تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

زمانی که از کار فرزندتان خشمگین میشوید، مدام با خود تکرار کنید ک
من بالغ و عاقلم
و او کودک و ناتوان

کنترل نداشتن روی رفتار و گفتار،
ویژگی سنی اوست، نه من..

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‍ 💢 ۴ اثر مشارکت والدین در بازی کودک

✅ #شرکت بزرگسالان در بازی کودکان، باعث می‌شود که کودکان #احساس‌ارزشمندی و #مهم‌بودن داشته باشند.
✅ همچنین آنها را به اولیاء و مربیان خود #علاقه‌مند می‌کند
✅ و باعث می‌شود که آنها در امور زندگی خود از مربیان #تبعیت کنند.
✅ بزرگسالان باشرکت در بازی کودکان می‌توانند آنها را به بازی‌های #مفید علاقه‌مند کرده و از پرداختن به بازی‌های #مضر و #خطرناک جلوگیری نمایند.

#فوت_و_فن_تربیتی
#بازی_کودک

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#وابستگی "قسمت2"

وابستگی کودک به مادر چه دلایلی دارد؟

"یکی از دلایل وابستگی، می تواند ارتباط کلامی کم مادر با فرزند باشد؛ مادر باید برای حلّ این مشکل، در همه ی مواقع با فرزندش، ارتباط کلامی برقرار کند. "مثلا مادر در آشپزخانه است با فرزندش که در فضای بیرون آشپزخانه است حرف بزند تا خیال کودک راحت بشه مادر هست و به من توجه داره"

والدین باید برای بچّه ها ابزار سرگرمی ایجاد کنند؛ چراکه بچّه های بیکار، وابستگی شان به پدر و مادر بیشتر است. سرگرمی های کودکان می تواند مدل های مختلفی داشته باشد؛ مثلاً والدین می توانند محوّطه ای مانند استخرهای بادی در خانه آماده کنند و بچّه ها را سرگرم کنند؛ یا با سه، چهار پشتی، محوّطه ای مستطیل شکل و حجم دار ایجاد کنند وچند توپ در آن محوطه بیندازند، تا بچّه ها در همین محوّطه ی محدود، سرگرم شوند. "

متاسفانه مادر ها در همه مسائل فرزندان رو به خودشون وابسته میکنن. وابستگی مادر و کودک دوطرفه است. مثلا در بحث پوشک گرفتند، مادر نباید دائم کنار کودک برود و بگوید دستشویی نداری؟ خیس نکنی و.. در این حالت کودک می گوید؛ مادر به فکر است٬ دیگر نیازی نیست من دستشویی بروم.

یک سری نیاز های٬ نیاز های اولیه هستند مانند؛ خوردن٬ آشامیدن٬ خوابیدن و دفع کردن. نباید این نیاز ها را به کودک یاد آوری کرد. اگر کودک گرسنه شود خودش باید غذا بخورد نه اینکه با روش غلط به زور به او غذا دهیم. وقتی این گونه شد و ما مدام به کودک یاد آوری کنیم٬ کودک حتی نیاز های اولیه خودش را با زحمت انجام می دهد.

حال اگر والدین اینگونه برخورد کردند چه اتفاقی پیش می آید؟

1. این کودکان وابسته به والدین می شوند.
2. لوس می شوند ومی گویند؛ «مامان باید منو به دستشویی ببره.» ویا «مامان باید غذا بده من هم تلوزیون ببینم.»
3. بچه ها در نورم رشد ومنحنی رشد قرار نمیگیرند. هر چه سن بالاتر می رود٬ باید وابستگی کمتر شود و حال آن که این گونه نمی شود. مثلا بچه پیش دبستانی بچه ای که کفش هایش را مادرش می پوشاند٬ در نورم رشد قرار ندارد. بچه ای که در روزهای اول در انجام تکالیف مدرسه وابسته به مادر است٬ تا آخر دبیرستان وابسته می ماند.

یا مثلا در مورد درس خواندن و تکالیف بچه ها دائم میگن درستو خوندی یا تکلیفتو انجام دادی؟ این باعث میشه بچه درس نخونه و منتظر تذکر مادر بشه بعد شروع کنه، یا کمک کردن دائمی در انجام تکالیف وابستگی فرزند رو بالا میبره و در سال های بالاتر به مشکل برخورد میکنه.
[استاد تراشیون]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

وقتی بچه داره روی مبل میپره
نگید "نپر" چون قطعا بیشتر میپره

داد نزنید
جیغ نکشید
تهدید نکنید

به جاش فقط بگید
مامان میای نقاشی بکشیم
بابایی میای کمکم کنی فلان کارو ‌بکنیم

دکتراسلامی
🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

یکی از قواعد تربیتی این است که؛
"خطا کار را با پاداش دادن به درستکار تنبیه کنیم."

این یک روش تربیتی نامحسوس است که چه بسا اثر آن هم بیشتر باشد.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#وابستگی "قسمت 3"

دختر 3 ساله ‏ام به شدت به من وابسته است. برای قطع این وابستگی چه کنم؟

برای قطع وابستگی او باید بکوشید؛ زیرا در صورت تداوم این حالت، در مرحله پیش دبستانی و دبستان با مشکلاتی مواجه خواهید شد. برای قطع وابستگی از کارهای ذیل استفاده کنید:

1. اجازه دهید در کارهای شخصی اش "پوشیدن لباس و کفش، خوردن غذا، استحمام با نظارت شما و..." مستقل باشد. اتاق مستقل نیز مؤثر است.

2. ارتباط او را با همسالان در منزل یا بیرون از منزل بیشتر کنید.

3. از بازی قایم باشک استفاده کنید "فاصله شما از کودک در بازی، به میزان و شدت وابستگی او بستگی دارد؛ یعنی هر قدر وابستگی شدیدتر است، به گونه ای که دائم پای شما را می گیرد و لحظه ای از شما دور نمی شود فاصله پنهان شما باید کمتر باشد".

4. باید به مرور و به طور مقطعی از او جدا شوید "میزان جدایی باید با توجه به حدّ وابستگی کودک باشد".
بکوشید آغار جدایی شما از او با نزدیکترین و محبوبترین فرد به او "پدر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و..." باشد. در صورت استفاده از دوست یا پرستار، بهتر است کسی باشد که کودک او را می شناسد و در صورت عدم آشنایی کودک با او، مطلوب است دست کم یک ساعت قبل از جدایی، در منزل شما حضور یابد.
[استاد دهنوی]
📚نسیم مهر

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

‍ رفتارهای بی‌ادبانه فرزندتان همیشه عمدی نیست.

