کارآمدی
عنوان گروه یا کانال:

کارآمدی


توضیحات: ?? بیان بی پرده ی مسائل کشور و دردهای مردم با هدف کارآمدی و پیشرفت ایران اسلامی ?? Admin: @aminiroaya Website: karamadism.ir
شناسه: karamadi@
تعداد اعضا: 498
کارآمدی

🌕آیا سودی که بابت وام های بانکی به بانک ها می پردازیم حرام است؟🌕

تا کنون در مجالس دوستانه و فامیلی مختلف بسیار پیش آمده است که روی حلال یا حرام بودن سودی که برای وام به بانک می دهیم بحث شده است. یعنی این سوال برای همه وجود دارد که زمانی که وامی از بانک می گیریم و بانک بدون مشارکت در سود و زیان، سود مشخصی را برای ما تعیین می کند، آیا این سود رباست یا اینکه مشکلی ندارد.

قریب به اتفاق افراد از این برخورد بانک نتیجه گیری ربوی بودن می کنند. با این حال لازم است این مسئله بیشتر واکاوی و مشخص شود چون "هر سودی ربا و نزول نیست".

عقود اسلامی و شرعی در دو دسته کلی قرار می گیرند: یکی عقد مشارکت و دیگری عقد مبادله.

عقد مشارکت همان عقدی است که طرفین باید در سود و زیانش شریک باشند؛ اما در بانک، قراردادهای مشارکت اینگونه نبوده و وام هایی که افراد با عقد مشارکت از بانک می گیرند، شبهه شرعی بودن دارد.

عقد دیگر عقد مبادله است. در این عقد تعیین سود در صورتی که قرارداد صوری نباشد مشکلی ندارد و برای خرید کالا (مانند خرید خودرو) یا خدمت (مانند تعمیرات ساختمان) از آن استفاده می شود. اما چرا؟ و ریشه مشکل دار نبودن این نوع تعیین سود کجاست؟

طبق شریعت اسلام، شما می توانید کالایی را بخرید و آن کالا را با قیمتی بیشتر (هر مقدار بیشتر) به شخص دیگری در ازای گرفتن پول کالا در آینده بفروشید. مثلا می توانید یک موبایل به قیمت 1 میلیون تومان بخرید؛ سپس این کالا را به دیگری به قیمت 1 میلیون و 200 هزار تومان بفروشید و پول آن را به صورت قسطی طی یک سال یا بیشتر دریافت کنید.

ریشه عقد مبادله اینجاست. در این عقد قرارداد، بانک به شما وکالت می دهد که کالا یا خدمتی را از طرف بانک و با پول بانک بخرید (مانند خودرو، مواد اولیه یا تعمیرات ساختمان و ...) و سپس پول آن را به صورت قسطی پرداخت کنید و چون دارد کالا یا خدمت خود را به صورت قسطی به شما می فروشد، می تواند قیمت آن را بالاتر تعیین کند و این شرعا مشکلی ندارد. البته که مشکل دار نبودن این قرارداد وابسته به این است که قرارداد واقعی باشد و صوری نباشد.

پس عقود مبادله ای که طبق آن بانک برای خرید کالا (خوردو، مواد اولیه و ...) یا خرید خدمت (تعمیر ساختمان و ...) به مشتریان وام می دهد و سود می گیرد، اگر به صورت واقعی در همان جا توسط مشتریان استفاده شود مشکلی از لحاظ شرعی ندارد. یعنی اگر کسی که وام می گیرد، پیش از خرید کالا یا خدمت وام را دریافت کند و در همان جایی که وام را به خاطر آن گرفته است، مبلغ وام را خرج کند (یعنی اگر وام برای خرید خودرو گرفته است، صرف کار دیگری نکند) و بابت این وام، سودی که بانک مشخص کرده را پرداخت کند، چنین قراردادی مشکلی از لحاظ شرعی ندارد.

🇮🇷کانال گفتمان کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕وقتی از هلند به ایران آمدم، انگار از یک روستا به ایران آمدم!🌕

یکی از رفقا که در هلند زندگی می کند چنین ایمیلی برای من ارسال کرده است:

آنچه که بعنوان اختلاف در داخل کشور با بسیاری از کشورهای اروپایی بشدت مشهود است اختلافات فرهنگی شدید در برگزاری مراسم عروسی وشروع زندگی مشترک است که متاسفانه رها شدن فرهنگ آن در جامعه شرایط ازدواج را سخت تر می نماید.

مکرر در هلند و برخی کشورهای دیگر اروپایی دیده ام که دختر و پسر برای شروع زندگی مشترک حتی برخی لوازم اولیه زندگی شان را از وسایل دست دوم!!! تهیه می کنند. آنهم دختر و پسری که درامد مالی نسبتا خوبی دارند و مشکل مالی برای تهیه وسایل نو ندارند. نه اینکه مانند ایران باید تمام وسایل زندگی مشترک از شیر مرغ تا … آنهم نه برای دو نفر و پنج نفر و ده نفر بلکه برای یک مهمانی چند ده نفره جزئی از جهیزیه دختر و پسر باشد!!!!

ده ها مدل و نوع و جنس ظرف و کریستال و چینی و آروکوپال و …. که شاید در ده سال اول زندگی دختر و پسر شاید نهایت یک یا دوبار استفاده شود.

شاید باورش برای ما که داخل کشور هستیم بسیار سخت باشد وقتی اینجا می بینی که دختر و پسری که میخواهند زندگی اولیه شان را شروع کنند اولا اینگونه نیست که باید تمام وسایل زندگی را آنهم از چند نوع و چند دست داشته باشند بلکه تنها وسایل ضروری زندگی را ابتدای زندگی خرید می کنند و بعد کم کم با گذشت زمان وسایل دیگرشان را خودشان تهیه می کنند و جالب تر انکه برخی لوازم ضروری زندگی برای شروع زندگی را حتی دست دوم تهیه می کنند مانند ماشین لباسشویی.!!!

مهمانی و عروسی هایی هم که برگزار می شود بسیار بسیار ساده است. آنگونه نیست که کمر پدر و مادر خانواده عروس و داماد برای شب عروسی بشکند. در هلند و برخی کشورهای دیگر، عروس و داماد ضمن دعوت نزدیک ترین افراد و اقوام شان، ازدواج شان را در کلیسا و بعد در شهرداری ثبت کرده و بعد به یک رستوران رفته و تمام مراسم عروسی را به همان شام رستوران ختم می کنند آنهم نه برای دویست و پنجاه نفر مهمان بلکه نهایت سی یا چهل نفر که این هم خیلی دست بالا اشاره کردم.

حالا تصورش را بکنید که یک دختر و پسر در ایران بخواهند زندگی شان را با برخی وسایل دست دوم شروع کنند!!! باور کنید و باور کنید این ریخت و پاشی که در زندگی های ایرانی مرسوم و معمول شده در اروپا و بویژه هلند مرسوم و معمول نیست بلکه عجیب و غیرمنطقی است. چه کسی متولی ان است نمی دانم؟ کشوری که در تحت شدیدترین جنگ اقتصادی قرار دارد مصرف زدگی در آن بی داد می کند. وسایلی که در زندگی های ایرانی دیگر معمولی و مرسوم شده است در برخی کشورهای اروپایی بویژه هلند غیرعادی و غیر معمول است.

در هر سفری که به ایران دارم وقتی گوشی های همراه، وسایل زندگی، تلویزیون ها، یخچال، وسایل برقی و … را در زندگی عموم جامعه می بینم باور کنید حس این بمن دست میدهد که به جای یک کشور به اصطلاح اروپایی از یک روستا به ایران برگشته ام. در ایران چه خبر است؟ متولی کیست؟ چه می کنیم؟ به کجا میریم؟ باور کنید که در سه سال و نیم زندگی در هلند، هنوز که هنوز است در خانه یک هلندی یخچال ساید بای ساید ندیده ام. یعنی یک یخچال ساید بای ساید در خانه یک هلندی هنوز ندیده ام. نه در خانه رییس دانشکده، نه مدیر گروه نه استاد نه صاحبخانه، نه همسایه و نه جای دیگر.

🇮🇷کانال گفتمان کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕شیوه جدید گدایی سازمان یافته و درآمدهای میلیونی🌕

چند هفته پیش برای انجام کاری وارد خیابان ونک شدم. ابتدای خیابان بودم که یک کودک فال فروش کنارم آمد و با لحنی آرام و ملتمسانه گفت برایم روغن و چای میخری?

دلم سوخت و گفتم میخرم. با هم وارد مغازه شدیم و گفتم چیزهایی را که میخواهی بردار. یک روغن و یک چای از مغازه دار گرفت، من هم خیلی حواسم بهش نبود که چه کار میکند. با این حال پچ پچ هایش با مغازه دار نظرم را جلب کرد.

بعد از اینکه چیزهایی که میخواست را برداشت، از مغازه دار قیمت کالاها را پرسیدم و مغازه دار گفت: چهل و سه هزار تومان!

من که از تعجب شاخ درآورده بودم، به کالاهایش نگاهی انداختم و دیدم که گران ترین روغن و چای موجود را انتخاب کرده است!!

هنوز با مغازه دار مشغول پچ پچ و احتمالا خوشحالی از این درآمدشان بودند که آرام بدون اینکه پولی بدهم مغازه را ترک کردم ....

معلوم نیست روزانه از چند نفر اینجوری گدایی می کنند و درآمدشان را به چه نسبت با مغازه دار تقسیم می کنند. چیزی که معلوم است ظهور یک پدیده اقتصادی-اجتماعی جدید و یک شغل زیرزمینی پردرآمد است که هر روز با یک ترفند جدید، خودش را به روز می کند و درآمدش را افزایش می دهد.

این کودکان خیابانی فال فروش، گدا و کودکان کار نیستند. عمده آنها عضو یک شبکه سازمان یافته اقتصادی اند که هر خرید و دلسوزی ما، به سازمان یافته تر شدن و بزرگتر شدنش کمک می کند.

این پدیده جای بررسی جدی و مقابله کارآمد دارد، پیش از آنکه بیش از این گسترش یابد.

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕بحران ازدواج، بحرانی که می خواهیم تنها با 3 میلیون تومان مدیریتش کنیم!🌕

تعداد ازدواج در کشور از سال 89 تا سال 93 از حدود 900 هزار در سال به 720 هزار عدد در سال رسیده و این در حالیست که تراکم جمعیتی کشور به سن ازدواج رسیده است! در حال حاضر هم حدود 12 میلیون دختر و پسر در سن ازدواج داریم که 4 میلیون از آنها بالای 28 سال سن دارند و این یعنی یک معضل بزرگ ...

اما چه چیزی باعث کاهش ازدواج در کشور شده است؟

جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند اما ازدواج نکرده اند را می توان در دو دسته قرار داد:

🌕دسته اول کسانی هستند که تمایلی به ازدواج ندارند، یعنی حتی اگر شرایطش را هم داشته باشند به دلایل مختلف از جمله راحتی تجرد و ترس از مشکلات تاهل نمی خواهند ازدواج کنند. عدم ازدواج این دسته به دلایل فرهنگی اجتماعی است که تغییر سبک زندگی، تغییرات فرهنگی، مسائل اجتماعی و ... را شامل می شود. در این زمینه آموزش و فرهنگ سازی است که اثرگذار است و البته تاثیر آن در میان مدت و بلندمدت خواهد بود.

🌕دسته دوم اما کسانی هستند که تمایل به ازدواج دارند ولی توانش را ندارند. عدم ازدواج این دسته دلیل اقتصادی دارد. موانع اقتصادی جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند اما توان ازدواج ندارند را چهار عامل اشتغال، مسکن، سرمایه اولیه و سربازی تشکیل می دهد.

با این حال تنها سیاست کشور در برطرف کردن این عوامل که تاثیر کوتاه مدت و میان مدت بر ازدواج دارد، وام 3 میلیون تومان ازدواج است!

ازدواجی که هم موجب تشکیل خانواده می شود، هم مسائل و مشکلات فرهنگی را تا حد مطلوبی برطرف می کند و هم منجر به افزایش جمعیت می گردد، تنها 3 میلیون تومان ارزش دارد!

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕چگونه با کشورهای غربی تعامل اقتصادی داشته باشیم?🌕

یکی از چالش هایی که ما در کشور داریم، نحوه برقراری رابطه اقتصادی با کشورهای جهان بویژه کشورهای غربی است.

بعضی رابطه حداقلی را پیشنهاد می دهند و در مقابل هم بعضی به آزادی حداکثری اعتقاد دارند.

اما دیروز در نشست اعضای مجلس خبرگان با رهبری، آقای خامنه ای در این زمینه جمله ای بیان کردند که شاید مهمترین راهبرد در این زمینه باشد و پاسخ به این چالش و سوال اقتصادی را بتوان از آن به راحتی دریافت کرد.

