آموزش و عیب یابی خودرو
عنوان گروه یا کانال:

آموزش و عیب یابی خودرو


توضیحات: ✳️ به بزرگترین کانال آموزشی خودرویی خوش آمدین تبلیغات ارزان و پربازده ↙️ https://t.me/joinchat/AAAAAD_A86Abxc8qES0dKw #ثبت #ساماندهی, shamadcode1-1-69044-61-4-1 ─═हई╬ @diagcarman ╬ईह═─
شناسه: diagcarman@
تعداد اعضا: 112273
آموزش و عیب یابی خودرو

😳پسر ده ساله پشت فرمون لامبورگینی هورکان, درک با کوروت استینگری🏁😳🏁
اونوقت من تا ۱۵سالگی مشما میکردم تو پاهام, رو فرش لیز میخوردم😐
@diagcarman👇👇👇👇👇👇
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️رایج ترین موتورهای خودرو🏁
 نگاهی به موتورهای چهار سیلندر خطی👍
@diagcarman
☝️رایج ترین موتورهای خودرو🏁
نگاهی به موتورهای چهار سیلندر خطی👍
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

قسمت اول@diagcarman
رایج ترین موتور های صنعت خودرو
موتور چهار سیلندر خطی
بیایید کارمان را با یکی از رایج‌ترین موتورهای صنعت خودروسازی، یعنی پیشرانه چهار سیلندر خطی شروع کنیم. دلیل عمده رواج این نوع موتور در خودروهای تولیدی، ساختمان ساده آن به همراه یک ردیف سیلندر، یک سرسیلندر و یک ردیف مشترک دریچه ورود و خروج مایعات و سوخت است که می‌توان نمونه آن را در تمامی خودروهای تولید داخل همچون پراید، انواع پژو، تندر 90 و ... مشاهده کرد.
@diagcarman
- مزایا:
(1) مزایای اصلی این نوع پیشرانه، اول از همه به خاطر کوچک و جمع و جور بودن آن است که باعث استفاده گسترده آن بر روی خودروهای ارزان قیمت و کوچک شده است. (2) دومین مزیت این نوع پیشرانه به خاطر وزن سبک و همچنین تنها یک خروجی اگزوز آن است که همین هم باعث کاهش وزن موتور می‌شود. (3) سومین مزیت پیشرانه چهار سیلندر خطی را می‌توان در سرسیلندر آن جستجو کرد که تنها یک عدد داشته و در نتیجه قطعات متحرک کمتری نسبت به سایر موتورها دارد که خود باعث صرف انرژی کمتر برای تحرک قطعات بیشتر می‌شود. (4) از دیگر مزیت‌های این موتور هم می‌توان به هزینه ساخت پایین آن، ساختمان ساده و تعمیر راحت‌تر آن اشاره داشت.
@diagcarman
- معایب:
معایب پیشرانه چهار سیلندر خطی به ترتیب شامل (1) نیروهای ثانویه و تعادل ضعیف آن در هنگام کار، (2) مرکز ثقل بالای آن، (3) محدودیت در افزایش حجم موتور در صورتی که به ندرت می‌‌توان موتورهای 3 لیتری چهار سیلندر پیدا کرد و اکثراً سقفی 2.5 لیتری دارند و (4) در آخر هم چهار سیلندر و پیستون در یک راستا قرار داشته و باعث ایجاد لرزش از عدم تعادل ثانویه می‌شوند.
🎯 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

فیلتر هوا☝️
@diagcarman
فیلتر هوا☝️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

فیلتر هوا را عوض کنید!
@diagcarman
بعد از فصل زمستان، فیلتر هوا پر از کلوخه های نمک و ذرات ریز دیگر است. فیلتر هوای کثیف مصرف سوخت را بالا می‌برد. تعویض فیلتر کثیف می‌تواند مصرف سوخت را چند درصد پایین بیاورد. ولی از کجا بدانیم فیلتر هوا چه زمانی باید تعویض شود؟ متخصصان توصیه می‌کنند فیلتر هوا هر 20000 کیلومتر تعویض بشود diagcarman @ولی این عدد بستگی به شرایط خاص جاده و آب و هوایی که در آن رانندگی می‌کنید هم، دارد. اگر زیاد در جاده های خاکی و گلی رانندگی می‌کنید، فیلتر هوای ماشین شما زودتر از فیلتر ماشینی که فقط در بزرگراه حرکت می‌کند کثیف می‌شود. تنها راهی که می‌توانید ببینید تعویض فیلتر لازم است یا نه، این است که آن را بیرون بیاورید و به دقت وارسی کنید. جالب است بدانید فیلتر هوای کمی کثیف بهتر از یک فیلتر کاملاً تمیز کار می‌کند. @diagcarman علتش این است که ذرات ریز روی فیلتر خودشان به بخشی از فرایند تصفیه هوا تبدیل می‌شوند و ذرات ریزتری که ممکن بود روزنه‌ای پیدا کنند را، به دام می‌اندازند. هیچ اصول علمی خاصی وجود ندارد تا از روی آن بشود زمان تعویض فیلتر را فهمید. از شم خودتان استفاده بکنید. اگر عازم یک سفر تابستانی هستید و قصد دارید حسابی رانندگی بکنید، پس بهتر است فیلتر هوا را عوض کنید. فیلترها اصلاً هم گران قیمت نیستند. 
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

لکسوس کراس🚀
@diagcarman 👇👇👇👇👇
آموزش و عیب یابی خودرو

@diagcarman 
البته اینم مثل شورلت میمونه بدرد بخور نیست, همون پراید رو عشقه😘❤️🏁
@diagcarman
البته اینم مثل شورلت میمونه بدرد بخور نیست, همون پراید رو عشقه😘❤️🏁
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

☝️تویوتا محصولات زیر صد میلیون وارد ایران میکند☝️
@diagcarman
☝️تویوتا محصولات زیر صد میلیون وارد ایران میکند☝️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

Twin scroll
@diagcarman
Twin scroll
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

سیستم توربوی Twin Scroll چگونه کار می کند؟
@diagcarman
حالا که قیمت نفت و در پی آن قیمت سوخت سر به فلک گذاشته، خودروسازان بدنبال روشهای کاهش مصرف سوخت و بالا بردن راندمان ماشینهای درون سوز تولیدی خود هستند. یکی از سیاستهای دنبال شده، جایگزینی موتورهای با حجم کمتر و کوچکتر با موتورهای بزرگتر می باشد. اغلب نیز راه حل استفاده از توربو شارژر برای این موتورهای کوچک است تا بتوانند با حجم پایین خود قدرت مناسبی تولید کنند.
@diagcarman

مشکلات فعلی توربوشارژرها عمدتا هزینه بالاتر و پیچیدگی مکانیکی و تاخیر در شروع فعالیت (توربو لگ) می باشند. با استفاده از دو توربین می توان تاخیر توربو را کاهش داد اما هزینه و پیچیدگی نیز به همان نسبت افزایش خواهند یافت. بنظر می رسد که استفاده از یک توربین دوقلو راه حل همه این مشکلات باشد. توربوی اسکرول دو در یک، اثری مشابه دو توربین مجزا را برجای می گذارد.
@diagcarman

توربوشارژرهای Twin-scroll پیش از این در مسابقات و روی خودروهای اسپرت گران قیمت استفاده می شدند اما اکنون در خودروهای معمولی نظیر بی ام و سری 3 مدل 2012 هم مورد استفاده قرار می گیرند.@diagcarman در خودروی چهارسیلندر TwinPower که جایگزین موتور شش سیلندر قبلی شده کاهش 15 درصدی مصرف سوخت مشاهده می شود. این موتور 2 لیتری قادر به تولید 240 اسب بخار قدرت و 260 پوند-فیت گشتاور است. به همین دلیل تقریبا همه خودروسازان دیگر نیز در حال کار روی تکنولوژی و موتورهای مشابه هستند.

در این سیستم می توان چهار مرحله شاخص را نام برد.
1. دریافت
@diagcarman

در این مرحله گازهای داغ خروجی از سوپاپهای دود، بجای ورود به اگزوز و خروج از آن، ابتدا وارد لوله ورودی توربوشارژر می شوند. توربوشارژر twin-scroll گازهای خروجی از دو سیلندر را در یک زمان دریافت می کند (دلیل نامگذاری این نوع توربو به دو در یک هم شاید همین باشد) و برخلاف توربوهای معمولی که ورود گازها از سیلندرها به تناوب و نامنظم است، از تداخل و کاهش توان جلوگیری می کند.
2. چرخش
@diagcarman

گازهای ورودی با پره های یک توربین سبک برخورد می کنند و آن را با سرعت 150 هزار دور در دقیقه به چرخش در می آورند. پالس های متناوب در خروج دود از سیلندرها باعث از بین رفتن تاخیر توربو می شود.
3. خروج گازها
@diagcarman

گازهای اگزوز، وظیفه خود را انجام داده اند. در این مرحله گازها به سمت مبدل کاتالیتیزور هدایت می شوند تا مونوکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن و سایر آلاینده ها به دام بیافتند.
4. فشرده سازی
@diagcarman

توربینی که توسط گازهای اگزوز به چرخش درآمده بود، از سمت دیگر خود، هوای پاک را مکیده و آن را تا 30 درصد بیش از فشار اتمسفر، فشرده می سازد. این هوای سشار از اکسیژن به سمت محفظه احتراق هدایت می شود تا اکسیژن اضافی باعث سوختن کاملتر بنزین شود. عملکرد یک موتور کوچکتر با استفاده از توربوی اسکرول دوقلو بهتر از توربوهای مشابه خواهد بود. در مورد BMW با موتور TwinPower حدود 30 درصد قدرت بیشتر نسبت به یک توربوشارژر با همان اندازه مشاهده می شود.
🎯 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

سیستم تهویه مطبوع☝️
فصل دوم🏁🏁
@diagcarman
سیستم تهویه مطبوع☝️
فصل دوم🏁🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

➿روش استفاده صحیح از کولر و تهویه خودرو
@diagcarman
♻️قسمت دوم

⭕️کولر مراقبت می خواهد
@diagcarman
🔸اگر سال به سال به کولر خودرو و فیلتر آن نگاهی نمی اندازید و با گرم شدن هوا تنها دکمه آن را فشار می دهید تا هوای داخل اتاق خنک شود، توصیه می کنیم از کولر استفاده نکنید، چون تنها باعث سرماخوردگی، کیپ شدن بینی و حساسیت می شود. @diagcarman کولر خودرو مکانی مرطوب و جایگاهی مناسب برای رشد انواع قارچ ها، میکروب ها و کپک هاست و به همین خاطر تمیز کردن آن به ویژه در فصولی که گرده گیاهان در هوا پخش است می تواند از بروز بسیاری ناراحتی های دستگاه تنفسی به ویژه در افراد مبتلا به آلرژی جلوگیری کند. 

