تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

مامانتو بيشتر دوست داري يا باباتو؟
سوالي كه پدر بزرگ مادربزرگها، عمو و عمه و دايي و خاله ها ممكن است بپرسند. گاهي اين سوال را پدر يا مادر به شوخي از كودك ميپرسد و انتظار دارد فرزند او را انتخاب كند.
پدر يك نيمه از بدن رواني كودك است و مادر نيمه ديگر بدن رواني كودك. بدن رواني كودكمان را با اين سوالات دو پاره نكنيم. ترس از اجبار به انتخاب بين پدر و مادر، كودك را مضطرب و وحشتزده خواهد كرد ویا اورابه سمت پنهان کردن احساسات خود ویا دروغگویی سوق خواهد داد در حالیکه اولين نياز رواني كودك امنيت و ارامش است.
به رفتار غلط پدر با کودکش در ویدئوی کوتاه 14 ثانیه ای زیر توجه فرمایید

⬇⬇⬇⬇

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat
#قصه_شب

عنوان: «جوجه اردک ترسو»

🎵«یک جوجه اردک خیلی قشنگ داشت زیر یک درخت گردو بازی می کرد که ناگهان یکی از گردوها افتاد روی سرش. او خیلی ترسید و شروع به دویدن کرد و کمک خواست...»

مدت: 13:14

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

لالایی بسیار آرام بخش بنیامین بهادری که برای دخترش بارانا خونده⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

کارهایی که والدین باید در رابطه با تکلیف مدرسه باید انجام دهید🔻🔻

1.قبل از تکالیف مدرسه به او فرصت استراحت بدهید.

2.زمان مشخصی را هر روز برای انجام تکالیف مدرسه تعیین کنید.

3.ساعاتی که مناسب سن اوست اجازه دهید تلویزیون تماشا کند.

4.محیطی آرام و ساکت را برای کودک به وجود آورید.

5.بعد از انجام تکالیف خستگی او را با یک نوشیدنی یا خوراکی سالم برطرف کنید.

6.در صورت لزوم پاسخگوی بعضی از پرسش های درسی کودک باشید.

7.ماهی یک بار با معلم او ارتباط داشته باشید.

8.به هیچ عنوان کودک را مجبور به انجام تکلیف نکنید.

9.سعی کنید اجام تکلیف را به صورت کاری شاد و لذت بخش تبدیل کنید.

10.از کودک در مورد زمان انجام دادن تکلیف نظرخواهی کنید.

11.حتما حتما تشویق را چاشنی تکلیف داشته باشید.


@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

اگر روزي آگاهانه جملات خود را انتخاب كنيد تعجب خواهيد كرد چقدر در روز از جملات دستوري استفاده ميكنيد. با دستور دادن كودكان به مرور از همكاري به لجبازي تغيير خواهند كرد.

جايگزينهايي به جاي دستور دادن

١. كار خوب را با لذت گره بزنيد تا نهادينه شود.
تشويق كردن و جايزه دادن و جدول ستاره ها تا هفت سالگي بهترين روش براي اموختن كار خوب است. زماني كه انسان كادو و جايزه ميگيرد هورمون دوپامين كه هورمون شادي است ترشح ميشود و به مرور كودك شرطي ميشود و كار خوب در او نهادينه ميشود.

٢. به او حق انتخاب دهيد.
"الان حمام ميري يا قبل از خواب؟" "بشقابتو توي سينك ميذاري يا روي كابينت؟" به او حق انتخاب دهيد تا بتواند قسمتي از تصميگيري شما باشد. ميتوانيد از او بپرسيد كي ميخواهد درس بخواند؟ چند ساعت تكاليفش طول ميكشد؟ اگر به مرحله نوجواني رسيده اند از آنها بخواييد برنامه ريزي كند و بعد به شما اطلاع دهد.

٣. در انجام كارهايش به او كمك كنيد تا همكاري را بياموزد.
در تميز كردن اتاق، جمع كردن لباسها، صاف كردن رو تختي با او همقدم شويد. اين اوقات را به لحظات شاد تبديل كنيد. به او اجازه دهيد از همكاري با شما لذت ببرد.

٤.انتظارات خود را تعديل دهيد. شادي كودكانه آنها را فداي نظم و انضباط نكنيد. بگذاريد كودك درونتان با ديدن آنها دوباره كودكي كند. در اخر سوال كنيد "خب حالا چطور خونه رو به شكل اول برگردونيم؟
تنظيم و گرداوري: رويا نوري
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

◾السلام علی علی بن الحسین◾

🍃🍂@koodak_tarbiat

✳موضوع: #تربیت_ولایی

✳بیان: #استادماندگاری

⌛زمان8 دقیقه و 40ثانیه

❓ریزموضوعات:

نقش والدین در تربیت فرزندانی ولایت پذیر

سه مسئولیت پدر خانواده برای تربیت فرزند ولایی

سه مسئولیت مادر خانواده برای تربیت فرزند ولایت پذیر

ویژگی ها و وظایف زوجین در قبال یکدیگر و در قبال فرزندان، در خانواده ای که مبنای ولایت پذیری دارد

🍂🍃🍂🍃
🔽🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌝🌛⭐️⭐️⭐️⭐️🌛🌛🌝💫💫💫💫

@koodak_tarbiat

#قصه_شب

عنوان: ✨كي از چي ترسيد ✨

قصه گو :پگاه رضوي

مدت :١٢ دقيقه

سلام بچه ها. قصه امشب درباره يك مادربزرگ پيريه كه با نوه كوچيكش 👧توي يك مزرعه اي به همراه يك خروس تاج طلا 🐔ويك موش كوچولو🐭زندگي ميكردند. يك شبي مادر بزرگ ديد توي خونه اب ندارن. اون بهمراه نوه اش و خروس تاج طلا راه افتادن رفتن داخل جنگل كه اب بيارن. توي راه اتفاقاي جالب و ترسناكي براشون افتاد كه باعث ترس همشون شد....🙈🙈🙈

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌷🌹🌺🍀
🌷🌹🌺
🌷🌹
رابطه تنبیه بدنی و ضریب هوشی کودکان

والدین همواره آرزوی داشتن فرزندانی باهوش دارند اما تحقیقات نشان می‌دهد تنبیه بدنی حتی از نوع خفیف باعث کاهش ضریب هوشی در کودکان می‌شود.

براساس تحقیقات روی ۸۰۶ کودک در سنین ۲ تا ۴ و ۷۰۴ کودک ۵ تا ۹ ساله نشان داده شده است کودکان ۲ تا ۴ ساله‌ای که یکبار تنبیه شده بودند از کودکانی که اصلاً تنبیه نشده بودند امتیاز هوشی پنج برابر پائین‌تری داشتند و کودکان بین ۵ تا ۹ سال که به همین‌گونه تنبیه خفیفی داشتند امتیاز هوشی ۸/۲ برابر کمتر از سایر کودکان تنبیه نشده داشتند.

بنابراین هرچه والدین تنبیه بیشتری انجام دهند رشد و پرورش روان و مغزی کودک کندتر می‌شود و تنبیه به میزان بسیار اندک تأثیری منفی بر ضریب هوشی کودکان می‌گذارد.


تنبیه بدنی استرس بزرگی به کودک بخصوص آن دسته از کودکانی که دو تا سه بار در هفته تنبیه می‌شوند وارد می‌کند. پس از آن‌ استرس ناشی از تنبیه بدنی باعث شدت یافتن علائم پس از آسیب می‌شود. از سوی دیگر متخصصان معتقدند تنبیه بدنی باعث افزایش خشونت‌ در کودکان می‌شود.

