تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

اداب دوران شیرخوارگی
از سرکار خانم شاملو
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

شکل گیری خلاقیت و تفکر خلاق در کودکان
دکتر شهرام اسلامی⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

اضطراب جدایی
دکتر مصطفی تبریزی
⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌸

👈والدین در زمینه دیدن فیلم های ترسناک و خشمگین باید بسیار مراقب باشند چون کودکان با دیدن آنان ممکن است مبتلا به کابوس های شبانه شوند.

یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: برخی کودکان با کابوس‌های شبانه، حملات خشم یا رویای شبانه مواجهه می‌ شوند که علت آن می‌تواند تماشای فیلم‌های خشن، عدم تناسب موضوع برخی فیلم‌ها با گروه سنی کودک یا تماشای پرخاشگری دیگران باشد.

ساسان ساکت درباره کابوس‌های شبانه کودک 4 ساله خود، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که کودکان قبل از سنین مدرسه یا در سال‌های اول مدرسه با آن روبرو هستند، کابوس شبانه است. در کابوس شبانه کودک از خواب برمی‌خیزد، حرکات یا گفتاری را به طور ناهوشیار انجام می‌دهد، دوباره می‌خوابد و صبح چیزی به یاد نمی‌آورد.

وی افزود: معمولاً ساعتی که کودک از خواب برمی‌خیزد، قبل از 3 صبح است، حرکاتی که کودک انجام می‌دهد ممکن است ناشی از اضطراب یا وحشت‌زدگی باشد و بگوید گودزیلا، یا موجودی وحشتناک دیده است.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: در برخی کابوس‌ها، شرح حال مشابه است، اما کودک ممکن است پس از برخاستن از خواب والدین خود را کتک بزند، دعوا کند، دوباره بخوابد و صبح چیزی به یاد نیاورد که به آن حملات خشم می‌گویند.

وی افزود: اگر حملات در همین حد باشد، ممکن است ناشی از اعمال روزانه مانند تماشای فیلم‌های خشن، عدم تناسب موضوع برخی فیلم‌ها با گروه سنی کودک یا تماشای پرخاشگری دیگران باشد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اگر والدین نتوانند شرح حال نمونه را به پزشک بدهند، یا متخصص نتواند شرح حال کامل کودک را از والدین او اخذ کند، ممکن است به اشتباه انواع تشنج تشخیص داده و حتی از کودک نوار مغز گرفته شود. ضمن اینکه اکثر تشنج‌ها در کودکان موقع به خواب یا بیدارشدن از خواب رخ می‌دهد.

ساکت ادامه داد: انتظار می‌‌رود، نوار مغز و تصویربرداری مغزی کودکانی که کابوس شبانه یا حملات خشم را تجربه می‌کنند طبیعی باشد.

وی افزود: در واقع این کودکان نیاز به اقدام تشخیصی ندارند و شرح حال و معاینه بالینی برای تشخیص کابوس شبانه و یا حملات خشم آنها کافی است.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان اظهار داشت: در برخی موارد ممکن است پزشک از داروهایی برای درمان کودک استفاده کند که مصرف آنها کوتاه مدت است.

ساکت خاطر نشان کرد: گاهی کودک با رویای شبانه مواجه شود که بر اساس آن ممکن است بیدار شود و خواب خود را تعریف کند بنابراین تفاوت رویای شبانه با کابوس و حملات خشم این است که کودک بیدار می‌شود هرچند شاید بیدار نشود اما صبح می‌تواند خواب خود را تعریف کند.
@koodak_tarbiat
🍁🌾🍁
🌾🍁🌾🍁🌾🍁🌾🍁
تربیت دینی و علمی کودک

✅ ۷ جمله ناخوشایند برای کودکان

۱) مناسب سن خودت رفتار کن! گاه والدین به رفتار کودک انتقاد می کنند، زیرا آن رفتار تأثیر بدی بر بزرگترها داشته است. در صورتی که رفتار کودک، نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین وظیفه دارند احساس کودک را درک کنند. کودک ۶ ساله ای که نمی داند چه می خواهد و گریه می کند ، یا کودک ۴ساله ای که از محدود شدن در صندلی اتومبیل ناراحت است و گریه می کند ، هر دو متناسب سنشان عمل می کنند؛ اگر چه ما انتظار داریم رفتار آنها ما را آزار ندهد. به جای اینکه به کودک بگویید "مناسب سن خودت عمل کن" بگویید: "به نظر می رسد خیلی عصبانی هستی"، "می دانم وقتی چنین اتفاقی برایت افتاده بسیار ناراحت شده ای" این جملات به کودک آرامش می دهد و شرایط را قابل تحمل خواهد کرد.

۲) شوخی کردم: دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است. هنگامی که کودک عصبانی است، خندیدن به او باعث می شود احساس بدتری پیدا کند. شما به عنوان والدین کودک وظیفه دارید او را حمایت کنید نه اینکه باعث اذیت و آزار او شوید. اگر چنین منظوری ندارید هنگامی که کودک ناراحت است شاد نباشید.

۳) چـرا مـثـل ... نـیستی؟ با مقایسه کـودکـان، آنـهـا احـسـاس مـی کـنـنـد در مرتبه پایین تری قرار گرفته اند و این راه مناسبی برای وا داشتن آنها به فعالیت نیست. زمانی که کودک خود را پایین تر از دیگری احساس کند ، روحیه خود را می بازد و دست از فعالیت خواهد کشید. شما باید ضعف و قوت کودکان را بپذیرید و آنها را بر اصلاح رفتار خودشان تشویق کنید.

۴) ندو و گرنه می افتی! علی رغم تمام توجه شما به محافظت از کودک، به کار بردن این نوع جملات باعث می شود کودک بیفتد، زیرا به او القا می کنید منتظرید که او به زمین بخورد و این برای کودکی که تلاش می کند مستقل باشد بسیار مضر است. بهتر است در این موارد بگویید: "قبل از دویدن از محکم بودن بند کفش هایت مطمئن باش." در این صورت شما در مورد اشکال کفش صحبت کرده اید نه ناتوانی کودک.

۵) چی بهت گفتم؟ چرا سوالی را می پرسید که خودتان جواب را می دانید؟ انتظار دارید کودک چه پاسخی بدهد؟ وقتی می پرسید: لباست را کجا پرتاب کردی؟ لبخندی موذیانه می زند و می گذرد. اگر از رفتار او رنجیده اید بگویید: "من متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن."

۶) به تو قول می دهم که ... : به کودکان باید نه وعده داد و نه وعده از آنها گرفت. روابط ما با فرزندانمان باید بر اساس اعتماد و اطمینان باشد.
وقتی پدر و یا مادر برای تأیید گفته خود مجبور است وعده بدهد، یعنی دارد اقرار می کند که "وعده داده نشده اش" اعتبار ندارد و قابل اعتماد نیست. وعده ها باعث می شوند که توقعات غیرواقعی در کودکان به وجود بیاید. وقتی به کودک وعده داده می شودکه او رابه باغ وحش ببرند، او آن وعده را یک تعهد به حساب می آورد و فکر می کند که براساس این تعهد، در روز موعود نه باران خواهد بارید، نه اتومبیل عیب و ایرادی پیداخواهد کرد و نه خود او مریض خواهد شد.
از طرفی نباید از کودکان وعده گرفت که درآینده رفتاری خوب داشته باشند یا رفتار بدشان را اصلاح کنند. وقتی کودک وعده ای ناخواسته می دهد، وعده ای که متعلق به خود او نیست، در واقع چکی بانکی می کشد که در آن بانک اصلاً حساب ندارد. ما نباید مشوق و محرک این قبیل اعمال فریب آمیز باشیم.

۷) آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟ پدر یا مادری که در استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز استعداد ذاتی دارد، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید. این پدر یا مادر جادوگری است که از واژه ها استفاده می کند و با بیان این واژه ها، مانعی در برابر ایجاد ارتباط موثر برقرار می کند و مانع از پدید آمدن رابطه ای مثبت بین پدرومادر با کودک می شود. " آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم ؟ مگر تو کری ؟ پس چرا گوشت به من نیست؟ ..."
این پدرو مادرها شاید ندانند که سخنان طعنه آمیز و کنایه دار جملاتی هستند که برخوردی متقابل طلب می کنند. این پدر و یا مادر آگاه نیست که با این اظهار نظرهای توهین آمیز، کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه های خیالی انتقام، پر می سازد ودر نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود او و کودکش می شود.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

نکاتی مهم برای داشتن رابطه خوب با فرزند (۱)

👈 شنونده خوبی برای نوجوان خود باشید

زمانهایی را صرف گوش کردن به صحبتهای نوجوان خود کنید. برای مثال:
- واقعاً به حرفهای نوجوان خود گوش دهید. مثلا آنچه را که انجام میدهید متوقف کنید، تماس چشمی با او برقرار کنید و صحبتهایش را قطع نکنید.
- برای نظرات نوجوان خود ارزش و احترام قائل شوید و توجه کنید که او دیدگاهی متفاوت از شما نسبت به دنیا دارد.
- به جای ضمیر «تو» از ضمیر «من» استفاده کنید. برای نمونه به فرزند خود نگویید که «تو هیچگاه به حرفهای من توجه نمی کنی و برای من توضیح نمی دهی که به کجا می روی» به جای آن بهتر است بگویید: «اگر برای من توضیح ندهی که کجا می روی من نگران تو می شوم»
- توجه داشته باشید که اگر به حرفهای نوجوان خود گوش نداده و توجه نکنید، او ارتباطش را با شما قطع می کند

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

نکاتی مهم برای داشتن رابطه خوب با فرزند (۲)

👈 نقش والدین با محبت را ایفا کنید

نوجوانان در کش و قوس، مرحله هویت یابی، با احساسات متناقض بسیاری مواجه می شوند و بنابراین نیاز دارند که مورد محبت و توجه والدین خود باشند. علاقه تان را در رفتار، نشان دهید، تولدشان را جشن بگیرید، اشتباهاتشان را ببخشید و فراموش کنید، به حرفها و مشکلات آنها گوش دهید و برای رفع مشکلاتشان، با آنها همدلی و همراهی کنید. همه ی این اقدامات در بهبود و ترفیع عزت نفس نوجوانان، نقش سازنده ای دارد.