🔴چند نکته درباره کولر خودرو
@diagcarman
🔶خنک شدن در هوای گرم تابستان، خلاص شدن از کلافگی و خواب‌آلودگی ناشی از گرما و بهبود تنفس و گردش خون از فواید استفاده از کولر در فصل گرم است، اما کولر خودرو خطراتی هم می تواند برای سلامت شما داشته باشد که با رعایت برخی مسایل می توانید از آن‌ها پیش‌گیری کنید. 
@diagcarman
🔻- استفاده از کولر در حضور کودکان به ویژه در هوای گرم و سفرهای طولانی‌مدت ضروری است، زیرا مانع گرما‌زدگی آن‌ها می شود. اگر دریچه های کولر شما جلوی خودرو قرار گرفته و کودکان روی صندلی عقب هستند، حتما به گونه ای دریچه را تنظیم کنید که هوای خنک به عقب خودرو هم برسد. اما اگر در عقب خودرو هم برای هر فرد دریچه ای تعبیه شده می توانید دریچه را به گونه ای تنظیم کنید که باد شدید به گردن و صورت کودکان نخورد و سبب گرفتگی ماهیچه‌های آن‌ها نشود. 
@diagcarman
🔻-استفاده از کولر و دستگاه تهویه در تونل فقط در شرایطی مناسب است که هوا امکان ورود از بیرون را نداشته باشد. در فضای تونل ها دود و ذرات معلق جمع می شوند و در صورتی که دستگاه تهویه روی حالت گردش داخلی نباشد، آن را به داخل اتاق می کشاند. هرچند تونل‌های شهری تهران و برخی از تونل‌های بین شهری دارای سیستم‌های تهویه قوی مانند جت‌فن‌ها هستند، اما توصیه می‌شود در هوای آلوده، سیستم تهویه را در حالت گردش داخلی هوا قرار دهید. 
@diagcarman
🔻- در فضای شهری به ویژه در ترافیک ها نیز روشن کردن کولر در حالت ورود هوا از بیرون، سبب ورود ذرات و دود به داخل می شود، پس ترجیحا در هنگام توقف یا سرعت پایین کولر را در صورت مناسب بودن دما خاموش کنید یا دست‌کم در حالت گردش داخلی قرار دهید. اگر کولر خودرو شما مانند 206 تیپ پنج و شش از نوع اتوماتیک بوده و دستگاه تنظیم دما دارد، بهتر است آن را روی دمای دلخواه خود تنظیم کنید تا به طور اتوماتیک روشن و خاموش شود. 
@diagcarman
🔻خاموش نگه داشتن کولر از نظر بسیاری افراد راه حل مناسبی برای صرفه جویی در مصرف بنزین است اما حقیقت چیز دیگری است. اگر در حین توقف یا سرعت پایین از کولر استفاده کنید، بنزین بیش‌تری مصرف می شود اما استفاده از آن در بزرگ‌راه ها با سرعت بالا بنزین بسیار کمی مصرف می کند، چرا که اگر در همان حالت، به جای روشن کردن کولر، شیشه‌ها را پایین بکشید، به دلیل برهم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو، مقداری به مصرف سوخت افزوده خواهد شد. 
@diagcarman
🔻رطوبت سبب می شود فیلترها مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک ها باشند. گاهی پیش می آید که با روشن کردن کولر خودرو بوی نامطبوعی در هوا می پیچد. این به آن معنی است که یا خودروی شما فیلتر ندارد (مثل تندر90 که می‌توان با تهیه فیلتر از بازار آزاد این مشکل را حل کرد)، یا فیلتر کثیف و پر از قارچ و میکرب شده و نیاز به پاک شدن یا تعویض دارد. 
@diagcarman

🔶- دو نکته زمستانی را هم فراموش نکنید: اول این که کولر حداقل هر ماه یک بار به مدت سی دقیقه – یعنی حتی در فصول سرد سال - باید روشن و کمپرسور درگیر شود تا گاز خنک‌کننده به اصطلاح رسوب نکند، چون در این صورت ناگزیر خواهید بود چند ده هزار تومان برای شارژ گاز کولر هزینه کنید.@diagcarman نکته دوم این که در فصول سرد سال که معمولا داخل اتاق و شیشه‌ها بخار می‌گیرد، اگر روشن کردن بخاری و ورود هوا از بیرون به داخل هم افاقه نکرد، به عنوان آخرین راه، باید در حین روشن بودن بخاری و ورود هوای گرم، دکمه کولر را روشن کنید تا کمپرسور نیز درگیر شود. از آن‌جا که یکی از خاصیت‌های کولر، جذب رطوبت محیط است، این کار ضمن ادامه کار بخاری و گرم کردن کابین، باعث کاهش رطوبت داخل شده و به بخارزدایی شیشه‌ها کمک خواهد کرد.

🔘پایان🔘

♦️ @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️گیربکس ده سرعت😳ه
@diagcarman
☝️گیربکس ده سرعت😳ه
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🔰گیربکس 10 سرعته دستاورد جدید جنرال موتورز و فورد
@diagcarman
جنرال موتورز و فورد قصد دارند با همکاری همدیگر گیربکسی ده سرعته طراحی نمایند. 
@diagcarman

⭕️این خبری است که آقای مارک روس مدیر محصولات جهانی جنرال موتورز تائید و اضافه می کند که اولین خودرویی که به این گیربکس مجهز میشود شورلت کامارو ZL1 مدل 2017 خواهد بود.
@diagcarman
📢به گزارش مهندسین خودرو به نقل از اتونیوز تا سال 2018 این گیربکس همچنین در هفت خودروی دیگر نیز به کار گرفته خواهد شد. مارک روس جزئیات بیشتری را ارائه نداده اما به نظر می رسد این گیربکس برای "خودروهایی با اسب بخار زیاد" طراحیشده و احتمالاً در کادیلاک اسکالید، شوی سابربن، جیامسی تاهو و برخی نسخههای شوی سیلورادو و جیامسی سیرا به کار خواهد رفت.
@diagcarman
☢این گیربکس که با همکاری فورد توسعهیافته، سه سال پیش معرفیشده و در تأسیسات رومولوس میشیگان، جایی که جنرال موتورز 343 میلیون دلار سرمایهگذاری کرده ساخته خواهد شد. اولین مدلی از فورد هم که این گیربکس را دریافت میکند، مدل جدید F-150 Raptor خواهد بود.
@diagcarman
♨️در کنار این گیربکس ده سرعته خودکار، جنرال موتورز و فورد همچنین در توسعه ی گیربکس 9 سرعته خودکار هم همکاری دارند که در آینده در خودروهایی با چرخهای متحرک جلو به کار خواهد رفت.
💠 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️اس یو وی محصول مشترک ایران خودرو و سایپا@diagcarman @diagcarman  
قیمت تمام شده ۱۴ میلیون,,, قیمت کارخانه ۴۷ میلیون,

بازاز۱۴۷میلیون,🏁✌️✌️
@diagcarman
☝️اس یو وی محصول مشترک ایران خودرو و سایپا@diagcarman @diagcarman
قیمت تمام شده ۱۴ میلیون,,, قیمت کارخانه ۴۷ میلیون,

بازاز۱۴۷میلیون,🏁✌️✌️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

مالتی پلکس🤔☝️☝️☝️☝️☝️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️هواگیری سیستم خنک کننده🔧⚙🔧
@diagcarman
☝️هواگیری سیستم خنک کننده🔧⚙🔧
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️هوا گیری رادیاتور ماشین

🆔 @diagcarman

🔺در سیستم خنک کننده موتور که مخزن کمکی انبساط وجود ندارد باید انقدر اب به درون رادیاتور بریزیم تا کلیه حباب های اب خارج شود و باید برای هوا گیری درست این کار در حالتی انجام شود که موتور خودرو روشن باش@diagcarman د در سیستم های خنک کننده مدار بسته ( دارای منبع کمکی انبساط) ابتدا منبع کمکی را پر از اب رادیاتور می نماییم سپس انرا از محل خود خارج کرده و در ارتفاع بالاتری از رادیاتور قرار می دهیم سپس شیر اب تخلیه رادیاتور را که در قسمت پایین رادیاتور قرار دارد را باز می کنیم تا هوای درون رادیاتور کاملا تخلیه شود
#هواگیری #رادیاتور

