آموزش و عیب یابی خودرو 
عنوان گروه یا کانال:

آموزش و عیب یابی خودرو


توضیحات: ✳️ به بزرگترین کانال آموزشی خودرویی خوش آمدین تبلیغات ارزان و پربازده ↙️ https://t.me/joinchat/AAAAAD_A86Abxc8qES0dKw #ثبت #ساماندهی, shamadcode1-1-69044-61-4-1 ─═हई╬ @diagcarman ╬ईह═─
شناسه: [email protected]
تعداد اعضا: 112273
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

رونمایی از محصول جدید BMV
با ما همراه باشین
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

➿روش استفاده صحیح از کولر و تهویه خودرو

♻️قسمت اول

🔰گرچه در فصل بهار به سر می‌بریم، اما چند روزی است تابستان دارد در کار طبیعت دخالت می‌کند و از همین حالا گرمای خود را به رخ می‌کشد، به ویژه در شهرهای نیمه جنوبی کشورمان که روشن کردن کولر خودرو را در ایام دل‌پذیر اردیبهشت به امری واجب تبدیل کرده است. به همین بهانه بر آن شدیم تا اطلاعاتی کپسولی و مختصر درباره نحوه استفاده و نگه‌‍داری از تهویه مطبوع یا همان کولر خودرو به خوانندگان محترم ارایه کنیم؛ امید که مفید واقع شود. 

🌀تهویه خودرو چیست؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند سیستم تهویه خودرو، فقط از بخاری و کولر تشکیل شده است. شاید شما هم با خواندن این جمله از خود بپرسید، مگر غیر از این است؟ در پاسخ باید گفت، بله؛ چون یک حالت دیگر هم در سیستم تهویه خودرو وجود دارد و آن، حالت «پنکه» است و آن، هنگامی است که هوا از بیرون وارد اتاق می‌شود، بدون این که بخاری یا کولر درگیر باشد. اصولا این حالت مختص زمانی است که هوای داخل اتاق، نه سرد است و نه خیلی گرم و فقط نیاز به تهویه دارد تا هوا از حالت خفگی درآید. حسن انجام این کار و اصلا مزیت استفاده از سیستم تهویه و کولر این است که از بازشدن پنجره‌ها جلوگیری می‌کند. این کار نه تنها جلوی ورود سروصدا و آلودگی را می‌گیرد، بلکه با بهبود وضع آیرودینامیکی بدنه، باعث کاهش مصرف سوخت در سرعت‌های بالا و بهبود ایمنی و پایداری در جاده می‌شود. 

فراموش نکنیم که باز کردن پنجره‌های خودرو به منظور تهویه داخل کابین به ویژه در هوای آلوده شهر و یا در سرعت‌های بالا امری اشتباه است، چرا که قابلیت پایین آمدن شیشه‌ها در حقیقت برای فراهم ساختن امکان گفت‌وگو با دیگران، رد و بدل کردن اشیا و احیانا لذت بردن از هوای آزاد در طبیعت پیش‌بینی شده است. 

💠سرما در گرما

سیستم تهویه را به ویژه هنگامی که داخل خودرو بسیار گرم شده است، بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو روشن نکنید. پس از وارد شدن به خودرو، پنجره ها را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود؛ بعد از چند دقیقه می توانید سیستم تهویه مطبوع خودرو را روشن کنید. می‌دانید دلیل این کار چیست؟ 

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داشبورد، صندلی و سیستم تهویه از خود گاز بنزن متصاعد می کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطان‌زاست. شاید بارها بویی شبیه به بوی پلاستیک گرم‌شده را در خودروتان احساس کرده‌اید؛ این همان بوی گاز سرطان‌زای بنزن است. علاوه بر سرطان‌زا بودن، گاز بنزن به استخوان‌ها آسیب رسانده (مسمومیت استخوان‌ها) و نیز باعث ابتلا به کم‌خونی و کاهش سطح گلبول‌های قرمز خون می شود. همچنین تماس طولانی‌مدت با این گاز سمی باعث ابتلا به لوسمی شده که نوعی از سرطان خون مربوط به گلبول‌های سفید است و در مواردی هم‌زمان با افزایش ریسک ابتلا به سرطان، باعث سقط جنین در خانم‌ها می‌شود. 

میزان قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود 50 میلی گرم در واحد حجم است، در حالی که میزان بنزن موجود در داخل یک خودروی پارک شده با پنجره های بسته بین 200 تا 400 میلی‌گرم است. حال اگر این خودرو در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای 40 درجه سانتی‌گراد پارک شده باشد، سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین دوهزار تا چهار هزار میلی‌گرم بالا میرود که 40 برابر بیش‌تر از میزان قابل قبول آن در واحد حجم خواهد بود. 

🔶آغاز به کار کولر

سعی کنید کولر را هنگامی روشن کنید که دور موتور، پایین باشد و از روشن کردن آن در سرعت‌ها و دورهای بالای موتور خودداری کنید تا از آسیب به کلاچ کمپرسور جلوگیری شود. در ابتدای کار، سرعت پنکه کولر را زیاد کنید تا هوای گرم انباشته شده در مجاری تهویه و در داخل اتاق سریع‌تر تخلیه شده و در ضمن، کل سیستم هم خنک و آماده کار شود. 

⭕️سرعت‌های مختلف پنکه

پنکه، بادبزن یا همان فن کولر معمولا دارای چند سرعت قابل تنظیم است. در کولر خودروهای قدیمی مثل خودروهای امریکایی دهه 70 که سیستم، فاقد ترموستات و حسگر دما بود، کمپرسور کولر با روشن کردن دکمه مخصوص از روی داشبورد، با موتور درگیر می‌شد و فرقی نمی‌کرد که شما سرعت پنکه را روی چه عددی تنظیم کنید، چون در هر صورت کمپرسور به صورت یک‌نواخت کار خود را انجام می‌داد. در خودروهای امروزی، کولر خودرو مجهز به ترموستات است؛ هرچه سرعت پنکه بیش‌تر شود، گازی که در اواپراتور گردش و اتاق را خنک می‌کند، سرمای خود را زودتر از دست می‌دهد و فرمان درگیری مجدد کمپرسور یا همان «اتومات کردن» با فواصل کم‌تری صادر می‌شود؛ در نتیجه کمپرسور زمان بیش‌تری را درگیر خواهد بود و مصرف سوخت بیش‌تر خواهد شد. 
⚠️ادامه دارد ......
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