نوجوانان تمایل فراوانی برای صحبت کردن با والدین خود دارند، البته به شرط آنکه به اندازه کافی سکوت کنید و فرصت لازم برای صحبت کردن به او را بدهید...

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

نکاتی مهم برای داشتن رابطه خوب با فرزند (۳)

👈 بیشتر از آنکه برای فرزند خود صحبت کنید، به حرفهای او گوش دهید

بخاطر داشته باشید که خداوند به ما دو گوش و یک دهان داده، بنابراین بهتر است به جای آنکه دائماً زبان به نصحیت نوجوان خود باز کنید، به حرفها و دردودل های او گوش فرا دهید. نوجوانان تمایل فراوانی برای صحبت کردن با والدین خود دارند، البته به شرط آنکه به اندازه کافی سکوت کنید و فرصت لازم برای صحبت کردن به او را بدهید.

👈 زمان هایی را به نوجوان خود اختصاص دهید

ممکن است نوجوان شما در مدرسه، با دوستان و یا با سرگرمی های مختلف خود (مانند کامپیوتر، اینترنت و...) خیلی سرگرم باشد. اما این شما هستید که باید با او ارتباط برقرار کنید و این فاصله را بشکنید. مکانها یا موقعیتهایی که مورد علاقه ی نوجوانتان است را انتخاب کرده و روابط تان را با وی از سر بگیرید.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

دکتر هلاکویی:بهترین زمان جدا کردن اتاق خواب کودکان شش ماهگی است
وگرنه ممکن است صحنه زیر برای شما هم اتفاق بیفتد😄😄⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌸

دختران در مورد مادران خود چه فکری می‌کنند؟ ‌

۴ سالگی: مامانم همه چیز را می‌داند.

۸ سالگی: مامان تقریبا به اندازه معلم می‌داند!

۱۰ سالگی: مامانم شاید بداند. از او خواهم پرسید.

۱۲ سالگی: مادرم در مورد خیلی از چیز‌ها اشتباه می‌کند.

۱۴ سالگی: او زن مسنی است که خیلی از چیز‌ها را نمی‌داند.

۱۶ سالگی: او زنی است که نمی‌داند چطور مشکلات را حل کند!

۱۸ سالگی: آن زن پیر؟ او چه می‌داند؟!

۲۵ سالگی: خب، مادرم ممکن است بداند. شاید از او بپرسم.

۳۵ سالگی: قبل از اینکه تصمیم بگیرم از مادرم خواهم پرسید.

۴۵ سالگی: بگذار ببینم نظر مادرم در این مورد چیست.؟

۶۵ سالگی: فقط با مادرم می‌توانم در این مورد خیلی صحبت کنم.

🍁🌾🍁
🌾🍁🌾🍁🌾🍁🌾🍁
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿
🌿🌸
🌸
قانون های طلایی برای بهبود روابط مادر و دختری

مادر‌ها بخوانند: با دخترتان هر روز صحبت کنید

عصر ایران درباره کلیدهای طلایی برای دوستی مادران و دختران می‌نویسد که ممکن است شما طی شبانه روز فقط مشغول انجام کارهای روزانه و خانه داریتان باشید و فرصت نکنید زمانی را با دخترتان سپری کنید و به حرف‌هایش گوش بدهید.

بهتر است به جای این همه کار کردن، کمی به خودتان استراحت و زمانی را هم به دخترتان اختصاص بدهید. با او خیلی دوستانه و صمیمی درباره افکار و اهدافش صحبت کنید. هرگز به او نگویید وقت ندارم زیرا او احتیاج دارد تا شما به حرف‌هایش گوش بدهید. بدین گونه متوجه می‌شود که شما از صمیم قلب دوستش دارید و به او و اهدافش اهمیت می‌دهید.

کمتر از دخترتان انتقاد کنید:
برخی مادر‌ها تصور می‌کنند با انتقاد کردن از دخترشان می‌توانند روی رفتار و کردار او تاثیر بگذارند بنابراین با لحنی تند و خشن از او انتقاد می‌کنند. بهتر است به جای اینکه با لحنی تند از دخترتان انتقاد کنید و کارهای او را مایه خجالت خود بدانید با لحنی دوستانه و نیز رفتارهای معقول و مناسب روی اعمال او تاثیر بگذارید.
شما با انتقاد بیش از حد از او، باعث می‌شوید تا دخترتان اعتماد به نفسش را از دست بدهد و استعداد‌ها و توانایی‌های خویش را نشناسد و برای کسب موفقیت تلاش نکند.
سعی کنید درباره چگونگی کلماتی که به کار می‌برید و کارهایی که می‌تواند روی دخترتان تاثیر گذار باشد فکر کنید.

@Koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

دکترهلاکویی
برخورد با نوجوانی که فیلمهای مستهجن میبیند!
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸🌿
🌸🌿
🌸
اگر تو نبودی👶👱💖😍

جهان، بی خنده های تو معنا نخواهد داشت. 👶👱💖

اگر تو نباشی، هیچ بهاری ـ حتی اگر لبریز شکوفه باشد ـ دیدن ندارد.
👶👱💖

اگر تو نبودی، باران ها همه دلگیر می شدند و هیچ مادری عاشقانه زیر باران ها، بی چتر لبخند نمی زد. 👶👱💖

اگر تو نبودی، آسمان با همه حجم آبی اش، در چشم های همیشه خیس هر پدری، دلگیرتر از چهار دیواری کوچکی می شد که به زندانی کوچک بیش نمی ماند. 👶👱💖

اگر تو نبودی، شمعدانی های لب پنجره، این گونه زیبا گل نمی کردند و عطر سیب، دیگر معنایی نداشت. 👶👱💖

اگر کودک نبود، نه پدر معنا داشت، نه هیچ مادری بهشتی می شد👶👱💖


📢📢تقدیم به همه کودکان زیبا و دوست داشتني سرزمینمان 👶👱💖

روز جهانی کودک مبارک👶👱💖

🍁🌾🍁🌾
🌾🍁🌾🍁🌾🍁🌾🍁
تربیت دینی و علمی کودک

دختر خوبم!
مادام که دل تو از دنیا کوچک تر باشد و همت تو حقیر باشد و بیش از همین زندگی هفتاد ساله را حساب نکند و به حساب نیاورد, مطمن باش هر کاری که بکنی, حقیر و.محدود و دنیایی است
حتی اگر نماز.حج و جهاد و درس توحید باشد,
که بخاطر دنیا و حرف ها و.جلوه هاست
استاد صفائی حائری
از کتاب نامه های بلوغ- نامه چهارم
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🌸🌿🌸🌿🌸
🌿🌸
🌸
تاثير تغذيه بر هوشچندي پيش، يک روانشناس انگليسي و يک محقق فنلاندي، مطالعه جالبي بين مردم برخي از کشورهاي دنيا انجام دادند تا متوجه شوند باهوش ترين و کم هوش ترين مردم جهان، در کدام کشورها زندگي مي کنند. نتيجه پژوهش نشان داد مردم سنگاپور با ميانگين هوش 108، باهوش ترين مردم دنيا هستند. بعد از سنگاپوري ها، مردم کره جنوبي، ژاپن، ايتاليا و ايسلند با ميانگين ضريب هوشي به ترتيب 106، 105، 102 و 101، رتبه هاي دوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند. در اين جدول، ميانگين هوش ما ايراني ها هم 84 تخمين زده شده است و اين يعني از نظر عددي در رتبه بيست وسوم جهان هستيم. از طرفي در اين مطالعه، مردم کشور آفريقايي گينه هم با ميانگين هوش 59، به عنوان کم هوش ترين مردم معرفي شدند.

