بنیاد دکتر صادق آئینه وند 
عنوان گروه یا کانال:

بنیاد دکتر صادق آئینه وند


توضیحات: انتشار آراء و نظرات زنده یاد دکتر صادق آئینه وند و اخبار مربوط به بنیاد آن دانشمند از این کانال صورت می گیرد.
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 429
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🍀 |  بهاریه  | 🍀

○ سروده ای از زنده یاد دکتر صادق آئینه وند

نرم نرمان می رسد از ره بهار
مرغ می خواند دوباره بر چنار

بلبلان در باغ آوا می کنند:
"نرم نرمان می رسد زیبا بهار"

خوش نسیمی می وزد از کوه سار
آب رقصان در درون جویبار

می کند خرگوشه گندم زارها
شادشادان مردمان هردیار

باد بیدان را به هرسو می چمد
یک طنین افتاده در دشت و دیار

باد ریزآبان به بالا می برد
می فشاند بر سر این مرغزار

مرغکان در بزم در بالای دشت
گوسفندان در چرا در کوه سار

روی تیرک های آن بام بلند
جا گرفته قمری و گنجشک و سار

در رهی مردی نشسته بر سمند
راه می پوید به خنگ راه وار

|  تهران  |  اردیبهشت ۱۳۹۲  |  صادق آئینه وند


● نشانی تلگرام بنیاد دکتر آئینه وند:
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

اساس کار پیامبر (ص) بر صلح بود | گفتاری از زنده‌یاد دکتر صادق آئینه‌وند
" ... اساس کار رسول خدا(ص) بر صلح بود، هیچ گاه دیده نشده که آن بزرگوار به دنبال جنگ، نزاع و تنش باشد به جز یک مورد؛ اینکه کسانی مانع ابلاغ کلمه الله و تبلیغ دین اسلام شوند. برخی اسلام را نمی پذیرفتند، از نظر پیامبر این مانعی نبود و اگر سد راه نمی شدند، کاری به آنها نداشت ولی اگر کسانی می آمدند و می گفتند که ما نمی پذیریم و اجازه هم نمی دهیم به کسی تبلیغ کند و در واقع مقابل ابلاغ کلمه الله می ایستادند و مانع تبلیغ پیام اسلام می شدند، در اینجا جنگ اتفاق می افتاد؛ حتی جنگ بدر هم به خاطر اموالی بود که از مسلمانان گرفته بودند و مسلمانان برای تلافی می خواستند کاروان قریش را مصادره کنند؛ در این جنگ هم دشمنان پیامبر سر به شورش گذاشتند و رسول خدا آغاز کننده این جنگ نبود.
پیامبر پیش از صلح حدیبیه و در سال دوم هجرت، پیمان مدینه را داشتند یعنی صلح با یهودیان و مشرکان مدینه.
در آنجا حتی کسانی که اعتقاد به اسلام نداشتند، همه با هم صلح می کنند و با یکدیگر برای یک اصول و مبانی، معاهده ای می بندند. بنابراین مشخص است که رسول خدا نه تنها با مسلمانان و مشرکان بلکه با اهل کتاب صلح بستند. ..."
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🍀 فرا رسیدن نیمه شعبان، سالروز میلاد حضرت مهدی (عج) بر عدالت خواهان و امیدواران به صلاح و اصلاح، تهنیت باد.

○ بنیاد دکتر صادق آئینه وند ○
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸مراسم سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند برگزار می‌شود
مراسم گرامیداشت سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند -چهره ماندگار تاریخ اسلام و رییس فقید پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی- برگزار می‌شود.
این مراسم توسط بنیاد آئینه‌وند و با همکاری موسسه مطالعات و تحقیقات زنان، روز پنجشنبه (بیستم اردیبهشت‌ماه جاری) ساعت 5 بعدازظهر با سخنرانی دکتر داود فیرحی با موضوع «آئینه‌وند و اخلاق تاریخ پژوهی»، در محل موسسه مطالعات و تحقیقات زنان برگزار خواهد شد.
محل موسسه مطالعات و تحقیقات زنان در خیابان ولی‌عصر، روبه‌روی پارک ملت، خیابان ناهید غربی، شماره 52 واقع است.

صادق آئینه‌وند دانش‌آموخته دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه القدیس یوسف لبنان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود. از او در حدود ۱۰۰ مقاله و ۳۳ ترجمه و تألیف به یادگار مانده است.آئینه‌وند در ۱۶ دی ۱۳۹۲، چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی، طی حکمی به عنوان رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شده بود.
او همچنین به‌عنوان عضو هیئت علمی نمونه کشوری، چهره فرهیخته استان همدان و چهره ماندگار در سال ۱۳۸۵ انتخاب شده بود. صادق آئینه‌وند، چهره ماندگار تاریخ و استاد دانشگاه در رشته تاریخ اسلام که ریاست پژوهشگاه علوم انسانی را به‌عهده داشت، در اردیبهشت ۹۴ پس از یک دوره کوتاه بیماری، درگذشت.
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

از همه دوستان و دوستاران اندیشه و دوستداران اندیشه و شخصیت استاد زنده یاد دکتر صادق آئینه وند دعوت می کنیم تا در مراسم سومین سالگرد درگذشت او، روز پنجشنبه جاری ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ با سخنرانی دکتر داود فیرحی از ساعت ۵ عصر در محل موسسه مطالعات و تحقیقات زنان، واقع در تهران، خیابان ولیعصر، رو به روی پارک ملت، خیابان ناهید غربی، پلاک ۵۲ حضور به هم رسانند.

● بنیاد دکتر صادق آئینه وند
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸 مهندس مهدی فیروزان خبر جایزه علمی دکتر صادق آئینه وند به بهترین پایان نامه دکتری در حوزه تاریخ اسلام را اعلام کرد.
 
