تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

🌾🌿🍁🌾🌿🍁
🌿🌾🍁
🌷

✳رشد کنترل ادرار

ممکن است فرزند تان کنترل ادرار را در زمانی که شما انتظار دارید به دست نیاورد و این امری طبیعی می باشد. برای این کار احتیاج است که مغز، اعصاب و عضلات او به اندازه کافی رشد کنند. کودک قبل از پانزده ماهگی ممکن است حتی برای یک ثانیه هم نتواند ادرار خود را نگه دارد. تا 2.5 سالگی فرزند شما قادر خواهد بود ادرار خود را تا 4 یا 5 ساعت نگه دارد و از آن به بعد مدت زمان نگهداری، طولانی تر نیز می شود.

🔺یک سالگی تخلیه مثانه فرزند شما بدون اراده می باشد و هیچ گونه کنترلی بر آن ندارد. ممکن است متوجه شوید که فرزند تان پوشک خود را بعد از غذا خیس می کند.

🔺سیزده ماهگی در این سن هم چنان کنترلی بر ادرار خود ندارد اما اگر پس از خوردن غذا او را بر روی لگن بگذارید ممکن است استفاده از آن نتیجه بدهد.

🔺پانزده ماهگی کم کم نیاز به دفع ادرار را احساس می کند، اما با این حال نمی تواند کنترلی بر آن داشته باشد و فورا آن را رها می کند.

🔺هجده ماهگی ممکن است بتواند در این سن اخطار هایی به شما بدهد، زیرا مثانه و اعصاب اش تا حدی تکامل یافته است ولی هنوز به تنظیم بیشتری احتیاج دارد.

🔺بیست و یک ماهگی تکرر ادرار در این سن شایع می باشد. افزایش دفعات خیس کردن در حدود بیست و یک ماهگی طبیعی است.

🔺دو سالگی در این سن می تواند از لگن استفاده نماید. حتی ممکن است از شما بخواهد او را تنها بگذارید.

🔺دو سال و نیم قادر است اغلب خشک باقی بماند و شاید دیگر نیازی به پوشک نداشته باشد.

🔺سه سالگی بهتر است برای جلوگیری از شب ادراری، از کودک بخواهید قبل از خواب به دستشویی برود.

@koodak_tarbiat
🍁🍂🌾🍁🍂🌾🍁
تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان:#تربيت فرزند از قبل از بارداري تا نوجواني. (قسمت دوم)

✴زمان: ٣٥دقيقه 🕰

✴️بیان:#استادحورايي

✴️ریز موضوعات:

🔷 اولين قدم در تربيت فرزند خوب.

🔷انتخاب آگاهانه در امر ازدواج؛تربيت يك نسل.

🔷 چهار عامل بسيار مهم كه تربيت به انها وابسته است.

🔷 فايده مطرح كردن بحث وراثت در تربيت چيست؟

🔷 تغذيه مهمتر از تربيت. تاثير عجيب لقمه حلال در تربيت.

🔷 دوران بارداري؛دوران ميزباني.

🔷پنج ماده غذايي كه خوردنش براي زن باردار در روايات تاكيد فراوان شده.

🔷 تاثير مراقبت و عبادت ويژه و در نهايت توكل به خداوند.


⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️

🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
@koodak_tarbiat

📚#قصه شب

📝 عنوان: بادبادك كجا ميري؟🎈🎈

🎤با صدا و هنر :پگاه رضوي

⏰زمان : ١٠ دقيقه.

يكي بود. يكي نبود. غير از خدا هيچكس نبود. يك پسري بود كه عاشق نقاشي كردن بود. 👱🏼اون هر روز مي نشست و قلم موشو مي زد تو رنگ و باهاش رو كاغذ نقاشياي قشنگ مي كشيد🎨و هر بار كه ميخواست قلم موشو تميز كنه ،با يك دستمال تميز اونو پاك ميكرد ودوباره تو يه رنگ جديد ميزد🖌يك روز وقتي خوب نقاشي كرد ،يك نگاهي به دسمالش انداخت و ديدكه ....وااي. دسمالش چقدر قشنگ و رنگارنگ شده. زرد و سرخ و ابي و بنفش و..با خودش فكر كرد دستمالش چقدر شبيه يه بادبادكه. فقط يه چشم و دهن كم داشت.بعد سريع با قلم مو براش چشم ودهن كشيد و گذاشتش كنار پنجره تا خشك بشه و باهاش بادبادك بازي كنه🎈اما ناگهان باد تندي وزيد🌬و...

🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈🎈
⬇⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸
@Koodak_tarbiat


🍁عنوان:#حديث_تربيتي

قال رسولُ الله (صلي الله عليه واله):

🍁 اَكرِموا اولادَكم و أٓحسِنوا آدابٓهُم يُغْفٓر لَكم

🍂فرزندان خود را گرامي بداريد و آنان را آداب نيكو بياموزيد تا امرزيده شويد.

ميزان الحكمه ج ١،ص١٠٣


☘☘☘☘☘☘☘☘
تربیت دینی و علمی کودک

🌺بسم الله الرحمن الرحیم🌺
تربیت دینی و علمی کودک

🌺بسم الله الرحمن الرحیم🌺
تربیت دینی و علمی کودک

🍂🌿🌾🍂🌿🌾
🌾🍂🌿
🌺
قدرت «نه» گفتن را به فرزندتان بياموزيد:


به نظر مي‌رسد اگر بتوانيم به فرزند خود اين آموزش را بدهيم كه بتواند در برابر بعضي از امورات و خواسته‌هاي ديگران «نه» بگويد، خيلي از بار مشكلات كم مي‌شود. پرورش اين مهارت بسيار حائز اهميت است چرا كه جوانان ساده لوح و مظلوم كه مجبورند در برابر هر آنچه ديگران از آنها انتظار دارند سر تسليم فرود آورند به دنبال آن دچار صدها مشكل خواهند شد.

خيلي از جوانان كه به دام اعتياد افتاده و به فساد اخلاقي مبتلا شده‌اند و آن‌هايي كه زندگي خود را باخته‌اند و دام دوستان ناباب افتاده‌اند و آن‌هايي كه درس و زندگي خود رها كرده‌اند، اكثراً كساني هستند كه هميشه مي‌خواسته‌اند مطيع و فرمانبردار باشند و در برابر هر خواهشي بله قربان‌گو بوده‌اند واظهار مي‌كرده‌اند ما نمي‌توانيم «نه» بگوييم، خجالت مي‌كشيم و زشت است! فكر مي‌كنيم كه در برابر ديگران بي ادبي كرده‌ايم.

در صورتي كه «نه» گفتن قدرت و مردانگي مي‌خواهد و اين مهارت از همان ابتداي كودكي بايد با رفتارهاي عملي در منزل شكل بگيرد. حتي اگر خودمان خواسته‌ نامعقولي از كودك داشتيم اگر «بله» گفت، به او بگوييم چه دليلي دارد كه «بله» گفتي؟ جواب مي‌دهد: «چون شما را دوست دارم!» بدانيد اين پايه يك خطر در آينده است.

در اين مرحله خيلي با اطمينان و صريح و زيبا به او آموزش دهيد كه بايد «نه» مي‌گفتي! به هر كسي كه مي‌خواهد باشد، وقتي انتظارش نامعقول است، ديگر فرقي ندارد پدر يا مادر يا معلم يا فردي ديگري باشد و تمام تبعات اين بله گفتن را به او گوش‌زد كنيد. اگر اين مهارت‌ها را از خانه خود شروع نماييم ،تبديل به يك عادت مي‌شود و اگر ديديم فرزند ما در برابر خواسته‌هاي نامعقول ديگران «نه» گفت، او را بايد تحسين و تشويق كنيم. ديگران هم ناراحت شدند، بشوند، اين چه منطقي است كه مي‌پذيرد، من فرزندم را بد تربيت كنم چون كه ديگران ناراحت مي‌شوند؟ آنها كه هرگز در آينده هزينه مشكلات فرزند شما را نخواهند داد،‌اگر فرزند شما در برابر خواسته‌هاي نامعقول «نه» گفت، حتما بگوييد و آموزش دهيد كه كارش اشتباه نبوده است. او بايد منطقي و غيرمنطقي بودن يك عمل را تشخيص دهد.

ولي متأسفانه خانواده‌ها نه تنها اين كار را نمي‌كنند بلكه دائم در گوش فرزند خود مي‌خوانند كه پسر خوب كسي است كه حرف ديگران را گوش كند،‌ خواه خوب باشد، خواه بد باشد و اگر پسر آنها با جديت در برابر يك آدم بزرگ «نه» گفت، او را سرزنش و حتي تنبيه مي‌كنند كه چرا به آدم به اين بزرگي «نه» گفتي. اين جاست كه كار خراب مي‌شود و بله گفتن در هر شرايطي را به پسر يا دختر خود آموزش مي‌دهند.

وقتي كه خانواده‌اي تأكيد زياد مي‌كند كه بايد حرف بزرگ‌ترها را گوش كرد. مثلاً دختري 14 ساله كه با پسري 16 ساله مواجه مي‌شود و پسر از دختر تقاضاي دوستي مي‌كند، دختر به ياد گفته‌هاي پدر و مادرش مي‌افتد كه آنها بارها گفته‌اند حرف بزرگ ترها را بايد گوش كرد، ‌پس جواب «آري» گفتن اشكالي ندارد!

يا پسري كه دوستش به او سيگار تعارف مي‌كند و او بايد بگيرد و بكشد زيرا پدر و مادرش بارها گفته‌اند كه پسر خوب كسي است كه حرف بزرگتر از خودش را گوش كند!

اين‌ها همه نكته‌هاي تربيتي اثرگذاري است كه با روح و شخصيت فرزند شما جوش مي‌خورد. پس بدانيد ناتواني در «نه» گفتن؛ به خواسته‌هاي نامعقول ديگران، مي‌تواند باعث صدها مشكل گردد.

ناتواني در «نه» گفتن علت‌هاي متفاوت دارد:

خواسته‌هاي پدر و مادر، ‌احساس گناه به خاطر از دست دادن دوست، بي‌احترامي به بزرگتر‌ها،‌ كم نياوردن در مقابل ديگران و ...