تحقیقاتی بر گروهی از خانواده‌های شکننده به عنوان مثال (کسانی که در شرایط فرهنگی و یا مالی بدی زندگی می‌کنند، آنان که دارای تنها یک والد هستند، والدینی که مشغولیاتی بسیار داشته و کودکانی که در شرایط مناسبی رشد نمی‌کنند.) به این نتیجه رسیده‌اند کودکان در معرض تنبیهات بدنی به خصوص اگر تنبیهات بیشتر از دوبار در ماه انجام شده باشد، معمولاً کودکانی هستند که رفتاری خشن داشته و در سال‌های آتی زندگی خود، دارای رفتاری خشک، خشن، مخرب و مستعد جدال خواهند بود. این نتیجه نظریه‌های روانشناسان و پزشکان متخصص را ثابت می‌کند.

همچنین کودکانی که در سنین بسیار پائین تحت تنبیه بدنی قرار گرفته‌اند هنگام آغاز دوره تحصیل به دانش‌آموزان مشکل‌آفرین در مدرسه تبدیل می‌شوند. بنابراین تنبیه بدنی هرگز نمی‌تواند در رشد و شکوفایی کودک مؤثر باشد.

خشونت فیزیکی راه‌حل مناسبی برای برقراری نظم و احترام به قوانین نیست.

راه‌های متفاوت دیگری برای تنبیه و تربیت کودک وجود دارند بطور مثال تنها گذاشتن او در اتاق‌اش و یا گوشه‌ای از خانه‌، بی‌توجهی به بهانه‌گیری‌های بی‌دلیل او و بسیاری راهکارهای دیگر می‌تواند به سناریوی خشونت‌ والدین و ابراز آن به طور فیزیکی به کودک، پایان دهد. برای یافتن راه‌حل مناسب سومین اقدام شناخت خود و سپس شناخت کودک است. تا از این راه از موقعیتی که در انتها به بحث، عصبانیت و حتی خشونت‌های لفظی و شاید فیزیکی ختم می‌شود هر چه کوتاه‌تر و سریعتر خارج شد.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌹🍀🌹🍀
🍀🌷🍀
🌷🌹

نقاشی کودکان و کارکردهای آندر مورد نقاشی کودکان و شکوفائی این هنر در آنها والدین و مربیان باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:


۱) نقاشی کودکان صرفاً برای پر کردن اوقات فراغت آنها نیست بلکه بستر مناسبی برای پی بردن به دنیای درونی آنها و شکوفائی خلاقیت های آنها است.


۲) نقاشی کودکان هنری است که به زندگی آنها زیبائی خاص می بخشد که این مضمون در راستای این گفته شوپنهاور است که ”هنر نوعی رستگاری است که ما را از درد و رنج رها می سازد و به تصاویر زندگی ما دلربائی می بخشد“.


۳) نقاشی کودکان برگرفته از تخیلات آنها است. چنانچه تخیلات و رؤیاهای کودکان مورد بی توجهی، تمسخر یا بیهوده انگاشتن از جانب والدین و مربیان روبرو شود و آنها وادار به واقع بینی گردند، سرچشمهٔ خلاقیت آنها خشکیده می شود.

۴) در آموزش کودک باید به تقویت انگیزه ها توجهی خاص داشته باشیم و انگیزه های کوچک فرزندان را به مثابهٔ چشمهٔ کوچکی بدانیم که می توانیم از طریق حفر آن نقطه و باز کردن راه آب، آن را تبدیل به سرچشمه جوشان کنیم و نقاشی کودک یکی از راه های پی بردن به این انگیزه ها است.

۵) در برنامه زمانبندی شده کودکان وقت های آزاد در نظر بگیرید و به آنان اجازه دهید به طور خودجوش و خلاقانه به کارهای موردعلاقه شان بپردازند و اطرافیان باید با ملایمت و احتیاط فعالیت های کودکان را هدایت کنند.

۶) برای کودکان، صمیمی بودن و آشنا بودن چهره بسیار مهم است. زیرا اولین چیزی که کودک در یک ارتباط حضوری به آن توجه می کند چهره مربی است. مربی باید سعی کند با چهرهٔ خود به کودک نشان بدهد که مشتاق او است و او را دوست دارد. اینگونه است که چهرهٔ مربی آرام و دوست داشتنی می شود و کودک جذب آن می شود.

۷) کودکان هنگامی که از طرف مربی خود با والدین نوازش می شوند بسیار لذت می برند. لمس کردن و در آغوش گرفتن کودک از طرف والدین به تبادل انرژی یاری می رساند و فرصتی را فراهم می کند تا کودک آرامش و آسایش را در آغوش آنها احساس کند و به آنها فرصت می دهد تا به راحتی احساسات و عواطف خود را ابراز کنند و به زندگی روانی خود تحرک بخشند.


۸) از مقایسه کودکان و آثار آنها با یکدیگر و همچنین تحمیل عقاید به کودکان باید پرهیز کرد و باید در نظر داشت که تنها در بسته ”آزادی“ ربط دادن به طبیعت کودکان و احترام به سبک خاص زندگی آنها است که خلاقیت و نوآوری در وجود آنها به ثمر می نشیند.


۹) تردیدی نیست که مسئولیت عمده و اساسی تربیت کودک بر عهده والدین است که هدف این تربیت شکوفا ساختن استعدادهای کودک و آرامش بخشیدن به او است و زمانی والدین از عهده این امر مهم به نیکی و درستی برمی آیند که خود از آرامش روانی و امنیت خاطر برخوردار باشند تا به دور از هرگونه اضطراب و دغدغه و با بهره مندی از دلگرمی، همدلی، همراهی و حمایت مشوقانه ترسیم گر مسیر سعادت فرزند گردند.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌹🌿🌹🌿🌹
🌿🌹
🌹
روش های ساده و کاربردی اعطای عزت نفس به فرزندان

 نام دوستان فرزندتان را به خاطر بسپارید.

* از فرزندتان بخواهید که خلاقانه فکر کند و نوآورانه عمل کند ، اما زیاد به او فشار نیاورید . بگذارید همه چیز با صبر و حوصله پیش رود .

* به فرزندتان بیاموزید که هرگاه فعالیت یا طرحی را آغاز کرد ، آنرا به پایان برساند . به او یاد دهید که چگونه وظایف و تکالیف بزرگ را به مراحل کوچک تر تقسیم کند و آنها را قدم به قدم انجام دهد تا از دشواری آن کاسته شود .

* هنگامی که فرزندتان با شما صحبت می کند ، هرکاری دارید کنار بگذارید و به سخنان او مشتاقانه گوش دهید .

* فرزندتان را تشویق کنید تا خودش مسائل و مشکلاتش را بررسی کند و آنها را حل نماید و برای انجام دادن این کار ، همواره به شما متکی نباشد .

* هیچ وقت به فرزندتان نگوئید :" کاش زندگی مان بهتر از این ها بود " . به فرزند خود بیاموزید که اگر او بخواهد ، می تواند وضع موجود را بهبود بخشد و بهتر از این باشد .

* "آینه قدی " ، معجزه می کند . نصب یک آینه ی بزرگ در اتاق نشیمن خانه ، احساس خودپنداره ی افراد را تنظیم می کند . اینکه واقعا چه هستیم و چگونه نیستیم ، درک افراد را از خودِ واقعی شان ارتقاء می دهد . هربار که نوجوان خود را در آینه می بیند ، متوجه ی کاستی های خود (مثل صورتی گرفته و اخمو) می شود و در صدد رفع آنها می کوشد ، یک قدم به آنچه هست ، یعنی عزت نفس خود نزدیک تر شده است .