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

متن کامل سخنان دکتر داود فیرحی در بزرگداشت سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند

آئینه‌وند؛ منتقدی اخلاق‌گرا

آقای دکتر آئینه‌وند برای من دو چهره داشت یکی چهره عاطفی و رابطه عاطفی ما بود؛ در قم دانشگاه باقرالعلوم در حال تاسیس بود و به مرور از دفتر تبلیغات جدا می‌شد و یک نهاد مستقل می‌شد. در واقع یک نهادخودسازی بین حوزه و دانشگاه بود. در این مجموعه که تلاش اولیه را دکتر آل غفور شروع کرده بودند از قضای روزگار من عضو هیات رییسه و معاون آموزشی و پژوهشی شدم، برای تاسیس رشته تاریخ تنها کسی که برای ما به عنوان شخصیت منتخب و مورد توجه بود دعوت از دکتر آئینه‌وند بود.
این مساله سبب شد تا حدود 5 6 سال دکتر آئینه‌وند را در موسسه ببینیم و بعد از آنکه من هم به تهران منتقل شدم در دانشگاه تربیت مدرس خدمت ایشان می‌رسیدیم. از قضای روزگار من آخرین همسفر دکتر آئینه‌وند در عتبات بودم و بعد از آن ایشان دچار بیماری شدند و آخرین دیدارهای ما در چند روز این سفر بود. جسم هرکسی پس از مدتی از بین خواهد رفت اما آنچه برای من مهم است هستی علمی و شخصیت روحانی مرحوم آئینه‌وند است.
یکی از تجربه‌هایی که من از مرحوم دکتر آئینه‌وند داشتم تغییر پارادایم تاریخ‌پژوهی بود. در حوزه‌های علمیه، تاریخ به طور سنتی روایی بود و بیشترین دقتی که در تاریخ‌نگاری می‌کردند در بخش رجالی تاریخ بود و اعتماد به راوی، روایت را محکم می‌کرد؛ برخی مواقع که تاریخ‌نگاری ترقی می‌کرد با تامل بیشتر به درایه یا محتوای روایت هم می‌پرداختند؛ این تاریخ نگاری سنتی و کلاسیک است.
اما مرحوم دکتر آئینه‌وند با اینکه اشاره شد ریشه در سنت تاریخ نگاری اسلامی داشت یک نگاه جدیدی به تاریخ داشت و آن را علمی می‌دید که ناظر به داده‌هایی از واقعیت است و از روایت واقعیت‌ها این تاریخ ساخته می‌شود. یعنی در ادبیات ایشان دو نگاه به تاریخ بسیار مهم است، یکی مواجه با واقعیت به‌جای روایت و دوم تحلیل عقلانی به جای تحلیل رجالی، در ادبیات دکتر این دو بسیار مهم بود یعنی به‌جای من قال‌ها به دنبال چیستی تاریخ بودند.
در موسسه دکتر آئینه‌وند یک جلسه‌ای راجع به همین مباحث بود. مرحوم آئینه‌وند از روند‌های تاریخ صدر اسلام قواعدی استخراج می‌کرد و وضع امروز را توضیح می‌داد، در واقع عبور به تاریخ‌نگاری چیزی بود که در حوزه با مرحوم آئینه‌وند شروع شد و ایشان از تاسیس این‌رشته در حوزه این کار را انجام دادند و من شاهد آن بودم؛ این مساله برای من مهم بود چون به نوعی ریل گذاری بود که اتفاق می‌افتاد.
تاریخ علمی به واقعیت‌ها به جای روایت‌ها و تحلیل عقلانی به جای تحلیل شخصیت تاریخی تکیه می‌کرد و روند‌ها را می سنجید. تاریخ صدراسلامی که ایشان تدریس می‌کردند همیشه آویزه گوش من است. این نوع تاریخ نگاری که تاریخ نگاری جدید در ایران است و قبل از آن ما تاریخ نگاری معطوف به واقعیت‌های موجود را نداریم. معمولا گفته می‌شود این تاریخ نگاری میراث غرب است در حالی که این طور نیست و ما شاهد بودیم که بنیاد آن در حال شکل گیری بود.
تاریخ نگاری جدید ویژگی‌هایی دارد به جای اینکه از باب تفنن تاریخ را بخوانیم یعنی حرفه‌ای این کار را می‌کند و تاریخ به تخصص و به یک رشته بنیادین تبدیل می‌شود و بقیه رشته‌ها را نیز تغذیه می‌کند. این تاریخی دیدن تاریخ بسیار مهم است که برای ما هم اتفاق افتاده است.
آنچه از اخلاق تاریخ‌نگاری مرحوم استاد آئینه‌وند می‌شناسیم روبناست؛ زیربنایش این نگاه معرفتی و تغییریافته است، تغییری در ذهن ایشان اتفاق افتاده بود. از نظر ایشان تاریخ چیزی صرف آگاهی از گذشته نیست بلکه کشف قاعده برای شناخت امروز است؛ یعنی تاریخ، تاریخ امروز است و اگر از گذشته هم صحبت می‌کنیم، گذشته امروز است نه اینکه امروز گذشته باشد. این در حال بودن موضوعی بود که در ادبیات دکتر آئینه‌وند وجود داشت. جزییات اخلاق تاریخ نگاری از این مساله ناشی می‌شود.
برای مثال وقتی کسی به رجال کمتر اهمیت می‌دهد تا به داده‌های تاریخی و به تحلیل عقلانی روابط پدیده‌ها بیشتر اهمیت می‌دهد، خیلی زود حکم نمی‌کند چون همیشه تردید دارد که شاید بخشی از داده هنوز در دستش نباشد یا بخشی از آن هنوز به دست نیامده باشد. بنابراین تاریخ‌نگاری جدید که دکتر هم دنبال آن بودند، تاریخی متواضع است و به دنبال داده‌هایی است که هنوز بخشی از آن ناشناخته مانده است، احکامی هم که صادر می‌کند با احتیاط است و هیچ وقت نمی‌تواند قضاوت‌های ایدئولوژیک داشته باشد.
بسیاری از ویژگی‌های ایشان را در همین باقرالعلوم قم دریافت کردم؛ حتی کاراکتر‌های رفتاری ایشان را به خاطر دارم و همیشه وقتی فکر می‌کرد و راجع به چیزی تردید داشت انگشت‌ها را بهم فشار می‌داد؛ به نظر من یعنی یک طرفه نباید قضاوت کرد و باید از دست دیگر هم مشورت خواست.
@DrAinehvand
🔻ادامه در پست بعد
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔺ادامه از پست قبل
دکتر آیینه روحیه‌ای آموختن بدون چشم داشت برای جبران داشت؛ ایشان معتقد بود که غلط است در دنیای امروز، علم را با عیار پول می سنجند. هرچقدر هم اموال خود را ذخیره کنیم در نهایت به وراث می‌رسد اما کسی که کار علمی را انتخاب کرده با تجارت همسفر نمی‌شود.
دکتر آئینه‌وند معتقد بود به برخی هم علم نیاموزید؛ آئینه وند در حوزه آموزش، دو آئینه‌وند بود؛ به کسانی که اعتماد داشت یک طور بود و بحث و گفتگو می‌کرد و در کلاس‌های عمومی هم یک طور دیگری بود.
@DrAinehvand
🔻ادامه در پست بعد
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔺ادامه از پست قبل
ما در بزرگداشت بزرگان خودمان به وجهه عاطفی شخصیت افراد توجه می‌کنیم و مهم هم هست اما آن چیزی که صدقه جاریه است و به صورت متدولوژیک می‌ماند و بقیه از آن استفاده می‌کنند و کار علمی را یک گام به پیش می‌برند این برای ما بسیار قابل اهمیت است.
دکتر آئینه‌وند تاریخ‌نگار متعهد است، اما تاریخ‌نگاری ایدئولوژیک نبود. او متعهد به کرامت انسان‌ها و ارزش علم بود و به این دو اعتماد کامل داشت. بنابراین او می‌گوید تاریخ‌ نگار حق ندارد شخصیت تاریخی مورد مطالعه خود یا ملت و قومی را تحقیر کند یا از بدی‌های آن بگوید بلکه بیشتر باید جنبه‌های مثبت موضوع را در نظر بگیرد. چون تاریخ دو قسمت است و یک قسمت آن نوشته‌هایی است که حرف می‌زنند و قسمت دیگر هم سکوت‌هایی است که فریاد می‌زنند. یعنی برخی مواقع مورخ مساله‌ای را نمی‌نویسد اما برای اهل آن فریاد می‌زند. بنابراین ایشان به کرامت انسان‌ها و علم تعهد داشت.
