تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌷@koodak_tarbiat

✳موضوع #تربیت #جنسی کودک

✳ بیان: خانم دکتر #آ ذرتاش

❓اهمیت
نحوه پاسخگویی به سؤالات #جنسی.آسیب های بی توجهی به این سؤالات...

⏳زمان: مجموع فایل ها12دقیقه

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تشویق و تنبیه، دو اهرم بسیار مهم برای کنترل، تعدیل و تقویت رفتار انسان است. همه انسان ها به طور فطری، نیاز دارند که در جایگاه خود به آنان توجه و از آنان تقدیر شود.
در تنبیه، باید عمل کودک نکوهش شود، نه شخصیت او.
در تنبیه، نباید زیاده روی کرد، چون اثر خود را از دست می دهد.
تنبیه در جمع، اثر مخرب، ولی تشویق در جمع، اثر مثبت دارد.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

در نخستین سال ها، تا حد امکان نباید به تنبیه رو آورد یا در آن زیاده روی کرد، به ویژه نباید از تنبیه بدنی استفاده کرد در این سنین، تشویق مؤثرتر است و کارایی بیشتری دارد. در این سنین، تنبیه زیاد، کودک را غیرفعال و غیرکنجکاو می سازد و زمینه را برای بسیاری از مشکلات رفتاری او در آینده فراهم می آورد.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

برخی از انواع تنبیه وجود دارد که هرگز نباید از آنها استفاده شود مانند، تحقیر، اهانت، به کار بردن واژه های نیش دار و گاه رکیک و طعنه زدن که آثار بسیار زیان بار بر شخصیت روحی کودک دارد و چه بسا تربیت او را به کلی مختل می سازد؛ یعنی با ایجاد لجاجت، گستاخی یا خرد شدن شخصیت، او را به سوی بی قیدی و لا ابالی گری و تربیت ناپذیری می کشاند.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌹#قصه_شب

عنوان:اثر صدقه
داستانهایی از زندگانی پیامبر اکرم(ص)

🎵 «داستان مرد یهودی که با صدقه مرگ خود را به تاخیر انداخت»
مدت: (3:50)

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

دلیل جیغ زدن کودکان

● مشكل چیست؟ 
كار سختی است كه هنگام مواجه شدن با جیغ كودك عصبانی نشوید، ولی باید بدانید كه عكس العمل شدید نشان دادن ممكن است كه فرزندتان را برای ادامه دادن به این كار به مدت طولانی تر و با صدای بلندتر تشویق كند. 
معمولاً او از عصبانیت شما، متوجه می شود كه این كار بهترین روش برای جلب نظر شما به خودش است و حتی گاهی اوقات كودكان ۲ تا ۳ ساله در انجام این كار مُصّر می شوند.به جای از پای درآمدن و خسته شدن، سعی كنید كه تشخیص دهید علل واقعی این كار چیست. برخی دلایلی كه باعث جیغ زدن كودكان می شوند عبارتند از: 
احساس عجز و درماندگی: در مواقعی كه فرزندتان در بیان بعضی از كلمات احساس عجز و ناتوانی می كند ذهن مستعد او را برای بیان آنها آماده سازید. «پاتر» می گوید: «كودك وقتی كه نمی تواند كلماتی را برای بیان آن چه كه می خواهد پیدا كند، ممكن است عصبانی شود.» 
گیجی و سردرگمی: «پاتر» معتقد است: «شاید فرزندتان دقیقاً از آن چه كه می خواهد مطمئن نباشد.» 
حسادت: ممكن است كودكتان هنگامی كه شما با تلفن صحبت می كنید، شروع به جیغ زدن كند، چون او احساس می كند كه دیگر به او توجهی ندارید. 
گرسنگی، خستگی یا كسالت و بیماری: بعضی اوقات ممكن است فرزندتان نسبت به چیزی احساس خوبی نداشته باشد و حتی شاید بدترین چیز برای او باشد. گاهی اوقات با وجود این كه او سوار یك اسب آهنی است كه تكان تكان می خورد، مدام فریاد می كشد. در این مواقع بهترین كار، دادن تنقلات و یا یك چرت خوابیدن از همه چیز برای او مناسب تر است. 