* به فرزندتان چگونگی درست انتقاد کردن ، و نحوه ی صحیح عذرخواهی کردن از دیگران را بیاموزید.

* از ابراز اینکه عاشقانه همسرتان را دوست دارید ، در مقابل فرزندان طفره نروید . این عمل ، احساس امنیت فوق العاده ای به فرزندان می بخشد.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

💙💜@koodak_tarbiat 💜💚
🌜🌟🎵🎵🎵😴😴😴🎵🎵🎵🌟🌛
موضوع :لالايي كودكان 👶🏻👶🏻
زمان : 5 دقيقه. ⏰
لا لا لالا گل کاشی,یه خونه توی نقاشی,لالا لالا گل پسته,پدر بار سفر بسته....🍃🍃🍂
🎵🎵🎵🎭🎭🎭🎵🎵🎵.

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

♦️🌝🌛⭐️⭐️⭐️⭐️🌛🌛🌝💫💫 ♦️

@koodak_tarbiat 💜💚🌿🌿

#قصه_شب

🍁عنوان :خروس زري. پيرهن پري 🐔🐔

🍀نوشته :احمد شاملو 🌺

مدت :٢٧ دقيقه ⏰

سلام بچه هاي گلم. امشب براتون يك قصه خيلي قشنگ دارم. قصه ما درباره يك خروس خيلي خوشگل و چاق و چله ايه 🐔كه با يك گربه 🐱و يك طرقه 🐦،(بچه ها طرقه يك نوع پرنده است)توي يك جنگل زيبا 🌴🌳🌲باهمديگه توي يك كلبه 🏡زندگي ميكردن. بچه ها اين خروس ما خيلي زيبا و رنگارنگ بود وبخاطر اينكه پرهاي تنش به رنگ زرد بود دوستاش اونو خروس زري صدا ميكردن و خيلي دوستش داشتن. ♥️اونا خيلي شاد بودن و هيچ غمي نداشتن تا اينكه يك روز گربه و طرقه متوجه شدن كه روباه بدجنسي🐺كه اونطرف رودخونه زندگي ميكنه برا خوردن خروس زري پيرن پري نقشه كشيده. اونا خيلي نگران شدن و تصميم گرفتن.....حالا ادامه ماجرا رو خودتون گوش كنين ..🐦🐱🐔🐺❓❓❓❓

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

کانال بنیاد شهید مطهری:
 @motahari_ir
کانال بنیاد شهید مطهری:
@motahari_ir
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

چرا بيشتر كودكان با حرمت نفس بسيار كمي به نوجواني و جواني ميرسند؟

كودك نادان است، كودك ناتوان است، كودك توانايي رفع نيازهاي خود را ندارد، او براي زنده ماندن محتاج ديگران است، و روزانه بارها نه ميشنود يا دعوا ميشود، و قادر نيست تمام قوانين بزرگسالان را بياموزد، او به خاطر تخيلش فكرهاي بد ميكند، نميتواند انتظارات بقيه را براورده كند. حافظه كوتاهي دارد و قولها و قوانين را فراموش ميكند. او عاشق كشف محيط اطرافش است و و مجبور به خرابكاري كردن است تا ياد بگيرد و به خاطر همين خرابكاري ها تنبيه ميشود. او در دنياي پر قانون بزرگسالان سرگردان و گيج است و معمولا بزرگسالان دركي از عجز وناتواني او ندارند. پس تا سه سالگي به اين نتيجه ميرسد كه "من بد هستم". حالا اگر والدين هم به او بگويند تو بدي، يا والدين سعي نكنند نشان دهند من هم مثل تو اشتباه ميكنم و مثل تو خيلي چيزها را نميدانم؛ يا والدين خودشان را بزرگ و كامل نشان دهند يا فرزندشان را مرتب تنبيه كنند ، داد بزنند، ناسزا بگويند، قهر كنند يا به كودك حس گناه بدهند، تنها باعث تنفر كودك از خودش ميشوند. به همين دليل كودك خود را ميزند، يا كاري ميكند تا تنبيه شود، لجبازي ميكند و ميجنگد; يا خجالتي و مضطرب ميشود، براي هر شكستي گريه ميكند و اعتماد بنفس كمي خواهد داشت؛ و در اين ميان تمام اعتماد خود را به خود و دنيا از دست خواهد داد. متاسفانه اين كودكان در بزرگسالي دچار افسردگي يا اضطراب خواهند شد.
براي جلوگيري از ايجاد حس بد در كودك، والدين روزانه بارها در جاي درست بايد به او بگويند تو خوبي، گفتن جملات عالي هستي، زيبايي، باهوشي، يا بهتريني جاي جمله تو خوبي را نخواهد گرفت. روزانه بارها به فرزندتان اين پيام را بدهيد كه تو خوبي به اميد آنكه تا هجده سالگي به اين نتيجه برسد من خوبم. در اين راه، والدين بهتر است آموزش كار خوب را جايگزين تنبيه كنند و به فرزندشان بياموزند احساس تو درست است اما رفتار تو اشتباه است و تو ميتواني رفتار اشتباه خود را جبران كني. به ميزاني كه حرمت نفس كودك بالاتر باشد، به همان اندازه رفتار بهتري خواهد داشت و در آينده تصميمات بهتري خواهد گرفت.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

بهتر است با مشاهده هر خلاقیت و نو آوری فرزندتان را تشویق کنید و با این کار به وی روحیه بدهید و سعی کنید در صدد افزایش تمایل وی به کارهای جدید و نو آوری های جدید برآیید ،علاقه فرزندان و استعداد آنان با تشویق والدین بالا می رود.
حتی گاهی ممکن است خرابکاریهایی حین تجربیات وکشفیاتشان انجام دهند در این هنگام تا جایی که مقدور است با سعه صدر با او رفتار کنید واورا به خاطر اشتباهاتش سرزنش وتنبیه نکنید که بزرگترین دانشمندان در بزرگی مانند ادیسون خرابکارترین بچه ها در کودکی بوده اند.
🌹🍀🌹🍀🌹🍀
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #تبلت و.کودکان

✳بیان: سرکار خانوم #مظاهری

⌛زمان.12 دقیقه

❓ریزموضوعات:
علائم وابستگی فرزندمان به تبلت

آسیب های این وابستگی

اشتباه والدین. در ایجاد این وابستگی
و..

🍂🍃🍂🍃
🔽🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #بازی با.کودکان

✳بیان: #استاددهنوی

⌛زمان.9 دقیقه

❓ریزموضوعات:
اسباب بازی مناسب کودک زیر یک سال.

با کودک زیر یک سال چه بازی هایی میتوان انجام داد

توجه به اسباب بازی ها و نفی خطر

بازی های مناسب کودکان بالاتر از یک سال

بازی و تقویت خوش ، شنوایی بینایی و...


🍂🍃🍂🍃
🔽🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

♦️🌝🌛⭐️⭐️⭐️⭐️🌛🌛🌝💫💫 ♦️

@koodak_tarbiat 💜💚🌿🌿

#قصه_شب

🍁عنوان :خروس زري. پيرهن پري 🐔🐔قسمت دوم.