🔰رنگ دود خروجي از اگروز نشانه چيست؟
⭕️قسمت اول

🔹شايد شما هم به طور غير منتظره با دودهاي رنگي كه از اگزوز خودرو خارج مي شود رو به رو شده باشيد. بسته به کیفیت سوخت، استهلاك بيش از حد قطعات داخلي موتور، نحوه رانندگي و شرايط آب و هوايي نامناسب، عملكرد موتور از حالت استاندارد خارج شده و دودهايي به رنگ هاي مختلف از اگزوز آن خارج می شود كه گاهي رانندگان اين گونه خودروها با برخورد و اعمال قانون توسط پليس نيز روبه رو می شوند.
همان طور که گرفتن آزمايش خون از بيمار براي تشخيص بيماري بسيار مهم است، در خودرو نيز یکی از راه های ساده و در دسترس تشخیص عيب احتمالي، استفاده از دستگاه ها و تجهيزات پيشرفته ای است که گازهاي خروجي از اگزوز را به عنوان در دسترس ترين سيال مورد تجزيه و تحليل قرار می دهند. اهميت كنترل اين گاز ها از چند زاويه قابل بررسي است: نخست اين که محصولات ناشي از احتراق صدمات زيادي را به محيط زيست اطراف ما وارد می كند، به طوري كه برخي از اين گازها و به خصوص هيدرو كربن ها به لايه های فوقاني جو نيز نفوذ كرده و عامل تشكیل باران های اسيدي می شوند که بارش اين نوع باران ها براي ساكنان كره زمين و گياهان بسيار مضر است. از طرف ديگر در صورت بروز احتراق ناقص در موتور، گازهاي خروجي از اگزوز به رنگ های مختلفي در می آيند که هر كدام از اين رنگ ها نشانگر وجود نوعي ايراد در عملكرد موتور است. به طور كلي دود خروجی از اگزوز باید بی رنگ باشد که نتیجه صحیح کار کردن موتور خودرو است، اما در صورت به وجود آمدن مشکل و ایجاد خللی در عمل احتراق، دود اگزوز به سه رنگ تغییر می کند که عبارتند از آبي، سفید و سیاه. 

🔶در ادامه به بررسي عوامل مهم در ايجاد اين مشكلات خواهیم پرداخت.

⭕️بدون دود (خاکستری بسيار كم رنگ)

در اين حالت آلاينده های خروجي از اگزوز در حد استاندارد قرار داشته و موتور سالم بوده و دود نمي کند (حتي موتور ديزلي)، بدين معني که وقتي نوك انگشت خود را به لوله اگزوز مي زنيم، نبايد چرب يا سياه شود.

🔵دود آبی

اگر از اگزوز خودرو دود آبی خارج می شود نشانه روشن و بسیار قطعی اين است که موتور در حال سوزاندن روغن بوده و این زمانی روی می دهد که سوپاپ هاي دود و هوا، رینگ های پیستون و يا توربو شارژر، فرسوده شده و روغن از طريق آن ها به درون محفظه احتراق نشت می کند.

اين دود آبي رنگ که بيش تر در خودروهايي با کیلومتر كاركرد بالا ديده می شود، بيش تر اوقات به خاطر نشتي روغن در مخلوط سوخت و هوا در اگزوز ظاهر می شود. فقط چند قطره روغن می تواند دود خروجي را به اين رنگ در بياورد. اگر روغن سوزي موتور همراه با كم شدن توان باشد و مخصوصا در سربالايي ها، دليل آن می تواند از رينگ هاي ضعيف شده پيستون باشد، اما به راستي اين روغن سوزي از كجا شروع می شود؟ همان طور که می دانيد در موتور خودرو تعداد زيادي واشر آب بندي و اورينگ وجود دارد که وظيفه آن ها جلوگيري از ورود روغن به محفظه های احتراق است و اگر ورود اين روغن به محفظه بسيار زياد باشد می تواند اطراف شمع جرقه را نيز فرا گرفته و باعث از دست رفتن یک احتراق كامل شود که در اين صورت شمع هم بايد تعويض يا تميز شود. یکي از نشتي هاي شايع، عدم آب بندي مناسب در گايدها يا راهنماهاي سوپاپ هاي دود و هواست که در صورت گاز دادن و شتاب گيري موتور، ميزان دود آبي را به طور چشمگيري افزايش مي دهد. در خودروهاي داراي توربوشارژر هم روغن سوزي غالبا به دليل خرابي واشر پره هاي توربو شارژر است که روغن از طريق اين پره ها به اگزوز راه پيدا كرده و در اثر دماي زياد اگزوز به سرعت می سوزد.

🔹پس به طور کلی دود آبي خروجی از اگزوز را می توان در دو حالت زیر مورد بررسی قرار داد:

▫️الف) موقتي: روغن سوزي ناشي از خلاصي بيش از حد گيت سوپاپ است. در اين حالت معمولا روغن کم نمي کند و در موقعي که موتور پر گاز کار می کند دود قطع مي شود.

▫️ب) دائمي: اگر موقع کم گاز يا پر گاز کار کردن، موتور به طور دائم دود کند، روغن سوزي ناشي از رينگ و پيستون يا متعلقات تنه سيلندر و سرسيلندر است، از جمله موردي که درباره گايد سوپاپ ذكر شد.
برای رفع مشکلات ناشي از دود آبي توصيه می شود قطعات متحرک موتور توسط يك مكانیک مجرب تا محفظه احتراق مورد كنترل و بازبيني قرار گيرد. تا قبل از مراجعه به تعميرگاه و براي جلوگيري از بروز صدمات بيش تر بهتر است به صورت مرتب سطح روغن موتور توسط گژ روغن و در حالتي که موتور سرد است كنترل و در صورت كمبود، نسبت به سر ريز آن اقدام شود. تقريبا بيش ترين هزينه تعميرات موتور در اين حالت اتفاق می افتد به نحوي که ممكن است كار به تعمير اساسي موتور نيز بينجامد.

⚠️ادامه دارد.......
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

نکاتی در مورد رانندگی شبانه

رانندگی در شب چالش های متفاوتی نسبت به رانندگی در روز ایجاد می کند. با توجه به اینکه اکثر حوادث رانندگی پس از غروب آفتاب رخ می دهند در این مقاله قصد داریم تاکتیک هایی به شما آموزش دهیم تا با رعایت آنها خطر رانندگی در شب را کاهش دهید.

1 – قبل از اینکه وارد جاده شوید از کارکرد درست تمام چراغهای بیرونی خودرو مطمئن شوید. همچنین در صورت کثیف بودن شیشه ها و قاب چراغها آنها را تمیز کنید.

2 – هنگامی که هوا مه آلود است از نور بالا استفاده نکنید زیرا دید شما را کاهش می داده و ممکن است دید دیگر رانندگان را موقتا کور کند.

3 – هیچ وقت نور بالای خود را به سمت اتومبیل دیگری که خود نور بالا زده است نتابانید زیرا در دید آنها و دیگران رانندگان تاثیر منفی می گذارد.

4 – آیینه دید عقب خود را طوری تنظیم کنید که نور چراغ خودروهای دیگر در آن انعکاس پیدا نکند. آیینه بیشتر خودروها دو حالت دید در شب و روز را دارد که به راحتی می توانید برای کاهش انعکاس نور آن را در حالت مربوطه تنظیم کنید.

5 – هنگام رانندگی در شب چراغهای داخل خودرو را روشن نکنید. اگر نیاز به خواندن نقشه دارید بهتر است اول در کنار جاده توقف کنید.

6 – چشم خود را مدام حرکت دهید تا درخشش نور در بالای تپه، پیچ های جاده و تقاطع ها ببینید زیرا این نورها ممکن است نور چراغ خودروهای دیگر باشد.

7 – به منظور جلوگیری از تصادف فاصله خود با اتومبیل جلویی را بیشتر کنید تا راحتتر متوجه خطرات بالقوه شدید و در صورت بروز حادثه زمان بیشتری برای واکنش داشته باشید.