شايد بپرسيد راز باهوش شدن اين آدم ها چيست؟ و اين سوال در ذهنتان به وجود بيايد که چرا کشورهاي جنوب شرق آسيا يا کشورهاي حاشيه مديترانه، بهترين رتبه ها را در جدول رده بندي هوش به خود اختصاص داده اند؟ آيا مي توان همه چيز را به گردن ژنتيک انداخت يا تغذيه و خورد و خوراک و عوامل محيطي هم در باهوش شدن نسل يک کشور نقش دارند؟ يکي از مهم ترين مواد مغذي که باعث افزايش هوش مي شود، اسيدهاي چرب امگا3 است. اسيدهاي چرب امگا3 مي تواند به تکامل بهتر مغز، افزايش هوش و عملکرد مغز و تقويت حافظه در افراد کمک کند. به همين دليل مردم کشورهاي جنوب شرق آسيا و سواحل مديترانه که ماهي و روغن زيتون بيشتري در برنامه غذايي شان دارند، باهوش تر از ساير مردم جهان هستند.migna.ir ميگو و ماهي هاي چرب مانند سالمون، قزل آلا، کيلکا، خال مخالي و ساردين و روغن هاي گياهي مغذي مثل روغن زيتون، بذر کتان و کانولا، سرشار از امگا3 است. گردو هم جزو منابع امگا3 محسوب مي شود. مصرف فراوان ميوه و سبزي تازه از دوران کودکي تا 30 سالگي نيز باعث مي شود ميانگين هوش حداقل 5 نمره بالاتر برود. گوجه فرنگي، از ديگر خوراکي هايي است که به دليل داشتن ليکوپن، با راديکال هاي آزاد موجود در بدن مبارزه مي کند و جلوي تخريب سلول هاي مغزي را مي گيرد. کلم بروکلي، جزو سبزي هاي برگ سبز تيره طبقه بندي مي شود و سرشار از ويتامين K، ويتامين C و انواع آنتي اکسيدان هاست. ويتامين K در بهبود عملکرد مغز و افزايش هوش جنين و کودکان خردسال، نقش موثري دارد. انواع مغزها، دانه ها، حبوبات، ميوه ها (به خصوص موز)، سبزي ها، تخم مرغ و لبنيات کم چرب هم جزو ديگر خوراکي هايي است که دريافت آن ها از دوران جنيني تا حدود 5 سالگي مي تواند به رشد مغزي و افزايش هوش کمک کند.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

واحد کار : اموزش سه رنگ اصلی با رنگ انگشتی
واحد کار : اموزش سه رنگ اصلی با رنگ انگشتی
تربیت دینی و علمی کودک

من ازین کاردستی برای آشنایی کودکان با میکروب استفاده کردم.
من ازین کاردستی برای آشنایی کودکان با میکروب استفاده کردم.
تربیت دینی و علمی کودک

کاردستی با ظروف یکبار مصرف
کاردستی با ظروف یکبار مصرف
تربیت دینی و علمی کودک

☝️☝️
دانلود قصه ی " عمو نوروز" برای کودکان
تربیت دینی و علمی کودک

آدرس کانال تربیت دینی وعلمی کودک
https://telegram.me/koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#کتاب #من دیگر ما

🍁رقبای تربیتی والدین :


🔸می گفت: فکر نمی کنی بیش از اندازه داغ کرده ای و مباحث تربیتی را بزرگ کرده ای؟ مگر ما خودمان چطور بزرگ شدیم؟ مگر پدران و مادران ما این نکاتی را که شماها امروز می گویید بلد بودند؟ حالا که آنها این نکات را رعایت نکردند، ما دزد و قاچاقچی از آب درآمدیم؟

💜➰💜

🔹گفتم: چند سال داری؟
گفت: 38 سال.
گفتم: دوران نوجوانی ات را یادت هست؟
گفت: کوران جنگ.
گفتم: اول آنکه به نظر من پدرو مادرهای ما بسیاری از قواعد تربیتی را به طور ناخودآگاه اجرا می کردند. اما از این هم که بگذریم، در آن زمان اگر پدر و مادری فرزندش را درست تربیت نمیکرد، چه اتفاقی می افتاد؟ چه خطراتی او را تهدید می کرد؟ بگذار برایت بگویم. اگر در آن زمان پدرم مرا کتک می زدو از خانه بیرون می انداخت، بیرون که می آمدم در خانه همسایه، حجله شهادت پسر همسایه را می دیدم که همین هفته پیش به شهادت رسیده بود. سر کوچه که می رفتم، به مسجد می رسیدم و روی تابلو اعلانات در کنار اعلامیه چند شهید، اطلاعیه اعزام برای جبهه را می دیدم. به مرکز شهر که می رفتم تشیع جنازه یک شهید و اعزام رزمنده ها با اتوبوس به جبهه را می دیدم. مادرها هر کدام در حال خداحافظی با پسرانشان بودند و پدرهای رزمنده هم سر فرزندانشان را در آغوش گرفته بودند....

...باید به دنبال راه انحراف می گشتم تا منحرف می شدم. راهی را که پیدا می کردم چه بود؟ گوش دادن به چند نوار کاست ترانه که از آن طرف آب آمده بود. آن را هم که می خواستم تهیه کنم، باید پول تو جیبی یک ماه یا دو ماهم را می دادم و می خریدم. تازه آن قد هم وحشت داشتم که تا خرید و فروش انجا می گرفت از شدت هول و ولا چند سالی از عمرم کم می شد. این نوار را کجا باید گوش می دادم؟ یک رادیو ضبط زهوار در رفته ای داشتیم که پدرم بالای سر خودش می گذاشت و دم به دقیقهاخبار گوش می داد و سخنرانی و آهنگران و کویتی پور. مادرم هم صبح ها روشنش می کرد و برنامه خانواده را گوش میداد. اگر یک لحظه از کنارشان جدا می شد، مثل مادری که بچه اش را گم کرده می فهمیدند. تلویزیون هم که دو کانال بیشتر نداشت. ویدئو کالایی کم یاب که چه عرض کنم نایاب بود که برای از ما بهتران بود؛ آن هم که منع قانونی داشت و مثل جنازه لای پتو می پیچیدند و این خانه به آن خانه می بردند و ...

فضا برای ارتباط دختر و پسر چه اندازه مهیا بود؟ اگر پسری می خواست دختری را به اصطلاح خودشان تور کند، چقدر باید دم در مدرسه می ایستاد و به دنبالش می رفت و محله خلوتی پیدا می کرد و چند دقیقه ای با او صحبت می کرد. تازه دلش خوش بود که با یک دختر حرف زده؛ البته نباید فراموش کرد که این ارتباط در صورتی بود که این دو بتوانند با زرنگس هر چه تمام از تیررس گشت ثارالله و جندالله و کمیته در امان باشند. ....

وضعیت خیابان ها هم که پاستوریزه پاستوریزه. بی حجاب در آن زمان به کسی میگفتند که به قول آن روزی ها کمی فُکولش را از زیر روسری بیرون می گذاشت و با مانتویی که تا یک وجبی زمین می رسید بیرون می آمد. کمی هم لب و لپش را سرخ می کرد. و ....

اما امروز اگر پدر و مادر با من نوجوان بدرفتاری کرده و مرا از خود برانند چه اتفاقی می افتد؟ آیا امروز باید به دنبال راه انحراف گشت؟ امروز برای منحرف شدن نیازی به کوچه و خیابان نیست. در خانه ای که در یک اتاقش مادر سجاده پهن کرده و با خدا مناجات می کند، در اتاق دیگری فرزندش نشسته و با دوستان جنس مخالفش در اینترنت چت می کند، با عده ای دیگر هم پیامک بازی می کند. کافی است یک دوربین به رایانه اش وصل کند و با هر کسی در هر کجایی از این دنیا ارتباط برقرار کند. برای دیدن یک فیلم مستهجن و دیدن هزاران عکس مبتذل هیچ زحمتی لازم نیست. ...

راستی اوضاع کوچه و خیابان ها چطور است؟ آیا بدحجاب های ما تنها به گذاشتن کمی فکول بسنده می کنند؟ از اوضاع ارتباط دختر و پسر خبر داری؟ ...

گفت: نمی دانم چه بگویم.
من هم بیش از این چیزی نگفتم.


برگرفته از کتاب "من دیگر ما"

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🍁تعریف، تمجید و تأیید کودک:


انرژی مثبت کلمات طیب و پسندیده، بر روح و روان کودک تأثیرگذاشته و احساس خوشایندی در او نسبت به گوینده ایجاد می‏کند.

تعریف از کودک به تقویت عزت نفس او نیز کمک خواهد کرد.

از آنجا که پدر در نظر کودک مظهر قدرت و شجاعت است و معمولاً در نظر کودکان، پدر بیش از مادر از هیبت و ابهت برخوردار است، تعریف از کودک، توسط پدر برای او بسیار ارزشمند و لذت‏بخش خواهد بود.

شایسته است که پدر در مسیر تربیت از عامل تعریف بهره گیرد و روح کودک را با نسیم کلمات نوازش دهد.

اگر پدر قصد پند و نصیحت و یا انتقاد از کودک را دارد، ابتدا می‏تواند از طریق تعریف، فضای دوستانه‏ ای را ایجاد نماید و زمینه را برای تأثیر بیشتر کلام خود مهیا سازد.

جملاتی همچون «از وقتی تو به دنیا آمده‏ ای زندگی ما شیرین‏تر شده» و یا «تو گلی هستی که خداوند به ما هدیه داده است» چه احساسی در کودک می‏ آفریند؟
آیا این‏گونه جملات در میزان حرف‏شنوی و همراهی کودک با پدر مؤثر نخواهد بود؟

البته تعریف و تمجید در صورتی مطلوب است که غیرواقعی و غیرمنطقی نباشد و کودک را دچار توهم و کبر و غرور نسازد. رعایت اندازه نیز در آن شرط است.