گاهی اوقات بچه‌ها تشخیص نمی‌دهند که
پریدن وسط حرف دیگران،
دست کردن در بینی‌،
برداشتن شیرینی بدون اجازه و..
کار درستی ست یا غلط

گاهی کافیست فقط نبینیم.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

امام در هواپیما برای نماز شب برخاستند و چنان می گریستند که خدمه هواپیما تعجب کرده بودند و شنیدم که پرسیده بودند آیا امام از چیزی ناراحت هستند؟ من گفتم که کار هر شب امام است

#نماز_شب

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

این قدر با بچه ها بحث کلامی نکنید. من خیلی دیدم که بچه ی دوساله را می نشانند روی صندلی و یا میگن برو توی اتاقت چند دقیقه به کارهات فکر کن ببین این کارهای تو درسته؟ بعد بیا. خوب بچه ها هم خیلی عالی می توانند بگن که مامان من رفتم و فکر کردم واقعاً کارهای من اصولی نبود من معذرت می خوام، مادر هم خوشحال می شود و می خندد، کودک هم خوشحال می شود که آخ جون مامان خندید! نمی دونم چی گفتم ولی خوش حال شد و بعد کودک دوباره و دوباره و دوباره کارهایش را تکرار می کند که در این جا دیگر مادر به فهم و شعور کودک شک می کند نه به رفتار خودش. در صورتی که کودک نمی داند و تنها چیزی که می داند و می شناسد احساس والدین به خصوص مادر است.

متأسفانه در متون ترجمه ای خیلی اشاره شده به این که با بچه ها صحبت کنید و توضیح بدهید و از این طرف هم ما در کلاس ها می گوییم که توضیح ندهید و بحث نکنید بالاخره والدین می مانند که چی کار کنند؟ با بچه مان حرف بزنیم یا نزنیم؟ ما با بچه هایمان حتماً حتماً باید حرف بزنیم . گفتگو کنیم و سوال و جواب بپرسیم اما در حوزه ی عمل نه در حوزه ی نظر.

حوزه ی عمل حوزه ای است که حواس پنجگانه در ان دخیل است و احتیاج به درک انتزاعی ندارد. برای این که در مفهوم درک انتزاعی با هم هماهنگ باشیم از شما می خواهم که 2 را به من نشان دهید. حاضرین با انگشت و خودکار و نوشتن و هر وسیله ای دیگری سعی کردند 2 را نشان بدهند اما استاد گفتند که امکان ندارد بتوانید 2 را نشان بدهید چون دو یک مفهوم ریاضی است و مفاهیم ریاضی انتزاعی هستند یعنی جواب را باید از درونشان استخراج کرد. مفاهیم انتزاعی با حواس پنجگانه درک نمی شوند.

کودک زیر 6 سال درک انتزاعی ندارد. خوب دو را که نتوانستید نشان بدهید لطفاً آبرو را به من نشان بدهید. چه قدر به بچه هایمان می گوییم که آبروی منو ریختی! مادری می گفت: به فرزندم گفتم آبروی منو ریختی، در جوابم گفت: کجا ریختم همه جا که خشکه!!!!!!؛ قول را به من نشان بدهید، چه قدر به بچه هایمان می گوییم: قول بده به من، مگه تو به من قول نداده بودی؟ بچه هم با خودش می گوید: کورشم اگه من به تو چیزی داده باشم. خوب و بد را به من نشان بدهید! این ها همه مفاهیم انتزاعی هستند. درک مفاهیم انتزاعی از 7 سالگی شروع می شود و در 18 سالگی کامل می شود که همین جا بگویم که درک انتزاعی ما بزگسالان در حد بسیار پایین است. 

[استادسلطانی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

هشتک #حجاب و یا #حجاب_در_کودکان را دنبال کنید.
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🔻راهی برای کاهش مادران خوب و از بین بردن استقلال کشور

🔹 نظام سلطه از هر کاری که بتواند زن را از یک مادر خوب بودن باز بدارد استقبال می‌کند. چون یک مادر خوب می‌تواند یک مادرشهید باشد. بی حجابی می‌تواند تعداد مادران خوب را کم کند.
🔹زن، مادر میهن است و فقط مادران خوب باعث استقلال یک کشورند.

👤 علیرضا پناهیان

🔆 #حجاب

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

مراقبت های معنوی #قبل_بارداری

زمان های مستحب و مناسب برای بسته شدن نطفه

🔹1. یکی از آن زمان ها شب اوّل ماه رمضان است.
🔹2. دوّمین زمان، شب جمعه و بعد از نماز عشاء است؛ در روایات داریم که اگر نطفه ی فرزند در این زمان تشکیل شود، امید آن می رود که فرزند هم خَلقاً و هم خُلقاً شبیه والدین خود باشد؛ یعنی فرزند هم از لحاظ شباهت ظاهری و هم از لحاظ خصوصیّت های رفتاری، به والدین خود شبیه می شود.

🔹3. سوّمین شب، شب پنج شنبه است؛ در روایت داریم که اگر نطفه در آن زمان بسته شود، فرزند، عالمی از علماء یا حاکمی از حکماء دین خواهد بود.

🔹4. چهارمین زمان، شب سه شنبه است. در روایات داریم که اگر در این شب نطفه بسته شود، فرزندانی به دنیا می آیند که دل آنها رحیم و جوان مرد است و دروغ نمی گویند و غیبت نمی کنند و تهمت نمی زنند.

🔹5. پنجمین زمان، شب دوشنبه است. در روایت داریم که اگر نطفه ی بچّه در این شب بسته شود، امید آن می رود که او حافظ کتاب خدا باشد و از هر چیزی که خدا برای او قرار داده است، راضی شود.

🔹6. زمان ششم، روز جمعه است؛ البته منظور از روز جمعه بعد از نماز عصر یا زمانی که از لحاظ شرعی به آن عصر خطاب می کنند، می باشد. در روایت داریم که اگر نطفه ی بچّه در این زمان بسته شود، از افراد دانا خواهد بود.

🔹7. هفتمین زمان، شب جمعه است. اگر نطفه ی بچّه در این شب بسته شود، فرزند سخنور می شود و خوب می تواند سخن بگوید؛ اگر بر روی این بچّه ها کار شود، خطیبان خوبی خواهند بود.

🔹8. هشتمین زمان، روز پنج شنبه است. اگر بسته شدن نطفه در روز پنج شنبه اتفاق بیفتد، این فرزندان شیطان ستیز می شوند؛ یعنی می توانند در مقابل شیطان مقاومت کنند.
[استاد تراشیون]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

بازی زبان کودک است برای ارتباط بهتر با او باید این زبان را آموخت

کودک دربازی، احساسات خود و ابهام های خود رابیان می کند

برای انتقال مفاهیم به کودک همراه با زبان مکالمه باید اززبان #بازی نیز کمک گرفت

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‍ 📌دلایل اثر نکردن محبّت


2⃣ غفلت از مُکمّلِ محبّت

🌹محبّت🌹، مکمّلی دارد به نام👈 «احترام».

⛔️ اگر به فرزندتان محبّت کنید، بی‏ آن که به شخصیت او احترام بگذارید، محبّت، او را لوس و پُرتوقّع و کم‌تحمّل می‏‌کند.

🌸 محبّت ➕ احترام، معجونی می‌‏شود که هر کدام، اثر دیگری را ضمانت خواهد کرد.