@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

تایر🏁🏁
@diagcarman
تایر🏁🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ علت لاستیک سایی در خودروها

🆔@diagcarman

♻️لاستيك سايي كه بیشتر در خودرو های مدل پائين ديده مي شود ، به علت آن است كه به مرور زمان زاويه هاي تنظيم اين خودروها به هم مي خورد و نيز هنگام انجام تعميرات توسط تعميركاران غير مجرب، اين اندازه ها رعايت نمي وشند و يا اصلا دقيق تنظيم نمي شوند مثلا به هنگام تعمير جلوبندي ماشين و تعويض سيبك ها يا فنر بندي خودرو ممكن است، اين تنظيم ها به هم بخورد. خيلي از تعمير كاران ما اساسا با اصطلاحات كمبر و كستر و تو اين و تو اوت آشنايي ندارند و حتي ممكن است كه اين عبارات به گوششان هم نخورده باشد!
🆔@diagcarman

🈯️در مبحث خودرو ، بحثي است بنام هندلينگ ( كه به معني همان خوش دستي ماشين است ) كه البته بخش عمده اي از آن مربوط به مسائل فني و طراحي خودرو مي شود و بخشي از آن هم ناشي از ميزان بودن تنظيم هاي خودرو است. خودرویی كه بخوبي تنظيم باشد، رانندگي به مراتب لذت بخش تر و راحت تري را دارد.
فرمان ماشين در حين حركت نبايد به چپ يا راست منحرف شود ، حتي اگر آن را رها هم كنيد ، نبايد چنين وضعي پيش بيايد . گاهي هم فرمان لرزش دارد ، بعضي از وقت ها تنظيم فرمان آنقدر به هم خورده است كه اصطلاحا مي گويند فرمان گيج است چون بدرستي عمل نمي كند.
🆔 @diagcarman

🈳همه اين موارد به اضافه موارد متعد ديگر مي تواند علل گوناگوني داشته باشد از خرابي و سائيدگي پلوس ها گرفته تا ايراد در بالانس چرخها و يا حتي تنظيم نبودن باد لاستيك ها. كه قضاوت در مورد اين موارد متعدد كار تعميركار است تا بتواند عيب اصلي را تشخصي دهد و اين مهم ترين بخش يك كار تعميراتي است . در اينجا بدون اينكه وارد مباحث پيچيده تنطيم هاي گوناگون ماشين شويم به اشاره اي گذرا به اين موضوعات اكتفا مي كنيم تا لااقل ديد تازه تري نسبت به موضوعي كه بظاهر كم اهميت مي نمابد، پيدا كنيد.
سائيدگي غير عادي لاستيك ها نشانه خوبي است براي اينكه متوجه شويم كه زمان تعويض آنها فرا رسيده است ولي آيا اين مي تواند هشداري باشد براي اينكه شما متوجه شويد كه بخش هايي ديگر خودرو از جمله: فرمان، جلوبندي و فنر بندي آن نيز دچار مشكل شده اند؟ اگر با اين هشدارهاي اوليه آشنايي داشته باشيد مي توانيد با كارهايي كه جزء تعميرات پيشگيرانه است باعث شويد كه از خرابي خودرو در جاده ها جلوگيري بعمل آيد.
🆔 @diagcarman

🈹فرمان خودرو:
اگر خودرو شما به هنگام رانندگي به يك سمت كشيده مي شود ( بخصوص زماني كه فرمان را رها مي كيند ) اولين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه ميزان بودن باد لاستيك ها را چك كنيد. اما اگر باد لاستيك ها را چك كرديد و تنظيم بودند آنگاه ممكن است اشكال در جاي ديگري باشد، ممكن است ،ميل فرمان ناميزان باشد يا زاويه كمبر و كستر درست نباشند يا فرمان درست در مركز تنظيم نشده باشد. اگر فرمان ماشين شما بيش از اندازه بازي دارد يا به سختي مي پيچيد، بايد مارپيچ فرمان و قطعات داخلي جعبه فرمان را چك كنيد.

🈳فنر بندي:
فنر بندي ماشين از اجزاي متعددي تشكيل شده است در اين حالت لازم است كه همراستايي چرخها و ياتاقانهاي آنها و بوش و ميله تعادل و بازوهاي كنترل فنر و خود فنرها را بررسي كنيد. اگر بخش هايي از فنر ها دچار سائيدگي شده يا صدمه ديده اند بايد تعويض شوند. چون اگر اين كار صورت نگيرد باعث فرسودگي و صدمه ديدن پيش از موعد ساير بخش هاي سيستم فنر بندي و خودرو مي شود.
🈹همراستايي:
براي هدايت كردن مناسب و درست خودرو و جلوگيري از سائيدگي لاستيكها؛ لازم است كه چرخها هم راستا باشند. اين كار باعث مي شود كه از سائيدگي و اصطكاك و سر خوردن چرخها جلوگيري شود. ضمن اينكه ميزان مصرف سوخت هم كاهش مي يابد و از وارد آمدن فشار بر روي فرمان و سيستم فنر بندي كاسته مي شود و هدايت خودرو بهتر صورت مي گيرد. براي همراستايي و تنظيم چرخهاي خودرو سه نوع تنظيم وجود دارد:
🆔 @diagcarman

زوايه هاي
1- كمبر
2- كستر
3- تفارب و تنافر زاويه چرخها ( toe in و toe out)
كمبر و كستر به معني مقدار بيرون بودن و داخل بودن قسمت جلوي چرخهاست . هدف از اين تنظيم توزيع بار خودرو بطور متوازن بر روي سطح جاده است. اين كار باعث مي شود كه فرمان دهي خودور بسهولت صورت گيرد و از سائيش لاستيك ها جلوگير بعمل آيد.
🆔 @diagcarman

🈴زاويه كستر ميزان داخل يا بيرون بودن زاويه چرخهاست. تنظيم بودن زوايه كستر باعث مي شود كه چرخاندن فرمان خودرو راحت تر صورت گيرد. حركت ماشين بر روي جاده از تبات بهتري برخودار باشد و برگشت فرمان در هنگام پيچيدن بهتر صورت گيرد. زواياي: " تو اين " و " تو اوت " هم از اين جهت مهم هستند . اگر انها را با پاهاي خودتان مقايسه كنيد ، اگر قسمت جلوي چرخها بطرف داخل متمايل باشد مثل حالتي است كه نوك پاهاي شما به طرف داخل متمايل است و به عكس " تو اوت " به معني متمايل بودن نوك انگشتان بطرف خارج است. خارج از تنظيم بودن
آموزش و عیب یابی خودرو

سیستم تعلیق(فنربندی )
@diagcarman
سیستم تعلیق(فنربندی )
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️عیب یابی🔧🏁
@diagcarman
☝️عیب یابی🔧🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🈳 راه های تشخیص ایراد کمک فنرها
@diagcarman

🈯️جالب است بدانید ایرادهای احتمالی کمک فنرها برخی قطعات دیگر از قبیل فنر تعلیق، جعبه فرمان، دیفرانسیل، لاستیک چرخ ها، بلبرینگ چرخ ها، بوش های لاستیکی سیستم تعلیق، گیربکس، سیستم تعلیق و مجموعه سیبک های فرمان خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب فرسودگی آنها می شود. از همین رو و با توجه به اهمیت بالای این قطعه از خودرو، نکات زیر شایسته تدقیق و توجه است:

🆔 @diagcarman

1ـ اگر کمک فنر نشتی دارد، یعنی روغن به شکل مشهود از آن چکه می کند، باید تعویض شود.
@diagcarman
2ـ بالا و پایین رفتن خودرو ـ بخصوص در جاده های ناهموار ـ یا شیرجه رفتن خودرو در ترمزهای شدید، ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد.
@diagcarman
3ـ اگر سر پیچ، خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده احساس کند کنترل خودرو دشوار شده است، ممکن است کمک فنر خراب باشد.
🆔 @diagcarman

4ـ بالاپایین رفتن یا به اصطلاح رقصیدن چرخ ها روی جاده ممکن است منتج از عملکرد ناصحیح کمک فنرهای خودرو باشد.
@diagcarman
5ـ اگر بوش های محل نصب کمک فنر ترک خورده یا تغییر شکل داده باشد، نوعی سرو صدا در سیستم تعلیق بخصوص موقع شتاب گرفتن، ترمز کردن یا عبور از ناهمواری های سطح جاده ایجاد می شود و به همین دلیل هرچه زودتر باید نسبت به تعویض بوش ها اقدام شود، در غیر این صورت ایمنی خودرو بشدت کاهش پیدا می کند.
🆔 @diagcarman

6ـ بار کردن خودرو بیش از ظرفیت آن عامل مهمی در ضعیف شدن سیستم تعلیق از جمله کمک فنرها می شود و این فرآیند بخصوص در زمان حرکت خودرو در ناهمواری ها بیشتر تشدید می شود. ضمن این که اگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد ممکن است اتفاقات بدتری مثل شکسته شدن اتصالات در انتظارتان باشد.
@diagcarman
7ـ اگر خودروی شما به یک سمت کشیده می شود احتمالا سیستم تعلیق شامل تایرها، فنرها و کمک فنرهاست ایراد دارد و باید توسط افراد مجرب مورد بازدید قرار گیرد.
@diagcarman
8ـ تایرهای فرسوده و جویده شده نشانگر عیب در سیستم تعلیق بخصوص در کمک فنرهاست و حتما باید به آن حساسیت نشان داد.

