تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

⬆⬆⬆🔸
💌داستان قشنگ کودکانه با نام «هوای ابری» تقدیم به بچه های خوب

🎵 «در روستای سبز و قشنگ یک بره ی کوچک بود که همراه حیوانات طویله زندگی می کرد. وقتی هوا ابری می شد بره غصه می خورد و شروع می کرد به گریه کردن...»

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

♦مقايسه كودك با ديگران:

قبلا مردم فكر مي‌كردند مقايسه‌ بچه‌ها با همسن و سالانشان باعث پيشرفت آنها مي‌شود و باعث خواهد شد از خوب‌ها الگوبرداري كنند اما عملا ديده شده اين كار فقط احساس خودكم‌بيني را در بچه تقويت مي‌كند و اين پيغام را به او مي‌دهد كه از نظر والدينش، دوست‌داشتني نيست.

♦تنبيه سكوت:

قهر كردن پدر يا مادر كه به آن تنبيه سكوت مي‌گويند و قطع رابطه كلامي به مدت چند ساعت تا چند روز با كودك به نشانه دلخوري، آسيب شديدي به او مي‌زند.

♦سبك كلامي نادرست:

در برخي خانواده‌ها، سبك كلامي‌اي به عنوان يك فرهنگ رايج وجود دارد و اعضاي آن به صورت عادي در جمله‌هايشان دشنام به كار مي‌برند و فكر نمي‌كنند اين خشونت‌كلامي چقدر مي‌تواند براي بچه از نظر رواني آزاردهنده باشد.

♦انتظارهاي غيرواقع‌بينانه:

برخي پدر و مادرها انتظارهايي نامتناسب با سن و توانايي از فرزند خود دارند؛ مثلا توقع دارند نوزاد شب تا صبح بدون اينكه بيدار شود، بخوابد در حالي كه چنين چيزي امكان ندارد. برخي هم از كودك نوپا انتظار دارند 30 دقيقه بدون اينكه تكان بخورد، گوشه‌اي بنشيند! برآورده كردن چنين انتظارهايي فراتر از توانايي يك كودك و مصداق آزار است.

گاهي پدر يا مادر افسرده‌اي را مي‌بينيم كه باعث مي‌شوند فرزندشان از كودكي‌كردن بترسد چون مي‌ترسد اگر زياد بدود، راه برود، بلند حرف بزند و... حوصله پدر يا مادرش سر برود! در چنين فضايي كودك هر لحظه خود را سانسور مي‌كند چون خانواده از او توقع دارند مثل يك فرد بزرگسال رفتار و با پدر يا مادر افسرده، همدلي، همدردي و همراهي كند!
برخي والدين هم به فرزند نقش والدي مي‌دهند!

اين اتفاق بيشتر در خانواده‌هايي با تعداد فرزندان زياد مي‌افتد و مثلا يك دختر 10 ساله وادار مي‌شود مراقبت از خواهر و برادرهاي كوچك‌تر از خود را به عهده بگيرد بدون اينكه خودش مراقبتي كه لازم دارد، داشته باشد.

♦آزارهاي عاطفي هنگام طلاق:

طلاق ممكن است براي بچه‌ها آسيب‌رسان باشد اما شيوه طلاق و تعامل همسران با هم و فرزندان، در شدت اين آسيب تاثير بسزايي دارد.

خيلي وقت‌‌ها مي‌بينيم يكي از والدين كه معمولا پدر است، بچه‌ها را گرو مي‌گيرد تا همسر سابقش حاضر شود از گرفتن مهريه‌اش صرف‌نظر كند! اين رفتار يكي از بزرگ‌ترين جنايت‌هاي عاطفي است.

برخي پدر و مادرها هم روش ظالمانه ديگري را به كار مي‌برند و به فرزندشان مي‌گويند مادر يا پدرت تو را دوست ندارد كه دارد طلاق مي‌گيرد يا خانواده‌اش خيلي آدم‌هاي بدي هستند! اين رفتارها چنان آسيب‌هاي عاطفي شديدي به كودك وارد مي‌كند كه جبرانشان سخت خواهد بود.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

💠 با کودک چگونه برخورد کنیم که اصلا جیغ نزند؟

💟 باید همه چیز طبق قانون و مقررات باشد تا بچه لجبازی نکرده و جیغ نزند. او باید بیاموزد خارج از قوانین عمل نکند. ما در شماره‌های پیش در مقاله "لجبازی در کودکان طبیعی است" به‌طور مفصل به چگونگی اجرای قانون پرداخته‌ایم، اما به‌طور خلاصه، لجبازی بین دو تا پنج سالگی طبیعی است و کودک بین این سنین به دلیل خودمختاری لجاجت مي‌كند و دوست ندارد به حرف والدین خود گوش دهد، بنابراین تنها راهش این است که ما از یک سوم شخص به‌ نام قانون کمک بگیریم.💛

💟 برای نمونه می‌توانیم بگوییم دخترم، قانون بچه‌ها می‌گه شما باید در این ساعت به رختخواب بروید، بنابراین از آن‌جا که کودک احساس می‌کند این حرف را فرد دیگري به جز پدر و مادرش گفته و مستقیما از پدر و مادر دستور نگرفته، لجبازی نمی‌کند و به حرف‌های شما گوش می‌دهد.💛

💟جیغ و گریه و زود عصبی شدن حاکی از این است که سیستم استرس فرزند شما حساس شده است و هر فشار کوچک را هم بیش برآورد می‌کند و واکنش بزرگ نشان می‌دهد. دلیل عصبی بودن بچه‌ها می‌تواند، احساس غم و تنهایی، خستگی، حوصله سر رفتن، فضای متشنج خانه، دعوای پدر و مادر، توقع زیاد از کودک، گرسنگی، کم خوابی و … باشد. علت زمینه ای را پیدا کنید و در رفع آن بکوشید.💛

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

بی مبالاتی در روابط جنسی والدین چه اثرهایی بر روحیه کودکان دارد؟؟

متأسفانه بعضی از والدین، برهنگی را با تمدن اشتباه می گیرند و فکر می کنند که هر چه برهنه تر باشند متمدن تر هستند. در حضور فرزندان پسر و دختر خود به صورت عریان و نیمه عریان حاضر می شوند. برخی از آن ها فکر می کنند با این کار، حساسیت جنسی فرزندانشان کم خواهد شد و چشم فرزندشان از دیدن صحنه ها پر خواهد شد. در صورتی که ۳ تا ۴ سالگی، سن بیداری جنسی و تشکیل خاطرات در ذهن کودکان است و در ۵ تا ۷ سالگی، کودکان، وقتی با بدن برهنه والدین مواجه می شوند، کنجکاو می شوند که بدن آن ها چه ویژگی هایی دارد و همین ممکن است خطرآفرین و نگران کننده باشد .

میزان پوشش در خانواده های مختلف، با فرهنگ ها و اعتقادات مختلف، متفاوت است.اساس الگوهای اخلاقی در خانواده بسیار مهم و با ارزش است و ثبات و آرامش و امنیت در خانواده ایجاد می کند.

والدین بایدکودکان را از ۴ سالگی به بعد با محارم و غیرمحارم آشنا کنندو میزان پوشش مناسب و عدم تماس بدن با نامحرم را بوضوح برای کودکان توضیح دهند برخی دیگر از والدین، کودکانشان را با عروسک اشتباه می گیرند و فکر می کنند، آن ها نه احساس دارند، نه می فهمند، نه می شنوند و نه می بینند. ولی کودکان نه کرند و نه کور. کودکان خیلی خوب احساس می کنند، خیلی خوب می فهمند، همه چیز را می بینند و خیلی خوب صداها را می شنوند و درک می کنند ،حتی اگر خواب باشند یا خود را به خواب زده باشند.

هر چند کودکان دو ساله بیان خوبی ندارند و نمی توانند مسائل را توضیح بدهند ولی از حافظه ای قوی برخوردارند و همه مناظر، تصاویر و صداهای دور و بر خود را مثل یک دوربین و ضبط صوت، در ذهن و خیال خود ثبت می کنند..