ایشان بیان کردند: من طرفدار قطع رابطه با غرب نیستم اما باید بدانیم که با چه کسانی در حال تعامل هستیم.

این جمله یعنی چه?

⚡️یعنی اگر قرار است با غرب رابطه داشته باشیم، مطمئن باشیم که آنها فقط به فکر منافع خودشان بوده و تاریخ نشان می دهد که به هر قیمتی دنبال تحقق این هدفشان هستند، حتی اگر لازم باشد به منافع و حقوق دیگر کشورها ضربه بزنند. بر خلاف سایر کشورهایی که شاید بتوان با آنها به صورت برد-برد رابطه اقتصادی برقرار کرد.

⚡️یعنی اگر قرار است با غرب قرارداد ببندیم، حواسمان باشد که باید خیلی نکات و ریزه کاری ها را رعایت کنیم; اینطور نشود که فکر کنیم آنها خیرخواه ما هستند و این سبب شود ما برای رسیدن به اهدافمان دقت و بررسی لازم را نداشته باشیم و به هر قیمت و شکلی دنبال قرارداد بستن با آنها باشیم.

⚡️یعنی اگر قرار است از غرب الگوبرداری کنیم، این الگوبرداری حاصل بررسی و مطالعه دقیق خود ما باشد نه اینکه هرچه آنها و نهادهایشان به ما پیشنهاد دادند را اجرا کنیم. تجربه نشان داده است که غربی ها در انتقال الگوهایشان به ما به گونه ای عمل می کنند که راه سودآوری خودشان را هموارتر کنند نه توسعه و پیشرفت ما را.

این مسائل نشان می دهد که سوال و چالش اصلی، رابطه اقتصادی داشتن یا نداشتن با غرب نیست; چالش اصلی چگونگی این رابطه است.

باید در سرمایه گذاری، خرید و قراردادهای خارجی با کشورهای غربی و الگوبرداری از آنها نهایت دقت را داشته باشیم و این استراتژی کشور است. چیزی که البته امروز کمتر به آن توجه می شود و این ممکن است به ما ضربه های سنگینی در آینده بزند.


🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕آیا سودی که بابت سپرده هایمان از بانک دریافت می کنیم مشکل دارد؟🌕

تا کنون بسیار پیش آمده که روی درست یا نادرست بودن سودی که از بانک دریافت می کنیم بحث شده است. یعنی این سوال برای همه وجود دارد که وقتی پول در بانک می گذاریم و بانک سود مشخصی را برای ما تعیین می کند، آیا این سود رباست یا اینکه مشکلی ندارد؟

در این زمینه چند نظریه وجود دارد:

یک - بعضی می گویند که اگر بانک به اندازه نرخ تورم به شما سود بدهد، این مشکل ندارد چرا که در واقع دارد مقدار خریدی که شما با پولتان انجام می دهید را ثابت نگه می دارد و این مصداق ربا و مشکل دار بودن سود بانکی نیست. در این زمینه بحث اینجاست که در سال های مختلف، نرخ سود بانکی کاملا به اندازه نرخ تورم نبوده است. در بعضی سال ها بیشتر و در بعضی سال ها کمتر بوده است.

دو - بعضی می گویند که این سود اگر به صورت برآوردی واقعی از سوددهی یک بانک در فعالیت های اقتصادی اش باشد درست است اما اگر برآوردی واقعی نباشد و فقط جهت رقابت با سایر بانک ها تعیین شده باشد، مشکل دارد. سنجش این مسئله هم به آنجا بر می گردد که بانک در پایان سال سود واقعی خود را محاسبه کند و کم یا زیاد آن را به سپرده گذار بدهد که عملا چنین اتفاقی نمی افتد و لفظ سود علی الحساب، تنها یک کلمه بی خاصیت است.

سه - بعضی می گویند سودی که بانک به سپرده هایش می دهد باید کاملا برآمده از واقعیت باشد و در ارتباط مستقیم بین وام گیرنده و سپرده گذار باشد. یعنی بانک به عنوان واسطه باشد و پول را از سپرده گذار بگیرد و به سرمایه گذار بدهد و سودی که وی کسب می کند را به صورت دقیق پس از کسر کارمزد به سپرده گذار بدهد و در غیراینصورت سود بانکی مشکل دار است.

با وجود این سه دیدگاه، عملا تعیین نرخ سودی که در بانک به سپرده گذار داده می شود تابع هیچ یک از سه مورد بالا نبوده و بانک ها در رقابت با یکدیگر نرخ سود سپرده هایشان را تعیین می کنند برای اینکه بتوانند پول بیشتری از مردم جذب کنند. از آن طرف هم سودی که بانک از وام گیرندگان می گیرد نیز مبنای درستی ندارد و تنها مبنایش سوددهی بانک است.

بنابراین در این شرایط سودی که بانک بابت سپرده هایش به مردم می پردازد شبهات زیادی دارد.

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

با وجود رسیدن تراکم جمعیتی کشور به سن ازدواج،‌ تعداد ازدواج در سال 94 نیز با کاهش قابل توجه حدود 6 درصدی مواجه شد.

این درحالیست که در حال حاضر حدود:

⚡️7 میلیون پسر و 5 میلیون دختر مجرد بالای 18 سال
⚡️4.5 میلیون پسر و 3.5 میلیون دختر مجرد بالای 23 سال
⚡️2 میلیون پسر و 2 میلیون دختر مجرد بالای 28 سال

در کشور داریم که هنوز ازدواج نکرده اند! و این به معنای واقعی نشان از یک بحران دارد ...

تعداد ازدواج در سال:
89: حدود 900 هزار
90: حدود 870 هزار
91: حدود 830 هزار
92: حدود 775 هزار
93: حدود 720 هزار
94: حدود 680 هزار

این آمار یک روند کاهشی محسوس و معنادار را نشان می دهد.

جوانانی که تمایل به ازدواج دارند به دلایل اشتغال،‌ مسکن،‌ سرمایه اولیه و سربازی توان ازدواج ندارند و این درحالیست که تنها سیاست کشور در این زمینه وام 3 میلیون تومانی ازدواج است!

پیش از گسترش این بحران باید هرچه سریعتر برای آن فکری کرد ...

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕 اقتصاد مقاومتی یعنی چه؟🌕

هر کشوری برای خود اهداف و چشم اندازهایی تعیین می کند. این اهداف و چشم اندازها بر اساس شرایط آن کشور تعیین می شود.

در کشور ما در حوزه اقتصاد، اقتصاد مقاومتی به عنوان مجموعه ای از اهداف تعیین شده است.

⬅ اقتصاد مقاومتی به این معناست که اقتصاد ما به گونه ای شکل بگیرد و رشد کند که نوسانات بین المللی، تغییرات اقتصادی در دیگر کشورها و فشارهای سیاسی کشورهای سلطه گر مثل تحریم، روی مسیر حرکت آن تاثیر منفی نگذارد.

حال اینکه اقتصاد ما باید مقاومتی بشود یعنی چه؟ یعنی اینکه پنج هدف زیر در اقتصاد ما محقق شود:

🔸 یک- درونزا: این یعنی اقتصاد ما با استفاده از ظرفیت ها و توانایی ها و مزیت هایی که در خود دارد پیشرفت کند و چشم به کمک دیگر کشورها نداشته باشد و به قولی، وابسته به دیگر کشورها نباشد.

🔸 دو- برونگرا: یعنی اینکه اقتصاد ما فرصت های موجود در کشورهای دیگر را شناسایی کند و در جهت پیشرفت از آن استفاده کند. یعنی اقتصاد ما بسته و به دور از تعامل و ارتباط مثبت با دنیا نباشد.

🔸 سه- دانش بنیان: یعنی آنچه باعث تولید در اقتصاد ما می شود و موجب خلق ثروت می گردد، به جای اینکه از منابع طبیعی مثل نفت یا جاهای دیگر آمده باشد، از دانش و علم ما آمده باشد.

🔸 چهار- عدالت محور: یعنی افراد با استفاده از رانت پیشرفت نکنند و همه بر اساس توانایی های واقعی و مثبت خود به فرصت های اقتصادی دسترسی داشته باشند.

🔸 پنج- مردمی: یعنی عمده فعالیت های اقتصادی در دست مردم باشد و مردم سرمایه گذار و مجری باشند نه دولت.

حال کشور در پی آن است که در سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" این پنج هدف را محقق گرداند.

🔹 اقتصاد مقاومتی علم جدید اقتصاد نیست؛ مجموعه ای از اهداف اقتصادی است که بایستی با استفاده از دانش موجود و بومی اقتصادی مسیر تحقق آن فراهم شود.

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

👏افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان و چند نکته👏

🏛نمایندگان مجلس تصویب کردند که وام ازدواج جوانان از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان با بازپرداخت 4 ساله افزایش یابد.

❤️این خبر برای بخش قابل توجهی از جوانانی که می خواهند ازدواج کنند و اتفاقا از نظر اقتصادی با مشکل مواجه هستند، خیلی خوشحال کننده است.

💵یک پسر یا یک دختر برای تامین هزینه های خود هر کدام به حداقل 20 میلیون تومان سرمایه اولیه برای تهیه مسکن و جهیزیه و سایر هزینه های ازدواج نیاز دارند که تامین آن در توانشان نیست و با این قانون جدید، حداقل نیمی از این مبلغ برای هر یک از زوجین تامین می شود.

◀️بی شک مانع اقتصادی اصلی ازدواج اشتغال و مسکن است اما با توجه به آنکه در این موارد کار خاصی نشده است، این سیاست در این شرایط تسهیل کننده ازدواج است.

⬅️اقساط این وام ماهانه حدود 230 هزار تومان خواهد بود.

⬅️احتمالا این وام به کسانی تعلق خواهد گرفت که تاریخ عقدشان از سال 95 به بعد خواهد بود.

😡بانک ها در حوزه قرض الحسنه تخلفات زیادی کردند. برای مثال از 34 هزار میلیارد تومانی که تا به حال وام قرض الحسنه داده اند، بیش از 10 هزار میلیارد تومان آن را بر خلاف قانون به مدیران و کارکنان خود وام داده اند که این باید هرچه زودتر جبران شود.

😡وام به مدیران و کارکنان بانکی، دوره بازپرداختش 15 سال و بیشتر است؛ مبلغش بیش از 12 میلیون تومان است و در مواردی تا 100 میلیون تومان هم می رسد؛ کارمزدش هم 1 درصد است! بانک ها این وام ها را به کارکنان خود می دادند و در مقابل این همه برای دادن وام ازدواج بهانه می آوردند.

😡بانک ها هرچقدر بخواهند می توانند به کارکنان و مدیران خود وام دهند اما نباید با استفاده از سپرده های قرض الحسنه مردم این کار را انجام دهند!

😡همچنین بانک ها بیش از 70 هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری دارند که برای آن به سپرده گذاران سود و خدمات قابل توجهی غیر از دسته چک نمی دهند اما این سپرده ها را با نرخ های بالا وام می دهند و از سودش استفاده می کنند. در این قانون با دقت نمایندگان مجلس، قرار شده است که بانک ها از بخش اندکی از این منابع هم در اعطای وام قرض الحسنه استفاده کنند.

✍با توجه به موارد ذکر شده، بهانه ای برای بانک ها نمی ماند که بخواهند از زیر قانون در بروند. تخلفات خود را باید جبران کنند و از محل سپرده های موجودشان هم وام بدهند.


🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕بیماری هلندی در اقتصاد چیست؟🌕

✅بیماری هلندی، اصطلاحی در اقتصاد است که متوجه کشورهایی است که استفاده نادرستی از درآمدهای نفتی خود دارند.

❓استفاده نادرست از درآمد نفتی یعنی چه؟

⬅️یعنی اینکه دولت ها برای هزینه های خود از درآمدهای نفتی استفاده کنند. برای مثال با درآمدهای نفتی، حقوق کارکنان خود را بدهند.

❓اما در این فرآیند چه اتفاقی می افتد؟

1⃣ دولت دلارهای نفتی را به پول داخلی (مثلا ریال خودمان) تبدیل می کند. این باعث افزایش بیش از حد نقدینگی می شود.

2⃣ افزایش نقدینگی منجر به تورم می شود و دولت برای کنترل تورم، واردات کالای مصرفی را افزایش می دهد تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و جلوی تورم را بگیرد.

3⃣ برای واردات ارزان، دولت مجبور به ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و با استفاده از ارز دولتی، واردات گسترده انجام می دهد.

4⃣ واردات گسترده با ارز ارزان قیمت، منجر به ورود کالای ارزان شده و به تولید ضربه می زند و باعث رکود می شود.

5⃣ قیمت کالاهای مصرفی با واردات کالاهای ارزان، پایین نگه داشته شده و تورم به کالاهای مبادله ناپذیر مثل زمین و مسکن منتقل می شود.