🍀نوشته :احمد شاملو 🌺

مدت :٢٧ دقيقه ⏰

سلام بچه هاي گلم. امشب براتون يك قصه خيلي قشنگ دارم. قصه ما درباره يك خروس خيلي خوشگل و چاق و چله ايه 🐔كه با يك گربه 🐱و يك طرقه 🐦،(بچه ها طرقه يك نوع پرنده است)توي يك جنگل زيبا 🌴🌳🌲باهمديگه توي يك كلبه 🏡زندگي ميكردن. بچه ها اين خروس ما خيلي زيبا و رنگارنگ بود وبخاطر اينكه پرهاي تنش به رنگ زرد بود دوستاش اونو خروس زري صدا ميكردن و خيلي دوستش داشتن. ♥️اونا خيلي شاد بودن و هيچ غمي نداشتن تا اينكه يك روز گربه و طرقه متوجه شدن كه روباه بدجنسي🐺كه اونطرف رودخونه زندگي ميكنه برا خوردن خروس زري پيرن پري نقشه كشيده. اونا خيلي نگران شدن و تصميم گرفتن.....حالا ادامه ماجرا رو خودتون گوش كنين ..🐦🐱🐔🐺❓❓❓❓
و حالا قسمت دوم قصه خروس زري رو با هم گوش ميكنين تا ببينيم سرانجام اين خروس بازيگوش چي ميشه ..

⬇⬇⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

koodak-tarbiat@

🎵🎵🎵🎵🎵😴😴😴😴🎵🎵🎵🎵
#لالايي كودكان

🌝🌝ماه مهربون🌝🌝


⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

وقتی برای اولین بار دختر خردسالی را می‌بینید به او چه می‌گوید یا از او چه می‌پرسید؟

اغلب ما به آنها می‌گویم که چه لباس زیبایی بر تن دارند یا چقدر موهایشان را قشنگ بسته اند.

به طور کلی نظری در مورد زیبایی، بدن، لباس یا ظاهر آنها می‌دهیم.

اما لیسا بلوم، نویسنده کتاب «فکر کنید! صحبتی با زنان برای اینکه در دنیای احمق‌ها، باهوش باقی بمانند» می‌گوید که سوالاتی از این قبیل باعث می‌شود که دختر کوچولوها فکر کنند که مهمترین چیز در مورد آنها ظاهرشان است.

بلوم پیشنهاد می کند که می‌شود بعد از اینکه به آنها گفت از دیدنشان خوشحال یا خوشوقتیم، می‌توانیم از آنها بپرسیم چه کتابی می‌خوانند یا چه کتاب‌هایی را دوست دارند. دوست دارند وقتی بزرگ شدند چه کاره شوند یا سوالاتی از این دست که نه بار جنسیتی داشته باشند و نه به آنها القا کنند که ظاهرشان مهمترین خصوصیت آنهاست.

من همیشه در برخورد با کودکان چه پسر و چه دختر سعی می کنم ازشون تعریف های ظاهری نکنم، همیشه بهشون می گم چه دختر یا پسر مهربونی، مودبی، خوبی
خیلی جالبه که وقتی به بچه ها می گن چه لباس قشنگی داری، بچه هی سعی می کنه اون لباس رو بیشتر نشون بده. یعنی کاملا دیده می شه که چقدر حرفهای ما روی بچه ها تاثیر می گذاره.
بیاییم با دختران کوچک که زنان آینده اند به گونه ای صحبت کنیم که تصویر فردی توانمند شایسته و نیک را ارزش قرار دهیم، نه جذابیت ظاهری او را ...

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

توجه به علایق کودکان

استاد مطهری و نوه ای که "صدرا" نامیده شد

علاقه شدید استاد شهید به ملاصدرا باعث شده بود که نه تنها مرکز انتشاراتی را که برای آثار خود تاسیس کردند، بلکه اولین نوه شان را نیز "صدرا" بنامند.

صدرا که در زمان شهادت پدربزرگ سه سال و نیمه بود چند خاطره کوتاه از استاد دارد. از جمله به یاد می آورد که پدربزرگ بادکنک بزرگی را در خیابان زیر عبای خود برای او می آوردند.

راننده استاد می گوید:
در ضلع جنوبی خیابان میرداماد می رفتیم که صدرا از فاصله دور بادکنکهای بزرگی را در ضلع شمالی خیابان نشان داد. استاد بلافاصله از من خواستند که بایستم. از ماشین پیاده شدند و پس از عبور از چهار باند خیابان، بادکنک بزرگی را خریدند. آن را در زیر عبا گرفته و به سمت ماشین آمدند.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

اعتماد به نفس مثبت در کودک بر اثر 9 مورد به وجود می‌آید:

1- تولد راحت.
2- پدر و مادری که بلافاصله احتیاج کودک را برآورده کنند.
3- پدر و مادری که نگذارند کودک درد فیزیکی بکشد.
4- پدر و مادری که کودک را نوازش کنند.
5- پدر و مادری که تحریک stimulation را در کودک برانگیخته باشند.
6- حداقل 8 ماه در آغوش مادر شیر خورده باشند.
7- در خانه ای بزرگ شوند که در آن خانه محبت باشد و دشمنی و قدرت نباشد.
8- در خانواده ای باشد که روزی دو تا سه ساعت از سینه مادر یا از شیشه مک زده باشد.
9- تربیت توسط یک نفر انجام بگیرد نه افراد مختلف.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #آموزش_آداب دینی

✳بیان: #سرکارخانم_نیلچی_زاده

⌛زمان.41دقیقه

❓ریزموضوعات:
آموزش آداب دینی با روش بازی

آموزش با روش مثبت

آموزش با روش غیر مستقیم

بهترین سن آموزش آداب دینی

و...

🍂🍃🍂🍃
🔽🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

🌝🌛⭐️⭐️⭐️⭐️🌛🌛🌝

koodak-tarbiat@

#قصه_شب

عنوان:داستانهاي معصومين:

🔴 اين قسمت :ستاره پرستان و حضرت ابراهيم (ع)⭐️⭐️🌜🌜

گروه زيادي از مردم در زمان حضرت ابراهيم به پرستش ماه و ستاره ها ميپرداختند. و حضرت ابراهيم از طرف خداوند مامور بود كه كاري بكند تا مردم به اشتباهشان پي ببرند و فقط خداي يكتا را بپرستند. حضرت ابراهيم براي اينكار در اغاز سعي كرد خودش را مثل مردم نشان دهد و شروع به عبادت ماه و ستاره ها كرد تا اينكه ....
🕌🕌🕌🕌🕌🙏🙏🙏🙏🙏