● راه حل های مناسب 
برای آن چه كه باعث می شود كه فرزندتان جیغ بكشد _ و حتی اگر نمی توانید منظورش را بفهمید _ یك روش معمولی وجود دارد تا تن صدای او را پایین آورید. اگر شما كاملاً مطمئن هستید از این كه كودكتان دیگر جیغ نمی زند به خاطر این است كه او بیمار می باشد (اگر شك دارید، امتحان كنید) و سعی كنید كه راهكارهای زیر را یك یا چند بار به كار برید. وقتی كه دریافتید كه یك سری از كارهایتان نرمال و عادی پیش می رود، دیگر نیازی به استفاده از آنها نیست. در این جا ارتباط منطقی كلید راه است. 
به او اعتنا نكنید: دكتر آرونزون معتقد است: «به خاطر آورید كودك ۲ و ۳ ساله ای كه بیشترین جلب توجه را از شما می خواهد _ یعنی بیشترین توجهی كه دیگر، نظیر آن در دنیا وجود نداشته باشد- اما شما همچنان شام تان را آماده كنید و یا دست از تاكردن لباس ها نكشید به كارتان ادامه داده و بگذارید كه ماجرا خود به خود تمام شود.» 
چشم در چشم او بیندازید: در زمان جیغ كشیدن بچه به طوری كه صورتتان درست مقابل صورت فرزندتان قرار گیرد، به او چیزهای شبیه به این بگوئید: «وقتی كه تو جیغ می زنی منظورت را نمی فهمم. آیا می توانی بگویی كه بر سر صدای عادیت چه آمده است؟» اگر نمی تواند كاملاً منظورش را بیان كند، خودتان حدس بزنید كه او چه می خواهد (مثلاً آیا تو چیپس می خواهی؟) و می بینید كه او سر تكان می دهد. ممكن است او چیزهایی را كه شما نمی توانید یا نمی خواهید به او بدهید را تقاضا كند، هیچ لزومی ندارد كه تسلیم شوید، ولی سعی كنید كه پیشنهاد چیز دیگری به او دهید نظیر: «شیرینی را بعد از شام می توانی بخوری، ولی من یك خوراكی خیلی خوب برایت دارم.»سعی كنید او را به عناوین مختلف سرگرم كنید. كتابی را كه قبلاً نخوانده را برایش انتخاب كنید یا اگر وقت اضافی دارید با او بازی كنید. 
به او بگوئید كه بیشتر از این از تو انتظار دارم. با او طوری رفتار و همدردی كنید كه همیشه بداند كه بچه های بزرگ جیغ نمی زنند. 

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

👇🏻
( محبوب‌ترین کانال جامع مطالب جهان)

⭐️➡️@Etrat_channel

🔴👈🏾_توجه_👉🏾🔴

از عترت بخواهید تا مجموعه شما ( گروه یا کانال یا ربات ) را به صورت گسترده تبلیغ کند.

این مهارت عترت است✌🏿️

✅_تبیلغ گروه شما

✅_تبلیغ ربات شما

✅_تبلیغ کانال شما👇🏼

مرجع کانال‌های #ارزشی
@channels_bots_groups
_______
آیدی مدیرمسئول تبلیغات:
@Etrat_channel_director
تربیت دینی و علمی کودک

روش آموزش مفهوم خدا به کودک:
در حدود سه- چهار سالگی بچه‌ها نام خداوند را یاد می‌گیرند. اگر رفتار افراد خانواده جنبه مذهبی داشته باشند، کودک مذهب و رفتار مذهبی را می‌آموزد. کودک در ابتدا به دنبال قوی‌ترین فرد است. چون از نوزادی مادر نیازهایش را رفع نموده، می‌پندارد مادر محکم ترین تکیه‌گاه است؛ ولی به زودی می‌فهمد مادر از خیلی چیزها می‌ترسد. چون پدر از آن ها نمی‌ترسد، پدر را تکیه‌گاه و قوی‌ترین آدم می‌یابد، ولی پدر هم از بعضی چیزها می‌ترسد. در این زمان است که از ما می‌پرسد: کی قوی‌ترین است؟ به او می‌گوییم: «خدا». این خدا کجاست؟ به او می‌گوییم: بزرگ تر که شدی، برایت می‌گویم چون کودک سه- چهار ساله در مرحله تفکر ابتدائی است. فقط آنچه را می‌بیند، قبول دارد، نمی‌توان به او گفت: خدا نادیدنی است و همه جا هست.