📚منِ دیگرِ ما، کتاب دوم، ص۸۷
#محسن_عباسی_ولدی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🔹گلهای بهشت
🔸تولید و ‎پخش خاص ترین و به روز ترین لباسهای #بچگانه

🔺از تولید به مصرف با قیمت واقعی

👌لباسهای شب عید رسید

🇮🇷اجناس کاملا ایرانی

 
👇👇
https://t.me/joinchat/AAAAADu_wLsnySB9x9L-9A
🔹گلهای بهشت
🔸تولید و ‎پخش خاص ترین و به روز ترین لباسهای #بچگانه

🔺از تولید به مصرف با قیمت واقعی

👌لباسهای شب عید رسید

🇮🇷اجناس کاملا ایرانی


👇👇
https://t.me/joinchat/AAAAADu_wLsnySB9x9L-9A
تربیت دینی و علمی کودک

👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻
همه تلاش این کانال حمایت از تولید داخل و ارائه اجناس با کیفیت و از همه مهمتر فروش با قیمتی منصفانه میباشد
این محصولات مورد تایید ما می باشد.
پس با خیال راحت و با اطمینان خاطر خرید کنید
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

#مشاوره

سلام آقای دکتر پسر من پنج سالشه و خیلی بازی با #گوشی و #تبلت دوست داره، خودشم تبلت نداره همیشه جایی که میریم مهمونی التماس این و اون میکنه که گوشیاشونو بهش بده و میخواد بیرویه بازی کنه،لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ {دکتر رومی}👇

ببینید این چیزها برای بچه بشدت جذابیت دارد ولی سرگرمی های جذابتر ( بازی باشما و لذت بردن از وقتی که باهاش می گذارید ) راباید تجربه کند
این اشتیاق به تبلت و #موبایل نشانه تمرکز اطرافیان او به چیزهای دیگر است و او کمتر از سوی شما حس میشود.

{دکتر رومی}

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

میان پدر و مادر با فرزند به صورت طبیعی کششی وجود دارد که خودِ خداوند این کشش را میان این دو قرار داده است. کودک در ارتباط با والدین خود حس می‌کند که وجودش متعلق به این دو است. او اگر چه نمی‌داند که چگونه از پدر و مادر خود به وجود آمده؛ اما در ناخودآگاه خویش احساس می‌کند گوشت و خون و پوست و استخوانش از این پدر و مادر است. از همین رو است که کودک بدون پدر و مادر نمی‌تواند زندگی کند.

این فرصتی است که خداوند در اختیار والدین قرار داده و هیچ کسی جز آن‌ها این ویژگی را ندارد. پس باید نهایت استفاده را از آن نمود. نباید فراموش کرد این فرصت سرمایه‌ای است که اگر از آن استفاده نشود معلوم نیست تا کی باقی باشد و بتوان از آن بهره برد.
متأسفانه باید گفت که برخی از پدران و مادران از این فرصت استفاده نکرده و به قدری با فرزندان‌شان سرد و بی‌روح و حتی خشن برخورد می‌کنند که احساس تعلق فرزند به آن‌ها به احساس تنفر تبدیل می‌شود.

[کتاب منِ دیگرِ ما]
استاد عباسی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

مراقبت های معنوی #قبل_بارداری

مستحبات و مکروهات هنگام انعقاد نطفه

در سیره ی نبیّ مکرّم اسلام آمده است که وقتی این بزرگوار می خواستند فرزند دار شوند، خصوصاً برای وجود مبارک و نازنین حضرت صدیقه ی کبری سلام الله علیها، دو نوع مراقبت انجام دادند؛
1. مراقبت معنوی
.2 مراقبت تغذیه ای؛ به این صورت که ایشان چهل روز را روزه گرفتند و بعد از چهل روز، سیبی را که از بهشت آمده بود تناول کردند.
چند مورد در مراقبت قبل از بارداری

✅ما هم به پیروی از پیامبر بزرگ اسلام صلّی الله علیه و آله به پدر و مادر ها این توصیه را می کنیم که دو نوع مراقبت، قبل از بارداری داشته باشند.

🔹1. مراقبت های معنوی؛ مانند روزه گرفتن، نماز خواندن، انس با قرآن داشتن، تهذیب نفس و...
🔹2. مراقبت های تغذیه ای؛ چرا که ما می خواهیم جسمی را برای دمیده شدن روح آماده کنیم؛ لذا باید آن جسم، مناسب، سالم و حتّی زیبا باشد؛ در روایات ما نسبت به همه ی این موارد توصیه شده است.
🔹3-زمان انعقاد نطفه؛ چراکه زمان هایی برای انعقاد نطفه مکروه و زمان هایی مستحب است.

✅اعمال مکروه در هنگام آمیزش

🔹الف.پشت یا رو به قبله بودن
یکی از مکروهات در هنگام آمیزش، پشت یا رو به قبله بودن است. قبله برای ما مسلمانان احترام خاصّی دارد؛ لذا در دستورات دینی ما آمده است، موقعی که انسان ناپاک است، رو یا پشت به قبله نباشد؛ همانند بیت الخلاء. در حین عمل آمیزش نیز توصیه می شود که زن و شوهر رو یا پشت به قبله نباشند؛ حتّی در روایات داریم که اگر این اتّفاق بیفتد، ممکن است زن و شوهر مورد لعن ملائکه و خداوند واقع شوند.

🔹ب. حضور نداشتن فرزند
دوّمین نکته ای که باید زن و شوهر به آن توجّه کنند، این است که عمل آمیزش نباید در جایی انجام شود که فرزند در آن جا حضور داشته باشد؛ لذا ما به والدین توصیه می‌کنیم که اتاق بچّه ها از حدود یک سالگی به بعد جدا از اتاق آنها باشد؛ این کار هم به نفع بچّه و هم به نفع پدر و مادر است. در روایت آمده است که اگر فرزند صحنه‌ی عمل زناشویی را دید و در آینده دچار انحراف شد، پدر و مادر غیر از خود کسی را سرزنش نکنند.

🔹ج. همراه نداشتن آیات قرآن و یا نام خدا
نکته ی دیگر، در دست نداشتن انگشتری است که نام خدا داشته باشد یا اینکه آیه ای از قرآن همراه شخص نباشد؛ مثلاً بعضی ها ادعیه ی قرآن را درون یک کیف می گذارند و آن را به گردنشان آویزان می کنند؛ خب این ادعیه نباید در حین عمل آمیزش همراه شخص باشد. همچنین لمس کردن آیات قرآن یا اسم خدا بعد از احتلام حرام است.

🔹د. سخن نگفتن
نکته ی دیگر این است که زن و شوهر در حین عمل آمیزش از سخن گفتن بپرهیزند. فقط یک سخن گفتن در حین عمل جایز است و آن ذکر خداست. یکی از نکاتی که در آموزه های دینی ما به آن تاکید شده است، یاد خدا در همه ی لحظات زندگی است؛ حتّی مکان هایی که انسان حس می کند پست است؛ در آن جا آدابی ذکر شده است که یاد خدا در آن وجود دارد.. لازم نیست انسان در حین عمل آمیزش ذکر خدا را بلند بگوید؛ بلکه اگر از ذهن خود هم بگذراند کافی است؛ البته یاد و ذکر الهی بر زبان باشد، بهتر است. تمام این ها کمک می کند که ان شاالله از آن نطفه فرزند صالحی بوجود بیاید.