⬇⬇⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

koodak-tarbiat@

🎵🎵🎵🎵🎵😴😴😴😴
#لالايي كودكان

دختر خوبم ناز و عزیزم ,افتاب سر اومد,مهتاب میتابه,بچه کوچیک اروم میخوابه...👧🏽

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌷
❤بسم الله الرحمن الرحیم❤
🌷
وَإِن جَاهَدَاكَ عَلَىٰ أَن تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ
ﻭ ﺍﮔﺮ ﺁﻥ ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﺗﻠﺎﺵ ﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﺮ ﭘﺎﻳﻪ ﺟﻬﺎﻟﺖ ﻭ ﻧﺎﺩﺍﻧﻰ [ ﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﻣﻌﺮﻓﺖ ﻭ ﺩﺍﻧﺶ ﻛﻪ ﺭﻭﺷﻨﮕﺮ ﺣﻘﺎﻳﻖ ﺍﺳﺖ ] ﭼﻴﺰﻯ ﺭﺍ ﺷﺮﻳﻚ ﻣﻦ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﻫﻰ ، ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﻣﻜﻦ ؛ ﻭﻟﻰ ﺩﺭ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﺎ ﺁﻥ ﺩﻭ ﻧﻔﺮ ﺑﻪ ﺷﻴﻮﻩ ﺍﻯ ﭘﺴﻨﺪﻳﺪﻩ ﻣﻌﺎﺷﺮﺕ ﻛﻦ ﻭ ﺭﺍﻩ ﻛﺴﻰ ﺭﺍ ﭘﻴﺮﻭﻯ ﻛﻦ ﻛﻪ [ ﺑﺎ ﺗﻮﺑﻪ ﻭ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﻭ ﺍﺧﻠﺎﺹ ] ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﺎﺯﮔﺸﺘﻪ ﺍﺳﺖ ؛ ﺳﭙﺲ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ ﺷﻤﺎ ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﺳﻮﻯ ﻣﻦ ﺍﺳﺖ ، ﭘﺲ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﻧﭽﻪ ﺍﻧﺠﺎم ﻣﻰ ﺩﺍﺩﻳﺪ ، ﺁﮔﺎﻩ ﻣﻰ ﻛﻨﻢ.
🌷
سوره مبارکه لقمان آیه 15
🌷
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

💎 وابستگی و پرواز 💎


➰➰ والدين از زمانی كه شروع به تعليم و تربيت فرزندانشان مي كنند ، هدفشان بايد اين باشد كه شاهد پرواز فرزندشان باشند و بگذارند فرزندشان پر بكشد و به اوج برود نه انكه فرزندشان وابسته و معتاد به انها باشد

➰➰ اوج استقلال و پرواز فرزندانمان در ٢٢ سالگيست

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🔴🔴توصیه هایی برای کاهش کمرویی در کودک


❌به فرزند خود برچسب «خجالتی» نزنید. هیچ گاه در حضور دیگران در مورد کمرویی فرزندتان صحبت نکنید و هیچ وقت از خجالتی بودن به عنوان بهانه ای برای جدا از دیگران بودن کودک تان استفاده نکنید. بلکه سعی کنید بگویید «او برای احساس راحتی بیشتر به زمان احتیاج دارد» فکر نکنید که فرزندتان فردی خجالتی است و انتظارتان از او بیشتر است. گاهی سطح توقع شما رفتار کودک تان را تحت تاثیر قرار می دهد.

❌دلسوز باشید. اجازه دهید فرزندتان بداند که شما احساس او را درک می کنید، مثلا اگر به یک جشن تولد پر از کودکان نوپا رفته اید و فرزندتان احساس راحتی نمی کند بهتر است به او بگویید «این همه سر و صدا آزار دهنده است، نه؟» با این کار به او می فهمانید که رفتارش یک واکنش طبیعی است و دیگران نیز ممکن است احساس او را داشته باشند.

❌کودک خود را تشویق کنید. هر زمان فرزندتان با یک نفر دوست می شود و یا به جمعی می پیوندد او را مورد تشویق قرار دهید این تشویق حتی می تواند در حد یک لبخند و یا یک چشمک باشد.

❌تمسخر یا انتقاد نکنید. هیچ چیز سریع تر از بیان کلمات نامهربان نمی تواند اعتماد به نفس فرزندتان را از بین ببرد. به یاد داشته باشید کمرویی باعث می شود که کودک تان از خودش احساس شرم داشته باشد و داشتن یا نداشتن این صفت در اراده او نیست.

❌از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی اجتناب نکنید. اگر چه ممکن است تصور کنید با دور نگه داشتن فرزندتان از فعالیت های گروهی، زندگی را برای او آسان تر می کنید، اما هر چه بیشتر در موقعیت های اجتماعی قرار بگیرد سریع تر احساس راحتی می کند. البته هیچ وقت او را وادار به کاری نکنید و موقعیت ها را برای کودک تان آسان کنید، مثلا هنگامی که می خواهید به یک تولد بروید سعی کنید زودتر از سایر کودکان به آنجا برسید تا فرزندتان زمان کافی برای کسب آرامش داشته باشد.

❌راه های بدون استرس برای اجتماعی شدن فرزندتان پیدا کنید.فعالیت هایی که شامل گروه های کوچک و محیط های آرام و آشنا می باشند، انتخاب کنید. اگر کتابخانه یکی از مکان های مورد علاقه فرزند شما می باشد می توانید در آنجا برای او داستان بخوانید .
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🔴🔴توصیه هایی برای کاهش کمرویی در کودک


❌به فرزند خود برچسب «خجالتی» نزنید. هیچ گاه در حضور دیگران در مورد کمرویی فرزندتان صحبت نکنید و هیچ وقت از خجالتی بودن به عنوان بهانه ای برای جدا از دیگران بودن کودک تان استفاده نکنید. بلکه سعی کنید بگویید «او برای احساس راحتی بیشتر به زمان احتیاج دارد» فکر نکنید که فرزندتان فردی خجالتی است و انتظارتان از او بیشتر است. گاهی سطح توقع شما رفتار کودک تان را تحت تاثیر قرار می دهد.

❌دلسوز باشید. اجازه دهید فرزندتان بداند که شما احساس او را درک می کنید، مثلا اگر به یک جشن تولد پر از کودکان نوپا رفته اید و فرزندتان احساس راحتی نمی کند بهتر است به او بگویید «این همه سر و صدا آزار دهنده است، نه؟» با این کار به او می فهمانید که رفتارش یک واکنش طبیعی است و دیگران نیز ممکن است احساس او را داشته باشند.

❌کودک خود را تشویق کنید. هر زمان فرزندتان با یک نفر دوست می شود و یا به جمعی می پیوندد او را مورد تشویق قرار دهید این تشویق حتی می تواند در حد یک لبخند و یا یک چشمک باشد.

❌تمسخر یا انتقاد نکنید. هیچ چیز سریع تر از بیان کلمات نامهربان نمی تواند اعتماد به نفس فرزندتان را از بین ببرد. به یاد داشته باشید کمرویی باعث می شود که کودک تان از خودش احساس شرم داشته باشد و داشتن یا نداشتن این صفت در اراده او نیست.

❌از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی اجتناب نکنید. اگر چه ممکن است تصور کنید با دور نگه داشتن فرزندتان از فعالیت های گروهی، زندگی را برای او آسان تر می کنید، اما هر چه بیشتر در موقعیت های اجتماعی قرار بگیرد سریع تر احساس راحتی می کند. البته هیچ وقت او را وادار به کاری نکنید و موقعیت ها را برای کودک تان آسان کنید، مثلا هنگامی که می خواهید به یک تولد بروید سعی کنید زودتر از سایر کودکان به آنجا برسید تا فرزندتان زمان کافی برای کسب آرامش داشته باشد.

❌راه های بدون استرس برای اجتماعی شدن فرزندتان پیدا کنید.فعالیت هایی که شامل گروه های کوچک و محیط های آرام و آشنا می باشند، انتخاب کنید. اگر کتابخانه یکی از مکان های مورد علاقه فرزند شما می باشد می توانید در آنجا برای او داستان بخوانید .
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌝🌛⭐️⭐️⭐️⭐️🌛🌛🌝

@koodak_tarbiat

#قصه_شب

✨ عنوان:داستانهاي معصومين:

اين قسمت :ابراهيم (ع)و بت پرستان.