کودک ۶ ساله : عاشق خدا

به تدریج که بزرگ تر شد، خدا را به او چنان معرفی می‌کنیم که بچّه‌ها از او خوش شان آید. از لطف و کرم خدا، مهربانی و قدرت خدا و زیبا دوستی او می‌گوییم. درباره بهشتی که به نیکوکاران وعده داده ، سخن می‌گوییم. در این سال‌ها هرگز از قهرخدا و جهنم گناهکاران چیزی نگویید.
کودک ۶ ساله به موضوعات مذهبی علاقمند می‌شود. عاشق دعا، نماز و نیایش می‌شود. دوست دارد برای او داستان‌هایی درباره خداوند بگوئید. دوست دارد درباره پیامبران و امامان حرف بزنید و از آن ها برای شان داستان‌هایی تعریف کنید.

کودک ۷ ساله : اثبات وجود خدا

امّا بعد نوبت به کنجکاوی می‌رسد. هفت ساله‌ها از خداوند می‌پرسند. در مقایسه با شش ساله‌ها بیش تر خواهان اثبات وجود خدا می‌شوند. کودک هفت ساله بر خلاف یک سال قبل سوالاتی را در مورد دیدن خدا، شکل خدا و غیره می‌پرسد. سوالات آن ها نباید به حساب سرکشی یا تمایلات ضد مذهبی قلمداد شود، بر عکس سوالات آن ها بیش تر نشانه علاقه آن ها به موضوع است.
به کودکان می‌گوییم همه موجودات در مورد خدا و خالق خویش فکر می‌کنند .هر موجودی تصور می‌کند خدا شکل اوست. ما هم که انسانیم ،فکر می‌کنیم شاید خدا مثل ما دو دست و پا و به صورت ما باشد، ولی نه تصور آن ها درست است و نه فکر ما . برای همین هیچ‌کس نمی‌داند خدا چه شکلی است. اگر خدا موجودی بود که شکلی داشت و می‌شد او را دید، همه جا نبود. اگر پیش ما بود، دیگر پیش پدرت و یا بقیه‌ مردم که جاهای دور هستند، نبود و می‌دانیم که خدا همه جا هست. برای همین خدا دیده نمی‌شود.
در مورد مسائل مذهبی هرگز اعمال فشار نکنید. دیکتاتوری و زور پاسخ معکوس می‌دهد. بچه‌ها اگر نمازشان را می‌خوانند، آن ها را تشویق کنید. سعی کنید از دین و مسائل دینی جز خاطرات خوش در ذهن شان چیزی باقی نماند. زمانی که از کودکی به فرزندان خود درک درستی از خدا بیاموزیم، در زندگی هرگز احساس تنهائی نمی‌کند، چون به یقین می‌دانند خدا حامی آن هاست و در سخت‌ترین لحظات با آن هاست.
بی‌اعتقادی به خدا احساس تنهائی به وجود می‌آورد که خود سرچشمه اختلالات روانپزشکی است.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🔺🔺🔺 رشد تخیل و خلاقیت در کودکان