6⃣ انگیزه تولید و فعالیت های مولد کاهش یافته و سرمایه ها به سمت سوداگری حرکت می کند.

7⃣ در این شرایط تولید از دست رفته و تورم در کشور نهادینه می شود.

✅ بیماری هلندی، بیماری ای است که اولین بار کشور هلند دچار آن شد و اقتصاد ما هم سالهاست به آن دچار است.

◀️ در این شرایط به هر شکلی که درآمد نفتی کاهش یابد، خواه با کاهش فروش یا با کاهش قیمت نفت، دلار مثل یک فنر فشرده شده رها می شود و قیمتش افزایش می یابد و تورم را بیش از حد افزایش می دهد.

⚜ عدم استفاده از درآمدهای نفتی در بودجه و سرمایه گذاری با آن، جلوگیری از ثابت نگه داشتن نرخ ارز (نرخ ارز باید سالانه به اندازه تورم افزایش یابد) و تعیین هزینه های دولت به اندازه درآمدهای مالیاتی دولت، راهکارهای مقابله با این بیماری است.


🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🌕نکته مهمی که همه باید در اقتصاد بدانیم🌕

⬅️ باید بدانیم هر کاری که دولت با استفاده از بودجه خود یا با چاپ پول در کشور انجام می دهد، برای همه مردم هزینه خواهد داشت و در نهایت مردم باید هزینه آن را بپردازند.

❓اما مردم این هزینه را چگونه پرداخت می کنند؟ مگر دولت از مردم بابت کارهایی که انجام می دهد پول می گیرد؟

✅ مردم به دو شکل هزینه کارهای دولت را می پردازند:

1⃣ یا با استفاده از مالیاتی که می دهند
2⃣ یا با تورمی که به خاطر گران شدن کالاها متحمل می شوند

⁉️ پس همیشه باید به این فکر کنیم که پول هر کاری که دولت وعده انجامش را می دهد قرار است از کجا تامین شود؟!

❓آیا ارزش دارد به خاطر آن کار، مالیات بیشتری بپردازیم؟ یا تورم و افزایش قیمت ها را تحمل کنیم؟

⚜ بخشی از ارزیابی کاندیداهای ریاست جمهوری توسط مردم در کشورهای پیشرفته به این شکل انجام می شود. یعنی مردم بررسی می کنند که طبق برنامه هر کاندید، قرار است چه کارهایی در کشورشان با بودجه دولت انجام شود و هزینه آن کارها، قرار است به چه شکل از مردم دریافت شود. امید است که ما هم اینگونه کاندیداها را در آینده ارزیابی کنیم.

🖌 پینوشت: دولت معمولا با استفاده از بودجه، کارهایی انجام می دهد که ممکن است نفع آن به بخشی از مردم برسد اما هزینه آن را باید همه بپردازند؛ یا از طریق مالیات، یا از طریق تورم. لذا دولت هم باید فکر کند که آیا فشار تورمی و مالیاتی بر کل مردم، ارزش انجام کارهایی که می خواهد با بودجه یا چاپ پول انجام دهد را دارد یا خیر؟

🇮🇷کانال کارآمدی - گفتارهایی متفاوت با موضوع مدیریت و اقتصاد در ایران🇮🇷

Telegram.me/karamadi
@karamadi
کارآمدی

🔴🔵 کارهایی که در اقتصاد انجام نشد (1)

🔹سه سال از عمر دولت یازدهم گذشت و الان زمان مناسبی است برای نقد و بررسی اقدامات دولت در اقتصاد. "همه سوار یک کشتی هستیم" و اگر برای این کشتی مشکلی پیش بیاید، برای همه مشکل ایجاد خواهد شد. لذا همواره باید نقدهای دلسوزانه انجام شود.

🔸مهمترین مشکل دولت طی سه سال گذشته این بود که وقت و تمرکز و انرژی زیادی روی #برجام گذاشت و به همین خاطر خیلی اقدامات #درونزا که می توانست انجام شود، انجام نشد.

🔹#دولت_یازدهم انتظارات زیادی از برجام داشت اما متاسفانه #بدعهدی طرفین مذاکره باعث شد انتظاراتش برآورده نشود.

🔸ظرف این سه سال، تحریم ها به عنوان عامل عمده مشکلات کشور بیان شد و در مقابل برجام به عنوان راه حل بیان شد؛ اما آخر سر، وضعیت این است که می بینیم. تولید در کشور وضعیت مناسبی ندارد و اصلاحات ریشه ای کمتر انجام شده است. تورم کاهش یافته اما این کاهش پایدار نبوده و بیشتر از اینکه ناشی از اقدامات مستقیم دولت باشد، ناشی از رکود است. (در یادداشت های بعدی توضیح داده خواهد شد)

🔹طی این سه سال خیلی اقدامات با تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی و #درونزا امکان انجام شدن داشت اما انجام نشد.

✅ به عنوان مثال اول، یکی از مشکلات کشور طی سالهای اخیر چه قبل و چه بعد از تحریم ها، وابستگی به یک ارز در مبادلات تجاری بود. یعنی ما عمدتا با #دلار در مبادلات تجاریمان کار می کردیم. همین باعث وابستگی ما به دلار و اثرگذاری تحریم ها در این زمینه شد.

👈 اکنون هم که برجام به گفته دولت به ثمر رسیده، این مشکل هنوز حل نشده است. یعنی هنوز امکان مبادلات بانکی ایجاد نشده است. #تقریبا_هیچ

✳️ اقدامی که می توانست در این راستا طی سه سال اخیر همزمان با برجام پیگیری شود، بسته شدن #پیمان_های_پولی_دوجانبه با دیگر کشورها بود تا حداقل در 50 درصد از مبادلات تجاری، دیگر نیازی به دلار نباشد و مبادله دو کشور با ارز طرفین انجام شود. پیمان هایی که بیش از 40 نمونه خارجی آن هم وجود دارد و دیگر کشورها نیز به سمت آن حرکت کردند و مختص ما نیست.

🔹این یکی از اقدامات درونزا بود که امروز میتوانست خیلی در تسهیل مبادلات تجاری به ما کمک کند.

🔸در ادامه این سلسله یادداشت ها، دیگر اقدامات #درونزا که می توانست همزمان با پیگیری برجام انجام شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

—-------------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔴🔵 کارهایی که در اقتصاد انجام نشد (2)

🔹یکی از اقداماتی که در سه سال گذشته لزوم پیگیری جدی و متمرکز آن توسط #دولت_یازدهم در کنار #برجام وجود داشت، ایجاد شفافیت اطلاعات در حوزه های مختلف اقتصاد بود.

🔸#شفافیت_اطلاعات چهار فایده مهم برای اقتصاد کشور دارد:

1⃣ اول اینکه امکان #برنامه ریزی و #اقدام صحیح و سریع را برای دولت فراهم می آورد؛ بدون اطلاعات نه می توان برنامه ریزی کرد و نه می توان اقدام مهمی انجام داد.

2⃣ دوم اینکه امکان #نقد و #بررسی سیاست های اقتصادی را برای کارشناسان و خود دولت فراهم می آورد و منجر به بهتر شدن کارها در آینده می شود چون می توان با اطلاعات، کارهای انجام شده را ارزیابی کرد.

3⃣ سوم اینکه جلوی #رانت و #فساد را می گیرد؛ وقتی اطلاعات شفاف نیست، افرادی که قدرت دارند می توانند هر کاری که می خواهند انجام دهند و مطمئن باشند که کسی از آن با خبر نمی شود.

4⃣ چهارم اینکه امکان سرمایه گذاری آگاهانه را برای فعالین اقتصادی فراهم می آورد چرا که #تولیدکنندگان نیازمند اطلاعات در دسترس در حوزه های مختلف هستند تا بتوانند برای آینده کسب و کار خود برنامه ریزی کنند. اینگونه جلوی خیلی از #ورشکستگی ها هم گرفته می شود.

🔹شفافیت اطلاعات در حوزه های مختلف اقتصادی اجتماعی و حتی سیاسی، یکی از #ارکان مهم اقتصاد کشور است که کشور از نبود آن در حوزه های مختلف رنج می برد و هزینه های زیادی بابت نبود آن داده می شود. در هر کجای اقتصاد که دست می گذاریم، با مشکل نبود شفافیت در آمار و اطلاعات مواجه می شویم.

❌ فساد 3000 میلیارد تومانی بانکی، رانت 650 میلیون یورویی به یک شرکت خاص وارداتی، فساد پدیده شاندیز با مبلغی که حدود 94 هزار میلیارد تومان عنوان شد، بحث حقوق مدیران ارشد بیمه، زمین خواری های متعدد، عدم توانایی دولت در حذف پردرآمدها از دریافت یارانه، فرارهای مالیاتی و ... همه و همه به دلیل نبود سامانه های شفافیت اطلاعاتی در حوزه های مختلف، به وجود آمده است.

🔸دولت و بعضی نمایندگان مجلس هم با اینکه بعضا حرف از مبارزه با فساد و رانت زدند اما به ریشه آن که شفافیت است توجه نداشتند. حتی در مواردی #دولت_یازدهم در مقابل سامانه های شفافیت زا، به عنوان مثال سامانه #شبنم که موجبات شفافیت کالا و واردات را فراهم کرده بود، مقاومت زیادی داشت و به جای اصلاح و بهبود این سامانه ها، آن را حذف کرد!

⭕️به عنوان یک نمونه از #مصادیق شفافیت، می توان به #نظام_بانکی اشاره کرد. در نظام بانکی کشور فقدان شفافیت باعث شده که بانک مرکزی نتواند نظارت و مدیریت منسجمی بر بانکها داشته باشد. اوایل تیرماه سال 93 شورای پول و اعتبار بخشنامه شفافیت بانک‌ها را منتشر کرد اما هنوز بانک‌ها در قالب آن بخشنامه گزارش‌های خود را منتشر نکرده‌اند و اطلاعات خود را به صورت شفاف ارائه نکرده‌اند. همچنین در آذرماه 93 طبق مصوبه ای بنا شد تا 9 سامانه بانکی برای ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه های مختلف بانکی راه بیفتد که به غیر از یکی دو مورد، اطلاعات دقیقی از وضعیت بقیه نیست! #بانک_مرکزی هم پیگیری قابل توجهی در این زمینه نداشته است.

✳️ اقدامی که می توانست همزمان با پیگیری #برجام طی سه سال اخیر انجام شود، ایجاد سامانه های #شفافیت_اطلاعات در کشور در حوزه های مختلف پولی بانکی، ارزی، مالیات، مسکن، کالا و واردات و ... بود که کشور را واقعا چندین قدم به جلو حرکت می داد.

🔹این یکی دیگر از اقدامات #درونزا و #ریشه_ای بود که میتوانست در تسهیل تولید، بهبود برنامه ریزی و جلوگیری از فساد و رانت در اقتصاد کارساز باشد و اتفاقا دولت هم در ابتدا #وعده اش را داده بود اما انجام نشد.


—-------------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔴 هیسسس! بانک مرکزی فریاد نمی زند ...

❓مشکلات نظام بانکی ما از کجاست?

🔸بانکها معمولا در توضیح دلیل مشکلاتی که دارند اعم از معوقات، نرخ سود بالا، عدم توان وام دهی و ... پای یک #عامل_خارجی را به میان می کشند.

🔸این عامل خارجی در دو سه سال اخیر تکالیف #دولت و #موسسات_غیرمجاز بوده است که بانکها سعی دارند با بزرگ جلوه دادن اثر آن، کارهای خود را تبرئه کنند!

🔸البته این عوامل بی تاثیر نیستند اما دلیلی اصلی مشکلات بانکها نیستند. عامل اصلی چیز دیگریست.

🔸حداکثر تسهیلات تکلیفی دولت بر گردن بانکها بین 10 تا 15 درصد بوده است که آن هم نسبت به سایر تسهیلات، نکول کمتری داشته و کمتر معوق شده است.

🔸همچنین با وجود اینکه حجم قابل توجهی از #نقدینگی کشور در موسسات غیرمجاز بوده اما این موسسات آنقدر در سطح کشور گسترده نیستند که بتوانند در مقابل بانکها قد علم کنند و جلوی اصلاح و کاهش نرخ سود را بگیرند.

🔸عامل اصلی مشکلات بانکها این است که پشتشان به #بانک_مرکزی گرم است و به دلیل این پشت گرمی، هرچه قدر که خواسته اند در اقتصاد #ریسک کردند و مطمئن بودند که هرگز زمین نخواهند خورد چون بانک مرکزی هوایشان را دارد و نمیگذارد زمین بخورند.