حضرت ابراهيم (ع)به فضل خدا از دست ماموران نمرود كه فرزندان پسر را ميكشتند تامبادا سلطنت نمرود را براندازند ،نجات يافت و بزرگ شد. مردم بت پرست قوم ابراهيم در جواب ابراهيم ميگفتند :اين كار پدران ماست و ما به ان عادت كرده ايم. ابراهيم (ع)به انها ميگفت كه هم شما و هم پدرانتان در گمراهي بسر ميبريد و بايد خداي يكتا را بپرستيد. انها از ابراهيم براي اثبات حرفش دليل خواستند.ابراهيم هم يك روز كه مردم شهر بيرون از شهر رفته بودند تبري برداشت و به بتكده رفت .......
واينك ادامه داستان رو گوش كنيد...
🕌🕌🕌🕌🕌🙏🙏🙏🙏🙏

⬇⬇⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat

🎵🎵🎵🎵🎵😴😴😴😴

#لالايي كودكان

شب تو اسمون 🌚مهتاب خوابيده🌜لحافي از ابر رويش كشيده☁️

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

🌹اللهم صل علي محمد و آل محمد🌹
❤️اللهم عجل لوليك الفرج❤️
تربیت دینی و علمی کودک

به فرزندانتان بگویید" دوستت دارم" ....
او خودش متوجه آن نمی‌شود.
_ دوستت دارم.
_عشق مامان کیه ؟
_عزیز بابا کیه ؟
_می‌دونی من خیلی دوستت دارم.
_ من عاشق این دخترم.
_ من به این پسر گلی افتخار می‌کنم. √وقتی این حرفهای خوشگل را به فرزندتان می‌گویید؛ او خوشحال میشه، ذوق می‌کنه، می‌خنده و...
√و باعث ایجاد صمیمیت عاطفی بین فرزند با پدر_مادر میشه.
که برای زمان نوجوانیش لازمه.
√و در بیرون از خانه به دنبال محبت نمی‌گردد.
√احساس می‌کنه من دوست داشتنی هستم

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

👈سختگیری، فرزندان را به سوی اعتیاد سوق می‌دهد

بسیاری از والدین تصور می‌کنند که جدی رفتار کردن با فرزندانشان بهترین شیوه برای دور کردن آنان از مواد مخدر است.
به گزارش ایسنا، نتایج یک مطالعه جدید روانشناسی نشان می‌دهد که والدین سختگیر صاحب فرزندانی هستند که به مواد مخدر روی می‌آورند. در واقع فرزندانِ والدین اقتدارگرا که کمتر از سوی والدین خود مورد توجه و مهربانی قرار می‌گیرند بیشتر مستعد مصرف مواد هستند.


در این مطالعه که در شش کشور اروپایی انجام گرفت مشخص شد داشتن رفتارهای سخت‌گیرانه والدین به اندازه عدم کنترل فرزندان می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد. همچنین مشاهده شد کودکان اسپانیایی و انگلیسی جزو بیشترین گروه‌های کم‌سنی هستند که به مصرف‌ مواد الکلی و تنباکو در اروپا روی می‌آورند.


دکتر «آمادور کالافات» از موسسه مطالعات پیشگیرانه گفت: نتایج مطالعه ما از این ایده حمایت می‌کند که افراط به صورت سخت‌گیر بودن یا رها کردن فرزندان و فقدان کنترل بر رفتارهای آنها هر دو خطرناک است.


به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی‌میل، دکتر کالافات تصریح کرد در شرایط مختلف به کار گرفتن رویکردهای تربیتی متنوع توصیه می‌شود. به طور مثال برای دور نگه داشتن دانش‌آموزان از مواد مخدر یکی از نکات ضروری و تاثیرگذار حفظ روابط خوب با آنان است.


والدینی که رفتار منطقی و معقولانه با کودکانشان دارند، قوانین شفاف و مشخصی برای زندگی خانوادگی تعریف می‌کنند اما در عین حال رفتار سلطه‌جویانه و متکبرانه با فرزندانشان ندارند، کودکان خود را به سوی یک زندگی سالمتر سوق می‌دهند و این کودکان در سنین بالاتر نیز کمتر به مصرف مواد و الکل تمایل نشان می‌دهند.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍀🌺🌹🍀🌺
🌹🍀🌺
🌺
چه عاملی باعث ایجادحسادت فرزندان میشود؟

تفاوت گذاشتن والدین بین فرزندان باعث ایجاد حس حقارت در یكی و حس خود بزرگ بینی در فرزند دیگر می‌شود كه می‌تواند سبب بروز حسادت شود.

 

حسادت نوعی ناراحتی از شخصی است كه دارای امتیازات و موفقیت‌های بیشتری نسبت به طرف مقابل خود است و این احساس می‌تواند در بین فرزندان یك خانواده به طور معمول دیده شود. به عبارتی دیگر زمانی كه حضور فرزندی دیگر در خانواده سبب كم شدن توجه به فرزند بزرگتر و یا كوچكتر شود و فرزندان به مقایسه یكدیگر بپردازند ، این احساس حسادت می‌تواند بروز كند.

 

والدین باید برای جلوگیری از چنین احساسی در كودك، مراقب رفتار خود باشند به گونه‌ای ‌كه به تصدیق حس كودكان پرداخته و به جای تحقیر كردن آنها، سعی كنند آنها را حمایت و تقویت كنند چرا كه برخورد تحقیر آمیز با احساس كودك می‌تواند زمینه حسادت را در او ایجاد کند.


در جهت فرمانبردار بودن كودك، تشویق یا مقایسه كردن كاری نادرست بوده و چنین برخوردهایی احساس تنفر و حسادت را در فرزندان به خصوص فرزندان كوچكتر تقویت می‌كند.

والدین باید به فرزند خود كمك كنند تا نقاط قوت خود را بشناسد. همچنین به وی كمك كنند تا بدون مقایسه خود با دیگران توانایی‌های خود را به كار گیرد.

 

هرگونه شرایطی كه این احساس را در كودكی ایجاد كند كه نسبت به توانایی‌های خود دچار خود كم بینی شود و دیگران را دارای توانایی‌های بالاتر از خود بداند، می‌تواند عاملی برای بروز احساس حسادت در كودكان و در كنار آن رفتارهای پرخاشگرانه، لجبازی و عدم فرمانبرداری از والدین را ایجاد كند.

🍀🌺🍀🌺🍀🌺

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

در دفتر چهارم مثنوی داستان کودکی است که در خطر افتادن از ناودان بام خانه بود و از حضرت علی (ع) چاره کار را خواستند ، امام فرمود : تا طفلی را بر بام آورند تا کودک به هوای آن طفل از ناودان پایین آید. چنین شد که کودک با دیدن همجنس خود همه چیز را فراموش کرده جذب او می شود.

گفت طفلی را بر آور هم ز بام
تا ببیند جنس خود را آن غلام

سوی جنس آید سبک زان ناودان
جاذب هر جنس را هم جنس دان


#مولانا

@Bahr_Dar_Kouzeh
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #ازشیرگرفتن_کودک

✳بیان: #سرکارخانم_شاملو

⌛زمان.7دقیقه

❓ریزموضوعات:
آداب از شیر گرفتن کودک

تغییرات. روحی مادر زمان از شیر گرفتن

تغییرات جسمی و فیزیولوژیکی مادر


و...

🍂🍃🍂🍃
🔽🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍀🌹🌺🍀🌹
🌷🍀🌹
🍀
آرایش کردن کودکان ؟؟؟!!!