باید توجه داشت اگر مکانی را برای زندگی کودک فراهم آوریم که بیش‌ازحد امن باشد، یعنی هر چیزی که به نظرمان ذره‌ای خطرناک یا کثیف می‌آید را برداریم، بازهم همین مشکل پیش می‌آید. کودکانی که با کارتن‌ها، نخ، کیف‌دستی و ... بازی نمی‌کنند از کمبود رنج می‌برند. نباید کودکان را از دسترسی به انواع گیاهان، حیوانات و یا اسباب‌بازی‌های متنوع منع کرد به این بهانه که ممکن است سلامتشان به خطر بی افتد. نباید کودکان را از بازی در زمین‌هایی که در آن‌ها سنگ و گل یافت می‌شود منع کنیم به این بهانه که ممکن است زمین بخورند و یا لباسشان گلی شود. اگر کودک فقط در برابر صفحه‌ی تلویزیون بنشیند و کارتون نگاه کند، درست است که در برابر یک دنیای خیالی قرار می‌گیرد، اما این دیگران هستند که این دنیا را برای او آماده کرده‌اند و نه خودش. کودکان بسیاری را می‌بینیم که به‌راحتی می‌توانند با وسایل خیلی کمی بازی کنند، اما از همان وسایل دنیای خیالی بسیار جالبی برای خود می‌سازند و از آن لذت می‌برند.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #ترس #کودک از #مهد یا مدرس
✳بیان : دکتر #ترکمان(روان شناس بالینی)
⏳زمان: 15دقیقه
تربیت دینی و علمی کودک

⚫ زبان انتقال مفاهیم دینی به کودکان باید بسیار کودکانه و در غالب داستان باشد. در کودکی بیشتر پایه ی ارتباط فرد با اهل بیت علیهم السلام بر مبنای محبت است نه مفاهیم انتزاعی اما هر چه به سمت نوجوانی گام بر می داریم باید این مفاهیم ارزشمند را عمیق تر برای کودکانمان بازگو کنیم.بدیهی است که نمی توانیم چیزی را بگوییم و آموزش دهیم که خودمان آنرا نشناسیم پس بهتر است با مطالعه و بالا بردن اطلاعات مان، یک مرجع خوب برای سوالات فرزندانمان باشیم.


@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

▪▪یادتان باشد بچه ها یک دوربین همیشه روشن در خانه ی شما هستند،آنها حافظه ی خوبی دارند و شما به عنوان والدین انها و بهترین الگوی رفتاری شان سبک زندگی تان درمابقی سال ( روزهایی غیر از ایام محرم ) برای نتیجه گیری او از تاثیر عشق به امام حسین در زندگی بسیار مهم است.

وقتی پسر یا دخترمان می بیند که پدر یا مادرش برای اهل بیت علیهم السلام سیاه می پوشد و به مجلس عزاداری می رود اما در زندگی روزمره اش سخنان و نحوه ی زندگی این بزرگواران هیچ تاثیری ندارد ، او هم در خوشبینانه ترین حالت چون والدین خود رفتار می کند اما اگر بر عکس آنرا ببیند و در طول زندگی متوجه شود که والدینش زندگی آن عزیزان را سر مشق قرار می دهند و کلام آنان را می خوانند و سعی می کنند به آن عمل کنند ، آنوقت خودش هم سعی می کند چنین باشد.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

◼معرفی کتاب کودک ( ویژه محرم )🔽🔽

▪نام: مجموعه ده جلدی شعر کودکان کربلا

▪شاعر: محمد کامرانی اقدام

▪انتشارات: حدیث نینوا

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat

◼ برنامه "محرم کودکانه " ،حاوی چندآهنگ کودکانه درباره محرم 🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

⬛شعر کودکانه (ویژه محرم )

▪سلام بر حسین (ع)

دویدم و دویدم به کربلا رسیدم

کنار نهر آبی لبهای تشنه دیدم

یه باغبون خسته با یک دل شکسته

کنار باغ تشنه زانو زده نشسته

کوچولوی شش ماهه که پاک و بی گناهه

اگه طاقت بیاره عمو جونش تو راهه

آهای آهای ستاره! یه دختر سه ساله

خواب بابا شو دیده اشک می ریزه می ناله

امام مظلوم من! کاشکی کنارت بودم

وقتی که تنها موندی رفیق و یارت بودم

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

استاد علی صفایی حائری:

عاشورا تنها يك ‏روز نيست، بلكه تمامى تاريخ است. همان‏‌طوركه‏ كربلا تنها يك قطعه خاك نيست. كربلا جغرافياى نامحدودِ اين تاريخ گسترده است.

