دانستنی های مالیاتی 1 
عنوان گروه یا کانال:

دانستنی های مالیاتی 1


توضیحات: ✍امیران خبرگان بهروش ✅مشاور و مجری کلیه خدمات مالی، مالیاتی ، بیمه و تسهیلات ارزان قیمت ?محمود زائری امیرانی(رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل) ۰۹۱۲۲۰۰۱۱۹۵ ♻️سجاد حیدری( نایب رئیس هیئت مدیره) ۰۹۱۲۳۶۲۹۷۵۲ ?شامد1-1-695704-61-4-1 @sajjadheydari1
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 21030
دانستنی های مالیاتی 1

با سلام خدمت همه دوستان و عزیزان این کانال مربوط به آشنایی با مسائل مالیاتی و خبررسانی برای قوانینی که تغییر پیدا کرده است میباشد.
دانستنی های مالیاتی 1

حسابداری مالیاتی
کلیه فرآیندهای ثبت، تهیه و تنظیم مستندات و مدارک مربوط به امور مالی مورد نیاز جهت ارائه به حوزه مالیاتی انجام می شود،حسابداری مالیاتی گفته می شود.به تعبیر دیگر حسابداری مالیاتی کلیه عملیات حسابداری که گزارشات مورد نظر اداره امور مالیاتی را در قالب تکالیف قانون مالیاتهای مستقیم آماده می نماید.
دانستنی های مالیاتی 1

حسابرسی مالیاتی
حسابرسی مالیاتی مجموعه فعالیتهای کنترل و نظارت دفاتر و سیستم حسابداری اشخاص حقیقی و حقوقی است که درآن حسابرس از دیدگاه مامورین مالیاتی حسابهای اشخاص را کنترل و به درآمد مشمول مالیات (سود مالیاتی ) می رساند که در قالب گزارش در موعد قانونی به سازمان مالیاتی تسلیم میشود. البته طبق ماده 272 اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم(اجرایی از سال 95)از این به بعد خود سازمان مالیاتی تعیین می کند که چه کسانی می بایست گزارش حسابرسی مالیاتی داشته باشند.
دانستنی های مالیاتی 1

مودی
به اشخاص حقیقی و حقوقی که در حوزه مالیاتی تشکیل پرونده می دهند (ارباب رجوع به حوزه مالیاتی ) مودی مالیاتی گفته می شود.
دانستنی های مالیاتی 1

کارشناس ارشد مالیاتی (ممیز)
یکی از مهمترین و حساس ترین پستهای سازمانی در امور مالیاتی کشور می باشد که در حیطه قانون در خصوص تشخیص و وصول مالیات مسئولیت سنگینی را بر عهده دارد.
دانستنی های مالیاتی 1

پرونده مالیاتی
هر مودی باید مدارک و مشخصات هویتی، فعالیت، بانکی،سیستم حسابداری و شرکای خود را جمع آوری کرده و به حوزه مالیاتی تحویل دهد. تمامی این مدارک در فایلی نزد حوزه نگهداری می شود که پرونده مالیاتی نام دارد.
دانستنی های مالیاتی 1

کلاسه پرونده
شماره ای است اختصاصی به پرونده مالیاتی که توسط واحد مالیاتی بر روی آن درج گردیده و از جمله موارد مهم جهت مراجعه و ثبت اطلاعات در سامانه های مالیاتی می باشد لذا در درج آن دقت فرمایید.
دانستنی های مالیاتی 1

واحد مالیاتی ( حوزه )
هر مودی جهت انجام امور مالیاتی می بایست به قسمت خاص در خصوص فعالیت خود مراجعه نماید که واحد مالیاتی نامیده می شود.
دانستنی های مالیاتی 1

شماره (کد) اقتصادی قدیم
شماره ای است که بر خلاف نام ظاهری آن خیلی قدیمی نیست و هر شخص حقیقی و حقوقی قبل از ثبت نام کد اقتصادی جدید و هرگونه اقدام در سامانه مالیاتی به آن نیازمند است و شامل 12 رقم میباشد. ضمناً تمامی سازمان های دولتی نیز دارای کد اقتصادی هستند.
دانستنی های مالیاتی 1

شماره اقتصادی جدید
همانند کد ملی شخص حقیقی و حقوقی در سامانه مالیاتی محسوب می شود.. وقتی طرح جامع مالیاتی پیاده سازی شد یک بروزرسانی گسترده در سطح جامعه مودیان مالیاتی توسط سازمان بدین منظور صورت گرفت .
دانستنی های مالیاتی 1

استرداد
به عملیات برگشت مازاد (مالیات مطالبه شده و پرداخت شده) از سوی حوزه مالیاتی استرداد گفته می شود. البته کلمه استرداد معنای ادبی خاص خود را دارد ولی در این کتاب و در حسابداری مالیاتی نام عملیات خاصی است . بطور خلاصه سخت ترین بخش مالیاتی استرداد است چون نیاز به رعایت پارامترهای بسیار ظریف از طرف مودیان می باشد.
دانستنی های مالیاتی 1

مالیات های مستقیم
مالیات هایی که پرداخت کننده مالیات (نام و مشخصات و نوع مالیات پرداختی ) برای سازمان مالیاتی معلوم و مشخص باشد را مالیاتهای مستقیم می گویند مانند مالیات بر درآمد مشاغل ، املاک ، ارث و ...
دانستنی های مالیاتی 1

مالیاتهای غیر مستقیم
مالیات هایی که پرداخت کننده مالیات (نام و مشخصات و نوع مالیات پرداختی ) برای سازمان مالیاتی نا معلوم و نا مشخص باشد را مالیاتهای غیر مستقیم می گویند مانند مالیات سیگار و نوشابه و...
دانستنی های مالیاتی 1

مشمول
کلمه ای است که در این کتاب به مودیانی اطلاق می شود که طی شرایط خاص ملزم به رعایت قوانین مالیاتی از جمله مستقیم و غیر مستقیم می گردند.
دانستنی های مالیاتی 1

اظهارنامه
یک دفترچه الکترونیکی یا کاغذی است که کارنامه عملکرد مالی یکساله یک شخص و موسسه در داخل آن گردآوری می شود. این دفترچه فرمت خاصی دارد که نمونه خام ان از طریق یک نرم افزار در داخل سایت tax.gov.ir توسط مودیان دانلود و تکمیل می گردد. این کارنامه شامل مدل های متنوعی با توجه به شغل ، حالت مودی و نوع فعالیت می باشد: مانند اظهارنامه ارث، عملکرد، ارزش افزوده ، انحلال و ....
دانستنی های مالیاتی 1

برگه مفاصا حساب
یک تک برگ است که مودیان پس از پرداخت بدهی مالیاتی خود و عبور از فیلترهای قانونی خاص سازمان مالیاتی دریافت می کنند. منظور از مفاصاحساب ، مفاصاحساب صادر شده از طرف سازمان امور مالیاتی است. توضیح اینکه اکثر مفاصا حسابهای صادره در حکم تسویه حساب قطعی نمی باشد و صرفًا جهت ارائه به سازمان ها و نهادهای دیگر اعتبار دارد.
دانستنی های مالیاتی 1

هیات
گروه رسیدگی کننده به اظهارات و اعتراضات مودیان ( پس از عبور از مرحله کارشناس ارشد و ممیز کل ) می باشد که به نوعی وظیفه آن تجدیدنظر و قضاوت در خصوص عدم رسیدگی به اعتراض مالیاتی مودیان در مراحل قبلی می باشد.
دانستنی های مالیاتی 1