🔸عمده معوقات نظام بانکی به خاطر این است که پول را با سودهای بالا و ریسک بالا وام دادند; اگر برگردد که سود کردند و اگر هم برنگردد که بانک مرکزی جبران می کند!

🔸رفتند کلی #شرکت تاسیس کردند و در مسکن و برج سازی سرمایه گذاری کردند و حالا که رکود شده است، اسم دارایی های منجمد و غیرنقدشونده روی سرمایه گذاریهایشان گذاشتند و بخشی از آن را هم به گردن دولت انداختند و از بانک مرکزی باج خواهی می کنند!

🔸در زمان افزایش نرخ ارز هم #ارز را با نرخ ارزان از بانک مرکزی می گرفتند و با نرخ آزاد در بازار میفروختند!

⬅️ مشکل اصلی خود بانکها هستند. یکی دو نمونه گفته شد و موارد دیگر هم زیاد است.

✅ #راهکار هم این است که بانک مرکزی قدرت مدیریت بانکها را داشته باشد و بتواند به راحتی بانکهای بد را جریمه کند و حتی #ورشکسته کند. چیزی که در کشورهای پیشرفته وجود دارد.

------------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⚡️حداقل درصد رشد #نقدینگی (کل پول کشور) برابر میانگین نرخ سود سپرده ها در نظام بانکی است (به ویژه در شرایط رکودی اقتصاد). یعنی اگر 100 واحد نقدینگی داشته باشیم و میانگین نرخ سود سپرده هایی که در بانک میگذاریم برابر 20 درصد باشد، سال آینده اگر هیچ اتفاقی هم نیفتد، نقدینگی برابر 120 واحد است.

🔹پینوشت یک: نقدینگی یعنی کل پول کشور برابر مجموع کل سپرده های مردم و شرکت ها در نظام بانکی به همراه اسکناس و سکه در دست مردم.

🔹پینوشت دو: پیدا کنید ارتباط نرخ سود سپرده را با رشد نقدینگی و بعد از آن تورم و دلایل بنیادی #ربا از نظر اسلام! بسیار مهم است ...

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

❓دلیل کاهش تورم چه بوده است؟

◀️ #تورم طی ماه های اخیر کاهش محسوسی داشته و در مرز یک رقمی شدن قرار دارد. این کاهش در حالی اتفاق افتاده است که #نقدینگی به عنوان اصلی ترین عامل تورم، بیش از 30 درصد #رشد داشته است.

⁉️اما دلیل کاهش تورم در این شرایط چه بوده است؟

🔹بعضی بیان می کنند که #سالم_سازی_نقدینگی دلیل کاهش نرخ تورم بوده است. یعنی دولت بیشتر از آنکه با #پایه_پولی نقدینگی را افزایش دهد، با #ضریب_فزاینده و به واسطه قدرت خلق پول بانک ها این کار را کرده است.

🔸اما این ادعا صحیح نیست چون تغییرات این دو متغیر نسبت به قبل خیلی محسوس و اثرگذار نبوده است که بخواهد منجر به کاهش تورم به حدود 10 درصد با وجود رشد 30 درصدی نقدینگی شود.

◀️ همچنین که باید این نکته را هم گفت که عامل اصلی تورم،‌حجم نقدینگی ای است که منجر به #تولید نشود و این ربطی به اینکه نقدینگی از مسیر ضریب فزاینده یا پایه پولی ایجاد شده باشد ندارد.

❓اما با این اوصاف، پس چه چیز باعث کاهش نرخ تورم تا این حد شده است؟

✔️ دلیل اصلی کاهش نرخ تورم، دو اتفاق بوده است:

1⃣ اتفاق اول #رکود است که منجر به کاهش مبادلات در بازار،‌ افزایش ماندگاری سپرده ها در بانک و در نتیجه کاهش سرعت گردش پول شده است. کاهش #سرعت_گردش_پول هم عاملی است که در کنار نقدینگی بر تورم اثرگذار بوده و لذا کاهش آن منجر به کاهش نرخ تورم شده است.

2⃣ اتفاق دوم هم ثبات #نرخ_ارز است. نرخ ارز طی یک سال اخیر حدود 5 درصد رشد داشته است و در نتیجه قیمت کالاهای وارداتی تغییری نداشته و جلوی افزایش تورم از این طریق نیز گرفته شده است. البته که این عامل نیز برآمده از رکود و کاهش تقاضای ارز است.

✅ به عنوان نتیجه باید گفت که دلیل اصلی کاهش تورم با وجود رشد 30 درصدی نقدینگی،‌ رکود بوده است.

🔴 این #هشدار را هم باید داد که در آینده،‌ این حجم از نقدینگی هم روی تورم اثرگذار خواهد بود و هم نرخ ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

❓#قیمتگذاری خوب است یا بد؟ شما بگویید ...

🔷فرض کنید یک مغازه نانوایی در بالای شهر و یک مغازه نانوایی در پایین شهر وجود دارد که هر دو به یک اندازه فروش دارند. #دولت این دو مغازه را ملزم کرده تا در برابر آرد #یارانه_ای که دریافت می کنند، نان پخته و به قیمتی که دولت تعیین می کند به مردم بفروشند.

🔶در نگاه اول #سیاست خوبی است چون قیمت یکی از مواد غذایی مهم مردم را با یارانه در حدی نگه داشته که تهیه آن سخت نباشد. اما در عمل چه اتفاقی می افتد؟

🔹🔸مغازه داری که در بالای شهر است اجاره بیشتری می پردازد؛‌ لذا بخش قابل توجهی از سودش به این خاطر کم می شود و مجبور است برای جبران آن، #کیفیت نان را کاهش دهد یا آرد را به #قیمت_آزاد بفروشد.

❓اینجا باید یک #انتخاب کنیم: اینکه بهبود کیفیت برایمان مهم است یا تثبیت قیمت؟

⭕️ و در این انتخاب به این نکته توجه داشته باشیم که: دولت یا می تواند قیمت را کنترل کند، یا کیفیت را. هر دو به هیچ وجه عملی نخواهد شد و فقط هزینه ی استخدام تعداد زیادی #ناظر را برای دولت افزایش می دهد.

✅ در خیلی از حوزه ها، نیازی به #قیمت_گذاری نیست؛‌ فقط دولت باید شرایط تولید و بازار را درست کند تا کالا به اندازه کافی با کیفیت مناسب #عرضه شود. این خودش قیمت را پایین می آورد.

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⛔️ مشکل #بی_عملی در کشور

🔹علت اصلی عمده #مشکلات ما در سطوح مختلف #کشور این است که هنوز به #بلوغ_سیستمی و #بلوغ_نیروی_انسانی نرسیده ایم. هنوز ساختارهایمان مشکل دارد و هنوز نیرو به مقدار لازم برای اصلاح کشور تربیت نشده است.

🔸این باعث می شود که #شرایط کار در کشور #سخت باشد که این شرایط، خیلی از افراد را به سمت #بی_عملی حرکت می دهد. یعنی همه انتظار دارند دیگران یک کاری انجام دهند!

🔹وزیری که در دولت است می گوید که دولت باید فلان کار را انجام دهد تا وضع اصلاح شود! سوال پیش می آید که آقای وزیر پس نقش شما چیست؟ معاون می گوید باید وزارتخانه فلان کار را انجام دهد!! باز سوال پیش می آید که آقای معاون پس شما چه کاره ای؟؟ و همینطور تا سطوح پایین تر، همه منتظرند که یک نفر دیگر و یک ارگان دیگر بیاید و یک کاری را انجام دهد. همه منتظر #معجزه اند!

🔸با این حال اغلب کارهای بزرگی که در کشور انجام شده و منجر به پیشرفت هایی شده است، ناشی از #اقدام_و_عمل و #حرکت افراد بوده است. نه امکانات بیشتر بوده که اتفاقا کمتر هم بوده، نه دسترسی ها بیشتر بوده، نه شرایط بهتر بوده است.

🔹هر کس در این کشور به جای توجه به حواشی سیاسی و غیرسیاسی، تصمیم گرفته یک کاری انجام دهد و یک مسئله ای را حل کند، بدون شک موفق بوده و نتیجه گرفته است.

🔸اگر می بینیم که عده ای کار کردن را به گردن دیگران و به فردا می اندازند و به جای اقدام همواره در حال تکمیل اطلاعاتشان هستند که نکند اشتباهی بکنند و به جای پیشنهاد و عمل، همواره در حال #انتقاد و #غر_زدن هستند، ناشی از #تنبلی و بی عملی شان است.

🔹بعضی هم هستند که حرف خوب می زنند اما وقت عمل، قدم از قدم برنمی دارند. همه دوست دارند جامعه خوب و آرمانی و بدون مشکل و مسئله را اما وقت عمل، کمتر حاضرند برای تحقق آن اقدامی کنند.

⬅️ در این شرایط ما به امثال #شهید_طهرانی_مقدم ها نیاز داریم که عمر بگذارند، یک کاری دست بگیرند و جلو ببرند و به نتیجه برسانند. به نقل از ایشان در کتاب #با_دست_های_خالی که مجموعه ای از خاطراتشان است، در خصوص این معضل کشور آمده است:

✅ ما هم این را باید بدانیم و مراقب باشیم که اگر موشک ها را بسازیم و پرتاب کنیم، اتفاقی بزرگ نیفتاده است. چون در این کشور پر از نابعه ها و نخبه هاست، بالاخره موشک ساخته می شود. من دنبال این هستم که #روش کار کردن از ما بر جای بماند، نه موشکی که فرستاده ایم به هوا. من دنبال این هستم که ساختن محصول و به #نتیجه رساندن را به عنوان ودیعه از خودمان باقی بگذاریم. این چیزی است که کشور احتیاج دارد. این نیاز از مهم ترین موشک ها هم مهمتر است. باید مدل به سرانجام رسیدن کار را پیدا کنم و بدهم خدمت مسئولان.

🔴 پینوشت: تجربه ثابت کرده است که #اصلاحات_سیستمی و کلان هم از همین به نتیجه رساندن کارها شروع می شود. لازم نیست اول سیستم ساخته شود بعد کار انجام شود؛ خیلی وقتها کارهای خوب و نتیجه بخش، سیستم را ایجاد می کنند.

—----------------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔴 فیش های حقوقی #نجومی و سیره ی #امیرالمؤمنین علیه السلام

امام علی علیه السلام در جریان قبول #خلافت_مسلمین در خطبه ای فرمودند: اموالی که تا امروز افراد برگزیده و #محترم_ها بی جا و به ناحق تصرف کرده اند، هر جا من به این اموال دست پیدا کنم اینها را به #بیت_المال بر میگردانم ... حتی اگر ببینم مهر زن هایتان قرار داده اید یا برای حرم سراهای خودتان کنیز خریده اید، به بیت المال برمیگردانم. مردم و #بزرگان بدانند که #روش من این است.

#خطبه 29 نهج البلاغه
--------------------------------------
🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⚫️ فوت 19 #سرباز و جوان کشور در حادثه ای دلخراش، بی شک ناراحت کننده و غم انگیز است. ان شاالله که خداوند به خانواده هایشان صبر بدهد.

🔴 با این وجود، استفاده های #احساسی و بعضا #سیاسی از حوادث اینچنینی گویا به یک فرهنگ در کشور ما تبدیل شده است.

⬅️ این مساله همانقدر که به خرید #هواپیما توسط آقای #آخوندی ربط مستقیمی ندارد، به #خدمت_سربازی و مشکلاتش هم ربط مستقیمی ندارد.

✅ هم ناوگان حمل و نقل و مدیریت و نظارت در راه های کشور باید #اصلاح و بهبود داده شود و سرمایه گذاری در این زمینه بر اساس اولویت ها باشد; هم باید خدمت سربازی متناسب با نیاز کشور و جهت جلوگیری از هدر رفتن دو سال از عمر جوانانمان تغییر کند و #بهبود داده شود.

🔵 با این حال اینها #ربط_مستقیمی به آن #حادثه ندارد و احساسی یا سیاسی کردن این مساله، به نظرم تاثیری در #حل آن #مشکلات نخواهد داشت.

--------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⚫️🔴 #مقصر حادثه فوت دلخراش 19 سرباز عزیز وطن کجا بود?

🔹مقصر حادثه غم انگیزی که منجر به فوت 19 #سرباز و جوان کشور شد، همان مقصر دیگر حادثه های رانندگی در جاده هاست. یعنی ربطی به اینکه افراد داخل این اتوبوس سرباز بودند ندارد و هر هموطن دیگری هم بود، این قبیل حوادث مقصران مشخصی دارد.

🔹کوتاهی راننده در رانندگی و سوار کردن مسافر بیش از حد، فرسودگی و قدیمی بودن اتوبوس و مشکل زیرساختهای جاده، #سه_دلیل_اصلی این حادثه بودند.