کودکانی که نزد والدین می خوابند یا کودکانی که به علت بی مبادلاتی والدین و باز بودن در اتاق خواب، شاهد روابط زناشویی آن ها شوند ،درباره روابط زناشویی پدر و مادر دچار ترس، نگرانی و اضطراب شدید می شوند، چرا که رابطه زناشویی را نوعی خشونت پدر علیه مادر تصور می کنند و فکر می کنند که پدر می خواهد با مادر دعوا کند یا آسیبی به او برساند.

والدینی که در حضور کودکان و فرزندان خود روابط زناشویی انجام می دهند، نه تنها در حق آن ها خیانت بلکه بزرگ ترین جنایت را مرتکب می شوند، چرا که باعث تحریک و بیدار شدن زودرس غریزه جنسی کودکان و عامل تباهی و انحراف اخلاقی آن ها در آینده می شوند.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

امام اميرمؤمنان على عليه السلام: فرزندان خويش را، پيش از آنكه متولد شوند، نامگذارى كنيد.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat
ترانه های کودکانه
📺 🎵 اهنگ روز و شب ⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

قصه شب
💌

داستان قشنگ کودکانه با نام «هوای ابری» تقدیم به بچه های خوب


🎵 «در روستای سبز و قشنگ یک بره ی کوچک بود که همراه حیوانات طویله زندگی می کرد. وقتی هوا ابری می شد بره غصه می خورد و شروع می کرد به گریه کردن...»

⬆⬆⬆
تربیت دینی و علمی کودک

[Forwarded from توحید صبری]
🔴_توجه_🔴

از عترت بخواهید تا مجموعه شما ( گروه یا کانال یا ربات ) را به صورت گسترده تبلیغ کند.

این مهارت عترت است✌🏿️
@Etrat_Bot (درسایت رسمی تلگرام رتبه نخست)

@Etrat_channel ( جامع‌ترین کانال مذهبی جهان)

✅_تبیلغ گروه شما

✅_تبلیغ ربات شما

✅_تبلیغ کانال شما👇🏼

مرجع کانال‌های #ارزشی
@channels_bots_groups
_______
آیدی مدیرمسئول تبلیغات:
@Etrat_channel_director
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

کلیپ شاد عموهای فیتیله ای⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

با علاقه کودکان به آرایش‌کردن چه کنیم؟

علاقه برای استفاده از لوازم آرایشی توسط کودکان به ویژه دختران زیر هفت سال از جمله نگرانی خانوده‌هاست؛ دغدغه اصلی زمانی بوجود می‌آید که والدین نمی‌دانند در مقابل این خواسته و کنجکاوی کودکان چه پاسخی باید داد و چگونه باید با آنها برخورد کرد.

دکتر «مهدی بیاتی» روانشناس کودک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد دلیل این خواسته و چرایی تقلید کودکان از بزرگسالان سخن گفته است.

وی در این باره گفت: گروه سنی 5 تا 6 سال، گروهی است که در آن کنجکاوی جنسی کودکان شکل می‌گیرد و آنان به دنبال بررسی و کشف تفاوت‌های جنسی خود با افراد بالغ هستند و به تبع آن سوالات خاصی از والدین می‌پرسند. امروزه نیز با توجه به رشد فرآیندهای دیداری و شنیداری که به واسطه رادیو، تلوزیون و ماهواره‌ها در خانواده‌ها به وجود آمده، کنجکاوی‌های جنسی به مراتب بیشتر شده و به جرات می‌توان گفت از 2.5 تا 3 سالگی به بعد این کنجکاوی‌ها آغاز می‌شوند.

این روانشناس کودک، این اتفاق را یکی از مراحل رشد کودکان دانست و ادامه داد: همه کودکان متناسب با شرایط خود این مرحله را پشت سر می‌گذارند، اما مهم‌ترین نکته چگونگی برخورد والدین با آنهاست.

وی درباره علت اصلی گرایش دختران زیر هفت سال به استفاده از لوازم آرایشی به موضوع جالبی اشاره کرد و گفت: از نظر علمی دختران در این سن نسبت به پدران خود رابطه عشق‌ورزانه دارند و در این میان مادر را رقیب خود می‌دانند؛ همانطور که پسران نسبت به مادر این احساس را داشته و پدر را رقیب خود احساس می‌کنند.

بیاتی افزود: در گروه سنی زیر 7هفت سال دختران به دلیل اینکه در سن تقلید قرار دارند، می‌خواهند از نظر دیداری در مقابل پدر نسبت به مادر خود برتری یابند؛ به همین دلیل از لوازم آرایشی مادر استفاده می‌کنند تا پدر به آنها توجه بیشتری کند.

این روانشناس کودک بازداری و منع کودک توسط والدین را اشتباه دانست و توضیح داد: رفتارهای بازدارنده برای استفاده نکردن کودک از لوازم آرایشی باعث علاقه‌مندی آنها در بزرگسالی خصوصا نوجوانی به اینگونه لوازم می‌شود و در آینده میان نوجوان و خانواده‌ها تنش به وجود می‌آورد که ممکن است از نظر روحی و روانی به فرد آسیب رساند.

بیاتی ضمن تاکید بر اینکه تمام روانشناسان و مشاوران تربیتی و اجتماعی اذعان دارند استفاده دختران زیر هفت سال از لوازم آرایشی هیچ مشکلی برای کودک ایجاد نمی‌کند به خانواده‌ها توصیه کرد تا به کودک فرصت دهند و با وی رفتار تند نداشته باشند
🌷🌷🌷🌷🌷🌷
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تاثیرات روحی جشن تولد روی فرزندانجشن تولد گرفتن برای کودکان از چه سنی قابل درک است و بهترین و مناسب ترین سن برای تولد گرفتن برای اطفال چه سنی است؟آن ها از چه سنی هیجان جشن تولد را دارند و برپایی جشن تولد چه تاثیراتی روی آن ها خواهد گذاشت

بر طبق تحقیقاتی که در گروه های سنی مختلف انجام شد دانشمندان دریافتند 4 سالگی بهترین و خاطره انگیز ترین تولد برای کودکان رقم می‌خورد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که سن 4 سالگی تمام ذهنیت کودک از محیط اطرافش شکل گرفته می‌تواند تمام اطرافیان را بشناسد ذهن او برای فراگیری و به خاطر سپردن خاطرات بسیار زیاد است و می‌تواند تمام لحظات را به یادگاری در ذهنش ثبت کند.

کودکان از یک سالگی به تصاویر رنگی واکنش نشان می‌دهند و اغلب دوست دارند در جشن تولد هایشان همراهشان حضور داشته باشند.
برای اینکه فرزندتان در جشن تولد ش هیجانی‌تر و پر انرژی‌تر باشد، از بچه‌های هم سن و سالش نیز در مراسم دعوت کنید.
برای به وجد آوردن بچه‌ها تمام خانه را از توپ‌های رنگی و پلاستیک‌های رنگی پر کنید این کار باعث افزایش هیجان و شور در بچه ها می‌شود.

بچه‌ها از سن 4 سالگی به موسیقی‌های کودکانه بسیار واکنش نشان می‌دهند پس سعی کنید در مراسم‌های جشن تولد از موسیقی و آهنگ‌های کودکانه ویژه کودکانتان حتماً استفاده کنید.

گردهمایی‌های کودکانه به ویژه از سنین 3 سالگی به بعد باعث افزایش اعتماد به نفس در فرزندانتان می‌شود.
جشن تولد این باور را به کودکان می‌دهد که آنها باور کنند حضور آنها در خانه برایتان بسیار مهم است پس سعی کنید تا جایی که می‌توانید حتی یک مهمانی کوچک جشن تولد های فرزندانتان لحظات شاد و مهیجی را برایشان به وجود آورید.