سال مالی
اگرچه یک فرض حسابداری است ولی بی ربط با مالیات نیست. دوره ای است که بازه زمانی فعالیت مودیان را مشخص می کند معمولا یک سال کامل شمسی است و معیاری برای تسلیم اظهارنامه مالیاتی (4 ماه بعد از سال مالی)می باشد.
دانستنی های مالیاتی 1

عدم فعالیت
یعنی در سال مالی مشخص شده، شخص حقیقی و حقوقی هیچگونه گردش بانکی و خرید و فروش و بازاریابی نداشته است {نکته:حتی در صورت عدم فعالیت نیز بایستی نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی نزد واحد مالیاتی و طی مراحل قانونی اقدام گردد.}
دانستنی های مالیاتی 1

مامور مالیاتی
به کارکنان سازمان امور مالیاتی اطلاق می شود که دارای صلاحیت لازم جهت انجام کلیه امور مالیاتی در اداره مالیاتی باشد.
دانستنی های مالیاتی 1

معافیت
دولت هر ساله با توجه به سیاست گذاری های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی برخی از فعالیتها را از پرداخت مالیات معاف می کند.معافیت به معنای تعلق نگرفتن مالیات به افراد و اشخاص خاصی است. به تعبیر دیگر اشخاصی که در این گروه قرار می گیرند صرفا پرداخت مالیات ندارند نه حذف تکالیف مالیاتی . اشتباهی که هم اکنون بسیاری از واحدهای آموزشی مرتکب می شوند بنابراین معافیت فقط حذف گزینه پرداخت مالیات است نه انجام تکالیف قانونی
دانستنی های مالیاتی 1

اعتراض
عکس العمل مودیان در خصوص نحوه یا میزان مطالبات مالیات توسط سازمان امور مالیاتی کشور و متعاقباً عکس العمل ماموران مالیاتی در دفاع از محاسبات و عملکرد خود در تعیین مالیات است. لذا هم مودیان مالیاتی و هم ماموران مالیاتی حق اعتراض دارند.
دانستنی های مالیاتی 1

اصلاحیه قانون مالیاتها
طبق تصویب مجلس خبرگان برخی از مواد قانون مالیاتهای مستقیم حذف و برخی دیگر تغییر پیدا کرده است که از ابتدای سال 95 اجرایی میگردد.
دانستنی های مالیاتی 1

سهم شریک دولتی شما
انواع فعالیت ها در جامعه:1-در قبال اشخاص حقیقی(انفرادی یا گروهی)2-در قبال اشخاص حقوقی{نکته : اشخاص حقوقی می بایست در ابتدا در اداره ثبت شرکتها ثبت قانونی گردند}.حال کلیه این دو دسته می بایست بابت تامین مخارج جامعه با دولت، مشارکت داشته باشند.هر فردی طبق قوانین مالیاتی درصدی از درآمد یا دارایی های خود را می پردازد. این درصد مالیات نام دارد. توجه شما را به نکات زیر جلب می نماییم.
دانستنی های مالیاتی 1

1- دولت تحت عنوان مالیات در سود یا دارایی های شما شریک است.
2- هر شخص حقیقی و حقوقی که فعالیت دارد موظف به پرداخت سهم مالیات از دارایی یا درآمد خود است.
3- سود به معنی درآمد مشمول مالیات از نگاه سازمان مالیاتی است.
4- یک کارمند حقوق بگیر هم یک فعال در جامعه است.
5- هر مال یا دارایی در جامعه مالکی دارد که مالیات آن را مالک پرداخت می کند.
6- مازاد مالیات پرداخت شده، از طرف سازمان مالیاتی قابل استرداد خواهد بود.
7- شما با پرداخت مالیات امنیت دارایی های خود را بالا می برید.
دانستنی های مالیاتی 1

سازمان امور مالیاتی ذینفع مالیات نیست
سازمان امور مالیاتی به عنوان متصدی وصول قسمتی از درآمدهای دولت به نام مالیات است لذا یک سازمان کاملاً دولتی بوده و از حیث هزینه ها و درآمدها تابع قوانین آن می باشد.علی هذا هیچگونه منافع مستقیمی بابت وصول مالیات عاید مامورین مالیاتی نگردیده و همانند سایر ارگانهای دولتی با آن رفتار می گردد.(تمامی وصولی مالیاتها مستقیماً به حساب خزانه واریز گردیده و سازمان مالیاتی دخالتی ندارد)
دانستنی های مالیاتی 1

تشکیل پرونده اشخاص حقیقی
مدارک لازم جهت تشکیل پرونده اشخاص حقیقی:
1 - فرم اطلاعات هویتی
2 -تصویر شناسنامه
3 - (اصل و تصویر)فیش بانکی عوارض
4-ارائه سند در خصوص مالکیت یا اجاره نامه محل فعالیت
5- سه قطعه عکس 4*3
6- پیش ثبت نام کد اقتصادی
دانستنی های مالیاتی 1

نکته :در صورت داشتن شماره اقتصادی آن را پشت عکس درج و در غیر این صورت مشخصات سجلی پشت آن درج می گردد. و همچنین فتوکپی کارت اقتصادی تحویل حوزه مالیاتی می شود.
دانستنی های مالیاتی 1

تشکیل پرونده اشخاص حقوقی
مراحل تشکیل پرونده اشخاص حقوقی در حوزه مالیاتی شرکت ها :
1 - پیدا کردن حوزه مالیاتی خود که آدرس شرکت در آن قرار دارد از روی نقشه های نصب شده روی برد ادارات امور مالیاتی
2- تسلیم مدارک ذیل به حوزه مالیاتی مربوطه
3 - کنترل مدارک و تایید آن و تکمیل فرم درخواست کد اقتصادی قدیم توسط حوزه مالیاتی
4 - مراجعه به واحد صدور کد اقتصادی و تحویل مدارک و فرم درخواست کد اقتصادی
5 -صدور کد اقتصادی و تحویل رسید آن به حوزه مالیاتی و درج مشخصات شما در سیستم توسط ممیز مالیاتی
6 - انجام پیش ثبت نام کد اقتصادی جدید در سایت www.tax.gov.ir و ارائه گزارش آن به حوزه مالیاتی
7-تشکیل پرونده در حوزه مالیاتی ( اکنون شما به عنوان یک مودی مالیاتی شناخته می شود و ملزم به رعایت تکالیف مالیاتی می باشد)
دانستنی های مالیاتی 1

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده اشخاص حقوقی
اصل و کپی اساسنامه شرکت،
اصل و کپی آگهی تاسیس،
اصل و و کپی روزنامه رسمی،
اصل و کپی شرکت نامه،
اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکتها،
اصل و کپی آگهی تغییرات،
اصل و کپی شناسنامه(صفحه اول) اعضای هیات مدیره،
اصل و کپی کارت ملی کلیه اعضای هیات مدیره،
کپی فیش تلفن محل شرکت،
اصل گواهی امضای صاحبان امضای مجاز تائید شده در دفترخانه اسناد رسمی.
تکمیل دفترچه مشخصات شناسایی شرکت(دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی)
اصل فیش واریز دو در هزار مبلغ سرمایه اولیه شرکت در بانک ملی.
دانستنی های مالیاتی 1

اقدام جهت تشکیل پرونده در واحد مالیاتی یا عدم تشکیل پرونده
شاید این سوال شما نیز باشد که آیا الان موقع خوبی برای تشکیل پرونده هست یا نه؟پاسخ به این سوال کلی کمی بحث برانگیز است و نکته مهم اینکه با عنایت به استقرار طرح جامع مالیاتی و اینکه کلیه فعالیتهای تجاری و اقتصادی زیر ذره بین سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد و از طرفی اکثر سازمان های دولتی و خصوصی جهت اعطای امتیازات و مجوز ها، پروانه کسب و سایر خدمات ملزم به اخذ جواب استعلام از سازمان مالیاتی می باشند، لذا پیشنهاد ما پیشگیری قبل از درمان است.
دانستنی های مالیاتی 1