🔹بنابراین #راننده و سرپرست واحد اتوبوسرانی منطقه، #پلیس راهور ناجا و #وزارت راه و شهرسازی بایستی هرچه سریعتر راجع به این حادثه توضیح داده و از مردم #عذرخواهی کنند.

🔹هر چند داغی که بر دل مردم و خانواده های این عزیزان نشست دیگر زدودنی نیست و باید برای #پیشگیری از چنین حوادثی که ریشه در آن سه عامل دارند کاری کرد.

--------------------------------------

🇮🇷 گفتارهایی با موضوع کارآمدی و پیشرفت کشور 🇮🇷

☄ عضویت در #کارآمدی:
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔘 نظام #بودجه_ریزی موجود مدیران را تشویق به #هدر دادن پول می کند.

⬅️ مدیران اگر کل بودجه خود را تا پایان سال مالی هزینه نکنند سه مشکل پیش می آید: پولی را که صرفه جویی کرده اند از دست می دهند؛ سال بعد بودجه کمتر می گیرند؛ و سازمان برنامه آنها را بازخواست می کند که چرا سال پیش، بیش از نیاز بودجه گرفته اند.

#اقتصاد_مقاومتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

✅ انجام نیمی از مبادلات تجاری با کشورها بدون دلار، مصداقی از اقدام و عمل در #اقتصاد_مقامتی

➕ روند کلان پرداخت ها در تجارت با دیگر کشورها، به سمت کاهش وابستگی کشورهای جهان به دلار و حذف آن از مبادلات با استفاده از روش #پیمان_های_پولی_دوجانبه حرکت می کند.

➕ این روش به معنی استفاده همزمان از پول ملی کشورهای مبدا و مقصد در #تجارت دوجانبه بدون استفاده از ارزهای واسط می باشد.

➕ در این حرکت کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، روسیه و 40 کشور دیگر پیشتاز هستند و انعقاد این پیمان ها روز به روز در حال گسترش است. تاکنون 60 پیمان بین 45 کشور به امضا رسیده است؛ همچنین به عنوان مثال #چین در سال 2014 یک چهارم از تجارت خارجی خود معادل 1600 میلیارد دلار را با یوآن تسویه کرده است که نشان از #ظرفیت این قراردادها دارد.

➕ کشور ما نیز توسط بانک مرکزی می‌تواند به عنوان #اقدامی_عملی و مهم با هدف کاهش وابستگی های ارزی خود به دلار و ایجاد ثبات در تجارت، با کشورهای اصلی طرف تجاری خود که حدود 16 کشور هستند این پیمان را انعقاد کند؛ مطابق با آمار سال 2015، با اجرای این روش بیش از 50 درصد از تجارت کشور به صورت دوجانبه قابل تسویه بوده و نیازی به #دلار و #یورو ندارد.

🔴 با این وجود #عزم جدی در مسئولین #بانک_مرکزی برای انعقاد این پیمان ها با طرف های تجاری دیده نمی شود و با وجود اینکه چند سال از طرح این راه حل می گذرد و اتفاقا یکی از مصادیق #اقتصاد_مقاومتی نیز هست، هنوز در این زمینه اتفاقی نیفتاده است.

#اقدام_و_عمل

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🌕 #عمل کردن به موقع #مردم و حرکت جمهوری اسلامی در مسیر #پیشرفت

⬅️ نقل از کتاب #انسان_250_ساله: خدای متعال با کسی قوم و خویشی ندارد. کاری که به عهده مردم بود انجام نگرفت. کاری که به عهده امام حسن و امام حسین علیه السلام بود آنها انجام دادند; اما کاری که به عهده #خواص بود انجام نشد. حتی همانهایی که بعد به کربلا آمدند و همراه با امام حسین علیه السلام جنگیدند، در زمان جناب #مسلم، کاری که باید می کردند نکردند. کوتاهی کردند، وگرنه مسلم آنطور نمی شد. باید قضیه را تمام می کردند که نکردند. خب این #نکردن ها موجب شد که حادثه #کربلا پیش آید.

⭕️ بعضی #نکردن ها باعث #تحریم شد! بعضی #نکردن ها باعث پر شدن قلب راکتور هسته ای از #سیمان شد! ان شاالله که #نکردن های ما، #اقتصاد_مقاومتی و قدرت جمهوری اسلامی ایران را به حاشیه نبرد.

#ما_مسئولیم

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #سیاسی

⬅️ مردم در رکن سیاسی جامعه با #نقش_آفرینی در انتخاب مسئولین و همچنین رد یا تایید تصمیمات کلان همچون قانون اساسی با حضور در #انتخابات ، در اداره #کشور مشارکت دارند. از دیگر نقش آفرینی های مردم در عرصه سیاست، حضور در #راهپیمایی ها و تظاهرات است که چهره سیاسی مطلوبی از کشور در دنیا ترسیم می کند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #اجتماعی

⬅️ در رکن اجتماعی جامعه، مردم به عنوان #کمک_رسان و در قالب گروه ها و تشکل های مردمی، به حاکمیت و سایر مردم در حل مشکلاتشان کمک می کنند. برای مثال، شهرداری برای کاشت پنج هزار راس درخت در یک پارک جنگلی، باید هزینه زیادی را بپردازد اما می تواند با استفاده از کمک گروه های مردمی و محلی، این کار را در زمانی کمتر و بدون هزینه انجام دهد؛ در مثالی دیگر مردم می توانند به عنوان گروه های مختلف در سوانح طبیعی در محل حادثه حضور یافته و کمک رسانی کنند.

⬅️ نقش دیگر مردم در رکن اجتماعی جامعه به عنوان #ناظر است؛ نظارت مردم بر نهادهای حاکمیتی و دولتی جهت بهبود خدمت رسانی، نظارت مردم بر بنگاه های اقتصادی جهت جلوگیری از فساد و گران فروشی، نظارت مردم بر مردم که در اسلام تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر مطرح می شود، از جمله مصادیق حضور و مشارکت مردم در رکن اجتماعی جامعه است که جایگزین دیگری ندارد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #فرهنگی

⬅️ در رکن فرهنگی جامعه، مردم به عنوان #مروج فرهنگ ایرانی و اسلامی می توانند مشارکت داشته باشند. با اینکه نهادهایی جهت انجام این مهم وجود دارد اما تجربه این نهادها نشان داده است که تا زمانی که مردم از دل جامعه برنخیزند و به فرهنگ صحیح روی نیاورده و آن را ترویج نکنند، افزایش بودجه این نهادها تاثیر قابل توجهی در فرهنگ سازی نخواهد داشت. لذا مردم به عنوان عامل مهمی که می توانند با سبک زندگی خود و حضور در گروه های مختلف، مروج فرهنگ باشند مطرح می شوند. برای مثال نحوه لباس پوشیدن، نحوه رفتار و برخورد و … مصادیقی است که گروه های مردمی می توانند به ترویج آن بپردازند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

👥 نقش #مردم در اداره جامعه: رکن #اقتصادی

⬅️ در رکن اقتصادی جامعه، حضور مردم می تواند به عنوان #تولیدکننده ، #سرمایه_گذار و #مصرف_کننده موثر واقع شود. مردم و گروه های مردمی به عنوان تولیدکننده در قالب های مختلف می توانند حضور پیدا کرده و به این شکل در اقتصاد کشور نقش داشته باشند؛ در واقع گروه های مردمی با اطلاع از نیازهای کشور می توانند در کارگاه های کوچک و بزرگ، در این زمینه تولید داشته باشند. همچنین مردم می توانند به عنوان سرمایه گذار، به جای سرمایه گذاری در بانک در پروژه های بزرگ و ملی سرمایه گذاری کنند تا علاوه بر سوددهی، نیاز حاکمیت به منابع مالی را کاهش دهند. مردم به عنوان مصرف کننده نیز با استفاده از الگوی مصرف صحیح می توانند به کاهش مصرف در کشور کمک کنند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

✅ #یادداشت "مردمی کردن اقتصاد: چرایی، چیستی و چگونگی" که #چهار مطلب بالا از آن برداشت شده بود را در لینک زیر می توانید ببینید:

http://moqavemati.net/?p=1344

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

❓چرا نمی توانیم مرغ صادر کنیم؟

🐓🐓🐓🐓

⬅️ باوجودی که شرایط #صادرات_مرغ به کشورهایی چون عراق و روسیه برای ما وجود دارد و تولید مرغ هم داخل کشور انجام می شود اما صادرات مرغ با دو مانع روبروست:

1⃣ مانع اول اینکه کشورهای خارجی، مرغ هایی با #وزن بین 800 گرم تا 1.2 کیلوگرم در سبد غذاییشان است و این درحالیست که مرغ های تولیدی داخل کشور، حداقل 2 کیلویی بوده و این به دلیل تفاوت فرهنگ مردم ماست که هرچه مرغ درشت تر باشد، برایشان #مجلسی تر است.

◀️ البته این مسئله مهمی نیست و #مرغداران می توانند با اندکی تغییرات، مرغ های با وزن کمتر #پرورش دهند.

⬅️ مسئله دوم و اما مهمتر، نبود #کشتارگاه های استاندارد در کشور است. کشتارگاه های داخلی هنگام کشتار و بسته بندی مرغ، بهداشت لازم را رعایت نکرده و مرغ بسته بندی شده شان معمولا با آب و خون همراه است؛ همچنین که داخل مرغ را هم معمولا خالی نمی کنند. لذا از لحاظ #کیفی، مرغ بسته بندی شده مدنظر کشورهای خارجی نیست.

◀️ این مسئله را #دولت می تواند با راه اندازی کشتارگاه های #استاندارد حل کند و صادرات مرغ را #تسهیل نماید. کمااینکه #بخش_خصوصی هم امکان انجام این کار را دارد و اتفاقا کسب و کاری سودده هم هست.

👌پینوشت: این دو مانع برای صادرات مرغ، در #مصاحبه ای که با چند مرغدار داشتیم مشخص شد. وگرنه تا زمانی که در اتاق نشسته بودیم و روی کاغذ فکر می کردیم، می گفتیم چرا صادرات مرغ انجام نمی شود!!

#موانع_صادرات
#اقتصاد_مقاومتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⁉️احزاب دستفروش

◀️ فرض کنید که می روید از یک #دستفروش ،‌یک پیراهن بخرید. دستفروش کلی از پیراهن تعریف می کند و به شما تضمین می دهد که جنس خوبی دارد و شما تحت تاثیر تبلیغاتش،‌ آن پیراهن را می خرید.

◀️ به محض اینکه اولین بار پیراهن را میشورید،‌ متوجه میشود که آب رفته است! برمیگردید تا پیراهن را پس بدهید اما دیگر دستفروش را پیدا نمی کنید!

◀️ حال فرض کنید که از یک مغازه در یک مکان مشخص و با #سابقه خریداری کرده بودید. میتوانستید بیایید و لباس را پس بدهید یا اینکه حداقل اعتراض خود را به مغازه دار بکنید. در نهایت هم یا لباس را عوض می کردید،‌ یا خسارت می گرفتید و یا اگر میخواستید از او شکایت می کردید که منجر به از دست رفتن #اعتبار و کاهش مشتریانش می شد.

◀️ شرایط فعلی #سیاسی کشور ما در زمانی که #احزاب شفاف و سازمان یافته وجود ندارند همین است.

◀️ #رای دادن ما به افراد در شرایط کنونی دقیقا شبیه خرید لباس از دستفروش است. اگر آن شخصی که با رای ما رئیس جمهور شده به #وعده هایش عمل نکند، هیچکس پاسخگو نیست و به هیچ کس بر نمیخورد.

◀️ بر عکس اگر آن رئیس جمهور برآمده از #حزب و گروه خاص و مشخصی بود که آن گروه حاضر بودند نسبت به اقدامات رئیس جمهور پاسخگو باشند،‌ هیچوقت نمیتوانست به وعده هایش عمل نکند. چون اگر عمل نکند، مردم به حزب #اعتراض می کنند و این باعث می شود اعتبار حزب از بین برود و افراد در دوره های بعدی به آنها رای ندهند.

➕ پینوشت یک: البته #ساختار_حزبی هم مشکلاتی دارد اما این مشکلات تا حد خوبی قابل رفع است. کمااینکه شرایط فعلی کشور ما دقیقا شبیه ساختار حزبی است با این تفاوت که احزاب #غیرشفاف موجود، هیچ پاسخگویی و شفافیتی ندارند. یعنی شرایط کنونی، نقاط منفی ساختار حزبی را دارد اما نقاط مثبتش را ندارد. این یعنی بدترین حالت!

➕ پینوشت دو: #اصولگرا و #اصلاح_طلب را واقعا نمیفهمم چه تفاوت هایی دارند جز میل به #قدرت رسیدن! هیچکدام هم پاسخگو و شفاف نیستند و البته کار برای #مردم، در اولویت های چندمشان است.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⛔️ اولویت تخریب دولت قبل به تهیه مسکن برای اقشار کم درآمد!