پس آموزش را شروع كنيد. در گام نخست به او بياموزد كه «نه» بگويد و چندين بار در كارهاي مختلف با فرزندتان تمرين كنيد و دليل قاطع خود از «نه» گفتن را بيان كنيد و پيامدهاي منفي «بله» گفتن را آموزش دهيد تا او بداند حق دارد خواسته‌هاي غيرمنطقي ديگران را به راحتي رد كند. در گام دوم با او همدلي كنيد و با تحسين و تشويق و تمرين‌هاي كوچك و بزرگ اين موارد را در منزل آموزش دهيد، اگر چه دچار خسارت مي‌شويد، زيرا فرزندتان بايد تجربه كند. مثلا با اين تمرين آموزش را شروع كنيد. يك روز به پسرتان بگوييد بدون اجازه كيف مادرش را بازرسي كند و يا مقداري پول بردارد، تا او طعم شيرين «نه» گفتن را حس كند و طعم تلخ «بله» گفتن را عمق وجودش لمس كند.

(کتاب کلیدهای طلایی تربیت پسران موفق ،دکترحسنعلی میرزابیگی )

@koodak_tarbiat
🍂🍃🌾🍂🍃🌾🍂🍃🌾
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂🍃🍂🍃🍂
🍃🍂🍃
🌹
کودکانتان را از مراسم خاکسپاری دور کنید

دکتر کتایون خوشابی- فوق تخصص روان پزشکی اطفال:
-
کودکان زیر ۳ سال، درکی از مفهوم مرگ و کودکان زیر ۵ سال، درکی از برگشت ناپذیری افراد فوت شده ندارند. وقتی کودکی در این سن و سال مرگ عزیزی را تجربه می کند ممکن است بارها در طول روز سراغ فرد متوفی را بگیرد. از ۶ سالگی به بعد کودکان مثل بزرگسالان متوجه مفهوم مرگ هستند. با توجه به اینکه مراسم خاکسپاری در کشور ما بسیار عاطفی برگزار می شود بهتر است کودان را تا ۸ سالگی به مراسم خاکسپاری نبریم.
حضور کودکان در این مراسم باعث افزایش سطح اضطراب در آنها می شود و می تواند میزان وابستگی کودک را به اطرافیان افزایش دهد و باعث بروز اختلال هایی مانند شب ادراری، ناخن جویدن و... شود. کودک بعد از ۵ سالگی غیر از مراسم خاکسپاری می تواند به صورت کوتاه در مراسم سوگواری شرکت کند. باید اجازه دهید کودک متوجه فوت عزیزش بشود و برای او عزاداری کند.

@koodak_tarbiat
🍂🍃🌾🍂🍃🌾🍂🍃
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

ما با کارهای شبانه روز خود <ابدیت >خود را میسازیم.

📟کانال کیش مهر.در محضر علامه طباطبایی ره
▶️: @mohamad_hosein_tabatabaei
ما با کارهای شبانه روز خود <ابدیت >خود را میسازیم.

📟کانال کیش مهر.در محضر علامه طباطبایی ره
▶️: @mohamad_hosein_tabatabaei
تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان:#پرسش هاي تربيتي.

✴️ بيان:#استاددهنوي.🎙

✴️زمان :٤٠ دقيقه.

❇️ با سه موضوع تربيتي:

☘١-#وسواس در عبادت و طهارت در سن بلوغ.علل و راهكارهاي آن.

☘٢-#ارتباط كودك با همسالان نامطلوب و بيان اثار و راهكارهاي آن.

☘٣-بيان آسيبهاي #اجبار نوجوان به عبادت و راهكارهاي آن.

⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️

🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🌿🌾🍁🌿🌾🍁
🍁🌿🌾
🌺
❇شيوه هاي كمك به كودكان خجول

به منظور كمك به كودكان خجالتي مي توان از نكات زير بهره جست (هيسون و ترايست ، ۲۰۰۱):
۱ _ درك و پذيرش كامل كودك : حساس بودن نسبت به علايق و احساسات كودكان موجب نزديكي بيشتر والدين به فرزندشان مي شود. والدين با اين كار نه تنها به كودك نشان مي دهند كه برايش ارزش و احترام قائلند، بلكه اعتماد به نفس او را نيز تقويت مي كنند.
۲ _ پرورش عزت نفس : كودكان خجول و كمرو به احتمال زياد خودپنداره اي منفي از خود در ذهن دارند و احساس مي كنند كه مورد پذيرش هيچ كس نيستند. به همين دليل بهتر است روش هاي دوست يابي كودك را تقويت نمود و او را تشويق كرد تا خود براي دوستي پيشقدم شود. سعي كنيد هرگاه كه كودك كار مثبت و ارزنده اي انجام مي دهد، او را تشويق كنيد. پژوهش ها نشان مي دهند كودكاني كه احساس خوبي نسبت به خود دارند، كمتر دچار شرمساري و خجالت مي شوند.
۳ _ پرورش مهارت هاي اجتماعي : رفتارهاي اجتماعي كودك را تقويت كنيد. هوينگ پيشنهاد مي كند كه خوب است به اين گروه از كودكان جملات و عبارات مودبانه و اجتماعي مثل «مي توانم با شما بازي كنم ؟» و…. آموخته شود. همچنين اگر فرصتي پيش آمد، اين كودكان را با كودكان كوچك تر از خودشان هم بازي كنيد، زيرا كودكان خجالتي هنگام بازي با كوچك ترها احساس خودابرازگري بيشتري دارند (فورمن و هارتاپ، ۱۹۷۹) بازي كردن با گروه هاي جديد همسالان نيز به آنان فرصت مي دهد كه احساس راحتي و موفقيت بيشتري در يافتن دوست هاي جديد بكنند.
۴ _ قرار دادن كودك خجالتي در موقعيت هاي جديد : كودك را به محيط هايي كه براي او آشنا نيست ببريد. اجازه دهيد كه با كودكان ديگر بازي كند. سعي كنيد امنيت او را از هر لحاظ تامين كنيد و آنچه را كه دوست دارد در دسترسش قرار دهيد.
۵ _ خجالتي بودن هميشه بد نيست : در نظر داشته باشيد، برخي از ويژگي هاي كودكان خجالتي مي تواند مثبت و پسنديده هم باشد، از جمله؛ كودك در كارهاي كلاسي و مدرسه اي خود موفق عمل مي كند، رفتاري عطوفت آميز و ملايم از خود نشان مي دهد، با دقت به گفته هاي ديگران گوش مي دهد،خوب مراقب اطراف خود است و با احتياط كار مي كند.علاوه بر آن گاه به نظر مي آيد كه كودك خجول از اين كه از سوي ديگران ناديده گرفته مي شود، چندان ناراحت نيست و هيچ كمبودي از اين بابت در خود حس نمي كند.

@koodak_tarbiat
🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
@koodak_tarbiat

📚#قصه شب

📝 عنوان: مورچه و جيرجيرك🐜

🎤با صدا و هنر :پگاه رضوي

⏰زمان : ١٠ دقيقه.

يكي بود. يكي نبود. غير از خدا هيچكس نبود. يك جيرجيركي بود كه توي يك جنگل🌴زيبا از صبح شروع مي كرد به آواز خوندن🎶تا شب. همه حيووناي جنگل عاشق صداي جيرجيرك بودن. اونم كارش اين شده بود كه از صبح تا شب مينشست و فقط آواز مي خوند. كم كم فصل پاييز شد🍂و مورچه ها شروع كرده بودند🐜 از صبح تا شب كار مي كردند وبراي زمستونشون دونه جمع مي كردند.جيرجيرك كه از كار مورچه ها تعجب ميكرد. يك روز به اقا مورچه گفت:........


⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏🍐
تربیت دینی و علمی کودک

🔴 🌿 تبادل 110 🌿 🔴


🌹معرفی کانال های مذهبی ، ارزشی و اخلاقی بصورت جامع🌹


⭕️ با نشر این لیست مدافع دین باشید ⭕️

💐 لیست شماره 2⃣ 💐

🌴🌴🌴🌴🌴🌴

✅ دختران چادری

https://telegram.me/clad_girls

✅ تربیت دینی وعلمی کودک

https://telegram.me/koodak_tarbiat

✅ تصویر●اندیشه●احساس

https://telegram.me/thinkpics

✅ راهنمای اربعین

https://telegram.me/Arbaeen

✅ یـــازهـرا

@yazahra141205 ️

✅ مشاوره خانواده

https://telegram.me/joinchat/ArfBpzwRZfHn09rQjCFkqw

✅ عاشقان ولایت

https://telegram.me/joinchat/BkAJejvlcXzT71oRX-le3A

✅ خیمة الحسین (علیه السلام)

https://telegram.me/imamHusayn

✅ احکام و مسائل شرعی
(به روزترین احکام شرعی)

https://telegram.me/joinchat/BmqyHzwHxH6bnjZfDWIN5A

✅ لَبَيْکـــــَـــــ یـٰا حُسَيْنــــــــــْ (ع)

https://telegram.me/labbaik_ya_hussain

✅ کانال جوان ایرانی

https://telegram.me/javaan_irani

✅ لبیک یا حسین (ع)

https://telegram.me/imamhossein

✅ احکام و شبهه

Telegram.me/etghad

✅ پلاک خاکی

https://telegram.me/pelakkhaki

✅ امام حسین

https://telegram.me/yahosseinimam

🌴🌴🌴🌴🌴🌴


برای پیوستن به این لیست تبادل ، عضو این کانال شوید :
@Tabadol110

🌿 تبادل 110 🌿
تربیت دینی و علمی کودک

. 🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺
@Koodak_tarbiat


🍁عنوان:#حديث_تربيتي

🍁 قالَ رَسُولُ اللهِ - صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه - :
اَحِبُّوا الصِّبْیانَ وَ ارْحَمُوهُمْ وَ اِذا وَعَدْتُمُوهُمْ فَفوا لَهُمْ فَاِنَّهُمْ لایَرَوْنَ اِلّا اَنَّكُمْ تَرْزُقُونَهُمْ.‘‘

🍂رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: كودكان خود را دوست بدارید و با آنان مهربان باشید، وقتی به آن‌ها وعده‌ای می‌دهید حتماً وفا كنید زیرا كودكان، شما را رازق خود می‌پندارند.