اقدامات کد اقتصادی چیست؟
یکی از اقدامات لازم بعد از تشکیل پرونده مالیاتی دریافت کد اقتصادی جدید است . ثبت نام اولیه در سامانه کد اقتصادی از توصیه های جدی ما به شما خواننده عزیز می باشد.{نکته : تمامی ارگانهای و نهادهای دولتی، بخش خصوصی، اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف به اخذ کد اقتصادی می باشند.}
دانستنی های مالیاتی 1

عواقب عدم دریافت و درج کد اقتصادی جدید چقدر است؟
همانطوریکه در قسمت قبل اشاره شد تمامی اشخاص و نهادها ملزم به دریافت این کد هستند. حال آنکه هرگونه اجرای تکالیف مالیاتی اعم از اظهارنامه سالیانه، انحلال، ارث،ارزش افزوده و صدور هرگونه صورتحساب کالا و خدمات نیاز به داشتن کد اقتصادی می باشد. ضمناً طبق ماده 22 قاون مالیات بر ارزش افزوده جریمه 25% منظور گردیده است.
دانستنی های مالیاتی 1

کد اقتصادی چه کاربردی دارد؟
این کد همانند برچسبی جهت شناسایی و کنترل تمامی معاملات و فعالیتهای جاری شما در کشور توسط سازمان مالیاتی می باشد.گاهاً کد اقتصادی منجر به قانونی کردن اسناد و مستندات خرید و فروش و قراردادهاست. همانطور یکه در تعریف توضیح دادم شما باید قبل از هر گونه اقدامی هنگام تشکیل پرونده برای اخذ کد اقتصادی اقدام کنید و حتما مسئولین تشکیل پرونده این نکته را به شما گوشزد می کنند.
دانستنی های مالیاتی 1

تفاوت اصلی کد اقتصادی قدیم با جدید چیست؟
به نظر می رسد یکی از اصلی ترین تفاوتها بین این دو کد عمومی و تخصصی شدن آنهاست. به این معنی که کد اقتصادی قدیم دسته بندی کلی تری را شامل می شد ولی کد اقتصادی جدید با توجه به اطلاعات لازم جهت ثبت نام در سامانه مالیاتی طبقه بندی تخصصی تری در رابطه با فعالان اقتصادی را دارا بوده، ضمن اینکه کاملاً فراگیر می باشد.
دانستنی های مالیاتی 1

جرم مالیاتی و جرائم مالیاتی
در قانون مالیاتها برخی از موارد سهل انگاری در انجام اقدامات لازم یا پرداخت مالیات مشمول جرائم مادی بوده و برخی نیز به عنوان جرم تحت عنوان مجازاتهای کیفری تعریف شده است. نکته ای شما باید بیشتر به آن توجه کنید عدم ارتکاب به جرائم حین انجام کار است.متاسفانه برخی از مجریان امور مالی و مالیاتی که شامل حسابداران و مدیران مالی نیز می شود ناخواسته اقدام به اعمالی مغایر با قوانین مالیاتی می نمایند که باعث به خطر افتادن منافع خود ، کارفرما و دولت می گردند.
دانستنی های مالیاتی 1

اقدامات مهم برای جلوگیری از جرائم مالیاتی
انجام تکالیف قانونی در مهلت مقرر در قانون،جمع آوری اسناد و مدارک مورد قبول سازمان مالیاتی بطور مرتب، ارائه اسناد و مدارک به ممیز مالیاتی در مهلت مقرر رسیدگی و پیگیری تا پایان قطعیت مالیات از جمله موارد جلوگیری از جرائم مالیاتی است.
دانستنی های مالیاتی 1

30 روز یا یک ماه
یکی از نکاتی که در مهلت های قانونی باید به آن توجه داشته باشید تفاوت بین30 روز و یک ماه است، چون ماه گاهاً به 31 روز می رسد.مانند ماه مهر و شهریور.همین تفاوت یک روز گاهًا منجر به تحمل خسارت های فراوان به مودیان می گردد. مثلاً مهلت 30 روزه به اعتراض برگ تشخیص مالیات.البته در اصلاحیه قانون الیاتها تمامی مهلت ها تا پایان ماه بعد در نظر گرفته شده است.
دانستنی های مالیاتی 1

طبقه بندی مشاغل در قوانین مالیاتی
در قانون مالیات های جاری مشاغل به 3 بخش الف،ب و ج تقسیم شده که هریک وظایف خاص خود را دارد لیکن در اصلاحیه قانون مالیاتها که از ابتدای سال 1395 اجرایی میگردد این طبقه بندی حذف گردیده است.
دانستنی های مالیاتی 1

مشاغل بند الف چیست ؟ مواد 95 و مواد 96
شامل مشاغلی است که بر اساس قانون تجارت می بایست اصول و استانداردهای حسابداری را در دفاتر قانونی ( روزنامه و کل) رعایت کنند.(مشابه اشخاص حقوقی ) فهرست کامل آنها را می توانید در ماده 96 ق.م.م مطالعه کنید.
دانستنی های مالیاتی 1

مشاغل بند ب چیست؟ ماده 95 و 96
اشخاص حقیقی هستند که الزامی به رعایت اصول و استانداردهای حسابداری ندارند و از دفاتر هزینه و درآمد (مشاغل) استفاده می کنند.
دانستنی های مالیاتی 1

مشاغل بند ج چیست؟ ماده 95 و 96
مشاغلی غیر از موارد بند الف و ب هستند که الزامی به ارائه دفاتر نداشته و صرفًا خلاصه ای از عملیات خرید و فروش خود را در قالب فرم های مشخص شده از طرف سازمان امور مالیاتی ارائه می کنند.
دانستنی های مالیاتی 1

نکته قابل توجه: طبق اصلاحی قانون مالیاتها از سال1395 مودیان به دسته کلی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند .
دانستنی های مالیاتی 1

آیا امکان جابجایی در قرارگرفتن بندهای الف و ب وج وجود دارد؟
هر گونه تصمیم گیری در این خصوص صرفًا بنا بر تشخیص واحد مالیاتی صورت می پذیرد و این امکان وجود دارد.
دانستنی های مالیاتی 1

کدام طبقه بندی برای مودیان بهتر است؟
یکی از ابهامات اساسی در خصوص قرارگرفتن در ردیف بندها هنگام ثبت نام توسط مودیان، این است که در کدام بند قرار بگیرند؟ حال آنکه بر مبنای نوع فعالیت این ابهام توسط واحد مالیاتی بر اساس مدارک مثبته برطرف می گردد. در حال حاضر بند ج بی دغدغه ترین است.
دانستنی های مالیاتی 1

انواع استرداد مالیاتی
سازمان امور مالیاتی مکلف است در تمامی موارد مالیاتی که مالیات مازاد دریافت گردیده مابه التفاوت را به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مودی به وی مسترد نماید.معموًلا دسته بندی زیر است:
1-مالیات تکلیفی(م104)
2-مالیات حقوق مانند استرداد مالیات حقوق جانبازان طبق ماده 91 ق.م.م
3- مالیات عملکرد
4-مالیات بر ارزش افزوده (خرید بیش از فروش است)
دانستنی های مالیاتی 1

اقدامات مهم برای استرداد مالیاتی چیست؟
با توجه به اینکه برداشت وجوه از خزانه دولت مستلزم رعایت ضوابط خاصی می باشد لذا عملیات استرداد مالیات به خزانه واریز شده کمی پیچیده می باشد لیکن با ارائه اسناد و مدارک مثبته به شرح زیر امکان پذیر است:
برگه مفاصاحساب مالیاتی تا تاریخ استرداد
گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده (مشمولین)
قطعی شدن کلیه مالیاتها تا تاریخ استرداد
اسناد و مدارک وجوه پرداخت شده (فیش واریزی یا پاسخ استعلام از کارفرما)
دانستنی های مالیاتی 1