#خرابی #کمک #فنر

🚗 🔧@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️ نکته فنی
@diagcarman
در خودرو تندر ۹۰، هنگام ضعیف بودن باتری، استارت زدن خودرو ممکن است باعث فعال شدن سیستم ضدسرقت شود.
اگر ولتاژ خیلی ضعیف باشد حتی از طریق هل دادن نیز خودرو روشن نخواهد شد.

🆔 @diagcarman
برای افزایش نور صفحه جلو آمپر در خودروهای گروه پژو که فاقد ولوم تنظیم نور در زیر قاب فرمان می باشند، می توان از طریق تنها کلید سمت راست موجود بر روی جلو آمپر، وارد منوی مربوطه شده و با کلیک کردن آن نسبت به افزایش نور اقدام نمود.
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

رله دوبل 🏁🏁
@diagcarman
رله دوبل 🏁🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ برخی از نشانه خرابی رله دوبل:
1.راننده هنگام باز کردن سوئیچ دیگر صدای پمپ بنزین را نمی شنود.
@diagcarman
2. هنگام استارت زدن برق به سر شمع ها نمی رسد. می توان با کشیدن یک وایر شمع و گرفتن آن به بدنه موتور رسیدن یا نرسیدن برق را امتحان کرد.
#رله #دوبل
🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

معرفی دریچه گاز برقی🔧
@diagcarman
معرفی دریچه گاز برقی🔧
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

📢 تعریف دریچه گاز برقی
برنامه ریزی دریچه گاز پروسه ای کاملا مجزا از دیاگ میباشد
🆔 @diagcarman

ایسیو هایی که دریچه گاز آنها برقیست به هر دلیلی اگر موقیت دریچه را تشخیص ندهد ، خطای برنامه ریزی دریچه گاز ظاهر شده و موتور گاز نمی خورد
در این شرایط میبایست اقدام به تعریف دریچه گاز به روش زیر نمود
🆔 @diagcarman

1⃣سوئیچ را باز نمایید و 10 ثانیه صبر کنید
2⃣سپس پدال گاز را تاآخر فشار دهید
3⃣سوئیچ را بسته و بعد از 15 ثانیه پدال را رها کنید
منبع:📢 تعریف دریچه گاز برقی
برنامه ریزی دریچه گاز پروسه ای کاملا مجزا از دیاگ میباشد

#دریچه #گاز #برقی
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

😳😳😳
@diagcarman
😳😳😳
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁دزدگیر جیبی🚓👮☝️☝️☝️☝️☝️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

دزدگیر جیبی @diagcarman
کیف پول از ناامن‌ترین چیزهاي دنیاست كه باکمی بدشانسی به‌راحتی کیف خود را از دست خواهید داد. این گجت در حقیقت یک کیف پول هوشمند ضد سرقت است؛ در درجه‌ي اول خود کیف به رمزی سه‌رقمی مجهز است که دسترسی به داخلش را محدود می‌کند. ضمن آنکه کیف به قاب ضد امواج RFID مجهز است که سرقت اطلاعات الکترونیکی از روی کارت‌های اعتباری شما را ناممكن مي‌كند. ضمنا کیف پول به یک سیستم ردگیری مجهز است که در صورت سرقت یا گم‌شدن، محل و فاصله شما تا آنجا را به شما نشان می‌دهد. به علاوه یک حسگر مجاورتی نیز دارد که در صورت جدا شدن از شما زنگ اخطار آن به صدا درمی‌آید.
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️ترموستات🔧🏁👇👇👇👇👇
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️عیب یابی, تعمیر  ترموستات🏁
@diagcarman
☝️عیب یابی, تعمیر ترموستات🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ اگر تا به حال ترموستات خودرویتان خراب شده باشد و دنبال تعویض آن بوده اید حتما متوجه شدید که برای بعضی خودروها چند مدل ترموستات در بازار فروخته می شود.
🆔 @diagcarman

🈳مثلا برای پژو 405 دو مدل 83 و 75 درجه در بازار موجود است که تا حدی انتخاب را با مشکل مواجه می سازد. در این مقاله سعی داریم به بررسی عملکرد ترموستات بپردازیم تا کمکی به این رفع ابهام باشد.
🆔 @diagcarman

㊗️توضیحاتی راجع به ترموستات:

🈹بزرگترین سوتفاهم یا برداشت غلطی که رایج شده این است که مردم فکر می کنند ترموستات باعث می شود موتور خنک تر کار کند ولی ترموستات لزوما این کار را انجام نمی دهد. سیستم خنک کننده و فشار روی موتور عوامل تعیین کننده در میزان داغ شدن موتور هستند و باز شدن کامل ترموستات یکی از قابلیت های سیستم خنک کننده برای انتقال حرارت است. 
🆔 @diagcarman

✴️بسیاری از موتورها تحت شرایط عادی اندکی بالاتر از حداقل دمای باز شدن ترموستات کار می کنند. در شرایط سخت بسیاری از موتورها در دمای باز شدن کامل ترموستات یا بالاتر از این دما کار می کنند، به عبارت دیگر در شرایط رانندگی پر فشار دمای باز شدن ترموستات یک موضوع کاملا بی ربط است.

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️ترموستات فقط می تواند تعیین کند که چه زمانی سیستم خنک کننده مجاز به خنک کردن موتور است. در واقع ترموستات حداقل دمای کاری موتور را مشخص می کند ولی حداکثر دمای کاری آن را مشخص نمی کند.
🆔 @diagcarman

☑️ترموستات با تنظیم شدن گردش اب داخل سیستم خنک کننده باعث افزایش و کاهش سرعت حرکت مایع خنک کننده به داخل و خارج بلوک موتور می شود. 
🆔 @diagcarman

🔘در سیستم های خنک کننده که بر اساس مایعات عمل می کنند چندین عامل در قابلیت خنک کنندگی نقش دارد اما عوامل اصلی مساحت سطح رادیاتور (بزرگ یا کوچک بودن پره ها و تعداد پره های رادیاتور)، عبور جریان هوا از رادیاتور (خاموش و روشن فن ها، سرعت حرکت خودرو) و سرعت گردش یا جریان مایع خنک کننده در رادیاتور.
🆔 @diagcarman

◾️اگر مایع خنک کننده مدت زمان کمتری در رادیاتور بماند مسلما گرمای کمتری از دست می دهد. اگر مدت زمان بیشتری در رادیاتور بماند حرارت خیلی بیشتری را از دست می دهد. بنابراین شما نمی خواهید که سرعت گردش آب در رادیاتور خیلی بالا باشد زیرا در این صورت توانایی سیستم خنک کننده برای خنک کردن موتور کاهش می یابد.

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️ترموستات در اصل برای این نصب شده تا اول صبح به گرم شدن زودتر موتور کمک کند. @diagcarman موتور جوری طراحی شده که در دمای کاری ایده آل خودش کار کند. توجه داشته باشید که بیشتر فرسایش موتور هنگامی رخ می دهد که موتور سرد باشد. یک موتور سالم وقتی گرم شود فرسایش بسیار ناچیزی دارد.
🆔@diagcarman

🈳بنابراین ترموستات این اجازه را به موتور می دهد که در سریعترین زمان ممکن گرم شده تا اینکه به دمای کاری مطلوب و از قبل طراحی شده برسد. 

🈹عواقب ناشی از حذف ترموستات یا نصب ترموستاتی که دمای آن پایینتر باشد: 
@diagcarman
🈴اگر دمای موتور پایینتر از نرمال باشد بلبرینگها، رینگ پیستون ها و دیگر اجزا هنوز از نظر سایز منبسط نشده اند و بنابراین نسبت به حالتی که موتور به دمای کاری خود رسیده باشد به دیگر قطعات فلزی موتور بیشتر ضربه می زنند. در واقع شکاف یا گپ میان قطعات در حالتی که موتور سرد باشد بیشتر است. 
🆔 @diagcarman

🈯️بنابراین اگر ترموستات را حذف کنیم موتور باید مدت زمان خیلی بیشتری کار کند تا به دمای کاری خود برسد یا دمای کاری خود را در روزهای سرد حفظ کند. نکته جالب اینجاست که با حذف ترموستات حتی احتمال دارد در بعضی موارد دما بالا رود زیرا با برداشتن ترموستات ممکن است سرعت گردش آب در سیستم بسیار بالا باشد و آب مدت زمان کمی در داخل رادیاتور بماند و در نتیجه حرارت خود را به خوبی از دست ندهد. 
🆔 @diagcarman

❌حذف ترموستات خطر بزرگ دیگری برای شما ایجاد می کند که اگر بلافاصله پس از سربالایی (دمای موتور بالا) وارد سرپایینی شوید در صورت نبودن ترموستات گردش سریع آب باعث خنک شدن ناگهانی موتور شده و این تغییر دمای ناگهانی ممکن است منجر به تاب برداشتن سرسیلندر شود. 
🆔 @diagcarman

⭕️در بعضی تستهای دوام ممکن است ترموستات خودرو حذف شود فقط به این دلیل که اگر ترموستات نصب باشد و وسط تست قفل کند خودرو در تست استقامت مردود می شود که البته با برداشتن آن فرسایش قطعات موتور بیشتر می شود ولی چون در چنین تستهای استقامت سیستم خنک کننده خودروها از قبل جوری تنظیم شده که جبران نبودن ترموستات را بکند مشکل خاصی پیش نمی آید. 
🆔 @diagcarman

🌀با نصب ترموستات فابریک کارخانه موتور خیلی سریع به حداقل دمای کاری نرمال خود می رسد و وقتی موتور به دمای ایده آل رسید با بسته شدن ترموستات از خنک شدن بیش از حد موتور جلوگیری می شود. با این وجود ترموستات فابریک کارخانه نمی تواند دمای موتور تحت فشار را تغییر دهد زیرا در در این حالت ترموستات کامل باز است و باز بودن کامل ترموستات مثل این است که اصلا ترموستاتی در سیستم وجود ندارد. 
🆔 @diagcarman

🚺به همین دلیل است که در خودروهای مسابقه ای نصب ترموستات بی معنی است زیرا در مسابقه موتور خودروها تماما تحت فشار است و در این حالت ترموستات باید کاملا باز باشد. ترموستاتی که همیشه باز باشد فرقی با نبودن ترموستات ندارد. 