«وسائل الشیعه، ج 5، ص 126»١٠٣

☘☘☘☘☘☘☘☘
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌸
چرا کودک دلبندمان گاز می گیرد؟

 روش های دفاعی در برابر دندان های کوچک!

۱. ابتدا توجه خود را به فردی معطوف می کنیم که گاز گرفته شده است؛ به خصوص اگر کودک باشد و وی را آرام می کنیم.

۲. سریع، ولی با آرامش، مداخله کنید. کودک را از جمع دور کنید. هرگز برای تلافی، او را گاز نگیرید. قاطعانه، به وی بگویید «گاز نگیر. گاز گرفتن، آسیب می رساند و من به تو اجازه نمی دهم گاز بگیری و به کسی آسیب برسانی.»

۳. اثر گاز گرفتن وی را توضیح دهید؛ مثلا بگویید «علی گریه می کند؛ چون تو، او را گاز گرفته ای و به او آسیب رسانده ای.»

۴. برطرف کردن علل احتمالی گاز گرفتن. استرس هایی نظیر شلوغی، سروصدا، گرسنگی، خستگی، خواب آلودگی، نبودن اسباب بازی، بی توجهی یا توجه زیاد به کودک، می تواند او را در این حالت قرار دهد.

۵. بر حسب سن کودک، برای مدت زمانی، وی را از جمع دور کرده، در یک اتاق خلوت، دور از هرگونه عامل خطر یا محرک قرار می دهیم و به وی می گوییم که در صورت تکرار گاز گرفتن، این کار را برای وی تکرار می کنیم.

۶. به کودک خود آموزش دهید که برای بیان احساسات، به جای کارهای این چنینی، از لغات استفاده کند؛ البته پس از فروکش کردن هیجانات منفی وی.

@koodak_tarbiat
🍂🍁🌿🍂🍁🌿
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍀🍁🍂🍀🍁🍂
🍁🍂🍀
🌹

خطاهای فرزند پروری

1-خطای تو بدی: یعنی پدر و مادر کاری بکنن که معنی اون این باشه که فرزندشون بده .دقت کنین بچه ها کار بد میکنن اما بد نیستند. اونچه بده و باید تنبیه بشه رفتار بچه است، کار نادرستشه نه خودش
2-خطای تو مهم نیستی: مثلا
بچه :مامان امروز ناهار چی داریم؟
مامان:قرمه سبزی
بچه:دوست ندارم .من شیر کاکائو میخورم
مامان:چی دوست نداری؟چرا ؟خیلی خوشمزه است. بابا خیلی دوست داره
خطا:بابا مهمه ،تو مهم نیستی
3-خطای انتظار: وقتی که از بچه انتظار داشته باشیم که بفهمه ما چی میخواهیم بگیم اما از خودمون انتظار نداشته باشیم که واضح و درست حرف بزنیم خطا کرده ایم
4-خطای نادیده گرفتن: وقتی بچه رو نمیبینیم،وقتی احساسش و سلیقه و علاقه اون رو نمیبینیم مرتکب خطای نادیده گرفتن شدیم.
5-خطای سوءاستفاده از قدرت: یک پدر و مادر خوب باید قدرت داشته باشند اما نباید زور گویی کنند
6-خطای دخالت: وقتی پدر و مادر دچار این خطا میشوند که در حریم فرزندشون دخالت کنند. وقتی موقع غذاخوردن رعایت احترام او و بشقابش رو نمیکنن و غذا میریزن تو ظرفش و میگن بخور ،برات خوبه. و یا وقتی سرزده وارد اتاقش میشوند و یا وقتی دفتر خاطرات و وسایل شخصی او را وارسی میکنن تا شاید...چون مادر هستن ویا دلواپس بچشون هستندو...
7-خطای دروغ: مال وقتیه که پدر و مادر دروغ میگن. از دروغهای ساده ای مثل این
غذا نخوری میگم لولو بخورتت
تا دروغهایی مثل:اگه غذا نخوری دیگه دوستت ندارم
8-خطای برچسب: این خطا بدترین نوع خطاست مشکل هم اینه که گاهی اشکار نیست. دو نوع خطای برچسب داریم .خطای برچسب اشکار مثل وقتی که بچه رو تنبل ،لجباز میدونیم و اشکارا در گفته هامون به او تهمت یا برچسبی میزنیم. خطای برچسب پنهان وقتی است که برچسب توی صحبت ما اشکار نیست اما در عمل یا معنی کارهامون میتونه پنهان باشه.
هرنوع برچسبی خوب یا بد ،منفی یا مثبت، تنبل ،شاگرد پادو ،مهمون و شازده کوچولو و... همه این برچسبها عوارض منفی دارن چون واقعیت نیستند.

آموزش جنسی به کودکان، از دید روانپزشکان :

۱- بهترین سن شروع آموزش به کودکان وقتی است که بچه ها را از پوشک میگیرید .
🚫هرگز جلوی جمع شلوارشان را پایین نکشید .
🚫به آنها یاد بدهید که زیر پوشک حریم خصوصی بچه هاست .
🚫هرگز بچه ها را مجبور نکنید کسی را ببوسند .
"مادر برو یه بوس به عمو بده"
یا
"برو بغل دایی جان"
و حرفهایی از این دست.

۲- بگذارید یاد بگیرند که برای بوسیدن و در آغوش کشیده شدن اجازه بچه ها شرط است .

۳- هرگز بچه ها را در سن پایین با هیچ مردی تنها نگذارید
🚫 فکر نکنید پسربچه ها در خطر نیستند اتفاقا آمار تجاوز و آزار جنسی پسر بچه ها رو به افزایش است .

۴- مهارت "نه" گفتن را به بچه ها بیاموزید .

۵- سعی کنید راننده سرویس بچه ها مرد نباشد. مخصوصا مراقب آخرین نفری که با راننده تنهاست باشید .

۶- هرگز وقتی بیرون از منزل هستید سفارش چیزی را ندهید که بچه ها مجبور شوند تحویل بگیرند .

۷- اسم اعضای تناسلی را به بچه ها درست آموزش دهید .
🚫استفاده از اسامی متفرقه را کنار بگذارید .
🚫 به بچه ها یاد دهید صحبت در این موارد خارج از عرف است و هر کسی خواست در این موارد با ایشان صحبت کند سریع شما را درجریان بگذارند .
🚫بگویید این حرفها فقط در چارچوب خانه مطرح می شوند.

۸- بیشتر متجاوزین بچه ها را می ترسانند .

👪 به بچه ها بگویید هر کاری که کرده باشند دوستشان دارید .
🚫هرگز حتی برای تنبیه های معمولی هم این جمله رو به کار نبرید" این کارو کردی دیگه دوست ندارم".
👪بچه ها باید بدانند تحت هر شرایطی خانواده پذیرای ایشان است.

۹- اگر پرستار کودک دارید غیر مستقیم به او بفهمانید که خانه توسط دوربین کنترل می شود .

۱۰- هرگز در سنین ۲ تا ۵ سال شوخی جنسی با همسرتان نکنید به این امید که بچه ها نمی فهمند.
🚫به بچه ها در مورد مسایل جنسی دروغ نگویید.
اگر در مورد نحوه باردار شدن سوال کردند بهتر است با جفت گیری حیوانات شروع کنید .

۱۱- حریم خصوصی را به بچه ها آموزش دهید .
مثلا از بچه ها اجازه بگیرید و بعد ببوسیدشان یا غلغلکشان دهید.
بگذارید گاهی "نه" بگویند .

۱۲- فضایی فراهم کنید که حرف هایشان را برای شما بگویند .
اگر فیلم های ... را در جائی دیدند یا از جائی شنیدند، و از شما توضیح خواستند بگویید که این مخصوص زن و شوهرهاست و بهشان تذکر دهید هیچ کس اجازه ندارد کس دیگری را اینگونه ببوسد .

" مرجع تمام نکات گفته شده جدیدترین مطالب علمی دنیا بوده که توسط روانپزشکان دانشگاه شهید بهشتی بومی سازی شده است"

@koodak_tarbiat
🍁🍀🌿🍁🍀🌿🍁
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

☘🍁🍂☘🍁🍂
☘🍁🍂
🌹
🍁راه کارهای تربیت پسران غیرت مند(با حیا)....


1⃣پرورش فرزند در خانواده ای آکنده از محبت و احترام متقابل

🌀از آنجا که غیرت برگرفته از احساس مسئولیت و محبت نسبت به عزیزان است، در اولین گام باید رشته های محبت و به دنبال آن مسئولیت های ناشی از محبت در خانواده ایجاد شوند. باید فرزند شما و دغدغه هایش مورد توجه و اهمیت پدر و مادر قرار گیرد. اگر پسر بهترین و امن ترین جایگاه برای پرکردن خلاهای عاطفی خود را در خانواده بیابد می تواند اولین و البته اساسی ترین گام برای رسیدن به این هدف باشد.


2⃣ پدران، جامع ترین و کامل ترین الگوهای رفتاری برای پسران

🌀به یاد داشته باشیم که فرزند شما اولین نمودهای غیرت را در رفتار پدر خود می بیند. پس آنچه باید به طور عملی یاد بگیرد جدا بودن حریم غیرت از خشونت است. مبادا خشونت های خود را به نام غیرت به فرزند خود معرفی کرده و ساحت فطری و الهی غیرت را در ذهن او مخدوش کنید. پسر باید به وضوح ببیند که غیرت از سر محبت و دلسوزی است و البته نمودهای آن کاملا منطقی و قابل دفاع است و اینکه گاهی باید این دلسوزی ها همراه با از خود گذشتگی باشد. مرد باید با رفتار خود به فرزندش بفهماند که به واسطه غیرت است که بار مسئولیت خانواده را در بیرون از خانه به تنهایی به دوش می کشد تا مبادا نگاه نااهلی به اهل و ناموسش بیفتد.