اشتباهات مالیاتی توسط سازمان مالیاتی شامل استرداد می شود م 242
در موارد نادر در صورتی که کارشناس ارشد مالیاتی سهواً مالیات مودی را بیش از میزان قانونی محاسبه و مطالبه نماید می توان با استناد به اسناد و مدارک کافی مابه التفاوت را مسترد نمود.
دانستنی های مالیاتی 1

آیا هر شخصی که استرداد مالیاتی دارد عملکرد قابل قبولی دارد؟
لزوماً اینگونه نیست، ممکن است در فرآیند رسیدگی به درآمد مشمول مالیات عواملی همچون ضرائب و قرائن مالیاتی یا معافیتها و غیره تاثیر گذار باشد و منجر به استرداد مازاد پرداختی گردد که این دال بر عملکرد قابل قبول مالیاتی مودی نمی باشد. البته در بسیاری از موارد نیز رعایت قوانین و انجام وظایف قانونی در مهلت مقرر توسط مودی نیز منجر به استرداد مالیاتی می گردد که بسیار مطلوب و ارزنده می باشد.
دانستنی های مالیاتی 1

بازار داغ استرداد در بین مجریان مالیاتی
یکی از آیتم هایی که معمولا مشاورین مالیاتی از طریق آن درآمد خوبی را کسب می کنند مشاوره در خصوص همین استرداد مالیاتی است که البته تخصص و پیگیری های خاص خود را در بر دارد.
دانستنی های مالیاتی 1

مالیات بر درآمد مشاغل چیست؟
با توجه به نوع مشاغل (بند الف، ب ، ج) و تکالیف قانونی نسبت به الزام ارائه دفاتر (الف و ب ) و عدم الزام (بندج) درآمد مشمول مالیات تعیین می گردد. لازم به ذکر است در صورت رد دفاتر از سوی واحد مالیاتی هر 3 بند (الف ، ب ،ج) تعیین درآمد مشمول مالیات از طریق علی الراس صورت می گیرد .
دانستنی های مالیاتی 1

ارتباط املاک با حوزه مالیاتی
انواع مالیات نقل و انتقال املاک
1-مالیات نقل و انتقال ملک
2 - مالیات انتقال حق واگذاری سرقفلی
3- مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک
4 - مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه
-نقل و انتقال قطعی :املاک به ماخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد مشمول مالیات می گردند.
دانستنی های مالیاتی 1

- انتقال حق واگذاری :محل به ماخذ وجوه دریافتی صاحب حق به نرخ دو درصد درتاریخ واگذاری از طرف صاحب یا صاحبان حق مشمول مالیات می باشد .
تعریف حق واگذاری :حق واگذاری محل از نظر این قانون عبارت است از حق کسب یا پیشه یا حق تصرف محل یا حقوق ناشی از موقعیت تجاری محل
- مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه :دریافتی مالک یا مالکین بابت اعلام رضایت نسبت به انتقال حق واگذاری محل (سرقفلی ق.م.م 35 و87 (یا اجاره بدون انتقال سرقفلی و یا تغییر شغل، مشمول مالیات به نرخ دو درصد موضوع مواد باشد .
مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش :اولین نقل و انتقال قطعی ساختمان های نوساز اعم از مسکونی و غیره که بیش از دو سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آنها نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی موضوع ماده مالیات مقطوع به نرخ ده درصد به ماخذ ارزش معاملاتی اعیانی مورد انتقال خواهند بود .اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری از بابت درآمد املاک حاصل از ساخت و ساز فروش موضوع این ماده نخواهند بود.
دانستنی های مالیاتی 1

تذکر :مودیان موضوع این فصل سی روز پس از انجام معامله و در سایر موارد تا آخر تیر ماه سال بعد به انضمام مدارک مربوط به اداره امور مالیاتی محل وقوع ملک ارایه و مالیات متعلق را طبق مقررات پرداخت نماید .
نکته : مسلماً مالیات اجاره بر عهده کسی که درآمد کسب می کند یعنی مالک(موجر) می باشد لیکن وظیفه کسر این مالیات از اجاره پرداختی فقط بر عهده اشخاص حقوقی (مستاجر) می باشد(تبصره 9 ماده 53)
دانستنی های مالیاتی 1

جرایم مالیاتی اجاره
عدم ارایه اظهارنامه در موعد مقرر ده درصد مالیات متعقله درصد مالیات و به ازای هر ماه دیر کرد 2.5 درصد
دانستنی های مالیاتی 1

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مستغلات :
1-تصویر سند مالکیت و بنچاق
2- تصویر شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین
3- تصویر پایان کار
4- تصویر صورت مجلس تفکیکی
5- - تصویر اسناد اجاری (رسمی عادی)
6-تصویر گواهی حصر وراثت (در صورت ورثه ای بودن ملک )
7- تصویر وکالتنامه در صورت مراجعه وکیل
دانستنی های مالیاتی 1

مدارک لازم جهت نقل و انتقال املاک گواهی ماده 187
استعلام دفاتر اسناد رسمی (با ذکر نام خریدار)
تصویر سند مالکیت و بنچاق
تصویر شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار
تصویر پایان کار
تصویر پروانه تخریب و نوسازی و عدم خلاف در مورد املاک در دست ساخت
تصویر صورت مجلس تفکیکی
تصویر اسناد اجاری رسمی عادی
تصویر گواهی حصر وراثت در صورت ورثه ای بودن
تصویر گواهی واریز مالیات بر ارث
تصویر وکالتنامه در صورت مراجعه وکیل
تصویر مبایعه نامه یا قولنامه در خصوص انتقال حق واگذاری محل
اولین پارامتر مالیات بر درآمد در قانون مالیاتهای مستقیم اختصاص به مالیات بر درآمد املاک دارد.
اظهارنامه اجاره املاک
دانستنی های مالیاتی 1

جهت ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد قطعی املاک باید با همراه داشتن مدارک به ممیز مالیاتی مربوطه مراجعه و نسبت به ابراز آن اقدام نمایید.همانطوریکه در بخش بالا توضیح داده شد هر مالک باید در اداره دارایی بابت درآمد مورد اجاره ای پرونده مستغلات را تشکیل دهد و سپس در پایان موعد مقرر نسبت به ارائه آن اقدام نمایند.
دانستنی های مالیاتی 1

یک اشتباه زیر ساختی و مهم
اشتباه زیر ساختی اینجاست که متاسفانه برخی از مدرسین مالیاتی هم مرتکب آن می شود، و آن اینکه مالیات تکلیفی را فقط منوط به بندهای مشخص شده در برگ تشخیص مالیات عملکرد و مالیات حقوق می کنند. از تصور این دوستان مالیات تکلیفی صرفاً شامل مالیات اجاره ، مالیات حق الزحمه ، مالیات اشخاص خارجی و حقوق می شود. در صورتی که کاملا اشتباه است. در قانون انواع مالیاتهای تکلیفی را داریم که یک حسابدار مالیاتی باید با حساسیتهای آن نیز آشنا شود.
دانستنی های مالیاتی 1