ادامه در پست بعدی...

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

⁉️این سوال پیش می آید که با نصب ترموستاتی که دمای باز شدن آن از دمای ترموستات فابریک کارخانه پایینتر باشد چه اتفاقی می افتد⁉️

🆔 @diagcarman

💢در جواب باید گفت امتیاز خاصی به دست نمی آورد بلکه ضرر هم می کنید! در داخل شهر موتور خودروی شما با داشتن ترموستات بسیار سریعتر از نداشتن آن گرم می شود و با نصب ترموستات با دمای پایینتر (مثلا 75 درجه به جای 83 درجه برای 405) در واقع موتور زود به دمای 75 می رسد
🆔 @diagcarman

♨️ولی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا دمای موتور از 75 به 83 برسد در صورتی که با ترموستات فابریک موتور زود به دمای 83 (حداقل دمای استاندارد) می رسد. م@diagcarman شکل دیگری که ترموستات 75 درجه ایجاد می کند این است که در مواقعی که دمای موتور پایینتر از حد نرمال است (مانند حرکت در سرپایینی به مدت طولانی) با ترموستات 75 دما پایینتر از ترموستات 83 خواهد بود که همانطور که پیشتر ذکر شد به دلیل عدم انبساط کافی قطعات منجر به فرسایش بیشتر موتور می شود. با در نظر گرفتن موارد فوق به این نتیجه می رسیم که اگر دمای ترموستات پایینتر از دمای فابریک باشد فقط به صورت موقتی می تواند در شرایطی خاص به دیرتر گرم شدن موتور کمک کند که ارزش خاصی ندارد.
🆔 @diagcarman

✳️مثلا فرض کنید در حال رانندگی در جاده ای کفی هستید (با ترموستات 75 درجه) و سرعتتان 120 کیلومتر در ساعت است و چون باد زیادی جلوی خودرو در جریان است و جاده شیب ندارد دمای موتور در حدی پایین می آید که@diagcarman ترموستات بسته شده و دما به حداقل ممکن یعنی 75 می رسد. اگر مدتی بعد وارد یک سربالایی تند ولی کوتاه شوید مثلا ممکن است دمای موتور در پایان سربالایی به 95 برسد. یعنی شما با دمای 75 درجه وارد سربالایی شدید و با دمای 95 درجه از آن خارج شدید و مثلا فقط 2 دقیقه کلا در سربالایی بودید.
🆔 @diagcarman

Ⓜ️حال اگر با ترموستات فابریک این حالت را تجربه می کردید با دمای 83 وارد سربالایی می شدید و ممکن بود مثلا با دمای 99 درجه از سربالایی خارج شوید (یعنی 4 درجه داغتر) زیرا لحظه ورود به سربالایی دمای موتور 83 بود که بالاتر از حالت اول (ترموستات 75) بود. پس در این حالت خاص ترموستات 75 درجه به اندازه 4 درجه در خنکتر کار کردن موتور شما تاثیر گذاشت ولی نکته مهم در این مثال مدت زمان رانندگی شما در سربالایی است.
🆔 @diagcarman

🔷 اگر فرض کنیم در دمای 105 درجه دور تند فن های رادیاتور وارد مدار شوند و جلوی بالا رفتن دما بیش از 105 درجه را بگیرند و همچنین اگر فرض کنیم مدت زمان ماندن@diagcarman شما در سربالایی از 2 دقیقه به 25 دقیقه افزایش یابد و فشار روی موتور خیلی زیاد باشد پس در این حالت چه ترموستات 75 داشته باشید چه 83 فرقی به حال شما نخواهد کرد زیرا در هر صورت اگر مدت زمان زیادی در سربالایی باشید (مهم نیست با چه دمایی وارد سربالایی شدید) دمای شما از 100 درجه رد خواهد شد و به 105 می رسد و در این مرحله خنک شدن موتور به عهده فن های رادیاتور است نه ترموستات.
🆔 @diagcarman

🈹 پس خنک تر بودن موتور آن هم فقط چند درجه و در شرایطی خاص اینقدر ارزش ندارد که به خاطر آن باعث فرسایش بیشتر موتور شویم.

ادامه در پست بعدی...

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅نصب ترموستات دما پایین ویژگی منفی دیگری نیز دارد و آن افزایش مصرف سوخت است. همانطور که می دانید موتورهای احتراق داخلی بهترین قدرت و بازده خود را در دمای کاری نرمال ارائه می دهند و در خودروهای انژکتوری سنسوری به نام سنسور دمای هوای ورودی یا IAT وجود دارد که بر اساس اطلاعاتی که این سنسور به کامپیوتر موتور یاECU می فرستد، میزان پاشش انژکتورها توسط ECU تعیین می شود.
🆔 @diagcarman

♦️(مثلا هنگامی که اول صبح استارت می زنید این سنسور نقش ساسات در موتورهای کاربراتوری را ایفا می کند و باعث زودتر گرم شدن موتور می شود). اگر هنگام رانندگی در حالتی باشید که فشار روی موتور کم باشد دمای آن به دمای حداقل باز شدن ترموستات یعنی 75 می رسد و تقریبا روی 75 ثابت می ماند ولی با ترموستات فابریک در شرایط مشابه دما روی 83 ثابت می ماند. وقتی دما روی 75 باشد ECUدستور پاشش بیشتری به انژکتورها صادر می کند زیرا دما پایینتر است و این پاشش بیشتر به معنای افزایش مصرف سوخت خواهد بود. پس با ترموستات 83 درجه پاشش انژکتورها کمتر بوده و مصرف کاهش می یابد.
🆔 @diagcarman

🈳 به طور کلی با کاهش دما پاشش انژکتورها بیشتر می شود و بالطبع آن مصرف بالاتر خواهد رفت.


ادامه در پست بعدی...

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️نتیجه گیری:

🔻🔻🔻🔻🔻🔻
اگر بخواهیم به طور خلاصه وار عواقب ناشی از ترموستاتی که دمای آن پایینتر از دمای استاندارد باشد را ذکر کنیم می توان گفت فرسایش بیشتر موتور و افزایش مصرف سوخت از مهم ترین ویژگی های منفی آن هستند. 
🆔 @diagcarman

🈹از عواقب منفی حذف ترموستات نیز می توان علاوه بر دو مورد فوق به خطر تاب برداشتن سرسیلندر نیز اشاره کرد. 
🆔 @diagcarman

㊗️نصب ترموستاتی که دمای آن استاندارد باشد باعث کاهش مصرف سوخت، کاهش فرسایش موتور و کارکرد بهتر آن می شود. 
🆔 @diagcarman

🉐پس هیچ گاه ترموستات خودروی خود را بر ندارید (چه در تابستان چه در زمستان) و همچنین از ترموستاتی که دمای باز شدن آن پایینتر از نرمال است استفاده نکنید. 
🆔 @diagcarman

♨️اگر احساس می کنید خودروی شما داغتر از دمای نرمال کار می کند و از سالم بودن ترموستات ممطئن هستید باید عیب را در دیگر اجزای سیستم خنک کننده جستجو کنید. مطمئن باشید سیستم خنک کننده ای که معیوب باشد با نصب ترموستات دما پایین عیبش رفع نمی شود و تحت فشار خودش را نشان می دهد. پس با نصب ترموستات دما پایین یا حذف ترموستات فقط صورت مسئله را پاک می کنید و مشکل گرم شدن و بازده پایین سیستم خنک کننده همچنان سر جای خودش است.

💯پایان💯

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

با توجه ب ماده۶۶۹ قانون, این تابلو اقدامی تهدید آمیز و مجرمانه میباشد, که مجازات آن هفتادودو ضربه شلاق و از دو ماه تا دوسال حبس را در پی دارد😐😐
@diagcarman
با توجه ب ماده۶۶۹ قانون, این تابلو اقدامی تهدید آمیز و مجرمانه میباشد, که مجازات آن هفتادودو ضربه شلاق و از دو ماه تا دوسال حبس را در پی دارد😐😐
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️ایموبلایزر 🔧
@diagcarman
☝️ایموبلایزر 🔧
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ایموبلایزر چیست و طرز کار ان چگونه است؟

🆔 @diagcarman

⛎در خودروهای جدید معمولا از سیستم سوئیچ ایموبلایزر دار استفاده می شود.

✴️سیستم ایموبلایزر یکی از جالب ترین سیستم های نصب شده در خودروهای جدید می باشد که در واقع نوعی سیستم ضد سرقت محسوب می شود.
🆔 @diagcarman

♒️با کمک این مکانیزم با استفاده از قفل نرم افزاری که بر روی ECU انژکتور گذاشته می شود پیشرانه خودرو از روشن شدن منع می شود. تا زمانی که این قفل باز نشود استارت زدن توسط سوئیچ حاصلی نداشته و پیشرانه روشن نمی شود.