🔹دائم الوضوء بودن
نکته ی بعدی این است که پدر و مادر در حین این عمل با وضو باشند؛ البته این مورد نه جزء مکروهات است و نه جزء مستحبّاب. با وضو بودن در همه جا خوب است. مادر صبح که بلند می شود و می خواهد صبحانه برای بچّه اش آماده کند، وضو بگیرد. والدین می خواهند بخوابند، وضو بگیرند؛ لذا این "علی الطهارة" و این "دائم الوضوء" بودن، برکت را زیاد می کند؛ حتّی یکی از عوامل زیاد شدن روزی، دائم الوضوء بودن است. یکی از توصیه هایی که مرحوم شهید مطهری رضوان الله تعالی علیه به فرزند خود داشتند این بود که: "همیشه با وضو باش".
[استاد تراشیون]


🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🔵كارگاه آموزشي و تخصصي تربيت جنسي كودك 

تلفن: ٢٢٦٣٦٨٥٨-٠٢١

🔺براي داشتن زندگي بهتر، جزئيات مهم اند 🔺
🔵كارگاه آموزشي و تخصصي تربيت جنسي كودك

تلفن: ٢٢٦٣٦٨٥٨-٠٢١

🔺براي داشتن زندگي بهتر، جزئيات مهم اند 🔺
تربیت دینی و علمی کودک

🔵كارگاه شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي

مقابله با اثرات منفي رويداد هاي آسيب زاي زندگي

تلفن: ٢٢٦٣٦٨٥٨-٠٢١

🔺براي داشتن زندگي بهتر، جزئيات مهم اند🔺
🔵كارگاه شناخت درماني مبتني بر ذهن آگاهي

مقابله با اثرات منفي رويداد هاي آسيب زاي زندگي

تلفن: ٢٢٦٣٦٨٥٨-٠٢١

🔺براي داشتن زندگي بهتر، جزئيات مهم اند🔺
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

#آزادی

اگر کسی به شما بگوید شب تا صبح بالای سر فرزندت بنشین و روی پیشانی اش پارچه خیس بگذار، اگر فرزند سالم باشد، آیا شما حوصله اینکار را خواهید داشت؟
اما فرض کنید که فرزندتان تب شدید دارد و پزشک هم به شما گفته باید شب تا صبح بیدار بوده و از او مراقبت کنید. او دستور داده که دائم پارچه خیس کنید و روی پیشانی اش بگذارید.
پزشک هشدار داده اگر از فرزندتان غافل شوید ممکن است، تب او به قدری بالا برود که او تشنج کند. شما با شنیدن آثار این کار و خطرات غفلت از آن، همه وجودتان انگیزه و حوصله می شود و تا صبح با دقت تمام این کار را انجام می دهید.
اگر والدین بدانند با آزاد گذاشتن کودک چه خدمتی در حق او کرده و با محدود کردنش چه جفایی به او نموده اند، گمان نمی کنم انگیزه و حوصله کافی برای آزاد گذاشتن او پیدا نکنند. . .

[کتاب منِ دیگرِ ما]
استاد عباسی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

بسیاری ازما تفاوت بین کودک بیقرار با بیش فعال رانمی دانیم و به اشتباه به آنها برچسب بیش فعالی میزنیم
اگر کودکی حدود 20دقیقه بر یک کار تمرکزداشته باشد وحرکت نکند بیش فعال نیست

دکتر رومی
🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

اشنایی با نکات کلیدی تعلیم وتربیت، اطلاع از کارگاههای آموزشی ویژهٔ والدین(خلاقیت، مهارتهای فرزند پروری، و... )وکودکان (ماسه و رنگ، ژیمناستیک،ایمتز، بازی و اصلاح رفتار و...) در کانال خانهٔ کودک گل نرگس
اشنایی با نکات کلیدی تعلیم وتربیت، اطلاع از کارگاههای آموزشی ویژهٔ والدین(خلاقیت، مهارتهای فرزند پروری، و... )وکودکان (ماسه و رنگ، ژیمناستیک،ایمتز، بازی و اصلاح رفتار و...) در کانال خانهٔ کودک گل نرگس
تربیت دینی و علمی کودک

‍ 💕💕
#حجاب

✔️یک دختر شش ساله که هنوز به بلوغ نرسیده در مرحله تمرین حجاب میباشد

✅واگر بخواهیم با اجبار و تحکم در این مرحله خدای نکرده خاطره بدی از حجاب در ذهن او ایجاد کنیم بعدها ممکن است در مراحل دیگر سرکشی وطغیانگری در رابطه با آموزه های اسلامی نشان بدهد.

#استادتراشیون

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#تربیت_جنسی

🔸دوره دبستان، دوره بلوغ جنسی در دختران است. و پسران در دوره راهنمایی. اگر ما به این مسئله توجه نکنیم خیلی آسیب به بچه هامون می زنیم و متاسفانه نکته بد، اینکه در این سال‌ها همه حواس ما فقط دنبال درس بچه هاست، کلاس تقویتی، چه نمره ای گرفته، کجا اردو رفته؟ درس، معلم، کتاب، کتاب اضافه و...

کمتر جایی دیدم که در مدرسه زنگ حمایت عاطفی و درک احساسات داشته باشند. معلم نیم ساعت اول رو به بچه ها بگه: بچه ها، پنجشنبه، جمعه تعطیل بودید، حالا اونایی که خوشحال بودند بیان بگن چکار کردند چرا خوشحال بودند، کیا غصه خوردن؟ یا عصبانی شدن؟ چند تا مدرسه را می شناسید که این کار را بکنند.؟ البته بعضی ها می کنند ولی ذوقیه.
[استاد سلطانی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

اگر بچه را سریع و بلافاصله از شیرجدا کنیم, پرخاشگر و بداخلاق و ..می شود.

چون یک محیط عاطفی را به یک باره از او گرفته ایم.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‌⛔️ به اين دلايل براي كودكان موبايل و تبلت نخريد:

۱. فرآیند ذهنی کودک به تاخیر می افتد.
۲. هوش هیجانی کودک کاهش می یابد.
۳. دایره واژگانی کودک کاهش می یابد.
۴. احتمال چاق شدن کودک افزایش می یابد.
۵. سیستم اسکلتی کودک دچار اختلال می شود.
۶. خواب کودک مختل می شود.
۷. توان یادگیری کودک کاهش می یابد.
۸. احتمال ابتلای کودک به برخی سرطان ها افزایش می یابد.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌸قابل توجه والدین عزیز🌸

#همایش_رایگان

موضوع👈اشنایی با سیستم جهانی ایمتز برای کودکان

چرا کودکان 3 تا 6 سال برای آموزش دوره جهانی I-Maths انتخاب شده اند؟چه تحولاتی در این سن در مغز رخ میدهد؟...

زمان : سه شنبه ۲۴ ام بهمن ماه، ساعت ۳الی۴

ادرس: تهران، پاسداران بوستان نه، پلاک ۱۲۹

☺️لطفا اطلاع رسانی نمایید....

✅با توجه به محدودیت فضا حضور خود را در ای دی زیر اعلام کنید
@ze_adel

✅کانال خانهٔ کودک گل نرگس:

@golenargesfatemie


http://www.upsara.com/images/e49m_img_۲۰۱۸۰۲۰۹_۱۹۳۸۰۷.jpg
تربیت دینی و علمی کودک

#تربیت_جنسی

🔸یکی از حاضرین سوءال کردند که: من به دخترم میگم که نباید پایش لخت باشد ولی او اصرار دارد که مثل سایر بچه ها جوراب شلواری نپوشد و پایش لخت باشد؟
استاد سلطانی: اولین و مهمترین مسئله در پوشیدن لباس این است که خود ما چه الگویی هستیم. خود ما هم در منزل اجازه نداریم که هر لباسی دلمان خواست بپوشیم. 