3⃣دادن شخصیت والا و قابل اطمینان به پسران در نوجوانی: او می تواند تکیه گاه خانواده باشد

🌀اولین نکته در این کار صبوری و داشتن سعه صدر والدین است چرا که نوجوان به طبع سن کم و تجربه ناچیزش دچار اشتباهات و افراط و تفریط هایی در این زمینه خواهد شد ولی در رویارویی با او هیچ گاه نباید اساس غیرت او را زیر سوال برد و با به کار بردن جملاتی نظیر «دهنت بوی شیر می دهد» و یا «تو هنوز بزرگ نشدی پس دخالت نکن» شخصیت اورا کوچک کرد. بلکه باید از او درخواست کنند تا عاقلانه ترین و نیز صمیمی ترین راه ممکن را برای بروز غیرت خود انتخاب کند و غیرت او را جهت دهی کنند.


4⃣مشورت کردن پدر خانواده با پسر درباره چگونگی حفاظت از حریم خانواده و شریک و سهیم دانستن او در این امر؛

🌀پدرها باید بدانند که در این مشاوره ها در واقع از فرزند خود می خواهند تا در غیرتمندی خود همچون یک انسان بالغ رفتار کند. نوجوان شما باید در ادامه این مشورت دهی ها برای به ثمر رسیدن نگرانی هایش مسئولیت بپذیرد. برای مثال شما می توانید مشغله زیاد خود را بهانه کنید و از پسر خود بخواهید تا شما را یاری کند و برای آسایش خانواده خریدهای منزل را بر عهده گیرد چرا که شایسته نیست مادر یا خواهر او برای خرید به بیرون از منزل بروند.


5⃣همراه کردن پسر نوجوان خود با گروهی که دغدغه تدین و غیرت دینی دارند.

🌀به زعم بسیاری تاثیرگذاری دوست و همنشین در دوران نوجوانی می تواند بسیار بیشتر از خانواده باشد. پس از همان کودکی پسر خود را با گروهی که دغدغه تدین و غیرت دینی دارند همراه کنید. شاید بهترین و در دسترس ترین گزینه مساجد و پایگاه های بسیج و البته جلسات و محافل قرآنی باشد.


6⃣دوران بلوغ جنسی پسر خود را دست کم نگیرید؛

🌀دوران بلوغ جنسی که در بسیاری با بلوغ احساسی همراه است،
دوران انتخاب های عجولانه و دل بستگی های ظاهری است. پس بهتر است در این دوران رفت و آمدهای خود با خانواده هایی که حد و حدود پوشش در آنها کامل رعایت نمی شود و یا مردان آنها در غیرت مندی نسبت به ناموس کاهل هستند کمتر کنید و الگوهای مناسب را برای او دسترس پذیرتر کنید.


@koodak_tarbiar
☘🍁🌿🍂☘🍁🌿🍂☘
تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان:#آسيبهاي فرزندان #طلاق
يا مصيبت ديده؛

✴️ بيان:#استاددهنوي.🎙

✴️زمان :٨ دقيقه

✳️ريز موضوعات:

☘مدرسه گريزي فرزندان متاركه يا مصيبت ديده .

☘ اضطراب از دست دادن والد تنها.

☘كندي روند بهبود وعلت آن.

☘بيان ده توصيه مهم در بهبود اضطراب اين كودكان.

☘تقويت ايمان؛اهميت ذكر وياد خدا.

⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️

🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان:نقش #عامل بودن در تربيت فرزند خوب.

✴️ بيان:#استادحورايي

✴️زمان : ٢ دقيقه

✳️ريز موضوعات:

☘نقش مراقبت از خود در تربيت فرزند .

☘والدين،عامل قويتر.

☘اصلاح انتظارات از فرزند.


⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️
🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
@koodak_tarbiat

📚#قصه شب

📝 عنوان: پيرمرد و سكه هاي طلا 💰

🎤با صدا و هنر :پگاه رضوي

⏰زمان : ٨ دقيقه

⚜يكي بود. يكي نبود.زير گنبد كبود غير از خداي مهربون هيچكس نبود. يك پيرمردي بودكه خيلي وضع مالي خوبي نداشت. توي يك دهكده اي كه نه خيلي دور بود نه خيلي نزديك،تنهايي زندگي مي كرد🏡 اون يك زمين كوچيك داشت كه هر سال توش محصول مي كاشت 🌾🌿و برداشت ميكرد وبا پولش زندگيشو ميگذروند.
يك روز رفته بود به زمينش سربزنه كه يكهو ديد.....

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎
تربیت دینی و علمی کودک

🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸
@Koodak_tarbiat

🍁عنوان:#حديث_تربيتي

🍁قال الامام الصادق - عَلَیْهِ السَّلامُ -
انَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَیَرْحَمُ الرَّجُلَ لِشِدَّةِ حُبِّه لِوَلَدِهِ.

🌿امام صادق - علیه السلام - فرمود:؛ همانا خداوند متعال نسبت به شخصی كه نسبت به فرزند خود محبت بسیار دارد رحمت و عنایت می‌كند.

«مكارم الاخلاق، ص 113»

☘☘☘☘☘☘☘☘
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌺

 ❇روش های صحیح برخورد با کودکی که گاز میگیرد( یا میزند،مو میکشدو...)

۱. ابتدا توجه خود را به فردی معطوف می کنیم که گاز گرفته شده است؛ به خصوص اگر کودک باشد و وی را آرام می کنیم.

۲. سریع، ولی با آرامش، مداخله کنید. کودک را از جمع دور کنید. هرگز برای تلافی، او را گاز نگیرید. قاطعانه، به وی بگویید «گاز نگیر. گاز گرفتن، آسیب می رساند و من به تو اجازه نمی دهم گاز بگیری و به کسی آسیب برسانی.»

۳. اثر گاز گرفتن وی را توضیح دهید؛ مثلا بگویید «علی گریه می کند؛ چون تو، او را گاز گرفته ای و به او آسیب رسانده ای.»


۴. برطرف کردن علل احتمالی گاز گرفتن. استرس هایی نظیر شلوغی، سروصدا، گرسنگی، خستگی، خواب آلودگی، نبودن اسباب بازی، بی توجهی یا توجه زیاد به کودک، می تواند او را در این حالت قرار دهد.

۵. بر حسب سن کودک، برای مدت زمانی، وی را از جمع دور کرده، در یک اتاق خلوت، دور از هرگونه عامل خطر یا محرک قرار می دهیم و به وی می گوییم که در صورت تکرار گاز گرفتن، این کار را برای وی تکرار می کنیم.

۶. به کودک خود آموزش دهید که برای بیان احساسات، به جای کارهای این چنینی، از لغات استفاده کند؛ البته پس از فروکش کردن هیجانات منفی وی.

@koodak_tarbiat
🌾🍁🌾🍁🌾🍁🌾🍁
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌾🌿🍁🌾🌿🍁
🌿🌾🍁
🌹

❇روشهای تربیتی بزرگان

❇آخوند ملاعباس تربتی ره

استاد علی قندهاری می گوید: من از همان دوران نوجوانی شیفته حاج آخوند شدم. شبی در منزل ایشان مجلسی بود و چراغی بر سر در خانه آویزان کرده بودند. من و چند تن از نوجوانان کم سن و سال محله بر سبیل بازی و به اقتضای شور و شر نوجوانی مرتباً وارد دالان خانه می شدیم و سنگ می زدیم و فریاد می کشیدیم و در راهم می کوبیدیم و اهل خانه را عاصی کرده بودیم. شاید چراغ را هم شکسته بودیم. در یکی از دفعات ناگهان پیرمردی (حاج آخوند) از تاریکی دالان بیرون آمد و دست ما را گرفت و در حالی که علی رغم انتظار با مهربانی احوال ما را می پرسید به کسانی که در داخل منزل بودند رو کرد و گفت: این فرزندان من خیلی بازی کرده اند و خسته شده اند حتماً گرسنه هم هستند از آنها پذیرائی کنید که مهمان مایند.

@koodak_tarbiat
🌺🍀🌺🍀🌺🍀🌺
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان: پرورش #هوش هيجاني در كودكان

✴️ بيان:#محمدتركمان

✴️زمان : ٨ دقيقه. 🕰

✳️ريز موضوعات:

☘هوش هيجاني چيست؟

☘اجزاء هوش هيجاني.

☘قابليتها و امتيازات هوش هيجاني.

☘تفاوت هوش هيجاني با هوش شناختي يا آي كيو

☘راهكارهايي براي آموزش وافزايش هوش هيجاني در كودكان.


⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️
🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂🍃🍂🍃🍂
🍂🍃🍂
🌹
❇آماده کردن فرزند اول برای ورود نوزاد جدید

به طور معمول شما دوست دارید فرزندتان از دانستن این مسئله که فرد جدیدی به افراد خانواده اضافه می شود خوشحال شود. او هم به یقین حس خواهد کرد که این خبر یک اتفاق خاص و شگفت انگیز است، اما باید این انتظار را هم داشته باشید که او نگران و شاید عصبانی شود و درست نیست که او را به خاطر حسش در مورد شریک شدن شما با کس دیگر ملامت کنید.

🔺به کودک آگاهی قبلی بدهید و از قبل به فرزندتان بگویید که به زودی دارای یک خواهر یا برادر خواهد شد. این کار را برای لحظه آخر نگذارید اما خیلی زود هم نگویید هنگامی که چند هفته از بارداری تان گذشت این خبر را به کودک بدهید.

🔺سطح و حد درک کودک را رعایت کنید. به زبان و به شیوه ای با فرزندتان حرف بزنید که برای سن و میزان درک و فهم او مناسب باشد، برای مثال ممکن است به فرزند چهار ساله تان چنین بگویید: یک خبر فوق العاده برایت دارم! به زودی ما صاحب یک فرزند جدید خواهیم شد! من که خیلی هیجان زده هستم!

🔺واکنش های کودک را از قبل پیش بینی کنید و منتظر باشید که او سوال های زیادی از شما بپرسد مثل اینکه «پسر خواهد بود یا دختر؟» یا « آیا توی تخت من می خوابد؟» و ... . منتظر هر گونه واکنشی از سوی او باشید چون به این ترتیب می توانید پاسخ های مناسبی برای او داشته باشید.