ایشان معتقد بود که اگر دانش را یک گام به پیش ببریم، هزینه عمر ما تامین شده است. ایشان می‌گفتند تا پخته نشده‌اید ننویسید، چون خواننده نمی‌داند که این نوشته شما در دوره خامی شما نوشته یا دوره پختگی نوشته شده است. حداقل بنویسد «یادداشت شخصی» یا «هنوز در دوره آموختن است» و در مرحله نظر قرار ندارد.
ایشان هر پژوهشگر حوزه علوم را دارای دو دوره محصلی و اجتهاد علمی می‌داند و اینکه این دوره مهم است. از این رو دکتر آئینه‌وند نوشته‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کرد. او هیچگاه یافته‌های خود را به نام خود مطرح نمی‌کرد چون فرض می‌کرد هیچ حرفی نیست که سابقه‌ای نداشته باشد. او به «کشف الظنون» حاجی خلیفه اشاره می‌کند که او در این اثر می‌گوید یک نویسنده برای بازار کتاب نمی‌نویسد یک نویسنده باید چند کار را انجام دهد تا بتواند بگوید من یک کار علمی انجام دادم.
شرایط کار علمی این است که اگر چیزی نو پیدا کرد که قبلا نبود، آن را بنویسد چون برای علمی که قبلا شناخته شده حق تقدم اخلاقی و حقوقی معنوی با نویسنده اسبق یا سابق است.
یکی دیگر از شرایط کار علمی این است که اگر نوشته‌ای قبلا نوشته شده و کامل نیست، شما باید آن را تکمیل کنید. هرکسی نظریه‌ای دارد می‌توان آن نظریه را هم کامل کرد و باید ذکر کنیم که کدام قسمت را تکمیل می‌کنم. همچنین باید نوشته‌ای که دشوار است را شرح دهیم تا جوانان هم بتوانند آن را مطالعه کنند.
تجربه خود بنده این است که وقتی من داشتم کتاب «تنبیه‌الامه» علامه نایینی را شرح می‌کردم و بعد از قضای روزگار در خلال این کار، استاد آئینه‌وند را دیدم و این موضوع را با ایشان مطرح کردم و گفتم کار نایینی را شرح می‌نویسم او این جمله حاجی خلیفه را از حفظ برای من خواند و گفتند یک کار علمی هم این است که برای متنی دشوار شرح بنویسی.
محققانی که دست‌شان از دنیا کوتاه است و فرصت نکرده‌اند نوشته‌های خودشان را تلخیص و تصحیح کنند آنها دِین و حقی به گردن شاگردان‌شان دارند و این دِین هم جمع کردن این آثار پراکنده و منقح کردن آن آثار است به نوعی خودش یک جهاد علمی است. این یک سنت در اروپاست، نزدیک صد جلد از خطابه‌های هایدگر از آثار او جمع شده است و مرحوم آئینه‌وند این توصیه را به شاگردانش داشت، حال این به عهده شاگردان خلف‌شان است که آثار ایشان را جمع کنند و به تنظیم، طبقه‌بندی و حفظ دانش به عنوان یک واجب دینی نگاه کنند.
برخی از نوشته‌ها هستند که مصنف، دچار برخی خطاها شده است، تصحیح چنین کتبی نیز کار علمی بوده و وظیفه دانشمند علوم انسانی هم این تصحیح برخی از خطاها است.
مرحوم استاد آئینه‌وند به سنت تاریخ نگاری از برخی جهات علاقه داشت اما یکی از سنت‎هایی که ایشان داشت خطبه اول نوشته خودش بود که باور خود را نشان می‌داد؛ گاهی ما فکر می‌کردیم اگر در ابتدای مقاله خودمان یک خطبه یک سطری بگذاریم از علمی بودن خارج می‌شود در حالی متوجه معنای این یک خط ستایش می‌شویم.
دکتر آیینه وند از پیشینیان با خیر و نیکی یاد می‌کردند؛ استاد منتقد بودند اما نقد ایشان هرگز از مرزهای اخلاقی و احترام، گذر نکرد. در واقع با اینکه متعهد به علم بود اما نقد ایشان هم براساس تعهد بود؛ به حدی حرکت نمی‌کرد که به شخصیت افراد بربخورد.
ما یک مجله‌ی علوم سیاسی را تازه تاسیس کرده بودیم و اولین مجله با این موضوع در قم منتشر می‌شد؛ ایشان هم ما را تشویق کردند. وقتی این مجله از چاپ در آمد دیدیم که طراح یک ستاره‌ای گذاشته و ما حواسمان نبود اما مرحوم دکتر آئینه‌وند دقت کرده بود که این ستاره شش پر است؛ اصلا به زبان نیاورد که آنها توطئه‌گر یا دست نشانده اسراییل هستند. گفت این را منتشر نکنید و با ستاره حضرت داوود موافق افتاده است این جمله بسیار مهم است، چون پرچم اسراییل یک معنا دارد و ستاره داوود هم معنای دیگری دارد.
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔻گزارش تصویری مراسم سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند را در ادامه مشاهده کنید | تهران | موسسه مطالعات و تحقیقات زنان | ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ | عکس‌ها: داود قهردار- زهرا سعدی
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸دکتر شکوفه شهیدی (فرزند علامه دکتر سید جعفر شهیدی):
دکتر آئینه‌وند صلاحیت هر کاری را که پذیرفت، داشت
من از این فرصت استفاده کردم و به دلیل افتخار فرزندی دکتر شهیدی توفیق این را دارم تا در این مجلس باشم که نام دکتر صادق آئینه‌وند بر تارک آن است. من توفیق زیادی نداشتم که زیاد خدمت ایشان برسم ولی همان چند باری هم که در ملاقات‌های رو در رو سعادت دیدار ایشان را داشتم به نظرم کافی بود که جذب شخصیت ایشان شوم. هر کسی ایشان را می‌دید آنچنان زلال، پاک و مانند اسمشان صادق و آیینه بودند که بدون شک تاثیری ابدی در او می‌گذاشت. برای من نیز چنین بود. هیچ وقت افتخار شاگردی ایشان را نداشتم اما به واسطه ارتباط نزدیک ما با پدرم، یاد و اسم ایشان در منزل ما بود.
در تربیت خانوادگی ما تقوا جزء مهم‌ترین آموزه‌های اخلاقی بود و برای ما مصداق عملی آن مطرح می‌شد؛ یکی از نمونه‌های تقوا این بود که اگر صلاحیت کاری را ندارید آن را نپذیرید. فکر می‌کنم یکی از توفیقاتم که پس از درگذشت پدر (که واقعا این تقوا را در ایشان هم دیده بودم) نصیب من شد ملاقات با دکتر آئینه‌وند بود که تجلی همین خصیصه اخلاقی بودند. در کمتر کسی دیدم که متقی به معنای اخص کلمه باشد. ایشان در هر سمتی بودند این اهلیت و صلاحیت را داشتند که آن سمت را پذیرفتند.
امروز هم در کتابخانه مرحوم دکتر مینوی در خدمت آقای قبادی هستیم؛ در گذشته، مشکلی در کتابخانه داشتیم و روزی که خدمت دکتر آئینه‌وند رسیدم و این مشکل را با ایشان مطرح کردم؛ فراموش نمی‌کنم اگر کسی غیر از ایشان بود، محال بود مشکل ما برطرف شود. فقط به برکت وجود دکتر آئینه‌وند بود که این مساله حل شد. امیدوارم روح ایشان آن‌طور که در حیاتشان بودند همواره در سرور و شادمانی باشد.
وقتی آقای [هادی]حیدری با من تماس گرفتند برای این جلسه فقط این بیت از حافظ به یاد من آمد: «از این سموم که بر طرف بوستان بگذشت/ عجب که بوی گلی هست و رنگ نسترنی». خوشحالم که بوی گل و رنگ تقوا و شرافت این انسان آزاده هست. می‌توان با این امید باز هم زیست.
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸مهندس بیژن زنگنه در مراسم سومین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر صادق آئینه‌وند:
من از دکتر آئینه‌وند توجه به عقل و اندیشه ورزی را آموختم.