در بحث تربیت جنسی راجع به این موضوع صحبت شد وقتی اصل، اصول، ارزش ومهارت ها برای ما مشخص باشند، لباس پوشیدن یک مهارت است، حال ارزش های آن برای ما چیست؟ یکی از ارزش ها سادگی است، یکی دیگر پوشیدگی و حجاب است. ما در خانه هم نمی توانیم هر طور که می خواهیم بپوشیم. مواقعی که تنها هستیم یا با همسرمان هستیم یا فرزندمان هست و یا زمانی که مهمان داریم، هر کدام یک جور لباس نیاز دارد. 

مگر پدرو مادر محرم نیستند؟ ولی وقتی به منزل ما می آیند باز هم همان طور که تنها هستیم لباس می پوشیم؟ ارزش ها نباید بازدارنده باشند بلکه باید در حد تعادل باشند. تنها جایی که پوشش هیچ نوع محدودیتی ندارد بین زن و شوهر است چون عمیق ترین محرمیت بین این دو است. و غیر از آن ما با محدودیت روبه رو هستیم و با تمام محارم دیگر محدودیت پوشش داریم و اصلاً نمی شود که محدودیت نباشد.

 بنابراین ما یک ارزش در جامعه داریم به نام « پوشش » که بر پایه ی این ارزش باید مهارت لباس پوشیدن داشته باشیم. روی این موضوع باید کار کنیم. و منظور من این نیست که از فردا باید بچه های ما باید این جوری یا آن جوری بپوشند، من فقط می خواهم که در ذهن شما یک جرقه ایجاد کنم تا روشن شود و ببینید که چه عواملی باعث می شود که بچه هایمان تا این حد به سمت دیده شدن بروند چون این مسئله آسیب می زند.

[استادسلطانی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

پفک تا 9برابر وزنش، آب جذب میکند، پس معده کودکان را پر کرده وسبب بی‌اشتهایی آنها میشود

درنتیجه کودک دراثر مصرف آن به کمخونی، کوتاهی قد، پوکی استخوان و ریزش مو دچارمیشود

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🔸برای از پوشک گرفتن کودک، فرزند شما بايد توانايي تفكيك خبر رو از عمل داشته باشه تا آموزش رفتن به دستشويي رو شروع كرد.

🔸از يك ماه قبل براش تبليغ كنید. خودتون وقت دستشويي رفتن دست بزنيد خوشحالي كنيد و خوب بودن اين موضوع رو نشون بديد. و تنها يك نفر درگير اين كار بشين.

🔸هرگز فشاري روي كودك نذاريد اگر حس كرديد آماده نيست براي يك ماه كلا موضوع رو فراموش كنيد.

🔸براي شروع مايعات كمتر بهش بدين براي چهار پنج روز حتما تمام وقت كنارش باشيد.

🔸مراقب باشيد اين چند روز به مهماني و مسافرت مصادف نشه كه تداخل اين موضوعات ممكنه كار رو تا يكسال دچار مشكل كنه.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀
🍂
🍀
🍂

🔔🔔🔔🔔🔔🔔🔔

✅ میخوام یه کانال معرفی کنم که #طب_ایرانی_اسلامی رو به صورت ساده و کاربردی با درمان های خانگی و روش #تغذیه_سالم آموزش میده. 😍🤓

💠 با وجود این #کانال دیگه نیاز نیست کلی هزینه برای درمان بپردازیم.👌🌹

💠 در ضمن #کلاسهای_آموزشی هم داره.👨‍🎓👩‍🎓

👈 کلاس هاش واقعا #کاربردی و مفیده.👌🎊


😍😍 ما که خییییییلی راضی هستیم 😍😍


👈 اینم‌ لینکش👇👇👇👇👇

@tebdrhosseini

🍂
🍀
🍂
🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀🍂🍀
تربیت دینی و علمی کودک

️ راهکارهای تربیتی جهت
#نمازخوان_شدن_فرزندانمان
[قسمت اول]


خودتان الگوی خوبی باشید، اگر شما نماز عاشقانه و اول وقت نخوانید انتظار نداشته باشید فرزندتان نمازخوان شود.

بعد از نماز کودک یکی دوساله به بالا را در آغوش بگیرید و رفتار بامحبت تری با او داشته باشید تا فرزند ببیند شما هر وقت نماز می‌خوانید مهربانتر می‌شوید و به این وسیله به نماز علاقه مند می‌شود.

او را از کودکی به نماز جماعت و نماز جمعه و حرم و مساجد و مراسم مذهبی ببرید مخصوصا اگر برایش این مکانها را با جایزه وخاطره و تشویقی شیرین کنید.

امر به نماز را درست وقتی فرزند به سن بلوغ رسید نگذارید بماند، باید چند سال قبل از سن تکلیف او را مشتاق به نماز کنید و نماز را به آموزش دهید.

برای مشتاق کردن کودک به نماز قبل سن تکلیف برای دختران یک چادر نماز و جانماز و مهر و تسبیح قشنگ و برای پسران هم همین ها غیر از چادر را تهیه کنید.

تا زمانی که به سن خاصی نرسیده و نماز برایش واجب نشده او را همیشه مجبور به نماز خواندن نکنید.
مثلا می‌توان قبل از اذان با کودک کمی بازی کرد بعد موقع اذان که شد بگوئید دخترم اذان می‌گویند من می‌خواهم نماز بخوانم تو چه‼️
دستور ندهیم پیشنهاد بدهیم.

از کودکی هر وقت نماز می‌خواند به او محبت بیشتری کنید و نماز خواندنش را برای دیگران و در جمع خانواده و فامیل تعریف کنید و تشویق و تحسینش کنید.

با خانواده های مذهبی و دوستان خوب معاشرت و رفت و آمد کنید.


🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

اجازه ندهید کودک در مقابل تلوزیون غذا بخورد

چون دراین هنگام مغز نمیتواند همزمان با تماشای تلویزیون به مقدار غذا توجه کافی داشته باشد

و این باعث زیاد یا کم خوردن و در نتیجه چاقی یا لاغری کودک می شود.
🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#مشاوره
#کودک
#اضطراب_جدایی

سلام
توروخدا راهنماییم کنید.

پسر شش ساله‌م خیلی از تاریکی و تنهایی میترسه،
تو اتاق تاریک تنهایی نمیره.
«وقتی شب میخوادبره دستشویی میگع میشه در رو باز بزارم»
خواب از چشمام میره وقتی احساس میکنم ریشه‌ی این ناراحتیش شاید کارای من باشه.
درمورد روابط محبت‌امیز بین من و همسرم، تمام تلاشمو میکنم که مهربونی ببینه
وقتی باباش شهرستان دیگه سرکاره، در طول روز بارها میگم جای بابا خالی دلم برای بابا تنگ شده...
نمیدونم چیکارکنم

✅ پاسخ #مشاور_خانواده نوردیده استاد #صادقی :

سلام
اوقاتتون بخیر

🔺 اول _ بسیاری از ترسها در کودکان واقعی است.
چون آگاهی از محیط اطراف ندارند.
یا درگیر خیال پردازی هستن که میتونه ناشی از تصاویر ترسناک کارتونها باشه یا ترکیبی از مسایل روز که در ذهنشون خیال پردازی میکنن و براشون ایجاد ترس میکنه.
👈والدین خیلی لطیف و مهربان و طبیعی و به دور از جار و جنجال و تهدید یا به دور از انکار ترس کودک(این کا ترس نداره/لولو که وجود نداره و ...) با آرامش کودکشان را همراهی کنند تا با محیط انس بگیرد و متوجه شود آنچه در ذهن دارد وجود خارجی ندارد و اطمینان و اعتمادش جلب شده و در نهایت ترسش از بین برود.

