن را در بدنی دیگر قرار داده و احیا سازد.

🔺 به گفته این شرکت زمانی که فناوری‌های لازم فراهم باشد،‌مغز در بدنی مجازی احیا خواهد شد و این بدن تحت کنترل افکار و رفتارهای فرد متوفی قرار خواهد گرفت. با بالاتر رفتن سن مغز نیز با استفاده از فناوری نانو بخش‌های آسیب‌دیده ترمیم شده و بهبود خواهند یافت.

🔺 اگرچه تا به امروز پیشرفت‌هایی در زمینه بهره‌برداری از امواج مغزی برای خوانش ذهن و یا کنترل اجسام به دست آمده‌است، اما استفاده از یک مغز کامل و مجزا برای کنترل بدنی مجازی داستانی متفاوت است که شاید برای محقق شدن آن به چندین دهه زمان نیاز باشد. در عین حال باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که مغز به تنهایی کنترل اعمال و رفتارهای انسان را به عهده ندارد و #هورمون ‌ها،‌ اندام‌های مختلف و حتی #باکتری ‌هایی که روی بدن زندگی می‌کنند نیز در آن نقش دارند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencealert.com/a-new-start-up-wants-to-transfer-your-consciousness-to-an-artificial-body-so-you-can-live-forever
دانش ( science )

📢 موفقیت بزرگ دهه رقم خورد

📛 ژنتیک نوری، سلول‌های مغز را کنترل می کند❗️

🔷 محققان با استفاده از ژنتیک نوری (Optogenetics) و به کمک قراردادن کلید روشن/خاموش در سلول‌های مغز، توانسته‌اند این سلول‌ها را به صورت انتخابی فعال یا غیر فعال کنند تا از این طریق رفتار موجودات زنده را کنترل کنند. پژوهشگران در حال حاضر نیز با استفاده از این روش بر روی بازگرداندن بینایی به افراد نابینا کار می‌کنند.

🔶 پروفسور گرو مایزنباک از دانشگاه آکسفورد نخستین کسی بود که توانست یک کلید روشن/خاموش را در سلول‌های مغز قرار دهد که با نور کنترل می‌شود. این کار به دانشمندان اجازه می‌دهد تا سلول‌های عصبی را به صورت انتخابی فعال یا غیر فعال کنند و مشاهده کنند که برای مثال رفتار کرم‌های میوه یا موش‌ها چگونه تغییر می‌کند. محققان از این طریق می‌توانند با استفاده از یک فرآیند گام به گام کشف کنند که مدارهای مغزی مطالعه‌ شده، کدام رفتار را کنترل می‌کنند و در زمان بیماری چه مشکلی پیش می‌آید.

🆔 @iran_science

💠 پروفسور مایزنباک برای استفاده از این روش که موفقیت بزرگ دهه نامیده شده، جایزه ۱۰۰ هزار یورویی هنریش وایلند را دریافت خواهد کرد. ژنتیک نوری، که از نورشناسی و مطالعه ژنتیک تشکیل شده است، نشان داده است که کدام سلول عصبی ما را بیدار می‌کند و نیز در آشکار ساختن چگونگی برنامه‌ریزی دوباره سیستم پاداش مغز( گروهی از ساختارهای عصبی مرتبط با تغییر رفتار انسان‌ها یا حیوانات) به ما کمک می‌کند.

✅ پژوهشگران از این علم استفاده کرده‌اند تا با نشان‌دادن این نکته که در بسیاری از موارد حافظه خودش سالم است، اما سیستم بازیابی مختل شده، خاطرات فراموش‌شده را بازیابی کنند. این علم همچنین توانسته است در موش‌های که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند، مشکل راه‌ رفتن غیرمتعادل را برطرف کند. امسال نیز پژوهشگران با استفاده از ژنتیک نوری برای اولین بار تلاش خواهند کرد تا بینایی را به افراد نابینا بازگردانند.

🔹 برای کنار آمدن با چالش‌های زندگی، انواع مختلف سلول‌های عصبی در مغز انسان‌ها و حیوانات به یکدیگر متصل می‌شوند تا یک مدار تشکیل دهند. مدارهای تشکیل‌ شده سیگنال‌ها را مقایسه می‌کنند، زمان را اندازه می‌گیرند، خاطرات را نگه می‌دارند و زمانی که تعداد زیادی از این مدارها با هم کار می‌کنند، می‌توانند کارهای پیچیده‌ای نظیر انتخاب میان خرید پلیور قرمز یا ذخیره پول آن برای تفریح در تعطیلات را به خوبی انجام دهند. به لطف روش مایزنباک، ما می‌توانیم این مدارها را بسیار دقیق‌تر از قبل مطالعه کنیم. این رویکرد چیزی شبیه عصای جادویی فراهم می‌کند که با استفاده از آن می‌توان انواع مختلف سلول‌های عصبی در مدارهای سالم را به سرعت فکر کردن کنترل کرد.

💬 ترجمه: bigbangpage.com

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.news-medical.net/news/20151104/Oxford-professor-wins-Heinrich-Wieland-Prize-for-pioneering-method-that-helps-control-nerve-cells-with-light.aspx
دانش ( science )

در گرامیداشت "روز جهانی #ایدز "، #آیا_میدانستید

● #اچ_آی_وی همچنان یک معضل سلامت جهانی است و تا کنون جان بیش از ۳۴ میلیون تن را گرفته است. در سال ۲۰۱۴ بین ۹۸۰۰۰۰ تا ۱/۶ میلیون تن در دنیا بر اثر عوارض ناشی از اچ آی وی جان خود را از دست داده اند.

🆔 @iran_science

● منطقه جنوب صحرای آفریقا با ۲۵/۸ میلیون نفر بیمار مبتلا به اچ آی وی در سال ۲۰۱۴ دارای بالاترین آمار مبتلایان به اچ آی وی است. این منطقه همچنین ۷۰ درصد از مبتلایان تازه به اچ آی وی را در خود جای می دهد.