افراط در تعریف، ارزش آن را نزد کودک از بین خواهد برد.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

✨الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

ﺩﮐﺘﺮ ﻫﻼﮐﻮﯾﯽ ﻭ ﺗﻌﻠﯿﻢ ﻭ ﺗﺮﺑﯿﺖ ﮐﻮﺩﮐﺎﻥ
ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﺑﭽﻪ ﺧﻴﻠﻲ ﺭﺍﺣﺘﻴﺴﺖ . ﻭﺍﻟﺪﻳﻦ ﻧﻪ
ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﻳﺎﺩ ﺩﺍﺩﻥ ﻛﺎﺭﻫﺎﻱ ﺧﻮﺏ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻧﻪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻳﺎﺩ
ﻣﻴﺪﻫﻨﺪ ﭼﺮﺍ ﻛﺎﺭ ﺑﺪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺗﻜﺮﺍﺭ ﻧﻜﻨﺪ، ﺑﺎ ﻳﻚ ﺩﺍﺩ ﻳﺎ ﺍﺧﻢ
ﻛﻮﺩﻙ ﺁﺭﺍﻡ ﻣﻴﮕﻴﺮﺩ ﺩﻗﻴﻘﺎ ﻣﺜﻞ ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ ﭘﺎﺩﮔﺎﻥ، ﺑﺪﻭﻥ
ﺍﻧﻜﻪ ﻭﺍﻟﺪﻳﻦ ﻭﻗﺖ ﻭ ﺍﻧﺮﮊﻱ ﺻﺮﻑ ﻛﻨﻨﺪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺑﻴﺎﻣﻮﺯﻧﺪ ﭼﺮﺍ
ﺍﻥ ﻛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻣﻴﻜﺮﺩ ﻳﺎ ﭼﺮﺍ ﺍﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ،
ﺑﺮﺍﻱ ﻛﻮﺩﻙ ﻣﻼﻙ ﺧﻮﺑﻲ ﻭ ﺑﺪﻱ ﻧﻴﺴﺖ ﻣﻼﻙ ﺭﺍﺿﻲ ﻧﮕﻪ
ﺩﺍﺷﺘﻦ ﻭﺍﻟﺪﻳﻦ ﺧﻮﺩ ﺍﺳﺖ . ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺩﺍﺩ ﺑﺰﻧﻪ ﭼﻮﻥ ﻣﺎﻣﺎﻥ
ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﻣﻴﺸﻪ، ﻧﺒﺎﻳﺪ ﮔﺮﻳﻪ ﻛﻨﻪ ﭼﻮﻥ ﺑﺎﺑﺎ ﻋﺼﺒﺎﻧﻲ ﻣﻴﺸﻪ،
ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺍﻭﻥ ﻋﺮﻭﺳﻚ ﻗﺸﻨﮓ ﭘﺸﺖ ﻭﻳﺘﺮﻳﻦ ﺭﻭ ﺑﺨﻮﺍﺩ ﭼﻮﻥ
ﻣﺎﻣﺎﻥ ﻭﻗﺖ ﻧﺪﺍﺭﻩ، ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﺻﺪﺍﻱ ﺑﻠﻨﺪ ﺑﺎﺯﻱ ﻛﻨﻪ ﭼﻮﻥ
ﺑﺎﺑﺎ ﺩﺍﺭﻩ ﺍﺧﺒﺎﺭ ﻣﻴﺒﻴﻨﻪ، ﻣﻼﻙ ﺧﻮﺑﻲ ﺑﺮﺍﻱ ﻛﻮﺩﻛﺎﻥ ﺣﺮﻑ
ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ . ﺍﻭ ﻳﺎﺩ ﻧﻤﻴﮕﻴﺮﺩ ﭼﺮﺍ
ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺩﺍﺩ ﺑﺰﻧﺪ ﻳﺎ ﮔﺮﻳﻪ ﻛﻨﺪ . ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﺩﺍﺷﺘﻦ
ﺧﻴﻠﻲ ﺧﻮﺏ ﺍﺳﺖ ﻛﻮﺩﻙ ﺍﺯ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﻛﺮﺩﻥ ﻣﻴﺘﺮﺳﺪ ﭼﻮﻥ
ﺑﺎﻋﺚ ﺑﺮﺍﻧﮕﻴﺨﺘﻦ ﻋﺼﺒﺎﻧﻴﺖ ﻭﺍﻟﺪﻳﻦ ﺧﻮﺩ ﻣﻴﺸﻮﺩ ﭘﺲ
ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﻧﻤﻴﻜﻨﺪ . ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﺑﺰﺭﮒ ﻛﻪ ﻣﻴﺸﻮﺩ ﻭ
ﺑﻪ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻣﻴﺮﻭﺩ ﻓﻘﻂ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﺑﻪ ﺩﻭ ﮔﻮﺵ ﺑﺮﺍﻱ ﺷﻨﻴﺪﻥ ﻭ
ﻳﻚ ﭼﺸﻢ ﺑﺮﺍﻱ ﺩﻳﺪﻥ ﺑﻘﻴﻪ ﺷﺪﻩ، ﺍﻭ ﻧﻪ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺑﺪ ﺭﺍ
ﻣﻴﺸﻨﺎﺳﺪ ﻧﻪ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺗﻮﺍﻥ ﻭ ﻧﻈﺮﻱ ﺩﺍﺭﺩ . ﭘﺲ ﻭﻗﺘﻲ
ﻫﻤﻜﻼﺳﻴﺶ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺍﺫﻳﺖ ﻣﻴﻜﻨﺪ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﻣﻲ ﺍﻳﺪ ﭼﻮﻥ ﻳﺎﺩ
ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﺮﺍﻗﺐ ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺕ ﺑﻘﻴﻪ ﺑﺎﺷﺪ . ﺍﻭ ﻧﺎﺧﻮﺩﺍﮔﺎﻩ ﺑﺎ ﺑﭽﻪ
ﻫﺎﻱ ﺯﻭﺭﮔﻮ ﺩﻭﺳﺖ ﻣﻴﺸﻮﺩ ﭼﻮﻥ ﻳﺎﺩ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺯﻭﺭ ﺑﺸﻨﻮﺩ .
ﺩﺭ ﻧﻮﺟﻮﺍﻧﻲ ﭼﻪ ﺑﺮ ﺳﺮ ﺍﻳﻦ ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﻣﻲ
ﺍﻳﺪ؟ ﺍﮔﺮ ﺭﻭﺯﻱ ﻋﺎﺷﻖ ﭘﺴﺮﻱ ﺷﺪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﻧﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ؟
ﺍﮔﺮ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺶ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺳﻴﮕﺎﺭ ﺗﻌﺎﺭﻑ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻧﺪ ﻧﻪ
ﺑﮕﻮﻳﺪ؟ ﺍﮔﺮ ﻧﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﺶ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ .. ﺍﻭ ﻳﺎﺩ ﮔﺮﻓﺘﻪ
ﻣﻄﺎﺑﻖ ﻣﻴﻞ ﺑﻘﻴﻪ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﺩﻭﺳﺘﺶ ﺑﺪﺍﺭﻧﺪ .
ﺑﺎ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﻨﺪﻩ ﻭ ﻓﺮﻣﺎﻧﺒﺮﺩﺍﺭ
ﺗﺮﺑﻴﺖ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﺍﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻭ ﺳﻮﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ
ﻛﻨﻨﺪ . ﻭﻗﺖ ﻭ ﻣﺤﺒﺖ ﺻﺮﻑ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻓﺮﺯﻧﺪﺗﺎﻥ ﺑﻴﺎﻣﻮﺯﻳﺪ
ﭼﺮﺍ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻛﺎﺭ ﺑﺪﻱ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ . ﺑﻪ ﺍﻭ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﺩﻫﻴﺪ ﺩﺭ
ﻣﺤﻴﻂ ﺍﻣﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﻧﻪ ﺑﮕﻮﻳﺪ ﻭ ﻧﺘﺮﺳﺪ ﻛﻪ ﺩﻳﮕﺮ ﺩﻭﺳﺖ
ﺩﺍﺷﺘﻨﻲ ﻧﻴﺴﺖ . ﺑﻪ ﺍﻭ ﺑﻴﺎﻣﻮﺯﻳﺪ ﻗﺮﺍﺭ ﻧﻴﺴﺖ ﻫﻤﻴﺸﻪ
ﻣﺮﺍﻗﺐ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻠﻜﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﻭﻝ ﻣﺮﺍﻗﺐ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﺷﺪ . ﺑﻪ
ﺍﻭ ﺑﻴﺎﻣﻮﺯﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻧﺪ ﺑﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﺩﺭﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﺗﺎﻛﻴﺪ ﻛﻨﺪ.
ﺩﺍﺷﺘﻦ ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﺑﺮﺍﻱ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻝ ﺍﻭﻝ ﺑﺴﻴﺎﺭ
ﺭﺍﺣﺘﺘﺮ ﺍﺳﺖ، ﺩﺍﺩ ﻣﻴﺰﻧﻴﺪ ﻭ ﺍﻭ ﺍﺭﺍﻡ ﻣﻴﺸﻮﺩ ﺍﻣﺎ ﺁﻳﺎ ﺑﻪ
ﻋﻨﻮﺍﻥ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺑﺎ ﻓﺮﺯﻧﺪﺗﺎﻥ ﺭﺷﺪ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻳﺪ؟ ﺁﻳﺎ ﺍﺯ
ﻓﺮﺯﻧﺪﺗﺎﻥ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻬﺘﺮﻱ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺍﻳﺪ؟ ﺁﻳﺎ ﺧﻴﺎﻟﺘﺎﻥ ﺭﺍﺣﺖ
ﺍﺳﺖ ﻓﺮﺯﻧﺪﺗﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ
ﻣﺮﺍﻗﺒﺖ ﻛﻨﺪ؟ ﺍﻳﺎ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺍﻣﻮﺧﺘﻪ ﺍﻳﺪ ﺍﻭ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺑﺎ ﺍﺭﺯﺷﻲ
ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﺑﻘﻴﻪ ﺑﺎﺝ ﺑﺪﻫﺪ ﺗﺎ ﺩﻭﺳﺘﺶ ﺑﺪﺍﺭﻧﺪ؟ ﺍﻳﺎ
ﺍﻭ ﺍﻣﻮﺧﺘﻪ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﻣﻴﻞ ﺑﻘﻴﻪ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﺩﻭﺳﺘﺶ
ﺑﺪﺍﺭﻧﺪ؟ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺑﭽﻪ ﺣﺮﻑ ﮔﻮﺵ ﻛﻦ ﻧﺒﺎﺷﻴﺪ . ﺑﺎ ﻓﺮﺯﻧﺪﺗﺎﻥ
ﺭﺷﺪ ﻛﻨﻴﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺍﻭ ﻭ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻬﺘﺮﻱ ﺑﺴﺎﺯﻳﺪ
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