8 – رانندگی در شب مستلزم تمرکز زیادی است که ممکن است خسته کننده باشد. برای اجتناب از خستگی، مکررا به چشم های خود استراحت دهید تا انرژی از دست رفته را جبران کنند.

9 – قبل از رانندگی در شب از خوردن داروهای خواب آور خودداری کنید. خوردن دو فنجان قهوه تا 1 ساعت می تواند جلوی خواب را بگیرد.
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

♨️هنگام خرید خودروی دست دوم مراقب باشید♨️

⭕️به گزارش اخبار خودرو به نقل از ایسنا، یک مالباخته از تجربه خود در خرید یک خودروی چپی به اسم خودروی بی رنگ و بدون تصادف و البته تهدید مافیای این بازار برای عدم پیگیری شکایت خود در این زمینه می‌گوید.

💯سال‌هاست که مافیای خرید و فروش خودروهای تصادفی و چپی در بازار خودروهای دست دوم کشور فعال است. این افراد خودروهای چپی و تصادفی شدید را با قیمت‌های پایینی از مالکان آنها خریداری کرده و با تعمیر سطحی و غیر اصولی، به اسم خودروی بی رنگ و بدون تصادف به خریداران می‌فروشند.

🔰اقدام این افراد از یک سو کلاهبرداری و به نوعی غش در معامله محسوب شده و از سوی دیگر امنیت مالی و جانی خریداران چنین خودروهایی را تهدید می‌کند، البته افراد این مافیا به این اقدامات بسنده نکرده و در مواردی نیز مالباختگانی که متوجه حقیقت ماجرا شده‌اند را برای عدم پیگیری موضوع تهدید و تحت فشار قرار می‌دهند.

🔘یکی از این مالباختگان در بیان تجربه خود در معامله و خرید خودرو از این مافیا می‌گوید:‌ من آگهی فروش یک دستگاه خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار با کارکرد ۱۴ هزار کیلومتر را در یکی از سایت‌های خرید و فروش اینترنتی خودرو دیده و برای خرید آن با فروشنده قرار ملاقات گذاشتم.

🔴وی با بیان اینکه ظاهر خودرو سالم بود و هیچ مشکلی نداشت، خاطرنشان می‌کند: هنگام نوشتن قولنامه فروشنده اظهار کرد که خودرو را به صورت قولنامه‌ای خریداری کرده و به صورت قولنامه‌ای نیز می‌فروشد و برای انتقال سند مالک اولیه خودرو حضور پیدا می‌کند.

🔸این مالباخته ادامه می‌دهد:‌ هنگام معامله خودرو در محلی که قرار گذشته بودیم فروشنده یک خودروی دیگر با یک صافکار به عنوان کارشناس نیز حضور داشتند که همان صافکار با بازدید خودرو اظهار کرد خودرو سالم است و هیچ مشکلی ندارد. البته بعدها مشخص شد تمام این جریان صحنه‌سازی بوده و صافکار نیز همدست فروشنده بوده است.

🔙وی اضافه می‌کند: نکته جالب توجه این است که خودروی چپی که من خریداری کردم به قدری ماهرانه صافکاری و نقاشی شده بود که کارشناس مستقر در مرکز تعویض پلاک نیز متوجه چپی بودن و رنگ خوردن سقف خودرو نشد.

این مالباخته با بیان اینکه مدتی پس از خرید خودرو متوجه وجود مقداری خورده شیشه در داشبورد خودرو شدم، تصریح می‌کند: با دیدن خورده شیشه‌ها شک کرده و خودرو را به یک صافکار نشان دادم که اظهار کرد خودرو چپی بوده و سقف آن بازسازی شده و رنگ خورده است.

وی ادامه می‌دهد:‌ پس از آن با شماره تلفن همراه فروشنده تماس گرفتم اما تلفن خاموش بود. بعد از شکایت نیز متوجه شدم که مشخصات و کد ملی فروشنده خودرو جعلی است به هر حال با تلاش بسیار توانستم مالک اولیه خودرو که چک تحویلی از سوی من برای خرید خودرو توسط وی نقد شده بود را، پیدا کنم.

این مالباخته اضافه می‌کند: آن فرد اما اظهار می‌کرد که از این کلاهبرداری و فروش خودروی چپی وی به عنوان خودروی بی رنگ و بدون تصادف اطلاع نداشته و مرا تهدید کرد که در صورت شکایت از او به خانواده‌ام آسیب می‌رساند. این در حالی است که نقد شدن چک خرید خودرو توسط وی نشان می‌داد که او نیز جزو این تیم کلاهبرداری است.

وی با بیان اینکه در اداره آگاهی عنوان می‌کردند موارد فروش خودروی چپی به اسم خودروی سالم و بدون تصادف زیاد است، اظهار می‌کند: در خودروی پژو ۲۰۶ تفاوت قیمت یک خودروی چپی با خودروی سالم حدود ۱۰ میلیون تومان است به‌گونه‌ای که سود افرادی که خودروی چپی را جای خودروی سالم می‌فروشند در گرفتن همین مبالغ سنگین از خریداران است.

🔻این مالباخته خاطرنشان می‌کند:‌ راه حل جلوگیری از وقوع چنین تخلفاتی آن است که کارشناسان مستقر در مراکز تعویض پلاک دقت کرده و مواردی که خودرو چپی و رنگ خورده است را کشف و به خریدار اطلاع دهند. در این صورت این افراد دیگر نمی‌توانند با جان و مال مردم سودجویی کنند.

@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

❗️فناوری Iris HUD❗️

این فناوری که روی آفتاب‌گیرهای اتومبیل‌ها نصب می‌شود، قصد دارد آفتاب‌گیرهای قدیمی را به دنیای مدرن امروز انتقال دهد.

فناوری Iris HUD، صفحه‌نمایشی است که روی آفتاب‌گیر سوار می‌شود و اطلاعاتی را به راننده نشان می‌دهد.

سیستم پرتاب لیزر این فناوری همانند HUD‌هایی (صفحه‌نمایش‌های مختص نمایش اطلاعات) کار می‌کند که روی داشبورد نصب می‌شوند؛ اما این سیستم به جای نمایش اطلاعات روی شیشه جلو، اطلاعات را روی یک صفحه فوق‌العاده شفاف در مقابل راننده نمایش می‌دهد. این فناوری با نمایش تمام داده‌ها در سطح چشم، به راننده اجازه می‌دهد تا روی موضوع مهم‌تر یعنی جاده تمرکز کند.

این دستگاه با همکاری یک اپلیکیشن گوشی هوشمند کار می‌کند که از طریق یک اتصال بلوتوث قابل دسترس است. ارتباطات تلفنی و اپلیکیشن‌های روی گوشی از طریق این رابط و با استفاده از حرکات ساده دست کنترل می‌شوند. به عنوان مثال، اگر به هنگام رانندگی، فردی با شما تماس بگیرد، کافی است دست خود را به سمت چپ حرکت دهید تا دو کار انجام شود؛ تماس ورودی نادیده گرفته شده و یک پیام متنی با متن «من در حال رانندگی هستم» به فرد تماس‌گیرنده ارسال ‌شود. اگر می‌خواهید به این تماس پاسخ دهید، کافی است دست خود را به سمت راست حرکت دهید.