🆔 @iran_science

● تشخیص عفونت به اچ آی وی معمولا از طریق آزمایش RDTs صورت می گیرد که حضور یا عدم حضور آنتی بادی اچ آی وی را در خون ردیابی می کند. پاسخ این آزمایش در اکثر موارد در همان روز آزمایش آماده می شود و زمینه را برای درمان فوری مهیا می کند.

🆔 @iran_science

● هیچ درمانی برای ابتلا به ویروس اچ آی وی وجود ندارد. اما برخی از داروها می توانند این #ویروس و انتقال آن را کنترل کنند تا مبتلایان به اچ آی وی و آنان که زندگی پرخطری دارند بتوانند زندگی ای سالم و سازنده داشته باشند.

🆔 @iran_science

● تخمینها حاکی از آن است که تنها ۵۳ درصد از مبتلایان به اچ آی وی از وضعیت ابتلای خود مطلع هستند. در سال ۲۰۱۴ تقریبا ۱۵۰ میلیون میلیون کودک و بزرگسال در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط خدمات آزمایش اچ آی وی دریافت کردند.

🆔 @iran_science

● تا نیمه سال ۲۰۱۵ ، ۱۵/۸ میلیون فرد مبتلا به اچ آی وی در جهان، درمان ضد رتروویروسی یا antiretroviral therapy (ART) دریافت کرده اند.

🆔 @iran_science

● بین سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۵ آمار مبتلایان جدید به اچ آی وی ۳۵ درصد و آمار مرگ و میر مربوط به ایدز نیز ۲۴ درصد کاهش یافته است. به دنبال تلاشهای بین المللی که دستاوردهای جهانی برنامه اهداف توسعه هزاره را راهبری می کنند، زندگی ۷/۸ میلیون نفر در سراسر دنیا نجات یافته است.
دانش ( science )

❓ آیا تلگرام هک می شود

✅ بگذارید از همین ابتدا تکلیف را روشن کنیم ، در حال حاضر هک تلگرام بی معناست و این شبکه اجتماعی یکی از امن‌ترین سرویس‌های پیام رسان می‌باشد و اگر با جملات و با تبلیغات درمورد هک تلگرام و … مواجه شدید، بدانید اینگونه فعالیت‌ها جنبه کلاه برداری داشته و تاکنون به طور عملی هیچ گونه نفوذی در این شبکه پیام رسان گزارش نشده است، تا جایی که مدیران این سرویس برای هک تلگرام جایزه بسیار خوبی در نظر گرفته اند.

⬅️ ادامه مطلب : http://ow.ly/VlHms
دانش ( science )

📅 امروز چهارشنبه

☀ ۱۱ آذر ۱۳۹۴

🌐 2 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

عمیق شدن در اسرار، زیباترین تجربه ای است که می توانم کسب کنم. این هیجان بنیادی بشر است که در گهواره علم و هنر حقیقی قرار می گیرد. هر کس که این را نداند و بیش از این هیجان زده و شگفت زده نشود، انگار که مرده است و فروغ چشمانش به خاموشی گراییده است.

ــ آلبرت اینشتین ــ

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

🍑 کانال فرگشت: @iran_evolution 🍇

دانشمندان توانسته اند هشت نمونه #فسیل شده از #حلقه_درونی #هلو یا هسته آن را در جنوب غربی کشور چین که در ارتباط با دو و نیم میلیون سال پیش بود، پیدا کنند. این یافته ها نشان می دهند که هلو ها در طی #انتخاب_طبیعی و قبل از اینکه انسانها #میوه ها را اهلی کنند #فرگشت یافته اند. در حقیقت منشا اصلی هلوهای امروزی انتخاب طبیعی و کمی هم تولید مصنوعی آن ها بوده است.

💬 ترجمه: بانو "سلما"

════════════════════════
🐳 Telegram.me/Iran_Evolution
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151201141242.htm
دانش ( science )

🐜 رفتار عجیب مورچه ها در هنگام احساس خطر

💠 رفتار پریدن در مورچه ها بطور باور نکردنی نادر است، یک مطالعه ی جدید در دانشگاه کارولینای شمالی نشان می دهد چگونه برخی مورچه های با استفاده از پاهای خود برای فرار از خطر پرش می کنند.

⬅️ از ۳۲۶ گونه مورچه تنها سه نوع مورچه با استفاده از پاهای خود می پرند و سه نوع دیگر شناخته شده برای پرش از فکشان استفاده ی می کنند، اما حالا می دانیم که یک گونه از این سه گونه از پاهای خود نیز برای پریدن استفاده می کنند. مورچه ها از فک خود برای فرار از تهدید با غذا در زمانی که پرتاب می شوند بر خلاف جهت زمین استفاده می کنند.

🆔 @iran_science

✅ مشخص شده که مکانیسم پاهای مورچه به جاندار اجازه هدف گرفتن برای فرود در یک نقطه خاص را می دهد و مورچه از پرش بعنوان یک مکانیسم فرار استفاده می کند. مکانیسم پریدن در مورچه زمانی اتفاق می افتد که جاندار احساس مزاحمت بکند، در یک آزمایش در جزیره بورنئو مورچه ای بعد از به دام افتادن از پاهای خود برای پرش استفاده کرد و گریخت.