🔹من از نیمه سال 59 با دکتر آئینه‌وند آشنا شدم و ایشان در آن زمان آموزش و پرورشی بودند و من معاون وزیر ارشاد بودم. این آشنایی ادامه پیدا کرد تا این‌که در دورانی مسوولیت اجرایی نداشتم. علاقه‌من به موضوع تاریخ و اندیشه ورزی سبب شد تا ارتباط بیشتر و عمیق‌تری با دکتر آئینه‌وند پیدا کنم. مهمترین مساله‌ای که از ایشان آموختم در حوزه اندیشه‌ورزی بود که مهمترین بحث کشور ما امروز هم اندیشه است. دکتر آئینه‌وند هم به این مساله توجه بسیاری داشتند. من فکر می‌کنم ما هنوز هزارسال است که نتوانسته‌ایم این مشکل را حل کنیم که اندیشه و اندیشه‌ورزی عامل محرک حرکت‌های ما در زندگی باشد؛ این در حالی است که هنوز استخاره نقش پررنگ تری از تعقل دارد. من نمی‌گویم استخاره خلاف شرع است اما وقتی قوه تعقل هست باید از عقل استفاده کنیم.
ما وقتی بحث تاریخ را هم با دکتر آئینه‌وند داشتیم از ابن رشد بخاطر تعقل یاد می‌کردند. ایشان به شناخت شهودی هیچ اعتقاد جدی نداشت و من به این مساله فکر کردم و این موضوع سبب شد تا مطالعاتی هرچند اندک هم در این زمینه داشته باشم. یک کسی در کتابش نوشته‌بود من کلمه‌ای از این کتاب را ننوشتم الا این‌که همه چیز بر من الهام شد! یعنی هیچ دلیل عقلی نداشت!
دکتر آئینه‌وند انسان خودساخته‌ای بود و هرچه داشت از زحمت خود ایشان بود. من چیزی که از دکتر آئینه‌وند آموختم توجه به عقل بود و اندیشه ورزی. باید پایه زندگی انسان، عقلانیت باشد. متاسفانه حیف است که عقل و عقلانیت در میان ما مهجور است. از دوران فردوسی که مدام داد عقل می‌زده تا امروز هنوز هم مشکل کشور ما همین است.