🔺کودک را با نوزادان دیگر آشنا کنید. اگر او نوزادان دیگر را ببیند احساس راحتی و آرامش می کند و از بودن با آن ها خوشش می آید. سعی کنید او را به میان نوزادان و بعد گروه همسن و سال خودش ببرید تا او سایر خانواده ها و کودکانی که نوزادی در خانواده خود دارند را ببیند.

🔺اجازه دهید شکم شما را لمس و حس کند. هنگامی که شکم تان به قدر کافی بزرگ شد و شما تکان خوردن های جنین را حس کردید دست های فرزندتان را روی شکم تان بگذارید و به آرامی حرکت بدهید تا او هم حرکات جنین را احساس کند. او با این کار خیلی هیجان زده می گردد.

@koodak_tarbiat
🌾🍁🍂🌾🍁🍂🌾🍁
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
@koodak_tarbiat


📚#قصه شب 🌸داستاني از گستان سعدي 🌸


📝 عنوان: مرد ساده لوح

🎤با صدا و هنر :پگاه رضوي

⏰زمان : ٨ دقيقه
يكي بود يكي نبود. زير گنبد كبود غير از خداي مهربون هيچكس نبود. توي زمانهاي قديم ،يك مردي توي يك روستايي زندگي مي كرد. 🏡بچه ها اين مرد خيلي ساده لوح و ساده بود و هيچ وقت قبل از اينكه كاري بكنه،فكر درست و حسابي راجع به اون كار نمي كرد. يك روز چشمهاي اون مرد خيلي درد گرفته بود،👓وقتي از سر كار برگشت خونه .......⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎
تربیت دینی و علمی کودک

🍁🍂🌾🍁🍂🌾
🌾🍁🍂
🌿

⚫درهمچو شبی سه ساله حسین به ملکوت پر کشید دوباره دل زینب داغدار شد واقعا امان از دل زینب انشاالله با نابودی داعش زیارتشون نصیب همه بشود
⚫زیارت نامه حضرت رقیه(س)⚫

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا سَيِّدَتَنـا رُقَيَّةَ،

عَلَيْكِ التَّحِيَّةُ وَاَلسَّلامُ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُهُ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يـا بِنْتَ رَسُولِ اللهِ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يـا بِنْتَ اَميرِ الْمُؤْمِنينَ عَلِيِّ بْنِ اَبي طالِبِ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ سَيِّدَةِ نِسـاءِ الْعالَمينَ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ خَديجَةَ الْكُبْرى اُمِّ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ وَلِىِّ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا اُخْتَ وَلِىِّ اللهِ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ يا بِنْتَ الْحُسَيْنِ الشَّهيدِ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا الصِّدّيقَةُ الشَّهيدَةِ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا الرَّضِيَّةُ الْمَرْضِيَّةُ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا التَّقيّةُ النَّقيَّةُ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا الزَّكِيَّةُ الْفاضِلَةُ،

اَلسَّلامُ عَلَيْكِ اَيَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْبَهِيَّةُ،

صَلَّى اللهُ عَلَيْكِ وَعَلى رُوحِكِ وَبَدَنِكِ،

فَجَعَلَ اللهُ مَنْزِلَكِ وَمَاْواكِ فِى الْجَنَّةِ مَعَ آبائِكِ وَاَجْدادِ

@koodak_tarbiat
🍁🌾🍂🍁🌾🍂🍁
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂🍃🍂🍃🍂
🍂🍃🍂
🌹
❇️چگونه به فرزندم كمك كنم حرمت نفس بيشتري داشته باشد؟

🔸به كودك كمك كنيد به خود اعتماد كند. او را به طور مستقيم تصحيح نكنيد. اشتباهاتش را با تنبيه و داد زدن جواب ندهيد. بگذاريد بداند همه اشتباه ميكنند.

🔹وقتي فرزندتان به سراغ شما مي ايد، كارتان را قطع كنيد (صحبت با تلفن، حرف زدن با يك دوست، تماشاي تلويزيون) و به چشمانش نگاه كنيد. اگر لازم بود به او بگوييد صبر كند تاكار شما تمام شود.

🔸با او قهر نكنيد.

🔹نام فرزندتان را با اهنگي خوش بيان كنيد.

🔸پدر و مادر بايد در مقابل فرزندشان عضوي واحد باشند. اگر اختلاف براي انتخاب روش تربيتي داريد اجازه ندهيد فرزندتان از ان اگاه شود.

🔹از شش سالگي براي فرزندتان مربي ورزشي بگيريد تا در رشته يي خاص موفق شود. بهترين ورزشها مخصوصا براي دختران فوتبال و بسكتبال است.

🔸احساسات فرزندتان را تاييد كنيد. "ميدونم مي ترسي" به جاي، اينكه ترس نداره. "ميدونم خسته يي" به جاي، بسه غر نزن.... گاهي با سليقه او براي خود خريد كنيد و وقتي با او هستيد از ان وسيله استفاده كنيد.

🔹گاهي از او معذرت بخواهيد تا بداند ما همه اشتباه ميكنيم.

🔸گاهي در جواب سوالش بگوييد نميدانم تا بداند ندانستن بد نيست.


🔹بر نقاط قوت فرزندتان تاكيد كنيد.


🔸بگذاريد در مورد غذا، لباس، بازي و مسايل خصوصي زندگيش خودش تصميم بگيرد و در صورت نياز به كمك شما، به انها احساس گناه ندهيد.

🔹هرگز فرزندتان را مخصوصا در مقابل ديگران مسخره نكنيد. در جمع به او نخنديد.

🔸فرزندان بايد بدانند پدر و مادرشان انها را بي قيد و شرط و در هر شرايطي دوست دارند.


🔹اگر به كسي اسيب زدند يا به حقوق كسي تجاوز كردند متوقفشان كنيد، و به ديگران هم اجازه ندهيد به حريم فرزندتان تجاوز كنند. شما هم حريم و مالكيت فرزندتان را محترم بدانيد.


🔸وقتي با شما حرف ميزنند تمام حواستان را به انها بدهيد.


🔹هرگز بر او برچسب بد، بي ادب، بي تربيت، چلفتي، ترسو... نزنيد.

🔸براي كارهايي كه برايشان ميكنيد بر سرشان منت نگذاريد.

🔹با هيچ كس مقايسه نكنيد.

🔸هرگز بدي كسي را جلو فرزندتان يا به فرزندتان نگوييد.

🔹هرگز با كودك درد دل نكنيد.

🔸زماني كه فرزندتان اشتباهاتش را با شما در ميان مي گذارد، او را مقصر خطاب نكنيد.

🔹او را جلوي ديگران حتي خواهر و برادرش تنبيه نكنيد.

🔸اجازه ندهيد شاهد دعواي شما با همسرتان يا با خواهر و برادرش باشد.

🔹برايش دوستان خوب پيدا كنيد و اجازه دهيد با آنها حرف بزند.

@koodak_tarbiat
🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍀🍁🍀🍁🍀🍁
🍁🍀🍁
🌷
چگونه به كودكاني كه نوشتن تكاليف مدرسه خود مشكل دارند كمك كنيم؟

اول علت یابی کنیم , یک مدت اورا تحت نظر غیر مستقیم قرار بدهید. ببینید ایا تمرکز روی کارش دارد!؟ایا موقع نوشتن زیاد وول میخورد؟یا مدام حواسش پرت اطراف میشود؟یا بین کار مداد را توی دستش مدام جابجا میکند؟یاطرز نشستن او اشتباه هست که زود خسته میشود؟یا زیاد پاک میکند؟یا به مداد زیاد فشار وارد میکند؟تمام این علتها میتواند باعث کند نوشتن او شود, پس اول ریشه یابی کنید.
بعد از علت یابی باید به او کمک کرد تا مشکل او رفع شود و خودبخود نوشتن او تغییر خواهد کرد.پس حواستان باشد
‼تذکر زیاد, جریمه بابت انجام ندادن یک تکلیف, محروم کردن او از علایق در این موارد نه تنها چاره ساز نیست؛که مشکل اورا چندین برابر میکند تا جایی که از تحصیل و مدرسه بيزار ميشود.

اگر زیاد وول میخورد انرژی زیادی دارد ,اول با بازی اورا ارام کنید یک کم از انرژی اورا با پیاده روی , رفتن به پارک, دوچرخه سواری, بالاو پایین پریدن, قایم باشک و.... بسوزانید, بعدبخواهید کارش را انجام بدهد . اگر مداد را در دستش مدام جا بجا میکند با ورزشهای کف دست مثل بازو بسته کردن دست, پرتاب توپ, مچاله کردن کاغذ , فشار یک بادکنک که داخلش ماسه یا نمک ریخته اید, عضلات کف دست و انگشتان اورا قوی کنید, اگر تمرکز ندارد زودحواسش پرت میشود , محیط را برایش ارام کنید تلویزیون , سرو صدای اضافه عوامل پرتی حواس را از او دور کنید.