سراغاز بلوغ اگرچه با تحولات جسمی همراه است, اما تحولات روحی آن بسیار بزرگتر است.
در این مرحله‌ از رشد است که انسان مورد توجه خداوند قرار می گیرد و صلاحیت پیدا می کند تا مورد خطاب او قرار گیرد.
کتاب نامه های بلوغ
- استاد صفایی
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

⬆⬆⬆
🌷🌺قصه شب #جنگل آرام🌺🌷

🎵قصه زیبای "جنگل آرام "تقدیم به کودکان نازنین،
«در یک جنگل سر سبز همه حیوانات با هم زندگی میکردند،این جنگل،شیر و پلنگ و حیوانات درنده دیگه ای نداشت ،تا اینکه ....»
تربیت دینی و علمی کودک

💠دکتر هلاکویی
اگر در طی روز ساعت ها به فرزند خود محبت و فقط چند لحظه او را تنبیه می کنید ، تلخی و رنج تنبیه بیشتر از شیرینی ساعت ها محبت در روان کودک به جای می ماند ...
@Koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

آهنگ کتاب، آهنگی است که از آن زندگی می جوشد.
☺
آهنگ کتاب، آهنگی است که از آن زندگی می جوشد.
تربیت دینی و علمی کودک

آغاز سال نو، با شادی و سرور
هم دوش و هم زبان، حرکت به سوی نور

آغاز مدرسه، فصل شکفتن است
در زنگ مدرسه، بیداری من است

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم شاگردی سلام، هم شاگردی سلام

مهر از افق دمید، فصلی دگر رسید
فصل کلاس و درس، ما را دهد نوید

شد فصل کسب علم، فصل تلاش و کار
دانش به نسل ما، می بخشد اعتبار

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم شاگردی سلام، هم شاگردی سلام

ای در کنار ما، آموزگار ما
چون شمع روشنی، در روزگار ما

روشن ز نور توست، کاشانه دلم
در کار من تویی، حلال مشکلم

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم شاگردی سلام، هم شاگردی سلام

فردا از آن توست، ای نسل چاره ساز
با یاری خدا، آینده را بساز

فردای روشن است، با وحدت کلام
از ما تو را درود، از ما تو را سلام

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام
هم شاگردی سلام، هم شاگردی سلام
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

اين اشتباهي ست كه گاهي دچارش مي شويم!
تربيت فرزند به معني سخت گرفتن نيست!
ما فراموش مي كنيم كه فرزند ما داراي قوه اي است به نام عقل! كه با گفت و گويي منطقي و خالي از تحكم ميتوان او را متوجه كرد كه چرا او را از كاري منع مي كنيم!
او را از پدر و مادرش نترسانيم! به او حرمت و حريم خانواده را بياموزيم! بگذاريم گاهي اشتباه كند تا تجربه كسب كند! هميشه ما كنار فرزندمان نخواهيم بود.
با سخت گيري و به اصطلاح بُكُن نَكُن هاي دايمي كاري نكنيم كه او فكر كند ما زماني كه دروغ مي شنويم ( حرفي را كه دوست داريم بشنويم و يا عملي كه خوشايند ماست) ارامش بيشتري داريم تا زماني كه راست و حقيقت را مي شنويم! *نكته قابل توجه اين هست كه نبايد از آن ور پشت بام هم افتاد! بايد به گونه اي رفتار كنيم كه متوجه شود از اينكه حرف راست به ما زده ما چقدر خوشحاليم و به او افتخار مي كنيم و توقعي جز همين هم نداشته ايم، اما به او بفهمانيم از رفتار اشتباهش هم راضي نيستيم و او را تشويق كنيم كه مي تواند اشتباهش را جبران كند و يا... مثال: در دوراني كه فرزند ما در خانه هست، ما او را مجبور مي كنيم هر شب مسواك بزند، و اگر اينكار را نكند حتما مورد مواخذه و تاسف ما قرار ميگيرد. بيشتر اين كودكان زماني كه به يك سني مي رسند كه مستقل مي شوند ديگر شب ها مسواك نمي كنند، حال خواسته يا ناخواسته، مي خواهند ثابت كنند مي توانند ان كار را نجام ندهند و ازاد هستند!

يادمان باشد ما هميشه كنار فرزندانمان نخواهيم بود، و ما يك فرزند را تربيت نمي كنيم، بلكه يك نسل را تربيت می کنیم
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

بچه های شیطون و بازیگوش ونحوه صحیح برخورد با آنها
استاد دهنوی
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

رعایت نکاتی برای ترک عادت

اكثر پزشكان توصيه مي‌كنند تا زماني كه كودك خودش تصميم به رها كردن اين عمل نگرفته، والدين نبايد وي را مجبور به اين كار كنند.

به كودك اجازه دهيد، خود به اشتباهش پي ببرد

ممكن است تذكر دادن به كودك در مورد مكيدن انگشتش كارساز باشد اما بهترين راه سپردن اين مشكل به خود اوست.

اگر دوستانش در مهد كودك يا مدرسه يك بار او را در اين حالت ببينند و مورد تمسخر او را قرار دهند كودك نا خوداگاه نسبت به اين عمل اكراه پيدا مي‌كند. بچه‌ها معمولاً تصور مي‌كنند كودكاني كه انگشت خود را مي‌مكند، باهوش، خوشحال و زيبا نيستند و همين موضوع باعث مي‌شود كودك‌تان اين كار را جلوي ديگران انجام ندهد.

اينكه كودك خودش به اين نتيجه برسد، بسيار بهتر از آن است كه شما وي را مجبور به اين كار كنيد؛ زیرا که این امر باعث تشدید این عادت می شود.

برايش جايزه تعيين كنيد

هنگامی که این عمل را انجام نمی دهد او را تحسین کنید.  مي‌توانيد با او وارد بازي شويد. يك تقويم يك ماهه روي يخچال خود بگذاريد و روزهايي كه او را در حين اين عمل نديده‌ايد را علامت‌گذاري كنيد. در پايان ماه به‌خاطر پيشرفتش به او جايزه دهيد.

روش معكوس/درمان با سختگيري

به كودک‌تان كه در حال مكيدن انگشتانش است، بگوييد كه بايد همه انگشتانش را بمكد و او را مجبور به اين كار كنيد و مطمئن باشيد كه او خيلي زود از اين كار خسته مي‌شود.

از او بپرسيد كه چرا اين كار را مي‌كند و مجبورش كنيد تا پاسخ دهد. تنها مشكل اين كار اين است كه وي يك پيشنهاد نادرست را از زبان والدينش خواهد شنيد.

با او منفي برخورد نكنيد

نومیدی و خشم والدین، این عادت کودک را بدتر می کند. اگر در انجام اين كار از خودش پيشرفت كمي نشان داد، او را سرزنش نكنيد. احساس ناتواني در وي خود باعث ادامه دادن اين كار مي شود.

مايع يادآوري به انگشتش بزنيد

گرچه اكثر پزشكان اين كار را بي‌رحمانه توصيف مي‌كنند، اما زدن محلول‌هاي بد مزه به انگشت مي‌تواند به كودك يادآوري كند كه نبايد انگشتش را در دهان فرو ببرد.

به ياد داشته باشيد كه اين كار را براي تنبيه انجام ندهيد و به او بگوييد كه اين كار تنها براي فراموش كردن اين عادت است.

به دست كردن دستكش روي انگشت هم مي‌تواند به او اين موضوع را گوشزد كند.