نی نی بان

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoct
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

شايع‌ترين انواع ترس‌ها در سنين مختلف كودكان:


1⃣شش ماهگي: ترس از غريبه‌ها.
2⃣هشت ماهگي: جدا شدن از والدين، افتادن.
3⃣يك سالگي: جدا شدن از والدين، صدا، حيوانات، حمام كردن، دكتر.
4⃣دو سالگي: جدا شدن از والدين، آموزش توالت رفتن، حمام كردن، شب هنگام خواب، دكتر.
5⃣سه سالگي : از دست دادن والدين، آموزش توالت رفتن، شب خوابيدن، موجودات خیالی، هرل كسي كه از نظر ظاهري با اعضاي خانواده تفاوت داشته باشد مانند : اشخاص ناتوان و معلول، كساني كه رنگ پوستشان متفاوت است و....
6⃣چهار سالگي: صدا، حيوانات، شب هنگام خواب، موجودات خیالی، كسي كه از نظر ظاهري با اعضاي خانواده تفاوت دارد، از دست دادن والدين، مرگ، طلاق.
7⃣پنج سالگي: صدا، حيوانات، موجودات خیالی(روح،دیو)، گم شدن، رفتن به مهد كودك، از دست دادن والدين، مرگ، صدمه جسماني، طلاق
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

کلیپ اجرا شده در برنامه خاله شادونه
معرفی شغل نجار⬇️⬇️⬇️
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

قصه های معصومین برای کودکان
موضوع بچه های کربلا⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

استاد دهنوی
موضوع: فرزندم اصرار دارد شب پیش ما بخوابد چون از تاریکی میترسد
⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

استاد دهنوی
موضوع: فرزندم لجباز است و وقتی بهش تذکر میدم اون کار رو بیشتر انجام میده
⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌸
دوست خیالی کودکان

زندگی با مهمان های نامرئی

۱ – دوست خیالی کودک خود را به مسخره نگیرید و نگذارید که خواهرها و برادرهایش و یا دوستانتان این کار را انجام دهند. به نظر کودک این دوست ، واقعاً وجود دارد.

۲ – کودک را تشویق کنید تا راجع به دوست خود با شما صحبت کند اما اگر او نمی خواهد راجع به او حرف بزند و آن را به عنوان یک راز به حساب می آورد، به احساس او احترام بگذارید.

۳ – اگر کودک از شما خواست که با او بازی  کنید ، این کار را بکنید اما سعی کنید تا حدی منطقی باشد.

۴ – اگر می خواهید با دوست خیالی او صحبت کنید ، از طریق کودک خودتان با او صحبت کنید ، مثلاً بگویید:« لطفاً به او بگو که عجله کند» نه این که به او بگویید:« احمق نشو، عجله کن ، آنجا که کسی غیر از تو نیست.»

۵ – اگر کودک شما کارهای بد خود را به گردن دوست خیالی اش می اندازد، وارد بازی او با دوستش شوید. مثلاً به او بگویید:«این دومین باری است که دوستت لیوان را برگردانده است. مگر او امروز تشنه نیست؟»

۶ – به کودک نگویید که دیگر بزرگ شده و نباید دوست خیالی داشته باشد،

صبر کنید که خودش در زمان مناسب این کار را رها کند
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌸
چاره بی ادبی کودک

به او آموزش دهيد با دقت به شما گوش دهد

تا به کودک مان احترام نگذاريم، او به ما احترام نخواهد گذاشت. بياييد از گوش دادن شروع کنيم. شايد مشکل باشد صبر کنيم يک کودک 2 ساله گفته خود را به پايان برساند، اما اين کار ارزشمند است. در سطح و اندازه او پايين بياييد، در چشمانش نگاه کنيد و بگذاريد او بداند به آن چه که مي خواهد بگويد علاقه داريد. اين بهترين راه براي اين است که به او آموزش دهيد با دقت به شما گوش دهد.

به او پاسخ هاي مودبانه بياموزيد

از زماني که کودک تان توانست با ديگران ارتباط کلامي برقرار کند، بايد کلمات «بفرماييد» و «متشکرم» را به او ياد بدهيد. به او توضيح دهيد زماني که درخواست هايش را مودبانه مطرح مي کند دوست داريد به او کمک کنيد. خودتان هم بايد واژه هايي مانند «بفرماييد» و «متشکرم» را به طور مکرر به فرزندتان بگوييد. در اين صورت او اين واژه ها را به عنوان واژه هايي رايج در مکالمات روزمره خواهد آموخت و آن ها را هم در ارتباط با شما و هم در ارتباط با ديگران به کار خواهد برد.

از واکنش پرخاشگرانه اجتناب کنيد

اگر کودک تان شما را زد و گفت «تو احمقي» سعي کنيد ناراحت نشويد! کودکي که مي خواهد جلب توجه کند ممکن است ناخوشايندترين چيزها را بگويد تا واکنش شما را برانگيزد و عصباني تان کند. به جاي عصباني شدن با او، چهره به چهره شويد و آرام، اما محکم به او بگوييد: «ما در اين خانواده اين طور صحبت نمي کنيم.» سپس به او ياد بدهيد چگونه چيزي که مي خواهد را به شيوه اي محترمانه به دست بياورد، براي نمونه بگوييد: «وقتي مي خواهي با تو بازي کنم، کافي است که مودبانه و قشنگ به من بگويي که مامان مي خواهم الان برايم کتاب قصه بخواني»

انتظار نافرماني داشته باشيد

به ياد داشته باشيد که وقتي کودک تان با خواسته شما مخالفت مي کند، نمي خواهد بي احترامي کند بلکه تنها نظر متفاوتي با شما دارد. به او بياموزيد که خيلي بهتر است احساساتش را محترمانه بروز دهد. براي نمونه به جاي اين که بگويد «تو مامان بدي هستي، هيچ وقت مرا پارک نمي بري» بگويد: «مي شود بعد ازظهر به پارک برويم؟» براي رسيدن به اين هدف شما هم نبايد هيچ گاه به او بگوييد :«تو بد هستي» بلکه بايد بگوييد که فلان کارت اشتباه بود.

هم مهربان باشيد هم محکم

بهترين راه براي نشان دادن احترام، اين است که در شيوه تربيتي تان هم مهربان و هم محکم باشيد. مهربان بودن احترام تان را به کودک نشان مي دهد و محکم بودن احترام تان را به آن چه که بايد انجام شود. بنابراين اگر کودک 3 ساله تان پايش را در سوپر مارکت به زمين کوبيد که فلان چيز را بخريد، بايد مهربانانه، اما با تصميمي محکم او را به بيرون از مغازه ببريد. صبر کنيد تا وقتي که کودک آرام شود، آن موقع آرام به او بگوييد: «الان آماده اي که دوباره فروشگاه برويم» و سپس دوباره با هم به فروشگاه برويد. در نهايت او ياد مي گيرد که بد خلقي هايش، تصميم شما را عوض نخواهد کرد.

به رفتار محترمانه پاداش دهيد

تا حد امکان رفتار مودبانه کودک تان را تقويت کنيد. تشويق بايد رفتار خوب را به طور کامل توصيف کند؛ «دختر خوب»، «پسر خوب» و «بچه خوب» مناسب نيست. به جاي اين جمله هاي کلي براي نمونه بگوييد: «ممنونم که وقتي اسباب بازي ات را مي خواستي از کلمه «لطف کنيد» استفاده کردي».
@Koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍁قصه شب...

💌داستان کودکانه «دعا برای مریض» تهیه شده در آستان قدس رضوی.