اگر طرز نشستن او اشتباه هست, مکانی مناسب را برای او فراهم کنید تا کامل بر نوشتنش تسلط داشته باشد, اگر طرز گرفتن مداد او اشتباه هست, کمک کنید کم کم انرا تغییر دهد نه با عصبانیت!ارام با او حرف بزنید , کنارش بنشینید, از زبان مداد برایش سخن بگویید ؛اخ اخ دارم خفه میشم یکم منواهسته تر فشار بده , وای خفه شدم انگشت رو ببر بالا تر و.... بر اساس مشکلی که دارد با این کار اورا کمک کنید تا تغییر کند. اگر پاکن زیاد مصرف میکند و نگران زیبا نوشتن هست اول کنار او بنشینید و شروع کنید به تعریف , به به چه آ قشنگی افرین من که نمیتونم به زیبایی تو بنویسم, افرین ب رو هم خوب مینویسی, کم کن اعتماد اورا نسبت به خودش قوی کنید , بهار نارنج را شربت کنید بدهید بخورد و بگویید اینو بخور اینقدر زیبا نوشتی خستگیت در برود, پاکن را کم کم بردارید از زبان پاکن بگویید, اخ خسته شدم بزار یکم برم تو جا مدادی بخوابم و.... اصلا دعوا و تنش اینجا کار گشا نیست حواستان باشد.
@koodak_tarbiat
🍁🌹🍁🌹🍁🌹🍁🌹
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍂🌿🌾🍂🌿🌾
🌿🍂🌾
🌺

💠دلایلی که لجبازی کودکان را تشدید میکند:

🔸کودک دلش میخواهد که والدین با او بازی کنند ولی پدر و مادر یا وقت ندارند یا حوصله

🔸 خشم درونی کودک ناشی ازاضطراب و تنش ها
🔸 دلخوری کودک از والدین چون کودک منطق ندارد
🔸 تناقضات رفتاری والدین مثلا یه روز حالمان خوب است و با او بازی میکنیم و وقتی حالمون بد است حوصله بازی نداریم
🔸 مشکلات فیزیکی مثل گرسنگی،خستگی،خواب
🔸 عدم توجه کافی به کودک
🔸توجه بیش از اندازه به کودک و دخالت در بازیها و کارهایش
🔸ناکامی اگر به کودک بگیم تو نمیتونی تو بلد نیستی کودک ناکام میشود
🔸انتظار زیاد از فرزند داشتن مثلا اینکه توی مهمونی باید ساکت بشینی
🔸عدم هماهنگی تربیتی پدر و مادر مامان میگه این کار بده بابا میگه خوبه
🔸الگوهای نامناسب مثلا پدر ومادری که زیاد با هم لجبازی میکنند لجبازی را در کودک خود تشدید میکنند

✅بهترین روش برای برخورد با لجبازی:

🔸 هماهنگ بودن پدر و مادر
🔸 داشتن برنامه ریزی روزانه غذا خوردنش بازی کردنش وخوابیدنش
🔸خواسته موجه کودک را حتما پاسخگو باشیم یعنی به او یاد بدهیم که قصد ما لجبازی کردن نیست
🔸 یه جاهایی بهش حق انتخاب بدهیم
🔸جایگزین کردن مثلا بگیم اگه جیغ نزنی میریم و اینکارو میکنیم
🔸 جملات خبری باشه تا دستوری مثلا بگیم وقته ناهاره نگیم الان باید ناهار بخوری
🔸گوش دادن فعالانه موثرترین روش است باید با بچه ها همدلی کنیم مثلا جیغ زد بهش بگیم چی میخوای عزیزم گرسنه ای؟ خوابت میاد؟ میخوای بازی کنیم؟
🔸با کودکان بالای 4 سال میتوان در مورد رفتارش صحبت کرد اول باید تذکر داد مثلا در جمع توی گوشش بگیم،در مرحله دوم تنبیه متناسب با عملش و حال و هوای کودک تنبیه کودک باید محروم کردن از چیز دلخواهش باشد

@koodak_tarbiat
🌿🌾🍂🌿🌾🍂🌿🌾
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان: كنترل #خشم در مقابل فرزندان

✴️ بيان:#استاددهنوي

✴️زمان : ١١ دقيقه

✳️ريز موضوعات:

☘راهكارهاي اصلاح عصبانيت و پرخاشگري

☘اصلاح باور؛اصلاح رفتار

☘شيوه هاي كسب آرامش ؛پيامهاي ارام كننده.

☘نقش تمرين در مقابل عوامل تحريك.

☘تفكر به پيامدهاي عصبانيت و توجه به نقش الگويي والدين.


⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️
🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
@koodak_tarbiat


📚#قصه شب: سينه زن كوچولو

⚫️ايام محرم بود،ايام عزاداري امام حسين عليه السلام و ياران مظلومشون.مامان علي كوچولو براش يك بلوز مشكي قشنگ👕دوخته بود. پدر بزرگش هم براش يك زنجير كوچولو ،اندازه دستاش خريده بود. بچه ها علي كوچولو خيلي زنجير و پيراهنشو دوست داشت و خيلي دلش ميخواست پيرهنشو بپوشه و از خونه بيرون بره و زنجير بزنه ...يك روز به مامانش گفت....


⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎
تربیت دینی و علمی کودک

🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸
@Koodak_tarbiat


🍁موضوع:#حديث_تربيتي

🍁 قال الامام الباقر- عَلَیْهِ السَّلامُ - :

🌿 إذا بلغ الغلام ثلاث سنین فقل له سبع مرات قل لا إله إلا الله ثم یترك حتى یبلغثلاث سنین و سبعة أشهر و عشرین یوما ثم یقال له قل محمد رسول الله سبع مرات و ... .

🍂امام باقر - علیه السلام - فرمود: هنگامی که کودک به سه سالگی رسید به او بگویند هفت مرتبه بگوید لا اله الّا الله (تا بیاموزد)، در چهار سالگی به او بگویند که هفت مرتبه بگوید محمد رسول الله (تا یاد بگیرد)، در پنج سالگی رویش را به قبله متوجه كنند و به او بگویند كه سر به سجده بگذارد، در پایان شش سالگی ركوع و سجده صحیح را به او بیاموزند و در هفت سالگی به طفل گفته شود: دست و رویت را بشوی و پس از آن به او گفته شود: نماز بخوان.
«مكارم الاخلاق، ص 115»

☘☘☘☘☘☘☘☘
تربیت دینی و علمی کودک

مدافعان حرم
@lranlran
@lranlran

راهیان شهادت مخصوص شهدا
https://telegram.me/rahiyaneshahadat

خنده بی گناه
https://telegram.me/khandehbigonah

کیمیای عفاف
https://telegram.me/keymia_efaf

قرآن و عترت
https://telegram.me/Qoran_Etrat

کانال باورباران
https://telegram.me/BavarBaran_ir

آسمانی ها( تفسیر قرآن و عترت )
https://telegram.me/Nazdike_Aseman

پله پله تاخدا
https://telegram.me/Khodaavand

🎭 پایگاه رسانه ای جنگ نرم
https://telegram.me/joinchat/BRb8LDwKF0mbDEOyAuzuzA

پرصـــــ⁉️ـــــمان اعتقادی
https://telegram.me/joinchat/BRb8LDwfNBimG7b-8yNgqQ

کانال معماری و دکوراسیون داخلی
https://telegram.me/Parseharcht

کانال آیت الله بهجت (ره)
https://telegram.me/a_bahjat

کانال بزرگ روشنگری
https://telegram.me/roshangarch

تربیت دینی وعلمی کودك
@koodak_tarbiat

روشنگری
https://telegram.me/roshangarbot
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂🍃🍂🍃🍂
🍂🍃🍂
🌹
✳️کودک و دروغ


🍂ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﺩﺭﻭﻍ: ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻳﻰ ﻧﺎﺧﻮﺷﻰ ﺧﻄﺮﻧﺎﻛﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻤﻜﻦ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﻛﻮﺩﻛﻰ ﺑﺮﻭﺯ ﻧمايد ﻭ ﺑﻴﻤﺎﺭ، ﺗﺎ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﻋﻤﺮ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻣﺒﺘﻠﺎ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺪﺑﺨﺘﺎﻧﻪ ﺑﻌﻀﻰ ﺍﺯ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ‌ﻫﺎ ﺍﻳﻦ ﻧﺎﺧﻮﺷﻰ ﺧﺎﻧﻤﺎﻥ ﺑﺮﺍﻧﺪﺍﺯ ﺭﺍ ﻛﻮﭼﻚ ﻭ ﻧﺎﭼﻴﺰ ﺗﻠﻘﻰ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺍﺳﺎﺳﺎ ﺩﺭ ﻓﻜﺮ ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻯ ﻳﺎ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺁﻥ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ ﺍﮔﺮ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺁﻥ‌ﻫﺎ ﻳﻚ ﺷﺐ ﺗﺐ ﻛﻨﺪ ﻳﺎ ﻋﻄﺴﻪ ﻧﺎﺑﺠﺎﻳﻰ ﻧﻤﺎﻳﺪ ﺳﺨﺖ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ، ﻭﻟﻰ ﺍﺯ ﺩﺭﻭﻍ ﮔﻔﺘﻦ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺧﻮﻳﺶ ﺗﺎﺀﺛﺮﻯ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﻫﺎﻯ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﻢ ﻭ ﺑﻴﺶ ﺑﻪ ﺍﻫﻤﻴﺖ ﻭ ﺧﻄﺮ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻳﻰ ﻣﺘﻮﺟﻬﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪﺷﺎﻥ ﺩﺭﻭﻍ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ، ﻭﻟﻰ ﺭﺍﻩ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻯ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻧﻤﻰ ﺩﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺩﺭﻭﻍ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻭبا، ﺍﻏﻠﺐ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ‌ﻫﺎ ﺭﺍ ﺁﻟﻮﺩﻩ ﻛﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﻤﻠﻜﺖ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﺍﺯ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﺷﻮﻡ ﻭ ﺯﻳﺎﻥ ﺑﺨﺶ ﺁﻥ، ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ ﻭ ﻏﻴﺮ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ، ﺭﻧﺞ ﻣﻰ ﺑﺮﻧﺪ.

🍂ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻯ ﺩﺭ ﭼﻬﺎﺭ ﭼﻮﺏ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺭﺳﻮﻝﺍﻛﺮﻡ صلی الله علیه و آله:

🍂ﻗﺎﻝ ﺭﺳﻮﻝ ﺍﻟﻠﻪ (صلی الله علیه و آله):
ﺭﺣﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﻣﻦ ﺍﻋﺎﻥ ﻭﻟﺪﻩ ﻋﻠﻰ ﺑﺮﻩ
ﻗﺎﻝ ﻗﻠﺖ ﻛﻴﻒ ﻳﻌﻴﻨﻪ ﻋﻠﻰ ﺑﺮﻩ؟
ﻗﺎﻝ ﻳﻘﺒﻞ ﻣﻴﺴﻮﺭﻩ ﻭ ﻳﺘﺠﺎﻭﺯ ﻋﻦ ﻣﻌﺴﻮﺭﻩ ﻭ ﻟﺎ ﻳﺮﻫﻘﻪ ﻭ ﻟﺎ ﻳﺨﺮﻕ ﺑﻪ.