✏ رامین فخاری / bigbangpage.com

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://phys.org/news/2015-12-trap-jaw-ants-previously-unseen-behavior.html?utm_source=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu
دانش ( science )

📺 قسمتی از #ویدیو این آزمایش ها را مشاهده کنید 👇👇
دانش ( science )

🌺🌺🌺🌺 بررسی شایعات 🌺🌺🌺🌺

🔷🔶 عمر کلاغ 🔷🔶

⁉️ عمر کلاغ چند سال است؟ اگر از اطرافیانتان این پرسش را بکنید، خواهید دید که بیشتر آنها به کمتر از ۱۰۰ سال رضایت نمی دهند. اینکه مردم از این ارقام تعجب نمی کنند، جای تعجب دارد! لازم نیست یک زیست شناس یا پرنده شناس حرفه ای باشید، حتی با کمی اندیشه نیز این موضوع با اصول زیست شناسی و به ویژه پرنده شناسی تناقض نشان می دهد❗️

سایتهای ایرانی در این مورد ادعاهای مختلفی مطرح کرده اند، از ۱۷۰ و ۲۰۰ سال گرفته تا شعری که می گوید عمر کلاغ بیشتر از عقاب است و ادعا می کند عمر کلاغ ۳۰۰ سال است. [۱]

🆔 @iran_science

✅ اما واقعیت چیست؟

💠 میانگین عمر انواع کلاغ از ۳ تا ۱۷ سال متغیر است. با این حال دو نوع کلاغ شناخته شده برای مردم ایران عبارتند از کلاغ ابلق (Hooded Crow) که ۲ ساله بالغ میشود و طولانی ترین عمر ثبت شده برای آن ۱۶ سال و ۹ ماه است. [۲] دیگری کلاغ سیاه (Raven Crow) است [۳] که ۳ ساله بالغ شده و طولانی ترین عمر ثبت شده برای آن در حیات وحش ۲۳ سال و ۳ ماه می باشد.

☑️ به نظرم شعری که بیشتر ما در مورد مقایسه عمر کلاغ و عقاب خوانده ایم، تاثیر زیادی بر ما داشته است. آیا با این تکنولوژی ارتباطات و دسترسی ساده به اطلاعات علمی وقت آن نرسیده که چنین باورهایی را که بدون اتکا به یک مرجع علمی پذیرفته ایم، مورد بازنگری قرار دهیم؟ آیا وقت به چالش کشیدن خرافاتی که صرفا به خاطر تکرار به باور تبدیل شده اند، نرسیده است؟!

نویسنده: احمد مصدر/ سایت بیگ بنگ

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

📍 پانویس:

۱ - http://goo.gl/eC4ZLw

۲ - http://en.wikipedia.org/wiki/Hooded_crow

۳ - http://www.allaboutbirds.org/page.aspx?pid=2501

📌 منابع بیشتر:

🔗 http://www.stanford.edu/group/stanfordbirds/text/essays/How_Long.html

🔗 http://animaldiversity.ummz.umich.edu/accounts/Corvus_corax/#lifespan_longevity

🔗 http://www.bto.org/about-birds/birdfacts/bird-families/crows
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

🆔 @iran_science
🆔 @iran_science
دانش ( science )

👪 مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک و همسرش صاحب فرزندی دختر شدند.

وی می گوید: «45 میلیارد دلار اهدا می کنم تا دخترم در جهانی بهتر بزرگ شود»

💰 یعنی 99% سهام شخصی فیسبوک وقف فعالیت های نیکوکارانه می شود ❤️
دانش ( science )

از آنجایی که همه اشیا بود و نبودنشان از قوانین #فیزیکی و #شیمیایی تبعیت میکنند، میتوان پدیده های مختلف را براحتی بررسی کرد. ولی در این میان خطای دید و یا حس ما، چیزی است که واقعیت عینی نداشته و تفسیر و ترجمه ای است از #رویکرد مغز ما. بعنوان مثال، ما وقتی به سطح موج دریا نگاه میکنیم تصور میکنیم که موج آب به سمت ما حرکت میکند. این درحالی است که حرکت چرخشی مولکولهای آب در یک مسیر دابره ای مانند، این #توهم را در ما ایجاد میکند. به تصویر زیر به دقت نگاه کنید و این مساله را بررسی کنید.
دانش ( science )

📣 فرگشت به زبان خیلی ساده ( #صوتی )

📝 تهیه و تنظیم: کسری مهدی زاده

🆔 @iran_evolution

👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

🤓⚗💊🕵🔬🎓👓💉

💠 ژن های مربوط به یک طول زندگی بیشتر و سالم تر یافت شدند❗️

✅ دانشمندان از 4000 ژن موجود در سه جاندار مختلف (کرم الگانس از شاخه نماتودها،گورخرماهی و موش) ژن هایی که در فرایند افزایش سن دخیل هستند را پیدا کردند. اگر تنها یکی از این ژن ها را خاموش یا روشن کنیم چرخه زندگی سالم جانداران آزمایشگاهی افزایش می یابد و احتمالا برای انسان نیز این اتفاق میفتد.

💬 ترجمه: بانو "سلما"

════════ @iran_science ════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151201113917.htm
دانش ( science )

🚼 جوانترین اهدا کننده عضو در بریتانیا که فقط ۷۴ دقیقه عمر کرد. 😔

⬅ کلیه‌های او را به یک فرد بزرگسال پیوند زده‌اند و سلول‌های جگر او را منجمد کرده‌اند تا در آینده به شخص دیگری #پیوند بزنند.

════════ @iran_science ════════

🔗 http://dailym.ai/1YIvWGr
دانش ( science )

📅 امروز پنجشنبه

☀ ۱۲ آذر ۱۳۹۴

🌐 3 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

ترس منشأ اصلی خرافات است و یکی از منشأهای اصلی سنگدلی. غلبه بر ترس نقطه آغاز حکمت در راه رسیدن به حقیقت و در تلاش برای پیدا کردن روش ارزشمندی برای زیستن است.