◀️ در دهک های پایین درآمدی، #مسکن بین 35 تا 40 درصد از هزینه های #خانوار را به خود اختصاص می دهد که رقم بالایی است.

◀️ این آمار به خوبی نشان می دهد که مسکن بسیار برای یک خانوار کم درآمد #اهمیت دارد.

♦️ می شود شب را گرسنه زمین گذاشت اما نمی شود سر ماه اجاره خانه را نداد!

◀️ در #اقتصاد_مقاومتی، باید خانوار تقویت شود. یعنی اقتصاد به گونه ای طراحی شود که در سخت ترین شرایط،‌ کمترین فشار به خانوارها به ویژه خانوارهای کم درآمد بیاید. این از #بحران های اجتماعی هم جلوگیری می کند.

◀️ بنابراین تامین مسکن برای اقشار کم درآمد،‌ از اولویت های مهم کشور است که جز در چند سال #مسکن_مهر، هیچگاه محقق نشد.

◀️ دولت فعلی در این سه سالی که گذشت می توانست به جای استفاده #سیاسی از مسکن مهر برای #تخریب دولت قبل، با اصلاحات و رفع نواقص طرح، آن پروژه را ادامه دهد ... اما انگار تخریب دولت قبل نسبت به تهیه مسکن برای خانوارهای کم درآمد اولویت داشت!

#این_نوشته_سیاسی_نیست

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

📞 افزایش خرید آیفون در زمان رکود و بیکاری!!

◀️ اخیرا گوشی های #لوکس چون آیفون و اپل و ... که قیمتشان بیش از 2 و 3 میلیون تومان است،‌ در دست جوانان نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده است.

◀️ در نگاه اول این حجم از گوشی های گران قیمت،‌ تعجب آدم را بر می انگیزد که چطور می شود در شرایط #رکود و #بیکاری کشور،‌ چنین صحنه هایی مشاهده می شود و این را چگونه می شود توجیه کرد؟

◀️ پاسخ به مسئله این است که اتفاقا چنین وضعیتی، مختص شرایط رکودی و بیکاری یک مملکت می تواند باشد. به غیر از کسانی که به دلیل توانایی مالی از چنین کالاهای لوکس و #گران_قیمت و البته غیرضروری استفاده می کنند، کسانی که توانایی مالی قابل توجه و حتی شغل درستی هم شاید نداشته باشند از این نوع کالاها استفاده می کنند.

◀️ دلیل این اتفاق هم این است که جوانان، به دلیل بالابودن هزینه نیازهای #ضروری چون #ازدواج، بی خیال آن شده و پس اندازهای خود را به سمت خرید کالاهای غیرضروری و البته لوکس حرکت می دهند.

◀️ اینجاست که می بینیم جوانی با یک میلیون تومان #حقوق در ماه یا جوانی که تازه بیکار شده، گوشی 3 میلیون تومانی دارد یا می خرد!

◀️ این شاید یک #نظریه_مصرف جدید برای زمان رکودی اقتصاد کشور باشد که اقتصاددان ها باید اثباتش کنند. شاید هم قبلا چنین نظریه ای وجود داشته است.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

🔵 سه نوع مدیریت از لحاظ سختی: افراد برای شما کار می کنند و از مسیر دیگری حقوق می گیرند!

1⃣ سخت ترین نوع #مدیریت در جایی است که دیگران برای کاری که می کنند هیچ پولی نمی گیرند! در این شرایط، مدیریت #هنرمندی میخواهد برای اینکه باید دائما به دیگران دغدغه داد و آنها را جهت رسیدن به هدف سازمان یا جمع موردنظر هدایت کرد. تشکل های دانشجویی و نهادهای مردمی از این جور جاهاست.

2⃣ درجه پایین تر سختی در مدیریت، جایی است که دیگران برای کاری که می کنند از مسیر دیگری پول می گیرند؛ خیلی از ارگان های دولتی اینگونه اند که کارمند از #دولت و در روال خاصی حقوق می گیرد که مدیر بالاسری اش امکان قطع کردن یا تغییر آن را ندارد. مدیر تنها می تواند در بهترین حالت فرد را به جای دیگری از سازمان منتقل کند!

3⃣ راحت ترین شکل مدیریت هم آن جایی است که افراد از شما پول می گیرند و برای شما هم کار می کنند که همان بخش #خصوصی است.

🔴 پینوشت: پول ابزار مهمی در مدیریت است. هرچند ابزارهای مهم دیگری هم وجود دارند. در این مطلب هم منظور از سختی در مدیریت، آنجاهایی است که نمی توان از ابزار پول برای مدیریت استفاده کرد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7GDbXF-fZ2mGA
کارآمدی

⭕️ باند اصولگرایی، باند اصلاح طلبی و شهید بهشتی!

شهید بهشتی: احزاب هرقدر هم متعدد و مخالف یکدیگر باشند، به مراتب از #باندها بهتر و قابل محاسبه تر هستند. برای اینکه آشکار هستند و اقلا معلوم است که اعضایشان، مسئولانشان و کارگردان هایشان چه کسانی هستند. اگر حزب، #حزب باشد، باید مواضعش را مشخصا بیان بکند و در برابر هر رویدادی اظهارنظر بکند; ولی باندها مجبور نیستند. باندها مصداق کامل فرصت طلبان اند. هرجا طعمه ای بود، به میدان می آیند. هرجا خطری بود، پنهان می شوند. اینها دیگر نه مسئولیت احزاب، نه انضباط احزاب و نه خط مشخص احزاب را دارند.

پینوشت: چقدر آدم را یاد وضعیت امروز باندهای #اصولگرایی و #اصلاح_طلبی می اندازد!

#شهید_بهشتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷

telegram.me/karamadi
کارآمدی

🌕 استراتژی دفن الماس در #رسانه: آنقدر خاک بریز که الماس گم شود!

🔸 یکی از استراتژی های رسانه ای که در مسئله فیش های حقوقی #نجومی هم مورد استفاده قرار گرفت، استراتژی #دفن_الماس بود.

🔸 بر اساس این استراتژی، برای دیده نشدن یک الماس باید آنقدر روی آن خاک ریخت که وجود الماس از بیخ #انکار شود.

🔸 برای دیده نشدن حقوق نجومی #صفدرحسینی ها، باید انبوهی از فیش های جعلی درست شود که پس از مشخص شدن جعلی بودن آن، درستی فیش های قبلی هم در ذهن مخاطب انکار شود و مساله به حاشیه برود.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👈 برسد به دست #منتقدان از همه جناح ها

✅ شهید بهشتی: مبادا زبان و قلم دیگران نسبت به آقای #بنی_صدر یا اشخاص اطراف ایشان بی مهار و بی تقوا بشود و آنوقت بگویند آقای بنی صدر دیگر هیچ کمال و ارزشی ندارد. نخیر، ایشان دارای کمال و ارزشهایی بودند و هستند. دارای ضد ارزش هایی هم بودند و هستند و آنچه هست جمع بندی آنهاست. اگر بی انصافی و بی عدالتی حتی در این برخوردها به اخلاق ما رخنه کند، آنوقت ما هم به پاکی و طهارت و نورانیت این #اسلام ضربه زده ایم.

#شهیدبهشتی
#اخلاق_نقد
#دولت_دهم #دولت_یازدهم
#چپی #راستی
#خیلی_مهم
#سیاست_ما_عین_دیانت_ماست

#مشی_ما_اینست

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👈 نظر شهید بهشتی در مورد دکتر شریعتی

✅ دکتر شریعتی عینیت یک 'حرکت' به سوی #اسلام بود. یعنی یک کسی که از اندیشه های عادی و ساده اسلامی با اندیشه های غربی آشنا شده، بعد ضمن یک پویش و حرکت، دائما دارد به سمت اسلام می آید ... ایشان این استعداد را داشتند که هرچه جلو می آمدند، به سمت اسلام اصیل جلو بیایند.

🔸پینوشت: جمع بندی ام از نظر شهید بهشتی در مورد دکتر شریعتی این است که طرز فکر ایشان، برای کسانی که می خواهند وارد خط اسلام شوند خوب است. در ادامه هم باید با کتب #شهیدمطهری اسلام و بینش این افراد را تکمیل کرد.

#کتاب_حزب_جمهوری_اسلامی
#شهیدبهشتی
#دکترشریعتی

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

📌 سه نوع مدیر در کشور: مدیریت وصل به پول نفت!

✅ #مدیریت خوب حاصل علم + تجربه + استعداد است

◀️ نگاه به مدیران #کشور با این رویکرد،‌ تحلیل های خوبی به ما می دهد.

◀️ در مورد #استعداد،‌ حداقل در کشور ما همه تقریبا استعداد مدیریتی دارند کم و بیش. البته تفاوت است میان کم و بیش آن اما خب همه تقریبا از چنین استعدادی بهره دارند. لذا بحث اصلی روی دو عامل دیگر یعنی علم و تجربه است.

1⃣ بعضی مدیران هستند که تجربه کافی ندارند اما #علم مدیریت را می دانند. این مدیران سازمان را بر اساس روش های نوین و آنچه در علم آموخته اند طراحی و مدیریت می کنند اما از آنجا که به #واقعیت های سازمانی به ویژه در کشور آشنا نیستند،‌ نمی توانند مدیریت خوبی داشته باشند و سازمان را دست بگیرند. لذا در دوران مدیریت آنها، سازمان با یک هرج و مرجی روبرو می شود و این افراد هم معمولا خسته می شوند و کارشان بدون حصول نتیجه تمام می شود.

◀️ به چنین مدیرانی نباید از ابتدا کارهای بزرگ داد. باید از کارهای کوچکتر مدیریتی با این افراد شروع کرد تا رفته رفته بر تجربه شان افزوده شده و سپس در سمت مدیریتی بالاتر قرار بگیرند تا بهتر عمل کنند.

2⃣ بعضی مدیران هستند که کم و بیش #تجربیات مدیریتی داشته اند اما علم مدیریت را نمی دانند. با این حال عمدتا به دلیل ناآگاهی و بعضی وقت ها هم #غرور ناشی از تجربیات قبلی،‌ در جهت آموختن تعالیم مدیریتی قرار نمی گیرند. البته این افراد وقتی در سمت های بالای مدیریتی قرار می گیرند، خوب هم کار می کنند اما فقط در سازمان هایی که #پول_مفت و بودجه های خیلی زیاد دارند. این افراد در سازمان های با بودجه محدود یا خصوصی اصلا موفق نخواهند بود چون این سازمان ها بودجه زیادی ندارند تا هزینه علمی نبودن این افراد و اشتباهات پنهان ناشی از آن را پوشش دهند.

◀️ با این حال چنین مدیرانی معمولا در سازمان های دولتی یا سازمان هایی که به نوعی وصل به پول نفت است، خوب عمل می کنند اما کمتر کسی توجه می کند که کاری که می شد با 1 تومان انجام گیرد، دارد با 10 تومان انجام می شود! یعنی 10 برابر بیشتر دارند از #بیت_المال هزینه می کنند.

◀️ این مدیران بعد از سالیان متعدد، تجربه ای انباشت خواهند کرد که ضعف علمی آنها را پوشش خواهد داد. اما این تجربه بسیار گران تمام شده است. کمااینکه که چنین مدیرانی به درد سازمان هایی که رقیب دارند هم نمی خورند چون هرچقدر هم که پول خرج کنند، اگر #رقیب قوی باشد شکست خواهند خورد.

3⃣ یک دسته سومی هم هستند که نه علم دارند و نه تجربه،‌ این ها در سازمان می مانند، نمی روند و سازمان را #نابود می کنند!

📌 پینوشت: برای هر مورد مثال هایی هست که به دلیل ملاحظات از ذکر آن معذورم 😊

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

👈 نظر شهید بهشتی در مورد شهید مطهری

✅ مرحوم آقای مطهری اصولا چه در کارهای علمی و چه در کارهای دیگر تنها کار می کردند. خود من در دو نوبت به ایشان پیشنهاد کردم که بیاییم کار تحقیقاتی مان را به صورت یک جمع محقق هماهنگ در بیاوریم. ایشان میخواست این کار را بکند ومیگفت خوب است، ولی عملا باز در همان فردی اش متمرکز و غرق میشد.

🔸پینوشت: هم کارهای جمعی و هم کارهای فردی، اگر با اخلاص و تمرکز و پیگیری مستمر همراه باشد اثرگذار است. هرچند در کل به نظرم کار جمعی و #تشکیلاتی اثرگذاری خیلی بیشتری دارد، البته که سخت تر هم هست.