🆑کلیدهای این خودرو شامل دو قسمت می باشد. یکی بورد الکترونیکی مربوط به ریموت کنترل (در کلید ریموت کنترل دار) که کار باز و بسته کردن درها را بر عهده دارد و دیگری قطعه کوچکی است که در واقع نوعی چیپ حافظه است.
🆔 @diagcarman

🏧 انتن ترانسپوندر که بر روی سوئیچ در زیر فرمان نصب می شود شامل یک بورد الکترونیکی و یک سیم پیچ است که می تواند همانند یک مین یاب یک میدان مغناطیسی کوچک ایجاد نماید.

➿وقتی کلید را در داخل سوئیچ در زیر فرمان قرار میدهیم چیپ حافظه داخل کلید تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر قرار گرفته و فعال میشود.
🆔 @diagcarman

🚼در این حالت انتن در ارتباطی دوجانبه با چیپ حافظه شروع به رد و بدل کردن اطلاعات کرده و می تواند کدی که ما ان را تحت عنوان Access code  می شناسیم بر روی کلید ثبت نموده و یا ان را از روی کلید بخواند.

🚺 تمام این اطلاعات ارسال و دریافت کدها و بازگشایی کدها تنها در کسری از ثانیه انجام شده و راننده متوجه مورد خاصی نمی شود.
🆔 @diagcarman

🚰در ابتدای تولید خودرو قبل از اینکه خودرو استارت بخورد توسط دستگاه دیاگ باید کلید را برای خودرو تعریف نمود.
🆔 @diagcarman

🉑در این پروسهAccess code یک بار برای خودرو تعریف شده و در داخل کلید ثبت میشود.
@diagcarman
㊗️این کد توسط یک کارت به همراه کلیدهای خودرو به مشتری تحویل داده می شود (البته اخیرا به دلیل مسایل امنیتی و ممانعت از سرقت خودرو به مشتریان تحویل داده نمی شود اما در صورت نیاز با نامه نگاری از شرکت سازنده دریافت می شود.)

🈯️به وسیله این کد صاحب وسیله میتواند در صورت مفقود شدن کلیدها توسط دستگاه دیاگ کلیدهای دیگری را برای خودرو تعریف نماید.
🆔 @diagcarman

💠در این خودروها معمولا یک لامپ چشمک زن قرمز رنگ که نشانه دارا بودن سیستم ایموبلایزر و نیز فعال بودن ان است در داخل صفحه نشان دهنده پشت فرمان (پنل خودرو) نصب شده است.

Ⓜ️مادامی که خودرو خاموش است این علامت فعال بوده و با روشن شدن پیشرانه غیر فعال می باشد.

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️نکته فنی:🔧🔧🔧🔧🔧☝️🏁
@diagcarman

☑️در خودروهای با سیستم مالتی پلکس اکو ماکس، جهت پاک نمودن خطاهای ICN (جلو آمپر) حتما باید سوئیچ باز و موتور در وضعیت خاموش باشد. ولی جهت پاک نمودن خطاهای مربوط به نودهای BCM (کنترل یونیت داخل اتاق) و FCM (کنترل یونیت داخل موتور)، علاوه بر باز بودن سوئیچ، در زمان روشن بودن موتور نیز می توان اقدام نمود.
🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

👈طراحی زیبا و جالب خودرو پراید رو نمایی شد, پس از اعلام کارشناسان این طراحی بعنوان برترین خودرو در امر طراحی و ایمنی و زیبایی در سال ۲۰۱۶ معرفی شد,👏👏👏👏
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

یارو میره انگلیس راننده تاکسی میشه🚖میگن،سختت نیست که فرمون طرف راسته😐😐😐
میگه نه فقط چندبار اشتباهی تف کردم تو صورت مسافر😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

یارو میره انگلیس راننده تاکسی میشه🚖میگن،سختت نیست که فرمون طرف راسته😐😐😐
میگه نه فقط چندبار اشتباهی تف کردم تو صورت مسافر😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁کانال تخصصی آموزش, عیب یابی و تعمیر خودرو,👍
کانال مارا به دوستان خود معرفی کنید, 
@diagcarman
🏁کانال تخصصی آموزش, عیب یابی و تعمیر خودرو,👍
کانال مارا به دوستان خود معرفی کنید,
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

☝️فیلتر بنزین🏁🔧
@diagcarman
☝️فیلتر بنزین🏁🔧
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

فیلتر بنزين☝️

@diagcarman
زمانی که فیلتر سوخت کثیف میشود، پمپ سوخت سخت تر کار کرده و سریعتر هم می سوزد. همچنین، بیشتر سیستم های سوخت انواع »بازگشت« دارند: سوخت بیش از حد از باک به سمت رگلاتور فشار پمپ می شود و دوباره به سمت باک بنزین حرکت می‌کند. هر دویک سال یاهر ۲۰۰۰۰ کیلومتر زمان مناسبی برای تعویض فیلتر سوخت است. هر گونه آشغالی می تواند پمپ سوخت را مستهلك و انژکتورها را مسدود کند. البته در خودروهای جدید مانند تویوتا چیزی به نام فیلتر سوخت وجود ندارد، بیشتر شبیه به یک رگلاتور دریچه ای است و می توان آن را هر 280 هزار کیلومتر به بالا عوض کرد.
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

👈👈باسلام, با توجه به درخواست مکرر عزیزان در زمینه روغن سوزی موتور, دراین بخش به علایم, عیب یابی و تعمیر آن میپردازیم🔧🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🚨🚨روغن سوزی🚒🚒
@diagcarman
🚨🚨روغن سوزی🚒🚒
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🚙 روغن‌سوزی موتور خودرو؛ علائم، دلایل و رفع عیب آن

 🆔 @diagcarman

💎 ورود روغن موتور به اتاق احتراق بالای پیستون و مخلوط شدن با سوخت و هوا و سوختن در حین جرقه زدن را روغن‌سوزی می‌گویند.
🆔 @diagcarman

✅ اگر روغنی که باید صرف کاهش اصطکاک، خنک‌کاری و بهبود کار قطعات موتور شود، به دلایلی وارد اتاق احتراق یا‌‌ همان محفظه بالای پیستون شود و همراه با مخلوط سوخت و هوا حین جرقه زدن شمع بسوزد، به اصطلاح می‌گویند خودرو بهروغن‌سوزی افتاده است.
@diagcarman

♦️ دلایل ایجاد روغن‌سوزی:

🆔 @diagcarman

1⃣ شکستن یک یا چند رینگ پیستون

2⃣ خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون
@diagcarman

3⃣ خرابی واشر سرسیلندر

4⃣ خرابی لاستیک گیت

5⃣ خرابی کاسه نمد

6⃣ خرابی یاتاقان‌ها

7⃣ خرابی شاتون‌ها

8⃣ اصطکاک شدید گیت سوپاپ و عواملی مانند آن
🆔 @diagcarman


✅ راه‌های تشخیص روغن‌سوزی:

1⃣ خارج شدن مستمر دودی متمایل به رنگ آبی از لوله اگزوز

2⃣ کم شدن دائم روغن

3⃣ وجود علائم نشت روغن در یک یا چند ردیف دهانه شمع (در اصطلاح مکانیک‌ها: شمع‌ها خیس شده)
@diagcarman
3⃣ چربی سر شمع

4⃣ چرب و روغنی شدن دستمال یا انگشت کشیده شده به درون لوله اگزوز

5⃣ بوی سوختن روغن در محفظه موتور و...
🆔 @diagcarman

❗️ نکته: مکانیک‌ها و تعمیرگاه‌های معتبر با وسایل دقیق‌تری چون کمپرس‌سنج و مانند آن به روغن‌سوزی خودرو پی می‌برند و با این وسایل قادرند تشخیص دهند که همه یا یکی از محفظه‌های پیستون و به‌طور مشخص کدام محفظه دچار آسیب شده یا علت روغن‌سوزی ناشی از چیست.
🆔 @diagcarman

♦️ انواع دود خروجی از اگزوز و دلایل آن: 

✅ همان‌طور که گفته شد خروج دود از اگزوز از مهم‌ترین نشانه‌های روغن‌سوزی موتور خودرو است. دودهای خروجی از اگزوز به رنگ‌های آبی، سفید و سیاه دیده می‌شوند که هر رنگ دلیل و علت خاص خودش را دارد و الزاما مربوط به روغن‌سوزی نمی‌باشد؛ بنابراین در اینجا به این عوامل خواهیم پرداخت.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

دود آبی 
@diagcarman
دود آبی
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ خروج دود آبی رنگ به‌معنای آن است که روغن در موتور در حال سوخته شدن است. 
🆔 @diagcarman

✅ دلایل آن می‌تواند ناشی از خراش برداشتن یا شکسته شدن رینگ‌های پیستون، زخمی شدن یا آسیب دیدن سیلندرها و بالاخره خراش برداشتن هادی سوپاپ‌ها و یا کاسه نمدهای مربوط به هادی‌های سوپاپ‌ها باشد.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

دود سفید 
@diagcarman
دود سفید
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ در صورت مشاهده خروج دود سفید باید گفت وضعیت بسیار جدی‌تر است چون نشان‌دهنده آن است که مایع یا ماده خنک‌کننده و یا روغن هیدرولیک در حال سوختن است. 
🆔 @diagcarman