📚 وارثان عاشورا، ص253
@einsad
تربیت دینی و علمی کودک

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #بررسی_هنجار های_رفتاری_کودکان

✳بیان: #دکتر_فرهنگ

⌛زمان: مجموع فایل ها: 2 ساعت و 10دقیقه

❓ریزموضوعات:

ℹچرا خواهر و برادر باهم دعوا میکنند؟

ℹچرا بچه ها قهر میکنند؟

ℹچرا بچه ها بهانه میگیرند؟

ℹچرا بچه ها خجالتی هستند؟

ℹچرا بچه ها زورگوي میکنند ؟

ℹچرا بچه ها قلدری ميکنند؟

چرا بچه ها حرف گوش نمیکنند؟


و سوالات دیگری از این دست، که در این مجموعه پا سخ داده شده است
⬇⬇⬇⬇

🍂🍃🍂🍃
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌹#قصه_شب

عنوان:قصه های معصومین


🎵 بهترین عموی دنیا

مدت: (2:50)

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

سلام دوست عزیز خوش اومدین 🌹❤🌹

براي دريافت پست هاي روزانه join رو فراموش نكنيد
👇👇👇👇👇👇
تربیت دینی و علمی کودک

علی رغم اینکه ما نمی خواهیم به فرزندانمان عمداً آسیبی بزنیم ولی در جدالهای لفظی با یارمان بدترین آسیب ها را به فرزندانمان میزنیم .روح و جسم بچه ها زیر بار آوار این جنگهای خانگی لِه میشود.تخریب از جایی شروع میشود که بچه ها مرتب از خودشان سوال میکنند (واقعاً پدر ومادرم یکدیگر را دوست ندارند؟نکنه وجود من باعث این اختلاف است و…)واز جایی مخرب تر میشود که پدر ومادر شروع به تهدید یکدیگر می کنند(صدات رو بِبُر وگرنه خفه ات میکنم،همین فردا میبرم طلاقت میدم،آخرش از دست تو خودم رو میکشم و…).توجه کنید که بچه های کوچک نمی توانند تشخیص دهند که این نوع صحبت کردن شما از سر خشم وناراحتی است آنها به راستی باور میکنند که قصد کشتن یا ترک یکدیگر را دارید و از آن جایی که معمولا بیشتر تهدید ها مادر را نشانه میگیرد و مادر اولین منبع آسایش و نوازش کودک است ،پس در واقع امنیت او در حال تهدید شدن است این باعث احساس نا امنی و نگرانی بسیار شدید در ذهن و روح کوچکش میشود که در تمام سالهای عمر،زندگیش را تحت تأثیر قرار میدهد.بچه ها معنی صفاتی را که شما با خشم و کینه به یکدیگر نسبت میدهید نمی دانند آنها این صفات را باور میکنند و همین باعث ترس و نگرانیشان از یکی از والدین میشود،اما بدترین کاری که ما میکنیم این است که در مقابل چشمان وحشت زده کودکمان دعوا میکنیم ولی در خلوتی دو نفره آشتی میکنیم لطفاً بعد از اینکه آشتی کردید به فرزندانتان هم نشان دهید که یکدیگر را همچنان دوست دارید و در کنار هم زندگی میکنید این باعث میشود کمی از نگرانی و اضطرابشان کاسته شود.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

➰➰➰➰➰➰➰➰➰➰➰➰
▪داستان کربلا▪

یکی بود یکی نبود ، غیر از خدا هیچ کس نبود

امام حسین (ع) که امام سوم ماست در شهر مدینه زندگی می کردند.
امام حسین (ع) همیشه مردم را به کارهای خوب دعوت می کردند وبه مردم می گفتند :از آدمهایی که کارهای زشت می کنند وبه مردم ظلم می کنند همیشه دوری کنید .
به خاطر همین حرفها یزید که خلیفه بود وبه مردم ظلم می کرد وهمیشه کارهای زشت انجام می داد با امام حسین دشمنی می کرد.