#کتاب_حزب_جمهوری_اسلامی
#شهیدبهشتی
#شهیدمطهری

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈 عضویت: 👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔻نظر شهید بهشتی در مورد #بنی_صدر

🔻نظر شهید بهشتی در مورد #دکترشریعتی

🔻نظر شهید بهشتی در مورد #شهیدمطهری

#شهیدبهشتی

⬅️در #کارآمدی بخوانید ... ما را به دوستان خود معرفی کنید

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 کشور در معرض جنگ آب!

✖️چند روز قبل ساختمان دادگاه شهر بلداجی استان چهارمحال بختیاری، به دلیل درگیری بر سر #انتقال_آب به #آتش کشیده شد و ده ها نفر در این درگیری زخمی شدند.

◀️ اخباری از این دست در آینده بیشتر خواهد شد اگر تدبیری اندیشیده نشود چرا که کشور به شدت در معرض آغاز #جنگ_داخلی و حتی منطقه ای بر سر #آب است.

✅ یکی از راه ها برای جلوگیری از کم آبی و اختلافات ناشی از آن، مدیریت منابع آبی موجود از طریق ترمیم #شبکه_آبرسانی است.

⬅️ در حال حاضر در بعضی مسیرها حدود نیمی از آب هایی که داریم، در شبکه آبرسانی و به دلیل نشتی و خرابی لوله ها هدر می رود. 50 درصد رقم بالایی است! یعنی وزارت نیرو از یک طرف 100 واحد آب را وارد لوله ها می کند اما طرف دیگر می گوید که ما 50 واحد آب دریافت کردیم! این اما موضوعی است که #نادیده گرفته شده است.

🔹پینوشت: در مسائل مربوط به آب و محیط زیست، #مدیریت کشور بیشتر #سلبی بوده است در حالی که راه حل های ایجابی بسیاری وجود دارد که این یکی از آنها بود. در آینده به راه های دیگر هم اشاره خواهد شد.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

☀️ کولر!

استفاده از کولرهای با برچسب انرژی A به جای کولرهای با برچسب انرژی G منجر به #صرفه_جویی 60 درصدی در مصرف برق می شود.

این رقم را اگر در کل کشور حساب کنیم، سالانه حدود 4 هزار میلیارد تومان مصرف #برق را کاهش می دهد.

شرکت های داخلی هم می توانند کولرهای با این کیفیت را تولید کنند. فقط لازم است #دولت سیاستی اعمال کند که این مورد را نیز در مجوز پایان کار خانه ها ذکر کند و آن را به #تولید_داخل وصل کند.

هم تولید داخل راه میفتد و هم مصرف برق کاهش می یابد و در هزینه های خانوار و کشور صرفه جویی می شود.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 #قاچاق و دیگر هیچ!

در سال 94 حدود 40 میلیارد دلار واردات داشتیم.
در سال 94 حدود 20 میلیارد دلار قاچاق داشتیم.
مقدار قاچاق به اندازه 50 درصد واردات است!
در دنیا این رقم 2.5 درصد است!!!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

با تشکر از برادر میثم هاشم خانی عزیز ادمین کانال #اقتصاد_اجتماعی که متن زیر از کانال #کارآمدی را در کانالشان منتشر نمودند:
کارآمدی

احزاب دوره‌گرد ✏️
نویسنده مهمان: محمد امینی‌رعیا


✔️ فرض کنید که می‌روید از یک فروشنده دوره‌گرد،‌یک پیراهن بخرید. فروشنده دوره‌گرد کلی از پیراهن تعریف می‌کند و به شما تضمین می‌دهد که جنس خوبی دارد و شما تحت تاثیر تبلیغاتش،‌ آن پیراهن را می‌خرید

✔️ به محض اینکه اولین بار پیراهن را می‌شویید،‌ متوجه می‌شوید که آب رفته است! برمی‌گردید تا پیراهن را پس بدهید اما دیگر دستفروش را پیدا نمی‌کنید!

✔️ حال فرض کنید که از یک مغازه متعلق به یک نشان تجاری مشهور و باسابقه خریداری کرده بودید. می‌توانستید بیایید و لباس را پس بدهید یا اینکه حداقل اعتراض خود را به فروشنده بکنید. در نهایت هم یا لباس را عوض می‌کردید،‌ یا خسارت می‌گرفتید و یا اگر می‌خواستید از او شکایت می‌کردید که منجر به از دست رفتن اعتبار و کاهش مشتریانش میشد.

✔️ شرایط فعلی سیاسی کشور ما، در زمانی که احزاب شفاف، سازمان‌یافته، شناسنامه‌دار و حرفه‌ای وجود ندارند، همین است.

✔️ رای دادن ما به افراد در شرایط کنونی دقیقا شبیه خرید لباس از دستفروش است. اگر آن شخصی که با رای ما انتخاب شده به وعده‌هایش عمل نکند، هیچ‌کس پاسخگو نیست و به هیچ‌کس بر نمی‌خورد.

✔️ بر عکس، اگر رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای شهر و روستا برآمده از حزبی حرفه‌ای و شناسنامه‌دار بودند، آن حزب مجبور بود تا حد خوبی نسبت به اقدامات اجراشده توسط منتخبین پاسخگو باشد. در غیر این‌صورت، اعتبار حزب مخدوش میشد و مردم در دوره‌های بعدی به آن حزب اقبال نداشتند

✔️ پی‌نوشت: البته ساختارحزبی هم مشکلاتی دارد اما این مشکلات تا حد خوبی قابل رفع است. کما اینکه شرایط فعلی کشور ما دقیقا شبیه ساختار حزبی است با این تفاوت که احزاب غیرشفاف موجود، هیچ پاسخگویی و شفافیتی ندارند. یعنی شرایط کنونی، نقاط منفی ساختار حزبی را دارد اما نقاط مثبتش را ندارد. این یعنی بدترین حالت!


✏️ تکمله کانال اقتصاد اجتماعی:
فروشندگان دوره‌گرد [مانند احزاب دوره‌گرد]، این ویژگی را دارند که برای خود منفعتی در اعتبار بلندمدت نمی‌بینند. اگر امروز جنس بد به مشتریان [به رای‌دهندگان] فروختند، باکی نیست! چند وقت بعد با سر و شکل و نام و نشان جدید می‌آیند!
اما اگر در کنار فعالیت فروشندگان دوره‌گرد [احزاب دوره‌گرد و دارای تاریخ مصرف کوتاه]، موانع تاسیس و توسعه برندهای تجاری بزرگ [برندهای سیاسی بزرگ] را هم برطرف کنیم، ۲ اتفاق ارزشمند خواهد افتاد:

1⃣ برندهایی شکل خواهند گرفت که حیات و ممات‌شان در گرو کسب «اعتبار بلندمدت» است، نه «بازارگرمی‌های کوتاه‌مدت»

2⃣ فروشندگان دوره‌گرد [احزاب دوره‌گرد و دارای تاریخ مصرف کوتاه] در معرض رقابت سنگین‌تری قرار گرفته و عملکرد قوی‌تری خواهند داشت


✔️ منبع: کانال کارآمدی

عضویت در 🇮🇷 کانال #کارآمدی 🇮🇷 از طریق لینک زیر: 👇👇👇

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴 صف چهل دقیقه ای بی آر تی و مردم همیشه در صحنه!

1⃣ صحنه اول: امروز صبح در #صف طویل بی آر تی بودیم. البته این داستان امروز نیست; اگر نگوییم هر روز، حداقل هر دوسه روز یکبار چنین صفی اتفاق می افتد!

🔸چند وقت پیش در هیئتی، حاج آقا #قاسمیان گفتند که "دیگر زمان بحثهای تئوری اول انقلاب گذشته است، امروز باید #کارآمدی جمهوری اسلامی را نشان داد"

🔸جمله مهمی است. مشکل ما هم از آنجا شروع شد که خواستیم مفاهیم مهم را به جای #عمل، با #استدلال اثبات کنیم! اما عمر استدلال زیاد نیست ...

2⃣ صحنه دوم: بین اعصاب خوردی های مردمی که در صف بودند و بعضا بدوبیراه می گفتند، یکی از افراد گفت: #مردم در مملکت ما مهم نیستند. یک نفر دیگر گفت: بعد میگویند #جمعیت را هم زیاد کنید.

🔸حالا هزاری هم که بیاییم استدلال کنیم که #امام و #آقا نظرشان درباره مردم چنان است، مردم نظرشان از کف خیابان و آنچه می بینند شکل می گیرد.

🔸هزاری هم که استدلال کنیم جمعیت باید افزایش پیدا کند، کسانی که هر روز در صف بی آر تی هستند پیش خودشان می گویند جمعیت جدید را دقیقا باید کجای دلمان بگذاریم.

3⃣ صحنه سوم: با ذهنی پر از فکر و #دغدغه و کتاب #مواضع_جمهوری_اسلامی از #شهید_بهشتی در دست، در کنار مردم خسته از صف بعد از #چهل_دقیقه وارد اتوبوس شدیم. شروع کردم به نوشتن این متن اما در انتها یادم آمد که این نوشته من هم فقط #مشتی_حرف است که شاید درددل خوبی باشد اما به کسی بر نمیخورد.

⬅️ مسئولی که صبح به صبح با ماشین شخصی یا اداری سر کار می رود و همه رفت و آمدش را با آژانس انجام می دهد، شاید مسئله #ترافیک را درک کند اما قطعا مسئله صف بی آر تی را نمی فهمد و در نتیجه آنطور که لازم است کاری نمی کند!

➕ بله، امروز باید #کارآمدی جمهوری اسلامی را اثبات کنیم. #فرصت زیادی هم نداریم ... مخصوصا برای اثبات مفاهیم عملی ای چون #اقتصاد_مقاومتی ...

🇮🇷 کانال کارآمدی 🇮🇷

عضویت از طریق لینک زیر: 👇👇👇

https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✅ دولت همه کاره و هیچ کاره; شترسواری دولا دولا!

🔹یکی از مهم ترین مسائل کشور، ایجاد ابزارهایی برای اعمال #حاکمیت در حوزه های مختلف است. یعنی دولت باید یک ابزاری داشته باشد که با استفاده از آن، دستگاه های زیرمجموعه و نهادهای مرتبط را به سمتی که میخواهد جهت بدهد. نه اینکه یک دستگاهی پیدا بشود که قوانین کشور را به راحتی رعایت نکند و دولت هم نتواند با آن دستگاه کاری بکند.

🔹در این زمینه دولت نباید خود را #خلع_سلاح کند و ابزارهای حاکمیتش را در اختیار #ذینفعان قرار دهد. البته واضح است که اعمال حاکمیت با تصدی گری کاملا متفاوت است. آن چیزی که معمولا بد است تصدی گسترده دولت است؛ دولتی که #تصدی_گری می کند و همه کارها را خودش انجام می دهد، همه کاره است و هیچ کاره. در صورتی که قدرت اعمال حاکمیت و تنظیم گری از ویژگی های دولت خوب است.

🔹در حال حاضر ضعف حاکمیت کشور ما برای سیاست‌گذاری و تنظیم گری در حوزه هایی مانند #نظام_سلامت و #نظام_بانکی به خوبی قابل ملاحظه است.

🔹طبقه #پزشکان و #بانکدارها به بالاترین مناصب حاکمیت نفوذ کرده اند و سیاست ها را به نفع خود و بر خلاف منافع عمومی هدایت می‌کنند. لذا یکی از مهم ترین اولویت ها، انجام تدابیری است تا از اعمال نفوذ ذینفعان در قانون گذاری، سیاست گذاری و نظارت در همه حوزه های کشور جلوگیری به عمل آید. در عوضش دولت هم تصدی گری هایش را کنار بگذارد چون #شترسواری دولا دولا نمی شود.

#سیدمهدی_بنی_طبا

⬅️ پینوشت: رهبر انقلاب در تشریح سیاست های #اقتصاد_مقاوتی در این زمینه میفرمایند: اقتصاد مقاومتی #مردم_محور است; یعنی بر محور #دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا میکند. دولتی نیست: به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیّتی ندارد؛ چرا، دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد. کار اقتصادی و فعّالیّت اقتصادی دستِ مردم است، مال مردم است؛ امّا دولت ـ به‌عنوان یک مسئول عمومی ـ #نظارت می کند، #هدایت می کند، #کمک می کند. آن جایی که کسانی بخواهند سوء‌استفاده کنند و دست به فساد اقتصادی بزنند، جلوی آنها را می گیرد؛ آنجایی که کسانی احتیاج به کمک دارند، به آنها کمک می کند. بنابراین آماده‌سازی شرایط، وظیفه‌ی دولت است؛ #تسهیل میکند.