✅ اگر دود مربوط به سوختن ماده خنک‌کننده باشد دلیل آن احتمالا وجود نشتی در واشر سرسیلندر و یا وجود ترک در سرسیلندر است و اگر دود مربوط به سوختن روغن هیدرولیک باشد که مربوط به گیربکس بوده و دلیل آن این است که موتور از طریق یک لوله خرطومی وکیوم مشغول مکیدن روغن هیدرولیک موجود در گیربکس است.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

دود سیاه 
@diagcarman
دود سیاه
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ وجود چنین دودی و خروج آن از اگزوز در اتومبیل‌های دیزلی قدیمی پدیده‌ای عادی است که معمولا در ابتدای استارت زدن موتور از لوله اگزوز خارج می‌شود ولی تحت هیچ شرایطی دود سیاه نباید از اگزوز اتومبیل‌های@diagcarman با موتور بنزین‌سوز خارج شود و چنانچه چنین دودی خارج شود به معنای آن است که مخلوط هوا و سوخت، بیش از اندازه غلیظ بوده که دلیل آن احتمالا ناشی از آن است که اگر اتومبیل قدیمی و مجهز به کاربراتور باشد موتور در حالت ساسات اتوماتیک گیر گرده است و یا دلایل دیگر می‌تواند ناشی از وجود نشتی در انژکتور سوخت رسان، فشار بیش از حد سیستم سوخت‌رسانی، نقص عملکرد سنسور اکسیژن و بالاخره گرفتگی فیلتر یا صافی هواکش باشد.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️ رفع عیب روغن‌سوزی و دود اگزوز:

🆔 @diagcarman

✅ دود آبی:

✴️ چنین دودی معمولا رایحه‌ای مانند نان برشته سوخته شده دارد. در این حالت باید سطح روغن را در موتور کنترل کرده و در صورت پایین بودن میزان آن، باید روغن اضافه کرده تا به سطح عادی برگردد.@diagcarman هرگز اجازه ندهید سطح روغن موتور از میزان معین پایین‌تر آید چون در این‌صورت موتور لطمه و آسیب کاملا جدی می‌بیند. برای پی بردن و تشخیص اینکه رینگ‌های پیستون و یا خود پیستون خراب هستند یا نه، باید آزمایش کمپرس پیستون را انجام داد که در صورت پایین بودن فشار و کمپرس، وجود چنین عیوبی قطعی است.
🆔 @diagcarman

✅ دود سفید:

✴️ اگر دود، مربوط به سوختن ماده خنک‌کننده باشد اصطلاحا به آن دود شیرین می‌گویند و اگر فقط بوی سوختگی باشد مربوط به سوختن مایع هیدرولیک گیربکس است. در این وضعیت ابتدا باید سطح مایع خنک‌کننده را کنترل کرده و پس از آن اقدام به کنترل روغن هیدرولیک داخل گیربکس کرد. چنانچه سطح مایع خنک‌کننده پایین‌تر باشد و یا موتور بیش از حد گرم شود و درجه حرارت آن بالاتر از حد نرمال باشد باید آزمایش فشار را انجام داد تا مشخص شود که آیا سیستم خنک کننده قادر به حفظ و تحمل فشار بوده یا خیر؟ چنانچه سیستم نتواند فشار را تحمل کند به معنای آن است که واشر سرسیلندر خراب شده و نیاز به تعویض دارد. @diagcarman اگر فقط سطح روغن گیربکس پایین آمده بود باید با ریختن روغن، سطح آن‌را به حالت عادی برگردانید و اقدام به بازرسی و کنترل لوله مکنده از گیربکس به موتور بنماید و اگر مشاهده کردید که آن لوله دچار مشکل شده باید اقدام به تعویض سوپاپ وکیوم مدولار که در گیربکس وجود دارد کرد.
🆔 @diagcarman

✅ دود سیاه:

✴️ اگر اتومبیل شما قدیمی بوده و دارای کاربراتور است باید ساسات اتوماتیک آن‌را کنترل کنید و اگر موتور آن خیلی قدیمی نیست و مجهز به سیستم سوخت‌پاش انژکتوری بوده، فشار انژکتور که عمل سوخت‌رسانی انجام می‌دهد را کنترل کنید. آخرین مرحله مربوط به بازرسی فیلتر هواکش است ( در صورت اطمینان از صحت عملکرد سنسور اکسیژن). 

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🤒🤒🤒لرزش خودرو🤒🤒
@diagcarman
🤒🤒🤒لرزش خودرو🤒🤒
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♦️ عمده ترین دلايل لرزش در خودرو

@diagcarman

📚 یکی از مشکلات عادی که هر کسی ممکن است با آن رو به رو شود، لرزش خودرو می باشد که در زیر به ٥ دلیل عمده آن میپردازیم
🆔 @diagcarman

1⃣ مشکلات موتور خودرو:

✅ گاهی اوقات لرزش خودرو ناشی از مشکلات موتور آن می شود مثلا به موتور به اندازه ی کافی سوخت، هوا و یا جرقه که برای روان کار کردن آن نیاز است، نمی رسد. نشانه هایی از لرزش خودرو که ممکن است مربوط به موتور خودرو باشد شامل موارد زیر می شود: @diagcarman الف) لرزیدن و یا تکان خوردن خودرو در حین شتاب بالا ب) در محدوده های سرعت های خاص بریده بریده تکان خوردن ج) ماشین ابتدا خوب شروع به کار کند ولی بعد از مدتی به لرزش درآید این نشانه ها ممکن است ناشی از مشکل شمع خودرو باشد و یا اگر شمع مشکلی نداشته باشد ممکن است ناشی از سیم متصل به شمع خودور باشد که نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهد داشت. در نهایت باید گفت که ممکن است کثیف شدن فیلتر و یا مسدود شدن آن رساندن سوخت و اکسیژن به موتور خودرو را با مشکل مواجه کند.
🆔 @diagcarman


2⃣ مشکلات اکسل (محور چرخ خودرو):

✅ وسایل نقلیه ی ما دارای قسمتهای چرخشی و رفت و برگشتی بسیاری می باشد که برای کار کردن درست باید در جای مناسب قرار بگیرد. اگر اکسل در خودرو خم شود ممکن است تکانهایی در خودرو ایجاد شود و این مشکل با افزایش سرعت خودرو، بیشتر می شود. مشکل اصلی در این بخش مربوط به بررسی محور چرخها می شود. زیرا این محور بخشی از قدرت موتور خودرو را به چرخها منتقل می کند و اگر مشکلی پیدا کند یکی از آثار آن لرزش خودرو می باشد.
🆔 @diagcarman

3⃣ مشکل ترمز خودرو:

✅ اگر لرزش خودروی شما در حین ترمز بیشتر می شود اولین احتمال این خواهد بود که ممکن است روتر ترمز شما تاب خورده باشد. روتر یک دیسک نقره ای شفاف است که به یک سیستم ترمز مجهز می باشد. این قسمت می تواند در اثر پارگی و یا سائیدگی دچار تغییر شکل شود. اگر شما با اچار فرانسه زیاد آشنا نیستید پیشنهاد خوبی است اگر به یک متخصص درباره ی وضعیت لنتهای ترمز خود بگوئید تا او شما را هدایت کند.
🆔 @diagcarman

4⃣ ایراد داشتن تایر خودرو:

✅ ما مشکلات تایر خودرو را در اخر لیست قرار دادیم اما آن را دلیل اصلی برای این مشکل می دانیم زیرا تایر یکی از اجزای اصلی برای حرکت خودرو می باشد و می تواند منبع اصلی لرزش خودروی شما باشد. از دلایل اصلی ایجاد لرزش توسط تایر خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:@diagcarman الف: اگر خودروی شما در سرعت های خاص می لرزد نیاز به بالانس چرخ دارد. ب) تایرها آج های جداگانه ای دارد و در صورت از بین رفتن این آج ها باید تایر خودرو را تعویض کرد. ج) سائیده شدن غیر یکسان تایر گاهی اوقات مشکل لرزش خودرو از تایر آن نیست ولی شرایطی وجود دارد که عملکرد تایر خودرو را با مشکل مواجه می کند مانند مشکل داشتن آسفالت خیابان.
🆔 @diagcarman

5⃣ ديسك و صفحه خودرو اتمام شده

✅ يكي از موارد شايع براي لرزش خودرو مي باشد كه در اين مورد به گاز خوردن بالا خودرو و عدم حركت خودرو مي شود اشاره كرد.