ــ برتراند راسل ــ

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

📺 #بچه هایی که #اوتیسم دارند دنیا را چطور می بینند؟

⬅ از زبان رزی 13 ساله که هم خودش هم برادر کوچکش اوتیسم دارند، بشنویم:

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

در یک اتوبان شلوغ در کشور آلمان، آمبولانسی #آژیرکشان در حال عبور است. واکنش ِ ماشین‌ها در این #اتوبان شلوغ بسیار درس‌آموز است.
شما چه فکر می‌کنید؟ این اندازه #هم‌دلی و #هم‌یاری در یک جامعه چگونه ایجاد می‌شود؟
@Tavaana_Tavaanatech
👇 👇 👇 👇 👇 👇 👇 👇
دانش ( science )

‼️ زبان اول، مغز را برای یادگیری زبان دوم آماده می‌کند

🔶 این پژوهش که توسط محققان دانشگاه مک هیل و نیز موسسه عصب شناسی مونترال در کانادا به انجام رسید نشان داد که قرارگرفتن در معرض یک زبان در دوره پس از تولد (هر چند به شکل بسیار کوتاه) می‌تواند بر عملکرد مغز در پردازش صداهای زبان دوم در سال‌های بعدی زندگی اثر داشته باشد.

🆔 @iran_science

⬅️ این مطالعه از دو جنبه مهم است. نخست اینکه به دانشمندان می‌گوید که ساختار شبکه‌ای مغز در طی یادگیری زبان چه تغییراتی می‌یابد و دوم اینکه این تغییرات می‌تواند به خاطر حضور در محیطی جدید و یادگیری زبانی دیگر تغییر کند. این یافته شاید به درک هر چه بهتر خاصیت انعطاف‌پذیری مغز کمک کرده و حتی با استفاده از آن بتوان تمرینات آموزشی متفاوتی را برای زبان آموزان مختلف طراحی کرد.

🔷 این پژوهشگران بر این باورند که دلیل این امر را باید در اثرات زبان در دوره شیرخوارگی بر مغز دانست. در این دوره مغز کودک شیرخواره به شدت به جمع آوری اطلاعات در مورد صداهایی که برای یادگیری زبان محیط ضروری است می‌پردازد.

✅ در واقع، نخستین زبانی که در طی ماه‌های نخست در معرض آن قرار می‌گیرد، تاثیری عمیق بر ساختار مغزی او دارد و بر توانایی او برای یادگیری زبان دیگر نیز اثرگذار است.

🌐 این پژوهش به تازگی در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151201115233.htm

🔗 http://dx.doi.org/10.1038/ncomms10073
دانش ( science )

غیبت والدین به بهره هوشی کودکان آسیب می زند 👨‍👨‍👧

✅ نتیجه یک مطالعه نشان می دهد، کودکانی که در حین رشد برای دوره های طولانی به دور از والدینشان زندگی می کنند نسبت به کودکانی که با پدر و مادر خود زندگی می کنند، بهره هوشی کمتری دارند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

منبع: http://dailym.ai/1QgC8m9

ترجمه کامل: http://www.irna.ir/fa/News/81863659/
دانش ( science )

🆔 @iran_science

برچسب هشدار در مورد مصرف نمک به تازگی وارد منوی رستوران های زنجیره ای آمریکا شده است.

http://ow.ly/Vq0rN
🆔 @iran_science

برچسب هشدار در مورد مصرف نمک به تازگی وارد منوی رستوران های زنجیره ای آمریکا شده است.

http://ow.ly/Vq0rN
دانش ( science )

🔷🔸🔷 سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی جدید درمان سرطان خون را تایید کرد

✅ این دارو Empliciti نام دارد و محصول شرکت های دارویی Bristol-Myers و AbbVie است و سیستم ایمنی بدن را به گونه ای تربیت می کند که با سخت ترین نوع بیماری مبارزه کند.

🆔 @iran_science

💠 متخصصان توصیه می کنند که درمان سخت ترین نوع سرطان خون باید با رژیمی شامل سه داروی Empliciti، Revlimid و یک کورتیکواستروئید صورت گیرد. Revlimid و داروهای استروییدی قدیمی ترین روش های درمان سرطان خون هستند؛ ولی مطالعات نشان می دهد درمان با این دو دارو به همراه داروی جدید، طول عمر بیمار را افزایش می دهد.

🔰 قرار است این دارو به همراه دو داروی دیگر برای سرطان خون مولتیپل میلوما مورد استفاده قرار گیرد. مولتیپل میلوما سلول های پلاسما، نوعی از سلول های سفید خون واقع در مغز استخوان را تحت تاثیر قرار می دهد. درمان این نوع سرطان بسیار پیچیده است. ساخت داروی جدید گامی موثر در افزایش طول عمر بیماران محسوب می شود.

🔰 خستگی، تب، اسهال یا یبوست، کم خونی و کاهش گلبول های سفید خون از مهمترین عوارض جانبی این داروی جدید هستند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🔗 http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm474684.htm
دانش ( science )

❓ زودترین زمانی که می شود اوتیسم را در کودک تشخیص داد چه وقتی است؟

⬅ علایم اولیه #اوتیسم خود را چطور نشان می دهد؟ آیا بازی یا آزمایشی هست که در ماههای اولیه تولد، بتوان علایم را در بچه دید؟

✔ نازنین معتمدی در گفتگو با یکی از برجسته ترین اساتید این رشته سعی کرده به این سوالها جواب بدهد

🆔 @iran_science

👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

📅 امروز جمعه

☀ ۱۳ آذر ۱۳۹۴

🌐 4 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

بیایید برای یک دنیای عقل و منطق مبارزه کنیم، دنیایی که در آن علم و پیشرفت منجر به شادی و شادکامی همه انسانها بشود.

ــ چارلی چاپلین ــ

let us fight for a world of reason a world where science and progress will lead to all men's happiness.