🎵 «اون روز با مامانم رفته بودیم حرم. مامانم داشت زیارت نامه می خوند و من حواسم رفته بود به گلدسته های بلند و کبوترایی که نشسته بودند روی سقاخونه. همین که داشتم اطراف را نگاه می کردم، دیدم کمی اون طرفتر...» (2:42)

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾

😴لالایی عاشورا,فوق العاده زیبا

👇👇
تربیت دینی و علمی کودک

چگونه کودکان را با بزرگان دین آشنا کنیم!
پسرم وقتی از مدرسه آمد ،با عجله به اطاقش رفت و تمام کمد لباسش را زیر و رو کرد. هر چه پاپیچش شدم تا بگوید دنبال چه می گردد ،جواب نداد و گفت :خودم باید پیدایش کنم. بعد از مدتی سر تکالیفش نشست و من هم فراموش کردم از او بپرسم گمشده اش را پیدا کرد یا نه؟ فردا صبح وقتی برای مدرسه رفتن آماده شد،به جای لباسی که برایش گذاشته بودم، بلوز مشکی پارسال محرمش رو پوشیده بود که قد آستین هایش برایش کوتاه بود.

وقتی با تعجب پرسیدم چرا این لباس را پوشیدی؟ خیلی ساده و کودکانه گفت: آقامون گفته امروز،روز اول محرمه ، خوب منم دوست دارم واسه امام حسین مشکی بپوشم....

هیچ جوابی نداشتم که بگویم ،فقط پیش خودم فکر کردم بچه ها چقدر زود بزرگ می شوند و چقدر زود از ما بزرگ تر فکر می کنند.اگر دقت نکنیم و برنامه ی صحیح نداشته باشیم ، ممکن است قلب ها پاکشان با چیزهایی پر شود که در آینده افسوسش را بخوریم.

محرم امسال هم آمد ، حواسمان به حال و هوای خانه ی مان باشد. کاری کنیم تا عشق و محبتی که امروز در دلمان هست و مدیون توجه و آموزش صحیح والدین مان در کودکی هایمان هستیم ، در فرزندانمان ایجاد شود.

اینکه بدانیم چگونه عمل کنیم تا در فرزندانمان بذر محبتی که به صورت فطری وجود دارد،درست آبیاری شود ،خیلی مهم است.

اولین نکته این است که آنها را با این بزرگان آشنا کنیم ،فرزندی می تواند عاشورایی باشد که از همان ابتدا با زبان کودکانه و در حد فهم خودش با فلسفه و درس های عاشورا آشنا شود. محبت اگر بر پایه ی شناخت نباشد ،عمق چندانی نمی گیرد و نمی تواند تاثیر خود را تا کل زندگی فرد گسترش دهد.

البته زبان انتقال مفاهیم مان باید بسیار کودکانه و در غالب داستان باشد. در کودکی بیشتر پایه ی ارتباط فرد با اهل بیت علیهم السلام بر مبنای محبت است نه مفاهیم انتزاعی اما هر چه به سمت نوجوانی گام بر می داریم باید این مفاهیم ارزشمند را عمیق تر برای کودکانمان بازگو کنیم.بدیهی است که نمی توانیم چیزی را بگوییم و آموزش دهیم که خودمان آنرا نشناسیم پس بهتر است با مطالعه و بالا بردن اطلاعات مان، یک مرجع خوب برای سوالات فرزندانمان باشیم.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کنیم همراهی همه ی اعضای خانواده برای شرکت در مراسم عزاداری یا مدیحه سرایی است. هرچند مراسم مولودی به خودی خود شاد است اما حتی مراسم عزاداری و شرکت در آن نیز می تواند خاطرات زیبایی برای کودکان ایجاد کند. به کودکی خودتان رجوع کنید.خاطرات زیبایی که از شرکت در این مراسم دارید، تایید خوبی بر این حرف خواهد بود.

انتخاب مجالسی که با هم در آن شرکت می کنید هم بسیار مهم است. ساعات طولانی عزاداری می تواند باعث خستگی کودکان شود، دقت کنید از همین ابتدا فرزند شما صحبت های چه کسی را می شنود .هر چند ممکن است در گوشه ای سر گرم بازی باشد اما فضای مجلس تاثیر خود را خواهد گذاشت و البته او نیز ما بین بازی هایش حرف هایی را می شنود که به اندازه ی سنش تاثیر می پذیرد.

بعضی از کودکان مخصوصا پسر بچه ها دوست دارند که مجلس کوچکی را با همکلاسی ها و یا کودکان همسایه برپا کنند. با این تصمیمشان مخالفت نکنید و حتی در کنار و همراه آن ها باشید تا بتوانند یک عزاداری کوچک راه بیاندازند.

برای بچه ها همیشه جمع خانوادگی زیبا و دوست داشتنی است. پس سعی کنید با هم برای شرکت در مراسم عزاداری بروید.

یادتان باشد بچه ها یک دوربین همیشه روشن در خانه ی شما هستند،آنها حافظه ی خوبی دارند و شما به عنوان والدین انها و بهترین الگوی رفتاری شان سبک زندگی تان درمابقی سال ( روزهایی غیر از ایام محرم ) برای نتیجه گیری او از تاثیر عشق به امام حسین در زندگی بسیار مهم است.

وقتی پسر یا دخترمان می بیند که پدر یا مادرش برای اهل بیت علیهم السلام سیاه می پوشد و به مجلس عزاداری می رود اما در زندگی روزمره اش سخنان و نحوه ی زندگی این بزرگواران هیچ تاثیری ندارد ، او هم در خوشبینانه ترین حالت چون والدین خود رفتار می کند اما اگر بر عکس آنرا ببیند و در طول زندگی متوجه شود که والدینش زندگی آن عزیزان را سر مشق قرار می دهند و کلام آنان را می خوانند و سعی می کنند به آن عمل کنند ، آنوقت خودش هم سعی می کند چنین باشد.

محرم امسال هم آمد ، حال و هوای خانه مان باید این روزها تغییر کند. فرزندانمان از ظاهرمان نیز باید متوجه شوند که این روزها با بقیه ی ایام سال فرق می کند.شاید بعضی کارهای به ظاهر ساده ی ما بسیار تاثیر گذار باشد.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

موضوع :نحوه برخورد صحیح با احساسات بد کودک
نویسنده:هایم جینات(یکی از بزرگترین روانشناسان کودک دنیا)

در رویا چیزی را به کودک بدهید که در واقعیت امکان آن نیست. به عنوان مثال پسر شما در اتومبیل بد خلقی می کند و شما به او توضیح می دهید که همه تشنه ایم و تقصیر شما نیست که در این ترافیک سنگین گیر کرده اید و هیچ راهی برای اینکه توقف کنیم و نوشابه ای بخریم وجود ندارد، گله و شکایت هم کمکی به تند تر رفتن اتومبیل نمی کند. چه بهتر که در چنین موقعیتی بتوانید به پسرتان بگویید: « مثل اینکه خیلی تشنه ای! شرط می بندم دلت می خواهد همین حالا یک سطل آب سیب خنک اینجا بود!»
باید احساسات کودکان را درک کنیم. تا زمانی که کودک احساس درستی نداشته باشد نمی تواند درست فکرد کند؛ و تا زمانی که کودک احساس درستی نداشته باشد نمی تواند درست عمل کند.
به عنوان مثال استفاده از جملاتی مثل «هنوز بچه است، چه می فهمد، چنان وانمود می کند که انگار دنیا به آخر رسیده است.» باعث می شود کودک احساس کند که احساساتش زیاد جدی تلقی نمی شود.
یا مثلاً گفتن جملاتی مانند «هیچ دلیلی برای ناراحتی تو وجود ندارد.»
«سر همچ و پوچ این همه سرو صدار راه انداختی!»
«این احساس تو دیوانگی است.»
شما در مقام پدر و مادر وظیفه داردید که کمک کنید بچه ها بفهمند احساسات واقعی شان چیست، چرا که برای آنها مفید است بدانند واقعاً چه حس می کنند.
به عنوان مثال: «مثل اینکه آن پازل را به تنهایی درست کردی، خیلی خوشحالی؟نه؟!»
«حتماً ناراحتی که دوستت به جشن تولدت نیامد.»
همة احساسات بچه ها، حتی آنهایی که بار منفی دارند، بایستی به رسمیت شناخته شوند:
«بازی با اسباب بازی ای که این قدر سخت به کار می افتد بایستی خیلی مأیوس کننده باشد!»
«وقتی عمه جان لپت را نیشگون می گیرد، خیلی ناراحت می شوی؟»

برگرفته از كتاب كودك،خانواده،انسان
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

موضوع : خواب کودکان
مطلب:دکتر هلاکویی

هيچ بچه يي قرار نيست بدنش به هيچ کسی ديگه در وقت خواب بچسبه. اگر فرزندانتون در يك اتاق ميخوابند حتما بايد رختخواب جدا داشته باشند، و اگر فرزندتون شب رو در خانه كسي اعم از دوست يا فاميل ميگذرونه بايد مطمئن باشيد بچه ها رختخوابشون از هم جداست.