با مراحل آسان شروع كنيد

در ابتدا از او بخواهيد كه در جمع دست از اين كار بردارد و سپس براي مراحل سخت‌تر همچون زمان خواب پاداش بهتري در نظر بگيريد. از او بخواهید به هنگام مکیدن انگشتان، شاهد قیافه خود در آینه باشد. این اقدام در برخی از کودکان موثر است.

سرش داد نزنيد

زماني كه متوجه شديد كه او هنوز اين كار را انجام مي‌دهد، سرش داد نكشيد. زيرا اين كار او را بيشتر ناراحت مي‌كند و اين عمل در او تقويت مي‌شود.

صبر كنيد

مي‌دانيد سر كودكاني كه تا حتي 6 سالگي انگشت خود را مي‌مكيده‌اند چه آمده‌است؟ آنها ديگر اين كار را نمي‌كنند.

به گفته والدين آنها، بچه‌ها هر سال كه مي‌گذشته، به اين كار رغبت كمتري نشان داده‌اند و كم‌كم آن را رها كرده‌اند و يا تنها در زمان‌هاي خاصي همچون تماشاي تلويزيون، آن را ادامه داده‌اند.

هر چه سن بچه‌ها بالاتر مي‌رود و در جمع دوستان خود قرار مي‌گيرند، از ترس مسخره شدن توسط دوستان‌شان اين كار را كمتر انجام مي‌دهند تا كم‌كم از سر آنها مي‌افتد.

 برخي وسايل دندان پزشكي هم هستند كه شما مي‌توانيد آنها را به كودكتان پيشنهاد كنيد. اگر او آنها را بپذيرد، خيلي زود اين عادت را فراموش مي‌كند.

به ياد داشته باشيد كه تنها اگر منشأ اين رفتار كودك‌تان را كشف كنيد، مي‌توانيد اين عادت را از سر او بيندازيد
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#شن درمانی


شن بازی برای کودکان فعالیتی خوشایند و لذتبخش است. کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن می تواند خاصیت مایعات را داشته باشد از نظر اینکه می ریزد و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف در می آید. بازی با شن تجارب مفید و لذتبخشی را برای کودک ایجاد می کند.

امروزه شن بازی به قدری دارای اهمیت است که در تمامی کلینیک های مشاوره و روان درمانی کودک به عنوان یکی از وسایل ضروری اتاق بازی محسوب می شود.

شن باید در دو نوع خشک و مرطوب وجود داشته باشد تا کودک بتواند هر دو نوع آن را لمس کند و تفاوت ها و شباهت های آنها را درک کند.

کودک در شن به حفر کردن و ساختن دالان (تونل) می پردازد. برج، تپه و خانه می سازد و به انجام بازی های تخیلی مشغول می گردد. کودک می تواند معمار هستی خود باشد و قصر خود را در داخل شن ها خلق کند و دنیای خویش را پر از کسان و خویشاوندانی سازد که ساخته و پرداخته ذهن او هستند. او می تواند کاری را انتخاب کند و یا از آن دست بکشد. نیز می تواند بیافریند و یا نابود کند.

همچنین می تواند با قدرت تخیلش کوهی بسازد و بی خطر به قله آن صعود کند و از آنجا به تمام دنیا بگوید: «من می تونم برای خود، یه کوه بسازم و یا اونو، با خاک یکسان کنم، در اینجا منم که بزرگم!»

«شن» وسیله خوبی برای بازی های تهاجمی کودک به شمار می رود زیرا می تواند شن را با ایمنی بیشتری پرتاب کند.

کودک می تواند عروسک هایی را که نماد پدر، مادر، خواهر و یا برادر هستند و با آنها احساس خصومت، تنفر و یا حسادت دارد در میان شن دفن کرده و با ماشین کمپرسی پر از شن از روی آنها عبور کند و به این وسیله احساسات درونی خویش را نشان دهد. کودک می تواند با شن سنگر بسازد و از طریق تفنگ بازی احساسات خویش را نشان داده و تخلیه شود، یا اینکه جاده بسازد و با استفاده از بلدوزر، گریدر و کمپرسی مشغول سازندگی شود و یا اینکه با ساخت مزرعه مشغول کشت و کار کشاورزی شود. نیز جاده و پل هایی برای عبور و مرور ماشین بسازد، سپس آنها را خراب کرده و یا توسط هواپیما بمباران کند. در ظرف چند دقیقه می تواند یک خندق حفر کند و قایقی را هدایت نماید، در لحظه ای بعد ممکن است سدی بسازد و اندکی بعد آنها را خراب کرده و خندق و قلعه ها را ویران نماید.

«شن» وسیله بسیار مناسبی برای پاسخگویی به طیف گسترده تخیلات کودک است. در شن بازی، کودک علاوه بر اینکه به لحاظ روانی تخلیه می شود و رضایت درونی کسب می کند، در پرورش تخیل، ابتکار، خلاقیت و سازندگی او نیز مؤثر است.

🌀مهارت ها و مفاهیمی که کودکان در هنگام شن بازی فرا می گیرند:

ـ مقداری شن فرصت های خوبی برای کودکان به وجود می آورد تا از طریق حفاری، پر کردن ظرف ها، ریختن، بلند کردن و حمل کردن شن به هماهنگی و انعطاف عمومی بدن برسند.

ـ از طریق شن بازی، به مفاهیم وزن و ظرفیت پی می برند.

ـ شناسایی ذرات شن و خاصیت چسبندگی آن.

ـ ساختن اشیا با شن و مقایسه شن خیس و خشک.

ـ پی بردن به شکل پذیری شن خیس، که اگر شن را کمی مرطوب کنیم به شکل ظرفی که در آن قرار دارد در می آید.

ـ پی بردن به مفاهیمی مانند اینکه آیا شن مثل نمک در آب حل می شود؟ آیا از صافی عبور می کند؟

ـ درک مفاهیم هندسی و فضایی.

ـ پرورش قدرت تخیل، ابتکار، خلاقیت و سازندگی در کودک: کودکان موقعی که مشغول ساختن یک قلعه شنی هستند، می توانند در باره آن داستانی بسازند و غرق در تخیلات خویش شوند. فرآیند خلاقیت در چنین مواقعی در کودکان شکوفا می شود.

ـ از طریق شن بازی و کسب تجربیات حسی مفاهیم زیادی مثل گود کردن، فشار وارد کردن، کُپه کردن، تونل زدن، پهن کردن، تقسیم بندی و برگشت پذیری را یاد می گیرد؛ همچنین مفاهیم واژه هایی مانند عمیق، عمیق تر، داخل، بیرون و ... را درک کرده و برایش درونی می شود.

ـ کودکان برای ساختن تپه های بزرگ شنی، ایجاد خندق و دژهای شنی، ماهیچه های بزرگ شان را به کار برده و پرورش می دهند.

🌀وسایل لازم برای شن بازی:

جعبه شن، حوض ساده کم عمق، طشت لباسشویی پلاستیکی یا روحی می تواند وسیله خوبی برای بازی کودک باشد. درون ظرف را با شن شسته پر می کنیم.

شن خشک از جهت تجربه آموزی (در زمینه خواص شن مانند نرمی، روندگی، جابه جایی) و شن مرطوب از این نظر که کودک با خیس کردن شن به ساختن برج، دیوار، تونل، غار و ... مشغول می شود، برای او بسیار جالب است.

برای شن بازی و ساختن چیزهای مورد نظر بایستی آب در اختیار و در نزدیکی کودک قرار داشته باشد.

@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

🍁 نکات ایمنی در شن بازی:

ـ در هنگام شن بازی هرگز به کودکان اجازه ندهید که آن را به طرف یکدیگر بپاشند.

ـ زمانی که کودکان سرگرم بازی هستند ممکن است به علت بی توجهی، دست های آغشته به شن را به چشم هایشان بمالند و یا به خاطر پاشیدن شن به هوا، سر و صورت و چشم هایشان آسیب ببیند. والدین و مربیان باید توجه کنند و این نکات را به کودکان یادآور شوند.

ـ فقط در محلی که برای بازی مشخص شده شن بازی کنند، از جابه جایی شن در محیط های دیگر و یا آوردن به اتاق و ... پیشگیری نمایید.

ـ هنگام شن بازی روپوش مخصوصی به تن کودک کنید تا لباس هایش کثیف نشود.

ـ به آنان بگویید که شن ها را با گِل مخلوط نکنند.

ـ برایشان توضیح دهید که پس از بازی، شن را جمع کرده، داخل ظرف و یا جای مخصوص بریزند، نیز وسایل بازی را تمیز کرده و در جای خود قرار دهند.

ـ فضای مرطوب حوضچه های شنی، جای مناسبی برای گربه هاست. باید پس از بازی کودکان، روی حوضچه ها را با تور سیمی یا وسیله دیگری پوشاند و بدین وسیله شن را از آلودگی محفوظ داشت.
@koodak_tarbiat
⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تشویق به نماز,استاد تراشیون👆👆👆
تربیت دینی و علمی کودک

اختلاف اعتقادی پدر و مادر در تربیت فرزند,استاد تراشیون👆👆👆
تربیت دینی و علمی کودک

فحش دادن کودکان,استاد تراشیون👆👆
تربیت دینی و علمی کودک

ترانه های کودکانه
آهنگ اول: کجایی
آهنگ دوم:پیشی ناز
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

قصه شب
قصه کیه کیه در میزنه
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

استاد تراشیون برنامه آفتاب شرقی شبکه یک هم اکنون
تربیت دینی و علمی کودک

اصول ده گانه تحسین ، تعریف و تمجید کودکان
1- کردار و عملکرد کودک را مورد تحسین قرار دهید نه خودش را
کودکان و نوجوانان نیاز دارند که به خاطر همان چیزی که هستند – صرف نظر از آنچه می توانند انجام دهند – مورد تایید و پذیرش قرار گیرند . کودک و نوجوان چه موفق بشود چه نشود بخاطر سعی و تلاشش باید تحسین و تشویق شود. اگر والدین تنها زمانی که کودکشان استعداد و شایستگی از خود نشان می دهد ، او را قبول و تأیید کنند ، آنگاه رسیدن به کمال ، برای کودک به کاری یکنواخت و کسل کننده تبدیل می شود.
2- فرایند سعی و تلاش را مورد تحسین قرار دهید نه نتیجه کارش را
وقتی فرزندان کوچک هستند ، فرایند آزمودن برای آنها حیاتی و بسیار مهم است . آنان نمی توانند به طور کامل و شایسته بنویسند ، نقاشی کنند یا ریاضیات را درک کنند . در آغاز کار ، آنچه تولید می کنند ، کمتر از فرایند یادگیری اهمیت دارد. اما ، بعد ها ، تنیجه ی کارشان هم اهمیت پیدا خواهد کرد. بنابر این اگر در آغاز ، چیزی اشتباه است یا به قدر کافی خوب نیست ، کم و بیش همان است که هست . انتقاد سازنده ، راه پیش رفتن را به کودک و نوجوان می نمایاند و تلاش هایی را که فرزند تا آن نقطه به عمل آورده ، مورد تقدیر و تحسین قرار می دهد.
3- عملکرد مشخصی را مورد تمجید و تحسین قرار دهید
با ذکر جزئیات شرح دهید کجای کاری که کودک و نوجوان انجام داده خوشحال کننده است ، به طوری که بچه ما بفهمد چه کاری را به طرز صحیح انجام نداده است و مجددا چه کار باید بکند.
4- کودک را با صراحت و بدون اما و اگر و گوشه و کنایه ، مورد تحسین قرار دهید
برای گرفتن بهترین نتیجه ، تعریف و تحسین باید رک و صریح ابراز شود ، بدون اما و اگر ، گوشه و کنایه درباره شکست های گذشته یا تضعیف کردن نتیجه . حرف هایی مثل ” خوب عمل کردی – تعجب می کنم که تنبلی نکردی ! ” یا “مشق امشبت خوب است . چرا قبلا از این کارهای خوب نمی کردی ؟” هرگونه تاثیر مثبتی را که ممکن است تعریف و تحسین داشته باشد ، خنثی و بی اثر می کند.
5- تحسین و تعریف باید واقعی و صادقانه باشد
همانطور که در مورد بزرگسالان صدق می کند، تمجید دروغین از کودک و نوجوان ، نوعی اهانت ناخوشایند به او محسوب می شود . تحسین و تمجید دروغین ، خودآگاهی کودک را زایل می کند . اعتماد او را به پدر و مادر یا هر بزرگسال دیگر از بین می برد و ممکن است ترس از شکست را در او افزایش دهد.
6- تحسین و تمجید را به صورت خودانگیخته ابراز کنید
تعریف و تحسین را بدون فوت وقت به زبان بیاورید نه پس از تعمق و اندیشه . آن را در حضور کودک بگویید نه آنکه از او دور شوید یا از اتاق دیگری بگویید ، طوری باشد که او بتواند طرز گفتن شما را ببیند.
7- روش های فیزیکی را فراموش نکنید
تماس بدنی و حالت چهره نیز می تواند بیانگر تحسین باشد. در آغوش کشیدن ، لبخند زدن و بوسیدن ، مهم است. این کارها بیانگر محبت و قدردانی هستند ، کمتر جنبه ی قضاوت دارند و بیشتر از بیان شفاهی ، حالت خودانگیخته دارند.
8- پیشرفت های مقطعی کودک را نیز مورد تحسین و تعریف قرار دهید
پیشرفت کودک را در هر مرحله ، شایسته تعریف و تحسین بدانید . از این طریق ، کودک احساس آرامش می کند.
9- بگذارید کودک موفقیت را از آن خود بداند
نگویید فوق العاده است ،” تو قبول شدی من گفتم که از روش های من در انجام کارت استفاده کن” ، “اگر من وادارت نکرده بودم که برای درس شنا بروی ، این نشان را نمی توانستی بگیری” یا ” او در خواندن فوق العاده است ، ولی من پنج سال هر شب برایش می خواندم ” بگذارید کودک کامیابی خود را باور کند.
10- برای بی اثر کردن آسیب هر انتقاد ویرانگر چهار بار “تحسین و تشویق” لازم است
پژوهش نشان داده است که برای ترمیم آسیب هر انتقاد غیر منصفانه و سرزنش کودک ، چهار بار “تحسین و تشویق” ضروری است . این امر در مورد همه ما ، قطع نظر از سن و سالمان ، صادق است . عیب جویی شدید باعث می شود کودکان احساس کنند که بد، بی شعور و غیر قابل دوست داشتن هستند. برای حفظ خودباروری در آنان ، باید نسبت چهار به یک تحسین و تشویق به عیبجویی را در امر فرزندپروری، فراموش نکنیم.

برگرفته از کتاب ایجاد انگیزه در کودکان نویسنده الیزابت هارتلی برونر
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

قصه درمانی برای کودکان غرغرو ⬇️⬇️⬇️

مهسا یک عروسک جدید خریده بود که هر وقت دکمه روی شکمش را فشار می داد می گفت : « مامان ... مامان من به به می خوام. » بعد مهسا یک شیشه شیر اسباب بازی بهش می داد. عروسکش شیر می خورد و با لبخند از مهسا تشکر می کرد. مهسا چند روز با خوشحالی با عروسکش بازی می کرد و از خوش اخلاقی عروسکش لذت می برد اما یواش یواش عروسک مهسا بد اخلاق شد. یک روز صبح وقتی مهسا دکمه عروسکش را زد عروسکش حرف نزد و اخم کرد. مهسا دوباره دکمه را زد باز عروسکش حرف نزد. بار سوم که مهسا می خواست دکمه عروسک را بزند عروسکش جیغ زد ! مهسا می خواست شیشه شیر را به او بدهد اما عروسک دلش نمی خواست شیر بخورد. می خواست بهانه بگیرد که این را نمی خواهم و آن را دوست ندارم. مهسا خیلی ناراحت شده بود. عروسک اش را بغل کرد و برد دکتر. آقای دکتر از مهسا پرسید عروسک ات چی شده برای چی آوردی اش دکتر ؟ مهسا گفت خیلی بد اخلاق شده می ترسم مریض شده باشه ! دکتر عروسک مهسا را معاینه کرد و گفت فکر کنم مریضی بهانه گیری را از کسی گرفته. شاید یک نفر در خانه شما خیلی بهانه می گیرد و عروسک شما از او یاد گرفته. مهسا خجالت کشید و هیچی نگفت. بعد دکتر گفت دوای درد عروسک شما این است که دیگر کسی در خانه غر نزند. همه باید خوش اخلاق و مهربان باشند تا عروسک تان دوباره حالش خوب شود و خوش اخلاقی و مهربانی دوباره به او برگردد. مهسا برگشت خانه و سعی کرد خودش عروسک اش را درمان کند. شب که نشست سر سفره شام عروسک اش را هم کنار خودش گذاشت تا عروسک اش کار های مهسا را ببیند و یاد بگیرد. مامان یک بشقاب غذا برای مهسا کشید. مهسا از مامان تشکر کرد و همه غذایش را خورد. بعد با آب و صابون دست و صورت اش را شست و در جمع کردن سفره به مامان کمک کرد. عروسک مهسا هیچی نمی گفت ولی داشت همه کار های خود را از مهسا یاد می گرفت. بعد از چند روز که دیگر مهسا در خانه بداخلاقی و بهانه گیری نمی کرد ، عروسکش دوباره خوش اخلاق و مهربان شد. حالا دوباره می گفت : « مامان ... مامان ... من به به می خوام. » مهسا با خوشحالی شیشه شیرش را می داد. عروسکش همه شیرش را می خورد و خیلی زیبا لبخند می زد و در بغل مهسا آرام آرام به خواب می رفت.

از کودک بپرسید :

- مهسا چرا غذای خوشمزه مامان را نمی خورد ؟

- چی شد که عروسک مهسا هیچی نخورد ؟

- تو اگر جای مهسا بودی چه می کردی ؟

به کودک بگویید :

همه ما گاهی وقت ها خسته می شویم و شاید همه چیز هایی را که دور و برمان است دوست نداشته باشیم اما اگر اعتراضی به چیزی داریم ، باید آن را درست و واضح بیان کنیم ولی اگر مدام به همه چیز اعتراض داشته باشیم هیچ وقت کارهای مان پیش نمی رود و بقیه هم دیگر به خواسته های معقول مان توجه نمی کنند.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

والدین هلیکوپتری چه کسانی هستند؟

اصطلاح «والد هلیکوپتری» نوعی از تربیت فرزند را توصیف می کند که والدین بیش از حد گرفتار زندگی فرزندانشان هستند. خصوصا زمان تحصیل آنها. گرچه به نظر بد نمی رسد که والدین درگیر تحصیل فرزندان شان باشند، اما والدین هلیکوپتری اغلب این را به نهایت می رسانند. ممکن است زمانی که والدین بیش از حد درگیر و گرفتار فرزندان شان هستند اشکالات و عیبهایی بروز کنند.