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

📗📙📕 #شعبده_بازان / قسمت اول 📔📓📗

💢 شعبده بازان چگونه مغز ما را می فریبند؟

💠 شعبده بازان، استاد جلب نظر تماشاچیان به سوژه ای خاص و غافل کردن آنها از پشت صحنه شعبده بازی هستند. اما آنها چگونه ذهن ما را فریب می دهند؟

✅ راز موفقیت شعبده بازان در فریفتن تماشاچیان حاضر در سالن یا بینندگان تلویزیونی، در مهارت آنها در منحرف کردن توجه و از بین بردن تمرکز ذهنی کسانی است که می کوشند از راز برنامه های شعبده بازی آگاه شوند.

➰➰ شعبده بازان از چیزهایی آگاه هستند که ما از آنها بی خبریم؛ در نتیجه، به سادگی قادرند ما را به تعجب وادارند. شعبده بازان برای فریفتن ما از ترکیبی از توهمات بصری مانند نورپردازی های متحرک و پخش کردن دود متراکم، جلوه های ویژه مانند انفجار و حرکات سریع دست و وسایل سری مانند نخ های نامرئی استفاده می کنند.

🆔 @iran_science

🔰 بررسی های متخصصان عصب شناسی نشان داده است که عصب بینایی انسان ها در واکنش به یک سری محرک ها دچار “کوری موقتی” می شود، به نحوی که چشم انسان قادر به شناسایی و درک به موقع یک سری تغییر و تحولات خاص بر روی صحنه شعبده بازی نمی شود.

➰➰ این ناتوانی گریز ناپذیر، در نتیجه پلک زدن، حرکت سریع مردمک چشم از یک نقطه به نقطه ای دیگر و تاثیر پذیری از تغییرات در نورپردازی صحنه نمایش به وجود می آید؛ و فرصت لازم را برای شعبده باز فراهم می آورد تا در هدف اصلی خود که همانا غافلگیر کردن و فریب دادن تماشاچیان است، دست یابد.

🔰 شعبده بازان حرفه ای قادرند با چنان مهارتی توجه حضار را به سوژه ای خاص (که معمولا ارتباطی با اصل ماجرا ندارد و بیشتر با هدف منصرف کردن توجه تماشاچیان طراحی شده است) جلب کنند که آنها را از پی بردن به اصل ماجرا ناتوان کرده و به هدف خود، که به تعجب واداشتن و غافلگیر کردن آنهاست، دست یابند.

➰➰ چندی پیش، یک آزمایش جالب توسط پژوشگران دانشگاه هاروارد ترتیب داده شد که طی آن از چند نفر خواستند در هنگام برگزاری یک مسابقه بستکبال نمایشی، تعداد پاس های رد و بدل شده بین سه تن از اعضای یک تیم را بشمارند، بدون اینکه به پاس های رد و بدل شده بین سایر بازیکنان توجه کنند. این افراد، آنچنان محو شمارش تعداد پاس های مبادله شده بین آن سه بودند که به هیچ عنوان از ورود ناگهانی یک نفر به وسط زمین که لباس گوریل را به تن کرده و در حال کوبیدن بر روی سینه اش بود، آگاه نشدند! این آزمایش چندین بار دیگر بر روی چند گروه دیگر نیز انجام شد و در تمام موارد، نتیجه ای مشابه به دست آمد.

🔰 بی توجهی و عدم آگاهی افراد از حضور گوریل در وسط زمین بازی، در شرایطی روی می داد که برخی از شرکت کنندگان در این آزمایش، حتی به طور مستقیم به گوریل نگاه می کردند! اما به دلیل آن که توجهشان به چیز دیگری معطوف شده بود، از درک این تغییر ناتوان بودند.

🆔 @iran_science

🔷 فریب چشم یا فریب مغز؟

🔺 مدت هاست که متخصصان اعصاب در تلاشند تا از ساز و کارهای حاکم بر اعصاب و مغز انسان که موجب می شود شعبده بازان بتوانند حضار در سالن شعبده بازی و بینندگان تلویزیونی را بفریبند، پرده بردارند.

🔺 آن چه مسلم است این که شعبده بازان حرفه ای به خوبی با نقاط ضعف انسان در برخورد با تردستی های ماهرانه و بدیع آشنا هستند، و می توانند با بهره گیری از حقه های گوناگون، همگان را به شگفتی وادارند. از سوی دیگر، عصب شناسان نیز می کوشند تا با کمک بررسی فرآیندهای شناختی درون مغز انسان به شکلی دقیق تر، به درک روشن تری از آنچه که در زمان تماشای تردستی و شعبده بازی در مغز انسان روی می دهد،دست یابند.
یکی از نخستین تحقیق های علمی در زمینه واکنش مغز در برابر شعبده بازی را ” گوستاو کوهن” از دانشگاه دورهام انگلیس و “بنیامین تاتلر” از دانشگاه داندی اسکاتلند در سال ۲۰۰۵ انجام دادند.

◾️ این دو پژوهشگر و روان شناس که شعبده باز نیز هستند، به این نتیجه رسیدند که در صورت استفاده درست و به موقع شعبده باز از ترفندهای خاص و گول زننده مغز انسان، امکان انجام انواع مختلف تردستی ها وجود دارد. براساس یافته های این تحقیق، زاویه دید و تمرکز چشمی کامل حاضران در سالن، تاثیری در “لو رفتن” راز نهفته در در عملیات شعبده باز ندارد.