@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸جایزه علمی دکتر صادق آئینه‌وند از سال آینده برگزار می‌شود
مهدی فیروزان* در مراسم سالگرد دکتر آئینه‌وند اعلام کرد:

مهندس مهدی فیروزان (مدیرعامل موسسه شهر کتاب) در مراسم سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، خبر از برگزاری «جایزه علمی دکتر صادق آئینه‌وند» از سال آینده خبر داد.
این جایزه در موضوع تاریخ اسلام به بهترین پایان نامه دکتری اهدا خواهد شد.
متن کامل سخنان مهندس مهدی فیروزان در مراسم سالگرد دکتر آئینه‌وند به شرح زیر است:
جلسه امروز با دیگر جلسات بزرگداشت متفاوت است؛ این تفاوت هم از این رو است که از آئینه‌وندی صحبت می‌شود که به کمک امروز ما می‌آید و ‌می‌تواند تا امروز توسعه پیدا کند. من فکر می‌کنم همه بزرگان عالم علم و اخلاق یک مفهوم وجودی دارند، اگر بزرگان بتوانند این مفهوم وجودی را پیدا کنند قابل توسعه هستند. این مساله با اخلاق و صفت فرق می‌کند. برای مثال حاتم طایی سخی است، فارابی استاد اول است و ابن سینا تلاشگر است. این‌ها یک مفاهیم وجودی دارند که اگر ما این مفهوم را استخراج کنیم با تمام سخاوتمندان عالم متفاوت می‌شوند و امروز می‌توان از آنها یک سخاوتمند ایجاد کرد.
من مرحوم آئینه‌وند را یک عصاره یادگیری به معنای توسعه‌ای آن می‌شناسم. یادگیری مدام و دقیق؛ یادگیری که هر روز شما را متفاوت از دیروز می‌کند چون قدرت گمانه‌زنی شما را نسبت به تحولاتی که پیش می‌آید بیشتر می‌کند.
به خاطر ندارم در گفت‌وگوهایی که باهم داشتیم یک بار حرف من قطع شود و ایشان چیز دیگری گفته باشد. احساس می‌کردم تا آخرین جمله کسانی که با ایشان صحبت می‌کردند را گوش می‌دهند و خود این مساله یکی از نمونه های اخلاق یادگیری بود.
من یک شب از حرم حضرت زینب(س) می‌آمدم کتابی را می‌خواندم و برای من بسیار جذاب بود؛ این کتاب چهل واژه قرآنی که مفهومی غیر از عربی امروز دارد را بررسی کرده بود. مقدمه کتاب را خواندم دیدم طبق گفته محقق معانی این چهل واژه بر اساس شان نزول قبیله‌ای که پیغمبر(ص) در آن رفتند، با عربی حجاز متفاوت است؛ بنابراین مترجمین و مفسرین باید به این معنا توجه کنند نه به معنای رایجی که در حجاز یا مدینه وجود دارد.
بعد هم نزد دکتر آئینه‌وند رفتم، گفتم این کتاب را خریدم و ایشان هم کتاب را گرفتند و ورق زدند. بحث ما از اینجا آغاز شد آیا احکامی که امروز ما باور داریم می‌توانیم از طریق تاریخ زیر سوال ببریم و دو مرتبه فکر کنیم؟ ایشان پرسیدند مثل چی؟ گفتم مثل دست زدن به آیه قرآن و ادامه دادم که اغلب علما دست زدن به آیه قرآن بدون وضو براساس روایت «لایمسه الا المطهرون» را جایز نمی‌دانند.
اما من در تاریخ سکه مطالعه کردم؛ پیغمبر اولین سکه‌ای را که ضرب می‌کنند به عرب ساسانی معروف است. دستور می‌دهند تا روی این سکه ‌بنویسند «محمد رسول الله و لا اله الاالله». آیا این سکه دست بی وضو به آن نمی‌خورده؟ آیا یک غیر مسلمان به این سکه دست نمی‌زده یا این سکه تنها از آن مسلمانان وضو دار بوده است؟ آیا این سکه به بلاد دیگری نمی‌رفته که آنها مشرک بوده باشند؟
ایشان گفتند که بگذارید ببینیم سکه ولیعهدی امام رضا(ع) چگونه است رفتند و کتابی را آوردند و دیدیم سکه ولیعهدی امام رضا که اصلا آیه قرآن روی آن حک شده است و چگونه است امام رضا(ع) دستور بر نوشتن آیاتی را بر سکه می‌دهند که شارع هستند و نمی‌توانند خلاف شرع بگویند. ایشان با همان روحیه‌ای که حرف‌های من را گوش می‌کردند، فکر کردند و ما از هم خداحافظی کردیم و آمدیم.
هفته بعد من از بیروت برگشتم و ایشان به من گفتند برای تو یک روایت پیدا کردم. عبدالعزیز از امام باقر(ع) می پرسد حکومت به دست ما افتاده و می‌خواهیم سکه ضرب کنیم و چه بزنیم؟ امام باقر(ع) می‌گوید یک روی آن را قل هو الله بنویس و روی دیگر را نام ملک خودت. این روایت برای تحقیق من بسیار شریف بود. در آنجا پرسیدم برای صدور حکم، ما تاریخ شناس نیاز نداریم؟ آیا زمین شناس و متخصص علوم دیگری را نیاز نداریم؟ این گفت‌وگوی ما تا تهران ادامه پیدا کرد و مجموعه‌ای از گفت‌و‌گوهایی بود که می‌دیدیم علم امروز می‌تواند به صدور احکامی کمک کند که شاید در طول تاریخ تغییر کردند. تاریخی که ما همیشه فکر می‌کردیم برای مطالعه گذشته است چطور می‌تواند بسیاری از مسایل امروز را حل کند.
من یک خبر خوب هم دارم؛ تا امروز جوایزی را در شهرکتاب طراحی کردیم و بیشتر هم در راستای تحقیق است و نه در راستای تالیف؛ چون ما امروز بیشتر به تحقیق عالمانه و پژوهش از صنف آقای دکتر آئینه‌وند بیشتر از تالیف نیاز داریم.
چندی پیش جلسه‌ای خدمت همسر آقای دکتر آئینه‌وند داشتیم و پس از بحث‌های فراوان قرار شد از امسال جایزه علمی استاد آئینه‌وند برای بهترین پایان نامه دکتری تاریخ اسلام را با همکاری بنیاد دکتر آئینه‌وند و موسسه شهر کتاب را برگزار کنیم.
* مدیرعامل موسسه شهرکتاب