یک روز از کوفه نامه های زیادی برای امام حسین(ع) رسید.
نامه هایی که مردم آنجا از امام حسین (ع) دعوت کرده بودند که آنجا برود تا مردم از او یاری کنند ،برای همین امام حسین (ع) به سمت آنها حرکت کرد‌ ‌ولی وقتی به سرزمینی نزدیکی کوفه که اسمش کربلا بود رسیدند ، دیدند به جای اینکه مردم به استقبالشان بروند سربازان دشمن به سمت آنها آمده اند تا با آنها بجنگند.
امام حسین (ع) ویارانشان چند روزی آنجا بودند ودشمن هم آب را بر روی آنها قطع کرده بود وهمه تشنه بودند.
یک شب امام حسین (ع) به یارانشان گفتند که دشمن با من کار دارد ،شما می توانید بروید ولی همه یارانش گفتند ما با تو هستیم .

روز بعد که روز  عاشورا هست جنگ شد و امام حسین (ع) و یارانشان با دشمنان جنگیدند و به شهادت رسیدند ودشمن هم بی رحمانه سر امام حسین (ع) را از تنشان جدا کرد .


برای همین ما هر سال روزعاشورا توی  هیئت ها می رویم و برای امام حسین (ع) عزاداری می کنیم.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

◾السلام علیک یا اباعبدالله◾

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #بلوغ ~ #نوجوانی

✳بیان: #خانم_اولیایی

⌛زمان: مجموع فایل ها: 8دقیقه

❓ریزموضوعات:

پدر و مادر عزیز، فرزندانتان چه انتظاری از شما در دوران بلوغ دارند؟

خواست فرزندان در این دوران چیست؟

چه چیزی. دوست دارند و انجام چه کارهایی برایشان ناخوشایند است ؟

و مسایلی از این دست، برای درک بهتر فرزند نوجوان
🍂🍃🍂🍃
▪التماس دعا▪
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

⬛⬛قصه شب⬛⬛

⚫کوچکترین سرباز عاشورا

من آن روز تشنه بودم. خشک خشک شده بود. هوا گرم بود، دلم آب می‌خواست، شیر می‌خواست. اما مادرم شیر نداشت. چون او هم تشنه بود. همه‌ی ما تشنه بودیم. عمو چند بار رفت و برایمان آب آورد. اما باز تشنه بودیم. هوا گرم بود و دشمن‌ها به ما آب نمی‌دادند، تا وقتی عمویم را نکشته بودند باز گاهی برایمان آب می‌آورد.
اما دشمن‌ها خیلی بیشتر از ما بودند. عمویم عباس مثل شیر به آنها حمله می‌کرد و فراریشان می‌داد اما آن‌قدرزیاد بودند که بالاخره با ضربه‌های بسیار، عمویم را کشتند. برادرم علی‌اکبر را همین‌طور و چقدر عمه گریه کرد. بابا خمیده شد. آن وقت من را بغل کرد. صورتش را به صورتم چسباند. داغ داغ بود. آخر بابا خودش هم تشنه بود. با اینکه خیلی ناراحت بود، چشم‌هایش همان چشم‌های مهربان همیشگی بود. دستش را روی سرم گذاشت و نوازشم کرد. من را بوسید و به من لبخند زد. ولی من از تشنگی آن‌قدر بی‌حال بودم که نمی‌توانستم برایش بخندم.
عمه نگران‌تر بود. آن‌قدر ناراحت بود که مرتب این‌طرف و آن‌طرف می‌رفت. همه را دلداری می‌داد و مراقب همه چیز بود. و ما فراموش کرده بودیم عمه خودش هم تشنه است. شاید چون اصلأ نمی‌گفت تشنه‌ام.
من خیلی کوچک بودم اما حرف‌های بابا را به یاد دارم. بابا حرف‌های قشنگی می‌زد. به دشمن‌ها می‌گفت: اگر دین ندارند، آزادمرد باشند.
اما آنها خیلی بد بودند. به حرف‌های بابا گوش نمی‌دادند. بابا دلش نمی‌خواست من تشنه باشم. من را روی دستش بلند کرد شاید آبی به من دهندشاید هم می‌خواست از من خداحافظی کند و به جنگ برود. اما همین که من را بالا گرفت یکی از همان آدم بدها به طرف من تیر انداخت و من زخمی شدم از گلویم خون می‌آمد. دست‌های بابا می‌لرزید و چشم‌هایش آن چشم‌های همیشگی نبود. من فقط دیدم دستش را زیر گلویم گذاشت. مشتش از خون پر شد. بابا خون‌ها را به آسمان پاشید و گفت: خدایا شاهد باش… خدایا این کودک را هم از ما بپذیر… .