🤓 کانال دانش، دریچه ای به علم گرایی

🎯 Telegram.me/Iran_Science
دانش ( science )

📗📙📕 #شعبده_بازان / قسمت دوم 📔📓📗

◾️ در پژوهش جامع دیگری که تاتلر و کوهن به همراه یک عصب شناس دیگر به نام ” مایکل اف لند” از دانشگاه ساسکس انگلیس انجام دادند، مشخص شد که حرکات دست و سر شعبده باز در هنگام انجام عملیات، تاثیر بسزایی در محرف کردن حواس ببیندگان و در نتیجه مهیا شدن زمینه برای به کارگیری ترفندهای خاص توسط شعبده باز دارد. به عنوان مثال، در عملیات ناپدید کردن توپ تنیس، شعبده باز در ابتدا اقدام به پرتاب کردن توپ به سمت زمین و تکرار این عمل با سرعت بالا می کند، و این کار را برای چند ثانیه تکرار می کند تا بدین وسیله مغز و عصب بینایی حاضران به این حرکت عادت کند.

🔺 تکرار شدن تصویر حرکت دائمی توپ در عصب بینایی و مغز بینندگان ، وهمراه شدن آن با حرکات دست و سر شعبده باز که به نوعی موجب جلب توجه و منحرف شدن حواس بینندگان از توپ به سمت شعبده باز می شود، این امکان را برای او فراهم می آورد تا در لحظه مناسب، توپ را حذف و برای چند ثانیه ادای بازی کردن با توپ را در بیاورد؛ بدون اینکه بیننده بفهمد توپی در کار نیست.

🆔 @iran_science

🔺 تحقیقات تاتلر، کوهن ولند نشان داد که نورون های (یاخته های عصبی) مسئول پاسخگویی به حرکت مداوم توپ، پس از چند ثانیه به حرکات همزمان دست و سر شعبده باز عادت کرده و آنها را به عنوان نماد تداوم یافتن حرکت توپ در نظر می گیرند. به همین دلیل، پس از حذف توپ و ادامه یافتن حرکات دست و سر، مغز بیننده دچار اشتباه شده و بدین ترتیب، ترفند شعبده باز موثر واقع می شود.

🔰 پژوهش جالب دیگری در زمینه ترفندهای شعبده بازان توسط دو تن از محققان دانشگاه لاند سوئد به نام های “پیتر یوهانسون” و “لارس هال” انجام شده است که نتایج مشابهی را در پی داشته است.

➰➰ یوهانسون و هال به همراه همکارانشان کوشیدند تا پدیده “کوری گزینه ای” یا choice Blindness را از نظر علمی توضیح دهند.

🔰 آنها برای این کار، به تعدادی از داوطلبان، دو عکس از چهره دو زن زیبا را به صورت جداگانه نشان دادند و سپس از آنها خواستند یکی از آن دو تصویر را به عنوان “چهره زیباتر” برگزینند و دلایل انتخاب خود را نیز توضیح دهند.

➰➰ هنگامی که هر داوطلب درحال توضیح در مورد دلایل انتخاب یکی از دو تصویر بود، مجریان این آزمایش، با مهارت و سرعت بالایی اقدام به تعویض تصویر انتخابی داوطلب با تصویر دیگر می کردند.

🔰 حال آنکه اکثر قریب به اتفاق داوطلبان متوجه این تغییر نشده و به توضیح خود ادامه می دادند؛ غافل از اینکه چهره انتخابی آنها عوض شده و آنها ضمن نگریستن به تصویر دیگر، در حال صحبت کردن در مورد انتخاب اولیه خود هستند.

✅ شبیه همین خطا و کوری موقتی و لحظه ای، در هنگام انجام عملیلت شعبده بازی در مورد بسیاری از حاضران و بینندگان روی می دهد؛ حتی آنهایی که قصد دارند با تمرکز ذهنی و توجه کامل به همه چیز، ” مچ شعبده باز” را بگیرند.

🆔 @iran_science

☑️ جور دیگر باید دید

🔷 تحقیقات متنوع در مورد اسرار علمی پشت پرده عملیات شعبده بازی و تردستی، حکایت از آن دارند که تفکر منطقی بسیاری از انسان ها که بر مبنای عادات و الگوسازی های مبتنی بر” علت و معلول” شکل گرفته است، نمی تواند به آنها در پی بردن به واقعیت امر و درک درست آنچه در زمان شعبده بازی روی می دهد، کمک کند.

🔶 ما بنا به عادت، فکر می کنیم که آنچه در مرحله “الف” اتفاق می افتد، علتی است بر وقوع مرحله ” ب” و به همین منظور یک نوع رابطه علت معلولی بین پدیده ها می سازیم.

📍 شعبده بازان از اهمیت مسئله برای پنهان کردن عامل اصلی انجام عملیات تردستی، و در نتیجه گول زدن و غافلگیر کردن ما، استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک شعبده باز ماهر که قصد دارد عملیات ناپدید کردن توپ را اجرا کند، به گونه ای وانمود می کند که با ریختن چند قطره آب جادویی، این توپ محو خواهد شد. او این کار را با جلب توجه حاضران به سمت شیشه حاوی آب جادویی و ریختن قطره قطره آب بر روی توپ آغاز می کند و در لحظه مناسب، که تمام حواس حاضران به شیشه آب و ریخته شدن آب بر روی توپ منحرف شده است، اقدام به کشیدن نخ نامرئی و ناپدید کردن توپ می کند. در اغلب موارد، حاضران در سالن در سالن نمایش شعبده بازی به خاطر پیروی از الگوهای ذهنی مبتنی بر رابطه علت و معلولی بین پدیده ها، به ظاهر و پوسته عملیات شعبده باز توجه دارند و در نتیجه از اصل ماجرا غافل می مانند.

⭕️ بنابراین، اگر شما در پی آگاهی یافتن از رمز و راز عملیات شعبده بازی هستید، باید چشم هایتان را شسته و فارغ از روابط علت و معلولی رایج در زندگی روزمره خود، جور دیگری به هنرنمایی شعبده بازان بنگرید!

📚 نویسنده این مطلب : سید حسین علوی لنگرودی مجله دانشمند شماره ۵۴۶

🤓 کانال دانش، دریچه ای به علم گرایی

🎯 Telegram.me/Iran_Science
دانش ( science )

هرچیز و ماده ای که در اطراف ماست "ماده طبیعی "یا ordinary matter نام دارد که از بقایای انفجار بیگ بنگ بجا مانده است. با مطالعه امواج ماکرو ویو یا (cosmic microwave (CMB) دانشمندان پی برده اند که همین ماده طبیعی که در اطراف ما و در واقع در اطراف کهکشان راه شیری قرار دارد فقط و فقط 5% از ماده اولیه را در بر میگیرد. برای همین، موادی غیر از این مواد را دنیای گم شده و یا مواد گم شده می نامند. بعنوان مثال خوشه Abell 2744 مجموعه ای از ستاره هایی با الگوهای نامنظم است که در مرکز آن ماده تاریکی قرار دارد که گاهی درجه حرارت ثبت شده آنها به 10 میلیون درجه سلسیوس هم میرسد.
دانش ( science )

Abell 2744, as imaged by Hubble. NASA
Abell 2744, as imaged by Hubble. NASA
دانش ( science )

New Scientist - 5 December 2015
English | 60 pages | True PDF | 14 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
New Scientist - 5 December 2015
English | 60 pages | True PDF | 14 MB

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
دانش ( science )

📱🕵📡🏃💻👓🎬🎓📺

✅ مطالعات محققان نشان می دهد که تماشای زیاد تلویزیون و زندگی بی تحرک، موجب کاهش عملکرد شناختی مغز می شود.

💠 افرادی که به طور افراطی تلویزیون تماشا می کنند و مدام بی تحرک هستند، نمرات کمتری در آزمون های DSST دریافت می کنند. این آزمون ها سرعت پردازش و عملکرد اجرایی (تنظیم و کنترل فرآیندهای شناختی از قبیل استدلال، حافظه و انعطاف پذیری با مسایل) را ارزیابی می کند.

🔰 محققان بر این باورند تماشای طولانی مدت تلویزیون با کاهش فعالیت فیزیکی رابطه مستقیم دارد. این تحقیقات نشان می دهد که فعالیت های فیزیکی به ویژه در اواسط دهه چهارم زندگی، تاثیر بسزایی در عدم کاهش فرآیندهای شناختی مغز در سنین 43 تا 53 سالگی دارد.

🌐 نتایج این تحقیقات در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شده است.

════════ @iran_science ════════

🔗 http://www.medicalnewstoday.com/articles/303433.php
دانش ( science )

⁉️ هزینه فرستادن کارت کریسمس به مریخ چقدر است؟ 📬

💢 اداره پست سلطنتی بریتانیا با سوالی غیر متعارف مواجه شده است. الیور گیدینز، پسری ۵ ساله از این شرکت پرسیده است "قیمت فرستادن کارت تبریک کریسمس به مریخ چقدر است؟" 🤔

💠 اداره پست هم سوال الیور را به مرکز سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) در فلوریدا فرستاد و به کمک این سازمان و بعد از انجام محاسبات دقیق به الیور جواب داد. ✅

🛂 اداره پست برای انجام محاسبات خود وزن نامه، مسافت ۵۶۷ میلیون کیلومتری و قیمت سوخت موشک را در نظر گرفت و در جواب الیور نوشت: "فرستادن نامه ای به مریخ ۱۱ هزار و ۶۰۲ پوند و ۲۵ پنس خرج دارد."

🆔 @iran_science

🔷 الیور در جواب به اداره پست نوشت: " وای! چه پول زیادی! چقدر فرستادن نامه به مریخ گران است. حتما به تعداد زیادی هم تمبر نیاز است. ممنون که به سوالم جواب دادید. از خواندن جواب شما واقعا لذت بردم."

🔶 اندرو اسماوت، یکی از مسئولان ارشد اداره پست سلطنتی بریتانیا گفت که "ما با ناسا تماس گرفتیم و اطلاعات لازم را برای محاسبات خود از آنها گرفتیم."

🔸 "در نهایت به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهید به کسی که در مریخ زندگی می‌کند نامه‌ای بفرستید باید ۱۸ هزار و ۴۱۶ تمبر استفاده کنید."

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

🌐 http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/how-much-send-christmas-card-6948406
دانش ( science )

🐰🐱🐷🐯🦁🐙🐴🐥

✅ ﻓﺮﮔﺸﺖ ﯾﮏ ﻧﻈﺮﯾﻪ ﭘﺬﯾﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﻧﻪ
ﯾﮏ ﻓﺮﺿﯿﻪ ﻧﺎ ﺁﺯﻣﻮﺩﻩ

➰➰ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﺭﺳﯽ "ﺗﺎﯾﯿﺪ" ﻧﻈﺮﯾﻪ #فرگشت ﺭﺍﻫﻬﺎﯼ ﻣﺴﺘﻘﻞ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﺭﻓﺘﻪ ﻭ ﻣﯽﺭﻭﺩ: #شواهد_فرگشت

🆔 @iran_evolution

1⃣ ﺁﻧﺎﺗﻮﻣﯽ - ﺷﺒﺎﻫﺖﻫﺎ ﻭ ﺗﻔﺎﻭﺕﻫﺎ ﺩﺭ ﻣﯿﺎﻥ ﮔﻮﻧﻪﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺟﺎﻧﺪﺍﺭﺍﻥ :

➖ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﺑﯿﺮﻭﻧﯽ

➖ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﺩﺭﻭﻧﯽ
ﺟﺎﻧﺪﺍﺭﺍﻥ

2⃣ #فیزیولوژی ﻭ ﮐﺎﺭﮐﺮﺩﻫﺎﯼ ﺯﯾﺴﺘﯽ :

➖ ﺩﺭ ﺳﻄﺢ ﺍﻧﺪﺍﻡﻫﺎ ﻭ ﺑﺎﻓﺖﻫﺎ

➖ ﺩﺭ ﺳﻄﺢ ﺳﻠﻮﻟﯽ ﯾﻌﻨﯽ ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﯿﺴﻢ، ﺯﯾﺴﺖ ﻣﻮﻟﮑﻮﻝﻫﺎ، ﺁﺭ.ﺍﻥ.ﺍﯼ.، ﭘﺮﻭﺗﯿﻦﻫﺎ، ﻣﺘﺎﺑﻮﻟﯿﺎﺕﻫﺎ، ﻭ ﮔﻼﯾﮑﺎﻥﻫﺎ

➖ #جنین_شناسی ﮐﻪ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺍﺑﺰﺍﺭﻫﺎﯼ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻭ ﺍﺭﺯﯾﺎﺑﯽ ﻓﺮﮔﺸﺖ ﺍﺳﺖ

3⃣ ﺷﻮﺍﻫﺪ ﺗﺎﺭﯾﺨﯽ :

➖ #فسیل_شناسی ﻭ #زمین_شناسی ﺑﺎ ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺍﻃﻼﻋﺎﺕ ﺁﺏ ﻭ ﻫﻮﺍ ﻭ ﺯﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ ﻭ ﺗﻄﺒﯿﻖ ﺁﻥ ﺑﺎ ﻓﺴﯿﻞﻫﺎﯼ ﯾﺎﻓﺖ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩﻫﺎﯼ ﺯﻣﯿﻦﺷﻨﺎﺳﯽ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ

➖ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩﻥ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻣﯿﺎﻥ ﻧﺴﻞﻫﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮔﻮﻧﻪﻫﺎﯼ ﺟﺎﻧﺪﺍﺭﺍﻥ ﻭ ﺗﻐﯿﯿﺮﺍﺕ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺯﻣﺎﻥ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﺭﻭﺵﻫﺎﯼ #زمان_سنجی ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺩﻗﯿﻖ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﻧﯿﻤﻪ ﻋﻤﺮ ﺍﯾﺰﻭﺗﻮﭖﻫﺎ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ.

4⃣ #ژنتیک :

➖ ﺍﺯ ﺩﯾﺪ ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺭﺷﺘﻪ ﺩﯼ.ﺍﻥ.ﺍﯼ. ﻭ ﺩﺳﺘﻪﺑﻨﺪﯼ ﺟﺎﻧﺪﺍﺭﺍﻥ ﺑﺮ ﭘﺎﯾﻪ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺭﺷﺘﻪﻫﺎ - ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺳﺎﺧﺘﺎﺭﯼ کروموزوم ها

➖ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻭ ﺳﻨﺠﺶ ﮊﻥﻫﺎ ﺍﺯ ﺩﯾﺪ ﮐﺎﺭﮐﺮﺩﯼ ﻭ ﺑﺮﻫﻤﮑﻨﺶﻫﺎﯼ ﺁﻧﻬﺎ

5⃣ #رفتار_شناسی :

➖ #روانشناسي "ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻓﺮﺩﯼ"

➖ #جامعه_شناسی "ﺯﻧﺪﮔﯽ ﮔﺮﻭﻫﯽ"

✅ ﻫﻤﻪ ﺍﯾﻨﻬﺎ ﺗﺎ ﮐﻨﻮﻥ ﺩﺭ #تایید_فرگشت ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻫﻨﻮﺯ ﻫﯿﭻ ﺍﺳﺘﺜﻨﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻣﺜﺎﻝ ﻧﻘﺾ ﺑﺎﺷﺪ ﭘﯿﺪﺍ ﻧﺸﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻫﺮ ﮐﺲ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﺪ، مطمئنا ﻧﻮﺑﻞ ﺯﯾﺴﺖﺷﻨﺎﺳﯽ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﺮﺩ❗️

🐩 به تنها کانال تخصصی فرگشت بپیوندید

🔷 Telegram.me/IRAN_EVOLUTION

🐟🦂🐥🐝🦀🐳🐜🐍🐣🐑🐓🦃🕊
دانش ( science )

📅 امروز شنبه

☀ ۱۴ آذر ۱۳۹۴

🌐 5 دسامبر 2015

🗣 #سخن_روز :

این قوی ترین یا باهوش ترین گونه ها نیستند که بقا می یابند، بلکه موجودی باقی می‌ماند که بیشتر از همه با تغییر سازگارند.

– چارلز داروین –

#سخن_بزرگان
👁‍🗨 telegarm.me/iran_science
دانش ( science )

🤓👓🎓📔🕵🤕📗🚶

✔ بر اساس یک مطالعه جدید، تنهایی می‌تواند از طریق ایجاد تغییرات سلولی در بدن، منجر به بروز بیماری و کوتاه شدن عمر شود.

🔸 در این مطالعه، پژوهشگران دریافتند که تنهایی می‌تواند بر تولید گلبولهای سفید خون اثر گذاشته و سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود.

🔸 نتایج این مطالعه نشان داد که سیستم ایمنی بدن افرادی که تنها هستند، معمولا نسبت به سایرین ضعیف‌تر است. افراد تنها و منزوی بیشتر از دیگران از انواع بیماری و التهاب رنج می‌برند و به طور کلی از نظر سلامتی آسیب‌پذیرتر هستند.

════════════════════════
📡 Telegram.me/Iran_Science
════════════════════════

http://www.webmd.com/mental-health/news/20151124/loneliness-death
دانش ( science )

The Scientist 2015 Full Year Collection
English | 12 Issues | True PDF | 256.94 MB
The Scientist 2015 Full Year Collection
English | 12 Issues | True PDF | 256.94 MB
دانش ( science )

دانلود مجله 👆 از سرور دیگر 👇

http://94.23.158.58/englishmagazines/TheScientist2015FullYearCollection@englishmagazines.rar