🆔 @diagcarman

▪️ مواردی که در بالا ذکر شد، تنها مواردی نیستند که باعث لرزش خودرو می شوند. بنابراین هر زمان که دچار شک و تردید شدید حتما از یک فرد متخصص کمک بخواهید.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

پخش دو  دین برای النود قاب فابریک 
@diagcarman
پخش دو دین برای النود قاب فابریک
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

فورد موستانگ, گند زده به اکیپ پرایدها, بابا یکی برش داره, تصویر رو خراب کرده😐✌️
@diagcarman
فورد موستانگ, گند زده به اکیپ پرایدها, بابا یکی برش داره, تصویر رو خراب کرده😐✌️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

AMG, GTI 
@DIAGCARMAN
AMG, GTI
@DIAGCARMAN
آموزش و عیب یابی خودرو

ثبات قیمت خودروها در این هفته, 🙏🙏👏👏
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

خلاقیت و نو آوری در طراحی دنا,, واقعن مهندسین شرکت دارن حیف میشن,😐☝️☝️☝️☝️
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

تست خودروی ضد گلوله😳✌️
@diagcarman 👇👇👇👇
آموزش و عیب یابی خودرو

👈آموزش,عیب یابی, تعمیر و پخش لوازم اصلی و اسپرت خودرو🚘
Telegram.me\diagcarman 
@pedi4001
با ما حرفه ای شوید, 🏁🏅🎖🏆
👈آموزش,عیب یابی, تعمیر و پخش لوازم اصلی و اسپرت خودرو🚘
Telegram.me\diagcarman
@pedi4001
با ما حرفه ای شوید, 🏁🏅🎖🏆
آموزش و عیب یابی خودرو

کمک فنر➰➰➰➰➰🏁
@diagcarman
کمک فنر➰➰➰➰➰🏁
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

💢 انواع کمک فنر 💢

🆔 @diagcarman

♻️ کمک فنر تلسکوپی هیدرولیکی :

✔️ این کمک فنرها از دو یا سه لوله هم محور تشکیل شده است@diagcarman اگر کمک فنر سه لوله ای باشد خارجی ترین لوله گردگیر است طرز کار این کمک فنر در موقع باز شدن به این صورت می باشد که روغن داخل محفظه بالای پیستون به طرف پایین و به داخل محفظه زیر پیستون رانده می شود روغن پس از عبور از گذرگاه های نگهدارنده سوپاپ برگشت از میان دیسک سوپاپ برگشت با فشار خارج شده و از میان کلیه سوراخ های پیستون عبور می کند@diagcarman در طی کورس باز شدن روغنی که در محفظه بالای پیستون تحت فشار قرار گرفته به محفظه زیر پیستون جریان می یابد این عمل برای جبران حجم جابجا شده میل پیستون است زمانی که میل کمک فنر به بالا کشیده می شود فنر سوپاپ مکش در مجموعه سوپاپ فشاری به واسطه عبور روغن بلند شده به طوری که سوپاپ دیسکس فشاری و سوپاپ نگهدارنده اجازه عبور روغن را می دهد در ضمن مرحله جمع شدن کمک فنر عکس مرحله باز شدن می باشد.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

♻️ کمک فنر گازی :

🆔 @diagcarman

✔️ بزرگترین امتیاز کمک فنر گازی نسبت به کمک فنر هیدرولیکی در انتقال سریع حرارت می باشد چون لوله خارجی ان در تماس مستقیم با هوا است لذا انتقال حرارت سریع تر انجام میشود این نوع کمک فنر ها در درجه حرارتی بیش از 200 درجه سانتی گراد به خوبی کار می کند @diagcarman معمولا طراحی ان ها از یک یا دو لوله هم محور ساخته شده و کاربرد وسیعی در صنایع خودرو سازی دارند برای مثال در صندوق عقب بعضی از خودروهاسواری و اتوبوس ها و حتی تخت خوابهای بیمارستان و صندلیهای دندان پزشکی کاربرد دارد در ضمن در درون کمک فنراز گاز تنها استفاده نشده بلکه از گاز و روغن استفاده شده که این روغن و گاز در دو محفظه جدا از هم قرار دارند و هر یک وظیفه خاص خود را درموقع جمع شدن و باز شدن کمک فنرانجام می دهد.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

💢 لزوم استفاده از کمک فنر یا ارتعاش گیر 💢

🆔 @diagcarman

✔️ وظیفه کمک فنر همان گونه که از اسم ان مشخص است این است که به فنر کمک می نماید فنر در قبال نیروی خارجی تغییر شکل داده و انرژی ذخیره می کند به محض حذف @diagcarman نیروی خارجی انرژی ذخیره شده را به سرعت ازاد می نماید و چند بار ارتعاش می نماید تا متعادل شود اگر به سیستم تعلیق در حال ارتعاش ارتعاش جدیدی وارد شود دامنه ارتعاشات با هم جمع و تولیدروزنانس می نماید که برای سرنشینان بسیار ناراحت کننده میباشد برای این منظور استفاده ازارتعاش گیر یا کمک فنربای خودرو ضروری می باشد.

💢 اساس کار کمک فنر 💢

🆔 @diagcarman

✔️ کمک فنر در سیستم تعلیق موازی با فنر بسته می شود و مانند فنر نیروی محوری را جذب می کن@diagcarman د در موقع جمع شدن کمک فنر به سهولت منقبض شده اما در موقع باز شدن کمک فنر مقاومت می نماید و با کندی باز می شود وقتی کمک فنر فشرده می شود روغن از سوراخهای درشت تر سوپاپ ان جابجا می شود و لذا به سهولت تغییر مکان می دهد اما وقتی حالت انبساط ان فرامیرسد برگشت روغن به محل اولیه خود از مجاری کوچکتر @diagcarman میسر می گردد در اثر برگشت روغن از مجاری کوچک نیروی اصطکاک روغن بالا رفته و انرژی مکانیکی به انرژی حرارتی تبدیل می گردد سپس گرما روغن در فضا پخش می گردد متداول ترین ارتعاش گیرها نوع تلسکوپی است که از دو سیلندر یک طرف بسته ساخته شده و قسمت بسته ان به پوسته محور چرخ متصل می شود طرف باز سیلندر به سمت بالا قرار داشته و در داخل ان یک پیستون@diagcarman با دسته پیستون حرکت می کند دسته پیستون به شاسی بسته می شود البته سیلندر های نوع دو جداره هم بکاررفته است که در روی پیستون دو نوع سوپاپ وجود دارد نوع مجرا درشت ان هنگام فشرده شدن و نوع مجرا ریز ان در موقع باز شدن در معبر روغن قرار می گیرد کمک فنرهای تلسکوپی یک لوله ای یا دو لوله ای می باشد که در نوع دو لوله ای روغن بین دو جداره و در نوع یک لوله ای روغن در طرفین پیستون جابجا می شود.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

اسب بخار؟🐴🐴🐴🐴☁️🌨🌨
@diagcarman
اسب بخار؟🐴🐴🐴🐴☁️🌨🌨
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

✅ آیا تا به حال شده است کلمه اسب بخار را بشنوید ولی ندانید یعنی چی🤔❓

🆔 @diagcarman

🔮برای سنجش و بدست آوردن قدرت موتور ماشین های مختلف از واحدی به نام اسب بخار استفاده می کنند.هر اسب بخار(hp مخفف horse power)برابر با 746 وات است.
🆔 @diagcarman

⚗وقتی میگویند قدرت موتور450 اسب بخار در 4800 دور در دقیقه است یعنی مرحله ی چهارگانه ی موتور در هر دقیقه 4800 بار انجام می شود و در این 4800 دور 450 اسب بخار یا 335700 وات نیرو تولید میشود .هرچه قدرت موتور بیشتر باشد سرعت ماشین نیز بیشتر است .
🆔 @diagcarman

🎄خودروها قدرت خود را از کجا می آورند؟

🔥انفجارهای خیلی کوچک که داخل موتور، هزاران بار در دقیقه رخ می دهد، باعث تولید قدرت می شوند. هر چه موتور بتواند سوخت را بطور موثرتر و بهینه در زمان کوتاه تری بسوزاند، می تواند انرژی بیشتری تولید کند.
🆔 @diagcarman

💟قدرت به سرعت تولید انرژی گفته می شود. این تعریف دقیقا مفهوم قدرت یا توان است، یعنی هر چه بتوانیم انرژی بیش تری در زمان کمتری تولید کنیم، قدرت یا توان ما بیشتر است. قدرت به وسیلهٔ یک واحد بسیار قدیمی به نام اسب بخار سنجیده می شود. اگر گفته شود که خودروی شما 150 اسب بخار قدرت دارد، فکر کنید شبیه کالسکه ای است که 150 اسب نامرئی آن را می کشند.
🆔 @diagcarman

㊙️یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز وات واحد اسب بخار را اختراع کرد. وات، یک ماشین بخار ساخت و تصمیم گرفت آن را به مردم بفروشد. اما مردم تا قبل از آن فقط از اسب استفاده می کردند. بنابراین، او مجبور بود برای مشتریان خود، قدرت ماشین بخار را با قدرت اسب مقایسه کند. اما او در محاسبات خود اشتباه بزرگی مرتکب شد.
🆔 @diagcarman

🈳داستان به آنجایی بر می گردد که آقای وات محاسبات خود را بر اساس اسب های پاکوتاه در نظر گرفت. اسب هایی که می توانستند بار 100 کیلوگرمی را در حدود 30 متر در هر دقیقه بالا بکشند (یعنی حدود 3000 کیلوگرم متر در هر دقیقه).
🆔 @diagcarman

🈹سپس او حدس زد (البته به اشتباه) که اسب های معمولی 50% قوی ترند و می توانند در هر دقیقه 4500 کیلوگرم متر با یک اسب بخار قدرت داشته باشند.
🆔 @diagcarman

☢ اما واقعیت این است از نظر قدرت، اسب های پاکوتاه با اسب های معمولی تفاوتی تدارند. پس باید نتیجه گرفت که یک اسب معمولی و یک اسب پا کوتاه هر دو 0.7 اسب بخار قدرت دارند.

🚗🔧 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

👈👈کمپرسی چرخشی🚛🚚
@diagcarman 👇👇👇👇👇
آموزش و عیب یابی خودرو

سیستم اورژانسی ترمز ولوو😳🏁
@diagcarman 👇👇👇👇👇
آموزش و عیب یابی خودرو

ورودی مسابقات اونا🏁🏁🏁🏁🏁🏁
@diagcarman 👇👇👇👇
آموزش و عیب یابی خودرو

شانس آورد😳✌️🏁
@diagcarman👇👇👇👇👇