همچنین این دستگاه دارای یک سیستم هدایت مسیر منحصربه‌فرد است که با اطلاعات جغرافیایی مکان‌ها ادغام شده و تجربه‌ای بلادرنگ را برای راننده ارائه می‌دهد. این سیستم نه تنها دوربین‌های چراغ قرمز و مناطق نزدیک مدارس را شناسایی کرده و به شما می‌گوید با احتیاط بیشتری رانندگی کنید، بلکه زمانی که محدوده سرعت مجاز را رد کنید، به شما هشدار می‌دهد.

طبق گزارش‌ها، این فناوری آماده تولید انبوه است؛ اما تیم سازنده به حمایت مالی نیاز دارد تا فرآیند تولید انبوه را آغاز کند. این تیم قرار است روز ۸ ماه ژوئن یک کمپین در سایت Indiegogo راه‌اندازی کند.

اگر بودجه موردنیاز تأمین شود، احتمالاً پاییز امسال می‌توانید از این فناوری در اتومبیل‌های خود بهره ببرید. قیمت این فناوری، ۴۹۹ دلار تعیین شده؛ اما افرادی که پیش‌خرید می‌کنند، می‌توانند با پرداخت ۲۹۹ دلار صاحب این دستگاه شوند.
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

حتما تا کنون یک بار با تابلوی «پارک = پنچری» مواجه شده اید و یا قصد نصب آن را جلوی درب منزل خود را داشته اید باید بدانید که ماده 669 قانون مجازات اسلامی می‌گوید: «هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید مالی کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.» همچنین «طبق ماده 24 قانون مدنی هیچ کس نمی تواند کوچه و خیابان هایی که بن بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. بنابراین نصب هر گونه تابلو پارک ممنوع، یا تهدید به پنچری خودروها در کوچه و خیابان های شهر جرم محسوب می شود و می توان از متخلفین در دادسرا شکایت کرد.» 
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

چپ کردن پورشه در پمپ بنزین 😱😱
آموزش و عیب یابی خودرو

ﺳﺮﻋﺖ ﮔﯿﺮ ﻣﺘﺤﺮﮎ ﭼﯿﺴﺖ؟؟؟؟؟؟؟

...
...
.ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺎﯾﯽ ﺑﺎ ﻟﺒﺎﺱ ﻫﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ ﺳﺎﭘﻮﺭﺕ ﻭ ﻣﺎﻧﺘﻮﯼ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﻫﺮ ﺧﯿﺎﺑﺎﻧﯽ ﺁﻫﺴﺘﻪ ﻗﺪﻡ می زنند ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ به کاهش سرعت اتومبیل ها کمک می کنند ... از این رو به ﺁﻧﻬﺎ ﺳﺮﻋﺖ ﮔﯿﺮ ﻣﺘﺤﺮﮎ ﮔﻔﺘﻪ می شود.
حال هی گشت ارشاد میاد بهشون گیر می ده. بابا گیر نده، اینا همیار پلیسن.🙈🙈
😂😂😂😂😂😂😅

@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

ولادت حضرت مهدی عج پیشاپیش مبارک
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

‌ 🔰🔰🔰🔰🔰🔰

✳️با این لباس آهنی اجسام سنگین را به راحتی بلند کنید

🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹
شرکت خودروسازی «هیوندا» کره جنوبی اسکلت خارجی روباتیکی را طراحی کرده که شبیه به لباس مرد آهنی است. با بر تن کردن این لباس روباتیکی، کاربر می تواند حرکت کند و اجسام سنگین را به راحتی بلند کند.


با این لباس آهنی می توان اجسام تا وزن ۶۰ کیلوگرم را به راحتی جابجا کرد. این شرکت خودرو سازی در مورد چگونگی آزاد شدن انرژی در این اسکلت خارجی روباتیکی اطلاعاتی را منتشر نکرده است.در حوزه های مختلف صنعتی می توان این لباس روباتیکی را پوشید. همچنین با استفاده از این محصول جدید افراد مسن می توانند زمان بیشتری را در چرخه کار حضور داشته باشند.
شرکت «هیوندا» زمان دقیقی را برای عرضه این اسکلت خارجی روباتیکی اعلام نکرده است.

🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو
آموزش,عیب یابی, تعمیر و پخش لوازم اصلی و اسپرت خودرو
@pedi4001
تبادل با مدیر کانال
https://telegram.me/diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🆘اشتباهات رایج در نگهداری خودرو

♨️رانندگی با چراغ سوخته
🆔 @diagcarman

⭕️تعویض چراغ سوخته در مقایسه با دیگر خرابی‌های خودرو علاوه بر این که راحت‌تر انجام می‌شود، هزینه‌بردار نیست. وقتی چراغ‌های جلو یا نوربالای خودرو از کار می‌افتد محال است راننده متوجه آن نشود، زیرا به محض سوختن چراغ، بخشی از دید مسیر را از دست خواهد داد.
🆔 @diagcarman

☑️ این در حالی است که چنانچه چراغ‌های عقب یا چراغ ترمز آسیب ببیند ممکن است بلافاصله متوجه خرابی نشوید. از این رو توصیه می‌شود هر چند وقت یکبار سلامت آنها را بررسی کنید. در صورت سوختن هر یک از این چراغ‌ها فقط کافی است با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
🆔 @diagcarman

🈹 رانندگی با چراغ سوخته و در نتیجه دید کم موجب وارد آمدن یک اضطراب غیرضروری به راننده می‌شود و دیگر خودروهای در حال حرکت در مسیر را نیز با خطر مواجه می‌کند، زیرا دید درستی از وسیله نقلیه شما نخواهند داشت. به تعویق انداختن تعویض چراغ سوخته از آنجا که موجب افزایش خطر تصادف می‌شود، می‌تواند هزینه‌های به مراتب سنگین‌تری را روی دست صاحب خودرو بگذارد.

🆔 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

شمع های سوزنی از جنس پلاتین, بهبود و افزایش جرقه, کاهش مصرف سوخت, افزایش شتاب,
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

گیربکس اتوماتیک⭕️روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان های معین تعویض شوند.در سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض
و یا شستو شود . 

🎗رسیدگی به فیلتر بسیار مهم است. چون فیلتر گرفته ، باعث عبور کمتر جریان روغن و آسیب شدید و اغلب باعث سوخته شدن گیربکس میشود. بعضی از مدل های بالا گیربکس های امروزی مثل پژو 206 ، هیوندا ، کیا ، فیلتر در داخل گیربکس نصب شده و یا به عبارتی گیربکس های یک بار مصرف هستند چون با کثیف شدن و گرفته شدن فیلتر عمر گیربکس نیز به پایان میرسد . بنابراین دقت تعویض به موقع روغن در این گیربکس ها عملا میتواند عمر گیربکس را در بر داشته باشد. در کتابچه راهنما اتومبیل زمان تعویض روغن گیربکس مشخص شده و بسته به نوع تولید کننده این مقطع از 20000کیلومتر تا 60000 کیلومتر میباشد. 