@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸دکتر حسینعلی قبادی، رییس پژوهشگاه علوم انسانی:
وجود دکتر آئینه‌وند مس وجود افراد را به طلای انسان شدن تبدیل می‌کرد
«شاهد آن نیست که مویی و ایمانی دارد/ بنده طلعت آن باش، که آنی دارد»
من نه صلاحیت دارم و نه توان دارم که بتوانم درباره استاد فقید و همیشه ماندگار دکتر آئینه‌وند سخنی بگویم من تصمیم گرفتم خاطره‌ای بگویم و این غزل حافظ را به همین دلیل خواندم. سال 1369 بود که من در بخش علوم انسانی جهاددانشگاهی بودم در آن سال‌ها رییس این سازمان تغییر کرد و در دولت هم وزیر بودند؛ ایشان تصمیم گرفت تا بخش علوم انسانی جهاد دانشگاهی را منحل کند. من معتقد بودم که چنین اتفاقی محال است ایشان هم اعتقاد داشت این رشته مانع توسعه و هزینه بر است و به طور کلی اعتقاد داشتند علوم انسانی کاربرد ندارد ما هم کوشش کردیم تا ایشان را از این جهل خارج کنم بنابراین با دکتر داوری صحبت کردم، بعد هم با دکتر آئینه‌وند تماس گرفتم.
یک مدتی گذشت و رییس همان سازمان من را خواست و گفت من شوخی کردم و حالا همه من را بازخواست می‌کنند؛ هرکاری می‌خواهید انجام بدهید.
و دکتر آئینه‌وند به دفتر او رفته‌بود و ایشان می‌گفت من در این مرد، آنی دیدم که در کمتر کسی دیده می‌شد و پیش از اینکه من قانع شوم شخصیت ایشان من را دگرگون کرد. «آنی» که حافظ می‌گوید همان ابن‌الوقتی است که عرفا می‌گویند تازه اگر صوفی ابن‌الوقت شود به مرتبه بالایی رسیده است؛ آنانی که قادر شوند به مرحله‌ای از درک، فهم و شهود رسیده باشند که دیگران بتوانند او را ابن‌الوقت یعنی مراد کامل بنامند، وجود چنین شخصیتی کیمیا می‌شود.
اگر معنای لفظی کیمیا توجه کنیم، کیمیا تبدیل‌گر است؛ وجود ذی‌جود دکتر آئینه‌وند مس وجود آدم‌ها را به طلای انسان شدن تبدیل می‌کرد.
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸دکتر معصومه ابتکار در سومین مراسم سالگرد مرحوم دکتر آئینه‌وند:
امروز در بحث مطالعات زنان مدیون نگاه پیشروی دکتر آئینه‌وند هستیم

من و هم نسلان من از ابتدای انقلاب با نوشته‌های دکتر آئینه‌وند و بزرگان دیگر مثل دکتر علی شریعتی آشنا بودیم واقعا انگیزه پیدا می‌کردیم و ما را نسبت به درک تاریخ و شناخت تاریخ اسلام مشتاق می‌کردند که نگاه نویی به تاریخ داشته باشیم و شاید مورخین دیگر شهامت پرداختن به این موضوعات تاریخی را نداشتند.
دکتر آئینه‌وند از ابتدای انقلاب جریان سازی در بحث تاریخ اسلام را ایجاد کردند و خیلی از ما مدیون ایشان هستیم. همیشه در نوشتار، سخنرانی یا آثار دکتر یک نوآوری و نگاه به آینده وجود داشت و صرف این نبود که تنها ما یک واقعه تاریخی را بشنویم و ندانیم که به چه درد امروز ما می‌خورد؟ ایشان این اتصال را به خوبی برقرار می‌کردند.
در دهه 70 که بحث نگاه علمی و آکادمیک به موضوع زنان مطرح شد، در کشورهای‌مختلف اغلب بحث مطالعات زنان را داشتند و ما این خلاء جدی را داشتیم در اوایل دهه 70 این باور شکل گرفته بود و استاد آئینه‌وند به همراهی خانم منیره گرجی نقش موثری در تاسیس این موسسه داشتند که یکی از اولین موسسات مطالعات زنان غیر دولتی بود و پایه‌گذاری‌هایی در بحث تاریخ زنان در اسلام داشتند. نگاه ایشان هم در قرآن و هم در تاریخ اسلام بسیار دقیق بود. بسیار نکته سنج بودند نکاتی که به دید ایشان می‌آمد خیلی وقت‌ها کارآمد هم بود و مبانی مطالعاتی در این زمینه خاص می‌شد.
دکتر آئینه‌وند جز هیات امنای این موسسه هم بودند؛ زمانی که ضرورت تاسیس رشته مطالعات زنان حس می‌شد این رشته با فراز نشیب‌های زیادی مطرح شد برخی می‌پرسیدند که چه ضرورتی برای تاسیس این رشته وجود دارد؟ این در حالی بود که رشته مطالعات زنان و مطالعات جنسیت در جهان جایگاه پیدا کرده بود.
اما در آن زمان دکتر آئینه‌وند ریاست دانشگاه علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس بودند و با جسارت تمام گفتند که این کار را از همین دانشگاه شروع کنیم و اولین جایی که این رشته را پایه گذاری کرد گروه مطالعات اجتماعی بود؛ دکتر آئینه‌وند با وجود مخالفت‌های سطحی‌نگرانه‌ای که وجود داشت این رشته را بنیان گذاشتند.
البته هنوز این مخالفت‌ها وجود دارد، در دوره‌هایی حتی تصمیم داشتند این رشته را منحل و مسیر این رشته را منحرف کنند اما دکتر آئینه‌وند برای این مساله ایستادگی کردند تا سال 76 برای اولین بار رشته مطالعات زنان در ایران شکل گرفت.
امروز ما بیش از 20 گروه مطالعات زنان در دانشگاه‌های مختلف داریم، مراکز مطالعاتی در رشته‌ها و شاخه‌ها مختلف فعال هستند. امروز قطعا ما مدیون دکتر آئینه‌وند با نگاه آینده‌نگر، پیشرو و دقیق هستیم. در کنار تخصصی که در حوزه تاریخ داشتند همواره همراه ما در موضوع مطالعات زنان داشتند.
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸شیدا موذن فروغی (همسر دکتر صادق آئینه‌وند):
تصمیم داریم کتابخانه دکتر آئینه‌وند را ارتقا داده و روزآمدسازی کنیم