🌕 نکته در خصوص #کانال: چندین بار دیده ایم که کانال های موجه، مطالب اینجا را بدون ذکر #منبع یا با بدترین حالت منبع دهی، منتشر می کنند. البته ما از نشر این حرفها خوشحال میشویم و هدفمان افزایش تعداد اعضای کانال و بزرگ کردن اسم خودمان نیست؛ اما خوب است در #فضای_مجازی امروزی، حداقل اصول علمی که منبع دهی است را رعایت کنیم و #سرقت نکنیم. لذا از این به بعد کسانی که میخواهند از مطالب #کارآمدی در کانالشان استفاده نمایند، یا فوروارد کنند و یا بدون هیچگونه تغییری، پیام را کپی کنند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🎬 و اما فیلم #لانتوری ...

⬅️ این #فیلم حدود یک هفته است که روی پرده رفته و رکورد فروش را زده است. همین تبلیغ در #اخبار سیما باعث شد که برای دیدن فیلم برویم.

✔️ شروع فیلم تا حدی آدم را خسته می کند اما خیلی زود این حس #خسته_کنندگی به یک حس #کنجکاوی می رسد; پس از اینکه این سوال در ذهن بیننده ایجاد میشود که در میان چند پرونده ی باز شده، #داستان قرار است به کدام سمت حرکت کند?

✅ سخت است که در یک فیلم، هم لزوم و درستی #قصاص را به تصویر بکشیم و هم شیرینی و بزرگی #بخشش را ... در فیلم های با این مضمون، معمولا یکی از این دو به تصویر کشیده می شود.

✅ علاوه بر این، فیلم آنجایی که #شعار یک آقازاده ی به ظاهر مسئول را با #عمل یک فعال اجتماعی مقایسه می کند و نشان می دهد که "هرکس میخواهد یک شعاری بدهد، برای درک آن شعار و برای اینکه آن شعار از طرف جامعه پذیرش شود، اول باید خودش واقعا به آن عمل کند" یکی دیگر از پیام های زیبای #لانتوری است که کاملا #غیرمستقیم به بیننده منتقل می شود.

➕ پیشنهاد می کنم حتما #لانتوری را ببینید. این فیلم ترکیبی از قالب و محتوای خوب است.

➖ البته مثل هرکاری، ضعف هایی هم دارد اما به نظرم #درمیشیان کارگردان فیلم و تیمش، به بهترین شکل و با کمترین صحنه ها و دیالوگ های مشکل دار، حرفشان را زده اند و اثرشان را گذاشته اند.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴⬅️ یک پیشنهاد به آقای #صفدرحسینی

✖️ یکی از کسانی که #حقوق_نجومی می گرفت، آقای صفدرحسینی رئیس صندوق توسعه ملی با حقوق ماهانه 57 میلیون تومان بود

🔹انتشار این خبر منجر به #عزل ایشان شد. همچنین ایشان ملزم شدند که مبالغ دریافتی را به خزانه دولت بازگردانند

🔹معمولا استدلال چنین مدیرانی برای گرفتن حقوق های نجومی، این است که "ما اگر در #بخش_خصوصی بودیم، خیلی بیشتر از این مقدار دریافت می کردیم و در نتیجه حالا که برای #خدمت به کشور به دولت آمدیم، باید این مقادیر را دریافت کنیم!"

➕ در این زمینه، یک #پیشنهاد برای آقای صفدرحسینی داریم: واقعا اگر شما اینقدر #کارآمد هستید، قطعا حالا که از سمت خود کنار گذاشته شدید، بخش خصوصی باید برایتان سرودست بشکند.

🔹بنابراین لطفا از میان شرکت هایی که برایتان #سرودست می شکنند، یکی را انتخاب کنید و فیش حقوق دریافتی از این شرکت را منتشر نمایید تا ببینیم واقعا شرکتی وجود دارد که برای به کارگرفتن شما، حاضر باشد ماهانه 57 میلیون تومان بپردازد یا خیر؟!

🔹واقعا اگر چنین شرکتی وجود دارد که حاضر است مثلا دو سال شما را با این حقوق به کار بگیرد، خب همان جا بمانید و عطای خدمت به کشور را به لقایش ببخشید. #سفره_انقلاب را هم بی خیال شوید!

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

❌ حزب اللهی های قانون شکن!

شهید بهشتی: بنده می گویم که این #حزب_اللهی ها قانون شکنی هم می کنند، برای اینکه در دوران انقلاب، ما آنها را #قانون_شکن بار آوردیم. ما به آنها گفتیم قانون #طاغوت را بشکنند و اصلا با همین شعار حرکت کردند وگرنه اگر میخواستند قانونی حرکت کنند زمانی که پلیس محمدرضاشاه به آنها می گفت حرکت نکنند باید دستور پلیس را اجرا می کردند و سر جایشان می ایستادند. اینها اصلا قانون شکن بار آمدند. حالا باید آنها را بسازید (خطاب به روحانیون) برای اینکه آن قانون، قانون طاغوتی بود. این قانون، قانون #جمهوری_اسلامی است. آن موقع قانون شکن بودید، اکنون باید #پاسدار قانون باشید.

#کتاب مواضع حزب جمهوری اسلامی

⛔️ پینوشت یک: بعضی رفقا در توجیه عمل نکردن به قوانین کشور از قانون اساسی گرفته تا دیگر قوانین، منبرهای مختلفی می روند! قانون قانون است و باید رعایت شود; وگرنه #هرج_و_مرج می شود و هر کس به دلیلی که برای خودش توجیه دارد، قانون را رعایت نمی کند.

🚫پینوشت دو: اینکه نظارت قوی نیست دلیل بر قانون شکنی نمی شود. فرقی هم در قانون اساسی و دیگر قوانین نیست; هرچند مورد داشتیم #قانون_اساسی را هم نقض کرده است 😬

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

🔴⚫️ آخرین سخنرانی شهید بهشتی در حزب سه روز قبل از شهادت/ دکان انقلاب

↙️ یکی از آفت های بزرگ #انقلاب_اسلامی می تواند این باشد که دچار گوینده و نویسنده و معلم و رهبر و متفکر حرفه ای بشود که #عمل او، گفتار و دعوتش را تکذیب می کند; مردم را به چیزی دعوت می کند و خود به راه دیگری می رود ... #آفت این انقلاب اسلامی این است که دچار بازیگرانی باشد که اسلام و انقلاب و هر چیزی را #دکان کنند: دکان قدرت، دکان ثروت، دکان شهرت، دکان ریاست. باید سخت مراقب باشیم که این خطری که در طول تاریخ همیشه انقلاب های الهی را تهدید کرد و به آن ضربه زد، این بار جلوی آن را بگیریم. کسانی #داعیان انقلاب و اسلام باشند که هرچه به آنها نزدیکتر می شوید، اعتقاد شما به اسلام بیشتر شود.

#شهیدبهشتی کتاب مواضع حزب جمهوری اسلامی

➕➕ کاری به تحلیل نسل های گذشته انقلاب با این شاخص ندارم، روی سخنم با #نسل سوم و چهارم این انقلاب است که باید #اقتدار جمهوری اسلامی را رقم بزنند. در این نسل ما، زمینه این آسیب بسیار گسترده تر شده و لذا اثرش هم بیشتر خواهد بود. کسانی که دم از جمهوری اسلامی و انقلابی گری و کار جهادی و جوانگرایی و اقتصاد مقاومتی و ... می زنند، مراقب این باشند که این حرفهایشان حس دکان را به دیگران ندهد. مراقب باشیم ...

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

✋⛔️ مدیران زندانبان!

🔹افراد #توانمند، مخصوصا برای کارهای مهم و جدی، کم پیدا می شوند و یک مسئله #مدیران این است که وقتی برای #ماموریت هایشان چنین افرادی را پیدا می کنند، بتوانند آنها را در #سازمان حفظ کنند.

🔹برای این مسئله راهکارهای مختلف سخت و نرم در ادبیات مدیریت مطرح شده است.

🔹بعضی مدیران اما هستند که حکم #زندانبان را برای افراد سازمانشان دارند. همیشه #مراقب هستند که کسی به آنها نزدیک نشود و هر نزدیک شدنی، با اطلاع و زیر نظر ایشان صورت پذیرد.

🔹این مدیران چون نتوانسته اند سازمان و کار را به گونه ای طراحی کنند که برای افراد توانمند #جذاب باشد، همیشه این نگرانی و رویکرد ناشی از #ضعف را حتی در برابر سازمان ها و کارهای کوچکتر از خود دارند. البته دیگر نمیتوان به اینها گفت مدیر، باید گفت زندانبان!

➕ در یکی از سازمان های دولتی، مدیر توانمندی را سراغ دارم که وقتی کسی از ایشان طلب نیرو می کند، می گویند برو در تمام اتاق های دفتر من بگرد و هر فردی برای کارت مناسب بود را باهاش مذاکره کن و ببر. #مدیریت واقعی بر #سرمایه_انسانی یعنی این. بعضی ها هم دائم نگرانند که نکند کسی به نیروی ما نزدیک نشود یا کاری مشابه کار ما انجام دهد!

➕➕ در دو سه تجربه مدیریتی که با افراد توانمند در جایگاه خود داشتم، همواره در مقاطع مختلف به ایشان گفتم که هر زمان احساس کردید که این کار مناسب شما نیست یا موقعیت بهتری برای رشد و اثرگذاری بیشتر یافتید، حتما مطرح کنید و انتخاب کنید و این منعی از نظر ما ندارد; هر کس هم دنبال فرد توانمند بود، اول این #رفقا را معرفی کردیم. با این حال به لطف خدا رفقا همیشه با ما بودند تا پایان ماموریت.

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg
کارآمدی

⚫️⚫️ وقتی بانک ها به منافع ملی هم رحم نکردند

🔹#بانک_ملت و چند بانک دیگر بر اساس نامه #بانک_مرکزی، اعلام کردند که به نهادهایی که در لیست #تحریم هستند خدمات نمی دهند

🔹از جمله این نهادها، #سپاه و پیمانکار بزرگ آن #قرارگاه_خاتم است که مهمترین پروژه های عمرانی کشور را با توان داخلی انجام داده است

😞 اینکه الان #غربی ها بنشینند و تا روزها به ریش ما #بخندند چیز عجیبی نیست

😞 اینکه پیش خودشان بگویند با اسم رمز #برجام با بانک خودشان تحریمشان کردیم و #قهقهه بزنند و جوک بسازند هم اصلا جای تعجب ندارد

🔹حالا از اینها که بگذریم، بعضی هم در داخل نشسته اند و با ژست علمی، در توجیه و تطهیر این قبیل اقدامات واقعا توجیه ناپذیر دولت، می گویند بانک کار خودش را کرده و خصوصی است و ... از این هم آدم خنده اش می گیرد.

🔹البته دستور را بانک مرکزی بر اساس برجام و تعهدات FATF داده اما به این #بانک_خصوصی، حاکمیت کدام کشور مجوز فعالیت داده? و این مجوز چقدر قدرت دارد? تا حدی که منافع یک کشور را زیر سوال ببرد به این راحتی?? اگر واقعا تعریف بانک خصوصی این است، همان بانک های دولتی فشل بهترند ... البته مساله بزرگتر از این حرفاست اما واقعا در کجای دنیا یک بانک خصوصی چنین قدرتی دارد و اینگونه فضا برایش باز است??

🔹باید ساعت ها برای این نگاه ها و این وضعیت #گریه کنیم; گریه کنیم که بانک هایی که ژست فعالیت در بازار دستوری به خود می گیرند و دائما دارند اعتراض می کنند که امتیاز بگیرند و عده ای هم باور میکنند، حداقل خودشان خوب می دانند که در #لیبرال ترین بازار دنیا فعالیت می کنند; بازاری که آنقدر برای بخش خصوصی و طرف خارجی احترام قائل است که اجازه #دریدن منافع ملی را هم به آنها می دهد!!

🔹برجامی که قرار بود چرخ صنعت را بچرخاند، امروز علاوه بر تبدیل صنعت هسته ای به یک حفره ی سیمان گرفته، دارد دیگر توانمندیهای کشور را هم بر باد می دهد

🔹امروز کاملا مطمئن شدم که هیچ دستاوری نداشته این برجام برای ملت ایران ... دستاوردش در حد همین عبارت مبهم "برقراری ارتباط با دنیا" بوده است ...

➕ خدا شاهد است که از نوشتن این متن، دغدغه دولت دهم-یازدهمی ودوگانه روحانی-احمدینژادی به هیچ وجه ندارم ... صرفا به جهت از دست رفتن منافع ملی که بر هر چیزی مقدم است این را نوشتم تا بدانیم دشمن، به حیاط خانه راضی نمی شود و تا وقتی که تا ته اتاق خواب را فتح نکند، دست بردار نیست!

➕➕ بعضیها حس #ناسیونالیستی هم ندارند

🇮🇷کانال کارآمدی🇮🇷
👈عضویت:👇👇👇
https://telegram.me/joinchat/BLCzvD57D7Etg_vG3uBPSg