🍂ﺧﺪﺍﻯ ﺭﺣﻤﺖ ﻛﻨﺪ ﻛﺴﻰ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻧﻴﻜﻰ ﻭ ﻧﻴﻜﻮﻛﺎﺭﻯ ﺑﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺧﻮﻳﺶ ﻛﻤﻚ ﻛﻨﺪ
ﺭﺍﻭﻯ ﺣﺪﻳﺚ ﭘﺮﺳﻴﺪ: ﭼﮕﻮﻧﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﻴﻜﻰ ﻳﺎﺭﻯ ﻧﻤﺎﻳﺪ؟
ﺣﻀﺮﺕ ﺩﺭ ﺟﻮﺍﺏ ﭼﻬﺎﺭ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﺍﺩ:
1️⃣ ﻳﻘﺒﻞ ﻣﻴﺴﻮﺭﻩ. ﺁﻥ ﭼﻪ ﺭﺍ ﻛﻪ ﻛﻮﺩﻙ ﺩﺭ ﻗﻮﻩ ﻭ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ ﺍﺯ ﺍﻭ ﻗﺒﻮﻝ ﻛﻨﺪ.
2️⃣ و يتجاوز ﻋﻦ ﻣﻌﺴﻮﺭﻩ. آﻥ ﭼﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺁﻥ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﻮﺩﻙ ﺳﻨﮕﻴﻦ ﻭ ﻃﺎﻗﺖ ﻓﺮﺳﺎﺳﺖ ﺍﺯ ﺍﻭ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ.
3️⃣ ﻭ ﻟﺎ ﻳﺮﻫﻘﻪ. ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮔﻨﺎﻩ ﻭ ﻃﻐﻴﺎﻥ ﻭﺍﺩﺍﺭ ﻧﻜﻨﺪ.
4️⃣ﻭ ﻟﺎ ﻳﺨﺮﻕ ﺑﻪ. ﺑﻪ ﺍﻭ ﺩﺭﻭﻍ ﻧﮕﻮﻳﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﻭ ﻣﺮﺗﻜﺐ ﺍﻋﻤﺎﻝ ﺍﺣﻤﻘﺎﻧﻪ ﻧﺸﻮﺩ.

🍂ﺑﺮخی از ﻋﻠﻞ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻳﻰ کودکان

🍁ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﻋﻠﻞ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻳﻰ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ، ﺗﻜﺎﻟﻴﻒ ﺳﻨﮕﻴﻦ ﺑﺮ ﺁﻧﻬﺎ ﺗﺤﻤﻴﻞ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﻭ ﺗﻮﻗﻊ ﺑﻴﺶ ﺍﺯ ﻃﺎﻗﺖ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﺍﺳﺖ ﺳﺨﺘﮕﻴﺮﻯ ﻫﺎﻯ ﺍﻭﻟﻴﺎﻯ ﺍﻃﻔﺎﻝ ﻭ ﺗﻮﻗﻌﺎﺕ ﻧﺎﺩﺭﺳﺘﻰ ﻛﻪ ﻓﻮﻕ ﻃﺎﻗﺖ ﻛﻮﺩﻛﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺭﺍﻩ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻳﻰ ﻣﻰ ﻛﺸﺎﻧﺪ ﻭ ﺍﻳﻦ ﺧﻠﻖ ﻧﺎﭘﺴﻨﺪ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻧﺎﻥ ﺑﻴﺪﺍﺭ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ.

🍂ﺗﻮﻗﻊ ﺑﻪ ﻗﺪﺭ ﻃﺎﻗﺖ
ﺭﻳﻤﻮﺩﻧﺪ ﺑﻴﭻ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ:
ﺩﺧﺘﺮ ﺟﻮﺍﻧﻰ ﺭﺍ ﻣﻰ ﺷﻨﺎﺳﻢ ﻛﻪ ﺍﻛﻨﻮﻥ ﻳﻚ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻯ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻧﺎﭘﺬﻳﺮ ﺍﺳﺖ ﺍﻭ ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﻫﻔﺖ ﺳﺎﻝ ﺩﺍﺷﺖ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﻛﻠﺎﺱ ﺩﺭﺳﻰ ﻣﻰ ﺭﻓﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺑﻴﺴﺖ ﻭ ﭘﻨﺞ ﻧﻔﺮ ﺍﺯ ﺑﭽﻪ‌ﻫﺎ ﺗﺤﺼﻴﻞ ﻣﻰ ﻛﺮﺩﻧﺪ.
ﭘﺮﺳﺘﺎﺭﻯ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻣﻰ ﺑﺮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﻧﻴﺰ ﺧﻮﺩﺵ ﻋﻘﺐ ﺍﻭ ﻣﻰ ﺭﻓﺖ ﺍﻳﻦ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺩﺍﺷﺖ ﻛﻪ ﺩﺧﺘﺮﻙ ﺭﺍ ﻣﺮﺍﻗﺒﺖ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﺗﻜﺎﻟﻴﻔﺶ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ ﻭ ﺩﺭﺱ ﻫﺎﻳﺶ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻣﻮﺯﺩ، ﻭ ﻣﺨﺘﺼﺮ، ﺍﻳﻦ ﺯﻥ ﻣﺴﺆ ﻭﻝ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺍﻳﻦ ﻛﻮﺩﻙ ﺑﻮﺩ.
ﺩﺭ ﺁﻥ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﺭﻭﺵ ﻣﺮﺳﻮﻣﻰ ﻛﻪ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻛﻠﻰ ﺑﻰ ﻣﺼﺮﻑ ﻭ ﺑﻰ ﺣﺎﺻﻞ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﺪ، ﺷﺎﮔﺮﺩﺍﻥ ﻛﻠﺎﺱ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﻧﻤﺮﻩ ﻫﺎﻯ ﺍﻣﺘﺤﺎﻧﺎﺕ ﻛﺘﺒﻰ ﻃﺒﻘﻪ ﺑﻨﺪﻯ ﻣﻰ ﺷﺪﻧﺪ ﻭ ﺷﺎﮔﺮﺩ ﺍﻭﻝ ﻭ ﺩﻭﻡ ﻭ.... ﻣﻌﻴﻦ ﻣﻰ ﺷﺪ ﺩﺧﺘﺮﻙ، ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﻪ ﻛﻴﻒ ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺍﺯ ﻛﻠﺎﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﻰ ﺷﺪ ﺑﺎ ﭘﺮﺳﺶ ﻳﻜﻨﻮﺍﺧﺖ ﻭ ﺣﺮﻳﺼﺎﻧﻪ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭﺵ ﻛﻪ ﻣﻰ ﮔﻔﺖ: ﭼﻨﺪ ﺷﺪﻯ؟ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﻭ ﻣﻰ ﺷﺪ.
ﻫﺮ ﮔﺎﻩ ﺍﻭ ﻣﻰ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ ﺑﮕﻮﻳﺪ ﺍﻭﻝ ﻳﺎ ﺩﻭﻡ، ﻛﺎﺭ ﺩﺭﺳﺖ ﺑﻮﺩ ﺍﻣﺎ ﻳﻚ ﺑﺎﺭ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺍﻓﺘﺎﺩ ﻛﻪ ﺳﻪ ﻧﻮﺑﺖ ﭘﻰ ﺩﺭ ﭘﻰ ﺍﻳﻦ ﺑﭽﻪ ﺷﺎﮔﺮﺩ ﺳﻮﻡ ﺷﺪ ﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﻔﺖ ﻛﻪ ﺭﺗﺒﻪ ﺳﻮﻡ ﻣﻴﺎﻥ ﺑﻴﺴﺖ ﻭ ﭘﻨﺞ ﻧﻮﺁﻣﻮﺯ ﺑﻪ ﺭﺍﺳﺘﻰ ﺟﺎﻯ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﺤﺴﻴﻨﻰ ﺍﺳﺖ.
ﺍﻣﺎ ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﻭﺟﻮﺩ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭ ﺍﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻧﺒﻮﺩ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﺭﺍ ﺩﺭﻙ ﻛﻨﺪ ﺍﻭ ﺩﻭ ﻧﻮﺑﺖ ﺍﻭﻝ ﺑﺮﺩﺑﺎﺭﻯ ﻛﺮﺩ، ﺍﻣﺎ ﺑﺎﺭ ﺳﻮﻡ ﺩﻳﮕﺮ ﻧﺘﻮﺍﻧﺴﺖ ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﻯ ﻛﻨﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻰ ﻛﻪ ﺑﭽﻪ ﺍﺯ ﻭﺣﺸﺖ ﺩﭼﺎﺭ ﺑﻬﺖ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻓﺮﻳﺎﺩ ﺯﺩ: ﭘﺲ ﺍﻳﻦ ﺷﺎﮔﺮﺩ ﺳﻮﻣﻰ ﺗﻮ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﻧﺪﺍﺭﺩ؟! ﻓﺮﺩﺍ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻭﻝ ﺷﻮﻯ، ﻣﻰ ﺷﻨﻮﻯ؟ ﺍﻭﻝ، ﺑﺎﻳﺪ ﺷﺎﮔﺮﺩ ﺍﻭﻝ ﺷﻮﻯ!
ﺍﻳﻦ ﺍﻣﺮ ﺳﺨﺖ ﻭ ﺟﺪﻯ ﺩﺭ ﺗﻤﺎﻡ ﺁﻥ ﺭﻭﺯ ﻓﻜﺮ ﺩﺧﺘﺮﻙ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﻣﺸﻐﻮﻝ ﻛﺮﺩ ﻭ ﺑﺎﻣﺪﺍﺩ ﻓﺮﺩﺍ ﻫﻢ ﺩﺭ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺩﭼﺎﺭ ﻫﻤﻴﻦ ﻏﻢ ﻭ ﻭﺣﺸﺖ ﺑﻮﺩ ﺗﻤﺎﻡ ﺩﻗﺖ ﻭ ﺗﻮﺟﻬﻰ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﺩﺍﺷﺖ ﺁﻥ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺗﻜﺎﻟﻴﻒ ﻭ ﺩﺭﺳﺶ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﺑﺮﺩ ﺗﻤﺎﻡ ﺗﻔﺮﻳﻖ ﻫﺎﻳﺶ ﺩﺭﺳﺖ ﺑﻮﺩ ﺟﻮﺍﺏ ﺗﻤﺎﻡ ﺟﻤﻌﻬﺎﻳﺶ ﺻﺤﻴﺢ ﺑﻮﺩ ﻫﻤﻪ ﺩﺭﺱ‌ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﻰ ﭘﺲ ﺩﺍﺩ ﻭ ﺗﺎ ﻧﺰﺩﻳﻜﻰ ﻫﺎﻯ ﻇﻬﺮ ﻛﻪ ﻧﻮﺑﺖ ﺑﻪ ﺩﻳﻜﺘﻪ ﺭﺳﻴﺪ ﻫﻤﻪ ﻛﺎﺭﻫﺎ ﺭﺿﺎﻳﺖ ﺑﺨﺶ ﻭ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺭﺍﻩ ﺑﻮﺩ ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﺍﻣﺘﺤﺎﻥ ﺩﻳﻜﺘﻪ ﺍﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﻏﻠﻂ ﺩﺍﺷﺖ ﻭ ﺳﺮﺍﻧﺠﺎﻡ ﺁﻥ ﺭﻭﺯ ﺑﺎﺭ ﺩﻳﮕﺮ ﺷﺎﮔﺮﺩ ﺳﻮﻡ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪ ﻭ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﻳﻦ ﻣﺼﻴﺒﺖ ﻭ ﺑﻠﺎﻯ ﻋﻈﻴﻤﻰ ﺑﻮ! ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﺯﻧﮓ ﺁﺧﺮ ﺭﺍ ﺯﺩﻧﺪ ﭘﺮﺳﺘﺎﺭ ﺩﻡ ﺩﺭ ﻛﻠﺎﺱ ﺩﺭ ﻛﻤﻴﻦ ﺍﻳﻦ ﻃﻔﻠﻚ ﺍﻳﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﻪ ﭼﺸﻤﺶ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺍﻓﺘﺎﺩ ﻓﺮﻳﺎﺩ ﺯﺩ: ﭼﻪ ﺧﺒﺮ؟ ﺩﺧﺘﺮﻙ ﻛﻪ ﺩﻝ ﮔﻔﺘﻦ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺧﻮﺩﺵ ﻧﺪﻳﺪ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﺍﺩ: ﺍﻭﻝ ﺷﺪﻡ! خب اﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺩﺭﻭﻏﮕﻮﻳﻰ ﺍﻭ ﺁﻏﺎﺯ شد!