اومدن كودك در نيمه شب به تخت شما ميتونه بسيار اسيب زننده باشه. اگر لازمه شما به اتاقش بريد و مدتي كنارش بخوابيد. كودك وقت خواب نبايد با هيچ كس حتي مادر تماس پوستي داشته باشد.


@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat
موضوع:آموزش عملی رفتارهای خوب و بد به کودکان
بیان:استاد تراشیون
زمان:3:37
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat
موضوع:اصل نادیده گرفتن سنجیده در مقابل خواسته های غیر منطقی کودکان
بیان:استاد دهنوی
زمان:6:30
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

بسم رب الحسین
نشریه روز شمار دهه اول محرم
ما را در این دهه همراهی کنید.
"همراه با مسابقه و جوایز نفیس"

(صوت،عکس،متن)
شما هم میتوانید با ما در ثواب نشر این نشریه سهیم باشید.
https://telegram.me/raheeshq
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

موضوع: یکی از روشهای پند دادن به نوجوانان
مطلب:روایت اهل بیت(ع)

جوانی خدمت امام حسین علیه السلام رسید و گفت، من مردی گناهکارم و نمی توانم خود را در انجام گناهان باز دارم، مرا نصیحتی فرما.

قال الامام الحسین علیه السلام:

«افعل خمسة اشیاء و اذنب ما شئت، فاول ذلک: لا تاکل رزق الله و اذنب ما شئت، و الثانی: اخرج من ولایة الله و اذنب ما شئت، و الثالث: اطلب موضعا لا یراک الله و اذنب ما شئت، و الرابع: اذا جاء ملک الموت لیقبض روحک فادفعه عن نفسک و اذنب ما شئت، و الخامس: اذا ادخلک مالک فی النار فلا تدخل فی النار و اذنب ما شئت.» (1)

امام حسین علیه السلام فرمود:

«پنج کار را انجام بده و آنگاه هر چه می خواهی گناه کن.

اول: روزی خدا را مخور و هر چه می خواهی گناه کن.

دوم: از حکومت خدا بیرون برو و هر چه می خواهی گناه کن.

سوم: جایی را انتخاب کن تا خداوند تو را نبیند و هر چه می خواهی گناه کن.

چهارم: وقتی عزرائیل برای گرفتن جان تو آمد او را از خود بران و هر چه می خواهی گناه کن.

پنجم: زمانی که مالک دوزخ تو را به سوی آتش می برد در آتش وارد مشو و هر چه می خواهی گناه کن.»

جوان اندکی فکر کرد و شرمنده شد و در برابر واقعیت های طرح شده چاره ای جز توبه نداشت.

1) بحارالانوار، ج 78، ص 126، حدیث 7

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

📢 داره دونه دونه از راه مهمون میاد
موضوع:نوحه خوانی برای کودکان وجوانان،
شور شب اول محرم ۹٤
صدا:جواد مقدم
زمان:۴:۲۱
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

📢 وقتی بچه بودیم
موضوع:ترانه کودکانه با موضوع امام علی(ع)
صدا:جمع خوانی کودکان
زمان:۲:۲۱
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

موضوع :هفت دلیل بی توجهی کودکان به دستورات والدین وراهکار صحیح آن

مطلب :مایکل بربا روانشناس کودک
🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
1- شما الگوی خوبی نبودید:

شما باید الگوی خوبی در زمینه گوش کردن باشید. به او نشان دهید که شنونده خوبی هستید. مهم نیست او در چه سنی قرار دارد، باید ببیند که شما در گفت و گو با دیگران چگونه رفتار می کنید و چگونه به دیگران گوش می دهید.
وقتی با شما صحبت می کند مستقیم به او نگاه کنید. وقتی حرف می زند به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر خیره نشوید. به او نشان دهید که به حرف هایش توجه می کنید و اهمیت می دهید. توجه داشته باشید که بچه ها تقلید کننده های خوبی هستند هر جور که با آنها رفتار شود رفتار می کنند و بدانید که دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

2- جملات شما با کلماتی مثل اگر، تو، چرا شرو ع می شود
وقتی جمله را با این سه کلمه شروع می کنید در واقع کودک تمایلی به شنیدن ندارد و از شما رویگردان می شود به این علت که:
اگر: گاهی می تواند یک کلمه تهدیدآمیز باشد و او را بترساند و بچه ها همیشه از ترس فرار می کنند مثلا: اگر به حرفم گوش نکنی ...
تو: با گفتن کلمه تو، کودک احساس می کند که از سوی شما مورد حمله قرار گرفته و شخصیتش مورد تهدید قرار می گیرد، به خصوص وقتی کلمات اغراق آمیز در مورد رفتارش به کار ببرید مثلا: تو هیچ وقت به حرف های من گوش نمی دهی!
چرا: با این کلمه از کودک خود می خواهید که چیزی را توضیح دهد، کاری که معمولا بچه ها قادر به انجامش نیستند مثلا: چرا به من گوش نمی کنی؟
دکتر بربا توصیه می کند که جملات خود را با این سه کلمه شروع نکنید تا بچه ها از شما گریزان نباشند.

3- بدون اینکه توجه آنها را جلب کنید شروع به صحبت کردن می کنید
گاهی بچه به شما گوش نمی کند یا به حرف های شما توجهی نشان نمی دهد، چون توجهش جلب نشده یا تمرکز ندارد. وقتی می خواهید با او صحبت کنید ابتدا مطمئن شوید که توجه او را جلب کرده اید. به خصوص در مورد بچه هایی که به راحتی تمرکز خود را از دست می دهند. دکتر بربا برای جلب توجه کودک چند راه توصیه می کند که عبارتند از:
در مقابل بچه بنشینید و به صورت و چشم های او نگاه کنید.
با مهربانی و به آرامی صورت او را بالا نگه دارید که به چشمان شما نگاه کند.
در ابتدای صحبت کردن از جملاتی نظیر این استفاده کنید: لطفا به من گوش کن.
هر وقت به چشمان شما نگاه کرد، صحبت را شروع کنید. در طول صحبت می توانید با مهربانی دستان او را بگیرید یا دست روی شانه هایش بگذارید تا توجه او به شما باشد.

4- به فریاد کشیدن و جیغ زدن متوسل می شوید
اکثر والدین وقتی می بینند بچه به حرف آنها گوش نمی کند فریاد می کشند. دکتر بربا می گوید این کار را بدتر می کند. او توصیه می کند که والدین آرام تر و مهربانانه تر صحبت کنند.
نجوا کردن یک درخواست، نتیجه مثبت تری دارد تا اینکه صدا را بلندتر کنیم.
وقتی پدر و مادر با تُن و آهنگ صدای مهربانانه و آرام تری صحبت می کنند بچه ناخودآگاه بیشتر تمایل پیدا می کند که گوش دهد.

5- زیاد صحبت می کنید
شما می توانید در مدت 10 ثانیه چیزی را به کودک خود بگویید یا حتی کمتر از آن در واقع زیاد صحبت کردن، هم وقت تلف کردن است و هم اینکه توجه و تمرکز بچه در یک گفت و گوی طولانی کمتر می شود.خوب است که خواسته خود را صریح و کوتاه بیان کنید. مثلا: سارا! لطفا قبل از بیرون رفتن اسباب بازی ها را جمع کن.
یا؛ قبل از تماشای تلویزیون اول تکالیف مدرسه را انجام بده.