👌اما این را در نظر داشته باشید که عامل خرابی گیربکس اتوماتیک ، گرمای بیش از حد است و عامل اصلی گرما اولا ترافیک سنگین خصوصا در شهرهای بزرگ و شرایط آب و هوایی کشورمان میباشد .ما با تجربه ای طولانی خود در این امر، هر بیست هزار کیلومتر را توصیه می کنیم و توصیه تولید کنندگان اتومبیل را بیشتر با ذهنیت ترافیک و شرایط آب و هوایی کشورهای آمریکایی و اروپایی منطبق میدانیم. 

♨️و این را باید اضافه کنیم که سرویس گیربکس ظاهرا کار ساده ای به نظر میرسد اما حتما باید توسط متخصص گیربکس انجام شود زیرا در صورت استفاده از روغن تقلبی یا فاسد ، نوع اشتباه روغن ، درست نبودن سطح روغن خصوصا کم بودن روغن و یا استفاده از واشر های با کیفیت نا مرغوب (که باعث روغن ریزی و کم شدن روغن می شوند) ، عواقب پرهزینه ای و حتی سوختن گیربکس را می تواند در بر داشته باشد. 

🔰نحوه ی چک کردن روغن گیربکس اتوماتیک (اتومبیل های دارای سیخ گیج)

اتومبیل باید گرم باشد .برای اینکار ، موتوررا روشن کنید و بگذارید که 10 الی 15 دقیقه کار کند.در حالیکه دنده در حالت P است ، سیخ گیج را بکشید بعد از پاک کردن آن مجددا سیخ گیج را تا آخر فرو کرده و بیرون بکشید. روغن میبایست تا خط دوم بالایی سیخ گیج ، روغنی باشد. 

حالا قسمت روغنی سیخ گج را به انگشتتان بکشید رنگ روغنی باید شفاف و آلبالوئی رنگ باشد و در غیر این صورت نیاز به تعویض دارد. 

🆘گیر کردن اتومبیل روی گل یا برف :

در صورت گیر کردن اتومبیل در جوی ، گل یا برف سنگین ، اگر بعد از دو سه بار عقب و جلو کردن، ماشین از این حالت خارج نشد ، دیگر اینکار را ادامه ندهید چون باعث گرم شدن بیش از حد کلاچها و سوختن گیربکس اتوماتیک می گردد. در این زمان به کمک مردم و یا وسیله ای دیگر ،اتومبیلتان را از این وضعیت خارج کنید.در زمان کمک مردم ، اتومبیل می تواند در دنده باشد ولی باید با یک حرکت از این وضعیت خارج شود. 

♻️ @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

🔰شاید برای بسیاری از شما سوال پیش آمده باشد که چرا برخی از خودروهای جدید مجهز به نوعی از چراغ ها به نام چراغ های روشنایی در روز شده اند و شرکت های مختلف در معرفی و رونمایی خودروهای جدیدشان تاکید بسیاری بر روی مجهز بودن آن ها به این تکنولوژی دارند. البته جدا از استفاده از تکنولوژی ال ای دی برای چراغ های روشنایی در روز، خود چراغ های روشنایی در روز و یا روشن بودن چراغ خودروها در روز مساله چندان جدیدی نیست و از سال ها پیش در کشورهای چون آمریکا، آلمان و یا انگلیس مورد استفاده قرار گرفته است. به هر حال در این مطلب به صورت مختصر شما را بیش تر با جنبه های مختلف و مزیت های این تکنولوژی آشنا می سازیم.

🔶برای شروع بد نیست اشاره کنیم در کشوری چون امریکا که یکی از بازارهای بزرگ خودروی جهان به شمار می رود و به نوبه خود قوانین سفت و سختی برای تردد خودروها در آن وجود دارد، امتیازهای ویژه ای به خودروهایی که دارای چراغ های روشنایی در روز هستند ارایه می شود؛ به عنوان مثال اگر خودرویی دارای این چراغ ها باشد و یا از سیستمی بهره ببرد که به محض روشن شدن خودرو چراغ های نور پایین، کوچک و یا چراغ های مخصوصی که برای استفاده در روز تعبیه شده اند را روشن کند، هزینه بیمه کمتری خواهد داشت. شاید در ابتدا تصور کنید روشن بودن چراغ ها در روز چه مزیتی و چه کمکی می کند؟ در جواب این سوال باید قبل از هر چیزی اشاره کنیم که چراغ های روشنایی در روز برای جلب توجه عابران پیاده و یا راننده های دیگر است نه خود راننده خودرو! اگر به این مساله توجه کنیم تازه می توانیم متوجه اهمیت این چراغ ها شویم. اگر در خیابان های شهر به اندک خودروهایی که از این چراغ ها بهره می برند توجه کرده باشید خواهد دید که در میان تمام خودروهای عبوری چطور نظر و دقت شما را به خود جلب می کنند؛ دقیقا چیزی که طراحان این چراغ ها به دنبال آن بوده اند؛ یعنی جلب توجه راننده به حضور خودروی عبوری و رعایت مسائل ایمنی در حفظ فاصله و دیگر مسائل از آن. بدنیست اشاره ای کنیم به حکایت نابینایی که با خود،فانوسی همراه داشت. فردی از او پرسید: تو که همه جا برایت تیره و تار است، چرا این فانوس را با خود به این سو و آن سو می بری؟ نابینا گفت: این فانوس نه از بهر خودم، بلکه از بهر کسانی چون تو است که با من برخورد نکنند!

➿لازم به ذکر است، روشن بودن اجباری چراغ ها از دهه های گذشته و در کشورهای اسکاندیناوی نظیر سوئد اجرا می شده و دلیل این امر هم مه الود بودن اغلب مناطق در این کشورها در روزهای زیادی از سال است. البته در این کشورها،قبلا که چراغ های ال ای دی در خودروها مورد استفاده قرار نمی گرفت، چراغ های جلوبه محض باز کردن سوئیچ به صورت خودکار روشن می شد و دائما روشن بود. تحقیقات نشان داده است که استفاده از چراغ های روشنایی در روز می تواند تصادفات ناشی از بی توجهی رانندگان به خودروهای عبوری را تاحد قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
📢 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

طناب کشی خودرویی😳😁👍
آموزش و عیب یابی خودرو

دید راننده در سرعتهای مختلف
با سرعت ایمن برانید
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

♨️دلایل سوختن Ecu♨️
عامل اصلی در سوختن قطعات حساسی نظیر ecu نوسانات ولتاژ و وارد شدن شوک های متعدد به این قطعات است.در خودروهای قدیمی که این قطعات وجود نداشتند تعمیرکاران از روش هائی سنتی جهت تست قطعات برقی استفاده میکردنند که راهگشا نیز بود ولی این روشها در خودروهای امروزی با وجود قطعات حساس الکترونیکی نه تنها راهگشا نیست بلکه باعث صدمات جدی به این قطعات نیز می گردد.