🍁کتاب کودک از نظر وراثت و تربیت ايت الله فلسفي رحمة الله عليه

@koodak_tarbiat
🍁🍂🌾🍁🍂🌾🍁🍂🌾
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍃🍂🍃🍂
🍃🍂🍃
🌺
💟با علاقه کودکان به آرایش‌کردن چه کنیم؟💟

علاقه برای استفاده از لوازم آرایشی توسط کودکان به ویژه دختران زیر هفت سال از جمله نگرانی خانوده‌هاست؛ دغدغه اصلی زمانی بوجود می‌آید که والدین نمی‌دانند در مقابل این خواسته و کنجکاوی کودکان چه پاسخی باید داد و چگونه باید با آنها برخورد کرد.

دکتر «مهدی بیاتی» روانشناس کودک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد دلیل این خواسته و چرایی تقلید کودکان از بزرگسالان سخن گفته است.

این روانشناس کودک، این اتفاق را یکی از مراحل رشد کودکان دانست و ادامه داد: همه کودکان متناسب با شرایط خود این مرحله را پشت سر می‌گذارند، اما مهم‌ترین نکته چگونگی برخورد والدین با آنهاست.

وی درباره علت اصلی گرایش دختران زیر هفت سال به استفاده از لوازم آرایشی به موضوع جالبی اشاره کرد و گفت: از نظر علمی دختران در این سن نسبت به پدران خود رابطه عشق‌ورزانه دارند و در این میان مادر را رقیب خود می‌دانند؛ همانطور که پسران نسبت به مادر این احساس را داشته و پدر را رقیب خود احساس می‌کنند.

بیاتی افزود: در گروه سنی زیر 7هفت سال دختران به دلیل اینکه در سن تقلید قرار دارند، می‌خواهند از نظر دیداری در مقابل پدر نسبت به مادر خود برتری یابند؛ به همین دلیل از لوازم آرایشی مادر استفاده می‌کنند تا پدر به آنها توجه بیشتری کند.

این روانشناس کودک بازداری و منع کودک توسط والدین را اشتباه دانست و توضیح داد: رفتارهای بازدارنده برای استفاده نکردن کودک از لوازم آرایشی باعث علاقه‌مندی آنها در بزرگسالی خصوصا نوجوانی به اینگونه لوازم می‌شود و در آینده میان نوجوان و خانواده‌ها تنش به وجود می‌آورد که ممکن است از نظر روحی و روانی به فرد آسیب رساند.

بیاتی ضمن تاکید بر اینکه تمام روانشناسان و مشاوران تربیتی و اجتماعی اذعان دارند استفاده دختران زیر هفت سال از لوازم آرایشی هیچ مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند به خانواده‌ها توصیه کرد تا به کودک فرصت دهند و با وی رفتار تند نداشته باشند؛ زیرا در این صورت هیچ مشکلی در روند رشد کودک ایجاد نمی‌شود.

این روانشناس کودک در ادامه همچنین از خانواده‌ها خواست تا اجازه دهند آنقدر کودک خود از این لوازم استفاده کند تا نسبت به آن سیر شود و دیگر کشش اولیه را نسبت به لوازم آرایشی از دست بدهد، زیرا اگر این اجازه داده نشود، این مساله در بزرگسالی فرد تبدیل به عقده روانی می‌شود.

وی ادامه داد: این مساله یک موضوع کاملا عادی در فرآیند رشد کودک است و والدین اصلا نباید رفتارهای تنش‌آمیزی با کودک خود داشته باشند.

این روانشناس کودک در همین ر استا با بیان اینکه در گذشته زنان هنگامی که همسرشان به منزل می‌آمد خود را آرایش می‌کردند ولی در حال حاضر این موضوع کاملا برعکس شده است، اظهار کرد: رفتارهای کودکان تنها انعکاس رفتارهای والدین آنهاست و در حال حاضر خانواده‌ها به کودک دختر خود آموزش می‌دهند زمانی که در خانه هستی نیاز به آرایش نداری و هنگامی که از منزل خارج می‌شوی باید از لوازم آرایش استفاده کنی.

بیاتی همچنین ابراز عقیده کرد: اگر مادر به جای تندروی‌های بی‌مورد اجازه دهد کودک دختر زمانی که در منزل است آرایش کند و حتی کیف لوازم آرایش شخصی داشته باشد و از وسایلی استفاده کند که شیمیایی و آسیب‌زا نباشند، در روند رشد کودک بسیار تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: در سنین بزرگسالی استفاده بی‌رویه از لوازم آرایشی به معنای خواستن برای دیده شدن و توجه است و ساده‌ترین راه زیباترشدن، استفاده از این گونه وسایل است.

بیاتی در این باره تصریح کرد: اگر یک جوان در فرآیند خانوادگی خود تحقیر شود و کمتر مورد توجه قرار گیرد، در بزرگسالی برای جلب توجه و دیده شدن به سمت توجهات منفی گرایش می‌یابد.

وی افزود: بهترین راه این است که در گروه سنی زیر شش سال به کودک فرصت تصمیم‌گیری داده شود تا عزت نفس و اعتماد به نفس در او ایجاد و تقویت شود.

این روانشناس کودک همچنین اظهار کرد: خانواده‌ها به هیچ وجه نباید به خود جرات دهند به کودک زیر هفت سال خود برچسب مشکلات روانی و اخلاقی بزنند؛ زیرا شناسایی و بررسی مسائل در حوزه کودکان بسیار مشکل است.

@koodak_tarbiat
🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍂🍂🍃🍂🍃🍃🍂
@Koodak_tarbiat


✴عنوان: اهميت پر كردن #اوقات_فراغت در كودكان

✴️ بيان:#استادتراشيون

✴️زمان : ١١ دقيقه

✳️ريز موضوعات:

☘آسيبهاي بيكاري در كودكان و نوجوانان.

☘علل و زمينه هاي گرايش به بزهكاري در سن نوجواني.

☘اختلالات جنسي؛بيماري تنهايي و بي برنامگي.

☘سه شاخص مهم برنامه ريزي براي دوران نوجواني.


⬇⬇⬇⬇⬇⬇️⬇️⬇️
🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂🍃🍂
تربیت دینی و علمی کودک

🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
@koodak_tarbiat


📚#قصه شب:لاكپشت 🐢وعنكبوت🕷

يكي بود. يكي نبود. غيراز خداي مهربون هيچكس نبود. يك عنكبوتي بود 🕷كه معروف بود به عنكبوت هميشه گرسنه. چون هميشه گرسنه و حريص بود. 🍪اون هميشه بيشتر از چيزي كه سهمش بود ميخواست،اونقدر كه همه مردم دهكده از اشتهاي زيادي اون خبر داشتن و براي همين ازش دوري مي كردن.
يك روز يك لاكپشتي 🐢كه راه طولاني رو طي كرده بود و از سفر دور و درازي اومده بود،اومد خونه عنكبوت مهموني....

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏🍐🍎🍏
تربیت دینی و علمی کودک

برای عضویت در گروه کافیست روی کلمه Join (پیوستن) کلیک کنید. 😇

👇👇👇 پیوستن (JOIN) 👇👇👇
تربیت دینی و علمی کودک

🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸🌺🌸
@Koodak_tarbiat


🍁موضوع:#حديث_تربيتي

🍁قالَ رسول الله - صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه - : مَنْ كانَ عنْدَهُ صَبیٌّ فَلْیَتَصابَ لَهُ.

🌿رسول اكرم - صلی الله علیه و آله - ‌فرمود: آن كس كه نزد او كودكی است باید (در پرورش وی) كودكانه رفتار نماید.
«وسائل الشیعه، ج 5، ص 126»

☘☘☘☘☘☘☘☘
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک