تربیت دینی و علمی کودک
عنوان گروه یا کانال:

تربیت دینی و علمی کودک


توضیحات: ادمین : ?: @H_shahsavari .
شناسه: koodak_tarbiat@
تعداد اعضا: 20991
تربیت دینی و علمی کودک

زمانی که از کار فرزندتان خشمگین میشوید، مدام با خود تکرار کنید ک
من بالغ و عاقلم
و او کودک و ناتوان

کنترل نداشتن روی رفتار و گفتار،
ویژگی سنی اوست، نه من..

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‍ 💢 ۴ اثر مشارکت والدین در بازی کودک

✅ #شرکت بزرگسالان در بازی کودکان، باعث می‌شود که کودکان #احساس‌ارزشمندی و #مهم‌بودن داشته باشند.
✅ همچنین آنها را به اولیاء و مربیان خود #علاقه‌مند می‌کند
✅ و باعث می‌شود که آنها در امور زندگی خود از مربیان #تبعیت کنند.
✅ بزرگسالان باشرکت در بازی کودکان می‌توانند آنها را به بازی‌های #مفید علاقه‌مند کرده و از پرداختن به بازی‌های #مضر و #خطرناک جلوگیری نمایند.

#فوت_و_فن_تربیتی
#بازی_کودک

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#وابستگی "قسمت2"

وابستگی کودک به مادر چه دلایلی دارد؟

"یکی از دلایل وابستگی، می تواند ارتباط کلامی کم مادر با فرزند باشد؛ مادر باید برای حلّ این مشکل، در همه ی مواقع با فرزندش، ارتباط کلامی برقرار کند. "مثلا مادر در آشپزخانه است با فرزندش که در فضای بیرون آشپزخانه است حرف بزند تا خیال کودک راحت بشه مادر هست و به من توجه داره"

والدین باید برای بچّه ها ابزار سرگرمی ایجاد کنند؛ چراکه بچّه های بیکار، وابستگی شان به پدر و مادر بیشتر است. سرگرمی های کودکان می تواند مدل های مختلفی داشته باشد؛ مثلاً والدین می توانند محوّطه ای مانند استخرهای بادی در خانه آماده کنند و بچّه ها را سرگرم کنند؛ یا با سه، چهار پشتی، محوّطه ای مستطیل شکل و حجم دار ایجاد کنند وچند توپ در آن محوطه بیندازند، تا بچّه ها در همین محوّطه ی محدود، سرگرم شوند. "

متاسفانه مادر ها در همه مسائل فرزندان رو به خودشون وابسته میکنن. وابستگی مادر و کودک دوطرفه است. مثلا در بحث پوشک گرفتند، مادر نباید دائم کنار کودک برود و بگوید دستشویی نداری؟ خیس نکنی و.. در این حالت کودک می گوید؛ مادر به فکر است٬ دیگر نیازی نیست من دستشویی بروم.

یک سری نیاز های٬ نیاز های اولیه هستند مانند؛ خوردن٬ آشامیدن٬ خوابیدن و دفع کردن. نباید این نیاز ها را به کودک یاد آوری کرد. اگر کودک گرسنه شود خودش باید غذا بخورد نه اینکه با روش غلط به زور به او غذا دهیم. وقتی این گونه شد و ما مدام به کودک یاد آوری کنیم٬ کودک حتی نیاز های اولیه خودش را با زحمت انجام می دهد.

حال اگر والدین اینگونه برخورد کردند چه اتفاقی پیش می آید؟

1. این کودکان وابسته به والدین می شوند.
2. لوس می شوند ومی گویند؛ «مامان باید منو به دستشویی ببره.» ویا «مامان باید غذا بده من هم تلوزیون ببینم.»
3. بچه ها در نورم رشد ومنحنی رشد قرار نمیگیرند. هر چه سن بالاتر می رود٬ باید وابستگی کمتر شود و حال آن که این گونه نمی شود. مثلا بچه پیش دبستانی بچه ای که کفش هایش را مادرش می پوشاند٬ در نورم رشد قرار ندارد. بچه ای که در روزهای اول در انجام تکالیف مدرسه وابسته به مادر است٬ تا آخر دبیرستان وابسته می ماند.

یا مثلا در مورد درس خواندن و تکالیف بچه ها دائم میگن درستو خوندی یا تکلیفتو انجام دادی؟ این باعث میشه بچه درس نخونه و منتظر تذکر مادر بشه بعد شروع کنه، یا کمک کردن دائمی در انجام تکالیف وابستگی فرزند رو بالا میبره و در سال های بالاتر به مشکل برخورد میکنه.
[استاد تراشیون]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

وقتی بچه داره روی مبل میپره
نگید "نپر" چون قطعا بیشتر میپره

داد نزنید
جیغ نکشید
تهدید نکنید

به جاش فقط بگید
مامان میای نقاشی بکشیم
بابایی میای کمکم کنی فلان کارو ‌بکنیم

دکتراسلامی
🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

یکی از قواعد تربیتی این است که؛
"خطا کار را با پاداش دادن به درستکار تنبیه کنیم."

این یک روش تربیتی نامحسوس است که چه بسا اثر آن هم بیشتر باشد.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

#وابستگی "قسمت 3"

دختر 3 ساله ‏ام به شدت به من وابسته است. برای قطع این وابستگی چه کنم؟

برای قطع وابستگی او باید بکوشید؛ زیرا در صورت تداوم این حالت، در مرحله پیش دبستانی و دبستان با مشکلاتی مواجه خواهید شد. برای قطع وابستگی از کارهای ذیل استفاده کنید:

1. اجازه دهید در کارهای شخصی اش "پوشیدن لباس و کفش، خوردن غذا، استحمام با نظارت شما و..." مستقل باشد. اتاق مستقل نیز مؤثر است.

2. ارتباط او را با همسالان در منزل یا بیرون از منزل بیشتر کنید.

3. از بازی قایم باشک استفاده کنید "فاصله شما از کودک در بازی، به میزان و شدت وابستگی او بستگی دارد؛ یعنی هر قدر وابستگی شدیدتر است، به گونه ای که دائم پای شما را می گیرد و لحظه ای از شما دور نمی شود فاصله پنهان شما باید کمتر باشد".

4. باید به مرور و به طور مقطعی از او جدا شوید "میزان جدایی باید با توجه به حدّ وابستگی کودک باشد".
بکوشید آغار جدایی شما از او با نزدیکترین و محبوبترین فرد به او "پدر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و..." باشد. در صورت استفاده از دوست یا پرستار، بهتر است کسی باشد که کودک او را می شناسد و در صورت عدم آشنایی کودک با او، مطلوب است دست کم یک ساعت قبل از جدایی، در منزل شما حضور یابد.
[استاد دهنوی]
📚نسیم مهر

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‍ رفتارهای بی‌ادبانه فرزندتان همیشه عمدی نیست.

گاهی اوقات بچه‌ها تشخیص نمی‌دهند که
پریدن وسط حرف دیگران،
دست کردن در بینی‌،
برداشتن شیرینی بدون اجازه و..
کار درستی ست یا غلط

گاهی کافیست فقط نبینیم.

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

امام در هواپیما برای نماز شب برخاستند و چنان می گریستند که خدمه هواپیما تعجب کرده بودند و شنیدم که پرسیده بودند آیا امام از چیزی ناراحت هستند؟ من گفتم که کار هر شب امام است

#نماز_شب

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

این قدر با بچه ها بحث کلامی نکنید. من خیلی دیدم که بچه ی دوساله را می نشانند روی صندلی و یا میگن برو توی اتاقت چند دقیقه به کارهات فکر کن ببین این کارهای تو درسته؟ بعد بیا. خوب بچه ها هم خیلی عالی می توانند بگن که مامان من رفتم و فکر کردم واقعاً کارهای من اصولی نبود من معذرت می خوام، مادر هم خوشحال می شود و می خندد، کودک هم خوشحال می شود که آخ جون مامان خندید! نمی دونم چی گفتم ولی خوش حال شد و بعد کودک دوباره و دوباره و دوباره کارهایش را تکرار می کند که در این جا دیگر مادر به فهم و شعور کودک شک می کند نه به رفتار خودش. در صورتی که کودک نمی داند و تنها چیزی که می داند و می شناسد احساس والدین به خصوص مادر است.

متأسفانه در متون ترجمه ای خیلی اشاره شده به این که با بچه ها صحبت کنید و توضیح بدهید و از این طرف هم ما در کلاس ها می گوییم که توضیح ندهید و بحث نکنید بالاخره والدین می مانند که چی کار کنند؟ با بچه مان حرف بزنیم یا نزنیم؟ ما با بچه هایمان حتماً حتماً باید حرف بزنیم . گفتگو کنیم و سوال و جواب بپرسیم اما در حوزه ی عمل نه در حوزه ی نظر.

حوزه ی عمل حوزه ای است که حواس پنجگانه در ان دخیل است و احتیاج به درک انتزاعی ندارد. برای این که در مفهوم درک انتزاعی با هم هماهنگ باشیم از شما می خواهم که 2 را به من نشان دهید. حاضرین با انگشت و خودکار و نوشتن و هر وسیله ای دیگری سعی کردند 2 را نشان بدهند اما استاد گفتند که امکان ندارد بتوانید 2 را نشان بدهید چون دو یک مفهوم ریاضی است و مفاهیم ریاضی انتزاعی هستند یعنی جواب را باید از درونشان استخراج کرد. مفاهیم انتزاعی با حواس پنجگانه درک نمی شوند.

کودک زیر 6 سال درک انتزاعی ندارد. خوب دو را که نتوانستید نشان بدهید لطفاً آبرو را به من نشان بدهید. چه قدر به بچه هایمان می گوییم که آبروی منو ریختی! مادری می گفت: به فرزندم گفتم آبروی منو ریختی، در جوابم گفت: کجا ریختم همه جا که خشکه!!!!!!؛ قول را به من نشان بدهید، چه قدر به بچه هایمان می گوییم: قول بده به من، مگه تو به من قول نداده بودی؟ بچه هم با خودش می گوید: کورشم اگه من به تو چیزی داده باشم. خوب و بد را به من نشان بدهید! این ها همه مفاهیم انتزاعی هستند. درک مفاهیم انتزاعی از 7 سالگی شروع می شود و در 18 سالگی کامل می شود که همین جا بگویم که درک انتزاعی ما بزگسالان در حد بسیار پایین است. 

[استادسلطانی]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

هشتک #حجاب و یا #حجاب_در_کودکان را دنبال کنید.
تربیت دینی و علمی کودک

🔻راهی برای کاهش مادران خوب و از بین بردن استقلال کشور

🔹 نظام سلطه از هر کاری که بتواند زن را از یک مادر خوب بودن باز بدارد استقبال می‌کند. چون یک مادر خوب می‌تواند یک مادرشهید باشد. بی حجابی می‌تواند تعداد مادران خوب را کم کند.
🔹زن، مادر میهن است و فقط مادران خوب باعث استقلال یک کشورند.

👤 علیرضا پناهیان

🔆 #حجاب

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

مراقبت های معنوی #قبل_بارداری

زمان های مستحب و مناسب برای بسته شدن نطفه

🔹1. یکی از آن زمان ها شب اوّل ماه رمضان است.
🔹2. دوّمین زمان، شب جمعه و بعد از نماز عشاء است؛ در روایات داریم که اگر نطفه ی فرزند در این زمان تشکیل شود، امید آن می رود که فرزند هم خَلقاً و هم خُلقاً شبیه والدین خود باشد؛ یعنی فرزند هم از لحاظ شباهت ظاهری و هم از لحاظ خصوصیّت های رفتاری، به والدین خود شبیه می شود.

🔹3. سوّمین شب، شب پنج شنبه است؛ در روایت داریم که اگر نطفه در آن زمان بسته شود، فرزند، عالمی از علماء یا حاکمی از حکماء دین خواهد بود.

🔹4. چهارمین زمان، شب سه شنبه است. در روایات داریم که اگر در این شب نطفه بسته شود، فرزندانی به دنیا می آیند که دل آنها رحیم و جوان مرد است و دروغ نمی گویند و غیبت نمی کنند و تهمت نمی زنند.

🔹5. پنجمین زمان، شب دوشنبه است. در روایت داریم که اگر نطفه ی بچّه در این شب بسته شود، امید آن می رود که او حافظ کتاب خدا باشد و از هر چیزی که خدا برای او قرار داده است، راضی شود.

🔹6. زمان ششم، روز جمعه است؛ البته منظور از روز جمعه بعد از نماز عصر یا زمانی که از لحاظ شرعی به آن عصر خطاب می کنند، می باشد. در روایت داریم که اگر نطفه ی بچّه در این زمان بسته شود، از افراد دانا خواهد بود.

🔹7. هفتمین زمان، شب جمعه است. اگر نطفه ی بچّه در این شب بسته شود، فرزند سخنور می شود و خوب می تواند سخن بگوید؛ اگر بر روی این بچّه ها کار شود، خطیبان خوبی خواهند بود.

🔹8. هشتمین زمان، روز پنج شنبه است. اگر بسته شدن نطفه در روز پنج شنبه اتفاق بیفتد، این فرزندان شیطان ستیز می شوند؛ یعنی می توانند در مقابل شیطان مقاومت کنند.
[استاد تراشیون]

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

بازی زبان کودک است برای ارتباط بهتر با او باید این زبان را آموخت

کودک دربازی، احساسات خود و ابهام های خود رابیان می کند

برای انتقال مفاهیم به کودک همراه با زبان مکالمه باید اززبان #بازی نیز کمک گرفت

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

‍ 📌دلایل اثر نکردن محبّت


2⃣ غفلت از مُکمّلِ محبّت

🌹محبّت🌹، مکمّلی دارد به نام👈 «احترام».

⛔️ اگر به فرزندتان محبّت کنید، بی‏ آن که به شخصیت او احترام بگذارید، محبّت، او را لوس و پُرتوقّع و کم‌تحمّل می‏‌کند.

🌸 محبّت ➕ احترام، معجونی می‌‏شود که هر کدام، اثر دیگری را ضمانت خواهد کرد.

📚منِ دیگرِ ما، کتاب دوم، ص۸۷
#محسن_عباسی_ولدی

🌷join🔜 @koodak_tarbiat
تربیت دینی و علمی کودک

👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻👆🏻
همه تلاش این کانال حمایت از تولید داخل و ارائه اجناس با کیفیت و از همه مهمتر فروش با قیمتی منصفانه میباشد
این محصولات مورد تایید ما می باشد.
پس با خیال راحت و با اطمینان خاطر خرید کنید