تست قطعات برقی حساس خودروهای امروزی میبایست به وسیله دستگاههای عیب یاب کامپیوتری انجام گیرد. ولی متاسفانه به دلیل قیمت بالای این دستگاهها و پایین بودن سطح معلومات بعضی از تعمیرکاران و عدم اطلاع و اموزش های کافی متاسفانه از همان از روشهای قدیمی استفاده میکنند که به دلیل عدم اطلاع راننده جهت جلوگیری از این روشها متاسفانه باعث خرابی این قطعات حساس میگردنند.
♻️روشهای نادرست جهت تست قطعات برقی خودرو

۱-در زمان روشن بودن موتور هیچکدام از بستهای باطری نباید از روی قطب باطری جدا گردنند.متاسفانه برقکارهای خودرو جهت تست اولیه خرابی دینام از این روش استفاده می کنند.

۲-جدا کردن وایر شمع ها در زمان روشن بودن خودرو جهت تست سیستم جرقه زنی نیز باعث ایجاد نوسان ولتاژ شده و صدمه ذکر شده را به دنبال خواهد داشت.

۳-خرابی و ضعیف بودن باطری به خصوص در زمان استارت زدن خودرو ولتاژ زیادی را از باطری کشیده و سایر قطعات الکترونیکی با نوسان ولتاژ شدیدی مواجه می گردنند.
🎯 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

اگر قبل از حمل یا در حینِ حملِ اتومبیل بوسیله جرثقیل، مالکِ آن حاضر شود و تقاضای تحویل خودرو را کند ، مامورین مکلفند (تاکید می‌شود مکلفند) فقط جریمه کنند و نمی‌توانند خودرو را با خود ببرند، در صورت عدمِ پذیرشِ مامور به او گوشزد کنید مطابق تبصره 2 ماده 13 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی چنین حقی ندارد و عملش خلاف قانون و قابل تعقيب است.
برای افزایش رعایت حقوق شهروندی هموطنان لطفا به گروه‌های عضو ارسال کنید.
منبع :چرخان نیوز
🎯 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

برخورد با سرعت ۲۰۰کیلومتر بر ساعت, 😱🙈
diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🔰آشنایی کامل با سیستم سوخت رسانی
⭕️از باک تا محفظه احتراق

⚠️قسمت اول

🔹در این جا قصد داریم به بحث سوخت رسانی در خودرو بپردازیم، بحثی که اهمیت آن در کارکرد صحیح موتور بسیار بالا است و عدم کارکرد مناسب آن، نه تنها کارآیی موتور را پایین می آورد بلکه مصرف سوخت را نیز افزایش می دهد که این روزها برای مالکان خودرو به موضوعی مهم تبدیل شده است. 

🔹سیستم سوخت رسانی از جمله بخش هایی از موتور است که معمولاً مهندسان صنعت خودرو سازی تلاش زیادی برای بهسازی آن می کنند تا از این طریق بتوانند به خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و آلایندگی پایین تر دست یابند. در ادامه مروری بر اجزاء سیستم سوخت رسانی خودرو خواهیم داشت. 

🔶باک

باک مخزنی است برای نگهداری سوخت مورد نیاز خودرو در طول حرکت.این مخزن باید شرایط زیادی داشته باشد تا بتواند سوخت را به درستی نگه دارد. اولین مرحله جنس آن است. جنس باک باید در مقابل سوختی که خودرو مصرف می کند مقاوم باشد و به هیچ عنوان با آن واکنش شیمیایی نشان ندهد. این مخزن معمولاً فلزی ساخته شده و از ورق های فولادی با پوشش مخصوص آلومینیومی یا گالوانیزه استفاده می کند. البته در خودروهای نسل جدید از مخزن های پلاستیکی یا غیرفلزی نیز استفاده کرده که در مقابل فعل و انفعالات شیمیایی بسیار مقاوم بوده و در مقابل ضربه نیز بسیار خوب عمل می کنند. 

باک خودرو دارای یک یا چند صافی است که در هنگام سوخت گیری از ورود مواد زاید و آلودگی ها جلوگیری می کند. همچنین در بسیاری مواقع لوله ورودی این مخزن دارای دریچه ای یک طرفه بوده که می تواند از برگشت سوخت جلوگیری کند. یکی از مهم ترین مشخصات باک وجود صفحاتی در داخل آن است که بسیاری از وجود آنها غافل اند. این صفحات در عین سادگی نقش بسیار مهمی را دارند. وجود این صفحات باعث می شود تا از تلاطم سوخت جلوگیری شده و اصطلاحاً سوخت کف نکند. 

وقتی سوخت در اثر تکان های خودرو کف کرده و از حالت عادی خود خارج شود در پمپ کردن آن و کشیده شدن از باک مشکل به وجود آمده و خودرو به درستی حرکت نمی کند. در حقیقت این صفحات وظیفه دارند تا از تلاطم سوخت جلوگیری کرده و آن را آماده کشیده شدن توسط پمپ بنزین قرار دهند. 

🔹اما یکی دیگر از مشخصه های یک باک ظرفیت آن است. این میزان که در خودروهای مختلف متفاوت است با توجه به عوامل زیادی تعیین می شود. مهم ترین عامل در تعیین ظرفیت باک یک خودرو مصرف سوخت خودروی مورد نظر است. به طور مثال خودرویی که در هر ۱۰۰ کیلومتر ۸ لیتر بنزین می سوزاند باکی به مراتب کوچک تر از خودرویی با مصرف ۱۲ لیتر دارد. 

حجم موتور مصرف سوخت و کاربرد خودرو عوامل عمده ای هستند که در تعیین ظرفیت باک یک خودرو تاثیر دارند. خودروهای کار و تجاری معمولاً به علت پیمودن مسافت طولانی تر مخزن بزرگ تری دارند. در کنار این، مکان مخزن سوخت و نحوه جای گذاری آن بسیار مهم است. این مخزن به علت ذخیره کرده مایع قابل اشتعال و در واقع سوخت خودرو باید در امن ترین نقطه و تحت شرایط خاصی نگهداری شود. باک را معمولاً در بین شاسی خودرو قرار می دهند تا در اثر ضربه یا تصادف هیچ گونه آسیبی نبیند. همچنین به دور از گرمای موتور و تابش آفتاب باشد. 

⭕️شناور آمپر بنزین

در این جا قصد داریم به بحث سوخت رسانی در خودرو بپردازیم، بحثی که اهمیت آن در کارکرد صحیح موتور بسیار بالا است و عدم کارکرد مناسب آن، نه تنها کارآیی موتور را پایین می آورد بلکه مصرف سوخت را نیز افزایش می دهد که این روزها برای مالکان خودرو به موضوعی مهم تبدیل شده است. 

شناور آمپر بنزین

این قسمت نیز اهمیت فراوانی دارد و شما را از وضعیت سوخت داخل باک مطلع می کند. این سیستم به صورت کلی از یک شناور و یک پتانسیومتر و یک نمایشگر تشکیل شده که در خودروهای مالتی پلکس کمی تفاوت داشته و متعلقات آن بیشتر است. 

شناور در باک بنزین قرار داشته و با تغییر سطح سوخت بالا و پایین می رود. انتهای شناور به یک پتانسیومتر وصل بوده که جریان الکتریسیته را کم و یا زیاد کرده و نمایشگر نیز با توجه به آن حرکت می کند. در سیستم های مالتی پلکس که امروزه بسیار به کار می روند این سیستم تحت نظارت چند واحد کامپیوتری بوده توضیحات آن را در شماره های آینده و در قالب مطلبی پیرامون کارکرد سیستم مالتی پلکس ارائه خواهیم کرد.