💬نوشته‌: کیومرث سلطانی ابهری(محمد)

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌿Channel: @einsad
🌿Channel: @einsad
تربیت دینی و علمی کودک

دل‏ آدمى‏، بزرگ‏تر از اين زندگى است. و اين، راز تنهايى اوست‏.

کانال چشمه جاری:
فرصتی برای تأمل در آثار و اندیشه عارف شیدا ،شاعر شوریده ،نویسنده ژرف اندیش استاد علی صفایی حائری(ره)
https://telegram.me/einsad
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

عزاداریهایتان قبول درگاه حضرت حق
تربیت دینی و علمی کودک

زماني كه فرزندتان از مدرسه به خانه مي آيد بعد ازاستراحتي كوتاه و صحبت و غذا خوردن و بودن با خواهر و برادر، از او بخواهيد براي امروز چه تكاليفي دارد، سوال بعدي آن است كه بپرسيد به نظرت چقدر طول مي كشد، با اين سوال به او پيش بيني را مي آموزيد. بعد سوال كنيد چه زمان يا زمانهايي قبل از خواب ميخواي انرا انجام دهي، با اين سوال اداره كردن زمان و برنامه ريزي را ياد ميگيرد. و از او بخواهيد اجازه دهد به او ياد آوري كنيد. زماني كه فرزندتان مشغول انجام تكاليفش است كنارش حضور داشته باشيد كار خودتان را بكنيد اما تا پايان تكليف يا وقتي فرزندتان كمكي نخواسته مزاحمش نشويد. اگر حاضر نيست سر زمان مشخص شده تكاليفش را انجام دهد با او از حال و احساسش حرف بزنيد كمكش كنيد و نقش پليس نداشته باشيد. وقتي سر وقت كارش را انجام داد با هر نوع پاداشي باعث خوشحاليش شويد و تا اخر شب به او بگوييد چه خوب شد تكليفت را زود انجام دادي حالا ميتواني از زندگي لذت ببري بازي دلخواه ت را انجام دهي، به او كمك كنيد تكاليفش را در كيفش بگذارد تا فراموش نكند يا خواهر و برادرش انرا پاره نكنند.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

زماني كه فرزندتان از مدرسه به خانه مي آيد بعد ازاستراحتي كوتاه و صحبت و غذا خوردن و بودن با خواهر و برادر، از او بخواهيد براي امروز چه تكاليفي دارد، سوال بعدي آن است كه بپرسيد به نظرت چقدر طول مي كشد، با اين سوال به او پيش بيني را مي آموزيد. بعد سوال كنيد چه زمان يا زمانهايي قبل از خواب ميخواي انرا انجام دهي، با اين سوال اداره كردن زمان و برنامه ريزي را ياد ميگيرد. و از او بخواهيد اجازه دهد به او ياد آوري كنيد. زماني كه فرزندتان مشغول انجام تكاليفش است كنارش حضور داشته باشيد كار خودتان را بكنيد اما تا پايان تكليف يا وقتي فرزندتان كمكي نخواسته مزاحمش نشويد. اگر حاضر نيست سر زمان مشخص شده تكاليفش را انجام دهد با او از حال و احساسش حرف بزنيد كمكش كنيد و نقش پليس نداشته باشيد. وقتي سر وقت كارش را انجام داد با هر نوع پاداشي باعث خوشحاليش شويد و تا اخر شب به او بگوييد چه خوب شد تكليفت را زود انجام دادي حالا ميتواني از زندگي لذت ببري بازي دلخواه ت را انجام دهي، به او كمك كنيد تكاليفش را در كيفش بگذارد تا فراموش نكند يا خواهر و برادرش انرا پاره نكنند.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#کتاب_مجازی

عنوان: مهارتهای پدری و مادری

تالیف : دکتر حسام فیروزی

موضوع: قوانینی که هر پدر و مادری لازم است بدانند

صفحات:19صفحه

@koodak_tarbiat

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

اگر قرار است دادنزنيم، دعوا نكنيم، اخم نكنيم، تهديد و تنبيه نكنيم پس چگونه به فرزندانمان بياموزيم كار تو اشتباه است؟