از آرایش کردن کودکان پرهیز کنید: 1. بدلیل اینکه موجب بیش فعالی در کودکان میشود؛ 2. موجب ناراحتی های پوستی می شود؛ چون لوازم آرایشی برای بزرگترها تولید می شود؛ 3. احساس کودکانه را از آنان می گیرد؛ 4. موجب سلب اعتماد آنان می گردد، چون فکر می کنند که با آرایش زیبا هستند؛ 5. موجب خود بزرگ بینی و غرور کاذب می گردد؛ 6. موجب تنهایی و فاصله با هم سن و سالان می گردد؛7. موجب اتلاف وقت آنان و صرف رسیدگی به خود می شود، در حالیکه باید صرف بازی شود؛ 8. موجب مقایسه کودک با بزرگتر می شود؛ 9. موجب داشتن الگویی نامناسب در ذهن کودک می شود؛ 10. موجب تغییرات و عمل زیبایی در سنین بالاتر می شود.
(📚منبع : خلاصه و عنوان سخنرانی دکتر محسنی راد متخصص رفتارشناسی)

@koodak_tarbiat
🍀🌹🍀🌺
تربیت دینی و علمی کودک

🔵_آرشیو فوق‌حرفه‌ای کانال‌هـــــا

🔴_آرشیو مجموعه‌های به درد بخور
@channels_bots_groups
لذت ببرید❤️
کانال جامع(علمی_فرهنگی)
🚩👇🏻👇
@Etrat_channel
🔵_آرشیو فوق‌حرفه‌ای کانال‌هـــــا

🔴_آرشیو مجموعه‌های به درد بخور
@channels_bots_groups
لذت ببرید❤️
کانال جامع(علمی_فرهنگی)
🚩👇🏻👇
@Etrat_channel
تربیت دینی و علمی کودک

🌝🌛⭐️⭐️⭐️⭐️🌛🌛🌝

@koodak_tarbiat

#قصه_شب

✨ عنوان:داستانهاي شاهنامه

اين قسمت:رستم و سهراب📚

در يك روز بهاري پهلوان رستم براي شكار از شهر خارج شد. در شكارگاه به اهوي زيبايي برخورد كرد و مجبور شد براي شكار اهو تا نزديكي شهر سمنگان در سرزمين توران پيش برود. در انجا او اهو را شكار كردو كبابش كرد و پس از نوش جان كردن شكار به استراحت پرداخت. در اين هنگام چند سوار سمنگاني كه از انجا رد ميشدند ،رخش اسب باوفاي رستم را ديدند كه ازادانه در حال چرا بود. او را شناختند و تصميم گرفتنداو را بگيرند و نزد پادشاه سمنگان ببرند. از انطرف رستم كه بيدار شد ،اسبش را نديد و بدنبال رد پاي اسب وارد شهر سمنگان شد.پادشاه سمنگان كه رستم را ميشناخت و ميدانست كه هيچكس توان مبارزه با اين پهلوان نامدار ايراني را ندارد با هداياي بسياري به استقبال رستم رفت و اورا به كاخ خود دعوت كرد. رستم در انجا با ديدن تهمينه دختر پادشاه سمنگان عاشق او شد و تهمينه را از پدرش خواستگاري كرد......💗


..💠💠💠🌀🌀🌀💠💠💠

⬇⬇⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

koodak-tarbiat@

🎵🎵🎵🎵🎵😴😴😴😴

#لالايي كودكان

گنجيشك لالا🐥سنجاب لالا 🐿امد دوباره مهتاب لالا 🌛لالالايي. لالالالايي

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

با تشکر فراوان از سرکارخانوم مصطفوی وسرکار خانوم صفاری بابت ارسال پستهای صوتی خوبشون به همراه توضیحات آنها که تماما توسط ایشان شنیده شده وپس از تایید وارد کانال میگردد.
تربیت دینی و علمی کودک

🍀🌹🌺🍀🌹
🌺🌹
🌹

انواع تیک عصبی در کودکان !

تیک چیست؟

کوشانفر گفت: تیک اختلالی رفتاری به دلیل ناسازگاری شخصیتی، احساس بی‌کفایتی و ناامنی، خصومت، تحریک‌پذیری، لکنت زبان، ترس و دلواپسی است. تیک نوعی پرش ناگهانی یا انقباض غیرارادی عصبی عضلانی است که در هر قسمت از بدن می‌تواند به صورت مزمن یا زودگذر در کلام یا رفتار ظاهر شود.


این متخصص کودکان با اشاره به اینکه تیک در هنگام خواب از بین می‌رود، گفت: تیک کلامی یا رفتاری به دو شکل ساده و مرکب است و از مشخصات آن تکراری و ناموزون بودن آن است. تیک ساده مدت کوتاهی به طول می‌انجامد و بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می‌رود.

انواع تیک

کوشانفر گفت: شایع‌ترین تیک‌ها، تیک چهره‌ای است و می‌تواند به انواع مختلف مانند پلک زدن، کشیدن ابروها، گاز گرفتن لب، چین دادن پیشانی و ... تظاهرکند. چرخش غیرارادی گردن در جهت‌های مختلف، بالا انداختن شانه‌ها، کشیدن دست به مو و سر و صورت، خم کردن زانو و حرکات اضافی در راه رفتن در رده تیک‌های گردن و اندام‌هاست.


درمان انواع تیک

کوشانفر با بیان اینکه عوامل محیطی و هیجانی از جمله مواردی شناخته شده‌ای هستند که در تشدید تیک موثر هستند، گفت: این گونه افراد در مواجهه با موفقیت‌های هیجانی و اضطراب و اختلاف‌های خانوادگی پرش‌های عصبی تشدید می‌شود و در مواقعی که در آرامش هستند، این عمل به حداقل می‌رسد.


وی تصریح کرد: برای درمان این گونه رفتارها در درجه اول باید محیط خانواده را بررسی و به اطرافیان گوشزد کرد که انتظارات بیش از حد از کودک نداشته باشند. فشار آوردن روی فرد برای ترک یا کاهش این رفتارها نه تنها مفید نیست بلکه نتیجه عکس دارد و باعث تشدید این گونه رفتارها می‌شود.


این متخصص کودکان یادآور شد: بر اساس تجربه نشان داده شده که تذکر مستقیم یا تنبیه کودک برای ترک رفتار عادتی به هیچ‌وجه موثر نیست، باید از شیوه تربیتی مبتنی بر تشویق استفاده شود.


وی با تاکید بر اینکه باید در مواقعی که کودک تیک ندارد، بیشتر به او توجه و او را نوازش کرد، گفت: چنانچه در درمان تیک با رفتار درمانی بهبودی حاصل نشد، باید چالش‌های درمانی این گونه اختلالات عصبی را مورد تجدیدنظر داد. اولین روش عدم توجه مستقیم به تیک‌ها است که توسط خانواده اعمال می‌شود. در صورت عدم پاسخ به روش‌های غیرداروئی، داروهایی توسط روانپزشک کودک تجویز می‌شود.

@koodak_tarbiat
🌺🍀🌹
🌹
تربیت دینی و علمی کودک

🌹🌿🌹🌿🌹
🌿🌹
🌹

موبایل٬تبلت٬ کامپیوتر و .... را چگونه از فرزندمان جدا کنیم؟


✳️به ساعت نگاه کنید

با وضع کردن برخی قانون‌ها، ساعت‌های استفاده فرزندتان از تبلت را محدود کنید. برای مثال به او اجازه ندهید که سر میز شام آنرا همراه بیاورد.