📢ادامه دارد .....

#سیستم_سوخت_رسانی
⭕️ @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو
آموزش,عیب یابی, تعمیر و پخش لوازم اصلی و اسپرت خودرو
@pedi4001
تبادل با مدیر کانال
https://telegram.me/diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

کلیپ دزدی رو نبینید از دستتون رفته😂😂😂😂
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🔷جریمه 50 هزار تومانی برای شیشه های دودی وسایل نقلیه

🔹جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از اعمال کد جریمه 2114 به مبلغ 50 هزار تومان برای وسائط نقلیه با شیشه دودی‌ غیر مجاز، خبر داد./فارس

🆔 @diagcarman

🔹خلاصه کلام ماشین باید مثل تراکتور ساده و بی الایش باشد.
🆔 ‌@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

اجزای انژکتور 
@diagcarman
اجزای انژکتور
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

هیوندا در گذر زمان,
باما همراه باشید👈👈@diagcarman
هیوندا در گذر زمان,
باما همراه باشید👈👈@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

استون مارتین که توان آنرا به شصد اسب بخار ارتقاع دادن, 
@diagcarman
استون مارتین که توان آنرا به شصد اسب بخار ارتقاع دادن,
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو
آموزش,عیب یابی, تعمیر و پخش لوازم اصلی و اسپرت خودرو
@pedi4001
تبادل با مدیر کانال
https://telegram.me/diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

🚘🚘 نگاه کوتاهی بر تاریخچه تصویری دوج چلنجر 🚘🚘
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁اولین خودرو با نام دوج چلنجر Silver در سال 1959 چشم به جهان گشوده است، اما در سال های 1970 تا 1974، رسماً نسل اول این خودروها تحت عنوان ماشین های پونی (Pony Cars) که طراحی آن ها بر پایه پلت فرم کرایسلر (Chrysler) بود، ساخته و به بازار عرضه شد.
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

☝️☝️تفاوت دوج با رقبای خود در این است که طراحان این خودرو علاوه بر در نظر گرفتن بهترین ها در سیستم قدرتمند موتور، از راحتی و رفاه سرنشینان صرف نظر نکرده اند؛ درحالی که در خودروهای کامارو و موستانگ سازندگان، بیش ترین توجه را صرفاً نسبت به سیستم موتور به ویژه در قدرت های بالای داشته اند. ازاین رو، به همین دلیل است که از نظر کیفیت سواری و راحتی سرنشینان، دوج نسبت به دو رقیب عضلانی خود برتری محسوس تری داشته است.
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

🏁🏁 هم اکنون دوج چلنجر در سه مدل متداول RT ،SXT و SRT8 در حال تولید و عرضه به بازار جهانی است که در ادامه به اختصار به بیان مشخصات اصلی آن ها پرداخته می شود. گفتنی است، علاوه بر این سه مدل، در سال 2012 نیز دو مدل دیگر با نام های Rally Redline و Yellow Jacket به سایر مدل های این خودرو افزوده شده است.
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

🏁🏁 چلنجر SXT با داشتن موتور V6 به حجم 3,600 سی سی می تواند 305 اسب بخار نیرو تولید کند. نیروی موتور به واسطه سیستم انتقال قدرت 5 سرعته اتوماتیک به چرخ های عقب منتقل می شود. گفته شده است، مصرف سوخت این خودرو در شهر و بزرگراه به ترتیب 15 و 10 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر رانندگی می باشد و قیمت آن چیزی در حدود 25,145 دلار برآورد شده است.
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁🏁چلنجر RT به وزن 2,404 کیلوگرم با داشتن یک موتور V8 به حجم 5,700 سی سی می تواند پس از تولید 376 اسب بخار نیرو، آن را از طریق گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به چرخ های عقب منتقل کند. مصرف سوخت این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر رانندگی برابر با 18 لیتر در شهر و 12 لیتر در بزرگراه برآورد شده است و قیمت آن نیز در حدود 29,995 دلار اعلام شده است.
آموزش و عیب یابی خودرو

چلنجر SRT8 با وزنی معادل 1,887 کیلوگرم، در واقع جزء قدرتمند ترین ها به شمار می رود که با داشتن یک موتور V8 به حجم 6,400 سی سی می تواند 470 اسب بخار نیرو تولید کند. میزان مصرف سوخت این خودرو به ازای هر 100 کیلومتر رانندگی در شهر و بزرگراه به ترتیب 20 و 12 لیتر برآورد شده است. گفتنی است، قیمت این چلنجر پرقدرت چیزی در حدود 44,125 دلار اعلام شده است.
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁🏁🏁چراغ دینام
@diagcarman
چراغ هشدار سیستم شارژ که به چراغ دینام مشهور است معمولا با نماد باتری یا نوشته های ALT یا GENمشخص می شود. اگر چراغ دینام روشن شود به این معنی است که سیستم برق خودرو دیگر توسط دینام تامین نمی شود. کار نکردن دینام به ندرت منجر به آسیب جدی به موتور می شود و بین این سه چراغ بزرگ هشدار تنها چراغی است که بیشترین زمان برای عملکرد صحیح و نجات باتری را به راننده می دهد. به طور کلی در روز راننده حداقل 20 دقیقه فرصت دارد تا قبل از اینکه ولتاژ به نقطه ای افت کند که سیستم احتراق دیگر کار نکند و موتور متوقف شود رانندگی کند. @diagcarman اگر چراغ دینام روشن شد همه وسایل برقی غیر ضروری را خاموش کنید و تا نزدیکترین تعمیرگاه رانندگی کنید .سیستم شارژ طی این 40 سال تغییر چندانی نداشته است و شامل دینام و رگولاتور که معمولا داخل دینام نصب می شود و سیم پیچ داخلی است.هدف از سیستم شارژ تامین شارژ باتری است که هنگام کارکرد پیشرانه منبع اصلی انرژی الکتریکی است.
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁🏁🏁 آزمایش چراغ هشدار
@diagcarman

هنگامی که سوییچ باز می شود همه چراغ های هشدار باید روشن شوند .سه چراغ بزرگ معمولا تا زمانی که موتور روشن شود و درجا کار کند روشن باقی می مانند.اگر چراغ هشدار در این موقع روشن نشد اجازه دهید خودرو توسط یک تعمیر کار زبده بررسی شود. [email protected]
زمانی که موتور شروع به فعالیت کرد همه چراغ های هشدار باید در زمان چند ثانیه خاموش شوند.
آموزش و عیب یابی خودرو

@diagcarman
کانال ما را به دوستانتان پیشنهاد کنید,✌️🙏
آموزش و عیب یابی خودرو

🏁🏁🏁 فشار روغن
@diagcarman

چراغ هشدار فشار روغن موتور معمولا با علامت ظرف روغن یا واژه oil نشان داده می شود. اگر چراغ روغن روشن بماند به این معنی است که اویل پمپ روغن تحت فشار را از دست داده که این موضوع ممکن است [email protected]
منجر به آسیب جدی به موتور شود که ظرف فقط چند ثانیه رخ می دهد.
@diagcarman