مميزان چه كساني هستند؟
ممیزین مالیات به چهار درجه تقسیم می شوندو عبارتنداز کمک‌ممیز ، ممیز ، سرممیزو ممیز کل کسانی می‌توانند به سمت کمک‌ ممیزاز بین کارمندان وزارت دارایی منصوب و یا از بین اشخاص خارج استخدام شوند که دارای گواهینامه ‌خاتمه تحصیل از آموزشگاه عالی وزارت دارایی و یا لیسانس در رشته مالی یااقتصادی و یا بازرگانی باشند و در صورتی که تعداد داوطلبین مزبور کافی ‌نباشندوزارت دارایی می‌تواند لیسانسیه‌های رشته قضایی را هم بپذیرد.
کمک‌ممیزین ازطریق امتحان عمومی منصوب می شوند برای احراز شغل ممیزی چهار سال توقف و اشتغال درشغل کمک ‌ممیزی ضروری است .
برای احراز شغل سرممیزی چهار سال توقف و اشتغال درشغل ممیزی لازم است .
دانستنی های مالیاتی 1

برای احراز شغل ممیز کل نیز حد اقل چهار سال توقف واشتغال در شغل سرممیزی.
‌ارتقاء به هر یک از مشاغل مذکور با رعایت سایر شرایط ومقررات قانونی صورت‌پذیر است.
برای انتخاب شاغلین شغل ممیزی، به سرممیزی کل مادام که واجد شرایط یافت نشود از کارمندان وزارت دارایی که‌داوطلب احراز مشاغل مذکور باشند، استفاده خواهد شد به شرط این که برای شغل ممیزی دارای پنج سال و برای شغل سرممیزی دارای ده سال و برای‌شغل ممیزی کل دارای پانزده سال سابقه خدمت باشند ودر امتحان شرکت کنند و حداقل با معدل ده پذیرفته شوند.
دانستنی های مالیاتی 1

تغییر شغل ممیزان مالیات پس از انتصاب به مشاغل مربوطه مجاز نخواهد بود مگر بنا به تقاضای شخصی یاموافقت آنها یا حسب نظر‌دادستان انتظامی مالیاتی و یا رأی هیأت عالی انتظامی مالیاتی بر طبق مقررات مربوط به فصل هفتم این لایحه قانونی اما تغییر حوزه خدمت آنها‌ امکان‌پذیر است.
دانستنی های مالیاتی 1

‌وظایف و اختیارات ممیزان مالیات
اجرای قوانین مالیات های مستقیم از لحاظ رسیدگی و تشخیص درآمد و مالیات مؤدیان مربوطه (‌اعم ازاین که مؤدی موظف به تسلیم اظهارنامه ‌بوده یا نباشد) از وظایف ممیزان مالیات است.
کمک‌ممیزان مالیات و بر طبق تعلیمات آنها وظایف محوله را اجرا می کنند و از جهت تشخیص درآمد و مالیات مسئول اقدامات‌ خود در حدود وظایف و ارجاعات محوله هستند و به هر حال مسئولیت کمک‌ممیزان رافع مسئولیت قانونی ممیزان مالیات نخواهد بود. ممیزان مالیات باید مندرجات اظهارنامه‌های تسلیمی مؤدیان را به دقت رسیدگی کرده و در صورتیکه ایرادی بر آن وارد نباشد قبولی خود ‌را در اظهارنامه مربوطه اعلام کنند.
تسلیم اظهارنامه از طرف مؤدی در خارج از مواعد مقرر قانونی مانع رسیدگی اظهارنامه به وسیله ممیزان مالیات نیست اما جریمه مقرر‌قانونی بایستی از آن مؤدی وصول شود.
قبولی ممیزان مالیات در حدود فعالیت های مندرج در اظهارنامه مؤثر استبنا بر این در کلیه مواردی که یک یا تمام فعالیت مؤدی کتمان شده ‌باشد ممیزان مالیات موظف به تشخیص درآمد و مطالبه مالیات متعلق به آن خواهند بود و چنانچه ظرف مدت پنج سال از تاریخ سررسید مالیات هر‌سال متعلقه مطالبه نشود مالیات مزبور مشمول مرور زمان خواهد شد و دیگر قابل مطالبه نخواهد بود.
دانستنی های مالیاتی 1

ممیزین مالیات می‌توانند بهترازنامه یا حساب سود و زیان یا دفاتر یا صورتحساب و به طور کلی اظهارنامه مؤدی رابه انجمن حسابداران‌ قسم‌خورده موضوع ماده 33 قانون مالیات بر درآمد مصوب 1335 وآیین‌نامه مربوطه مصوب 40.5.26 ارجاع کنند و در این صورت و همچنین در‌مواردی که مؤدی خود به انجمن مزبور مراجعه کرد نسبت به نتیجه رسیدگی حسابدار قسم‌خورده وانجمن برابر مقررات مزبور رفتار خواهند کرد.
ممیزان مالیات برای رسیدگی به اظهارنامه با تشخیص هر گونه درآمد مؤدی باید به کلیه دفاتر و اسناد و مدارک مربوطه مراجعه و رسیدگی‌کنند و مؤدی مالیات مکلف به ارائه و تسلیم آن به ممیزان مالیات است و گرنه بعدها به نفع مؤدی در امور مالیاتی قابل استناد نخواهد بود.
ممیزان مالیات در صورتی که دفاتر یا مدارک مؤدی را در دفتر کار مؤدی یا محل دیگری مشاهده کنند باید آنها را برای رسیدگی به حوزه‌مالیاتی برده و پس از رفع نیاز باز گردانند.
دانستنی های مالیاتی 1

ممیزین مالیات باید ضمن مراجعه و رسیدگی به اظهارنامه و دفاتر مؤدیان از جریان فعالیت عمده آنها با هم یکدیگر را مطلع و چه بدین‌وسیله و چه به وسایل دیگر ازدفاتر و اسناد سایر مؤدیان برای تشخیص درآمد مؤدی مربوطه استفاده کنند.
اشخاص ثالث در مواردی که به خاطر اعمال حقوقی آنها یا مؤدی، درآمدی عاید مؤدی شده که سندمربوط به آن درآمد نزد آنها باشد مکلف‌ هستند با مراجعه و مطالبه ممیزان مالیات آن دفاتر و همچنین اصل و یا رونوشت اسناد مربوطه را در اختیار ممیزان مالیات بگذارندوالا چنانچه در‌اثر کوتاهی آنها زیانی متوجه دولت شود علاوه بر این که مسئول جبران زیان وارده به دولت خواهند بود به جریمه‌ای معادل یک دهم اصل مالیات‌مربوط به آن درآمد محکوم خواهند شد. مرجع ثبوت زیان و در صدور حکم بر طبق مفاد این ماده مراجع صالحه قضایی است.
دانستنی های مالیاتی 1

ممیزان و مودیان دولتی
ممیزان مالیات باید در موارد لزوم به طور کتبی یا حضوری از وزارتخانه‌ها و شرکت ها و مؤسساتی که با سرمایه دولت اداره می‌شوند و‌شهرداری ها اطلاعات و اسناد لازم را در زمینه فعالیت و معاملات و درآمدمؤدی بخواهند و ادارات و مؤسسات یاد شده مکلفند هر گونه اطلاع و اصل و یا ‌رونوشت تصدیق کننده اسناد مربوط را در اختیار ممیزین مالیات بگذارند.
در مواردی که لازم باشد در محل دیگری نیز تحقیق و یا اسناد و اطلاعاتی جمع‌آوری شود ممیزان مالیات باید آنها را از مقامات مربوطه‌محلی بخواهند و مقامات مزبور مکلف به انجام آن خواهند بود.
در صورت موجود بودن اسناد مربوط در مؤسسات یاد شده و تسلیم نکردن آن در مواعدی که ممیزین مالیات به صورت کتبی تعیین می کنند چنانچه‌ ثابت شودسند یا اطلاع مورد نظر مؤثر در تشخیص درآمد مؤدی و نتیجه عدم تسلیم به زیان دولت بوده است مسئول امر مشمول ماده 304 قانون آیین‌ دادرسی مدنی است و از خدمت منفصل خواهد شد مگر این که مسئول امر ابراز آن را مخالف مصالح مملکت بداند که در این صورت بر حسب گزارش‌ممیزان مالیات و موافقت وزیر دارایی از ابراز آن خودداری می‌شود لیکن ارائه اسناد و اطلاعاتی که نزد مقامات قضایی است و مقامات مزبور ارائه آن را‌مخالف مصالح مملکت می‌دانند منوط به موافقت وزیر دادگستری خواهد بود
دانستنی های مالیاتی 1

ممیزین و برخوردبا مودیان
هرگاه در حین ایفای وظیفه از طرف ممیزین مالیات نسبت به آنها مقاومتی بشود ممیز حق دارد از مأمورین انتظامی کمک بخواهد و مأموران یاد شده مکلف به کمک ممیز در حدود قوانین و مقررات جاری هستند.
ممیزین مالیات باید با کمال بی‌غرضی در جمع‌آوری اطلاعات و اسناد اقدام کرده و در کشف حقیقت بین آنچه حاکی از نفع یاضرر مؤدی‌است فرقی نگذارند.
ممیزین مالیات باید در ضمن جمع‌آوری اطلاعات واسناد مؤدی موجب افشای مضمون آنچه مربوط به درآمد و مالیات نیست نشوند.
‌درمواردی که مؤدی قسمتی از فعالیت‌های خود را در اظهارنامه قید نکرده و یا اظهارنامه ناقص یا اشتباه یا خلاف واقع باشد و به هر حال‌مورد قبول ممیزین مالیات نباشد و یااین که اساساً مؤدی اظهارنامه تسلیم نکرده باشد و همچنین در مواردی که مؤدی اصولاًموظف به تسلیم اظهارنامه ‌نیست و مالیات متعلقه به خود را نپرداخته باشد به طور کلی در تمام مواردی که اداره دارایی به موجب قوانین و مقررات مالیاتی می‌بایست تمام یا‌قسمتی از درآمد و مالیات مؤدی را تشخیص دهد ممیزین مالیات موظف هستند در کلیه این موارد برای تشخیص درآمد و مالیات مؤدی بر‌اساس قوانین مالیاتی مربوط به هر دسته از مؤدیان اقدامات لازم را بر طبق مقررات این لایحه قانونی به عمل آورده و برگ تشخیص مالیاتی به عنوان‌مؤدی تهیه و تنظیم کنند.
ممیزین مالیات باید در اجرای ماده فوق برگ تشخیص مالیاتی را بر اساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اسناد مثبته واطلاعات کافی وبه‌نحوی تنظیم کنند که کلیه فعالیت‌های مختلفه مؤدی و درآمدهای حاصل از آن جداگانه و بدون ابهام در آن قید و برای مؤدی روشن شود.
ممیزین مالیات ذیل برگ تشخیص را با نام کامل و سمت خود امضاء و به مهر اداره دارایی ممهور می‌ کنند ومسئول مندرجات برگ ‌تشخیص و نظریه خود از هر جهت خواهند بود.
اداره دارایی مکلف است برگ تشخیص مالیاتی را به مؤدی ابلاغ کند و انجام ابلاغ را در پرونده ثبت و به ممیز مربوطه نیز اطلاع دهد.‌ممیزین مالیات نیز می‌توانند برگ تشخیص را به مؤدی حضوراً ابلاغ کنند.
برگ تشخیص مالیاتی که بر طبق مقررات این لایحه قانونی صادرمی‌شود به جای پیش‌آگهی مالیاتی است
دانستنی های مالیاتی 1

تفاوت برگ تشخیص و برگ قطعی مالیات
برگ تشخیص

پس ازرسیدگی گروه ممیزی سه نوع برگ تشخیص صادرمی گردد 1:برگ تشخیص مالیات عملکرد 2 :برگ تشخیص مالیات حقوق 3 :برگ تشخیص مالیات تکلیفی .

نکته1: درصورتی برگ های تشخیص صادرمی گردندکه مودی مالیات قابل پرداخت داشته باشد.درصورتی که مالیات مربوط به هرکدام ازمواردفوق صفرباشدبرگ تشخیص برای آن صادرنمی گردد.

نکته2:تمکین مودی به برگ تشخیص مالیات تکلیفی وحقوق ظرف سی روز موجب برخورداری از80درصدجرایم می گردد.

نکته3: اعتراض مودی به برگ تشخیص بایستی ظرف 30روز از تاریخ ابلاغ صورت می گیرد.برگ قطعی

پس ازصدوربرگ تشخیص واحدخدمات مالیاتی اقدام به صدوربرگ قطعی مالیات می نماید.برگ قطعی می تواندبامانده بدهی یابدون مانده بدهی صادرگردد.درصورت عدم پرداخت مالیات توسط مودی دایره وصول اجرااقدام به وصول باابزارهای قانونی که دراختیاردارد می نماید.

درصورتی که مودی تمکین به برگ قطعی نمایدومالیات مربوطه راپرداخت نمایداز40درصدمعافیت جرایم برخوردارمی گردد.
دانستنی های مالیاتی 1

انواع مالیات و برگه تشخیص تعریف و تفاوت مالیات
1- ماليات ابرازي : البته سودابرازي است كه ما در اظهارنامه عملكرد ابراز مي كنيم و بر اساس آن 25% ماليات پرداخت مي نمائيم.
2- ماليات تشخيصي :مالياتي است كه واحد مالياتي براساس رسيدگي به دفاتر بر آورد نموده و برگ تشخيص كشيده و به شركت جهت پرداخت يا اعتراض ارسال مي كند .
3- ماليات قطعي : مالياتي است كه بعد از برگ تشخيص و عدم اعتراض ما يا اعتراض ما و رفتن به كميسيون كه احتمالا شايد مبلغي تقليل يابد قطعي شده و برگ قطعي صادر و طي مهلت بايد پرداخت يا ترتيب پرداخت آن داده شود .
4- ماليات تاديه شده : معني اين لغت يعني ماليات پرداخت شده
5- ذخيره ماليات : مبلغي است كه بر اساس ماليات ابرازي محاسبه كرده و ذخيره مي گيريم در واقع 25% سود جاري .
پيش پرداخت ماليات : وجوهي است كه بابت مالياتهاي تكليفي كه شركتها از ما كم مي كنند و يا وجوهي كه طي توافق و مذاكره قبل از قطعي شدن ماليات به دارائي پرداخت مي نمائيم .
دانستنی های مالیاتی 1

فرق مالیات تکلیفی و مالیات بر عملکرد چیست؟
مالیات تکلیفی قسمتی از مالیات بر درآمد اشخاص است که تکلیف کسر و پرداخت آن طبق احکام قانونی مربوطه در برخی منابع مالیات بر درآمد به عهده پرداخت کنندگان وجوه می باشد (برای مثال همان مالیاتی که کارفرما از حقوق کارگر کسر و به اداره مالیات می پردازد). مالیات عملکرد هم که دیگه از اسمش مشخص هست، بعد از آنكه صورتحساب سود و زیان شركت تنظیم گردید باید به میزان 25% رقم سود خالص شركت به عنوان مالیات عملكرد محاسبه و ثبت شود.

در مالیات تکلیفی اگر شما دریافت کننده خدمات باشید وظیفه دارید در قرارداد با اشخاص ثالث، از شخص کسب کننده درآمد، مالیات را کسر و به اداره دارایی واریز کنید و اگر شما ارائه کننده خدمات (پیمانکار) هستید، کارفرما مکلف است از شما مالیات را کسر و به اداره دارایی پرداخت کند اما در مالیات عملکرد شرکت شما همیشه خود پرداخت کننده مالیات هست.
دانستنی های مالیاتی 1

تقسیم بندی مالیات تکلیفی
اصولاً در تمام مواردی از مواد قانون مالیاتها که درآن بااصطلاح (مکلفند) اشاره گردیده نشان دهنده آن است که در این ماده قانونی تکلیفی از طرف قانون گذار (سازمان امور مالیاتی ) بابت اشخاص ثالث برعهده مودی واگذار گردیده است که در صورت عدم اجرا مشمول اصل و جرائم مربوطه خواهد شد.توجه شما را به فهرست کل این تکالیف جلب می نمایم.
ماده 53-تبصره 9 (مالیات تکلیفی اجاره املاک)
ماده 85 و 86 اصلاحی(مالیات تکلیفی حقوق)
ماده 102(مالیات تکلیفی مضاربه)
ماده 103 (مالیات تکلیفی حق الزحمه)
ماده 104 (مالیات تکلیفی حق الزحمه ها)-در قانون مالیات های جدید حذف شده است.
ماده 107(مایات تکلیفی اشخاص حقوقی خارجی)
ماده 109 (مالیات تکلیفی موسسات بیمه)
ماده 116 (تکلیف مدیران تصفیه اشخاص حقوقی)
ماده 118 ( مسئولیت آخرین مدیران شخص حقوقی و مدیران تصفیه و ضامن ها)
ماده 123 (مالیات تکلیفی منافع بلاعوض اموال )
ماده 143 ( مالیات تکلیفی نقل و انتقال سهام )
دانستنی های مالیاتی 1

تقسیم بندی مهلت های قانونی در مالیاتهای مستقیم برای مودیان
توصیه مهم در این خصوص اینکه بر خلاف تصور عموم هرگونه اقدام جهت انجام امور مالیاتی مستلزم این است که در فرجه قانونی آن انجام گردد در غیر اینصورت در اکثر موارد حتی بالاترین مقام سازمان نیز قادر به بررسی بعد از موعد اعتراض و اقدام مودی نخواهد بود . یک حسابدار مالیاتی برای اینکه خود و کارفرما را دچار مشکلات مالی و مالیاتی نکند بایستی تقویمی از مهلت های قانونی داشته باشد
دانستنی های مالیاتی 1

آموزش مالیات در حقوق و دستمزد از پایه تا حرفه ای👇👇👇👇👇
دانستنی های مالیاتی 1

حقوق و دستمزد یکی از تکنیکهای وابسته و مهم در حسابداری به شمار می رود و همه شاغلین می بایست از جزئیات و نحوه ثبت آن اطلاعات کامل و دقیق داشته باشند.متاسفانه اغلب حسابداران حقوق و دستمزد را صرفاً نوعی هزینه در نظر می گیرند و توجه خاصی به نحوه اجرای کامل آن ندارند.
دانستنی های مالیاتی 1

تعاریف حقوق و دستمزد
حقوق
درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر(اعم از حقیقی یا حقوقی ) در قبال تسلیم نیروی کار خود( جبران فعالیتهای خود) به صورت نقد یا غیر نقدی دریافت می کند مفهوم حقوق است که معمولا به صورت ماهانه صورت می پذیرد.
دستمزد
مفهوم آن همانند حقوق می باشد، لیکن معمولاً دستمزد برمبنای ساعت کار به کارگر پرداخت می شود ولی حقوق در ازای یک ماه کارکرد کارگر پرداخت می گردد.
مزایای مستمر
شامل آیتم هایی اضافه شده به حقوق اصلی ( کارکرد ضربدر حقوق روزانه ) هستند که هر ماه در لیست حقوق تکرار می شوند مانند : حق مسکن، بن کارگری، عائله مندی و....
مزایای غیر مستمر
شامل آیتم هایی اضافه شده به حقوق اصلی ( کارکرد ضربدر حقوق روزانه ) هستند که هر ماه در لیست حقوق تکرار نمی شوند مانند : اضافه کاری،پاداش تولید، کارانه، حق ماموریت
دانستنی های مالیاتی 1

نیروی ساعتی
منظور به خدمت گرفتن نیرو یا کارشناس جهت انجام وظیفه محوله طبق توافق طرفین که پرداخت آن به صورت نرخ در هر ساعت مشخص می گردد: مانند نیروی فن آوری و آی تی
حق الزحمه
هرگونه پرداخت در قبال استفاده از نیروی انسانی در قالب قرارداد مانند : قراردادهای مشاوره، حق التدریس، حق الجلسات، مشاوره مالیاتی که به صورت ماهانه نمی باشد و نرخ بیمه آنها طبق ماده 38تامین اجتماعی خواهد بود.
دانستنی های مالیاتی 1

اضافه کاری
استفاده از نیروی انسانی مازاد بر ساعت تعیین شده طبق قانون اداره کار و برساس توافق طرفین که معادل 40 درصداضافه بر نرخ مزد عادی می باشد. مثلا اگر حقوق روزانه 20000ریال باشدنرخ اضافه کاری 8000 ریال در هر ساعت منظور میشود و شامل محدودیت در ساعت (حداکثر 4 ساعت در روز و 135 ساعت در ماه می باشد.)
دانستنی های مالیاتی 1

عیدی
نوعی پاداش سالانه است که کارفرما مکلف است به نسبت یکسال کارکرد معادل 60 روز پرداخت نماید.مبنای پرداخت یک ماه حقوق طبق اداره کار است.(حداقل 60 روز و حداکثر 90 روز)
دانستنی های مالیاتی 1

سنوات
پشتوانه مالی که اداره کار برای پایان کار کارگران منظور نموده است. مبنای محاسبه آن معادل یک ماه حقوق قانون کار در پایان هر سال می باشد. طبق ماده 24 قانون تامین اجتماعی پرداخت آن در خاتمه کار منظور می شود.
دانستنی های مالیاتی 1

سند حسابداری حقوق و دستمزد
سندی خاص در حسابداری است که صرفا شامل هزینه حقوق و دیگر پارامترها می باشد و به صورت تفکیکی در پایان هر ماه صادر می گردد. این سند شامل سند تخصیص حقوق و سند پرداخت حقوق می باشد. چارچوب این سند به شرح زیر است:
دانستنی های مالیاتی 1

سند حسابداری حقوق و دستمزد
سند حسابداری حقوق و دستمزد
دانستنی های مالیاتی 1

سند حسابداری حقوق و دستمزد
سند حسابداری حقوق و دستمزد
دانستنی های مالیاتی 1

درآمد مشمول مالیات
حقوق طبق قانون مالیاتهای ایران هرگونه دریافت حقوق اعم از نقدی و غیرنقدی در داخل کشور و ماموریتهای دولتی خارج از کشور شامل مالیات حقوق می باشد که از مواد 82 تا 91 به آن اشاره گردیده است.
دانستنی های مالیاتی 1

سیستم حقوق و دستمزد
مالیات حقوق نوعی مالیات تکلیفی است یعنی اینکه کارفرما مکلف است در زمان تهیه لیست حقوق و دستمزد مالیات متعلق را با توجه به ضریب جدول مالیاتی پس از کسر معافیت های قانونی محاسبه نموده از حقوق کارگر و کارمند کسر و به حساب سازمان مالیاتی مربوطه واریز نماید.
باید بدانید مهلت پرداخت مالیات حقوق و دستمزد حداکثر ظرف 30 روز پس از تنظیم لیست حقوق و دستمزد خواهد بود { در قانون جدید اجرایی از ابتدای سال 1395 تا پایان ماه بعد} و در صورت تاخیر در ارئه لیست و پرداخت مالیات حقوق کارفرما مشمول جرائم به شرح زیر می باشد:
1-معدل 2% لیست حقوق یا هزینه حقوق بابت دیر کرد تسلیم لیست(ماده197)
2-معدل 20%مالیات حقوق بابت عدم پرداخت در موعد مقرر(ماده199)
دانستنی های مالیاتی 1

نکته : طبق قوانین اصلاحی مالیاتها اجرایی از ابتدای سال1395 جریمه 20 درصد فوق به 10 درصد تقلیل یافته لیکن به ازای هر ماه دیرکرد ماهانه 2.5 درصد جریمه تعلق میگیرد.
دانستنی های مالیاتی 1

معافیت مالیات بر حقوق
هر ساله بر اساس قوانین بودجه سنواتی میزان معافیت مالیات حقوق برای اشخاص مختلف مشخص می شود.نکته مهمی که شما باید به آن توجه داشته باشید یادگیری نحوه اجرای معافیت طبق بخشنامه ابلاغی است. محاسبات یک نمونه از اجرای معافیت مربوط به سال94مانند تصویر زیر است :
دانستنی های مالیاتی 1

معافیت مالیات حقوق سال 1394
معافیت مالیات حقوق سال 1394
دانستنی های مالیاتی 1

تصمیم گیری سازمان امور مالیاتی درباره حقوق های میلیونی
نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که در برخی از شرکتها و موسسات محاسبه حقوق برخی از کارکنان بیشتر از حد نصاب بخشنامه است به عنوان مثال مدیر یک پروژه در احداث یک اتوبان دستمزدی برابر با 200.000.000 ریال دریافت میکند. ( محاسبه مالیات فوق به شرح زیر) حال آنکه اگر بخواهید مالیات حقوق این فرد را طبق بخشنامه محاسبه کنید در قوانین جاری مبلغ بیش از 10 درصد را طبق ماده 131می گردد. سوالی که اینجا ممکن است به ذهن شما خطور کند این باشد که چرا طبق ماده 131 نرخ 15 درصد منظور نشده و از نرخ 20 درصد استفاده میشود؟ دلیل آن این است بر اساس ماده 85 تا نرخ 42.000.000 ریال 10 درصد بوده و مازاد آن (یعنی مازاد 42.000.000ریال)که از حد نصاب ماده 131 با نرخ 15درصد (30.000.000 ریال)بیشتر است بایستی با نرخ 20 درصد محاسبه شود
دانستنی های مالیاتی 1

نحوه محاسبه مالیات حقوق 200.000.000 ریال
نحوه محاسبه مالیات حقوق 200.000.000 ریال
دانستنی های مالیاتی 1

تفاوت محاسبه مالیات در قانون جاری با اصلاحیه قانون جدید(اجرایی ابتدای سال 1395)
تفاوت محاسبه مالیات در قانون جاری با اصلاحیه قانون جدید(اجرایی ابتدای سال 1395)
دانستنی های مالیاتی 1

تهیه لیست حقوق و دستمزد در اکسل
قدم اول برای تهیه لیست حقوق و دستمزد در اکسل با توجه به کادر زرد رنگ سال مالی خود را وارد میکنیم و ماه مورد نظر نام شرکت و تعداد پرسنل در واقع اطلاعات پایه را وارد میکنیم
دانستنی های مالیاتی 1

اکسل حقوق و دستمزد
اکسل حقوق و دستمزد
دانستنی های مالیاتی 1

مرحله بعد وارد کردن مشخصات کارکنان با توجه به قرارداد آنها می باشد .
دانستنی های مالیاتی 1

اکسل حقوق و دستمزد
اکسل حقوق و دستمزد
دانستنی های مالیاتی 1

برنامه اکسل هوشمند حقوق و دستمزد🖕🖕🖕🖕
دانستنی های مالیاتی 1

حق اولاد :
حق اولاد (عائله مندی) برای مشمولین قانون کار: حق اولاد(عائله مندی) در صورت داشتن شرایط زیر حداکثر تا 2 فرزند قابل پرداخت است.
1-کارگر حداقل سابقه پرداخت حق بیمه 721 روز کار (24ماه)داشته باشد.
2-سن فرزند پسر او از 18 سال کمتر باشد ویا به تحصیل اشتغال داشته باشند تا پایان تحصیل
3-در اثر بیماری یا نقص عضو(معلولیت) طبق گواهی کمیسیون پزشکی قادر به کار نباشند .
4- فرزند دختر تا قبل از ازدواج یا اشتغال
مبلغ حق اوالد برای هر فرزند معادل 3برابر حداقل مزد روزانه خواهد بود.(10 درصد حداقل حقوق ماهانه)
دانستنی های مالیاتی 1

نکته: منظور از حق عائله مندی در این بخش همان حق اوالد می باشد. لازم به توضیح است برخی از کارفرمایان به طور ماهانه مبلغی را به عنوان حق همسر به دلخواه پرداخت می نمایند که این مورد غیراز حق اوالد (عائله مندی) مورد نظر در قانون کار می باشد. حق اوالد در این بخش به محض تولد فرزند و ارائه گواهی والدت به کارگزینی اداره متبوع، حداکثر تا 3 فرزند اول قابل پرداخت است. در صورت حق عائله مندی قطع می گردد. حق عائله مندی زنان شاغل : به زنان شاغل با داشتن یکی از شرایط زیر حق عائله مندی تعلق می گیرد.(دائمی بودن ازدواج ضروری است)
1— عدم توانایی انجام کار شوهر طبق گواهی کمیسیون پزشکی
2-فوت شوهر
دانستنی های مالیاتی 1

🔴 نمونه سوال مالیاتی

🔸با عرض سلام و خسته نباشید و ممنون از کانالا عالیتون، لطفا با یه مثال نحوه محاسبه مالیات بر حقوق رو توضیح دهید. ممنونم


🔵 پاسخ:

🔹محاسبه مالیات حقوق به دو روش سالیانه و ماهیانه صورت می پذیرد که البته روش صحیح تر سالیانه است. برای روش سالیانه به عنوان مثال: فردی را در نظر می گیریم که درآمد مشمول مالیات وی در فروردین ماه مبلغ 3,000,000 ریال و دراردیبهشت ماه مبلغ 7,000,000 ریال است. با توجه به مبلغ معافیت ماهانه 4,375,000 ریال بدیهی است که این فرد در ماه فروردین مالیاتی پرداخت نخواهد کرد ، چراکه درآمد مشمول مالیات فروردین ماه کمتر از معافیت ماهانه است.
در اردیبهشت ماه : کل درآمد مشمول مالیات : جمع درآمد مشمول 2 ماه 10,000,000 ریال (3,000,000 +7,000,000 ) است.
کل درآمد مشمول سالانه : 2 / 12 * 10,000,000 = 60,000,000 ریال
معافیت سالیانه : 12 * 4,375,000 = 52,500,000 ریال
خالص مشمول سالیانه : 52,500,000 – 60,000,000 = 7,500,000 ریال
مالیات پرداختی سالیانه : 10 / 7,500,000 = 750,000 ریال
مالیات پرداختی 2 ماه : 12 / 2 * 750,000 = 125,000 ریال
با توجه به اینکه مالیات پرداختی در فروردین صفر می باشد مالیات پرداختی 2 ماه همان مالیات پرداختی اردیبهشت ماه است.
مالیات پرداختی ماه اردیبهشت : 125,000 ریال
در این مثال جهت سادگی سعی شد که رقم ها کوچک باشند ولی می توان مثالهایی تهیه کرد که محاسبات تحت تاثیر سقفهای مالیاتی باشند.
دانستنی های مالیاتی 1

فرمول محاسبه عائله مندی
حداقل حقوق روزانه ضربدر 3 (برای یک فرزند ،حداقل تا دو فرزند)