✳️خاموشی بزنید

محققان می‌گویند تبلت‌بازی پیش از خواب می‌تواند فرزند شما را بی‌خواب کند. پس به او اجازه بازی کردن با تبلت پیش از خواب را ندهید و نگذارید آن را به اتاق خوابش ببرد.


✳️وقت‌شناس باشید

حتی اگر همه اطرافیان‌تان برای کودک خود تبلت خریده باشند، دلیلی ندارد که در سه سالگی به فرزندتان چنین هدیه‌ای بدهید. اگر می‌خواهید او را با تکنولوژی آشنا کنید، به او اجازه دهید برخی ساعات روز با تبلت یا موبایل شما بازی کند اما شخصی کردن این وسیله را از چنین سنی شروع نکنید.


✳️از خودتان شروع کنید

هرقدر هم که از لزوم فعالیت بدنی و قوی‌تر کردن ارتباطات رو در رو برای فرزندتان صحبت کنید، فایده‌ای ندارد. تا زمانی که او می‌بیند که در ‌مهمانی برای‌تان وایبر بازی شیرین‌تر از گپ زدن با دیگران است، تمایلی به گوش کردن به توصیه‌های‌تان پیدا نمی‌کند. اگر می‌خواهید فرزندتان زندگی مجازی را جایگزین تجربه‌های حقیقی زندگی نکند، خودتان در رعایت چنین اصلی پیشقدم شوید.


✳️دست به‌کار شوید

اگر تنها یک فرزند دارید، به او حق دهید برای پر کردن تنهایی‌اش به تبلت و... وابسته شود. در چنین شرایطی به جای جنگیدن با او، خودتان برای تغییر شرایط وارد عمل شوید.

بازی‌های دونفره پرتحرک و هیجان‌انگیز، هم می‌تواند سلامت جسم فرزندتان را تضمین کند و مهارت‌های حرکتی‌اش را تقویت کند و هم لحظات شاد و خوشی را برایش رقم بزند. اگر کودک‌تان از چنین نعمتی بهره‌مند شود دیگر نیازی به مدام بازی کردن با تبلت پیدا نخواهد کرد.

@koodak_tarbiat
🍀🌹🌺🍀🌹
تربیت دینی و علمی کودک

🌹🍀🌹🍀🌹
🍀🌹
🌹
با نوجوانم چگونه تا کنم؟

 لارنس استاینبرگ، استاد روانشناسی دانشگاه تمپل بر اساس آخرین نتایج پژوهش‌های علمی بر روی نوجوانان این هفت قاعده را به والدین در برخورد با نوجوانان توصیه می‌کند.

۱- کارهای شما اهمیت دارند

بسیاى از پدر و مادرها فکر مى‌کنند با بزرگتر شدن کودکانشان دیگر به عنوان مربی کاری از دست‌شان برنمی‌آید. این نظر کاملاً اشتباه است. بررسی‌های علمی به وضوح نشان می‌دهند که فرزندپروری به شیوه درست همچنان به رشد سالم فرزندان در دوره نوجوانی، دورماندن آنها از دردسرها و عملکرد تحصیلی خوب یاری می‌رساند.

۲- از محبت دریغ نکنید

ستایش شفاهی فرزندتان و نشان دادن عواطف‌تان به طور فیزیکی را کنار نگذارید. هیچ دلیل نداریم که فکر کنیم نوجوانان از محبت بی‌دریغ پدر و مادرشان صدمه‌اى مى‌بینند. البته در صورتى که آنها را جلوى دوستانشان در آغوش نکشید!

۳- خود را کنار نکشید

بسیارى از پدر ومادر ها که در سال هاى کودکى با کار و زندگى کودکان خود همراهند، به محض بزرگ تر شدنشان خود را کنار مى‌کشند. این کار اشتباه است. هنوز هم مهم است که در زندگی فرزندتان دخیل باشید- شاید حتی بیشتر از قبل. در برنامه‌های مدرسه فرزندتان شرکت کنید. دوستان او را بشناسید. و زمان‌هایی را با هم بگذرانید.

۴-روش‌های فرزندپروری‌تان را با سن فرزندتان سازگار کنید

بسیاری از راهبردهای فرزندپروری که در یک دوره سنی موثر بوده‌اند، در مرحله بعدی رشد فرزندتان کارآیی‌شان را از دست می‌دهند. برای مثال بزرگتر شدن کودکان توانایی استدلالشان هم بیشتر مى‌شود و اگر چیزی که از آنها می‌خواهید، از نظرش بی‌‌معنا باشد، با شما مخالفت خواهد کرد.

۵- حد و حدود بگذارید

مهم ترین نیاز کودکان عشق و محبت والدین است. اما اولویت بعدی به همان اندازه مهم ایجاد یک ساختار است، حتى نوجوانان نیز نیاز به تعیین قواعد و حدود دارند. محکم و در عین حال منصف باشید. در صورتی که فرزندتان پختگی بیشتری از خود نشان داد، قواعدتان آسان‌تر کنید. اگر او نمی‌تواند به درستی از این آزادی استفاده کند، دوباره قواعد را سخت‌تر کنید و چند ماه دیگر آزادتر کردن او را امتحان کنید.

۶- مشوق استقلال باشید

بسیارى از پدر ومادرها به به نادرست میل به استقلال در فرزندان خود را به سرکشى، نافرمانى و یا بى‌احترامى تعبیر می‌کنند؛ اما میل به استقلال رفتارى کاملاً طبیعى و سالم است. فضاى روانى لازم براى اتکا به خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید، وسوسه کنترل همیشگی او را در خودتان مهار کنید.

۷- دلیل تصمیمات‌تان را بیان کنید

هر پدرومادر خوبى انتظاراتى از فرزندان‌شان دارد، اما برای آنکه نوجوان‌تان این انتظارات را برآورده کند، قواعد و تصمیمات‌تان باید واضح و متناسب باشند. در حالیکه کودکتان با با افزایش سن مهارت بیشتری در استدلال پیدا می‌کند. دیگر اصلاً خوب نیست که به او بگویید: «حرف حرف من است»
@koodak_tarbiat
🍀🌺🌹🍀🌺
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

فیلم سینمایی پویانمایی «شاهزاده روم» از سیزده آبان نمایش داده میشه.
این فیلم درباره مادر امام زمان(عج)، حضرت ملیکا/نرجس(س) خاتونه: ماجرای شگفت انگیز ازدواجشون با امام حسن عسکری(ع) و تولد مخفیانه امام مهدی(عج).
فیلم شاهزاده روم از نظر هنری فیلم خوبیه و قبل از ایران، در سینماهای لبنان و عراق نمایش داده شده.
پیشنهاد میکنم با خونواده ها - مخصوصا بچه هامون - به سینما بریم و فیلم شاهزاده روم رو ببینیم. حتی مربیا میتونن بچه های مهدها و مدرسه هاشونو به دیدن فیلم ببرن.
به لطف خدا، بعد از فیلم محمد(ص) آقای مجید مجیدی، این دومین فیلم خوبیه که سینماهای ایران رو معطر میکنه.
#
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #ازپوشک_گرفتن_کودک

✳بیان: #سرکارخانم_رضایی(ارشد مشاوره)

⌛زمان: مجموع فایل ها، 8دقیقه

❓ریزموضوعات:
سن آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

تفاوت سن آمادگی و پذیرش در کودکان برای از پوشک.گرفتن

پیش بینی ها و آمادگی هایی که مادر میتواند داشته باشد..

لوازم و ابزار کمک کننده به کودک
و...


🍂🍃🍂🍃
🔽🔽🔽🔽