☝️از میان همه چراغ های هشدار چراغ فشار روغن بیشترین خطر را برای آسیب مکانیکی جدی فراهم می آورد.بعلاوه راننده کمترین زمان را در اختیار دارد تا بهترین عملکرد را در هنگام روشن شدن این چراغ داشته باشد. [email protected]
اگر چراغ روغن همچنان روشن باقی مانده است بلافاصله خودرو را به کنار جاده کشانده و موتور را خاموش کنید با امداد خودرو تماس بگیرید تا خودرو را بکسل کنند در این حالت پیشرانه در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است. سعی نکنید به رانندگی ادامه دهید زیرا با این کار دامنه آسیب را بیشتر می کنید و یک خسارت جزئی خودرو را به تعویض کامل موتور می کشاند.
⚡️روغن موتور چندین کار انجام می دهد اولین کار روغن این است که قطعات فلزی داخل پیشرانه را روان کاری کرده و اصطکاک را کاهش می دهد تا به نرمی حرکت کنند.
@diagcarman

☝️دومین کار روغن این است که به پخش و توزیع متناسب گرما در موتور کمک کرده و مانع از این می شود تا قظعات در اثر حرارت زیاد ذوب شوند یا آسیب ببینند. آخرین کاری که روغن موتور انجام می دهد این است که و کثیفی و ذرات ریز را جمع کرده و آنها را در روغن فیلتر موتور قرار می دهد. کم کردن روغن ممکن است به دلیل نشتی آن باشد در این صورت بهتر است واشرها و درزبندی ها بررسی شوند یا ممکن است هنگامی که برای بار آخر روغن را عوض می کردیدdiagcarman @
فیلتر روغن یا پیچ کارتر خوب بسته نشده باشد . اگر روغن سوخته باشد احتمالا قطعات داخلی موتور نیاز به تعویض دارند یکی از آنها ممکن است رینگ پیستون و یا اویل پمپی باشد که ضعیف یا خراب شده است.
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

🏁 در حال حاضر، رکورد سریع‌ترین خودرو تولیدی با مجوز عبور و مرور در خیابان به بوگاتی ویرون سوپر اسپرت اختصاص دارد که بیشینه سرعت 268 مایل در ساعت (431 کیلومتر در ساعت) برای آن در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است. diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

کانال مارا به دوستانتان معرفی کنید👈👈🙏
@diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

🚥🚥چند نکته برای اینکه خودرویی سالم داشته باشید🚥🚥
@diagcarman

☝️ 1- از رانندگی با سرعت زیاد در جاده های ناهموار یا دارای سنگ ریزه خودداری کنید.
☝️2- بدنه خودرو خود را همیشه تمیز نگه دارید و از آلوده شدن به مواد روغنی ،جلوگیری نمایید.
☝️3- از پارک کردن خودرو در فضاهای آلوده،[email protected]
محیط های صنعتی،کارگاههای ساختمانی ،زیر درختان ،انبارهای دارای رطوبت و زیر نور شدید آفتاب خودداری کنید.درصورت ضرورت حتما از چادر خودرو استفاده کنید. بهترین مکان پارک )توقف) خودرو فضاهای سرپوشیده با جریان هوای آزاد است.
☝️4- لکه های احتمالی، رنگهای مزاحم، قیر و... را قبل از شست و شوی ، با حلالهای مناسب که به رنگ اصلی خودرو، آسیبی وارد نمیکنند پاک کنید.
☝️5- نقاطی از خودرو که قابل رویت نیستند مثل زیر گلگیرها را همیشه از رسوبات تمیز کنید تا باعث پوسیدگی بدنه خودرو نشوند. [email protected]

☝️6- بعد از انجام رانندگی بعلت وجود نمک و سنگ ریزه در گل ولای و برف ،خودرو را بشوئید.
☝️7- در صورت نشت آب به صندوق عقب و [email protected]
قسمتهای داخلی خودرو آن را حتما خشک کنید.
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

👀نحوه صحیح چک کردن روغن موتور


لازم است روغن موتور خودرو در هر ۱۰۰۰ کیلومتر بررسی شود. به ویژه قبل از هر سفر طولانی این کار باید حتما جزو برنامه سفر قرار گیرد. در تصویر روبرو Danger به این معناست: شما نیاز دارید سطح روغن موتور خود را بالا ببرید. کلمه correct به این معناست: سطح روغن مناسب بوده و نیازی به افزودن روغن نمی باشد.


توجه به سطح بهینه روغن نتایج زیر را در بر دارد:

۱- کاهش ورود آلاینده های مضر به جو

۲- کاهش ساییدگی زودرس قطعات موتور

۳- افزایش راندمان موتورو کاهش مصرف سوخت

۴- جلوگیری از شکل گیری رسوبات و کاهش زنگ زدگی

به یاد داشته باشید که انتخاب روغن صحیح در عملکرد و عمر موتور خودروی شما بسیار مهم است.
میزان مصرف روغن بستگی دارد به :

۱- نوع خودرو

۲- نحوه رانندگی

۳- وضعیت مکانیکی موتور

۴- وضعیت آب و هوایی: اگر میزان مصرف روغن بیش از یک لیتر در هر ۱۰۰۰ مایل (۱۶۰۰ کیلومتر) باشد باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید.
روش انجام کار:

حداقل ۵ دقیقه پس از خاموش کردن موتور ، سطح روغن خود را چک کنید.

میله اندازه گیری روغن موتور(گیج) را خارج نمایید.

گیج را با یک دستمال تمیز کنید و دوباره سر جای خود قرار دهید. چند ثانیه صبر کرده و دوباره آن را خارج نمایید.

سطح گیج را با توجه به علامتهایMIN و MAX چک کنید. اگر سطح روغن پایین تر از MAX باشد باید روغن اضافه نمایید.

کمی روغن اضافه کنید.

سطح روغن را بوسیله گیج دوباره چک کنید و اضافه نمودن روغن را ادامه دهید تا به علامت MAX برسد. توجه داشته باشید روغن به بالاتر از علامت MAX نرسد. گیج را سر جای خود قرار دهید.

سطح روغن را هر ۱۰۰۰ کیلومتر دوباره چک نمایید.
🎯 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

بوی خودرو نو که بسیاری از ما به آن علاقمند هستیم تنها از چرم بکار رفته در داخل خودرو ناشی نمی شود. این بو ترکیبی از بیش از 50 ترکیبات آلی فرار (VOC) است که در داخل خودرو یافت می شود,
[email protected]
این ترکیبات آلی فرار از منابعی مانند ترکیبات پاک کننده و روان کننده، رنگ و کفپوش ها ناشی می شوند.
آموزش و عیب یابی خودرو

‌ ♨️تعویض یکبار در میان فیلتر روغن:

@diagcarman
♻️گاها دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده میکنند.این کار باعث میشود فیلتر عمل تصفیه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب های جدی به موتور اتومبیل میشود که بعدا متوجه میشویم اگر هربار فیلتر را عوض میکردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می شد.


🌀 @diagcarman
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

تقلید bmw از ایران خودرو و سایپا 😏😏
آموزش و عیب یابی خودرو

آموزش و عیب یابی خودرو

سانتافه2017بالاترین نمره ایمنی در تصادف از جلو را کسب کرد☝️☝️
@diagcarman