اصطلاح «واحد هلیکوپتری» برای نخستین بار در سال 1969 در کتابی با عنوان «بین والدین و نوجوانان» رایج شد. نوجوانی در این کتاب عنوان می کند که مادرش همانند یک هلیکوپتر مدام او را می پاید و مراقبش است. از آن زمان بسیاری از مدیران کالجها از این اصطلاح برای والدینی که فرزندان شان را بعد از اینکه وارد کالج شدند از راه دور همچنان می پایند و مراقبت زیادی دارند استفاده می کنند.

مدیران کالجها می گویند از جمله کارهایی که والدین هلیکوپتری انجام می دهند این است که هر روز به فرزندان شان زنگ بزنند تا آنها را بیدار کنند تا در کلاس درس حاضر شوند. برخی داستان های باورنکردنی از والدین هلیکوپتری تعریف می کنند که به هر آب و آتش می زنند تا برای فرزندشان کار پیدا کنند. این والدین برای فرزندان شان رزومه (کاری یا تحصیلی) درست می کنند. با شرکت ها به خاطر فرزندشان تماس می گیرند و حتی سعی می کنند تا با شرکت ها درخصوص حقوق و پاداش فرزندشان گفتگو و مذاکره کنند.
والدین هلیکوپتری کودکان و نوجوانان کوچکتر احتمالا دقیقا می دانند هرلحظه بچه شان کجاست، البته این برای توجه به ایمنی و امنیت فرزندان ضروری است. آنها احتمالا کاملا آگاهند که فرزندان شان با چه کسانی دوست هستند و عملکرد فرزندشان در مدرسه چگونه است.

مشکلات و معضلات احتمالی فرزندان والدین هلیکوپتری:

فرزندانی با عدم مهارتهای حل مسئله
بچه ها در هر سن و سالی به مهارتهای حل مسئله نیاز دارند. خواه فرزند 5 ساله ای داشته باشید که نیاز دارد تا بداند چگونه کلمات و معنای ورای آنها را درک کند یا فرزند 25 ساله ای که نمی تواند برای خودش شغلی پیدا کند. بچه ها باید بدانند که چگونه خودشان مشکلاتشان را حل و فصل کنند و از پس آنها بربیایند. زمانی که والدین همه مشکلات فرزندان شان را رفع و حل و فصل می کنند، فرزندان این مهارت ارزشمند حل مسئله را نخواهندآموخت.

پرورش وابستگی به جای استقلال
والدین هلیکوپتری آنقدر کارهای فرزندان شان را انجام می دهند که این کار فرزندان شان را شدیدا به آنها وابسته می کند. والدین باید به فرزندان شان کمک کنند تا بیاموزند چگونه بدون آنها زندگی کنند.

بچه نمی آموزد تا از خودش دفاع کند
اگر بچه هر زمان که نمره کمی گرفت از مادرش بخواهد که با معلم یا استادش تماس بگیرد، او ممکن نیست بیاموزد که از خودش دفاع کند.
بچه ها باید بتوانند سوال بپرسند، و اگر به چیزی نیاز داشتند با صدایی واضح و روشن حرفشان را بگویند یا تقاضای شان را مطرح کنند. در محل کار، اینگونه بچه ها پدر یا مادرشان نیستند که هر وقت به مشکلی برخوردند، یا اگر رئیس بدی داشتند یا حتی سیاست چالشی در محل کارشان حاکم بود از آنها دفاع و حمایت کنند.

سپر بلای فرزند در مقابل عواقب و پیامدهای معمول و طبیعی شدن
باید به فرزندان مان اجازه دهیم تا با برخی از پیامدهای طبیعی و معمول در زندگی مواجه شوند. بنابراین در موقعیتها و شرایطی که والدین مداخله نمی کنند، بچه ها با پیامدهای طبیعی و معمول مواجه نمی شوند.

تداخل در رابطه والد- فرزندی
عملکرد والدین هلیکوپتری ممکن است در روابط والد - فرزندی نیز تداخل ایجاد کند. اینکه مرتبا کوچکترین حرکت فرزندخود را کنترل کنید، احتمالا باعث می شود فرزندتان تمایل چندانی به حرف زدن با شما نداشته باشد. درعوض، ممکن است فرزندتان را از شما دورتر و دورتر کند. یک رابطه سالم باید به نحوی باشد که فرزندان را تشویق کند تا درخصوص نیازها، مسائل و مشکلاتشان با والدین شان صحبت کنند درحالی که یک والد هلیکوپتری ممکن است فرزندش را وادارد تا بیشتر سکوت کند و اسرار بیشتری را برای خود نگه دارد تا بتواند اینگونه حریم خصوصی خودش را حفظ کند.
@Koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

ترانه کودکانه
ناز گل نازنینم
از گروه فیتیله
⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

چه کسی باید اسباب بازی ها را جمع کند؟

 روش های صحیح برخورد والدین با کودکان درباره نحوه مرتب کردن اسباب بازی ها به شرح زیر پیشنهاد می گردد:

* مادر به کودکش می گوید: خوب حالا ببینم کی زودتر کار خود را تمام خواهد کرد، تو یا من؟

تا تو اسباب بازی هایت را جمع می کنی من هم ظرف ها را می شویم و میز را تمیز می کنم. فقط همه چیز باید منظم انجام شود و عجله ای در کار نیست. (این یکی از روش های مادر شهره بود که سد راه بهانه گیری های شهره می شد.)

* دفعه دیگر، این مادر هوشیار از روش دیگری استفاده کرد:

شهره جان، خودت را آماده کن تا به گردش برویم. همه اسباب بازی ها، به جای خود! عروسک نلی، نگاه کن شهره چطور می خواهد وسایل خودش را مرتب کند، بعد یواشکی به من بگو شهره با سلیقه است یا نه، باشد؟

 والدین می توانند از طریق بازی خیلی از مفاهیم اخلاقی، اجتماعی، تربیتی و عادت های رفتاری را به کودکان یاد دهند. بعضی از خواسته ها و انتظارات والدین متناسب با توانایی ها و مراحل رشد کودک نیست؛ کودکان پیش از رسیدن به سن سه و نیم تا چهار سالگی نمی توانند اشیاء را مرتب بچینند زیرا قدرت سازماندهی آنان برای مرتب نمودن، تقسیم بندی و جدا ساختن مجموعه ها کافی نیست.
روش دیگری که مادر به کار گرفت،

جمع و جور کردن اسباب بازی ها را، برای کودک تبدیل به یک بازی شیرین و دلچسب نمود.

نکته صحیح تربیتی که مادر رعایت کرد این بود که نیم ساعت قبل از اتمام بازی به کودک تذکر داد که وقت بازی به پایان رسیده، و حالا باید اسباب بازی ها را جمع و جور کنیم. مادر به این طریق عمل کرد:

«مادر می پرسد: توپت کجاست؟ » من به دنبالش می گردم و می گویم: «اینجا» مادر می گوید: «لطفاً توپ را پیش من بیاور!» من توپ را بر می دارم و می خندم. مادر می پرسد: «توپ توی کدام سبد می رود؟» من جواب آن را می دانم چون مادر روی آن سبد یک توپ نقاشی کرده است. توپ را به داخل آن می اندازم مادر کارم را تأیید می کند: «درست است!» بدین طریق ما هر روز غروب این طور با هم بازی می کنیم.

من حالا تمام اسباب بازی ها را می شناسم و می دانم بعضی از آنها شب ها در کدام سبد می خوابند. بعد هر روز صبح آنها سرحال هستند و می توانند با من بازی کنند!

* مادر در قصه ای از دوران کودکی خودش بیان می کند که اسباب بازی هایش را به صورت منظم و مرتب سر جایش می گذاشته است.

* وقتی کودک مشغول جمع آوری اسباب بازی هایش است مادر او را تشویق می کند و رضایت خود را اعلام می نماید.
@koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

۶ روش برای تربیت صحیح فرزندان
دکتر شاهین فرهنگ
فوق العاده عالی ⬇⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

ریشه های رفتارهای غلط کودکان
دکتر شاهین فرهنگ
⬇⬇⬇
تربیت دینی و علمی کودک

تربیت دینی و علمی کودک

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

🌹 کانال "تربیت دینی وعلمی کودکان "🌹
رابه دوستانتان معرفی کنی

با موضوع تربیت صحیح فرزند با استفاده از مطالب بزرگترین روانشناسان جهان و ایران
هلاکویی، تراشیون ،دهنوی، تبریزی،عباسی و... همراه با ترانه های کودکانه ،قصه شب و...
🌷متن ،صوت وفیلم🌷


https://telegram.me/koodak_tarbiat

🌺🍀🌹🌸🍁🌺🍀🌹🌸🍁
تربیت دینی و علمی کودک