پاسداشت نام و یاد دکتر صادق آئینه‌وند، نکوداشت علم و خردورزی است به عنوان همسر و همراه او شهادت می‌دهم که آئینه‌وند در طول حیاتش هرگز از کسب علم و دانش و معرفت دست نکشید. تا پایان زندگی در مسیر افزایش آنها در خویش و جامعه اطرافش کوشید.
در سه سال گذشته که از هجرت ناباورانه او می‌گذرد، در تلاش و جست‌وجو بودیم تا بتوانیم نام، اندیشه و سلوک اخلاقی و معنوی او زنده نگه داشته و تاثیرات آنها را استمرار ببخشیم. در همین راستا در گام‌های نخستین، سال گذشته یکی از مهمترین یادگاری‌های ارزشمند دکتر آئینه‌وند، یعنی کتابخانه شخصی و تخصصی او را وقف دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس کردم؛ کتابخانه‌ای که باوسواس و علاقه بسیار در طول عمر پر برکتش جمع آوری کرده بود.
صادق آئینه‌وند فرزند دانش و دانشگاه بود، در واقع با وقف کتاب‌های ایشان به عنوان یکی از مهمترین و ارزشمندترین یادگاران او به دانشگاهريال کوشیدیم گنجینه‌ای جهت استفاده دانشجویان و اساتید و جویندگان علم و آگاهی در دسترس علاقه‌مندان قرار دهیم.
این کتابخانه شامل 5 هزار جلد کتاب فارسی، عربی و انگلیسی است که با تلاش ستایش برانگیز عزیزان دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس، لیست برداری و طبقه بندی شده است. این مجموعه در گروه تاریخ دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس در فضایی با نام «کتابخانه تخصصی دکتر آئینه‌وند» گردآوری شده و همه علاقه‌مندان می‌توانند با حضور در آن فضا کتاب‌های مورد نظرشان را جستجو و از آنها استفاده کنند.
گام بعدی ما که امیدواریم به شکل مستمر انجام شود، ارتقا و روزآمد سازی این کتابخانه است؛ به نحوی که بتوانیم هر سال کتاب‌های ارزشمند تازه انتشار یافته تاریخ و تاریخ اسلام را تهیه و به این مجموعه اضافه کنیم.
در این راستا بودجه سالانه‌ای را به این منظور در نظر گرفته‌ام که از همین سال جاری تحقق یافت، به طوری که با نظارت و صلاح‌دید مدیر محترم گروه تاریخ دانشکده علوم انسانی تربیت مدرس، خانم دکتر فاطمه جان احمدی اولین سری کتاب‌ها خریداری و به کتابخانه افزوده شده است.
آرزوی ما آن است که بنیاد دکتر صادق آئینه‌وند، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را در سال‌های پیش‌رو به انجام برساند تا آراء، نظرات و دغدغه‌‌های آن استاد فروتن، به جویندگان علم و نسل‌های آینده منتقل و از این مسیر، تکثیر شود؛ هرچند معتقدم اندیشمندان و صاحبان خرد و دانش، با مرگشان نه تنها فراموش نمی‌شوند بلکه با زایش و تکثیر فکر و آثارشان، فرزندان بیش‌تری را در عرصه‌های فکری به جا خواهند گذاشت.

@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸دکتر اشرف بروجردی (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی) در مراسم سومین سالگرد درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند:
آئینه‌وند، پاسدار کرامت انسانی در عمل و رفتار بود