🔺 دوم _ برخی اضطرابها و ترسها در اثر وابستگی افراطی به والدین ایجاد میشود.
بیشتر مادران مضطرب بخاطر تامین خاطر خود دایم کودک را به خود میچسبانند و تمام نیازهای او را شخصا براورده مینمایند و در اثر این سرویس دهی دایمی و کامل کودک وابسته به مادر میماند و نمیتواند خود و توانمندیهایش را بطور مستقل درک کند و در نتیجه دچار ضعف در خودباوری و اعتماد بنفس میشود و گمان میکند بدون مادر ناتوان محض است.
👈 لازم است والدین در اینگونه موارد آرام آرام کودک را با توانمندیهایش آشنا و او را در انجام امورش متکی بنفس قرار دهند تا کم کم زمینه این اضطراب برطرف شود.

🔺سوم _ گاهی علایم اضطرابی در کودکان صرفا جنبه نمایشی و توجه طلبی دارد.
یعنی کودک متوجه شده که با نمایش این علایم میتواند توجه والدین را به سمت خود جلب نماید و از نوازش و حمایت بیشتری برخوردار گردد.
👈 والدین در این موارد باید از تکنیک خاموشی استفاده کنند.
یعنی کارهای مستقل و مثبت کودک را ببینند و مورد توجه و تشویق قرار دهند و حرکات نمایشی و توجه طلبانه کودک را نادیده بگیرند و با تکنیک تغافل این مسئله را در ذهن کودک خاموش کنند.

🔺 چهارم _ گاهی کودک دچار ترکیبی از اضطرابها و ترسها است. که دلایل مختلف دست به دست هم داده اند و چنین عارضه ای را ایجاد نموده اند.
مثلا هم اضطراب جدایی دارد و هم ترس از مکانهای بسته.
👈 در موارد بالا عموما و در این موارد به طور خاص والدین لازم است حتما به روانشناس متخصص کودک مراجعه نمایند و طبق نظر درمانگر مسئله کودک خود را عالمانه و آگاهانه حل کنند.

💞👈 رابطه والدین با هم، رابطه پدر با فرزندان، نحوه تعامل مادر با فرزندان، محیط زندگی و تحصیل میتوانند در شکل گیری اعتماد بنفس و آرامش و یا بروز اضطراب و ترس در کودکان ما تأثیر گذار باشند.

ما توفیق داریم در #کارگاه های تربیت فرزند روشهای رفتار صحیح با کودک را به والدین آموزش دهیم.

موفق و سربلند باشید.
صادقی💐

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

بچه‌هایی که بازی‌ می‌کنند، درمقابل بیماری‌ها قوی‌تر از کودکانی هستند که بی‌ تحرک ‌اند.

این، یک قانون عمومی است: «عدم تحرک، موجب ضعف عمومی سیستم دفاعی بدن می‌شود»

[استاد عباسی ولدی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

یک نکته ی بسیار مهم: ما وقتی می گوییم حوزه ی عمل، یعنی به کودک مسئولیت می دهیم و ما راجع به کودک مسئول صحبت می کنیم. کار و مسئولیت به کودک می دهیم، کارش را تأیید می کنیم، اشتباهش را هم با تأیید می بینیم به نسبت سن و سال کودک؛

"عزیزم سفره را پهن کن، خوب پهن کردی، این بشقاب سبزی را هم ببر" بشقاب سبزی وسط راه برمی گرده روی زمین! مادر چه کار می کند؟ با روی باز اِه ه ریختی؟ بیا با هم جمع کنیم، دفعه ی بعد یاد می گیری. بیا باهم بشوریمشون، قربون اون سبزی بردنت بشم بیا دوباره ببر عزیزم. اگر بچه دچار شکست شد، دوباره حتی ده باره هیچ عیبی ندارد صد بار هم بریزی جمع می کنیم، تأیید پشت تأیید. چون داره مسئولیت می پذیره و جبران کردن را باید ببیند و یاد بگیرد تا درک مسئول پیدا کند.

یکی از عوامل تخریب مسئولیت و شخصیت این تفکر بهترین شدن است. تفکر بهترین در حال حاضر یک معضل بزرگ در جامعه ی ما است و ممکن است در جوامع اروپایی وجود نداشته باشد و اصلاً در مورد آن صحبتی هم نشود اما در جامعه ی ما یک معضل است. بهترین شدن یک وهم و توهم است؛ اصلاً بهترین وجود ندارد و جز تخریب هیچ اثر دیگری ندارد.

عرصه ی رقابت، عرصه ی مسابقه و عرصه ی بهترین شدن، عرصه ی تخریب شخصیت انسان ها است. ما سال های آینده  قربانیان بی شماری خواهیم داد چون به شدت هنجار جامعه ی ما هنجار رقابتی است. اگرمن در این کلاس برا ی40 نفر می توانم فریاد بزنم و از این 40 نفر ده نفر حرف من را قبول کنند، هنجارهای جامعه در حال حاضر میلیون ها نفر از بچه های ما را نابود می کند. ولی ما ناامید نمی شویم و شما هم خبر داشته باشید که این اتفاق در حال حاضر درحال رخ دادن است و بدانید که "بهترین شدن" یک سراب است.

[استادسلطانی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‌"اگر زد تو هم بزن" !!!

✅اين جمله، آسيب فراواني به كودك ما خواهد زد. تمام آموخته هاي فرزندتان را زير سوال خواهد رفت و اين سوال پيش مي آيد پس اگر كسي كار بدي كرد من هم ميتوانم آنرا تكرار كنم؟

✅به علاوه او را در خطر آسيب فيزيكي بعضا جبران ناپذير قرار ميدهيد. و به كودكان خشم، مجازات و كينه ورزي را آموزش خواهد دادپس چه رفتاري داشته باشيم؟

👈🏼بايد بداند زماني كار به برخورد فيزيكي رسيد، بهتر است دست خود را بالا بياورد و بگويد نزن.
با آموزش رفتار به فرزند خود، شما به او مي آموزيد كه در رابطه با ديگران مي تواند حد و مرز مشخصي قرار دهد و از خود دفاع كند.
✅اگر طرف مقابل به كار خود ادامه داد، فرزند شما بايد محيط را ترك كند. با اين كار به فرزندتان مياموزيد كه انسانهايي در زندگي سر راه ما قرار خواهند گرفت كه دچار اختلالات رفتاري هستند، و عاقلانه ترين واكنش اين است كه با اين افراد درگير نشويم.

👈🏼ترك كردن محيط نه نشانه ترسو بودن شخص است، و نه دليل بر بي عرضگي او ميباشد، تنها نشان ميدهد شخص فرق خوب و بد، و درست و غلط را مي داند.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

📌خانوادۀ خوب، فرزند صالح

اصلی‌ترین ثمرۀ زندگی مشترک، فرزند است؛
☘️ثمره‌ای که می‌تواند انسان را به سعادت برساند و زندگی را برای او تبدیل به بهشت کند.
📛از آن سو، فرزند بد، زندگی را برای انسان، به جهنّم تبدیل کرده، لکّۀ ننگی برای پدر و مادر خویش می‌شود.