كودكان تا شش يا هفت سالگي، منطق برايشان مفهومي ندارد چون عقل از حدود هفت سالگي ظاهر ميشود. بنابراين كودك تا سن هفت سالگي با حس و احساس و تخيل خود زندگي ميكند. به همين دليل معيار درستي و غلطي كاري براي او احساس اوست.
ميخواد در پارك بماند وقتي جواب نه ميشنود حس ميكند والدين او بي انصاف هستند او را دوست ندارند و به او اهميت نميدهند پس شروع به بدرفتاري ميكند چون تنها راهيست كه براي احساساتش بلد است. اما چگونه ميتوانيم براي اين موجودات بي منطق سراسر احساس مرز بگذاريم؟

اولين قدم اين است كودك بداند احساسات والدينش وابسته به رفتار و احساسات او نيست.
وقتي اخم ميكنيد، داد ميزنيد، تنبيه ميكنيد، تهديد ميكنيد، به كودك احساس شرم و خجالت ميدهيد، به او ياد ميدهيد وقتي كاري مطابق خواسته تو نشد داد بزن اخم كن تنبيه كن، به علاوه به كودك اين پيام را ميدهيد كه من كه قرار است پناه تو باشم و تو به من اعتماد كني و تكيه كني از كنترل رفتار و احساس خودم عاجزم و رفتار من كاملا در اختيار رفتار توست، و كودك كه مرتبا در حال محك زدن قدرت والدين و تاثير قدرت خود بر آنهاست در مي يابد حد و مرزي وجود ندارد و والدين قدرتي ندارند.

قدم دوم اين است كه به جاي رفتارمان از گفتارمان كمك بگيريم. احساس كودك را تاييد كنيم و حد و مرز رفتارش را مشخص كنيم در حاليكه رفتارمان كاملا در اختيارمان است.

همقد كودك شويد به چشمانش نگاه كنيد و بگوييد: "ميدونم دلت ميخواست بيشتر تو پارك بموني اما تو دوستات رو كتك زدي و قرار ما اين بود وقتي كتك ميزني به خونه برگرديم". "ميدونم ناراحتي به بچه شير ميدم و نميتونم باهات بازي كنم. اما ميتوني به اتاقت بري و بازي كني يا اينجا كنار من بموني و آروم باشي تا كارم تموم شد بيام كنارت". كودكان از گفتار ما بيشتر مياموزند تا رفتار همراه با خشونت ما. يادتان باشد هميشه با كودك شفاف و كوتاه صحبت كنيد. احساسش را تاييد كنيد. به او دو انتخاب بدهيد و به او بگوييد انجام چه كاري بد است.
با او وارد بحث نشويد.در تمام اين مراحل بايد خودتان كاملا كنترل بر رفتارتان داشته باشيد. زماني كه ما بر رفتارمان نداريم چگونه انتظار داشته باشيم كودك ما كه گيج و گم در دنياي بزرگسالان است به احساسات و رفتار خود كنترل داشته باشد؟

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

◾سلام علی قلب زینب صبور◾

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #تربیت_فرزند_پسر

✳بیان: #دکترحبشی

⌛زمان:3دقیقه

❓ریزموضوعات:

چگونگی تقویت جراتمندی در فرزند پسر.

نحوه برخورد صحیح پدر و مادر با پسرشان؟

آسیب های عدم جرات و جسارت در پسر
⬇⬇⬇⬇

🍂🍃🍂🍃
تربیت دینی و علمی کودک

◾سلام علی قلب زینب صبور◾

🍃🍂@koodak_tarbiat
✳موضوع: #نوجوانی

✳بیان: #دکتر_شاملو

⌛زمان11 دقیقه

❓ریزموضوعات:

عوامل تخریب سرنوشت نوجوان

اشتباهات ارتباطی ما در برخورد با نوجوان و آسیب هایی که این رفتارهای ما بدنبال دارد!

اینگونه با فرزند نوجوان مان سازش کنیم!

⬇⬇⬇⬇

🍂🍃🍂🍃