دکتر آئینه‌وند تاکید داشتند آن‌چه باید بر همه ما حاکمیت پیدا کند، علم و اندیشه است. بنابراین باید همه کسانی که در وادی اندیشه گام برمی‌دارند و تلاش می‌کنند، بدانند که یافته‌هایشان باید برمنبای حاکمیت علم و شاخص‌های علم، تبیین و بازگو شود. دکتر آئینه‌وند در رفتار و گفتار بر اساس این مساله عمل می‌کردند.
تجربه همسفری با ایشان را در لبنان داشتم. وقتی دانشگاه اسلامی که توسط شیخ محمدمهدی شمس‌الدین از علمای شیعه بیروت شکل گرفت همه می‌گفتند که ایران نخواهند گذاشت مدارک این دانشگاه در دانشگاه‌های ایران معادل‌سازی شود. دکتر آئینه‌وند بسار تلاش کردند و آن‌قدر به وزارت علوم رفت‌وآمد کردند و مکاتبه کردند تا توانستند مجوز این مساله را برای معادل سازی مدارک فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در ایران دریافت کنند؛ به دو جهت: یکی این‌که همه کسانی که آن‌جا تدریس می‌کردند از اساتید شیعه و برجسته بودند و دیگر آن‌که در واقع لازم بود نماد تشیع در منطقه، پاگرفته و رشد کند.
امروز به دلیل همان تلاش‌های دکتر آئینه‌وند می‌بینیم که مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه اسلامی بیروت در ایران مورد پذیرش است.
اما مایلم از ویژگی‌های ایشان زمانی که ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را پذیرفتند بگویم.
رفتار دکتر آئینه‌وند در پاسداشت کرامت انسان‌ها را به وضوح در دوران مسئولیتشان در پژوهشگاه دیدیم؛ به طوری که وقتی ایشان از میان ما رخت بربستند و رفتند، کسی نبود که با خاطره‌ای بد از ایشان یاد کنند، همه بدون استثنا از اخلاق و منش ایشان و مراقبت ایشان در حفظ کرامت انسان‌ها به نیکی یاد می‌کردند. من که بست‌وپنج سال در پژوهشگاه فعالیت می‌کردم و مدیران بسیاری را دیدم که آمدند و رفتند، هیچ چهره‌ای را ندیدم که به اندازه دکتر آئینه‌وند در پژوهشگاه علوم انسانی در ذهن و باور اعضای پژوهشگاه علوم انسانی ماندگار شود. این نکته مهم آن است که آئینه‌وند، رفتار را با باور دینی خود آمیخته بود و شاید بتوان گفت یکی از مصادیق آیه شریفه: « الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ يَخْشَوْنَهُ وَ لا يَخْشَوْنَ أَحَداً إِلَّا اللَّهَ وَ كَفى‌بِاللَّهِ حَسِيباً» آقای دکتر آئینه‌وند بودند که در عمل، تبلیغ رسالت محمدی (ص) را داشتند و عملا اثبات می‌کردند که یک مسلمان و یک انسان متعهد و یک انسان پایبند به مبانی دینی، چگونه باید از خودش آثاری را به یادگار بگذارد و چگونه بتواند مبلغ اندیشه دینی در حوزه عمل باشد.

@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🔸نرگس کریمی، مشاور امور ایثار گران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و عضو هیئت‌مدیره موسسه مطالعات و تحقیقات زنان:
دور اندیشی دکتر آئینه‌وند موجب شد که به نهادسازی در حوزه علوم انسانی بپردازد

همه می‌دانیم که بزرگداشت مردان و زنان نام‌آور و یادآوری از تلاش‌ها و حماسه آفرینی آنها در عرصه‌های مختلف خود نوعی ذکر است. برگزاری چنین نشست‌ها و سخن گفتن از آنان نشان می‌دهد که فضییلت‌ها زنده است و یادآوری آن مصداق آیه «وَ ذَکَّر فَانَّ الذَّکری تَنفَعُ المُومِنینَ» است؛ که ما همیشه در همه حال به این نوع یادآوری‌ها نیازمند هستیم. شاخص‌ترین ویژگی استاد فرزانه و اندیشمند دکتر صادق آئینه‌وند تدین ایشان بود. دکتر آئینه‌وند بدون هرگونه تفاخر رفتاری بود، او امروز می‌تواند برای همه ما الگوی زندگی در عصرهای مختلف باشد.
آرامش، صبوری، سعه صدر، حق گرایی، اخلاق مداری و حق طلبی یکی از ویژگی‌های بارز ایشان است. انسانی وارسته که دارای منش و سلوکی رحمانی زبان‌زد خاص عام است؛ او مصداق آیه «وَ عِبادُ الرَّحمنِ الَّذِینَ یَمشُونَ عَلَی الاَرضِ هَونا» بود؛ امیدوارم سلوک ایشان در رفتارهای فردی و اجتماعی و معنوی همواره الهام بخش همه ما باشد.
از شاخصه‌های دیگر استاد فطانت، تیزهوشی و توامان کردن علم و عمل بود که این را از مکتب قرآن و اهل بیت(ع) آموخته بود به همین دلیل هم کلام، رفتار و نگاه ایشان اثر بخش بود. دکتر آئینه‌وند دانش و فروتنی را باهم داشت و با ما آموخت که دانش تنها انباشت آگاهی در ذهن نیست بلکه دانش حقیقی همه سخن‌ها و رفتار آدمی را رنگ نو می‌دهد؛ به همین خاطر رفتارهای او رنگ خدایی داشت.
دکتر آئینه‌وند مصداق آیه «انُّمَا یخشَی الله مِن عِبَادِهِ العُلمَاءُ» بود از ویژگی‌های بازر دیگر او که از اسلام رحمانی اخذ کرده بود، سادگی و بی پیرایگی ایشان است. معلمی بزرگوار که شاگردان و همکارانش این موضوع را گواهی می‌دهند. مردم دوستی، مردم‌داری، توجه به قشر محروم، کمک به هم نوعان با حفظ کرامت انسان‌ها از دیگر ویژگی‌های رفتار ایشان بود.
دور اندیشی و آینده نگری استاد موجب شد که به نهادسازی در حوزه علوم انسانی بپردازد چون اغلب انسان‌های نادر در این حوزه مهم اهتمام دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های این استاد فرزانه توجه به موضوع زنان و پاسخ به سوالات، چالش‌ها و شبهات پیشروی آنها بود. زودودن زنگارها، خرافه‌ها و نگرش‌های نامناسب در خصوص زنان که به دین نسبت داده می‌شد با بازخوانی متون دینی و روایی در این حوزه پاسخگو‌بود. او در عصری که کمترین کسی در دفاع از زنان پاسخگو به این شبهات بود پاسخ‌های متقن و صحیح ارایه کردند و از طرف دیگر توجه به این امر مهم را گوشزد کردند.
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🍀 در اولین افطار ماه مبارک رمضان، برای تمام روزه داران عزیز، آرزوی قبولی طاعات و عبادات می کنیم.
ایام پربرکت رمضان بر همه مسلمانان، تهنیت باد.
○بنیاد دکتر صادق آئینه وند○
@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

◾شهادت امام عدالت و اعتدال، حضرت علی(ع)، تسلیت باد. ○ بنیاد زنده یاد دکتر صادق آئینه وند

@DrAinehvand
بنیاد دکتر صادق آئینه وند

🍀 عید سعید فطر، بر مومنان و عابدان، مبارک باد. ○ بنیاد دکتر صادق آئینه وند 🍀

@DrAinehvand