✅بسیاری از ما در دنیای امروز به دنبال پیدا کردن راهی هستیم که بتوانیم به بهترین و راحت‌ترین شیوه، فرزندان سالم و صالحی را تربیت کنیم.

✖️فضای بیرون از خانه، محیط امنی نیست.
در وضعیت کنونی، محیط خارج از خانواده، پُر از عواملی است که می‌تواند فرزند ما را از هستی ساقط کند.

🔔اگر کسی چشم بینایی برای دیدن عوامل ضدّ تربیتی در جامعه و گوش شنوایی برای شنیدن زنگ خطر داشته باشد، معنای تربیت شدن فرزند در محیط خارج از خانه را می‌فهمد.
وقتی هم این زنگ خطر را شنید، تمام همّتش را به کار می‌بندد که محیط خانه را محیطی سرشار از صمیمیّت و محبّت کند.


📚تا ساحل آرامش، کتاب اول، صفحه25

#تا_ساحل_آرامش
#کتاب_اول
#فانوس_دانایی
#شناختهای_لازم_در_زندگی_مشترک
#محسن_عباسی_ولدی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

یکی از رفتارهای والدین که میتواند زمینه تقویت حیا در کودک باشد تعویض لباس یا حمام کردن در نزد کودک است.
اگر بی پروا و در حضور کودک لباس خود را عوض کنند یا بصورت عریان در حمام با کودک بالای 2سال خود حاضر شوند و کودک شاهد عریانی بی پروای پدر یا مادر خود باشد مفهوم حیا و عفت را با هیچ دستورالعمل و سخنرانی ای فرا نخواهد گرفت.

[استاد صادقی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‍ گاهي بدون آنكه بدانيم به كودك اضطراب و استرس وارد مي كنيم و در انتها تعجب ميكنيم چرا فرزندمان بي قرار است و اذيت ميكند.

« زود باش كار دارم»؛ «زود بگو باید برم»، «بدو دیرم شده» این جملات استرس را در جان كودك می نشاند.

این وظیفه شما والدين است كه زمان را طوری تنظیم كنید كه مجبور به عجله كردن نباشید.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

عواقب خطرناک افراط در تربیت مذهبی کودکان

🔸در تربیت، تمام قوایی که در وجود انسان هست حکمت و مصلحتی دارند. اگر در ما غرایز شهوانی هست، لغو و عبث نیست. ما باید این غرایز شهوانی را در حد احتیاج طبیعی اشباع کنیم؛ اینها یک حقی دارند. آدم‌های کج سلیقه‌ای پیدا می‌شوند که به خودشان یا به بچه‌شان که تحت کفالت تربیتشان است، فشار می‌آورند.

🔹احتیاج به بازی در بچه یکی از حکمت‌های پروردگار است. یک مقدار انرژی در وجود کودک ذخیره است که او فقط به وسیله بازی می‌تواند این انرژی را دفع کند. انسان اشخاصی را می‌بیند که نمی‌گذارد بچه پنج شش ساله برود با بچه‌ها بازی کند، هر مجلسی که خودش می‌رود بچه را هم می‌برد برای اینکه تربیت بشود. جلوی خنده او را می‌گیرد، جلوی خوراک او را می‌گیرد.

🔸یا یک افرادی پیدا می‌شوند "ما دیده‌ایم" که چون خود او مُعَمّم است، یک عبا و عمامه و نعلین تهیه می‌کند، بچه هشت ساله را عمامه سرش می‌گذارد، عبا به دوشش می‌اندازد و همراه خودش این طرف و آن طرف می‌برد.

🔹بچه بزرگ می‌شود در حالی که احتیاجات طبیعی وجودش برآورده نشده است، همواره به او گفته‌اند خدا، قیامت، آتش جهنم. تا در سنین بیست و چند سالگی، این قوای ذخیره شده، این شهوت‌ها و تمایلات اشباع نشده یک‌ مرتبه زنجیر را پاره می‌کند.

🔸این بچه‌ای که شما می‌دیدید در اثر تلقین پدر در دوازده سالگی نمازش بیست دقیقه طول می‌کشید، نماز شب می‌خواند، دعا می‌خواند، یک‌مرتبه می‌بینید در بیست و پنج سالگی یک فاسق و فاجری از آب درمی‌آید که آن سرش ناپیداست. چرا؟ برای اینکه شما به بهانه مقامات عالیه روح، سایر غرایز او را سرکوب کرده‌اید.
[استاد مطهری]
کتاب آزادی معنوی، ص۱۱۵ (با تلخیص)

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

💕
#نماز 

✔️برای مشتاق کردن فرزند خود به نماز، قبل ازسن تکلیف برای دختران یک چادر نماز و جانماز و مهر وتسبیح قشنگ وبرای پسرهم همین ها غیر از چادر را تهیه کنید.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
💕
#نماز

✔️برای مشتاق کردن فرزند خود به نماز، قبل ازسن تکلیف برای دختران یک چادر نماز و جانماز و مهر وتسبیح قشنگ وبرای پسرهم همین ها غیر از چادر را تهیه کنید.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🍃🌸🍃🌸🍃
🍃🌸🍃🌸

#استادسلطانی

✅بچه ها باید اسباب بازی ساده
داشته باشند و ما باید بازی را تعمیم بدهیم، با هم بازی کردن و بازی در طبیعت و از بازی لذت بردن را تمرین و تعمیم بدهیم. 

🔸بازی لذت و حض دارد، خرید اسباب بازی هیچ چیز ندارد. والدین امروز گرفتار هستند و فکر می کنند که با خرید اسباب بازی به نیاز کودک پاسخ می دهند. درک تولید این جا به ما کمک می کند، اسباب بازی تولید کنیم با هر چیزی که ممکن است حتی با دورریختنی ها. 

✅بچه ها خیلی کم به اسباب بازی فروشگاهی نیاز دارند چون محیط و طبیعت پر از اسباب بازی است منتهی تفکر تولید باید حاکم باشد نه تفکر مصرف.

💠بچه ها اصلاً تجمل را دوست ندارند و در نهایت سادگی به دنیا می آیند بلکه ما تجمل را به آنها القا می کنیم، بچه ها اصلاً اهل تجمل نیستند و نیاز به آسایش دارند.

✅ همین سادگی باید در پوشاک بچه ها هم باشد. پوشاک بچه ها باید راحت، جنس خوب و طبیعی و زیبا باشد اصلاً نباید مجلل و شیک باشد. این خود یک هنجار است که در عروسی ها لباس بچه ها از لباس عروس و داماد قشنگ تر است. چه اشکالی دارد که بچه ها با لباس راحت عروسی بروند تا راحت بدوند و بازی کنند و دودست لباس هم یدک داشته باشیم که اگر کثیف کردند برویم یک گوشه و برایشان عوض کنیم، تا دوباره برود و بازی کند. 