6- به جای حرف زدن از او سوال می پرسید
اگر می خواهید بچه از قوانین خانه و خانواده شما اطاعت کند لطفا درخواست خود را صریح و بدون سوالی کردن آن به کار ببرید.
مثلا به جای اینکه بگویید: می خواهی حمام کنی؟ ب گویید: الان وقت حمام کردن است، لطفا برو حمام.

7- نتیجه و پیامد کارش را مشخص نمی کنید
اگر مطمئن هستید که بچه درخواست شما را شنیده اما هنوز می خواهد آن را نادیده بگیرد لازم است در چنین مواقعی پیامد کارش را برایش توضیح دهید. مثلا شما می توانید درخواست خود را با نتیجه و پیامدش همراه کنید.
مثلا: می دانم می خواهی بروی بیرون بازی کنی اما اول باید غذایت را تمام کنی.
اگر همچنان به بیرون رفتن اصرار کرد بدون اینکه به حرف شما گوش کند، می توانید بگویید: متاسفم تو کل غذایت را هنوز نخوردی.
بنابراین این اصرار شما به او نشان می دهد که از او انتظار د ارید به حرفتان گوش کند. این تعیین نتیجه و انتظار اطاعت کردن یعنی اینکه از بچه . انتظار می رود ابتدا گوش کند و درخواستش را چند بار تکرار نکند چون شما روی خواسته خود تاکید دارید و اگر اطاعت نکند پیامد کارش را می بیند.
منبع:مجله موفقیت
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

موضوع:ضرورت وقت گذاشتن والدین برای انتقال عقاید به فرزندان

مطلب:دکتر هلاکویی
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

➰ واقعیت مساله این است که ذهن انسانی متوقف نمیتواند بماند و اگر پدر و مادر از نظر فرهنگی و یا باورها و اعتقادات ، آنها را آگاه نکنند و این امور و اصول را در وجود آنها نکارند ، کودک به ناچار آن را از بیرون و از دوستانش و از محیط آموزشی از وسایل ارتباط جمعی خواهد گرفت و همانگونه که اگر شما به او زبانی را نیاموزید ، احتمالا اگر زبان های دیگری باشد آنها را انتخاب میکند و اگر نباشد با صداهایی به نوعی می گذراند! اما تمام توانایی خودش را برای آموختن زبان و تفکر بعدا از دست خواهد

➰ بنابرین من و شما به عنوان پدر و مادر نمیتوانیم منتظر بمانیم ، به ویژه اینکه بعدا خواهیم دید مراحل و دوره های بحرانی و اصولی و اساسی وجود دارد که اگر فرصت از دست برود برخی از اوقات تقریبا کاری نمیتوان کرد و یا اگر کاری بتوان انجام داد با اشکال و گرفتاری هایی همراه خواهد بود .

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

📢 بچه های کربلا
موضوع:#قصه های معصومین برای کودکان
زمان:1:51
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat
موضوع:روش های افزایش #قدرت #تفکر در کودکان .
خانم اولیایی:
🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiat
موضوع: پرورش #خلاقیت
#تفکر خلاق در کودکان .
#دکتر شهرام اسلامی
زمان: 6 دقیقه
🔽🔽🔽
تربیت دینی و علمی کودک

⬇⬇⬇

💌قصه زیبای کودکانه با عنوان «سینه زن کوچولو»
🎵 «ایام محرم بود و ایام عزاداری شهادت امام حسین (علیه السلام)، مامان علی کوچولو یه بلوز مشکی واسش دوخته بود. پدر بزرگش هم یه زنجیر کوچولو براش خریده بود و علی دوست داشت بین دسته های سینه زنی شرکت کنه...»
زمان:5:05
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🍀🍀🍀🍀🍀
🌸🌸🌸🌸
🍁🍁🍁
دلبستگی و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها

کودکان به یک یا گاهی دو نفر از بزرگسالان اطراف خود دلبسته می شوند. معمولاً این فرد مادر است. دلبستگی و نوع رفتار فردی که کودک به او دلبسته می شود تا آخر عمر روی زندگی کودک موثر خواهد بود. کودک که به فردی دلبسته می شود که همیشه هست، هر وقت اعلام نیاز می کنند به نیازش پاسخ می دهد، از او مراقبت می کند و به او احساس امنیت می دهد، پذیرا و گرم است و به او می فهماند که در هر شرایطی، بدون هیچ قید و شرطی او را دوست دارد، حتی اگر رفتار او را نپذیرد، یاد می گیرد که دوست داشته شدن می تواند بدون شرط باشد. احساس امنیت می کند و در رابطه های مهم دوران بزرگسالی خود نیز این احساس امنیت را خواهد داشت و طبیعتاً زندگی شادتری تجربه خواهد کرد.


اما کودکانی که مراقب ثابتی ندارند، با روش های مختلفی با رفتار آنها برخورد می شود و یا احساس پذیرفته بودن در هر شرایطی را تجربه نمی کنند چنین احساس امنیتی ندارند. آنها فکر می کنند تنها در شرایط خاصی مقبول و دوست داشتنی خواهند بود،. به همین دلیل هم شروع به رفتارهایی برای حفاظت از خود در برابر این دنیای ناامن می کنند. این کودکان در بزرگسالی و به خصوص در روابط نزدیک خود، مشکلات زیادی خواهند داشت.


بهترین حالت این است که کودک به خصوص در دو سال اول با مادرش باشد که بتواند به او دلبسته شود. البته رفتار مادر در ایجاد دلبستگی خوب و سالم و امن بسیار موثر خواهد بود. تنها حضور مادر به این معنا نیست که دیگر مشکلی وجود ندارد. اما قطعاً دائم تغییر دادن شیوه ی زندگی کودک، به خصوص در سال های اول، باعث آزار او خواهد شد. پس اگر هم ناچارید او را نزد کسی بگذارید، سعی کنید همیشه یک فرد ثابت باشد. همچنین، اگر می خواهید مادربزرگش از او در مواقعی که نیستید نگهداری کند، از همان ابتدا تقسیم بندی زمانی مشخصی داشته باشید تا برای کودک قابل پیش بینی باشد.


خطر از دست دادن فردی که کودک به او دلبسته است

از دست دادن فردی عزیز بسیار سخت و پر از استرس است. برای کودکان هم همین طور است، حتی اگر واکنشی که نشان می دهند شبیه به بزرگسالان نباشد. اگر کودک تنها به مادربزرگ یا پدربزرگش دلبسته باشد و آنها سن بالا یا بیماری خاصی داشته باشند، خطری که کودک را تهدید می کند از دست دادن آنها در سن کم است. از دست دادن فردی که به او دلبسته است برای کودک ضربه ی بزرگی به حساب می آید.

بنابراین، هرچند فکر کردن به این موضوع بسیار ناراحت کننده و دردآور است، سعی کنید واقع بین باشید و در صورت وجود شرایطی که این خطر را بالا می برند، دست کم به کودک این فرصت را بدهید که به فرد دیگری، به خصوص پدر یا مادر خودش هم دلبسته شود، تا بتواند از عهده ی استرس از دست دادن فرد مورد دلبستگی اش، تاب بیاورد.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌺🌺🌺🌺🌺
🍀🍀🍀🍀
🌷🌷🌷
راه های کنترل جیغ زدن کودکان


۱.تاقبل از ۱۸ ماهگی به طورطبیعی آواها،جیغ و گریه شیوه ای برای بیان خود و بر قراری ارتباط و جلب توجه دیگران است.
جیغ زدن در این مرحله باشدت ودفعات معمولی ،امری طبیعی است. اما والدین بایدصبور باشند وباشوخی ویاجدی جیغ زدن هارا تقویت نکنداین دوره باکمی دشواری سپری میشود.اگر به صورت افراطی به کودک بی توجه ای شودویا به جیغ زدن کودک افراطی حساس بوده این مرحله طولانی میشود وگاهی درمراحل بعدی که کودک توانایی کلامی پیدامیکند ازجیغ زدن برای جلب توجه وبیان خود استفاده میکند

۲.رفتارجیغ زدن را تحلیل کنید
از آنجاکه کودک توانایی اولیه بیان خواسته خودازطریق ایماواشاره به کاربردن جملات ابتدایی رانداردممکن است جیغ زدن ،ابرازکودک برای تحمیل خواسته های خود به دیگران باشد وبرای برخود مناسب با آن باید دید کودک در چه زمانی ،به چه دلیلی ،به چه اندازه و چگونه ازاین رفتار استفاده میکند وبه ویژه مشخص شود در هنگام وپایان جیغ زدن واکنش دیگران به این رفتارکودک چیست؟


برای شناخت بیشتر رفتارکودک را طی ۱۰ روز پیگیری وثبت کنید این کار باعث میشود مطالب زیادی از رفتارکودک و واکنش اطرافیان کشف کنید که به درک عمیق تر این وضعیت کمک بسیاری میکند.

۳.مهارت های ارتباطی خود و کودکتان را افزایش دهید
هرچقدر ارتباط والدین باکودک غنی تر وکودک دربیان خواسته اش ماهرترشود،رفتارهای نظیر جیغ زدن کم میشود.مهارت بازی کردن وسرگرم کردن کودک را در خود افزایش دهید.به کودک یاد دهید بااشاره یابیان کلمه های ساده ،خواسته اش رابیان کند.

۴.جیغ زدن را در کودک خود کنترل کنید
یکی از مهم ترین عوامل پرخاشگری وجیغ کودکان، آن است که والدین پس از جیغ زدن و راه انداختن سروصدا در مقابل کودک تسلیم میشوند.جیغ زدن کودک با رسیدن به خواسته اش وبا تغییر وضعیت به نفع او پایان می یابد و کودک یاد میگیرد هرچه بیشتر جیغ بزند مزایا و امتیاز بیشتری به دست می آورد.

۵.به خواسته های معقول ومناسب کودکتان اهمیت دهید
کودکان زیر ۵ سال نیاز فوق العاده ای به توجه و رسیدگی به خواسته های به جا وضروری دارند.که یکی از وظایف والدین محسوب میشود.هرچند ایستادگی در مقابل خواسته های غیر ضروری لازم است اما ضروری تر آن است که والدین توجه خاصی به نیاز های اصلی کودک بکنند وبا گشاده رویی وبدون منت به آن ها پاسخ دهند تا کودک احساس امنیت و محبت والدین رادرک کند.

۶.رفتارهای اتفاقی کودک خود را نادیده بگیرید
برخی از بدرفتاری ها بهانه گیری ها وجیغ زدن ها ازسر بی حوصلگی ،خستگی ویا اتفاقی است.در این شرایط فقط وفقط صبور باشید جیغ زدن باعث تحلیل انرژی میشود وتارهای صوتی ودیافراگم کودک را دچار خستگی می کند بنابراین کودک نمیتواند به مدت طولانی آن را ادامه دهد

۷.به کودک پیام هاو هویت منفی ندهید
گاهی والدین واطرافیان آگاهانه ویا اغلب ،ناآگاهانه به کودک عباراتی مثل:‌/جیغ جیغو/مگه بلندگو قورت دادی/از دستت خسته شدم/
را به کودک خطاب میکنند.این عبارت ها پیام های منفی اند ورفتارمنفی کودک شمارا به ویژگی شخصیتی او تبدیل میکنند
۸.به رفتار های مثبت کودک توجه کنید
تمرکز شما بر روی جیغ زدن ها ورفتار نامناسب کودکتان آرامشتان را برهم میزند واین دغدغه شمارا از رفتار های مثبت او غافل میکند وباعث میشود در هنگام رفتارنامناسبش کنتر جل خود را از دست دهید.به دیگر رفتارهای او توجه کنید وبه آن ها بها دهید.به خصوص هنگامی که آرام است مثلا با آرامش بازی میکند،خواسته هایش را صریح میگوید.
یکی ازرفتارهای مخرب والدین هنگام جیغ زدن کودک فریاد زدن وآرام کردن او با صدای بلند است ودر حالی که خود والدین بافریاد وصدای بلند با کودک صحبت میکنندیااو را تهدید وتنبیه میکنند انتظار دارند کودک آرام باشد.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

امروز ساعت 10.35
شبکه اول. برنامه آفتاب شرقی
تربیت کودک ونوجوان. استاد تراشیون
تربیت دینی و علمی کودک

🍁🍁🍁🍁🍁
🍀🍀🍀🍀
🌹🌹🌹
خانواده حسینی

خانه بهترین مکان برای شکل گیری اعتقادات مذهبی است اگر بخواهیم فرزندمان دوستدار اهل بیت(ع) باشد، باید محیطی فراهم کنیم که او بفهمد این ماه با ماه های دیگر متفاوت است.

پدر و مادر می توانند در کنار کارهای روزانه و با زبانی مناسب با سن فرزندشان، مسائل مربوط به کربلا را برای او بازگو کنند، اما باید شرایط سنی او را لحاظ کرده و عرض و طول صحبت ها را در قالب حوصله فرزندان خانواده مشخص کنند و در خصوص کودکان دقت کنند از بیان مسائل وفجایع کربلا به صورت جزئی وکامل برای آنان خودداری کنند زیرا ممکن است در کودک ایجاد ترس واضطراب نماید وبهترین عزاداری برای آنان انجام مراسمات مثل سینه زنی وزنجیر زنی واطعام است نا از این طریق حب اهل بیت در آنان افزایش یابدودرخصوص نوجوانان سعی شود شور حسینی را با شعور شناخت واقعیت قیام کربلا همراه کنند.


خوب است اعضای خانواده شب ها دورهم جمع شوند و در خصوص واقعه کربلا صحبت کنند. بچه ها شعرهایی را دراین خصوص حفظ کنند و بخوانند و جایزه بگیرند. پدر و مادر دانسته های خود را رد و بدل کنند و به طور کلی، فضای خانه عاشورایی و در عین حال مطبوع کودکان گردد؛ این خود عاملی می شود تا این فرهنگ ارزشمند حفظ و برای کودکان و نوجوانان بدرستی تبیین شود.


نباید از محرم خاطره ای تلخ برای فرزندان​مان بسازیم. خاطره ای که مادر یا پدر مدام به مجالس عزاداری می روند و تنهایی فرزندان بیشتر می شود یا به خاطر خستگی شرکت در مراسم، عصبی شده و توجه آنها به خانه و خانواده کم می شود. می توانیم طوری برنامه ریزی کنیم که اگر مجلسی را به تنهایی می رویم، در مجلسی هم با همسر و فرزندان شرکت کنیم.

یکی از درس های بزرگ کربلا​،عشق بزرگمردی چون حسین(ع) به خانواده و فرزندان است. ادب و حفظ حرمت، وفاداری، عشق، گذشت و هزاران مفهوم ناب دیگر در کربلا نهفته است که به بهانه رسیدن این ایام می تواند موضوع مناسبی برای جلسات درون خانوادگی باشد.


محبت اهل بیت مهم و عزیز است، اما وظیفه ما والدین این است که این محبت را به شناخت تبدیل کنیم تا فرزندان ما امامشان را بشناسند. محبتی که بر اساس شناخت شکل بگیرد ماندگار است.


با توجه به زبان خاص کودکان، هدیه دادن کتاب هایی که با عکس و شعر، واقعه کربلا را توضیح می دهد، در علاقه مندی فرزندان به اهل بیت تاثیرگذار است.

ماه محرم و صفر هر چند برای ما شیعیان با عزاداری همراه است، اما باید از همین روزها هم برای باهم بودن و گفتن و شنیدن و نزدیک شدن استفاده کرد.
@Koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌷@koodak_tarbiat

✳موضوع: #هوش و#خلاقیت

✳ بیان: #دکترمظاهری


❓هوش وخلاقیت چیست ؟وتاثیر آن بر خودباوری واعتماد به نفس کودکان چه میباشد؟وچگونه والدین میتوانند اعتماد به نفس کودکان خود را افزایش دهند؟

⏳مدت:15:41

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

🌷@koodak_tarbiat

✳موضوع #نوجوانی

✳ بیان: خانم #اولیایی

❓تعریف، بازه سنی ویژگی ها و مشکلات دوره.نوجوانی

⏳مدت: مجموع فایل ها: 5دقیقه و 6ثانیه

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

@koodak_tarbiatp

🌹 #قصه_شب...

عنوان :دوستدار خداوند،
داستانهایی از زندگانی پیامبر اکرم(ص)

🎵 «داستان کودکی که پیامبر(ص) به یاران خود فرمود: مثل این کودک خدا را دوست بدارید»

مدت:(3:03)

⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

کودک‌آزاری چیست؟

کودک‌آزاری شامل فعالیت‌های تماسی و غیرتماسی می‌شود. بعضی از نمونه‌های کودک‌آزاری تماسی عبارتند از:

• لمس کردن اندام تناسلی کودک یا قسمت‌های خصوصی بدن او، برای لذت جنسی

• وادار کردن کودک به لمس اندام‌جنسی فردی دیگر، انجام بازی‌های جنسی یا ارتباط‌جنسی با فرو کردن اشیاء یا اعضای بدن (مثل انگشت، زبان یا آلت‌تناسلی) به واژن، دهان یا مقعد کودک برای لذت جنسی

بعضی نمونه‌های فعالیت‌های غیرتماسی عبارتند از:

• نشان دادن فیلم‌های پورنوگرافی به کودک

• نشان دادن اندام‌جنسی یک بزرگسال به کودک

• عکس گرفتن از کودک در ژست‌های جنسی

• تشویق کودک به نگاه کردن یا گوش دادن به فعالیت‌‌های جنسی

• نگاه کردن به کودک موقع لباس عوض کردن یا حمام کردن


درکنار فعالیت‌هایی که در بالا اشاره شد، اخیراً این مشکل جدی نیز در حال شیوع است: گرفتن یا دانلود کردن تصاویر جنسی از کودکان در اینترنت. نگاه کردن به تصاویر کودک‌آزاری درست مثل شرکت در آزار جنسی یک کودک است. افرادیکه به چنین کاری مبادرت می‌ورزند حتماً برای جلوگیری از جدی‌تر شدن مشکل خود باید به متخصص مراجعه کنند.

علائم‌هشداردهنده از آزار جنسی در کودکان و نوجوانان

بچه‌ها معمولاً به جای گفتن اینکه چیزی اذیتشان می‌کند، آن را به ما نشان می‌دهند. تغییر رفتار آنها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اگر متوجه مجموعه‌ای از علائم نگران‌کننده در آنها شدید، حتماً کمک بگیرید.

علائم هشداردهنده در کودکان:

• عمل کردن به طریقی نامناسب از نظر جنسی با اسباب‌‌بازی‌ها یا اشیاء

• کابوس‌های شبانه، مشکلات خواب

• گوشه‌گیری

• مرموز شدن

• تغییرات شخصیتی ناگهانی و بی‌دلیل و احساس ناامنی کردن

• برگشت به رفتارهای کودکی مثل شب‌ادراری

• ترس غیرقابل توضیح از مکان‌ها و افراد خاص

• انفجار خشم

• تغییر عادات غذایی

• استفاده از واژگان بزرگسالانه جدید برای اندام‌های جنسی بدون هیچ منبع مشخص

• حرف زدن درمورد یک دوست جدید یا قدیمی و مشاهده هدایا یا پول در وسایل او

• خودآزاری (سوزاندن یا بریدن خود) در نوجوانان

• نشانه‌های فیزیکی مثل درد یا کبودی بی‌دلیل در نواحی جنسی یا دهان، بیماری‌های مقاربتی، بارداری

• فرار از خانه

• عدم تمایل به تنها ماندن با یک کودک یا فرد خاص

فقط یکی از این علائم، نشاندهنده این نیست که کودکتان مورد آزار جنسی قرار گرفته است اما مجموعه‌ای  از آنها جای نگرانی دارد و نشان می‌دهد که باید شروع به سوال کردن از او و کمک گرفتن ازمتخصص کنید

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

کودک‌آزاری چیست؟

کودک‌آزاری شامل فعالیت‌های تماسی و غیرتماسی می‌شود. بعضی از نمونه‌های کودک‌آزاری تماسی عبارتند از:

• لمس کردن اندام تناسلی کودک یا قسمت‌های خصوصی بدن او، برای لذت جنسی

• وادار کردن کودک به لمس اندام‌جنسی فردی دیگر، انجام بازی‌های جنسی یا ارتباط‌جنسی با فرو کردن اشیاء یا اعضای بدن (مثل انگشت، زبان یا آلت‌تناسلی) به واژن، دهان یا مقعد کودک برای لذت جنسی

بعضی نمونه‌های فعالیت‌های غیرتماسی عبارتند از:

• نشان دادن فیلم‌های پورنوگرافی به کودک

• نشان دادن اندام‌جنسی یک بزرگسال به کودک

• عکس گرفتن از کودک در ژست‌های جنسی

• تشویق کودک به نگاه کردن یا گوش دادن به فعالیت‌‌های جنسی

• نگاه کردن به کودک موقع لباس عوض کردن یا حمام کردن


درکنار فعالیت‌هایی که در بالا اشاره شد، اخیراً این مشکل جدی نیز در حال شیوع است: گرفتن یا دانلود کردن تصاویر جنسی از کودکان در اینترنت. نگاه کردن به تصاویر کودک‌آزاری درست مثل شرکت در آزار جنسی یک کودک است. افرادیکه به چنین کاری مبادرت می‌ورزند حتماً برای جلوگیری از جدی‌تر شدن مشکل خود باید به متخصص مراجعه کنند.

علائم‌هشداردهنده از آزار جنسی در کودکان و نوجوانان

بچه‌ها معمولاً به جای گفتن اینکه چیزی اذیتشان می‌کند، آن را به ما نشان می‌دهند. تغییر رفتار آنها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اگر متوجه مجموعه‌ای از علائم نگران‌کننده در آنها شدید، حتماً کمک بگیرید.

علائم هشداردهنده در کودکان:

• عمل کردن به طریقی نامناسب از نظر جنسی با اسباب‌‌بازی‌ها یا اشیاء

• کابوس‌های شبانه، مشکلات خواب

• گوشه‌گیری

• مرموز شدن

• تغییرات شخصیتی ناگهانی و بی‌دلیل و احساس ناامنی کردن

• برگشت به رفتارهای کودکی مثل شب‌ادراری

• ترس غیرقابل توضیح از مکان‌ها و افراد خاص

• انفجار خشم

• تغییر عادات غذایی

• استفاده از واژگان بزرگسالانه جدید برای اندام‌های جنسی بدون هیچ منبع مشخص

• حرف زدن درمورد یک دوست جدید یا قدیمی و مشاهده هدایا یا پول در وسایل او

• خودآزاری (سوزاندن یا بریدن خود) در نوجوانان

• نشانه‌های فیزیکی مثل درد یا کبودی بی‌دلیل در نواحی جنسی یا دهان، بیماری‌های مقاربتی، بارداری

• فرار از خانه

• عدم تمایل به تنها ماندن با یک کودک یا فرد خاص

فقط یکی از این علائم، نشاندهنده این نیست که کودکتان مورد آزار جنسی قرار گرفته است اما مجموعه‌ای  از آنها جای نگرانی دارد و نشان می‌دهد که باید شروع به سوال کردن از او و کمک گرفتن ازمتخصص کنید

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

@tarbiat_koodak

#کلیپ_آموزشی

موضوع : راستگویی

مدت:2:03

⬇⬇⬇⬇