🔸چه قدر بچه ها را به خاطر لباس در فشار و توبیخ قرار می دهیم؟ اشاره می کنم به کارکرد؛ کارکرد لباس چیست؟

⬅ چرا این قدر زود لباس ها و وسایل دلمان را می زند و یک لباس گرانقیمت را که فقط یک بار پوشیدیم دیگر حاضر نیستیم که دوباره بپوشیم؟

✔ چون بشر تنوع طلب است و تغییر می خواهد و لحظه به لحظه می خواهد که نو شود، این حالت در فطرت بشر است. ما اگر نو شدن فطرت و روح را یاد نگیریم و دچار مخروط برعکس ذهن شویم و دچار نو شدن مادی شویم، همین بلا سرمان خواهد آمد. مرتب از داشته هایمان دلزده خواهیم شد حق هم داریم چون انسان باید مرتب نو شود و نقطه ی نگاهی که دارد باید نو شود؛ وقتی نقطه ی نگاه مادی داشته باشیم طبیعتاً نقطه نگاهمان هم به سمت پایین خواهد بود و مبل و وسایل خانه و غیره را خواهیم دید.
🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

❇️ تربیت‌های مشرکانه!!

#بیانات_بزرگان

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
❇️ تربیت‌های مشرکانه!!

#بیانات_بزرگان

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

#معرفی_بازی:
رنج سنی 👈نوزاد

بازی اول: صدا درآوردن

شنیدن و دیدن، اولین توانمندی‌های کودک است که به ظهور می‌رسد. در این دوره بازی به معنای حرکتی آن برای کودک معنایی ندارد؛ اما بازی‌هایی که کودک از طریق شنیدن و دیدن از آن لذت می‌برد، برای او مفید است.
بچه‌ها از همان هفته‌های نخستین زندگی نیازمند به بازی هستند؛ اما بازی با نوزاد خیلی ساده و پیش پا افتاده است. شاید ما و حتی کودکان هیچ حسی با این بازی‌ها نگیریم؛ اما برای نوزادان جذاب است. یکی از این بازی‌ها صدا درآوردن است. کودک از شنیدن صدای برخورد دو چیز با هم لذت می برند؛ البته نباید این صدا به گونه‌ای باشد که او وحشت کند. مثلاً به هم خوردن دو لیوان پلاستیکی برای نوزادان جذاب است؛ اما به هم خوردن دو قابلمه برای او ترسناک است. صداهایی هم که والدین با دهانشان ایجاد می‌کنند، برای کودک جالب است.

[کتاب منِ دیگرِ ما]
استاد عباسی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

کلیـ🔑ـد حفظ دخترتون از ارتباطات
و آسیبهای جنسی در دست شماست!

❌هرقدر رفیق تر ومهربونترباشید
تمایلش به دریافت عاطفه از مردان دیگه رو کمتر میکنید!

#استادشجاعی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

قرآن کریم تکلیف می کند که فرزند برای ورود به اتاق والدین اذن بگیرد، اما یک عده دختر بچه ای را که هنوز بالغ نشده است نیمه عریان در ملا عام می آورند و خودشان هم کنار او به همین حالت می ایستند.
اگر کسی اعتراض کند چرا این طور فرزندت را در ملا عام آوردی؟
می گوید: او که هنوز مکلف نشده است. در حالی که توجه نمی کند در حال تربیت فرزندش است و این گونه او را بی حیا بار می آورد.

[آیت الله مجتبی تهرانی]
کتاب تربیت فرزند

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

عرضه بهترین نشان های پوشاک ایرانی ولوازم تحریر
کیفیت تضمینی👌👌
قیمت مناسب😳😳
مستقیم وبدون واسطه✅✅

خانه ایرانی حامی تولید ملی🇮🇷🇮🇷

https://t.me/joinchat/AAAAAEDxDJiiyYDVPUqNVA
عرضه بهترین نشان های پوشاک ایرانی ولوازم تحریر
کیفیت تضمینی👌👌
قیمت مناسب😳😳
مستقیم وبدون واسطه✅✅

خانه ایرانی حامی تولید ملی🇮🇷🇮🇷

https://t.me/joinchat/AAAAAEDxDJiiyYDVPUqNVA
تربیت دینی و علمی کودک

با بچه های لجباز چه کنیم؟

بچه ها از 3 سالگی نه گفتن را یاد می گیرند و لجبازی ها شروع می شوند. این نوعی اعلام استقلال است. این خیلی مهم است که بچه ها نه گفتن را یاد داشته باشند پس مهم است که با لجبازی ها چطور مقابله کنیم. با كمي خلاقيت و ابتكار مي توانید بدون نگراني و عصبانيت راه حل هاي خوبی پیدا کنید.

🔸او را بخندانيم! وقتي كه آنها مي خندند، هم فکرشان مشغول است هم دفاعشان می شکند.
🔸خاطرات دوران كودكي خود را تعريف كنيم! بهترين روش براي سر گرم كردن فرزندمان در مواقع ضروري داستان گفتن است. حتي اگر داستان ساختگي باشد.

🔸 آهنگين صحبت كنيم! مي توانيم زمان آواز خواندن، يك يا دو كلمه را اشتباه تلفظ كنيم. با اين كار حواس فرزندمان به اشتباه ما بيشتر از کارهایی مثل لباس پوشیدن یا مسواك زدن جلب مي شود.
🔸 تغيير صدا بدهيم! با تغيير دادن صدايمان براي كودكان داستان هاي جالب تعريف كنيم مانند صحبت كردن پيرزن بي دندان، صحبت كردن با لهجه هاي مختلف، حرف زدن بچه گانه و يا هر تقليد صدايي كه مي توانيم انجام دهيم.
🔸به او رازي را بگوييم! "من مي خواهم يك راز خيلي مهم را به تو بگويم. مي خواهي آن را بشنوي؟" وقتي كه او با سر بله گفت او را بغل كنيم و چيزهاي جالب و شيرين را در گوشش بگوييم؛ بعد می توانیم او را همراه کنیم.

🔸 روي نكات مثبت تاكيد بيشتري كنيم! آيا فرزندمان از دست شستن قبل از شام يا شامپو زدن متنفر است؟ تعريف و تمجيد كردن از يك مدل قديمي ترفند خوبي است بگوييم هر وقت كه سرت رابا شامپو مي شويي، موهايت بسيار براق و زيبا به نظر مي رسند، هم چنين بوي خوبي مي دهد.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

اگر زن یا مرد ۵۰ ساله ای را دیدید که کله شق و لجباز است، خسیس است،
بیش از حد تمیز و مرتب است .
وسواس دارد .
افسردگیِ سنگین دارد .
اضطرابِ فراگیر دارد .
خشمِ انفجاری دارد .
بسیار بدجنس است .
بسیار کینه توز است.
آدمیست که با شَک زندگی میکند .
احساسِ بدی راجع به خودش دارد .
از بدنش خجالت میکشد و...

همه اینها به آسیب های ۱ تا ۳ سالگی برمیگردد. یعنی بینِ ۱ تا ۳ سالگی اوضاع خراب بوده.

بیشترین آسیب ها را انسان بینِ ۱ تا ۳ سالگی یا ۱۴ تا ۳۶ ماهگی میخورد.

به کودکی فرزندانتان توجه کنید. قسمت عمده ای از شخصیت آنها در گرو رفتار والدین در این دوران کوتاه است...

🌷join🔜 @koodak_tarbiat